nvda - en to da_DK translation catalogue (2877 entries)

en:  %s is currently running.
da_DK:  %s kører i øjeblikket.

en:  %s module is loaded.
da_DK:  %s modul er indlæst.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
da_DK:  del {fractionValue:.2f} Procent udsnit {pointIndex} af {pointCount}

en:  square
da_DK:  i anden

en:  title: {axisTitle}
da_DK: titel : {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
da_DK:  {segmentType} {pointIndex} af {pointCount}

en: %d character | %d characters
da_DK[0]: %d tegn
da_DK[1]: %d tegn

en: %d percent
da_DK: %d procent

en: %s application
da_DK: program %s

en: %s column | %s columns
da_DK[0]: %s kolonne
da_DK[1]: %s kolonner

en: %s cursor
da_DK: %s markør

en: %s end
da_DK: %s slut

en: %s highlighted
da_DK: %s fremhævet

en: %s item | %s items
da_DK[0]: %s emne
da_DK[1]: %s emner

en: %s keyboard
da_DK: %s-tastatur

en: %s mode
da_DK: %s tilstand

en: %s normalized
da_DK: %s normaliseret

en: %s selected
da_DK: %s valgt

en: %s selected instead
da_DK: %s valgt i stedet

en: %s unselected
da_DK: %s fravalgt

en: &About add-on...
da_DK: &Om tilføjelsesprogram...

en: &About...
da_DK: &Om...

en: &Add
da_DK: &Tilføj

en: &Add-on store...
da_DK: &Tilføjelsescenter...

en: &Alignment
da_DK: &Justering

en: &Annotations
da_DK: &annotationer

en: &Anywhere
da_DK: &alle steder

en: &Beep for capitals
da_DK: &Bip ved store bogstaver

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
da_DK: Bip hvis der skrives med små bogstaver når Caps Lock er slået til

en: &Bookmarks
da_DK: &Bogmærker

en: &Braille viewer
da_DK: &Punktskriftsviser

en: &Brightness controls audio coordinates volume
da_DK: &Lysstyrke kontrollerer lydstyrke for lydkoordinater

en: &Buttons
da_DK: &Knapper

en: &Categories:
da_DK: &Kategorier

en: &Charts
da_DK: &Diagrammer

en: &Check for update...
da_DK: &Søg efter opdatering...

en: &Clickable
da_DK: &Klikbar

en: &Close
da_DK: &Luk

en: &Colors
da_DK: &Farver

en: &Comment
da_DK: &Kommentar

en: &Configuration profiles...
da_DK: Indstillings&profiler...

en: &Continue
da_DK: &Fortsæt

en: &Continue running
da_DK: &Fortsæt med at køre

en: &Create portable copy...
da_DK: &Opret en flytbar kopi...

en: &Default dictionary...
da_DK: &Standardordbog...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
da_DK: &Forsinkede beskrivelser af tegn ved markørbevægelser

en: &Delete
da_DK: &Slet

en: &Dictionary entries
da_DK: &Ordbogsord

en: &Diff algorithm:
da_DK: &Diff-algoritme:

en: &Displays to detect automatically:
da_DK: &Displays, der skal detekteres automatisk:

en: &Donate
da_DK: &Donér

en: &Done
da_DK: &Færdig

en: &Download update
da_DK: &Hent opdatering

en: &Edit
da_DK: &Redigér

en: &Editor revisions
da_DK: &Redaktørændringer

en: &Enable Highlighting
da_DK: Aktivér &fremhævelse

en: &Enable browse mode on page load
da_DK: &Aktivér gennemsynstilstand ved sideindlæsning

en: &Errors
da_DK: &Fejl

en: &Figures and captions
da_DK: &Figurer og billedtekster

en: &Font name
da_DK: &Navn på skrifttype

en: &Form fields
da_DK: &Formularfelter

en: &Graphics
da_DK: &Grafik

en: &Groupings
da_DK: &grupper

en: &Guess object position information when unavailable
da_DK: Gæt objektets &positionsinformation når utilgængelig

en: &HID keyboard input simulation
da_DK: &HID-tastaturindtastningssimulation

en: &Headings
da_DK: &Overskrifter

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: &Help, training and support
da_DK: &Hjælp, undervisning og support

en: &Hover for cell routing
da_DK: &Hold musen over for at flytte til den pågældende celle

en: &Inflection
da_DK: &Udsving

en: &Input table:
da_DK: &Indtastningstabel:

en: &Install NVDA on this computer
da_DK: &Installér NVDA på denne computer

en: &Install NVDA...
da_DK: &Installér NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
da_DK: &Behold  eksisterende genvej på Skrivebordet

en: &Keyboard layout:
da_DK: &Tastaturlayout:

en: &Language
da_DK: &Sprog

en: &Level
da_DK: &Niveau

en: &Line spacing
da_DK: Linjeafstand

en: &Lists
da_DK: &Lister

en: &Maximum number of characters on one line
da_DK: &Maksimum antal tegn på én linje

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
da_DK: &Lydopdelingstilstande, der skiftes mellem, når kommandoen til lydopdeling trykkes:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
da_DK: &Tilstande tilgængelige, når kommandoen til at skifte mellem taletilstande benyttes:

en: &Move to
da_DK: &Flyt til

en: &New
da_DK: &Ny

en: &No
da_DK: &Nej

en: &Not now
da_DK: &Ikke nu

en: &Number of lines per page
da_DK: &Antal linjer pr. side

en: &Output table:
da_DK: &Oversættelsestabel:

en: &Pages
da_DK: &Sider

en: &Paragraph indentation
da_DK: Indrykning af &afsnit

en: &Paragraph style:
da_DK: &Navigering af afsnit:

en: &Pattern
da_DK: &mønster

en: &Pitch
da_DK: &Toneleje

en: &Play audio coordinates when mouse moves
da_DK: &Afspil lydkoordinater under flytning af mus

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
da_DK: Afspil altid en &lyd, når skærmtæppet indlæses

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
da_DK: &Afspil lyde ved opstart og afslutning af NVDA

en: &Postpone update
da_DK: &Udskyd opdatering

en: &Preferences
da_DK: &Opsætning

en: &Proceed with installation (not recommended)
da_DK: &Fortsæt med installationen (ikke anbefalet)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
da_DK: Udtale af &sætningstegn og symboler...

en: &Python console
da_DK: &Python-konsol

en: &Rate
da_DK: &Hastighed

en: &Remove
da_DK: &Fjern

en: &Rename
da_DK: &Omdøb

en: &Replacement
da_DK: &Erstatning

en: &Revert to saved configuration
da_DK: &Vend tilbage til gemt konfiguration

en: &Review add-ons...
da_DK: &Gennemse tilføjelsesprogrammer...

en: &Save configuration
da_DK: &Gem konfiguration

en: &Save configuration when exiting NVDA
da_DK: &Gem konfiguration ved afslutning

en: &Select NVDA Modifier Keys
da_DK: &Vælg NVDA-funktionstaster

en: &Send actual symbol to synthesizer
da_DK: &Send aktuelle symbol til talesyntese

en: &Settings...
da_DK: &Indstillinger...

en: &Sheets
da_DK: &Ark

en: &Show Braille Viewer on Startup
da_DK: &Vis punktskriftsviseren ved opstart

en: &Show Speech Viewer on Startup
da_DK: &Vis talevisning ved opstart

en: &Show cursor
da_DK: &Vis markør

en: &Show this dialog when NVDA starts
da_DK: &Vis denne dialog, når NVDA startes

en: &Simple review mode
da_DK: Simpel læsetilstand

en: &Sound split mode:
da_DK: &Tilstand for lydopdeling:

en: &Speech viewer
da_DK: &Talevisning

en: &Start the new portable copy after creation
da_DK: &Start den nye flytbare kopi efter oprettelse

en: &Symbols
da_DK: &Symboler

en: &Synthesizer:
da_DK: &Talesyntese:

en: &Tables
da_DK: &Tabeller

en: &Temporary dictionary...
da_DK: &Midlertidig ordbog...

en: &Tools
da_DK: &Værktøjer

en: &Touch typing mode
da_DK: &Berøringsindtastning

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
da_DK: &Forhindre alle ikke-NVDA-kommandoer i at nå til dokumentet

en: &Triggers...
da_DK: &udløsere...

en: &Update notifications:
da_DK: &Opdateringsmeddelelser:

en: &Update now
da_DK: &Opdatér nu

en: &Update to NVDA {version}
da_DK: &Opdatér til NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
da_DK: &Brug Caps Lock som NVDA-tast

en: &User Guide
da_DK: &Brugervejledning

en: &Voice
da_DK: &Stemme

en: &Voice dictionary...
da_DK: &Stemmeordbog...

en: &Yes
da_DK: &Ja

en: (normal configuration)
da_DK: (standard-indstillinger)

en: 0 matches
da_DK: 0 resultater

en: 1 suggestion
da_DK: ét forslag

en: 1.5 line spacing
da_DK: 1.5 linjeafstand

en: 100 percent Stacked Area
da_DK: 100 procent stablet område

en: 100 percent Stacked Bar
da_DK: 100 procent stablet liggende søjle

en: 100 percent Stacked Column
da_DK: 100 procent stablet søjle

en: 100 percent Stacked Cone Bar
da_DK: 100 procent stablet liggende kegle

en: 100 percent Stacked Cone Column
da_DK: 100 procent stablet kegle

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
da_DK: 100 procent stablet liggende cylinder

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
da_DK: 100 procent stablet cylinder

en: 100 percent Stacked Line
da_DK: 100 procent stablet kurve

en: 100 percent Stacked Line with Markers
da_DK: 100 procent stablet kurve med datamærker

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
da_DK: 100 procent stablet liggende pyramide

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
da_DK: 100 procent stablet pyramide

en: 12.5% gray
da_DK: 12.5% grå

en: 25% gray
da_DK: 25% grå

en: 3D 100 percent Stacked Bar
da_DK: 100 procent stablet liggende søjle i 3d

en: 3D 100 percent Stacked Column
da_DK: 100 procent stablet søjle i 3d

en: 3D Area
da_DK: 3d-område

en: 3D Clustered Bar
da_DK: Grupperet liggende søjle i 3d

en: 3D Clustered Column
da_DK: Grupperet søjle i 3d

en: 3D Column
da_DK: 3d-søjle

en: 3D Cone Column
da_DK: 3d-kegle

en: 3D Cylinder Column
da_DK: 3d-cylinder

en: 3D Line
da_DK: 3d-kurve

en: 3D Pie
da_DK: Cirkel i 3d

en: 3D Pyramid Column
da_DK: 3d-pyramide

en: 3D Stacked Area
da_DK: stablet 3d-område

en: 3D Stacked Bar
da_DK: Stablet liggende søjle i 3d

en: 3D Stacked Column
da_DK: Stablet søjle i 3d

en: 3D Surface
da_DK: 3d-grundflade

en: 3D Surface (wireframe)
da_DK: 3d-grundflade (trådnet)

en: 50% gray
da_DK: 50% grå

en: 6.25% gray
da_DK: 6.25% grå

en: 75% gray
da_DK: 75% grå

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
da_DK: Dialog, hvor der kan angives en standardordbog ved at tilføje ord til listen.

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
da_DK: Dialog, hvor der kan angives en midlertidig ordbog ved at tilføje ord til edit-boksen.

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
da_DK: Dialog, hvor der kan angives en stemmespecifik ordbog ved at tilføje ord til listen.

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
da_DK: en skærmlæser til Microsoft Windows, der er gratis og open source.

en: A pattern is required.
da_DK: Et mønster er påkrævet.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
da_DK: En flytbar kopi findes allerede i mappen '{portableDirectory}'. Vil du opdatere den?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
da_DK: Der findes allerede en ældre udgave på dit system. Denne udgave bliver nu opdateret.

en: A profile cannot have an empty name.
da_DK: En profil kan ikke have et tomt navn.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
da_DK: En version af dette tilføjelsesprogram er allerede installeret. Ønsker du at opdatere {summary} version {curVersion} til version {newVersion}?

en: About NVDA
da_DK: Om NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
da_DK: Handlingen er ikke tilgængelig i NVDA Windows Store-versionen

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
da_DK: Handlingen er ikke tilgængelig i en midlertidig version af NVDA

en: Action unavailable in secure context
da_DK: Handlingen er ikke tilgængelig i sikker kontekst

en: Action unavailable while Windows is locked
da_DK: Handlingen er ikke tilgængelig, når Windows er låst

en: Action unavailable while a dialog requires a response
da_DK: Handlingen er ikke tilgængelig, mens en dialog kræver et svar

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
da_DK: Handling utilgængelig mens punkttilstand er indstillet til taleoutput

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
da_DK: Handlingen er ikke tilgængelig, når punkt er tøjret til fokus

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
da_DK: Aktiverer eller deaktiverer indstillingsprofil {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
da_DK: Aktiverer Tilføjelsescenteret for at gennemse og administrere tilføjelsespakker til NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
da_DK: Aktiverer NVDAs PYTHON konsol. Bruges primært til udviklingsformål

en: Activates the current object in the document
da_DK: Aktiverer det aktuelle objekt i dokumentet

en: Activates the text at the cursor if possible
da_DK: Aktiverer teksten under markøren hvis muligt

en: Add Dictionary Entry
da_DK: Tilføj ordbogsord

en: Add Symbol
da_DK: Tilføj symbol

en: Add-on Installation
da_DK: Installation af tilføjelsesprogram

en: Add-on Store
da_DK: Tilføjelsescenter

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
da_DK: Tilføjelsespakker kan ikke installeres i Windows-store versionen af NVDA

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
da_DK: Tilføjelsesprogrammer fundet i mappen med brugerindstillinger. Kopiering af disse til systemprofilen kan meføre en sikkerhedsrisiko. Ønsker du fortsat at kopiere dine indstillinger?

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Afrikaans grade 1
da_DK: Afrikansk niveau 1

en: Afrikaans grade 2
da_DK: Afrikansk niveau 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
da_DK: Akkadisk (Borger) niveau 1

en: Akkadian (US) grade 1
da_DK: Akkadisk (USA) niveau1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
da_DK: Alle tilføjelsesprogrammer er nu slået fra. De vil blive slået til igen ved næste genstart, medmindre du vælger at slå dem fra igen.

en: All dots
da_DK: Alle punkter

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
da_DK: Tillad, at NVDA-projektet indsamler brugsdata om NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
da_DK: Tillad skimlæsning under sig alt

en: Alpha numeric input
da_DK: Alfanumerisk indtastning

en: Already in a content recognition result
da_DK: Allerede i et indholdsgenkendelsesresultat

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
da_DK: Række {rowNumber}kolonne {columnNumber} er allerede sat som start på kolonneoverskrifter

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
da_DK: Række {rowNumber}kolonne {columnNumber} er allerede sat som start på rækkeoverskrifter

en: Already set {address} as start of column headers
da_DK: {address} allerede indstillet som kolonneoverskrifter

en: Already set {address} as start of row headers
da_DK: {address} allerede indstillet som rækkeoverskrifter

en: Always
da_DK: Altid

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
da_DK: &Vis altid en advarsel, når Skærmtæppe indlæses

en: Always duck
da_DK: Altid dæmp

en: Always fill display
da_DK: Fyld altid display

en: Always include short character &description when announcing candidates
da_DK: Medtag altid kort tegn&beskrivelse ved oplysning af kandidater

en: Annotations
da_DK: Annotationer

en: Announce &selected candidate
da_DK: ANnoncér &valgte kandidat

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
da_DK: Oplyser den aktuelle markering i edit-felter og dokumenter. Ved to tryk staves denne information. Ved tre tryk, vil informationen blive vist i gennemsynstilstand.

en: Answer to:
da_DK: svar til:

en: Appointment {subject}, {time}
da_DK: Aftale {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
da_DK: Arabisk 8 punkt computer braille

en: Arabic grade 1
da_DK: Arabisk Niveau 1

en: Arabic grade 2
da_DK: Arabisk Niveau 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at installere dette tilføjelsesprogram?
    Du bør kun installere tilføjelser fra kilder, du har tillid til.
    Tilføjelse: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne alle emner i denne ordbog?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille alle kommandoer til fabriksindstillingerne?
    
    			Alle dine brugerdefinerede kommandoer, uanset om de tidligere er angivet eller defineret i løbet af denne session, vil gå tabt.
    			Dette kan ikke fortrydes.

en: Area
da_DK: Område

en: Arti&cles
da_DK: Arti&kler

en: Assamese grade 1
da_DK: Assamesisk niveau 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
da_DK: Mindst én tast skal bruges som NVDA-tasten. Caps Lock vil fortsæt fungere som din NVDA-tast.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
da_DK: Mindst en tast skal bruges som NVDA-tasten.

en: At least one sound split mode has to be checked.
da_DK: Mindst én lydopdelingstilstand skal være markeret.

en: At least two speech modes have to be checked.
da_DK: Mindst to taletilstande skal vælges.

en: Attachments
da_DK: Vedhæftede filer

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
da_DK: Forsøg at annullere tale for udløbne fokushændelser:

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Audio d&ucking mode:
da_DK: Lyd&dæmpningstilstand

en: Audio ducking not supported
da_DK: Lyddæmpning ikke understøttet

en: Audio indication of focus and browse modes
da_DK: &Lydindikering af fokus- og gennemsynstilstand

en: Audio output &device:
da_DK: &Lydenhed:

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Automatic &Say All on page load
da_DK: Automatisk Sig Alt efter &indlæsning af side

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
da_DK: Automatisk (foretræk Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
da_DK: Automatisk (foretræk UIA)

en: Automatic (prefer selective)
da_DK: Automatisk (foretræk selektivt)

en: Automatic dialect switching (when supported)
da_DK: Automatisk skift af dialekt (når det understøttes)

en: Automatic focus mode for caret movement
da_DK: Automatisk fokustilstand ved flytning af systemmarkør

en: Automatic focus mode for focus changes
da_DK: Automatisk fokustilstand ved ændring af fokus

en: Automatic language and dialect switching on
da_DK: Automatisk skift af sprog og dialekt slået til

en: Automatic language switching (when supported)
da_DK: Automatisk skift af sprog (hvis det understøttes)

en: Automatic language switching off
da_DK: Automatisk skift af sprog slået fra

en: Automatic language switching on
da_DK: Automatisk skift af sprog slået til

en: Automatic refresh of recognition result failed
da_DK: Automatisk opdatering af genkendelsesresultat mislykkedes

en: Automatically check for &updates to NVDA
da_DK: Søg automatisk efter  &opdateringer af NVDA

en: Automatically report all available &candidates
da_DK: Oplys automatisk alle tilgængelige &kandidater

en: Automatically set system &focus to focusable elements
da_DK: Placer automatisk &systemfokus på fokuserbare elementer

en: Automatically set system focus to focusable elements off
da_DK: Placer automatisk systemfokus på fokuserbare elementer slået fra

en: Automatically set system focus to focusable elements on
da_DK: Placer automatisk systemfokus på fokuserbare elementer slået til

en: Avoid splitting &words when possible
da_DK: Undgå at opdele &ord hvis muligt

en: Bar of Pie
da_DK: Cirkel med liggende søjle

en: Baseline
da_DK: Grundstreg

en: Bashkir grade 1
da_DK: Bashkir niveau 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
da_DK: Baum/HumanWare/APH/Orbit punktdisplays

en: Beep
da_DK: Bip

en: Beep and speak progress bar updates
da_DK: Indikér med tale og lyd, når behandlingslinjen opdateres

en: Beep for progress bar updates
da_DK: Bip ved opdatering af behandlingslinje

en: Begins interaction with math content
da_DK: Start interaktion med matematikindhold

en: Belarusian computer braille
da_DK: Hviderussisk computer braille

en: Belarusian literary braille
da_DK: Hviderussisk litterær punktskrift

en: Belarusian literary braille (detailed)
da_DK: Hviderussisk litterær punktskrift (detaljeret)

en: Bengali grade 1
da_DK: Bengali Niveau 1

en: Bitmap placeholder
da_DK: Bitmap pladsholder

en: Blink cursor
da_DK: Blinkende markør

en: Block &quotes
da_DK: &Blokcitater

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
da_DK: Bluetooth Seriel: {port} ({deviceName})

en: Bold off
da_DK: Fed fra

en: Bold on
da_DK: Fed til

en: Both Colors and Styles
da_DK: Både farver og typografier

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Braille
da_DK: Punkt

en: Braille &display:
da_DK: Punkt&display

en: Braille Display Error
da_DK: Punktdisplay-fejl

en: Braille Unicode normalization default ({default})
da_DK: Standard for unicode-normalisering på punkt ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
da_DK: Unicode-normalisering på punkt {state}

en: Braille cursor %s
da_DK: Punktmarkør %s

en: Braille cursor is turned off
da_DK: Punktmarkør slået fra

en: Braille cursor off
da_DK: Punktmarkør fra

en: Braille cursor on
da_DK: Punktmarkør til

en: Braille display
da_DK: Punktdisplay

en: Braille focus context presentation: %s
da_DK: Punkt fokuskontekstpræsentation: %s

en: Braille inp&ut
da_DK: Punkt&indtastningstabel

en: Braille input disabled
da_DK: Punktindtastning slået fra

en: Braille input enabled
da_DK: Punktindtastning slået til

en: Braille mode {brailleMode}
da_DK: Punkttilstand {brailleMode}

en: Braille mode:
da_DK: Punkttilstand:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
da_DK: Punkt flytter systemmarkør, når læsemarkøren flyttes med markørknapperne %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
da_DK: Punkt flytter systemmarkør, når læsemarkøren flyttes med markørknapperne standard (%s)

en: Braille show messages %s
da_DK: Vis beskeder på punkt %s

en: Braille show selection %s
da_DK: Vis valgmarkør på punkt %s

en: Braille show selection default (%s)
da_DK: Punkt vis valgmarkør standard (%s)

en: Braille tethered %s
da_DK: Punkt følger %s

en: Braille viewer disabled
da_DK: Punktviser deaktiveret

en: Braille viewer enabled
da_DK: Punktviser aktiveret

en: Browse Mode
da_DK: Gennemsynstilstand

en: Browse mode
da_DK: Gennemsynstilstand

en: Browse...
da_DK: Gennemse...

en: Bubble
da_DK: Boblediagram

en: Bubble with 3D effects
da_DK: Boblediagram i 3d

en: Bulgarian 8 dot computer braille
da_DK: Bulgarsk 8 punkt computer braille

en: Bulgarian grade 1
da_DK: Bulgarsk niveau 1

en: Burmese grade 1
da_DK: Burmesisk niveau 1

en: Burmese grade 2
da_DK: Burmesisk niveau 2

en: C&hange...
da_DK: S&kift...

en: C&ontributors
da_DK: &Bidragydere

en: COM Registration Fixing Tool
da_DK: Værktøj til løsning af almindelige problemer

en: CTRL+ALT+N
da_DK: CTRL+ALT+n

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
da_DK: Kan ikke ændre den aktive indstillingsprofil, mens en NVDA-dialog er åben

en: Can't find the documentation window.
da_DK: Kunne ikke finde vindue til dokumentation.

en: Can't select text, press twice to copy
da_DK: Kan ikke vælge tekst, tryk to gange for at kopiere

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Candidate
da_DK: Kandidat

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
da_DK: Kan ikke finde række {rowNumber} kolonne {columnNumber} i kolonneoverskrifter

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
da_DK: Kan ikke finde række {rowNumber} kolonne {columnNumber} i rækkeoverskrifter

en: Cannot find {address}    in column headers
da_DK: Kan ikke finde {address} i kolonneoverskrifter

en: Cannot find {address}    in row headers
da_DK: Kan ikke finde {address} i rækkeoverskrifter

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
da_DK: Kan ikke installere NVDA tilføjelsesprogram fra {path}.
    Du skal køre NVDA for at kunne installere tilføjelsesprogrammer.

en: Capital pitch change percentage
da_DK: Procent ændring i tonehøjde

en: Caret movement timeout (in ms)
da_DK: Interval for systemmarkøren (i MS)

en: Case &sensitive
da_DK: Forskel på &store og små bogstaver

en: Catalan grade 1
da_DK: Catalansk niveau1

en: Category {categoryAxisData}:
da_DK: Kategori {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
da_DK: Cellekanter:

en: Cell c&oordinates
da_DK: &Cellekoordinater

en: Center Title placeholder
da_DK: Centreret titel pladsholder

en: Central Kurdish grade 1
da_DK: Centralt Kurdisk Niveau 1

en: Change selected symbol
da_DK: Ændre valgte symbol

en: Change tracking off
da_DK: Spor ændringer fra

en: Change tracking on
da_DK: Spor ændringer til

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
da_DK: Tilføjelsesprogrammer er blevet ændret. Du skal genstarte NVDA, før ændringerne træder i kraft. Ønsker du at genstarte nu?

en: Character: {}
    Replacement: {}
da_DK: Tegn: {}
    Erstatning: {}

en: Chart Elements
da_DK: Diagramelementer

en: Chart area
da_DK: Diagramområde

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
da_DK: Diagram, højde: {chartAreaHeight}, bredde: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, venstre: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
da_DK: Diagram pladsholder

en: Chart title: {chartTitle}
da_DK: Diagramtitel: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
da_DK: Diagramtitel: {chartTitle}, type: {chartType}

en: Checking for Update
da_DK: Søger efter opdatering

en: Checking for update
da_DK: Søger efter opdatering

en: Chichewa (Malawi) literary braille
da_DK: Chichewa (Malawi) litterær punktskrift

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
da_DK: Kinesisk (Kina, Mandarin) Aktuelle punktskriftssystem

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
da_DK: Kinesisk (Kina, Mandarin) Aktuelle punktskriftssystem (ingen toner)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
da_DK: Kinesisk (Kina, Mandarin) dobbeltfonetisk punktskriftssystem

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
da_DK: Kinesisk (Hong Kong, kantonesisk)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
da_DK: Kinesisk (Taiwan, Mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
da_DK: Kinesisk almindelig braille (forenklede kinesiske tegn)

en: Clear the output pane
da_DK: Ryd output

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
da_DK: Udfører et enkelt venstre museklik på musens aktuelle position

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
da_DK: Udfører et enkelt højre museklik ved musens aktuelle position. Generelt benyttes denne funktion til at få adgang til kontekstmenuen.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
da_DK: Udfører et enkelt højre museklik på musens aktuelle position

en: Clustered Bar
da_DK: Grupperet liggende søjle

en: Clustered Column
da_DK: Grupperet søjle

en: Clustered Cone Bar
da_DK: Grupperet liggende kegle

en: Clustered Cone Column
da_DK: Grupperet kegle

en: Clustered Cylinder Bar
da_DK: Grupperet liggende cylinder

en: Clustered Pyramid Bar
da_DK: Grupperet liggende pyramide

en: Clustered Pyramid Column
da_DK: Grupperet pyramide

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Command line option: {langDesc}
da_DK: Kommandolinjeindstilling: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
da_DK: Kommandoen understøttes ikke i denne type dokument. I tabellerne bliver de første celler i kolonnen automatisk indstillet som rækkeoverskrifter.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
da_DK: Kommandoen understøttes ikke i denne type dokument. I tabellerne bliver de første celler i rækken automatisk indstillet som kolonneoverskrifter.

en: Commands &Quick Reference
da_DK: &Kommandooversigt

en: Commands Quick Reference
da_DK: Kommandooversigt

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comment thread: {comment}  by {author}
da_DK: Kommentartråd: {comment} af {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
da_DK[0]: Kommentartråd: {comment}  af {author} med {numReplies} svar
da_DK[1]: Kommentartråd: {comment}  af {author} med {numReplies} svar

en: Comment: {comment} by {author}
da_DK: Kommentar: {comment} af {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
da_DK: Kommentar: {comment} af {author} den {date}

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Composition
da_DK: Udformning

en: Configuration
da_DK: Indstillinger

en: Configuration File Error
da_DK: Fejl i konfigurationsfil

en: Configuration Profiles
da_DK: Indstillingsprofiler

en: Configuration applied
da_DK: konfiguration anvendt

en: Configuration profile triggers disabled
da_DK: Udløsere for indstillingsprofiler deaktiverede

en: Configuration profile triggers enabled
da_DK: Udløsere for indstillingsprofiler aktiverede

en: Configuration profiles
da_DK: Indstillingsprofiler

en: Configuration restored to factory defaults
da_DK: Konfiguration gendannet til fabriksindstillinger

en: Configuration saved
da_DK: konfiguration gemt

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
da_DK: Bestem, hvor meget information NVDA skal oplyse om diverse kontrolelementer. Disse muligheder gælder for rapportering af fokus og objektnavigation, men ikke ved læsning af tekstindhold f.eks. webindhold i gennemsynstilstand.

en: Configure visual aids.
da_DK: Konfigurér synshjælpemidler.

en: Confirm Deletion
da_DK: Bekræft sletning

en: Connecting
da_DK: Forbinder

en: Content is not visible
da_DK: Indhold ikke synligt

en: Copied to clipboard: {text}
da_DK: Kopieret til udklipsholder: {text}

en: Copied: {text}
da_DK: Kopieret: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
da_DK: Kopierer indholdet af statuslinjen for det aktuelle program til udklipsholderen.

en: Coptic 8 dot computer braille
da_DK: Koptisk ottepunkt computer braille

en: Copy &portable configuration to current user account
da_DK: Kopiér &flytbare indstillinger til aktuelle brugers konto

en: Copy current &user configuration
da_DK: Kopiér aktuelle &bruger-indstillinger

en: Copying Settings
da_DK: Indstillingerne kopieres

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
da_DK: Copyright (C) {years} NVDA Bidragydere

en: Corners
da_DK: Hjørner

en: Could not disable screen curtain
da_DK: Kunne ikke deaktivere skærmtæppe

en: Could not enable screen curtain
da_DK: Kunne ikke aktivere skærmtæppe

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
da_DK: Kan ikke aktivere skærmtæppe, når der udføres tekstgenkendelse

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
da_DK: Kunne ikke afslutte de følgende synshjælpemidler på korrekt vis:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
da_DK: Kunne ikke afslutte {providerName} på korrekt vis

en: Could not load the %s synthesizer.
da_DK: Kunne ikke indlæse talesyntesen %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
da_DK: Kunne ikke indlæse følgende synshjælpemiddel:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
da_DK: Kunne ikke indlæse displayet {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
da_DK: Kunne ikke anvende synshjælpemidlet {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
da_DK: Kunne ikke gemme konfiguration - filsystemet sandsynligvis skrivebeskyttet.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
da_DK: Opret &skrivebordsikon og genvejstast (control+alt+n)

en: Create &portable copy
da_DK: Opret &flytbar kopi

en: Create Portable NVDA
da_DK: Opret Flytbar NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
da_DK: Opret en &ny mappe til den flytbare kopi

en: Creating Portable Copy
da_DK: Opretter flytbar kopi

en: Croatian 8 dot computer braille
da_DK: Kroatisk 8 punkt computer braille

en: Croatian grade 1
da_DK: Kroatisk Niveau 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
da_DK: Cuneiform (translittereret) niveau 1

en: Current application (%s)
da_DK: Aktuelle applikation (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
da_DK: Blinkhastighed for markør (ms)

en: Cursor shape for &focus:
da_DK: Markørform for &fokus:

en: Cursor shape for &review:
da_DK: Markørform til &læsning:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
da_DK: Skift mellem de forskellige indstillinger for normalisering på punkt

en: Cycle through the braille cursor shapes
da_DK: Skifter mellem punktmarkørens tilgængelige forme

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
da_DK: Skift mellem de forskellige muligheder for indstillingen "Punkt flytter systemmarkør, når læsemarkøren flyttes med markørknapperne"

en: Cycle through the braille show messages modes
da_DK: Skifter mellem de forskellige metoder for visning af beskeder på punktdisplayet

en: Cycle through the braille show selection states
da_DK: Skift mellem de forskellige indstillinger for visning af valgmarkøren på punktdisplayet

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
da_DK: Gå gennem de mulige tilstande for at få tabelrække- og kolonneoverskrifter oplyst

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
da_DK: Skift mellem de forskellige indstillinger for normalisering for tale

en: Cycles between available touch modes
da_DK: Skifter imellem tilgængelige berøringstilstande

en: Cycles between speech modes.
da_DK: Skifter mellem taletilstande.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
da_DK: Skifter imellem lyddæmpningstilstande der bestemmer hvornår NVDA sænker lydstyrken af andre lydkilder

en: Cycles through line indentation settings
da_DK: Skifter mellem indstillinger for linjeindrykning

en: Cycles through paragraph navigation styles
da_DK: Skifter mellem indstillinger for navigering af afsnit

en: Cycles through sound split modes
da_DK: Skifter mellem indstillingerne for lydopdeling

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
da_DK: Skifter imellem niveauer for oplæsning af symboler. Styrer, hvilke symboler, der skal læses op.

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
da_DK: Skifter imellem de tilgængelige sprog for Windows-tekstgenkendelse.

en: Cycles through the cell border reporting settings
da_DK: Skifter mellem indstillingerne for oplysninger om cellekanter

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
da_DK: Skifter mellem de forskellige tilstand for skift af sprog. Disse er fra, kun sprog og sprog og dialekt.

en: Czech 8 dot computer braille
da_DK: Tjekkisk 8-punkt computer braille

en: Czech grade 1
da_DK: Tjekkisk Niveau 1

en: Danish 6 dot grade 1
da_DK: Dansk 6-punkt uforkortet

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
da_DK: Dansk 6-punkt uforkortet (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
da_DK: Dansk 6-punkt forkortet

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
da_DK: Dansk 6-punkt forkortet (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
da_DK: Dansk 8-punkt computer braille

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
da_DK: Dansk 8-punkt computer braille (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
da_DK: Dansk 8-punkt uforkortet

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
da_DK: Dansk 8-punkt uforkortet (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
da_DK: Dansk 8-punkt forkortet

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
da_DK: Dansk 8-punkt forkortet (1993)

en: Data Label
da_DK: Datanavn

en: Data Table
da_DK: Datatabel

en: Data validation prompt: {0}
da_DK: Datavalideringsprompt: {0}

en: Date placeholder
da_DK: Dato pladsholder

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Debug logging
da_DK: Fejllogning

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
da_DK: Formindsker den aktuelle indstilling i ringen af indstillinger for talesyntese

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
da_DK: Formindsker den aktuelle indstilling i ringen af indstillinger for talesynteseindstillinger i større trin

en: Default (Yes)
da_DK: Standard (Ja)

en: Default ({})
da_DK: Standard ({})

en: Default dictionary
da_DK: Standardordbog

en: Desktop
da_DK: Skrivebord

en: Destination of: {name}
da_DK: Destination af: {name}

en: Dictionary Entry Error
da_DK: Fejl i ordbogsord

en: Directory Exists
da_DK: Mappe eksisterer

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Dismiss the recognition result
da_DK: Luk genkendelsesresultatet

en: Display Unit Label
da_DK: Navn på visningsenhed

en: Display nonprinting characters
da_DK: Vis tegn, som ikke udskrives

en: Displays one of the recent messages
da_DK: Viser en af de tidligere beskeder.

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
da_DK: Viser webadressen for linket ved systemmarkøren eller fokus i et vindue. Dette foretrækkes sandsynligvis af punktbrugere.

en: Document Formatting
da_DK: Dokumentformatering

en: Document Navigation
da_DK: Dokumentnavigation

en: Document formatting
da_DK: Dokumentformatering

en: Document information
da_DK: Dokumentinformation

en: Document review
da_DK: dokumentlæsning

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Dot 8
da_DK: Punkt 8

en: Dot firm&ness
da_DK: Punkternes &fasthed

en: Dots 7 and 8
da_DK: Punkt 7 og 8

en: Double line spacing
da_DK: dobbelt linjeafstand

en: Doughnut
da_DK: Krans

en: Down Bars
da_DK: Ned-linjer

en: Downloading
da_DK: Henter

en: Downloading Update
da_DK: Henter opdatering

en: Drop Lines
da_DK: Sliplinjer

en: Duck when outputting speech and sounds
da_DK: Dæmp, når der udsendes tale og lyde

en: Dutch 6 dot
da_DK: Hollandsk sekspunkt

en: Dutch 8 dot
da_DK: Hollandsk ottepunkt

en: E&mphasis
da_DK: &Fremhævning

en: E&xit
da_DK: &Afslut

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
da_DK: U&dvid ordet ved markøren til computer-braille

en: EcoBraille displays
da_DK: EcoBraille-displays

en: Edge of table
da_DK: Kant af tabel

en: Edit Dictionary Entry
da_DK: Redigér ordbogsopslag

en: Editable Text
da_DK: Redigerbar tekst

en: Editing note for cell {address}
da_DK: Redigerer note til celle {address}

en: Editing profile {profile}
da_DK: Redigerer profil {profile}

en: Elapsed time not available
da_DK: Forløbet tid ikke tilgængelig

en: Elements
da_DK: Elementer

en: Elements List
da_DK: Elementliste

en: Empty slide
da_DK: Tomt dias

en: Emulate key press: {emulateGesture}
da_DK: Emulér tastetryk: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
da_DK: Emulerede tastaturtryk

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
da_DK: Emulerer tryk på %s på systemets tastatur

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
da_DK: Tillad indlæsning af tilpasset kode fra mappen Developer Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
da_DK: &Følg musen

en: Enable touch interaction support
da_DK: Aktivér understøttelse af berøringsinteraktion

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enabled logging categories
da_DK: Aktiverede logningskategorier

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
da_DK: Aktivering af skærmtæppet vil gøre skærmen på din computer helt sort. Sørg for at du vil være i stand til at navigere uden brug af din skærm, før du fortsætter. 
    
    Vil du fortsætte?

en: Endnotes
da_DK: slutnoter

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
da_DK: Engelsk (U.K.) 8 punkt computer braille

en: English (U.K.) grade 1
da_DK: Engelsk (U.K.) Niveau 1

en: English (U.K.) grade 2
da_DK: Engelsk (U.K.) Niveau 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
da_DK: Engelsk (U.S.) 6-punkt computer braille

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
da_DK: Engelsk (U.S.) 8 punkt computer braille

en: English (U.S.) grade 1
da_DK: Engelsk (U.S.) Niveau 1

en: English (U.S.) grade 2
da_DK: Engelsk (U.S.) Niveau 2

en: English North American Braille Computer Code
da_DK: Engelsk nordamerikansk punkt computerkode

en: Enter gesture to emulate:
da_DK: Angiv en kommando, der skal emuleres:

en: Enter input gesture:
da_DK: Udfør kommando:

en: Erases the last entered braille cell or character
da_DK: Sletter sidste indtastede punktcelle eller tegn

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error Bars
da_DK: Fejllinjer

en: Error Copying
da_DK: Fejl under kopiering

en: Error activating profile.
da_DK: Fejl under aktivering af profil.

en: Error checking for update.
da_DK: Fejl under søgning efter opdatering.

en: Error copying NVDA user settings
da_DK: Fejl ved kopiering af NVDA brugerindstillinger

en: Error creating profile - probably read only file system.
da_DK: Fejl under oprettelse af profil - skyldes formodentlig, at filsystemet er skrivebeskyttet.

en: Error deleting profile.
da_DK: Fejl under sletning af profil.

en: Error downloading update.
da_DK: Fejl under hentning af opdatering.

en: Error in appModule %s
da_DK: Fejl i appModule %s

en: Error renaming profile.
da_DK: Fejl under omdøbning af profil.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
da_DK: Kunne ikke gemme udløser til indstillingsprofil - skyldes formodentlig, at filsystemet er skrivebeskyttet.

en: Error saving log: %s
da_DK: Fejl under lagring af log: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
da_DK: Kunne ikke gemme brugerdefinerede kommandoer - skyldes formodentligt, at filsystemet er skrivebeskyttet.

en: Error: {errorText}
da_DK: Fejl: {errorText}

en: Esperanto grade 1
da_DK: Esperanto Niveau 1

en: Estonian grade 0
da_DK: Estisk niveau 0

en: Ethiopic grade 1
da_DK: Etiopisk Niveau 1

en: Even pages footer
da_DK: Sidefod på lige sider

en: Even pages header
da_DK: Sidehoved på lige sider

en: Execute a previously downloaded NVDA update
da_DK: Start en tidligere hentet opdatering af NVDA

en: Exit
da_DK: Afslut

en: Exit NVDA
da_DK: Afslut NVDA

en: Exit math interaction
da_DK: Slutter interaktion med matematikindhold

en: Expanded symbol ({})
da_DK: Udvidet symbol ({})

en: Exploded 3D Pie
da_DK: Adskilt cirkel i 3d

en: Exploded Doughnut
da_DK: Adskilt krans

en: Exploded Pie
da_DK: Adskilt cirkel

en: Explore NVDA user configuration directory
da_DK: Udforsk mappen med NVDA brugerindstillinger

en: Exponential
da_DK: eksponentiel

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
da_DK: Kunne ikke kompilere regulært udtryk for tekstafsnit: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
da_DK: Kunne ikke oprette en flytbar kopi: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
da_DK: Kunne ikke installere tilføjelsesprogram fra %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
da_DK: Kunne ikke åbne tilføjelsesprogrammet %s - manglende fil eller ugyldigt filformat

en: Feature unavailable.
da_DK: Funktionen er ikke tilgængelig.

en: File in Use
da_DK: Filen er i brug

en: Filipino grade 2
da_DK: Filippinsk niveau 2

en: Fill display for context changes
da_DK: Fyld display med kontekstændringer

en: Filled Radar
da_DK: Udfyldt radar

en: Filter b&y:
da_DK: Filtrér &efter:

en: Finnish 6 dot
da_DK: Finsk 6-punkt

en: Finnish 8 dot computer braille
da_DK: Finsk 8 punkt computer braille

en: First page footer
da_DK: Sidefod på første side

en: First page header
da_DK: Sidehoved på første side

en: Floor
da_DK: Minimum

en: Fo&rmulas
da_DK: &Formler

en: Focus context presentation:
da_DK: Fokuskontekstpræsentation:

en: Focus mode
da_DK: fokustilstand

en: Follow &mouse cursor
da_DK: Følg &musemarkør

en: Follow System &Caret
da_DK: Følg system&markør

en: Follow system &focus
da_DK: Følg system&fokus

en: Font
da_DK: Skrifttype

en: Font &size
da_DK: Skrift&størrelse

en: Font attrib&utes
da_DK: Skrifttype&attributter

en: Footer placeholder
da_DK: sidefod pladsholder

en: Footnotes
da_DK: Fodnoter

en: Formatting
da_DK: Formatering

en: Forward to:
da_DK: videresend til:

en: Fra&mes
da_DK: Ram&mer

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
da_DK: Freedom Scientific Focus/PAC Mate serien

en: French (unified) 6 dot computer braille
da_DK: Fransk (unified) 6 punkt computer braille

en: French (unified) 8 dot computer braille
da_DK: Fransk (unified) 8 punkt computer braille

en: French (unified) grade 2
da_DK: Fransk (unified) niveau 2

en: From:
da_DK: Fra:

en: General
da_DK: Generelt

en: Georgian literary braille
da_DK: Georgisk litterær punktskrift

en: German 6 dot computer braille
da_DK: Tysk 6-punkt computer braille

en: German 8 dot computer braille
da_DK: Tysk 8-punkt computer braille

en: German grade 0
da_DK: Tysk Niveau 0

en: German grade 0 (detailed)
da_DK: Tysk Niveau 0 (detaljeret)

en: German grade 1
da_DK: Tysk Niveau 1

en: German grade 1 (detailed)
da_DK: Tysk Niveau 1 (detaljeret)

en: German grade 2
da_DK: Tysk Niveau 2

en: German grade 2 (detailed)
da_DK: Tysk Niveau 2 (detaljeret)

en: Global
da_DK: Globalt

en: Greek (Greece)
da_DK: Græsk (Grækenland)

en: Greek international braille
da_DK: Græsk International Punktskrift

en: Gridlines are visible
da_DK: Gitterlinjer er synlige

en: Gujarati grade 1
da_DK: Gujarati niveau 1

en: H&eaders
da_DK: &Overskrifter

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
da_DK: HID-tastatursimulation til indtastning er ikke tilgængelig.

en: HID keyboard simulation disabled
da_DK: HID-tastatursimulation slået fra

en: HID keyboard simulation enabled
da_DK: HID-tastatursimulation slået til

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
da_DK: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille serie

en: Handle keys from other &applications
da_DK: Håndter tastetryk fra andre &programmer

en: Handled by application
da_DK: Håndteret af det aktuelle program

en: Handout Master view
da_DK: Master for uddelingskopier

en: Handy Tech braille displays
da_DK: Handy Tech punktdisplays

en: Has appointment
da_DK: Har aftale

en: Has conditional formatting
da_DK: Har betinget formatering

en: Has data validation
da_DK: Har datavalidering

en: Header placeholder
da_DK: sidehoved pladsholder

en: Hebrew (Biblical) grade 1
da_DK: Hebraisk (Bibelsk) niveau 1

en: Hebrew computer braille
da_DK: Hebraisk computer braille

en: Hi Lo Lines
da_DK: Højeste/laveste-linjer

en: Hide nonprinting characters
da_DK: Skjul tegn, som ikke udskrives

en: High-Low-Close
da_DK: Høj-lav-slut

en: Highlight browse &mode cursor
da_DK: Fremhæv markør i &gennemsynstilstand

en: Highlight navigator &object
da_DK: Fremhæv &navigatorobjekt

en: Highlight system fo&cus
da_DK: Fremhæv system&fokus

en: Highlighted (mar&ked) text
da_DK: Fremhævet (&markeret) tekst

en: Hindi grade 1
da_DK: Hindi Niveau 1

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
da_DK: HumanWare Brailliant BI/B series/BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
da_DK: Ungarsk 8 punkt computer braille

en: Hungarian grade 1
da_DK: Ungarsk Niveau 1

en: Hungarian grade 2
da_DK: Ungarsk Niveau 2

en: I &agree
da_DK: &Enig

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
da_DK: Jeg forstår, at ændring af disse indstillinger kan få NVDA til at fungere uhensigtsmæssigt

en: I&nput gestures...
da_DK: Håndter &kommandoer...

en: I&nterrupt speech while scrolling
da_DK: Afbryd talen, mens du &panorerer

en: IME closed
da_DK: IME lukket

en: IME opened
da_DK: IME åbnet

en: IP address
da_DK: IP adresse

en: Icelandic 8 dot computer braille
da_DK: Islandsk 8 punkt computer braille

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
da_DK: Et enkelt tryk giver aktuel tid. To tryk giver aktuel dato

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
da_DK: Ved et tryk vælges teksten fra den tidligere startmarkør til og med læsemarkørens aktuelle position. Ved to tryk vil teksten blive kopieret til udklipsholderen

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
da_DK: Ignorer &blanke linjer ved rapportering af linjeindrykning

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
da_DK: Ignorer blanke linjer ved rapportering af linjeindrykning fra

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
da_DK: Ignorer blanke linjer ved rapportering af linjeindrykning til

en: Ignore mouse input from other &applications
da_DK: Ignorér museinput fra andre &applikationer

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
da_DK: For at forbedre NVDA i fremtiden ønsker NV Access at indsamle brugsdata fra kørende kopier af NVDA.
    
    Data inkluderer operativsystemversion, NVDA-version, sprog, oprindelsesland, samt visse NVDA-indstillinger som f.eks. aktuelle talesyntese, benyttet punktdisplay og punktskriftsindstillinger. Intet indhold i form af tale eller punktskrift vil blive sendt til NV Access. Se venligst brugervejledningen for en aktuel liste over alle indsamlede data.
    
    Ønsker du at give tilladelse til, at NV Access regelmæssigt må indsamle brugsdata til forbedring af NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
da_DK: Benyt Unicode Consortium data (herunder emoji) under behandling af tegn og symboler

en: Include l&ayout tables
da_DK: Inkluder layout&tabeller

en: Incompatible Add-ons
da_DK: Inkompatible tilføjelsesprogrammer

en: Incompatible add-ons
da_DK: Inkompatible tilføjelsesprogrammer

en: Incompatible reason
da_DK: Årsag for inkompatibilitet

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
da_DK: Forøger den aktuelle indstilling i ringen af indstillinger for talesyntese

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
da_DK: Forøger den aktuelle indstilling i ringen af indstillinger for talesynteseindstillinger i større trin

en: Input
da_DK: Indtastning

en: Input Composition
da_DK: Inputkomposition

en: Input Gestures
da_DK: Håndter Kommandoer

en: Input Message is {message}
da_DK: Input-meddelelse er {message}

en: Input Message is {title}: {message}
da_DK: Input-meddelelse er {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
da_DK: Skriver punkt via Punkttastaturet

en: Install NVDA
da_DK: Installér NVDA

en: Install pending &update
da_DK: Installér &ventende opdatering

en: Install pending update
da_DK: Installér ventende opdatering

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
da_DK: Installation af {summary} {version} er blevet blokeret. Den minimale NVDA-version, der kræves for denne tilføjelse, er {minimumNVDAVersion}, din nuværende NVDA-version er {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
da_DK: Installerer tilføjelsesprogram

en: Installing NVDA
da_DK: Installerer NVDA

en: Insufficient Privileges
da_DK: Ikke tilstrækkelige rettigheder

en: International Phonetic Alphabet
da_DK: International Fonetisk Alfabet

en: Invalid configuration
da_DK: Ugyldig konfiguration

en: Irish grade 1
da_DK: Irsk niveau 1

en: Irish grade 2
da_DK: Irsk niveau 2

en: Israeli grade 1
da_DK: Israelsk niveau 1

en: Italian 6 dot computer braille
da_DK: Italiensk 6 punkt computer braille

en: Italian 8 dot computer braille
da_DK: Italiensk 8 punkt computer braille

en: Italic off
da_DK: Kursiv fra

en: Italic on
da_DK: Kursiv til

en: Japanese (Kantenji) literary braille
da_DK: Japansk (Kantenji) litterær punktskrift

en: Justified
da_DK: Lige margener

en: Kannada grade 1
da_DK: Kannada Niveau 1

en: Kashmiri grade 1
da_DK: Kashmiri niveau 1

en: Kazakh grade 1
da_DK: Kasakhisk niveau 1

en: Key words:
da_DK: Nøgleord:

en: Keyboard
da_DK: Tastatur

en: Khmer grade 1
da_DK: Khmer niveau 1

en: Kinyarwanda literary braille
da_DK: Kinyarwanda litterær braille

en: Korean grade 1
da_DK: Koreansk Niveau 1

en: Korean grade 1 (2006)
da_DK: Koreansk Niveau 1 (2006)

en: Korean grade 2
da_DK: Koreansk Niveau 2

en: Korean grade 2 (2006)
da_DK: Koreansk Niveau 2 (2006)

en: L&icense
da_DK: L&icens

en: L&ogging level:
da_DK: L&ogningsniveau

en: Lan&dmarks
da_DK: Lan&dmærker

en: Lan&dmarks and regions
da_DK: Lan&dmærker og områder

en: Landscape
da_DK: Liggende

en: Language Configuration Change
da_DK: Skift af sprogkonfiguration

en: Lao Grade 1
da_DK: Lao Niveau 1

en: Latvian grade 1
da_DK: Lettisk Niveau 1

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left aligned
da_DK: Venstrejusteret

en: Left click
da_DK: Venstre klik

en: Left mouse button lock
da_DK: Lås venstre museknap

en: Left mouse button unlock
da_DK: Lås venstre museknap op

en: Legacy
da_DK: Forældet

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
da_DK: Forklaring til serie {seriesName}, {seriesIndex} af {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
da_DK: Forklarende tekst {legendEntryIndex} af {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
da_DK: Forklaringsnøgle til serie {seriesName}, {seriesIndex} af {seriesCount}

en: Level
da_DK: Niveau

en: License Agreement
da_DK: Licensaftale

en: Line
da_DK: Kurve

en: Line &indentation reporting:
da_DK: Rapportering af &linjeindrykning:

en: Line &numbers
da_DK: Linjer og numre

en: Line with Markers
da_DK: Kurve med datamærker

en: Linear
da_DK: lineær

en: Link has no apparent destination
da_DK: Linket har ingen synlig destination

en: Lists various types of elements in this document
da_DK: Viser liste over forskellige typer elementer i dette dokument

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
da_DK: Liste over forskellige typer elementer i dette ark

en: Lithuanian 6 dot
da_DK: Litauisk sekspunkt

en: Lithuanian 8 dot
da_DK: Litauisk ottepunkt

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
da_DK: Indlæs Chromium virtuel buffer, når dokumentet er optaget:

en: Loading NVDA. Please wait...
da_DK: Indlæser NVDA. Vent venligst.

en: Loading document...
da_DK: Indlæser dokument...

en: Lock screen not secure while using NVDA
da_DK: Låseskærmen er ikke sikker, mens du bruger NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
da_DK: Låser venstre museknap eller låser den op

en: Locks or unlocks the right mouse button
da_DK: Låser højre museknap eller låser den op

en: Log fragment copied to clipboard
da_DK: Brudstykke af log kopieret til Udklipsholder

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
da_DK: Startposition af brudstykke fra loggen markeret, tryk igen for at kopiere til udklipsholderen

en: Log is unavailable
da_DK: Loggen er ikke tilgængelig

en: Logarithmic
da_DK: logaritmisk

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
da_DK: Logger information om det aktuelle navigatorobjekt, hvilket er nyttigt for udviklere, og aktiverer logviseren, så oplysningerne kan gennemses.

en: Luganda literary braille
da_DK: Luganda litterær punktskrift

en: Major Gridlines
da_DK: Store gitterlinjer

en: Make screen black (immediate effect)
da_DK: Gør skærmen sort (aktiveres øjeblikkeligt)

en: Malay grade 2
da_DK: Malay niveau 2

en: Malayalam grade 1
da_DK: Malayalam niveau 1

en: Manipuri grade 1
da_DK: Manipuri niveau 1

en: Manual Activation
da_DK: Manuel aktivering

en: Manual activate
da_DK: Aktivér manuelt

en: Manual activation
da_DK: Manuel aktivering

en: Manual deactivate
da_DK: Deaktivér manuelt

en: Marathi grade 1
da_DK: Marathi niveau 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
da_DK: Markér den aktuelle slutning på loggen som starten på det brudstykke, der skal kopieres til Udklipsholder, ved at trykke igen.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
da_DK: Markerer læsemarkørens aktuelle position som begyndelsen af teksten der skal vælges eller kopieres

en: Master Thumbnails
da_DK: Overordnede miniaturer

en: Math interaction not supported.
da_DK: Matematikindhold ikke understøttet.

en: Media Clip placeholder
da_DK: Medieklip pladsholder

en: Message &timeout (sec)
da_DK: &Besked vises i (sec)

en: Minor Gridlines
da_DK: Små gitterlinjer

en: Miscellaneous
da_DK: Diverse

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
da_DK: Lydopdelingstilstande, der skiftes mellem, når kommandoen til lydopdeling trykkes

en: Modes available in the Cycle speech mode command
da_DK: Tilstande tilgængelige, når kommandoen til at skifte mellem taletilstande benyttes

en: Mongolian grade 1
da_DK: Mongolsk Niveau 1

en: Mongolian grade 2
da_DK: Mongolsk Niveau 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
da_DK: De fleste kommandoer til at kontrollere NVDA kræver, at du holder NVDA-tasten nede, mens du trykker på andre taster.
    Som standard kan numerisk Insert og Insert begge bruges som NVDA-tasten.
    Du kan også konfigurere NVDA til at bruge CapsLock som NVDA-tasten.
    Tryk NVDA+n når som helst for at aktivere NVDA-menuen.
    Fra denne menu kan du konfigurere NVDA, få hjælp og få adgang til andre NVDA-funktioner.

en: Mouse
da_DK: Mus

en: Mouse text unit resolution %s
da_DK: Opløsning for tekst&enhed under musen %s

en: Mouse tracking off
da_DK: Følg mus fra

en: Mouse tracking on
da_DK: Følg mus til

en: Move focus
da_DK: Flyt fokus

en: Move navigator object to mouse
da_DK: Flyt navigatorobjekt til mus

en: Move system caret when ro&uting review cursor
da_DK: Flyt systemmarkør, når læsemarkøren flyttes med &markørknapperne

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
da_DK: Markerer læsemarkørens aktuelle position som begyndelsen af teksten der skal vælges eller kopieres

en: Move to focus
da_DK: Flyt til fokus

en: Move to the next result
da_DK: Flytter til næste resultat

en: Move to the previous result
da_DK: Flytter til forrige resultat

en: Moved above %s
da_DK: Flyttet over %s

en: Moved above blank paragraph
da_DK: Flyttet over blankt afsnit

en: Moved below %s
da_DK: Flyttet under %s

en: Moved below blank paragraph
da_DK: Flyttet under blankt afsnit

en: Movement by page not supported
da_DK: Flytning efter side understøttes ikke

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
da_DK: Flytter forbi slutningen af objektbeholderen, eksempelvis en liste  eller tabel

en: Moves the braille display to the current focus
da_DK: Flytter punktdisplay  til det aktuelle fokus

en: Moves the braille display to the next line
da_DK: Flytter punktdisplay til næste linje

en: Moves the braille display to the previous line
da_DK: Flytter punktdisplay  til forrige linje

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
da_DK: Flytter fokus ud af det aktuelle indlejrede objekt og ind i det dokument, der indeholder det

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
da_DK: Flytter musemarkøren til det aktuelle navigatorobjekt.

en: Moves the navigator object and focus to the first row
da_DK: Flytter navigatorobjektet og fokus til den første række

en: Moves the navigator object and focus to the last row
da_DK: Flytter navigatorobjektet og fokus til den sidste række

en: Moves the navigator object and focus to the next row
da_DK: Flytter navigatorobjektet og fokus til den næste række

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
da_DK: Flytter navigatorobjektet og fokus til den forrige række

en: Moves the navigator object to the first column
da_DK: Flytter navigatorobjektet til den første kolonne

en: Moves the navigator object to the first object inside it
da_DK: Flytter navigatorobjektet til det første objekt inden i det.

en: Moves the navigator object to the last column
da_DK: Flytter navigatorobjektet til den sidste kolonne

en: Moves the navigator object to the next column
da_DK: Flytter navigatorobjektet til den næste kolonne

en: Moves the navigator object to the next object
da_DK: Flytter navigatorobjektet til det næste objekt.

en: Moves the navigator object to the object containing it
da_DK: Flytter navigatorobjektet til det objekt, som indeholder det aktuelle objekt.

en: Moves the navigator object to the previous column
da_DK: Flytter navigatorobjektet til den forrige kolonne

en: Moves the navigator object to the previous object
da_DK: Flytter navigatorobjektet til det forrige objekt.

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til den sidste linje i det aktuelle navigatorobjekt og læser den op.

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til første tegn på linjen i navigatorobjektet og læser tegnet op.

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til sidste tegn på linjen i det aktuelle navigatorobjekt og læser det op.

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til næste tegn i det aktuelle navigatorobjekt og læser det op.

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til næste linje i det aktuelle navigatorobjekt og læser den op.

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til næste side i det aktuelle navigatorobjekt og læser den op.

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til næste ord i det aktuelle navigatorobjekt og læser det op.

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til forrige tegn i det aktuelle navigatorobjekt og læser det op.

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til den forrige linje i det aktuelle navigatorobjekt og læser den op.

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til den forrige side i det aktuelle navigatorobjekt og læser den op.

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til forrige ord i det aktuelle navigatorobjekt og læser det op.

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
da_DK: Flytter læsemarkøren til den øverste linje i det aktuelle navigatorobjekt og læser den op.

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
da_DK: Flytter til næste tilgængelige indstilling i ringen af indstillinger for talesyntese

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
da_DK: Flytter til det næste objekt i en flad visning af objektnavigationshierarkiet

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
da_DK: Flytter til forrige tilgængelige indstilling i ringen af indstillinger for talesyntese

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
da_DK: Flytter til det forrige objekt i en flad visning af objektnavigationshierarkiet

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
da_DK: Flytter til begyndelsen af en objektbeholder, eksempelvis en liste eller tabel

en: Moving Average
da_DK: Glidende gennemsnit

en: Multi line break
da_DK: Linjeskift over flere linjer

en: N&otes
da_DK: &Noter

en: NV Access &shop
da_DK: NV Access &butik

en: NV Access &web site
da_DK: NV Access &webside

en: NVDA  Usage Data Collection
da_DK: Indsamling af brugsdata under brugen af NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
da_DK: &Sprog (kræver genstart for at slå helt igennem ):

en: NVDA Braille Viewer
da_DK: NVDA-punktskriftsviser

en: NVDA Development
da_DK: NVDA-udvikling

en: NVDA Log Viewer
da_DK: NVDA-logviser

en: NVDA Message
da_DK: NVDA-besked

en: NVDA Python Console
da_DK: NVDA Python-konsol

en: NVDA Settings
da_DK: NVDA-indstillinger

en: NVDA Speech Viewer
da_DK: NVDA-taleviser

en: NVDA Update
da_DK: NVDA Opdatering

en: NVDA add-on package
da_DK: NVDA-tilføjelsesprogram

en: NVDA in both channels and applications on the left
da_DK: NVDA i begge kanaler og programmer i venstre

en: NVDA in both channels and applications on the right
da_DK: NVDA i begge kanaler og programmer i højre

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
da_DK: NVDA kan ikke afgøre, om Windows er låst. Mens denne forekomst af NVDA kører, vil dit skrivebord ikke være sikkert, når Windows er låst. Genstart af Windows kan løse dette. Hvis denne fejl fortsætter, anbefales det at deaktivere Windows-låseskærmen.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
da_DK: NVDA kan ikke fjerne eller overskrive en fil.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
da_DK: NVDA skal genstartes for at det nye sprog kan træde i kraft.

en: NVDA on the left and applications in both channels
da_DK: NVDA i venstre og programmer i begge kanaler

en: NVDA on the left and applications on the right
da_DK: NVDA i venstre og programmer i højre

en: NVDA on the right and applications in both channels
da_DK: NVDA i højre og programmer i begge kanaler

en: NVDA on the right and applications on the left
da_DK: NVDA i højre og programmer i venstre

en: NVDA settings
da_DK: NVDA-indstillinger

en: NVDA started
da_DK: NVDA startet

en: NVDA version {version} is available.
da_DK: NVDA version {version} er tilgængelig.

en: NVDA web site
da_DK: NVDAs hjemmeside

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
da_DK: NVDA's grænsefladesprog er nu gennemtvunget fra kommandolinjen. Ved næste genstart vil det sprog, der er gemt i NVDAs konfiguration, blive brugt i stedet.

en: Native app selection mode disabled
da_DK: Oprindelig markeringstilstand for app deaktiveret

en: Native app selection mode enabled
da_DK: Oprindelig markeringstilstand for app aktiveret

en: Native input
da_DK: Indtastning med lokalt tegnsæt

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
da_DK: Oprindelig markeringstilstand kan ikke deaktiveres i dette dokument

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
da_DK: Oprindelig markeringstilstand understøttes ikke i dette dokument

en: Native selection mode unsupported in this document
da_DK: Oprindelig markeringstilstand understøttes ikke i dette dokument

en: Navigating by sentence not supported in this document
da_DK: Navigering efter sætning understøttes ikke i dette dokument

en: Nepali grade 1
da_DK: Nepalesisk Niveau 1

en: Never
da_DK: aldrig

en: New Profile
da_DK: Ny profil

en: New name:
da_DK: Nyt navn:

en: Newsgroup:
da_DK: Nyhedsgruppe:

en: No
da_DK: Nej

en: No Series defined.
da_DK: Ingen serier defineret.

en: No action
da_DK: Ingen standardhandling

en: No additional details
da_DK: Ingen yderligere detaljer

en: No braille
da_DK: Ingen punkt

en: No caret
da_DK: Ingen systemmarkør

en: No comment thread on this cell
da_DK: Ingen kommentartråd på denne celle

en: No comments
da_DK: Ingen kommentarer

en: No containing object
da_DK: Intet overordnet objekt

en: No ducking
da_DK: Ingen lyddæmpning

en: No emoji
da_DK: Ingen emoji

en: No focus
da_DK: Intet fokus

en: No formatting information
da_DK: Ingen oplysninger om formatering

en: No help available here.
da_DK: Ingen hjælp tilgængelig her.

en: No location information
da_DK: Ingen oplysninger om placering

en: No long description
da_DK: Ingen lang beskrivelse tilgængelig

en: No message yet
da_DK: Endnu ingen meddelelse

en: No navigator object
da_DK: Intet navigatorobjekt

en: No new log entry to copy
da_DK: Der er ingen ny logpost at kopiere

en: No next
da_DK: Ingen næste

en: No next different style text
da_DK: Ingen tekst med en anden typografi

en: No next paragraph
da_DK: ingen næste afsnit

en: No next review mode
da_DK: Ingen næste læsetilstand

en: No next same style text
da_DK: Ingen næste tekst med samme typografi

en: No note on this cell
da_DK: Ingen note på denne celle

en: No notes
da_DK: Ingen noter

en: No objects inside
da_DK: Ingen underordnede objekter

en: No previous
da_DK: Ingen forrige

en: No previous different style text
da_DK: Ingen forrige tekst med en anden typografi

en: No previous paragraph
da_DK: Ingen forrige afsnit

en: No previous review mode
da_DK: Ingen forrige læsetilstand

en: No previous same style text
da_DK: Ingen forrige tekst med samme typografi

en: No progress bar updates
da_DK: Ingen opdateringer af behandlingslinje

en: No selection
da_DK: Intet valgt

en: No settings
da_DK: Ingen indstillinger

en: No shortcut key
da_DK: Ingen genvejstast

en: No speech
da_DK: Ingen tale

en: No start marker set
da_DK: Ingen startmarkør sat

en: No status line found
da_DK: Statuslinje ikke fundet

en: No symbol replacement
da_DK: Ingen symbolerstatning

en: No system battery
da_DK: Intet systembatteri

en: No text to copy
da_DK: Ingen tekst at kopiere

en: No title
da_DK: Ingen titel

en: No track playing
da_DK: Intet spor afspilles

en: No update available.
da_DK: Ingen opdatering tilgængelig.

en: No user guide found.
da_DK: Ingen brugervejledning fundet.

en: No&tes and comments
da_DK: No&ter og kommentarer

en: Normal view
da_DK: Normal

en: Northern Kurdish grade 0
da_DK: Nordisk Kurdisk niveau 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
da_DK: Norsk 8 punkt computer braille

en: Norwegian grade 0
da_DK: Norsk Niveau 0

en: Norwegian grade 1
da_DK: Norsk Niveau 1

en: Norwegian grade 2
da_DK: Norsk Niveau 2

en: Norwegian grade 3
da_DK: Norsk Niveau 3

en: Not a link.
da_DK: Ikke et link.

en: Not in a container
da_DK: ikke i en objektbeholder

en: Not in a table cell
da_DK: Ikke i en tabelcelle

en: Not in table
da_DK: ikke i tabel

en: Not math
da_DK: Ikke matematik

en: Not on a note
da_DK: Ikke på en note

en: Not supported in this document
da_DK: Ikke understøttet i dette dokument

en: Not supported in this document.
da_DK: Ikke understøttet i dette dokument

en: Notes Master view
da_DK: Master for noter

en: Notes page
da_DK: Noter

en: Nothing
da_DK: Intet

en: Notify
da_DK: Underret

en: Notify for &pending update on startup
da_DK: Meddel om &ventende opdateringer, når NVDA startes

en: Number format: {0}
da_DK: Nummerformat: {0}

en: Object Presentation
da_DK: Objektpræsentation

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
da_DK: Kanter på objekt placeret {left:.1f} procent fra venstre kant af skærmen, {top:.1f} procent fra øverste kant af skærmen, bredden er {width:.1f} procent af skærmen, højde er {height:.1f} procent af skærmen

en: Object has no location
da_DK: Objekt har ingen placering

en: Object navigation
da_DK: Objektnavigering

en: Object placeholder
da_DK: Objekt pladsholder

en: Object review
da_DK: Objektlæsning

en: Off
da_DK: Fra

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
da_DK[0]: Udenfor nederste kant af dias med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: Udenfor nederste kant af dias med {distance:.3g} punkter

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
da_DK[0]: Udenfor venstre kant af dias med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: Udenfor venstre kant af dias med {distance:.3g} punkter

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
da_DK[0]: Udenfor højre kant af dias med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: Udenfor højre kant af dias med {distance:.3g} punkter

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
da_DK[0]: Udenfor øverste kant af dias med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: Udenfor øverste kant af dias med {distance:.3g} punkter

en: Only when scrolling back
da_DK: Kun når der rulles tilbage

en: Only when tethered automatically
da_DK: Kun når den er tøjret automatisk

en: Open developer scratchpad directory
da_DK: Åbn mappen Developer Scratchpad

en: Open-High-Low-Close
da_DK: Åben-høj-lav-slut

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
da_DK: Åbner NVDA-konfigurationsmappen for den aktuelle bruger.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
da_DK: Åbner WX GUI-inspektionsværktøjet. Dette værktøj bruges til at få flere oplysninger om tilstanden for GUI-komponenter.

en: Opens the note editing dialog
da_DK: Åbner dialogboksen til redigering af noter

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
da_DK: Optelec ALVA 6 serie/protokolomformer

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Options:
da_DK: Indstillinger:

en: Org Chart placeholder
da_DK: Organisationsdiagram pladsholder

en: Oriya grade 1
da_DK: Oriya Niveau 1

en: Out of table
da_DK: forlader tabel

en: Outline view
da_DK: Læsevisning

en: Output pane cleared
da_DK: Outputvindue ryddet

en: Package
da_DK: Pakke

en: Page {pageNumber}
da_DK: Side Page {pageNumber}

en: Pages and spacing
da_DK: Sider og linjeafstand

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
da_DK: Papenmeier BRAILLEX nyere modeller

en: Papenmeier BRAILLEX older models
da_DK: Papenmeier BRAILLEX ældre modeller

en: Pass next key through
da_DK: Slip næste tast igennem

en: Pattern
da_DK: Mønster

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
da_DK: Udfører standardhandlingen for det aktuelle navigatorobjekt (eksempel: trykker hvis det er en knap).

en: Periodically &refresh recognized content
da_DK: &Opdater regelmæssigt genkendt indhold

en: Persian 8 dot computer braille
da_DK: Persisk 8-punkt computer braille

en: Persian grade 1
da_DK: Persisk Niveau 1

en: Picture placeholder
da_DK: Billed pladsholder

en: Pie
da_DK: Cirkel

en: Pie of Pie
da_DK: Cirkel med cirkeludsnit

en: Pivot Chart Drop Zone
da_DK: Pivot-diagram slipzone

en: Pivot Chart Field Button
da_DK: Pivot-diagram feltknap

en: Play a sound for logged e&rrors:
da_DK: Afspil en lyd, når &fejl opstår:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
da_DK: Afspil en lyd når &auto-forslag vises

en: Play sound for &spelling errors while typing
da_DK: Afspil lyd for &stavefejl ved skrivning

en: Please Donate
da_DK: Donér venligst

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
da_DK: Deaktiver skærmtæppet, før du bruger Windows tekstgenkendelse

en: Please press OK to start the installed copy.
da_DK: Tryk OK for at starte den installerede kopi.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
da_DK: Angiv venligst en mappe til placering af den flytbare kopi.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
da_DK: Angiv venligst den absolutte sti, hvor den flytbare kopi skal oprettes. Stien kan indeholde systemvariabler (%temp%, %homepath% osv.).

en: Please wait
da_DK: Vent venligst

en: Please wait while NVDA is being installed
da_DK: Vent venligst mens NVDA installeres

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
da_DK: Vent venligst mens NVDA forsøger at løse dit systems COM-registreringer.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
da_DK: Vent venligst mens der oprettes en flytbar kopi af NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
da_DK: Vent venligst mens indstillingerne kopieres til systemkonfigurationen.

en: Please wait while the add-on is being installed.
da_DK: Vent venligst mens tilføjelsesprogrammet installeres

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
da_DK: Vent venligst mens din tidligere installation af NVDA opdateres.

en: Plot area
da_DK: Afbildningsområde

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
da_DK: Afbildningsområde, indre højde {plotAreaInsideHeight:.0f}, indre bredde {plotAreaInsideWidth:.0f}, indre top {plotAreaInsideTop:.0f}, indre venstre {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
da_DK: Tilsluttet

en: Plugins reloaded
da_DK: Plugins genindlæst

en: Polish 8 dot computer braille
da_DK: Polsk 8 punkt computer braille

en: Polish literary braille
da_DK: Polsk litterær punktskrift

en: Polynomial
da_DK: Polynomisk

en: Portable Copy Exists
da_DK: Flytbar kopi eksisterer

en: Portable copy creation cancelled.
da_DK: Oprettelse af flytbar kopi annulleret.

en: Portable directory:
da_DK: Flytbar mappe:

en: Portrait
da_DK: Stående

en: Portuguese 8 dot computer braille
da_DK: Portugisisk 8 punkt computer braille

en: Portuguese grade 1
da_DK: Portugisisk Niveau 1

en: Portuguese grade 2
da_DK: Portugisisk Niveau 2

en: Positioned at {x}, {y}
da_DK: Position {x}, {y}

en: Power
da_DK: Potens

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
da_DK: Viser tekstformateringsoplysninger for teksten under læsemarkøren i gennemsynstilstand

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
da_DK: Viser tekstformateringsoplysninger for teksten under markøren i gennemsynstilstand

en: Preserve
da_DK: Bevar

en: Press twice to copy or reset the start marker
da_DK: Tryk to gange for at kopiere eller nulstille startmarkøren

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
da_DK: Et enkelt tryk sætter tastaturfokus  til navigatorobjektet, to tryk sætter systemmarkøren til læsemarkørens position.

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
da_DK: Tryk en gang for at genindlæse den senest gemte konfiguration. Tryk 3 gange for at vende tilbage til fabriksindstillingern.

en: Primary Category Axis
da_DK: Primær kategoriakse

en: Primary Series Axis
da_DK: Primær serieakse

en: Primary Value Axis
da_DK: Primær værdiakse

en: Primary footer
da_DK: Primær sidefod

en: Primary header
da_DK: Primær sidehoved

en: Print Preview
da_DK: Vis udskrift

en: Profile
da_DK: Profil

en: Profile Triggers
da_DK: Profiludløsere

en: Profile name:
da_DK: Profilnavn:

en: Progress &bar output:
da_DK: Output for behandlings&linjer

en: Punctuation/symbol &level:
da_DK: &Niveau for sætningstegn og symboler:

en: Punjabi grade 1
da_DK: Punjabi Niveau 1

en: Python Console
da_DK: Python-konsol

en: Quits NVDA!
da_DK: Afslutter NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
da_DK: RGB rød {rgb.red}, grøn {rgb.green}, blå {rgb.blue}

en: Radar
da_DK: Radardiagram

en: Radar Axis Labels
da_DK: Navne på radar-akser

en: Radar with Data Markers
da_DK: Radar med datamærker

en: Rate boos&t
da_DK: Hø&jere hastighed

en: Re&move
da_DK: &Fjern

en: Re-&download update
da_DK: &Hent opdatering igen

en: Read by &paragraph
da_DK: Oplæs i &afsnit

en: Reads all controls in the active window
da_DK: Læser alle kontrolelementer i det aktive vindue

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
da_DK: Læser fra læsemarkøren til slutningen af den aktuelle tekst og flytter læsemarkøren samtidig.

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
da_DK: Læser fra systemmarkøren til slutningen af teksten og flytter markøren samtidig.

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
da_DK: Læser kolonnen lodret fra den aktuelle celle nedad til den sidste celle i kolonnen.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
da_DK: Læser statuslinjen for det aktuelle program og flytter navigatorobjektet ind i den.

en: Reads the current application status bar.
da_DK: Læser statuslinjen for det aktuelle program.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
da_DK: Oplyser statuslinjen i den aktuelle applikation. Tryk to gange for at få stavet informationen. Tryk tre gange for at kopiere informationen til udklipsholderen.

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
da_DK: Læser den aktuelle kolonne lodret fra top til bund uden at flytte systemets indikator.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
da_DK: Læser den aktuelle række vandret fra venstre mod højre uden at flytte systemmærket.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
da_DK: Læser rækken vandret fra den aktuelle celle mod højre til den sidste celle i rækken.

en: Recognition &language:
da_DK: &Sprog til tekstgenkendelse

en: Recognition failed
da_DK: Genkendelse fejlede

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
da_DK: Genkender indholdet af det aktuelle navigatorobjekt ved brug af Windows Tekstgenkendelse

en: Recognizing
da_DK: Genkender

en: Refresh	F5
da_DK: Opdatér	F5

en: Refreshed
da_DK: Opdateret

en: Refreshes the document content
da_DK: Opdaterer indholdet af dokumentet

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
da_DK: &Registrer hændelser fra UI Automation samt egenskabsændringer

en: Regular &expression
da_DK: &Regulært udtryk

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
da_DK: Der opstod en fejl i det regulære udtryk i mønster-feltet: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
da_DK: Der opstod en fejl i det regulære udtryk i erstatning-feltet: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
da_DK: Regulært udtryk for navigation af tekstafsnit

en: Reload plugins
da_DK: Genindlæs plugins

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
da_DK: Genindlæser app moduler og globale plugins uden at genstarte NVDA. Kan være nyttigt for udviklere.

en: Remaining time not available
da_DK: Samlet tid ikke tilgængelig

en: Remind me &later
da_DK: Påmind mig &senere

en: Remove all
da_DK: Fjern alle

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
da_DK: Fjernet række {rowNumber} kolonne {columnNumber} fra kolonneoverskrifter

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
da_DK: Fjernet række {rowNumber} kolonne {columnNumber} fra rækkeoverskrifter

en: Removed {address}    from column headers
da_DK: Fjernet {address} fra kolonneoverskrifter

en: Removed {address}    from row headers
da_DK: Fjernet {address} fra rækkeoverskrifter

en: Rename Profile
da_DK: Omdøb profil

en: Replacement
da_DK: Erstatning

en: Report &notifications
da_DK: Oplys &meddelelser

en: Report &object when mouse enters it
da_DK: Oplys &object, når musen flyttes ind i det

en: Report &tooltips
da_DK: Oplys &værktøjstips

en: Report '&Normalized' when navigating by character
da_DK: Oplys "&Normaliseret" ved navigation efter tegn

en: Report 'has details' for structured annotations
da_DK: Oplys "har detaljer" for strukturerede annoteringer

en: Report aria-description always
da_DK: Oplys altid aria-beskrivelse

en: Report backg&round progress bars
da_DK: Oplys behandlingslinjer i baggrunden

en: Report cell borders {mode}
da_DK: Oplys cellekanter {mode}

en: Report changes to the &composition string
da_DK: Oplys ændringer i &kompositionsstrengen

en: Report changes to the &reading string
da_DK: Oplys ændringer i &oplæsningsstrengen

en: Report dynamic &content changes
da_DK: Oplys ændringer i dynamisk &indhold

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
da_DK: Oplys ændringer i formateringen efter markøren (kan give forsinkelse)

en: Report line indentation {mode}
da_DK: Oplys linjeindrykning {mode}

en: Report live regions:
da_DK: Oplys live-områder

en: Report mouse &shape changes
da_DK: Oplæs ændringer i musemarkørens &form

en: Report object &descriptions
da_DK: Oplys objekt&beskrivelser

en: Report object &position information
da_DK: Oplys information om objektets &placering

en: Report object shortcut &keys
da_DK: Oplys objektets genvejs&taster

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
da_DK: Oplys sammendrag af eventuelle annoteringsdetaljer ved systemmarkøren.

en: Report table headers {mode}
da_DK: Oplys tabeloverskrifter {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
da_DK: Oplyser webadressen for linket ved systemmarkøren eller ved fokus. Hvis der trykkes to gange, vises linket i et vindue for lettere gennemgang.

en: Report transparent color values
da_DK: Oplys gennemsigtige farveværdier

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
da_DK: Oplyser batteristatus og resterende tid, hvis AC-strømforsyningen ikke er tilsluttet.

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
da_DK: Oplyser den aktuelle tekstformattering under læsemarkøren

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
da_DK: Oplyser formateringsinformation for læsemarkørens aktuelle position. Ved et dobbelttryk vil denne information blive vist i gennemsynstilstand.

en: Reports formatting info for the text under the caret.
da_DK: Oplyser den aktuelle tekstformattering under markøren

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
da_DK: Oplyser formateringsinformation for markørens aktuelle position i et dokument. Ved et dobbelttryk vil denne information blive vist i gennemsynstilstand.

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
da_DK: Oplyser den aktuelle tekstformattering under punktcellen

en: Reports information about the location of the current navigator object.
da_DK: Oplyser informationer om placeringen af det aktuelle navigatorobjekt.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
da_DK: Oplyser information om placeringen af det aktuelt fokuserede objekt.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
da_DK: Oplyser information om placeringen af teksten ved systemmarkøren eller det aktuelt fokuserede objekt, hvis der ikke er en systemmarkør.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
da_DK: Oplyser information om placeringen af teksten ved læsemarkøren eller navigatorobjektet, hvis der ikke er en læsemarkør.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
da_DK: Oplyser information om placeringen af teksten eller objektet ved systemmarkøren. To tryk kan give flere detaljer.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
da_DK: Viser information om placeringen af teksten eller objektet ved læsemarkøren. To tryk kan give flere detaljer.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
da_DK: Oplyser det tegn i det aktuelle navigatorobjekt, hvor læsemarkøren er placeret. Tryk to gange for at høre tegnet fonetisk. Tryk tre gange for at høre den numeriske værdi af tegnet decimalt og hexadecimalt.

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
da_DK: Oplæser den aktuelle linje ved applikationsmarkøren. 2 tryk på denne tast staver den aktuelle linje. Ved tre tryk staves linjen ved brug af tegnbeskrivelser.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
da_DK: Oplyser det aktuelle navigatorobjekt. 2 tryk staver informationen og 3 tryk kopierer navn og værdi på objektet til udklipsholderen

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
da_DK: Oplyser den forløbne tid for det igangværende spor, hvis tilgængelig

en: Reports the length of the currently playing track, if any
da_DK: Oplyser længden for det igangværende spor, hvis tilgængelig

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
da_DK: Oplyser linjen i navigatorobjektet, hvor læsemarkøren er placeret. Tryk 2 gange for at stave linjen. Tryk tre gange for at få linjen stavet fonetisk.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
da_DK: Oplyser navnet på den aktuelle indstillingsprofil, der bruges af NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
da_DK: Oplyser det nye objekt eller indhold under fingeren hvis forskelligt fra din fingers sidste position .

en: Reports the note on the current cell
da_DK: Læser note til den aktuelle celle

en: Reports the note or comment thread on the current cell
da_DK: Oplyser noten eller kommentartråden for den aktuelle celle

en: Reports the object and content directly under your finger
da_DK: Læser objektet og dets indhold lige under din finger

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
da_DK: Oplyser objektet med fokus. Tryk to gange for at få informationen stavet. Et tredje tryk staver informationen ved brug af tegnbeskrivelser.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
da_DK: Oplyser den resterende tid for det igangværende spor, hvis tilgængelig

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
da_DK: Oplyser genvejstasten for det aktuelt fokuserede objekt

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
da_DK: Oplyser symbolet under læsemarkøren. Ved et dobbelttryk, vil symbolet samt teksten der bruges til at udtale symbolet vises i gennemsynstilstand.

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
da_DK: Oplyser teksten for kommentaren, hvor systemfokus er placeret.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
da_DK: Oplyser teksten i udklipsholderen. Ved to tryk staves informationen. Ved et tredje tryk staves informationen ved brug af tegnbeskrivelser.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
da_DK: Oplyser titel på aktuel applikation eller forreste vindue. Tryk to gange for at stave titlen. Tryk tre gange for at kopiere titlen til udklipsholderen.

en: Reset all settings to default state
da_DK: Gendan alle indstillinger til standardtilstand

en: Reset all settings to saved state
da_DK: Gendan alle indstillinger til gemt tilstand

en: Reset configuration to &factory defaults
da_DK: Gendan konfiguration til &fabriksindstillingerne

en: Reset gestures
da_DK: Nulstil kommandoer

en: Reset to factory &defaults
da_DK: &Gendan konfiguration til fabriksindstillingerne

en: Restart
da_DK: Genstart

en: Restart &later
da_DK: Genstart &senere

en: Restart &now
da_DK: Genstart &nu

en: Restart NVDA
da_DK: Genstart NVDA

en: Restart with add-ons disabled
da_DK: Genstart uden tilføjelsesprogrammer

en: Restart with debug logging enabled
da_DK: Genstart med logning for fejlrettelse aktiveret

en: Restarts NVDA!
da_DK: Genstarter NVDA!

en: Restore defaults
da_DK: Gendan standarder

en: Result
da_DK: Resultat

en: Review Cursor
da_DK: Læsemarkør

en: Right
da_DK: Højre

en: Right aligned
da_DK: Højrejusteret

en: Right click
da_DK: Højre klik

en: Right mouse button locked
da_DK: Højre museknap låst

en: Right mouse button unlocked
da_DK: Højre museknap låst op

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Romanian 6 dot
da_DK: Rumænsk sekspunkt

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
da_DK: Flytter markøren til eller aktiverer objektet under den pågældende punktcelle

en: Rows
da_DK: Rækker

en: Rows and columns
da_DK: Rækker og kolonner

en: Run COM Registration Fixing tool...
da_DK: Kør værktøj til løsning af COM-registreringsproblemer...

en: Russian computer braille
da_DK: Russisk computer braille

en: Russian contracted braille
da_DK: Russisk forkortet punktskrift

en: Russian literary braille
da_DK: Russisk litterær punktskrift

en: Russian literary braille (detailed)
da_DK: Russisk litterær punktskrift (detaljeret)

en: Sanskrit grade 1
da_DK: Sanskrit Niveau 1

en: Save &as...	Ctrl+S
da_DK: Gem &som...	Ctrl+S

en: Save As
da_DK: Gem Som

en: Saves the current NVDA configuration
da_DK: Gemmer den aktuelle NVDA-konfiguration

en: Say &cap before capitals
da_DK: Sig &stort før store bogstaver

en: Say all
da_DK: Sig alt

en: Scatter
da_DK: Punktdiagram

en: Scatter with Lines
da_DK: Punktdiagram med lige streger

en: Scatter with Lines and No Data Markers
da_DK: Punktdiagram med lige streger og ingen datamærker

en: Scatter with Smoothed Lines
da_DK: Punktdiagram med jævne kurver

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
da_DK: Punktdiagram med jævne kurver og ingen datamærker

en: Screen Curtain
da_DK: Skærmtæppe

en: Screen curtain disabled
da_DK: Skærmtæppe deaktiveret

en: Screen curtain enabled
da_DK: Skærmtæppe aktiveret

en: Screen curtain not available
da_DK: Skærmtæppe ikke tilgængeligt

en: Screen review
da_DK: Skærmlæsning

en: Scroll down at the mouse position
da_DK: Rul ned ved musens position

en: Scroll left at the mouse position
da_DK: Rul til venstre ved musens position

en: Scroll right at the mouse position
da_DK: Rul til højre ved musens position

en: Scroll up at the mouse position
da_DK: Rul op ved musens position

en: Scrolls the braille display back
da_DK: Ruller punktdisplay tilbage

en: Scrolls the braille display forward
da_DK: Ruller punktdisplay fremad

en: Secondary Category Axis
da_DK: Sekundær kategoriakse

en: Secondary Series Axis
da_DK: Sekundær serieakse

en: Secondary Value Axis
da_DK: Sekundær værdiakse

en: Secure Desktop
da_DK: Beskyttet skrivebord

en: Seika Braille Displays
da_DK: Seika punktdisplays

en: Seika Notetaker
da_DK: Seika Notatapparat

en: Select Braille Display
da_DK: Vælg punktdisplay

en: Select NVDA Modifier Keys
da_DK: Vælg NVDA-funktionstaster

en: Select Synthesizer
da_DK: Vælg talesyntese

en: Select portable directory
da_DK: Vælg flytbar mappe

en: Select until the end of the current result
da_DK: Vælg til slutningen af det aktuelle resultat

en: Select until the start of the current result
da_DK: Vælg til starten af det aktuelle resultat

en: Selective
da_DK: Selektivt

en: Sepedi grade 1
da_DK: Sepedi niveau 1

en: Sepedi grade 2
da_DK: Sepedi niveau 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
da_DK: Serbisk Kyrillisk niveau 1

en: Serbian grade 1
da_DK: Serbisk Niveau 1

en: Serial: {portName}
da_DK: Seriel: {portName}

en: Series Lines
da_DK: Seriekurver

en: Series color: {colorName}
da_DK: Seriefarve: {colorName}

en: Sesotho grade 1
da_DK: Sesotho niveau 1

en: Sesotho grade 2
da_DK: Sesotho niveau 2

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
da_DK: Indstil kolonneoverskrift. Tryk én gang for at indstille denne celle som den første kolonneoverskrift for enhver celle nedenunder og til højre for den indenfor denne tabel. Tryk to gange for at nulstille den nuværende kolonneoverskrift for denne celle.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
da_DK: Indstil rækkeoverskrift. Tryk én gang for at indstille denne celle som den første rækkeoverskrift for enhver celle nedenunder og til højre for den indenfor denne tabel. Tryk to gange for at nulstille den nuværende rækkeoverskrift for denne celle.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
da_DK: Sæt række {rowNumber} kolonne {columnNumber} som start på kolonneoverskrifter

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
da_DK: Sæt række {rowNumber} kolonne {columnNumber} som start på rækkeoverskrifter

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
da_DK: Spring til første værdi for den aktuelle indstilling for ringen af talesynteseindstillinger

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
da_DK: Spring til sidste værdi for den aktuelle indstilling for ringen af talesynteseindstillinger

en: Set {address} as start of column headers
da_DK: sæt {address} som start på kolonneoverskrifter

en: Set {address} as start of row headers
da_DK: Sæt {address} som rækkeoverskrifter

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
da_DK: Indstil kolonneoverskrift. Tryk én gang for at indstille denne celle som den første kolonneoverskrift for enhver celle nedenunder og til højre for den indenfor dette område. Tryk to gange for at nulstille den nuværende kolonneoverskrift for denne celle.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
da_DK: Indstil rækkeoverskrift. Tryk én gang for at indstille denne celle som den første rækkeoverskrift for enhver celle nedenunder og til højre for den indenfor dette område. Tryk to gange for at nulstille den nuværende rækkeoverskrift for denne celle.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
da_DK: Flytter navigatorobjektet til det aktuelle fokus og flytter læsemarkøren til positionen for systemmarkøren i det aktuelt fokuserede emne, hvis muligt.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
da_DK: Flytter navigatorobjektet til det objekt, der aktuelt er under musemarkøren og oplæser det.

en: Setswana grade 1
da_DK: Setswana niveau 1

en: Setswana grade 2
da_DK: Setswana niveau 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
da_DK: HID-tastatursimulation ikke understøttet.

en: Shape
da_DK: form

en: Sheet {0}, {1}
da_DK: Ark {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
da_DK: &Vis muligheder ved afslutning af NVDA

en: Show indefinitely
da_DK: Vis på ubestemt tid

en: Show messages
da_DK: Vis beskeder

en: Show se&lection
da_DK: Vis &valgmarkør

en: Shows NVDA's audio settings
da_DK: Viser NVDAs lydindstillinger

en: Shows NVDA's braille settings
da_DK: Viser NVDAs punktindstillinger

en: Shows NVDA's browse mode settings
da_DK: Viser NVDAs indstillinger for gennemsynstilstand

en: Shows NVDA's document formatting settings
da_DK: Viser NVDAs indstillinger for dokumentformatering

en: Shows NVDA's general settings
da_DK: Viser NVDAs generelle indstillinger

en: Shows NVDA's input composition settings
da_DK: Viser indstillingerne for inputkomposition

en: Shows NVDA's keyboard settings
da_DK: Viser NVDAs tastaturindstillinger

en: Shows NVDA's mouse settings
da_DK: Viser NVDAs museindstillinger

en: Shows NVDA's object presentation settings
da_DK: Viser NVDAs indstillinger for objektpræsentation

en: Shows NVDA's review cursor settings
da_DK: Viser indstillingerne for læsemarkøren

en: Shows NVDA's speech settings
da_DK: Viser NVDAs indstillinger for tale

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
da_DK: Viser indstillinger for den valgte tekst og tekst ved markøren

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
da_DK: Viser dialogboksen med NVDAs indstillingsprofiler

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
da_DK: Viser dialogen til valg at punktdisplay

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
da_DK: Viser dialogen for NVDAs standardordbog

en: Shows the NVDA input gestures dialog
da_DK: Viser dialogen til håndtering af NVDA-kommandoer

en: Shows the NVDA menu
da_DK: Viser NVDA-menuen.

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
da_DK: Viser dialogen for NVDAs udtale af symboler

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
da_DK: Viser dialogen med NVDAs talesyntese indstillinger

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
da_DK: Viser dialogen for NVDAs midlertidige ordbog

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
da_DK: Viser dialogen for NVDAs stemmespecifikke ordbog

en: Shows the long description at this position if one is found.
da_DK: Viser den lange beskrivelse på det pågældende sted, hvis en lang beskrivelse er tilgængelig.

en: Simple review mode off
da_DK: Simpel læsetilstand fra

en: Simple review mode on
da_DK: Simpel læsetilstand til

en: Single letter navigation off
da_DK: Bogstavnavigation fra

en: Single letter navigation on
da_DK: Bogstavnavigation til

en: Single line break
da_DK: Enkel linjeafstand

en: Single line spacing
da_DK: Enkel linjeafstand

en: Sleep mode off
da_DK: Dvaletilstand fra

en: Sleep mode on
da_DK: Dvaletilstand til

en: Slice color: {colorName}
da_DK: Udsnitfarve: {colorName}

en: Slide Master view
da_DK: Dias-mastervisning

en: Slide Number placeholder
da_DK: Diasnummer pladsholder

en: Slide Show - complete
da_DK: Dias show - færdig

en: Slide Sorter view
da_DK: Diassortering

en: Slide show - {slideName}
da_DK: Dias show - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
da_DK: Dias show noter - {slideName}

en: Slide view
da_DK: Dias-visning

en: Slide {slideNumber}
da_DK: Dias {slideNumber}

en: Slovak grade 1
da_DK: Slovakisk Niveau 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
da_DK: Slovensk 8-punkt computer braille

en: Slovenian grade 1
da_DK: Slovensk niveau 1

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
da_DK: Nogle handlinger for tilføjelser kunne ikke udføres. Se logfilen for flere detaljer.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
da_DK: Lydopdeling kan ikke bruges. Aktivér venligst WASAPI i kategorien Avanceret i NVDA-indstillingerne for at bruge funktionen.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
da_DK: NVDA og programmer i begge kanaler

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
da_DK: Lydopdeling slået fra

en: Southern Vietnamese grade 1
da_DK: Sydvietnamesisk niveau 1

en: Spanish 8 dot computer braille
da_DK: Spansk 8 punkt computer braille

en: Spanish for Greek text
da_DK: Spansk til græsk tekst

en: Spanish grade 1
da_DK: Spansk Niveau 1

en: Spanish grade 2
da_DK: Spansk Niveau 2

en: Speak
da_DK: Tale

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
da_DK: Udtal &adgangskoder i alle forbedrede terminaler (kan forbedre ydeevnen)

en: Speak and beep
da_DK: Bip og tal

en: Speak c&ommand keys
da_DK: Oplæs &funktionstaster

en: Speak new text in Windows Terminal via:
da_DK: Læs ny tekst i Windows Terminal via:

en: Speak progress bar updates
da_DK: Oplæs opdateringer på behandlingslinje

en: Speak typed &characters
da_DK: Oplæs indtastede &tegn

en: Speak typed &words
da_DK: Oplæs indtastede &ord

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
da_DK: Oplæser filnavnet på den aktuelle applikation og navnet på det aktuelt indlæste appModul.

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
da_DK: Oplæser det ord i det aktuelle navigatorobjekt, hvor læsemarkøren er placeret. Tryk 2 gangefor at stave ordet. Tryk tre gange for at få ordet stavet fonetisk.

en: Speech
da_DK: Tale

en: Speech &dictionaries
da_DK: &Udtaleordbøger

en: Speech &interrupt for typed characters
da_DK: Afbryd tale ved skrivning

en: Speech Unicode normalization default ({default})
da_DK: Standard for unicode-normalisering for tale ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
da_DK: Unicode-normalisering for tale {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
da_DK: Afbryd talen ved tryk på enter

en: Speech mode {mode}
da_DK: Taletilstand {mode}

en: Spelling e&rrors
da_DK: Stave&fejl

en: Spells the current application status bar.
da_DK: Staver statuslinjen for det aktuelle program.

en: St&art NVDA after I sign in
da_DK: &Start NVDA, når jeg er logget ind

en: St&yle
da_DK: T&ypografi

en: Stacked Area
da_DK: Stablet område

en: Stacked Bar
da_DK: Stablet liggende søjle

en: Stacked Column
da_DK: Stablet søjle

en: Stacked Cone Bar
da_DK: Stablet liggende kegle

en: Stacked Cone Column
da_DK: Stablet kegle

en: Stacked Cylinder Bar
da_DK: Stablet liggende cylinder

en: Stacked Line
da_DK: Stablet kurve

en: Stacked Line with Markers
da_DK: Stablet kurve med datamærker

en: Stacked Pyramid Bar
da_DK: Stablet liggende pyramide

en: Stacked Pyramid Column
da_DK: Stablet pyramide

en: Standard HID Braille Display
da_DK: Standard HID punktdisplay

en: Start marked
da_DK: Start markeret

en: Strikethrough off
da_DK: Gennemstreget fra

en: Strikethrough on
da_DK: gennemstreget til

en: Styles
da_DK: Typografier

en: Su&perscripts and subscripts
da_DK: &Hævet og sænket skrift

en: Subject:
da_DK: Emne:

en: Subscript
da_DK: Sænket skrift

en: Subtitle placeholder
da_DK: Undertitel pladsholder

en: Success
da_DK: Succes

en: Successfully copied NVDA user settings
da_DK: Succesfuldt kopieret NVDA-brugerindstillinger

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
da_DK: Flytbar udgave af NVDA er nu korrekt oprettet i {dir}

en: Successfully installed NVDA.
da_DK: NVDA er blevet installeret korrekt.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
da_DK: Din installation af NVDA er blevet opdateret korrekt.

en: Suggestions
da_DK: Forslag

en: Superscript
da_DK: Hævet skrift

en: Surface (Top View wireframe)
da_DK: Grundflade (trådnet set oppefra)

en: Surface (Top View)
da_DK: Grundflade (set oppefra)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
da_DK: Swahili (Kenya) niveau 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
da_DK: Swahili (Kenya) niveau 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
da_DK: Swahili (Kenya) niveau 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
da_DK: Swahili (Kenya) niveau 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
da_DK: Swahili (Kenya) niveau 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
da_DK: Swahili (Kenya) niveau 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
da_DK: Svensk 8 punkt computer braille

en: Swedish contracted braille
da_DK: Svensk forkortet punktskrift

en: Swedish partially contracted braille
da_DK: Svensk delvist forkortet punktskrift

en: Swedish uncontracted braille
da_DK: Svensk uforkortet punktskrift

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
da_DK: Skifter til næste læsetilstand (objekt, tekst eller skærm) og placerer læsemarkøren på positionen for navigeringsobjektet.

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
da_DK: Skifter til forrige læsetilstand (objekt, tekst eller skærm) og placerer læsemarkøren på positionen for navigeringsobjektet.

en: Symbol "%s" is already present.
da_DK: Symbolet "%s" findes allerede.

en: Symbol Pronunciation (%s)
da_DK: Udtale af symboler (%s)

en: Symbol level %s
da_DK: Symbol niveau %s

en: Synthesizer
da_DK: Talesyntese

en: Synthesizer Error
da_DK: Talesyntesefejl

en: Syriac grade 1
da_DK: Syrisk niveau 1

en: System caret
da_DK: Systemmarkør

en: System focus
da_DK: Systemfokus

en: System status
da_DK: Systemstatus

en: Table description
da_DK: tabelbeskrivelse

en: Table information
da_DK: Tabelinformation

en: Table placeholder
da_DK: tabel pladsholder

en: Tamil grade 1
da_DK: Tamilsk niveau 1

en: Taskbar
da_DK: Proceslinje

en: Tatar grade 1
da_DK: Tatar niveau 1

en: Telugu grade 1
da_DK: Telugu Niveau 1

en: Temporarily d&isable all triggers
da_DK: &slå alle udløsere midlertidigt fra

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
da_DK: Midlertidigt skærmtæppe (aktiv indtil NVDA genstartes)

en: Temporary dictionary
da_DK: Midlertidig ordbog

en: Terminal programs
da_DK: Terminalprogrammer

en: Tether B&raille:
da_DK: Punkt føl&ger:

en: Text &unit resolution:
da_DK: Opløsning for tekst&enhed:

en: Text frame
da_DK: tekstramme

en: Text placeholder
da_DK: Tekst pladsholder

en: Text review
da_DK: Tekstlæsning

en: Thai 6 dot
da_DK: Thai sekspunkt

en: Thai 8 dot computer braille
da_DK: Thai ottepunkt computer braille

en: That profile already exists. Please choose a different name.
da_DK: En profil med det navn eksisterer allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
da_DK: Værktøjet er færdigt. Det anbefales stærkt, at du genstarter din computer nu for at sikre, at ændringerne træder i kraft.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
da_DK[0]: Udklipsholderen indeholder en stor mængde tekst. Det er %s tegn langt
da_DK[1]: Udklipsholderen indeholder en stor mængde tekst. Det er %s tegn langt

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
da_DK[0]: Følgende tilføjelse kunne ikke installeres: {}.
da_DK[1]: Følgende tilføjelser kunne ikke installeres: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
da_DK[0]: Den følgende tilføjelse kunne ikke afinstalleres: {}.
da_DK[1]: Følgende tilføjelser kunne ikke afinstalleres: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
da_DK[0]: Opdateringen af følgende tilføjelse mislykkedes: {}.
da_DK[1]: Følgende tilføjelser kunne ikke opdateres: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
da_DK: Følgende tilføjelsesprogrammer er inkompatible med NVDA-version {}. Disse tilføjelser kan ikke aktiveres. Kontakt venligst tilføjelsesforfatteren for yderligere hjælp.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
da_DK: Følgende kommandolinjeparametre er ukendte for NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
da_DK: De følgende indstillinger kontrollere typerne af dokumentformatering rapporteret af NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
da_DK: Følgende indstillinger gælder for avancerede brugere. Hvis du ændrer disse, kan NVDA fungere uhensigtsmæssigt. Du skal kun ændre disse, hvis du ved hvad du laver eller er specifikt instrueret af NVDA-udviklere.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
da_DK: Installationen kan ikke fjerne eller overskrive en fil. En anden kopi af NVDA kan stadig være i gang under en anden indlogget brugerkonto. Sørg venligst for, at alle installerede kopier af NVDA er afsluttet og forsøg dernæst at køre installationen igen.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
da_DK: Installationen af NVDA mislykkedes. For yderligere oplysninger henvises til logviseren.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
da_DK: Stien til NVDA-installationen er blevet ændret. Programmet bliver nu installeret i {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
da_DK: Den næste tast,du trykker på, bliver ikke behandlet af NVDA men slippes igennem til Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
da_DK: Denne profil slettes permanent. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
da_DK: Indstillingspanelet, som du forsøgte at åbne, er ikke tilgængeligt på dette system.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
da_DK: Den angivne mappe '{portableDirectory}' er ikke tom. Hvis du fortsætter, slettes og erstattes eksisterende filer i mappen. Vil du overskrive indholdet af denne mappe?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
da_DK[0]: Der er %d serie i dette diagram
da_DK[1]: Der er %d serier i dette diagram

en: There is no text on the clipboard
da_DK: Ingen tekst i udklipsholderen

en: This change requires administrator privileges.
da_DK: Denne ændring kræver administratorrettigheder

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
da_DK: Denne funktion ({title}) er ikke tilgængelig, mens du er på sikre skærme, såsom logonskærmen eller dialogen for kontrol af brugerkonti.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
da_DK: Denne funktion er ikke tilgængelig, mens du er på sikre skærme, såsom logonskærmen eller dialogen for kontrol af brugerkonti.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
da_DK: Denne udløser er allerede tilknyttet en anden profil. Hvis du fortsætter, vil udløseren blive fjernet fra den oprindelige profil og tilknyttet den nye.
    Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Thumbnails
da_DK: Miniaturer

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
da_DK: Tid lydenheden skal holdes i gang, når talen er stoppet (sekunder)

en: Title Master view
da_DK: Master for titler

en: Title placeholder
da_DK: Titel pladsholder

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
da_DK: For at oprette en flytbar kopi af NVDA, skal du nu vælge sti og øvrige indstillinger og derefter vælge Fortsæt

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
da_DK: For at redigere denne profil skal du aktivere den manuelt. Når du er færdig med at redigere, skal du deaktivere profilen manuelt for at genoptage normal brug.
    Ønsker du at aktivere profilen nu?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
da_DK: Aktivér knappen Fortsæt for at installere NVDA på harddisken.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
da_DK: For at bruge Albatross med NVDA: skift højst antallet af statusceller i Albatross interne menu

en: To:
da_DK: Til:

en: Toggle HID keyboard simulation
da_DK: SLår HID-tastatursimulation til og fra.

en: Toggle braille input
da_DK: Slår punktindtastning til og fra

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
da_DK: Skifter imellem punkt  følger fokus og punkt følger læsemarkør

en: Toggle the braille cursor on and off
da_DK: Slå punktmarkøren til og fra

en: Toggle the way context information is presented in braille
da_DK: Skift mellem de forskellige tilstande kontekstinformationer kan vises på punkt

en: Toggles HID keyboard simulation
da_DK: SLår HID-tastatursimulation til og fra.

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
da_DK: Skifter imellem  bip, tale bip og tale, og fra, til indikering af opdateringer af behandlingslinje.

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
da_DK: Skifter mellem gennemsynstilstand og fokustilstand. I fokustilstand bliver tastetrykkene sluppet igennem til applikationen, så du kan manipulere direkte med en kontrol. I gennemsynstilstand kan der navigeres i dokumentet med markøren,  med bogstavnavigation osv.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
da_DK: Skifter mellem at læse talenotater og læse det faktiske indhold af et dias. Dette ændrer ikke på, hvad der kan ses på skærmen, men kun på, hvad NVDA læser.

en: Toggles braille mode
da_DK: Skifter indstillingen for punkttilstand

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
da_DK: Skifter deaktivering af alle indstillingsprofiludløsere. Deaktivering forbliver i kraft, indtil NVDA genstartes

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
da_DK: Bestemmer, hvor meget tekst, der oplyses, når musen flyttes

en: Toggles native selection mode on and off
da_DK: Slår oprindelig markeringstilstand til og fra

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
da_DK: Slår bevægelse af systemfokus til og fra, når kommandoer til gennemsynstilstand benyttes

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
da_DK: Slår indstillingen for forsinkede beskrivelser af tegn ved markørbevægelser til og fra

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
da_DK: Slår bevaring af skærmlayout under visning af indholdet af dokumentet til og fra

en: Toggles on and off reporting if clickable
da_DK: Slår rapportering af klikbare elementer til og fra.

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
da_DK: Slår ignoreringsindstillingen for blanke linjer ved rapportering af linjeindrykning til og fra

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
da_DK: Slår rapportering af layout-tabeller til og fra

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
da_DK: Slår flytning af navigatorobjekt som følge af fokusændring til og fra.

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
da_DK: Slår flytning af læsemarkøren som følge af flytning af systemmarkør til og fra.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
da_DK: Slå rapportering af CLD-tegn til og fra, som f.eks. emoji.

en: Toggles on and off the reporting of articles
da_DK: Slår rapportering af artikler til og fra

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
da_DK: Slår rapportering af blokcitater til og fra.

en: Toggles on and off the reporting of colors
da_DK: Slår rapportering af farver til og fra

en: Toggles on and off the reporting of comments
da_DK: Slår rapportering af kommentarer til og fra

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
da_DK: Slår rapportering af dynamisk indhold til og fra, f.eks. ny tekst i DOS-konsol vinduer.

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
da_DK: Slår rapportering af fremhævelse til og fra

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
da_DK: Slår rapportering af billedtekster til og fra

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
da_DK: Slår rapportering af skriftattributter til og fra

en: Toggles on and off the reporting of font changes
da_DK: Slår rapportering af skrifttype til og fra

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
da_DK: Slår rapportering af skriftstørrelse til og fra

en: Toggles on and off the reporting of frames
da_DK: Slår rapportering af rammer til og fra.

en: Toggles on and off the reporting of graphics
da_DK: Slår rapportering af grafik til og fra

en: Toggles on and off the reporting of groupings
da_DK: Slår rapportering af grupper til og fra

en: Toggles on and off the reporting of headings
da_DK: Slår rapportering af overskrifter til og fra

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
da_DK: Slår rapportering af fremhævet tekst til og fra

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
da_DK: Slår rapportering af landmærker til og fra.

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
da_DK: Slår rapportering af linjenumre til og fra

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
da_DK: Slår rapportering af linjeafstand til og fra

en: Toggles on and off the reporting of links
da_DK: Slår rapportering af links til og fra

en: Toggles on and off the reporting of lists
da_DK: Slår rapportering af lister til og fra

en: Toggles on and off the reporting of pages
da_DK: Slår rapportering af sider til og fra

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
da_DK: Slår rapportering af indrykning af afsnit til og fra

en: Toggles on and off the reporting of revisions
da_DK: Slår sporing af ændringer til og fra

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
da_DK: Slår rapportering af stavefejl til og fra

en: Toggles on and off the reporting of style changes
da_DK: Slår rapportering af typografi til og fra

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
da_DK: Slår rapportering af hævet og sænket skrift til og fra

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
da_DK: Slår rapportering af cellekoordinater i tabeller til og fra

en: Toggles on and off the reporting of tables
da_DK: Slår rapportering af tabeller til og fra

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
da_DK: Slår rapportering af justering til og fra

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
da_DK: Slår oplæsning af indtastede tegn til og fra

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
da_DK: Slå oplæsning af tegn, der ikke er bogstaver, til og fra

en: Toggles on and off the speaking of typed words
da_DK: Slår oplæsning af indtastede ord til og fra

en: Toggles simple review mode on and off
da_DK: Slår simpel læsetilstand til og fra.

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
da_DK: Slår bogstavnavigation til og fra. Når funktionen er slået til, vil indtastning af bogstaver i gennemsynstilstand flytte markøren til forskellige elementer på siden. Når funktionen er slået fra, bliver disse tastetryk sendt videre til applikationen

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
da_DK: Slår dvaletilstand til og fra for den aktive applikation.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
da_DK: Slår punktviser for NVDA til og fra. Denne vises som et flydende vindue, der giver dig mulighed for at se punktoutput, samt den tilsvarende tekst for hvert tegn

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
da_DK: Slår talevisning til/fra, et vindue, hvor du kan se alt, hvad NVDA siger

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
da_DK: Bestemmer, hvor meget information, der oplyses, når musen flyttes

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
da_DK: Skifter tilstand for skærmtæppet. Denne funktion gør skærmen sort, når funktionen er slået til. Hvis kommandoen trykkes én gang aktiveres funktionen indtil du genstarter NVDA. Tryk kommandoen to gange lige efter hinanden for at bevare indstillingen indtil du deaktiverer skærmtæppet ved brug af kommandoen.

en: Toggles the support of touch interaction
da_DK: Slår understøttelse af berøringsinteraktion til og fra

en: Total time not available
da_DK: Samlet tid ikke tilgængelig

en: Touch Interaction
da_DK: Berøringsinteraktion

en: Touch interaction disabled
da_DK: Berøringsinteraktion deaktiveret

en: Touch interaction enabled
da_DK: Berøringsinteraktion aktiveret

en: Touch interaction not supported
da_DK: Berøringsinteraktion understøttes ikke

en: Touch screen
da_DK: Touchskærm

en: Translates any braille input
da_DK: Oversætter alt indtastet punkt

en: Translates any braille input and presses the enter key
da_DK: Oversætter alt indtastet punkt og trykker på enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
da_DK: Forsøger at læse dokumentation for det aktuelle autoforslag.

en: Triggers
da_DK: Udløsere

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
da_DK: Brug stemmens aktuelle sprog til behandling af specialtegn og symboler

en: Tshivenda grade 1
da_DK: Tshivenda niveau 1

en: Tshivenda grade 2
da_DK: Tshivenda niveau 2

en: Turkish grade 1
da_DK: Tyrkisk niveau 1

en: Turkish grade 2
da_DK: Tyrkisk niveau 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
da_DK: Slår tastaturhjælp til og fra. Ved et tryk på en tast, når tastaturhjælp er slået til, oplæses navnet på det script, der er tilknyttet, hvis der findes et.

en: Type exit() to exit the console
da_DK: Skriv exit() for at afslutte konsolprogrammet

en: Type help(object) to get help about object.
da_DK: Skriv help(objekt) for at få hjælp til et objekt.

en: Type the text you wish to find
da_DK: Skriv den tekst, du ønsker at finde

en: UIA notifications
da_DK: UIA-meddelelser

en: UIA when available
da_DK: UIA, når dette er tilgængeligt

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
da_DK: farve

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
da_DK: graduering

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
da_DK: Ingen

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
da_DK: Mønster

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
da_DK: billede

en: Ugaritic grade 1
da_DK: Ugaritisk niveau 1

en: Ukrainian computer braille
da_DK: Ukrainsk computer braille

en: Ukrainian grade 1
da_DK: Ukrainsk niveau 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
da_DK: Ukrainsk litterær punktskrift (detaljeret)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
da_DK: Kunne ikke konfigurere brugergrænsefladen for det aktuelt valgte synshjælpemiddel. Funktionen kan ikke aktiveres.

en: Unable to copy
da_DK: Kunne ikke kopiere

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
da_DK: En af filerne kan ikke kopieres. Dette kan enten skyldes, at den er i brug i en anden proces eller at der ikke er mere plads på den disk, du er ved at kopiere til.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
da_DK: Kan ikke kopiere statuslinjeindhold til udklipsholder

en: Unable to display browseable message
da_DK: Kan ikke vise besked i gennemsynstilstand

en: Unable to mark log position
da_DK: Logplaceringen kan ikke markeres

en: Unable to postpone update.
da_DK: Kunne ikke udskyde opdatering.

en: Underline off
da_DK: understreget fra

en: Underline on
da_DK: understreget til

en: Unicode braille
da_DK: Unicode-punkt

en: Unicode normali&zation
da_DK: Unicode-normali&sering

en: Unified English Braille Code grade 1
da_DK: Unified English Braille Code niveau 1

en: Unified English Braille Code grade 2
da_DK: Unified English Braille Code niveau 2

en: Uninstall NVDA
da_DK: Afinstallér NVDA

en: Unknown braille display
da_DK: Ukendt punktdisplay

en: Unknown color
da_DK: Ukendt farve

en: Unknown command line parameters
da_DK: Ukendte kommandolinjeparametre

en: Unknown power status
da_DK: Ukendt strømstatus

en: Unlabeled
da_DK: Unavngivet

en: Unplugged
da_DK: Frakoblet

en: Unsupported input
da_DK: Input ikke understøttet

en: Untitled chart
da_DK: Diagram uden titel

en: Up Bars
da_DK: Op-linjer

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
da_DK: Opdatering til NVDA-version {version} er blevet hentet og er klar til at blive installeret.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
da_DK: Opdateringen til NVDA-version {version} er klar til at blive installeret.

en: Updating NVDA
da_DK: Opdaterer NVDA

en: Urdu grade 1
da_DK: Urdu niveau 1

en: Urdu grade 2
da_DK: Urdu niveau 2

en: Use &screen layout (when supported)
da_DK: Brug &skærmlayout (når det understøttes)

en: Use &spelling functionality if supported
da_DK: Brug &stavefunktion hvis understøttet

en: Use NVDA during sign-in
da_DK: Brug af NVDA på logon-skærmen

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
da_DK: Brug NVDA på Windows logon-skærmen (kræver administratorrettigheder)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
da_DK: Benyt UI Automation til at få adgang til kontrolelementer for Microsoft &Excel-regneark, når dette er 	tilgængeligt

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
da_DK: Brug WASAPI til lydoutput (kræver genstart)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
da_DK: Benyt de aktuelt gemte indstillinger på logon-skærmen og på andre beskyttede skærmbilleder (kræver administratorrettigheder)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
da_DK: Brug forbedret &hændelsesbehandling (kræver genstart)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
da_DK: Benyt udvidet understøttelse for indtastede &tegn i forældede Windows-konsoller

en: Use screen layout off
da_DK: Brug skærmlayout fra

en: Use screen layout on
da_DK: Brug skærmlayout til

en: Use this profile for:
da_DK: Brug denne profil til:

en: Use timeout
da_DK: Brug timeout

en: User Guide
da_DK: Brugervejledning

en: User default
da_DK: standardsprog

en: Uzbek grade 1
da_DK: Usbekisk niveau 1

en: V&ariant
da_DK: &Variant

en: V&olume
da_DK: &Lydstyrke

en: Vertical Object placeholder
da_DK: Lodret objekt pladsholder

en: Vertical Text placeholder
da_DK: Lodret tekst pladsholder

en: Vertical Title placeholder
da_DK: Lodret titel pladsholder

en: Vietnamese grade 0
da_DK: Vietnamesisk niveau 0

en: Vietnamese grade 1
da_DK: Vietnamesisk niveau 1

en: Vietnamese grade 2
da_DK: Vietnamesisk niveau 2

en: View &log
da_DK: Vis &log

en: Virtual Buffers
da_DK: Virtuelle buffere

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt NVDA- og skift-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt NVDA-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt alt og skift-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt ALT-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt Ctrl og alt-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt Ctrl og shift-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt Ctrl-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt Ctrl, shift og alt-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt skift og den venstre Windows-tast for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt den venstre Windows-tast for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
da_DK: Trykker virtuelt skift-tasten for emulation af en tastaturkommando med punktinput

en: Vision
da_DK: Syn

en: Vision Enhancement Provider Error
da_DK: Fejl under afvikling af synshjælpemiddel

en: Visual Highlight
da_DK: Visuel fremhævning

en: Voice
da_DK: Stemme

en: Voice dictionary (%s)
da_DK: stemmeordbog (%s)

en: Volume of NVDA sounds
da_DK: Lydstyrke for NVDA-lyde

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
da_DK: Lydstyrke af NVDA-lyde følger stemmelydstyrken

en: Volume-High-Low-Close
da_DK: Beholdning-høj-lav-slut

en: Volume-Open-High-Low-Close
da_DK: Beholdning-åben-høj-lav-slut

en: Waiting for Outlook...
da_DK: Venter på Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
da_DK: Venter på Powerpoint...

en: Walls
da_DK: Vægge

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Warning!
da_DK: Advarsel!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
da_DK: Advarsel: Kunne ikke indstille lydstyrken for lydopdeling. én af lydsessionerne er enten mono, eller har mere end to lydkanaler.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
da_DK: Vi har brug for din hjælp for at kunne fortsætte arbejdet med at forbedre NVDA.
    Projektet drives hovedsageligt ved hjælp af donationer og fondsmidler. Ved at donere til projektet, er du med til at støtte udvikling på fuld tid.
    Et bidrag på blot 10 $ for hver eneste download vil kunne dække de  løbende omkostninger i projektet.
    Alle bidrag modtages af NV Access, non-profit organisationen, der udvikler NVDA.
    Tak for din støtte.

en: We&lcome dialog...
da_DK: Dialogen &velkommen...

en: Welcome to NVDA
da_DK: Velkommen til NVDA

en: Welcome to NVDA!
da_DK: Velkommen til NVDA!

en: Welsh grade 1
da_DK: Walisisk Niveau 1

en: Welsh grade 2
da_DK: Walisisk Niveau 2

en: What would you like to &do?
da_DK: Hvad vil du &gøre?

en: What's &new
da_DK: &Nyheder

en: What's new
da_DK: &Nyheder

en: Whole &word
da_DK: Helt &ord

en: Windows C&onsole support:
da_DK: Understøttelse af Windows-k&onsol:

en: Windows OCR
da_DK: Windows Tekstgenkendelse

en: Windows OCR not available
da_DK: Windows tekstgenkendelse ikke tilgængelig

en: Windows OneCore voices
da_DK: Windows OneCore stemmer

en: Write the current configuration to nvda.ini
da_DK: Skriv den aktuelle konfiguration til nvda.ini

en: X Error Bars
da_DK: X-fejllinjer

en: Xhosa grade 1
da_DK: Xhosa niveau 1

en: Xhosa grade 2
da_DK: Xhosa niveau 2

en: Y Error Bars
da_DK: Y-fejllinjer

en: Yakut grade 1
da_DK: Yakut niveau 1

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yiddish grade 1
da_DK: Jiddisch niveau 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
da_DK: Du er ved at installerere version {newVersion} af {summary}, som allerede er installeret. Ønsker du stadig at opdatere?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at køre værktøjet til løsning af almindelige problemer. Dette værktøj vil forsøge at løse sædvanlige problemer med systemet, der evt. kan forhindre NVDA i at være i stand til at få adgang til indhold i mange programmer, herunder Firefox og Internet Explorer. Dette værktøj skal foretage ændringer i registreringsdatabasen og derfor kræver administrativ adgang. Er du sikker på du ønsker at fortsætte?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
da_DK: Du forsøger at installere en tidligere version af NVDA end den, der i øjeblikket er installeret. Hvis du virkelig ønsker at vende tilbage til en tidligere version, bør du først afbryde denne installation og afinstallere NVDA helt, inden du installerer den tidligere version.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
da_DK: Du har ikke valgt "tale" som en af dine indstillinger, når du skifter mellem taletilstande. Bemærk, at dette sandsynligvis vil betyde, at du overhovedet ikke har tale. Vil du fortsætte?

en: You must choose a name for this profile.
da_DK: Du skal vælge et navn til denne profil.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
da_DK: Din konfigurationsfil indeholder fejl. Dine indstillinger er blevet nulstillet til fabriksindstillingerne.
    Yderligere oplysninger om fejlene findes i logfilen.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
da_DK: Din fil med kommandoer indeholder fejl.
    Yderligere oplysninger om fejlene findes i logfilen.

en: Zulu grade 1
da_DK: Zulu niveau 1

en: Zulu grade 2
da_DK: Zulu niveau 2

[ctx: action]
en: Back
da_DK: Tilbage

[ctx: action]
en: Beginning
da_DK: Begynder

[ctx: action]
en: Document
da_DK: Dokument

[ctx: action]
en: End
da_DK: Slut

[ctx: action]
en: Help
da_DK: Hjælp

[ctx: action]
en: Home
da_DK: Hjem

[ctx: action]
en: Movie
da_DK: Film

[ctx: action]
en: Next
da_DK: Næste

[ctx: action]
en: Sound
da_DK: Lyd

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
da_DK: &Om tilføjelsesprogram...

[ctx: addonStore]
en: &Close
da_DK: &Luk

[ctx: addonStore]
en: &Disable
da_DK: &Deaktivér

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
da_DK: &Deaktivér valgte tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
da_DK: &Vis ikke denne besked igen

[ctx: addonStore]
en: &Enable
da_DK: &Aktiver

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
da_DK: &Aktiver (tilsidesæt inkompatibilitet)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
da_DK: &Aktivér valgte tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: &Help
da_DK: &Hjælp

[ctx: addonStore]
en: &Install
da_DK: &Installér

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
da_DK: &Installér (tilsidesæt inkompatibilitet)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
da_DK: &Installér valgte tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: &License
da_DK: &Licens:

[ctx: addonStore]
en: &No
da_DK: &Nej

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
da_DK: &Andre detaljer:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
da_DK: &Fjern

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
da_DK: &Fjerne valgte tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: &Search:
da_DK: &Søg

[ctx: addonStore]
en: &Update
da_DK: &Opdatér

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
da_DK: &Opdatér (ignorér inkompatibilitet)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
da_DK: &Opdater alle

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
da_DK: &Opdater valgte tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: &Yes
da_DK: &Ja

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
da_DK: &Handlinger

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
da_DK: Information om tilføjelsesprogram

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
da_DK: Installation af tilføjelse

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
da_DK: Tilføjelsescenter

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
da_DK: Advarsel om Tilføjelscenteret

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
da_DK: Fejl ved opdatering af tilføjelsesdata

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
da_DK: Fejl ved hentning af tilføjelse

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
da_DK: Hentning af tilføjelse er ikke sikker: checksum mislykkedes for {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
da_DK: Installation af tilføjelsesprogram

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
da_DK: Fejl ved installation af tilføjelse

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
da_DK: Tilføjelse understøttes ikke %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
da_DK: Tilføjelsesopdateringer tilgængelige

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
da_DK: Tilføjelser er oprettet af NVDA-fællesskabet og kontrolleres ikke af NV Access. NV Access kan ikke holdes ansvarlig for adfærden af disse tilføjelser. Funktionaliteten af tilføjelser er ubegrænset og kan omfatte adgang til dine personlige data eller endda hele systemet.

[ctx: addonStore]
en: All
da_DK: Alle

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
da_DK: En opdateret version af NVDA er påkrævet. NVDA version {nvdaVersion} eller nyere.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
da_DK: En opdateret version af denne tilføjelse er påkrævet. Denne tilføjelse blev sidst testet med NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA kræver, at denne tilføjelse testes med NVDA {nvdaVersion} eller højere. Du kan aktivere denne tilføjelse på egen risiko.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne tilføjelsen {addon} fra NVDA? Handlingen kan ikke fortrydes.

[ctx: addonStore]
en: Author
da_DK: Forfatter

[ctx: addonStore]
en: Author:
da_DK: Forfatter:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
da_DK: Forfatter: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
da_DK: Tilgængelig

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
da_DK: Tilgængelige &tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
da_DK: Tilgængelige tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Available version
da_DK: Tilgængelig version

[ctx: addonStore]
en: Available version:
da_DK: Tilgængelig version:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
da_DK: Ka&nal:

[ctx: addonStore]
en: Channel
da_DK: Kanal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
da_DK: Kanal:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
da_DK: Vælg fil med tilføjelsesprogram

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
da_DK: &Anmeldelser fra fællesskabet

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
da_DK: Kunne ikke deaktivere tilføjelsen: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
da_DK: Kunne ikke aktivere tilføjelsen: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
da_DK: Beskrivelse:

[ctx: addonStore]
en: Dev
da_DK: Udvikling

[ctx: addonStore]
en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
da_DK: Deaktiveret (inkompatibel)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
da_DK: Deaktiveret (inkompatibel), afventer genstart

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
da_DK: Deaktiveret, afventer genstart

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
da_DK: Download-URL:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
da_DK: Kunne ikke hente

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
da_DK[0]: Tilføjelse er ved at blive hentet. Skal overførslen annulleres?
da_DK[1]: Tilføjelser er ved at blive hentet. Skal overførslen annulleres?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
da_DK: Hentet, afventer installation

[ctx: addonStore]
en: Downloading
da_DK: Henter

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
da_DK: A&ktiveret/deaktiveret:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
da_DK: Aktiver tilføjelse

[ctx: addonStore]
en: Enabled
da_DK: Aktiveret

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
da_DK: Aktiveret (inkompatibel)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
da_DK: Aktiveret (inkompatibel), afventer genstart

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
da_DK: Aktiveret, afventer genstart

[ctx: addonStore]
en: External
da_DK: Ekstern

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
da_DK: Kunne ikke installere tilføjelsesprogram fra %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
da_DK: Kunne ikke åbne tilføjelsesfilen på {filePath} - manglende fil eller ugyldigt filformat

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
da_DK: &Hjemmeside

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
da_DK: Hjemmeside:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
da_DK: Hjemmeside: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
da_DK: Jeg forstår, at inkompatible tilføjelser vil blive deaktiveret og kan genaktiveres manuelt på egen risiko efter installationen.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
da_DK: Inkluder &inkompatible tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
da_DK: Inkompatibel

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
da_DK: Årsag for inkompatibilitet:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
da_DK: Installér tilføjelse

[ctx: addonStore]
en: Install failed
da_DK: Installationen mislykkedes

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
da_DK: Installer fra ekstern kilde

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
da_DK: Installerede &tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
da_DK: Installerede tilføjelsesprogrammer

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
da_DK: Installerede &inkompatible tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
da_DK: Installerede inkompatible tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Installed version
da_DK: Installeret version

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
da_DK: Installeret version:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
da_DK: Installeret, afventer genstart

[ctx: addonStore]
en: Installing
da_DK: Installerer

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
da_DK[0]: Installerer tilføjelse, vent venligst.
da_DK[1]: Installerer tilføjelser, vent venligst.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
da_DK: Sidst testet NVDA-version: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
da_DK: Sidst testede NVDA-version:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
da_DK: Licens URL:

[ctx: addonStore]
en: License:
da_DK: Licens:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
da_DK: Indlæser tilføjelser...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
da_DK: Migrér til tilføjelsescenteret

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
da_DK: Minimum NVDA-version:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
da_DK: Minimumkrav til NVDA-version: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
da_DK: NVDA-tilføjelsesprogram (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
da_DK: Navn

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
da_DK: Ingen handlinger tilgængelige for de valgte tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
da_DK: Der er ikke valgt nogen tilføjelse.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
da_DK: Bemærk: NVDA blev startet med tilføjelser deaktiveret

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
da_DK: Åbn Tilføjelses&centeret

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
da_DK: Afventer fjernelse

[ctx: addonStore]
en: Publisher
da_DK: Udgiver

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
da_DK: Udgiver:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
da_DK: Udgiver: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
da_DK: &Erstat

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
da_DK: Combo box

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
da_DK: Fjern tilføjelse

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
da_DK: Anmeldelser-URL:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
da_DK: &Status:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
da_DK: Kildekode

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
da_DK: Kilde-URL:

[ctx: addonStore]
en: Stable
da_DK: Stabil

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
da_DK: Kan ikke downloade tilføjelse: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
da_DK: Kan ikke hente de seneste tilføjelsesdata for kompatible tilføjelser.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
da_DK: Kan ikke hente seneste tilføjelsesdata for inkompatible tilføjelser.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
da_DK: Kan ikke gemme tilføjelse som en fil: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
da_DK: Ukendt status

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
da_DK: Opdaterbare &tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
da_DK: Opdaterbare tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
da_DK: Opdaterbare tilføjelser

[ctx: addonStore]
en: Update Available
da_DK: Opdatering tilgængelig

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
da_DK: Opdatering Tilgængelig (inkompatibel)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
da_DK: Opdateringer er tilgængelige for nogle af dine installerede tilføjelser.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
da_DK: Opdaterer tilføjelser...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
da_DK: Advarsel: tilføjelsesinstallation kan resultere i nedgradering: {name}. Den installerede tilføjelsesversion kan ikke sammenlignes med versionen fra tilføjelsescenteret. Installeret version: {oldVersion}. Tilgængelig version: {version}.
    Fortsæt med installationen alligevel?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
da_DK: Advarsel: Tilføjelse er inkompatibel: {name} {version}. Se efter en opdateret version af denne tilføjelse, hvis det er muligt. Den sidst testede NVDA-version for denne tilføjelse er {lastTestedNVDAVersion}, din nuværende NVDA-version er {nvdaVersion}. Installation kan forårsage ustabil adfærd i NVDA.
    Fortsæt med installationen alligevel?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
da_DK: Advarsel: Tilføjelse er inkompatibel: {name} {version}. Se efter en opdateret version af denne tilføjelse, hvis det er muligt. Den sidst testede NVDA-version for denne tilføjelse er {lastTestedNVDAVersion}, din nuværende NVDA-version er {nvdaVersion}. Installation kan forårsage ustabil adfærd i NVDA.
    Fortsæt med installationen alligevel?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
da_DK: Din NVDA-konfiguration indeholder tilføjelser, der er inkompatible med denne version af NVDA. Disse tilføjelser vil blive deaktiveret efter installationen. Efter installationen vil du være i stand til manuelt at genaktivere disse tilføjelser på egen risiko. Hvis du er afhængig af disse tilføjelser, bedes du gennemgå listen for at beslutte, om du vil fortsætte med installationen.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
da_DK[0]: {num} tilføjelse valgt.
da_DK[1]: {num} tilføjelser valgt.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
da_DK: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Beskrivelse: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
da_DK: Kun i testversioner af NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
da_DK: Ja

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
da_DK: Standard (kun når dette er nødvendigt)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
da_DK: Nej

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
da_DK: Kun når dette er nødvendigt

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
da_DK: Brug UIA med Microsoft Edge og andre 
    &Chromium-baserede browsere hvis muligt:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
da_DK: Ja

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
da_DK: Altid

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
da_DK: Standard (hvor det er 	passende)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
da_DK: Kun hvis dette er nødvendigt

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
da_DK: Benyt UI Automation til at få adgang til kontrolelementer for Microsoft &Word-dokumenter

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
da_DK: Hvor det er passende

en: alert
da_DK: besked

en: align center
da_DK: centreret

en: align centered across selection
da_DK: Centreret justering på tværs af markering

en: align distributed
da_DK: fordelt

en: align fill
da_DK: Fyldt justering

en: align general
da_DK: Generel justering

en: align justify
da_DK: lige margener

en: align left
da_DK: venstrestillet

en: align right
da_DK: højrestillet

en: alignment
da_DK: justering

en: alphanumeric
da_DK: alfanumerisk

en: any dots
da_DK: Et hvilket som helst punkt

en: application
da_DK: applikation

[ctx: aria]
en: complementary
da_DK: komplementært

[ctx: aria]
en: content info
da_DK: information om indhold

[ctx: aria]
en: form
da_DK: formular

[ctx: aria]
en: main
da_DK: hovedindhold

[ctx: aria]
en: search
da_DK: søg

en: article
da_DK: Artikel

en: at {x}, {y}
da_DK: position {x}, {y}

en: attachment
da_DK: vedhæftelse

en: audio
da_DK: lyd

en: automatic
da_DK: automatisk

en: automatic color
da_DK: automatisk farve

en: automatically
da_DK: automatisk

en: back
da_DK: tilbage

en: background color
da_DK: baggrundsfarve

en: background pattern {pattern}
da_DK: Baggrundsmønster {pattern}

en: backspace
da_DK: slet bagud

en: baseline
da_DK: grundstreg

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: bag ved bunden af {otherShape} med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: bag ved bunden af {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: bag til venstre for {otherShape} af {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: bag venstre side af {otherShape} af {distance:.3g} punkt

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: bag til højre for {otherShape} af {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: bag højre side af {otherShape} af {distance:.3g} punkter

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: bag ved toppen af {otherShape} med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: bag ved toppen af {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: behind {otherShape}
da_DK: bag ved {otherShape}

en: bkmk
da_DK: bgmk

en: block quote
da_DK: blokcitat

en: bold
da_DK: fed

en: bookmark
da_DK: bogmærke

en: border
da_DK: kant

en: bottom edge
da_DK: bunden af kanten

en: bqt
da_DK: bkt

en: braille keyboard
da_DK: punkttastatur

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
da_DK: inf

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
da_DK: kmpl

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
da_DK: hind

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
da_DK: søg

en: break
da_DK: pause

en: browser stop
da_DK: stop browser

en: bsyind
da_DK: opbhln

en: btn
da_DK: knp

en: busy
da_DK: optaget

en: busy indicator
da_DK: optaget behandlingslinje

en: button
da_DK: knap

en: calendar
da_DK: kalender

en: canvas
da_DK: lærred

en: cap
da_DK: bldt

en: cap %s
da_DK: stort %s

en: caps lock
da_DK: caps Lock

en: caption
da_DK: billedtekst

en: caret
da_DK: mærke

en: caret moves review cursor off
da_DK: systemmarkør flytter læsemarkør fra

en: caret moves review cursor on
da_DK: systemmarkør flytter læsemarkør til

en: case
da_DK: store/små bogstaver

en: category {categories} | categories {categories}
da_DK[0]: kategori {categories}
da_DK[1]: kategorier {categories}

en: cell
da_DK: celle

en: cell deletion
da_DK: sletning af celle

en: cell insertion
da_DK: insættelse af celle

en: cell merge
da_DK: fletning af celler

en: centered
da_DK: centreret

en: character
da_DK: tegn

en: chart
da_DK: diagram

[ctx: chart]
en: column
da_DK: kolonne

en: chart element
da_DK: diagramelement

en: check menu item
da_DK: checkmenupunkt

en: checkable
da_DK: kan markeres

en: checked
da_DK: markeret

en: clickable
da_DK: klikbar

en: clk
da_DK: klk

en: clock
da_DK: ur

en: cmnt
da_DK: kmnt

en: collapsed
da_DK: sammenfoldet

en: color chooser
da_DK: farvevælger

[ctx: color hue]
en: aqua
da_DK: akvamarin

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
da_DK: akvamarinblå

[ctx: color hue]
en: black
da_DK: sort

[ctx: color hue]
en: blue
da_DK: blå

[ctx: color hue]
en: blue-purple
da_DK: blålilla

[ctx: color hue]
en: brown
da_DK: brun

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
da_DK: brun-gul

[ctx: color hue]
en: dark grey
da_DK: mørkegrå

[ctx: color hue]
en: green
da_DK: grøn

[ctx: color hue]
en: green-aqua
da_DK: grøn-akvamarin

[ctx: color hue]
en: grey
da_DK: grå

[ctx: color hue]
en: light grey
da_DK: lysegrå

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
da_DK: orangegul

[ctx: color hue]
en: pink
da_DK: lyserød

[ctx: color hue]
en: pink-red
da_DK: lyserød-rød

[ctx: color hue]
en: purple
da_DK: lilla

[ctx: color hue]
en: purple-pink
da_DK: lilla-lyserød

[ctx: color hue]
en: red
da_DK: rød

[ctx: color hue]
en: red-brown
da_DK: rødbrun

[ctx: color hue]
en: red-orange
da_DK: orangerød

[ctx: color hue]
en: very dark grey
da_DK: meget mørkegrå

[ctx: color hue]
en: very light grey
da_DK: meget lysegrå

[ctx: color hue]
en: white
da_DK: hvid

[ctx: color hue]
en: yellow
da_DK: gul

[ctx: color hue]
en: yellow-green
da_DK: gulgrøn

[ctx: color variation]
en: bright {color}
da_DK: lys {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
da_DK: mørkebleg {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
da_DK: mørk {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
da_DK: mørk {color} grå

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
da_DK: lyst bleg {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
da_DK: bleg {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
da_DK: gennemsigtig {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
da_DK: meget mørkebleg {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
da_DK: meget mørk {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
da_DK: meget mørk {color} grå

[ctx: color variation]
en: {color} grey
da_DK: {color} grå

[ctx: color variation]
en: {color} white
da_DK: {color} hvid

en: column
da_DK: kolonne

en: column %s
da_DK: kolonne %s

en: column break
da_DK: kolonneskift

en: column header
da_DK: kolonneoverskrift

en: column {0} of {1}
da_DK: kolonne {0} af {1}

en: column {columnNumber}
da_DK: kolonne {columnNumber}

en: comment
da_DK: kommentar

en: comment: {text} by {author} on {date}
da_DK: kommentar: {text} af {author} den {date}

en: conflict
da_DK: konflikt

en: continuous
da_DK: kontinuert

en: continuous section break
da_DK: fortløbende sektionsskift

[ctx: controlType]
en: tab
da_DK: fane

en: covers  {otherShape}
da_DK: dækker {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: dækker bunden af {otherShape} med {distance:.3g} punkter
da_DK[1]: dækker bunden af {otherShape} by {distance:.3g} punkter

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: dækker til venstre for {otherShape} af {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: dækker til venstre for {otherShape} af {distance:.3g} punkter

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: dækker til højre for {otherShape} af {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: dækker til højre for {otherShape} af {distance:.3g} punkter

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
da_DK[0]: dækker toppen af {otherShape} med {distance:.3g} punkt
da_DK[1]: dækker toppen af {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: cropped
da_DK: beskåret

en: current
da_DK: aktuel

en: current date
da_DK: aktuelle dato

en: current location
da_DK: aktuelle placering

en: current page
da_DK: aktuelle side

en: current step
da_DK: aktuelle trin

en: current time
da_DK: aktuelle tid

en: cursor
da_DK: markør

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
da_DK: Markør placeret {horizontalDistance} fra venstre kant af siden, {verticalDistance} fra øverste kant af siden

en: custom application 1
da_DK: valgfri applikation 1

en: custom application 2
da_DK: valgfri applikation 2

en: c{columnNumber}
da_DK: k{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
da_DK: k{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
da_DK: prikket linje

en: dash dot dot
da_DK: streg-prik-prik

en: dashed
da_DK: stiplet

en: data grid
da_DK: datagitter

en: data item
da_DK: dataelement

en: data point
da_DK: datapunkt

en: date edit
da_DK: dato edit

en: debug
da_DK: fejlfinding

en: debug warning
da_DK: fejlfinding og advarsler

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
da_DK: Aftaget med {decrementValue} fra punkt {previousIndex},

en: default style
da_DK: standardtypografi

en: defunct
da_DK: ikke i brug

en: del
da_DK: sle

en: delayed character descriptions off
da_DK: Forsinkede beskrivelser af tegn slået fra

en: delayed character descriptions on
da_DK: Forsinkede beskrivelser af tegn slået til

en: deleted
da_DK: slettet

en: deletion
da_DK: sletning

en: deletion: {text}
da_DK: slettet: {text}

en: desktop icon
da_DK: skrivebordsikon

en: desktop pane
da_DK: skrivebordsrude

en: details
da_DK: detaljer

en: diagonal crosshatch
da_DK: diagonal skravering

en: diagonal stripe
da_DK: diagonal stribe

en: dial
da_DK: drejeskive

en: directory pane
da_DK: mapperude

en: disabled
da_DK: deaktiveret

en: display field
da_DK: visningsfelt

en: display scroll
da_DK: Display rul

en: display speech output
da_DK: vis taleoutput

en: doc
da_DK: dok

en: document
da_DK: dokument

en: done dragging
da_DK: trukket

en: dot
da_DK: punkt

en: dotted
da_DK: punkteret

en: double
da_DK: dobbel

en: double strikethrough
da_DK: dobbelt gennemstreget

en: double {action}
da_DK: dobbelt {action}

en: down arrow
da_DK: pil ned

en: down-right diagonal line
da_DK: ned-højre diagonal linje

en: draggable
da_DK: kan trækkes

en: dragging
da_DK: trækker

en: drbtn
da_DK: drknp

en: drft cmnt
da_DK: udk kmnt

en: drop down button
da_DK: drop down knap

en: drop down button grid
da_DK: drop down knapgitter

en: drop list
da_DK: drop liste

en: drop target
da_DK: mål for indsæt

en: edit bar
da_DK: editlinje

en: editable
da_DK: redigerbar

en: editing
da_DK: redigerer

en: embedded
da_DK: indl

en: embedded object
da_DK: Indlejret objekt

en: emphasised
da_DK: Fremhævning

en: end note
da_DK: slutnote

en: enote
da_DK: snote

[ctx: espeakVarient]
en: none
da_DK: ingen

en: even pages section break
da_DK: lige sider sektionsskift

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
da_DK: Celleudseende

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
da_DK: Cellehøjde: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
da_DK: Cellebredde: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
da_DK: Fyldfarve: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
da_DK: Fyldtype: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
da_DK: Konturfarve: top={0.name}, bund={1.name}, venstre={2.name}, højre={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
da_DK: Konturtykhed: top={0}, bund={1}, venstre={2}, højre={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
da_DK[0]: Rotation: {0} grad
da_DK[1]: Rotation: {0} grader

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
da_DK: Viser en meddelelse med oplysninger om en celles udseende, såsom konturer og udfyldningsfarver, rotation og størrelse. Oplysningerne kan læses med gennemsynstilstand.

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
da_DK: {firstAddress} til og med {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
da_DK: {firstAddress} {firstValue} til og med {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
da_DK: udvidet

en: favorites
da_DK: foretrukne

en: figure
da_DK: figur

en: file chooser
da_DK: filvælger

en: filler
da_DK: fyld

en: find a text string from the current cursor position
da_DK: søg efter tekststreng fra markørens aktuelle position

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
da_DK: find næste forekomst af den indtastede tekststreng fra markørens position

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
da_DK: find forrige forekomst af den indtastede tekststreng fra markørens position

en: first line indent
da_DK: indrykning af første linje

en: flagged
da_DK: flag

en: focus moves navigator object off
da_DK: Fokus flytter navigatorobjekt fra

en: focus moves navigator object on
da_DK: Fokus flytter navigatorobjekt til

en: focusable
da_DK: fokuserbar

en: focused
da_DK: i fokus

en: follow cursors
da_DK: følg markører

en: font chooser
da_DK: skrifttypevælger

en: font name
da_DK: skrifttypenavn

en: font size
da_DK: skriftstørrelse

[ctx: font size]
en: %s pt
da_DK: %s pkt

[ctx: font size]
en: large
da_DK: stor

[ctx: font size]
en: larger
da_DK: større

[ctx: font size]
en: medium
da_DK: mellem

[ctx: font size]
en: small
da_DK: lille

[ctx: font size]
en: smaller
da_DK: mindre

[ctx: font size]
en: x-large
da_DK: x-stor

[ctx: font size]
en: x-small
da_DK: x-lille

[ctx: font size]
en: xx-large
da_DK: xx-stor

[ctx: font size]
en: xx-small
da_DK: xx-lille

[ctx: font size]
en: xxx-large
da_DK: xxx-stor

en: foot note
da_DK: fodnote

en: footer
da_DK: sidefod

en: foreground color
da_DK: forgrundsfarve

en: form
da_DK: formular

en: forward
da_DK: fremad

en: forwarded
da_DK: Videresendt

en: frame
da_DK: ramme

en: gesture map File Error
da_DK: fejl i fil med kommandoer

en: glass pane
da_DK: toprude

en: grammar error
da_DK: gramatikfejl

en: grammar: {text}
da_DK: gramatik: {text}

en: graphic
da_DK: grafik

en: grip
da_DK: håndtag

en: grouping
da_DK: gruppering

en: hair
da_DK: fin streg

en: half alphanumeric
da_DK: blandet alfanumerisk

en: half checked
da_DK: delvis markeret

en: half katakana
da_DK: blandet katakana

en: half katakana roman
da_DK: blandet katakana roman

en: half pressed
da_DK: delvist trykket

en: hanging indent
da_DK: hængende indrykning

en: has %s
da_DK: har %s

en: has attachment
da_DK: vedhæftelse

en: has auto complete
da_DK: har autofuldførelse

en: has comment
da_DK: har kommentar

en: has details
da_DK: har detaljer

en: has draft comment
da_DK: har udkast til kommentar

en: has formula
da_DK: har formel

en: has long description
da_DK: har lang beskrivelse

en: has note
da_DK: har note

en: has resolved comment
da_DK: har løst kommentar

en: header
da_DK: sidehoved

en: header item
da_DK: overskriftselement

en: heading
da_DK: overskrift

en: heading 1
da_DK: overskrift 1

en: heading 2
da_DK: overskrift 2

en: heading 3
da_DK: overskrift 3

en: heading 4
da_DK: overskrift 4

en: heading 5
da_DK: overskrift 5

en: heading 6
da_DK: overskrift 6

en: heading level %d
da_DK: overskrift niveau %d

en: help balloon
da_DK: hjælpeballon

en: hidden
da_DK: Skjult

en: high importance
da_DK: høj prioritet

en: highlight
da_DK: Fremhævet

en: highlighted
da_DK: fremhævet

en: highlighted in {color}
da_DK: fremhævet i {color}

en: hlght
da_DK: FRHV

en: home page
da_DK: startside

en: horizontal borders except outside
da_DK: vandret kanter undtagen udvendt

en: horizontal stripe
da_DK: vandret stribe

en: hot key field
da_DK: felt til tastaturgenvej

en: icon
da_DK: ikon

en: iconified
da_DK: vist som ikon

en: image map
da_DK: billedkort

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
da_DK: Øget med {incrementValue} fra punkt {previousIndex},

en: indent
da_DK: indrykning

en: indicator
da_DK: indikator

en: input help off
da_DK: tastaturhjælp fra

en: input help on
da_DK: tastaturhjælp til

en: input window
da_DK: indtastningsvindue

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
da_DK: &Filtrér efter:

en: ins
da_DK: ind

en: inserted
da_DK: indsat

en: insertion
da_DK: tilføjelse

en: insertion: {text}
da_DK: indsættelse: {text}

en: invalid
da_DK: ugyldig

en: invalid entry
da_DK: ugyldig indtastning

en: invisible
da_DK: usynlig

en: invoke
da_DK: Kald

en: italic
da_DK: kursiv

en: item
da_DK: emne

en: keyboard, all layouts
da_DK: Tastatur, alle layouts

en: label
da_DK: etiket

en: landmark
da_DK: landmærke

[ctx: languageName]
en: Aragonese
da_DK: Aragonsk

[ctx: languageName]
en: Burmese
da_DK: Burmesisk

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
da_DK: Centralt Kurdisk

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
da_DK: Nordisk Kurdisk

en: layered pane
da_DK: lagdelt rude

en: layout tables off
da_DK: Layouttabeller fra

en: layout tables on
da_DK: Layouttabeller til

en: ldesc
da_DK: lbesk

en: left
da_DK: Venstre

en: left alt
da_DK: venstre alt

en: left arrow
da_DK: venstre pil

en: left control
da_DK: venstre control

en: left edge
da_DK: venstre kant

en: left indent
da_DK: indrykning fra venstre

en: left shift
da_DK: venstre skift

en: left windows
da_DK: venstre windows

en: level %s
da_DK: niveau %s

en: line
da_DK: linje

en: line %s
da_DK: linje %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
da_DK: Både Tale og Toner

[ctx: line indentation setting]
en: Off
da_DK: Fra

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
da_DK: Tale

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
da_DK: Toner

en: line scroll
da_DK: linje rul

en: line spacing %s
da_DK: linjeafstand %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
da_DK[0]: %.1f linje
da_DK[1]: %.1f linjer

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
da_DK: 1.5 linjer

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
da_DK: mindst %.1f pkt

[ctx: line spacing value]
en: double
da_DK: dobbel

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
da_DK: nøjagtigt {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
da_DK: enkel

en: linear gradient
da_DK: lineær graduering

en: linked
da_DK: linket

en: list
da_DK: liste

en: list item
da_DK: listeemne

en: lmk
da_DK: lnk

en: low importance
da_DK: lav prioritet

en: lv %s
da_DK: nv %s

en: manual
da_DK: manuel

en: marked
da_DK: markeret

en: math
da_DK: matematik

en: media player
da_DK: medieafspiller

en: medium
da_DK: mellem

en: medium dash dot
da_DK: streg-prik, mellem

en: medium dash dot dot
da_DK: streg-prik-prik, mellem

en: medium dashed
da_DK: stiplet, mellem

en: meeting request
da_DK: mødeanmodning

en: menu bar
da_DK: menulinje

en: menu button
da_DK: menuknap

en: menu item
da_DK: menupunkt

en: mnubar
da_DK: mnuln

en: mnubtn
da_DK: mnuknp

en: mnuitem
da_DK: mnupnkt

en: moved from
da_DK: flyttet fra

en: moved to
da_DK: flyttet til

en: moves to the first table column
da_DK: flytter til første kolonne i en tabel

en: moves to the first table row
da_DK: flytter til første række i en tabel

en: moves to the last table column
da_DK: flytter til sidste kolonne i en tabel

en: moves to the last table row
da_DK: flytter til sidste række i en tabel

en: moves to the next annotation
da_DK: flytter til næste annotation

en: moves to the next article
da_DK: flytter til næste artikel

en: moves to the next block quote
da_DK: flytter til næste blokcitat

en: moves to the next button
da_DK: flytter til næste knap

en: moves to the next check box
da_DK: flytter til næste check box

en: moves to the next combo box
da_DK: Flytter til næste combo box

en: moves to the next different style text
da_DK: flytter til næste tekst med en anden typografi

en: moves to the next edit field
da_DK: flytter til næste editfelt

en: moves to the next embedded object
da_DK: flytter til næste indlejrede objekt

en: moves to the next error
da_DK: flytter til næste fejl

en: moves to the next figure
da_DK: flytter til næste figur

en: moves to the next form field
da_DK: flytter til næste formularfelt

en: moves to the next frame
da_DK: flytter til næste ramme

en: moves to the next graphic
da_DK: flytter til næste grafik

en: moves to the next grouping
da_DK: Flyt til næste gruppe

en: moves to the next heading
da_DK: flytter til næste overskrift

en: moves to the next heading at level 1
da_DK: flytter til næste overskrift på niveau 1

en: moves to the next heading at level 2
da_DK: flytter til næste overskrift på niveau 2

en: moves to the next heading at level 3
da_DK: flytter til næste overskrift på niveau 3

en: moves to the next heading at level 4
da_DK: flytter til næste overskrift på niveau 4

en: moves to the next heading at level 5
da_DK: flytter til næste overskrift på niveau 5

en: moves to the next heading at level 6
da_DK: flytter til næste overskrift på niveau 6

en: moves to the next landmark
da_DK: flytter til næste landmærke

en: moves to the next link
da_DK: flytter til næste link

en: moves to the next list
da_DK: flytter til næste liste

en: moves to the next list item
da_DK: flytter til næste listeemne

en: moves to the next math formula
da_DK: flytter til næste matematikformel

en: moves to the next menu item
da_DK: flytter til næste menupunkt

en: moves to the next progress bar
da_DK: flytter til næste behandlingslinje

en: moves to the next radio button
da_DK: flytter til næste radioknap

en: moves to the next same style text
da_DK: flytter til næste tekst med samme typografi

en: moves to the next separator
da_DK: flytter til næste separator

en: moves to the next tab
da_DK: flytter til næste fane

en: moves to the next table
da_DK: flytter til næste tabel

en: moves to the next table column
da_DK: flytter til næste kolonne i en tabel

en: moves to the next table row
da_DK: flytter til næste række i en tabel

en: moves to the next text paragraph
da_DK: flytter til næste tekstafsnit

en: moves to the next toggle button
da_DK: flytter til næste skifteknap

en: moves to the next unvisited link
da_DK: flytter til næste ubesøgte link

en: moves to the next vertically aligned paragraph
da_DK: flytter til næste lodrette tekstafsnit

en: moves to the next visited link
da_DK: flytter til næste besøgte link

en: moves to the previous annotation
da_DK: flytter til forrige annotation

en: moves to the previous article
da_DK: flytter til forrige artikel

en: moves to the previous block quote
da_DK: flytter til forrige blokcitat

en: moves to the previous button
da_DK: flytter til forrige knap

en: moves to the previous check box
da_DK: flytter til forrige check box

en: moves to the previous combo box
da_DK: Flytter til forrige combo box

en: moves to the previous different style text
da_DK: flytter til forrige tekst med en anden typografi

en: moves to the previous edit field
da_DK: flytter til forrige editfelt

en: moves to the previous embedded object
da_DK: flytter til forrige indlejrede objekt

en: moves to the previous error
da_DK: flytter til forrige fejl

en: moves to the previous figure
da_DK: flytter til forrige figur

en: moves to the previous form field
da_DK: flytter til forrige formularfelt

en: moves to the previous frame
da_DK: flytter til forrige ramme

en: moves to the previous graphic
da_DK: flytter til forrige grafik

en: moves to the previous grouping
da_DK: flytter til forrige gruppe

en: moves to the previous heading
da_DK: flytter til forrige overskrift

en: moves to the previous heading at level 1
da_DK: flytter til forrige overskrift på niveau 1

en: moves to the previous heading at level 2
da_DK: flytter til forrige overskrift på niveau 2

en: moves to the previous heading at level 3
da_DK: flytter til forrige overskrift på niveau 3

en: moves to the previous heading at level 4
da_DK: flytter til forrige overskrift på niveau 4

en: moves to the previous heading at level 5
da_DK: flytter til forrige overskrift på niveau 5

en: moves to the previous heading at level 6
da_DK: flytter til forrige overskrift på niveau 6

en: moves to the previous landmark
da_DK: flytter til forrige landmærke

en: moves to the previous link
da_DK: flytter til forrige link

en: moves to the previous list
da_DK: flytter til forrige liste

en: moves to the previous list item
da_DK: flytter til forrige listeemne

en: moves to the previous math formula
da_DK: flytter til forrige matematikformel

en: moves to the previous menu item
da_DK: flytter til forrige menupunkt

en: moves to the previous progress bar
da_DK: flytter til forrige behandlingslinje

en: moves to the previous radio button
da_DK: flytter til forrige radioknap

en: moves to the previous same style text
da_DK: flytter til forrige tekst med samme typografi

en: moves to the previous separator
da_DK: flytter til forrige separator

en: moves to the previous tab
da_DK: flytter til forrige fane

en: moves to the previous table
da_DK: flytter til forrige tabel

en: moves to the previous table column
da_DK: flytter til forrige kolonne i en tabel

en: moves to the previous table row
da_DK: flytter til forrige række i tabel

en: moves to the previous text paragraph
da_DK: flytter til forrige tekstafsnit

en: moves to the previous toggle button
da_DK: flytter til forrige skifteknap

en: moves to the previous unvisited link
da_DK: flytter til forrige ubesøgte link

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
da_DK: flytter til forrige lodrette tekstafsnit

en: moves to the previous visited link
da_DK: flytter til forrige besøgte link

en: multi line
da_DK: multilinje

en: mute
da_DK: dæmp

en: new column section break
da_DK: ny kolonne sektionsskift

en: new page section break
da_DK: ny side sektionsskift

en: next track
da_DK: næste spor

en: no bold
da_DK: ikke fed

en: no border lines
da_DK: ingen begrænsende linjer

en: no change from point {previousIndex},
da_DK: Ingen ændring fra punkt {previousIndex},

en: no first line indent
da_DK: ingen indrykning af første linje

en: no hanging indent
da_DK: Ingen hængende indrykning

en: no highlight
da_DK: Ingen fremhævelse

en: no indent
da_DK: Ingen indrykning

en: no italic
da_DK: ikke kursiv

en: no left indent
da_DK: Ingen indrykning fra venstre

en: no more text after a block of links
da_DK: ikke mere tekst efter en blok med links

en: no more text before a block of links
da_DK: ikke mere tekst før en blok med links

en: no next annotation
da_DK: ingen næste annotation

en: no next article
da_DK: ingen næste artikel

en: no next block quote
da_DK: intet næste blokcitat

en: no next button
da_DK: ingen næste knap

en: no next check box
da_DK: ingen næste check box

en: no next combo box
da_DK: Ingen næste combo box

en: no next edit field
da_DK: intet næste editfelt

en: no next embedded object
da_DK: intet næste indlejrede objekt

en: no next error
da_DK: ingen næste fejl

en: no next figure
da_DK: ingen næste figur

en: no next form field
da_DK: intet næste formularfelt

en: no next frame
da_DK: ingen næste ramme

en: no next graphic
da_DK: ingen næste grafik

en: no next grouping
da_DK: ingen næste gruppe

en: no next heading
da_DK: ingen næste overskrift

en: no next heading at level 1
da_DK: ingen næste overskrift på niveau 1

en: no next heading at level 2
da_DK: ingen næste overskrift på niveau 2

en: no next heading at level 3
da_DK: ingen næste overskrift på niveau 3

en: no next heading at level 4
da_DK: ingen næste overskrift på niveau 4

en: no next heading at level 5
da_DK: ingen næste overskrift på niveau 5

en: no next heading at level 6
da_DK: ingen næste overskrift på niveau 6

en: no next landmark
da_DK: intet næste landmærke

en: no next link
da_DK: intet næste link

en: no next list
da_DK: ingen næste liste

en: no next list item
da_DK: intet næste listeemne

en: no next math formula
da_DK: ingen næste matematikformel

en: no next menu item
da_DK: intet næste menupunkt

en: no next progress bar
da_DK: ingen næste behandlingslinje

en: no next radio button
da_DK: ingen næste radioknap

en: no next separator
da_DK: ingen næste separator

en: no next tab
da_DK: ingen næste fane

en: no next table
da_DK: ingen næste tabel

en: no next text paragraph
da_DK: intet næste tekstafsnit

en: no next toggle button
da_DK: ingen næste skifteknap

en: no next unvisited link
da_DK: intet næste ubesøgte link

en: no next vertically aligned paragraph
da_DK: intet næste lodret tekstafsnit

en: no next visited link
da_DK: intet næste besøgte link

en: no previous annotation
da_DK: ingen forrige annotation

en: no previous article
da_DK: ingen forrige artikel

en: no previous block quote
da_DK: intet forrige blokcitat

en: no previous button
da_DK: ingen forrige knap

en: no previous check box
da_DK: ingen forrige check box

en: no previous combo box
da_DK: Ingen forrige combo box

en: no previous edit field
da_DK: intet forrige editfelt

en: no previous embedded object
da_DK: intet forrige indlejrede objekt

en: no previous error
da_DK: ingen forrige fejl

en: no previous figure
da_DK: ingen forrige figur

en: no previous form field
da_DK: intet forrige formularfelt

en: no previous frame
da_DK: ingen forrige ramme

en: no previous graphic
da_DK: ingen forrige grafik

en: no previous grouping
da_DK: ingen forrige gruppe

en: no previous heading
da_DK: ingen forrige overskrift

en: no previous heading at level 1
da_DK: ingen forrige overskrift på niveau 1

en: no previous heading at level 2
da_DK: ingen forrigeoverskrift på niveau 2

en: no previous heading at level 3
da_DK: ingen forrige overskrift på niveau 3

en: no previous heading at level 4
da_DK: ingen forrige overskrift på niveau 4

en: no previous heading at level 5
da_DK: ingen forrige overskrift på niveau 5

en: no previous heading at level 6
da_DK: ingen forrige overskrift på niveau 6

en: no previous landmark
da_DK: intet forrige landmærke

en: no previous link
da_DK: intet forrige link

en: no previous list
da_DK: ingen forrige liste

en: no previous list item
da_DK: intet forrige listeemne

en: no previous math formula
da_DK: ingen forrige matematikformel

en: no previous menu item
da_DK: intet forrige menupunkt

en: no previous progress bar
da_DK: ingen forrige behandlingslinje

en: no previous radio button
da_DK: ingen forrige radioknap

en: no previous separator
da_DK: ingen forrige separator

en: no previous tab
da_DK: ingen forrige fane

en: no previous table
da_DK: ingen forrige tabel

en: no previous text paragraph
da_DK: intet forrige tekstafsnit

en: no previous toggle button
da_DK: ingen forrige skifteknap

en: no previous unvisited link
da_DK: intet forrige ubesøgte link

en: no previous vertically aligned paragraph
da_DK: intet forrige lodret tekstafsnit

en: no previous visited link
da_DK: intet forrige besøgte link

en: no revised %s
da_DK: Ingen revidering af %s

en: no right indent
da_DK: Ingen indrykning fra højre

en: no status bar information
da_DK: Ingen statuslinjeoplysninger

en: no strikethrough
da_DK: ikke gennemstreget

en: none
da_DK: ingen

en: normal configuration
da_DK: Normal konfiguration

en: normal configuration profile active
da_DK: Normal indstillingsprofil aktiv

en: not %s
da_DK: ikke %s

en: not checked
da_DK: ikke markeret

en: not deleted
da_DK: ikke slettet

en: not emphasised
da_DK: ingen fremhævning

en: not hidden
da_DK: Ikke skjult

en: not highlighted
da_DK: Ikke fremhævet

en: not inserted
da_DK: ikke indsat

en: not marked
da_DK: ikke markeret

en: not pressed
da_DK: ikke trykket

en: not selected
da_DK: ikke valgt

en: not strong
da_DK: ikke stærk

en: not underlined
da_DK: ikke understreget

en: nsel
da_DK: ivlg

en: numLock numpad 0
da_DK: Num Lock numerisk 0

en: numLock numpad 1
da_DK: Num Lock numerisk 1

en: numLock numpad 2
da_DK: Num Lock numerisk 2

en: numLock numpad 3
da_DK: Num Lock numerisk 3

en: numLock numpad 4
da_DK: Num Lock numerisk 4

en: numLock numpad 5
da_DK: Num Lock numerisk 5

en: numLock numpad 6
da_DK: Num Lock numerisk 6

en: numLock numpad 7
da_DK: Num Lock numerisk 7

en: numLock numpad 8
da_DK: Num Lock numerisk 8

en: numLock numpad 9
da_DK: Num Lock numerisk 9

en: numpad 1
da_DK: numerisk 1

en: numpad 2
da_DK: numerisk 2

en: numpad 3
da_DK: numerisk 3

en: numpad 4
da_DK: numerisk 4

en: numpad 5
da_DK: numerisk 5

en: numpad 6
da_DK: numerisk 6

en: numpad 7
da_DK: numerisk 7

en: numpad 8
da_DK: numerisk 8

en: numpad 9
da_DK: numerisk 9

en: numpad decimal
da_DK: numerisk komma

en: numpad delete
da_DK: numerisk delete

en: numpad divide
da_DK: numerisk division

en: numpad enter
da_DK: numerisk enter

en: numpad insert
da_DK: numerisk insert

en: numpad minus
da_DK: numerisk minus

en: numpad multiply
da_DK: numerisk gange

en: numpad plus
da_DK: numerisk plus

en: object has no location
da_DK: Objektet har ingen placering

en: object mode
da_DK: objekttilstand

en: obscured
da_DK: sløret

en: odd pages section break
da_DK: ulige sider sektionsskift

en: off
da_DK: fra

en: off screen
da_DK: ikke på skærm

en: on
da_DK: til

en: opens dialog
da_DK: Åbner dialog

en: opens grid
da_DK: Åbner gitter

en: opens list
da_DK: Åbner liste

en: opens tree
da_DK: Åbner træ

en: option pane
da_DK: indstillingsrude

en: other item
da_DK: andet emne

en: out of %s
da_DK: forlader %s

en: out of bookmark
da_DK: Ude af bogmærke

en: out of comment
da_DK: Ude af kommentar

en: out of grammar error
da_DK: forlader gramatikfejl

en: out of popular highlight
da_DK: Uden for populær fremhævelse

en: out of spelling error
da_DK: forlader stavefejl

en: out of table
da_DK: forlader tabel

en: overflowing
da_DK: flyder over

en: page
da_DK: side

en: page %s
da_DK: side %s

en: page down
da_DK: side ned

en: page up
da_DK: side op

en: pane
da_DK: rude

en: paragraph
da_DK: afsnit

en: paragraph number
da_DK: afsnitsnummer

en: paragraph property
da_DK: afsnitsegenskab

en: password edit
da_DK: adgangskodefelt

en: pinned
da_DK: fastholdt

en: play pause
da_DK: afspil pause

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
da_DK: Kunne ikke finde {description} vindue.

[ctx: poedit]
en: No {description}
da_DK: Ingen {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
da_DK: Oplyser oversættelsesadvarsel, hvis aktuel. Hvis der trykkes to gange, vises advarslen i gennemsynstilstand

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
da_DK: Oplæser alle kommentarer i vinduet med kommentarer. Hvis der trykkes to gange, vises dette i gennemsynstilstand

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
da_DK: Oplyser noter til oversættere. Hvis der trykkes to gange, vises disse i gennemsynstilstand

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
da_DK: Oplyser den gamle kildetekst, hvis aktuel. Hvis der trykkes to gange, vises teksten i gennemsynstilstand

[ctx: poedit]
en: comment
da_DK: kommentar

[ctx: poedit]
en: notes for translators
da_DK: noter til oversættere

[ctx: poedit]
en: old source text
da_DK: gammel kildetekst

[ctx: poedit]
en: translation warning
da_DK: oversættelsesadvarsel

en: pressed
da_DK: trykket

en: previous track
da_DK: forrige spor

en: prgbar
da_DK: bhln

en: print screen
da_DK: udskriv skærm

en: progress bar
da_DK: behandlingslinje

en: property
da_DK: egenskab

en: property page
da_DK: egenskabsside

en: protected
da_DK: beskyttet

en: pwdedt
da_DK: adgedt

en: quadruple {action}
da_DK: {action} fire gange

en: radio button
da_DK: radioknap

en: radio menu item
da_DK: radio menupunkt

en: rbtn
da_DK: rknp

en: read only
da_DK: skrivebeskyttet

en: received: %s
da_DK: modtaget: %s

en: reconcile
da_DK: afstemme

en: rectangular gradient
da_DK: rektangulær graduering

en: redundant object
da_DK: overflødigt objekt

en: refresh
da_DK: opdater

en: region
da_DK: område

[ctx: repeat]
en: off
da_DK: fra

[ctx: repeat]
en: on
da_DK: til

en: replace
da_DK: erstatning

en: replied
da_DK: Besvaret

en: replied all
da_DK: Besvaret alle

en: report CLDR characters off
da_DK: Oplys CLDR-tegn fra

en: report CLDR characters on
da_DK: Oplys CLDR-tegn til

en: report alignment off
da_DK: Oplys justering fra

en: report alignment on
da_DK: Oplys justering til

en: report articles off
da_DK: Oplys artikler fra

en: report articles on
da_DK: Oplys artikler til

en: report block quotes off
da_DK: Oplys blokcitater fra

en: report block quotes on
da_DK: Oplys blokcitater til

en: report colors off
da_DK: Rapportér farver fra

en: report colors on
da_DK: Rapportér farver til

en: report comments off
da_DK: Oplys kommentarer fra

en: report comments on
da_DK: Oplys kommentarer til

en: report dynamic content changes off
da_DK: Dynamisk indhold fra

en: report dynamic content changes on
da_DK: Dynamisk indhold til

en: report emphasis off
da_DK: Oplys fremhævning fra

en: report emphasis on
da_DK: Oplys fremhævning til

en: report figures and captions off
da_DK: rapportér figurer billedtekster fra

en: report figures and captions on
da_DK: rapportér figurer billedtekster til

en: report font attributes off
da_DK: Oplys skriftattributter fra

en: report font attributes on
da_DK: Oplys skriftattributter til

en: report font name off
da_DK: Oplys skrifttype fra

en: report font name on
da_DK: Oplys skrifttype til

en: report font size off
da_DK: Oplys skriftstørrelse fra

en: report font size on
da_DK: Oplys skriftstørrelse til

en: report frames off
da_DK: Oplys rammer fra

en: report frames on
da_DK: Oplys rammer til

en: report graphics off
da_DK: Oplys grafik fra

en: report graphics on
da_DK: Oplys grafik til

en: report groupings off
da_DK: Oplys grupper fra

en: report groupings on
da_DK: Oplys grupper til

en: report headings off
da_DK: Oplys overskrifter fra

en: report headings on
da_DK: Oplys overskrifter til

en: report highlighted off
da_DK: Oplys fremhævet fra

en: report highlighted on
da_DK: Oplys fremhævet til

en: report if clickable off
da_DK: Oplys, hvis klikbar fra

en: report if clickable on
da_DK: Oplys, hvis klikbar til

en: report landmarks and regions off
da_DK: Oplys landmærker og områder fra

en: report landmarks and regions on
da_DK: Oplys landmærker og områder til

en: report line numbers off
da_DK: Oplys linjenumre fra

en: report line numbers on
da_DK: Oplys linjenumre til

en: report line spacing off
da_DK: Oplys linjeafstand fra

en: report line spacing on
da_DK: Oplys linjeafstand til

en: report links off
da_DK: Oplys links fra

en: report links on
da_DK: Oplys links til

en: report lists off
da_DK: Oplys lister fra

en: report lists on
da_DK: Oplys lister til

en: report pages off
da_DK: Oplys sider fra

en: report pages on
da_DK: Oplys sider til

en: report paragraph indentation off
da_DK: Oplys indrykning af afsnit fra

en: report paragraph indentation on
da_DK: Oplys indrykning af afsnit til

en: report revisions off
da_DK: Oplys ændringer fra

en: report revisions on
da_DK: Oplys ændringer til

en: report spelling errors off
da_DK: Oplys stavefejl fra

en: report spelling errors on
da_DK: Oplys stavefejl til

en: report style off
da_DK: Oplys typografi fra

en: report style on
da_DK: Oplys typografi til

en: report superscripts and subscripts off
da_DK: Oplys hævet og sænket skrift fra

en: report superscripts and subscripts on
da_DK: Oplys hævet og sænket skrift til

en: report table cell coordinates off
da_DK: Oplys cellekoordinater i tabeller fra

en: report table cell coordinates on
da_DK: Oplys cellekoordinater i tabeller til

en: report tables off
da_DK: Oplys tabeller fra

en: report tables on
da_DK: Oplys tabeller til

en: req
da_DK: kt

en: required
da_DK: krævet

en: reverse diagonal stripe
da_DK: omvendt diagonal stribe

en: revised %s
da_DK: revideret %s

en: rgn
da_DK: omr

en: right
da_DK: højre

en: right alt
da_DK: højre alt

en: right arrow
da_DK: højre pil

en: right control
da_DK: højre control

en: right edge
da_DK: højre kant

en: right indent
da_DK: indrykning fra højre

en: right shift
da_DK: højre skift

en: right windows
da_DK: højre windows

en: ro
da_DK: sb

en: root pane
da_DK: grundrude

en: row
da_DK: række

en: row %s
da_DK: række %s

en: row header
da_DK: rækkeoverskrift

en: rslvd cmnt
da_DK: lst kmnt

en: ruler
da_DK: lineal

[ctx: script category]
en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: scrlbar
da_DK: rulln

en: scroll bar
da_DK: rullepanel

en: scroll pane
da_DK: rullerude

en: search page
da_DK: søgeside

en: sect
da_DK: sekt

en: section
da_DK: sektion

en: section %s
da_DK: sektion %s

en: section property
da_DK: sektionsegenskab

en: sel
da_DK: vlg

en: selectable
da_DK: kan vælges

en: selected
da_DK: valgt

en: selected %s
da_DK: valgt %s

en: selection removed
da_DK: markering fjernet

en: sent: %s
da_DK: sendt: %s

en: series {number} {name}
da_DK: serie {number} {name}

en: sggstn
da_DK: fslg

en: shape
da_DK: form

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
da_DK: 'Nej' symbol

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
da_DK: 'Eller'-tegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: 10-point star
da_DK: 10-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 12-point star
da_DK: 12-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 16-point star
da_DK: 16-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 24-point star
da_DK: 24-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 32-point star
da_DK: 32-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 4-point star
da_DK: 4-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 5-point star
da_DK: 5-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 6-point star
da_DK: 6-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 7-point star
da_DK: 7-takket stjerne

[ctx: shape]
en: 8-point star
da_DK: 8-takket stjerne

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
da_DK: Tegn for alternativ proces

[ctx: shape]
en: Arc
da_DK: Bue

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
da_DK: Pile, der peger til venstre, op og ned

[ctx: shape]
en: Balloon
da_DK: Ballon

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
da_DK: Bøjet pil, der peger opad

[ctx: shape]
en: Bent arrow
da_DK: Bøjet pil

[ctx: shape]
en: Bevel
da_DK: Facetkant

[ctx: shape]
en: Block arc
da_DK: blokbue

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
da_DK: Boble med pile, der peger venstre, højre op og ned

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
da_DK: Boble med vandret dobbeltspids pil

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
da_DK: Boble med pil ned

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
da_DK: Boble med venstre-pil

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
da_DK: Boble med højre-pil

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
da_DK: Boble med pil op

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
da_DK: Boble med fremhævningsstreg og boblelinjesegmenter i U-form

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
da_DK: Boble med vinklet boblelinje og fremhævningsstreg

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
da_DK: Boble med vinkellinje

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
da_DK: Boble med pile, der peger op og ned

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
da_DK: Boble med kant og vandret fremhævningsstreg

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
da_DK: Boble med kant, fremhævningsstreg og boblelinjesegmenter i U-form

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
da_DK: Boble med kant, vinklet boblelinje og fremhævningsstreg

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
da_DK: Boble med kant, diagonal ret linje og fremhævningsstreg

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
da_DK: Boble med boblelinjesegmenter i U-form

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
da_DK: Boble med diagonal boblelinje og fremhævningsstreg

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
da_DK: Boble med diagonal ret linje

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
da_DK: Boble med vandret fremhævningsstreg

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
da_DK: Boble med vandret streg

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
da_DK: Boble uden kant og med vinklet boblelinje

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
da_DK: Boble uden kant og med boblelinjesegmenter i U-form

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
da_DK: Boble uden kant og med diagonal boblelinje

[ctx: shape]
en: Can
da_DK: Dåse

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
da_DK: Tegn for kort i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
da_DK: Plus-tegn i diagram

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
da_DK: Stjernesymbol i diagram

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
da_DK: Diagram x-symbol

[ctx: shape]
en: Chevron
da_DK: Dobbeltvinkel

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
da_DK: Cirkel med en linje gennem centrum

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
da_DK: Cirkulær pil

[ctx: shape]
en: Cloud callout
da_DK: Skyboble

[ctx: shape]
en: Cloud shape
da_DK: Skyform

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
da_DK: Flettedelesymbol i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
da_DK: Forbindelse i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Corner
da_DK: Hjørne

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
da_DK: Cirkulær pil imod uret

[ctx: shape]
en: Cross
da_DK: Kors

[ctx: shape]
en: Cube
da_DK: Kube

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
da_DK: Kirvet pil, der peger nedad

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
da_DK: Kurvet pil til venstre

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
da_DK: Kurvet pil, der peger til højre

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
da_DK: Kurvet pil, der peger opad

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
da_DK: Båndbanner med kurv opad

[ctx: shape]
en: Curved arrow
da_DK: Kirvet pil

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
da_DK: Datasymbol i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Decagon
da_DK: Tikant

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
da_DK: Beslutningssymbol i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
da_DK: forsinkelsessymbol i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
da_DK: Diagonal stribe

[ctx: shape]
en: Diamond
da_DK: Diamant

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
da_DK: Tegn for magnettromlelager

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
da_DK: Skærmsymbol i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
da_DK: Dokumentsymbol i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Dodecagon
da_DK: Tolvkant

[ctx: shape]
en: Double brace
da_DK: Dobbelt klamme

[ctx: shape]
en: Double bracket
da_DK: Dobbel klamme

[ctx: shape]
en: Double wave
da_DK: Dobbel bølge

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
da_DK: Pil med dobbeltspids, der peger op og ned

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
da_DK: Cirkulær pil med dobbeltspids

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
da_DK: Vandret dobbelt cylinderpil

[ctx: shape]
en: Down Arrow
da_DK: Pil ned

[ctx: shape]
en: Explosion
da_DK: Eksplosion

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
da_DK: Dele/skilletegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Folded corner
da_DK: Foldet hjørne

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
da_DK: Fire små firkanter der definere en rektangulær form

[ctx: shape]
en: Funnel
da_DK: Tragt

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
da_DK: Ni-tandet gear

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
da_DK: Seks-tandet gear

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
da_DK: Halv af rektangulær billedramme

[ctx: shape]
en: Heart
da_DK: Hjerte

[ctx: shape]
en: Heptagon
da_DK: Syvkant

[ctx: shape]
en: Hexagon
da_DK: Sekskant

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
da_DK: vandret rul

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
da_DK: Ufuldstændig tærte med manglende stykke

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
da_DK: Tegn for internt lager i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
da_DK: Isosceles trekant

[ctx: shape]
en: Left Arrow
da_DK: Venstre pil

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
da_DK: Pile mod venstre og op
    venstre pil

[ctx: shape]
en: Left brace
da_DK: venstre tuborg

[ctx: shape]
en: Left bracket
da_DK: venstre klamme

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
da_DK: Pile mod venstre, højre og op

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
da_DK: Lyn

[ctx: shape]
en: Line Callout
da_DK: Boble med linje

[ctx: shape]
en: Line inverse
da_DK: Inverteret linje

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
da_DK: Ten for magnetisk disk i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
da_DK: Tegn for manuelt input i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
da_DK: Tegn for manuel operation i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
da_DK: Matematisk additionstegn

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
da_DK: Matematisk divisionstegn

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
da_DK: Matematisk lighedstegn

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
da_DK: Matematisk gangetegn

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
da_DK: Matematisk ikke lig med

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
da_DK: Matematisk minustegn

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
da_DK: Flettetegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Moon
da_DK: Måne

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
da_DK: Multi-dokumenttegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
da_DK: Højre pil med hak

[ctx: shape]
en: Octagon
da_DK: Ottekant

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
da_DK: Tegn for forbindelse til anden side i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
da_DK: Tegn for offline lager i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
da_DK: Oval boble

[ctx: shape]
en: Pentagon
da_DK: Femkant

[ctx: shape]
en: Plaque
da_DK: Plak

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
da_DK: Plakettefaner

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
da_DK: Tegn for prædefineret proces i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
da_DK: Tegn for forberedelse i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
da_DK: Procestegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
da_DK: Tegn for hulstrimmel i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
da_DK: Kvart stykke tærte

[ctx: shape]
en: Rectangle
da_DK: Rektangel

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
da_DK: Rektangel med et rundet hjørne

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
da_DK: Rektangel med et klippet hjørne

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
da_DK: Rektangel med et klippet og et rundet hjørne

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
da_DK: Rektangel med to rundede hjørner modsat hinanden

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
da_DK: Rektangel med to klippede hjørner diagonalt modsat hinanden

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
da_DK: Rektangel med to klippede hjørner der deler en side

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
da_DK: Rektangel med to rundede hjørner der deler side

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
da_DK: Rektangulær boble

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
da_DK: rektangulær billedramme

[ctx: shape]
en: Return
da_DK: Retur

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
da_DK: Båndbanner

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
da_DK: Bånd med venstre og højre pil

[ctx: shape]
en: Right Arrow
da_DK: højre pil

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
da_DK: Højre-pil med striber

[ctx: shape]
en: Right brace
da_DK: Højre  tuborg

[ctx: shape]
en: Right bracket
da_DK: Højre klamme

[ctx: shape]
en: Right triangle
da_DK: Retvinklet trekant

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
da_DK: Rundet rektangel

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
da_DK: Boble formet som afrundet rektangel

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
da_DK: Tegn for magnetbånd i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Smiley face
da_DK: Smiley ansigt

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
da_DK: Sorteringstegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
da_DK: Tegn for lagret data i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
da_DK: Tegn for opsummeringspunkt i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Sun
da_DK: Sol

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
da_DK: Terminatortegn i flow-diagram

[ctx: shape]
en: Trapezoid
da_DK: Trapez

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
da_DK: Trapez med asymmetriske ikke-parallelle sider

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
da_DK: U-formet pil

[ctx: shape]
en: Up Arrow
da_DK: Pil op

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
da_DK: Lodret rul

[ctx: shape]
en: Water droplet
da_DK: Vanddråbe

[ctx: shape]
en: Wave
da_DK: Bølge

[ctx: shape]
en: four snipped corners
da_DK: Fire afklippede hjørner

en: shift
da_DK: skift

[ctx: shuffle]
en: off
da_DK: fra

[ctx: shuffle]
en: on
da_DK: til

en: single {action}
da_DK: enkelt {action}

en: skips backward past a block of links
da_DK: springer bagud forbi en blok med links

en: skips forward past a block of links
da_DK: springer fremad forbi en blok med links

en: slanted dash dot
da_DK: skrå streg

en: slice
da_DK: Udsnit

en: slider
da_DK: skyder

en: sorted
da_DK: sorteret

en: sorted asc
da_DK: sorteret st

en: sorted ascending
da_DK: sorteret stigende

en: sorted desc
da_DK: sorteret fa

en: sorted descending
da_DK: sorteret faldende

en: sound
da_DK: lyd

en: space
da_DK: mellemrum

en: space with any dots
da_DK: mellemrum med alle punkter

en: space with dot
da_DK: mellemrum plus punkt

en: speak command keys off
da_DK: Sig funktionstaster fra

en: speak command keys on
da_DK: Sig funktionstaster til

en: speak typed characters off
da_DK: Sig indtastede tegn fra

en: speak typed characters on
da_DK: Sig indtastede tegn til

en: speak typed words off
da_DK: Sig indtastede ord fra

en: speak typed words on
da_DK: sig indtastede ord til

en: speech viewer disabled
da_DK: Talevisning fra

en: speech viewer enabled
da_DK: Talevisning til

[ctx: speechModes]
en: beeps
da_DK: bip

[ctx: speechModes]
en: off
da_DK: fra

[ctx: speechModes]
en: on-demand
da_DK: efter behov

[ctx: speechModes]
en: talk
da_DK: tale

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
da_DK: &Filtrér efter:

en: spelling and grammar: {text}
da_DK: stavning og gramatik: {text}

en: spelling error
da_DK: stavefejl

en: spelling: {text}
da_DK: stavning: {text}

en: spin button
da_DK: drejeknap

en: splbtn
da_DK: splknp

en: split button
da_DK: splitknap

en: split pane
da_DK: splitrude

en: spnbtn
da_DK: dreknp

en: status bar
da_DK: statuslinje

en: stbar
da_DK: stln

en: strikethrough
da_DK: gennemstreget

en: strong
da_DK: stærk

en: style
da_DK: typografi

en: style %s
da_DK: typografi %s

en: style definition
da_DK: definition af typografi

en: subMenu
da_DK: undermenu

en: subject: %s
da_DK: emne: %s

en: submnu
da_DK: umnu

en: subscript
da_DK: sænket skrift

en: suggestion
da_DK: forslag

en: superscript
da_DK: hævet skrift

[ctx: symbolLevel]
en: all
da_DK: alt

[ctx: symbolLevel]
en: character
da_DK: tegn

[ctx: symbolLevel]
en: most
da_DK: fleste

[ctx: symbolLevel]
en: none
da_DK: ingen

[ctx: symbolLevel]
en: some
da_DK: nogle

[ctx: symbolPreserve]
en: always
da_DK: altid

[ctx: symbolPreserve]
en: never
da_DK: aldrig

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
da_DK: kun under symbolets niveau

[ctx: synth setting]
en: Inflection
da_DK: Udsving

[ctx: synth setting]
en: Language
da_DK: Sprog

[ctx: synth setting]
en: Pitch
da_DK: Toneleje

[ctx: synth setting]
en: Rate
da_DK: Hastighed

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
da_DK: Højere hastighed

[ctx: synth setting]
en: Voice
da_DK: Stemme

[ctx: synth setting]
en: Volume
da_DK: Lydstyrke

en: tab control
da_DK: Fanekontrol

en: tabctl
da_DK: fanktl

en: table
da_DK: tabel

en: table body
da_DK: tabelindhold

en: table footer
da_DK: tabelfod

en: table header
da_DK: tabeloverskrift

en: table property
da_DK: tabelegenskab

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
da_DK: tabel med {columnCountText} og {rowCountText}

en: tear off menu
da_DK: afrivelig menu

en: text
da_DK: tekst

en: text "%s" not found
da_DK: tekst "%s" ikke fundet

en: text frame
da_DK: tekstramme

en: text mode
da_DK: teksttilstand

en: tgbtn
da_DK: seknp

en: thick
da_DK: tyk

en: thick diagonal crosshatch
da_DK: tyk diagonal krydsskravering

en: thin
da_DK: tynd

en: thin diagonal crosshatch
da_DK: tynd diagonal krydsskravering

en: thin diagonal stripe
da_DK: tynd diagonal stribe

en: thin horizontal crosshatch
da_DK: tynd vandret krydsskravering

en: thin horizontal stripe
da_DK: tynd vandret stribe

en: thin reverse diagonal stripe
da_DK: tynd omvendt diagonal stribe

en: thin vertical stripe
da_DK: Tynd lodret stribe

en: through row {row} column {column}
da_DK: til og med række {row} kolonne {column}

en: through {endCol}
da_DK: til {endCol}

en: through {endRow}
da_DK: til {endRow}

en: thumb control
da_DK: miniaturefelt

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
da_DK: {D} dag {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
da_DK: {D} dage {H}:{M}:{S}

en: title bar
da_DK: titellinje

en: tlbar
da_DK: vkln

en: tltip
da_DK: vktip

en: to focus
da_DK: fokus

en: to review
da_DK: læsemarkør

en: toggle button
da_DK: skifteknap

en: tool bar
da_DK: værktøjslinje

en: tool tip
da_DK: værktøjstip

en: top edge
da_DK: øverste kant

[ctx: touch action]
en: flick down
da_DK: svirp ned

[ctx: touch action]
en: flick left
da_DK: venstresvirp

[ctx: touch action]
en: flick right
da_DK: højresvirp

[ctx: touch action]
en: flick up
da_DK: svirp op

[ctx: touch action]
en: hover
da_DK: peg

[ctx: touch action]
en: hover down
da_DK: start træk

[ctx: touch action]
en: hover up
da_DK: afslut træk

[ctx: touch action]
en: tap
da_DK: tryk

[ctx: touch action]
en: tap and hold
da_DK: tryk og hold

en: track change: {text}
da_DK: Ændring: {text}

en: tree view
da_DK: trævisning

en: tree view button
da_DK: trævisningsknap

en: tree view item
da_DK: emne i trævisning

en: triggered
da_DK: udløst automatisk

en: tripple {action}
da_DK: trippel {action}

en: tvbtn
da_DK: tvknp

en: tvitem
da_DK: tvemne

en: unavailable
da_DK: ikke tilgængelig

en: underline
da_DK: understregning

en: underlined
da_DK: understreget

en: unknown
da_DK: Ukendt

en: unknown %s
da_DK: Ukendt %s

en: unknown input method
da_DK: Ukendt indtastningsmetode

en: unknown language
da_DK: Ukendt sprog

en: unlocked
da_DK: ikke beskyttet

en: unread
da_DK: ulæst

en: up arrow
da_DK: pil op

en: up-right diagonal line
da_DK: op-højre diagonal linje

en: value {valueAxisData}
da_DK: værdi {valueAxisData}

en: vertical align bottom
da_DK: lodret justering bund

en: vertical align distributed
da_DK: lodret justering fordelt

en: vertical align justified
da_DK: lodret justering lige margener

en: vertical align middle
da_DK: lodret justering centreret

en: vertical align top
da_DK: lodret justering top

en: vertical borders except outside
da_DK: lodrette kanter undtagen udvendigt

en: vertical stripe
da_DK: Lodret stribe

en: view port
da_DK: visningsområde

en: visited
da_DK: besøgt

en: vlnk
da_DK: blnk

en: volume down
da_DK: skrue ned

en: volume up
da_DK: skrue op

en: white space
da_DK: blankt tegn

en: window
da_DK: vindue

en: with %s column | with %s columns
da_DK[0]: med %s kolonne
da_DK[1]: med %s kolonner

en: with %s item | with %s items
da_DK[0]: med %s emne
da_DK[1]: med %s emner

en: with %s row | with %s rows
da_DK[0]: med %s række
da_DK[1]: med %s rækker

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
da_DK: med {rowCountTranslation} og {colCountTranslation}

en: wnd
da_DK: vnd

en: word
da_DK: ord

en: {author} is editing
da_DK: {author} redigerer

en: {backgroundColor} background
da_DK: {backgroundColor} baggrund

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
da_DK: {bookPercentage}%, placering {curLocation} af {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
da_DK[0]: {category} ({nbResults} resultat)
da_DK[1]: {category} ({nbResults} resultater)

en: {color1} to {color2}
da_DK: {color1} på {color2}

en: {color} (default color)
da_DK: {color} (standardfarve)

en: {color} on {backgroundColor}
da_DK: {color} på {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
da_DK[0]: {columnCount} kolonne
da_DK[1]: {columnCount} kolonner

en: {date} (all day)
da_DK: {date} (hele dagen)

en: {desc} left and right edges
da_DK: {desc} venstre og højre kanter

en: {desc} surrounding border
da_DK: {desc} omringer kant

en: {desc} top and bottom edges
da_DK: {desc} toppen og bundens kant

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
da_DK: {desc} op-højre og højre-ned diagonale linjer

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
da_DK[0]: {distance:.3g} punkt fra nederste kant af dias
da_DK[1]: {distance:.3g} punkter fra nederste kant af dias

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
da_DK[0]: {distance:.3g} punkt fra venstre kant af dias
da_DK[1]: {distance:.3g} punkter fra venstre kant af dias

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
da_DK[0]: {distance:.3g} punkt fra højre kant af dias
da_DK[1]: {distance:.3g} punkter fra højre kant af dias

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
da_DK[0]: {distance:.3g} punkt fra øverste kant af dias
da_DK[1]: {distance:.3g} punkter fra øverste kant af dias

en: {distance} from left edge of page
da_DK: {distance} fra sidens venstre kant

en: {distance} from top edge of page
da_DK: {distance} fra toppen af sidens kant

en: {elapsedTime} elapsed
da_DK: {elapsedTime} forløbet

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
da_DK: {firstAddress} {firstContent} til og med {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
da_DK: {firstAddress} til og med {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
da_DK: {firstAddress} {firstValue} til og med {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
da_DK: {hourText} og {minuteText} tilbage

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
da_DK[0]: {hours:d} time
da_DK[1]: {hours:d} timer

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
da_DK: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} er dækket af GNU General Public License (version 2). Du er fri til at dele eller ændre denne software på enhver måde, du vil, så længe den er ledsaget af licensen, og du gør al kildekode tilgængelig for alle, der ønsker det. Dette gælder både originale og modificerede kopier af denne software, plus eventuelle afledte værker.
    For yderligere detaljer kan du se licensen fra menuen Hjælp.
    Den kan også ses online på: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} er udviklet af NV Access, en non-profit organisation, der er forpligtet til at hjælpe og promovere gratis og open source-løsninger til blinde og synshæmmede mennesker.
    Hvis du finder NVDA nyttig og ønsker at det skal fortsætte med at blive bedre, kan du overveje at donere til NV Access. Du kan gøre dette ved at vælge Doner i NVDA-menuen.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
da_DK: {message}
    
    Kategori: "{category}"
    Mulighed: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
da_DK[0]: {minutes:d} minut
da_DK[1]: {minutes:d} minutter

en: {modifier} released
da_DK: {modifier} frigivet

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
da_DK[0]: {numFingers} finger {action}
da_DK[1]: {numFingers} fingre {action}

en: {number} of {total}
da_DK: {number} af {total}

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
da_DK[0]: {offset:.3g} tegn
da_DK[1]: {offset:.3g} tegn

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
da_DK[0]: {offset:.3g} tomme
da_DK[1]: {offset:.3g} tommer

en: {offset:.3g} pt
da_DK: {offset:.3g} pkt

en: {profileName} configuration profile active
da_DK: {profileName} indstillingsprofil aktiv

en: {profile} profile activated
da_DK: Indstillingsprofil {profile} manuelt aktiveret

en: {profile} profile deactivated
da_DK: Indstillingsprofil {profile} manuelt deaktiveret

en: {remainingTimeFormatted} remaining
da_DK: {remainingTimeFormatted} tilbage

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
da_DK: {revisionType} {description}: {text} af {author} den {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
da_DK[0]: {rowCount} række
da_DK[1]: {rowCount} rækker

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
da_DK: {seriesName} serie {seriesIndex} af {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
da_DK: {seriesName} type af tendenslinje: {trendlineType}, navn: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
da_DK: {seriesName} type af tendenslinje: {trendlineType}, navn: {trendlineName}, mærke: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
da_DK: Skriftstørrelse {size:g}

en: {startTime} to {endTime}
da_DK: {startTime}-{endTime}

en: {start} through {end}
da_DK: {start}-{end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
da_DK: Typografi {styleName}, dispositionsniveau {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
da_DK: {symbol} som i {description}

en: {textAttribute} off
da_DK: {textAttribute} fra

en: {textAttribute} on
da_DK: {textAttribute} til

en: {totalTime} total
da_DK: {totalTime} i alt

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
da_DK[0]: {val:.2f} centimeter
da_DK[1]: {val:.2f} centimeter

en: {val:.2f} in
da_DK: {val:.2f} tommer

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
da_DK[0]: {val:.2f} tomme
da_DK[1]: {val:.2f} tommer

en: {val:g} pt space before paragraph
da_DK: {val:g} pt afstand før afsnit

en: {} suggestions
da_DK: {} forslag
