nvda - en to cs_CZ translation catalogue (2935 entries)

en:  %s is currently running.
cs_CZ:  %s je aktuálně spuštěn.

en:  %s module is loaded.
cs_CZ:  Modul %s je načten.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
cs_CZ:  zlomek {fractionValue:.2f} výseč procent {pointIndex} z {pointCount}

en:  minus
cs_CZ:  mínus

en:  square
cs_CZ:  umocněno

en:  title: {axisTitle}
cs_CZ:  název: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
cs_CZ:  {segmentType} {pointIndex} z {pointCount}

en: %d character | %d characters
cs_CZ[0]: %d znak
cs_CZ[1]: %d znaky
cs_CZ[2]: %d znaku
cs_CZ[3]: %d znaků

en: %d percent
cs_CZ: %d procent

en: %s application
cs_CZ: %s aplikace

en: %s column | %s columns
cs_CZ[0]: %s sloupec
cs_CZ[1]: %s sloupce
cs_CZ[2]: %s sloupce
cs_CZ[3]: %s sloupců

en: %s cursor
cs_CZ: %s kurzor

en: %s end
cs_CZ: konec %s

en: %s highlighted
cs_CZ: %s zvýraznilo

en: %s item | %s items
cs_CZ[0]: %s položka
cs_CZ[1]: %s položky
cs_CZ[2]: %s položky
cs_CZ[3]: %s položek

en: %s keyboard
cs_CZ: klávesnice %s

en: %s mode
cs_CZ: Režim %s

en: %s normalized
cs_CZ: %s normalizováno

en: %s selected
cs_CZ: %s vybráno

en: %s selected instead
cs_CZ: %s místo předchozího výběru

en: %s unselected
cs_CZ: %s nevybráno

en: &About add-on...
cs_CZ: &O doplňku...

en: &About...
cs_CZ: &O programu...

en: &Add
cs_CZ: &Přidat

en: &Add-on store...
cs_CZ: Katalog &doplňků...

en: &Alignment
cs_CZ: &Zarovnání

en: &Annotations
cs_CZ: &Anotace

en: &Anywhere
cs_CZ: &Kdekoli

en: &Beep for capitals
cs_CZ: &Pípat před hláskováním velkých písmen

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
cs_CZ: &Pípat při psaní malých písmen, pokud je zapnutý caps lock

en: &Bookmarks
cs_CZ: &Záložky

en: &Braille viewer
cs_CZ: &Braillský prohlížeč

en: &Brightness controls audio coordinates volume
cs_CZ: &Úroveň jasu ovlivňuje hlasitost zvukové signalizace

en: &Buttons
cs_CZ: &Tlačítka

en: &Categories:
cs_CZ: &Kategorie:

en: &Charts
cs_CZ: &Grafy

en: &Check for update...
cs_CZ: Zkontrolovat &aktualizace...

en: &Clickable
cs_CZ: &Kliknutelné

en: &Close
cs_CZ: &Zavřít

en: &Colors
cs_CZ: &Barvy

en: &Comment
cs_CZ: &Komentář

en: &Configuration profiles...
cs_CZ: Konfigurační &profily...

en: &Continue
cs_CZ: &Pokračovat

en: &Continue running
cs_CZ: &Spustit dočasnou kopii NVDA

en: &Create portable copy...
cs_CZ: Vytvořit &Přenosnou kopii...

en: &Default dictionary...
cs_CZ: &Výchozí slovník...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
cs_CZ: Při pohybu šipkami popisovat znaky s mírnou pro&dlevou

en: &Delete
cs_CZ: Odst&ranit

en: &Dictionary entries
cs_CZ: Položky &slovníku

en: &Diff algorithm:
cs_CZ: Algoritmus &Diff:

en: &Displays to detect automatically:
cs_CZ: &Automaticky zobrazit řádky:

en: &Donate
cs_CZ: &Přispět

en: &Done
cs_CZ: &Hotovo

en: &Download update
cs_CZ: &Stáhnout aktualizaci

en: &Edit
cs_CZ: &Upravit

en: &Editor revisions
cs_CZ: Z&měny

en: &Enable Highlighting
cs_CZ: Povolit &zvýraznění

en: &Enable browse mode on page load
cs_CZ: &Aktivovat režim prohlížení po načtení stránky

en: &Errors
cs_CZ: &Chyby

en: &Figures and captions
cs_CZ: &Ilustrace a titulky

en: &Font name
cs_CZ: &Jméno písma

en: &Form fields
cs_CZ: &Formulářové prvky

en: &Graphics
cs_CZ: &Grafika

en: &Groupings
cs_CZ: Seskup&ení

en: &Guess object position information when unavailable
cs_CZ: &Odhadnout pozici objektu, pokud není dostupná

en: &HID keyboard input simulation
cs_CZ: Simulace &HID klávesnice

en: &Headings
cs_CZ: &Nadpisy

en: &Help
cs_CZ: &Nápověda

en: &Help, training and support
cs_CZ: &Nápověda, školení a podpora

en: &Hover for cell routing
cs_CZ: &Přidržení myši simuluje Přemístění na znak

en: &Inflection
cs_CZ: &Intonace

en: &Input table:
cs_CZ: V&stupní tabulka:

en: &Install NVDA on this computer
cs_CZ: &Nainstalovat NVDA na Váš počítač

en: &Install NVDA...
cs_CZ: Na&instalovat NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
cs_CZ: &Zachovat existujícího zástupce na ploše

en: &Keyboard layout:
cs_CZ: &Rozložení klávesnice:

en: &Language
cs_CZ: &Jazyk

en: &Level
cs_CZ: &Úroveň

en: &Line spacing
cs_CZ: &Řádkování

en: &Lists
cs_CZ: &Seznamy

en: &Maximum number of characters on one line
cs_CZ: Maximální počet &znaků na řádku

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
cs_CZ: Dostupné &režimy dělení zvuku:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
cs_CZ: Dostupné &režimy řeči:

en: &Move to
cs_CZ: &Přejít na

en: &New
cs_CZ: &Nový

en: &No
cs_CZ: &Ne

en: &Not now
cs_CZ: &Nyní ne

en: &Number of lines per page
cs_CZ: Maximální počet &řádků na stránce

en: &Output table:
cs_CZ: &Výstupní tabulka:

en: &Pages
cs_CZ: Stran&y

en: &Paragraph indentation
cs_CZ: Odsazení odstavc&ů

en: &Paragraph style:
cs_CZ: Styl &odstavců:

en: &Pattern
cs_CZ: &Vzor

en: &Pitch
cs_CZ: &Výška

en: &Play audio coordinates when mouse moves
cs_CZ: Pohyb myši indikovat &zvukovým signálem

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
cs_CZ: Přehrát&zvuk při přepínání clony obrazovky

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
cs_CZ: Přehrát &zvuk při spuštění nebo ukončení NVDA

en: &Postpone update
cs_CZ: Aktualizovat &později

en: &Preferences
cs_CZ: &Možnosti

en: &Proceed with installation (not recommended)
cs_CZ: &Přesto pokračovat (nedoporučeno)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
cs_CZ: Výslovnost &interpunkčních znaků...

en: &Python console
cs_CZ: Python &konzole

en: &Rate
cs_CZ: &Tempo

en: &Remove
cs_CZ: Odst&ranit

en: &Rename
cs_CZ: &Přejmenovat

en: &Replacement
cs_CZ: &Nahradit

en: &Revert to saved configuration
cs_CZ: &Znovu načíst uložené nastavení

en: &Review add-ons...
cs_CZ: &Zkontrolovat doplňky...

en: &Save configuration
cs_CZ: &Uložit nastavení

en: &Save configuration when exiting NVDA
cs_CZ: Uložit na&stavení při ukončení NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
cs_CZ: &Vybrat NVDA klávesu

en: &Send actual symbol to synthesizer
cs_CZ: &Aktuální znak se řídí hlasovým výstupem

en: &Settings...
cs_CZ: &Nastavení...

en: &Sheets
cs_CZ: &Listy

en: &Show Braille Viewer on Startup
cs_CZ: Zobrazit &Braillský prohlížeč při spuštění NVDA

en: &Show Speech Viewer on Startup
cs_CZ: Spustit Zobrazení &řeči při spuštění NVDA

en: &Show cursor
cs_CZ: &Zobrazit kurzor

en: &Show this dialog when NVDA starts
cs_CZ: &Zobrazit tento dialog při spuštění NVDA

en: &Simple review mode
cs_CZ: &Zjednodušený režim objektové navigace

en: &Sound split mode:
cs_CZ: Režim dělení &zvuku:

en: &Speech viewer
cs_CZ: Zobrazení &řeči

en: &Start the new portable copy after creation
cs_CZ: Po dokončení &sppustit novou přenosnou kopii

en: &Symbol:
cs_CZ: &Znak:

en: &Symbols
cs_CZ: &Znaky

en: &Synthesizer:
cs_CZ: &Hlasové výstupy:

en: &Tables
cs_CZ: &Tabulky

en: &Temporary dictionary...
cs_CZ: &Dočasný slovník...

en: &Tools
cs_CZ: Nás&troje

en: &Touch typing mode
cs_CZ: Režim &dotykového psaní

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
cs_CZ: &Zabránit příkazům, které nejsou zkratkovými klávesami NVDA, v přístupu k dokumentu

en: &Triggers...
cs_CZ: &Události...

en: &Type
cs_CZ: &Typ

en: &Update notifications:
cs_CZ: Oznámení &aktualizací:

en: &Update now
cs_CZ: &Aktualizovat nyní

en: &Update to NVDA {version}
cs_CZ: &Aktualizovat na verzi NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
cs_CZ: Po&užít CapsLock jako NVDA klávesu

en: &User Guide
cs_CZ: Uživatelská &příručka

en: &Voice
cs_CZ: &Hlas

en: &Voice dictionary...
cs_CZ: Slovník pro aktuální &hlas...

en: &Yes
cs_CZ: &Ano

en: (normal configuration)
cs_CZ: (výchozí nastavení)

en: 0 matches
cs_CZ: žádné výsledky

en: 1 suggestion
cs_CZ: jeden návrh

en: 1.5 line spacing
cs_CZ: řádkování 1.5

en: 100 percent Stacked Area
cs_CZ: 100% skládaný plošný

en: 100 percent Stacked Bar
cs_CZ: 100% skládaný pruhový

en: 100 percent Stacked Column
cs_CZ: 100% skládaný sloupcový

en: 100 percent Stacked Cone Bar
cs_CZ: 100% skládaný kuželový pruhový

en: 100 percent Stacked Cone Column
cs_CZ: 100% skládaný kuželový sloupcový

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
cs_CZ: 100% skládaný válcový pruhový

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
cs_CZ: 100% skládaný válcový sloupcový

en: 100 percent Stacked Line
cs_CZ: 100% skládaný spojnicový

en: 100 percent Stacked Line with Markers
cs_CZ: 100% skládaný spojnicový se značkami

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
cs_CZ: 100% skládaný jehlanový pruhový

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
cs_CZ: 100% skládaný jehlanový sloupcový

en: 12.5% gray
cs_CZ: 12.5% šedý

en: 25% gray
cs_CZ: 25% šedý

en: 3D 100 percent Stacked Bar
cs_CZ: Prostorový 100% skládaný pruhový

en: 3D 100 percent Stacked Column
cs_CZ: Prostorový 100% skládaný sloupcový

en: 3D Area
cs_CZ: Prostorový plošný

en: 3D Clustered Bar
cs_CZ: Prostorový skupinový pruhový

en: 3D Clustered Column
cs_CZ: Prostorový skupinový sloupcový

en: 3D Column
cs_CZ: Prostorový sloupcový

en: 3D Cone Column
cs_CZ: Prostorový kuželový sloupcový

en: 3D Cylinder Column
cs_CZ: Prostorový válcový sloupcový

en: 3D Line
cs_CZ: Prostorový spojnicový

en: 3D Pie
cs_CZ: Prostorový výsečový

en: 3D Pyramid Column
cs_CZ: Prostorový jehlanový sloupcový

en: 3D Stacked Area
cs_CZ: Prostorový skládaný plošný

en: 3D Stacked Bar
cs_CZ: Prostorový skládaný pruhový

en: 3D Stacked Column
cs_CZ: Prostorový skládaný sloupcový

en: 3D Surface
cs_CZ: Prostorový povrchový

en: 3D Surface (wireframe)
cs_CZ: Prostorový povrchový (drátový model)

en: 50% gray
cs_CZ: 50% šedý

en: 6.25% gray
cs_CZ: 6.25% šedý

en: 75% gray
cs_CZ: 75% šedý

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
cs_CZ: Dialog, ve kterém je možné nastavit výchozí slovník přidáváním jednotlivých položek do seznamu

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
cs_CZ: Dialog, ve kterém je možné nastavit dočasný slovník přidáváním jednotlivých položek do seznamu

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
cs_CZ: Dialog, ve kterém je možné nastavit slovník pro aktuální hlas přidáváním jednotlivých položek do seznamu

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
cs_CZ: Otevřený a volně šiřitelný odečítač obrazovky pro Microsoft Windows

en: A pattern is required.
cs_CZ: Je nutné zadat vzor.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
cs_CZ: V adresáři '{portableDirectory}' je již přenosná kopie. Chcete ji aktualizovat?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
cs_CZ: Ve Vašem počítači byla nalezena předchozí verze NVDA. Tato kopie bude nyní aktualizována.

en: A profile cannot have an empty name.
cs_CZ: Profil nemůže být bez názvu.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
cs_CZ: Tento doplněk je již nainstalován. Chcete aktualizovat {summary} verzi {curVersion} na verzi {newVersion}?

en: About NVDA
cs_CZ: O programu NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
cs_CZ: Nedostupné ve verzi NVDA z obchodu Windows store

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
cs_CZ: Nedostupné v dočasné verzi NVDA

en: Action unavailable in secure context
cs_CZ: Nedostupné v zabezpečeném režimu

en: Action unavailable while Windows is locked
cs_CZ: Nedostupné při uzamčení systému Windows

en: Action unavailable while a dialog requires a response
cs_CZ: Nedostupné, čeká se na odpověď

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
cs_CZ: Nedostupné v braillském režimu výstupu řeči

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
cs_CZ: Nedostupné. Braillský řádek je propojen na fokus

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
cs_CZ: Aktivuje nebo deaktivuje konfigurační profil {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
cs_CZ: Aktivuje katalog doplňků pro procházení a správu balíčků s doplňky pro NVDA"

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
cs_CZ: Aktivuje NVDA Python konzoli. Ta je užitečná především pro vývoj NVDA

en: Activates the current object in the document
cs_CZ: Aktivuje aktuální objekt v dokumentu

en: Activates the text at the cursor if possible
cs_CZ: Aktivuje text pod kurzorem, je-li to možné

en: Add Dictionary Entry
cs_CZ: Přidat položku do slovníku

en: Add Symbol
cs_CZ: Přidat znak

en: Add-on Installation
cs_CZ: Instalace doplňku

en: Add-on Store
cs_CZ: Katalog doplňků

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
cs_CZ: Ve verzi NVDA z obchodu Windows store Nelze instalovat doplňky

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
cs_CZ: Ve Vaší složce s nastavením NVDA byly nalezeny doplňky. Jejich překopírováním do systémového profilu se můžete vystavit bezpečnostnímu riziku. Opravdu chcete Vaše nastavení zkopírovat?

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Afrikaans grade 1
cs_CZ: Afrikánský plnopis

en: Afrikaans grade 2
cs_CZ: Afrikánský zkratkopis

en: Akkadian (Borger) grade 1
cs_CZ: Akkadština (borgerská) plnopis

en: Akkadian (US) grade 1
cs_CZ: Akkadština (americká) plnopis

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
cs_CZ: Všechny doplňky jsou nyní zakázány. Po restartu budou znovu povoleny, pokud se nerozhodnete je znovu vypnout.

en: All dots
cs_CZ: Všechny body

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
cs_CZ: Umožnit shromažďování statistiky &využití NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
cs_CZ: Povolit rychlou &navigaci během plynulého čtení

en: Alpha numeric input
cs_CZ: Alfanumerický vstup

en: Already in a content recognition result
cs_CZ: Bacházíte se v okně s rozpoznaným textem

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
cs_CZ: Řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber} již nastaven jako začátek záhlaví sloupců

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
cs_CZ: Řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber} již nastaven jako začátek záhlaví řádků

en: Already set {address} as start of column headers
cs_CZ: {address} již nastaveno jako začátek záhlaví sloupců

en: Already set {address} as start of row headers
cs_CZ: {address} již nastaveno jako začátek záhlaví řádků

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
cs_CZ: Před aktivací clony obrazovky vždy Zobrazit &upozornění

en: Always duck
cs_CZ: Tlumit vždy

en: Always fill display
cs_CZ: Vždy vyplnit řádek

en: Always include short character &description when announcing candidates
cs_CZ: Při oznamování návrhů vždy zahrnout krátký &popis znaků

en: Annotations
cs_CZ: Anotace

en: Announce &selected candidate
cs_CZ: Oznámit &vybraný návrh

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
cs_CZ: V editačních polích a dokumentech přečte označený text. Dvojitý stisk ho vyhláskuje. Trojitý stisk ho vyhláskuje pomocí hláskovací tabulky. čtyři stisknutí ho zobrazí jako zprávu pro prohlížení.

en: Answer to:
cs_CZ: Odpovědět:

en: Appointment {subject}, {time}
cs_CZ: Připomínka {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
cs_CZ: Arabské 8-bodové počítačové písmo

en: Arabic grade 1
cs_CZ: Arabský plnopis

en: Arabic grade 2
cs_CZ: Arabský zkratkopis

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
cs_CZ: Opravdu chcete nainstalovat tento doplněk?
    Instalujte pouze doplňky z důvěryhodného zdroje.
    Doplněk: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všechny položky tohoto slovníku?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit všechny  příkazy do výchozího nastavení?
    
    			Všechny vaše definované příkazy, ať už nastavené dříve nebo definované nyní, budou ztraceny.
    			Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Area
cs_CZ: Plošný

en: Arti&cles
cs_CZ: Čl&ánky

en: Assamese grade 1
cs_CZ: Ásámský plnopis

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
cs_CZ: Je nutné nastavit alespoň jednu modifikační klávesu. Capslock zůstane jako modifikační klávesa NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
cs_CZ: Je nutné vybrat alespoň jednu klávesu jako modifikační klávesu NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
cs_CZ: Alespoň jeden režim dělení zvuku musí být zaškrtnut.

en: At least two speech modes have to be checked.
cs_CZ: Alespoň dva režimy řeči musí být zaškrtnuty.

en: Attachments
cs_CZ: Přílohy

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
cs_CZ: Přerušit řeč po ukončení zaměřené události:

en: Audio
cs_CZ: Zvuk

en: Audio d&ucking mode:
cs_CZ: Režim &tlumení zvuku:

en: Audio ducking not supported
cs_CZ: Tlumení zvuku není podporováno

en: Audio indication of focus and browse modes
cs_CZ: Zvuková &indikace formulářového režimu a režimu prohlížení

en: Audio output &device:
cs_CZ: &Výstupní zařízení:

en: Automatic
cs_CZ: Automaticky

en: Automatic &Say All on page load
cs_CZ: Automaticky spustit &plynulé čtení po načtení stránky

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
cs_CZ: Automaticky (upřednostnit Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
cs_CZ: Automaticky (upřednostnit UIA)

en: Automatic (prefer selective)
cs_CZ: Automaticky (upřednostnit selektivní)

en: Automatic dialect switching (when supported)
cs_CZ: Automaticky přepínat &dialekt (je-li podporováno)

en: Automatic focus mode for caret movement
cs_CZ: Automaticky přepínat formulářový režim při pohybu &šipkami

en: Automatic focus mode for focus changes
cs_CZ: Automaticky přepínat &formulářový režim při změně zaměření

en: Automatic language and dialect switching on
cs_CZ: Přepínat jazyky a dialekty automaticky

en: Automatic language switching (when supported)
cs_CZ: Automaticky přepínat &jazyk (je-li podporováno)

en: Automatic language switching off
cs_CZ: Nepřepínat jazyky automaticky

en: Automatic language switching on
cs_CZ: Přepínat jazyky automaticky

en: Automatic refresh of recognition result failed
cs_CZ: Nezdařilo se aktualizovat výsledek rozpoznání

en: Automatically check for &updates to NVDA
cs_CZ: &Automaticky kontrolovat aktualizace NVDA

en: Automatically report all available &candidates
cs_CZ: Automaticky hlásit všechny dostupné &návrhy

en: Automatically set system &focus to focusable elements
cs_CZ: Automaticky přesunout &fokus na zaměřitelné prvky

en: Automatically set system focus to focusable elements off
cs_CZ: Automaticky přesunout fokus na zaměřitelné prvky vypnuto

en: Automatically set system focus to focusable elements on
cs_CZ: Automaticky přesunout fokus na zaměřitelné prvky zapnuto

en: Avoid splitting &words when possible
cs_CZ: &Nedělit slova, pokud je to možné

en: BCC:
cs_CZ: Skrytá kopie:

en: Bar of Pie
cs_CZ: Výsečový s dílčími pruhy

en: Baseline
cs_CZ: Bez indexů

en: Bashkir grade 1
cs_CZ: Baškirský plnopis

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
cs_CZ: Braillské řádky Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
cs_CZ: Pípat

en: Beep and speak progress bar updates
cs_CZ: Pípat a ohlašovat aktualizaci indikátoru průběhu

en: Beep for progress bar updates
cs_CZ: Pípat při aktualizaci indikátoru průběhu

en: Begins interaction with math content
cs_CZ: Začne propouštět příkazy do aplikace MathPlayer

en: Belarusian computer braille
cs_CZ: Běloruské počítačové písmo

en: Belarusian literary braille
cs_CZ: Běloruský plnopis

en: Belarusian literary braille (detailed)
cs_CZ: Běloruský plnopis (podrobný)

en: Bengali grade 1
cs_CZ: Bengálský plnopis

en: Bitmap placeholder
cs_CZ: Obrázek zástupný symbol

en: Blink cursor
cs_CZ: Blikání kurzoru

en: Block &quotes
cs_CZ: &Citace

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
cs_CZ: Bluetooth sériový: {port} ({deviceName})

en: Bold off
cs_CZ: Tučné vypnuto

en: Bold on
cs_CZ: Tučné zapnuto

en: Both Colors and Styles
cs_CZ: Barvy i styly

en: Bottom
cs_CZ: Spodek

en: Braille
cs_CZ: Braill

en: Braille &display:
cs_CZ: Braillský &řádek:

en: Braille Display Error
cs_CZ: Chyba braillského řádku

en: Braille Unicode normalization default ({default})
cs_CZ: Normalizace Unicode braillu výchozí ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
cs_CZ: Normalizace Unicode braillu {state}

en: Braille cursor %s
cs_CZ: Braillský kurzor %s

en: Braille cursor is turned off
cs_CZ: Braillský kurzor je vypnut

en: Braille cursor off
cs_CZ: Braillský kurzor vypnut

en: Braille cursor on
cs_CZ: Braillský kurzor zapnut

en: Braille display
cs_CZ: Braillský řádek

en: Braille focus context presentation: %s
cs_CZ: Zobrazení kontextových informací na  braillském řádku: %s

en: Braille inp&ut
cs_CZ: Braillský &vstup

en: Braille input disabled
cs_CZ: Braillský vstup vypnut

en: Braille input enabled
cs_CZ: Braillský vstup zapnut

en: Braille mode {brailleMode}
cs_CZ: Braillský režim {brailleMode}

en: Braille mode:
cs_CZ: Braillský režim:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
cs_CZ: Systémový kurzor následuje čtecí kurzor na braillském řádku %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
cs_CZ: Systémový kurzor následuje čtecí kurzor na braillském řádku výchozí (%s)

en: Braille show messages %s
cs_CZ: Zobrazení zpráv %s

en: Braille show selection %s
cs_CZ: Zobrazení výběru %s

en: Braille show selection default (%s)
cs_CZ: Zobrazení výběru výchozí (%s)

en: Braille tethered %s
cs_CZ: Braillský kurzor je propojen %s

en: Braille viewer disabled
cs_CZ: Braillský prohlížeč vypnut

en: Braille viewer enabled
cs_CZ: Braillský prohlížeč zapnut

en: Browse Mode
cs_CZ: Režim prohlížení

en: Browse mode
cs_CZ: Režim prohlížení

en: Browse...
cs_CZ: Procházet...

en: Bubble
cs_CZ: Bublinový

en: Bubble with 3D effects
cs_CZ: Bublinový s prostorovými efekty

en: Bulgarian 8 dot computer braille
cs_CZ: Bulharské 8-bodové počítačové písmo

en: Bulgarian grade 1
cs_CZ: Bulharský plnopis

en: Burmese grade 1
cs_CZ: Barmský plnopis

en: Burmese grade 2
cs_CZ: Barmský zkratkopis

en: C&hange...
cs_CZ: &Změnit...

en: C&ontributors
cs_CZ: &Tým NVDA

en: CC:
cs_CZ: Kopie:

en: COM Registration Fixing Tool
cs_CZ: Nástroj pro opravu systému

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
cs_CZ: Nelze změnit aktivní profil, je nutné zavřít všechny dialogy NVDA

en: Can't find the documentation window.
cs_CZ: Nelze najít okno s dokumentací.

en: Can't select text, press twice to copy
cs_CZ: Nelze vybrat text, stiskněte dvakrát pro zkopírování

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Candidate
cs_CZ: Návrh

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
cs_CZ: Nelze najít řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber}  v záhlaví sloupců

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
cs_CZ: Nelze najít řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber}  v záhlaví řádků

en: Cannot find {address}    in column headers
cs_CZ: Nelze najít {address}    v záhlaví sloupců

en: Cannot find {address}    in row headers
cs_CZ: Nelze najít {address}    v záhlaví řádků

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
cs_CZ: Doplněk z umístění {path} nelze nainstalovat.
    Pro instalaci doplňků prosím spusťte program NVDA.

en: Capital pitch change percentage
cs_CZ: Změnit výšku hlasu při čtení velkých p&ísmen v procentech

en: Caret movement timeout (in ms)
cs_CZ: Vyčkat před pohybem systémového kurzoru (časový limit v milisekundách)

en: Case &sensitive
cs_CZ: Rozlišovat velká a malá &písmena

en: Catalan grade 1
cs_CZ: Katalánský plnopis

en: Category {categoryAxisData}:
cs_CZ: Kategorie {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
cs_CZ: Okraje bun&ěk:

en: Cell c&oordinates
cs_CZ: So&uřadnice buněk

en: Center Title placeholder
cs_CZ: Hlavní nadpis zástupný symbol

en: Central Kurdish grade 1
cs_CZ: Centrální kurdština - plnopis

en: Change selected symbol
cs_CZ: Výslovnost vybraného znaku

en: Change tracking off
cs_CZ: Nesledovat změny

en: Change tracking on
cs_CZ: Sledovat změny

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
cs_CZ: Byly provedeny změny v doplňcích. Aby se změny projevily, je nutné restartovat NVDA. Restartovat nyní?

en: Character: {}
    Replacement: {}
cs_CZ: Znak: {}
    Popis: {}

en: Chart Elements
cs_CZ: Prvky grafu

en: Chart area
cs_CZ: Oblast grafu

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
cs_CZ: Oblast grafu, výška: {chartAreaHeight}, šířka: {chartAreaWidth}, vršek: {chartAreaTop}, levá strana: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
cs_CZ: Graf zástupný symbol

en: Chart title: {chartTitle}
cs_CZ: Název grafu: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
cs_CZ: Název grafu: {chartTitle}, typ: {chartType}

en: Checking for Update
cs_CZ: Kontrola aktualizací

en: Checking for update
cs_CZ: Kontrolují se aktualizace

en: Chichewa (Malawi) literary braille
cs_CZ: Čičevština (Malawi) plnopis

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
cs_CZ: Čínština (čínská, mandarínská) - nynější systém

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
cs_CZ: Čínština (čínská, mandarínská) - nynější systém (bez tónů)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
cs_CZ: Čínština (čínská, mandarínská) - dvoufonémový systém

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
cs_CZ: Čínština (hong-kongská, kantonská)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
cs_CZ: Čínština (taiwanská, mandarínská)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
cs_CZ: Čínština všeobecný braille (znaková sada zjednodušená čínština)

en: Clear the output pane
cs_CZ: Vymazat výstupní panel

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
cs_CZ: Klikne levým tlačítkem myši na její aktuální pozici

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
cs_CZ: Klikne pravým tlačítkem myši na aktuální pozici dotyku. obvykle se používá pro vyvolání kontextové nabídky.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
cs_CZ: Klikne pravým tlačítkem myši na její aktuální pozici

en: Clustered Bar
cs_CZ: Skupinový pruhový

en: Clustered Column
cs_CZ: Skupinový sloupcový

en: Clustered Cone Bar
cs_CZ: Skupinový kuželový pruhový

en: Clustered Cone Column
cs_CZ: Skupinový kuželový sloupcový

en: Clustered Cylinder Bar
cs_CZ: Skupinový válcový pruhový

en: Clustered Pyramid Bar
cs_CZ: Skupinový jehlanový pruhový

en: Clustered Pyramid Column
cs_CZ: Skupinový jehlanový sloupcový

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Command line option: {langDesc}
cs_CZ: Možnost příkazového řádku: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
cs_CZ: Příkaz není podporován v tomto dokumentu. První buňky sloupců v tabulkách jsou automaticky nastaveny jako záhlaví řádků.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
cs_CZ: Příkaz není podporován v tomto dokumentu. První buňky řádků v tabulkách jsou automaticky nastaveny jako záhlaví sloupců.

en: Commands &Quick Reference
cs_CZ: Seznam klávesových &příkazů

en: Commands Quick Reference
cs_CZ: Seznam klávesových příkazů

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comment thread: {comment}  by {author}
cs_CZ: Vlákno komentáře: {comment}  od {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
cs_CZ[0]: Vlákno komentáře: {comment} od {author} má {numReplies} odpověď
cs_CZ[1]: Vlákno komentáře: {comment} od {author} má {numReplies} odpovědi
cs_CZ[2]: Vlákno komentáře: {comment} od {author} má {numReplies} odpovědi
cs_CZ[3]: Vlákno komentáře: {comment} od {author} má {numReplies} odpovědí

en: Comment: {comment} by {author}
cs_CZ: Komentář: {comment} od {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
cs_CZ: Komentář: {comment} od {author} dne {date}

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Composition
cs_CZ: Vstup složených znaků

en: Configuration
cs_CZ: Nastavení

en: Configuration File Error
cs_CZ: Chyba konfiguračního souboru

en: Configuration Profiles
cs_CZ: Konfigurační profily

en: Configuration applied
cs_CZ: Nastavení načteno

en: Configuration profile triggers disabled
cs_CZ: Události profilů vypnuty

en: Configuration profile triggers enabled
cs_CZ: Události profilů zapnuty

en: Configuration profiles
cs_CZ: Konfigurační profily

en: Configuration restored to factory defaults
cs_CZ: Výchozí nastavení NVDA bylo obnoveno

en: Configuration saved
cs_CZ: Nastavení uloženo

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
cs_CZ: Nastavení množství informací o ovládacích prvcích. Tyto možnosti platí pro ohlašování fokusu a objektovou navigaci, ale nikoli při čtení textu, např. webový obsah v režimu prohlížení.

en: Configure visual aids.
cs_CZ: Nastavení vizuálních pomůcek.

en: Confirm Deletion
cs_CZ: Potvrdit odstranění

en: Connecting
cs_CZ: Připojování

en: Content is not visible
cs_CZ: Žádný obsah není viditelný

en: Copied to clipboard: {text}
cs_CZ: Zkopírováno: {text}

en: Copied: {text}
cs_CZ: Zkop: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
cs_CZ: Zkopíruje obsah stavového řádku aktuální aplikace.

en: Coptic 8 dot computer braille
cs_CZ: Koptské 8-bodové počítačové písmo

en: Copy &portable configuration to current user account
cs_CZ: &Zkopírovat nastavení přenosné verze  do aktuálního  uživatelského účtu

en: Copy current &user configuration
cs_CZ: &Zkopírovat aktuální uživatelské nastavení

en: Copying Settings
cs_CZ: Kopírování nastavení

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
cs_CZ: Copyright (C) {years} NVDA Tým

en: Corners
cs_CZ: Rohy

en: Could not disable screen curtain
cs_CZ: Nelze vypnout clonu obrazovky

en: Could not enable screen curtain
cs_CZ: Nelze zapnout clonu obrazovky

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
cs_CZ: Nelze zapnout clonu obrazovky při rozpoznávání

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
cs_CZ: Nelze korektně ukončit následující vizuální rozšíření:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
cs_CZ: Nelze korektně ukončit {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
cs_CZ: Hlasový výstup %s nelze načíst.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
cs_CZ: Nelze načíst následující vizuální rozšíření:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
cs_CZ: Řádek {display} nelze načíst.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
cs_CZ: Nelze načíst vizuální rozšíření {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
cs_CZ: Nelze uložit Nastavení - pravděpodobně je NVDA spuštěn v souborovém systému jen pro čtení

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
cs_CZ: &Vytvořit zástupce na ploše a nastavit klávesovou zkratku (Ctrl+Alt+N)

en: Create &portable copy
cs_CZ: Vytvořit &přenosnou kopii

en: Create Portable NVDA
cs_CZ: Vytvořit přenosnou verzi NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
cs_CZ: Vytvořit &novou složku pro přenosnou kopii

en: Creating Portable Copy
cs_CZ: Vytváření Přenosné Verze

en: Croatian 8 dot computer braille
cs_CZ: Chorvatské 8-bodové počítačové písmo

en: Croatian grade 1
cs_CZ: Chorvatský plnopis

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
cs_CZ: Klínové písmo (přepis) plnopis

en: Current application (%s)
cs_CZ: Aktuální aplikace %s

en: Cursor blink rate (ms)
cs_CZ: &Rychlost blikání kurzoru v milisekundách

en: Cursor shape for &focus:
cs_CZ: Tvar kurzoru pro &fokus:

en: Cursor shape for &review:
cs_CZ: Tvar čtecího kurzoru:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
cs_CZ: Přepíná mezi stavy normalizace Unicode braillského písma

en: Cycle through the braille cursor shapes
cs_CZ: Přepíná tvary braillského kurzoru

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
cs_CZ: Přepíná mezi režimy přesunutí systémového a čtecího kurzoru na braillském řádku

en: Cycle through the braille show messages modes
cs_CZ: Přepíná mezi režimy zobrazení zpráv na braillském řádku

en: Cycle through the braille show selection states
cs_CZ: Přepíná mezi stavy zobrazení výběru braillského řádku

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
cs_CZ: Přepíná mezi režimy ohlašování záhlaví sloupců a řádků v tabulkách

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
cs_CZ: Přepíná mezi stavy normalizace Unicode řeči

en: Cycles between available touch modes
cs_CZ: Přepíná mezi dostupnými dotykovými režimy

en: Cycles between speech modes.
cs_CZ: Přepíná mezi režimy řeči.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
cs_CZ: Přepíná mezi jednotlivými režimy tlumení zvuku pro snížení zvuků ostatních aplikací

en: Cycles through line indentation settings
cs_CZ: Přepíná nastavení pro odsazení řádku

en: Cycles through paragraph navigation styles
cs_CZ: Přepíná styly pro navigaci odstavci

en: Cycles through sound split modes
cs_CZ: Přepíná mezi režimy dělení zvuku

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
cs_CZ: Přepíná mezi několika úrovněmi vyslovování interpunkce

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
cs_CZ: Přepíná mezi dostupnými jazyky pro rozpoznávání textu Windows

en: Cycles through the cell border reporting settings
cs_CZ: Přepíná nastavení hlášení okrajů buněk

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
cs_CZ: Přepíná mezi režimy pro automatické přepínání jazyků: vypnuto, pouze jazyk a jazyk a dialekt.

en: Czech 8 dot computer braille
cs_CZ: České 8-bodové počítačové písmo

en: Czech grade 1
cs_CZ: Český plnopis

en: Danish 6 dot grade 1
cs_CZ: Dánský 6-bodový plnopis

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
cs_CZ: Dánský 6-bodový plnopis (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
cs_CZ: Dánský 6-bodový zkratkopis

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
cs_CZ: Dánský 6-bodový zkratkopis (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
cs_CZ: Dánské 8-bodové počítačové písmo

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
cs_CZ: Dánské 8-bodové počítačové písmo (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
cs_CZ: Dánský 8-bodový plnopis

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
cs_CZ: Dánský 8-bodový plnopis (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
cs_CZ: Dánský 8-bodový zkratkopis

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
cs_CZ: Dánský 8-bodový zkratkopis (1993)

en: Data Label
cs_CZ: Popisek dat

en: Data Table
cs_CZ: Tabulka dat

en: Data validation prompt: {0}
cs_CZ: Žádost o ověření dat: {0}

en: Date placeholder
cs_CZ: Datum zástupný symbol

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Debug logging
cs_CZ: Úroveň protokolování

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
cs_CZ: Snižuje hodnotu aktuálně zvoleného parametru v kruhu nastavení hlasového výstupu

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
cs_CZ: Snižuje hodnotu aktuálně zvoleného parametru v kruhu nastavení hlasového výstupu ve většim rozsahu

en: Default (Yes)
cs_CZ: Výchozí (Ano)

en: Default ({})
cs_CZ: Výchozí ({})

en: Default dictionary
cs_CZ: Výchozí slovník

en: Desktop
cs_CZ: Plocha

en: Destination of: {name}
cs_CZ: Cíl: {name}

en: Dictionary Entry Error
cs_CZ: Chyba položky slovníku

en: Directory Exists
cs_CZ: Adresář existuje

en: Disabled
cs_CZ: Zakázán

en: Dismiss the recognition result
cs_CZ: Zavřít okno s výsledkem rozpoznaného textu

en: Display
cs_CZ: Displej

en: Display Unit Label
cs_CZ: Popisek jednotky zobrazení

en: Display nonprinting characters
cs_CZ: Zobrazit netisknutelné znaky

en: Displays one of the recent messages
cs_CZ: Přečte jednu z naposledy přijatých zpráv

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
cs_CZ: Zobrazí cílovou URL adresu odkazu na pozici kurzoru nebo fokusu v samostatném okně. To může víc vyhovovat uživatelům braillských řádků.

en: Distribution:
cs_CZ: Distribuce:

en: Document Formatting
cs_CZ: Ohlašování formátování dokumentu

en: Document Navigation
cs_CZ: Dokumentová navigace

en: Document formatting
cs_CZ: Ohlašování formátování dokumentu

en: Document information
cs_CZ: Informace o dokumentu

en: Document review
cs_CZ: Prohlížení dokumentu

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Dot 8
cs_CZ: Bod 8

en: Dot firm&ness
cs_CZ: &Pevnost bodů

en: Dots 7 and 8
cs_CZ: Body 7 a 8

en: Double line spacing
cs_CZ: Dvojí řádkování

en: Doughnut
cs_CZ: Prstencový

en: Down Bars
cs_CZ: Sloupce poklesu

en: Downloading
cs_CZ: Stahování

en: Downloading Update
cs_CZ: Stahování Aktualizace

en: Drop Lines
cs_CZ: Vynášecí čáry

en: Duck when outputting speech and sounds
cs_CZ: Tlumit, když NVDA mluví a přehrává zvuky

en: Dutch 6 dot
cs_CZ: Holandské 6-bodové písmo

en: Dutch 8 dot
cs_CZ: Holandské 8-bodové písmo

en: E&mphasis
cs_CZ: Zvýrazněn&í

en: E&xit
cs_CZ: U&končit

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
cs_CZ: &Slovo, na kterém je kurzor, zobrazit počítačovým braillovým písmem

en: EcoBraille displays
cs_CZ: Braillské řádky EcoBraille

en: Edge of table
cs_CZ: Okraj tabulky

en: Edit Dictionary Entry
cs_CZ: Upravit položku slovníku

en: Editable Text
cs_CZ: Upravitelný text

en: Editing note for cell {address}
cs_CZ: Upravit poznámku pro buňku {address}

en: Editing profile {profile}
cs_CZ: Úprava profilu {profile}

en: Elapsed time not available
cs_CZ: Nelze zjistit uplynulý čas

en: Elements
cs_CZ: Prvky

en: Elements List
cs_CZ: Seznam prvků

en: Empty slide
cs_CZ: Prázdný snímek

en: Emulate key press: {emulateGesture}
cs_CZ: Emulovat stisk kláves: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
cs_CZ: Emulované klávesy na systémové klávesnici

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
cs_CZ: Emuluje stisk klávesy %s na systémové klávesnici

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
cs_CZ: Povolit &načítání vlastních modulů ze složky developer scratchpad

en: Enable mouse &tracking
cs_CZ: Povolit &sledování myši

en: Enable touch interaction support
cs_CZ: Zapnout podporu pro dotyková &gesta

en: Enabled
cs_CZ: Povolen

en: Enabled logging categories
cs_CZ: Povolené kategorie protokolování

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
cs_CZ: Po aktivaci clony obrazovky bude obrazovka vašeho počítače úplně černá a nebude na ní nic vidět. Ujistěte se, že můžete pracovat dál bez použití obrazovky. 
    
    Chcete pokračovat?

en: Endnotes
cs_CZ: Koncové poznámky

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
cs_CZ: Britská angličtina - 8-bodové počítačové písmo

en: English (U.K.) grade 1
cs_CZ: Britská angličtina - plnopis

en: English (U.K.) grade 2
cs_CZ: Britská angličtina - zkratkopis

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
cs_CZ: Americká angličtina - 6-bodové počítačové písmo

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
cs_CZ: Americká angličtina - 8-bodové počítačové písmo

en: English (U.S.) grade 1
cs_CZ: Americká angličtina - plnopis

en: English (U.S.) grade 2
cs_CZ: Americká angličtina - zkratkopis

en: English North American Braille Computer Code
cs_CZ: Severo Americká angličtina - počítačové bodové písmo

en: Enter gesture to emulate:
cs_CZ: Zadejte příkaz pro emulaci:

en: Enter input gesture:
cs_CZ: Zadejte klávesový příkaz:

en: Erases the last entered braille cell or character
cs_CZ: Vymaže naposledy zadaný braillský text

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error Bars
cs_CZ: Chybové úsečky

en: Error Copying
cs_CZ: Chyba při kopírování

en: Error activating profile.
cs_CZ: Chyba při aktivaci profilu.

en: Error checking for update.
cs_CZ: Při kontrole aktualizací došlo k chybě.

en: Error copying NVDA user settings
cs_CZ: Chyba při kopírování uživatelského nastavení NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
cs_CZ: Nelze vytvořit profil - pravděpodobně je NVDA spuštěn v souborovém systému jen pro čtení.

en: Error deleting profile.
cs_CZ: Chyba při odstranění profilu.

en: Error downloading update.
cs_CZ: Při stahování Aktualizace došlo k chybě.

en: Error in appModule %s
cs_CZ: Chyba v aplikačním modulu %s

en: Error renaming profile.
cs_CZ: Chyba při přejmenování profilu.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
cs_CZ: Nelze uložit události profilu - pravděpodobně je NVDA spuštěn v souborovém systému jen pro čtení.

en: Error saving log: %s
cs_CZ: Chyba při ukládání protokolu: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
cs_CZ: Nelze uložit změny příkazů - pravděpodobně je NVDA spuštěn v souborovém systému jen pro čtení.

en: Error: {errorText}
cs_CZ: Chyba: {errorText}

en: Esperanto grade 1
cs_CZ: Esperantský plnopis

en: Estonian grade 0
cs_CZ: Estonský stupeň 0

en: Ethiopic grade 1
cs_CZ: Etiopský plnopis

en: Eurobraille displays
cs_CZ: Braillské řádky EuroBraille

en: Even pages footer
cs_CZ: Zápatí sudých stran

en: Even pages header
cs_CZ: Záhlaví sudých stran

en: Execute a previously downloaded NVDA update
cs_CZ: Spustit staženou aktualizaci NVDA

en: Exit
cs_CZ: Ukončit

en: Exit NVDA
cs_CZ: Ukončit NVDA

en: Exit math interaction
cs_CZ: Ukončí propouštění klávesových příkazů do aplikace MathPlayer

en: Expanded symbol ({})
cs_CZ: Rozšířený znak ({})

en: Exploded 3D Pie
cs_CZ: Rozložený prostorový pruhový

en: Exploded Doughnut
cs_CZ: Rozložený prstencový

en: Exploded Pie
cs_CZ: Rozložený výsečový

en: Explore NVDA user configuration directory
cs_CZ: Otevřít složku s uživatelským nastavením NVDA

en: Exponential
cs_CZ: Exponenciální

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
cs_CZ: Nepodařilo se zkompilovat regulární výraz odstavce: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
cs_CZ: Při vytváření přenosné verze došlo k chybě: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
cs_CZ: Instalace doplňku z umístění %s se nezdařila

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
cs_CZ: Z umístění %s nelze balíček doplňku otevřít. Chybějící soubor nebo neplatný formát balíčku

en: Feature unavailable.
cs_CZ: Nedostupná funkce.

en: File in Use
cs_CZ: Soubor je právě používán

en: Filipino grade 2
cs_CZ: Filipínský zkratkopis

en: Fill display for context changes
cs_CZ: Vyplnit řádek při změnách kontextu

en: Filled Radar
cs_CZ: Paprskový s výplní

en: Filter b&y:
cs_CZ: &Filtrovat podle:

en: Find
cs_CZ: Najít

en: Finnish 6 dot
cs_CZ: Finské 6-bodové písmo

en: Finnish 8 dot computer braille
cs_CZ: Finské 8-bodové počítačové písmo

en: First page footer
cs_CZ: Zápatí první strany

en: First page header
cs_CZ: Záhlaví první strany

en: Floor
cs_CZ: Podstava

en: Fo&rmulas
cs_CZ: &Vzorce

en: Focus context presentation:
cs_CZ: Zobrazení kontextových informací:

en: Focus mode
cs_CZ: Formulářový režim

en: Follow &mouse cursor
cs_CZ: Sledovat kurzor &myši

en: Follow System &Caret
cs_CZ: Sledovat &systémový kurzor

en: Follow system &focus
cs_CZ: Sledovat &systémový fokus

en: Font
cs_CZ: Písmo

en: Font &size
cs_CZ: &Velikost písma

en: Font attrib&utes
cs_CZ: Vl&astnosti písma

en: Footer placeholder
cs_CZ: Zápatí zástupný symbol

en: Footnotes
cs_CZ: Poznámky pod čarou

en: Formatting
cs_CZ: Formátování

en: Forward to:
cs_CZ: Přeposlat:

en: Fra&mes
cs_CZ: &Rámce

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
cs_CZ: Řádky Focus/PAC Mate od společnosti Freedom Scientific

en: French (unified) 6 dot computer braille
cs_CZ: Francouzské (jednotné) 6-bodové počítačové písmo

en: French (unified) 8 dot computer braille
cs_CZ: Francouzské (jednotné) 8-bodové počítačové písmo

en: French (unified) grade 2
cs_CZ: Francouzský (jednotný) zkratkopis

en: From:
cs_CZ: Od:

en: Full shaped mode
cs_CZ: Režim plných tvarů

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Georgian literary braille
cs_CZ: Gruzínský plnopis

en: German 6 dot computer braille
cs_CZ: Německé 6-bodové počítačové písmo

en: German 8 dot computer braille
cs_CZ: Německé 8-bodové počítačové písmo

en: German grade 0
cs_CZ: Německý stupeň 0

en: German grade 0 (detailed)
cs_CZ: Německý stupeň 0 (podrobný)

en: German grade 1
cs_CZ: Německý plnopis

en: German grade 1 (detailed)
cs_CZ: Německý plnopis (podrobný)

en: German grade 2
cs_CZ: Německý zkratkopis

en: German grade 2 (detailed)
cs_CZ: Německý zkratkopis (podrobný)

en: Global
cs_CZ: Globální

en: Greek (Greece)
cs_CZ: Řečtina (Řecko)

en: Greek international braille
cs_CZ: Řecké mezinárodní písmo

en: Gridlines are visible
cs_CZ: Mřížky jsou viditelné

en: Gujarati grade 1
cs_CZ: Gudžarátský plnopis

en: H&eaders
cs_CZ: Zá&hlaví

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
cs_CZ: Simulace HID klávesnice není dostupná.

en: HID keyboard simulation disabled
cs_CZ: Simulace HID klávesnice vypnutá

en: HID keyboard simulation enabled
cs_CZ: Simulace HID klávesnice zapnutá

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
cs_CZ: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
cs_CZ: Režim polovičních tvarů

en: Handle keys from other &applications
cs_CZ: Zpracovávat klávesy z jiných &aplikací

en: Handled by application
cs_CZ: Zpracováno v aplikaci

en: Handout Master view
cs_CZ: Zobrazení předlohy podkladů

en: Handy Tech braille displays
cs_CZ: Braillské řádky Handy Tech

en: Has appointment
cs_CZ: Připomínka

en: Has conditional formatting
cs_CZ: Podmíněné formátování

en: Has data validation
cs_CZ: Ověření dat

en: Header placeholder
cs_CZ: Záhlaví zástupný symbol

en: Hebrew (Biblical) grade 1
cs_CZ: Hebrejština (biblická) plnopis

en: Hebrew computer braille
cs_CZ: Hebrejské počítačové písmo

en: Hi Lo Lines
cs_CZ: Spojnice extrémů

en: Hide nonprinting characters
cs_CZ: Skrýt netisknutelné znaky

en: High-Low-Close
cs_CZ: Maximum-minimum-konec

en: Highlight browse &mode cursor
cs_CZ: Zvýraznit kurzor v režimu &prohlížení

en: Highlight navigator &object
cs_CZ: Zvýraznit prohlížený &objekt

en: Highlight system fo&cus
cs_CZ: Zvýraznit &systémový fokus

en: Highlighted (mar&ked) text
cs_CZ: Zv&ýrazněný (označený) text

en: Hindi grade 1
cs_CZ: Hindský plnopis

en: Hungarian 8 dot computer braille
cs_CZ: Maďarské 8-bodové počítačové písmo

en: Hungarian grade 1
cs_CZ: Maďarský plnopis

en: Hungarian grade 2
cs_CZ: Maďarský zkratkopis

en: I &agree
cs_CZ: &Souhlasím

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
cs_CZ: Chápu, že tyto změny mohou způsobit nesprávnou funkčnost NVDA.

en: I&nput gestures...
cs_CZ: Klávesové &příkazy...

en: I&nterrupt speech while scrolling
cs_CZ: Přerušit řeč při přesouvá&ní

en: IME closed
cs_CZ: IME zavřeno

en: IME opened
cs_CZ: IME otevřeno

en: IP address
cs_CZ: IP adresa

en: Icelandic 8 dot computer braille
cs_CZ: Islandské 8-bodové počítačové písmo

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
cs_CZ: Oznámí aktuální čas a dvojitý stisk oznámí aktuální datum

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
cs_CZ: Označí text od prve nastavené počáteční značky do aktuální pozice čtecího kurzoru. Dvojí stisk text zkopíruje do schránky

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
cs_CZ: Vynechávat &prázdné řádky pro hlášení odsazení

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
cs_CZ: Nevynechávat prázdné řádky pro hlášení odsazení

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
cs_CZ: Vynechávat prázdné řádky pro hlášení odsazení

en: Ignore mouse input from other &applications
cs_CZ: Ignorovat pokyny pro myš z jiných &aplikací

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
cs_CZ: Za účelem zlepšení NVDA v budoucnu chce organizace NV Access shromažďovat uživatelské údaje z každé spuštěné verze NVDA.
    
    Údaje zahrnují verzi operačního systému, verzi NVDA, jazyk, zemi původu a určitá nastavení jako hlasový výstup, braillský řádek a braillskou tabulku. Nikdy nebude zasílán mluvený či braillský obsah. Seznam všech shromažďovaných údajů najdete v uživatelské příručce.
    
    Chcete, aby organizace NV Access pravidelně shromažďovala tyto údaje pro zlepšení NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
cs_CZ: Při zpracování speciálních znaků a &emoji použít databázi Unicode konzorcia

en: Include l&ayout tables
cs_CZ: Zahrnout vzhledové &tabulky

en: Incompatible Add-ons
cs_CZ: Nekompatibilní doplňky

en: Incompatible add-ons
cs_CZ: Nekompatibilní doplňky

en: Incompatible reason
cs_CZ: Důvod nekompatibility

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
cs_CZ: Zvyšuje hodnotu aktuálně zvoleného parametru v kruhu nastavení hlasového výstupu

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
cs_CZ: Zvyšuje hodnotu aktuálně zvoleného parametru v kruhu nastavení hlasového výstupu ve většim rozsahu

en: Input
cs_CZ: Vstup

en: Input Composition
cs_CZ: Složení vstupu

en: Input Gestures
cs_CZ: Klávesové příkazy

en: Input Message is {message}
cs_CZ: Vstupní zpráva je {message}

en: Input Message is {title}: {message}
cs_CZ: Vstupní zpráva je {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
cs_CZ: Zadává braillské body pomocí vestavěné klávesnice braillského řádku

en: Install NVDA
cs_CZ: Instalace NVDA

en: Install pending &update
cs_CZ: Nainstalovat staženou &aktualizaci

en: Install pending update
cs_CZ: Nainstalovat staženou aktualizaci

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
cs_CZ: Instalace {summary} {version} byla zablokována. Minimální vyžadovaná verze NVDA pro tento doplněk je {minimumNVDAVersion}, vaše aktuální verze NVDA je {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
cs_CZ: Probíhá instalace doplňku

en: Installing NVDA
cs_CZ: Probíhá instalace NVDA

en: Insufficient Privileges
cs_CZ: Nedostatečná oprávnění

en: International Phonetic Alphabet
cs_CZ: Mezinárodní fonetická abeceda

en: Invalid configuration
cs_CZ: Neplatné nastavení

en: Irish grade 1
cs_CZ: Irský plnopis

en: Irish grade 2
cs_CZ: Irský zkratkopis

en: Israeli grade 1
cs_CZ: Izraelský plnopis

en: Italian 6 dot computer braille
cs_CZ: Italské 6-bodové počítačové písmo

en: Italian 8 dot computer braille
cs_CZ: Italské 8-bodové počítačové písmo

en: Italic off
cs_CZ: Kurzíva vypnutá

en: Italic on
cs_CZ: Kurzíva zapnutá

en: Japanese (Kantenji) literary braille
cs_CZ: Japonský (Kantenji) plnopis

en: Justified
cs_CZ: Zarovnáno do bloku

en: Kannada grade 1
cs_CZ: Kannadský plnopis

en: Kashmiri grade 1
cs_CZ: Kašmírský plnopis

en: Kazakh grade 1
cs_CZ: Kazašský plnopis

en: Key words:
cs_CZ: Klíčová slova:

en: Keyboard
cs_CZ: Klávesnice

en: Khmer grade 1
cs_CZ: Khmerský plnopis

en: Kinyarwanda literary braille
cs_CZ: Rwandský plnopis

en: Korean grade 1
cs_CZ: Korejský plnopis

en: Korean grade 1 (2006)
cs_CZ: Korejský plnopis (2006)

en: Korean grade 2
cs_CZ: Korejský zkratkopis

en: Korean grade 2 (2006)
cs_CZ: Korejský zkratkopis (2006)

en: L&icense
cs_CZ: &Licence

en: L&ogging level:
cs_CZ: &Úroveň protokolu:

en: Lan&dmarks
cs_CZ: Ob&lasti stránky

en: Lan&dmarks and regions
cs_CZ: Oblast&i

en: Landscape
cs_CZ: Na šířku

en: Language Configuration Change
cs_CZ: Změna nastavení jazyka

en: Lao Grade 1
cs_CZ: Laoský plnopis

en: Latvian grade 1
cs_CZ: Lotyšský plnopis

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Left aligned
cs_CZ: Zarovnáno vlevo

en: Left click
cs_CZ: Levý klik

en: Left mouse button lock
cs_CZ: Levé tlačítko myši uzamknuto

en: Left mouse button unlock
cs_CZ: Levé tlačítko myši odemknuto

en: Legacy
cs_CZ: Starší

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
cs_CZ: Položka legendy pro řadu {seriesName} {seriesIndex} z {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
cs_CZ: Položka legendy {legendEntryIndex} z {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
cs_CZ: Klíč legendy pro řadu {seriesName} {seriesIndex} z {seriesCount}

en: Level
cs_CZ: Úroveň

en: License Agreement
cs_CZ: Licenční podmínky

en: Lin&ks
cs_CZ: &Odkazy

en: Line
cs_CZ: Spojnicový

en: Line &indentation reporting:
cs_CZ: Hlá&šení odsazení:

en: Line &numbers
cs_CZ: &Čísla řádků

en: Line with Markers
cs_CZ: Spojnicový se značkami

en: Linear
cs_CZ: Spojnicová

en: Link has no apparent destination
cs_CZ: Odkaz nemá jasný cíl

en: Lists various types of elements in this document
cs_CZ: Zobrazí různé typy prvků v tomto dokumentu

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
cs_CZ: Zobrazí různé typy prvků v této tabulce

en: Lithuanian 6 dot
cs_CZ: Litevské 6-bodové písmo

en: Lithuanian 8 dot
cs_CZ: Litevské 8-bodové písmo

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
cs_CZ: Při zaneprázdněném dokumentu načíst virtuální výstup Chromium.

en: Loading NVDA. Please wait...
cs_CZ: Načítám, prosím čekejte...

en: Loading document...
cs_CZ: Načítám dokument...

en: Lock screen not secure while using NVDA
cs_CZ: Zamykací obrazovka není zabezpečená při použití NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
cs_CZ: Uzamkne nebo odemkne levé tlačítko myši

en: Locks or unlocks the right mouse button
cs_CZ: Uzamkne nebo odemkne pravé tlačítko myši

en: Log
cs_CZ: Protokol

en: Log fragment copied to clipboard
cs_CZ: Fragment protokolu zkopírován do schránky

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
cs_CZ: Počáteční pozice fragmentu protokolu označena, stiskněte znovu pro zkopírování do schránky

en: Log is unavailable
cs_CZ: Protokol není k dispozici

en: Logarithmic
cs_CZ: Logaritmická

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
cs_CZ: Zaznamená informace o aktuálně prohlíženém objektu, které mohou být užitečné pro vývojáře, a zobrazí je v Prohlížeči protokolu.

en: Luganda literary braille
cs_CZ: Gandský plnopis

en: Major Gridlines
cs_CZ: Hlavní mřížky

en: Make screen black (immediate effect)
cs_CZ: Aktivovat clonu obrazovky (okamžitý efekt)

en: Malay grade 2
cs_CZ: Malajský zkratkopis

en: Malayalam grade 1
cs_CZ: Malajálamský plnopis

en: Manipuri grade 1
cs_CZ: Manipurský plnopis

en: Manual Activation
cs_CZ: Aktivace

en: Manual activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Manual activation
cs_CZ: Aktivace

en: Manual deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Marathi grade 1
cs_CZ: Maráthský plnopis

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
cs_CZ: Označí aktuální konec protokolu jako začátek záznamu pro vývojáře. Opětovný stisk zkopíruje záznam do schránky.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
cs_CZ: Označí aktuální pozici čtecího kurzoru jako začátek textu pro výběr nebo zkopírování do schránky

en: Master Thumbnails
cs_CZ: Předloha s náhledy

en: Math interaction not supported.
cs_CZ: Práce s matematickým obsahem není podporována.

en: Media Clip placeholder
cs_CZ: Multimediální klip zástupný symbol

en: Message &timeout (sec)
cs_CZ: &Čas pro zobrazení systémových zpráv (v sekundách)

en: Microsoft UI Automation
cs_CZ: &Microsoft UI Automation

en: Minor Gridlines
cs_CZ: Vedlejší mřížky

en: Miscellaneous
cs_CZ: Různé

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
cs_CZ: Dostupné režimy dělení zvuku

en: Modes available in the Cycle speech mode command
cs_CZ: Dostupné režimy řeči

en: Mongolian grade 1
cs_CZ: Mongolský plnopis

en: Mongolian grade 2
cs_CZ: Mongolský zkratkopis

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
cs_CZ: Většina příkazů pro ovládání programu NVDA je tvořena soustiskem tzv. klávesy NVDA spolu s dalšími klávesami.
    Jako klávesy NVDA jsou standardně přednastaveny klávesy Insert a numerický Insert.
    Jako klávesu NVDA lze též nastavit klávesu CapsLock.
    Pro vyvolání nabídky programu NVDA stiskněte kdykoli klávesu NVDA+n.
    V tomto menu najdete položky pro nastavení, nápovědu a další funkce programu NVDA.

en: Mouse
cs_CZ: Myš

en: Mouse text unit resolution %s
cs_CZ: Jednotka ohlašování textu při pohybu myši %s

en: Mouse tracking off
cs_CZ: Nesledovat myš

en: Mouse tracking on
cs_CZ: Sledovat myš

en: Move focus
cs_CZ: Přesunout  fokus na prohlížený objekt

en: Move navigator object to mouse
cs_CZ: Přesunuji prohlížený objekt k myši

en: Move system caret when ro&uting review cursor
cs_CZ: Přesunout systémový i čtecí k&urzor na braillském řádku

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na pozici označenou jako začátek textu pro výběr nebo zkopírování do schránky

en: Move to focus
cs_CZ: Přesunout na fokus

en: Move to the next result
cs_CZ: Přejde na následující výsledek

en: Move to the previous result
cs_CZ: Přejde na předchozí výsledek

en: Moved above %s
cs_CZ: Přesunuto nad %s

en: Moved above blank paragraph
cs_CZ: Přesunuto nad prázdný odstavec

en: Moved below %s
cs_CZ: Přesunuto pod %s

en: Moved below blank paragraph
cs_CZ: Přesunuto pod prázdný odstavec

en: Movement by page not supported
cs_CZ: Pohyb po stránkách není podporován

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
cs_CZ: Přejde na konec skupiny prvků, např. seznamu nebo tabulky

en: Moves the braille display to the current focus
cs_CZ: Přesune braillský řádek na fokus

en: Moves the braille display to the next line
cs_CZ: Na braillském řádku zobrazí následující řádek

en: Moves the braille display to the previous line
cs_CZ: Na braillském řádku zobrazí předchozí řádek

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
cs_CZ: Přemístí fokus z aktuálního vnořeného objektu a do dalšího zaměřitelného virtuálního dokumentu

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
cs_CZ: Přesune kurzor myši na aktuálně prohlížený objekt

en: Moves the navigator object and focus to the first row
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt a fokus na první řádek

en: Moves the navigator object and focus to the last row
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt a fokus na poslední řádek

en: Moves the navigator object and focus to the next row
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt a fokus na následující řádek

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt a fokus na předchozí řádek

en: Moves the navigator object to the first column
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt na první sloupec

en: Moves the navigator object to the first object inside it
cs_CZ: Přejde na podřazený objekt

en: Moves the navigator object to the last column
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt na poslední sloupec

en: Moves the navigator object to the next column
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt na následující sloupec

en: Moves the navigator object to the next object
cs_CZ: Přejde na následující objekt

en: Moves the navigator object to the object containing it
cs_CZ: Přejde na nadřazený objekt

en: Moves the navigator object to the previous column
cs_CZ: Přesune prohlížený objekt na předchozí sloupec

en: Moves the navigator object to the previous object
cs_CZ: Přejde na předchozí objekt

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na spodní řádek aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na první znak aktuálního řádku prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na poslední znak aktuálního řádku prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na následující znak aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na následující řádek aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na následující stránku aktuálně prohlíženého objektu a přečte ji

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na následující slovo aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na předchozí znak aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na předchozí řádek aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na předchozí stránku aktuálně prohlíženého objektu a přečte ji

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na předchozí slovo aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
cs_CZ: Přesune čtecí kurzor na horní řádek aktuálně prohlíženého objektu a přečte ho

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
cs_CZ: Přejde na následující parametr v kruhu nastavení hlasového výstupu

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
cs_CZ: Přejde na další objekt v plošném zobrazení hierarchie objektové navigace

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
cs_CZ: Přejde na předchozí parametr v kruhu nastavení hlasového výstupu

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
cs_CZ: Přejde na předchozí objekt v plošném zobrazení hierarchie objektové navigace

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
cs_CZ: Přejde na začátek skupiny prvků, např. seznamu nebo tabulky

en: Moving Average
cs_CZ: Pohybující se průměrně

en: Multi line break
cs_CZ: Zalomení více řádků

en: N&otes
cs_CZ: &Poznámky

en: NV Access &shop
cs_CZ: &Obchod NV Access

en: NV Access &web site
cs_CZ: &Webová stránka NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
cs_CZ: Shromažďování uživatelských údajů o používání NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
cs_CZ: &Jazyk (vyžaduje restart NVDA):

en: NVDA Braille Viewer
cs_CZ: Braillský prohlížeč NVDA

en: NVDA Development
cs_CZ: Vývoj NVDA

en: NVDA Log Viewer
cs_CZ: Prohlížeč Protokolu NVDA

en: NVDA Message
cs_CZ: Zpráva NVDA

en: NVDA Python Console
cs_CZ: NVDA Python konzole

en: NVDA Settings
cs_CZ: Nastavení NVDA

en: NVDA Speech Viewer
cs_CZ: Zobrazení řeči NVDA

en: NVDA Update
cs_CZ: Aktualizace NVDA

en: NVDA add-on package
cs_CZ: Instalační balíček doplňku programu NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
cs_CZ: NVDA v obou kanálech a aplikace vlevo

en: NVDA in both channels and applications on the right
cs_CZ: NVDA v obou kanálech a aplikace vpravo

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
cs_CZ: NVDA nedokáže určit, zda je systém Windows uzamčen. V průběhu této relace není plocha zabezpečená při uzamčení systému. Můžete to vyřešit restartováním Windows. Pokud tento problém přetrvává, doporučuje se zakázat uzamčení obrazovky.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
cs_CZ: Odstranění nebo přepsání souboru se nezdařilo.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
cs_CZ: Aby se projevilo nové nastavení jazyka, je nutné restartovat NVDA.

en: NVDA on the left and applications in both channels
cs_CZ: NVDA vlevo a aplikace v obou kanálech

en: NVDA on the left and applications on the right
cs_CZ: NVDA vlevo a aplikace vpravo

en: NVDA on the right and applications in both channels
cs_CZ: NVDA vpravo a aplikace v obou kanálech

en: NVDA on the right and applications on the left
cs_CZ: NVDA vpravo a aplikace vlevo

en: NVDA settings
cs_CZ: Nastavení NVDA

en: NVDA started
cs_CZ: NVDA spuštěn

en: NVDA version {version} is available.
cs_CZ: je dostupná nová verze {version}.

en: NVDA web site
cs_CZ: Webová stránka programu NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
cs_CZ: Jazyk rozhraní je nyní vyvolán z příkazového řádku. Po restartu se použije jazyk uložený v konfiguraci NVDA.

en: Native app selection mode disabled
cs_CZ: Kopírování se zachovaným formátováním vypnuto

en: Native app selection mode enabled
cs_CZ: Kopírování se zachovaným formátováním zapnuto

en: Native input
cs_CZ: Místní vstup

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
cs_CZ: Nelze vypnout režim kopírování se zachovaným formátováním v tomto dokumentu

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
cs_CZ: Režim kopírování se zachovaným formátováním není podporován v tomto dokumentu

en: Native selection mode unsupported in this document
cs_CZ: Režim kopírování se zachovaným formátováním není podporován v tomto dokumentu

en: Navigating by sentence not supported in this document
cs_CZ: V tomto dokumentu se nelze pohybovat po větách

en: Nepali grade 1
cs_CZ: Nepálský plnopis

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: New Profile
cs_CZ: Nový profil

en: New name:
cs_CZ: Nový název:

en: Newsgroup:
cs_CZ: Diskusní skupina:

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Series defined.
cs_CZ: Žádná řada není definována.

en: No action
cs_CZ: Žádná výchozí akce

en: No additional details
cs_CZ: Žádné další podrobnosti

en: No braille
cs_CZ: Žádný řádek

en: No caret
cs_CZ: Žádný kurzor

en: No comment thread on this cell
cs_CZ: Žádné vlákno komentářů v této buňce

en: No comments
cs_CZ: Žádný komentář

en: No containing object
cs_CZ: Žádný nadřazený objekt

en: No ducking
cs_CZ: Bez tlumení

en: No emoji
cs_CZ: Žádná emoji

en: No focus
cs_CZ: Žádný fokus

en: No formatting information
cs_CZ: Žádné informace o formátování

en: No help available here.
cs_CZ: Bez nápovědy.

en: No location information
cs_CZ: Žádné informace o pozici čtecího kurzoru

en: No long description
cs_CZ: Bez dlouhého popisu

en: No message yet
cs_CZ: Zatím žádná zpráva

en: No navigator object
cs_CZ: Žádný prohlížený objekt

en: No new log entry to copy
cs_CZ: Žádný protokol ke zkopírování

en: No next
cs_CZ: Nenalezen

en: No next different style text
cs_CZ: Žádný další text jiného stylu

en: No next paragraph
cs_CZ: Žádný další odstavec

en: No next review mode
cs_CZ: Žádný další režim prohlížení

en: No next same style text
cs_CZ: Žádný další text stejného stylu

en: No note on this cell
cs_CZ: Žádné poznámky v této buňce

en: No notes
cs_CZ: Žádné poznámky

en: No objects inside
cs_CZ: Žádný podřazený objekt

en: No previous
cs_CZ: Nenalezen

en: No previous different style text
cs_CZ: Žádný předchozí text jiného stylu

en: No previous paragraph
cs_CZ: Žádný předchozí odstavec

en: No previous review mode
cs_CZ: Žádný předchozí režim prohlížení

en: No previous same style text
cs_CZ: Žádný předchozí text stejného stylu

en: No progress bar updates
cs_CZ: Neohlašovat aktualizaci indikátoru průběhu

en: No selection
cs_CZ: Nic nevybráno

en: No settings
cs_CZ: Žádná nastavení

en: No shortcut key
cs_CZ: Žádná klávesová zkratka

en: No speech
cs_CZ: Bez mluvení

en: No start marker set
cs_CZ: Není nastavena počáteční značka

en: No status line found
cs_CZ: Stavový řádek nenalezen

en: No symbol replacement
cs_CZ: Žádný popis znaku

en: No system battery
cs_CZ: Žádná baterie není k dispozici

en: No text to copy
cs_CZ: Žádný text ke zkopírování

en: No title
cs_CZ: Bez názvu

en: No track playing
cs_CZ: Žádná stopa se nepřehrává

en: No update available.
cs_CZ: Žádné dostupné aktualizace.

en: No user guide found.
cs_CZ: Uživatelská příručka nenalezena.

en: No&tes and comments
cs_CZ: &Poznámky a komentáře

en: Normal view
cs_CZ: Normální zobrazení

en: Northern Kurdish grade 0
cs_CZ: Severní kurdština stupeň 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
cs_CZ: Norské 8-bodové počítačové písmo

en: Norwegian grade 0
cs_CZ: Norský stupeň 0

en: Norwegian grade 1
cs_CZ: Norský plnopis

en: Norwegian grade 2
cs_CZ: Norský zkratkopis

en: Norwegian grade 3
cs_CZ: Norský stupeň 3

en: Not a link.
cs_CZ: Není odkaz.

en: Not in a container
cs_CZ: Mimo skupinu prvků

en: Not in a table cell
cs_CZ: Mimo buňku v tabulce

en: Not in table
cs_CZ: Mimo tabulku

en: Not math
cs_CZ: Není matematický zápis

en: Not on a note
cs_CZ: Žádná poznámka

en: Not supported in this document
cs_CZ: Nepodporováno v tomto dokumentu

en: Not supported in this document.
cs_CZ: Nepodporováno v tomto dokumentu.

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Notes Master view
cs_CZ: Zobrazení předlohy poznámek

en: Notes page
cs_CZ: Stránka s poznámkami

en: Nothing
cs_CZ: Nic

en: Notify
cs_CZ: Upozornit

en: Notify for &pending update on startup
cs_CZ: Upozo&rnit na staženou aktualizaci při spuštění NVDA

en: Number format: {0}
cs_CZ: Formát čísel: {0}

en: Object Presentation
cs_CZ: Prezentace objektů

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
cs_CZ: Umístění okrajů objektu {left:.1f} procent od levého okraje obrazovky, {top:.1f} procent od horního okraje obrazovky, šířka je {width:.1f} procent šířky obrazovky a výška je {height:.1f} procent výšky obrazovky

en: Object has no location
cs_CZ: Objekt nemá informaci o pozici

en: Object navigation
cs_CZ: Objektová navigace

en: Object placeholder
cs_CZ: Objekt zástupný symbol

en: Object review
cs_CZ: Prohlížení objektu

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: Mimo spodní okraj snímku o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: Mimo spodní okraj snímku o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: Mimo spodní okraj snímku o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: Mimo spodní okraj snímku o {distance:.3g} bodů

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: Mimo levý okraj snímku o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: Mimo levý okraj snímku o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: Mimo levý okraj snímku o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: Mimo levý okraj snímku o {distance:.3g} bodů

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: Mimo pravý okraj snímku o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: Mimo pravý okraj snímku o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: Mimo pravý okraj snímku o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: Mimo pravý okraj snímku o {distance:.3g} bodů

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: Mimo horní okraj snímku o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: Mimo horní okraj snímku o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: Mimo horní okraj snímku o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: Mimo horní okraj snímku o {distance:.3g} bodů

en: Only when scrolling back
cs_CZ: Jen při posunutí zpět

en: Only when tethered automatically
cs_CZ: Jen při automatickém propojení

en: Open developer scratchpad directory
cs_CZ: &Otevřít složku developer scratchpad

en: Open-High-Low-Close
cs_CZ: Počátek-maximum-minimum-konec

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
cs_CZ: Otevře složku s uživatelským nastavením NVDA.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
cs_CZ: Otevře kontrolní nástroj WX GUI. Používá se pro více informací o stavu prvků.

en: Opens the note editing dialog
cs_CZ: Otevře okno pro úpravu poznámek

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Options:
cs_CZ: Možnosti:

en: Org Chart placeholder
cs_CZ: Organizační schéma zástupný symbol

en: Organisation:
cs_CZ: Organizace:

en: Oriya grade 1
cs_CZ: Urijský plnopis

en: Out of table
cs_CZ: Mimo tabulku

en: Outline view
cs_CZ: Zobrazení přehledu

en: Output pane cleared
cs_CZ: Výstupní panel vymazán

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: Page {pageNumber}
cs_CZ: Strana {pageNumber}

en: Pages and spacing
cs_CZ: Strany a řádkování

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
cs_CZ: Papenmeier BRAILLEX novější modely

en: Papenmeier BRAILLEX older models
cs_CZ: Papenmeier BRAILLEX starší modely

en: Pass next key through
cs_CZ: Propustit následující klávesu

en: Pattern
cs_CZ: Vzor

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
cs_CZ: Provede výchozí akci na prohlíženém objektu (např. jedná-li se o tlačítko, pak jej stiskne).

en: Periodically &refresh recognized content
cs_CZ: Pravidelně &aktualizovat rozpoznaný obsah

en: Persian 8 dot computer braille
cs_CZ: Perské 8-bodové počítačové písmo

en: Persian grade 1
cs_CZ: Perský plnopis

en: Picture placeholder
cs_CZ: Obrázek zástupný symbol

en: Pie
cs_CZ: Výsečový

en: Pie of Pie
cs_CZ: Výsečový s dílčí výsečí

en: Pivot Chart Drop Zone
cs_CZ: Oblast přetažení kontingenčního grafu

en: Pivot Chart Field Button
cs_CZ: Tlačítko pole kontingenčního grafu

en: Play a sound for logged e&rrors:
cs_CZ: Přehrát zvuk pro zaznamenané &chyby:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
cs_CZ: Oznamovat &zvukem automatické návrhy

en: Play sound for &spelling errors while typing
cs_CZ: Při psaní oznámit zvukem pravopisné &chyby

en: Please Donate
cs_CZ: Prosím přispějte

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
cs_CZ: Prosím vypněte clonu obrazovky před použitím rozpoznávání textu Windows.

en: Please press OK to start the installed copy.
cs_CZ: Stiskněte tlačítko OK pro spuštění nainstalované kopie.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
cs_CZ: Prosím vyberte složku pro vytvoření přenosné verze.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
cs_CZ: Prosím určete úplnou cestu pro vytvoření přenosné verze. Může obsahovat systémové proměnné (%temp%, %homepath%, atd).

en: Please wait
cs_CZ: Prosím čekejte

en: Please wait while NVDA is being installed
cs_CZ: Vyčkejte prosím na dokončení instalace NVDA

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
cs_CZ: Prosím vyčkejte na dokončení opravy registrace v systému.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
cs_CZ: Prosím vyčkejte na vytvoření přenosné verze NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
cs_CZ: Prosím vyčkejte na dokončení kopírování vašeho nastavení do systémového profilu.

en: Please wait while the add-on is being installed.
cs_CZ: Prosím vyčkejte na dokončení instalace doplňku.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
cs_CZ: Vyčkejte prosím než bude aktualizována Vaše předchozí instalace NVDA.

en: Plot area
cs_CZ: Oblast grafu

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
cs_CZ: Oblast grafu, vnitřní výška: {plotAreaInsideHeight:.0f}, vnitřní šířka: {plotAreaInsideWidth:.0f}, vršek zevnitř: {plotAreaInsideTop:.0f}, vnitřní levá strana: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
cs_CZ: Napájení zapnuto

en: Plugins reloaded
cs_CZ: Zásuvné moduly načteny

en: Polish 8 dot computer braille
cs_CZ: Polské 8-bodové počítačové písmo

en: Polish literary braille
cs_CZ: Polský plnopis

en: Polynomial
cs_CZ: Polynomická

en: Portable Copy Exists
cs_CZ: Přenosná kopie existuje

en: Portable copy creation cancelled.
cs_CZ: Vytváření přenosné kopie zrušeno.

en: Portable directory:
cs_CZ: Adresář přenosné kopie:

en: Portrait
cs_CZ: Na výšku

en: Portuguese 8 dot computer braille
cs_CZ: Portugalské 8-bodové počítačové písmo

en: Portuguese grade 1
cs_CZ: Portugalský plnopis

en: Portuguese grade 2
cs_CZ: Portugalský zkratkopis

en: Positioned at {x}, {y}
cs_CZ: Umístěno na {x}, {y}

en: Power
cs_CZ: Výkonová

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
cs_CZ: V režimu prohlížení ohlašuje informace o formátování textu na aktuální pozici čtecího kurzoru.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
cs_CZ: V režimu prohlížení ohlašuje informace o formátování textu na aktuální pozici systémového kurzoru.

en: Preserve
cs_CZ: Zachovat

en: Press twice to copy or reset the start marker
cs_CZ: Stiskněte dvakrát pro zkopírování textu do schránky nebo pro zrušení nastavení počáteční značky

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
cs_CZ: Nastaví fokus na prohlížený objekt. Dvojitý stisk přesune systémový kurzor na pozici čtecího kurzoru

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
cs_CZ: Načte naposledy uložené nastavení. Trojitý stisk obnoví výchozí nastavení NVDA.

en: Primary Category Axis
cs_CZ: Osa primární kategorie

en: Primary Series Axis
cs_CZ: Osa primární řady

en: Primary Value Axis
cs_CZ: Osa primární hodnoty

en: Primary footer
cs_CZ: Primární zápatí

en: Primary header
cs_CZ: Primární záhlaví

en: Print Preview
cs_CZ: Náhled tisku

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Profile Triggers
cs_CZ: Události profilu

en: Profile name:
cs_CZ: Název profilu:

en: Progress &bar output:
cs_CZ: &Indikátor průběhu:

en: Punctuation/symbol &level:
cs_CZ: &Úroveň interpunkce:

en: Punjabi grade 1
cs_CZ: Pandžábský plnopis

en: Python Console
cs_CZ: Python konzole

en: Quits NVDA!
cs_CZ: Ukončí NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
cs_CZ: RGB červená {rgb.red}, zelená {rgb.green}, modrá {rgb.blue}

en: Radar
cs_CZ: Paprskový

en: Radar Axis Labels
cs_CZ: Popisky paprsků

en: Radar with Data Markers
cs_CZ: Paprskový s datovými značkami

en: Rate boos&t
cs_CZ: &Znásobit tempo

en: Re&move
cs_CZ: &Odstranit

en: Re-&download update
cs_CZ: &Znovu stáhnout aktualizaci

en: Read by &paragraph
cs_CZ: Číst po &odstavcích

en: Reads all controls in the active window
cs_CZ: Přečte obsah aktuálního okna

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
cs_CZ: Přečte text od pozice čtecího kurzoru do konce textu, přičemž se čtecí kurzor plynule posouvá po řádcích

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
cs_CZ: Přečte text od polohy systémového kurzoru do konce textu, přičemž se systémový kurzor plynule posouvá po řádcích

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
cs_CZ: Přečte sloupec svisle od aktuální buňky dolů až po poslední buňku ve sloupci.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
cs_CZ: Přečte stavový řádek aktuální aplikace, jenž se stane prohlíženým objektem.

en: Reads the current application status bar.
cs_CZ: Přečte stavový řádek aktuální aplikace.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
cs_CZ: Přečte stavový řádek aktuální aplikace. Dvojitý stisk ho vyhláskuje a trojitý stisk ho zkopíruje do schránky

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
cs_CZ: Přečte sloupec svisle zhora dolů bez pohybu systémového kurzoru.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
cs_CZ: Přečte řádek vodorovně zleva doprava bez pohybu systémového kurzoru.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
cs_CZ: Přečte řádek vodorovně od aktuální buňky doprava až po poslední buňku v řádku.

en: Recognition &language:
cs_CZ: &Jazyk pro rozpoznávání:

en: Recognition failed
cs_CZ: Rozpoznávání se nezdařilo

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
cs_CZ: Rozpozná text v aktuálně prohlíženém objektu pomocí rozpoznávání textu Windows

en: Recognizing
cs_CZ: Rozpoznávám

en: Refresh	F5
cs_CZ: Obnovit	F5

en: Refreshed
cs_CZ: Obnoveno

en: Refreshes the document content
cs_CZ: Znovu načte obsah dokumentu

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
cs_CZ: &Sledování změn a událostí UI Automation:

en: Regular &expression
cs_CZ: &Regulární výraz

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
cs_CZ: Chyba regulárního výrazu v poli vzor: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
cs_CZ: Chyba regulárního výrazu v poli nahradit: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
cs_CZ: Regulární výraz pro navigaci v textovém odstavci

en: Reload plugins
cs_CZ: Znovu načíst zásuvné &moduly

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
cs_CZ: Znovu načte aplikační a zásuvné moduly bez nutnosti restartovat NVDA. To Může být užitečné pro vývojáře

en: Remaining time not available
cs_CZ: Nelze zjistit zbývající čas

en: Remind me &later
cs_CZ: Připomenout &později

en: Remove all
cs_CZ: Odstranit vše

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
cs_CZ: Řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber}  odstraněn ze záhlaví sloupců

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
cs_CZ: Řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber}  odstraněn ze záhlaví řádků

en: Removed {address}    from column headers
cs_CZ: {address}    odstraněno ze záhlaví sloupců

en: Removed {address}    from row headers
cs_CZ: {address}    odstraněno ze záhlaví řádků

en: Rename Profile
cs_CZ: Přejmenovat profil

en: Replacement
cs_CZ: Nahradit

en: Report &notifications
cs_CZ: Automaticky hlásit oz&námení

en: Report &object when mouse enters it
cs_CZ: Hlásit &objekt při zaměření kurzoru myši

en: Report &tooltips
cs_CZ: Hlásit &kontextovou nápovědu

en: Report '&Normalized' when navigating by character
cs_CZ: Ohlásit normalizaci slovem '&Normalizováno' při pohybu po znacích

en: Report 'has details' for structured annotations
cs_CZ: Hlásit podrobnosti pro strukturované anotace

en: Report aria-description always
cs_CZ: Hlásit aria-popis vždy

en: Report backg&round progress bars
cs_CZ: Ohlašovat indikátor prů&běhu na pozadí

en: Report cell borders {mode}
cs_CZ: Ohlašovat okraje buněk {mode}

en: Report changes to the &composition string
cs_CZ: Hlásit změny v aktuálně &skládaném řetězci

en: Report changes to the &reading string
cs_CZ: Hlásit &změny předběžného návrhu

en: Report dynamic &content changes
cs_CZ: Hlásit &dynamicky měněný obsah

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
cs_CZ: Při pohybu kurzoru oznamovat změny &formátování

en: Report line indentation {mode}
cs_CZ: Ohlašovat odsazení řádků {mode}

en: Report live regions:
cs_CZ: Hlásit aktivní oblasti:

en: Report mouse &shape changes
cs_CZ: Hlásit změny &tvaru kurzoru myši

en: Report object &descriptions
cs_CZ: Hlásit &popisky objektů

en: Report object &position information
cs_CZ: Hlásit pozici objekt&u

en: Report object shortcut &keys
cs_CZ: Hlásit přístupové &klávesy k objektům

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
cs_CZ: Hlásí souhrn podrobností anotací pod systémovým kurzorem.

en: Report table headers {mode}
cs_CZ: Hlášení záhlaví v tabulkách {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
cs_CZ: Zobrazí cílovou URL adresu odkazu na pozici kurzoru nebo fokusu. Dvojitým stiskem se zobrazí v samostatném okně pro lepší přehlednost.

en: Report transparent color values
cs_CZ: Hlásit hodnoty transparentních barev

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
cs_CZ: Oznámí stav baterie a zbývající čas provozu, je-li odpojeno napájení ze sítě

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
cs_CZ: Ohlašuje informace o formátování textu na aktuální pozici čtecího kurzoru.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
cs_CZ: Ohlašuje informace o formátování textu na aktuální pozici čtecího kurzoru. Po dvojitém stisku zobrazí informace v režimu prohlížení

en: Reports formatting info for the text under the caret.
cs_CZ: Ohlašuje informace o formátování textu na aktuální pozici systémového kurzoru.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
cs_CZ: Ohlašuje informace o formátování textu na aktuální pozici systémového kurzoru. Po dvojitém stisku zobrazí informace v režimu prohlížení

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
cs_CZ: Ohlašuje informace o formátování textu pod aktuálním braillským znakem

en: Reports information about the location of the current navigator object.
cs_CZ: Ohlašuje informace o pozici právě prohlíženého objektu.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
cs_CZ: Ohlašuje informace o pozici právě zaměřeného objektu.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
cs_CZ: Ohlašuje informace o pozici textu pod systémovým kurzorem, nebo pozici právě zaměřeného objektu, není-li systémový kurzor dostupný.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
cs_CZ: Ohlašuje informace o pozici textu pod čtecím kurzorem, nebo pozici právě prohlíženého objektu, není-li text pod kurzorem.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
cs_CZ: Ohlašuje informace o pozici textu nebo objektu pod systémovým kurzorem. Dvojitý stisk poskytne další podrobnosti.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
cs_CZ: Ohlašuje informace o pozici textu nebo objektu pod čtecím kurzorem. Dvojitý stisk poskytne další podrobnosti.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
cs_CZ: Přečte znak aktuálně prohlíženého objektu, na kterém se nachází čtecí kurzor. Dvojitý stisk znak ohlásí pomocí hláskovací tabulky a trojitý stisk ohlásí jeho ascii a hexadecimální hodnotu

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
cs_CZ: Přečte aktuální řádek pod textovým kurzorem. Dvojitý Stisk řádek vyhláskuje a trojitý stisk ho vyhláskuje pomocí hláskovací tabulky.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
cs_CZ: Ohlásí aktuálně prohlížený objekt. Dvojitý stisk objekt vyhláskuje a trojitý stisk ho zkopíruje do schránky

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
cs_CZ: Oznámí uplynulý čas u aktuálně přehrávané stopy

en: Reports the length of the currently playing track, if any
cs_CZ: Oznámí délku aktuálně přehrávané stopy

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
cs_CZ: Přečte řádek aktuálně prohlíženého objektu, na kterém se nachází čtecí kurzor. Dvojitý stisk řádek vyhláskuje a trojitý stisk ho vyhláskuje pomocí hláskovací tabulky.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
cs_CZ: Přečte název aktuálního profilu

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
cs_CZ: Ohlásí nový objekt nebo obsah pod prstem, pokud je jiný než při posledním pohybu prstu

en: Reports the note on the current cell
cs_CZ: Přečte poznámku v aktuální buňce

en: Reports the note or comment thread on the current cell
cs_CZ: Přečte vlákno poznámek nebo komentářů v aktuální buňce

en: Reports the object and content directly under your finger
cs_CZ: Ohlásí objekt a obsah přímo pod prstem

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
cs_CZ: Ohlásí zaměřený objekt. Dvojitý stisk objekt vyhláskuje. Trojitý stisk ho vyhláskuje pomocí hláskovací tabulky.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
cs_CZ: Oznámí zbývající čas u aktuálně přehrávané stopy

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
cs_CZ: Ohlašuje klávesovou zkratku právě zaměřeného objektu

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
cs_CZ: Ohlásí znak, na kterém se nachází čtecí kurzor. Dvojitý stisk zobrazí v režimu prohlížení znak a text pro jeho ohlášení

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
cs_CZ: Přečte text komentáře pod systémovým kurzorem.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
cs_CZ: Přečte text ve schránce. Dvojitý stisk ho vyhláskuje. Trojitý stisk ho vyhláskuje pomocí hláskovací tabulky.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
cs_CZ: Přečte titulek aktuálního aplikačního okna nebo okna v popředí. Dvojitý stisk titulek vyhláskuje a trojitý stisk ho zkopíruje do schránky

en: Reset all settings to default state
cs_CZ: Obnoví všechna nastavení na výchozí hodnoty

en: Reset all settings to saved state
cs_CZ: Obnoví všechna uložená nastavení

en: Reset configuration to &factory defaults
cs_CZ: Obnovit &výchozí nastavení

en: Reset gestures
cs_CZ: Obnovení příkazů

en: Reset to factory &defaults
cs_CZ: Obnovit &výchozí nastavení

en: Restart
cs_CZ: Restartovat

en: Restart &later
cs_CZ: Restartovat &později

en: Restart &now
cs_CZ: Restartovat &nyní

en: Restart NVDA
cs_CZ: Restartovat NVDA

en: Restart with add-ons disabled
cs_CZ: Restartovat a zakázat doplňky

en: Restart with debug logging enabled
cs_CZ: Restartovat a nastavit nejvyšší úroveň protokolu

en: Restarts NVDA!
cs_CZ: Restartuje NVDA!

en: Restore defaults
cs_CZ: Obnovit &výchozí nastavení

en: Result
cs_CZ: Výsledek

en: Review Cursor
cs_CZ: Čtecí kurzor

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Right aligned
cs_CZ: Zarovnáno vpravo

en: Right click
cs_CZ: Pravý klik

en: Right mouse button locked
cs_CZ: Pravé tlačítko myši uzamčeno

en: Right mouse button unlocked
cs_CZ: Pravé tlačítko myši odemčeno

en: Romanian
cs_CZ: Rumunština

en: Romanian 6 dot
cs_CZ: Rumunské 6-bodové písmo

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
cs_CZ: Přesune kurzor nebo aktivuje objekt na pozici braillského znaku

en: Rows
cs_CZ: Řádky

en: Rows and columns
cs_CZ: Řádky a sloupce

en: Run COM Registration Fixing tool...
cs_CZ: Spustit nástroj pro &opravu systému...

en: Russian computer braille
cs_CZ: Ruské počítačové písmo

en: Russian contracted braille
cs_CZ: Ruský zkratkopis

en: Russian literary braille
cs_CZ: Ruský plnopis

en: Russian literary braille (detailed)
cs_CZ: Ruský plnopis (podrobný)

en: Sanskrit grade 1
cs_CZ: Sanskrtský plnopis

en: Save &as...	Ctrl+S
cs_CZ: Uložit &jako...	Ctrl+S

en: Save As
cs_CZ: Uložit jako

en: Saves the current NVDA configuration
cs_CZ: Uloží aktuální nastavení NVDA

en: Say &cap before capitals
cs_CZ: Ohlásit ve&lké písmeno slovem "velké"

en: Say all
cs_CZ: Plynulé čtení

en: Scatter
cs_CZ: Bodový

en: Scatter with Lines
cs_CZ: Bodový se spojnicemi

en: Scatter with Lines and No Data Markers
cs_CZ: Bodový se spojnicemi a bez datových značek

en: Scatter with Smoothed Lines
cs_CZ: Bodový s vyhlazenými spojnicemi

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
cs_CZ: Bodový s vyhlazenými spojnicemi a bez datových značek

en: Screen Curtain
cs_CZ: Clona obrazovky

en: Screen curtain disabled
cs_CZ: Clona obrazovky vypnutá

en: Screen curtain enabled
cs_CZ: Clona obrazovky zapnutá

en: Screen curtain not available
cs_CZ: Nelze zapnout clonu obrazovky

en: Screen review
cs_CZ: Prohlížení obrazovky

en: Scroll down at the mouse position
cs_CZ: Přejde dolů na pozici myši

en: Scroll left at the mouse position
cs_CZ: Přejde doleva na pozici myši

en: Scroll right at the mouse position
cs_CZ: Přejde doprava na pozici myši

en: Scroll up at the mouse position
cs_CZ: Přejde nahoru na pozici myši

en: Scrolls the braille display back
cs_CZ: Posune braillský řádek zpět

en: Scrolls the braille display forward
cs_CZ: Posune braillský řádek vpřed

en: Secondary Category Axis
cs_CZ: Osa sekundární kategorie

en: Secondary Series Axis
cs_CZ: Osa sekundární řady

en: Secondary Value Axis
cs_CZ: Osa sekundární hodnoty

en: Secure Desktop
cs_CZ: Zabezpečená plocha

en: Seika Braille Displays
cs_CZ: Braillské řádky Seika

en: Select Braille Display
cs_CZ: Vyberte Braillský řádek

en: Select NVDA Modifier Keys
cs_CZ: Vybrat NVDA klávesu

en: Select Synthesizer
cs_CZ: Nastavení hlasového výstupu

en: Select portable directory
cs_CZ: Vybrat adresář přenosné kopie

en: Select until the end of the current result
cs_CZ: Vybrat do konce aktuálního výsledku

en: Select until the start of the current result
cs_CZ: Vybrat do začátku aktuálního výsledku

en: Selective
cs_CZ: Selektivní

en: Sepedi grade 1
cs_CZ: Sepedský plnopis

en: Sepedi grade 2
cs_CZ: Sepedský zkratkopis

en: Serbian Cyrillic grade 1
cs_CZ: Srbština cyrilice plnopis

en: Serbian grade 1
cs_CZ: Srbský plnopis

en: Serial: {portName}
cs_CZ: Sériový: {portName}

en: Series Lines
cs_CZ: Spojnice řad

en: Series color: {colorName}
cs_CZ: Barva řady: {colorName}

en: Sesotho grade 1
cs_CZ: Sesothský plnopis

en: Sesotho grade 2
cs_CZ: Sesothský zkratkopis

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
cs_CZ: Nastaví záhlaví sloupců. Jeden stisk nastaví tuto buňku jako první záhlaví sloupců pro buňky níže a vpravo v této tabulce. Dvojitý stisk toto nastavení zruší.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
cs_CZ: Nastaví záhlaví řádků. Jeden stisk nastaví tuto buňku jako první záhlaví řádků pro buňky níže a vpravo v této tabulce. Dvojitý stisk toto nastavení zruší.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
cs_CZ: Řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber} nastaven jako začátek záhlaví sloupců

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
cs_CZ: Řádek {rowNumber} sloupec {columnNumber} nastaven jako začátek záhlaví řádků

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
cs_CZ: Nastaví první hodnotu aktuálního nastavení v kruhu nastavení hlasového výstupu

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
cs_CZ: Nastaví poslední hodnotu aktuálního nastavení v kruhu nastavení hlasového výstupu

en: Set {address} as start of column headers
cs_CZ: {address} nastaveno jako začátek záhlaví sloupců

en: Set {address} as start of row headers
cs_CZ: {address} nastaveno jako začátek záhlaví řádků

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
cs_CZ: Nastaví aktuální buňku jako začátek záhlaví sloupců. Jeden stisk nastaví tuto buňku jako první záhlaví sloupců pro buňky níže a vpravo v této oblasti. Dvojitý stisk toto nastavení zruší.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
cs_CZ: Nastaví aktuální buňku jako začátek záhlaví řádků. Jeden stisk nastaví tuto buňku jako první záhlaví řádků pro buňky níže a vpravo v této oblasti. Dvojitý stisk toto nastavení zruší.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
cs_CZ: Prohlíženým objektem se stane zaměřený objekt a čtecí kurzor bude nastaven na pozici systémového kurzoru, je-li to možné.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
cs_CZ: Prohlíženým objektem se stane objekt pod kurzorem myši a bude ohlášen

en: Setswana grade 1
cs_CZ: Setswanský plnopis

en: Setswana grade 2
cs_CZ: Setswanský zkratkopis

en: Setting HID keyboard simulation not supported
cs_CZ: Nastavení pro simulaci HID klávesnice není podporováno

en: Shape
cs_CZ: Obdélník

en: Sheet {0}, {1}
cs_CZ: List {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
cs_CZ: Při &ukončení NVDA zobrazit více možností

en: Show indefinitely
cs_CZ: Na neurčito

en: Show messages
cs_CZ: Zobrazovat zprávy

en: Show se&lection
cs_CZ: Zobrazit &výběr

en: Shows NVDA's audio settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení zvuků NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
cs_CZ: Zobrazí braillské Nastavení NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení režimu prohlížení NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení ohlašování formátování dokumentu

en: Shows NVDA's general settings
cs_CZ: Zobrazí obecné nastavení NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení složení vstupu NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení klávesnice NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení myši NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení prezentace objektů

en: Shows NVDA's review cursor settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení čtecího kurzoru NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
cs_CZ: Zobrazí nastavení řeči NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
cs_CZ: Zobrazí možnosti týkající se vybraného textu nebo textu pod kurzorem

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
cs_CZ: Zobrazí dialog s konfiguračními profily NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
cs_CZ: Zobrazí dialog s výběrem braillských řádků pro NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
cs_CZ: Zobrazí výchozí řečový slovník NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
cs_CZ: Zobrazí dialog se vstupními příkazy NVDA

en: Shows the NVDA menu
cs_CZ: Zobrazí nabídku NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
cs_CZ: Zobrazí dialog výslovnost interpunkčních znaků NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
cs_CZ: Zobrazí dialog s výběrem hlasových výstupů NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
cs_CZ: Zobrazí dočasný řečový slovník NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
cs_CZ: Zobrazí řečový slovník pro aktuální hlas NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
cs_CZ: Zobrazí dlouhý popis pro aktuální prvek, je-li k dispozici.

en: Simple review mode off
cs_CZ: Zjednodušený režim objektové navigace vypnut

en: Simple review mode on
cs_CZ: Zjednodušený režim objektové navigace zapnut

en: Single letter navigation off
cs_CZ: Rychlá navigace vypnutá

en: Single letter navigation on
cs_CZ: Rychlá navigace zapnutá

en: Single line break
cs_CZ: Zalomení jednoho řádku

en: Single line spacing
cs_CZ: Jednoduché řádkování

en: Sleep mode off
cs_CZ: Režim spánku vypnut

en: Sleep mode on
cs_CZ: Režim spánku zapnut

en: Slice color: {colorName}
cs_CZ: Barva výseče: {colorName}

en: Slide Master view
cs_CZ: Zobrazení předlohy snímku

en: Slide Number placeholder
cs_CZ: Číslo snímku zástupný symbol

en: Slide Show - complete
cs_CZ: Konec prezentace

en: Slide Sorter view
cs_CZ: Zobrazení řazení snímků

en: Slide show - {slideName}
cs_CZ: Prezentace - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
cs_CZ: Poznámky pro prezentaci - {slideName}

en: Slide view
cs_CZ: Zobrazení snímků

en: Slide {slideNumber}
cs_CZ: Snímek {slideNumber}

en: Slovak grade 1
cs_CZ: Slovenský plnopis

en: Slovenian 8 dot computer braille
cs_CZ: Slovinské 8-bodové počítačové písmo

en: Slovenian grade 1
cs_CZ: Slovinský plnopis

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
cs_CZ: Některé operace s doplňky se nezdařily. Další podrobnosti najdete v protokolu.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
cs_CZ: Nelze použít dělení zvuku. Prosím zapněte WASAPI v pokročilém nastavení.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
cs_CZ: NVDA v obou kanálech a aplikace v obou kanálech

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
cs_CZ: Dělení zvuku vypnuto

en: Southern Vietnamese grade 1
cs_CZ: Jižní vietnamština plnopis

en: Spanish 8 dot computer braille
cs_CZ: Španělské 8-bodové počítačové písmo

en: Spanish for Greek text
cs_CZ: Španělština pro řecký text

en: Spanish grade 1
cs_CZ: Španělský plnopis

en: Spanish grade 2
cs_CZ: Španělský zkratkopis

en: Speak
cs_CZ: Ohlašovat

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
cs_CZ: Ohlašovat &hesla ve všech rozšířených terminálech (může zlepšit odezvu)

en: Speak and beep
cs_CZ: Ohlašovat a pípat

en: Speak c&ommand keys
cs_CZ: Hlásit příkazové &klávesy

en: Speak new text in Windows Terminal via:
cs_CZ: Hlásit nový text v terminálu Windows pomocí:

en: Speak progress bar updates
cs_CZ: Ohlašovat aktualizaci indikátoru průběhu

en: Speak typed &characters
cs_CZ: Hlásit psané &znaky

en: Speak typed &words
cs_CZ: Hlásit psaná &slova

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
cs_CZ: Přečte a vyhláskuje název souboru aktuálně spuštěné aplikace spolu s názvem aktivního aplikačního modulu NVDA

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
cs_CZ: Přečte slovo aktuálně prohlíženého objektu, na kterém se nachází čtecí kurzor. Dvojitý stisk slovo vyhláskuje a trojitý stisk ho vyhláskuje pomocí hláskovací tabulky

en: Speech
cs_CZ: Řeč

en: Speech &dictionaries
cs_CZ: Řečové &slovníky

en: Speech &interrupt for typed characters
cs_CZ: Přerušit &řeč při psaní

en: Speech Unicode normalization default ({default})
cs_CZ: Normalizace Unicode řeči výchozí ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
cs_CZ: Normalizace Unicode řeči {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
cs_CZ: Přerušit řeč klávesou &enter

en: Speech mode {mode}
cs_CZ: Režim řeči {mode}

en: Spelling e&rrors
cs_CZ: Pravopisn&é &chyby

en: Spells the current application status bar.
cs_CZ: Hláskuje stavový řádek aktuální aplikace.

en: St&art NVDA after I sign in
cs_CZ: Spustit &NVDA po přihlášení

en: St&yle
cs_CZ: Sty&l

en: Stacked Area
cs_CZ: Skládaný plošný

en: Stacked Bar
cs_CZ: Skládaný pruhový

en: Stacked Column
cs_CZ: Skládaný sloupcový

en: Stacked Cone Bar
cs_CZ: Skládaný kuželový pruhový

en: Stacked Cone Column
cs_CZ: Skládaný kuželový sloupcový

en: Stacked Cylinder Bar
cs_CZ: Skládaný válcový pruhový

en: Stacked Line
cs_CZ: Skládaný spojnicový

en: Stacked Line with Markers
cs_CZ: Skládaný spojnicový se značkami

en: Stacked Pyramid Bar
cs_CZ: Skládaný jehlanový pruhový

en: Stacked Pyramid Column
cs_CZ: Skládaný jehlanový sloupcový

en: Standard HID Braille Display
cs_CZ: Braillské řádky Standard HID

en: Start marked
cs_CZ: Začátek označen

en: Strikethrough off
cs_CZ: Přeškrtnuté vypnuto

en: Strikethrough on
cs_CZ: Přeškrtnuté zapnuto

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: Su&perscripts and subscripts
cs_CZ: Inde&xy

en: Subject:
cs_CZ: Předmět:

en: Subscript
cs_CZ: Dolní index

en: Subtitle placeholder
cs_CZ: Podnadpis zástupný symbol

en: Success
cs_CZ: Hotovo

en: Successfully copied NVDA user settings
cs_CZ: Uživatelské nastavení NVDA bylo úspěšně zkopírováno

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
cs_CZ: Přenosná verze NVDA byla úspěšně vytvořena ve složce {dir}

en: Successfully installed NVDA.
cs_CZ: Instalace NVDA byla úspěšná.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
cs_CZ: Vaše instalace NVDA byla úspěšně aktualizována.

en: Suggestions
cs_CZ: Návrhy

en: Superscript
cs_CZ: Horní index

en: Surface (Top View wireframe)
cs_CZ: Povrch (zobrazení vršku drátový model)

en: Surface (Top View)
cs_CZ: Povrch (zobrazení vršku)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
cs_CZ: Svahilština (Keňa) zkratkopis

en: Swahili (Kenya) grade 1
cs_CZ: Svahilština (Keňa) plnopis

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
cs_CZ: Svahilština (Keňa´stupeň 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
cs_CZ: Svahilština (Keňa) stupeň 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
cs_CZ: Svahilština (Keňa´stupeň 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
cs_CZ: Svahilština (Keňa) stupeň 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
cs_CZ: Švédské 8-bodové počítačové písmo

en: Swedish contracted braille
cs_CZ: Švédský zkratkopis

en: Swedish partially contracted braille
cs_CZ: Švédský částečný zkratkopis

en: Swedish uncontracted braille
cs_CZ: Švédský plnopis

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
cs_CZ: Přepíná do dalšího režimu prohlížení (např. objekt, dokument nebo obrazovka) a umístí čtecí kurzor na pozici objektu aktuálně zaměřeného objektovou navigací

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
cs_CZ: Přepíná do předchozího režimu prohlížení (např. objekt, dokument nebo obrazovka) a umístí čtecí kurzor na pozici objektu aktuálně zaměřeného objektovou navigací

en: Symbol
cs_CZ: Znak

en: Symbol "%s" is already present.
cs_CZ: Znak "%s" již existuje.

en: Symbol Pronunciation (%s)
cs_CZ: Výslovnost znaků (%s)

en: Symbol level %s
cs_CZ: Interpunkce %s

en: Synthesizer
cs_CZ: Hlasové výstupy

en: Synthesizer Error
cs_CZ: Chyba hlasového výstupu

en: Syriac grade 1
cs_CZ: Syrský plnopis

en: System caret
cs_CZ: Systémový kurzor

en: System focus
cs_CZ: Systémový fokus

en: System status
cs_CZ: Stav systému

en: Table description
cs_CZ: Popis tabulky

en: Table information
cs_CZ: Informace o tabulce

en: Table placeholder
cs_CZ: Tabulka zástupný symbol

en: Tamil grade 1
cs_CZ: Tamilský plnopis

en: Taskbar
cs_CZ: Úlohová lišta

en: Tatar grade 1
cs_CZ: Tatarský plnopis

en: Telugu grade 1
cs_CZ: Telugský plnopis

en: Temporarily d&isable all triggers
cs_CZ: Dočasně &vypnout všechny události

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
cs_CZ: Clona obrazovky, zapnutá do nejbližšího restartu NVDA

en: Temporary dictionary
cs_CZ: Dočasný slovník

en: Terminal programs
cs_CZ: Terminálové programy

en: Tether B&raille:
cs_CZ: Propojit b&raillský řádek:

en: Text &unit resolution:
cs_CZ: &Jednotka ohlašování u zaměřeného textu:

en: Text frame
cs_CZ: Textový rámeček

en: Text placeholder
cs_CZ: Text zástupný symbol

en: Text review
cs_CZ: Prohlížení textu

en: Thai 6 dot
cs_CZ: Thajské 6-bodové písmo

en: Thai 8 dot computer braille
cs_CZ: Thajské 8-bodové počítačové písmo

en: That profile already exists. Please choose a different name.
cs_CZ: Profil s tímto názvem již existuje. Zvolte prosím jiný název.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
cs_CZ: Oprava systému byla dokončena. Pro správnou funkčnost je doporučeno restartovat počítač.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
cs_CZ[0]: Schránka obsahuje velké množství textu v počtu %s znak
cs_CZ[1]: Schránka obsahuje velké množství textu v počtu %s znaky
cs_CZ[2]: Schránka obsahuje velké množství textu v počtu %s znaku
cs_CZ[3]: Schránka obsahuje velké množství textu v počtu %s znaků

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
cs_CZ[0]: Nezdařilo se nainstalovat následující doplněk: {}.
cs_CZ[1]: Nezdařilo se nainstalovat následující doplňky: {}.
cs_CZ[2]: Nezdařilo se nainstalovat následující doplňky: {}.
cs_CZ[3]: Nezdařilo se nainstalovat následující doplňky: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
cs_CZ[0]: Nezdařilo se odinstalovat následující doplněk: {}.
cs_CZ[1]: Nezdařilo se odinstalovat následující doplňky: {}.
cs_CZ[2]: Nezdařilo se odinstalovat následující doplňky: {}.
cs_CZ[3]: Nezdařilo se odinstalovat následující doplňky: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
cs_CZ[0]: Nezdařilo se aktualizovat následující doplněk: {}.
cs_CZ[1]: Nezdařilo se aktualizovat následující doplňky: {}.
cs_CZ[2]: Nezdařilo se aktualizovat následující doplňky: {}.
cs_CZ[3]: Nezdařilo se aktualizovat následující doplňky: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
cs_CZ: Následující doplňky nejsou kompatibilní s NVDA {}. Tyto doplňky nelze povolit. Pro další informace kontaktujte vývojáře doplňků.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
cs_CZ: Následující parametry jsou pro NVDA neznámé: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
cs_CZ: Následující možnosti určují typy ohlašování formátování dokumentu.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
cs_CZ: Následující nastavení jsou určena výhradně pro pokročilé uživatele. Při změnách může dojít k nesprávné funkčnosti NVDA. Prosím, provádějte změny jen pokud opravdu víte, co děláte, nebo jste obeznámeni s postupem od vývojářů.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
cs_CZ: Instalace nemůže odstranit nebo přepsat soubor. K systému je pravděpodobně přihlášen další uživatel se spuštěným programem NVDA. Prosím ujistěte se, že jsou všechny nainstalované kopie NVDA vypnuté a zpusťte instalaci znovu.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
cs_CZ: Instalace NVDA nebyla úspěšná. Pro více informací prosím zkontrolujte prohlížeč protokolu.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
cs_CZ: Umístění pro instalaci NVDA bylo změněno. NVDA bude nainstalován do složky {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
cs_CZ: Další stisknutá klávesa nebude interpretována programem NVDA, ale bude předána ke zpracování ve Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
cs_CZ: Profil bude trvale odstraněn. Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
cs_CZ: Panel nastavení není ve vaší verzi operačního systému dostupný.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
cs_CZ: Zadaný adresář '{portableDirectory}' není prázdný. Když budete pokračovat, dojde k odstranění a nahrazení existujících souborů v adresáři. Chcete přepsat obsah této složky?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
cs_CZ[0]: %d řada v tomto grafu
cs_CZ[1]: %d řady v tomto grafu
cs_CZ[2]: %d řady v tomto grafu
cs_CZ[3]: %d řad v tomto grafu

en: There is no text on the clipboard
cs_CZ: Žádný text ve schránce

en: This change requires administrator privileges.
cs_CZ: Tato změna vyžaduje administrátorská oprávnění.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
cs_CZ: Funkce ({title}) je nedostupná při zabezpečených obrazovkách jako např. přihlašovací obrazovka nebo výzva kontroly uživatelských účtů.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
cs_CZ: Funkce je nedostupná při zabezpečených obrazovkách jako např. přihlašovací obrazovka nevo výzva kontroly uživatelských účtů.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Tato událost je již přiřazena k jinému profilu. Pokud budete pokračovat, bude odstraněna z původního profilu a přidružena k aktuálnímu profilu.
    Opravdu chcete pokračovat?

en: Thumbnails
cs_CZ: Náhledy

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
cs_CZ: &Zachovat zvukové zařízení aktivní po mluvení po dobu (v sekundách)

en: Title Master view
cs_CZ: Zobrazení předlohy úvodního snímku

en: Title placeholder
cs_CZ: Nadpis zástupný symbol

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
cs_CZ: Prosím zvolte umístění a další možnosti pro vytvoření přenosné verze NVDA a potom stiskněte tlačítko pokračovat

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
cs_CZ: Abyste mohli profil upravit, musíte jej nejprve aktivovat. Až skončíte s úpravami, deaktivujte profil pro návrat k výchozímu nastavení.
    Aktivovat nyní?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
cs_CZ: Pro instalaci NVDA na Váš počítač prosím stiskněte tlačítko Pokračovat.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
cs_CZ: Pro použití řádků Albatross s NVDA: změňte maximální počet stavových buněk ve vnitřním menu Albatrossu na

en: To:
cs_CZ: Komu:

en: Toggle HID keyboard simulation
cs_CZ: Přepnout simulaci HID klávesnice

en: Toggle braille input
cs_CZ: Přepnout braillský vstup

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
cs_CZ: Přepíná propojení braillského kurzoru mezi pozicí systémového nebo čtecího kurzoru

en: Toggle the braille cursor on and off
cs_CZ: Zapíná a vypíná braillský kurzor

en: Toggle the way context information is presented in braille
cs_CZ: Přepíná způsob zobrazení kontextových informací na braillském řádku

en: Toggles HID keyboard simulation
cs_CZ: Přepíná simulaci HID klávesnice

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
cs_CZ: Přepíná režim ohlašování indikátoru průběhu mezi pípat, ohlašovat, pípat a ohlašovat nebo neohlašovat

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
cs_CZ: Přepíná mezi režimem prohlížení a formulářovým režimem. Ve formulářovém režimu můžete přímo obsluhovat formulářové prvky na webových stránkách a dokumentech, zatímco v režimu prohlížení můžete procházet dokument kurzorovými šipkami a klávesovými zkratkami pro různé typy prvků.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
cs_CZ: Přepíná mezi hlášením poznámek a obsahem snímku. Nemění se zobrazení na obrazovce, ale jen to, co lze číst pomocí NVDA

en: Toggles braille mode
cs_CZ: Přepíná braillský režim

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
cs_CZ: Vypne události všech konfiguračních profilů až do nejbližšího restartu NVDA

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
cs_CZ: Určuje kolik textu se má ohlašovat při pohybu myší po objektech

en: Toggles native selection mode on and off
cs_CZ: Zapíná a vypíná režim kopírování se zachovaným formátováním

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
cs_CZ: Zapíná a vypíná automatické přesouvání fokusu pomocí příkazů v režimu prohlížení

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
cs_CZ: Zapíná a vypíná prodlevu při popisu znaků při pohybu kurzorem

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
cs_CZ: Zapíná a vypíná zachování vzhledu jako na obrazovce

en: Toggles on and off reporting if clickable
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení kliknutelných položek

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
cs_CZ: Zapíná a vypíná vynechávání prázdných řádků pro hlášení odsazení

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
cs_CZ: Zapíná a vypíná ohlašování vzhledových tabulek v režimu prohlížení

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
cs_CZ: Zapíná a vypíná změnu prohlíženého objektu při změně fokusu

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
cs_CZ: Zapíná a vypíná pohyb čtecího kurzoru spolu s systémovým kurzorem.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení znaků z databáze CLDR, jako jsou např. emoji

en: Toggles on and off the reporting of articles
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení článků

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení citací

en: Toggles on and off the reporting of colors
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení barev

en: Toggles on and off the reporting of comments
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení komentářů

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení dynamických změn obsahu, například nový text v oknech příkazového řádku

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení zvýraznění

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
cs_CZ: Zapíná a vypíná ohlašování ilustrací a titulků

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení vlastností písma

en: Toggles on and off the reporting of font changes
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení změny písma

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení změny velikosti písma

en: Toggles on and off the reporting of frames
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení rámců

en: Toggles on and off the reporting of graphics
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení grafiky

en: Toggles on and off the reporting of groupings
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení seskupení

en: Toggles on and off the reporting of headings
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení nadpisů

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení zvýrazněného textu

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení oblastí

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení čísel řádků

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení řádkování

en: Toggles on and off the reporting of links
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení odkazů

en: Toggles on and off the reporting of lists
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení seznamů

en: Toggles on and off the reporting of pages
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení stran

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení odsazení odstavců

en: Toggles on and off the reporting of revisions
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení změn

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení pravopisných chyb

en: Toggles on and off the reporting of style changes
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení změny stylu

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení indexů

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení souřadnic buněk v tabulkách

en: Toggles on and off the reporting of tables
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení tabulek

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení zarovnání textu

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení psaných znaků

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
cs_CZ: Zapíná a vypíná ohlašování kláves, které nevkládají znaky

en: Toggles on and off the speaking of typed words
cs_CZ: Zapíná a vypíná hlášení psaných slov

en: Toggles simple review mode on and off
cs_CZ: Zapíná a vypíná zjednodušený režim objektové navigace

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
cs_CZ: Zapíná a vypíná rychlou navigaci. Pokud je zapnutá, je možné pohybovat se v režimu prohlížení mezi různými prvky pomocí konkrétních kláves. Pokud je vypnutá, NVDA tyto klávesy propustí do aktivní aplikace

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
cs_CZ: Zapíná a vypíná režim spánku pro aktivní aplikaci.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
cs_CZ: Přepíná braillský prohlížeč NVDA, pohyblivé okno, umožňující zobrazit braillský výstup a text přidružený k jednotlivým braillským znakům

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
cs_CZ: Přepíná zobrazení řeči NVDA, pohyblivé okno, umožňující zobrazit všechen text, který NVDA právě ohlašuje

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
cs_CZ: Přepíná ohlašování objektů při pohybu myší

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
cs_CZ: Přepíná clonu obrazovky. Pokud je clona zapnutá, obrazovka je černá a není na ní nic vidět. je-li vypnutá, obsah obrazovky se zobrazí. Jedním stiskem zkratky je clona obrazovky zapnutá do restartu NVDA. Dvojitý stisk clonu aktivuje, dokud ji ručně nevypnete

en: Toggles the support of touch interaction
cs_CZ: Přepíná podporu pro dotyková gesta

en: Top
cs_CZ: Vršek

en: Total time not available
cs_CZ: Nelze zjistit celkový čas

en: Touch Interaction
cs_CZ: Dotyková gesta

en: Touch interaction disabled
cs_CZ: Dotyková gesta vypnutá

en: Touch interaction enabled
cs_CZ: Dotyková gesta zapnutá

en: Touch interaction not supported
cs_CZ: Dotyková gesta nejsou podporována

en: Touch screen
cs_CZ: Dotyková obrazovka

en: Translates any braille input
cs_CZ: Přeloží text zadaný přes braillský řádek

en: Translates any braille input and presses the enter key
cs_CZ: Přeloží text zadaný přes braillský řádek a stiskne enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
cs_CZ: Snaží se přečíst dokumentaci pro vybranou položku automatického dokončování.

en: Triggers
cs_CZ: Události

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
cs_CZ: Při &zpracování znaků a symbolů se řídit jazykem aktuálního hlasu

en: Tshivenda grade 1
cs_CZ: Vendský plnopis

en: Tshivenda grade 2
cs_CZ: Vendský zkratkopis

en: Turkish grade 1
cs_CZ: Turecký plnopis

en: Turkish grade 2
cs_CZ: Turecký zkratkopis

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
cs_CZ: Zapíná a vypíná výukový režim. Pokud je zapnutý, tak po stisku jakékoli klávesy či kombinace kláves NVDA ohlásí název a popis přiřazeného skriptu je-li nějaký k dispozici.

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type exit() to exit the console
cs_CZ: Zadejte exit() pro ukončení konzole

en: Type help(object) to get help about object.
cs_CZ: Zadejte help(object) pro nápovědu o objektu.

en: Type the text you wish to find
cs_CZ: Zadejte text pro vyhledávání

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: UIA notifications
cs_CZ: Oznámení UIA

en: UIA when available
cs_CZ: UIA je-li dostupné

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
cs_CZ: barva

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
cs_CZ: přechod

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
cs_CZ: žádný

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
cs_CZ: vzor

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
cs_CZ: obrázek

en: Ugaritic grade 1
cs_CZ: Ugaritský plnopis

en: Ukrainian computer braille
cs_CZ: Ukrajinské počítačové písmo

en: Ukrainian grade 1
cs_CZ: Ukrajinský plnopis

en: Ukrainian literary braille (detailed)
cs_CZ: Ukrajinský plnopis (podrobný)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
cs_CZ: Nelze nastavit uživatelské rozhraní pro vizuální rozšíření, nelze jej povolit.

en: Unable to copy
cs_CZ: Nelze zkopírovat

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
cs_CZ: Nelze zkopírovat soubor. Pravděpodobně je používán jiným programem nebo je nedostatek místa na disku.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
cs_CZ: Nelze zkopírovat stavový řádek

en: Unable to display browseable message
cs_CZ: Nelze zobrazit zprávu k prohlížení

en: Unable to mark log position
cs_CZ: Nelze označit pozici protokolu

en: Unable to postpone update.
cs_CZ: Nepodařilo se zachovat aktualizaci.

en: Underline off
cs_CZ: Podtržení vypnuté

en: Underline on
cs_CZ: Podtržení zapnuté

en: Unicode normali&zation
cs_CZ: Normali&zace Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
cs_CZ: Jednotný anglický plnopis

en: Unified English Braille Code grade 2
cs_CZ: Jednotný anglický skratkopis

en: Uninstall NVDA
cs_CZ: Odinstalovat NVDA

en: Unknown braille display
cs_CZ: Neznámý braillský řádek

en: Unknown color
cs_CZ: Neznámá barva

en: Unknown command line parameters
cs_CZ: Neznámé parametry příkazového řádku

en: Unknown power status
cs_CZ: Neznámý stav napájení

en: Unlabeled
cs_CZ: Neoznačeno

en: Unplugged
cs_CZ: Nenabíjí se

en: Unsupported input
cs_CZ: Nepodporovaný vstup

en: Untitled chart
cs_CZ: Bez názvu

en: Up Bars
cs_CZ: Sloupce vzrůstu

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
cs_CZ: Aktualizace na verzi NVDA {version} byla stažena a je připravena k použití.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
cs_CZ: Aktualizace na verzi NVDA {version} je připravena k použití.

en: Updating NVDA
cs_CZ: Probíhá aktualizace NVDA

en: Urdu grade 1
cs_CZ: Urdský plnopis

en: Urdu grade 2
cs_CZ: Urdský  zkratkopis

en: Use &screen layout (when supported)
cs_CZ: Zachovat &vzhled jako na obrazovce

en: Use &spelling functionality if supported
cs_CZ: Hláskování řídí hlasový výstup, je-li podporov&áno

en: Use NVDA during sign-in
cs_CZ: &Spouštět NVDA na přihlašovací obrazovce systému

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
cs_CZ: Spouštět nvda při &přihlášení (vyžaduje administrátorská oprávnění)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
cs_CZ: Použít UI Automation pro přístup k ovládacím prvkům tabulky aplikace Microsoft &Excel, jsou-li dostupné

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
cs_CZ: Použít rozhraní WASAPI pro zvukový výstup (vyžaduje restart)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
cs_CZ: Použít aktuální nastavení při přihlášení a pro zabezpečené obrazovky (vyžaduje administrátorská oprávnění)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
cs_CZ: Použít vy&lepšené zpracování událostí (vyžaduje restart)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
cs_CZ: Použít rozšířenou podporu &psaných znaků ve Windows konzoli, je-li dostupná

en: Use screen layout off
cs_CZ: Nezachovávat vzhled jako na obrazovce

en: Use screen layout on
cs_CZ: Zachovat vzhled jako na obrazovce

en: Use this profile for:
cs_CZ: Použít tento profil pro:

en: Use timeout
cs_CZ: Na určitou dobu

en: User Guide
cs_CZ: Uživatelská příručka

en: User default
cs_CZ: Výchozí jazyk systému

en: Uzbek grade 1
cs_CZ: Uzbecký plnopis

en: V&ariant
cs_CZ: &Osoba

en: V&olume
cs_CZ: Hla&sitost

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Vertical Object placeholder
cs_CZ: Vertikální objekt zástupný symbol

en: Vertical Text placeholder
cs_CZ: Vertikální text zástupný symbol

en: Vertical Title placeholder
cs_CZ: Vertikální nadpis zástupný symbol

en: Vietnamese grade 0
cs_CZ: Vietnamský stupeň 0

en: Vietnamese grade 1
cs_CZ: Vietnamský plnopis

en: Vietnamese grade 2
cs_CZ: Vietnamský zkratkopis

en: View &log
cs_CZ: Zobrazit &protokol

en: Virtual Buffers
cs_CZ: Virtuální výstupy

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesy NVDA a Shift přes braillský řádek

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesu NVDA přes braillský řádek

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesy Alt a Shift přes braillský řádek

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesu Alt přes braillský řádek

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesy Ctrl a Alt přes braillský řádek

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesy Ctrl a Shift přes braillský řádek

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesu Ctrl přes braillský řádek

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesy Ctrl, Alt a Shift přes braillský řádek

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesy levý Windows a Shift přes braillský řádek

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesu levý Windows přes braillský řádek

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
cs_CZ: Odešle do systému klávesu Shift přes braillský řádek

en: Vision
cs_CZ: Vizuální

en: Vision Enhancement Provider Error
cs_CZ: Chyba vizuálního rozšíření

en: Visual Highlight
cs_CZ: Zvýraznění na obrazovce

en: Voice
cs_CZ: Hlas

en: Voice dictionary (%s)
cs_CZ: Slovník pro aktuální hlas (%s)

en: Volume of NVDA sounds
cs_CZ: Hlasitost zvuků NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
cs_CZ: Hlasitost zvuků NVDA se řídí podle hlasitosti hlasu

en: Volume-High-Low-Close
cs_CZ: Objem.maximum-minimum-konec

en: Volume-Open-High-Low-Close
cs_CZ: Objem-počátek-maximum-minimum-konec

en: Waiting for Outlook...
cs_CZ: Čekám na spuštění Outlooku...

en: Waiting for Powerpoint...
cs_CZ: Čekám na spuštění Powerpointu...

en: Walls
cs_CZ: Stěny

en: Warning
cs_CZ: Upozornění

en: Warning!
cs_CZ: Upozornění!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
cs_CZ: Upozornění: nelze nastavit hlasitost pro dělení zvuku: jedna z relací je buď mono, nebo má víc než dva zvukové kanály.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
cs_CZ: Potřebujeme vaši pomoc pro další rozvoj a vylepšování programu NVDA.
    Tento projekt stojí primárně na příspěvcích a darech. Tím, že se rozhodnete přispět, pomůžete financovat rozvoj NVDA tak, aby se mohly vývojáři tomuto programu věnovat opravdu naplno, tedy na úrovni celého pracovního úvazku.
    I kdybychom za každé stažení NVDA získali příspěvek ve výši pouhých 200 korun, mohli bychom tak pokrýt veškeré budoucí náklady nutné pro další vývoj tohoto programu.
    Všechny příspěvky jsou přijímány neziskovou organizací NV Access, která na rozvoji NVDA pracuje.
    Děkujeme za vaši podporu.

en: We&lcome dialog...
cs_CZ: Uvítací &dialog...

en: Welcome to NVDA
cs_CZ: Vítejte  v programu NVDA

en: Welcome to NVDA!
cs_CZ: Vítejte  v programu NVDA!

en: Welsh grade 1
cs_CZ: Velšský plnopis

en: Welsh grade 2
cs_CZ: Velšský zkratkopis

en: What would you like to &do?
cs_CZ: Co chcete u&dělat?

en: What's &new
cs_CZ: &novinky

en: What's new
cs_CZ: Novinky

en: Whole &word
cs_CZ: Celé &slovo

en: Windows C&onsole support:
cs_CZ: Podpora Windows K&onzole:

en: Windows OCR
cs_CZ: Rozpoznávání textu Windows

en: Windows OCR not available
cs_CZ: Rozpoznávání textu Windows není dostupné

en: Windows OneCore voices
cs_CZ: Hlasy Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
cs_CZ: Zapíše aktuální nastavení do souboru nvda.ini

en: X Error Bars
cs_CZ: Chybové úsečky X

en: Xhosa grade 1
cs_CZ: Xhoský plnopis

en: Xhosa grade 2
cs_CZ: Xhoský zkratkopis

en: Y Error Bars
cs_CZ: Chybové úsečky Y

en: Yakut grade 1
cs_CZ: Jakutský plnopis

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yiddish grade 1
cs_CZ: Jidiš plnopis

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
cs_CZ: Chystáte se instalovat verzi {newVersion} doplňku {summary}, která je již nainstalována. Chcete ji přesto aktualizovat?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se spustit nástroj pro opravu systému. Tento nástroj se pokusí opravit běžné problémy v systému, které zabraňují NVDA v přístupu k obsahu programů jako Firefox a Internet Explorer. Jelikož tento nástroj provádí změny v registru systému, vyžaduje administrátorská oprávnění. Opravdu chcete pokračovat?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
cs_CZ: Pokoušíte se nainstalovat starší verzi NVDA než máte nyní nainstalovanou. Chcete-li se opravdu vrátit k dřívější verzi, Nejprve byste měli zrušit tuto instalaci a kompletně odinstalovat NVDA. Potom teprve spusťte instalátor starší verze NVDA.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Nevybrali jste Mluvení jako jednu z možností režimu řeči. To může mít za následek vůbec žádný hlasový výstup. Opravdu chcete pokračovat?

en: You must choose a name for this profile.
cs_CZ: Je nutné zvolit název  profilu.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
cs_CZ: Konfigurační soubor s nastavením NVDA obsahuje chyby. Vaše nastavení byla obnovena na výchozí hodnoty.
    Více informací o chybách naleznete v protokolu.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
cs_CZ: Uživatelský soubor s mapou vstupních příkazů obsahuje chyby.
    Více informací o chybách naleznete v protokolu.

en: Zulu grade 1
cs_CZ: Zulský plnopis

en: Zulu grade 2
cs_CZ: Zulský zkratkopis

[ctx: action]
en: Back
cs_CZ: Zpět

[ctx: action]
en: Beginning
cs_CZ: Začátek

[ctx: action]
en: Document
cs_CZ: Dokument

[ctx: action]
en: End
cs_CZ: Konec

[ctx: action]
en: Help
cs_CZ: Nápověda

[ctx: action]
en: Home
cs_CZ: Domů

[ctx: action]
en: Information
cs_CZ: Informace

[ctx: action]
en: Movie
cs_CZ: Film

[ctx: action]
en: Next
cs_CZ: Vpřed

[ctx: action]
en: Sound
cs_CZ: Zvuk

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
cs_CZ: &O doplňku...

[ctx: addonStore]
en: &Close
cs_CZ: &Zavřít

[ctx: addonStore]
en: &Disable
cs_CZ: &Zakázat

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
cs_CZ: &Zakázat vybrané doplňky

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
cs_CZ: Tuto zprávu již příště &nezobrazovat

[ctx: addonStore]
en: &Enable
cs_CZ: &Povolit

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
cs_CZ: &Povolit (i přes nekompatibilní)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
cs_CZ: &Povolit vybrané doplňky

[ctx: addonStore]
en: &Help
cs_CZ: &Nápověda

[ctx: addonStore]
en: &Install
cs_CZ: Na&instalovat

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
cs_CZ: Na&instalovat (i přes nekompatibilní)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
cs_CZ: Na&instalovat vybrané doplňky

[ctx: addonStore]
en: &License
cs_CZ: &Licence

[ctx: addonStore]
en: &No
cs_CZ: &Ne

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
cs_CZ: Další &podrobnosti:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
cs_CZ: &Odstranit

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
cs_CZ: &Odstranit vybrané doplňky

[ctx: addonStore]
en: &Search:
cs_CZ: &Vyhledat:

[ctx: addonStore]
en: &Update
cs_CZ: &Aktualizovat

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
cs_CZ: &Aktualizovat (i přes nekompatibilní)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
cs_CZ: &Aktualizovat vše

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
cs_CZ: &Aktualizovat vybrané doplňky

[ctx: addonStore]
en: &Yes
cs_CZ: &Ano

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
cs_CZ: &Akce

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
cs_CZ: Informace o doplňku

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
cs_CZ: Instalace doplňků

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
cs_CZ: Katalog Doplňků

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
cs_CZ: Katalog Doplňků Upozornění

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
cs_CZ: Aktualizace doplňku se nezdařila

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
cs_CZ: Stažení doplňku se nezdařilo

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
cs_CZ: Stažení doplňku není bezpečné: kontrolní součet pro {name} se nezdařil

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
cs_CZ: Instalace doplňku

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
cs_CZ: Instalace doplňku se nezdařila

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
cs_CZ: Nepodporovaný doplněk %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
cs_CZ: Dostupné aktualizace doplňků

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
cs_CZ: Doplňky jsou vytvářeny komunitou NVDA a nejsou prověřeny společností NV Access. Společnost NV Access nemůže nést zodpovědnost za chování doplňků. Funkčnost doplňků je neomezená a může mít přístup k vašim osobním údajům nebo dokonce k celému systému.

[ctx: addonStore]
en: All
cs_CZ: Vše

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
cs_CZ: Je vyžadována aktualizace NVDA na verzi {nvdaVersion} nebo novější.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
cs_CZ: Je vyžadována aktualizovaná verze tohoto doplňku. Tento doplněk byl naposledy otestován s verzí NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Je třeba ho otestovat s verzí {nvdaVersion} nebo vyšší. Můžete ho povolit na vlastní nebezpečí.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit doplněk {addon}? Tuto akci nelze vrátit zpět.

[ctx: addonStore]
en: Author
cs_CZ: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
cs_CZ: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
cs_CZ: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
cs_CZ: Dostupný

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
cs_CZ: &Dostupné doplňky

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
cs_CZ: Dostupné doplňky

[ctx: addonStore]
en: Available version
cs_CZ: Dostupná verze

[ctx: addonStore]
en: Available version:
cs_CZ: Dostupná verze:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
cs_CZ: Kanál:

[ctx: addonStore]
en: Channel
cs_CZ: Kanál

[ctx: addonStore]
en: Channel:
cs_CZ: Kanál:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
cs_CZ: Vyberte balíček doplňku pro NVDA

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
cs_CZ: &Recenze

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
cs_CZ: Nelze zakázat doplněk: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
cs_CZ: Nelze povolit doplněk: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
cs_CZ: Popis:

[ctx: addonStore]
en: Dev
cs_CZ: Vývojové verze

[ctx: addonStore]
en: Disabled
cs_CZ: Zakázané doplňky

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
cs_CZ: Zakázán (nekompatibilní)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
cs_CZ: Zakázán (nekompatibilní), čeká se na restart NVDA

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
cs_CZ: Zakázán, čeká se na restart NVDA

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
cs_CZ: Odkaz pro stažení:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
cs_CZ: Stažení se nezdařilo

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
cs_CZ[0]: Probíhá stahování {} doplňku, zrušit stahování?
cs_CZ[1]: Probíhá stahování {} doplňků, zrušit stahování?
cs_CZ[2]: Probíhá stahování {} doplňku, zrušit stahování?
cs_CZ[3]: Probíhá stahování {} doplňků, zrušit stahování?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
cs_CZ: Staženo, čeká se na instalaci

[ctx: addonStore]
en: Downloading
cs_CZ: Stahování

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
cs_CZ: Povolené zakázané:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
cs_CZ: Povolit doplněk

[ctx: addonStore]
en: Enabled
cs_CZ: Povolené doplňky

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
cs_CZ: Povolen (nekompatibilní)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
cs_CZ: Povolen (nekompatibilní), čeká se na restart NVDA

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
cs_CZ: Povolen, čeká se na restart NVDA

[ctx: addonStore]
en: External
cs_CZ: Externí

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
cs_CZ: Instalace doplňku z umístění %s se nezdařila

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
cs_CZ: Z umístění {filePath} nelze balíček doplňku otevřít. Chybějící soubor nebo neplatný formát balíčku

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
cs_CZ: &Domovská stránka

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
cs_CZ: Domovská stránka:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
cs_CZ: Domovská stránka: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
cs_CZ: Chápu, že nekompatibilní doplňky budou zakázány a po instalaci je mohu povolit ručně na vlastní nebezpečí.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
cs_CZ: Zahrnout &nekompatibilní doplňky

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
cs_CZ: Nekompatibilní

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
cs_CZ: Důvod Nekompatibility:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
cs_CZ: Nainstalovat doplněk

[ctx: addonStore]
en: Install failed
cs_CZ: Instalace se nezdařila

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
cs_CZ: Instalovat z e&externího zdroje

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
cs_CZ: Na&instalované doplňky

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
cs_CZ: Nainstalované doplňky

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
cs_CZ: Nainstalované &nekompatibilní doplňky

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
cs_CZ: Nainstalované nekompatibilní doplňky

[ctx: addonStore]
en: Installed version
cs_CZ: Nainstalovaná verze

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
cs_CZ: Nainstalovaná verze:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
cs_CZ: Nainstalováno, čeká se na restart NVDA

[ctx: addonStore]
en: Installing
cs_CZ: Instalace

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
cs_CZ[0]: Probíhá instalace {} doplňku, prosím čekejte.
cs_CZ[1]: Probíhá instalace {} doplňků, prosím čekejte.
cs_CZ[2]: Probíhá instalace {} doplňku, prosím čekejte.
cs_CZ[3]: Probíhá instalace {} doplňků, prosím čekejte.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
cs_CZ: Poslední testovaná verze NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
cs_CZ: Poslední testovaná verze NVda:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
cs_CZ: Odkaz na Licenci:

[ctx: addonStore]
en: License:
cs_CZ: Licence:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
cs_CZ: Načítám doplňky...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
cs_CZ: Přemístit do katalogu doplňků

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
cs_CZ: Minimální verze NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
cs_CZ: Minimální vyžadovaná verze NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
cs_CZ: Balíček doplňku pro NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
cs_CZ: Název

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
cs_CZ: Žádná akce není k dispozici pro vybrané doplňky

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
cs_CZ: Není vybrán žádný doplněk.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
cs_CZ: Poznámka: NVDA byl spuštěn se zakázanými doplňky

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
cs_CZ: Otevřít &katalog doplňků

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
cs_CZ: Čeká na odstranění

[ctx: addonStore]
en: Publisher
cs_CZ: Autor

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
cs_CZ: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
cs_CZ: Autor: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
cs_CZ: &nahradit

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
cs_CZ: Zapamatovat pro další doplňky

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
cs_CZ: Odstranit doplněk

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
cs_CZ: Odkaz na recenze:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
cs_CZ: &Stav:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
cs_CZ: &Zdrojový kód

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
cs_CZ: Zdrojový odkaz:

[ctx: addonStore]
en: Stable
cs_CZ: Stabilní

[ctx: addonStore]
en: Status
cs_CZ: Stav

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
cs_CZ: Stažení doplňku {name} se nezdařilo

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
cs_CZ: Nelze načíst nejnovější data pro kompatibilní doplňky.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
cs_CZ: Nelze načíst nejnovější data pro nekompatibilní doplňky.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
cs_CZ: Stažení doplňku {name} se nezdařilo

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
cs_CZ: Neznámý stav

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
cs_CZ: &Aktualizace doplňků

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
cs_CZ: Doplňky k aktualizaci

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
cs_CZ: Aktualizace doplňků

[ctx: addonStore]
en: Update Available
cs_CZ: Dostupná aktualizace

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
cs_CZ: Dostupná aktualizace (nekompatibilní)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
cs_CZ: Jsou dostupné aktualizace pro některé vaše nainstalované doplňky.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
cs_CZ: Probíhá aktualizace doplňků...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
cs_CZ: Upozornění: může dojít k instalaci starší verze doplňku: {name}. Nainstalovanou verzi doplňku nelze srovnat s verzí v katalogu doplňků. Nainstalovaná verze: {oldVersion}. Dostupná verze: {version}.
    I přesto nainstalovat?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
cs_CZ: Upozornění: doplněk není kompatibilní: {name} {version}. Pokud možno zkontrolujte aktualizaci doplňku. Tento doplněk byl naposledy otestován s verzí NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Je třeba ho otestovat s verzí {nvdaVersion} nebo vyšší. Povolením může dojít k nestabilnímu chování NVDA.
    I přesto povolit?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
cs_CZ: Upozornění: doplněk není kompatibilní: {name} {version}. Pokud možno zkontrolujte aktualizaci doplňku. Tento doplněk byl posledně otestován s verzí NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Je třeba ho otestovat s verzí {nvdaVersion} nebo vyšší. Instalací může dojít k nestabilnímu chování NVDA.
    I přesto nainstalovat?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
cs_CZ: Konfigurace NVDA obsahuje doplňky, které nejsou kompatibilní s touto verzí NVDA. Tyto doplňky budou po instalaci zakázány. Po instalaci budete moci tyto doplňky znovu povolit ručně na vlastní nebezpečí. Pokud tyto doplňky používáte, projděte si seznam a rozhodněte se, zda chcete v instalaci pokračovat.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
cs_CZ[0]: {num} doplněk vybrán.
cs_CZ[1]: {num} doplňky vybrány.
cs_CZ[2]: {num} doplňku vybráno.
cs_CZ[3]: {num} doplňků vybráno.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
cs_CZ: {summary} ({name})
    Verze: {version}
    Popis: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
cs_CZ: Jen v testovacích verzích NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
cs_CZ: Ano

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
cs_CZ: Výchozí (pouze v případě potřeby)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
cs_CZ: Ne

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
cs_CZ: Pouze v případě potřeby

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
cs_CZ: Použít UIA s Microsoft Edge a dalšími 
    prohlížeči na základě systému &Chromium:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
cs_CZ: Ano

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
cs_CZ: Vždy

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
cs_CZ: Výchozí (kde je vhodné)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
cs_CZ: Pouze v případě potřeby

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
cs_CZ: Použít UI Automation pro přístup k ovládacím prvkům dokumentů aplikace Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
cs_CZ: Kde je vhodné

en: alert
cs_CZ: upozornění

en: align center
cs_CZ: zarovnání na střed

en: align centered across selection
cs_CZ: zarovnání na střed přes výběr

en: align distributed
cs_CZ: rovnoměrné zarovnání

en: align fill
cs_CZ: zarovnání výplně

en: align general
cs_CZ: obecné zarovnání

en: align justify
cs_CZ: zarovnání do bloku

en: align left
cs_CZ: zarovnání vlevo

en: align right
cs_CZ: zarovnání vpravo

en: alignment
cs_CZ: zarovnání

en: alphanumeric
cs_CZ: alfanumerický

en: animation
cs_CZ: animace

en: any dots
cs_CZ: jakékoli body

en: application
cs_CZ: aplikace

en: applications
cs_CZ: kontextová nabídka

[ctx: aria]
en: banner
cs_CZ: záhlaví

[ctx: aria]
en: complementary
cs_CZ: doplňkové informace

[ctx: aria]
en: content info
cs_CZ: informace o obsahu

[ctx: aria]
en: form
cs_CZ: formulář

[ctx: aria]
en: main
cs_CZ: hlavní

[ctx: aria]
en: navigation
cs_CZ: navigace

[ctx: aria]
en: search
cs_CZ: vyhledávání

en: art
cs_CZ: čln

en: article
cs_CZ: článek

en: at {x}, {y}
cs_CZ: na {x}, {y}

en: attachment
cs_CZ: příloha

en: automatic
cs_CZ: automatický

en: automatic color
cs_CZ: automatická barva

en: automatically
cs_CZ: automaticky

en: back
cs_CZ: zpět

en: background color
cs_CZ: barva pozadí

en: background pattern {pattern}
cs_CZ: vzor pozadí {pattern}

en: baseline
cs_CZ: bez indexů

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: následuje zdola za {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: následuje zdola za {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: následuje zdola za {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: následuje zdola za {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: následuje zleva za {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: následuje zleva za {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: následuje zleva za {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: následuje zleva za {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: následuje zprava za {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: následuje zprava za {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: následuje zprava za {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: následuje zprava za {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: následuje zhora za {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: následuje zhora za {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: následuje zhora za {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: následuje zhora za {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: behind {otherShape}
cs_CZ: za {otherShape}

en: bkmk
cs_CZ: zál

en: blank
cs_CZ: prázdný

en: block quote
cs_CZ: citace

en: bold
cs_CZ: tučné

en: bookmark
cs_CZ: záložka

en: border
cs_CZ: okraj

en: bottom edge
cs_CZ: spodní okraj

en: box
cs_CZ: pole

en: bqt
cs_CZ: cit

en: braille keyboard
cs_CZ: braillská klávesnice

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
cs_CZ: zhlv

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
cs_CZ: infobs

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
cs_CZ: dopl

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
cs_CZ: hlvn

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
cs_CZ: hldt

en: break
cs_CZ: pauza

en: browser stop
cs_CZ: zastavit načítání stránky

en: bsyind
cs_CZ: zan ind

en: btn
cs_CZ: tlo

en: busy
cs_CZ: zaneprázdněn

en: busy indicator
cs_CZ: zaneprázdněný indikátor

en: button
cs_CZ: tlačítko

en: calendar
cs_CZ: kalendář

en: canvas
cs_CZ: plátno

en: cap
cs_CZ: ttl

en: cap %s
cs_CZ: velké %s

en: caption
cs_CZ: titulek

en: caret
cs_CZ: stříška

en: caret moves review cursor off
cs_CZ: nesledovat systémový kurzor čtecím kurzorem

en: caret moves review cursor on
cs_CZ: sledovat systémový kurzor Čtecím kurzorem

en: case
cs_CZ: rozlišovat velikost písmen

en: category {categories} | categories {categories}
cs_CZ[0]: kategorie {categories}
cs_CZ[1]: kategorie {categories}
cs_CZ[2]: kategorie {categories}
cs_CZ[3]: kategorií {categories}

en: cbo
cs_CZ: rozb

en: cell
cs_CZ: buňka

en: cell deletion
cs_CZ: odstraněný sloupec

en: cell insertion
cs_CZ: vložený sloupec

en: cell merge
cs_CZ: sloučení sloupců

en: centered
cs_CZ: zarovnáno na střed

en: character
cs_CZ: znak

en: chart
cs_CZ: pořadí

[ctx: chart]
en: column
cs_CZ: sloupec

en: chart element
cs_CZ: prvek grafu

en: check box
cs_CZ: zaškrtávací políčko

en: check menu item
cs_CZ: zaškrtávací položka

en: checkable
cs_CZ: zaškrtávací

en: checked
cs_CZ: zaškrtnuto

en: chk
cs_CZ: zašk

en: clickable
cs_CZ: kliknutelné

en: clk
cs_CZ: klk

en: clock
cs_CZ: hodiny

en: cmnt
cs_CZ: kmnt

en: collapsed
cs_CZ: sbaleno

en: color chooser
cs_CZ: výběr barvy

[ctx: color hue]
en: aqua
cs_CZ: azurová

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
cs_CZ: azurově modrá

[ctx: color hue]
en: black
cs_CZ: černá

[ctx: color hue]
en: blue
cs_CZ: modrá

[ctx: color hue]
en: blue-purple
cs_CZ: modrofialová

[ctx: color hue]
en: brown
cs_CZ: hnědá

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
cs_CZ: hnědožlutá

[ctx: color hue]
en: dark grey
cs_CZ: tmavě šedá

[ctx: color hue]
en: green
cs_CZ: zelená

[ctx: color hue]
en: green-aqua
cs_CZ: zeleně azurová

[ctx: color hue]
en: grey
cs_CZ: šedá

[ctx: color hue]
en: light grey
cs_CZ: světle šedá

[ctx: color hue]
en: orange
cs_CZ: oranžová

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
cs_CZ: oranžově žlutá

[ctx: color hue]
en: pink
cs_CZ: růžová

[ctx: color hue]
en: pink-red
cs_CZ: růžově červená

[ctx: color hue]
en: purple
cs_CZ: fialová

[ctx: color hue]
en: purple-pink
cs_CZ: fialově růžová

[ctx: color hue]
en: red
cs_CZ: červená

[ctx: color hue]
en: red-brown
cs_CZ: červenohnědá

[ctx: color hue]
en: red-orange
cs_CZ: červeně oranžová

[ctx: color hue]
en: very dark grey
cs_CZ: velmi tmavě šedá

[ctx: color hue]
en: very light grey
cs_CZ: velmi světle šedá

[ctx: color hue]
en: white
cs_CZ: bílá

[ctx: color hue]
en: yellow
cs_CZ: žlutá

[ctx: color hue]
en: yellow-green
cs_CZ: žlutozelená

[ctx: color variation]
en: bright {color}
cs_CZ: jasně {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
cs_CZ: tmavě bledě {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
cs_CZ: tmavě {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
cs_CZ: tmavě {color} šedá

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
cs_CZ: světle bledě {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
cs_CZ: bledě {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
cs_CZ: transparentní {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
cs_CZ: velmi tmavě bledě {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
cs_CZ: velmi tmavě {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
cs_CZ: velmi tmavě {color} šedá

[ctx: color variation]
en: {color} grey
cs_CZ: {color} šedá

[ctx: color variation]
en: {color} white
cs_CZ: {color} bílá

en: column
cs_CZ: sloupec

en: column %s
cs_CZ: sloupec %s

en: column break
cs_CZ: konec sloupce

en: column header
cs_CZ: záhlaví sloupce

en: column {0} of {1}
cs_CZ: sloupec {0} z {1}

en: column {columnNumber}
cs_CZ: sloupec {columnNumber}

en: combo box
cs_CZ: rozbalovací políčko

en: comment
cs_CZ: komentář

en: comment: {text} by {author} on {date}
cs_CZ: komentář: {text} od {author} dne {date}

en: conflict
cs_CZ: konflikt

en: continuous
cs_CZ: nepřetržitý

en: continuous section break
cs_CZ: konec souvislého úseku

[ctx: controlType]
en: tab
cs_CZ: záložka

en: covers  {otherShape}
cs_CZ: před  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: překrývá zdola {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: překrývá zdola {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: překrývá zdola {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: překrývá zdola {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: překrývá zleva {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: překrývá zleva {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: překrývá zleva {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: překrývá zleva {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: překrývá zprava {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: překrývá zprava {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: překrývá zprava {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: překrývá zprava {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
cs_CZ[0]: překrývá zhora {otherShape} o {distance:.3g} bod
cs_CZ[1]: překrývá zhora {otherShape} o {distance:.3g} body
cs_CZ[2]: překrývá zhora {otherShape} o {distance:.3g} bodu
cs_CZ[3]: překrývá zhora {otherShape} o {distance:.3g} bodů

en: cropped
cs_CZ: oříznuto

en: current
cs_CZ: aktuální

en: current date
cs_CZ: aktuální datum

en: current location
cs_CZ: aktuální pozice

en: current page
cs_CZ: aktuální stránka

en: current step
cs_CZ: aktuální krok

en: current time
cs_CZ: aktuální čas

en: cursor
cs_CZ: kurzor

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
cs_CZ: kurzor umístěn {horizontalDistance} od levého okraje stránky, {verticalDistance} od horního okraje stránky

en: custom application 1
cs_CZ: uživatelská aplikace 1

en: custom application 2
cs_CZ: uživatelská aplikace 2

en: c{columnNumber}
cs_CZ: s{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
cs_CZ: s{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
cs_CZ: tečkovaný s čárkami

en: dash dot dot
cs_CZ: čárkovaný s tečkami

en: dashed
cs_CZ: přerušovaný

en: data grid
cs_CZ: datová mřížka

en: data item
cs_CZ: datová položka

en: data point
cs_CZ: datový bod

en: date edit
cs_CZ: datum

en: debug warning
cs_CZ: upozornění

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
cs_CZ: sníženo o {decrementValue} od bodu {previousIndex},

en: default style
cs_CZ: výchozí styl

en: definition
cs_CZ: definice

en: defunct
cs_CZ: zaniklé

en: del
cs_CZ: vmzn

en: delayed character descriptions off
cs_CZ: prodleva při popisu znaků vypnutá

en: delayed character descriptions on
cs_CZ: prodleva při popisu znaků zapnutá

en: deleted
cs_CZ: odstraněno

en: deletion
cs_CZ: odstraněno

en: deletion: {text}
cs_CZ: odstraněno: {text}

en: desktop icon
cs_CZ: ikona na ploše

en: desktop pane
cs_CZ: panel plochy

en: details
cs_CZ: podrobnosti

en: diagonal crosshatch
cs_CZ: šikmá mřížka

en: diagonal stripe
cs_CZ: šikmý pruh

en: dial
cs_CZ: číselník

en: directory pane
cs_CZ: panel složek

en: disabled
cs_CZ: vypnuto

en: display field
cs_CZ: zobrazená oblast

en: display scroll
cs_CZ: posunout řádek

en: display speech output
cs_CZ: zobrazit výstup řeči

en: doc
cs_CZ: dok

en: document
cs_CZ: dokument

en: done dragging
cs_CZ: tažení ukončeno

en: dot
cs_CZ: bod

en: dotted
cs_CZ: tečkovaný

en: double
cs_CZ: dvojitý

en: double strikethrough
cs_CZ: dvojí přeškrtnutí

en: double {action}
cs_CZ: dvojité {action}

en: down arrow
cs_CZ: šipka dolů

en: down-right diagonal line
cs_CZ: šikmá čára vpravo dole

en: draggable
cs_CZ: přetáhnutelné

en: dragging
cs_CZ: tažení

en: drbtn
cs_CZ: mnabtlo

en: drft cmnt
cs_CZ: rozp kmnt

en: drop down button
cs_CZ: tlačítko s kontextovou nabídkou

en: drop down button grid
cs_CZ: tlačítko s kontextovou nabídkou

en: drop list
cs_CZ: seznam

en: drop target
cs_CZ: cíl tažení

en: edit
cs_CZ: editační pole

en: edit bar
cs_CZ: panel úprav

en: editable
cs_CZ: úpravy

en: editing
cs_CZ: úprava

en: embedded
cs_CZ: vnořený

en: embedded object
cs_CZ: vnořený objekt

en: emphasised
cs_CZ: zvýrazněné

en: end note
cs_CZ: koncová poznámka

en: enote
cs_CZ: kpozn

[ctx: espeakVarient]
en: none
cs_CZ: výchozí

en: even pages section break
cs_CZ: konec úseku sudých stran

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
cs_CZ: Vzhled buňky

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
cs_CZ: Výška buňky: {0.y:.1f} bodů

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
cs_CZ: Šířka buňky: {0.x:.1f} bodů

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
cs_CZ: Barva výseče: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
cs_CZ: Typ výseče: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
cs_CZ: Barva obrysu: vršek={0.name}, spodek={1.name}, levá strana={2.name}, pravá strana={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
cs_CZ: Tloušťka obrysu: vršek={0}, spodek={1}, levá strana={2}, pravá strana={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
cs_CZ[0]: Otočení: {0} stupeň
cs_CZ[1]: Otočení: {0} stupně
cs_CZ[2]: Otočení: {0} stupně
cs_CZ[3]: Otočení: {0} stupňů

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
cs_CZ: Zobrazí informace o vzhledu buňky jako barva obrysu a výseče, otočení a velikost

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
cs_CZ: {firstAddress} do {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
cs_CZ: {firstAddress} {firstValue} do {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
cs_CZ: rozbaleno

en: favorites
cs_CZ: oblíbené položky

en: fig
cs_CZ: ilust

en: figure
cs_CZ: ilustrace

en: file chooser
cs_CZ: výběr souboru

en: filler
cs_CZ: výplň

en: find a text string from the current cursor position
cs_CZ: vyhledá zadaný text od aktuální pozice kurzoru

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
cs_CZ: najde další výskyt hledaného textu od aktuální pozice kurzoru

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
cs_CZ: najde předchozí výskyt hledaného textu od aktuální pozice kurzoru

en: first line indent
cs_CZ: odsazení prvního řádku

en: flagged
cs_CZ: označeno

en: fnote
cs_CZ: poznpč

en: focus moves navigator object off
cs_CZ: změna fokusu nemění i prohlížený objekt

en: focus moves navigator object on
cs_CZ: změna fokusu mění i prohlížený objekt

en: focusable
cs_CZ: zaměřitelné

en: focused
cs_CZ: má fokus

en: follow cursors
cs_CZ: sledovat kurzory

en: font chooser
cs_CZ: výběr písma

en: font name
cs_CZ: jméno písma

en: font size
cs_CZ: velikost písma

[ctx: font size]
en: %s pt
cs_CZ: %s bodů

[ctx: font size]
en: %s px
cs_CZ: %s pixelů

[ctx: font size]
en: large
cs_CZ: velké

[ctx: font size]
en: larger
cs_CZ: větší

[ctx: font size]
en: medium
cs_CZ: střední

[ctx: font size]
en: small
cs_CZ: malé

[ctx: font size]
en: smaller
cs_CZ: menší

[ctx: font size]
en: x-large
cs_CZ: extra velké

[ctx: font size]
en: x-small
cs_CZ: extra malé

[ctx: font size]
en: xx-large
cs_CZ: xx-velké

[ctx: font size]
en: xx-small
cs_CZ: xx-malé

[ctx: font size]
en: xxx-large
cs_CZ: xxx-velké

en: foot note
cs_CZ: poznámka pod čarou

en: footer
cs_CZ: zápatí

en: foreground color
cs_CZ: barva popředí

en: form
cs_CZ: formulář

en: forward
cs_CZ: vpřed

en: forwarded
cs_CZ: přeposláno

en: frame
cs_CZ: rámec

en: frml
cs_CZ: vzrc

en: gesture map File Error
cs_CZ: chyba souboru mapy vstupních příkazů

en: glass pane
cs_CZ: průhledný panel

en: grammar error
cs_CZ: gramatická chyba

en: grammar: {text}
cs_CZ: gramatická chyba: {text}

en: graphic
cs_CZ: grafika

en: grip
cs_CZ: úchyt

en: grouping
cs_CZ: seskupení

en: grp
cs_CZ: seskup

en: h%s
cs_CZ: nadp%s

en: hair
cs_CZ: vlasový

en: half alphanumeric
cs_CZ: částečný alfanumerický

en: half checked
cs_CZ: částečně zaškrtnuto

en: half katakana
cs_CZ: katakana částečné

en: half katakana roman
cs_CZ: katakana roman částečné

en: half pressed
cs_CZ: částečně stisknuto

en: hanging indent
cs_CZ: předsazení

en: has %s
cs_CZ: má %s

en: has attachment
cs_CZ: s přílohou

en: has auto complete
cs_CZ: podporuje automatické dokončování

en: has comment
cs_CZ: obsahuje komentář

en: has details
cs_CZ: má podrobnosti

en: has draft comment
cs_CZ: obsahuje rozpracovaný komentář

en: has formula
cs_CZ: obsahuje vzorec

en: has long description
cs_CZ: obsahuje dlouhý popis

en: has note
cs_CZ: obsahuje poznámku

en: has resolved comment
cs_CZ: obsahuje zpracovaný komentář

en: header
cs_CZ: záhlaví

en: header item
cs_CZ: položka záhlaví

en: heading
cs_CZ: nadpis

en: heading 1
cs_CZ: nadpis první úrovně

en: heading 2
cs_CZ: nadpis druhé úrovně

en: heading 3
cs_CZ: nadpis třetí úrovně

en: heading 4
cs_CZ: nadpis čtvrté úrovně

en: heading 5
cs_CZ: nadpis páté úrovně

en: heading 6
cs_CZ: nadpis šesté úrovně

en: heading level %d
cs_CZ: nadpis úrovně %d

en: help balloon
cs_CZ: bublinová nápověda

en: hidden
cs_CZ: skryté

en: high importance
cs_CZ: vysoká důležitost

en: highlight
cs_CZ: zvýrazněné

en: highlighted
cs_CZ: zvýrazněno

en: highlighted in {color}
cs_CZ: barva zvýraznění {color}

en: hlght
cs_CZ: zvýr

en: hlp
cs_CZ: npvd

en: home page
cs_CZ: domovská stránka

en: horizontal borders except outside
cs_CZ: vodorovné okraje kromě vnějších

en: horizontal stripe
cs_CZ: vodorovný pruh

en: hot key field
cs_CZ: pole pro klávesovou zkratku

en: icon
cs_CZ: ikona

en: iconified
cs_CZ: opatřené ikonami

en: image map
cs_CZ: obrázková mapa

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
cs_CZ: zvýšeno o {incrementValue} od bodu {previousIndex},

en: indent
cs_CZ: odsazení

en: indicator
cs_CZ: indikátor

en: input help off
cs_CZ: výukový režim vypnut

en: input help on
cs_CZ: výukový režim zapnut

en: input window
cs_CZ: vstupní okno

en: input/output
cs_CZ: vstup a výstup

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
cs_CZ: &Filtrovat podle:

en: ins
cs_CZ: vlož

en: inserted
cs_CZ: vloženo

en: insertion
cs_CZ: vloženo

en: insertion: {text}
cs_CZ: vloženo: {text}

en: invalid
cs_CZ: neplatné

en: invalid entry
cs_CZ: neplatná položka

en: invisible
cs_CZ: neviditelné

en: invoke
cs_CZ: aktivovat

en: italic
cs_CZ: kurzíva

en: item
cs_CZ: položka

en: keyboard, all layouts
cs_CZ: klávesnice, všechna rozložení

en: label
cs_CZ: jmenovka

en: landmark
cs_CZ: oblast

[ctx: languageName]
en: Aragonese
cs_CZ: Aragónština

[ctx: languageName]
en: Burmese
cs_CZ: Barmština

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
cs_CZ: Centrální kurdština

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
cs_CZ: Severní kurdština

[ctx: languageName]
en: Somali
cs_CZ: Somálština

en: layered pane
cs_CZ: vícevrstvý panel

en: layout tables off
cs_CZ: neohlašovat vzhledové tabulky

en: layout tables on
cs_CZ: ohlašovat vzhledové tabulky

en: ldesc
cs_CZ: dlpop

en: left
cs_CZ: vlevo

en: left alt
cs_CZ: levý alt

en: left arrow
cs_CZ: šipka vlevo

en: left control
cs_CZ: levý ctrl

en: left edge
cs_CZ: levý okraj

en: left indent
cs_CZ: odsazení vlevo

en: left shift
cs_CZ: levý shift

en: left windows
cs_CZ: levý windows

en: level %s
cs_CZ: úroveň %s

en: line
cs_CZ: řádek

en: line %s
cs_CZ: řádek %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
cs_CZ: Řeč i zvuky

[ctx: line indentation setting]
en: Off
cs_CZ: Vypnuto

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
cs_CZ: Řeč

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
cs_CZ: Zvuky

en: line scroll
cs_CZ: posunout řádek

en: line spacing %s
cs_CZ: řádkování %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
cs_CZ[0]: %.1f řádek
cs_CZ[1]: %.1f řádky
cs_CZ[2]: %.1f řádku
cs_CZ[3]: %.1f řádků

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
cs_CZ: 1.5 řádků

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
cs_CZ: alespoň %.1f bodů

[ctx: line spacing value]
en: double
cs_CZ: dvojí

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
cs_CZ: přesně {space:.1f} bodů

[ctx: line spacing value]
en: single
cs_CZ: jednoduché

en: linear gradient
cs_CZ: lineární přechod

en: link
cs_CZ: odkaz

en: linked
cs_CZ: propojeno

en: list
cs_CZ: seznam

en: list item
cs_CZ: položka seznamu

en: lmk
cs_CZ: obl

en: lnk
cs_CZ: odk

en: low importance
cs_CZ: nízká důležitost

en: lst
cs_CZ: sezn

en: lv %s
cs_CZ: úr %s

en: manual
cs_CZ: aktivní

en: marked
cs_CZ: označeno

en: math
cs_CZ: matematický zápis

en: media player
cs_CZ: přehrávač médií

en: medium
cs_CZ: střední

en: medium dash dot
cs_CZ: střední tečkovaný s čárkami

en: medium dash dot dot
cs_CZ: střední čárkovaný s tečkami

en: medium dashed
cs_CZ: střední čárkovaný

en: meeting request
cs_CZ: žádost o schůzku

en: menu
cs_CZ: nabídka

en: menu bar
cs_CZ: panel nabídek

en: menu button
cs_CZ: tlačítko nabídky

en: menu item
cs_CZ: položka nabídky

en: mln
cs_CZ: víceřdk

en: mnu
cs_CZ: nab

en: mnubar
cs_CZ: pnab

en: mnubtn
cs_CZ: nabtlo

en: mnuitem
cs_CZ: pnab

en: modal
cs_CZ: modální

en: moved from
cs_CZ: přesunuto z

en: moved to
cs_CZ: přesunuto na

en: moves to the first table column
cs_CZ: přejde na první sloupec tabulky

en: moves to the first table row
cs_CZ: přejde na první řádek tabulky

en: moves to the last table column
cs_CZ: přejde na poslední sloupec tabulky

en: moves to the last table row
cs_CZ: přejde na poslední řádek tabulky

en: moves to the next annotation
cs_CZ: přejde na následující anotaci

en: moves to the next article
cs_CZ: přejde na následující článek

en: moves to the next block quote
cs_CZ: přejde na následující citaci

en: moves to the next button
cs_CZ: přejde na následující tlačítko

en: moves to the next check box
cs_CZ: přejde na následující zaškrtávací políčko

en: moves to the next combo box
cs_CZ: přejde na následující rozbalovací políčko

en: moves to the next different style text
cs_CZ: přejde na následující text jiného stylu

en: moves to the next edit field
cs_CZ: přejde na následující editační pole

en: moves to the next embedded object
cs_CZ: přejde na následující vnořený objekt

en: moves to the next error
cs_CZ: přejde na následující chybu

en: moves to the next figure
cs_CZ: přejde na následující ilustraci

en: moves to the next form field
cs_CZ: přejde na následující formulářový prvek

en: moves to the next frame
cs_CZ: přejde na následující rámec

en: moves to the next graphic
cs_CZ: přejde na následující grafiku

en: moves to the next grouping
cs_CZ: přejde na následující seskupení

en: moves to the next heading
cs_CZ: přejde na následující nadpis

en: moves to the next heading at level 1
cs_CZ: přejde na následující nadpis první úrovně

en: moves to the next heading at level 2
cs_CZ: přejde na následující nadpis druhé úrovně

en: moves to the next heading at level 3
cs_CZ: přejde na následující nadpis třetí úrovně

en: moves to the next heading at level 4
cs_CZ: přejde na následující nadpis čtvrté úrovně

en: moves to the next heading at level 5
cs_CZ: přejde na následující nadpis páté úrovně

en: moves to the next heading at level 6
cs_CZ: přejde na následující nadpis šesté úrovně

en: moves to the next landmark
cs_CZ: přejde na následující oblast

en: moves to the next link
cs_CZ: přejde na následující odkaz

en: moves to the next list
cs_CZ: přejde na následující seznam

en: moves to the next list item
cs_CZ: přejde na následující položku seznamu

en: moves to the next math formula
cs_CZ: přejde na následující matematický vzorec

en: moves to the next menu item
cs_CZ: přejde na následující položku nabídky

en: moves to the next progress bar
cs_CZ: přejde na následující indikátor průběhu

en: moves to the next radio button
cs_CZ: přejde na následující přepínač

en: moves to the next same style text
cs_CZ: přejde na následujíci text stejného stylu

en: moves to the next separator
cs_CZ: přejde na následující oddělovač

en: moves to the next tab
cs_CZ: přejde na následující záložku

en: moves to the next table
cs_CZ: přejde na následující tabulku

en: moves to the next table column
cs_CZ: přejde na následující sloupec tabulky

en: moves to the next table row
cs_CZ: přejde na následující řádek tabulky

en: moves to the next text paragraph
cs_CZ: přejde na následující textový odstavec

en: moves to the next toggle button
cs_CZ: přejde na následující přepínací tlačítko

en: moves to the next unvisited link
cs_CZ: přejde na následující nenavštívený odkaz

en: moves to the next vertically aligned paragraph
cs_CZ: přejde na následující svisle zarovnaný odstavec

en: moves to the next visited link
cs_CZ: přejde na následující navštívený odkaz

en: moves to the previous annotation
cs_CZ: přejde na předchozí anotaci

en: moves to the previous article
cs_CZ: přejde na předchozí článek

en: moves to the previous block quote
cs_CZ: přejde na předchozí citaci

en: moves to the previous button
cs_CZ: přejde na předchozí tlačítko

en: moves to the previous check box
cs_CZ: přejde na předchozí zaškrtávací políčko

en: moves to the previous combo box
cs_CZ: přejde na předchozí rozbalovací políčko

en: moves to the previous different style text
cs_CZ: přejde na předchozí text jiného stylu

en: moves to the previous edit field
cs_CZ: přejde na předchozí editační pole

en: moves to the previous embedded object
cs_CZ: přejde na předchozí vnořený objekt

en: moves to the previous error
cs_CZ: přejde na předchozí chybu

en: moves to the previous figure
cs_CZ: přejde na předchozí ilustraci

en: moves to the previous form field
cs_CZ: přejde na předchozí formulářový prvek

en: moves to the previous frame
cs_CZ: přejde na předchozí rámec

en: moves to the previous graphic
cs_CZ: přejde na předchozí grafiku

en: moves to the previous grouping
cs_CZ: přejde na předchozí seskupení

en: moves to the previous heading
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis

en: moves to the previous heading at level 1
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis první úrovně

en: moves to the previous heading at level 2
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis druhé úrovně

en: moves to the previous heading at level 3
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis třetí úrovně

en: moves to the previous heading at level 4
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis čtvrté úrovně

en: moves to the previous heading at level 5
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis páté úrovně

en: moves to the previous heading at level 6
cs_CZ: přejde na předchozí nadpis šesté úrovně

en: moves to the previous landmark
cs_CZ: přejde na předchozí oblast

en: moves to the previous link
cs_CZ: přejde na předchozí odkaz

en: moves to the previous list
cs_CZ: přejde na předchozí seznam

en: moves to the previous list item
cs_CZ: přejde na předchozí položku seznamu

en: moves to the previous math formula
cs_CZ: přejde na předchozí matematický vzorec

en: moves to the previous menu item
cs_CZ: přejde na předchozí položku nabídky

en: moves to the previous progress bar
cs_CZ: přejde na předchozí indikátor průběhu

en: moves to the previous radio button
cs_CZ: přejde na předchozí přepínač

en: moves to the previous same style text
cs_CZ: přejde na předchozí text stejného stylu

en: moves to the previous separator
cs_CZ: přejde na předchozí oddělovač

en: moves to the previous tab
cs_CZ: přejde na předchozí záložku

en: moves to the previous table
cs_CZ: přejde na předchozí tabulku

en: moves to the previous table column
cs_CZ: přejde na předchozí sloupec tabulky

en: moves to the previous table row
cs_CZ: přejde na předchozí řádek tabulky

en: moves to the previous text paragraph
cs_CZ: přejde na předchozí textový odstavec

en: moves to the previous toggle button
cs_CZ: přejde na předchozí přepínací tlačítko

en: moves to the previous unvisited link
cs_CZ: přejde na předchozí nenavštívený odkaz

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
cs_CZ: přejde na předchozí svisle zarovnaný odstavec

en: moves to the previous visited link
cs_CZ: přejde na předchozí navštívený odkaz

en: multi line
cs_CZ: víceřádkové

en: mute
cs_CZ: ztlumit

en: new column section break
cs_CZ: konec úseku nového sloupce

en: new page section break
cs_CZ: konec úseku nové strany

en: next track
cs_CZ: další stopa

en: no bold
cs_CZ: není tučné

en: no border lines
cs_CZ: bez okrajů

en: no change from point {previousIndex},
cs_CZ: žádná změna od bodu {previousIndex},

en: no first line indent
cs_CZ: bez odsazení prvního řádku

en: no hanging indent
cs_CZ: bez předsazení

en: no highlight
cs_CZ: bez zvýraznění

en: no indent
cs_CZ: bez odsazení

en: no italic
cs_CZ: není kurzíva

en: no left indent
cs_CZ: bez odsazení vlevo

en: no more text after a block of links
cs_CZ: žádný další text po skupině odkazů

en: no more text before a block of links
cs_CZ: žádný předchozí text před skupinou odkazů

en: no next annotation
cs_CZ: žádná další anotace

en: no next article
cs_CZ: žádný další článek

en: no next block quote
cs_CZ: žádná další citace

en: no next button
cs_CZ: žádné další tlačítko

en: no next check box
cs_CZ: žádné další zaškrtávací políčko

en: no next combo box
cs_CZ: žádné další rozbalovací políčko

en: no next edit field
cs_CZ: žádné další editační pole

en: no next embedded object
cs_CZ: žádný další vnořený objekt

en: no next error
cs_CZ: žádná další chyba

en: no next figure
cs_CZ: žádná další ilustrace

en: no next form field
cs_CZ: žádný další formulářový prvek

en: no next frame
cs_CZ: žádný další rámec

en: no next graphic
cs_CZ: žádná další grafika

en: no next grouping
cs_CZ: žádné další seskupení

en: no next heading
cs_CZ: žádný další nadpis

en: no next heading at level 1
cs_CZ: žádný další nadpis první úrovně

en: no next heading at level 2
cs_CZ: žádný další nadpis druhé úrovně

en: no next heading at level 3
cs_CZ: žádný další nadpis třetí úrovně

en: no next heading at level 4
cs_CZ: žádný další nadpis čtvrté úrovně

en: no next heading at level 5
cs_CZ: žádný další nadpis páté úrovně

en: no next heading at level 6
cs_CZ: žádný další nadpis šesté úrovně

en: no next landmark
cs_CZ: žádná další oblast

en: no next link
cs_CZ: žádný další odkaz

en: no next list
cs_CZ: žádný další seznam

en: no next list item
cs_CZ: žádná další položka seznamu

en: no next math formula
cs_CZ: žádný další matematický vzorec

en: no next menu item
cs_CZ: žádná další položka nabídky

en: no next progress bar
cs_CZ: žádný další indikátor průběhu

en: no next radio button
cs_CZ: žádný další přepínač

en: no next separator
cs_CZ: žádný další oddělovač

en: no next tab
cs_CZ: žádná další záložka

en: no next table
cs_CZ: žádná další tabulka

en: no next text paragraph
cs_CZ: žádný další textový odstavec

en: no next toggle button
cs_CZ: žádné další přepínací tlačítko

en: no next unvisited link
cs_CZ: žádný další nenavštívený odkaz

en: no next vertically aligned paragraph
cs_CZ: žádný další svisle zarovnaný odstavec

en: no next visited link
cs_CZ: žádný další navštívený odkaz

en: no previous annotation
cs_CZ: žádná předchozí anotace

en: no previous article
cs_CZ: žádný předchozí článek

en: no previous block quote
cs_CZ: žádná předchozí citace

en: no previous button
cs_CZ: žádné předchozí tlačítko

en: no previous check box
cs_CZ: žádné předchozí zaškrtávací políčko

en: no previous combo box
cs_CZ: žádné předchozí rozbalovací políčko

en: no previous edit field
cs_CZ: žádné předchozí editační pole

en: no previous embedded object
cs_CZ: žádný předchozí vnořený objekt

en: no previous error
cs_CZ: žádná předchozí chyba

en: no previous figure
cs_CZ: žádná předchozí ilustrace

en: no previous form field
cs_CZ: žádný předchozí formulářový prvek

en: no previous frame
cs_CZ: žádný předchozí rámec

en: no previous graphic
cs_CZ: žádná předchozí grafika

en: no previous grouping
cs_CZ: žádné předchozí seskupení

en: no previous heading
cs_CZ: žádný předchozí nadpis

en: no previous heading at level 1
cs_CZ: žádný předchozí nadpis první úrovně

en: no previous heading at level 2
cs_CZ: žádný předchozí nadpis druhé úrovně

en: no previous heading at level 3
cs_CZ: žádný předchozí nadpis třetí úrovně

en: no previous heading at level 4
cs_CZ: žádný předchozí nadpis čtvrté úrovně

en: no previous heading at level 5
cs_CZ: žádný předchozí nadpis páté úrovně

en: no previous heading at level 6
cs_CZ: žádný předchozí nadpis šesté úrovně

en: no previous landmark
cs_CZ: žádná předchozí oblast

en: no previous link
cs_CZ: žádný předchozí odkaz

en: no previous list
cs_CZ: žádný předchozí seznam

en: no previous list item
cs_CZ: žádná předchozí položka seznamu

en: no previous math formula
cs_CZ: žádný předchozí matematický vzorec

en: no previous menu item
cs_CZ: žádná předchozí položka nabídky

en: no previous progress bar
cs_CZ: žádný předchozí indikátor průběhu

en: no previous radio button
cs_CZ: žádný předchozí přepínač

en: no previous separator
cs_CZ: žádný předchozí oddělovač

en: no previous tab
cs_CZ: žádná předchozí záložka

en: no previous table
cs_CZ: žádná předchozí tabulka

en: no previous text paragraph
cs_CZ: žádný předchozí textový odstavec

en: no previous toggle button
cs_CZ: žádné předchozí přepínací tlačítko

en: no previous unvisited link
cs_CZ: žádný předchozí nenavštívený odkaz

en: no previous vertically aligned paragraph
cs_CZ: žádný předchozí svisle zarovnaný odstavec

en: no previous visited link
cs_CZ: žádný předchozí navštívený odkaz

en: no revised %s
cs_CZ: nezměněno %s

en: no right indent
cs_CZ: bez odsazení vpravo

en: no status bar information
cs_CZ: žádné informace na stavovém řádku

en: no strikethrough
cs_CZ: nepřeškrtnuté

en: none
cs_CZ: žádný

en: normal configuration
cs_CZ: výchozí nastavení

en: normal configuration profile active
cs_CZ: výchozí profil aktivní

en: not %s
cs_CZ: ne%s

en: not checked
cs_CZ: nezaškrtnuto

en: not deleted
cs_CZ: není odstraněno

en: not emphasised
cs_CZ: není zvýrazněné

en: not hidden
cs_CZ: není skryté

en: not highlighted
cs_CZ: není zvýrazněno

en: not inserted
cs_CZ: není vloženo

en: not marked
cs_CZ: neoznačeno

en: not pressed
cs_CZ: nestisknuto

en: not selected
cs_CZ: nevybráno

en: not strong
cs_CZ: není silné

en: not underlined
cs_CZ: nepodtržené

en: note
cs_CZ: poznámka

en: nsel
cs_CZ: nvybr

en: numLock numpad 0
cs_CZ: numLock numerická 0

en: numLock numpad 1
cs_CZ: numLock numerická 1

en: numLock numpad 2
cs_CZ: numLock numerická 2

en: numLock numpad 3
cs_CZ: numLock numerická 3

en: numLock numpad 4
cs_CZ: numLock numerická 4

en: numLock numpad 5
cs_CZ: numLock numerická 5

en: numLock numpad 6
cs_CZ: numLock numerická 6

en: numLock numpad 7
cs_CZ: numLock numerická 7

en: numLock numpad 8
cs_CZ: numLock numerická 8

en: numLock numpad 9
cs_CZ: numLock numerická 9

en: numpad 1
cs_CZ: numerická 1

en: numpad 2
cs_CZ: numerická 2

en: numpad 3
cs_CZ: numerická 3

en: numpad 4
cs_CZ: numerická 4

en: numpad 5
cs_CZ: numerická 5

en: numpad 6
cs_CZ: numerická 6

en: numpad 7
cs_CZ: numerická 7

en: numpad 8
cs_CZ: numerická 8

en: numpad 9
cs_CZ: numerická 9

en: numpad decimal
cs_CZ: numerická čárka

en: numpad delete
cs_CZ: numerický delete

en: numpad divide
cs_CZ: numerické lomeno

en: numpad enter
cs_CZ: numerický enter

en: numpad insert
cs_CZ: numerický insert

en: numpad minus
cs_CZ: numerické mínus

en: numpad multiply
cs_CZ: numerická hvězdička

en: numpad plus
cs_CZ: numerické plus

en: object has no location
cs_CZ: žádná informace o pozici objektu

en: object mode
cs_CZ: objektový režim

en: obscured
cs_CZ: zakryto

en: odd pages section break
cs_CZ: konec úseku lichých stran

en: off
cs_CZ: vypnuto

en: off screen
cs_CZ: mimo obrazovku

en: on
cs_CZ: zapnuto

en: opens dialog
cs_CZ: otevře dialogové okno

en: opens grid
cs_CZ: otevře mřížku

en: opens list
cs_CZ: otevře seznam

en: opens tree
cs_CZ: otevře strom

en: option pane
cs_CZ: panel možností

en: other item
cs_CZ: jiná položka

en: out of %s
cs_CZ: mimo %s

en: out of bookmark
cs_CZ: konec záložky

en: out of comment
cs_CZ: konec komentáře

en: out of grammar error
cs_CZ: mimo gramatickou chybu

en: out of popular highlight
cs_CZ: konec populárního zvýraznění

en: out of spelling error
cs_CZ: mimo pravopisnou chybu

en: out of table
cs_CZ: mimo tabulku

en: overflowing
cs_CZ: přetečeno

en: page
cs_CZ: strana

en: page %s
cs_CZ: strana %s

en: pane
cs_CZ: panel

en: paragraph
cs_CZ: odstavec

en: paragraph number
cs_CZ: číslo odstavce

en: paragraph property
cs_CZ: vlastnost odstavce

en: password edit
cs_CZ: heslové pole

en: pinned
cs_CZ: připnuto

en: play pause
cs_CZ: přehrát či pozastavit

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
cs_CZ: Nelze najít okno {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
cs_CZ: Žádné {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
cs_CZ: Hlásí upozornění překladu, pokud existuje. Dvojitým stiskem se zobrazí v režimu prohlížení

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
cs_CZ: Přečte komentáře v okně komentářů. Dvojitým stiskem se zobrazí v režimu prohlížení

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
cs_CZ: Hlásí překladatelské poznámky. Dvojitým stiskem se zobrazí v režimu prohlížení

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
cs_CZ: Přečte starý zdrojový text, pokud existuje. Dvojitým stiskem se zobrazí v režimu prohlížení

[ctx: poedit]
en: comment
cs_CZ: komentáře

[ctx: poedit]
en: notes for translators
cs_CZ: překladatelské poznámky

[ctx: poedit]
en: old source text
cs_CZ: staré zdrojové texty

[ctx: poedit]
en: translation warning
cs_CZ: upozornění překladu

en: pressed
cs_CZ: stisknuto

en: previous track
cs_CZ: předchozí stopa

en: prgbar
cs_CZ: indpr

en: progress bar
cs_CZ: indikátor průběhu

en: property
cs_CZ: vlastnost

en: property page
cs_CZ: karta vlastností

en: protected
cs_CZ: chráněné

en: pwdedt
cs_CZ: heslo

en: quadruple {action}
cs_CZ: čtyřnásobné {action}

en: radio button
cs_CZ: přepínač

en: radio menu item
cs_CZ: přepínací položka

en: rbtn
cs_CZ: přep

en: read only
cs_CZ: jen pro čtení

en: received: %s
cs_CZ: přijato: %s

en: reconcile
cs_CZ: sloučeno

en: rectangular gradient
cs_CZ: obdélníkový přechod

en: redundant object
cs_CZ: nadbytečný objekt

en: refresh
cs_CZ: obnovit

en: region
cs_CZ: oblast

[ctx: repeat]
en: off
cs_CZ: neopakovat

[ctx: repeat]
en: on
cs_CZ: opakovat

en: replace
cs_CZ: nahrazeno

en: replied
cs_CZ: odpovězeno

en: replied all
cs_CZ: odpovězeno všem

en: report CLDR characters off
cs_CZ: neohlašovat znaky CLDR

en: report CLDR characters on
cs_CZ: hlásit znaky CLDR

en: report alignment off
cs_CZ: neohlašovat zarovnání

en: report alignment on
cs_CZ: hlásit zarovnání

en: report articles off
cs_CZ: neohlašovat články

en: report articles on
cs_CZ: hlásit články

en: report block quotes off
cs_CZ: neohlašovat citace

en: report block quotes on
cs_CZ: hlásit citace

en: report colors off
cs_CZ: neohlašovat barvy

en: report colors on
cs_CZ: hlásit barvy

en: report comments off
cs_CZ: neohlašovat komentáře

en: report comments on
cs_CZ: hlásit komentáře

en: report dynamic content changes off
cs_CZ: neohlašovat dynamicky měněný obsah

en: report dynamic content changes on
cs_CZ: hlásit dynamicky měněný obsah

en: report emphasis off
cs_CZ: neohlašovat zvýraznění

en: report emphasis on
cs_CZ: hlásit zvýraznění

en: report figures and captions off
cs_CZ: nehlásit ilustrace a titulky

en: report figures and captions on
cs_CZ: hlásit ilustrace a titulky

en: report font attributes off
cs_CZ: neohlašovat vlastnosti písma

en: report font attributes on
cs_CZ: hlásit vlastnosti písma

en: report font name off
cs_CZ: neohlašovat jméno písma

en: report font name on
cs_CZ: hlásit jméno písma

en: report font size off
cs_CZ: neohlašovat velikost písma

en: report font size on
cs_CZ: hlásit velikost písma

en: report frames off
cs_CZ: neohlašovat rámce

en: report frames on
cs_CZ: hlásit rámce

en: report graphics off
cs_CZ: neohlašovat grafiku

en: report graphics on
cs_CZ: hlásit grafiku

en: report groupings off
cs_CZ: neohlašovat seskupení

en: report groupings on
cs_CZ: hlásit seskupení

en: report headings off
cs_CZ: neohlašovat nadpisy

en: report headings on
cs_CZ: hlásit nadpisy

en: report highlighted off
cs_CZ: neohlašovat zvýrazněné

en: report highlighted on
cs_CZ: hlásit zvýrazněné

en: report if clickable off
cs_CZ: neohlašovat kliknutelné

en: report if clickable on
cs_CZ: hlásit kliknutelné

en: report landmarks and regions off
cs_CZ: neohlašovat oblasti

en: report landmarks and regions on
cs_CZ: hlásit oblasti

en: report line numbers off
cs_CZ: neohlašovat čísla řádků

en: report line numbers on
cs_CZ: hlásit čísla řádků

en: report line spacing off
cs_CZ: neohlašovat řádkování

en: report line spacing on
cs_CZ: hlásit řádkování

en: report links off
cs_CZ: neohlašovat odkazy

en: report links on
cs_CZ: hlásit odkazy

en: report lists off
cs_CZ: neohlašovat seznamy

en: report lists on
cs_CZ: hlásit seznamy

en: report pages off
cs_CZ: neohlašovat strany

en: report pages on
cs_CZ: hlásit strany

en: report paragraph indentation off
cs_CZ: neohlašovat odsazení odstavců

en: report paragraph indentation on
cs_CZ: hlásit odsazení odstavců

en: report revisions off
cs_CZ: neohlašovat změny

en: report revisions on
cs_CZ: hlásit změny

en: report spelling errors off
cs_CZ: neohlašovat pravopisné chyby

en: report spelling errors on
cs_CZ: hlásit pravopisné chyby

en: report style off
cs_CZ: neohlašovat styl

en: report style on
cs_CZ: hlásit styl

en: report superscripts and subscripts off
cs_CZ: neohlašovat horní a dolní indexy

en: report superscripts and subscripts on
cs_CZ: hlásit horní a dolní indexy

en: report table cell coordinates off
cs_CZ: neohlašovat souřadnice buněk v tabulkách

en: report table cell coordinates on
cs_CZ: hlásit souřadnice buněk v tabulkách

en: report tables off
cs_CZ: neohlašovat tabulky

en: report tables on
cs_CZ: hlásit tabulky

en: req
cs_CZ: povn

en: required
cs_CZ: povinné

en: reverse diagonal stripe
cs_CZ: obrácený šikmý pruh

en: revised %s
cs_CZ: změněno %s

en: rgn
cs_CZ: obl

en: rich edit
cs_CZ: editační pole

en: right
cs_CZ: vpravo

en: right alt
cs_CZ: pravý alt

en: right arrow
cs_CZ: šipka vpravo

en: right control
cs_CZ: pravý ctrl

en: right edge
cs_CZ: pravý okraj

en: right indent
cs_CZ: odsazení vpravo

en: right shift
cs_CZ: pravý shift

en: right windows
cs_CZ: pravý windows

en: ro
cs_CZ: jpč

en: root pane
cs_CZ: okno vrchní úrovně

en: row
cs_CZ: řádek

en: row %s
cs_CZ: řádek %s

en: row header
cs_CZ: záhlaví řádku

en: rslvd cmnt
cs_CZ: zpr kmnt

en: ruler
cs_CZ: pravítko

en: r{rowNumber}
cs_CZ: ř{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
cs_CZ: ř{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
cs_CZ: Nás&troje

en: scrlbar
cs_CZ: posvnk

en: scroll bar
cs_CZ: posuvník

en: scroll pane
cs_CZ: posuvný panel

en: search page
cs_CZ: stránka s vyhledávačem

en: sect
cs_CZ: úsek

en: section
cs_CZ: úsek

en: section %s
cs_CZ: úsek %s

en: section property
cs_CZ: vlastnost úseku

en: sel
cs_CZ: vybr

en: selectable
cs_CZ: podporuje výběr položek

en: selected
cs_CZ: vybráno

en: selected %s
cs_CZ: vybráno %s

en: selection removed
cs_CZ: výběr odstraněn

en: sent: %s
cs_CZ: odesláno: %s

en: separator
cs_CZ: oddělovač

en: series {number} {name}
cs_CZ: řada {number} {name}

en: sggstn
cs_CZ: návrh

en: shape
cs_CZ: obdélník

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
cs_CZ: Žádný symbol"

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
cs_CZ: Nebo ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: 10-point star
cs_CZ: Deseticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 12-point star
cs_CZ: Dvanácticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 16-point star
cs_CZ: Šestnácticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 24-point star
cs_CZ: Čtyřiadvaceticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 32-point star
cs_CZ: Dvaatřiceticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 4-point star
cs_CZ: Čtyřcípá hvězda

[ctx: shape]
en: 5-point star
cs_CZ: Pěticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 6-point star
cs_CZ: Šesticípá hvězda

[ctx: shape]
en: 7-point star
cs_CZ: Sedmicípá hvězda

[ctx: shape]
en: 8-point star
cs_CZ: Osmicípá hvězda

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
cs_CZ: Alternativní postup ve vývojovém  diagramu

[ctx: shape]
en: Arc
cs_CZ: Oblouk

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
cs_CZ: Šipky ukazující doleva, doprava, nahoru a dolů

[ctx: shape]
en: Balloon
cs_CZ: Bublina

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
cs_CZ: Šikmá šipka nahoru

[ctx: shape]
en: Bent arrow
cs_CZ: Šikmá šipka

[ctx: shape]
en: Bevel
cs_CZ: Úkos

[ctx: shape]
en: Block arc
cs_CZ: Ohnutý pruh

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
cs_CZ: Popisek s šipkami ukazujícími doleva, doprava, nahoru a dolů

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
cs_CZ: Popisek s dvojitou vodorovnou šipkou

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
cs_CZ: Popisek s šipkou dolů

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
cs_CZ: Popisek s šipkou vlevo

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
cs_CZ: Popisek s šipkou vpravo

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
cs_CZ: Popisek s šipkou nahoru

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
cs_CZ: Popisek se zvýrazňující čarou a segmenty čáry do tvaru U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
cs_CZ: Popisek s úhlovou čarou a zvýrazněním

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
cs_CZ: Popisek s úhlovou čarou

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
cs_CZ: Popisek s šipkami ukazujícími nahoru a dolů

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
cs_CZ: Popisek s okrajem a vodorovnou zvýrazňující čarou

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
cs_CZ: Popisek s okrajem, zvýrazněním a segmenty čáry do tvaru U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
cs_CZ: Popisek s okrajem, úhlovou čarou a zvýrazněním

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
cs_CZ: Popisek s okrajem, úhlopříčnou přímkou a zvýrazněním

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
cs_CZ: Popisek se segmenty čáry do tvaru U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
cs_CZ: Popisek s šikmou čarou a zvýrazněním

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
cs_CZ: Popisek s úhlopříčnou přímkou

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
cs_CZ: Popisek s vodorovnou zvýrazňující čarou

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
cs_CZ: Popisek s vodorovnou čarou

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
cs_CZ: Popisek bez okrajů a úhlové čáry

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
cs_CZ: Popisek bez okrajů a segmentů čáry do tvaru U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
cs_CZ: Popisek bez okrajů a šikmé čáry

[ctx: shape]
en: Can
cs_CZ: Válec

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
cs_CZ: Štítek ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
cs_CZ: Symbol grafu plus

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
cs_CZ: Symbol grafu hvězdička

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
cs_CZ: Symbol grafu X

[ctx: shape]
en: Chevron
cs_CZ: Dvojitá šipka

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
cs_CZ: Kruh s čarou uprostřed

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
cs_CZ: Kruhová šipka

[ctx: shape]
en: Cloud callout
cs_CZ: Popisek mraku

[ctx: shape]
en: Cloud shape
cs_CZ: Mrak

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
cs_CZ: Porovnání ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
cs_CZ: Spojnice vývojového diagramu

[ctx: shape]
en: Corner
cs_CZ: Roh

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
cs_CZ: Kruhová šipka proti směru hodinových ručiček

[ctx: shape]
en: Cross
cs_CZ: Kříž

[ctx: shape]
en: Cube
cs_CZ: Krychle

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
cs_CZ: Zakřivená šipka dolů

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
cs_CZ: Zakřivená šipka vlevo

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
cs_CZ: Zakřivená šipka vpravo

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
cs_CZ: Zakřivená šipka nahoru

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
cs_CZ: Zakřivený pásový baner

[ctx: shape]
en: Curved arrow
cs_CZ: Zakřivená šipka

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
cs_CZ: Data vývojového diagramu

[ctx: shape]
en: Decagon
cs_CZ: Desetiúhelník

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
cs_CZ: Rozhodnutí ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
cs_CZ: Zpoždění ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
cs_CZ: Šikmý pruh

[ctx: shape]
en: Diamond
cs_CZ: Kosočtverec

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
cs_CZ: Paměť s přímým přístupem ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
cs_CZ: Zobrazení ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
cs_CZ: Dokument ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Dodecagon
cs_CZ: Dvanáctiúhelník

[ctx: shape]
en: Donut
cs_CZ: Prstenec

[ctx: shape]
en: Double brace
cs_CZ: Dvojitá složená závorka

[ctx: shape]
en: Double bracket
cs_CZ: Dvojitá hranatá závorka

[ctx: shape]
en: Double wave
cs_CZ: Dvojitá vlna

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
cs_CZ: Dvojitá šipka ukazující nahoru a dolů

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
cs_CZ: Dvojitá kruhová šipka

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
cs_CZ: Dvojitá vodorovná šipka

[ctx: shape]
en: Down Arrow
cs_CZ: Šipka dolů

[ctx: shape]
en: Explosion
cs_CZ: Rozbalení

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
cs_CZ: Vyjmutí ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Folded corner
cs_CZ: Ohnutý roh

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
cs_CZ: Čtyři malé čtverce definující obdélník

[ctx: shape]
en: Funnel
cs_CZ: Trychtýř

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
cs_CZ: Ozubené kolo s devíti zuby

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
cs_CZ: Ozubené kolo s šesti zuby

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
cs_CZ: Polovina obdélníkového rámečku obrázku

[ctx: shape]
en: Heart
cs_CZ: Srdce

[ctx: shape]
en: Heptagon
cs_CZ: Sedmiúhelník

[ctx: shape]
en: Hexagon
cs_CZ: Šestiúhelník

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
cs_CZ: Vodorovný posuv

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
cs_CZ: Neúplná výseč s chybějícím klínem

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
cs_CZ: Vnitřní paměť ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
cs_CZ: Rovnoramenný trojúhelník

[ctx: shape]
en: Left Arrow
cs_CZ: Šipka vlevo

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
cs_CZ: Šipky vlevo a nahoru

[ctx: shape]
en: Left brace
cs_CZ: Levá složená závorka

[ctx: shape]
en: Left bracket
cs_CZ: Levá hranatá závorka

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
cs_CZ: Šipky vlevo, vpravo a nahoru

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
cs_CZ: Blesk

[ctx: shape]
en: Line Callout
cs_CZ: Čárový popisek

[ctx: shape]
en: Line inverse
cs_CZ: Inverzní čára

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
cs_CZ: Magnetický disk ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
cs_CZ: Ruční vstup ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
cs_CZ: Ruční operace ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
cs_CZ: Symbol plus

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
cs_CZ: Symbol děleno

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
cs_CZ: Symbol rovná se

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
cs_CZ: Symbol krát

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
cs_CZ: Symbol nerovná se

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
cs_CZ: Symbol mínus

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
cs_CZ: Sloučení ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Moon
cs_CZ: Měsíc

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
cs_CZ: Více dokumentů ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
cs_CZ: Zarovnaná pravá šipka

[ctx: shape]
en: Octagon
cs_CZ: Osmiúhelník

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
cs_CZ: Spojnice mimo stránku ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
cs_CZ: Offline paměť ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Oval
cs_CZ: Ovál

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
cs_CZ: Oválný popisek

[ctx: shape]
en: Parallelogram
cs_CZ: Rovnoběžník

[ctx: shape]
en: Pentagon
cs_CZ: Pětiúhelník

[ctx: shape]
en: Plaque
cs_CZ: Plaketa

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
cs_CZ: Plaketové záložky

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
cs_CZ: Předdefinovaný postup ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
cs_CZ: Příprava ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
cs_CZ: Postup ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
cs_CZ: Děrná páska ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
cs_CZ: Klín rozčtvrcené výseče

[ctx: shape]
en: Rectangle
cs_CZ: Obdélník

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
cs_CZ: Obdélník s jedním zaobleným rohem

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
cs_CZ: Obdélník s jedním odříznutým rohem

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
cs_CZ: Obdélník s jedním odříznutým a jedním zaobleným rohem

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
cs_CZ: Obdélník s dvěma diagonálně protilehlými zaoblenými rohy

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
cs_CZ: Obdélník s dvěma diagonálně protilehlými odříznutými rohy

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
cs_CZ: Obdélník s dvěma odříznutými rohy se společnou stranou

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
cs_CZ: Obdélník s dvěma zaoblenými rohy se společnou stranou

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
cs_CZ: Obdélníkový popisek

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
cs_CZ: Obdélníkový rámeček obrázku

[ctx: shape]
en: Return
cs_CZ: Nový řádek

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
cs_CZ: Pásový baner

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
cs_CZ: Pás se šipkami vlevo a vpravo

[ctx: shape]
en: Right Arrow
cs_CZ: Šipka vpravo

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
cs_CZ: Pravá šipka s pruhy

[ctx: shape]
en: Right brace
cs_CZ: Pravá složená závorka

[ctx: shape]
en: Right bracket
cs_CZ: Pravá hranatá závorka

[ctx: shape]
en: Right triangle
cs_CZ: Pravoúhlý trojúhelník

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
cs_CZ: Zaoblený obdélník

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
cs_CZ: Popisek ve tvaru zaobleného obdélníku

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
cs_CZ: Paměť se sekvenčním přístupem ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Smiley face
cs_CZ: Smajlík

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
cs_CZ: Řazení ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
cs_CZ: Uložená data ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
cs_CZ: Sumační bod ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Sun
cs_CZ: Slunce

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
cs_CZ: Ukončení ve vývojovém diagramu

[ctx: shape]
en: Trapezoid
cs_CZ: Lichoběžník

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
cs_CZ: Lichoběžník s asymetrickými neparalelními stranami

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
cs_CZ: Šipka ve tvaru U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
cs_CZ: Šipka nahoru

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
cs_CZ: Svislý posuv

[ctx: shape]
en: Water droplet
cs_CZ: Kapka vody

[ctx: shape]
en: Wave
cs_CZ: Vlna

[ctx: shape]
en: four snipped corners
cs_CZ: čtyři odříznuté rohy

[ctx: shuffle]
en: off
cs_CZ: nemíchat

[ctx: shuffle]
en: on
cs_CZ: zamíchat

en: single {action}
cs_CZ: jednoduché {action}

en: skips backward past a block of links
cs_CZ: přeskočí skupinu odkazů směrem nahoru

en: skips forward past a block of links
cs_CZ: přeskočí skupinu odkazů směrem dolů

en: slanted dash dot
cs_CZ: šikmý tečkovaný s čárkami

en: slice
cs_CZ: výseč

en: slider
cs_CZ: posuvník

en: solid
cs_CZ: plný

en: sorted
cs_CZ: seřazeno

en: sorted asc
cs_CZ: seř vz

en: sorted ascending
cs_CZ: seřazeno vzestupně

en: sorted desc
cs_CZ: seř s

en: sorted descending
cs_CZ: seřazeno sestupně

en: sound
cs_CZ: zvuk

en: space
cs_CZ: mezera

en: space with any dots
cs_CZ: mezera s body

en: space with dot
cs_CZ: mezera s bodem

en: speak command keys off
cs_CZ: neohlašovat příkazové klávesy

en: speak command keys on
cs_CZ: hlásit příkazové klávesy

en: speak typed characters off
cs_CZ: neohlašovat psané znaky

en: speak typed characters on
cs_CZ: hlásit psané znaky

en: speak typed words off
cs_CZ: neohlašovat psaná slova

en: speak typed words on
cs_CZ: hlásit psaná slova

en: speech viewer disabled
cs_CZ: zobrazení řeči vypnuto

en: speech viewer enabled
cs_CZ: zobrazení řeči zapnuto

[ctx: speechModes]
en: beeps
cs_CZ: pípání

[ctx: speechModes]
en: off
cs_CZ: vypnuto

[ctx: speechModes]
en: on-demand
cs_CZ: na požádání

[ctx: speechModes]
en: talk
cs_CZ: mluvení

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
cs_CZ: &Filtrovat podle:

en: spelling and grammar: {text}
cs_CZ: pravopisná a gramatická chyba: {text}

en: spelling error
cs_CZ: pravopisná chyba

en: spelling: {text}
cs_CZ: pravopisná chyba: {text}

en: spin button
cs_CZ: výběrové tlačítko

en: splbtn
cs_CZ: rozdtlo

en: split button
cs_CZ: rozdělovací tlačítko

en: split pane
cs_CZ: dělící panel

en: spnbtn
cs_CZ: čslnk

en: status bar
cs_CZ: stavový řádek

en: stbar
cs_CZ: stavř

en: stop
cs_CZ: zastavit

en: strikethrough
cs_CZ: přeškrtnuté

en: strong
cs_CZ: silné

en: style
cs_CZ: styl

en: style %s
cs_CZ: styl %s

en: style definition
cs_CZ: definice stylu

en: subMenu
cs_CZ: podnabídka

en: subject: %s
cs_CZ: předmět: %s

en: submnu
cs_CZ: podn

en: subscript
cs_CZ: dolní index

en: suggestion
cs_CZ: návrh

en: superscript
cs_CZ: horní index

en: switch
cs_CZ: přepínač

en: swtch
cs_CZ: přep

[ctx: symbolLevel]
en: all
cs_CZ: všechna

[ctx: symbolLevel]
en: character
cs_CZ: znak

[ctx: symbolLevel]
en: most
cs_CZ: většina

[ctx: symbolLevel]
en: none
cs_CZ: žádná

[ctx: symbolLevel]
en: some
cs_CZ: některá

[ctx: symbolPreserve]
en: always
cs_CZ: vždy

[ctx: symbolPreserve]
en: never
cs_CZ: nikdy

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
cs_CZ: jen pod úroveň znaku

[ctx: synth setting]
en: Inflection
cs_CZ: Intonace

[ctx: synth setting]
en: Language
cs_CZ: Jazyk

[ctx: synth setting]
en: Pitch
cs_CZ: Výška

[ctx: synth setting]
en: Rate
cs_CZ: Tempo

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
cs_CZ: Znásobit tempo

[ctx: synth setting]
en: Variant
cs_CZ: Osoba

[ctx: synth setting]
en: Voice
cs_CZ: Hlas

[ctx: synth setting]
en: Volume
cs_CZ: Hlasitost

en: tab control
cs_CZ: seznam záložek

en: tabctl
cs_CZ: seznz

en: table
cs_CZ: tabulka

en: table body
cs_CZ: tělo tabulky

en: table footer
cs_CZ: zápatí tabulky

en: table header
cs_CZ: záhlaví tabulky

en: table property
cs_CZ: vlastnost tabulky

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
cs_CZ: tabulka s {columnCountText} a {rowCountText}

en: tear off menu
cs_CZ: oddělená nabídka

en: terminal
cs_CZ: terminál

en: text "%s" not found
cs_CZ: text "%s" nenalezen

en: text frame
cs_CZ: textový rámeček

en: text mode
cs_CZ: textový režim

en: tgbtn
cs_CZ: přptlo

en: thick
cs_CZ: hrubý

en: thick diagonal crosshatch
cs_CZ: tlustá šikmá mřížka

en: thin
cs_CZ: tenký

en: thin diagonal crosshatch
cs_CZ: tenká šikmá mřížka

en: thin diagonal stripe
cs_CZ: tenký šikmý pruh

en: thin horizontal crosshatch
cs_CZ: tenká vodorovná mřížka

en: thin horizontal stripe
cs_CZ: tenký vodorovný pruh

en: thin reverse diagonal stripe
cs_CZ: tenký obrácený šikmý pruh

en: thin vertical stripe
cs_CZ: tenký svislý pruh

en: through row {row} column {column}
cs_CZ: přes řádek {row} sloupec {column}

en: through {endCol}
cs_CZ: do {endCol}

en: through {endRow}
cs_CZ: do {endRow}

en: thumb control
cs_CZ: úchyt

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
cs_CZ: {D} den {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
cs_CZ: {D} dní {H}:{M}:{S}

en: title bar
cs_CZ: titulek okna

en: tlbar
cs_CZ: pnln

en: tltip
cs_CZ: kntxt

en: to focus
cs_CZ: na fokus

en: to review
cs_CZ: na čtecí kurzor

en: toggle button
cs_CZ: přepínací tlačítko

en: tool bar
cs_CZ: panel nástrojů

en: tool tip
cs_CZ: kontextová nápověda

en: top edge
cs_CZ: vrchní okraj

[ctx: touch action]
en: flick down
cs_CZ: švihnutí dolů

[ctx: touch action]
en: flick left
cs_CZ: švihnutí vlevo

[ctx: touch action]
en: flick right
cs_CZ: švihnutí vpravo

[ctx: touch action]
en: flick up
cs_CZ: švihnutí nahoru

[ctx: touch action]
en: hold
cs_CZ: podržení

[ctx: touch action]
en: hover
cs_CZ: přemístění

[ctx: touch action]
en: hover down
cs_CZ: přemístění dolů

[ctx: touch action]
en: hover up
cs_CZ: přemístění nahoru

[ctx: touch action]
en: tap
cs_CZ: klepnutí

[ctx: touch action]
en: tap and hold
cs_CZ: klepnutí a podržení

en: track change: {text}
cs_CZ: změna stopy: {text}

en: tree view
cs_CZ: stromové zobrazení

en: tree view button
cs_CZ: tlačítko stromu

en: tree view item
cs_CZ: položka stromu

en: triggered
cs_CZ: spuštěn

en: tripple {action}
cs_CZ: trojité {action}

en: tv
cs_CZ: strom

en: tvbtn
cs_CZ: strmtlo

en: tvitem
cs_CZ: strmp

en: unavailable
cs_CZ: nedostupné

en: underline
cs_CZ: podtržené

en: underlined
cs_CZ: podtržené

en: unknown
cs_CZ: neznámý

en: unknown %s
cs_CZ: neznámá klávesa %s

en: unknown input method
cs_CZ: neznámá metoda vstupu

en: unknown language
cs_CZ: neznámý jazyk

en: unlocked
cs_CZ: odemčeno

en: unread
cs_CZ: nepřečteno

en: up arrow
cs_CZ: šipka nahoru

en: up-right diagonal line
cs_CZ: šikmá čára vpravo nahoře

en: value {valueAxisData}
cs_CZ: hodnota {valueAxisData}

en: vertical align bottom
cs_CZ: vertikální zarovnání naspod

en: vertical align distributed
cs_CZ: vertikální rovnoměrné zarovnání

en: vertical align justified
cs_CZ: vertikální zarovnání do bloku

en: vertical align middle
cs_CZ: vertikální zarovnání na střed

en: vertical align top
cs_CZ: vertikální zarovnání navrch

en: vertical borders except outside
cs_CZ: svislé okraje kromě vnějších

en: vertical stripe
cs_CZ: svislý pruh

en: view port
cs_CZ: zobrazená oblast

en: visited
cs_CZ: navštíveno

en: vlnk
cs_CZ: navšt

en: volume down
cs_CZ: zeslabit

en: volume up
cs_CZ: zesílit

en: white space
cs_CZ: prázdné místo

en: window
cs_CZ: okno

en: with %s column | with %s columns
cs_CZ[0]: má %s sloupec
cs_CZ[1]: má %s sloupce
cs_CZ[2]: má %s sloupce
cs_CZ[3]: má %s sloupců

en: with %s item | with %s items
cs_CZ[0]: má %s položku
cs_CZ[1]: má %s položky
cs_CZ[2]: má %s položky
cs_CZ[3]: má %s položek

en: with %s row | with %s rows
cs_CZ[0]: má %s řádek
cs_CZ[1]: má %s řádky
cs_CZ[2]: má %s řádku
cs_CZ[3]: má %s řádků

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
cs_CZ: s {rowCountTranslation} a {colCountTranslation}

en: wnd
cs_CZ: okno

en: word
cs_CZ: slovo

en: {author} is editing
cs_CZ: {author} právě upravuje

en: {backgroundColor} background
cs_CZ: na {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
cs_CZ: {bookPercentage}%, přečteno {curLocation} z {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
cs_CZ[0]: {category} ({nbResults} výsledek)
cs_CZ[1]: {category} ({nbResults} výsledky)
cs_CZ[2]: {category} ({nbResults} výsledku)
cs_CZ[3]: {category} ({nbResults} výsledků)

en: {color1} to {color2}
cs_CZ: {color1} na {color2}

en: {color} (default color)
cs_CZ: {color} (výchozí barva)

en: {color} on {backgroundColor}
cs_CZ: {color} na {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
cs_CZ[0]: {columnCount} sloupec
cs_CZ[1]: {columnCount} sloupce
cs_CZ[2]: {columnCount} sloupce
cs_CZ[3]: {columnCount} sloupců

en: {date} (all day)
cs_CZ: {date} (celý den)

en: {desc} left and right edges
cs_CZ: {desc} levé a pravé okraje

en: {desc} surrounding border
cs_CZ: {desc} okolní okraj

en: {desc} top and bottom edges
cs_CZ: {desc} vrchní a spodní okraje

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
cs_CZ: {desc} šikmé čáry vpravo nahoře a vpravo dole

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
cs_CZ[0]: {distance:.3g} bod od spodního okraje snímku
cs_CZ[1]: {distance:.3g} body od spodního okraje snímku
cs_CZ[2]: {distance:.3g} bodu od spodního okraje snímku
cs_CZ[3]: {distance:.3g} bodů od spodního okraje snímku

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
cs_CZ[0]: {distance:.3g} bod od levého okraje snímku
cs_CZ[1]: {distance:.3g} body od levého okraje snímku
cs_CZ[2]: {distance:.3g} bodu od levého okraje snímku
cs_CZ[3]: {distance:.3g} bodů od levého okraje snímku

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
cs_CZ[0]: {distance:.3g} bod od pravého okraje snímku
cs_CZ[1]: {distance:.3g} body od pravého okraje snímku
cs_CZ[2]: {distance:.3g} bodu od pravého okraje snímku
cs_CZ[3]: {distance:.3g} bodů od pravého okraje snímku

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
cs_CZ[0]: {distance:.3g} bod od horního okraje snímku
cs_CZ[1]: {distance:.3g} body od horního okraje snímku
cs_CZ[2]: {distance:.3g} bodu od horního okraje snímku
cs_CZ[3]: {distance:.3g} bodů od horního okraje snímku

en: {distance} from left edge of page
cs_CZ: {distance} od levého okraje strany

en: {distance} from top edge of page
cs_CZ: {distance} od vrchního okraje strany

en: {elapsedTime} elapsed
cs_CZ: uplynulo {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
cs_CZ: {firstAddress}  {firstContent} do {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
cs_CZ: {firstAddress} do {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
cs_CZ: {firstAddress} {firstValue} do {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
cs_CZ: Zbývá {hourText} a {minuteText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
cs_CZ[0]: {hours:d} hodina
cs_CZ[1]: {hours:d} hodiny
cs_CZ[2]: {hours:d} hodiny
cs_CZ[3]: {hours:d} hodin

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
cs_CZ: {longName} ({name})
    Verze: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    Distribuce {name} je chráněna licencí GNU General Public License verze 2. Program můžete libovolně šířit a upravovat za předpokladu, že k němu přiložíte tuto licenci a zpřístupníte jeho zdrojový kód všem zájemcům. Toto se vztahuje jak na původní, tak upravené kopie tohoto programu a také na software užívající kód převzatý z tohoto programu.
    Více podrobností najdete v licenci v nabídce nápověda.
    Kompletní licence je dostupná i na stránce: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    Vývoj {name} zastřešuje NV Access, nezisková organizace, jejímž cílem je pomáhat při vývoji a propagaci otevřených a volně šiřitelných řešení užitečných pro nevidomé a zrakově postižené.
    Jestliže je program NVDA užitečný i pro Vás a chcete aby vývoj stále pokračoval, zvažte prosím možnost příspěvku společnosti NV Access. Přispět můžete z hlavní nabídky NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
cs_CZ: {message}
    
    Kategorie: "{category}"
    Možnost: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
cs_CZ[0]: {minutes:d} minuta
cs_CZ[1]: {minutes:d} minuty
cs_CZ[2]: {minutes:d} minuty
cs_CZ[3]: {minutes:d} minut

en: {modifier} released
cs_CZ: {modifier} uvolněno

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
cs_CZ[0]: {numFingers} prst {action}
cs_CZ[1]: {numFingers} prsty {action}
cs_CZ[2]: {numFingers} prstu {action}
cs_CZ[3]: {numFingers} prstů {action}

en: {number} of {total}
cs_CZ: {number} z {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
cs_CZ[0]: {offset:.3g} centimetr
cs_CZ[1]: {offset:.3g} centimetry
cs_CZ[2]: {offset:.3g} centimetru
cs_CZ[3]: {offset:.3g} centimetrů

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
cs_CZ[0]: {offset:.3g} znak
cs_CZ[1]: {offset:.3g} znaky
cs_CZ[2]: {offset:.3g} znaku
cs_CZ[3]: {offset:.3g} znaků

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
cs_CZ[0]: {offset:.3g} palec
cs_CZ[1]: {offset:.3g} palce
cs_CZ[2]: {offset:.3g} palce
cs_CZ[3]: {offset:.3g} palců

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
cs_CZ[0]: {offset:.3g} milimetr
cs_CZ[1]: {offset:.3g} milimetry
cs_CZ[2]: {offset:.3g} milimetru
cs_CZ[3]: {offset:.3g} milimetrů

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
cs_CZ[0]: {offset:.3g} píce
cs_CZ[1]: {offset:.3g} píce
cs_CZ[2]: {offset:.3g} píce
cs_CZ[3]: {offset:.3g} pící

en: {offset:.3g} pt
cs_CZ: {offset:.3g} bodů

en: {profileName} configuration profile active
cs_CZ: Profil {profileName} aktivní

en: {profile} profile activated
cs_CZ: Profil {profile} aktivován

en: {profile} profile deactivated
cs_CZ: Profil {profile} deaktivován

en: {remainingTimeFormatted} remaining
cs_CZ: zbývá {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
cs_CZ: {revisionType} {description}: {text} od {author} dne {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
cs_CZ[0]: {rowCount} řádek
cs_CZ[1]: {rowCount} řádky
cs_CZ[2]: {rowCount} řádku
cs_CZ[3]: {rowCount} řádků

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
cs_CZ: {seriesName} řada {seriesIndex} z {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
cs_CZ: {seriesName} typ spojnice trendu: {trendlineType}, název: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
cs_CZ: {seriesName} typ spojnice trendu: {trendlineType}, název: {trendlineName}, značka: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
cs_CZ: písmo {size:g} bodů

en: {startTime} to {endTime}
cs_CZ: {startTime} do {endTime}

en: {start} through {end}
cs_CZ: {start} do {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
cs_CZ: styl {styleName}, úroveň zobrazení {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
cs_CZ: {symbol} jako v {description}

en: {textAttribute} off
cs_CZ: {textAttribute} vypnuto

en: {textAttribute} on
cs_CZ: {textAttribute} zapnuto

en: {totalTime} total
cs_CZ: celkem {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
cs_CZ[0]: {val:.2f} centimetr
cs_CZ[1]: {val:.2f} centimetry
cs_CZ[2]: {val:.2f} centimetru
cs_CZ[3]: {val:.2f} centimetrů

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
cs_CZ[0]: {val:.2f} palec
cs_CZ[1]: {val:.2f} palce
cs_CZ[2]: {val:.2f} palce
cs_CZ[3]: {val:.2f} palců

en: {val:g} pt space before paragraph
cs_CZ: {val:g} bodů mezera před odstavcem

en: {} suggestions
cs_CZ: {} návrhů
