nvda - en to ar_SA translation catalogue (2967 entries)

en:  %s is currently running.
ar_SA:  %s تعمل حاليا.

en:  %s module is loaded.
ar_SA:  الوحدة %s حُمِّلَت.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
ar_SA:  الكسر {fractionValue:.2f} شريحة بالمائة {pointIndex} من {pointCount}

en:  minus
ar_SA:  ناقص

en:  square
ar_SA:  تربيعي

en:  title: {axisTitle}
ar_SA:  العنوان: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
ar_SA:  {segmentType} {pointIndex} من {pointCount}

en: %d character | %d characters
ar_SA[0]: %d من الحروف
ar_SA[1]: %d من الحروف
ar_SA[2]: %d من الحروف
ar_SA[3]: %d من الوحرف
ar_SA[4]: %d من الحروف
ar_SA[5]: %d من الحروف

en: %d percent
ar_SA: %d بالمئة

en: %s application
ar_SA: تطبيق %s

en: %s column | %s columns
ar_SA[0]: عمود %s
ar_SA[1]: عمودان %s
ar_SA[2]: %s أعمدة
ar_SA[3]: %s أعمدة
ar_SA[4]: %s أعمدة
ar_SA[5]: %s أعمدة

en: %s cursor
ar_SA: المؤشر %s

en: %s end
ar_SA: %s نهاية

en: %s highlighted
ar_SA: تم تحديد %s

en: %s item | %s items
ar_SA[0]: %s من العناصر
ar_SA[1]: %s من العناصر
ar_SA[2]: %s من العناصر
ar_SA[3]: %s من العناصر
ar_SA[4]: %s من العناصر
ar_SA[5]: %s من العناصر

en: %s keyboard
ar_SA: لوحة مفاتيح %s

en: %s mode
ar_SA: نمط %s

en: %s normalized
ar_SA: %s موحَّد

en: %s selected
ar_SA: %s محدد

en: %s selected instead
ar_SA: %s محدد عِوضا

en: %s unselected
ar_SA: %s غير محدد

en: &About add-on...
ar_SA: نبذة عن الإض&افة البرمجية...

en: &About...
ar_SA: &حول...

en: &Add
ar_SA: إ&ضافة

en: &Add-on store...
ar_SA: &مستودع الإضافات...

en: &Alignment
ar_SA: ال&محاذاة

en: &Annotations
ar_SA: &تعليقات توضيحية

en: &Anywhere
ar_SA: أ&ي مكان

en: &Beep for capitals
ar_SA: إصدار صفير عند الحروف الكبيرة

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
ar_SA: إصدار نغمة صوتية عند كتابة الأحرف الصغيرة إن كان مفتاح تكبير الحروف قيد التشغيل

en: &Bookmarks
ar_SA: ال&علامات المرجعية

en: &Braille viewer
ar_SA: عارض ال&خط البارز Braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
ar_SA: ال&تحكم في مستوى صوت صفارة أبعاد الشاشة حسب نقائها

en: &Buttons
ar_SA: أزرار

en: &Categories:
ar_SA: التصنيفات:

en: &Charts
ar_SA: م&خططات

en: &Check for update...
ar_SA: ال&بحث عن التحديثات...

en: &Clickable
ar_SA: يمكن ن&قره

en: &Close
ar_SA: إ&غلاق

en: &Colors
ar_SA: الأ&لوان

en: &Comment
ar_SA: &ملاحظة

en: &Configuration profiles...
ar_SA: الأو&ضاع...

en: &Continue
ar_SA: اس&تمرار

en: &Continue running
ar_SA: استم&رار التشغيل

en: &Create portable copy...
ar_SA: إن&شاء نسخة محمولة...

en: &Default dictionary...
ar_SA: ال&معجم التلقائي...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
ar_SA: الإعلان مع ال&تراخي عن الأوصاف الصوتية للأحرف عند تحريك المؤشّر

en: &Delete
ar_SA: &حذف

en: &Dictionary entries
ar_SA: مد&خلات المعجم

en: &Diff algorithm:
ar_SA: &خوارزمية Diff:

en: &Displays to detect automatically:
ar_SA: أسطر برايل التي ستُكتشَف آليا:

en: &Donate
ar_SA: ت&برع

en: &Done
ar_SA: &تم

en: &Download update
ar_SA: &تنزيل التحديثات

en: &Edit
ar_SA: تعديل

en: &Editor revisions
ar_SA: &مراجعات المحرِّر

en: &Enable Highlighting
ar_SA: &تفعيل التمييز

en: &Enable browse mode on page load
ar_SA: &تمكين نمط التصفُّح عند تحميل الصفحة

en: &Errors
ar_SA: أخطاء

en: &Figures and captions
ar_SA: الأ&شكال والتسميات التوضيحية

en: &Font name
ar_SA: ا&سم الخط

en: &Form fields
ar_SA: &حقول الاستمارات

en: &Graphics
ar_SA: &الرسومات

en: &Groupings
ar_SA: التجميعات

en: &Guess object position information when unavailable
ar_SA: &توقُّع معلومات مو&ضع الكائن إذا لم تكُن متاحة

en: &HID keyboard input simulation
ar_SA: &محاكاة إدخال لوحة مفاتيح HID

en: &Headings
ar_SA: رؤوس الموضوعات

en: &Help
ar_SA: &مساعدة

en: &Help, training and support
ar_SA: مسا&عدة، تدريب ودعم

en: &Hover for cell routing
ar_SA: &التمرير لتوجيه مؤشّر برايل

en: &Inflection
ar_SA: التن&غيم

en: &Input table:
ar_SA: &جدول الإدخال:

en: &Install NVDA on this computer
ar_SA: تث&بيت NVDA على هذا الحاسوب

en: &Install NVDA...
ar_SA: ت&ثبيت NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
ar_SA: عدم ت&غيير الاختصار المنوط بتشغيل البرنامج

en: &Keyboard layout:
ar_SA: نمط &لوحة المفاتيح:

en: &Language
ar_SA: اللغة

en: &Level
ar_SA: مس&توى

en: &Line spacing
ar_SA: &تباعد الأسطر

en: &Lists
ar_SA: ال&قوائم السردية

en: &Maximum number of characters on one line
ar_SA: أقصى عدد أح&رف ممكن في السطر

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
ar_SA: الأوضاع المتاحة عند استخدام أمر "التنقُّل بين أوضاع تقسيم الصوت":

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
ar_SA: الأ&وضاع المتاحة عند استخدام أمر التنقُّل بين أنماط النُطق:

en: &Move to
ar_SA: الانت&قال ألى

en: &New
ar_SA: &جديد

en: &No
ar_SA: &لا

en: &Not now
ar_SA: &ليس الآن

en: &Number of lines per page
ar_SA: &عدد الأسطر في الصفحة

en: &Output table:
ar_SA: جد&ول الإخراج:

en: &Pages
ar_SA: الص&فحات

en: &Paragraph indentation
ar_SA: المسا&فات البادئة للفقرة

en: &Paragraph style:
ar_SA: &نمط الفقرة:

en: &Pattern
ar_SA: ال&كلمة الأصلية

en: &Pitch
ar_SA: &الحِدّة

en: &Play audio coordinates when mouse moves
ar_SA: إ&صدار صفارة عند تنقل مؤشر الفأرة

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
ar_SA: &تشغيل صوت عند تبديل حالة سِتار الشاشة

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
ar_SA: تشغيل الأصوات المصاحبة عند فتح وإغلاق NVDA

en: &Port:
ar_SA: المنفذ:

en: &Postpone update
ar_SA: تأ&جيل التحديث

en: &Preferences
ar_SA: &تفضيلات

en: &Proceed with installation (not recommended)
ar_SA: الا&ستمرار في التثبيت (لا ينصح به)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
ar_SA: &نُطق الرموز/علامات الترقيم...

en: &Python console
ar_SA: &بوابة لغة Python

en: &Rate
ar_SA: &السرعة

en: &Remove
ar_SA: إ&زالة

en: &Rename
ar_SA: &تغيير الاسم

en: &Replacement
ar_SA: &الكلمة البديلة

en: &Revert to saved configuration
ar_SA: &استعادة الإعدادات المحفوظة مسبقا

en: &Review add-ons...
ar_SA: التأكُّد من توافقية الإضافات البرمجية...

en: &Save configuration
ar_SA: &حفظ التعديلات

en: &Save configuration when exiting NVDA
ar_SA: &حفظ الإعدادات عند إغلاق NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
ar_SA: اختَرْ &المفاتيح المصاحِبة للبرنامج

en: &Send actual symbol to synthesizer
ar_SA: إر&سال الرمز الفعلي لآلة النطق

en: &Settings...
ar_SA: الإ&عدادات...

en: &Sheets
ar_SA: أو&راق العمل

en: &Show Braille Viewer on Startup
ar_SA: ظ&هور عارض الالخط البارز Braille  عند بدء التشغيل

en: &Show Speech Viewer on Startup
ar_SA: ظ&هور عارض النطق عند بدأ التشغيل

en: &Show cursor
ar_SA: ظهور المؤشر

en: &Show this dialog when NVDA starts
ar_SA: &عرض هذه المُحاوَرَة عند بدأ تشغيل NVDA

en: &Simple review mode
ar_SA: &نمط الاستعراض البسيط

en: &Sound split mode:
ar_SA: &وضع تقسيم الصوت:

en: &Speech viewer
ar_SA: عارض ال&نُطق

en: &Start the new portable copy after creation
ar_SA: بدء النسخة المحمولة الجديدة بعد إنشائها

en: &Symbol:
ar_SA: الرمز:

en: &Symbols
ar_SA: ال&رموز

en: &Synthesizer:
ar_SA: &آلة النطق:

en: &Tables
ar_SA: الج&داول

en: &Temporary dictionary...
ar_SA: معجم صوتي &مؤقت...

en: &Tools
ar_SA: &أدوات

en: &Touch typing mode
ar_SA: نمط الكتابة اللمسية

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
ar_SA: منع غيرم&فاتيح الحركة السريعة من الوصول للمستند

en: &Triggers...
ar_SA: &مشغِّلات...

en: &Type
ar_SA: ال&نوع

en: &Update notifications:
ar_SA: &إشعارات التحديثات:

en: &Update now
ar_SA: &تحديث الآن

en: &Update to NVDA {version}
ar_SA: التحدي&ث إلى NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
ar_SA: استخدام &مفتاح تفعيل تكبير الحروف كمفتاح مصاحب للبرنامج

en: &User Guide
ar_SA: &دليل الاستخدام

en: &Voice
ar_SA: ال&صوت

en: &Voice dictionary...
ar_SA: معجم الصوت ال&حالي...

en: &Yes
ar_SA: &نعم

en: (normal configuration)
ar_SA: (الوضع العام)

en: 0 matches
ar_SA: التطابق 0

en: 1 suggestion
ar_SA: مقترح 1

en: 1.5 line spacing
ar_SA: 1.5 تباعد السطر

en: 100 percent Stacked Area
ar_SA: أعمدة مرصوفة %100 مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 100 percent Stacked Bar
ar_SA: شريط مرصوف مائة بالمائة

en: 100 percent Stacked Column
ar_SA: أعمدة مرصوفة %100

en: 100 percent Stacked Cone Bar
ar_SA: شريطي مرصوف 100% بشكل بوقي

en: 100 percent Stacked Cone Column
ar_SA: عمودي مرصوف 100% بشكل بوقي

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
ar_SA: شريطي مرصوف 100% بشكل اسطواني

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
ar_SA: عمودي مرصوف 100% بشكل اسطواني

en: 100 percent Stacked Line
ar_SA: خطي مرصوف 100%

en: 100 percent Stacked Line with Markers
ar_SA: خطي مرصوف 100% مع علامات تظهر عند كل قيمة بيانات

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
ar_SA: شريطي مرصوف 100% بشكل هرمي

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
ar_SA: عمودي مرصوف 100% بشكل هرمي

en: 12.5% gray
ar_SA: رمادي 12.5%

en: 25% gray
ar_SA: رمادي25%

en: 3D 100 percent Stacked Bar
ar_SA: شريطي مرصوف مائة بالمائة مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 3D 100 percent Stacked Column
ar_SA: أعمدة مرصوفة مائة بالمائة مع تأثير ثلاثي الأبعاد

en: 3D Area
ar_SA: مساحة مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Clustered Bar
ar_SA: أشرطة متفاوتة المسافات مع  تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Clustered Column
ar_SA: أعمدة متفاوتة المسافات مع تأثير ثلاثي الأبعاد

en: 3D Column
ar_SA: أعمدة ثلاثية الأبعاد

en: 3D Cone Column
ar_SA: عمودي ثلاثي الأبعاد بشكل بوقي

en: 3D Cylinder Column
ar_SA: عمودي ثلاثي الأبعاد بشكل اسطواني

en: 3D Line
ar_SA: خطي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Pie
ar_SA: دائري مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Pyramid Column
ar_SA: عمودي ثلاثي الأبعاد بشكل هرمي

en: 3D Stacked Area
ar_SA: أعمدة مرصوفة مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Stacked Bar
ar_SA: شريطي مرصوف مائة بالمائة مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Stacked Column
ar_SA: أعمدة مرصوفة مع تأثير ثلاثي الأبعاد

en: 3D Surface
ar_SA: سطحي ثلاثي الأبعاد

en: 3D Surface (wireframe)
ar_SA: سطحي ثلاثي الأبعاد (بأسلاك محيطة)

en: 50% gray
ar_SA: رمادي50%

en: 6.25% gray
ar_SA: رمادي 6.25%

en: 75% gray
ar_SA: رمادي 75%

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
ar_SA: مُحاوَرَة تُمَكّنك من وضع معجم صوتي تلقائي عن طريق إضافة قواعد نطقية للقائمة

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
ar_SA: مُحاوَرَة تُمَكّنك من وضع معجم صوتي مؤقت عن طريق إضافة قواعد نطقية لمربع تحرير

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
ar_SA: مُحاوَرَة تُمَكّنك من وضع معجم صوتي خاص بالصوت الحالي عن طريق إضافة قواعد نطقية للقائمة

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
ar_SA: قارئ شاشة مجاني ومفتوح المصدر يعمل على نظام التشغيل Windows

en: A pattern is required.
ar_SA: يرجى كتابة الكلمة الأصلية.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
ar_SA: هناك نسخة محمولة موجودة بالفعل في المسار '{portableDirectory}'. هل ترغب في تحديثها؟

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
ar_SA: تم العثور على نسخة من البرنامج على نظام التشغيل الخاص بك. سيتم تحديثها.

en: A profile cannot have an empty name.
ar_SA: لا يمكن للوضع أن يكون بدون اسم.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
ar_SA: هناك إصدارٌ مُثبَّتٌ بالفعل منه هذه الإضافة، هل ترغب في تحديث {summary} الإصدار {curVersion} إلى الإصدار {newVersion}?

en: About NVDA
ar_SA: نبذة عن البرنامج

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
ar_SA: الإجراء غير متاح على إصدار NVDA المتوفر على متجر تطبيقات Windows

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
ar_SA: هذا الإجراء غير متاح في نسخة NVDA المؤقَّتة

en: Action unavailable in secure context
ar_SA: الإجراء غير متاح ضمن الشاشات الآمنة

en: Action unavailable while Windows is locked
ar_SA: الإجراء غير متاح في وضع تأمين Windows

en: Action unavailable while a dialog requires a response
ar_SA: الإجراء غير متاح بينما يوجد مربّع حوار يتطلّب استجابة

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
ar_SA: لا يتوفر هذا الإجراء أثناء تفعيل نمط عرض برايل لمخرجات النُطق

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
ar_SA: الإجراء غير متاح. مؤشّر برايل مصاحب لمؤشّر النظام

en: Activate
ar_SA: تنشيط

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
ar_SA: تفعيل أو تعطيل وضع {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
ar_SA: فتح مستودع الإضافات لاستعراض وإدارة حزم إضافات NVDA البرمجية

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
ar_SA: تفعيل سطر أوامر لغة Python المُضمَّن في NVDA, يُفيد بشكل أساسي في تطويره

en: Activates the current object in the document
ar_SA: تنشيط الكائن الحالي في المستند

en: Activates the text at the cursor if possible
ar_SA: تنشيطُ النص الواقع تحت المؤشر إن كان ممكنا

en: Add Dictionary Entry
ar_SA: إضافة مدخل للمعجم

en: Add Symbol
ar_SA: إضافة رمزالرمز

en: Add-on Installation
ar_SA: تثبيت الإضافة البرمجية

en: Add-on Store
ar_SA: مستودع الإضافات

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
ar_SA: لا يمكن تثبيت الإضافة على إصدار متجر Windows من NVDA

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
ar_SA: لقد تم اكتشاف احتواء مجلد إعدادات المستخدم لديك على إضافات برمجية. قد يؤدي نسخ تلك الإضافات لملف النظام إلى العرضة لخطورة أمنية. هل تريد الاستمرار ؟

en: Advanced
ar_SA: متقدم

en: Afrikaans grade 1
ar_SA: أفريقاني الدرجة الأولى

en: Afrikaans grade 2
ar_SA: أفريقاني الدرجة الثانية

en: Akkadian (Borger) grade 1
ar_SA: أكادي (بورجر) الدرجة الأولى

en: Akkadian (US) grade 1
ar_SA: أكادي (الولايات المتحدة) الدرجة الأولى

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
ar_SA: كل الإضافات معطلة الآن. وستُفعَّل في المرة القادمة عند إعادة تشغيل NVDA إلا إذا اخترت تعطيلها مرة أخرى.

en: All dots
ar_SA: كل النقاط

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
ar_SA: السماح لمؤسسة NV Access بجمع إحصائيات استخدام NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
ar_SA: إتاحةُ التص&فُّح أثناء القراءة المتواصلة

en: Alpha numeric input
ar_SA: نمط إدخال الأحرف والأرقام اللاتينية

en: Already in a content recognition result
ar_SA: موجودٌ بالفعل في نتيجة التعرف على المحتوى

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ar_SA: تم بالفعل تعيين الصف {rowNumber} العمود {columnNumber}  كبداية لرؤوس الأعمدة

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ar_SA: تم بالفعل تعيين الصف {rowNumber} العمود {columnNumber}  كبداية لرؤوس الأعمدة

en: Already set {address} as start of column headers
ar_SA: {address} معين مسبقا كبداية لرؤوس الأعمدة

en: Already set {address} as start of row headers
ar_SA: تعيين {address} الحالي كي يكون بداية رأس الصفوف

en: Always
ar_SA: دائمًا

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
ar_SA: أظهِرْ &دائمًا تحذيرًا قبل تفعيل سِتار الشاشة

en: Always duck
ar_SA: خفض الأصوات الأخرى دائما

en: Always fill display
ar_SA: ملْء السطر الإلكت&روني دائما

en: Always include short character &description when announcing candidates
ar_SA: تزويد المقترح بوصف &صغير لكل حرف

en: Annotations
ar_SA: التعليقات

en: Announce &selected candidate
ar_SA: الإعلان عن المقت&رح المحدد

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
ar_SA: يقرأ التحديد الحالي في حيّزات التحرير والمستندات. بالضغط عليه مرتين ستحصل على تهجئة المعلومات. وبالضغط ثلاث مرات سيقرأ التهجئة باستخدام أوصاف الأحرف الصوتية. وبضغطه أربع مرات سيعرض النص المحدد في رسالة قابلة للتصفح.

en: Answer to:
ar_SA: رد على:

en: Appointment {subject}, {time}
ar_SA: موعد {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
ar_SA: عربي ذو ثمان نقاط (برايل الحاسوبي)

en: Arabic grade 1
ar_SA: عربي الدرجة الأولى (بدون اختصارات)

en: Arabic grade 2
ar_SA: عربي الدرجة الثانية (باختصارات)

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
ar_SA: هل أنتَ متأكد من رغبتك في تثبيت هذه الإضافة؟
    ثبّتْ فقط الإضافات من مصادر موثوقة.
    اسم الإضافة: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
ar_SA: هل أنت متأكّدٌ من رغبتك في إزالة كل مدخلات هذا المعجم؟

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
ar_SA: هل أنتَ متأكّدٌ من رغبتك في استرجاع القِيَم الافتراضية لكافة اختصارات NVDA??
    			
    			ستُفقَدُ جميع الاختصارت التي عرَّفتَها، سواءً تلك التي عرّفتَها سابقًا، أو أضفتَها للتوّ خلال فتحك لمربّع الحوار حاليا.
    			لا يمكنُ التراجُع عن هذه الخطوة.

en: Area
ar_SA: مساحي

en: Arti&cles
ar_SA: المقا&لات

en: Assamese grade 1
ar_SA: إسامية بدون اختصارات

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
ar_SA: يجب تعيين مفتاح مصاحب واحد على الأقل ليكون مفتاح NVDA. مفتاح تثبيت تكبير الأحرف سيظل مفتاح NVDA المصاحب

en: At least one key must be used as the NVDA key.
ar_SA: يجب اختيار واحد من مفاتيح NVDA كي يكون مفتاح مصاحب.

en: At least one sound split mode has to be checked.
ar_SA: يجب تحديد وضع واحد لتقسيم الصوت كحد أدنى.

en: At least two speech modes have to be checked.
ar_SA: يجب تحديد وضعين للنُطق على الأقل.

en: Attachments
ar_SA: مرفقات

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
ar_SA: محاولة إلغاء الإعلان عن الأحداث والمعلومات منتهية الصلاحية:

en: Audio
ar_SA: الصوت

en: Audio d&ucking mode:
ar_SA: نم&ط خفض الأصوات:

en: Audio ducking not supported
ar_SA: نمط خفض الأصوات غير مدعوم

en: Audio indication of focus and browse modes
ar_SA: الإعلان الصوتي عند التبديل ما بين نمط التصفح والالنمط التفاعلي

en: Audio output &device:
ar_SA: &جهاز إخراج الصوت:

en: Automatic
ar_SA: تلقائي

en: Automatic &Say All on page load
ar_SA: القراءة الآلية للنص &فور تحميل الصفحة

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
ar_SA: تلقائي (الأولوية ل(Diff Match Patch))

en: Automatic (prefer UIA)
ar_SA: تلقائي (الأولوية ل(أتمتة واجهة المستخدم UIA))

en: Automatic (prefer selective)
ar_SA: تلقائي (انتقائي)

en: Automatic dialect switching (when supported)
ar_SA: الانتقال الآلي بين اللهجات (عند دعم ذلك)

en: Automatic focus mode for caret movement
ar_SA: التحوُّل تلقائيا من وإلى النمط التفاعلي وِفقا لحركة مؤشِّر التحرير

en: Automatic focus mode for focus changes
ar_SA: التحوُّل إلى النمط التفاعلي تلقائيا عند مرور مؤشّر النظام بحقول استمارات

en: Automatic language and dialect switching on
ar_SA: تفعيل الانتقال الآلي بين اللغات واللهجات

en: Automatic language switching (when supported)
ar_SA: الانتقال الآلي بين اللغات (عند دعم ذلك)

en: Automatic language switching off
ar_SA: تعطيل الانتقال الآلي بين اللغات

en: Automatic language switching on
ar_SA: تفعيل الانتقال الآلي بين اللغات

en: Automatic refresh of recognition result failed
ar_SA: تعذّر التحديث التلقائي لنتيجة التعرُّف

en: Automatically check for &updates to NVDA
ar_SA: &تحديث nvda آليا

en: Automatically report all available &candidates
ar_SA: الإعلان آليا عن جميع المدخلات المقترحة المتا&حة

en: Automatically set system &focus to focusable elements
ar_SA: نقل مؤشّر النظام تلقائيا للعناصر القابلة لذلك

en: Automatically set system focus to focusable elements off
ar_SA: تعطيل نقل مؤشّر النظام تلقائيا للعناصر القابلة لذلك

en: Automatically set system focus to focusable elements on
ar_SA: تفعيل نقل مؤشّر النظام تلقائيا للعناصر القابلة لذلك

en: Avoid splitting &words when possible
ar_SA: تجنب تقسيم الكل&مات كلما كان ذلك ممكنا

en: BCC:
ar_SA: نسخة مخفية الوجهة:

en: Bar of Pie
ar_SA: شريط التخطيط الدائري

en: Baseline
ar_SA: السطر الأساسي

en: Bashkir grade 1
ar_SA: باشقوري الدرجة الأولى

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
ar_SA: الأسطر الإلكترونية Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
ar_SA: صفير

en: Beep and speak progress bar updates
ar_SA: إصدار صوت الصفير بالإضافة إلى نُطْق النسبة المئوية لشريط التقدم

en: Beep for progress bar updates
ar_SA: إصدار صوت الصفير عند تغيير شريط التقدم

en: Begins interaction with math content
ar_SA: بدأ التفاعل مع المحتوى الرياضي

en: Belarusian computer braille
ar_SA: بيلاروسي برايل الحاسوب

en: Belarusian literary braille
ar_SA: بيلاروسي غير مختصر (literary braille)

en: Belarusian literary braille (detailed)
ar_SA: بيلاروسي برايل الحرفي (مُفصَّل)

en: Bengali grade 1
ar_SA: بنغالية بدون اختصارات

en: Bitmap placeholder
ar_SA: وعاء لخريطة مبدئية

en: Blink cursor
ar_SA: وميض المؤشر

en: Block &quotes
ar_SA: الا&قتباسات

en: Bluetooth
ar_SA: بلوتوث

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
ar_SA: منفذ البلوتوث التسلسلي: {port} ({deviceName})

en: Bold off
ar_SA: تعطيل الخط العريض

en: Bold on
ar_SA: خطٌ عريض

en: Both Colors and Styles
ar_SA: الألوان والأنماط

en: Bottom
ar_SA: نهاية

en: Braille
ar_SA: الخط البارز Braille

en: Braille &display:
ar_SA: السطر الإلكت&روني:

en: Braille Display Error
ar_SA: خلل في تشغيل السطر الإلكتروني

en: Braille Unicode normalization default ({default})
ar_SA: الافتراضي ({default}) تسوية Unicode لمخرجات برايل

en: Braille Unicode normalization {state}
ar_SA: {state} تسوية Unicode لمخرجات برايل

en: Braille cursor %s
ar_SA: مؤشر البرايل %s

en: Braille cursor is turned off
ar_SA: مؤشر البرايل معطل

en: Braille cursor off
ar_SA: تعطيل مؤشر برايل

en: Braille cursor on
ar_SA: تفعيل مؤشر برايل

en: Braille display
ar_SA: شاشة عرضُ برايل

en: Braille focus context presentation: %s
ar_SA: إرفاق مؤشر الخط البارز %s

en: Braille inp&ut
ar_SA: إدخال عبر برايل

en: Braille input disabled
ar_SA: تعطيل الإدخال عبر البرايل

en: Braille input enabled
ar_SA: تفعيلالإدخال عبر البرايل

en: Braille mode {brailleMode}
ar_SA: نمطُ برايل {brailleMode}

en: Braille mode:
ar_SA: وضع برايل:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
ar_SA: نقل مؤشّر التحرير عند نقل مؤشّر الاستعراض عبر مفاتيح توجيه مؤشّر برايل (%s)

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
ar_SA: نقل مؤشّر التحرير عند نقل مؤشّر الاستعراض عبر مفاتيح توجيه مؤشّر برايل افتراضيا (%s)

en: Braille show messages %s
ar_SA: عرض رسائل برايل %s

en: Braille show selection %s
ar_SA: مؤشّر برايل لإظهار التحديد %s

en: Braille show selection default (%s)
ar_SA: الخيار الافتراضي لمؤشّر برايل للتحديد (%s)

en: Braille tethered %s
ar_SA: إرفاق برايل %s

en: Braille viewer disabled
ar_SA: تعطيل عارض الخط البارز Braille

en: Braille viewer enabled
ar_SA: عارض الخط البارز Braille مفعَّل

en: Browse Mode
ar_SA: نمط التصفح

en: Browse mode
ar_SA: نمط التصفح

en: Browse...
ar_SA: استعراض...

en: Bubble
ar_SA: فقاعي

en: Bubble with 3D effects
ar_SA: فقاعي مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: Bulgarian 8 dot computer braille
ar_SA: بلغاري برايل الحاسوب 8 نقاط

en: Bulgarian grade 1
ar_SA: بلغاري الدرجة الأولى

en: Burmese grade 1
ar_SA: بورمي الدرجة الأولى

en: Burmese grade 2
ar_SA: بورمي الدرجة الثانية

en: C&hange...
ar_SA: ت&غيير...

en: C&ontributors
ar_SA: &أسماء فريق العمل

en: CC:
ar_SA: نسخة إلى:

en: COM Registration Fixing Tool
ar_SA: تشغيل أداة معالجة مشكلات سجل النظام الشائعة

en: CTRL+ALT+N
ar_SA: مفتاح التحكُّم+مفتاح القوائم+N

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
ar_SA: لا يمكنُ تغيير الوضع النَشِط في حال وجود مربّع حوار مفتوح خاص ب NVDA

en: Can't find the documentation window.
ar_SA: لا يمكن العثور على نافذة ملف المساعدة.

en: Can't select text, press twice to copy
ar_SA: تعذر تحديد النص, اضغط مرتين متتاليتين للنسخ

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: Candidate
ar_SA: المقترح

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
ar_SA: تعذر الوصول إلى الصف {rowNumber} العمود {columnNumber} في رؤوس الأعمدة

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
ar_SA: تمت إزالة الصف {rowNumber} العمود {columnNumber} من رؤوس الصفوف

en: Cannot find {address}    in column headers
ar_SA: تعذر وجود  {address} في رؤوس الأعمدة

en: Cannot find {address}    in row headers
ar_SA: تعذر وجود {address} في رؤوس الأعمدة

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
ar_SA: تعذر تثبيت الإضافة البرمجية من {path}.
    يجب عليك أولا تشعيل NVDA حتى تتمكن من تثبيت الإضافات.

en: Capital pitch change percentage
ar_SA: نسبة حدة النطق للأحرف الكبيرة

en: Caret movement timeout (in ms)
ar_SA: المعدل الزمني لحركة مؤشر التحرير (ملي في الثانية)

en: Case &sensitive
ar_SA: &حساسية حالة الأحرف

en: Catalan grade 1
ar_SA: كاتالوني الدرجة الأولى

en: Category {categoryAxisData}:
ar_SA: الفئة {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
ar_SA: حدود &الخلية:

en: Cell c&oordinates
ar_SA: م&وضع الخلية

en: Center Title placeholder
ar_SA: وعاء لللعنوان الرئيسي

en: Central Kurdish grade 1
ar_SA: كردي رئيسي بدون اختصارات

en: Change selected symbol
ar_SA: تغيير الرمز المحدد

en: Change tracking off
ar_SA: تعطيل تتبُّع التغييرات

en: Change tracking on
ar_SA: تفعيل تتبُّع التغييرات

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
ar_SA: لقد أُجريت تعديلات على الإضافات البرمجية. يجب عليك إعادة تشغيل NVDA لتفعيل التغييرات. هل تود إعادة التشغيل الآن؟

en: Character: {}
    Replacement: {}
ar_SA: الحرف: {}
    النصّ البديل: {}

en: Chart Elements
ar_SA: عناصر المخطط

en: Chart area
ar_SA: مخطط مساحي

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
ar_SA: مساحة المخطط، الارتفاع: {chartAreaHeight}، العرض: {chartAreaWidth}, العلوي: {chartAreaTop}, اليسار: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
ar_SA: وعاء رسم

en: Chart title: {chartTitle}
ar_SA: عنوان المخطط: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
ar_SA: عنوان المخطط:{chartTitle}, نوع المخطط: {chartType}

en: Checking for Update
ar_SA: البحثُ عن التحديثات

en: Checking for update
ar_SA: البحث عن التحديثات

en: Chichewa (Malawi) literary braille
ar_SA: شيشاوي (ملاوي) literary braille

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
ar_SA: صيني (الصين، مندرين) نظام برايل الحالي

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
ar_SA: صيني (الصين، مندرين) نظام برايل الحالي (دون نغمات)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
ar_SA: صيني (الصين، مندرين) نظام برايل الصوتي المزدوج

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
ar_SA: صيني (Hong Kong, Cantonese)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
ar_SA: صيني (تيوان, مندرين)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
ar_SA: الصيني الشائع (أحرف الصينية المُبسَّطة)

en: Clear the output pane
ar_SA: محو جزء المخرجات

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
ar_SA: النقر الأيسر على موضع المؤشر مرة واحدة

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
ar_SA: النقر على زر الفأرة الأيمن في موضع المس الحالي. يُستخدمُ بشكل عام لتنشيط قائمة السياق.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
ar_SA: النقر الأيمن مرة واحدة على موضع المؤشر

en: Clustered Bar
ar_SA: شريط متفاوت المسافات

en: Clustered Column
ar_SA: أعمدة متفاوتة المسافات

en: Clustered Cone Bar
ar_SA: شريطي بشكل بوقي

en: Clustered Cone Column
ar_SA: عمودي بشكل بوقي

en: Clustered Cylinder Bar
ar_SA: شريطي بشكل اسطواني

en: Clustered Pyramid Bar
ar_SA: شريطي بشكل هرمي

en: Clustered Pyramid Column
ar_SA: عمودي بشكل هرمي

en: Columns
ar_SA: أعمدة

en: Command line option: {langDesc}
ar_SA: خيار سطر توجيه الأوامر: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
ar_SA: هذا الأمر غير متاح ضمن هذا النوع من المستندات. تُعيَّنُ خلايا العمود الأول في الجدول تلقائيا كرؤوس للصفوف.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
ar_SA: هذا الأمر غير متاح ضمن هذا النوع من المستندات. تُعيَّنُ خلايا الصف الأول في الجدول تلقائيا كرؤوس أعمدة.

en: Commands &Quick Reference
ar_SA: ال&مرجع السريع للاختصارات

en: Commands Quick Reference
ar_SA: المرجع السريع للاختصارات

en: Comment
ar_SA: ملاحظة

en: Comment thread: {comment}  by {author}
ar_SA: سلسلة تعليقات: {comment} كتبه ا{author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
ar_SA[0]: تعليق متسلسل: {comment}  بواسطة {author} عليه رد {numReplies}
ar_SA[1]: تعليق متسلسل: {comment}  بواسطة {author} عليه رد {numReplies}
ar_SA[2]: تعليق متسلسل: {comment}  بواسطة {author} عليه ردان {numReplies}
ar_SA[3]: تعليق متسلسل: {comment}  بواسطة {author} عليه {numReplies} ردود
ar_SA[4]: تعليق متسلسل: {comment}  بواسطة {author} عليه {numReplies} من الردود
ar_SA[5]: تعليق متسلسل: {comment}  بواسطة {author} عليه {numReplies} من الردود

en: Comment: {comment} by {author}
ar_SA: تعليق: {comment} كتبه {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
ar_SA: تعليق: {comment} بواسطة {author} في {date}

en: Comments
ar_SA: تعليقات

en: Composition
ar_SA: الكتابة

en: Configuration
ar_SA: أوامر إعدادات البرنامج

en: Configuration File Error
ar_SA: خلل في ملف إعدادات البرنامج

en: Configuration Profiles
ar_SA: الأوضاع

en: Configuration applied
ar_SA: تم تطبيق التعديلات

en: Configuration profile triggers disabled
ar_SA: مشغلات الأوضاع مُعطّلة

en: Configuration profile triggers enabled
ar_SA: تم تشغيل كافة مشغلات الأوضاع

en: Configuration profiles
ar_SA: الأوضاع

en: Configuration restored to factory defaults
ar_SA: تم استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: Configuration saved
ar_SA: حُفِظَت التعديلات بنجاح

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
ar_SA: ضبط كمية المعلومات التي سيعرضها NVDA عن الكائن. يُطبَّق هذا عند قراءة موضع مؤشر النظام، وموضع مؤشّر NVDA، وليس عند قراءة محتوى، كمحتوى شبكة المعلومات في نمط التصفُّح.

en: Configure visual aids.
ar_SA: ضبط مُعينات الرؤية.

en: Confirm Deletion
ar_SA: تأكيد الحذف

en: Connecting
ar_SA: جاري الاتصال

en: Content is not visible
ar_SA: محتوى غير مرئيّ

en: Copied to clipboard: {text}
ar_SA: نسخُ: {text} للحافظة

en: Copied: {text}
ar_SA: نسخُ: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
ar_SA: نسخ محتوى شريط الحالة للتطبيق الحالي إلى الحافظة.

en: Coptic 8 dot computer braille
ar_SA: قبطي حاسوبي ذو ثمان نقاط

en: Copy &portable configuration to current user account
ar_SA: نسخ إعدادات ال&نسخة المحمولة لحساب المستخدم الحالي

en: Copy current &user configuration
ar_SA: نسخ اإ&عدادات المستخدم الحالية

en: Copying Settings
ar_SA: يجري نسخ الإعدادات

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
ar_SA: حقوق النشر محفوظة (C) {years} للمساهمين

en: Corners
ar_SA: زوايا

en: Could not disable screen curtain
ar_SA: يتعذّر تعطيل ستار الشاشة

en: Could not enable screen curtain
ar_SA: يتعذّر تفعيل ستار الشاشة

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
ar_SA: لا يمكن تفعيل ستار الشاشة أثناء إجراء التعرُّف على المحتوى

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ar_SA: يتعذّر إنهاء مزوِّدي تعزيز الرؤية الآتية بأمان: 
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
ar_SA: يتعذّر إنهاء موفِّر تعزيز الرؤية {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
ar_SA: يتعذّر تحميل آلة النطق %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ar_SA: يتعذّر تحميل مزوّدي تعزيز الرؤية الآتية: 
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
ar_SA: يتعذر تحميل السطر الإلكتروني {display}

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
ar_SA: يتعذّر تحميل مزوّد تعزيز الرؤية {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
ar_SA: لا يمكن حفظ التعديلات- أغلب الظن أن ملف النظام معد للقراءة فقط

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
ar_SA: إنشاء أيقونة على &سطح المكتب ومفتاح اختصار (control+alt+n)

en: Create &portable copy
ar_SA: إنشاء &نسخة محمولة

en: Create Portable NVDA
ar_SA: إنشاءُ نسخةٍ محمولة من NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
ar_SA: إنشاء مجلد &جديد للنسخة المحمولة

en: Creating Portable Copy
ar_SA: إنشاء النسخة محمولة

en: Croatian 8 dot computer braille
ar_SA: كرواتي برايل حاسوب 8 نقاط

en: Croatian grade 1
ar_SA: كرواتي بدون اختصارات

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
ar_SA: مسماري (مترجمة) الدرجة الأولى

en: Current application (%s)
ar_SA: التطبيق المستخدم حاليا هو %s

en: Cursor blink rate (ms)
ar_SA: معدل وميض المؤشر (ms)

en: Cursor shape for &focus:
ar_SA: شكلُ المؤشّر للتحديد الحالي:

en: Cursor shape for &review:
ar_SA: شكلُ المؤشّر لمؤشّر الاستعراض:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
ar_SA: التبديل بين خيارات تسوية Unicode لمخرجات برايل

en: Cycle through the braille cursor shapes
ar_SA: الانتقال بين أشكال مؤشر البرايل

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
ar_SA: التبديل بين حالات نقل مؤشّر التحرير عند نقل مؤشّر الاستعراض عبر مفاتيح توجيه مؤشّر برايل

en: Cycle through the braille show messages modes
ar_SA: التنقُّل بين أنماط عرض الرسائل على أسطر برايل

en: Cycle through the braille show selection states
ar_SA: التبديل بين حالات عرض التحديد على برايل

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
ar_SA: التنقُّل بين الأنماط المتاحة للإعلان عن رؤوس الصفوف والأعمدة في الجداول

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
ar_SA: التبديل بين حالات تسوية Unicode لمخرجات النُطق

en: Cycles between available touch modes
ar_SA: التحرك بين مختلف أنماط اللمس المتاحة

en: Cycles between speech modes.
ar_SA: التبديل بين أنماط النُطق.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
ar_SA: التبديل بين أنماط خفض الصوت المختلفة التي تقرر متى يقوم NVDA بخفض الأصوات الأخرى

en: Cycles through line indentation settings
ar_SA: التبديل بين خيارات الإعلان عن  المسافات البادئة للسطر

en: Cycles through paragraph navigation styles
ar_SA: التبديل بين أنماط استعراض الفقرة

en: Cycles through sound split modes
ar_SA: التنقُّل بين أوضااع تقسيم الصوت

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
ar_SA: التنقل بين مستويات نطق الرموز لتحديد كمية الرموز أو علامات الترقيم التي سيتم نطقها

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
ar_SA: التنقُّل بين لغات Windows المتوفرة للتعرُّف الضوئي على الأحرف

en: Cycles through the cell border reporting settings
ar_SA: التبديل بين خيارات الإعلان عن حدود الخلية

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
ar_SA: التبديل بين الخيارات المتاحة للتحويل التلقائي بين اللغات: تعطيل، اللغات فقط، اللغات واللهجات.

en: Czech 8 dot computer braille
ar_SA: تشيكيحاسوب برايل 8 نقاط

en: Czech grade 1
ar_SA: تشيكي بدون اختصارات

en: Danish 6 dot grade 1
ar_SA: دنيماركي 6 نقاط بدون اختصارات

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
ar_SA: دنيماركي 6 نقاط الدرجة الأولى (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
ar_SA: دنيماركي 6 نقاط باختصارات

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
ar_SA: دنماركي 6 نقاط الدرجة الثانية (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
ar_SA: دنماركي حاسوب برايل 8 نقاط

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
ar_SA: دنماركي حاسوب برايل 8 نقاط (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
ar_SA: دنيماركي 8 نقاط بدون اختصارات

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
ar_SA: دنماركي 8 نقاط الدرجة الأولى (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
ar_SA: دنيماركي 8 نقاط باختصارات

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
ar_SA: دنماركي 8 نقاط الدرجة الثانية (1993)

en: Data Label
ar_SA: معرف البيانات

en: Data Table
ar_SA: جدول بيانات

en: Data validation prompt: {0}
ar_SA: عملية التحقق من صحة البيانات: : {0}

en: Date placeholder
ar_SA: وعاء التاريخ

en: Date:
ar_SA: التاريخ:

en: Debug logging
ar_SA: تسجيل الأخطاء البرمجية

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
ar_SA: تقليل إعداد آلة النطق العاملة

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ar_SA: إنقاص إعداد النُطق النَشِط حاليا في دائرة إعدادات النُطق خطوات أكثر

en: Default (Yes)
ar_SA: الافتراضي (نعم)

en: Default ({})
ar_SA: ({}) الافتراضي

en: Default dictionary
ar_SA: المعجم الافتراضي

en: Desktop
ar_SA: سطح المكتب

en: Destination of: {name}
ar_SA: عنوان الوجهة: {name}

en: Dictionary Entry Error
ar_SA: خطأ في مدخل القاموس

en: Diffing
ar_SA: Diffing (المقارنة لتحديد التباين)

en: Directory Exists
ar_SA: الدليل موجود

en: Disabled
ar_SA: تعطيل

en: Dismiss the recognition result
ar_SA: تجاهَلْ نتيجة التعرف على النص

en: Display
ar_SA: عرض النتائج

en: Display Unit Label
ar_SA: عرض معرف الوحدةحقل عرض

en: Display nonprinting characters
ar_SA: عرضُ الأحرف غير المطبوعة

en: Displays one of the recent messages
ar_SA: عرض أحدث الرسائل

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
ar_SA: عرضُ عنوان الوجهة التي يقود إليها الرابط الذي يوجد عنده مؤشّر الكتابة أو مؤشِّر النظام ضمن نافذة بدلا من الاقتصار على نُطقه. قد يفضّلُه مستخدمو برايل.

en: Distribution:
ar_SA: توزيع:

en: Document Formatting
ar_SA: تنسيق المستند

en: Document Navigation
ar_SA: التنقُّل ضمن المستند

en: Document formatting
ar_SA: تنسيق المستند

en: Document information
ar_SA: معلومات المستند

en: Document review
ar_SA: استعراض المستند

en: Documentation
ar_SA: ملفات المساعدة

en: Dot 8
ar_SA: النقاط 8

en: Dot firm&ness
ar_SA: ثبات النقاط

en: Dots 7 and 8
ar_SA: النقطتان 7 و 8

en: Double line spacing
ar_SA: تباعد الأسطر بمسافة مزدوجة

en: Doughnut
ar_SA: دائري مجوف

en: Down Bars
ar_SA: أشرطة سفلية

en: Downloading
ar_SA: تحميل

en: Downloading Update
ar_SA: تنزيل التحديثات

en: Drop Lines
ar_SA: خطوط إسقاط

en: Duck when outputting speech and sounds
ar_SA: خفض الأصوات الأخرى عند نطق NVDA

en: Dutch 6 dot
ar_SA: هولندي ست نقاط

en: Dutch 8 dot
ar_SA: هولندي ثمان نقاط

en: E&mphasis
ar_SA: إبراز النص

en: E&xit
ar_SA: ال&خروج من البرنامج

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
ar_SA: مد الكلمة الحالية ب&شفرة برايل الحاسوبية

en: EcoBraille displays
ar_SA: الأسطر الإلكترونية EcoBraille

en: Edge of table
ar_SA: حافة الجدول

en: Edit Dictionary Entry
ar_SA: تعديل مدخلات المعجم

en: Editable Text
ar_SA: نصٌّ يمكن تحريره

en: Editing note for cell {address}
ar_SA: تحرير الملاحظة المتعلقة بالخلية {address}

en: Editing profile {profile}
ar_SA: تحرير الوضع {profile}

en: Elapsed time not available
ar_SA: يتعذر معرفة الوقت المنقضي

en: Elements
ar_SA: عناصر التصفح

en: Elements List
ar_SA: قائمة العناصر

en: Empty slide
ar_SA: شريحة فارغة

en: Emulate key press: {emulateGesture}
ar_SA: محاكاةُ ضغط مفتاح: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
ar_SA: أوامر محاكاة لوحة مفاتيح النظام

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
ar_SA: يحاكي ضغط %s على لوحة مفاتيح النظام

en: Enable
ar_SA: تفعيل

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
ar_SA: إتاحة تحميل التعليمات البرمجية المخصصة من دليل مسودة التطوير

en: Enable mouse &tracking
ar_SA: تشغيل تتبع &مسار الفأرة

en: Enable touch interaction support
ar_SA: تفعيل دعم التفاعل باللمس

en: Enabled
ar_SA: تفعيل

en: Enabled logging categories
ar_SA: إتاحةُ التصنيفات لسجل الأخطاء البرمجية

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
ar_SA: تفعيل سِتار الشاشة سيُحيل شاشة حاسوبك بكاملها سوداء. تأكّد قبل المتابعة أنك قادرٌ على التنقُّل دون الحاجة لاستخدام شاشتك. 
    
    هل ترغبُ في المتابعة؟

en: Endnotes
ar_SA: هوامش

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
ar_SA: حاسوب برايل 8 نقاط إنجليزي (UK)

en: English (U.K.) grade 1
ar_SA: إنجليزي بريطاني بدون اختصارات

en: English (U.K.) grade 2
ar_SA: إنجليزي بريطاني باختصارات

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
ar_SA: إنجليزي أمريكي برايل الحاسوب 6 نقاط

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
ar_SA: إنجليزي أمريكي برايل الحاسوب 8 نقاط

en: English (U.S.) grade 1
ar_SA: إنجليزي أمريكي بدون اختصارات

en: English (U.S.) grade 2
ar_SA: إنجليزي أمريكي بدون اختصارات

en: English North American Braille Computer Code
ar_SA: شفرة برايل الحاسوبية الإنجليزية لأمريكا الشمالية

en: Enter gesture to emulate:
ar_SA: ادخل اختصار لمحاكاته:

en: Enter input gesture:
ar_SA: أدخِلْ مفتاح الاختصار:

en: Erases the last entered braille cell or character
ar_SA: حذف آخر خلية أو آخر حرف

en: Error
ar_SA: خلل

en: Error Bars
ar_SA: أشرطة الأخطاء

en: Error Copying
ar_SA: خطأ في النسخ

en: Error activating profile.
ar_SA: خلل في تنشيط الوضع.

en: Error checking for update.
ar_SA: خطأ أثناء البحث عن التحديثات.

en: Error copying NVDA user settings
ar_SA: خلل في نسخ إعدادات مستخدم البرنامج

en: Error creating profile - probably read only file system.
ar_SA: خطأ في إنشاء الوضع - أغلب الظن أن ملف النظام معد للقراءة فقط.

en: Error deleting profile.
ar_SA: خطأ أثناء حذف الوضع.

en: Error downloading update.
ar_SA: خطأ أثناء تحميل التحديثات.

en: Error in appModule %s
ar_SA: خلل في الوحدة البرمجية %s

en: Error renaming profile.
ar_SA: خطأ في تغيير اسم الوضع.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
ar_SA: خطأ بحفظ الأوضاع المرتبطة بمحرك - أغلب الظن أن النظام الذي تستخدمه للقراءة فقط.

en: Error saving log: %s
ar_SA: خلل في حفظ التقرير: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
ar_SA: لا يمكن حفظ الاختصارات التي قمت بتخصيصها - أغلب الظن أن ملف النظام معد للقراءة فقط.

en: Error: {errorText}
ar_SA: خطأ: {errorText}

en: Esperanto grade 1
ar_SA: سبرانتو بدون اختصارات

en: Estonian grade 0
ar_SA: إستواني بدون اختصارات

en: Ethiopic grade 1
ar_SA: إثيوبي بدون اختصارات

en: Eurobraille displays
ar_SA: أسطر Eurobraille

en: Even pages footer
ar_SA: حتى تذييل الصفحات

en: Even pages header
ar_SA: حتى رؤوس الصفحات

en: Execute a previously downloaded NVDA update
ar_SA: تثبيت تحديث تم تحميله مسبقا

en: Exit
ar_SA: الخروج

en: Exit NVDA
ar_SA: الخروج من البرنامج

en: Exit math interaction
ar_SA: الخروج من المحتوى الرياضي

en: Expanded symbol ({})
ar_SA: الرمز الموسَّع ({})

en: Exploded 3D Pie
ar_SA: دائري مجزأ مع تأثير مرئي ثلاثي الأبعاد

en: Exploded Doughnut
ar_SA: دائري مجوف مجزء

en: Exploded Pie
ar_SA: دائري مجزء

en: Explore NVDA user configuration directory
ar_SA: إعدادات المستخدم

en: Exponential
ar_SA: أُسّي

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
ar_SA: خطأ في كتابة التعبير القياسي للفقرة النصية: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
ar_SA: تعثُّر إنشاء النسخة المحمولة: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
ar_SA: فشل تثبيت الإضافة البرمجية من %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
ar_SA: فشل في فتح الحزمة التي تحتوي على الإضافة البرمجية %s - ربما لفقدان أحد الملفات أو لخطأ في تنسيق الملف

en: Feature unavailable.
ar_SA: الخاصية غير متاحة.

en: File in Use
ar_SA: الملف قيد الاستخدام

en: Filipino grade 2
ar_SA: فلبيني الدرجة الثانية

en: Fill display for context changes
ar_SA: ملْء السطر الإلكتروني عند تغيّر المعلومات

en: Filled Radar
ar_SA: نسيجي معبأ

en: Filter b&y:
ar_SA: التصفية حس&ب:

en: Find
ar_SA: بحث

en: Finnish 6 dot
ar_SA: فنلندي 6 نقاط

en: Finnish 8 dot computer braille
ar_SA: فنلندي برايل حاسوب 8 نقاط

en: First page footer
ar_SA: تذييل أول صفحة

en: First page header
ar_SA: رأس أول صفحة

en: Floor
ar_SA: أرضية

en: Fo&rmulas
ar_SA: &صيغ

en: Focus context presentation:
ar_SA: عرض المعلومات وِفقا للسياق:

en: Focus mode
ar_SA: النمط التفاعلي

en: Follow &mouse cursor
ar_SA: اتبع &مؤشر الفأرة

en: Follow System &Caret
ar_SA: اتبع مؤشر ال&تحرير

en: Follow system &focus
ar_SA: اتبع مؤشر ال&نظام

en: Font
ar_SA: ال&خط

en: Font &size
ar_SA: &حجم الخط

en: Font attrib&utes
ar_SA: خ&صائص الخط

en: Footer placeholder
ar_SA: وعاء تذييل العرض التقديمي

en: Footnotes
ar_SA: حواشي سفلية

en: Formatting
ar_SA: التنسيق

en: Forward to:
ar_SA: إعادة توجيه إلى:

en: Fra&mes
ar_SA: الإطا&رات

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
ar_SA: سلسلة Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
ar_SA: فرنسي موحد برايل حاسوب 6 نقاط

en: French (unified) 8 dot computer braille
ar_SA: فرنسي موحد برايل حاسوب 8 نقاط

en: French (unified) grade 2
ar_SA: فرنسي (موحد) باختصارات

en: From:
ar_SA: من:

en: Full shaped mode
ar_SA: نمط الشكل المكتمل

en: General
ar_SA: عام

en: Georgian literary braille
ar_SA: جورجي دون اختصارات (literary braille)

en: German 6 dot computer braille
ar_SA: ألماني برايل الحاسوب ذو ست نقاط

en: German 8 dot computer braille
ar_SA: ألماني برايل حاسوب 8 نقاط

en: German grade 0
ar_SA: ألماني بدون اختصارات

en: German grade 0 (detailed)
ar_SA: ألماني درجة صفر (detailed)

en: German grade 1
ar_SA: ألماني باختصارات

en: German grade 1 (detailed)
ar_SA: ألماني بدون اختصارات (detailed)

en: German grade 2
ar_SA: ألماني بدون اختصارات

en: German grade 2 (detailed)
ar_SA: ألماني الدرجة الثانية (مُفصَّل)

en: Global
ar_SA: عام

en: Greek (Greece)
ar_SA: يوناني (اليونان)

en: Greek international braille
ar_SA: يوناني عالمي

en: Gridlines are visible
ar_SA: خطوط الشبكة ظاهرة

en: Gujarati grade 1
ar_SA: غوجراتية بدون اختصارات

en: H&eaders
ar_SA: &رؤوس الجداول

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
ar_SA: محاكاة لوحة مفاتيح HID غير مفعّلة.

en: HID keyboard simulation disabled
ar_SA: تعطيل محاكاة لوحة مفاتيح HID

en: HID keyboard simulation enabled
ar_SA: تفعيل محاكاة لوحة مفاتيح HID

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
ar_SA: سلسلة الأسطر HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle

en: Half shaped mode
ar_SA: نمط نصف الشكل

en: Handle keys from other &applications
ar_SA: التعامل مع المفا&تيح المخصصة للتطبيقات الأخرى

en: Handled by application
ar_SA: وِفقا لتعامل التطبيق مع الفقؤرة

en: Handout Master view
ar_SA: عرض النشرات الرئيسية

en: Handy Tech braille displays
ar_SA: الأسطر الإلكترونية Handy Tech

en: Has appointment
ar_SA: به موعد

en: Has conditional formatting
ar_SA: ضمن تنسيق مشروط

en: Has data validation
ar_SA: تحتوي بياناتٍ موثَّقة

en: Header placeholder
ar_SA: وعاء رأس العرض التقديمي

en: Hebrew (Biblical) grade 1
ar_SA: عبري (الكتاب المقدس) الدرجة الأولى

en: Hebrew computer braille
ar_SA: عبري برايل حاسوبي

en: Hi Lo Lines
ar_SA: خطوط مرتفعة منخفضة

en: Hide nonprinting characters
ar_SA: إخفاء الأحرف غير المطبوعة

en: High-Low-Close
ar_SA: علو-انخفاض-إغلاق

en: Highlight browse &mode cursor
ar_SA: تمييز مؤشّر &نمط التصفُّح

en: Highlight navigator &object
ar_SA: تمييز مؤشّر &NVDA (مؤشِّر نمط استعراض الكائن)

en: Highlight system fo&cus
ar_SA: تمييز مؤشر ال&نظام

en: Highlighted (mar&ked) text
ar_SA: نصٌّ مميَّز بصريًا (مُع&لَّم)

en: Hindi grade 1
ar_SA: هندي بدون اختصارات

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
ar_SA: سلسلة الأسطر الإلكترونية HumanWare Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
ar_SA: مجري برايل حاسوب 8 نقاط

en: Hungarian grade 1
ar_SA: مجري باختصارات

en: Hungarian grade 2
ar_SA: مجري باختصارات

en: I &agree
ar_SA: أ&وافق

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
ar_SA: أتفهّمُ أن تغيير هذه الإعدادات قد يتسبب في عمل NVDA على غير الوجه الصحيح.

en: I&nput gestures...
ar_SA: ت&خصيص اختصارات NVDA...

en: I&nterrupt speech while scrolling
ar_SA: ت&وقُّف النُطق أثناء  التمرير

en: IME closed
ar_SA: IME مُغلَق

en: IME opened
ar_SA: IME مفتوح

en: IP address
ar_SA: عنوان IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
ar_SA: أيسلندي حاسوب برايل 8 نقاط

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
ar_SA: بالضغط عليه مرة واحدة, يُعْلِمُك بالوقت. ومرتين, يُعْلِمُك بالتاريخ

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
ar_SA: بالضغط مرة واحدة, سيتم تحديد النص بداية من علامة التحديد إلى الموضع الحالي لمؤشر الاستعراض. بالضغط مرتين, سيتم نسخ النص إلى الحافظة

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
ar_SA: تجاهل الإعلان عن المسافات البادئة للأسطر ال&فارغة

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
ar_SA: تعطيل تجاهل الإعلان عن المسافات البادئة للأسطر الفارغة

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
ar_SA: تفعيل تجاهل الإعلان عن المسافات البادئة للأسطر الفارغة

en: Ignore mouse input from other &applications
ar_SA: تجاهل مُدخَلات الفأرة من التطبيقات الأخرى

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
ar_SA: من أجل تحسين NVDA في المستقبل، ترغب مؤسّسة NV Access في جمع بيانات الاستخدام من النسخ العاملة من NVDA
    
    تشمل البيانات إصدار نظام التشغيل, إصدار NVDA، اللغة، والدولة، إضافةً لبعض الإعدادات كآلة النطق المُستخدَمة، وسطر برايل الإلكتروني وجدول برايل المستخدم. لن يُرسَلَ أي محتوى منطوق أو معروض على برايل لNV Access. يُرجى الرجوع لدليل المستخدم لمعرفة قائمة البيانات التي تُجمَع.
    
    هل ترغب في السماح ل NV Access بجمع هذه البيانات على فترات منتظمة لتحسين NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
ar_SA: تض&مين بيانات Unicode Consortium (بما في ذلك الأشكال والوجوه التعبيرية) عند معالجة الأحرف والرموز

en: Include l&ayout tables
ar_SA: شمول ال&جداول التنسيقية

en: Incompatible Add-ons
ar_SA: إضافات برمجية غير متوافقة

en: Incompatible add-ons
ar_SA: إضافات برمجية غير متوافقة

en: Incompatible reason
ar_SA: سببُ عدم التوافق

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
ar_SA: زيادة الإعداد الحالي لآلة النطق العاملة

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ar_SA: زيادة إعداد النُطق النَشِط حاليا في دائرة إعدادات النُطق خطوات أكثر

en: Input
ar_SA: أوامر إدخال

en: Input Composition
ar_SA: كتابة الأحرف الآسيوية

en: Input Gestures
ar_SA: تخصيص اختصارات NVDA

en: Input Message is {message}
ar_SA: الرسالة هي {message}

en: Input Message is {title}: {message}
ar_SA: {title}: الرسالة: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
ar_SA: إدخال نقاط برايل عبر لوحة المفاتيح الخاصة بالسطر الإلكتروني

en: Install NVDA
ar_SA: تثبيت NVDA

en: Install pending &update
ar_SA: تثبيت تحديث مع&لق

en: Install pending update
ar_SA: تثبيت تحديث تم تحميله من قبل

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
ar_SA: لقد حُظِرَ تثبيتُ {summary} {version}. يتطلب التثبيت إصدار NVDA {minimumNVDAVersion}, كحدٍّ أدنى. الإصدارُ المثبّت لديك من NVDA حاليا هو {NVDAVersion}.

en: Installing Add-on
ar_SA: تثبيت الإضافة البرمجية

en: Installing NVDA
ar_SA: تثبيت NVDA

en: Insufficient Privileges
ar_SA: صلاحيات غير كافية

en: International Phonetic Alphabet
ar_SA: أبجدي صوتي عالمي

en: Invalid configuration
ar_SA: إعداد غير صالح

en: Irish grade 1
ar_SA: أيرلندي بدون اختصارات

en: Irish grade 2
ar_SA: أيرلندي باختصارات

en: Israeli grade 1
ar_SA: عبري بدون اختصارات

en: Italian 6 dot computer braille
ar_SA: إيطالي حاسوب برايل 6 نقاط

en: Italian 8 dot computer braille
ar_SA: إيطالي حاسوب برايل 8 نقاط

en: Italic off
ar_SA: غير مائل

en: Italic on
ar_SA: مائل

en: Japanese (Kantenji) literary braille
ar_SA: ياباني (Kantenji) حرفي غير مختصر (literary braille)

en: Justified
ar_SA: مضبوط

en: Kannada grade 1
ar_SA: كانادا بدون اختصارات

en: Kashmiri grade 1
ar_SA: كاشميرية بدون اختصارات

en: Kazakh grade 1
ar_SA: كازاخزتاني الدرجة الأولى

en: Key words:
ar_SA: الكلمات المفتاحية:

en: Keyboard
ar_SA: لوحة المفاتيح

en: Khmer grade 1
ar_SA: خميري الدرجة الأولى

en: Kinyarwanda literary braille
ar_SA: كينيرواندي دون اختصارات (literary braille)

en: Korean grade 1
ar_SA: كوري بدون اختصارات

en: Korean grade 1 (2006)
ar_SA: كوري بدون اختصارات (2006)

en: Korean grade 2
ar_SA: كوري باختصارات

en: Korean grade 2 (2006)
ar_SA: كوري باختصارات (2006)

en: L&icense
ar_SA: &نص اتفاقية الترخيص

en: L&ogging level:
ar_SA: &مستوى إعداد التقرير:

en: Lan&dmarks
ar_SA: علامات إرشادية

en: Lan&dmarks and regions
ar_SA: االع&لامات الدلالية والمناطق

en: Landscape
ar_SA: أُفقيّ

en: Language Configuration Change
ar_SA: تغيير إعدادات اللغة

en: Lao Grade 1
ar_SA: لاوي الدرجة الأولى

en: Latvian grade 1
ar_SA: لاتفي بدون اختصارات

en: Left
ar_SA: يسار

en: Left aligned
ar_SA: محاذاة لليسار

en: Left click
ar_SA: نقرة يسرَى

en: Left mouse button lock
ar_SA: تثبيت زر الفأرة الأيسر

en: Left mouse button unlock
ar_SA: تحرير زر الفأرة الأيسر

en: Legacy
ar_SA: النمط القديم

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ar_SA: إدخال وسيلة الإيضاح للسلسلة {seriesName} {seriesIndex} من {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
ar_SA: وسيلة الإيضاح: {legendEntryIndex} من {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ar_SA: مفتاح وسيلة الإيضاح للسلسلة {seriesName} {seriesIndex} من {seriesCount}

en: Level
ar_SA: مستوى

en: License Agreement
ar_SA: اتفاقية الترخيص

en: Lin&ks
ar_SA: الر&وابط

en: Line
ar_SA: خطي

en: Line &indentation reporting:
ar_SA: الإعلان عن المسافات البادئة للسطر:

en: Line &numbers
ar_SA: ر&قم السطر

en: Line with Markers
ar_SA: خطي مع معلامات تظهر عند كل قيمة بيانات

en: Linear
ar_SA: خطي

en: Link has no apparent destination
ar_SA: لا توجد وجهة يقود إليها الرابط

en: Lists various types of elements in this document
ar_SA: سرد قائمة بالعناصر المختلفة الموجودة بالمستند

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
ar_SA: سرد قائمة بالعناصر المختلفة الموجودة بورقة العمل

en: Lithuanian 6 dot
ar_SA: ليثواني 6 نقاط

en: Lithuanian 8 dot
ar_SA: ليثواني 8 نقاط

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
ar_SA: تحميل الجلسة افتراضيا في متصفحات Chrumium عندما يكون المستند قيد العمل

en: Loading NVDA. Please wait...
ar_SA: تحميل NVDA. يرجى الانتظار...

en: Loading document...
ar_SA: تحميل المستند...

en: Lock screen not secure while using NVDA
ar_SA: شاشةُ التأمين غيرُ آمنة أثناء استخدام NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
ar_SA: تثبيت أو تحرير زر الفأرة الأيسر

en: Locks or unlocks the right mouse button
ar_SA: تثبيت أو تحرير زر الفأرة الأيمن

en: Log
ar_SA: تقرير

en: Log fragment copied to clipboard
ar_SA: نُسِخَ جزءٌ من سجلّ تقارير البرنامج للحافظة

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
ar_SA: تعيين موضع البداية لجزء السجلّ. اضغَطْ مجددا لنسخها للحافظة

en: Log is unavailable
ar_SA: سجلُّ التقارير غير متاح

en: Logarithmic
ar_SA: لوغارتيمي

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
ar_SA: يسجل المعلومات حول الكائن الحالي ويقوم بتنشيط عارض تقارير البرنامج كي يمكن فحص المعلومات الواردة بها وهو أمر مفيد للمطورين.Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined	.

en: Luganda literary braille
ar_SA: لوغندي دون اختصارات(literary braille)

en: MDV Lilli
ar_SA: MDV lilli

en: Major Gridlines
ar_SA: خطوط الشبكة الرئيسية

en: Make screen black (immediate effect)
ar_SA: إحالة الشاشةِ سوداء (فوريّ التأثير)

en: Malay grade 2
ar_SA: ملايو دون اختصارات

en: Malayalam grade 1
ar_SA: مالايالامية بدون اختصارات

en: Manipuri grade 1
ar_SA: مانيبرى بدون اختصارات

en: Manual Activation
ar_SA: تنشيط يدوي

en: Manual activate
ar_SA: تنشيط يدوي

en: Manual activation
ar_SA: تنشيط يدوي

en: Manual deactivate
ar_SA: تعطيل يدوي

en: Marathi grade 1
ar_SA: مهاراتية بدون اختصارات

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
ar_SA: تعيين نهاية السجلّ الحالية كنقطة بداية للجزئية التي ستُنسَخ للحافظة عند ضغطه مرة أخرى.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
ar_SA: بدء التحديد من نقطة وجود مؤشر الاستعراض للنسخ

en: Master Thumbnails
ar_SA: المصغرات الرئيسية

en: Math interaction not supported.
ar_SA: التفاعل مع المحتوى الرياضي غير مدعوم.

en: Media Clip placeholder
ar_SA: وعاء مقطع موسيقي

en: Message &timeout (sec)
ar_SA: مدة ظهور ال&رسالة (بالثواني)

en: Microsoft Sound Mapper
ar_SA: مخطط صوت Microsoft

en: Microsoft UI Automation
ar_SA: أتمتة واجهة المستخدم الخاصة بمايكرسوفت (Microsoft)

en: Minor Gridlines
ar_SA: خطوط الشبكة الفرعية

en: Miscellaneous
ar_SA: أوامر متنوعة

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
ar_SA: الأوضاع المتاحة عند استخدام أمر "التنقُّل بين أوضاع تقسيم الصوت"

en: Modes available in the Cycle speech mode command
ar_SA: الأوضاع المتاحة عند استخدام أمر التنقُّل بين أوضاع تقسيم الصوت

en: Mongolian grade 1
ar_SA: منغولي بدون اختصارات

en: Mongolian grade 2
ar_SA: منغولي باختصارات

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
ar_SA: معظم أوامر التحكُّم في NVDA تتطلّبُ الضغط المستمر على مفتاح NVDA تزامنًا مع ضغط مفاتيح أخرى.
    افتراضيًا، يمكن استخدام مفتاحي الإدراج Insert ومفتاح الإدراج على اللوحة الرقمية numpad Insert كمفتاح NVDA.\n
    يمكنك أيضًا ضبط مفتاح تثبيت تكبير الأحرف CapsLock  ليعمل كمفتاح NVDA.
    اضغَطْ مفتاحَي NVDA+n في أي وقت لفتح قائمة NVDA.
    يمكنك عبر هذه القائمة ضبط NVDA والحصول على المساعدة والوصول إلى وظائف البرنامج وخصائصه الأخرى.

en: Mouse
ar_SA: الفأرة

en: Mouse text unit resolution %s
ar_SA: مقدار الوحدة النصية المقروءة عند حركة الفأرة %s

en: Mouse tracking off
ar_SA: تعطيل تتبُّع الفأرة

en: Mouse tracking on
ar_SA: تفعيل تتبُّع الفأرة

en: Move focus
ar_SA: نقل مؤشر النظام

en: Move navigator object to mouse
ar_SA: تحريك مؤشر NVDA إلى مؤشر الفأرة

en: Move system caret when ro&uting review cursor
ar_SA: &نقل مؤشّر التحرير عند نقل مؤشّر الاستعراض عبر مفاتيح توجيه المؤشّر

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
ar_SA: نقلُ مؤشّر الاستعراض للموضع المحدَّد سابقا كنقطة بداية للنص لتحديده أو نسخه

en: Move to focus
ar_SA: الانتقال لمؤشر النظام

en: Move to the next result
ar_SA: الانتقال للنتيجة التالية

en: Move to the previous result
ar_SA: الانتقال للنتيجةة السابقة

en: Moved above %s
ar_SA: نُقِلَ لأعلى %s

en: Moved above blank paragraph
ar_SA: نُقِلَ أعلى فقرة فارغة

en: Moved below %s
ar_SA: نُقِل لأسفل %s

en: Moved below blank paragraph
ar_SA: نُقلَ أسفل فقرة فارغة

en: Movement by page not supported
ar_SA: التنقُّل وِفقًا للصفحة غير مدعوم

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
ar_SA: المرور بنهاية الكائنات التي تحتوي على عناصر كالقوائم والجداول

en: Moves the braille display to the current focus
ar_SA: تحريك سطر برايل الإلكتروني إلى الكائن النشط

en: Moves the braille display to the next line
ar_SA: تحريك سطر برايل الإلكتروني إلى السطر التالي

en: Moves the braille display to the previous line
ar_SA: تحريك سطر برايل الإلكتروني إلى السطر السابق

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
ar_SA: إخراج مؤشّر النظام من الكائن المُدرَج وإعادته للمستند الذي يندرج ضمنه

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
ar_SA: تحريك مؤشر الفأرة إلى الكائن الحالي

en: Moves the navigator object and focus to the first row
ar_SA: نقل مؤشّر استعراض الكائن ومؤشّر النظام للصف الأول

en: Moves the navigator object and focus to the last row
ar_SA: نقل مؤشّر استعراض الكائن ومؤشّر النظام للصف الأخير

en: Moves the navigator object and focus to the next row
ar_SA: تحريك الكائن والتحديد الحالي إلى الصف التالي

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
ar_SA: تحريك الكائن والتحديد الحالي إلى الصف السابق

en: Moves the navigator object to the first column
ar_SA: نقل مؤشّر استعراض الكائن للعمود الأول في الجدول

en: Moves the navigator object to the first object inside it
ar_SA: تحريك مؤشر NVDA إلى أول كائن يتفرع منه

en: Moves the navigator object to the last column
ar_SA: نقل مؤشّر استعراض الكائن لعمود الأخير في الجدول

en: Moves the navigator object to the next column
ar_SA: تحريك الكائن والتحديد الحالي للعمود التالي

en: Moves the navigator object to the next object
ar_SA: تحريك مؤشر NVDA إلى الكائن التالي

en: Moves the navigator object to the object containing it
ar_SA: تحريك مؤشر NVDA إلى الكائن الأعلى في العرض الشجري

en: Moves the navigator object to the previous column
ar_SA: تحريك الكائن والتحديد الحالي إلى العمود السابق

en: Moves the navigator object to the previous object
ar_SA: تحريك مؤشر NVDA إلى الكائن السابق

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض السطر الأخير

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض أول حرف من السطر الحالي

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض آخر حرف بالسطر

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض الحرف التالي

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض السطر التالي

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
ar_SA: ينقل مؤشّر الاستعراض للصفحة التالية ضمن الكائن الذي يقع عليه مؤشّر NVDA ويقرؤه.

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض الكلمة التالية

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض الحرف السابق

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض السطر السابق للكائن الحالي وقراءته

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
ar_SA: ينقل مؤشّر الاستعراض للصفحة السابقة ضمن الكائن الذي يقع عليه مؤشّر NVDA ويقرؤه

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض الكلمة السابقة

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
ar_SA: استعراض السطر الأول من الكائن الحالي وقراءته

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
ar_SA: الانتقال للإعداد التالي لآلة النطق

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ar_SA: يتحرك للكائن التالي وفقا للترتيب الشجري للكائنات

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
ar_SA: الانتقال للإعداد السابق لآلة النطق

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ar_SA: يتحرك للكائن السابق وفقا للترتيب الشجري للكائنات

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
ar_SA: القفز إلى بداية الكائنات التي تحتوي على عناصر كالقوائم والجداول

en: Moving Average
ar_SA: معدل النقل

en: Multi line break
ar_SA: فاصل أسطر متعددة

en: N&otes
ar_SA: الملاحظات

en: NV Access &shop
ar_SA: م&تجر NV Access

en: NV Access &web site
ar_SA: م&وقع NV Access الإلكتروني

en: NVDA  Usage Data Collection
ar_SA: تجميع بيانات استخدام NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
ar_SA: لغة NVDA (تتطلّّب إعادة التشغيل):

en: NVDA Braille Viewer
ar_SA: عارض الخط البارز Braille  ل NVDA

en: NVDA Development
ar_SA: تطوير NVDA

en: NVDA Log Viewer
ar_SA: عارض تقارير برنامج NVDA

en: NVDA Message
ar_SA: رسالة من البرنامج

en: NVDA Python Console
ar_SA: بوابة لغة البرمجة Python

en: NVDA Settings
ar_SA: إعدادات NVDA

en: NVDA Speech Viewer
ar_SA: عارض النطق الخاص بالبرنامج

en: NVDA Update
ar_SA: تحديث nvda

en: NVDA add-on package
ar_SA: حزمة إضافة NVDA البرمجية

en: NVDA in both channels and applications on the left
ar_SA: صوت NVDA عبر القناتين وسائر التطبيقات عبر القناة اليسرى

en: NVDA in both channels and applications on the right
ar_SA: صوت NVDA عبر القناتين وسائر التطبيقات عبر القناة اليمنى

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
ar_SA: لم يتمكّن NVDA من معرفة وضع تأمين Windows. أثناء عمل NVDA حاليا، لن يكون سطح المكتب لديك آمنًا عند تأمين Windows. قد تعالج إعادة تشغيل Windows هذا. إذا استمر هذا الخطأ؛ يُنصَح بتعطيل شاشة تأمين Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
ar_SA: تعذر حذف أو استبدال ملف.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
ar_SA: يجبُ إعادة تشغيل NVDA كي تعمل اللغة الجديدة.

en: NVDA on the left and applications in both channels
ar_SA: صوت NVDA عبر القناة اليسرى وسائر التطبيقات عبر القناتين

en: NVDA on the left and applications on the right
ar_SA: صوت NVDA عبر القناة اليسرى وسائر التطبيقات عبر القناة اليمنى

en: NVDA on the right and applications in both channels
ar_SA: صوت NVDA عبر القناة اليمنى وسائر التطبيقات عبر القناتين

en: NVDA on the right and applications on the left
ar_SA: صوت NVDA عبر القناة اليمنى وسائر التطبيقات عبر القناة اليسرى

en: NVDA settings
ar_SA: إعدادات NVDA

en: NVDA started
ar_SA: NVDA يعمل

en: NVDA version {version} is available.
ar_SA: إصدار NVDA {version} متاح.

en: NVDA web site
ar_SA: موقع NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
ar_SA: لقد عُيِّنَت لغة واجهة NVDA عبر سطر الأوامر، عند تشغيل NVDA في المرة القادمة، ستُستخدَم لغة الواجهة المحفوظة في إعدادات NVDA بدلاً عنها.

en: Native app selection mode disabled
ar_SA: تعطيل نمط التحديد الأصلي الخاص بالتطبيق

en: Native app selection mode enabled
ar_SA: تفعيل نمط التحديد الأصلي الخاص بالتطبيق

en: Native input
ar_SA: نمط إدخال الأحرف المحلية

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
ar_SA: لا يمكن تعطيل نمط التحديد الأصلي في نمط التصفُّح لهذا المستند

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
ar_SA: نمط التحديد الأصلي غير مدعوم في نمط التصفُّح لهذا المستند

en: Native selection mode unsupported in this document
ar_SA: نمط التحديد المحلي غير متاح في هذا المستند

en: Nattiq nBraille
ar_SA: أسطر برايل الإلكترونية من الناطق للتكنلوجيا nBraille

en: Navigating by sentence not supported in this document
ar_SA: التنقُّل عبر الجُمَل غير مدعوم في هذا المستند

en: Nepali grade 1
ar_SA: نيبالية بدون اختصارات

en: Never
ar_SA: مطلقًا

en: New Profile
ar_SA: وضع جديد

en: New name:
ar_SA: اسم جديد:

en: Newsgroup:
ar_SA: مجموعة الأخبار:

en: No
ar_SA: لا

en: No Series defined.
ar_SA: لا توجد سلسلة مُعرَّفة.

en: No action
ar_SA: لا يوجد فعل افتراضي

en: No additional details
ar_SA: لا تتوفّر تفاصيل إضافية

en: No braille
ar_SA: لا يوجد برايل

en: No caret
ar_SA: لا يوجد مؤشر تحرير

en: No comment thread on this cell
ar_SA: لاتوجد سلسلة تعليقات لهذه الخلية

en: No comments
ar_SA: لا يوجد تعليقات

en: No containing object
ar_SA: هذا أعلى كائن في العرض الشجري

en: No ducking
ar_SA: تعطيل خفض الأصوات الأخرى

en: No emoji
ar_SA: لا يوجد شكل

en: No focus
ar_SA: لا يوجد مؤشر نظام

en: No formatting information
ar_SA: لا توجد تنسيقات

en: No help available here.
ar_SA: لا تتوفر مساعدةٌ هنا.

en: No location information
ar_SA: لا توجد معلومات عن موقع الكائن

en: No long description
ar_SA: لا يوجد وصف تفصيلي

en: No message yet
ar_SA: لا توجد رسائل بعد

en: No navigator object
ar_SA: لا يوجد كائن واقع تحت مؤشر NVDA

en: No new log entry to copy
ar_SA: لا يوجد مدخلاتٌ جديدة  في السجلّ لنسخها

en: No next
ar_SA: لا يوجد المزيد من الكائنات

en: No next different style text
ar_SA: لا يوجد نص لاحق تختلف خصائصه

en: No next paragraph
ar_SA: لا توجد فقرة تالية

en: No next review mode
ar_SA: لا يوجد نمط استعراض تالي

en: No next same style text
ar_SA: لا يوجد نص لاحق بذات الخصائص

en: No note on this cell
ar_SA: لا توجد ملاحظة عند هذه الخلية

en: No notes
ar_SA: لا يوجد ملاحظات جانبية بهذه الشريحة

en: No objects inside
ar_SA: لا يتفرع من هذا الكائن كائنات أخرى

en: No previous
ar_SA: لا توجد كائنات سابقة

en: No previous different style text
ar_SA: لا يوجد نص سابق يختلف في خصائصف

en: No previous paragraph
ar_SA: لا توجد فقرة سابقة

en: No previous review mode
ar_SA: لا يوجد نمط استعراض سابق

en: No previous same style text
ar_SA: لا يوجد نص سابق بذات الخصائص

en: No progress bar updates
ar_SA: تجاهل التغيير في شريط التقدم

en: No selection
ar_SA: لا يوجد تحديد

en: No settings
ar_SA: لا توجد إعدادات

en: No shortcut key
ar_SA: لا يوجد مفتاح اختصار

en: No speech
ar_SA: إيقاف النطق

en: No start marker set
ar_SA: لا توجد علامة تحديد

en: No status line found
ar_SA: لا يوجد سطر حالة

en: No symbol replacement
ar_SA: لا يوجد نص بديل للرمز

en: No system battery
ar_SA: لا توجد بطارية للنظام

en: No text to copy
ar_SA: لا يوجد نص للنسخ

en: No title
ar_SA: لا يوجد عنوان

en: No track playing
ar_SA: لا يوجد ملف صوتي يعمل

en: No update available.
ar_SA: لا يوجد تحديث في الوقت الحالي.

en: No user guide found.
ar_SA: لم يُعثَر على دليل المستخدم.

en: No&tes and comments
ar_SA: الم&لاحظات والتعليقات

en: NonVisual Desktop Access
ar_SA: الوصول للحاسوب غير المرئي NonVisual Desktop Access

en: Normal view
ar_SA: العرض العادي

en: Northern Kurdish grade 0
ar_SA: كردي شمالي الدرجة 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
ar_SA: نرويجي برايل حاسوب 8 نقاط

en: Norwegian grade 0
ar_SA: نرويجي بدون اختصارات

en: Norwegian grade 1
ar_SA: نرويجي المستوى الأول

en: Norwegian grade 2
ar_SA: نرويجي المستوى الثاني

en: Norwegian grade 3
ar_SA: نرويجي المستوى الثالث

en: Not a link.
ar_SA: ليس رابطًا.

en: Not in a container
ar_SA: لست ضمن كائن يحتوي على عناصر

en: Not in a table cell
ar_SA: لستَ ضمن خلية جدول

en: Not in table
ar_SA: خارج جدول

en: Not math
ar_SA: ليست رياضيات

en: Not on a note
ar_SA: ليست هناك ملاحظة

en: Not supported in this document
ar_SA: غير مدعوم بهذا المستند

en: Not supported in this document.
ar_SA: غير مدعوم في هذا المستند.

en: Note
ar_SA: ملاحظة

en: Notes Master view
ar_SA: عرض الملاحظات الرئيسية

en: Notes page
ar_SA: صفحة الملاحظات

en: Nothing
ar_SA: لا شيء

en: Notify
ar_SA: إشعار

en: Notify for &pending update on startup
ar_SA: الإ&شعار بوجود تحديث ينتظر تثبيته عند بدأ التشغيل

en: Number format: {0}
ar_SA: تنسيق الأرقام: {0}

en: OK
ar_SA: موافق

en: Object Presentation
ar_SA: عرض الكائن

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
ar_SA: موقع الكائن على الشاشة {left:.1f} بالمائة من الحد الأيسر للشاشة, {top:.1f} بالمائة من الحد الأيمن للشاشة, العرض {width:.1f} بالمائة من الشاشة, والطول{height:.1f} بالمائة من الشاشة

en: Object has no location
ar_SA: لا يوجد موضع للكائن

en: Object navigation
ar_SA: أوامر مؤشر الحركة حول الكائن

en: Object placeholder
ar_SA: وعاء لكائن

en: Object review
ar_SA: استعراض الكائن

en: Off
ar_SA: تعطيل

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها السفلية
ar_SA[1]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها السفلية
ar_SA[2]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها السفلية
ar_SA[3]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها السفلية
ar_SA[4]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها السفلية
ar_SA[5]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها السفلية

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها اليسرى
ar_SA[1]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها اليسرى
ar_SA[2]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليسرى
ar_SA[3]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليسرى
ar_SA[4]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليسرى
ar_SA[5]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليسرى

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها اليمنى
ar_SA[1]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها اليمنى
ar_SA[2]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليمنى
ar_SA[3]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليمنى
ar_SA[4]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليمنى
ar_SA[5]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها اليمنى

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها العليا
ar_SA[1]: يبعد عن الشريحة بمقدار نقطة {distance:.3g} عن حافتها العليا
ar_SA[2]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها العليا
ar_SA[3]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها العليا
ar_SA[4]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها العليا
ar_SA[5]: يبعد عن الشريحة بمقدار {distance:.3g} من النقاط عن حافتها العليا

en: Only when scrolling back
ar_SA: فقط عند التمرير للخلف

en: Only when tethered automatically
ar_SA: فقط حال الإرفاق التلقائي

en: Open developer scratchpad directory
ar_SA: فتح المجلّد المتضمّن لمسودة التطوير

en: Open-High-Low-Close
ar_SA: فتح-علو-انخفاض-إغلاق

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
ar_SA: يفتح مجلّد إعدادات NVDA الخاص بالمستخدِم الحالي.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
ar_SA: يفتح أداة فحص WX GUI. يُستخدم للحصول على مزيد من المعلومات عن حالة مكونات واجهة المستخدم الرسومية.

en: Opens the note editing dialog
ar_SA: فتح مربّع حوار تحرير الملاحظة

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
ar_SA: محوِّل سلسلة/بروتوكول Optelec ALVA 6

en: Options
ar_SA: خيارات

en: Options:
ar_SA: خيارات:

en: Org Chart placeholder
ar_SA: وعاء لرسم org

en: Organisation:
ar_SA: منظمة:

en: Oriya grade 1
ar_SA: إوريا بدون اختصارات

en: Out of table
ar_SA: خارج الجدول

en: Outline view
ar_SA: العرض الملخص

en: Output pane cleared
ar_SA: مُحيَتْ شاشة المخرجات

en: Package
ar_SA: حزمة

en: Page {pageNumber}
ar_SA: صفحة {pageNumber}

en: Pages and spacing
ar_SA: الصفحات والتباعُد

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
ar_SA: الأسطر الإلكترونية الحديثة من Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
ar_SA: الأسطر الإلكترونية الأقدم من Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
ar_SA: تجاوز مفتاح NVDA التالي

en: Pattern
ar_SA: الكلمة الأصلية

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
ar_SA: تنفيذ الإجراء الافتراضي عند مؤشر NVDA (على سبيل المثال: الضغط عليه إذا كان زرًّا).

en: Periodically &refresh recognized content
ar_SA: &تحديث المحتوى المُتعرَّف عليه باستمرار

en: Persian 8 dot computer braille
ar_SA: فارسي برايل حاسوب 8 نقاط

en: Persian grade 1
ar_SA: فارسي بدون اختصارات

en: Picture placeholder
ar_SA: وعاء لصورة

en: Pie
ar_SA: دائري

en: Pie of Pie
ar_SA: دائرة التخطيط الدائري

en: Pivot Chart Drop Zone
ar_SA: منطقة إسقات محور المخطط

en: Pivot Chart Field Button
ar_SA: زر حقل محور المخطط

en: Play a sound for logged e&rrors:
ar_SA: إصدار &صوت للأخطاء المسجلة في سجلّ الأخطاء:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
ar_SA: إصدار صوت عند الظهور الآلي للمق&ترحات

en: Play sound for &spelling errors while typing
ar_SA: إصدار &صوت عند وجود خطأ هجائي أثناء الكتابة

en: Please Donate
ar_SA: يُرجى التبرع

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
ar_SA: فضلًا عطِّلْ سِتار الشاشة قبل استخدام التعرف الضوئي على الأحرف في Windows 10.

en: Please press OK to start the installed copy.
ar_SA: فضلاً اضغط موافق للبدأ في تشغيل النسخة المثبتة.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
ar_SA: الرجاء تحديد مجلّد لإنشاء النسخة المحمولة فيه.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
ar_SA: يُرجى تحديد المسار الذي ترغب في وضع النسخة المحمولة فيه. يمكن أن يتضمّن متغيرات النظام مثل: (%temp%, %homepath%, ونحوها.).

en: Please wait
ar_SA: يرجى الانتظار

en: Please wait while NVDA is being installed
ar_SA: يرجى الانتظار بينما يجري تثبيت NVDA

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
ar_SA: يرجى الانتظار حتى يحاول NVDA معالجة مشكلات سجل النظام الشائعة.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
ar_SA: يرجى الانتظار حتى الانتهاء من إنشاء النسخة المحمولة.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
ar_SA: يرجى الانتظار حتى الانتهاء من نسخ الإعدادات إلى إعدادات النظام.

en: Please wait while the add-on is being installed.
ar_SA: يرجى الانتظار حتى الانتهاء من تثبيت الإضافة البرمجية.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
ar_SA: يرجى الانتظار حتى يكتمل تحديث الإصدار الموجود.

en: Plot area
ar_SA: مساحة الرسم

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
ar_SA: مساحة الرسم، الارتفاع الداخلي: {plotAreaInsideHeight:.0f}, العرض الداخلي: {plotAreaInsideWidth:.0f}, الجزء العلوي الداخلي: {plotAreaInsideTop:.0f}, الجانب الأيسر الداخلي: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
ar_SA: موصول

en: Plugins reloaded
ar_SA: تم إعادة تحميل الملحقات

en: Polish 8 dot computer braille
ar_SA: بولندي حاسوب برايل 8 نقاط

en: Polish literary braille
ar_SA: بولندي غير مختصر (literary braille)

en: Polynomial
ar_SA: متعدد الحدود

en: Portable Copy Exists
ar_SA: توجد نسخة محمولة

en: Portable copy creation cancelled.
ar_SA: لقد أُلغِيَ إنشاء النسخة المحمولة.

en: Portable directory:
ar_SA: مجلد النسخة المحمولة:

en: Portrait
ar_SA: عمودي

en: Portuguese 8 dot computer braille
ar_SA: برتغالي حاسوب برايل 8 نقاط

en: Portuguese grade 1
ar_SA: برتغالي باختصارات

en: Portuguese grade 2
ar_SA: برتغالي بدون اختصارات

en: Positioned at {x}, {y}
ar_SA: الموضع: {x},{y}

en: Power
ar_SA: أس

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
ar_SA: في نمط التصفُّح، يعرضُ معلومات التنسيق للنص الواقع ضمن موضع مؤشّر الاستعراض.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
ar_SA: في نمط التصفُّح، يعرضُ معلومات التنسيق للنص الواقع ضمن موضع مؤشّر التحرير.

en: Preserve
ar_SA: الإرسال لآلة النُطق

en: Press twice to copy or reset the start marker
ar_SA: اضغط مرتين متتاليتين للنسخ أو لإعادة تعيين علامة بدأ التحديد

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
ar_SA: بالضغط عليه مرة واحدة يقوم بتحريك مؤشر النظام إلى مؤشر NVDA وبالضغط عليه مرتين يضع مؤشر التحرير في موقع مؤشر الاستعراض

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
ar_SA: بالضغط عليه مرة واحدة سيقوم باسترجاع الإعدادات امحفوظة مؤخرًا. بالضغط عليه ثلاث مرات سيعود بالبرنامج إلى الإعدادات الافتراضية.

en: Primary Category Axis
ar_SA: محور تصنيف أساسي

en: Primary Series Axis
ar_SA: محور سلسلة أساسي

en: Primary Value Axis
ar_SA: محور قيمة أساسي

en: Primary footer
ar_SA: تذييل الصفحة

en: Primary header
ar_SA: رأس الصفحة

en: Print Preview
ar_SA: المعاينة قبل الطباعة

en: Profile
ar_SA: وضع

en: Profile Triggers
ar_SA: مُشَّغِلات الأوضاع

en: Profile name:
ar_SA: اسم الوضع:

en: Progress &bar output:
ar_SA: الإعلام عن &شريط التقدم:

en: Punctuation/symbol &level:
ar_SA: مس&توى قراءة الرموز وعلامات الترقيم:

en: Punjabi grade 1
ar_SA: بنجابية بدون اختصارات

en: Python Console
ar_SA: بوّابة لغة Python

en: Quits NVDA!
ar_SA: الخروج من البرنامج!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
ar_SA: أحمر RGB {rgb.red}, أخضر {rgb.green}, أزرق {rgb.blue}

en: Radar
ar_SA: نسيجي

en: Radar Axis Labels
ar_SA: تعريفات المحور الرداري

en: Radar with Data Markers
ar_SA: نسيجي مع علامات عند كل نقطة بيانات

en: Rate boos&t
ar_SA: زيادة معدّل السرع&ة

en: Re&move
ar_SA: إ&زالة

en: Re-&download update
ar_SA: إعادة ت&حميل التحديث

en: Read by &paragraph
ar_SA: القراءة وِفقًا للفق&رة

en: Reads all controls in the active window
ar_SA: يقرأ كافّة عناصر التحكُّم الموجودة في النافذة النَشِطة

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
ar_SA: بدء القراءة من عند مؤشر الاستعراض, حتى نهاية النص، مع تحريك مؤشِّر الاستعراض بالتزامن مع القراءة

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
ar_SA: بدء القراءة من عند مؤشر التحرير, حتى نهاية النص

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
ar_SA: يقرأ العمود ابتداءً من الخلية الحالية نزولًا لآخر خلية في العمودي.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
ar_SA: قراءة شريط الحالة للتطبيق الحالي ونقل مؤشّر استعراض الكائن إليه.

en: Reads the current application status bar.
ar_SA: قراءة شريط الحالة الخاص بالتطبيق الحالي.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
ar_SA: قراءة شريط الحالة الخاص بالتطبيق الحالي.بالضغط عليه مرتين سيتهجى المعلومات. بضغطه ثلاث مرات ستُنسَخ للحافظة

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
ar_SA: يقرأ العمود من الأعلى إلى الأسفل دون تحريك مؤشّر التحرير

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
ar_SA: يقرأ الصف الحالي أُفقيًا من اليسار إلى اليمين دون تحريك مؤشّر التحرير.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
ar_SA: يقرأ الصف الحالي أُفقيا إلى اليمين حتى آخر خلية فيه.

en: Recognition &language:
ar_SA: لغة التعرف الضوئي:

en: Recognition failed
ar_SA: فشل التعرف الضوئي

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
ar_SA: التعرف الضوئي على محتوى الكائن الحالي في نمط استعراض الكائنات بواسطة Windows OCR

en: Recognizing
ar_SA: التعرّف على النص

en: Refresh	F5
ar_SA: للتنشيط اضغط على (F5)

en: Refreshed
ar_SA: تنشيط

en: Refreshes the document content
ar_SA: تنشيط محتوى الصفحة

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
ar_SA: تسجيل أحداث أتمتة واجهة المستخدم (UI Automation) وتغييرات الخصائص:

en: Regular &expression
ar_SA: تعبير قياسي

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
ar_SA: خطأ في التعبير القياسي المُدخَل في حقل الكلمة الأصلية: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
ar_SA: خطأ في التعبير القياسي المُدخَل في حقل الكلمة البديلة: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
ar_SA: التعبير القياسي لأمر التنقُّل السريع بين الفقرات النصية

en: Reload plugins
ar_SA: إعادة تحميل الملحقات

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
ar_SA: إعادة تحميل الوحدات البرمجية والملحقات الأساسية دون إعادة تشغيل NVDA مما يفيد المطورين

en: Remaining time not available
ar_SA: يتعذر معرفة الوقت المتبقي

en: Remind me &later
ar_SA: ذكرني لا&حقا

en: Remove all
ar_SA: حذف الكل

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
ar_SA: تمت إزالة الصف {rowNumber} العمود {columnNumber} من رؤوس الأعمدة

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
ar_SA: تمت إزالة الصف {rowNumber} العمود {columnNumber} من رؤوس الصفوف

en: Removed {address}    from column headers
ar_SA: حذف {address} من رأس الأعمدة

en: Removed {address}    from row headers
ar_SA: حذف {address} من رؤوس الصفوف

en: Rename Profile
ar_SA: تغيير اسم الوضع

en: Replacement
ar_SA: الكلمة البديلة

en: Report &notifications
ar_SA: الإعلان &عن الإشعارات

en: Report &object when mouse enters it
ar_SA: الإعلان عن ال&كائن عند انتقال الفأرة إليه

en: Report &tooltips
ar_SA: الإعلان عن الرسائل الإر&شادية

en: Report '&Normalized' when navigating by character
ar_SA: الإ&شارة لحصول تسوية بكلمة "مُوحَّد" عند التنقُّل حرفًا حرفًا

en: Report 'has details' for structured annotations
ar_SA: الإعلام بوجود تفاصيل للعناصر ذات التعليقات

en: Report aria-description always
ar_SA: الإعلان دائمًا عن أوصاف aria (aria-description )

en: Report backg&round progress bars
ar_SA: الإعلان عن أش&رطة التقدم في الخلفية

en: Report cell borders {mode}
ar_SA: الإعلان عن حدود الخلايا {mode}

en: Report changes to the &composition string
ar_SA: الإعلان عن التغيرات بالأح&رف المكتوبة

en: Report changes to the &reading string
ar_SA: الإعلان عن ال&تغيرات التي تحدث للنص المنطوق

en: Report dynamic &content changes
ar_SA: الإعلان عن التغييرات في ال&محتوى المتحرك

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
ar_SA: الإعلانُ عن  التغيرات في التنسيق بعد موضع المؤشر (قد يسبب بُطْءً في الاستجابة)

en: Report line indentation {mode}
ar_SA: الإعلان عن الإزاحات البادئة للسطر {mode}

en: Report live regions:
ar_SA: الإعلان عن المحتوى النَشِط:

en: Report mouse &shape changes
ar_SA: الإعلان عن تغيير &شكل مؤشر الفأرة

en: Report object &descriptions
ar_SA: الإعلان عن &وصف الكائن

en: Report object &position information
ar_SA: الإعلان عن بيانات &موضع الكائن

en: Report object shortcut &keys
ar_SA: الإعلان عن مفاتيح اختصار ال&كائن

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
ar_SA: قراءة ملخَّص لأي تفاصيل توضيحية حول موضع مؤشّر التحرير.

en: Report table headers {mode}
ar_SA: الإعلان عن رؤوس الجداول {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
ar_SA: الإعلان عن عنوان الوجهة التي يقود إليها الرابط الذي يوجد عنده مؤشّر الكتابة أو مؤشِّر النظام. عند الضغط عليه مرتين يعرض العنوان في نافذة لتيسير قراءته.

en: Report transparent color values
ar_SA: الإعلان عن قيم الألوان الشفافة

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
ar_SA: الإعلان عن حالة البطارية والزمن المتبقي في حالة فصل مصدر الطاقة الكهرابائية

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
ar_SA: الإعلان عن معلومات التنسيق ضمن الموضع الحالي لمؤشّر الاستعراض.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
ar_SA: قراءةُ معلومات التنسيق للنص الواقع حاليا ضمن موضع مؤشّر الاستعراض. بالضغط عليه مرتين؛ سيعرض معلومات التنسيق في نمط التصفُّح

en: Reports formatting info for the text under the caret.
ar_SA: الإعلان عن تنسيق النص الواقع تحت مؤشّر التحرير.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
ar_SA: قراءةُ معلومات التنسيق للنص الواقع حاليا ضمن موضع مؤشّر التحرير. بالضغط عليه مرتين؛ سيعرض معلومات التنسيق في نمط التصفُّح

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
ar_SA: الإعلان عن تنسيق النص الواقع تحت خلية البرايل

en: Reports information about the location of the current navigator object.
ar_SA: قراءة معلومات حول الموضع الحالي لمؤشر NVDA (مؤشّر استعراض الكائن)

en: Reports information about the location of the currently focused object.
ar_SA: قراءة معلومات حول الكائن الموجود في موضع مؤشّر النظام.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
ar_SA: يُعلن معلوماتٍ عن موقع النص الذي يوجد عنده مؤشّر التحرير، أو موقع الكائن الحالي الذي يوجد عنده مؤشّر النظام إن لم يكُن هناك مؤشّر تحرير.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
ar_SA: يُعلنُ معلوماتٍ حول موضع النص الذي يوجد عنده مؤشّر الاستعراض، أو حول موضع مؤشّر استعراض الكائنات، إن لم يكُن هناك نص واقع تحت مؤشّر الاستعراض.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
ar_SA: يعلن عن موقع النص أو الكائن الموجود في موضع مؤشّر التحرير.. عند ضغطه مرتين قد يزوّدك بمزيد من المعلومات.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
ar_SA: يعلن عن موقع النص أو الكائن الواقع تحت مؤشر الاستعراض. بالضغط عليه مرتين ربما يزودك بمزيد من المعلومات.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
ar_SA: نطق الحرف الحالي الواقع تحت مؤشر الاستعراض. بالضغط على هذا المفتاح مرتين يعطي مثال صوتي للحرف. وبالضغط عليه ثلاث مرات  ينطق القيمة الرقمية له

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ar_SA: قراءة السطر الواقع تحت مؤشر التطبيق. بالضغط على هذا المفتاح مرتين يتهجّى السطر، وبالضغط عليه ثلاث مرات يعلن التهجئة الصوتية.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
ar_SA: الإعلان عن الموضع الحالي لمؤشر NVDA. بالضغط عليه مرتين سيقوم بتهجئته وبالضغط عليه ثلاث مرات سيقوم بنسخ اسم وقيمة الكائن إلى الحافظة

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
ar_SA: الإعلان عن الوقت المنقضي من الملف الصوتي الحالي, إن وجد

en: Reports the length of the currently playing track, if any
ar_SA: الإعلان عن الوقت الإجمالي للملف الصوتي الحالي, إن وجد

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ar_SA: استعراض السطر الحالي في موضع مؤشّر NVDA حيث مؤشّر الاستعراض. بالضغط على هذا المفتاح مرتين متعاقبتين سيتهجّى السطر، وبالضغط عليه ثلاث مرات سيتههجّاه تهجئة صوتية.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
ar_SA: الإعلان عن اسم وضع ضبط NVDA الحالي

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
ar_SA: الإعلان عن الكائن أو المحتوى الجديد الذي يقع تحت أصبعك إذا اختلف عن الكائن الذي كنت لمسته آخر مرة

en: Reports the note on the current cell
ar_SA: قراءةُ الملاحظات المرتبطة بالخلية الحالية

en: Reports the note or comment thread on the current cell
ar_SA: قراءةُ الملاحظة أو التعليق المرتبط بالخلية الحالية

en: Reports the object and content directly under your finger
ar_SA: الإعلان عن الكائن أو المحتوى الذي يقع تحت إصبعك مباشرة

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ar_SA: قراءة الكائن حيث مؤشّر النظام. بالضغط عليه مرتين يتجهى الكائن. وبالضغط ثلاث مرات يتهجاه مستخدمًا أوصاف الأحرف الصوتية.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
ar_SA: الإعلان عن الوقت المتبقى من الملف الصوتي الحالي, إن وجد

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
ar_SA: الإعلان عن مفتاح الاختصار المخصص للكائن المحدد

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
ar_SA: نُطق النص البديل للرمز الحالي. ينطق الرمز الذي يقع عنده مؤشّر الاستعراض. بالضغط عليه مرتين، يعرض الرمز والنص المُستخدَم لنُطقهفي نمط الاستعراض

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
ar_SA: يقرأ نصّ التعليق المرتبط بموضع مؤشّر التحرير.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ar_SA: يقرأ النص الموجود في حافظة Windows. بالضغط عليه مرتين سيتهجى النص. وبضغطه ثلاثًا سيتهجّاه باستخدام أوصاف الأحرف الصوتية.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
ar_SA: الإعلان عن عنوان التطبيق الحالي أو النافذة المرئية. بالضغط عليه مرتين, يقوم بتهجئته, وبالضغط عليه ثلاث مرات ينسخ العنوان إلى حافظة الوندوز

en: Reset all settings to default state
ar_SA: استرجاع كافة الإعدادات الافتراضية

en: Reset all settings to saved state
ar_SA: استرجاع كافة الإعدادات لوضعيتها السابقة

en: Reset configuration to &factory defaults
ar_SA: استرجا&ع الإعدادات الافتراضية

en: Reset gestures
ar_SA: إعادة ضبط اختصارات NVDA

en: Reset to factory &defaults
ar_SA: استرجاع الإعدادات &الافتراضية

en: Restart
ar_SA: إعادة التشغيل

en: Restart &later
ar_SA: إعادة التشغيل لاحقًا

en: Restart &now
ar_SA: إعادة التشغيل الآن

en: Restart NVDA
ar_SA: إعادة تشغيل NVDA

en: Restart with add-ons disabled
ar_SA: إعادة التشغيل مع تعطيل الإضافات

en: Restart with debug logging enabled
ar_SA: إعادة التشغيل في مستوى فحص الأخطاء البرمجية

en: Restarts NVDA!
ar_SA: إعادة تشغيل NVDa!

en: Restore defaults
ar_SA: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: Result
ar_SA: النتيجة

en: Review Cursor
ar_SA: مؤشر الاستعراض

en: Right
ar_SA: يمين

en: Right aligned
ar_SA: محاذاة لليمين

en: Right click
ar_SA: نقرة يمنَى

en: Right mouse button locked
ar_SA: تثبيت زر الفأرة الأيمن

en: Right mouse button unlocked
ar_SA: تحرير زر الفأرة الأيمن

en: Romanian
ar_SA: روماني

en: Romanian 6 dot
ar_SA: روماني ست نقاط

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
ar_SA: تحريك المؤشر إلى أو تنشيط الكائن الموجود تحت خاية البرايل

en: Rows
ar_SA: صفوف

en: Rows and columns
ar_SA: صفوف وأعمدة

en: Run COM Registration Fixing tool...
ar_SA: تشغيل أداة معالجة مشكلات سجل النظام الشائعة...

en: Russian computer braille
ar_SA: روسي برايل الحاسوب

en: Russian contracted braille
ar_SA: روسي باختصرات

en: Russian literary braille
ar_SA: روسي (literary braille)

en: Russian literary braille (detailed)
ar_SA: روسي (literary braille (detailed))

en: Sanskrit grade 1
ar_SA: سنسكريتي بدون اختصارات

en: Save &as...	Ctrl+S
ar_SA: حفظ با&سم...	Ctrl+S

en: Save As
ar_SA: حفظ باسم

en: Saves the current NVDA configuration
ar_SA: حفظ الإعدادات الحالية للبرنامج

en: Say &cap before capitals
ar_SA: نُطق كلمة "CAP" قبل الحروف الكبيرة

en: Say all
ar_SA: القراءة المتصلة

en: Scatter
ar_SA: مبعثر

en: Scatter with Lines
ar_SA: مبعثر

en: Scatter with Lines and No Data Markers
ar_SA: مبعثر مع نقاط بيانات متصلة بخطوط

en: Scatter with Smoothed Lines
ar_SA: مبعثر مع نقاط بيانات متصلة بخطوط متجانسة

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
ar_SA: مبعثر مع نقاط بيانات متصلة بخطوط متجانسة وبدون علامات

en: Screen Curtain
ar_SA: سِتار الشاشة

en: Screen curtain disabled
ar_SA: سِتارُ الشاشة مُعطَّل

en: Screen curtain enabled
ar_SA: سِتارُ الشاشة مُفعَّل

en: Screen curtain not available
ar_SA: سِتارُ الشاشة غير متاح

en: Screen review
ar_SA: استعراض الشاشة

en: Scroll down at the mouse position
ar_SA: التمرير لأسفل عند موضع الفأرة

en: Scroll left at the mouse position
ar_SA: التمرير لليسار عند موضع الفأرة

en: Scroll right at the mouse position
ar_SA: التمرير لليمين عند موضع الفأرة

en: Scroll up at the mouse position
ar_SA: التمرير لأعلى عند موضع الفأرة

en: Scrolls the braille display back
ar_SA: تمرير سطر برايل الإلكتروني للخلف

en: Scrolls the braille display forward
ar_SA: تمرير سطر برايل الإلكتروني للأمام

en: Secondary Category Axis
ar_SA: محور تصنيف ثانوي

en: Secondary Series Axis
ar_SA: محور سلسلة ثانوي

en: Secondary Value Axis
ar_SA: محور قيمة ثانوي

en: Secure Desktop
ar_SA: سطح مكتب آمن

en: Seika Braille Displays
ar_SA: أسطر Seika braille الإلكترونية

en: Select Braille Display
ar_SA: اختَر سطر برايل الإلكتروني

en: Select NVDA Modifier Keys
ar_SA: اختيار المفاتيح المصاحبة ل NVDA

en: Select Synthesizer
ar_SA: اختر آلة النطق

en: Select portable directory
ar_SA: اختَرْ مجلد النسخة المحمولة

en: Select until the end of the current result
ar_SA: التحديد إلى نهاية النتيجة الحالية

en: Select until the start of the current result
ar_SA: التحديد إلى بداية النتيجة الحالية

en: Selective
ar_SA: انتقائي

en: Sepedi grade 1
ar_SA: سبيي الدرجة الأولى

en: Sepedi grade 2
ar_SA: سبيدي الدرجة الثانية

en: Serbian Cyrillic grade 1
ar_SA: صربي سيريلي الدرجة الأولى

en: Serbian grade 1
ar_SA: سربي بدون اختصارات

en: Serial: {portName}
ar_SA: تسلسلي: {portName}

en: Series Lines
ar_SA: خطوط السلسلة

en: Series color: {colorName}
ar_SA: لون السلسلة: {colorName}

en: Sesotho grade 1
ar_SA: سوتي الدرجة الأولى

en: Sesotho grade 2
ar_SA: سوتي الدرجة الثانية

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ar_SA: تعيين رأس العمود. بالضغط عليه مرة واحدة سيعيّن هذه الحالية كرأس للعمود الأول لأية خلية أسفلها أو عن يمينها في هذا الجدول. الضغط عليه مرتين سيمحو هذا التعيين.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ar_SA: تعيين رأس الصف. بالضغط عليه مرة واحدة سيعيّن هذه الحالية كرأس للصف الأول لأية خلية أسفلها أو عن يمينها في هذا الجدول. الضغط عليه مرتين سيمحو هذا التعيين.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ar_SA: تعيين الصف {rowNumber} العمود {columnNumber}  كبداية لرؤوس الأعمدة

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ar_SA: تعيين الصف {rowNumber} العمود {columnNumber}  كبداية لرؤوس الصفوف

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
ar_SA: تعيين القيمة الأولى للإعداد الحالي في دائرة إعدادات النُطق

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
ar_SA: تعيين القيمة الأخيرة للإعداد الحالي في دائرة إعدادات النُطق

en: Set {address} as start of column headers
ar_SA: تعيين {address} كبداية لرؤوس الأعمدة

en: Set {address} as start of row headers
ar_SA: جعل {address} كبداية لرأس العمود

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ar_SA: تعيين الخلية كبداية لرأس العمود. الضغط مرةً واحدة سيعيّن تلك الخلية نقطة بداية لرأس العمود لأي خلية أسفل منها، أو عن يمينها في ذلك الحيز. الضغط مرتين سيُلغي تعيين تلك الخلية كرأس للعمود.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ar_SA: تعيين الخلية كبداية لرأس العمود. الضغط مرةً واحدة سيعيّن تلك الخلية نقطة بداية لرأس الصف لأي خلية أسفل منها، أو عن يمينها في ذلك الحيز. الضغط مرتين سيُلغي تعيين تلك الخلية كرأس للصف.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
ar_SA: وضع مؤشّر استعراض الكائن (مؤشّر NVDA)  في موضع مؤشّر النظام الحالي،ووضع مؤشّر الاستعراض في موضع مؤشّر التحرير إن كان ذلك ممكنًا.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
ar_SA: نقل مؤشر NVDA إلى الكائن الواقع تحت مؤشر الفأرة وقراءته

en: Setswana grade 1
ar_SA: سيستواني الدرجة الأولى

en: Setswana grade 2
ar_SA: سيستواني الدرجة الثانية

en: Setting HID keyboard simulation not supported
ar_SA: إعداد محاكاة لوحة المفاتيح HID غير مدعوم

en: Shape
ar_SA: شكل

en: Sheet {0}, {1}
ar_SA: ورقة العمل {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
ar_SA: إظ&هار خيارات الخروج عند الخروج من البرنامج

en: Show indefinitely
ar_SA: عرض دائم

en: Show messages
ar_SA: ظهورُ الرسائل

en: Show se&lection
ar_SA: إظهار مؤشّر ال&تحديد

en: Shows NVDA's audio settings
ar_SA: عرض إعدادات صوت NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
ar_SA: إظهار إعدادات الخط البارز Braille الخاصة ب NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
ar_SA: إظهار إعدادات نمط التصفح بالبرنامج

en: Shows NVDA's document formatting settings
ar_SA: إظهار إعدادات تنسيق المستند الخاصة بالبرنامج

en: Shows NVDA's general settings
ar_SA: إظهار مربّع حوار  الإعدادات العامة الخاصة بالبرنامج

en: Shows NVDA's input composition settings
ar_SA: إظهار إعدادات كتابة الأحرف الآسيوية

en: Shows NVDA's keyboard settings
ar_SA: إظهار إعدادات لوحة المفاتيح الخاصة بNVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
ar_SA: إظهار إعدادات الفأرة الخاصة بالبرنامج

en: Shows NVDA's object presentation settings
ar_SA: إظهار إعدادات عرض الكائن الخاصة بالبرنامج

en: Shows NVDA's review cursor settings
ar_SA: إظهار إعدادات مؤشر الاستعراض

en: Shows NVDA's speech settings
ar_SA: إظهار إعدادات النطق الخاصة ب NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
ar_SA: يظهر خيارات النص المحدد أو النص الموضوع عليه المؤشر

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار إعدادات الأوضاع

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار اختيار سطر برايل الإلكتروني

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار المعجم التلقائي

en: Shows the NVDA input gestures dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار اختصارات NVDA

en: Shows the NVDA menu
ar_SA: إظهار قائمة NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار نطق الرموز

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار اختيار آلة النُطْق

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار المعجم المؤقت

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
ar_SA: إظهار مربّع حوار معجم الصوت الحالي

en: Shows the long description at this position if one is found.
ar_SA: إظهار الوصف التفصيلي للعنصر إذا وُجِد.

en: Simple review mode off
ar_SA: تعطيل نمط الاستعراض البسيط

en: Simple review mode on
ar_SA: تفعيل نمط الاستعراض البسيط

en: Single letter navigation off
ar_SA: تعطيل الحركة بالأحرف المنفردة

en: Single letter navigation on
ar_SA: تفعيل الحركة بالأحرف المنفردة

en: Single line break
ar_SA: فاصل سطر واحد

en: Single line spacing
ar_SA: تباعد الأسطر بمسافة مفردة

en: Sleep mode off
ar_SA: وضع الصمت تعطيل

en: Sleep mode on
ar_SA: وضع الصمت تشغيل

en: Slice color: {colorName}
ar_SA: لون الشريحة: {colorName}

en: Slide Master view
ar_SA: عرض الشريحة الرئيسية

en: Slide Number placeholder
ar_SA: وعاء لرقم الشريحة

en: Slide Show - complete
ar_SA: اختتام العرض التقديمي

en: Slide Sorter view
ar_SA: عرض فرز الشرائح

en: Slide show - {slideName}
ar_SA: عرض الشريحة - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
ar_SA: ملاحظات الشريحة - {slideName}

en: Slide view
ar_SA: عرض الشريحة

en: Slide {slideNumber}
ar_SA: شريحة {slideNumber}

en: Slovak grade 1
ar_SA: سلوفاكي بدون اختصارات

en: Slovenian 8 dot computer braille
ar_SA: سولوفيني برايل حاسوب 8 نقاط

en: Slovenian grade 1
ar_SA: سلوفيني بدون اختصارات

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
ar_SA: تعثَّرت بعضُ الإجراءات على الإضافات. راجع سجل التقارير لمعرفة المزيد من التفاصيل.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
ar_SA: لا يمكن استخدام خاصية تقسيم الصوت. يُرجى تفعيل استخدام WASAPI عبر تصنيف "متقدم" ضمن إعدادات NVDA لاستخدامها.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
ar_SA: صوت NVDA والتطبيقات الأخرى عبر كلا القناتين

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
ar_SA: تعطيل تقسيم الصوت

en: Southern Vietnamese grade 1
ar_SA: فيتنامي جنوبي الدرجة الأولى

en: Spanish 8 dot computer braille
ar_SA: إسباني حاسوب برايل 8 نقاط

en: Spanish for Greek text
ar_SA: إسباني لقراءة النص اليوناني

en: Spanish grade 1
ar_SA: إسباني بدون اختصارات

en: Spanish grade 2
ar_SA: إسباني باختصارات (الدرجة الثانية)

en: Speak
ar_SA: نطق

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
ar_SA: نُطق &كلمات المرور في كافة وحدات توجيه الأوامر المُحسَّنة (قد يُسهِمُ في تحسين الأداء)

en: Speak and beep
ar_SA: النطق والصفير

en: Speak c&ommand keys
ar_SA: نُطق مفا&تيح الأوامر

en: Speak new text in Windows Terminal via:
ar_SA: نُطق النص الجديد في Windows Terminal  عبر:

en: Speak progress bar updates
ar_SA: نُطْق التغيير في شريط التقدم

en: Speak typed &characters
ar_SA: نطق الأح&رف المكتوبة

en: Speak typed &words
ar_SA: نطق ال&كلمات المكتوبة

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
ar_SA: قراءة اسم الملف في التطبيق الحالي بالتزامن مع الوحدة البرمجية العاملة

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
ar_SA: نطق الكلمة الحالية الواقعة تحت مؤشر الاستعراض. بالضغط على هذا المفتاح مرتين متعاقبتين يقوم بتهجأتها وبالضغط عليه ثلاث مرات يقوم بتهجئة الكلمة تهجئة صوتية

en: Speech
ar_SA: النُطق

en: Speech &dictionaries
ar_SA: المعاجم ال&صوتية

en: Speech &interrupt for typed characters
ar_SA: توقُّف النُطق أثناء كتابة الأحرف

en: Speech Unicode normalization default ({default})
ar_SA: الافتراضي ({default}) تسوية Unicode لمخرجات النُطق

en: Speech Unicode normalization {state}
ar_SA: {state} تسوية Unicode لمخرجات النُطق

en: Speech i&nterrupt for Enter key
ar_SA: توقُّف النُطق عند ضغط مفتاح الإدخال

en: Speech mode {mode}
ar_SA: نمط النُطق {mode}

en: Spelling e&rrors
ar_SA: الأ&خطاء الهجائية

en: Spells the current application status bar.
ar_SA: تهجئة شريط الحالة الخاص بالتطبيق الحالي.

en: St&art NVDA after I sign in
ar_SA: بد&ء NVDA بعد تسجيلي للدخول

en: St&yle
ar_SA: ال&نمط

en: Stacked Area
ar_SA: مساحي مرصوف

en: Stacked Bar
ar_SA: شريط مرصوف

en: Stacked Column
ar_SA: أعمدة مرصوفة

en: Stacked Cone Bar
ar_SA: شريطي مرصوف بشكل بوقي

en: Stacked Cone Column
ar_SA: عمودي مرصوف بشكل بوقي

en: Stacked Cylinder Bar
ar_SA: شريطي مرصوف بشكل اسطواني

en: Stacked Line
ar_SA: خطي مرصوف

en: Stacked Line with Markers
ar_SA: خطي مرصوف مع علامات تظهر عند كل قيمة بيانات

en: Stacked Pyramid Bar
ar_SA: شريطي مرصوف بشكل هرمي

en: Stacked Pyramid Column
ar_SA: عمودي مرصوف بشكل هرمي

en: Standard HID Braille Display
ar_SA: أسطر برايل الإلكترونية الداعمة لتقنية HID  القياسية

en: Start marked
ar_SA: بدء التحديد

en: Strikethrough off
ar_SA: لا يتوسطه خط

en: Strikethrough on
ar_SA: يتوسطه خط

en: Styles
ar_SA: أنماط

en: Su&perscripts and subscripts
ar_SA: ال&كتابة الفوقية والتحتية

en: Subject:
ar_SA: الموضوع:

en: Subscript
ar_SA: الكتابة التحتية

en: Subtitle placeholder
ar_SA: وعاء عنوان فرعي

en: Success
ar_SA: نجاح

en: Successfully copied NVDA user settings
ar_SA: اكتمالُ نسخ إعدادات مستخدم البرنامج بنجاح

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
ar_SA: ُنشئت نسخة محمولة من NVDA بنجاح داخل المجلد {dir}

en: Successfully installed NVDA.
ar_SA: اكتمال تثبيت NVDA بنجاح.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
ar_SA: اكتمال تحديث NVDA بنجاح.

en: Suggestions
ar_SA: مقترحات

en: Superscript
ar_SA: الكتابة الفوقية

en: Surface (Top View wireframe)
ar_SA: سطحي (إحاطة بأسلاك محيطة معروض لأعلى)

en: Surface (Top View)
ar_SA: إحاطة (تخطيط سطحي معروض من أعلى)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
ar_SA: سواحلي (كينيا) الدرجة الثانية

en: Swahili (Kenya) grade 1
ar_SA: سواحلي (كينيا) الدرجة الأولى

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
ar_SA: سواحلي (كينيا) الدرجة 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
ar_SA: سواحلي (كينيا) الدرجة 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
ar_SA: سواحلي (كينيا) الدرجة 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
ar_SA: سواحلي (كينيا) الدرجة 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
ar_SA: سويدي حاسوب برايل 8 نقاط

en: Swedish contracted braille
ar_SA: سويدي باختصارات

en: Swedish partially contracted braille
ar_SA: سويدي مختصر جزئيا

en: Swedish uncontracted braille
ar_SA: سويدي دون اختصارات

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ar_SA: ينتقل إلى نمط الاستعراض التالي (على سبيل المثال نمط استعراض الكائن أو المستند أو الشاشة) ويضع مؤشر الاستعراض عند مؤشر NVDA

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ar_SA: ينتقل إلى نمط الاستعراض السابق (على سبيل المثال نمط استعراض الكائن أو المستند أو الشاشة) ويضع مؤشر الاستعراض عند مؤشر NVDA

en: Symbol
ar_SA: الرمز

en: Symbol "%s" is already present.
ar_SA: الرمز "%s" موجود بالفعل.

en: Symbol Pronunciation (%s)
ar_SA: نطق الرموز (%s)

en: Symbol level %s
ar_SA: مستوى قراءة الرموز %s

en: Synthesizer
ar_SA: آلة النُطق

en: Synthesizer Error
ar_SA: خلل في آلة النطق

en: Syriac grade 1
ar_SA: سرياني الدرجة الأولى

en: System caret
ar_SA: أوامر مؤشر التحرير

en: System focus
ar_SA: أوامر مؤشر النظام

en: System status
ar_SA: أوامر حالة النظام

en: Table description
ar_SA: وصف الجدول

en: Table information
ar_SA: معلومات الجدول

en: Table placeholder
ar_SA: وعاء جدول

en: Tamil grade 1
ar_SA: تاميل بدون اختصارات

en: Taskbar
ar_SA: شريط المهام

en: Tatar grade 1
ar_SA: تتري الدرجة الأولى

en: Telugu grade 1
ar_SA: تيلوجو بدون اختصارات

en: Temporarily d&isable all triggers
ar_SA: ت&عطيل كافة المشغلات مؤقتا

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
ar_SA: تفعيل مؤقَّت لسِتار الشاشة، يبقى مُفعّلاً حتى إعادة تشغيل NVDA

en: Temporary dictionary
ar_SA: معجم مؤقت

en: Terminal programs
ar_SA: برامج التحكم الطرفية لتوجيه الأوامر

en: Tether B&raille:
ar_SA: &إرفاق برايل:

en: Text &unit resolution:
ar_SA: مقدار ال&وحدة النصية:

en: Text frame
ar_SA: إطار نصي

en: Text placeholder
ar_SA: وعاء نصي

en: Text review
ar_SA: أوامر استعراض النص

en: Thai 6 dot
ar_SA: تايلاندي ست نقاط

en: Thai 8 dot computer braille
ar_SA: تايلاندي برايل الحاسوبي

en: That profile already exists. Please choose a different name.
ar_SA: يوجد وضع بهذا الاسم. يرجى اختيار اسم آخر.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
ar_SA: انتهت عملية معالجة أخطاء سجل النظام الشائعة. يُنصَحُ بشدة بإعادة تشغيل الحاسوب الآن؛ لضمان الحصول النتائج المرجوة من التغييرات.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
ar_SA[0]: تحتوي الحافظة على نص كبير جدا. يبلغ طوله %s من الحروف
ar_SA[1]: تحتوي الحافظة على نص كبير جدا. يبلغ طوله %s من الأحرف
ar_SA[2]: تحتوي الحافظة على نص كبير جدا. يبلغ طوله %s من الحروف
ar_SA[3]: تحتوي الحافظة على نص كبير جدا. يبلغ طوله %s من الحروف
ar_SA[4]: تحتوي الحافظة على نص كبير جدا. يبلغ طوله %s من الحروف
ar_SA[5]: تحتوي الحافظة على نص كبير جدا. يبلغ طوله %s من الحروف

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
ar_SA[0]: فشل تثبيت هذه الإضافة: {}.
ar_SA[1]: فشل تثبيت هذه الإضافة: {}.
ar_SA[2]: فشل تثبيت هاتين الإضافتين: {}.
ar_SA[3]: فشل تثبيت هذه الإضافات: {}.
ar_SA[4]: فشل تثبيت هذه الإضافات: {}.
ar_SA[5]: فشل تثبيت هذه الإضافات: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
ar_SA[0]: فشل إلغاء تثبيت الإضافة: {}.
ar_SA[1]: فشل إلغاء تثبيت الإضافة: {}.
ar_SA[2]: فشل إلغاء تثبيت الإضافتين: {}.
ar_SA[3]: فشل إلغاء تثبيت الإضافات: {}.
ar_SA[4]: فشل إلغاء تثبيت الإضافات: {}.
ar_SA[5]: فشل إلغاء تثبيت الإضافات: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
ar_SA[0]: فشل تحديث الإضافة: {}.
ar_SA[1]: فشل تحديث هذه الإضافة: {}.
ar_SA[2]: فشل تحديث هاتين الإضافتين: {}.
ar_SA[3]: فشل تحديث هذه الإضافات: {}.
ar_SA[4]: فشل تحديث هذه الإضافات: {}.
ar_SA[5]: فشل تحديث هذه الإضافات: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
ar_SA: الإضافاتُ الآتية غيرُ متوافقة مع إصدار NVDA {}. يُرجى التواصل مع كاتب هذه الإضافات لمزيد من المساعدة.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
ar_SA: مُعامِلات سطر الأوامر الآتية غير معروفةلدى NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
ar_SA: تتحكم الخيارات التالية فيما ينبغي أن ينطقه NVDA من تنسيقات.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
ar_SA: الإعدادات الآتية للمستخدمين المتقدمين، وقد يؤدي تغييرُها لعمل NVDA بشكل غير صحيح. يُرجى تغيير هذه الإعدادات فقط في حال كنت مدركا لحقيقة ما تجريه، أو في حال توجيه خاص من قِبَل المطورين.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
ar_SA: تعذر حذف أو استبدال أحد الملفات. ربما تعمل نسخة أخرى من NVDA على حساب مستخدم آخر. يرجى التأكد من تعطيل جميع نسخ NVDA العاملة وقم بإعادة التثبيت مرة أخرى.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
ar_SA: فشل تثبيت NVDA. يرجى الاطلاع على ملف تقارير البرنامج لمزيد من المعلومات.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
ar_SA: لقد تغيّر مسار تثبيت NVDA. سيُثبَّت في المسار {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
ar_SA: المفتاحُ التالي لن يُنفَّذ كأمر من NVDA، بل سيُنفّذ وظيفته في Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
ar_SA: الوضع {} سيُحذَفُ نهائيًا. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
ar_SA: تصنيف الإعدادات الذي تريد فتحه غير متاح على هذا النظام.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
ar_SA: يحتوي الدليل المختار '{portableDirectory}' على ملفاتٍ بالفعل. في حال الاستمرار ستُحذَف تلك الملفات وتُستبدَل. هل ترغب في استبدال محتويات هذا المجلد؟

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
ar_SA[0]: توجد سلسلة %dة في هذا المصنَّف
ar_SA[1]: توجد سلسلة %dة في هذا المصنَّف
ar_SA[2]: توجد سلسلتان %d في هذا المصنَّف
ar_SA[3]: توجد  %d من السلاسل في هذا المصنَّف
ar_SA[4]: توجد  %d من السلاسل في هذا المصنَّف
ar_SA[5]: توجد  %d من السلاسل في هذا المصنَّف

en: There is no text on the clipboard
ar_SA: لا يوجد نص td الحافظة

en: This change requires administrator privileges.
ar_SA: يتطلّب هذا التعديل صلاحياتٍ إدارية.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ar_SA: خاصية ({title})  غير متوفرة ضمن الشاشات الآمنة مثل شاشة تسجيل الدخول وشاشة التحكُّم بحساب المستخدم.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ar_SA: هذه الخاصية غير متوفرة ضمن الشاشات الآمنة مثل شاشة تسجيل الدخول، وشاشة التحكُّم بحساب المستخدم.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
ar_SA: هذا المُشَّغِلْ يستخدم مع وضع آخر. إذا أردت الاستمرار, سيتم حذف المحرك من هذا الوضع وربطه بالوضع الحالي.
    هل تريد الاستمرار؟

en: Thumbnails
ar_SA: مصغرات

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
ar_SA: &مدة بقاء جهاز الإخراج نَشِطًا بعد النُطق (بالثواني)

en: Title Master view
ar_SA: عرض شريحة العنوان الرئيسية

en: Title placeholder
ar_SA: وعاء عنوان

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
ar_SA: لإنشاء نسخة محمولة من NVDA, رجاء اختر المسار والخيارات الأخرى ثم اضغط زر استمرار

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
ar_SA: لتعديل هذا الوضع, ينبغي عليك تنشيطه يدويا. بمجرد الانتهاء من التعديل, ستحتاج إلى تعطيله يدويا كي تستأنف الاستخدام الطبيعي.
    هل تريد تنشيط الملف يدويا الآن؟

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
ar_SA: لتثبيت NVDA على القرص الصلب, يرجى الضغط على زر استمرار.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
ar_SA: لاستخدام Albatross مع NVDA: غيِّرْ العدد المخصص لخلايا الحالة من القائمة الخاصة ب Albatross إلى الأكبر.

en: To:
ar_SA: إلى:

en: Toggle HID keyboard simulation
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل محاكاة لوحة مفاتيح HID

en: Toggle braille input
ar_SA: تفعيل أو تعطيل الإدخال عبر مفاتيح البرايل

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
ar_SA: التبديل بين إرفاق برايل لموضع التحديد الحالي أو موضع مؤشر الاستعراض

en: Toggle the braille cursor on and off
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل مؤشر البرايل

en: Toggle the way context information is presented in braille
ar_SA: تبديل طريقة عرض معلومات السياق

en: Toggles HID keyboard simulation
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل محاكاة لوحة مفاتيح HID

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
ar_SA: يَتَنَقَّل بين أنماط الإعلان عن التغييرات في شريط التقدم بين صوت الصفير فقط, أو نطق النسبة المئوية فقط, أو عن طريق الاثنين معا, أو عن طريق التعطيل

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
ar_SA: الانتقال بين النمط التفاعلي ونمط التصفح .

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
ar_SA: الانتقال بين تشغيل وتعطيل الإعلان عن ملاحظات المعلق أو المحتوى الفعلي للشريحة. هذا لم يغير شيء مما يظهر على الشاشة, بل سيتم الإعلان عما يمكن للمستخدم قراءته باستخدام NVDA

en: Toggles braille mode
ar_SA: التبديل بين أنماط برايل

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
ar_SA: التبديل بين تشغيل وتعطيل كافة مشغلات الأوضاع. لن تشعر بتعطيلها إلا بعد إعادة تشغيل البرنامج

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
ar_SA: تبديل مقدار الوحدة النصية التي ستُقرأ أثناء حركة مؤشّر الفأرة

en: Toggles native selection mode on and off
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل نمط التحديد المحلي

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
ar_SA: التبديل بين تشغيل وتعطيل تتبُّع حركة مؤشّر النظام لأوامر نمط التصفُّح

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان مع التراخي عن الأوصاف الصوتية للأحرف عند تحريك المؤشّر

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
ar_SA: تشغيل وتعطيل الاحتفاظ بعرض تنسيق الشاشة أثناء معالجة محتوى الصفحة

en: Toggles on and off reporting if clickable
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيلالإعلان عن نطق العناصر القابلة للنقر

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل تجاهل الإعلان عن المسافات البادئة للأسطر الفارغة

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الجداول

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
ar_SA: تشغيل وتعطيل حركة الكائن تبعا لحركة التحديد الحالي

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
ar_SA: تشغيل وتعطيل تحريك مؤشر الاستعراض وفقا لمؤشر التحرير.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل قراءة رموز Cldr، كالرموز والوجوه التعبيرية (Emojis)

en: Toggles on and off the reporting of articles
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن المقالات

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الاقتباسات

en: Toggles on and off the reporting of colors
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الألوان

en: Toggles on and off the reporting of comments
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن التعليقات

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
ar_SA: تشغيل وتعطيل الإعلام عن تغيير المحتوى التلقائي للسطر الإلكتروني

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن خصائص إبراز النص

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الأشكال والتسميات التوضيحية

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن خصائص الخط

en: Toggles on and off the reporting of font changes
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن تغيير نوع الخط

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن تغيير حجم الخط

en: Toggles on and off the reporting of frames
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الإطارات

en: Toggles on and off the reporting of graphics
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الرسومات

en: Toggles on and off the reporting of groupings
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن التجميعات

en: Toggles on and off the reporting of headings
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن رؤوس الموضوعات

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن كَوْن االنص مميَّز بصريًا

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن العلامات الإرشادية

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن رقم السطر

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن تباعد الأسطر

en: Toggles on and off the reporting of links
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الروابط

en: Toggles on and off the reporting of lists
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن القوائم السردية

en: Toggles on and off the reporting of pages
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الصفحات

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن المسافات البادئة للفقرات

en: Toggles on and off the reporting of revisions
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن مراجعات المحرِّر

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الأخطاء الهجائية

en: Toggles on and off the reporting of style changes
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن تغيُّرات النمط

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الكتابة الفوقية والتحتية

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن مواضع الخلايا

en: Toggles on and off the reporting of tables
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الإعلان عن الجداول

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل حالة المحاذاة

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل نُطْق الأحرُف المكتوبة على لوحة المفاتيح

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل نُطْق كافة المفاتيح المضغوطة باستثناء الحروف

en: Toggles on and off the speaking of typed words
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل نُطْق الكلمات المكتوبة على لوحة المفاتيح

en: Toggles simple review mode on and off
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل نمط الاستعراض البسيط

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل الحركة بالأحرف المنفردة. عند التفعيل, ستقفز مفاتيح الأحرف المنفردة في نمط التصفح لأنواع العناصر المختلفة الموجودة بالصفحة. وعند التعطيل, ستمر هذه المفاتيح للتطبيق

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
ar_SA: الانتقال بين تشغيل وتعطيل وضع الصمت للتطبيق الحالي.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل عارض الخط البارز Braille، وهي نافذةٌ منبثقة، تتُهر مخرجات برايل كما تُعرَض، إضافةً للنص المطابق لكل حرف برايل

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
ar_SA: التبديل بين تشغيل وتعطيل عارض النطق، وهو عبارة عن نافذة تتيح لك قراءة ما ينطقه NVDA حاليا

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
ar_SA: تفعيل وتعطيل الإعلام عن الكائنات أثناء حركة الفأرة

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
ar_SA: تبديل حالة سِتار الشاشة. تفعيلُه ليُحيلُ الشاشة سوداء، أو تعطيله لإظظهار محتواها. عند الضغط لتفعيل سِتار الشاشة مرةً واحدة، سيبقى مُفعّلاً حتى تُعيد تشغيل NVDA. عند ضغطه مرتين، سيبقى سِتار الشاشة مفعّلاً حتى تُعطّلَه

en: Toggles the support of touch interaction
ar_SA: تبديل خيارات دعم التفاعل باللمس

en: Top
ar_SA: بداية

en: Total time not available
ar_SA: الوقتُ الإجمالي غيرُ متوفر

en: Touch Interaction
ar_SA: التفاعل باللمس

en: Touch interaction disabled
ar_SA: التفاعل باللمس مُعطَّل

en: Touch interaction enabled
ar_SA: التفاعل باللمس مُفعَّل

en: Touch interaction not supported
ar_SA: التفاعُل باللمس غير مدعوم

en: Touch screen
ar_SA: أوامر شاشة اللمس

en: Translates any braille input
ar_SA: ترجمة أي مدخل برايل

en: Translates any braille input and presses the enter key
ar_SA: ترجمة أي مدخل برايل وضغط مفتاح الإدخال

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
ar_SA: محاولة قراءة وثائق المساعدة لعنصر الإكمال التلقائي المحدد.

en: Triggers
ar_SA: مُشَّغِلات

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
ar_SA: الاع&تماد على لغة آلة النطق عند معالجة الأحرف والرموز

en: Tshivenda grade 1
ar_SA: فيندي الدرجة الأولى

en: Tshivenda grade 2
ar_SA: فيندي الدرجة الثانية

en: Turkish grade 1
ar_SA: تركي بدون اختصارات

en: Turkish grade 2
ar_SA: تركي الدرجة الثانية

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
ar_SA: التبديل بين تفعيل وتعطيل نمط المساعدة التفاعلية. في وضع التشغيل ستخبرك بوظيفة أي مُدخَل، مثلا: عند الضغط على مفتاح على لوحة المفاتيح؛ سيخبرك بالأمر المرتبط به إن وُجِد.

en: Type
ar_SA: نوع المطابقة

en: Type exit() to exit the console
ar_SA: اكتب كلمة exit() لإغلاق الشاشة

en: Type help(object) to get help about object.
ar_SA: اكتب help(واسم الكائن) للحصول على معلومات عنه.

en: Type the text you wish to find
ar_SA: أدخل النص الذي تريد البحث عنه

en: Type:
ar_SA: النوع:

en: UIA notifications
ar_SA: UIA notifications (تنبيهات UIA)

en: UIA when available
ar_SA: أتمتة واجهة المستخدم UIA عند الإمكان

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
ar_SA: لون

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
ar_SA: تدرُّج

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
ar_SA: بلا

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
ar_SA: نقش

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
ar_SA: صورة

en: USB
ar_SA: يو إس بي

en: Ugaritic grade 1
ar_SA: أوغاريتي الدرجة الأولى

en: Ukrainian computer braille
ar_SA: أوكراني برايل الحاسوب

en: Ukrainian grade 1
ar_SA: أوكراني بدون اختصارات

en: Ukrainian literary braille (detailed)
ar_SA: أوكراني برايل الحرفي

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
ar_SA: يتعذّر ضبطُ واجهة المستخدم لمزوِّد تعزيز الرؤية. لا يمكنُ تفعيلُه.

en: Unable to copy
ar_SA: تعذر النسخ

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
ar_SA: تعذر نسخ أحد الملفات. ربما حدث هذا لأن هذا الملف مستخدم من قبل تطبيق آخر أو أن مساحة محرك الأقراص الذي تنسخ به غير كافية.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
ar_SA: تعذّر نسخ محتوى شريط الحالة للحافظة

en: Unable to display browseable message
ar_SA: يتعذّر عرض رسالة قابلة للتصفُّح

en: Unable to mark log position
ar_SA: يتعذّر تحديد هذا الموضع من سجلّ الأخطاء كنقطة بداية

en: Unable to postpone update.
ar_SA: تعذر تأجيل التحديث.

en: Underline off
ar_SA: لا يوجد تحته خط

en: Underline on
ar_SA: تحته خط

en: Unicode braille
ar_SA: برايل بتشفير موحد

en: Unicode normali&zation
ar_SA: تسوية &Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
ar_SA: الشفرة الإنجليزية الموحدة للبرايل بدون اختصارات

en: Unified English Braille Code grade 2
ar_SA: الشفرة الإنجليزية الموحدة للبرايل باختصارات

en: Uninstall NVDA
ar_SA: إزالة NVDA

en: Unknown braille display
ar_SA: سطر إلكتروني غير معروف

en: Unknown color
ar_SA: لون غير معروف

en: Unknown command line parameters
ar_SA: مُعامِلات سطر الأوامر غير معروفة

en: Unknown power status
ar_SA: حالة الطاقة غير معروفة

en: Unlabeled
ar_SA: غيرُ مُسمّى

en: Unplugged
ar_SA: غير موصول

en: Unsupported input
ar_SA: إدخال غير مدعوم

en: Untitled chart
ar_SA: مخطط بدون عنوان

en: Up Bars
ar_SA: أشرطة علوية

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
ar_SA: اكتمل تنزيل تحديث NVDA الإصدار {version} وهو جاهزٌ للتثبيت.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
ar_SA: التحديث إلى NVDA {version} جاهز للتثبيت.

en: Updating NVDA
ar_SA: تحديث NVDA

en: Urdu grade 1
ar_SA: أُردو الدرجة الأولى

en: Urdu grade 2
ar_SA: أُردو الدرجة الثانية

en: Use &screen layout (when supported)
ar_SA: استخدام &تنسيق الشاشة (عند دعمه)

en: Use &spelling functionality if supported
ar_SA: استخدام خاصية &تصحيح الهجاء إن كانت مدعمة

en: Use NVDA during sign-in
ar_SA: بدء عمل NVDA  أثناء تسجيل الدخول

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
ar_SA: بدء NVDA ضمن شاشة تسجيل الدخول (يتطلّب صلاحياتٍ إدارية)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
ar_SA: استخدام UI Automation للوصول إلى عناصر التحكُّم في أوراق العمل في Microsoft &Excel عندما يكون متاحا

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
ar_SA: استخدام WASAPI  لإخراج الصوت (يتطلّب إعادة التشغيل)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
ar_SA: استخدام الإعدادات المحفوظة حاليا ضمن شاشة تسجيل الدخول وفي الشاشات الآمنة الأخرى (يتطلب صلاحياتٍ إدارية)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
ar_SA: استخدام م&عالجة الأحداث المحسَّنة (يتطلَّب إعادة التشغيل)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
ar_SA: استخدام الدعم المحسَّن للأحرف الم&كتوبة في نوافذ توجيه الأوامر القديمة عند توفّره

en: Use screen layout off
ar_SA: استخدام عرض تنسيق الشاشة تعطيل

en: Use screen layout on
ar_SA: استخدام عرض تنسيق الشاشة تشغيل

en: Use this profile for:
ar_SA: استخدم هذا الوضع في:

en: Use timeout
ar_SA: تعيين وقت

en: User Guide
ar_SA: دليل الاستخدام

en: User default
ar_SA: لغة الويندوز الافتراضية

en: Uzbek grade 1
ar_SA: أوزبكي بدون اختصارات

en: V&ariant
ar_SA: أصوات متعددة

en: V&olume
ar_SA: &مستوى الصوت

en: Version
ar_SA: رقم الإصدار

en: Vertical Object placeholder
ar_SA: وعاء كائن رأسي

en: Vertical Text placeholder
ar_SA: وعاء نص رأسي

en: Vertical Title placeholder
ar_SA: وعاء عنوان رأسي

en: Vietnamese grade 0
ar_SA: فيتنامي الدرجة 0

en: Vietnamese grade 1
ar_SA: فيتنامية بدون اختصاراتإسامية بدون اختصارات

en: Vietnamese grade 2
ar_SA: فيتنامي الدرجة الثانية

en: View &log
ar_SA: عرض ال&تقرير

en: Virtual Buffers
ar_SA: الجلسات الافتراضية

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاحا NVDA و shift لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاح NVDA لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاحي Alt و Shift لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاح القوائم Alt لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاحي Control و Alt لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاحي Control و Shift لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيلمفتاح التحكُّم لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفاتيح Control و Alt و Shift لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاحي Windows الأيسر و Shift لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاح Windows الأيسر لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ar_SA: التبديل افتراضيا بين تنشيط وتعطيل مفتاح التبديل Shift لتنفيذ مفاتيح الاختصار عبر لوحة الإدخال على أجهزة برايل

en: Vision
ar_SA: الرؤية

en: Vision Enhancement Provider Error
ar_SA: خطأ في مزوِّد تعزيز الرؤية

en: Visual Highlight
ar_SA: التمييز المرئي

en: Voice
ar_SA: الصوت

en: Voice dictionary (%s)
ar_SA: معجم صوت (%s)

en: Volume of NVDA sounds
ar_SA: مستوى أصوات NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
ar_SA: مستوى أصوات NVDA يتبع مستوى الصوت في إعدادات النُطق

en: Volume-High-Low-Close
ar_SA: كمية-علو-انخفاض-إغلاق

en: Volume-Open-High-Low-Close
ar_SA: كمية-فتح-علو-انخفاض-إغلاق

en: Waiting for Outlook...
ar_SA: في انتظار outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
ar_SA: في انتظار powerpoint...

en: Walls
ar_SA: حوائط

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Warning!
ar_SA: تحذير!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
ar_SA: تنبيه: تعذَّر ضبط مستوى الصوت لتقسيم الصوت: قد تكون إحدى الجلسات الصوتية أُحاديةً أو تحتوي على أكثر من قناتين صوتيتين.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
ar_SA: نريد منك المساعدة من أجل الاستمرار في تطوير nvda.
    يعتمد هذا المشروع بشكل أساسي على التبرعات والمنح. فمن خلال قيامك بالتبرع, فإنك تساهم في تمويل تطوير NVDA بأجر كامل.
    إذا قمت بالتبرع ب$10 لكل مرة تحميل, سنكون قادرون على تغطية كل تكلفة هذا المشروع.
    تستقبل التبرعات منظمة NV Access, المنظمة الغير ربحية المسؤولة عن تطوير NVDA.
    نشكرك على الدعم.

en: We&lcome dialog...
ar_SA: &شاشة الترحيب...

en: Welcome to NVDA
ar_SA: أهلا بكم في برنامج NVDA

en: Welcome to NVDA!
ar_SA: أهلا بكم في برنامج NVDA!

en: Welsh grade 1
ar_SA: ويلشي بدون اختصارات

en: Welsh grade 2
ar_SA: ويلشي باختصارات

en: What would you like to &do?
ar_SA: ماذا تر&يد أن تفعل؟

en: What's &new
ar_SA: م&ستجدات البرنامج

en: What's new
ar_SA: مستجدّات البرنامج

en: Whole &word
ar_SA: ك&ل الكلمة

en: Windows C&onsole support:
ar_SA: &دعم وحدة Windows لتوجيه الأوامر Windows Console:

en: Windows OCR
ar_SA: التعرف الضوئي على الأحرف الخاص ب Windows

en: Windows OCR not available
ar_SA: التعرف الضوئي على الأحرف الخاص ب Windows غير متاح

en: Windows OneCore voices
ar_SA: أصوات ويندوز OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
ar_SA: حفظ التعديلات الحالية في ملف NVDA.ini

en: X Error Bars
ar_SA: أشرطة أخطاء المحور س

en: Xhosa grade 1
ar_SA: كوسي الدرجة الأولى

en: Xhosa grade 2
ar_SA: كوسي الدرجة الثانية

en: Y Error Bars
ar_SA: أشرطة أخطاء المحور ص

en: Yakut grade 1
ar_SA: ياكوتي الدرجة الأولى

en: Yes
ar_SA: نعم

en: Yiddish grade 1
ar_SA: يديشي الدرجة الأولى

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
ar_SA: أنت على وَشك تثبيت إصدار {newVersion}  من الإضافة {summary}, ، والذي يظهر أنه مُثبّتٌ بالفعل. هل تودُّ الاستمرار؟

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
ar_SA: أنت على وشك تشغيل أداة حل مشكلات سجل النظام الشائعة. ستحاول هذه الأداة معالجة مشكلات النظام التي تمنع NVDA من الوصول لمحتوى العديد من التطبيقات بما في ذلك فايرفوكس وإنترنت إكسبلورر. يجب على هذه الأداة القيام بتغييرات في جسل النظام, لذا فإنها تتطلب صلاحيات إدارية. هل أنت متأكد من أنك تريد الاستمرار؟

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
ar_SA: تحاول تثبيت نسخة أقدم من تلك الموجودة حاليا. إذا كنت تريد العودة لاستخدام النسخة الأقدم, ينبغي عليك أولا حذف NVDA تماما قبل الشروع في تثبيت النسخة القديمة.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
ar_SA: لم تختَرْ نمط الكلام ليكون أحد أنماط النُطق المتاحة لديك. يُرجى ملاحظة أن هذا قد يتسبب في عدم وجود ممخرجات نُطق كليا. هل أنتَ متأكّدق من رغبتك في المواصلة؟

en: You must choose a name for this profile.
ar_SA: يجب أن تختار اسمًا لهذا الوضع.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
ar_SA: يحتوي ملف الإعدادات الخاص بك على أخطاء. وأُعيد ضبطُ إعداداتك إلى الإعدادات الافتراضية.
    يمكن الحصول على لمزيد من التفاصيل عن هذه الأخطاء في سجلّ التقارير.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
ar_SA: يوجد خلل بملف الإشارات الخاص بك
    .
    لمزيد من التفاصيل يرجى الاطلاع على ملف سجلّ الأخطاء.

en: Zulu grade 1
ar_SA: زولو الدرجة الأولى

en: Zulu grade 2
ar_SA: زولو الدرجة الثانية

[ctx: action]
en: Back
ar_SA: الخلف

[ctx: action]
en: Beginning
ar_SA: بداية

[ctx: action]
en: Document
ar_SA: مستند

[ctx: action]
en: End
ar_SA: نهاية

[ctx: action]
en: Help
ar_SA: مساعدة

[ctx: action]
en: Home
ar_SA: الصفحة الرئيسية

[ctx: action]
en: Information
ar_SA: معلومات

[ctx: action]
en: Movie
ar_SA: فيلم

[ctx: action]
en: Next
ar_SA: التالي

[ctx: action]
en: Sound
ar_SA: صوت

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
ar_SA: &حول الإضافة...

[ctx: addonStore]
en: &Close
ar_SA: &إغلاق

[ctx: addonStore]
en: &Disable
ar_SA: ت&عطيل

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
ar_SA: ت&عطيل الإضافات المختارة

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
ar_SA: &لا تعرِضْ هذه الرسالة مرة أخرى

[ctx: addonStore]
en: &Enable
ar_SA: ت&فعيل

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
ar_SA: تفعيل (مع تجاوز عدم التوافق)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
ar_SA: ت&فعيل الإضافات المختارة

[ctx: addonStore]
en: &Help
ar_SA: م&ساعدة

[ctx: addonStore]
en: &Install
ar_SA: &تثبيت

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
ar_SA: &تثبيت (مع تجاوز عدم التوافق)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
ar_SA: ت&ثبيت الإضافات المختارة

[ctx: addonStore]
en: &License
ar_SA: الت&رخيص

[ctx: addonStore]
en: &No
ar_SA: &لا

[ctx: addonStore]
en: &OK
ar_SA: &موافق

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
ar_SA: &تفاصيل أخرى:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
ar_SA: إ&زالة

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
ar_SA: إ&زالة الإضافات المحددة

[ctx: addonStore]
en: &Search:
ar_SA: &بحث:

[ctx: addonStore]
en: &Update
ar_SA: ت&حديث

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
ar_SA: &تحديث (مع تجاوز عدم التوافُق)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
ar_SA: تحديث &كل الإضافات

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
ar_SA: ت&حديث الإضافات المختارة

[ctx: addonStore]
en: &Yes
ar_SA: &نعم

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
ar_SA: &إجراءات

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
ar_SA: معلومات عن الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
ar_SA: تثبيت إضافة

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
ar_SA: مستودع الإضافات البرمجية

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
ar_SA: تنبيه من مستودع الإضافات

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
ar_SA: فشل تحديث بيانات الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
ar_SA: فشل في تنزيل الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
ar_SA: تنزيل هذه الإضافة غير آمن: أخفقت الاختبارات مع {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
ar_SA: تثبيت الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
ar_SA: تعثُّر تثبيت الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
ar_SA: الإضافة غير مدعومة %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
ar_SA: تحديثات متوفرة للإضافات

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
ar_SA: هذه الإضافات مبرمجة بواسطة مجتمع تطوير NVDA ولا تُفحَص من قِبَل مؤسسة NV Access وبناءً على هذا فهي غير مسؤولة عن طريقة عمل هذه الإضافات. المهام التي يمكن لهذه الإضافات تنفيذُها غير مقيَّدة، ويمكن أن تشمل الوصول للبيانات الشخصية أو حتى نظام التشغيل نفسه.

[ctx: addonStore]
en: All
ar_SA: الكل

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
ar_SA: يجب توفُّر إصدار أحدث من NVDA. الإصدار NVDA {nvdaVersion}  أو أحدث.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
ar_SA: يتطلَّب NVDAإصدارًا أحدث من هذه الإضافة. اختُبِرت هذه الإضافة آخر مرة باستخدام NVDA {lastTestedNVDAVersion}. يتطلب NVDA اختبار هذه الإضافة باستخدام NVDA {nvdaVersion} أو أعلى. يمكنك تفعيل هذه الإضافة على مسؤوليتك الخاصة.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
ar_SA: هل ترغب بالفعل في حذف إضافة {addon} من NVDA? لا يمكن التراجُع عن هذا.

[ctx: addonStore]
en: Author
ar_SA: المبرمج

[ctx: addonStore]
en: Author:
ar_SA: المبرمج:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
ar_SA: مطوِّر الإضافة: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
ar_SA: متوفرة

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
ar_SA: الإض&افات المتوفرة

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
ar_SA: الإضافات المتوفرة

[ctx: addonStore]
en: Available version
ar_SA: الإصدار المتوفر

[ctx: addonStore]
en: Available version:
ar_SA: الإصدار المتوفر:

[ctx: addonStore]
en: Beta
ar_SA: الإصدارات التجريبية

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
ar_SA: ال&قناة:

[ctx: addonStore]
en: Channel
ar_SA: قناة النشر

[ctx: addonStore]
en: Channel:
ar_SA: قناة النشر:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
ar_SA: اختر ملف حزمة الإضافة البرمجية

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
ar_SA: مرا&جعات المستخدمين

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
ar_SA: لا يمكن تعطيل إضافة: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
ar_SA: لا يمكن تفعيل إضافة: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
ar_SA: الوصف:

[ctx: addonStore]
en: Dev
ar_SA: قيد التطوير

[ctx: addonStore]
en: Disabled
ar_SA: مُعطَّلة

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
ar_SA: معطَّلة (غير متوافقة)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
ar_SA: معطَّلة (غير متوافقة)، في انتظار إعادة التشغيل

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
ar_SA: معطَّلة، في انتظار إعادة التشغيل

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
ar_SA: رابط التنزيل:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
ar_SA: فشل التنزيل

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
ar_SA[0]: {} من الإضافات قيد التنزيل، هل ترغب في إلغاء تنزيلها؟
ar_SA[1]: {} من الإضافات قيد التنزيل، هل ترغب في إلغاء تنزيلها؟
ar_SA[2]: {} من الإضافات قيد التنزيل، هل ترغب في إلغاء تنزيلهما؟
ar_SA[3]: {} من الإضافات قيد التنزيل، هل ترغب في إلغاء تنزيلها؟
ar_SA[4]: {} من الإضافات قيد التنزيل، هل ترغب في إلغاء تنزيلها؟
ar_SA[5]: {} من الإضافات قيد التنزيل، هل ترغب في إلغاء تنزيلها؟

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
ar_SA: مُنزَّلة، في انتظار التثبيت

[ctx: addonStore]
en: Downloading
ar_SA: قيد التنزيل

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
ar_SA: حالة التف&عيل/التعطيل:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
ar_SA: تفعيل الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Enabled
ar_SA: مُفعَّلة

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
ar_SA: مفعَّلة (غير متوافقة)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
ar_SA: مفعَّلة (غير متوافقة)، في انتظار إعادة التشغيل

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
ar_SA: مفعَّلة (في انتظار إعادة التشغيل)

[ctx: addonStore]
en: External
ar_SA: من مصدر خارجي

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
ar_SA: فشل تثبيت الإضافة البرمجية من %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
ar_SA: يتعذر فتح ملف حزمة الإضافة في {filePath} - الملف غير موجود أو أن امتداد الملف غير صالح

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
ar_SA: ال&صفحة الرئيسية

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
ar_SA: الصفحة الرئيسية:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
ar_SA: الصفحة الرئيسية:{url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
ar_SA: أتفهّم أن هذه الإضافات غير المتوافقة ستُعطَّل وأنه يمكن تفعيلها يدويا بعد التنصيب على مسؤوليتي الخاصة.

[ctx: addonStore]
en: ID:
ar_SA: اسم التعريف:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
ar_SA: ت&ضمين الإضاافات غير المتوافقة

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
ar_SA: غير متوافقة

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
ar_SA: سبب عدم التوافق:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
ar_SA: تثبيت الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Install failed
ar_SA: فشل التثبيت

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
ar_SA: تثبيت من مصدر &خارجي

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
ar_SA: الإض&افات المثبَّتة

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
ar_SA: الإضافات المثبَّتة

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
ar_SA: إض&افات مثَبَّتة غير متوافقة

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
ar_SA: إضافات مثَبَّتة غير متوافقة

[ctx: addonStore]
en: Installed version
ar_SA: الإصدار المُثبَّت

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
ar_SA: الإصدار المُثبَّت:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
ar_SA: مثَبَّتة، في انتظار إعادة التشغيل

[ctx: addonStore]
en: Installing
ar_SA: تثبيت

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
ar_SA[0]: إضافة واحدة قيد التثبيت، يُرجى الانتظار.
ar_SA[1]: {} من الإضافات قيد التثبيت، يُرجى الانتظار.
ar_SA[2]: هناك إضافتان {} قيد التثبيت، يُرجى الانتظار.
ar_SA[3]: {} إضافة قيد التثبيت، يُرجى الانتظار.
ar_SA[4]: {} إضافة قيد التثبيت، يُرجى الانتظار.
ar_SA[5]: {} إضافة قيد التثبيت، يُرجى الانتظار.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
ar_SA: &أحدث إصدار اختُبِر من NVDA مع الإضافة: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
ar_SA: أحدث إصدار من NVDA  اختُبِر مع الإضافة:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
ar_SA: رابط الترخيص:

[ctx: addonStore]
en: License:
ar_SA: الرخصة:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
ar_SA: تحميل الإضافات...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
ar_SA: الانتقال لمستودع الإضافات

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
ar_SA: الإصدار المطلوب من NVDA  كحد أدنى:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
ar_SA: الإصدار المطلوب كحد أدنى من NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
ar_SA: حزمة إضافة NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
ar_SA: الاسم

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
ar_SA: لا تتوفَّر أية إجراءات للإضافات المختارة

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
ar_SA: لم تُحدَّدْ أية إضافة

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
ar_SA: ملاحظة: لقد بدأ عمل NVDA مع تعطيل الإضافات

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
ar_SA: &فتح مستودع الإضافات

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
ar_SA: قيد الإزالة

[ctx: addonStore]
en: Publisher
ar_SA: الناشر

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
ar_SA: الناشر:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
ar_SA: الناشر: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
ar_SA: &استبدال

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
ar_SA: تذكَّرْ هذا الخيار للإضافات الآتية

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
ar_SA: حذف الإضافة

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
ar_SA: رابط المراجعات:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
ar_SA: ال&حالة:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
ar_SA: مصدر الكود (التعليمات البرمجية)

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
ar_SA: رابط مصدر الإضافة:

[ctx: addonStore]
en: Stable
ar_SA: مستقرة

[ctx: addonStore]
en: Status
ar_SA: الحالة

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
ar_SA: يتعذّر تنزيل الإضافة: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
ar_SA: تعذَّر جلب أحدث البيانات الخاصة بالإضافات البرمجية المتوافقة.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
ar_SA: تعذَّر جلب أحدث البيانات الخاصة بالإضافات البرمجية غير المتوافقة.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
ar_SA: تعذّر حفظ الإضافة كملف: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
ar_SA: مجهولةُ الحالة

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
ar_SA: الإض&افات القابلة للتحديث

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
ar_SA: الإضافات القابلة للتحديث

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
ar_SA: الإضافات القابلة للتحديث

[ctx: addonStore]
en: Update Available
ar_SA: يتوفر تحديث

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
ar_SA: يوجد تحديث (غير متوافق)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
ar_SA: توجد تحديثات لبعض الإضافات المثبَّتة لديك.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
ar_SA: تحديث الإضافات...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
ar_SA: تنبيه: تثبيت الإضافة {name} قد يؤدي للرجوع لإصدار أقدم منها. لا يمكن مقارنة الإصدار المثبَّت حاليا من الإضافة مع الإصدار المتوفر في مستودع الإضافات. الإصدار المثبَّت: {oldVersion}. الإصدار المتوفر {version}.
    هل ترغب في المتابعة للتثبيت على أية حال؟

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
ar_SA: تحذير: إضافة {name} {version} غير متوافقة. تحقَّقْ من وجود إصدار أحدث لها إن أمكن. اختُبرت هذه الإضافة آخر مرة مع إصدار NVDA {lastTestedNVDAVersion}. يتطلّب NVDA اختبارها مع إصدار NVDA {nvdaVersion} أو أحدث.
    تفعيل هذه الإضافة قد يتسبب في عدم استقرار NVDA.
    متابعةُ التفعيل على أية حال؟

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
ar_SA: تحذير: إضافة {name} {version} غير متوافقة. تحقَّقْ من توفُّر إصدار أحدث لها إن أمكن. آخرُ اختبار لهذه الإضافة كان مع إصدار NVDA {lastTestedNVDAVersion}. يتطلّبُ NVDA اختبار هذه الإضافة مع إصدار NVDA {nvdaVersion} أو أحدث. تثبيتُ هذه الإضافة قد يؤدي لعدم استقرار في عمل NVDA.
    متابعة التثبيت على أية حال؟

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
ar_SA: تحتوي إعدادات NVDA لديك على إضافات غير متوافقة مع هذا الإصدار من NVDA. ستُعطَّل هذه الإضافات بعد التثبيت. ويمكنك تفعيلها بعد اكتمال التثبيت على مسؤوليتك الخاصة. يُرجى مراجعة القائمة لمعرفة إن كانت هناك إضافات تعتمد عليه لتقرر بناءً على هذا إن كنت ترغب في المتابعة للتثبيت.تتضمّن إعدادات NVDA لديك إضافات غير متوافقة مع هذا الإصدار من NVDA. ستُعطَّل هذه الإضافات بعد التثبيت. إذا كانت هناك إضافات تعتمد عليها، فضلًا راجِعْ قائمة الإضافات لديك لتقرّر إن كنت تودُّ إكمال التثبيت.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
ar_SA[0]: {num} إضافة مختارة.
ar_SA[1]: إضافة واحدة مختارة.
ar_SA[2]: إضاففتان مختارتان
ar_SA[3]: {num} إضافات مختارة.
ar_SA[4]: {num} إضافة مختارة.
ar_SA[5]: {num} إضافة مختارة.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
ar_SA: {summary} ({name})
    الإصدار: {version}
    الوصف:: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
ar_SA: في الإصدارات التجريبية فقط

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
ar_SA: نعم

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
ar_SA: افتراضي (فقط عند الضرورة)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
ar_SA: لا

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
ar_SA: فقط عند الضرورة

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
ar_SA: استخدام أتمتة واجهة المستخدم UIA مع Microsoft Edge  والمتصفّحات الأخرى المبنيّة على &Chromium:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
ar_SA: نعم

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
ar_SA: دائمًا

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
ar_SA: الافتراضي (حيثُما يكون مناسبًا)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
ar_SA: فقط عند الضرورة

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
ar_SA: استخدام &UI Automation للوصول إلى عناصر التحكُّم في مستندات Microsoft Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
ar_SA: حيثُما كان ذلك مناسبًا

en: alert
ar_SA: تنبيه

en: align center
ar_SA: محاذاة في الوسط

en: align centered across selection
ar_SA: محاذاة الجزء المحدد في الوسط

en: align distributed
ar_SA: محاذاة مضبوطة لمسافات الأحرف

en: align fill
ar_SA: تعبئة المحاذاة

en: align general
ar_SA: محاذاة

en: align justify
ar_SA: محاذاة منضبطة

en: align left
ar_SA: محاذاة لليسار

en: align right
ar_SA: محاذاة لليمين

en: alignment
ar_SA: محاذاة

en: alphanumeric
ar_SA: أبجدي عددي

en: alt
ar_SA: مفتاح القوائم alt

en: animation
ar_SA: رسوم متحركة

en: any dots
ar_SA: أي نقاط

en: application
ar_SA: تطبيق

en: applications
ar_SA: التطبيقات applications

[ctx: aria]
en: banner
ar_SA: علامة إرشادية تعريفية

[ctx: aria]
en: complementary
ar_SA: تكميلي

[ctx: aria]
en: content info
ar_SA: بيانات المحتوى

[ctx: aria]
en: form
ar_SA: استمارة

[ctx: aria]
en: main
ar_SA: رئيسي

[ctx: aria]
en: navigation
ar_SA: تنقُّل

[ctx: aria]
en: search
ar_SA: بحث

en: art
ar_SA: م.ق

en: article
ar_SA: مقال

en: at {x}, {y}
ar_SA: في {x},{y}

en: attachment
ar_SA: مرفق

en: audio
ar_SA: صوت

en: automatic
ar_SA: تلقائي

en: automatic color
ar_SA: اللون التلقائي

en: automatically
ar_SA: تلقائي

en: back
ar_SA: رجوع

en: background color
ar_SA: لون الخلفية

en: background pattern {pattern}
ar_SA: نقش الخلفية {pattern}

en: backspace
ar_SA: تراجُع backspace

en: baseline
ar_SA: السطر الأساسي

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: خلف الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: خلف الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: خلف الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: خلف الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: خلف الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من الننقاط
ar_SA[5]: خلف الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من الننقاط

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: خلف الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: خلف الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: خلف الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: خلف الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: خلف الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: خلف الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: خلف الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: خلف الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: خلف الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: خلف الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: خلف الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: خلف الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: خلف الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: خلف الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: خلف الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: خلف الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: خلف الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: خلف الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: behind {otherShape}
ar_SA: خلف {otherShape}

en: blank
ar_SA: خَالٍ

en: block quote
ar_SA: اقتباس

en: bold
ar_SA: عريض

en: bookmark
ar_SA: علامة مرجعية

en: border
ar_SA: إطار

en: bottom edge
ar_SA: الحافة السفلى

en: box
ar_SA: صندوق

en: braille keyboard
ar_SA: لوحة مفاتيح برايل

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
ar_SA: نموذج

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
ar_SA: رئ.

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
ar_SA: تنق.

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
ar_SA: بحث

en: browser stop
ar_SA: إيقاف المتصفح

en: btn
ar_SA: ز.ر

en: busy
ar_SA: قيد العمل

en: busy indicator
ar_SA: مؤشّر قيد العمل

en: button
ar_SA: زر

en: calendar
ar_SA: تقويم

en: canvas
ar_SA: عنصر تفسير صور bitmap على الإنترنت

en: cap
ar_SA: شرح

en: caps lock
ar_SA: تثبيت تكبير الأحرف caps lock

en: caption
ar_SA: تسمية توضيحية

en: caret
ar_SA: أس

en: caret moves review cursor off
ar_SA: تعطيل تغيير مؤشر الاستعراض وفقا لحركة مؤشر التحرير

en: caret moves review cursor on
ar_SA: تشغيل تغيير مؤشر الاستعراض وفقا لحركة مؤشر التحرير

en: case
ar_SA: حالة

en: category {categories} | categories {categories}
ar_SA[0]: التصنيف {categories}
ar_SA[1]: التصنيفات {categories}
ar_SA[2]: التصنيفات {categories}
ar_SA[3]: التصنيفات {categories}
ar_SA[4]: التصنيفات {categories}
ar_SA[5]: التصنيفات {categories}

en: cbo
ar_SA: م.خ

en: cell
ar_SA: خلية

en: cell deletion
ar_SA: حذف خلية

en: cell insertion
ar_SA: إدراج خلايا

en: cell merge
ar_SA: دمج الخلايا

en: centered
ar_SA: توسيط

en: character
ar_SA: حرف

en: chart
ar_SA: مخطط

[ctx: chart]
en: column
ar_SA: عمود

en: chart element
ar_SA: عنصر المخطط

en: check box
ar_SA: مربع تحديد

en: check menu item
ar_SA: تحديد عنصر قائمة

en: checkable
ar_SA: يمكن تحديده

en: checked
ar_SA: محدد

en: chk
ar_SA: م.ت

en: clickable
ar_SA: يمكن نقره

en: clock
ar_SA: الساعة

en: cmnt
ar_SA: تعليق

en: collapsed
ar_SA: مطويّ

en: color chooser
ar_SA: اختيار اللون

[ctx: color hue]
en: aqua
ar_SA: أزرق مائي

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
ar_SA: أزرق مخضر

[ctx: color hue]
en: black
ar_SA: أسود

[ctx: color hue]
en: blue
ar_SA: أزرق

[ctx: color hue]
en: blue-purple
ar_SA: أزرق أرجواني

[ctx: color hue]
en: brown
ar_SA: بني

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
ar_SA: بني مصفر

[ctx: color hue]
en: dark grey
ar_SA: رماضي داكن

[ctx: color hue]
en: green
ar_SA: أخضر

[ctx: color hue]
en: green-aqua
ar_SA: أخضر أزرق مائي

[ctx: color hue]
en: grey
ar_SA: رماضي

[ctx: color hue]
en: light grey
ar_SA: رماضي فاتح

[ctx: color hue]
en: orange
ar_SA: برتقالي

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
ar_SA: برتقالي مصفر

[ctx: color hue]
en: pink
ar_SA: قرنفلي

[ctx: color hue]
en: pink-red
ar_SA: قرنفلي أحمر

[ctx: color hue]
en: purple
ar_SA: أرجواني

[ctx: color hue]
en: purple-pink
ar_SA: قرنفلي أرجواني

[ctx: color hue]
en: red
ar_SA: أحمر

[ctx: color hue]
en: red-brown
ar_SA: بني محمر

[ctx: color hue]
en: red-orange
ar_SA: أحمر برتقالي

[ctx: color hue]
en: very dark grey
ar_SA: رمادي داكن جدا

[ctx: color hue]
en: very light grey
ar_SA: رماضي فاتح جدا

[ctx: color hue]
en: white
ar_SA: أبيض

[ctx: color hue]
en: yellow
ar_SA: أصفر

[ctx: color hue]
en: yellow-green
ar_SA: أصفر مخضر

[ctx: color variation]
en: bright {color}
ar_SA: {color} مشرق

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
ar_SA: {color} شاحب داكن

[ctx: color variation]
en: dark {color}
ar_SA: {color} داكن

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
ar_SA: {color} رمادي داكن

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
ar_SA: {color} فاتح شاحب

[ctx: color variation]
en: pale {color}
ar_SA: {color} شاحب

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
ar_SA: شفاف {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
ar_SA: {color} شاحب داكن جدا

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
ar_SA: {color} داكن جدا

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
ar_SA: {color} داكن جدا رمادي

[ctx: color variation]
en: {color} grey
ar_SA: {color} رمادي

[ctx: color variation]
en: {color} white
ar_SA: {color} أبيض

en: column
ar_SA: عمود

en: column %s
ar_SA: عمود %s

en: column break
ar_SA: فاصل الأعمدة

en: column header
ar_SA: رأس العمود

en: column {0} of {1}
ar_SA: عمود {0} من {1}

en: column {columnNumber}
ar_SA: العمود {columnNumber}

en: combo box
ar_SA: صندوق خيارات

en: comment
ar_SA: تعليق

en: comment: {text} by {author} on {date}
ar_SA: التعليق: {text} بواسطة {author} في {date}

en: conflict
ar_SA: تعارض

en: continuous
ar_SA: مستمر

en: continuous section break
ar_SA: فاصل مقطعي مستمر

[ctx: controlType]
en: tab
ar_SA: صحيفة

en: covers  {otherShape}
ar_SA: يغطي {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يغطي الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: يغطي الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: يغطي الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: يغطي الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: يغطي الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: يغطي الجزء السفلي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يغطي الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: يغطي الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: يغطي الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: يغطي الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: يغطي الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: يغطي الجزء الأيسر من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يغطي الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: يغطي الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: يغطي الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: يغطي الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: يغطي الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: يغطي الجزء الأيمن من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ar_SA[0]: يغطي الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[1]: يغطي الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار نقطة {distance:.3g}
ar_SA[2]: يغطي الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار نقطتين {distance:.3g}
ar_SA[3]: يغطي الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} نقاط
ar_SA[4]: يغطي الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط
ar_SA[5]: يغطي الجزء العلوي من {otherShape} بمقدار {distance:.3g} من النقاط

en: cropped
ar_SA: خارج المساحة المطلوبة

en: ctrl
ar_SA: مفتاح التحكُّم ctrl

en: current
ar_SA: حالي

en: current date
ar_SA: التاريخ الحالي

en: current location
ar_SA: الموقع الحالي

en: current page
ar_SA: الصفحة الحالية

en: current step
ar_SA: الخطوة الحالية

en: current time
ar_SA: الوقت الحالي

en: cursor
ar_SA: مؤشر

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
ar_SA: موضع المؤشّر: يبعُد  {horizontalDistance} عن الحافة اليسرى للصفحة و{verticalDistance} عن  الحافة العليا للصفحة.

en: custom application 1
ar_SA: مفتاح تخصيص التطبيقات 1

en: custom application 2
ar_SA: مفتاح تخصيص التطبيقات 2

en: c{columnNumber}
ar_SA: ع{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
ar_SA: ع{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
ar_SA: شرطة نقطة

en: dash dot dot
ar_SA: شرطة نقطة نقطة

en: dashed
ar_SA: متقطع

en: data grid
ar_SA: شريط بياني

en: data item
ar_SA: عنصر بياني

en: data point
ar_SA: نقطة البيانات

en: date edit
ar_SA: مربع تحرير التاريخ

en: debug
ar_SA: فحص الخطأ البرمجي

en: debug warning
ar_SA: تحذير لوجود خطأ برمجي

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
ar_SA: تقل ب {decrementValue} من نقطة {previousIndex},

en: default style
ar_SA: أسلوب تلقائي

en: defunct
ar_SA: غير موجود

en: del
ar_SA: حذف

en: delayed character descriptions off
ar_SA: تعطيل الإعلان المتراخي عن الأوصاف الصوتية للأحرف

en: delayed character descriptions on
ar_SA: تفعيل الإعلان المتراخي عن الأوصاف الصوتية للأحرف

en: delete
ar_SA: حذف delete

en: deleted
ar_SA: حُذِف

en: deletion
ar_SA: حذف

en: deletion: {text}
ar_SA: حذف: {text}

en: desktop
ar_SA: حاسوب مكتبي

en: desktop icon
ar_SA: أيقونة سطح المكتب

en: desktop pane
ar_SA: لائحة سطح المكتب

en: details
ar_SA: تفاصيل

en: diagonal crosshatch
ar_SA: تظليل متعارض مضلع

en: diagonal stripe
ar_SA: مخطط مضلع

en: diagram
ar_SA: رسم تخطيطي

en: dial
ar_SA: اتصال

en: dialog
ar_SA: محاوَرة

en: directory pane
ar_SA: لائحة الفهرِس

en: disabled
ar_SA: تعطيل

en: display field
ar_SA: حقل عرض

en: display scroll
ar_SA: تمرير السطر الإلكتروني

en: display speech output
ar_SA: عرضُ مخرجات النُطق

en: dlg
ar_SA: م.ح

en: document
ar_SA: مستند

en: done dragging
ar_SA: مسحوب

en: dot
ar_SA: نقطة

en: dotted
ar_SA: منقط

en: double
ar_SA: مزدوج

en: double strikethrough
ar_SA: يتوسطه خط مزدوج

en: double {action}
ar_SA: مزدوجة {action}

en: down arrow
ar_SA: سهم لأسفل down arrow

en: down-right diagonal line
ar_SA: خط مضلع سفلي أيمن

en: draggable
ar_SA: قابلٌ للسَحْب

en: dragging
ar_SA: سَحْب

en: drft cmnt
ar_SA: مس.تع

en: drop down button
ar_SA: زر منسدل

en: drop down button grid
ar_SA: زر خطي منسدل

en: drop list
ar_SA: قائمة منسدلة

en: drop target
ar_SA: إسقاط

en: edit
ar_SA: تحرير

en: edit bar
ar_SA: شريط التحرير

en: editable
ar_SA: يمكن تحريره

en: editing
ar_SA: تعديل

en: edt
ar_SA: م.ك

en: email
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: embedded
ar_SA: مُدرَج

en: embedded object
ar_SA: كائن مدرج

en: emphasised
ar_SA: مُبرَز

en: end
ar_SA: نهاية end

en: end note
ar_SA: تعليق ختامي

en: enote
ar_SA: ت.خ

en: enter
ar_SA: دخول enter

en: escape
ar_SA: الهروب escape

[ctx: espeakVarient]
en: none
ar_SA: لا يوجد

en: even pages section break
ar_SA: فاصل مقطعي للصفحات الزوجية

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
ar_SA: مظهر الخلية

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
ar_SA: ارتفاع الخلية: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
ar_SA: عرضُ الخلية: {0.x:.1f} نقطة

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
ar_SA: لونُ التعبئة: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
ar_SA: نوعُ التعبئة: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
ar_SA: لونُ الحدود: العلوي={0.name}, السفلي={1.name}, الأيسر={2.name}, الأيمن={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
ar_SA: سُمك الحدود: العلوي={0}, السفلي={1}, الأيسر={2}, الأيمن={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
ar_SA[0]: الدوران: درجة {0}
ar_SA[1]: الدوران: درجة {0}
ar_SA[2]: الدوران: درجتان {0}
ar_SA[3]: الدوران: {0} درجات
ar_SA[4]: الدوران: {0} درجة
ar_SA[5]: الدوران: {0} درجة

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
ar_SA: عرض قائمة قابلة للتصفُّح لمعلومات حول مظهر الخلية مثل: الحدود وألوان التعبئة، والاتجاه والحجم

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
ar_SA: {firstAddress} إلى {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ar_SA: {firstAddress} {firstValue} إلى {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
ar_SA: موسَّع

en: favorites
ar_SA: المفضلات

en: fig
ar_SA: شكل

en: figure
ar_SA: شكل

en: file chooser
ar_SA: اختيار الملف

en: filler
ar_SA: تعبئة الاستمارات

en: find a text string from the current cursor position
ar_SA: البحث عن نص بدأً من الموضع الحالي للمؤشر

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ar_SA: البحث عن الموضع التالي للنص المُدخل سلفا بدأً من الموضع الراهن للمؤشر

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ar_SA: البحث عن الموضع السابق للنص المُدخل سلفا بدأً من الموضع الحالي للمؤشر

en: first line indent
ar_SA: مسافة بادئة للسطر الأول

en: flagged
ar_SA: مشار إليها

en: fnote
ar_SA: حاشية

en: focus moves navigator object off
ar_SA: تعطيل تغيير الكائن بتغيير التحديد الحالي

en: focus moves navigator object on
ar_SA: تشغيل تغيير الكائن بتغيير التحديد الحالي

en: focusable
ar_SA: قابلٌ للتركيز

en: focused
ar_SA: نَشِط

en: follow cursors
ar_SA: متابعة المؤشّرات

en: font chooser
ar_SA: مُنتقي الخط

en: font name
ar_SA: اسم الخط

en: font size
ar_SA: حجم الخط

[ctx: font size]
en: %s pt
ar_SA: %s نقطة

[ctx: font size]
en: %s px
ar_SA: %s بكسل

[ctx: font size]
en: %s rem
ar_SA: %s رِم

[ctx: font size]
en: large
ar_SA: كبير

[ctx: font size]
en: larger
ar_SA: أكبر

[ctx: font size]
en: medium
ar_SA: متوسط

[ctx: font size]
en: small
ar_SA: صغير

[ctx: font size]
en: smaller
ar_SA: أصغر

[ctx: font size]
en: x-large
ar_SA: كبير-جدا

[ctx: font size]
en: x-small
ar_SA: صغير-جدا

[ctx: font size]
en: xx-large
ar_SA: كبير-جدا جدا

[ctx: font size]
en: xx-small
ar_SA: صغير-جدا جدا

[ctx: font size]
en: xxx-large
ar_SA: كبيرجدا جدا

en: foot note
ar_SA: هامش الصفحة

en: footer
ar_SA: تذييل

en: foreground color
ar_SA: لون الواجهة

en: form
ar_SA: استمارة

en: forward
ar_SA: تقديم

en: forwarded
ar_SA: مُحوَّلة

en: frame
ar_SA: إطار

en: gesture map File Error
ar_SA: خلل في ملف خريطة مفاتيح الاختصار

en: glass pane
ar_SA: لائحة المنظار

en: gra
ar_SA: ر.ت

en: grammar error
ar_SA: خطأ نحوي

en: grammar: {text}
ar_SA: نحوي: {text}

en: graphic
ar_SA: رسم تعبيري

en: grip
ar_SA: جريب

en: grouping
ar_SA: تجميع

en: grp
ar_SA: جمع

en: h%s
ar_SA: رس%s

en: hair
ar_SA: شعري

en: half alphanumeric
ar_SA: half alphanumericنصف رقمي ألفا

en: half checked
ar_SA: محدَّد جزئيًأ

en: half katakana
ar_SA: كاتاكانا جزئية

en: half katakana roman
ar_SA: كاتاكانا رومانية جزئية

en: half pressed
ar_SA: مضغوط جزئيًا

en: hanging indent
ar_SA: مسافة بادئة معلقة

en: has %s
ar_SA: مرتبط ب%s

en: has attachment
ar_SA: بها مرفق

en: has auto complete
ar_SA: بإكمال تلقائي

en: has comment
ar_SA: مرتبط بتعليق

en: has details
ar_SA: تتوفّر تفاصيل

en: has draft comment
ar_SA: توجد مسودّة تعليق

en: has formula
ar_SA: يحتوي على معادلة

en: has long description
ar_SA: يحتوي على وصف تفصيلي

en: has note
ar_SA: توجد ملاحظة

en: has resolved comment
ar_SA: مرتبط بتعليق وُجِد له حل

en: header
ar_SA: رأس موضوع

en: header item
ar_SA: رأس موضوع

en: heading
ar_SA: رأس موضوع

en: heading 1
ar_SA: رأس موضوع المستوى الأول

en: heading 2
ar_SA: رأس موضوع المستوى الثاني

en: heading 3
ar_SA: رأس موضوع المستوى الثالث

en: heading 4
ar_SA: رأس موضوع المستوى الرابع

en: heading 5
ar_SA: رأس موضوع المستوى الخامس

en: heading 6
ar_SA: رأس موضوع المستوى السادس

en: heading level %d
ar_SA: مستوى رأس الموضوع %d

en: help balloon
ar_SA: رسالة تعليمات

en: hidden
ar_SA: مخفيّ

en: high importance
ar_SA: أهمية قصوى

en: highlight
ar_SA: تمييز

en: highlighted
ar_SA: مميَّز بصريا

en: highlighted in {color}
ar_SA: مميَّز باللون {color}

en: hiragana
ar_SA: هيراغانا

en: hiragana roman
ar_SA: الهيراغانا الرومانية

en: hlp
ar_SA: تعليمة

en: home
ar_SA: بداية home

en: home page
ar_SA: الصفحة الرئيسية

en: horizontal borders except outside
ar_SA: براويز أفقية عدا الخارجي

en: horizontal stripe
ar_SA: مخطط أفقي

en: hot key field
ar_SA: حقل مفتاح الاختصار

en: icon
ar_SA: أيقونة

en: iconified
ar_SA: مُؤيْقَن

en: image map
ar_SA: خريطة صورية

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
ar_SA: زيادة بمقدار {incrementValue} من نقطة {previousIndex},

en: indent
ar_SA: تسوية

en: indicator
ar_SA: مؤشر

en: info
ar_SA: بيانات

en: input help off
ar_SA: تعطيل المساعدة التفاعلية

en: input help on
ar_SA: تفعيل المساعدة التفاعلية

en: input window
ar_SA: نافذة إدخال

en: input/output
ar_SA: مدخل ومخرج

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
ar_SA: تص&فية حسب:

en: ins
ar_SA: إدراج

en: insert
ar_SA: الإدراج insert

en: inserted
ar_SA: مدرج

en: insertion
ar_SA: إدراجقسم

en: insertion: {text}
ar_SA: إدراج: {text}

en: invalid
ar_SA: إدخال خاطئ

en: invalid entry
ar_SA: إدخال خاطئ

en: invisible
ar_SA: مخفيّ

en: invoke
ar_SA: رابط

en: italic
ar_SA: مائل

en: item
ar_SA: عنصر

en: katakana
ar_SA: كاتاكانا

en: katakana roman
ar_SA: الكاتاكانا الرومانية

[ctx: keyLabel]
en: tab
ar_SA: الانتقال tab

en: keyboard, all layouts
ar_SA: مفتاح يجري تطبيقه على كل أنماط لوحة المفاتيح

en: label
ar_SA: تسمية

en: landmark
ar_SA: علامة إرشادية

[ctx: languageName]
en: Aragonese
ar_SA: الأورغانية

[ctx: languageName]
en: Burmese
ar_SA: برمية

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
ar_SA: كردي مركزي

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
ar_SA: كردي شمالي

[ctx: languageName]
en: Somali
ar_SA: الصومالية

en: laptop
ar_SA: حاسوب محمول

en: layered pane
ar_SA: لائحة طبقية

en: layout tables off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الجداول

en: layout tables on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الجداول

en: left
ar_SA: يسار

en: left alt
ar_SA: القوائم الأيسر left alt

en: left arrow
ar_SA: سهم أيسر left arrow

en: left control
ar_SA: التحكُّم الأيسر left control

en: left edge
ar_SA: حافة يسرى

en: left indent
ar_SA: مسافة بادئة لليسار

en: left shift
ar_SA: التبديل الأيسر left shift

en: left windows
ar_SA: windows الأيسر left windows

en: level %s
ar_SA: المستوى %s

en: line
ar_SA: سَطْرْ

en: line %s
ar_SA: سَطْر %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
ar_SA: نُطق ونغمات معا

[ctx: line indentation setting]
en: Off
ar_SA: تعطيل

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
ar_SA: نُطقًا

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
ar_SA: نغمات

en: line scroll
ar_SA: تمرير السطر

en: line spacing %s
ar_SA: تباعد الأسطر %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
ar_SA[0]: %.1f سطر
ar_SA[1]: %.1f أسطر
ar_SA[2]: %.1f pt
ar_SA[3]: %.1f pt
ar_SA[4]: %.1f pt
ar_SA[5]: %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
ar_SA: 1.5 أسطر

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
ar_SA: على الأقل %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
ar_SA: مزدوج

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
ar_SA: بالضبط {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
ar_SA: مفرد

en: linear gradient
ar_SA: تدرج خطي

en: link
ar_SA: رابط

en: linked
ar_SA: مرتبط

en: list
ar_SA: قائمة

en: list item
ar_SA: عنصر قائمة

en: lmk
ar_SA: ع.إر

en: lnk
ar_SA: ر.ط

en: low importance
ar_SA: ضعيفة الأهمية

en: lst
ar_SA: ق.ع

en: lv %s
ar_SA: رأس %s

en: manual
ar_SA: يدوي

en: marked
ar_SA: مُعَلّم

en: math
ar_SA: رياضيات

en: media player
ar_SA: مشغل الوسائط

en: medium
ar_SA: متوسط

en: medium dash dot
ar_SA: متوسطة شرطة نقطة

en: medium dash dot dot
ar_SA: متوسط شرطة نقطة نقطة

en: medium dashed
ar_SA: متوسط متقطع

en: meeting request
ar_SA: طلب اجتماع

en: menu
ar_SA: قائمة

en: menu bar
ar_SA: شريط القوائم

en: menu button
ar_SA: زر قائمة

en: menu item
ar_SA: عنصر قائمة

en: mnu
ar_SA: ق.ر

en: mnubar
ar_SA: ش.ق

en: mnubtn
ar_SA: ش.ق.ز

en: mnuitem
ar_SA: عن.ق

en: modal
ar_SA: نمط

en: moved from
ar_SA: نُقِلَ من

en: moved to
ar_SA: نُقِلَ إلى

en: moves to the first table column
ar_SA: الانتقال للعمود الأول في الجدول

en: moves to the first table row
ar_SA: الانتقال للصف الأول في الجدول

en: moves to the last table column
ar_SA: الانتقال للعمود الأخير في الجدول

en: moves to the last table row
ar_SA: الانتقال للصف الأخير في الجدول

en: moves to the next annotation
ar_SA: الانتقال للتعليق التوضيحي التالي

en: moves to the next article
ar_SA: الانتقال للمقال التالي

en: moves to the next block quote
ar_SA: الانتقال للاقتباس التالي

en: moves to the next button
ar_SA: الانتقال للزر التالي

en: moves to the next check box
ar_SA: الانتقال لمربع التحديد التالي

en: moves to the next combo box
ar_SA: الانتقال لصندوق الخيارات التالي

en: moves to the next different style text
ar_SA: الانتقال للنص التالي ذي الخصائص المختلفة

en: moves to the next edit field
ar_SA: الانتقال لمربع التحرير التالي

en: moves to the next embedded object
ar_SA: الانتقال للكائن المدرج التالي

en: moves to the next error
ar_SA: الانتقال للخطأ التالي

en: moves to the next figure
ar_SA: الانتقال للشكل التالي

en: moves to the next form field
ar_SA: الانتقال للحقل الاستماري التالي

en: moves to the next frame
ar_SA: الانتقال للإطار التالي

en: moves to the next graphic
ar_SA: الانتقال للرسم التعبيري التالي

en: moves to the next grouping
ar_SA: الانتقال للتجميع التالي

en: moves to the next heading
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي

en: moves to the next heading at level 1
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي في المستوى الأول

en: moves to the next heading at level 2
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي في المستوى الثاني

en: moves to the next heading at level 3
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي في المستوى الثالث

en: moves to the next heading at level 4
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي في المستوى الرابع

en: moves to the next heading at level 5
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي في المستوى الخامس

en: moves to the next heading at level 6
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع التالي في المستوى السادس

en: moves to the next landmark
ar_SA: الانتقال للعلامة الإرشادية التالية

en: moves to the next link
ar_SA: الانتقال للرابط التالي

en: moves to the next list
ar_SA: الانتقال للقائمة التالية

en: moves to the next list item
ar_SA: الانتقال لعنصر القائمة التالي

en: moves to the next math formula
ar_SA: الانتقال للمعادلة الرياضية التالية

en: moves to the next menu item
ar_SA: الانتقال لعنصر القائمة التالي

en: moves to the next progress bar
ar_SA: الانتقال لشريط التقدُّم التالي

en: moves to the next radio button
ar_SA: الانتقال لزر الاختيار التالي

en: moves to the next same style text
ar_SA: الانتقال للنص التالي ذي الخصائص المتطابقة

en: moves to the next separator
ar_SA: الانتقال للفاصل التالي

en: moves to the next tab
ar_SA: الانتقال لعلامة التبويب الآتية

en: moves to the next table
ar_SA: الانتقال للجدول التالي

en: moves to the next table column
ar_SA: الانتقال للعمود التالي في الجدول

en: moves to the next table row
ar_SA: الانتقال للصف التالي في الجدول

en: moves to the next text paragraph
ar_SA: الانتقال للفقرة النصية التالية

en: moves to the next toggle button
ar_SA: الانتقال لزر التبديل التالي

en: moves to the next unvisited link
ar_SA: الانتقال للرابط التالي الذي لم تتم زيارته

en: moves to the next vertically aligned paragraph
ar_SA: الانتقال للفقرة التالية عمودية المحاذاة

en: moves to the next visited link
ar_SA: الانتقال للرابط التالي الذي تمت زيارته

en: moves to the previous annotation
ar_SA: الانتقال للتعليق التوضيحي السابق

en: moves to the previous article
ar_SA: الانتقال للمقال السابق

en: moves to the previous block quote
ar_SA: الانتقال للاقتباس السابق

en: moves to the previous button
ar_SA: الانتقال للزر السابق

en: moves to the previous check box
ar_SA: الانتقال لمربع التحديد السابق

en: moves to the previous combo box
ar_SA: الانتقال لصندوق الخيارات التالي

en: moves to the previous different style text
ar_SA: الانتقال للنص السابق ذي الخصائص المختلفة

en: moves to the previous edit field
ar_SA: الانتقال لمربع التحرير السابق

en: moves to the previous embedded object
ar_SA: الانتقال للكائن المدرج السابق

en: moves to the previous error
ar_SA: الانتقال للخطأ السابق

en: moves to the previous figure
ar_SA: الانتقال للشكل السابق

en: moves to the previous form field
ar_SA: الانتقال للحقل الاستماري السابق

en: moves to the previous frame
ar_SA: الانتقال للإطار السابق

en: moves to the previous graphic
ar_SA: الانتقال للرسم التعبيري السابق

en: moves to the previous grouping
ar_SA: الانتقال للتجميع السابق

en: moves to the previous heading
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق

en: moves to the previous heading at level 1
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق في المستوى الأول

en: moves to the previous heading at level 2
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق في المستوى الثاني

en: moves to the previous heading at level 3
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق في المستوى الثالث

en: moves to the previous heading at level 4
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق في المستوى الرابع

en: moves to the previous heading at level 5
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق في المستوى الخامس

en: moves to the previous heading at level 6
ar_SA: الانتقال لرأس الموضوع السابق في المستوى السادس

en: moves to the previous landmark
ar_SA: الانتقال للعلامة الإرشادية السابقة

en: moves to the previous link
ar_SA: الانتقال للرابط السابق

en: moves to the previous list
ar_SA: الانتقال للقائمة السابقة

en: moves to the previous list item
ar_SA: الانتقال لعنصر القائمة السابق

en: moves to the previous math formula
ar_SA: الانتقال للمعادلة الرياضية السابقة

en: moves to the previous menu item
ar_SA: الانتقال لعنصر القائمة السابق

en: moves to the previous progress bar
ar_SA: الانتقال لشريط التقدُّم السابق

en: moves to the previous radio button
ar_SA: الانتقال لزر الاختيار السابق

en: moves to the previous same style text
ar_SA: الانتقال للنص السابق ذي الخصائص المتطابقة

en: moves to the previous separator
ar_SA: الانتقال للفاصل السابق

en: moves to the previous tab
ar_SA: الانتقال لعلامة التبويب السابقة

en: moves to the previous table
ar_SA: الانتقال للجدول السابق

en: moves to the previous table column
ar_SA: الانتقال للعمود السابق في الجدول

en: moves to the previous table row
ar_SA: الانتقال للصف السابق في الجدول

en: moves to the previous text paragraph
ar_SA: الانتقال للفقرة النصية السابقة

en: moves to the previous toggle button
ar_SA: الانتقال لزر التبيل السابق

en: moves to the previous unvisited link
ar_SA: الانتقال للرابط السابق الذي لم تتم زيارته

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
ar_SA: الانتقال للفقرة السابقة عمودية المحاذاة السابقة

en: moves to the previous visited link
ar_SA: الانتقال للرابط السابق الذي تمت زيارته

en: multi line
ar_SA: متعدد الأسطُر

en: mute
ar_SA: كتم الصوت

en: new column section break
ar_SA: فاصل مقطعي عمود جديد

en: new page section break
ar_SA: فاصل مقطعي صفحة جديدة

en: next track
ar_SA: الملف الصوتي التالي

en: no bold
ar_SA: ليس عريضًا

en: no border lines
ar_SA: لا يوجد برواز

en: no change from point {previousIndex},
ar_SA: لا يوجد تغيير من نقطة {previousIndex},

en: no first line indent
ar_SA: لا توجد مسافة بادئة للسطر الأول

en: no hanging indent
ar_SA: لا توجد مسافة بادئة معلقة

en: no highlight
ar_SA: لا يوجد نص محدد

en: no indent
ar_SA: لا توجد مسافة بادئة

en: no italic
ar_SA: ليس مائلا

en: no left indent
ar_SA: لا توجد مسافة بادئة لليسار

en: no more text after a block of links
ar_SA: لا يوجد نص بعد مجموعة الروابط الحالية

en: no more text before a block of links
ar_SA: لا يوجد نص قبل مجموعة الروابط الحالية

en: no next annotation
ar_SA: لا يوجد المزيد من التعليقات التوضيحية

en: no next article
ar_SA: لا يوجد مقالٌ تالٍ

en: no next block quote
ar_SA: لا يوجد المزيد من الاقتباسات

en: no next button
ar_SA: لا يوجد المزيد من الأزرار

en: no next check box
ar_SA: لا يوجد المزيد من مربعات التحديد

en: no next combo box
ar_SA: لا يوجد المزيد من صناديق الخيارات

en: no next edit field
ar_SA: لا يوجد المزيد من مربعات التحرير

en: no next embedded object
ar_SA: لا يوجد المزيد من الكائنات المدرجة

en: no next error
ar_SA: لا يوجد المزيد من الأخطاء

en: no next figure
ar_SA: لا يوجد المزيد من الأشكال

en: no next form field
ar_SA: لا يوجد المزيد من حقول الاستمارات

en: no next frame
ar_SA: لا يوجد المزيد من الإطارات

en: no next graphic
ar_SA: لا يوجد المزيد من الرسوم التعبيرية

en: no next grouping
ar_SA: لا يوجدُ تجميعٌ تالٍ

en: no next heading
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع تالٍ

en: no next heading at level 1
ar_SA: لا يوجد المزيد من رؤوس الموضوعات في المستوى الأول

en: no next heading at level 2
ar_SA: لا يوجد المزيد من رؤوس الموضوعات في المستوى الثاني

en: no next heading at level 3
ar_SA: لا يوجد المزيد من رؤوس الموضوعات في المستوى الثالث

en: no next heading at level 4
ar_SA: لا يوجد المزيد من رؤوس الموضوعات في المستوى الرابع

en: no next heading at level 5
ar_SA: لا يوجد المزيد من رؤوس الموضوعات في المستوى الخامس

en: no next heading at level 6
ar_SA: لا يوجد المزيد من رؤوس الموضوعات في المستوى السادس

en: no next landmark
ar_SA: لا توجد علامات إرشادية أخرى

en: no next link
ar_SA: لا يوجد المزيد من الروابط

en: no next list
ar_SA: لا يوجد المزيد من القوائم

en: no next list item
ar_SA: لا يوجد المزيد من عناصر القوائم

en: no next math formula
ar_SA: لا يوجد معادلة رياضية لاحقة

en: no next menu item
ar_SA: لا يوجد عنصر قائمة لاحق

en: no next progress bar
ar_SA: لا يوجد شريط تقدُّم لاحق

en: no next radio button
ar_SA: لا يوجد المزيد من أزرار الاختيار

en: no next separator
ar_SA: لا يوجد المزيد من الفواصل

en: no next tab
ar_SA: لا توجد علامة تبويب آتية

en: no next table
ar_SA: لا يوجد المزيد من الجداول

en: no next text paragraph
ar_SA: لا توجد فقرة نصية لاحقة

en: no next toggle button
ar_SA: لا يوجد زر تبديل لاحق

en: no next unvisited link
ar_SA: لا يوجد المزيد من الروابط التي لم يتم زيارتها

en: no next vertically aligned paragraph
ar_SA: لا توجد فقرة لاحقة عمودية المحاذاة

en: no next visited link
ar_SA: لا يوجد المزيد من الروابط التي تمت زيارتها

en: no previous annotation
ar_SA: لا يوجد تعليق توضيحي سابقة

en: no previous article
ar_SA: لا يوجد مقالٌ سابق

en: no previous block quote
ar_SA: لا يوجد اقتباس سابق

en: no previous button
ar_SA: لا يوجد زر سابق

en: no previous check box
ar_SA: لا يوجد مربع تحديد سابق

en: no previous combo box
ar_SA: لا يوجد مربع خيارات سابق

en: no previous edit field
ar_SA: لا يوجد مربع تحرير سابق

en: no previous embedded object
ar_SA: لا يوجد كائن مدرج سابق

en: no previous error
ar_SA: لا يوجد المزيد من الأخطاء

en: no previous figure
ar_SA: لا يوجد شكل سابق

en: no previous form field
ar_SA: لا يوجد حقل استماري سابق

en: no previous frame
ar_SA: لا يوجد إطار سابق

en: no previous graphic
ar_SA: لا يوجد رسم تعبيري سابق

en: no previous grouping
ar_SA: لا يوجد تجميعٌ سابق

en: no previous heading
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق

en: no previous heading at level 1
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق في المستوى الأول

en: no previous heading at level 2
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق في المستوى الثاني

en: no previous heading at level 3
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق في المستوى الثالث

en: no previous heading at level 4
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق في المستوى الرابع

en: no previous heading at level 5
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق في المستوى الخامس

en: no previous heading at level 6
ar_SA: لا يوجد رأس موضوع سابق في المستوى السادس

en: no previous landmark
ar_SA: لا توجد علامة إرشادية سابقة

en: no previous link
ar_SA: لا يوجد رابط سابق

en: no previous list
ar_SA: لا توجد قائمة سابقة

en: no previous list item
ar_SA: لا يوجد عنصر قائمة سابق

en: no previous math formula
ar_SA: لا يوجد معادلة رياضية سابقة

en: no previous menu item
ar_SA: لا يوجد عنصر قائمة سابق

en: no previous progress bar
ar_SA: لا يوجد شريط تقدُّم سابق

en: no previous radio button
ar_SA: لا يوجد زر اختيار سابق

en: no previous separator
ar_SA: لا يوجد فاصل سابق

en: no previous tab
ar_SA: لا توجد علامة تبويب سابقة

en: no previous table
ar_SA: لا يوجد جدول سابق

en: no previous text paragraph
ar_SA: لا توجد فقرة نصية سابقة

en: no previous toggle button
ar_SA: لا يوجد زر تبديل سابق

en: no previous unvisited link
ar_SA: لا يوجد رابط سابق لم تتم زيارته

en: no previous vertically aligned paragraph
ar_SA: لا توجد فقرة سابقة عمودية المحاذاة

en: no previous visited link
ar_SA: لا يوجد رابط سابق تمت زيارته

en: no revised %s
ar_SA: لم تتم مراجعة %s

en: no right indent
ar_SA: لا توجد مسافة بادئة لليمين

en: no status bar information
ar_SA: لا توجد معلومات عن شريط الحالة

en: no strikethrough
ar_SA: لا يتوسط

en: none
ar_SA: لا شيء

en: normal configuration
ar_SA: الوضع العام

en: normal configuration profile active
ar_SA: وضع الضبط العادي نَشِط

en: not %s
ar_SA: غير %s

en: not checked
ar_SA: غير محدد

en: not deleted
ar_SA: غير محذوف

en: not emphasised
ar_SA: غير مُبرَز

en: not hidden
ar_SA: غيرُ مخفي

en: not highlighted
ar_SA: غير مُعلَّم

en: not inserted
ar_SA: غير مدرج

en: not marked
ar_SA: غير مُعَّلَم

en: not pressed
ar_SA: غير مضغوط

en: not selected
ar_SA: غير محدد

en: not strong
ar_SA: غير قوي

en: not underlined
ar_SA: ليس مُسطّرًا

en: note
ar_SA: ملاحظة

en: num lock
ar_SA: قفل اللوحة الرقمية num lock

en: numLock numpad 0
ar_SA: numpad 0

en: numLock numpad 1
ar_SA: numpad 1

en: numLock numpad 2
ar_SA: numpad 2

en: numLock numpad 3
ar_SA: numpad 3

en: numLock numpad 4
ar_SA: numpad 4

en: numLock numpad 5
ar_SA: numpad 5

en: numLock numpad 6
ar_SA: numpad 6

en: numLock numpad 7
ar_SA: numpad 7

en: numLock numpad 8
ar_SA: numpad 8

en: numLock numpad 9
ar_SA: numpad 9

en: numpad 1
ar_SA: رقم 1 على اللوحة الرقمية numpad 1

en: numpad 2
ar_SA: رقم 2 على اللوحة الرقمية numpad 2

en: numpad 3
ar_SA: رقم 3 على اللوحة الرقمية numpad 3

en: numpad 4
ar_SA: رقم 4 على اللوحة الرقمية numpad 4

en: numpad 5
ar_SA: رقم 5 على اللوحة الرقمية numpad 5

en: numpad 6
ar_SA: رقم 6 على اللوحة الرقمية numpad 6

en: numpad 7
ar_SA: رقم 7 على اللوحة الرقمية numpad 7

en: numpad 8
ar_SA: رقم 8 على اللوحة الرقمية numpad 8

en: numpad 9
ar_SA: رقم 9 على اللوحة الرقمية numpad 9

en: numpad decimal
ar_SA: العلامة العشرية على اللوحة الرقمية numpad decimal

en: numpad delete
ar_SA: مفتاح الحذف على اللوحة الرقمية numpad delete

en: numpad divide
ar_SA: علامة القسمة على اللوحة الرقمية numpad divide

en: numpad enter
ar_SA: مفتاح الدخول على اللوحة الرقمية numpad enter

en: numpad insert
ar_SA: مفتاح الإدراج على اللوحة الرقمية numpad insert

en: numpad minus
ar_SA: علامة الطرح على اللوحة الرقمية numpad minus

en: numpad multiply
ar_SA: علامة الضرب على اللوحة الرقمية numpad multiply

en: numpad plus
ar_SA: علامة الجمع على اللوحة الرقمية numpad plus

en: object has no location
ar_SA: لا يوجد موضع للكائن

en: object mode
ar_SA: نمط الكائنات

en: obscured
ar_SA: محجوب

en: odd pages section break
ar_SA: فاصل مقطعي للصفحات الفردية

en: off
ar_SA: تعطيل

en: off screen
ar_SA: خارج الشاشة

en: on
ar_SA: تشغيل

en: opens dialog
ar_SA: يفتح مربّع حوار

en: opens grid
ar_SA: يفتح عرضا شبكيا

en: opens list
ar_SA: يفتح قائمة

en: opens tree
ar_SA: يفتح عرضًا شجريًا

en: option pane
ar_SA: لائحة الاختيار

en: other item
ar_SA: عنصر آخر

en: out of %s
ar_SA: خارج ال%s

en: out of bookmark
ar_SA: خارج العلامة المرجعية

en: out of comment
ar_SA: خارج التعليق

en: out of grammar error
ar_SA: خارج الخطأ النحوي

en: out of popular highlight
ar_SA: خارج نطاق الأكثر قراءة

en: out of spelling error
ar_SA: خارج الخطأ الهجائِي

en: out of table
ar_SA: خارج الجدول

en: overflowing
ar_SA: متداخل

en: page
ar_SA: صفحة

en: page %s
ar_SA: صفحة %s

en: page down
ar_SA: صفحة لأسفل page down

en: page up
ar_SA: صفحة لأعلى page up

en: pane
ar_SA: لائحة

en: panel
ar_SA: شاشة

en: paragraph
ar_SA: فقرة

en: paragraph number
ar_SA: رقم الفقرة

en: paragraph property
ar_SA: خاصية الفقرة

en: password edit
ar_SA: مربع تحرير كلمة المرور

en: pinned
ar_SA: مُثبّت

en: play pause
ar_SA: تشغيل أو إيقاف مؤقت

en: pnl
ar_SA: لائحة

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
ar_SA: لا يمكن العثور على نافذة {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
ar_SA: لا يوجد {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
ar_SA: قراءة التنبيه حول الترجمة إن وُجِد. إذا ضُغِطَ مرتين يعرض التنبيه في نمط التصفُّح

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
ar_SA: قراءة أي تعليق في نافذة التعليقات. إذا ضُغِطَ مرتين سيُعرَضُ التعليق في نمط التصفُّح

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
ar_SA: قراءة أية ملاحظة للمترجمين. إذا ضُغِطَ مرتين ستُعرَض الملاحظة في نمط التصفُّح

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
ar_SA: قراءة النص الأصلي القديم، إن وُجِد. بالضغط مرتين يعرض النص في نمط التصفُّح

[ctx: poedit]
en: comment
ar_SA: تعليق

[ctx: poedit]
en: notes for translators
ar_SA: ملاحظات للمترجمين

[ctx: poedit]
en: old source text
ar_SA: النص الأصلي القديم

[ctx: poedit]
en: translation warning
ar_SA: تنبيه متعلق بالترجمة

en: pressed
ar_SA: مضغوط

en: previous track
ar_SA: الملف الصوتي السابق

en: prgbar
ar_SA: ش.تق

en: print screen
ar_SA: طباعة الشاشة print screen

en: progress bar
ar_SA: شريط التقدم

en: property
ar_SA: خاصية

en: property page
ar_SA: صفحة الخصائص

en: protected
ar_SA: محمِي

en: quadruple {action}
ar_SA: أربع {action}

en: radio button
ar_SA: زر اختيار

en: radio menu item
ar_SA: زر اختيار عنصر قائمة

en: rbtn
ar_SA: ز.خ

en: read only
ar_SA: للقراءة فقط

en: received: %s
ar_SA: تم استلام: %s

en: reconcile
ar_SA: توفيق

en: rectangular gradient
ar_SA: تدرج مستطيل

en: redundant object
ar_SA: كائن متكرر

en: refresh
ar_SA: تنشيط

en: region
ar_SA: منطقة

[ctx: repeat]
en: off
ar_SA: تعطيل off [ repeat ]

[ctx: repeat]
en: on
ar_SA: تشغيل [ repeat ]

en: replace
ar_SA: استبدال

en: replied
ar_SA: تمّ الردّ عليه

en: replied all
ar_SA: تمّ الرد للكل

en: report CLDR characters off
ar_SA: تعطيل قراءة رموز CLDR

en: report CLDR characters on
ar_SA: تفعيل قراءة رموز CLDR

en: report alignment off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن حالة المحاذاة

en: report alignment on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن حالة المحاذاة

en: report articles off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن المقالات

en: report articles on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن المقالات

en: report block quotes off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الاقتباسات

en: report block quotes on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الاقتباسات

en: report colors off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الألوان

en: report colors on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الألوان

en: report comments off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن التعليقات

en: report comments on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن التعليقات

en: report dynamic content changes off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن التغييرات التلقائية

en: report dynamic content changes on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن التغييرات التلقائية

en: report emphasis off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن خصائص إبراز النص

en: report emphasis on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن خصائص إبراز النص

en: report figures and captions off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الأشكال والتسميات التوضيحية

en: report figures and captions on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الأشكال والتسميات التوضيحية

en: report font attributes off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن خصائص الخط

en: report font attributes on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن خصائص الخط

en: report font name off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن نوع الخط

en: report font name on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن نوع الخط

en: report font size off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن حجم الخط

en: report font size on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن حجم الخط

en: report frames off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الإطارات

en: report frames on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الإطارات

en: report graphics off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الرسومات

en: report graphics on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الرسومات

en: report groupings off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن التجميعات

en: report groupings on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن التجميعات

en: report headings off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن رؤوس الموضوعات

en: report headings on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن رؤوس الموضوعات

en: report highlighted off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن التمييز البصري للنص

en: report highlighted on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن التمييز البصري للنص

en: report if clickable off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن العناصر القابلة للنقر

en: report if clickable on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن العناصر القابلة للنقر

en: report landmarks and regions off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن العلامات الإرشاديةية والمناطق

en: report landmarks and regions on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن العلامات الدإرشادية والمناطق

en: report line numbers off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن رقم السطر

en: report line numbers on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن رقم السطر

en: report line spacing off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن تباعد الأسطر

en: report line spacing on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن تباعد الأسطر

en: report links off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الروابط

en: report links on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الروابط

en: report lists off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن القوائم السردية

en: report lists on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن القوائم السردية

en: report pages off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الصفحات

en: report pages on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الصفحات

en: report paragraph indentation off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن المسافات البادئة

en: report paragraph indentation on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن المسافات البادئة

en: report revisions off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن مراجعات المحرِّر

en: report revisions on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن مراجعات المحرِّر

en: report spelling errors off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الأخطاء الهجائِية

en: report spelling errors on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الأخطاء الهجائِية

en: report style off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن النمط

en: report style on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن النمط

en: report superscripts and subscripts off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الكتابة الفوقية والتحتية

en: report superscripts and subscripts on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الكتابة الفوقية والتحتية

en: report table cell coordinates off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن مواضع الخلايا

en: report table cell coordinates on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن مواضع الخلايا

en: report tables off
ar_SA: تعطيل الإعلان عن الجداول

en: report tables on
ar_SA: تفعيل الإعلان عن الجداول

en: required
ar_SA: مطلوب

en: reverse diagonal stripe
ar_SA: مخطط معكوس مضلع

en: revised %s
ar_SA: تم تعديل %s

en: rgn
ar_SA: من

en: rich edit
ar_SA: تحرير نص مُنسَّق

en: right
ar_SA: يمين

en: right alt
ar_SA: القوائم الأيمن right alt

en: right arrow
ar_SA: سهم أيمن right arrow

en: right control
ar_SA: التحكُّم الأيمن right control

en: right edge
ar_SA: حافة يمنى

en: right indent
ar_SA: مسافة بادئة لليمين

en: right shift
ar_SA: التبديل الأيمن right shift

en: right windows
ar_SA: windows الأيمن right windows

en: ro
ar_SA: ل.ف

en: root pane
ar_SA: اللائحة الرئيسية

en: row
ar_SA: صَف

en: row %s
ar_SA: صف %s

en: row header
ar_SA: رأس الصف

en: rslvd cmnt
ar_SA: تع.مح

en: ruler
ar_SA: مسطرة

en: r{rowNumber}
ar_SA: ص{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
ar_SA: ص{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
ar_SA: أدوات

en: scrlbar
ar_SA: ش.ت

en: scroll bar
ar_SA: شريط التمرير

en: scroll lock
ar_SA: قفل التمرير

en: scroll pane
ar_SA: لائحة التمرير

en: search page
ar_SA: صفحة البحث

en: sect
ar_SA: قسم

en: section
ar_SA: قسم

en: section %s
ar_SA: مقطع %s

en: section property
ar_SA: خاصية القسم

en: sel
ar_SA: (خ)

en: selectable
ar_SA: قابلٌ للتحديد

en: selected
ar_SA: مُحدَّد

en: selected %s
ar_SA: %s محدد

en: selection removed
ar_SA: تم إزالة التحديد

en: sent: %s
ar_SA: تم إرسال: %s

en: separator
ar_SA: فاصل

en: series {number} {name}
ar_SA: سلسلة {number} {name}

en: shape
ar_SA: شكل

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
ar_SA: لا يوجد شكل

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
ar_SA: "أو" رمز مخطط انسيابي

[ctx: shape]
en: 10-point star
ar_SA: نجمة ذات عشرة نقاط

[ctx: shape]
en: 12-point star
ar_SA: نجمة ذات اثنا عشر نقطة

[ctx: shape]
en: 16-point star
ar_SA: نجمة ذات ستة عشر نقطة

[ctx: shape]
en: 24-point star
ar_SA: نجمة ذات أربع وعشرون نقطة

[ctx: shape]
en: 32-point star
ar_SA: نجمة ذات اثنان وثلاثون نقطة

[ctx: shape]
en: 4-point star
ar_SA: نجمة ذات أربع نقاط

[ctx: shape]
en: 5-point star
ar_SA: نجمة ذات خمس نقاط

[ctx: shape]
en: 6-point star
ar_SA: نجمة ذات ست نقاط

[ctx: shape]
en: 7-point star
ar_SA: نجمة ذات سبع نقاط

[ctx: shape]
en: 8-point star
ar_SA: نجمة ذات ثماني نقاط

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لعملية متعاقبة

[ctx: shape]
en: Arc
ar_SA: قوس

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
ar_SA: أسهم تشير لليمين واليسار والأعلى والأسفل

[ctx: shape]
en: Balloon
ar_SA: بالون

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
ar_SA: سهم لأعلى منحني

[ctx: shape]
en: Bent arrow
ar_SA: سهم منحني

[ctx: shape]
en: Bevel
ar_SA: مجسم مشطوف الحواف

[ctx: shape]
en: Block arc
ar_SA: قوس ممتلئ

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
ar_SA: وسيلة شرح بأسهم تشير لليمين واليسار والأعلى والأسفل

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
ar_SA: وسيلة شرح بسهم أفقي بنهاية مزدوجة

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
ar_SA: وسيلة شرح مع سهم لأسفل

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
ar_SA: وسيلة شرح بسهم لليسار

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
ar_SA: وسيلة شرح بسهم يمين

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
ar_SA: وسيلة شرح بسهم لأعلى

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
ar_SA: وسيلة شرح بشريط تمييز ووسيلة شرح خطية مقسمة لتشكل حرف u

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
ar_SA: وسيلة شرح بوسيلة شرح بخط بزاوية وشريط تمييز

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
ar_SA: وسيلة شرح بخط بزاوية

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
ar_SA: وسيلة شرح بأسهم تشير لأعلى ولأسفل

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
ar_SA: وسيلة شرح ببرواز وشريط تمييز

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
ar_SA: وسيلة شرح ببرواز وشريط تمييز ووسيلة شرح مقسمة لتشكل حرف U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
ar_SA: وسيلة شرح ببرواز ووسيلة شرح خطية بزاوية وشريط تمييز

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
ar_SA: وسيلة شرح خطية ببرواز وخط مستقيم مضلع وشريط تمييز

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
ar_SA: وسيلة شرح بوسيلة شرح خطية مقسمة لتشكل حرف U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
ar_SA: وسيلة شرح بوسيلة شرح مضلعة خطية وشريط تمييز

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
ar_SA: وسيلة شرح بخط مضلع مستقيم

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
ar_SA: وسيلة شرح بشريط تمييز

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
ar_SA: وسيلة شرح بخط أفقي

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
ar_SA: وسيلة شرح بدون برواز ووسيلة شرح خطية بزاوية

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
ar_SA: وسيلة شرح بدون برواز ووسيلة شرح مقسمة لتشكل حرف U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
ar_SA: وسيلة شرح بدون برواز ولا وسيلة شرح خطية مضلعة

[ctx: shape]
en: Can
ar_SA: عبوة

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لبطاقة

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
ar_SA: رمز مخطط زائد

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
ar_SA: رمز مخطط نجمة

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
ar_SA: رمز مخطط X

[ctx: shape]
en: Chevron
ar_SA: شارة عسكرية

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
ar_SA: دائرة يتوسطها خط

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
ar_SA: سهم دائري

[ctx: shape]
en: Cloud callout
ar_SA: وسيلة شرح على شكل سحابة

[ctx: shape]
en: Cloud shape
ar_SA: شكل سحابة

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمقارنة

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لرابط

[ctx: shape]
en: Corner
ar_SA: زاوية

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
ar_SA: عداد سهم دائري باتجاه حركة عقارب الساعة

[ctx: shape]
en: Cross
ar_SA: تقاطعية

[ctx: shape]
en: Cube
ar_SA: مكعب

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
ar_SA: سهم منحني لأسفل

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
ar_SA: سهم منحني إلى اليسار

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
ar_SA: سهم منحني لليمين

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
ar_SA: سهم منحني لأعلى

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
ar_SA: شريط شعار منحني لأعلى

[ctx: shape]
en: Curved arrow
ar_SA: سهم منحني

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي للبيانات

[ctx: shape]
en: Decagon
ar_SA: مضلع عشري

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لقرار

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمهلة

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
ar_SA: خطوط مضلعة

[ctx: shape]
en: Diamond
ar_SA: معين

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لتخزين بالوصول المباشر

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لعرض

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمستند

[ctx: shape]
en: Dodecagon
ar_SA: مضلع اثنا عشري

[ctx: shape]
en: Donut
ar_SA: دائرة مجوفة

[ctx: shape]
en: Double brace
ar_SA: قوس كبير مزدوج

[ctx: shape]
en: Double bracket
ar_SA: قوس متوسط مزدوج

[ctx: shape]
en: Double wave
ar_SA: موجة مزدوجة

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
ar_SA: سهم بنهاية مزدوجة يشير لأعلى ولأسفل

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
ar_SA: سهم دائري بنهاية مزدوجة

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
ar_SA: سهم أفقي بنهاية مزدوجة

[ctx: shape]
en: Down Arrow
ar_SA: سهم لأسفل

[ctx: shape]
en: Explosion
ar_SA: انفجار

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لاستخراج

[ctx: shape]
en: Folded corner
ar_SA: زاوية مطوية

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
ar_SA: أربع مربعات صغيرة تحدد شكل مستطيل

[ctx: shape]
en: Funnel
ar_SA: قِمع

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
ar_SA: ترس بتسع سنون

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
ar_SA: ترس بست سنون

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
ar_SA: نصف إطار صورة لمستطيل

[ctx: shape]
en: Heart
ar_SA: قلب

[ctx: shape]
en: Heptagon
ar_SA: مضلع سباعي

[ctx: shape]
en: Hexagon
ar_SA: مضلع سداسي

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
ar_SA: تمرير أفقي

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
ar_SA: فطيرة غير مكتملة ينقصها قطعة

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي للتخزين الداخلي

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
ar_SA: مثلث متساوي الساقين

[ctx: shape]
en: Left Arrow
ar_SA: سهم يسار

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
ar_SA: سهم للأعلى ولليسار

[ctx: shape]
en: Left brace
ar_SA: قوس كبير أيسر

[ctx: shape]
en: Left bracket
ar_SA: قوس متوسط أيسر

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
ar_SA: أسهم يسرى ويمنى وعليا

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
ar_SA: برق

[ctx: shape]
en: Line Callout
ar_SA: وسيلة شرح خطية

[ctx: shape]
en: Line inverse
ar_SA: خط معكوس

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لقرص ممغنط

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لإدخال يدوي

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لعملية يدوية

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
ar_SA: رمز علامة الجمع

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
ar_SA: رمز علامة القسمة

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
ar_SA: رمز علامة اليساوي

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
ar_SA: رمز علامة الضرب

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
ar_SA: رمز علامة عدم التساوي

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
ar_SA: رمز علامة الطرح

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي مدمج

[ctx: shape]
en: Moon
ar_SA: قمر

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمستندات متعددة

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
ar_SA: سهم مسنن إلى اليمين

[ctx: shape]
en: Octagon
ar_SA: مثمن

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لرابط خارج الصفحة

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لتخزين على الجهاز

[ctx: shape]
en: Oval
ar_SA: شكل بيضاوي

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
ar_SA: وسيلة شرح بيضاوية الشكل

[ctx: shape]
en: Parallelogram
ar_SA: متوازي أضلاع

[ctx: shape]
en: Pentagon
ar_SA: مخمس

[ctx: shape]
en: Plaque
ar_SA: دبوس زينة

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
ar_SA: علامة دبوس زينة

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمعالجة معرفة مسبقا

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي تحضيري

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمعالجة

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي شريط مثقب

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
ar_SA: قطعة ربع فطيرة

[ctx: shape]
en: Rectangle
ar_SA: مستطيل

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
ar_SA: مستطيل بزاوية محيطة واحدة

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
ar_SA: مستطيل بزاوية مقصوصة

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
ar_SA: مستطيل بزاوية مقصوصة وبزاوية محاطة

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
ar_SA: مستطيل بزاويتين محيطين مضلعتين معكوستين

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
ar_SA: مستطيل بزاويتين مقصوصتين مضلعتين معكوستين

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
ar_SA: مستطيل بزاويتين مقصوصتين متشاركين في أحد الجوانب

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
ar_SA: مستطيل بزاويتين محيطين متشاركين في أحد الجوانب

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
ar_SA: وسيلة شرح مستطيلة

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
ar_SA: إطار صورة مستطيل

[ctx: shape]
en: Return
ar_SA: عودة

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
ar_SA: خط شريطي

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
ar_SA: شريط بسهم لليمين وولليسار

[ctx: shape]
en: Right Arrow
ar_SA: سهم يمين

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
ar_SA: سهم يمين بخطوط

[ctx: shape]
en: Right brace
ar_SA: قوس كبير أيمن

[ctx: shape]
en: Right bracket
ar_SA: قوس متوسط أيمن

[ctx: shape]
en: Right triangle
ar_SA: مستطيل أيمن

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
ar_SA: مستطيل محاط

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
ar_SA: وسيلة شرح على شكل مستطيل محيط

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لتخزين بالوصول التسلسلي

[ctx: shape]
en: Smiley face
ar_SA: ابتسامة

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لفرز

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لبيانات مخزنة

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لوصلة جمع

[ctx: shape]
en: Sun
ar_SA: شمس

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
ar_SA: رمز مخطط انسيابي لمحطة طرفية

[ctx: shape]
en: Trapezoid
ar_SA: شبه منحرف

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
ar_SA: شبه منحرف بجوانب غير متماثلة وغير متوازية

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
ar_SA: سهم على شكل حرف U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
ar_SA: سهم لأعلى

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
ar_SA: تمرير رأسي

[ctx: shape]
en: Water droplet
ar_SA: قطرة مياه

[ctx: shape]
en: Wave
ar_SA: موجة

[ctx: shape]
en: four snipped corners
ar_SA: أربع زوايا مقصوصة

en: shift
ar_SA: مفتاح التبديل shift

[ctx: shuffle]
en: off
ar_SA: تعطيل off  [ shuffle ]

[ctx: shuffle]
en: on
ar_SA: تشغيل  [ shuffle ]

en: single {action}
ar_SA: ضغطة واحدة {action}

en: skips backward past a block of links
ar_SA: الوثب لنصوص غير رابطية سابقة

en: skips forward past a block of links
ar_SA: الوثب لنصوص غير رابطية تالية

en: slanted dash dot
ar_SA: نقطة شرطة منحدرة

en: slice
ar_SA: شريحة

en: slider
ar_SA: شريط سَحْب

en: solid
ar_SA: متصل

en: sorted
ar_SA: مُرَتّبَة

en: sorted asc
ar_SA: مُرَتّبَة تصاعديا

en: sorted ascending
ar_SA: مُرَتّبَة تصاعديا

en: sorted desc
ar_SA: مُرَتّبَة تنازليا

en: sorted descending
ar_SA: مُرَتّبَة تنازليا

en: sound
ar_SA: صوت

en: space
ar_SA: مسافة

en: space with any dots
ar_SA: مسافة مع أي نقاط

en: space with dot
ar_SA: مسافة مع نقطة

en: speak command keys off
ar_SA: تعطيل نُطق مفاتيح الأوامر

en: speak command keys on
ar_SA: تفعيل نُطْق مفاتيح الأوامر

en: speak typed characters off
ar_SA: نُطْق الأحرُف المكتوبة تعطيل

en: speak typed characters on
ar_SA: نُطْق الأحرُف المكتوبة تشغيل

en: speak typed words off
ar_SA: نُطْق الكلمات المكتوبة تعطيل

en: speak typed words on
ar_SA: نُطْق الكلمات المكتوبة تشغيل

en: speech viewer disabled
ar_SA: تعطيل عارض النطق

en: speech viewer enabled
ar_SA: تشغيل عارض النطق

[ctx: speechModes]
en: beeps
ar_SA: صفير

[ctx: speechModes]
en: off
ar_SA: تعطيل

[ctx: speechModes]
en: on-demand
ar_SA: عند الطلب

[ctx: speechModes]
en: talk
ar_SA: كلام

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
ar_SA: التص&فية حسب:

en: spelling and grammar: {text}
ar_SA: خطأ هجائي ونحوي: {text}

en: spelling error
ar_SA: خطأ هجائِي

en: spelling: {text}
ar_SA: هجائي: {text}

en: spin button
ar_SA: زر سردِي

en: split button
ar_SA: زر تقسيم

en: split pane
ar_SA: لائحة التقسيم

en: status bar
ar_SA: شريط الحالة

en: stbar
ar_SA: ش.ح

en: stop
ar_SA: إيقاف

en: strikethrough
ar_SA: يتوسط

en: strong
ar_SA: قوي

en: style
ar_SA: نمط

en: style %s
ar_SA: أسلوب %s

en: style definition
ar_SA: تعريف النمط

en: subMenu
ar_SA: قائمة فرعية

en: subject: %s
ar_SA: الموضوع: %s

en: submnu
ar_SA: ق.ف

en: subscript
ar_SA: الكتابة التحتية

en: suggestion
ar_SA: اقتراح

en: superscript
ar_SA: الكتابة الفوقية

en: switch
ar_SA: زر تبديل

[ctx: symbolLevel]
en: all
ar_SA: كل

[ctx: symbolLevel]
en: character
ar_SA: حرف [ symbolLevel ]

[ctx: symbolLevel]
en: most
ar_SA: معظم

[ctx: symbolLevel]
en: none
ar_SA: لا شيء

[ctx: symbolLevel]
en: some
ar_SA: بعض

[ctx: symbolPreserve]
en: always
ar_SA: دائما

[ctx: symbolPreserve]
en: never
ar_SA: أبدا

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
ar_SA: ما دون مستوى الرمز فقط

[ctx: synth setting]
en: Inflection
ar_SA: التنغيم

[ctx: synth setting]
en: Language
ar_SA: اللغة

[ctx: synth setting]
en: Pitch
ar_SA: الحِدَّة

[ctx: synth setting]
en: Rate
ar_SA: السرعة

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
ar_SA: زيادة معدّل السرعة

[ctx: synth setting]
en: Variant
ar_SA: تعدد أصوات آلة النطق

[ctx: synth setting]
en: Voice
ar_SA: الصوت

[ctx: synth setting]
en: Volume
ar_SA: مستوى الصوت

en: tab control
ar_SA: صحيفة

en: table
ar_SA: جدول

en: table body
ar_SA: محتوى الجدول

en: table footer
ar_SA: هامش الجدول

en: table header
ar_SA: رأس الجدول

en: table property
ar_SA: خاصية الجدول

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
ar_SA: جدول مكوَّن من {columnCountText} و {rowCountText}

en: tbl
ar_SA: ج.ل

en: tear off menu
ar_SA: قائمة مختصرة

en: terminal
ar_SA: فرعي

en: text
ar_SA: نص

en: text "%s" not found
ar_SA: النص "%s" غير موجود

en: text frame
ar_SA: إطار نصي

en: text mode
ar_SA: النمط النصي

en: thick
ar_SA: كثيف

en: thick diagonal crosshatch
ar_SA: تظليل متعارض مضلع سميك

en: thin
ar_SA: رفيع

en: thin diagonal crosshatch
ar_SA: تظليل متعارض مضلع رفيع

en: thin diagonal stripe
ar_SA: مخطط مضلع رفيع

en: thin horizontal crosshatch
ar_SA: تظليل متعارض أفقي رفيع

en: thin horizontal stripe
ar_SA: مخطط أفقي رفيع

en: thin reverse diagonal stripe
ar_SA: مخطط مضلع معكوس رفيع

en: thin vertical stripe
ar_SA: مخطط رأسي رفيع

en: through row {row} column {column}
ar_SA: خلال الصف {row} العمود {column}

en: through {endCol}
ar_SA: إلى {endCol}

en: through {endRow}
ar_SA: إلى {endRow}

en: thumb control
ar_SA: كائن إبهامي

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
ar_SA: {D} يوم {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
ar_SA: {D} أيام {H}:{M}:{S}

en: title bar
ar_SA: شريط العنوان

en: tlbar
ar_SA: أ.ش

en: tltip
ar_SA: تلميح

en: to focus
ar_SA: لمؤشّر النظام

en: to review
ar_SA: لمؤشر الاستعراض

en: toggle button
ar_SA: زر تبديل

en: tool bar
ar_SA: شريط الأدوات

en: tool tip
ar_SA: رسالة إرشادية

en: top edge
ar_SA: الحافة العليا

[ctx: touch action]
en: flick down
ar_SA: مسح لأسفل

[ctx: touch action]
en: flick left
ar_SA: مسح لليسار

[ctx: touch action]
en: flick right
ar_SA: مسح يمين

[ctx: touch action]
en: flick up
ar_SA: مسح لأعلى

[ctx: touch action]
en: hold
ar_SA: طويلة

[ctx: touch action]
en: hover
ar_SA: استعراض

[ctx: touch action]
en: hover down
ar_SA: استعراض لأسفل

[ctx: touch action]
en: hover up
ar_SA: استعراض لأعلى

[ctx: touch action]
en: tap
ar_SA: ضغطة

[ctx: touch action]
en: tap and hold
ar_SA: ضغطة طويلة

en: track change: {text}
ar_SA: تعقُّب التغيير {text}

en: tree view
ar_SA: عرض شجري

en: tree view button
ar_SA: زر العرض الشجري

en: tree view item
ar_SA: عنصر عرض شجري

en: triggered
ar_SA: مُفَّعَل

en: tripple {action}
ar_SA: ثلاثة {action}

en: tv
ar_SA: ع.ش

en: tvbtn
ar_SA: زر.ع.ش

en: tvitem
ar_SA: عع.ش

en: unavailable
ar_SA: غير متاح

en: underline
ar_SA: تحته خط

en: underlined
ar_SA: مُسطَّر

en: unknown
ar_SA: مجهول

en: unknown %s
ar_SA: %s غير معروف

en: unknown input method
ar_SA: طريقة كتابة غير معروفة

en: unknown language
ar_SA: لغة غير معروفةلغة غير معروفة

en: unlocked
ar_SA: غير مقفل

en: unread
ar_SA: غير مقروء

en: up arrow
ar_SA: سهم لأعلى up arrow

en: up-right diagonal line
ar_SA: خط مضلع أيمن علوي

en: value {valueAxisData}
ar_SA: قيمة {valueAxisData}

en: vertical align bottom
ar_SA: محاذاة رأسية لأسفل

en: vertical align distributed
ar_SA: محاذاة رأسية مضبوطة لمسافات الأحرف

en: vertical align justified
ar_SA: محاذاة رأسية مضبوطة

en: vertical align middle
ar_SA: محاذاة رأسية للوسط

en: vertical align top
ar_SA: محاذاة رأسية لأعلى

en: vertical borders except outside
ar_SA: البراويز الرأسية عدا البرواز الخارجي

en: vertical stripe
ar_SA: مخطط رأسي

en: video
ar_SA: فيديو

en: view port
ar_SA: عرض المَخرج

en: visited
ar_SA: تمت زيارته

en: vlnk
ar_SA: ر.ط.ز

en: volume down
ar_SA: خفض الصوت

en: volume up
ar_SA: رفع الصوت

en: white space
ar_SA: مساحة خالية

en: window
ar_SA: نافذة

en: with %s column | with %s columns
ar_SA[0]: من عمود %s
ar_SA[1]: من عمودين %s
ar_SA[2]: من %s أعمدة
ar_SA[3]: من %s أعمدة
ar_SA[4]: من %s أعمدة
ar_SA[5]: من %s أعمدة

en: with %s item | with %s items
ar_SA[0]: تتضمن %s من العناصر
ar_SA[1]: تتضمّن %s من العناصر
ar_SA[2]: تتضمَّن عنصرين %s
ar_SA[3]: تتضمَّن %s عناصر
ar_SA[4]: تتضمَّن %s من العناصر
ar_SA[5]: تتضمَّن %s من العناصر

en: with %s row | with %s rows
ar_SA[0]: ذو صف %s
ar_SA[1]: ذو صف %s
ar_SA[2]: ذو صفين %s
ar_SA[3]: ذو %s صفوف
ar_SA[4]: مكوَّن من %s من الصفوف
ar_SA[5]: مكوَّن من %s من الصفوف

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
ar_SA: مكوَّن من {rowCountTranslation} و{colCountTranslation}

en: wnd
ar_SA: نافذة

en: word
ar_SA: كلمة

en: {author} is editing
ar_SA: {author} يُحرِّر

en: {backgroundColor} background
ar_SA: {backgroundColor} خلفية

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
ar_SA: {bookPercentage}%, المكان {curLocation} من {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
ar_SA[0]: {category} (نتيجة واحدة {nbResults})
ar_SA[1]: {category} (نتيجة واحدة {nbResults})
ar_SA[2]: {category} (نتيجتان {nbResults})
ar_SA[3]: {category} ({nbResults} من النتائج)
ar_SA[4]: {category} ({nbResults} من النتائج)
ar_SA[5]: {category} ({nbResults} من النتائج)

en: {color1} to {color2}
ar_SA: {color1} إلى {color2}

en: {color} (default color)
ar_SA: {color} (اللون الافتراضي)

en: {color} on {backgroundColor}
ar_SA: {color} على {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
ar_SA[0]: عمود {columnCount}
ar_SA[1]: عمود {columnCount}
ar_SA[2]: عمودين
ar_SA[3]: {columnCount} أعمدة
ar_SA[4]: {columnCount} من ال أعمدة
ar_SA[5]: {columnCount} من ال أعمدة

en: {date} (all day)
ar_SA: {date} (طوال اليوم)

en: {desc} left and right edges
ar_SA: الحواف اليسرى واليمنى {desc}

en: {desc} surrounding border
ar_SA: برواز محيط {desc}

en: {desc} top and bottom edges
ar_SA: الحواف العلوية والسفلية {desc}

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
ar_SA: خطوط مائلةة عليا يمنى ويسرى سفلى {desc}

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
ar_SA[0]: نقطة {distance:.3g} من النقاط عن الحافة السفلية للشريحة
ar_SA[1]: نقطة {distance:.3g} عن الحافة السفلية للشريحة
ar_SA[2]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة السفلية للشريحة
ar_SA[3]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة السفلية للشريحة
ar_SA[4]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة السفلية للشريحة
ar_SA[5]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة السفلية للشريحة

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
ar_SA[0]: نقطة {distance:.3g} عن الحافة اليسرى للشريحة
ar_SA[1]: نقطة {distance:.3g} عن الحافة اليسرى للشريحة
ar_SA[2]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليسرى للشريحة
ar_SA[3]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليسرى للشريحة
ar_SA[4]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليسرى للشريحة
ar_SA[5]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليسرى للشريحة

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
ar_SA[0]: {distance:.3g} نقطة عن الحافة اليمنى للشريحة
ar_SA[1]: نقطة {distance:.3g} عن الحافة اليمنى للشريحة
ar_SA[2]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليمنى للشريحة
ar_SA[3]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليمنى للشريحة
ar_SA[4]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليمنى للشريحة
ar_SA[5]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة اليمنى للشريحة

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
ar_SA[0]: نقطة {distance:.3g} عن الحافة العليا للشريحة
ar_SA[1]: نقطة {distance:.3g} عن الحافة العليا للشريحة
ar_SA[2]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة العليا للشريحة
ar_SA[3]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة العليا للشريحة
ar_SA[4]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة العليا للشريحة
ar_SA[5]: {distance:.3g} من النقاط عن الحافة العليا للشريحة

en: {distance} from left edge of page
ar_SA: من الحافة اليسرى للصفحة {distance}

en: {distance} from top edge of page
ar_SA: {distance} عن الحافة العلوية للصفحة

en: {elapsedTime} elapsed
ar_SA: {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
ar_SA: {firstAddress} {firstContent} إلى {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
ar_SA: {firstAddress} إلى {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ar_SA: {firstAddress} {firstValue} إلى {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
ar_SA: المتبقي {hourText} و{minuteText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
ar_SA[0]: {hours:d} من الساعات
ar_SA[1]: ساعة {hours:d}ة
ar_SA[2]: ساعتان {hours:d}
ar_SA[3]: {hours:d} ساعات
ar_SA[4]: {hours:d} ساعة
ar_SA[5]: {hours:d} ساعة

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
ar_SA: {longName} ({name})
    الإصدار: {version} ({version_detailed})
    رابط المؤسسة المنتجة: {url}
    رابط الموقع العربي: https://www.nvda-ar.org/
    {copyright}
    
    يخضع برنامج {name} للإصدار الثاني من رخصة GNU العمومية General Public License. وهي تتيح للمستخدم كامل الحرية بتوزيع البرنامج أو تعديل مكوّناته البرمجية بأي طريقة شاء ما دام يُرفِق الرخصة مع البرنامج ويجعل مصدر الشفرة متاحًا لكل من يطلبه. وينطبق ذلك على كل من النسخة الأصلية والنسخة المعدَّلة من البرنامج بالإضافة إلى أية برامج تستعمل شفرة برمجية مأخوذة من هذا البرنامج.
    ولمزيد من المعلومات يمكنكم الاطلاع على الرخصة من خلال قائمة المساعدة
    كما يمكنكم الاطلاع عليها عبر الإنترنت، للترجمة باللغة العربية (لنصّ رخصة GNU العمومية https://www.linuxfuture.org/download/Arabic_GPL_2.0.htm)  وللاطلاع على الرخصة باللغة الإنكليزية  (GNU General Public License Version 2 https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    والمؤسسة التي تطوِّر {name} هي مؤسسة NV Access وهي مؤسسة غير ربحية تهدف إلى العمل على تطوير حلول مفتوحة المصدر للمكفوفين وضعاف البصر.
    إذا كنت ممن يهمهم أمر البرنامج وتطويره يُرجى التبرع لمؤسسة NV Access وذلك باختيار العنصر تبرّع من قائمة NVDA الرئيسة.
    أو بزيارة صفحة التبرُّع بالعربية: https://www.nvda-ar.org/donate .

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
ar_SA: {message}
    
    التصنيف: "{category}"
    الخيار: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
ar_SA[0]: {minutes:d} من الدقائق
ar_SA[1]: دقيقة {minutes:d}ة
ar_SA[2]: دقيقتان {minutes:d}
ar_SA[3]: {minutes:d} دقائق
ar_SA[4]: {minutes:d} دقيقة
ar_SA[5]: {minutes:d} دقيقة

en: {modifier} released
ar_SA: {modifier} مُحرّر

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
ar_SA[0]: إصبع {numFingers} {action}
ar_SA[1]: إصبع {numFingers} {action}
ar_SA[2]: إصبعان {numFingers} {action}
ar_SA[3]: {numFingers} أصابع {action}
ar_SA[4]: {numFingers} أصابع {action}
ar_SA[5]: {numFingers} أصابع {action}

en: {number} of {total}
ar_SA: {number} من {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
ar_SA[0]: {offset:.3g} سنتيمتر
ar_SA[1]: {offset:.3g} سنتيمتر
ar_SA[2]: {offset:.3g} سنتيمتر
ar_SA[3]: {offset:.3g} سنتيمتر
ar_SA[4]: {offset:.3g} سنتيمتر
ar_SA[5]: {offset:.3g} سنتيمتر

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
ar_SA[0]: {offset:.3g} من الأحرف
ar_SA[1]: {offset:.3g} من الأحرف
ar_SA[2]: {offset:.3g} من الأحرف
ar_SA[3]: {offset:.3g} من الأحرف
ar_SA[4]: {offset:.3g} من الحروف
ar_SA[5]: {offset:.3g} من الحروف

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
ar_SA[0]: {offset:.3g} إنش
ar_SA[1]: {offset:.3g} إنش
ar_SA[2]: {offset:.3g} إنش
ar_SA[3]: {offset:.3g} إنش
ar_SA[4]: {offset:.3g} إنش
ar_SA[5]: {offset:.3g} إنش

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
ar_SA[0]: {offset:.3g} مليمتر
ar_SA[1]: {offset:.3g} مليمتر
ar_SA[2]: {offset:.3g} مليمتر
ar_SA[3]: {offset:.3g} مليمتر
ar_SA[4]: {offset:.3g} مليمتر
ar_SA[5]: {offset:.3g} مليمتر

en: {offset:.3g} pt
ar_SA: {offset:.3g} نقطة

en: {profileName} configuration profile active
ar_SA: الوضع {profileName}  نَشِط

en: {profile} profile activated
ar_SA: الوضع {profile}  فُعِّلَ يدويا

en: {profile} profile deactivated
ar_SA: الوضع {profile} عُطِّلَ يدويا

en: {remainingTimeFormatted} remaining
ar_SA: {remainingTimeFormatted} المتبقي

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
ar_SA: {revisionType}{description}: {text} بواسطة {author} في {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
ar_SA[0]: صف {rowCount}
ar_SA[1]: صف {rowCount}
ar_SA[2]: صفين
ar_SA[3]: {rowCount} صفوف
ar_SA[4]: {rowCount} من الصفوف
ar_SA[5]: {rowCount} من الصفوف

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
ar_SA: {seriesName} سلسلة {seriesIndex} من {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
ar_SA: {seriesName} نوع خط الاتجاه: {trendlineType}, الاسم: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
ar_SA: {seriesName} نوع خط الاتجاه: {trendlineType}, الاسم: {trendlineName}, التسمية: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
ar_SA: {size:g} درجة

en: {startTime} to {endTime}
ar_SA: {startTime} إلى {endTime}

en: {start} through {end}
ar_SA: {start} حتى {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
ar_SA: نمط {styleName}, مستوى المخطط التفصيلي {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
ar_SA: {symbol} كما في {description}

en: {textAttribute} off
ar_SA: تعطيل {textAttribute}

en: {textAttribute} on
ar_SA: تفعيل {textAttribute}

en: {totalTime} total
ar_SA: {totalTime} الكلي

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
ar_SA[0]: {val:.2f} سنتيمتر
ar_SA[1]: {val:.2f} سنتيمتر
ar_SA[2]: {val:.2f} سنتيمتر
ar_SA[3]: {val:.2f} سنتيمتر
ar_SA[4]: {val:.2f} سنتيمتر
ar_SA[5]: {val:.2f} سنتيمتر

en: {val:.2f} cm
ar_SA: {val:.2f} سم

en: {val:.2f} in
ar_SA: {val:.2f} بوصة

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
ar_SA[0]: {val:.2f}إنش
ar_SA[1]: {val:.2f}إنش
ar_SA[2]: {val:.2f}إنش
ar_SA[3]: {val:.2f}إنشات
ar_SA[4]: {val:.2f}إنش
ar_SA[5]: {val:.2f}إنش

en: {val:g} pt space before paragraph
ar_SA: {val:g} نقطة قبل الفقرة

en: {} suggestions
ar_SA: مقترحات {}
