nvda - en to de_DE translation catalogue (2965 entries)

en:  %s is currently running.
de_DE:  %s wird momentan ausgeführt.

en:  %s module is loaded.
de_DE:  Modul "%s" geladen.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
de_DE:  Anteil {fractionValue:.2f} Prozent in Abschnitt {pointIndex} von {pointCount}

en:  minus
de_DE:  Minus

en:  square
de_DE:  Quadrat

en:  title: {axisTitle}
de_DE:  Title: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
de_DE:  {segmentType} {pointIndex} von {pointCount}

en: %d character | %d characters
de_DE[0]: %d Zeichen
de_DE[1]: %d Zeichen

en: %d percent
de_DE: %d Prozent

en: %s application
de_DE: Anwendung %s

en: %s column | %s columns
de_DE[0]: %s Spalte
de_DE[1]: %s Spalten

en: %s cursor
de_DE: %s-Cursor

en: %s end
de_DE: %s Ende

en: %s highlighted
de_DE: %s hervorgehoben

en: %s item | %s items
de_DE[0]: Eintrag %s
de_DE[1]: %s Artikel

en: %s keyboard
de_DE: Tastatur-Layout für %s

en: %s mode
de_DE: %smodus

en: %s normalized
de_DE: %s normalisiert

en: %s selected
de_DE: %s ausgewählt

en: %s selected instead
de_DE: %s stattdessen ausgewählt

en: %s unselected
de_DE: %s nicht ausgewählt

en: &About add-on...
de_DE: In&fo über die NVDA-Erweiterung...

en: &About...
de_DE: &Info...

en: &Add
de_DE: &Hinzufügen

en: &Add-on store...
de_DE: S&tore für NVDA-Erweiterungen...

en: &Alignment
de_DE: A&usrichtung

en: &Annotations
de_DE: A&nmerkungen

en: &Anywhere
de_DE: Über&all

en: &Beep for capitals
de_DE: Signal&ton bei Großbuchstaben

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
de_DE: Signaltöne während der Eingabe von &Kleinbuchstaben bei aktivierter Dauergroßschreibung

en: &Bookmarks
de_DE: &Lesezeichen

en: &Braille viewer
de_DE: &Braille-Betrachter

en: &Brightness controls audio coordinates volume
de_DE: &Lautstärke der Audio-Koordinaten durch Helligkeit kontrollieren

en: &Buttons
de_DE: &Schalter

en: &Categories:
de_DE: &Kategorien:

en: &Charts
de_DE: &Diagramme

en: &Check for update...
de_DE: Nach &Updates suchen...

en: &Clickable
de_DE: &Anklickbar

en: &Close
de_DE: S&chließen

en: &Colors
de_DE: &Farben

en: &Comment
de_DE: &Kommentar

en: &Configuration profiles...
de_DE: Konfigurationsprofile &verwalten...

en: &Continue
de_DE: &Fortfahren

en: &Continue running
de_DE: &Ohne Installation fortfahren

en: &Create portable copy...
de_DE: Portable Version &erstellen...

en: &Default dictionary...
de_DE: &Standard-Wörterbuch...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
de_DE: &Verzögerte Beschreibungen für Zeichen bei Cursor-Bewegung

en: &Delete
de_DE: &Löschen

en: &Dictionary entries
de_DE: &Wörterbuch-Einträge

en: &Diff algorithm:
de_DE: &Diff-Algorithmus:

en: &Displays to detect automatically:
de_DE: &Automatisch zu erkennende Braillezeilen:

en: &Donate
de_DE: &Finanziell unterstützen

en: &Done
de_DE: &Fertig

en: &Download update
de_DE: Update &herunterladen

en: &Edit
de_DE: &Bearbeiten

en: &Editor revisions
de_DE: &Editor-Revisionen

en: &Enable Highlighting
de_DE: &Hervorhebung aktivieren

en: &Enable browse mode on page load
de_DE: &Lesemodus beim Laden von Webseiten verwenden

en: &Errors
de_DE: &Fehler

en: &Figures and captions
de_DE: Abbil&dungen und Bildunterschriften

en: &Font name
de_DE: Schrift&art

en: &Form fields
de_DE: &Formularfelder

en: &Graphics
de_DE: &Grafiken

en: &Groupings
de_DE: &Gruppierungen

en: &Guess object position information when unavailable
de_DE: Informationen zur Objektposition bei &Nichtverfügbarkeit schätzen

en: &HID keyboard input simulation
de_DE: Simulation der &HID-Tastatureingaben

en: &Headings
de_DE: Übersc&hriften

en: &Help
de_DE: &Hilfe

en: &Help, training and support
de_DE: &Hilfe, Training und Unterstützung

en: &Hover for cell routing
de_DE: &Schweben für Zell-Routing

en: &Inflection
de_DE: Be&tonung

en: &Input table:
de_DE: &Eingabetabelle:

en: &Install NVDA on this computer
de_DE: NVDA &installieren

en: &Install NVDA...
de_DE: NVDA &installieren...

en: &Keep existing desktop shortcut
de_DE: &Vorhandene Desktop-Verknüpfung beibehalten

en: &Keyboard layout:
de_DE: &Tastatur-Layout:

en: &Language
de_DE: &Sprache

en: &Level
de_DE: S&tufe

en: &Line spacing
de_DE: Zeile&nabstand

en: &Lists
de_DE: &Listen

en: &Maximum number of characters on one line
de_DE: Anzahl Zeichen pro &Zeile

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
de_DE: &Modi der Sound-Teilung auswählen:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
de_DE: Verfügbare &Modi im Befehl Sprachmodus wechseln:

en: &Move to
de_DE: &Gehe zu

en: &New
de_DE: &Neu

en: &No
de_DE: &Nein

en: &Not now
de_DE: &Nicht jetzt

en: &Number of lines per page
de_DE: Anzahl Zeilen pro &Seite

en: &Output table:
de_DE: &Ausgabetabelle:

en: &Pages
de_DE: &Seiten

en: &Paragraph indentation
de_DE: Absatzein&rückung

en: &Paragraph style:
de_DE: &Absatz-Eigenschaft:

en: &Pattern
de_DE: &Suchen nach

en: &Pitch
de_DE: Ton&höhe

en: &Play audio coordinates when mouse moves
de_DE: &Audio-Koordinaten bei Maus-Bewegungen

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
de_DE: &Sound beim Umschalten des Bildschirmvorhangs

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
de_DE: &Sounds beim Starten und Beenden von NVDA abspielen

en: &Port:
de_DE: A&nschluss:

en: &Postpone update
de_DE: Update &verschieben

en: &Preferences
de_DE: &Optionen

en: &Proceed with installation (not recommended)
de_DE: Installation &fortsetzen (nicht empfohlen)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
de_DE: Interpunktion und &Symbol-Aussprache...

en: &Python console
de_DE: Python-&Konsole

en: &Rate
de_DE: &Geschwindigkeit

en: &Remove
de_DE: &Entfernen

en: &Rename
de_DE: &Umbenennen

en: &Replacement
de_DE: &Ersetzen durch

en: &Revert to saved configuration
de_DE: Gespeicherte Konfiguration zu&rücksetzen

en: &Review add-ons...
de_DE: Erweiterungen ü&berprüfen...

en: &Save configuration
de_DE: Konfiguration &speichern

en: &Save configuration when exiting NVDA
de_DE: Einstellungen beim &Beenden speichern

en: &Select NVDA Modifier Keys
de_DE: NVDA-&Taste auswählen

en: &Send actual symbol to synthesizer
de_DE: &Aktuelles Symbol an Sprachausgabe senden

en: &Settings...
de_DE: &Einstellungen...

en: &Sheets
de_DE: &Arbeitsblätter

en: &Show Braille Viewer on Startup
de_DE: &Braille-Betrachter beim Starten anzeigen

en: &Show Speech Viewer on Startup
de_DE: &Sprachbetrachter beim Starten anzeigen

en: &Show cursor
de_DE: &Cursor anzeigen

en: &Show this dialog when NVDA starts
de_DE: Dieses Dialogfeld beim NVDA-&Start anzeigen

en: &Simple review mode
de_DE: Einfacher Dar&stellungsmodus

en: &Sound split mode:
de_DE: Modus der &Sound-Teilung:

en: &Speech viewer
de_DE: &Sprachausgaben-Betrachter

en: &Start the new portable copy after creation
de_DE: Portable Version nach dem Erstellen &starten

en: &Symbols
de_DE: &Symbole

en: &Synthesizer:
de_DE: &Sprachausgabe:

en: &Tables
de_DE: &Tabellen

en: &Temporary dictionary...
de_DE: &Temporäres Wörterbuch...

en: &Tools
de_DE: Werk&zeuge

en: &Touch typing mode
de_DE: &Touch-Eingabemodus

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
de_DE: Nur Tasten im virtuellen Dokument &verarbeiten

en: &Triggers...
de_DE: &Trigger...

en: &Type
de_DE: &Typ

en: &Update notifications:
de_DE: &Update-Benachrichtigungen:

en: &Update now
de_DE: &Jetzt aktualisieren

en: &Update to NVDA {version}
de_DE: NVDA auf Version {version} akt&ualisieren

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
de_DE: &Dauergroßschreibtaste als NVDA-Taste verwenden

en: &User Guide
de_DE: &Benutzerhandbuch

en: &Voice
de_DE: &Stimme

en: &Voice dictionary...
de_DE: St&immen-Wörterbuch...

en: &Yes
de_DE: &Ja

en: (normal configuration)
de_DE: (Standard-Konfiguration)

en: ***
de_DE: pef

en: 0 matches
de_DE: Keine Übereinstimmungen

en: 1 suggestion
de_DE: Ein Vorschlag

en: 1.5 line spacing
de_DE: 1,5 Zeilenabstand

en: 100 percent Stacked Area
de_DE: gestapelte Fläche (100 Prozent)

en: 100 percent Stacked Bar
de_DE: gestapelter Balken (100 Prozent)

en: 100 percent Stacked Column
de_DE: Gestapelte Säule (100 Prozent)

en: 100 percent Stacked Cone Bar
de_DE: Gestapelte Kegel (100 Prozent, waagerecht)

en: 100 percent Stacked Cone Column
de_DE: Gestapelte Kegel (100 Prozent, senkrecht)

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
de_DE: Gestapelte Zylinder (100 Prozent, waagerecht)

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
de_DE: Gestapelte Zylinder (100 Prozent, senkrecht)

en: 100 percent Stacked Line
de_DE: Gestapelte Linie (100 Prozent)

en: 100 percent Stacked Line with Markers
de_DE: Gestapelte Linie mit Markierungen (100 Prozent)

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
de_DE: Gestapelte Pyramide (100 Prozent, waagerecht)

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
de_DE: Gestapelte Pyramide (100 Prozent, senkrecht)

en: 12.5% gray
de_DE: 12,5 Prozent grau

en: 25% gray
de_DE: 25 Prozent grau

en: 3D 100 percent Stacked Bar
de_DE: 100% Gestapelter 3D-Balken

en: 3D 100 percent Stacked Column
de_DE: 100% Gestapelte 3D-säule

en: 3D Area
de_DE: 3D-Fläche

en: 3D Clustered Bar
de_DE: Gruppierter 3D-Balken

en: 3D Clustered Column
de_DE: Gruppierte 3D-Säule

en: 3D Column
de_DE: 3D-Säule

en: 3D Cone Column
de_DE: 3D-Kegel (senkrecht)

en: 3D Cylinder Column
de_DE: 3D-Zylinder (senkrecht)

en: 3D Line
de_DE: 3D-Linie

en: 3D Pie
de_DE: 3D-Kreisdiagramm

en: 3D Pyramid Column
de_DE: 3D-Pyramide (senkrecht)

en: 3D Stacked Area
de_DE: gestapelte 3D-Fläche

en: 3D Stacked Bar
de_DE: gestapelter 3D-Balken

en: 3D Stacked Column
de_DE: gestapelte 3D-Säule

en: 3D Surface
de_DE: 3D-Fläche

en: 3D Surface (wireframe)
de_DE: Oberfläche mit einem visuellen 3D-Effekt (Drahtmodell)

en: 50% gray
de_DE: 50 Prozent grau

en: 6.25% gray
de_DE: 6,25 Prozent grau

en: 75% gray
de_DE: 75 Prozent grau

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
de_DE: Ein Dialogfeld zum Auswählen eines Standard-Wörterbuchs, in dem neue Einträge hinzugefügt werden können

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
de_DE: Ein Dialogfeld zum Auswählen eines temporären Wörterbuchs, in dem neue Einträge hinzugefügt werden können

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
de_DE: Ein Dialogfeld zum Auswählen eines Stimmen-Wörterbuchs, in dem neue Einträge hinzugefügt werden können

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
de_DE: Ein kostenloser und quelloffener Screenreader für Microsoft Windows

en: A pattern is required.
de_DE: Eine Vorgabe ist erforderlich.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
de_DE: Eine portable Version befindet sich bereits in "{portableDirectory}". Möchten Sie sie aktualisieren?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
de_DE: Eine ältere NVDA-Version wurde auf Ihrem System gefunden. Diese Version wird aktualisiert.

en: A profile cannot have an empty name.
de_DE: Das Profil muss einen Namen enthalten.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
de_DE: Eine Version dieser NVDA-Erweiterung ist bereits installiert. Möchten Sie die {summary} Version {curVersion} auf die Version {newVersion} aktualisieren?

en: About NVDA
de_DE: NVDA-Informationen

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
de_DE: Diese NVDA-Aktion ist in der Windows-Store-Version nicht verfügbar

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
de_DE: Die Aktion ist in einer temporären NVDA-Version nicht verfügbar

en: Action unavailable in secure context
de_DE: Diese Aktion ist im geschützten Kontext nicht verfügbar

en: Action unavailable while Windows is locked
de_DE: Aktion ist nicht verfügbar, sobald Windows gesperrt ist

en: Action unavailable while a dialog requires a response
de_DE: Diese Aktion ist nicht verfügbar, während ein Dialogfeld eine Antwort erfordert

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
de_DE: Aktion nicht verfügbar, während der Braille-Modus Sprachausgabenverlauf anzeigen aktiv ist

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
de_DE: Aktion ist nicht verfügbar. Ausgabe der Braillezeile ist an den Fokus gekoppelt

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
de_DE: Schaltet das Konfigurationsprofil für {profile} ein oder aus

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
de_DE: Aktiviert den Store für NVDA-Erweiterungen zum Durchsuchen und Verwalten von NVDA-Erweiterungspaketen

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
de_DE: Schaltet die NVDA-interne Python-Konsole ein, nützlich für Entwickler

en: Activates the current object in the document
de_DE: Aktiviert das aktuelle Objekt im Dokument

en: Activates the text at the cursor if possible
de_DE: Aktiviert den Text unter dem Cursor, falls möglich

en: Add Dictionary Entry
de_DE: Wörterbuch-Eintrag hinzufügen

en: Add Symbol
de_DE: Symbol hinzufügen

en: Add-on Installation
de_DE: NVDA-Erweiterung installieren

en: Add-on Store
de_DE: Store für NVDA-Erweiterungen

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
de_DE: In dieser NVDA-Version aus dem Windows-Store können keine NVDA-Erweiterungen installiert werden

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
de_DE: In Ihrem Benutzerkonfigurationsordner wurden NVDA-Erweiterungen gefunden. Es stellt ein Sicherheitsrisiko dar, diese in den Systemkonfigurationsordner zu kopieren. Möchten Sie Ihre Einstellungen trotzdem kopieren?

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Afrikaans grade 1
de_DE: Vollschrift (Afrikaans)

en: Afrikaans grade 2
de_DE: Kurzschrift (Afrikaans)

en: Akkadian (Borger) grade 1
de_DE: Akkadische Vollschrift (Borger)

en: Akkadian (US) grade 1
de_DE: Akkadische Vollschrift (amerikanisch)

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
de_DE: Alle NVDA-Erweiterungen sind nun deaktiviert. Sie werden beim nächsten Start von NVDA wieder aktiv sein. Es sei denn, Sie deaktivieren sie erneut.

en: All dots
de_DE: Alle Punkte

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
de_DE: NV Access erlauben, NVDA-Nutzungsstatistiken zu sammeln

en: Allow skim &reading in Say All
de_DE: &Navigation während "Alles Lesen" erlauben

en: Alpha numeric input
de_DE: Alphanumerische Eingabe

en: Already in a content recognition result
de_DE: Bereits in den Ergebnissen der Inhaltserkennung

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden bereits als Beginn der Spaltenbeschriftung festgelegt

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden bereits als Beginn der Zeilenbeschriftung festgelegt

en: Already set {address} as start of column headers
de_DE: Die Zelle {address} wurde bereits als Beginn der Spaltenbeschriftung zugewiesen

en: Already set {address} as start of row headers
de_DE: Die Zelle {address} wurde bereits als Beginn der Zeilenbeschriftung festgelegt

en: Always
de_DE: Immer

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
de_DE: Beim Aktivieren des Bildschirmvorhangs &immer eine Warnung anzeigen

en: Always duck
de_DE: Immer

en: Always fill display
de_DE: Immer Braille-Anzeige füllen

en: Always include short character &description when announcing candidates
de_DE: Bei der Ansage der Zeichensätze immer &kurze Zeichenbeschreibungen einbeziehen

en: Annotations
de_DE: Anmerkungen

en: Announce &selected candidate
de_DE: Aus&gewählten Zeichensatz ansagen

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
de_DE: Liest den markierten Text in Eingabefeldern und Dokumenten vor. Zweimaliges Drücken buchstabiert die Auswahl. Dreimaliges Drücken buchstabiert die Auswahl phonetisch. Viermaliges Drücken zeigt den Text in einem durchsuchbaren Fenster.

en: Answer to:
de_DE: Antwort an:

en: Appointment {subject}, {time}
de_DE: Termin {subject} um {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
de_DE: Arabische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Arabic grade 1
de_DE: Arabische Vollschrift

en: Arabic grade 2
de_DE: Arabische Kurzschrift

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
de_DE: Möchten Sie wirklich diese NVDA-Erweiterung installieren?
    Installieren Sie nur NVDA-Erweiterungen aus vertrauenswürdigen Quellen.
    NVDA-Erweiterung: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
de_DE: Möchten Sie wirklich alle Einträge in diesem Wörterbuch entfernen?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
de_DE: Möchten Sie wirklich alle Tastenbefehle auf die Standard-Einstellungen zurücksetzen?
    
    			Alle Ihre benutzerdefinierten Gesten, ob zuvor festgelegt oder während dieser Sitzung definiert, gehen verloren.
    			Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Area
de_DE: Fläche

en: Arti&cles
de_DE: Arti&keln

en: Assamese grade 1
de_DE: Assamesische Vollschrift

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
de_DE: Es muss mindestens eine NVDA-Modifikatortaste festgelegt werden. Die Dauergroßschreibtaste bleibt als Änderung der NVDA-Taste erhalten.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
de_DE: Mindestens eine Taste muss als NVDA-Taste definiert sein.

en: At least one sound split mode has to be checked.
de_DE: Mindestens ein Modus für die Sound-Teilung muss ausgewählt sein.

en: At least two speech modes have to be checked.
de_DE: Es müssen mindestens zwei Sprachmodi aktiviert sein.

en: Attachments
de_DE: Anlagen

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
de_DE: Sprachausgabe unterbrechen, wenn das Ereignis für den Fokus abgelaufen ist:

en: Audio d&ucking mode:
de_DE: Modus zur Red&uzierung anderer Audio-Quellen:

en: Audio ducking not supported
de_DE: Das Reduzieren der Lautstärke wird nicht unterstützt

en: Audio indication of focus and browse modes
de_DE: Akustische Ausgabe von Fokus- und Lesemodus

en: Audio output &device:
de_DE: Audio-Ausgabe&gerät:

en: Automatic
de_DE: Automatisch

en: Automatic &Say All on page load
de_DE: Webseite nach dem Laden &automatisch vorlesen

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
de_DE: Automatisch (Diff Match Patch bevorzugt)

en: Automatic (prefer UIA)
de_DE: Automatisch (UIA bevorzugt)

en: Automatic (prefer selective)
de_DE: Automatisch (Ausgewählt bevorzugt)

en: Automatic dialect switching (when supported)
de_DE: Dialekte automatisch wechseln (falls unterstützt)

en: Automatic focus mode for caret movement
de_DE: Bei Bewegungen des System-Cursors automatisch den Fokusmodus einschalten

en: Automatic focus mode for focus changes
de_DE: Bei Fokus-Änderungen automatisch den Fokusmodus einschalten

en: Automatic language and dialect switching on
de_DE: Automatische Sprach- und Dialektumschaltung eingeschaltet

en: Automatic language switching (when supported)
de_DE: Sprache automatisch wechseln (falls unterstützt)

en: Automatic language switching off
de_DE: Automatische Sprachumschaltung ausgeschaltet

en: Automatic language switching on
de_DE: Automatische Sprachumschaltung eingeschaltet

en: Automatic refresh of recognition result failed
de_DE: Automatische Aktualisierung des Ergebnisses bei der Erkennung fehlgeschlagen

en: Automatically check for &updates to NVDA
de_DE: &Automatisch nach Updates suchen

en: Automatically report all available &candidates
de_DE: &Verfügbare Schriftsätze automatisch anzeigen

en: Automatically set system &focus to focusable elements
de_DE: System-&Fokus automatisch auf hervorhebbare Elemente positionieren

en: Automatically set system focus to focusable elements off
de_DE: System-Fokus automatisch auf hervorhebbare Elemente positionieren ausgeschaltet

en: Automatically set system focus to focusable elements on
de_DE: System-Fokus automatisch auf hervorhebbare Elemente positionieren eingeschaltet

en: Avoid splitting &words when possible
de_DE: &Wortumbruch verhindern, falls möglich

en: BCC:
de_DE: Blindkopie:

en: Bar of Pie
de_DE: Tortenstück

en: Baseline
de_DE: Grundlinie

en: Bashkir grade 1
de_DE: Baschkirische Vollschrift

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
de_DE: Baum / HumanWare / APH / Orbit-Braillezeilen

en: Beep
de_DE: Signaltöne

en: Beep and speak progress bar updates
de_DE: Fortschrittsbalken ansagen und mit Signaltönen

en: Beep for progress bar updates
de_DE: Fortschrittsbalken nur mit Signaltönen

en: Begins interaction with math content
de_DE: Startet die Interaktion mit mathematischen Inhalten

en: Belarusian computer braille
de_DE: Belarussische Computer-Braille-Schrift

en: Belarusian literary braille
de_DE: Belarussische Literatur-Braille-Schrift

en: Belarusian literary braille (detailed)
de_DE: Belarussische Braille-Schrift (ausführlich)

en: Bengali grade 1
de_DE: Bengalische Vollschrift

en: Bitmap placeholder
de_DE: Grafik

en: Blink cursor
de_DE: Blinkender Cursor

en: Block &quotes
de_DE: Zitat&blöcke

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
de_DE: Bluetooth-Anschluss: {port} {deviceName}

en: Bold off
de_DE: Fett ausgeschaltet

en: Bold on
de_DE: Fett eingeschaltet

en: Both Colors and Styles
de_DE: Beides - Farben und Formatierungen

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Braille &display:
de_DE: Braille&zeile:

en: Braille Display Error
de_DE: Fehler beim Laden der Braillezeile

en: Braille Unicode normalization default ({default})
de_DE: Standard der Unicode-Normalisierung in Braille ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
de_DE: Unicode-Normalisierung in Braille {state}

en: Braille cursor %s
de_DE: Braille-Cursor %s

en: Braille cursor is turned off
de_DE: Braille-Cursor ist ausgeschaltet

en: Braille cursor off
de_DE: Braille-Cursor ausgeschaltet

en: Braille cursor on
de_DE: Braille-Cursor eingeschaltet

en: Braille display
de_DE: Braillezeile

en: Braille focus context presentation: %s
de_DE: Kontext-Darstellung in Braille: %s

en: Braille inp&ut
de_DE: B&raille-Eingabe

en: Braille input disabled
de_DE: Braille-Eingabe ausgeschaltet

en: Braille input enabled
de_DE: Braille-Eingabe eingeschaltet

en: Braille mode {brailleMode}
de_DE: Braille-Modus {brailleMode}

en: Braille mode:
de_DE: Braille-Modus:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
de_DE: Auf Braillezeile den System-Cursor verschieben, sobald der NVDA-Cursor weitergeleitet wird, %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
de_DE: Auf Braillezeile den System-Cursor verschieben, sobald der NVDA-Cursor standardmäßig weitergeleitet wird (%s)

en: Braille show messages %s
de_DE: Braille-Meldungen anzeigen %s

en: Braille show selection %s
de_DE: Auswahl der Braille-Schrift anzeigen %s

en: Braille show selection default (%s)
de_DE: Standard-Einstellung für die Anzeige auf der Braillezeile (%s)

en: Braille tethered %s
de_DE: Braille-Darstellung gekoppelt: %s

en: Braille viewer disabled
de_DE: Braille-Betrachter ausgeschaltet

en: Braille viewer enabled
de_DE: Braille-Betrachter eingeschaltet

en: Browse Mode
de_DE: Lesemodus

en: Browse mode
de_DE: Lesemodus

en: Browse...
de_DE: Durchsuchen...

en: Bubble
de_DE: Blase

en: Bubble with 3D effects
de_DE: Blase mit 3D-Effekt

en: Bulgarian 8 dot computer braille
de_DE: Bulgarische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Bulgarian grade 1
de_DE: Bulgarische Vollschrift

en: Burmese grade 1
de_DE: Burmesische Vollschrift

en: Burmese grade 2
de_DE: Burmesische Kurzschrift

en: C&hange...
de_DE: Än&dern...

en: C&ontributors
de_DE: &Mitwirkende

en: CC:
de_DE: Kopie:

en: COM Registration Fixing Tool
de_DE: Behebungstool für die COM-Registrierung

en: CTRL+ALT+N
de_DE: STRG+ALT+N

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
de_DE: Das aktive Profil konnte nicht geändert werden, solange ein Dialogfeld von NVDA noch geöffnet ist

en: Can't find the documentation window.
de_DE: Das Fenster für die Dokumentation konnte nicht gefunden werden.

en: Can't select text, press twice to copy
de_DE: Der Text konnte nicht ausgewählt werden, zweimal Drücken zum Kopieren

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Candidate
de_DE: Schriftsatz

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden in der Spaltenbeschriftung nicht gefunden

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden in der Zeilenbeschriftung nicht gefunden

en: Cannot find {address}    in column headers
de_DE: Die Zelle {address} konnte in der Spaltenbeschriftung nicht gefunden werden

en: Cannot find {address}    in row headers
de_DE: Die Zelle {address} konnte in der Zeilenbeschriftung nicht gefunden werden

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
de_DE: Die NVDA-Erweiterung konnte nicht von diesem Pfad "{path}" installiert werden.
    NVDA muss während der Installation einer NVDA-Erweiterung ausgeführt werden.

en: Capital pitch change percentage
de_DE: Stimme bei Großbuchstaben anheben

en: Caret movement timeout (in ms)
de_DE: Zeitüberschreitung bei der Cursor-Bewegung (in Millisekunden)

en: Case &sensitive
de_DE: &Groß- und Kleinschreibung berücksichtigen

en: Catalan grade 1
de_DE: Katalanische Vollschrift

en: Category {categoryAxisData}:
de_DE: Kategorie {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
de_DE: Zell&rahmen:

en: Cell c&oordinates
de_DE: Zell&koordinaten

en: Center Title placeholder
de_DE: Zentrierter Titel

en: Central Kurdish grade 1
de_DE: Zentralkurdische Vollschrift

en: Change selected symbol
de_DE: Symbol ändern

en: Change tracking off
de_DE: Änderungsverfolgung ausgeschaltet

en: Change tracking on
de_DE: Änderungsverfolgung eingeschaltet

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
de_DE: Es wurden Änderungen an den NVDA-Erweiterungen vorgenommen. NVDA muss neu gestartet werden, damit diese Änderungen wirksam werden. Jetzt neu starten?

en: Character: {}
    Replacement: {}
de_DE: Zeichen: {}
    Ersatz: {}

en: Chart Elements
de_DE: Diagramm-Elemente

en: Chart area
de_DE: Diagrammbereich

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
de_DE: Diagrammbereich, Höhe: {chartAreaHeight}, Breite: {chartAreaWidth}, Oben: {chartAreaTop}, Links: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
de_DE: Diagramm

en: Chart title: {chartTitle}
de_DE: Diagramm-Titel: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
de_DE: Diagramm-Titel ist {chartTitle} Typ ist {chartType}

en: Checking for Update
de_DE: Nach Updates suchen

en: Checking for update
de_DE: Es wird nach Updates gesucht

en: Chichewa (Malawi) literary braille
de_DE: Literatur-Braille-Schrift (Chichewa, Malawi)

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
de_DE: Chinesisch (China, Mandarin) Aktuelles Braille-System

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
de_DE: Chinesisch (China, Mandarin) Aktuelles Braille-System (ohne Laute)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
de_DE: Chinesisch (China, Mandarin) zweistimmiges Braille-System

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
de_DE: Chinesisch (Hongkong, Kantonesisch)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
de_DE: Chinesisch (Taiwan, Mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
de_DE: Chinesische Braille-Schrift (vereinfachte chinesische Schriftzeichen)

en: Clear the output pane
de_DE: Ausgabefenster löschen

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
de_DE: Simuliert einen einzelnen Klick mit der linken Maustaste an der aktuellen Mausposition

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
de_DE: Klicken Sie mit der rechten Maustaste auf der aktuellen Position auf dem Touchscreen. Dies wird in der Regel zur Aktivierung eines Kontextmenüs verwendet.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
de_DE: Simuliert einen einzelnen Klick mit der rechten Maustaste an der aktuellen Mausposition

en: Clustered Bar
de_DE: Gruppierter Balken

en: Clustered Column
de_DE: Gruppierte Säule

en: Clustered Cone Bar
de_DE: Gruppierte Kegel (waagerecht)

en: Clustered Cone Column
de_DE: Gruppierte Kegel (senkrecht)

en: Clustered Cylinder Bar
de_DE: Gruppierte Zylinder (waagerecht)

en: Clustered Pyramid Bar
de_DE: Gruppierte Pyramide (waagerecht)

en: Clustered Pyramid Column
de_DE: Gruppierte Pyramide (senkrecht)

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Command line option: {langDesc}
de_DE: Kommandozeilen-Option: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
de_DE: Der Befehl wird in diesem Dokumenttyp nicht unterstützt. Die ersten Spalten der Tabellen werden automatisch als Zeilenüberschriften festgelegt.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
de_DE: Der Befehl wird in diesem Dokumenttyp nicht unterstützt. Die ersten Zeilen der Tabellen werden automatisch als Spaltenüberschriften festgelegt.

en: Commands &Quick Reference
de_DE: &Kurzreferenz zu den Befehlen

en: Commands Quick Reference
de_DE: Kurzübersicht der Befehle

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comment thread: {comment}  by {author}
de_DE: Kommentar-Thread: {comment} von {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
de_DE[0]: Kommentarbaum: {comment} von {author} mit {numReplies} Antwort
de_DE[1]: Kommentarbaum: {comment} von {author} mit {numReplies} Antworten

en: Comment: {comment} by {author}
de_DE: Kommentar : {comment} von {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
de_DE: Kommentar: {comment} von {author} am {date}

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Composition
de_DE: Zusammensetzung

en: Configuration
de_DE: Konfiguration

en: Configuration File Error
de_DE: Fehler in der Konfigurations-Datei

en: Configuration Profiles
de_DE: Konfigurationsprofile verwalten

en: Configuration applied
de_DE: Konfiguration übernommen

en: Configuration profile triggers disabled
de_DE: Profil-Trigger deaktiviert

en: Configuration profile triggers enabled
de_DE: Profil-Trigger aktiviert

en: Configuration profiles
de_DE: Konfigurationsprofile

en: Configuration restored to factory defaults
de_DE: Die Standard-Einstellungen wurden wiederhergestellt

en: Configuration saved
de_DE: Konfiguration gespeichert

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
de_DE: Konfiguriert, wie viele Informationen NVDA zu Steuerelementen darstellt. Diese Optionen gelten für die Ansage des Fokus und die Objekt-Navigation in NVDA, jedoch nicht beim Lesen von Textinhalten, z. B. Webinhalte im Lesemodus.

en: Configure visual aids.
de_DE: Konfiguration visueller Darstellungen.

en: Confirm Deletion
de_DE: Löschen bestätigen

en: Connecting
de_DE: Verbindung wird hergestellt

en: Content is not visible
de_DE: Inhalt nicht sichtbar

en: Copied to clipboard: {text}
de_DE: In die Zwischenablage kopiert: {text}

en: Copied: {text}
de_DE: Kopiert: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
de_DE: Kopiert den Inhalt der Statusleiste der aktuellen Anwendung in die Zwischenablage.

en: Coptic 8 dot computer braille
de_DE: Koptische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Copy &portable configuration to current user account
de_DE: Konfiguration aus der &portablen Version in das aktuelle Benutzerkonto kopieren

en: Copy current &user configuration
de_DE: Einstellungen des aktuellen &Benutzers kopieren

en: Copying Settings
de_DE: Einstellungen kopieren

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
de_DE: © {years} NVDA-Mitwirkende

en: Corners
de_DE: Ecken

en: Could not disable screen curtain
de_DE: Der Bildschirmvorhang konnte nicht deaktiviert werden

en: Could not enable screen curtain
de_DE: Der Bildschirmvorhang konnte nicht aktiviert werden

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
de_DE: Der Bildschirmvorhang konnte bei der Erkennung des Inhalts nicht aktiviert werden

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
de_DE: Folgende Quellen für Verbesserungen visueller Darstellungen konnten nicht ordnungsgemäß beendet werden:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
de_DE: Die Quelle {providerName} für die Verbesserungen visueller Darstellungen konnte nicht ordnungsgemäß beendet werden

en: Could not load the %s synthesizer.
de_DE: Die Sprachausgabe %s konnte nicht geladen werden.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
de_DE: Die folgenden Quellen für Verbesserungen visueller Darstellungen konnten nicht geladen werden:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
de_DE: Die Braillezeile {display} konnte nicht geladen werden.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
de_DE: Die Quelle {providerName} für die Verbesserungen visueller Darstellungen konnte nicht geladen werden

en: Could not save configuration - probably read only file system
de_DE: Die Konfiguration konnte nicht gespeichert werden. Möglicherweise verwenden Sie ein schreibgeschütztes Dateisystem

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
de_DE: &Desktop-Verknüpfung und Tastenkombination erstellen (Strg+Alt+N)

en: Create &portable copy
de_DE: &Portable Version erstellen

en: Create Portable NVDA
de_DE: Portable NVDA-Version erstellen

en: Create a &new folder for the portable copy
de_DE: &Neuen Ordner für die portable Version erstellen

en: Creating Portable Copy
de_DE: Portable Version erstellen

en: Croatian 8 dot computer braille
de_DE: Kroatische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Croatian grade 1
de_DE: Kroatische Vollschrift

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
de_DE: Vollschrift (Keilschrift, transkribiert)

en: Current application (%s)
de_DE: Aktuelle Anwendung (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
de_DE: Cursor-Blinkgeschwindigkeit

en: Cursor shape for &focus:
de_DE: Cursor-Form für &Fokus:

en: Cursor shape for &review:
de_DE: Cursor-Form für &NVDA-Cursor:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
de_DE: Wechseln der Stufen bei der Unicode-Normalisierungen für die Ausgabe in Braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
de_DE: Schaltet zwischen den Cursor-Varianten um

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
de_DE: Wechseln des System-Cursors auf der Braillezeile beim Weiterleiten der Statusanzeige für den Cursor

en: Cycle through the braille show messages modes
de_DE: Schaltet die Modi der Meldungen auf der Braillezeile um

en: Cycle through the braille show selection states
de_DE: Schaltet die Auswahlstufen der Braillezeile um

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
de_DE: Stellen Sie zwischen den möglichen Modi ein, um Tabellenzeilen- und Spaltenüberschriften mitgeteilt zu bekommen

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
de_DE: Wechseln der Stufen bei der Unicode-Normalisierungen für die Sprachausgabe

en: Cycles between available touch modes
de_DE: Wechselt zwischen den verfügbaren Touch-Modi

en: Cycles between speech modes.
de_DE: Wechselt zwischen Sprachmodi.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
de_DE: Schaltet zwischen verschiedenen Modi zum Reduzieren der Lautstärke anderer Audioquellen um

en: Cycles through line indentation settings
de_DE: Wechselt durch die Einstellungen für die Zeileneinrückungen

en: Cycles through paragraph navigation styles
de_DE: Wechselt durch die Absatz-Navigations-Eigenschaften

en: Cycles through sound split modes
de_DE: Wechselt zwischen den Modi der Sound-Teilung

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
de_DE: Wechselt zwischen den unterschiedlichen Ausführlichkeitsstufen, mit denen festgelegt wird, welche  Sonderzeichen ausgesprochen werden sollen

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
de_DE: Wechselt durch die verfügbaren Sprachen für die Windows-Texterkennung

en: Cycles through the cell border reporting settings
de_DE: Wechselt die Amsage für die Einstellung der Zellenrahmen

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
de_DE: Wechselt zwischen den möglichen Modi des automatischen Sprachenwechsels: aus, nur Sprache sowie Sprache und Dialekt.

en: Czech 8 dot computer braille
de_DE: Tschechische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Czech grade 1
de_DE: Tschechische Vollschrift

en: Danish 6 dot grade 1
de_DE: Dänische Vollschrift, 6-Punkt

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
de_DE: Dänische Vollschrift, 6-Punkt (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
de_DE: Dänische Kurzschrift, 6-Punkt

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
de_DE: Dänische Kurzschrift, 6-Punkt (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
de_DE: Dänische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
de_DE: Dänische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
de_DE: Dänische Vollschrift, 8-Punkt

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
de_DE: Dänische Vollschrift, 8-Punkt (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
de_DE: Dänische Kurzschrift, 8-Punkt

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
de_DE: Dänische Kurzschrift, 8-Punkt (1993)

en: Data Label
de_DE: Datenbeschriftung

en: Data Table
de_DE: Datentabelle

en: Data validation prompt: {0}
de_DE: Aufforderung zur Datenüberprüfung: {0}

en: Date placeholder
de_DE: Datum

en: Date:
de_DE: Datum:

en: Debug logging
de_DE: Debug-Protokollierung

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
de_DE: Verringert den Wert der aktuell gewählten Einstellung im Sprachausgaben-Einstellungsring

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
de_DE: Verringert die gerade aktive Einstellung im Einstellungsring der Sprachausgabe in größeren Schritten

en: Default (Yes)
de_DE: Standard (Ja)

en: Default ({})
de_DE: Standard ({})

en: Default dictionary
de_DE: Standard-Wörterbuch

en: Destination of: {name}
de_DE: Ziel von: {name}

en: Dictionary Entry Error
de_DE: Fehler im Wörterbuch-Eintrag

en: Diffing
de_DE: Abweichend

en: Directory Exists
de_DE: Ordner existiert bereits

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Dismiss the recognition result
de_DE: Ergebnisse der Inhaltserkennung verwerfen

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Display Unit Label
de_DE: Beschriftung der Anzeigeeinheit

en: Display nonprinting characters
de_DE: Nichtdruckbare Zeichen anzeigen

en: Displays one of the recent messages
de_DE: Zeigt die neueste Nachricht an

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
de_DE: Zeigt das Ziel der Link-Adresse an der Position des Cursors oder des Fokus in einem Fenster an, anstatt sie nur mitzuteilen. Kann von Braille-Nutzern bevorzugt werden.

en: Distribution:
de_DE: Verteiler:

en: Document Formatting
de_DE: Dokument-Formatierungen

en: Document Navigation
de_DE: Dokument-Navigation

en: Document formatting
de_DE: Dokument-Formatierungen

en: Document information
de_DE: Dokument-Informationen

en: Document review
de_DE: Dokumentbetrachter

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Dot 8
de_DE: Punkt 8

en: Dot firm&ness
de_DE: Pu&nktstärke

en: Dots 7 and 8
de_DE: Punkte 7 und 8

en: Double line spacing
de_DE: Doppelter Zeilenabstand

en: Doughnut
de_DE: Ring

en: Down Bars
de_DE: Negative Abweichungsbalken

en: Downloading
de_DE: Herunterladen

en: Downloading Update
de_DE: Update wird heruntergeladen

en: Drop Lines
de_DE: Bezugslinie

en: Duck when outputting speech and sounds
de_DE: Nur beim Vorlesen und bei Sounds

en: Dutch 6 dot
de_DE: Niederländische Braille-Schrift, 6-Punkt

en: Dutch 8 dot
de_DE: Niederländische Braille-Schrift, 8-Punkt

en: E&mphasis
de_DE: &Hervorhebung

en: E&xit
de_DE: &Beenden

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
de_DE: Aktuelles &Wort in Computerbraille ausschreiben

en: EcoBraille displays
de_DE: EcoBraille-Braillezeilen

en: Edge of table
de_DE: Tabellenrand

en: Edit Dictionary Entry
de_DE: Wörterbuch-Eintrag bearbeiten

en: Editable Text
de_DE: Eingabefeld

en: Editing note for cell {address}
de_DE: Anmerkung für die Zelle {address} bearbeiten

en: Editing profile {profile}
de_DE: Profil {profile} in Bearbeitung

en: Elapsed time not available
de_DE: Verstrichene Zeit nicht verfügbar

en: Elements
de_DE: Elemente

en: Elements List
de_DE: Elementliste

en: Empty slide
de_DE: Leere Folie

en: Emulate key press: {emulateGesture}
de_DE: Tastendruck emulieren: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
de_DE: Emulierte System-Tasten

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
de_DE: Emuliert das Drücken der %s-Taste auf der Tastatur

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
de_DE: Benutzerdefinierten Code aus dem Developer Scratchpad-Verzeichnis laden

en: Enable mouse &tracking
de_DE: &Maus-Verfolgung einschalten

en: Enable touch interaction support
de_DE: Unterstützung der Touch-Interaktion aktivieren

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Enabled logging categories
de_DE: Aktivierte Kategorien bei der Protokollierung

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
de_DE: Durch Aktivieren des Bildschirmvorhangs wird der Bildschirm komplett verdunkelt. Stellen Sie sicher, dass Sie ohne Nutzung des Bildschirms am Computer arbeiten können.
    
    Möchten Sie fortfahren?

en: Endnotes
de_DE: Endnoten

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
de_DE: Englische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt (Großbritannien)

en: English (U.K.) grade 1
de_DE: Englische Vollschrift (Großbritannien)

en: English (U.K.) grade 2
de_DE: Englische Kurzschrift (Großbritannien)

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
de_DE: Englische Computer-Braille-Schrift, 6-Punkt (Vereinigte Staaten)

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
de_DE: Englische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt (Vereinigte Staaten)

en: English (U.S.) grade 1
de_DE: Englische Vollschrift (Vereinigte Staaten)

en: English (U.S.) grade 2
de_DE: Englische Kurzschrift (Vereinigte Staaten)

en: English North American Braille Computer Code
de_DE: Englischer Computer-Braille-Code (Nordamerika)

en: Enter gesture to emulate:
de_DE: Geben Sie einen Tastenbefehl zur Emulation ein:

en: Enter input gesture:
de_DE: Drücken Sie den gewünschten Tastenbefehl:

en: Erases the last entered braille cell or character
de_DE: Löscht die letzte Braille-Eingabe

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error Bars
de_DE: Fehlerbalken

en: Error Copying
de_DE: Fehler beim Kopieren

en: Error activating profile.
de_DE: Fehler bei der Aktivierung des Profils.

en: Error checking for update.
de_DE: Fehler bei der Suche nach Updates.

en: Error copying NVDA user settings
de_DE: Fehler beim Kopieren der benutzerdefinierten Einstellungen

en: Error creating profile - probably read only file system.
de_DE: Fehler beim Erstellen des Profils, möglicherweise verwenden Sie ein Datei-System ohne Schreibberechtigungen.

en: Error deleting profile.
de_DE: Fehler beim Löschen des Profils.

en: Error downloading update.
de_DE: Fehler beim Update-Download.

en: Error in appModule %s
de_DE: Fehler im Anwendungsmodul "%s"

en: Error renaming profile.
de_DE: Fehler beim Umbenennen des Profils.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
de_DE: Fehler beim Speichern des Profil-Triggers, möglicherweise verwenden Sie ein Datei-System ohne Schreibberechtigungen.

en: Error saving log: %s
de_DE: Fehler beim Speichern des Protokolls %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
de_DE: Fehler beim Speichern der benutzerdefinierten Tastenbefehle, möglicherweise verwenden Sie ein schreibgeschütztes Dateisystem.

en: Error: {errorText}
de_DE: Fehler: {errorText}

en: Esperanto grade 1
de_DE: Spanische Vollschrift (Esperanto)

en: Estonian grade 0
de_DE: Estnische Basisschrift

en: Ethiopic grade 1
de_DE: Äthiopische Vollschrift

en: Eurobraille displays
de_DE: EuroBraille-Braillezeilen

en: Even pages footer
de_DE: Fußzeile auf geraden Seiten

en: Even pages header
de_DE: Kopfzeile auf geraden Seiten

en: Execute a previously downloaded NVDA update
de_DE: Zuvor heruntergeladenes NVDA-Update ausführen

en: Exit
de_DE: Beenden

en: Exit NVDA
de_DE: NVDA beenden

en: Exit math interaction
de_DE: Mathematische Interaktion beenden

en: Expanded symbol ({})
de_DE: Erweitertes Symbol ({})

en: Exploded 3D Pie
de_DE: Explodierter 3D-Kreis

en: Exploded Doughnut
de_DE: Explodierter Ring

en: Exploded Pie
de_DE: Explodierter kreis

en: Explore NVDA user configuration directory
de_DE: Verzeichnis der NVDA-Benutzereinstellungen durchsuchen

en: Exponential
de_DE: Exponentiell

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
de_DE: Der reguläre Ausdruck für den Textabsatz konnte nicht kompiliert werden: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
de_DE: Die portable NVDA-Version konnte nicht erstellt werden: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
de_DE: Die Installation der NVDA-Erweiterung von %s ist fehlgeschlagen

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
de_DE: Fehler beim Öffnen der NVDA-Erweiterung  %s - fehlende Datei oder ungültiges Datei-Format

en: Feature unavailable.
de_DE: Die Funktion steht nicht zur Verfügung.

en: File in Use
de_DE: Datei wird verwendet

en: Filipino grade 2
de_DE: Philippinische Kurzschrift

en: Fill display for context changes
de_DE: Bei Kontextänderungen komplette Braille-Anzeige füllen

en: Filled Radar
de_DE: Gefülltes Netz

en: Filter b&y:
de_DE: &Filtern nach:

en: Find
de_DE: Suchen

en: Finnish 6 dot
de_DE: Finnische Braille-Schrift, 6-Punkt

en: Finnish 8 dot computer braille
de_DE: Finnische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: First page footer
de_DE: Fußzeile auf der ersten Seite

en: First page header
de_DE: Kopfzeile auf der ersten Seite

en: Floor
de_DE: Grundfläche

en: Fo&rmulas
de_DE: &Formeln

en: Focus context presentation:
de_DE: Kontext-Darstellung für das hervorgehobene Objekt:

en: Focus mode
de_DE: Fokusmodus

en: Follow &mouse cursor
de_DE: &Mauszeiger verfolgen

en: Follow System &Caret
de_DE: System-&Cursor verfolgen

en: Follow system &focus
de_DE: System-&Fokus verfolgen

en: Font
de_DE: Schrift

en: Font &size
de_DE: Schrift&größe

en: Font attrib&utes
de_DE: Schrift-Attrib&ute

en: Footer placeholder
de_DE: Fußzeile

en: Footnotes
de_DE: Fußnoten

en: Formatting
de_DE: Formatierung

en: Forward to:
de_DE: Weiterleiten an:

en: Fra&mes
de_DE: &Rahmen

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
de_DE: Focus- / PAC-Mate-Serien von Freedom Scientific

en: French (unified) 6 dot computer braille
de_DE: Französische Computer-Braille-Schrift, 6-Punkt (vereinheitlicht)

en: French (unified) 8 dot computer braille
de_DE: Französische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt (vereinheitlicht)

en: French (unified) grade 2
de_DE: Französische Kurzschrift (vereinheitlicht)

en: From:
de_DE: Von:

en: Full shaped mode
de_DE: Vollschattierter Modus

en: General
de_DE: Allgemein

en: Georgian literary braille
de_DE: Georgisch Literatur-Braille-Schrift

en: German 6 dot computer braille
de_DE: Deutsche Computer-Braille-Schrift, 6-Punkt

en: German 8 dot computer braille
de_DE: Deutsche Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: German grade 0
de_DE: Deutsche Basisschrift

en: German grade 0 (detailed)
de_DE: Deutsche Basisschrift (ausführlich)

en: German grade 1
de_DE: Deutsche Vollschrift

en: German grade 1 (detailed)
de_DE: Deutsche Vollschrift (ausführlich)

en: German grade 2
de_DE: Deutsche Kurzschrift

en: German grade 2 (detailed)
de_DE: Deutsche Kurzschrift (ausführlich)

en: Global
de_DE: Überall

en: Greek (Greece)
de_DE: Griechisch (Griechenland)

en: Greek international braille
de_DE: Griechisch, Braille (international)

en: Gridlines are visible
de_DE: Gitternetzlinien sind sichtbar

en: Gujarati grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Gujarati)

en: H&eaders
de_DE: Übersc&hriften

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
de_DE: HID-Tastatur-Simulation ist nicht verfügbar.

en: HID keyboard simulation disabled
de_DE: HID-Tastatur-Simulation ausgeschaltet

en: HID keyboard simulation enabled
de_DE: HID-Tastatur-Simulation eingeschaltet

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
de_DE: Braille-Sense- / Braille-EDGE- / Smart-Beetle- / Sync-Braille-Serien von HIMS

en: Half shaped mode
de_DE: Halbschattierter Modus

en: Handle keys from other &applications
de_DE: Tastendrücke anderer &Anwendungen verarbeiten

en: Handled by application
de_DE: Wird von der Anwendung behandelt

en: Handout Master view
de_DE: Master-Handzettel-Ansicht

en: Handy Tech braille displays
de_DE: Handy Tech-Braillezeilen

en: Has appointment
de_DE: Enthält Termin

en: Has conditional formatting
de_DE: Enthält bedingte Formatierung

en: Has data validation
de_DE: Hat Datengültigkeit

en: Header placeholder
de_DE: Überschrifte

en: Hebrew (Biblical) grade 1
de_DE: Hebräische Vollschrift (biblisch)

en: Hebrew computer braille
de_DE: Hebräische Computer-Braille-Schrift

en: Hi Lo Lines
de_DE: Spannweitenlinie

en: Hide nonprinting characters
de_DE: Nichtdruckbare Zeichen ausblenden

en: High-Low-Close
de_DE: Höchst-Tiefst-Schlusskurs

en: Highlight browse &mode cursor
de_DE: Cursor im Lese&modus hervorheben

en: Highlight navigator &object
de_DE: Navigator-&Objekt hervorheben

en: Highlight system fo&cus
de_DE: System-Fo&kus hervorheben

en: Highlighted (mar&ked) text
de_DE: Hervorgehobener (mar&kierter) Text

en: Hindi grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Hindi)

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
de_DE: HumanWare Brailliant BI/B-Serien / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
de_DE: Ungarische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Hungarian grade 1
de_DE: Ungarische Vollschrift

en: Hungarian grade 2
de_DE: Ungarische Vollschrift

en: I &agree
de_DE: &Akzeptieren

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
de_DE: Mir ist bekannt, dass das Ändern dieser Einstellungen dazu führen kann, dass NVDA nicht richtig funktioniert.

en: I&nput gestures...
de_DE: Tasten&befehle...

en: I&nterrupt speech while scrolling
de_DE: &Unterbrechung der Sprache beim Navigieren

en: IME closed
de_DE: IME geschlossen

en: IME opened
de_DE: IME geöffnet

en: IP address
de_DE: IP-Adresse

en: Icelandic 8 dot computer braille
de_DE: Isländische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
de_DE: Bei einmal Drücken wird die aktuelle Uhrzeit und bei zweimal Drücken wird das aktuelle Datum angesagt

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
de_DE: Einmal Drücken wird der Text von der zuvor gesetzten Startmarke bis zur aktuellen Position des NVDA-Cursors markiert und zweimal Drücken wird der Text in die Zwischenablage kopiert

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
de_DE: Ignorieren von &Leerzeilen bei Mitteilung von Zeileneinrückungen

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
de_DE: Ignorieren von Leerzeilen bei Mitteilung von Zeileneinrückungen ausgeschaltet

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
de_DE: Ignorieren von Leerzeilen bei Mitteilung von Zeileneinrückungen eingeschaltet

en: Ignore mouse input from other &applications
de_DE: Maus-Eingaben anderer Anwendungen &ignorieren

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
de_DE: Um NVDA in Zukunft zu verbessern, möchte NV Access Nutzungsdaten von NVDA sammeln.
    
    Zu den Daten gehören Betriebssystem-, NVDA-Version, Sprache, Herkunftsland sowie bestimmte NVDA-Konfigurationen wie aktuelle Sprachausgabe, aktuelle Braillezeile und die verwendete Braille-Tabelle. Es werden weder gesprochene noch Braille-Inhalte jemals an NV Access gesendet.  Eine aktuelle Liste aller gesammelten Daten finden Sie im Benutzerhandbuch.
    
    Möchten Sie NV Access erlauben, diese Daten regelmäßig zu sammeln, um NVDA zu verbessern?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
de_DE: Unicode-Konsortiumsdaten (einschließlich Emoji) bei der Verarbeitung von Zeichen und Symbolen einbeziehen

en: Include l&ayout tables
de_DE: &Layouttabellen einbeziehen

en: Incompatible Add-ons
de_DE: Inkompatible NVDA-Erweiterungen

en: Incompatible add-ons
de_DE: Inkompatible NVDA-Erweiterungen

en: Incompatible reason
de_DE: Inkompatiblitätsgrund

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
de_DE: Erhöht den Wert der aktuell gewählten Einstellung im Sprachausgaben-Einstellungsring

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
de_DE: Erhöht die gerade aktive Einstellung im Einstellungsring der Sprachausgabe in größeren Schritten

en: Input
de_DE: Eingabe

en: Input Composition
de_DE: Eingabemethoden

en: Input Gestures
de_DE: Tastenbefehle

en: Input Message is {message}
de_DE: Die Eingabemeldung lautet {message}

en: Input Message is {title}: {message}
de_DE: Die Eingabemeldung lautet {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
de_DE: Ermöglicht das Eingeben von Braille-Zeichen über eine Braille-Tastatur

en: Install NVDA
de_DE: NVDA installieren

en: Install pending &update
de_DE: Ausstehendes Update &installieren

en: Install pending update
de_DE: Ausstehendes Update installieren

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
de_DE: Die Installation von {summary} {version} wurde blockiert. Die für diese NVDA-Erweiterung mindestens erforderliche NVDA-Version ist {minimumNVDAVersion}, Ihre aktuelle NVDA-Version ist {NVDAVersion}.

en: Installing Add-on
de_DE: Installation der NVDA-Erweiterung

en: Installing NVDA
de_DE: NVDA installieren

en: Insufficient Privileges
de_DE: Unzureichende Berechtigungen

en: International Phonetic Alphabet
de_DE: Internationales Phonetisches Alphabet

en: Invalid configuration
de_DE: Ungültige Konfiguration

en: Irish grade 1
de_DE: Irische Vollschrift

en: Irish grade 2
de_DE: Irische Kurzschrift

en: Israeli grade 1
de_DE: Israelische Vollschrift

en: Italian 6 dot computer braille
de_DE: Italienische Computer-Braille-Schrift, 6-Punkt

en: Italian 8 dot computer braille
de_DE: Italienische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Italic off
de_DE: Kursiv ausgeschaltet

en: Italic on
de_DE: Kursiv eingeschaltet

en: Japanese (Kantenji) literary braille
de_DE: Japanische Literatur-Braille-Schrift (Kantenji)

en: Justified
de_DE: Blocksatz

en: Kannada grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Kannada)

en: Kashmiri grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Kashmiri)

en: Kazakh grade 1
de_DE: Kasachische Vollschrift

en: Key words:
de_DE: Schlagwörter:

en: Keyboard
de_DE: Tastatur

en: Khmer grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Khmer)

en: Kinyarwanda literary braille
de_DE: Literatur-Braille-Schrift (Kinyarwanda)

en: Korean grade 1
de_DE: Koreanische Vollschrift

en: Korean grade 1 (2006)
de_DE: Koreanische Vollschrift (2006)

en: Korean grade 2
de_DE: Koreanische Kurzschrift

en: Korean grade 2 (2006)
de_DE: Koreanische Kurzschrift (2006)

en: L&icense
de_DE: &Lizenz

en: L&ogging level:
de_DE: &Protokollierungsstufe:

en: Lan&dmarks
de_DE: Sprung&marken

en: Lan&dmarks and regions
de_DE: Sprung&marken und Regionen

en: Landscape
de_DE: Querformat

en: Language Configuration Change
de_DE: Sprach-Einstellung ändern

en: Lao Grade 1
de_DE: Laotische Vollschrift

en: Latvian grade 1
de_DE: Lettische Vollschrift

en: Left
de_DE: Links

en: Left aligned
de_DE: Linksbündig

en: Left click
de_DE: Linksklick

en: Left mouse button lock
de_DE: Linke Maustaste gesperrt

en: Left mouse button unlock
de_DE: Linke Maustaste freigegeben

en: Legacy
de_DE: Veraltet

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
de_DE: Eintrag der Legende für Serie {seriesName} {seriesIndex} von {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
de_DE: Eintrag der Legende {legendEntryIndex} von {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
de_DE: Schlüssel der Legende für Serie {seriesName} {seriesIndex} von {seriesCount}

en: Level
de_DE: Stufe

en: License Agreement
de_DE: Lizenzvereinbarung

en: Lin&ks
de_DE: &Links

en: Line
de_DE: Linie

en: Line &indentation reporting:
de_DE: Zeilene&inrückungen:

en: Line &numbers
de_DE: &Zeilennummern

en: Line with Markers
de_DE: Linie mit Markierungen

en: Link has no apparent destination
de_DE: Kein erkennbares Ziel in der Link-Adresse gefunden

en: Lists various types of elements in this document
de_DE: Zeigt eine Liste mit Elementen im aktuellen Dokument an

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
de_DE: Zeigt eine Liste mit verschiedenen Elementen in der Arbeitsmappe an

en: Lithuanian 6 dot
de_DE: Litauische Braille-Schrift, 6-Punkt

en: Lithuanian 8 dot
de_DE: Litauische Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
de_DE: Laden der virtuellen Chromium-Ansicht, wenn das Dokument belegt ist.

en: Loading NVDA. Please wait...
de_DE: NVDA wird gestartet. Bitte warten...

en: Loading document...
de_DE: Dokument wird geladen...

en: Lock screen not secure while using NVDA
de_DE: Sperrbildschirm bei Verwendung von NVDA nicht sicher

en: Locks or unlocks the left mouse button
de_DE: Freigeben oder Sperren der linken Maustaste

en: Locks or unlocks the right mouse button
de_DE: Freigeben oder Sperren der rechten Maustaste

en: Log
de_DE: Protokoll

en: Log fragment copied to clipboard
de_DE: Protokoll-Abschnitt in die Zwischenablage kopiert

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
de_DE: Startposition des Protokoll-Abschnitts markiert, zum Kopieren in die Zwischenablage erneut drücken

en: Log is unavailable
de_DE: Protokoll ist nicht verfügbar

en: Logarithmic
de_DE: Logarithmisch

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
de_DE: Protokolliert Informationen über das aktuelle Navigator-Objekt und aktiviert die Protokollansicht, damit die Informationen untersucht werden können. Diese Informationen sind für Entwickler sehr nützlich.

en: Luganda literary braille
de_DE: Literatur-Braille-Schrift (Luganda)

en: Major Gridlines
de_DE: Übergeordnete Gitternetzlinien

en: Make screen black (immediate effect)
de_DE: Bildschirm verdunkeln (sofort wirksam)

en: Malay grade 2
de_DE: Malaiische Kurzschrift

en: Malayalam grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Malayalam)

en: Manipuri grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Manipuri)

en: Manual Activation
de_DE: Manuelle Aktivierung

en: Manual activate
de_DE: Manuell aktivieren

en: Manual activation
de_DE: Manuelle Aktivierung

en: Manual deactivate
de_DE: Manuell deaktivieren

en: Marathi grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Marathi)

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
de_DE: Markieren Sie das aktuelle Ende des Protokolls als Anfang des Abschnitts, das in die Zwischenablage kopiert werden soll, indem Sie die Tastenkombination zweimal drücken.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
de_DE: Setzt eine Startmarke an die aktuelle Cursor-Position, diese wird verwendet, um ggf. ab dieser Position Text auszuwählen oder zu kopieren

en: Master Thumbnails
de_DE: Master-Miniaturansichten

en: Math interaction not supported.
de_DE: Die Interaktion mit mathematischen Inhalten wird nicht unterstützt.

en: Media Clip placeholder
de_DE: Medieninhalt

en: Message &timeout (sec)
de_DE: Anzeige&dauer für Meldungen

en: Microsoft Sound Mapper
de_DE: Microsoft Sound-Mapper

en: Microsoft UI Automation
de_DE: Microsoft UIA

en: Minor Gridlines
de_DE: Untergeordnete Gitternetzlinien

en: Miscellaneous
de_DE: Verschiedenes

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
de_DE: Modi der Sound-Teilung auswählen

en: Modes available in the Cycle speech mode command
de_DE: Verfügbare Modi im Befehl Sprachmodus wechseln

en: Mongolian grade 1
de_DE: Mongolische Vollschrift

en: Mongolian grade 2
de_DE: Mongolische Kurzschrift

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
de_DE: Die meisten Befehle zur Steuerung von NVDA erfordern, dass Sie die NVDA-Taste gedrückt halten, während Sie weitere Tasten drücken.
    Standardmäßig können die Einfügetaste und die Einfügetaste des Nummernblocks beide als NVDA-Taste verwendet werden.
    Sie können NVDA auch so konfigurieren, dass die Feststelltaste als NVDA-Taste verwendet wird.
    Drücken Sie jederzeit NVDA+N, um das NVDA-Menü zu öffnen.
    In diesem Menü können Sie NVDA konfigurieren, Hilfe abrufen und auf weitere Funktionen zugreifen.

en: Mouse
de_DE: Maus

en: Mouse text unit resolution %s
de_DE: Auflösung der Texteinheit unter der Maus %s

en: Mouse tracking off
de_DE: Mausverfolgung ausgeschaltet

en: Mouse tracking on
de_DE: Mausverfolgung eingeschaltet

en: Move focus
de_DE: Fokus bewegen

en: Move navigator object to mouse
de_DE: Ziehe Navigator zur Maus

en: Move system caret when ro&uting review cursor
de_DE: Zieht den System-Cursor bei der Navigation durch den NVDA-Cursor

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
de_DE: Zieht den System-Cursor an die Position, die zuvor als Startmarke des auszuwählenden oder zu kopierenden Textes markiert wurde

en: Move to focus
de_DE: Zum Fokus bewegen

en: Move to the next result
de_DE: Zum nächsten Ergebnis springen

en: Move to the previous result
de_DE: Zum vorherigen Ergebnis springen

en: Moved above %s
de_DE: Über %s verschoben

en: Moved above blank paragraph
de_DE: Über leeren Absatz verschoben

en: Moved below %s
de_DE: Unter %s verschoben

en: Moved below blank paragraph
de_DE: Unter leeren Absatz verschoben

en: Movement by page not supported
de_DE: Seitenweises Verschieben wird nicht unterstützt

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
de_DE: Springt zum Ende des Container-Elementes wie beispielsweise Listen oder Tabellen

en: Moves the braille display to the current focus
de_DE: Navigiert den Ausschnitt auf der Braillezeile zum aktuellen Fokus

en: Moves the braille display to the next line
de_DE: Navigiert den Inhalt auf der Braillezeile eine Zeile weiter

en: Moves the braille display to the previous line
de_DE: Navigiert den Inhalt auf der Braillezeile eine Zeile zurück

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
de_DE: Zieht den Fokus aus dem aktuellen eingebetteten Objekt in das Dokument, das es enthält

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
de_DE: Zieht den Mauszeiger zum Objekt, auf dem sich der Navigator befindet

en: Moves the navigator object and focus to the first row
de_DE: Zieht das Navigationsobjekt und den Fokus in die erste Zeile

en: Moves the navigator object and focus to the last row
de_DE: Zieht das Navigationsobjekt und den Fokus in die letzte Zeile

en: Moves the navigator object and focus to the next row
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt und den Fokus zur nächsten Zeile

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt und den Fokus zur vorherigen Zeile

en: Moves the navigator object to the first column
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt in die erste Spalte

en: Moves the navigator object to the first object inside it
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt zum ersten untergeordneten Objekt

en: Moves the navigator object to the last column
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt in die letzte Spalte

en: Moves the navigator object to the next column
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt zur nächsten Spalte

en: Moves the navigator object to the next object
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt zum nächsten Objekt

en: Moves the navigator object to the object containing it
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt zum übergeordneten Objekt

en: Moves the navigator object to the previous column
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt zur vorherigen Spalte

en: Moves the navigator object to the previous object
de_DE: Zieht das Navigator-Objekt zum vorherigen Objekt

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zur letzten Zeile im aktuellen Navigator-Objekt und liest sie vor

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zum Zeilenanfang im aktuellen Navigator-Objekt und liest das erste Zeichen vor

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zum Zeilenende im aktuellen Navigator-Objekt und liest das letzte Zeichen vor

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zum nächsten Zeichen im aktuellen Navigator-Objekt und liest es vor

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zur nächsten Zeile im aktuellen Navigator-Objekt und liest sie vor

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor auf die nächste Seite des aktuellen Navigator-Objekts und spricht es an

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zum nächsten Wort im aktuellen Navigator-Objekt und liest es vor

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zum vorherigen Zeichen im aktuellen Navigator-Objekt und liest es vor

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zur vorherigen Zeile im aktuellen Navigator-Objekt und liest sie vor

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor auf die vorherige Seite des aktuellen Navigator-Objekts und spricht es an

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zum vorherigen Wort im aktuellen Navigator-Objekt und liest es vor

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
de_DE: Zieht den NVDA-Cursor zur ersten Zeile im aktuellen Navigator-Objekt und liest sie vor

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
de_DE: Wechselt zur nächsten Einstellung im Sprachausgaben-Einstellungsring

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
de_DE: Zieht den Navigator unter Verwendung der Objekt-Navigation zum nächsten Objekt in der gleichen Hierarchie-Ebene

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
de_DE: Wechselt zur vorherigen Einstellung im Sprachausgaben-Einstellungsring

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
de_DE: Zieht den Navigator unter Verwendung der Objekt-Navigation zum vorherigen Objekt in der gleichen Hierarchie-Ebene

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
de_DE: Springt zum Anfang des Container-Elementes wie beispielsweise Listen oder Tabellen

en: Moving Average
de_DE: Gleitender Durchschnitt

en: Multi line break
de_DE: Mehrfacher Zeilenumbruch

en: N&otes
de_DE: Anmer&kungen

en: NV Access &shop
de_DE: NV Access-&Shop

en: NV Access &web site
de_DE: &Internetseite von NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
de_DE: NVDA-Nutzungsdatenerfassung

en: NVDA &Language (requires restart):
de_DE: NVDA-&Sprache (benötigt Neustart):

en: NVDA Braille Viewer
de_DE: NVDA-Braille-Betrachter

en: NVDA Development
de_DE: NVDA-Entwicklung

en: NVDA Log Viewer
de_DE: NVDA-Protokollbetrachter

en: NVDA Message
de_DE: NVDA-Meldung

en: NVDA Python Console
de_DE: NVDA-Python-Konsole

en: NVDA Settings
de_DE: NVDA-Einstellungen

en: NVDA Speech Viewer
de_DE: NVDA-Sprachbetrachter

en: NVDA Update
de_DE: NVDA aktualisieren

en: NVDA add-on package
de_DE: NVDA-Erweiterungspaket

en: NVDA in both channels and applications on the left
de_DE: NVDA beidseits und Anwendungen links

en: NVDA in both channels and applications on the right
de_DE: NVDA beidseits und Anwendungen rechts

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
de_DE: NVDA konnte nicht erkennen, ob Windows gesperrt ist. Während diese Instanz von NVDA ausgeführt wird, ist Ihr Desktop nicht sicher, wenn Windows gesperrt ist. Ein Neustart von Windows könnte dieses Problem beheben. Wenn dieser Fehler weiterhin auftritt, wird empfohlen, den Sperrbildschirm von Windows zu deaktivieren.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
de_DE: NVDA konnte eine Datei nicht entfernen bzw. ersetzen.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
de_DE: NVDA muss neu gestartet werden, damit die neue Sprache wirksam wird.

en: NVDA on the left and applications in both channels
de_DE: NVDA links und Anwendungen beidseits

en: NVDA on the left and applications on the right
de_DE: NVDA links und Anwendungen rechts

en: NVDA on the right and applications in both channels
de_DE: NVDA rechts und Anwendungen beidseits

en: NVDA on the right and applications on the left
de_DE: NVDA rechts und Anwendungen links

en: NVDA settings
de_DE: NVDA-Einstellungen

en: NVDA started
de_DE: NVDA ist bereit

en: NVDA version {version} is available.
de_DE: NVDA Version {version} ist verfügbar.

en: NVDA web site
de_DE: NVDA-Homepage

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
de_DE: Die Sprache der NVDA-Oberfläche wird jetzt über die Befehlszeile erzwungen. Beim nächsten Neustart wird stattdessen die in der NVDA-Konfiguration gespeicherte Sprache verwendet.

en: Native app selection mode disabled
de_DE: Nativer Auswahlmodus deaktiviert

en: Native app selection mode enabled
de_DE: Nativer Auswahlmodus aktiviert

en: Native input
de_DE: Landesspezifische Eingabemethode

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
de_DE: Der native Auswahlmodus kann in diesem Lese-Modus-Dokument nicht ausgeschaltet werden

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
de_DE: Nativer Auswahlmodus wird in diesem Dokument nicht unterstützt

en: Native selection mode unsupported in this document
de_DE: Der Native Auswahlmodus wird in diesem Dokument nicht unterstützt

en: Navigating by sentence not supported in this document
de_DE: Navigieren nach Sätzen, die in diesem Dokument nicht unterstützt werden

en: Nepali grade 1
de_DE: Nepalesische Vollschrift

en: Never
de_DE: Niemals

en: New Profile
de_DE: Neues Profil

en: New name:
de_DE: Neuer Name:

en: Newsgroup:
de_DE: Nachrichtengruppe:

en: No
de_DE: Nein

en: No Series defined.
de_DE: Keine Reihen definiert.

en: No action
de_DE: Keine Aktion

en: No additional details
de_DE: Keine weiteren Details

en: No braille
de_DE: Keine Braillezeile

en: No caret
de_DE: Kein System-Cursor

en: No comment thread on this cell
de_DE: Kein Kommentar-Thread zu dieser Zelle

en: No comments
de_DE: Keine Kommentare

en: No containing object
de_DE: Kein übergeordnetes Objekt

en: No ducking
de_DE: Niemals

en: No emoji
de_DE: Kein Emoji

en: No focus
de_DE: Kein Fokus

en: No formatting information
de_DE: Keine Informationen zur Formatierung

en: No help available here.
de_DE: Keine Hilfe vorhanden.

en: No location information
de_DE: Keine Standort-Informationen

en: No long description
de_DE: Keine ausführliche Beschreibung

en: No message yet
de_DE: Keine Nachricht vorhanden

en: No navigator object
de_DE: Kein Navigator-Objekt

en: No new log entry to copy
de_DE: Kein Protokoll-Eintrag zum Kopieren vorhanden

en: No next
de_DE: Kein weiteres Objekt

en: No next different style text
de_DE: Keine weiteren Texte unterschiedlichen Stils

en: No next paragraph
de_DE: Kein weiterer Absatz

en: No next review mode
de_DE: Kein weiterer Betrachter vorhanden

en: No next same style text
de_DE: Keine weiteren Texte des gleichen Stils

en: No note on this cell
de_DE: Keine Notiz zu dieser Zelle

en: No notes
de_DE: Keine Notizen

en: No objects inside
de_DE: Kein untergeordnetes Objekt

en: No previous
de_DE: Kein vorheriges Objekt

en: No previous different style text
de_DE: Keine vorherigen Texte unterschiedlichen Stils

en: No previous paragraph
de_DE: Kein vorheriger Absatz

en: No previous review mode
de_DE: Kein weiterer Betrachter vorhanden

en: No previous same style text
de_DE: Keine vorherigen Texte des gleichen Stils

en: No progress bar updates
de_DE: Keine Fortschrittsbalken

en: No selection
de_DE: Keine Auswahl

en: No settings
de_DE: Keine Einstellungen

en: No shortcut key
de_DE: Keine Schnelltaste

en: No speech
de_DE: Keine Sprachausgabe

en: No start marker set
de_DE: Keine Startmarke gesetzt

en: No status line found
de_DE: Keine Statuszeile

en: No symbol replacement
de_DE: Kein Symbol-Ersatz

en: No system battery
de_DE: Kein Akku vorhanden

en: No text to copy
de_DE: Kein Text zum Kopieren ausgewählt

en: No title
de_DE: Ohne Titel

en: No track playing
de_DE: Kein Titel wird gerade wiedergegeben

en: No update available.
de_DE: Kein Update verfügbar.

en: No user guide found.
de_DE: Kein Benutzerhandbuch gefunden.

en: No&tes and comments
de_DE: Anmerkungen und Kommen&tare

en: Normal view
de_DE: Normalansicht

en: Northern Kurdish grade 0
de_DE: Nordkurdische Basisschrift

en: Norwegian 8 dot computer braille
de_DE: Norwegische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Norwegian grade 0
de_DE: Norwegische Basisschrift

en: Norwegian grade 1
de_DE: Norwegische Vollschrift

en: Norwegian grade 2
de_DE: Norwegische Kurzschrift

en: Norwegian grade 3
de_DE: Norwegische Kurzschrift (reformiert)

en: Not a link.
de_DE: Kein Link.

en: Not in a container
de_DE: Nicht in einem Container

en: Not in a table cell
de_DE: Nicht in einer Tabellenzelle

en: Not in table
de_DE: Nicht in einer Tabelle

en: Not math
de_DE: Kein mathematischer Inhalt

en: Not on a note
de_DE: Keine Anmerkung vorhanden

en: Not supported in this document
de_DE: Keine Unterstützung in diesem Dokument

en: Not supported in this document.
de_DE: Keine Unterstützung in diesem Dokument.

en: Note
de_DE: Anmerkung

en: Notes Master view
de_DE: Master-Notizansicht

en: Notes page
de_DE: Notizseite

en: Nothing
de_DE: Nichts

en: Notify
de_DE: Benachrichtigung

en: Notify for &pending update on startup
de_DE: Benachrichtigung über &ausstehendes Update beim Starten

en: Number format: {0}
de_DE: Zahlenformat: {0}

en: OK
de_DE: &OK

en: Object Presentation
de_DE: Objekt-Darstellung

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
de_DE: Die Eckpositionen des Objekts sind {left:.1f} Prozent vom linken, {top:.1f} Prozent vom oberen, {width:.1f} Prozent vom rechten und {height:.1f} Prozent vom unteren Bildschirmrand entfernt

en: Object has no location
de_DE: Objekt enthält keine Informationen zum Standort

en: Object navigation
de_DE: Objektnavigation

en: Object placeholder
de_DE: Objekt

en: Object review
de_DE: Objektbetrachter

en: Off
de_DE: Ausgeschaltet

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
de_DE[0]: Ragt {distance:.3g} Punkt über den unteren Folienrand hinaus
de_DE[1]: Ragt {distance:.3g} Punkte über den unteren Folienrand hinaus

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
de_DE[0]: Ragt {distance:.3g} Punkt über den linken Folienrand hinaus
de_DE[1]: Ragt {distance:.3g} Punkte über den linken Folienrand hinaus

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
de_DE[0]: Ragt {distance:.3g} Punkt über den rechten Folienrand hinaus
de_DE[1]: Ragt {distance:.3g} Punkte über den rechten Folienrand hinaus

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
de_DE[0]: Ragt {distance:.3g} Punkt über den oberen Folienrand hinaus
de_DE[1]: Ragt {distance:.3g} Punkte über den oberen Folienrand hinaus

en: Only when scrolling back
de_DE: Nur beim Zurücknavigieren

en: Only when tethered automatically
de_DE: Nur bei automatischem Koppeln

en: Open developer scratchpad directory
de_DE: Developer Scratchpad-Verzeichnis öffnen

en: Open-High-Low-Close
de_DE: Eröffnung-Höchst-Tiefst-Schlusskurs

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
de_DE: Öffnet das NVDA-Konfigurationsverzeichnis für den aktuellen Benutzer.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
de_DE: Öffnet das WX-GUI-Inspektionstool; wird verwendet, um weitere Informationen über den Zustand der Komponenten auf der Benutzeroberfläche zu erhalten.

en: Opens the note editing dialog
de_DE: Öffnet ein Dialogfeld zum Bearbeiten einer Anmerkung

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
de_DE: Optelec ALVA 6-Serien/Protokoll-Konverter

en: Options
de_DE: Optionen

en: Options:
de_DE: Optionen:

en: Org Chart placeholder
de_DE: Organigramm

en: Oriya grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Oriya)

en: Out of table
de_DE: Außerhalb der Tabelle

en: Outline view
de_DE: Gliederungsansicht

en: Output pane cleared
de_DE: Ausgabefenster gelehrt

en: Package
de_DE: Paket

en: Page {pageNumber}
de_DE: Seite {pageNumber}

en: Pages and spacing
de_DE: Seiten und Abstände

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
de_DE: Papenmeier Braillex (Neuere Modelle)

en: Papenmeier BRAILLEX older models
de_DE: Papenmeier Braillex (Ältere Modelle)

en: Pass next key through
de_DE: Nächste Taste durchreichen

en: Pattern
de_DE: Vorgabe

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
de_DE: Führt die Standard-Aktion auf dem aktuellen Objekt aus (z. B. aktiviert einen Schalter).

en: Periodically &refresh recognized content
de_DE: &Regelmäßige Aktualisierungen erkannter Inhalte

en: Persian 8 dot computer braille
de_DE: Persische Computer-Braille,-Schrift 8-Punkt

en: Persian grade 1
de_DE: Persische Vollschrift

en: Picture placeholder
de_DE: Bild

en: Pie
de_DE: Kreis

en: Pie of Pie
de_DE: Kreis aus Kreis

en: Pivot Chart Drop Zone
de_DE: Pivot-Chart Bezugsregion

en: Pivot Chart Field Button
de_DE: Pivot-Chart-Feldschaltfläche

en: Play a sound for logged e&rrors:
de_DE: Ton für p&rotokollierte Fehler abspielen:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
de_DE: Sound bei automatischen &Vorschlägen abspielen

en: Play sound for &spelling errors while typing
de_DE: Sound während der Eingabe bei &Rechtschreibfehlern abspielen

en: Please Donate
de_DE: Finanziell unterstützen

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
de_DE: Bitte deaktivieren Sie den Bildschirmvorhang, bevor Sie die Windows-Texterkennung verwenden.

en: Please press OK to start the installed copy.
de_DE: Bitte klicken Sie auf "OK", um die installierte NVDA-Version zu starten.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
de_DE: Bitte geben Sie einen Ordner an, in dem die portable Version erstellt werden soll.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
de_DE: Bitte geben Sie den Pfad an, in dem die portable NVDA-Version erstellt werden soll. Dabei können Systemvariablen verwendet werden (%temp%, %homepath%, etc.).

en: Please wait
de_DE: Bitte warten

en: Please wait while NVDA is being installed
de_DE: Bitte warten Sie, während NVDA installiert wird

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
de_DE: Bitte warten Sie, während NVDA versucht, die COM-Registrierung Ihres Systems erneut durchzuführen.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
de_DE: Bitte warten Sie, während die portable NVDA-Version erstellt wird.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
de_DE: Bitte warten Sie, während die Einstellungen in Ihre System-Konfiguration übernommen werden.

en: Please wait while the add-on is being installed.
de_DE: Bitte warten Sie, während die NVDA-Erweiterung installiert wird.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
de_DE: Bitte warten Sie, während NVDA aktualisiert wird...

en: Plot area
de_DE: Zeichnungsbereich

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
de_DE: Zeichnungsbereich, Innenhöhe: {plotAreaInsideHeight:.0f}, Innenbreite: {plotAreaInsideWidth:.0f}, Innenrand oben: {plotAreaInsideTop:.0f}, Innenrand links: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
de_DE: Wird geladen

en: Plugins reloaded
de_DE: Module wurden neu geladen

en: Polish 8 dot computer braille
de_DE: Polnische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Polish literary braille
de_DE: Polnische Literatur-Braille-Schrift

en: Polynomial
de_DE: Polynomisch

en: Portable Copy Exists
de_DE: Eine portable Version ist bereits vorhanden

en: Portable copy creation cancelled.
de_DE: Erstellen einer portablen Version abgebrochen.

en: Portable directory:
de_DE: Portabler Ordner:

en: Portrait
de_DE: Hochformat

en: Portuguese 8 dot computer braille
de_DE: Portugiesische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Portuguese grade 1
de_DE: Portugiesische Vollschrift

en: Portuguese grade 2
de_DE: Portugiesische Kurzschrift

en: Positioned at {x}, {y}
de_DE: Position bei {x}, {y}

en: Power
de_DE: Potenz

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
de_DE: Sagt die Formatierung unter dem NVDA-Cursor im Lesemodus an.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
de_DE: Zeigt im Lesemodus die Informationen zur Textformatierung unter dem Cursor an.

en: Preserve
de_DE: Beibehalten

en: Press twice to copy or reset the start marker
de_DE: Drücken Sie zweimal zum Kopieren des Textes oder zurücksetzen der Startmarke

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
de_DE: Einmal Drücken setzt den System-Fokus auf das Navigator-Objekt und zweimal Drücken setzt den System-Cursor an die Position des NVDA-Cursors

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
de_DE: Bei einmal Drücken wird die Konfiguration auf den zuletzt gespeicherten Stand zurückgesetzt. Bei dreimal Drücken werden die Standard-Einstellungen wiederhergestellt.

en: Primary Category Axis
de_DE: Primäre Kategorie-Achse

en: Primary Series Axis
de_DE: Primäre Serien-Achse

en: Primary Value Axis
de_DE: Primäre Wert-Achse

en: Primary footer
de_DE: Fußzeile

en: Primary header
de_DE: Kopfzeile

en: Print Preview
de_DE: Druckvorschau

en: Profile
de_DE: Profil

en: Profile Triggers
de_DE: Profil-Trigger

en: Profile name:
de_DE: Name des Profils:

en: Progress &bar output:
de_DE: Ausgabe des &Fortschrittsbalkens:

en: Punctuation/symbol &level:
de_DE: &Zeichenausführlichkeit:

en: Punjabi grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Pandschabi)

en: Python Console
de_DE: Python-Konsole

en: Quits NVDA!
de_DE: Beendet NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
de_DE: RGB rot {rgb.red}, grün {rgb.green}, blau {rgb.blue}

en: Radar
de_DE: Netz

en: Radar Axis Labels
de_DE: Netz (Achsenbeschriftungen)

en: Radar with Data Markers
de_DE: Datenraster mit Markierungspunkten

en: Rate boos&t
de_DE: Geschwindigkeit &zusätzlich erhöhen

en: Re&move
de_DE: &Entfernen

en: Re-&download update
de_DE: Update erneut &herunterladen

en: Read by &paragraph
de_DE: Absatzweises &Lesen

en: Reads all controls in the active window
de_DE: Liest alle Steuerelemente im aktuellen Fenster vor

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
de_DE: Liest von der Position des NVDA-Cursors bis zum Ende des Textes vor und zieht dabei den NVDA-Cursor mit

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
de_DE: Liest von der Position des System-Cursors ab bis zum Ende des Textes vor und zieht dabei den System-Cursor mit

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
de_DE: Liest die Spalte vertikal von der aktuellen Zelle abwärts bis zur letzten Zelle der Spalte vor.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
de_DE: Liest die aktuelle Anwendungsstatusleiste vor und verschiebt das Navigator-Objekt dorthin.

en: Reads the current application status bar.
de_DE: Liest die aktuelle Anwendungsstatusleiste vor.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
de_DE: Liest die aktuelle Anwendungsstatusleiste vor. Bei zweimaligem Drücken werden die Informationen buchstabiert. Bei dreimaligem Drücken wird die Statusleiste in die Zwischenablage kopiert

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
de_DE: Liest die aktuelle Spalte vertikal von oben nach unten vor, ohne den System-Cursor zu bewegen.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
de_DE: Liest die aktuelle Zeile horizontal von links nach rechts vor, ohne den System-Cursor zu bewegen.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
de_DE: Liest die Zeile horizontal von der aktuellen Zelle nach rechts bis zur letzten Zelle der Zeile vor.

en: Recognition &language:
de_DE: Erkennungs&sprache:

en: Recognition failed
de_DE: Erkennung fehlgeschlagen

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
de_DE: Erkennt den Inhalt des aktuellen Navigator-Objekts mit der Windows-Texterkennung

en: Recognizing
de_DE: Erkennung läuft

en: Refresh	F5
de_DE: Aktualisieren	F5

en: Refreshed
de_DE: Aktualisiert

en: Refreshes the document content
de_DE: Aktualisiert den Inhalt des Dokuments

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
de_DE: Regi&strierung der UIA-Ereignisse und Eigenschaftsänderungen:

en: Regular &expression
de_DE: &Regulärer Ausdruck

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
de_DE: Fehler im Regulären Ausdruck beim Feld für das Suchen: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
de_DE: Fehler im Regulären Ausdruck beim Feld für das Ersetzen: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
de_DE: Regulärer Ausdruck für die Textabsatznavigation

en: Reload plugins
de_DE: Module neu laden

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
de_DE: Lädt alle Module neu, ohne NVDA neu zu starten (nützlich für Entwickler)

en: Remaining time not available
de_DE: Verbleibende Zeit nicht verfügbar

en: Remind me &later
de_DE: Später &benachrichtigen

en: Remove all
de_DE: Alle entfernen

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden als Spaltenbeschriftung entfernt

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden als Beginn der Zeilenbeschriftung entfernt

en: Removed {address}    from column headers
de_DE: Die Zelle {address} wurde aus der Spaltenbeschriftung entfernt

en: Removed {address}    from row headers
de_DE: Die Zelle {address} wurde aus der Zeilenbeschriftung entfernt

en: Rename Profile
de_DE: Profil umbenennen

en: Replacement
de_DE: Ersetzen durch

en: Report &notifications
de_DE: &Benachrichtigungen vorlesen

en: Report &object when mouse enters it
de_DE: &Objekt ansagen, wenn die Maus darauf bewegt wird

en: Report &tooltips
de_DE: &Hilfe-Sprechblasen vorlesen

en: Report '&Normalized' when navigating by character
de_DE: Beim &Navigieren von Zeichen "normalisiert" mitteilen

en: Report 'has details' for structured annotations
de_DE: Für strukturierte Anmerkungen "enthält Details" mitteilen

en: Report aria-description always
de_DE: Aria-Beschreibung immer mitteilen

en: Report backg&round progress bars
de_DE: Im Hinter&grund befindliche Fortschrittsbalken ausgeben

en: Report cell borders {mode}
de_DE: Begrenzung für Zellrahmen mitteilen: {mode}

en: Report changes to the &composition string
de_DE: Änderungen zu &Zusammenfassungsketten ansagen

en: Report changes to the &reading string
de_DE: Änderungen zu &Leseketten ansagen

en: Report dynamic &content changes
de_DE: Änderungen &dynamischer Inhalte vorlesen

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
de_DE: Änderungen der Formatierungen nach dem Cursor ansa&gen (NVDA kann dadurch langsamer reagieren)

en: Report line indentation {mode}
de_DE: Zeileneinrückungen mitteilen: {mode}

en: Report live regions:
de_DE: Live-Regionen mitteilen:

en: Report mouse &shape changes
de_DE: Änderungen der Mauszeiger&form ansagen

en: Report object &descriptions
de_DE: Objekt&beschreibungen ausgeben

en: Report object &position information
de_DE: Informationen zur Objekt&position ausgeben

en: Report object shortcut &keys
de_DE: &Kurztasten der Objekte ausgeben

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
de_DE: Zusammenfassung aller Anmerkungs-Details am System-Cursor mitteilen.

en: Report table headers {mode}
de_DE: Tabellen-Überschriften für {mode} mitteilen

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
de_DE: Teilt das Ziel der Link-Adresse im Navigator-Objekt mit. Bei zweimaligem Drücken wird die Adresse zur leichteren Überprüfung in einem Fenster angezeigt.

en: Report transparent color values
de_DE: Transparente Farbwerte ansagen

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
de_DE: Sagt den Ladezustand und die Restlaufzeit des Akkus an, sofern das Netzteil nicht angeschlossen ist

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
de_DE: Sagt die Formatierungen unter dem Cursor an.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
de_DE: Sagt die Formatierungsinformationen für die aktuelle Position des NVDA-Cursors an. Bei zweimaligem Drücken werden die Informationen im Lesemodus angezeigt

en: Reports formatting info for the text under the caret.
de_DE: Sagt die Informationen zur Textformatierung unter dem System-Cursor an.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
de_DE: Sagt die Formatierungsinformationen für den Text unter dem System-Cursor an. Bei zweimaligem Drücken werden die Informationen im Lesemodus angezeigt

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
de_DE: Liest Informationen zur Formatierung des Textes unter dem aktuellen Braille-Modul vor

en: Reports information about the location of the current navigator object.
de_DE: Teilt Informationen über den Standort des aktuellen Navigator-Objekts mit.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
de_DE: Teilt Informationen über den Standort des aktuell fokussierten Objekts mit.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
de_DE: Teilt Informationen über die Position des Textes an der Einfügemarke oder die Position des aktuell fokussierten Objekts mit, sofern es keine Einfügemarke gibt.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
de_DE: Teilt Informationen über die Position des Textes am NVDA-Cursor oder die Position des Navigator-Objekts, wenn sich kein Text unter dem NVDA-Cursor befindet mit.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
de_DE: Gibt Informationen über die Position des Textes oder des Objekts an der Position des System-Cursors aus. Zweimaliges Drücken liefert weitere Details, sofern welche vorhanden sind.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
de_DE: Sagt Informationen zur Größe und Position des aktuellen Objekts unter dem NVDA-Cursor an. Wenn die Tastenkombination zweimal gedrückt wird, erhalten Sie darüber weitere Informationen.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
de_DE: Liest das aktuelle Zeichen unter dem NVDA-Cursor im Navigator-Objekt vor, zweimal Drücken buchstabiert das Zeichen phonetisch und ein Beispiel wird angesagt, dreimal Drücken spricht das Zeichen als Dezimal- und Hexadezimalwert

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
de_DE: Liest die aktuelle Zeile unter dem System-Cursor vor. Bei zweimal Drücken wird sie buchstabiert und bei dreimal Drücken wird sie phonetisch buchstabiert.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
de_DE: Liest die Informationen zum aktuellen Objekt vor. Bei zweimal Drücken werden die Informationen buchstabiert.  Bei dreimal Drücken werden die Informationen in die Zwischenablage kopiert

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
de_DE: Zeigt die bisherige Spieldauer des aktuellen Titels an, falls vorhanden

en: Reports the length of the currently playing track, if any
de_DE: Zeigt die Länge des aktuellen Titels an, falls vorhanden

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
de_DE: Liest die aktuelle Zeile des Navigator-Objekts vor, auf der der NVDA-Cursor sich befindet. Bei zweimal Drücken wird die Zeile buchstabiert.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
de_DE: Gibt den Namen des aktuellen NVDA-Konfigurationsprofils an

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
de_DE: Sagt den neuen Inhalt oder das neue Objekt an, wenn die Position des Fingers auf dem Touchscreen sich verändert hat

en: Reports the note on the current cell
de_DE: Liest die Anmerkung zur aktuellen Zelle vor

en: Reports the note or comment thread on the current cell
de_DE: Meldet den Hinweis oder Kommentar-Thread zur aktuellen Zelle

en: Reports the object and content directly under your finger
de_DE: Sagt das Objekt und den Inhalt an, das sich auf dem Touchscreen unter dem Finger befindet

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
de_DE: Gibt das fokussierte Objekt aus. Zweimaliges Drücken buchstabiert es und dreimaliges Drücken buchstabiert es phonetisch.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
de_DE: Zeigt die Restlaufzeit des aktuellen Titels an, falls vorhanden

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
de_DE: Teilt die Tastenkombination des aktuell fokussierten Objekts mit

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
de_DE: Liest das Symbol vor, an dem sich der NVDA-Cursor befindet, zweimal Drücken zeigt das Symbol und der vorgelesene Text in einer virtuellen Ansicht an

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
de_DE: Gibt den Kommentar zum Text an der aktuellen Cursorposition aus.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
de_DE: Gibt den Text der Windows-Zwischenablage aus. Zweimaliges Drücken buchstabiert diesen und dreimaliges Drücken buchstabiert den Text phonetisch.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
de_DE: Liest die Titelleiste der aktuellen Anwendung vor, zweimal Drücken buchstabiert sie und dreimal Drücken kopiert den Text die Zwischenablage kopiert

en: Reset all settings to default state
de_DE: Alle Einstellungen auf den Standard-Zustand zurücksetzen

en: Reset all settings to saved state
de_DE: Auf gespeicherte Einstellungen zurücksetzen

en: Reset configuration to &factory defaults
de_DE: Auf Standard-Einstellungen zu&rücksetzen

en: Reset gestures
de_DE: Tastenbefehle zurücksetzen

en: Reset to factory &defaults
de_DE: Auf Standard-Einstellungen zu&rücksetzen

en: Restart
de_DE: Neu starten

en: Restart &later
de_DE: &Später neu starten

en: Restart &now
de_DE: Jetzt &neu starten

en: Restart NVDA
de_DE: NVDA neu starten

en: Restart with add-ons disabled
de_DE: Mit deaktivierten NVDA-Erweiterungen neu starten

en: Restart with debug logging enabled
de_DE: Im Debug-Modus neu starten

en: Restarts NVDA!
de_DE: Startet NVDA neu!

en: Restore defaults
de_DE: Standard-Einstellungen wiederherstellen

en: Result
de_DE: Ergebnis

en: Review Cursor
de_DE: NVDA-Cursor

en: Right
de_DE: Rechts

en: Right aligned
de_DE: Rechtsbündig

en: Right click
de_DE: Rechtsklick

en: Right mouse button locked
de_DE: Rechte Maustaste gesperrt

en: Right mouse button unlocked
de_DE: Rechte Maustaste freigegeben

en: Romanian
de_DE: Rumänisch

en: Romanian 6 dot
de_DE: Rumänisches Braille, 6-Punkt

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
de_DE: Zieht den Cursor zum Objekt oder aktiviert ihn, das sich unter dem Braille-Modul befindet

en: Rows
de_DE: Zeilen

en: Rows and columns
de_DE: Zeilen und Spalten

en: Run COM Registration Fixing tool...
de_DE: Tool zur Behebung für die COM-Registrierung ausführen...

en: Russian computer braille
de_DE: Russische Computer-Braille-Schrift

en: Russian contracted braille
de_DE: Russische Kurzschrift

en: Russian literary braille
de_DE: Russische Literatur-Braille-Schrift

en: Russian literary braille (detailed)
de_DE: Russische Literatur-Braille-Schrift (ausführlich)

en: Sanskrit grade 1
de_DE: Indische Vollschrift (Sanskrit)

en: Save &as...	Ctrl+S
de_DE: Speichern &unter...	Strg+S

en: Save As
de_DE: Speichern unter

en: Saves the current NVDA configuration
de_DE: Speichert die aktuelle NVDA-Konfiguration

en: Say &cap before capitals
de_DE: Bei Großbuchstaben "&Groß" ansagen

en: Say all
de_DE: Alles vorlesen

en: Scatter
de_DE: Punkte

en: Scatter with Lines
de_DE: Punkte mit Linien

en: Scatter with Lines and No Data Markers
de_DE: Punkte mit Linien, keine Datenmarkierungen

en: Scatter with Smoothed Lines
de_DE: Punkte mit interpolierten Linien

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
de_DE: Punkte mit interpolierten Linien, keine Datenmarkierungen

en: Screen Curtain
de_DE: Bildschirmvorhang

en: Screen curtain disabled
de_DE: Bildschirmvorhang ausgeschaltet

en: Screen curtain enabled
de_DE: Bildschirmvorhang eingeschaltet

en: Screen curtain not available
de_DE: Der Bildschirmvorhang ist nicht verfügbar

en: Screen review
de_DE: Bildschirmbetrachter

en: Scroll down at the mouse position
de_DE: An der Maus-Position nach unten scrollen

en: Scroll left at the mouse position
de_DE: An der Maus-Position nach links scrollen

en: Scroll right at the mouse position
de_DE: An der Maus-Position nach rechts scrollen

en: Scroll up at the mouse position
de_DE: An der Maus-Position nach oben scrollen

en: Scrolls the braille display back
de_DE: Navigiert den Inhalt auf der Braillezeile zurück

en: Scrolls the braille display forward
de_DE: Navigiert den Inhalt auf der Braillezeile weiter

en: Secondary Category Axis
de_DE: Sekundäre Kategorie-Achse

en: Secondary Series Axis
de_DE: Sekundäre Serien-Achse

en: Secondary Value Axis
de_DE: Sekundäre Wert-Achse

en: Secure Desktop
de_DE: Geschützter Desktop

en: Seika Braille Displays
de_DE: Seika-Braillezeilen

en: Select Braille Display
de_DE: Wählen Sie eine Braillezeile aus

en: Select NVDA Modifier Keys
de_DE: NVDA-Tasten auswählen

en: Select Synthesizer
de_DE: Sprachausgabe auswählen

en: Select portable directory
de_DE: Ordner auswählen

en: Select until the end of the current result
de_DE: Auswahl bis zum Ende des aktuellen Ergebnisses

en: Select until the start of the current result
de_DE: Auswahl bis zum Beginn des aktuellen Ergebnisses

en: Selective
de_DE: Ausgewählt

en: Sepedi grade 1
de_DE: Vollschrift (Sepedi)

en: Sepedi grade 2
de_DE: Kurzschrift (Sepedi)

en: Serbian Cyrillic grade 1
de_DE: Serbisch Vollschrift (kyrillisch)

en: Serbian grade 1
de_DE: Serbische Vollschrift

en: Serial: {portName}
de_DE: Seriell: {portName}

en: Series Lines
de_DE: Verbindungslinie

en: Series color: {colorName}
de_DE: Serien-Farbe: {colorName}

en: Sesotho grade 1
de_DE: Vollschrift (Sesotho)

en: Sesotho grade 2
de_DE: Kurzschrift (Sesotho)

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
de_DE: Spaltenüberschrift festlegen. Durch einmaliges Drücken wird diese Zelle als Beginn der Spaltenüberschrift für alle Zellen unterhalb und rechts davon in dieser Tabelle festgelegt. Durch zweimaliges Drücken wird die aktuelle Zuweisung gelöscht.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
de_DE: Zeilenbeschriftung festlegen. Durch einmaliges Drücken wird diese Zelle als erste Zeilenüberschrift für alle Zellen unterhalb und rechts davon in dieser Tabelle festgelegt. Durch zweimaliges Drücken wird die aktuelle Zuweisung gelöscht.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden als Beginn der Spaltenbeschriftung festgelegt

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
de_DE: Die Zeile {rowNumber} und die Spalte {columnNumber} wurden als Beginn der Zeilenbeschriftung festgelegt

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
de_DE: Setzt den ersten Wert der aktuellen Einstellung im Einstellungsring der Sprachausgabe

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
de_DE: Setzt den letzten Wert der aktuellen Einstellung im Einstellungsring der Sprachausgabe

en: Set {address} as start of column headers
de_DE: Die Zelle {address} wird als Beginn der Spaltenbeschriftung festgelegt

en: Set {address} as start of row headers
de_DE: Die Zelle {address} wurde als Beginn der Zeilenbeschriftung festgelegt

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
de_DE: Legt die aktuelle Zelle als Beginn der Spaltenüberschrift für alle Zellen unterhalb und rechts von dieser Zelle innerhalb dieser Tabelle fest. Drücken Sie die Tastenkombination zweimal, um die Zuweisung wieder zu löschen.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
de_DE: Legt die aktuelle Zelle als Beginn der Zeilenbeschriftung für alle Zellen unterhalb und rechts von dieser Zelle innerhalb dieser Tabelle fest. Drücken Sie die Tastenkombination zweimal, um die Zuweisung wieder zu löschen.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
de_DE: Setzt das Navigator-Objekt auf den aktuellen Fokus und den NVDA-Cursor auf die Position des System-Cursors innerhalb des Objekts, falls möglich.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
de_DE: Zieht den Navigator zum Mauszeiger und liest das Objekt vor

en: Setswana grade 1
de_DE: Vollschrift (Setswana)

en: Setswana grade 2
de_DE: Kurzschrift (Setswana)

en: Setting HID keyboard simulation not supported
de_DE: HID-Tastatur-Simulation wird nicht unterstützt

en: Shape
de_DE: Form

en: Sheet {0}, {1}
de_DE: Tabelle {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
de_DE: &Optionen zum Beenden von NVDA anzeigen

en: Show indefinitely
de_DE: Dauerhaft anzeigen

en: Show messages
de_DE: Meldungen anzeigen

en: Show se&lection
de_DE: Auswah&l anzeigen

en: Shows NVDA's audio settings
de_DE: Zeigt die Audio-Einstellungen von NVDA an

en: Shows NVDA's braille settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Braille-Konfiguration an

en: Shows NVDA's browse mode settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für den Lesemodus an

en: Shows NVDA's document formatting settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Dokumentformatierungen an

en: Shows NVDA's general settings
de_DE: Zeigt die allgemeinen NVDA-Einstellungen an

en: Shows NVDA's input composition settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Eingabemethoden an

en: Shows NVDA's keyboard settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Tastatur an

en: Shows NVDA's mouse settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Maus an

en: Shows NVDA's object presentation settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Objekt-Darstellung an

en: Shows NVDA's review cursor settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für den NVDA-Cursor an

en: Shows NVDA's speech settings
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Sprachausgabe an

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
de_DE: Zeigt Optionen zum ausgewählten Text oder dem Text unter dem Cursor an

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
de_DE: Zeigt die Konfigurationsprofile an

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
de_DE: Zeigt das NVDA-Dialogfeld für die Auswahl einer Braillezeile an

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
de_DE: Zeigt das NVDA-Dialogfeld für das Standard-Wörterbuch an

en: Shows the NVDA input gestures dialog
de_DE: Zeigt einen Dialog für die Zuweisung der Tastenbefehle bestimmter Funktionen an

en: Shows the NVDA menu
de_DE: Zeigt das NVDA-Menü an

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
de_DE: Zeigt die NVDA-Einstellungen für die Aussprache der Symbole und Sonderzeichen an

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
de_DE: Zeigt das NVDA-Dialogfeld für die Auswahl einer Sprachausgabe an

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
de_DE: Zeigt das NVDA-Dialogfeld für das temporäre Wörterbuch an

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
de_DE: Zeigt das NVDA-Dialogfeld für das Aussprache-Wörterbuch an

en: Shows the long description at this position if one is found.
de_DE: Zeigt eine ausführliche Beschreibung an (falls vorhanden).

en: Simple review mode off
de_DE: Einfacher Darstellungsmodus ausgeschaltet

en: Simple review mode on
de_DE: Einfacher Darstellungsmodus eingeschaltet

en: Single letter navigation off
de_DE: Schnellnavigation ausgeschaltet

en: Single letter navigation on
de_DE: Schnellnavigation eingeschaltet

en: Single line break
de_DE: Einfacher Zeilenumbruch

en: Single line spacing
de_DE: Einfacher Zeilenabstand

en: Sleep mode off
de_DE: Schlafmodus ausgeschaltet

en: Sleep mode on
de_DE: Schlafmodus eingeschaltet

en: Slice color: {colorName}
de_DE: Diagrammfarbe: {colorName}

en: Slide Master view
de_DE: Masterfolienansicht

en: Slide Number placeholder
de_DE: Foliennummer

en: Slide Show - complete
de_DE: Präsentation - abgeschlossen

en: Slide Sorter view
de_DE: Folien-Sortierung

en: Slide show - {slideName}
de_DE: Präsentation - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
de_DE: Notizen zur Präsentation - {slideName}

en: Slide view
de_DE: Folienansicht

en: Slide {slideNumber}
de_DE: Folie {slideNumber}

en: Slovak grade 1
de_DE: Slovakische Vollschrift

en: Slovenian 8 dot computer braille
de_DE: Slovenische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Slovenian grade 1
de_DE: Slowenische Vollschrift

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
de_DE: Einige Änderungen an den NVDA-Erweiterungen sind fehlgeschlagen. Für weitere Informationen lesen Sie bitte das Protokoll.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
de_DE: Die Sound-Teilung kann nicht verwendet werden. Bitte aktivieren Sie hierzu WASAPI in der Kategorie „Erweitert“ in den NVDA-Einstellungen.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
de_DE: NVDA und Anwendungen beidseits

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
de_DE: Sound-Teilung deaktiviert

en: Southern Vietnamese grade 1
de_DE: Südvietnamesische Vollschrift

en: Spanish 8 dot computer braille
de_DE: Spanische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Spanish for Greek text
de_DE: Spanisch für griechischen Text

en: Spanish grade 1
de_DE: Spanische Vollschrift

en: Spanish grade 2
de_DE: Spanische Kurzschrift

en: Speak
de_DE: Ansage

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
de_DE: Ansage der &Passwörter in allen erweiterten Terminals (kann die Leistung verbessern)

en: Speak and beep
de_DE: Ansage und Signaltöne

en: Speak c&ommand keys
de_DE: &Funktionstasten ansagen

en: Speak new text in Windows Terminal via:
de_DE: Neuen Text in Windows-Terminal mitteilen via:

en: Speak progress bar updates
de_DE: Fortschrittsbalken ansagen

en: Speak typed &characters
de_DE: Zeichen während der &Eingabe ansagen

en: Speak typed &words
de_DE: &Wörter während der Eingabe ansagen

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
de_DE: Sagt den Namen der aktiven Anwendung zusammen mit dem Namen des aktiven Anwendungsmoduls an

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
de_DE: Liest das aktuelle Wort unter dem NVDA-Cursor im Navigator-Objekt vor, zweimal Drücken buchstabiert das Wort und dreimal Drücken buchstabiert das Wort phonetisch

en: Speech
de_DE: Sprachausgabe

en: Speech &dictionaries
de_DE: Aussprache-&Wörterbücher

en: Speech &interrupt for typed characters
de_DE: Sprachausgabe während der E&ingabe unterbrechen

en: Speech Unicode normalization default ({default})
de_DE: Standard der Unicode-Normalisierung für die Sprachausgabe ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
de_DE: Unicode-Normalisierung der Sprachausgabe {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
de_DE: Sprachausgabe beim Drücken der Ei&ngabetaste unterbrechen

en: Speech mode {mode}
de_DE: Sprachmodus {mode}

en: Spelling e&rrors
de_DE: &Rechtschreibfehler

en: Spells the current application status bar.
de_DE: Buchstabiert die Statusleiste der aktuellen Anwendung.

en: St&art NVDA after I sign in
de_DE: NVDA nach der &Anmeldung starten

en: St&yle
de_DE: F&ormatvorlage

en: Stacked Area
de_DE: Gestapelte Fläche

en: Stacked Bar
de_DE: Gestapelte Balken

en: Stacked Column
de_DE: Gestapelte Säule

en: Stacked Cone Bar
de_DE: Gestapelte Kegel (waagerecht)

en: Stacked Cone Column
de_DE: Gestapelte Kegel (senkrecht)

en: Stacked Cylinder Bar
de_DE: Gestapelte Zylinder (waagerecht)

en: Stacked Line
de_DE: Gestapelte Linie

en: Stacked Line with Markers
de_DE: Gestapelte Linie mit Markierungen

en: Stacked Pyramid Bar
de_DE: Gestapelte Pyramide (waagerecht)

en: Stacked Pyramid Column
de_DE: Gestapelte Pyramide (senkrecht)

en: Standard HID Braille Display
de_DE: Standard-HID-Braillezeile

en: Start marked
de_DE: Startmarke gesetzt

en: Strikethrough off
de_DE: Durchgestrichen ausgeschaltet

en: Strikethrough on
de_DE: Durchgestrichen eingeschaltet

en: Styles
de_DE: Formatvorlagen

en: Su&perscripts and subscripts
de_DE: Hoch- und &tiefgestellte Zeichen

en: Subject:
de_DE: Betreff:

en: Subscript
de_DE: Tiefgestellt

en: Subtitle placeholder
de_DE: Untertitel

en: Success
de_DE: Fertig

en: Successfully copied NVDA user settings
de_DE: Benutzerdefinierte Einstellungen erfolgreich kopiert

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
de_DE: Eine portable NVDA-Version in {dir} wurde erfolgreich erstellt

en: Successfully installed NVDA.
de_DE: NVDA wurde erfolgreich installiert.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
de_DE: NVDA wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Suggestions
de_DE: Vorschläge

en: Superscript
de_DE: Hochgestellt

en: Surface (Top View wireframe)
de_DE: Oberfläche (Ansicht von oben, Drahtmodell)

en: Surface (Top View)
de_DE: Oberfläche (Ansicht von oben)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
de_DE: Kurzschrift (Suaheli, Kenia)

en: Swahili (Kenya) grade 1
de_DE: Vollschrift (Suaheli, Kenia)

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
de_DE: Vollschrift 2 (Suaheli, Kenia)

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
de_DE: Vollschrift 3 (Suaheli, Kenia)

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
de_DE: Vollschrift 4 (Suaheli, Kenia)

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
de_DE: Vollschrift 5 (Suaheli, Kenia)

en: Swedish 8 dot computer braille
de_DE: Schwedische Computer-Braille-Schrift, 8-Punkt

en: Swedish contracted braille
de_DE: Schwedische Kurzschrift

en: Swedish partially contracted braille
de_DE: Schwedische Vollschrift

en: Swedish uncontracted braille
de_DE: Schwedische Basisschrift

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
de_DE: Schaltet zum nächsten Betrachter um und setzt den NVDA-Cursor an die Position des aktuellen Navigator-Objekts

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
de_DE: Schaltet in den vorherigen Betrachter um und setzt den NVDA-Cursor an das aktuelle Navigator-Objekt

en: Symbol "%s" is already present.
de_DE: Das Symbol "%s" ist bereits vorhanden.

en: Symbol Pronunciation (%s)
de_DE: Symbol-Aussprache (%s)

en: Symbol level %s
de_DE: Ausführlichkeitsstufe: %s

en: Synthesizer
de_DE: Sprachausgabe

en: Synthesizer Error
de_DE: Fehlerhafte Sprachausgabe

en: Syriac grade 1
de_DE: Syrische Vollschrift

en: System caret
de_DE: System-Cursor

en: System focus
de_DE: System-Fokus

en: System status
de_DE: System-Status

en: Table description
de_DE: Tabellen-Beschreibung

en: Table information
de_DE: Tabellen-Informationen

en: Table placeholder
de_DE: Tabelle

en: Tamil grade 1
de_DE: Tamilische Vollschrift

en: Taskbar
de_DE: Taskleiste

en: Tatar grade 1
de_DE: Vollschrift (Tatar)

en: Telugu grade 1
de_DE: Dravidische Vollschrift (Telegu, Südindien)

en: Temporarily d&isable all triggers
de_DE: Alle Trigger &temporär deaktivieren

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
de_DE: Temporärer Bildschirmvorhang, aktiviert bis zum nächsten Neustart von NVDA

en: Temporary dictionary
de_DE: Temporäres Wörterbuch

en: Terminal programs
de_DE: Terminal-Programme

en: Tether B&raille:
de_DE: Braillezeile &koppeln:

en: Text &unit resolution:
de_DE: Auflösung der Text&einheit:

en: Text frame
de_DE: Textrahmen

en: Text placeholder
de_DE: Text

en: Text review
de_DE: Text betrachten

en: Thai 6 dot
de_DE: Thai 6-Punkte

en: Thai 8 dot computer braille
de_DE: Thai 8-Punkt-Computerbraille

en: That profile already exists. Please choose a different name.
de_DE: Das Profil existiert bereits. Bitte wählen Sie einen anderen Namen aus.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
de_DE: Das Tool zum Beheben der COM-Registrierung ist abgeschlossen. Es wird dringend empfohlen, dass Sie Ihren Computer jetzt neu starten, um sicherzustellen, dass die Änderungen vollständig wirksam werden.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
de_DE[0]: Die Zwischenablage enthält eine Menge Text. Dieser ist %s Zeichen lang
de_DE[1]: Die Zwischenablage enthält eine Menge Text. Dieser ist %s Zeichen lang

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
de_DE[0]: Die folgende NVDA-Erweiterung konnte nicht installiert werden: {}.
de_DE[1]: Die folgenden NVDA-Erweiterungen konnten nicht installiert werden: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
de_DE[0]: Die folgende NVDA-Erweiterung konnte nicht deinstalliert werden: {}.
de_DE[1]: Die folgenden NVDA-Erweiterungen konnten nicht deinstalliert werden: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
de_DE[0]: Die folgende NVDA-Erweiterung konnte nicht aktualisiert werden: {}.
de_DE[1]: Die folgenden NVDA-Erweiterungen konnten nicht aktualisiert werden: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
de_DE: Die folgenden NVDA-Erweiterungen sind mit der NVDA-Version {} nicht kompatibel. Sie können nicht aktiviert werden. Für weitere Informationen wenden Sie sich bitte an den Autor der NVDA-Erweiterung.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
de_DE: Die folgenden Befehlszeilenparameter sind unbekannt: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
de_DE: Die folgenden Optionen steuern die von NVDA gemeldeten Dokumentformatierungen.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
de_DE: Die folgenden Einstellungen gelten für fortgeschrittene Benutzer. Änderungen können dazu führen, dass NVDA nicht richtig funktioniert. Bitte ändern Sie sie nur, wenn Sie wissen, was Sie tun oder von NVDA-Entwicklern speziell dazu angewiesen wurden.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
de_DE: Die Installation konnte eine Datei nicht entfernen oder überschreiben. Möglicherweise ist eine weitere NVDA-Instanz auf einem anderen angemeldeten Benutzerkonto aktiv. Bitte stellen Sie sicher, dass alle NVDA-Instanzen beendet sind und versuchen Sie die Installation erneut.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
de_DE: Die NVDA-Installation ist fehlgeschlagen. Für weitere Informationen schauen Sie bitte in der Protokoll-Datei nach.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
de_DE: Der Installationspfad von NVDA wurde geändert. NVDA wird nun im Verzeichnis "{path}" installiert.

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
de_DE: Die nächste gedrückte Taste wird von NVDA überhaupt nicht behandelt, sie wird direkt an Windows weitergereicht.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
de_DE: Das Profil {} wird dauerhaft gelöscht. Die Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
de_DE: Das zu öffnende Einstellungsfenster ist auf diesem System nicht verfügbar.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
de_DE: In "{portableDirectory}" befindet sich bereits eine vorhandene portable Version. Wenn Sie fortfahren, werden diese ersetzt. Möchten Sie den Inhalt überschreiben?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
de_DE[0]: Es gibt %d Reihe in diesem Diagramm
de_DE[1]: Es gibt %d Reihen in diesem Diagramm

en: There is no text on the clipboard
de_DE: Zwischenablage ist leer

en: This change requires administrator privileges.
de_DE: Diese Änderung erfordert Administratorrechte.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
de_DE: Diese Funktion ({title}) steht in geschützten Bildschirmen, wie dem Anmeldebildschirm oder der Eingabeaufforderung von der Benutzerkontensteuerung, nicht zur Verfügung.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
de_DE: Diese Funktion steht in geschützten Bildschirmen wie dem Anmeldebildschirm oder der Eingabeaufforderung von der Benutzerkontensteuerung nicht zur Verfügung.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
de_DE: Dieser Trigger ist bereits mit einem anderen Profil verknüpft. Wenn Sie fortfahren, wird der Trigger vom anderen Profil getrennt und mit diesem Profil verknüpft.
    Möchten Sie fortfahren?

en: Thumbnails
de_DE: Miniaturansichten

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
de_DE: &Zeitspanne bis zur Ausblendung des Audio-Signals nach dem Sprechen (in Sekunden)

en: Title Master view
de_DE: Master-Titelansicht

en: Title placeholder
de_DE: Titel

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
de_DE: Um eine portable NVDA-Version zu erstellen, geben Sie den Zielpfad und weitere Optionen an und drücken Sie auf "Fortsetzen"

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
de_DE: Um dieses Profil zu bearbeiten, müssen Sie es manuell aktivieren. Wenn sie mit der Bearbeitung fertig sind, müssen Sie das Profil wieder deaktivieren.
    Möchten Sie das Profil jetzt aktivieren?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
de_DE: Bitte klicken Sie auf "Fortfahren", um NVDA zu installieren.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
de_DE: Um Albatross mit NVDA zu nutzen: Ändern Sie die maximale Anzahl der Statusmodule im internen Albatross-Menü

en: To:
de_DE: An:

en: Toggle HID keyboard simulation
de_DE: Schaltet die HID-Tastatur-Simulation ein oder aus

en: Toggle braille input
de_DE: Schaltet die Braille-Eingabe ein oder aus

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
de_DE: Schaltet die Kopplung der Braille-Darstellung zwischen Fokus und NVDA-Cursor um

en: Toggle the braille cursor on and off
de_DE: Schaltet den Braille-Cursor ein oder aus

en: Toggle the way context information is presented in braille
de_DE: Schaltet zwischen verschiedenen Arten der Kontext-Darstellung auf der Braillezeile um

en: Toggles HID keyboard simulation
de_DE: Schaltet die HID-Tastatur-Simulation ein oder aus

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
de_DE: Schaltet zwischen Fortschrittsbalken mit Signaltönen, Fortschrittsbalken ansagen und mit Signaltönen, Keine Fortschrittsbalken und Fortschrittsbalken ansagen um

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
de_DE: Schaltet zwischen dem Lesemodus und dem Fokusmodus um. Im Fokusmodus werden die Tasten direkt an die Anwendung durchgereicht, womit Sie die Anwendung direkt steuern können. Im Lesemodus können Sie mit den Pfeiltasten durch das Dokument navigieren. Dabei können Sie die Schnellnavigationstasten benutzen.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
de_DE: Schaltet zwischen der Notizen-Ansicht und der Präsentationsansicht um. Dies wirkt sich nicht auf die sichtbaren Inhalte aus, sondern hat lediglich Einfluss auf die von NVDA dargestellten Inhalte

en: Toggles braille mode
de_DE: Schaltet den Braille-Modus um

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
de_DE: Schaltet die Deaktivierung aller Trigger für die Konfigurationsprofile ein oder aus, während die Deaktivierung bis zum Neustart von NVDA wirksam bleiben

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
de_DE: Schaltet den vorzulesenden Text bei Bewegungen der Maus um

en: Toggles native selection mode on and off
de_DE: Schaltet den nativen Auswahlmodus ein und aus

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
de_DE: Schaltet die automatische Bewegung des System-Fokus auf hervorhebbare Elemente im Lesemodus ein oder aus

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
de_DE: Schaltet die verzögerte Zeichen-Beschreibungen bei Cursor-Bewegung ein und aus

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
de_DE: Schaltet das Beibehalten des Bildschirmlayouts beim Aufbereiten der Dokumenteninhalte ein oder aus

en: Toggles on and off reporting if clickable
de_DE: Schaltet die Ansage von Attributen "anklickbar" ein oder aus

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
de_DE: Schaltet das Ignorieren von Leerzeilen bei Mitteilung von Zeileneinrückungen ein oder aus

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
de_DE: Schaltet die Ausgabe von Layout-Tabellen im Lesemodus ein oder aus

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
de_DE: Schaltet die Kopplung des Navigators an den Fokus ein oder aus

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
de_DE: Schaltet die Kopplung des NVDA-Cursors an den System-Cursor ein oder aus.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
de_DE: Schaltet die Mitteilung von CLDR-Zeichen, wie z. B. Emojis, ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of articles
de_DE: Schaltet die Ansage von Artikel ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
de_DE: Schaltet die Ansage von Zitatblöcken ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of colors
de_DE: Schaltet die Ansage von Farben ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of comments
de_DE: Schaltet die Ansage von Kommentaren ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
de_DE: Schaltet die Ansage bei Änderungen dynamischer Inhalte ein oder aus, ein Beispiel hierfür sind neue Ausgabemeldungen in der Eingabeaufforderung

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
de_DE: Schaltet die Ansage von Texthervorhebungen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
de_DE: Abbildungen und Bildunterschriften ansagen ein- oder ausschalten

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
de_DE: Schaltet die Ansage von Schrift-Attributen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of font changes
de_DE: Schaltet die Ansage von Schriftarten ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
de_DE: Schaltet die Ansage von Schriftgrößen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of frames
de_DE: Schaltet die Ansage von Rahmen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of graphics
de_DE: Schaltet die Ansage der Grafiken ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of groupings
de_DE: Schaltet die Ansage von Gruppierungen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of headings
de_DE: Schaltet die Ansage von Überschriften ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
de_DE: Schaltet die Ansage für hervorgehobenen Text ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
de_DE: Schaltet die Ansage von Sprungmarken und Regionen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
de_DE: Schaltet die Ansage von Zeilennummern ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
de_DE: Schaltet die Ansage von Zeilenabständen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of links
de_DE: Schaltet die Ansage von Links ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of lists
de_DE: Schaltet die Ansage von Listen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of pages
de_DE: Schaltet die Ansage von Seitenzahlen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
de_DE: Schaltet die Ansage von Absatzeinzügen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of revisions
de_DE: Schaltet die Ansage von Änderungsverfolgungen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
de_DE: Schaltet die Ansage von Rechtschreibfehlern ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of style changes
de_DE: Schaltet die Ansage von Formatvorlagen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
de_DE: Schaltet die Ansage von hoch -und tiefgestellten Zeichen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
de_DE: Schaltet die Ansage von Zellkoordinaten in Tabellen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of tables
de_DE: Schaltet die Ansage von Tabellen ein oder aus

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
de_DE: Schaltet die Ansage von Textausrichtungen ein oder aus

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
de_DE: Schaltet die Ansage von Zeichen während der Eingabe ein oder aus

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
de_DE: Schaltet die Ansage von Funktionstasten, die keine Zeichen sind, ein oder aus

en: Toggles on and off the speaking of typed words
de_DE: Schaltet die Ansage von Wörtern während der Eingabe ein oder aus

en: Toggles simple review mode on and off
de_DE: Schaltet den einfachen Darstellungsmodus ein oder aus

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
de_DE: Schaltet die Schnellnavigation ein oder aus: ist diese eingeschaltet, werden Zeichen während der Eingabe verwendet, um zu bestimmten Elementen auf einer Webseite zu springen, Ist sie ausgeschaltet, werden die Zeichen während der Eingabe direkt an die Web-Anwendung durchgereicht

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
de_DE: Schaltet den Schlafmodus für die aktuelle Anwendung ein oder aus.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
de_DE: Schaltet den Braille-Betrachter ein oder aus. Ein schwebendes Fenster, in dem Sie die Braille-Ausgabe und das Textäquivalent für jedes Braille-Zeichen sehen können

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
de_DE: Schaltet den Sprachausgaben-Betrachter ein oder aus, ein schwebendes Fenster, mit dem Sie den gesamten Text, der gerade von NVDA vorgelesen wird, betrachten können

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
de_DE: Schaltet die Objekt-Ansage unter der Maus ein oder aus

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
de_DE: Schaltet den Bildschirmvorhang um; aktiviert (für abgedunkelten Bildschirm) oder deaktiviert (für die Anzeige des Inhalts auf dem Bildschirm). Einmal Drücken aktiviert den Bildschirmvorhang bis zum Neustart von NVDA, zweimal Drücken bleibt der Bildschirmvorhang aktiviert bis dieser manuell ausgeschaltet wird

en: Toggles the support of touch interaction
de_DE: Schaltet die Unterstützung für die Touch-Interaktion ein oder aus

en: Top
de_DE: Oben

en: Total time not available
de_DE: Gesamtzeit nicht verfügbar

en: Touch Interaction
de_DE: Touch-Interaktion

en: Touch interaction disabled
de_DE: Touch-Interaktion ausgeschaltet

en: Touch interaction enabled
de_DE: Touch-Interaktion eingeschaltet

en: Touch interaction not supported
de_DE: Touch-Interaktion wird nicht unterstützt

en: Touch screen
de_DE: Touchscreen

en: Translates any braille input
de_DE: Übersetzt jede Braille-Eingabe

en: Translates any braille input and presses the enter key
de_DE: Übersetzt alle Braille-Eingabe und betätigt anschließend die Eingabetaste

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
de_DE: Versucht den Eintrag für das ausgewählte Element in der Autovervollständigung zu erfassen.

en: Triggers
de_DE: Trigger

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
de_DE: Beim Vorlesen von Symbolen und Sonderzeichen die Sprache der Stimme berücksichtigen

en: Tshivenda grade 1
de_DE: Vollschrift (Tshivenda)

en: Tshivenda grade 2
de_DE: Kurzschrift (Tshivenda)

en: Turkish grade 1
de_DE: Türkische Vollschrift

en: Turkish grade 2
de_DE: Türkische Kurzschrift

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
de_DE: Schaltet die Eingabehilfe ein oder aus. Wenn eingeschaltet, wird die Funktion der gedrückten Tasten oder Tastenkombinationen angesagt.

en: Type
de_DE: Typ

en: Type exit() to exit the console
de_DE: Geben Sie "exit()" ein, um die Konsole zu beenden

en: Type help(object) to get help about object.
de_DE: Geben Sie "help(object)" ein, um Hilfe über das entsprechende Objekt zu erhalten.

en: Type the text you wish to find
de_DE: Geben Sie den zu suchenden Text ein

en: Type:
de_DE: Typ:

en: UIA notifications
de_DE: UIA-Benachrichtigungen

en: UIA when available
de_DE: UIA wenn verfügbar

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
de_DE: Farbe

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
de_DE: Gradient

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
de_DE: Keine

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
de_DE: Muster

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
de_DE: Bild

en: Ugaritic grade 1
de_DE: Ugaritische Vollschrift

en: Ukrainian computer braille
de_DE: Ukrainische Computer-Braille-Schrift

en: Ukrainian grade 1
de_DE: Ukrainische Vollschrift

en: Ukrainian literary braille (detailed)
de_DE: Ukrainische Braille-Schrift (ausführlich)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
de_DE: Die Benutzeroberfläche für visuelle Darstellungen konnte nicht konfiguriert werden. Die Benutzeroberfläche kann nicht aktiviert werden.

en: Unable to copy
de_DE: Fehler beim Kopieren

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
de_DE: Eine Datei konnte nicht kopiert werden. Möglicherweise wird sie von einem anderen Prozess verwendet oder das Ziellaufwerk hat nicht genügend freien Speicher.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
de_DE: Der Inhalt der Statusleiste konnte nicht in die Zwischenablage kopiert werden

en: Unable to display browseable message
de_DE: Kann keine durchsuchbare Meldung zeigen

en: Unable to mark log position
de_DE: Die Position im Protokoll konnte nicht markiert werden

en: Unable to postpone update.
de_DE: Die Installation des Updates konnte nicht verschoben werden.

en: Underline off
de_DE: Unterstrichen ausgeschaltet

en: Underline on
de_DE: Unterstrichen eingeschaltet

en: Unicode braille
de_DE: Unicode-Braille-Schrift

en: Unicode normali&zation
de_DE: Unicode-Normali&sierung

en: Unified English Braille Code grade 1
de_DE: Englische Vollschrift (vereinheitlicht)

en: Unified English Braille Code grade 2
de_DE: Englische Kurzschrift (vereinheitlicht)

en: Uninstall NVDA
de_DE: NVDA deinstallieren

en: Unknown braille display
de_DE: Unbekannte Braillezeile

en: Unknown color
de_DE: Unbekannte Farbe

en: Unknown command line parameters
de_DE: Unbekannte Befehlszeilenparameter

en: Unknown power status
de_DE: Unbekannter Energie-Status

en: Unlabeled
de_DE: Unbeschriftet

en: Unplugged
de_DE: Wird nicht geladen

en: Unsupported input
de_DE: Eingabe nicht unterstützt

en: Untitled chart
de_DE: Unbenanntes Diagramm

en: Up Bars
de_DE: Positive Abweichungsbalken

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
de_DE: Das Update auf die NVDA-Version {version} wurde heruntergeladen und ist bereit zur Installation.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
de_DE: Das Update für NVDA Version {version} ist bereit zur Installation.

en: Updating NVDA
de_DE: NVDA aktualisieren

en: Urdu grade 1
de_DE: Vollschrift (Urdu; Indien und Pakistan)

en: Urdu grade 2
de_DE: Kurzschrift (Urdu; Indien und Pakistan)

en: Use &screen layout (when supported)
de_DE: &Bildschirm-Layout verwenden (falls unterstützt)

en: Use &spelling functionality if supported
de_DE: &Buchstabierfunktion verwenden, falls unterstützt

en: Use NVDA during sign-in
de_DE: NVDA bei der Windows-Anmeldung verwenden

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
de_DE: NVDA bei der Windows-Anmeldung verwenden (benötigt Administrator-Berechtigungen)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
de_DE: UIA verwenden, um auf die Steuerelemente der Microsoft &Excel-Tabelle zuzugreifen, sofern verfügbar

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
de_DE: WASAPI für die Audio-Ausgabe verwenden (Neustart erforderlich)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
de_DE: Aktuell gespeicherte Einstellungen für die Anmeldung und Sicherheitsmeldungen verwenden (benötigt Administrator_berechtigungen)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
de_DE: Erweiterte Ereignis&verarbeitung verwenden (Neustart erforderlich)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
de_DE: Verwendung der erweiterten Unterstützung für e&ingegebene Zeichen in der alten Windows-Konsole, sofern verfügbar

en: Use screen layout off
de_DE: Bildschirm-Layout verwenden ausgeschaltet

en: Use screen layout on
de_DE: Bildschirm-Layout verwenden eingeschaltet

en: Use this profile for:
de_DE: Dieses Profil verwenden für:

en: Use timeout
de_DE: Zeitüberschreitung verwenden

en: User Guide
de_DE: Benutzerhandbuch

en: User default
de_DE: Benutzer-Einstellung

en: Uzbek grade 1
de_DE: Usbekische Vollschrift

en: V&ariant
de_DE: &Variante

en: V&olume
de_DE: &Lautstärke

en: Vertical Object placeholder
de_DE: Vertikales Objekt

en: Vertical Text placeholder
de_DE: Vertikaler Text

en: Vertical Title placeholder
de_DE: Vertikaler Titel

en: Vietnamese grade 0
de_DE: Vietnamesische Basisschrift

en: Vietnamese grade 1
de_DE: Vietnamesische Vollschrift

en: Vietnamese grade 2
de_DE: Vietnamesische Kurzschrift

en: View &log
de_DE: Protoko&ll anzeigen

en: VipMud
de_DE: VIPMUD

en: Virtual Buffers
de_DE: Virtuelle Ansichten

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Virtuelles Umschalten der NVDA- und Umschalt-Taste zur Emulation eines Tastaturkürzels mit Braille-Eingabe

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Schaltet virtuell die NVDA-Taste ein oder aus, um eine Tastenkombination mit Braille-Eingabe zu emulieren

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Virtuelles Umschalten der Alt- und Umschalt-Taste zur Emulation eines Tastaturkürzels mit Braille-Eingabe

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Schaltet virtuell die Alt-Taste ein oder aus, um eine Tastenkombination mit Braille-Eingabe zu emulieren

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Virtuelles Umschalten der Strg- und Alt-Tasten zur Emulation eines Tastaturkürzels mit Braille-Eingabe

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Virtuelles Umschalten der Strg- und Umschalt-Tasten zur Emulation eines Tastaturkürzels mit Braille-Eingabe

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Schaltet virtuell die Strg-Taste ein oder aus, um eine Tastenkombination mit Braille-Eingabe zu emulieren

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Virtuelles Umschalten der Strg-, Alt- und Umschalt-Tasten zur Emulation eines Tastaturkürzels mit Braille-Eingabe

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Virtuelles Umschalten der linken Windows- und Umschalt-Taste zur Emulation einer Tastenkombination mit Braille-Eingabe

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Schaltet virtuell die linke Windows-Taste ein oder aus, um eine Tastenkombination mit Braille-Eingabe zu emulieren

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
de_DE: Schaltet virtuell die Umschalt-Taste ein oder aus, um eine Tastenkombination mit Braille-Eingabe zu emulieren

en: Vision
de_DE: Visuelle Darstellung

en: Vision Enhancement Provider Error
de_DE: Fehler beim Laden der Quelle für Verbesserungen visueller Darstellungen

en: Visual Highlight
de_DE: Visuell hervorheben

en: Voice
de_DE: Stimme

en: Voice dictionary (%s)
de_DE: Stimmen-Wörterbuch (%s)

en: Volume of NVDA sounds
de_DE: Lautstärke der NVDA-Sounds

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
de_DE: Lautstärke der NVDA-Sounds folgt der Lautstärke der Sprachausgabe

en: Volume-High-Low-Close
de_DE: Volumen-Höchst-Tiefst-Schlusskurs

en: Volume-Open-High-Low-Close
de_DE: Volumen-Eröffnung-Höchst-Tiefst-Schlusskurs

en: Waiting for Outlook...
de_DE: Auf Microsoft Outlook warten...

en: Waiting for Powerpoint...
de_DE: Auf Microsoft PowerPoint warten...

en: Walls
de_DE: Wände

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Warning!
de_DE: Warnung!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
de_DE: Warnung: Die Lautstärke der Sound-Teilung konnte nicht eingestellt werden: Eine der Audiositzungen ist entweder Mono oder verfügt über mehr als zwei Audiokanäle.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
de_DE: Wir benötigen Ihre Hilfe, um NVDA weiter zu verbessern.
    Dieses Projekt ist in erster Linie auf finanzielle Unterstützung und Zuschüsse angewiesen. Mit Ihrer Spende helfen Sie, die Entwicklung in Vollzeit zu finanzieren.
    Wenn auch nur zehn Euro für jeden Download gespendet werden, können wir alle laufenden Kosten des Projekts decken.
    Alle Spenden gehen an NV Access, die gemeinnützige Organisation, die NVDA entwickelt.
    Wir danken Ihnen für Ihre Unterstützung.

en: We&lcome dialog...
de_DE: Willkommens&fenster anzeigen...

en: Welcome to NVDA
de_DE: Willkommen bei NVDA

en: Welcome to NVDA!
de_DE: Willkommen bei NVDA!

en: Welsh grade 1
de_DE: Walisische Vollschrift

en: Welsh grade 2
de_DE: Walisische Kurzschrift

en: What would you like to &do?
de_DE: &Was möchten Sie tun?

en: What's &new
de_DE: Was ist &neu

en: What's new
de_DE: Was ist neu

en: Whole &word
de_DE: &Ganzes Wort

en: Windows C&onsole support:
de_DE: Unterstützung der Windows-K&onsole:

en: Windows OCR
de_DE: Windows-Texterkennung

en: Windows OCR not available
de_DE: Die Windows-Texterkennung ist nicht verfügbar

en: Windows OneCore voices
de_DE: Windows OneCore-Stimmen

en: Write the current configuration to nvda.ini
de_DE: Aktuelle Einstellungen in die Konfigurationsdatei speichern

en: X Error Bars
de_DE: Fehlerbalken X

en: Xhosa grade 1
de_DE: Vollschrift (Xhosa)

en: Xhosa grade 2
de_DE: Kurzschrift (Xhosa)

en: Y Error Bars
de_DE: Fehlerbalken Y

en: Yakut grade 1
de_DE: Vollschrift (Jakut)

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yiddish grade 1
de_DE: Jiddische Vollschrift

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
de_DE: Sie sind dabei, die Version {newVersion} von {summary} zu installieren, die bereits installiert zu sein scheint. Möchten Sie sie trotzdem aktualisieren?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
de_DE: Sie sind dabei, das Behebungswerkzeug für die COM-Registrierung auszuführen. Dieses Tool wird versuchen, gängige Systemprobleme zu beheben, die verhindern, dass NVDA in vielen Programmen, einschließlich Firefox und Internet Explorer, auf Inhalte zugreifen kann. Dieses Tool muss Änderungen an der Systemregistrierung vornehmen und erfordert daher Administratorzugriff. Möchten Sie fortfahren?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
de_DE: Sie sind im Begriff, eine frühere NVDA-Version als die aktuell installierte Version zu installieren. Wenn Sie wirklich zu einer älteren Version zurückkehren möchten, sollten Sie zunächst die Installation abbrechen und NVDA vollständig deinstallieren, bevor Sie diese Version installieren.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
de_DE: Sie haben „Sprechen“ nicht als einen Ihrer Sprachmodi ausgewählt. Bitte beachten Sie, dass dies dazu führen kann, dass überhaupt nichts mehr gesprochen wird. Wollen Sie wirklich fortfahren?

en: You must choose a name for this profile.
de_DE: Sie müssen einen Namen für das Profil angeben.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
de_DE: Die Konfiguration ist fehlerhaft und wurde auf die Standard-Einstellung zurückgesetzt.
    Weitere Informationen finden Sie in der Protokolldatei.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
de_DE: Ihre Zuweisungsdatei für Tastenbefehle ist fehlerhaft!
    Weitere Informationen dazu befinden sich in der Protokolldatei.

en: Zulu grade 1
de_DE: Vollschrift (Zulu)

en: Zulu grade 2
de_DE: Kurzschrift (Zulu)

[ctx: action]
en: Back
de_DE: Zurück

[ctx: action]
en: Beginning
de_DE: Anfang

[ctx: action]
en: Document
de_DE: Dokument

[ctx: action]
en: End
de_DE: Ende

[ctx: action]
en: Help
de_DE: Hilfe

[ctx: action]
en: Home
de_DE: Startseite

[ctx: action]
en: Information
de_DE: Informationen

[ctx: action]
en: Movie
de_DE: Film

[ctx: action]
en: Next
de_DE: Weiter

[ctx: action]
en: Sound
de_DE: Klang

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
de_DE: &Info über die NVDA-Erweiterung...

[ctx: addonStore]
en: &Close
de_DE: S&chließen

[ctx: addonStore]
en: &Disable
de_DE: &Deaktivieren

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
de_DE: Ausgewählte NVDA-Erweiterungen &deaktivieren

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
de_DE: Diese Meldung &nicht mehr anzeigen

[ctx: addonStore]
en: &Enable
de_DE: &Aktivieren

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
de_DE: &Aktivieren (nicht kompatibel)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
de_DE: Ausgewählte NVDA-Erweiterungen &aktivieren

[ctx: addonStore]
en: &Help
de_DE: &Hilfe

[ctx: addonStore]
en: &Install
de_DE: &Installieren

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
de_DE: &Installieren (nicht kompatibel)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
de_DE: Ausgewählte NVDA-Erweiterungen &installieren

[ctx: addonStore]
en: &License
de_DE: &Lizenz

[ctx: addonStore]
en: &No
de_DE: &Nein

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
de_DE: &Weitere Details:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
de_DE: &Entfernen

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
de_DE: Ausgewählte NVDA-Erweiterungen ent&fernen

[ctx: addonStore]
en: &Search:
de_DE: &Suchen:

[ctx: addonStore]
en: &Update
de_DE: &Aktualisieren

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
de_DE: &Aktualisieren (Inkompatibilität überschreiben)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
de_DE: Alle akt&ualisieren

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
de_DE: Ausgewählte NVDA-Erweiterungen akt&ualisieren

[ctx: addonStore]
en: &Yes
de_DE: &Ja

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
de_DE: A&ktionen

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
de_DE: Information über die NVDA-Erweiterung

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
de_DE: Installation

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
de_DE: Store für NVDA-Erweiterungen

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
de_DE: Hinweis zum Store für NVDA-Erweiterungen

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
de_DE: Die Daten-Aktualisierung für die NVDA-Erweiterung ist fehlgeschlagen

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
de_DE: Download der NVDA-Erweiterung ist fehlgeschlagen

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
de_DE: Download der NVDA-Erweiterung nicht sicher: Die Prüfsumme für {name} ist fehlgeschlagen

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
de_DE: Installation der NVDA-Erweiterung

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
de_DE: Fehler bei der Installation einer NVDA-Erweiterung

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
de_DE: Die NVDA-Erweiterung %s wird nicht unterstützt

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
de_DE: Updates verfügbar

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
de_DE: Die NVDA-Erweiterungen werden von der NVDA-Community erstellt und nicht von NV Access überprüft. NV Access kann nicht für das Verhalten von Add-ons verantwortlich gemacht werden. Die Funktionalität von NVDA-Erweiterungen ist nicht eingeschränkt und kann den Zugriff auf Ihre persönlichen Daten oder sogar auf das gesamte System beinhalten.

[ctx: addonStore]
en: All
de_DE: Alle

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
de_DE: Es wird eine aktuellere NVDA-Version benötigt. Version {nvdaVersion} oder neuer.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
de_DE: Eine aktualisierte Version dieser NVDA-Erweiterung ist erforderlich. es wurde zuletzt mit NVDA {lastTestedNVDAVersion} getestet. Es ist erforderlich, dass es mit NVDA {nvdaVersion} oder neuer getestet wird. Sie können es dennoch auf eigenes Risiko aktivieren.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
de_DE: Möchten Sie wirklich die NVDA-Erweiterung {addon} entfernen? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: addonStore]
en: Author
de_DE: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
de_DE: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
de_DE: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
de_DE: Verfügbar

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
de_DE: &Verfügbare Pakete

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
de_DE: Verfügbare Pakete

[ctx: addonStore]
en: Available version
de_DE: Verfügbare Version

[ctx: addonStore]
en: Available version:
de_DE: Verfügbare Version:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
de_DE: Ka&nal:

[ctx: addonStore]
en: Channel
de_DE: Kanal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
de_DE: Kanal:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
de_DE: Wählen Sie die Datei der NVDA-Erweiterung aus

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
de_DE: Community-Re&zensionen

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
de_DE: Die NVDA-Erweiterung konnte nicht deaktiviert werden: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
de_DE: Die NVDA-Erweiterung konnte nicht aktiviert werden: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
de_DE: Beschreibung:

[ctx: addonStore]
en: Dev
de_DE: In Entwicklung

[ctx: addonStore]
en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
de_DE: Deaktiviert (inkompatibel)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
de_DE: Deaktiviert (inkompatibel), Neustart ausstehend

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
de_DE: Deaktiviert, Neustart ausstehend

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
de_DE: Download-URL:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
de_DE: Download ist fehlgeschlagen

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
de_DE[0]: Download der NVDA-Erweiterung {} läuft, Herunterladen abbrechen?
de_DE[1]: Download der NVDA-Erweiterungen {} läuft, Herunterladen abbrechen?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
de_DE: Heruntergeladen, Installation ausstehend

[ctx: addonStore]
en: Downloading
de_DE: Downloaden

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
de_DE: &Aktiviert/deaktiviert:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
de_DE: NVDA-Erweiterung aktivieren

[ctx: addonStore]
en: Enabled
de_DE: Aktiviert

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
de_DE: Aktiviert (inkompatibel)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
de_DE: Aktiviert (inkompatibel), Neustart ausstehend

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
de_DE: Aktiviert, Neustart ausstehend

[ctx: addonStore]
en: External
de_DE: Extern

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
de_DE: Die Installation der NVDA-Erweiterung von %s ist fehlgeschlagen

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
de_DE: Die NVDA-Erweiterungspaket-Datei in {filePath} konnte nicht geöffnet werden - fehlende Datei oder ungültiges Datei-Format

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
de_DE: Internet&seite

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
de_DE: Internetseite:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
de_DE: Internetseite: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
de_DE: Mir ist bekannt, dass inkompatible NVDA-Erweiterungen deaktiviert werden und nach der Installation auf eigenes Risiko manuell wieder aktiviert werden können.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
de_DE: &Inkompatible Pakete einbeziehen

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
de_DE: Inkompatibel

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
de_DE: Grund der Inkompatibilität:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
de_DE: NVDA-Erweiterung installieren

[ctx: addonStore]
en: Install failed
de_DE: Installation ist fehlgeschlagen

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
de_DE: Aus e&xterner Quelle installieren

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
de_DE: &Installierte Pakete

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
de_DE: Installierte Pakete

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
de_DE: Installierte in&kompatible Pakete

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
de_DE: Installierte inkompatible Pakete

[ctx: addonStore]
en: Installed version
de_DE: Installierte Version

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
de_DE: Installierte Version:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
de_DE: Installiert, Neustart ausstehend

[ctx: addonStore]
en: Installing
de_DE: Installieren

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
de_DE[0]: Die NVDA-Erweiterung wird installiert. Bitte warten.
de_DE[1]: Die NVDA-Erweiterungen werden installiert. Bitte warten.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
de_DE: Zuletzt getestete NVDA-Version: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
de_DE: Zuletzt getestete NVDA-Version:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
de_DE: Lizenz-URL:

[ctx: addonStore]
en: License:
de_DE: Lizenz:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
de_DE: NVDA-Erweiterungen werden geladen...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
de_DE: Auf den Store für NVDA-Erweiterungen umsteigen

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
de_DE: Ab NVDA-Version:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
de_DE: Mindestens erforderliche NVDA-Version: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
de_DE: NVDA-Erweiterungspaket (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
de_DE: Keine Aktion für die ausgewählten NVDA-Erweiterungen verfügbar

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
de_DE: Keine NVDA-Erweiterung ausgewählt.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
de_DE: Hinweis: NVDA wurde mit deaktivierten NVDA-Erweiterungen gestartet

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
de_DE: &Store öffnen

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
de_DE: Entfernung ausstehend

[ctx: addonStore]
en: Publisher
de_DE: Herausgeber

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
de_DE: Herausgeber:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
de_DE: Herausgeber: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
de_DE: E&rsetzen

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
de_DE: Auswahl für weitere NVDA-Erweiterungen merken

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
de_DE: NVDA-Erweiterung entfernen

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
de_DE: Rezensionsseite:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
de_DE: Quell&code

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
de_DE: URL-Quelle:

[ctx: addonStore]
en: Stable
de_DE: Stabil

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
de_DE: Die NVDA-Erweiterung konnte nicht heruntergeladen werden: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
de_DE: Die neuesten Daten für die NVDA-Erweiterung für kompatible NVDA-Erweiterungen konnten nicht abgerufen werden.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
de_DE: Die neuesten Daten für die NVDA-Erweiterung für inkompatible NVDA-Erweiterungen konnten nicht abgerufen werden.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
de_DE: Die NVDA-Erweiterung konnte nicht als Datei gespeichert werden: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
de_DE: Unbekannter Status

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
de_DE: &Updates

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
de_DE: Updates

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
de_DE: Updates

[ctx: addonStore]
en: Update Available
de_DE: Update verfügbar

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
de_DE: Inkompatible Aktualisierung verfügbar

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
de_DE: Für einige installierte NVDA-Erweiterungen sind Updates verfügbar.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
de_DE: NVDA-Erweiterungen werden aktualisiert...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
de_DE: Warnung: Die Installation der NVDA-Erweiterung kann zu einem Downgrade führen: {name}. Die installierte Version konnte nicht mit der Version im Store verglichen werden. Installierte Version: {oldVersion}. Verfügbare Version: {version}.
    Trotzdem mit der Installation fortfahren?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
de_DE: Warnung: Die NVDA-Erweiterung {name} Version {version} ist nicht kompatibel. Schauen Sie nach, ob es einer aktualisierte Version gibt, falls möglich. Es wurde zuletzt mit NVDA {lastTestedNVDAVersion} getestet. Es ist erforderlich, dass es mit NVDA {nvdaVersion} oder neuer getestet wird. Die Aktivierung kann zu instabilem Verhalten in NVDA führen.
    Trotzdem aktivieren?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
de_DE: Warnung: Die NVDA-Erweiterung {name} Version {version} ist nicht kompatibel. Schauen Sie nach, ob es eine aktualisierte Version gibt, falls möglich. Es wurde zuletzt mit NVDA {lastTestedNVDAVersion} getestet. Es ist erforderlich, dass es mit NVDA {nvdaVersion} oder neuer getestet wird. Die Installation kann zu instabilem Verhalten in NVDA führen.
    Installation trotzdem fortsetzen?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
de_DE: Die NVDA-Konfiguration enthält NVDA-Erweiterungen, die mit dieser NVDA-Version nicht kompatibel sind. Diese NVDA-Erweiterungen werden nach der Installation deaktiviert. Nach der Installation können Sie sie auf eigenes Risiko manuell wieder aktivieren. Wenn Sie auf diese NVDA-Erweiterungen angewiesen sind, lesen Sie bitte sich die Liste durch, um zu entscheiden, ob Sie mit der Installation fortfahren möchten.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
de_DE[0]: {num} NVDA-Erweiterung ausgewählt.
de_DE[1]: {num} NVDA-Erweiterungen ausgewählt.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
de_DE: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Beschreibung: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
de_DE: Nur in NVDA-Testversionen

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
de_DE: Ja

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
de_DE: Standard (falls notwendig)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
de_DE: Nein

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
de_DE: Nur wenn nötig

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
de_DE: UIA mit Microsoft Edge und anderen &Chromium-basierten Browsern verwenden, sofern verfügbar:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
de_DE: Ja

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
de_DE: Immer

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
de_DE: Standard (Sofern geeignet)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
de_DE: Nur bei Bedarf

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
de_DE: UIA verwenden, um auf die Steuerelemente in Dokumenten von Microsoft &Word zuzugreifen

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
de_DE: Sofern geeignet

en: alert
de_DE: Benachrichtigung

en: align center
de_DE: zentriert

en: align centered across selection
de_DE: zentriert über die Auswahl ausrichten

en: align distributed
de_DE: Ausrichtung Sperrdruck

en: align fill
de_DE: Füllung ausrichten

en: align general
de_DE: allgemein ausrichten

en: align justify
de_DE: Blocksatz

en: align left
de_DE: linksbündig

en: align right
de_DE: rechtsbündig

en: alignment
de_DE: Ausrichtung

en: alphanumeric
de_DE: Alphanumerisch

en: alt
de_DE: Alt

en: animation
de_DE: Animation

en: any dots
de_DE: Beliebige Punkte

en: app
de_DE: Anw

en: application
de_DE: Anwendung

en: applications
de_DE: Anwendungen

[ctx: aria]
en: banner
de_DE: Banner

[ctx: aria]
en: complementary
de_DE: Ergänzung

[ctx: aria]
en: content info
de_DE: Inhaltsangabe

[ctx: aria]
en: form
de_DE: Formular

[ctx: aria]
en: main
de_DE: Haupt

[ctx: aria]
en: navigation
de_DE: Navigation

[ctx: aria]
en: search
de_DE: Suche

en: article
de_DE: Artikel

en: at {x}, {y}
de_DE: bei {x}, {y}

en: attachment
de_DE: Anlage

en: audio
de_DE: Audio

en: automatic
de_DE: Automatisch

en: automatic color
de_DE: Automatische Farbe

en: automatically
de_DE: Automatisch

en: back
de_DE: Zurück

en: background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: background pattern {pattern}
de_DE: Hintergrundmuster {pattern}

en: backspace
de_DE: Rücktaste

en: baseline
de_DE: Grundlinie

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: wird vom unteren Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkt verdeckt
de_DE[1]: wird vom unteren Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkte verdeckt

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: wird vom linken Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkt verdeckt
de_DE[1]: wird vom linken Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkte verdeckt

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: wird vom rechten Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkt verdeckt
de_DE[1]: wird vom rechten Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkte verdeckt

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: wird vom oberen Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkt verdeckt
de_DE[1]: wird vom oberen Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkte verdeckt

en: behind {otherShape}
de_DE: wird von {otherShape} überlagert

en: bkmk
de_DE: lz

en: blank
de_DE: Leer

en: block quote
de_DE: Zitatblock

en: bold
de_DE: fett

en: bookmark
de_DE: Lesezeichen

en: border
de_DE: Rahmen

en: bottom edge
de_DE: Unterer Rand

en: box
de_DE: feld

en: bqt
de_DE: zb

en: braille keyboard
de_DE: Braille-Tastatur

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
de_DE: bnr

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
de_DE: inh

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
de_DE: Ergz

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
de_DE: Form

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
de_DE: Haupt

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
de_DE: Navi

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
de_DE: Such

en: break
de_DE: Pause

en: browser stop
de_DE: Browser anhalten

en: bsyind
de_DE: besch

en: btn
de_DE: sltr

en: busy
de_DE: beschäftigt

en: busy indicator
de_DE: Beschäftigt-Status

en: button
de_DE: Schalter

en: calendar
de_DE: Kalender

en: canvas
de_DE: Bildbereich

en: cap
de_DE: tl

en: cap %s
de_DE: Groß %s

en: caps lock
de_DE: Dauergroßschreibtaste

en: caption
de_DE: Titel

en: caret
de_DE: Dach

en: caret moves review cursor off
de_DE: NVDA-Cursor vom System-Cursor gelöst

en: caret moves review cursor on
de_DE: NVDA-Cursor an System-Cursor gekoppelt

en: case
de_DE: Groß-/Kleinschreibung beachten

en: category {categories} | categories {categories}
de_DE[0]: Kategorie {categories}
de_DE[1]: Kategorien {categories}

en: cbo
de_DE: kmbf

en: cell
de_DE: Zelle

en: cell deletion
de_DE: Zelle gelöscht

en: cell insertion
de_DE: Zelle eingefügt

en: cell merge
de_DE: Verbundene Zellen

en: centered
de_DE: Zentriert

en: character
de_DE: Zeichen

en: chart
de_DE: Diagramm

[ctx: chart]
en: column
de_DE: Balken

en: chart element
de_DE: Diagramm-Element

en: check box
de_DE: Kontrollfeld

en: check menu item
de_DE: Kontrollfeld Menü-Eintrag

en: checkable
de_DE: aktivierbar

en: checked
de_DE: aktiviert

en: chk
de_DE: KF

en: clickable
de_DE: anklickbar

en: clk
de_DE: klk

en: clock
de_DE: Uhr

en: cmnt
de_DE: kmnt

en: collapsed
de_DE: eingeklappt

en: color chooser
de_DE: Farbauswahl

[ctx: color hue]
en: aqua
de_DE: Aquamarin

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
de_DE: Aquamarinblau

[ctx: color hue]
en: black
de_DE: Schwarz

[ctx: color hue]
en: blue
de_DE: Blau

[ctx: color hue]
en: blue-purple
de_DE: Blauviolett

[ctx: color hue]
en: brown
de_DE: Braun

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
de_DE: Braungelb

[ctx: color hue]
en: dark grey
de_DE: Dunkelgrau

[ctx: color hue]
en: green
de_DE: Grün

[ctx: color hue]
en: green-aqua
de_DE: Grünblau

[ctx: color hue]
en: grey
de_DE: Grau

[ctx: color hue]
en: light grey
de_DE: Hellgrau

[ctx: color hue]
en: orange
de_DE: Orange

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
de_DE: Gelborange

[ctx: color hue]
en: pink
de_DE: Pink

[ctx: color hue]
en: pink-red
de_DE: Pinkrot

[ctx: color hue]
en: purple
de_DE: Lila

[ctx: color hue]
en: purple-pink
de_DE: Pinkviolett

[ctx: color hue]
en: red
de_DE: Rot

[ctx: color hue]
en: red-brown
de_DE: Rotbraun

[ctx: color hue]
en: red-orange
de_DE: Rotorange

[ctx: color hue]
en: very dark grey
de_DE: sehr dunkles Grau

[ctx: color hue]
en: very light grey
de_DE: sehr helles Grau

[ctx: color hue]
en: white
de_DE: Weiß

[ctx: color hue]
en: yellow
de_DE: Gelb

[ctx: color hue]
en: yellow-green
de_DE: Gelbgrün

[ctx: color variation]
en: bright {color}
de_DE: helles {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
de_DE: dunkles Blas{color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
de_DE: dunkles {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
de_DE: dunkles, graues {color}

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
de_DE: hellblasses {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
de_DE: Blass{color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
de_DE: transparentes {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
de_DE: sehr dunkles, blasses {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
de_DE: sehr dunkles {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
de_DE: sehr dunkles, graues {color}

[ctx: color variation]
en: {color} grey
de_DE: {color} grau

[ctx: color variation]
en: {color} white
de_DE: {color} weiß

en: column
de_DE: Spalte

en: column %s
de_DE: Spalte %s

en: column break
de_DE: Spaltenumbruch

en: column header
de_DE: Spaltenbeschriftung

en: column {0} of {1}
de_DE: Spalte {0} von {1}

en: column {columnNumber}
de_DE: Spalte {columnNumber}

en: combo box
de_DE: Kombinationsfeld

en: comment
de_DE: Kommentar

en: comment: {text} by {author} on {date}
de_DE: Kommentar: {text} von {author} am {date}

en: conflict
de_DE: Konflikt

en: continuous
de_DE: fortlaufend

en: continuous section break
de_DE: Fortlaufender Abschnittsumbruch

[ctx: controlType]
en: tab
de_DE: Registerkarte

en: covers  {otherShape}
de_DE: überlagert {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: verdeckt das untere Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkt
de_DE[1]: verdeckt das untere Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkte

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: Verdeckt die linke Seite von {otherShape} um {distance:.3g} Punkt
de_DE[1]: Verdeckt die linke Seite von {otherShape} um {distance:.3g} Punkte

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: verdeckt die rechte Seite von {otherShape} um {distance:.3g} Punkt
de_DE[1]: verdeckt die rechte Seite von {otherShape} um {distance:.3g} Punkte

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
de_DE[0]: Verdeckt das obere Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkt
de_DE[1]: Verdeckt das obere Ende von {otherShape} auf {distance:.3g} Punkte

en: cropped
de_DE: abgeschnitten

en: ctrl
de_DE: Strg

en: current
de_DE: aktuell

en: current date
de_DE: aktuelles Datum

en: current location
de_DE: aktueller Speicherort

en: current page
de_DE: aktuelle Seite

en: current step
de_DE: aktueller Schritt

en: current time
de_DE: aktuelle Zeit

en: cursor
de_DE: Pfeil

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
de_DE: Die Cursor-Position liegt bei {horizontalDistance} vom linken Rand und {verticalDistance} vom oberen Rand der Seite

en: custom application 1
de_DE: Benutzerdefinierte Anwendung 1

en: custom application 2
de_DE: Benutzerdefinierte Anwendung 2

en: c{columnNumber}
de_DE: s{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
de_DE: s{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
de_DE: Strich Punkt

en: dash dot dot
de_DE: Strich-Punkt-Punkt

en: dashed
de_DE: gestrichelt

en: data grid
de_DE: Datenraster

en: data item
de_DE: Dateneintrag

en: data point
de_DE: Datenpunkt

en: date edit
de_DE: Datumsfeld

en: debug
de_DE: Debug-Meldungen

en: debug warning
de_DE: Debug-Warnmeldungen

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
de_DE: Um {decrementValue} geringer als Punkt {previousIndex}

en: default style
de_DE: Standard-Formatierung

en: definition
de_DE: Definition

en: defunct
de_DE: nicht verfügbar

en: del
de_DE: entf

en: delayed character descriptions off
de_DE: verzögerte Zeichen-Beschreibungen ausgeschaltet

en: delayed character descriptions on
de_DE: verzögerte Zeichen-Beschreibungen ausgeschaltetZeichen während der Eingabe ansagen eingeschaltet

en: delete
de_DE: Entfernen

en: deleted
de_DE: gelöscht

en: deletion
de_DE: Löschen

en: deletion: {text}
de_DE: Entfernen: {text}

en: desktop
de_DE: Desktop

en: desktop icon
de_DE: Desktop-Symbol

en: desktop pane
de_DE: Desktop-Fenster

en: details
de_DE: Details

en: diagonal crosshatch
de_DE: Diagonale Gitternetzlinie

en: diagonal stripe
de_DE: Diagonale Linie

en: diagram
de_DE: Diagramm

en: dial
de_DE: Drehregler

en: dialog
de_DE: Dialogfeld

en: directory pane
de_DE: Ordner-Auswahl

en: disabled
de_DE: Deaktiviert

en: display field
de_DE: Feld anzeigen

en: display scroll
de_DE: Über die Braillezeile navigieren

en: display speech output
de_DE: Sprachausgabenverlauf anzeigen

en: doc
de_DE: dok

en: document
de_DE: Dokument

en: done dragging
de_DE: Objekt wurde verschoben

en: dot
de_DE: Punkt

en: dotted
de_DE: gepunktet

en: double
de_DE: doppelt

en: double strikethrough
de_DE: doppelt durchgestrichen

en: double {action}
de_DE: Zweimal {action}

en: down arrow
de_DE: Pfeiltaste nach unten

en: down-right diagonal line
de_DE: diagonale Linie rechts unten

en: draggable
de_DE: verschiebbar

en: dragging
de_DE: ziehen

en: drbtn
de_DE: aklsltr

en: drft cmnt
de_DE: kmnte

en: drop down button
de_DE: Ausklappschalter

en: drop down button grid
de_DE: Aufklappschaltfläche

en: drop list
de_DE: Ausklappliste

en: drop target
de_DE: loslassen

en: edit
de_DE: Eingabefeld

en: edit bar
de_DE: Eingabeleiste

en: editable
de_DE: einstellbar

en: editing
de_DE: In Bearbeitung

en: edt
de_DE: ef

en: email
de_DE: E-Mail

en: embedded
de_DE: eo

en: embedded object
de_DE: Eingebettetes Objekt

en: emphasised
de_DE: hervorgehoben

en: end
de_DE: Ende

en: end note
de_DE: Endnote

en: enote
de_DE: en

en: enter
de_DE: Eingabe

en: escape
de_DE: Escape

[ctx: espeakVarient]
en: none
de_DE: Keine

en: even pages section break
de_DE: Abschnittsumbruch auf geraden Seiten

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
de_DE: Darstellung der Zelle

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
de_DE: Zellenhöhe: {0.y:.1f} Punkt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
de_DE: Zellenbreite: {0.x:.1f} Punkt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
de_DE: Füllfarbe: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
de_DE: Füllart: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
de_DE: Konturfarbe: Oben = {0.name}, Unten = {1.name}, Links = {2.name}, Rechts = {3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
de_DE: Konturstärke: Oben = {0}, Unten = {1}, Links = {2}, Rechts = {3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
de_DE[0]: Drehung: {0} Grad
de_DE[1]: Drehung: {0} Grad

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
de_DE: Zeigt eine navigierbare Meldung an, die Informationen über das Aussehen einer Zelle auflistet, z. B. Umriss- und Füllfarben, Drehung und Größe

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
de_DE: {firstAddress} bis {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
de_DE: {firstAddress} {firstValue} bis {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
de_DE: ausgeklappt

en: favorites
de_DE: Favoriten

en: fig
de_DE: ill

en: figure
de_DE: Illustration

en: file chooser
de_DE: Datei-Auswahl

en: filler
de_DE: Füller

en: find a text string from the current cursor position
de_DE: Sucht nach dem eingegebenen Text ab der aktuellen Cursor-Position

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
de_DE: Sucht das nächste Vorkommen des zuvor eingegebenen Textes ab der aktuellen Cursor-Position

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
de_DE: Sucht das vorherige Vorkommen des zuvor eingegebenen Textes ab der aktuellen Cursor-Position

en: first line indent
de_DE: Einzug für die erste Zeile

en: flagged
de_DE: Gekennzeichnet

en: fnote
de_DE: fn

en: focus moves navigator object off
de_DE: Navigator vom Fokus gelöst

en: focus moves navigator object on
de_DE: Navigator an Fokus gekoppelt

en: focusable
de_DE: fokussierbar

en: focused
de_DE: fokussiert

en: follow cursors
de_DE: verfolge Cursor

en: font chooser
de_DE: Schrift-Auswahl

en: font name
de_DE: Schriftart

en: font size
de_DE: Schriftgröße

[ctx: font size]
en: %s pt
de_DE: %s Punkt

[ctx: font size]
en: %s px
de_DE: %s pixel

[ctx: font size]
en: %s%%
de_DE: %s %%

[ctx: font size]
en: large
de_DE: groß

[ctx: font size]
en: larger
de_DE: größer

[ctx: font size]
en: medium
de_DE: mittel

[ctx: font size]
en: small
de_DE: klein

[ctx: font size]
en: smaller
de_DE: kleiner

[ctx: font size]
en: x-large
de_DE: x-groß

[ctx: font size]
en: x-small
de_DE: x-klein

[ctx: font size]
en: xx-large
de_DE: xx-groß

[ctx: font size]
en: xx-small
de_DE: xx-klein

[ctx: font size]
en: xxx-large
de_DE: xxx-groß

en: foot note
de_DE: Fußnote

en: footer
de_DE: Fußzeile

en: foreground color
de_DE: Vordergrundfarbe

en: form
de_DE: Formular

en: forward
de_DE: Weiter

en: forwarded
de_DE: Weitergeleitet

en: frame
de_DE: Rahmen

en: frml
de_DE: frm

en: gesture map File Error
de_DE: Fehler in der Zuweisungsdatei für Tastenbefehle

en: glass pane
de_DE: Transparentes Fenster

en: gra
de_DE: grf

en: grammar error
de_DE: Grammatikfehler

en: grammar: {text}
de_DE: Grammatik: {text}

en: graphic
de_DE: Grafik

en: grip
de_DE: Sanduhr

en: grouping
de_DE: Gruppierung

en: h%s
de_DE: ü%s

en: hair
de_DE: Haar/e

en: half alphanumeric
de_DE: Halbalphanumerisch

en: half checked
de_DE: teilweise aktiviert

en: half katakana
de_DE: Japanische Einzelzeichen (Katakana)

en: half katakana roman
de_DE: Japanische Einzelzeichen (Katakana Roman)

en: half pressed
de_DE: teilweise gedrückt

en: hanging indent
de_DE: hängender Einzug

en: has %s
de_DE: enthält  %s

en: has attachment
de_DE: Anlage

en: has auto complete
de_DE: mit AutoVervollständigung

en: has comment
de_DE: enthält Kommentar

en: has details
de_DE: Hat Details

en: has draft comment
de_DE: enthält Kommentarentwurf

en: has formula
de_DE: enthält Formel

en: has long description
de_DE: enthält ausführliche Beschreibung

en: has note
de_DE: enthält Notiz

en: has resolved comment
de_DE: enthält Kommentarbearbeitung

en: header
de_DE: Überschrift

en: header item
de_DE: Überschrift

en: heading
de_DE: Überschrift

en: heading 1
de_DE: Überschrift-Ebene 1

en: heading 2
de_DE: Überschrift-Ebene 2

en: heading 3
de_DE: Überschrift-Ebene 3

en: heading 4
de_DE: Überschrift-Ebene 4

en: heading 5
de_DE: Überschrift-Ebene 5

en: heading 6
de_DE: Überschrift-Ebene 6

en: heading level %d
de_DE: Überschrift %d

en: help balloon
de_DE: Hilfe-Sprechblase

en: hidden
de_DE: ausgeblendet

en: high importance
de_DE: Hohe Priorität

en: highlight
de_DE: Hervorhebung

en: highlighted
de_DE: hervorgehoben

en: highlighted in {color}
de_DE: hervorgehoben in {color}

en: hiragana
de_DE: Japanische Zeichen (Hiragana)

en: hiragana roman
de_DE: Japanische Zeichen (Hiragana Roman)

en: hlght
de_DE: hvg

en: hlp
de_DE: hsb

en: home
de_DE: Pos1

en: home page
de_DE: Startseite

en: horizontal borders except outside
de_DE: Horizontal innerer Rahmen

en: horizontal stripe
de_DE: Horizontale Linie

en: hot key field
de_DE: Kurztastenfeld

en: icon
de_DE: Symbol

en: iconified
de_DE: symbolisch

en: image map
de_DE: Grafik-Link

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
de_DE: erhöht um {incrementValue} von Punkt {previousIndex},

en: indent
de_DE: Einrückung

en: indicator
de_DE: Anzeige

en: info
de_DE: Informationen

en: input help off
de_DE: Eingabehilfe ausgeschaltet

en: input help on
de_DE: Eingabehilfe eingeschaltet

en: input window
de_DE: Eingabefenster

en: input/output
de_DE: Ein- und Ausgaben

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
de_DE: &Filtern nach:

en: ins
de_DE: einfg

en: insert
de_DE: Einfügen

en: inserted
de_DE: eingefügt

en: insertion
de_DE: Einfügen

en: insertion: {text}
de_DE: Einfügung: {text}

en: invalid
de_DE: Ungültig

en: invalid entry
de_DE: ungültiger Eintrag

en: invisible
de_DE: unsichtbar

en: invoke
de_DE: Aufrufen

en: italic
de_DE: kursiv

en: item
de_DE: Eintrag

en: katakana
de_DE: Japanische Doppelzeichen (Katakana)

en: katakana roman
de_DE: Japanische Doppelzeichen (Katakana Roman)

[ctx: keyLabel]
en: tab
de_DE: Tab

en: keyboard, all layouts
de_DE: Alle Tastatur-Layouts

en: label
de_DE: Beschriftung

en: landmark
de_DE: Sprungmarke

[ctx: languageName]
en: Aragonese
de_DE: Aragonesisch

[ctx: languageName]
en: Burmese
de_DE: Burmesisch

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
de_DE: Zentralkurdisch

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
de_DE: Nordkurdisch

en: laptop
de_DE: Laptop

en: layered pane
de_DE: Schichtfeld

en: layout tables off
de_DE: Layout-Tabellen ausgeschaltet

en: layout tables on
de_DE: Layout-Tabellen eingeschaltet

en: ldesc
de_DE: ab

en: left
de_DE: Links

en: left alt
de_DE: Linke Alt

en: left arrow
de_DE: Pfeiltaste nach links

en: left control
de_DE: Linke Strg

en: left edge
de_DE: Linker Rand

en: left indent
de_DE: linksbündig eingerückt

en: left shift
de_DE: Linke Umschalt

en: left windows
de_DE: Linke Windows

en: level %s
de_DE: Ebene %s

en: line
de_DE: Zeile

en: line %s
de_DE: Zeile %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
de_DE: Sowohl Sprache als auch Signaltöne

[ctx: line indentation setting]
en: Off
de_DE: Ausgeschaltet

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
de_DE: Ansagen

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
de_DE: Signaltöne

en: line scroll
de_DE: Zeilenweises Navigieren

en: line spacing %s
de_DE: %s Zeilenabstand

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
de_DE[0]: %.1f Zeile
de_DE[1]: %.1f Zeilen

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
de_DE: 1,5 Zeilen

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
de_DE: Mindestens %.1f Punkt

[ctx: line spacing value]
en: double
de_DE: Doppelt

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
de_DE: Genau {space:.1f} Punkt

[ctx: line spacing value]
en: single
de_DE: Einfach

en: linear gradient
de_DE: Linienförmig verlaufend

en: link
de_DE: Link

en: linked
de_DE: verlinkt

en: list
de_DE: Liste

en: list item
de_DE: Listeneintrag

en: lmk
de_DE: spmk

en: low importance
de_DE: Niedrige Priorität

en: lv %s
de_DE: E%s

en: manual
de_DE: Manuell

en: marked
de_DE: markiert

en: math
de_DE: Mathematisch

en: media player
de_DE: Media Player

en: medium
de_DE: mittel

en: medium dash dot
de_DE: Strich Punkt (medium)

en: medium dash dot dot
de_DE: Strich Punkt Punkt (medium)

en: medium dashed
de_DE: Gestrichelt (medium)

en: meeting request
de_DE: Besprechungsanfrage

en: menu
de_DE: Menü

en: menu bar
de_DE: Menüleiste

en: menu button
de_DE: Menü-Schaltfläche

en: menu item
de_DE: Menü-Eintrag

en: mln
de_DE: mz

en: mnu
de_DE: mnü

en: mnubar
de_DE: mnülst

en: mnubtn
de_DE: mnüsltr

en: mnuitem
de_DE: mnüe

en: moved from
de_DE: Verschoben von

en: moved to
de_DE: Verschoben nach

en: moves to the first table column
de_DE: Springt zur ersten Tabellenspalte

en: moves to the first table row
de_DE: Springt zur ersten Tabellenzeile

en: moves to the last table column
de_DE: Springt zur letzten Tabellenspalte

en: moves to the last table row
de_DE: Springt zur Letzten Tabellenzeile

en: moves to the next annotation
de_DE: Navigiert zur nächsten Anmerkung

en: moves to the next article
de_DE: Navigiert zum nächsten Artikel

en: moves to the next block quote
de_DE: Navigiert zum nächsten Zitatblock

en: moves to the next button
de_DE: Navigiert zum nächsten Schalter

en: moves to the next check box
de_DE: Navigiert zum nächsten Kontrollfeld

en: moves to the next combo box
de_DE: Navigiert zum nächsten Kombinationsfeld

en: moves to the next different style text
de_DE: navigiert zum nächsten Text mit anderem Stil

en: moves to the next edit field
de_DE: Navigiert zum nächsten Eingabefeld

en: moves to the next embedded object
de_DE: Navigiert zum nächsten eingebetteten Objekt

en: moves to the next error
de_DE: Navigiert zum nächsten Fehler

en: moves to the next figure
de_DE: Springt zur nächsten Abbildung

en: moves to the next form field
de_DE: Navigiert zum nächsten Formularfeld

en: moves to the next frame
de_DE: Navigiert zum nächsten Rahmen

en: moves to the next graphic
de_DE: Navigiert zur nächsten Grafik

en: moves to the next grouping
de_DE: Navigiert zur nächsten Gruppierung

en: moves to the next heading
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift

en: moves to the next heading at level 1
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift der Ebene 1

en: moves to the next heading at level 2
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift der Ebene 2

en: moves to the next heading at level 3
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift der Ebene 3

en: moves to the next heading at level 4
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift der Ebene 4

en: moves to the next heading at level 5
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift der Ebene 5

en: moves to the next heading at level 6
de_DE: Navigiert zur nächsten Überschrift der Ebene 6

en: moves to the next landmark
de_DE: Navigiert zur nächsten Sprungmarke

en: moves to the next link
de_DE: Navigiert zum nächsten Link

en: moves to the next list
de_DE: Navigiert zur nächsten Liste

en: moves to the next list item
de_DE: Navigiert zum nächsten Listeneintrag

en: moves to the next math formula
de_DE: Springt zur nächsten mathematischen Formel

en: moves to the next menu item
de_DE: Springt zum nächsten Menü-Element

en: moves to the next progress bar
de_DE: Springt zum nächsten Fortschrittsbalken

en: moves to the next radio button
de_DE: Navigiert zum nächsten Auswahlschalter

en: moves to the next same style text
de_DE: Springt zum nächsten Text gleichen Stils

en: moves to the next separator
de_DE: Navigiert zur nächsten Trennlinie

en: moves to the next tab
de_DE: Navigiert zur nächsten Registerkarte

en: moves to the next table
de_DE: Navigiert zur nächsten Tabelle

en: moves to the next table column
de_DE: Springt zur nächsten Tabellenspalte

en: moves to the next table row
de_DE: Springt zur nächsten Tabellenzeile

en: moves to the next text paragraph
de_DE: navigiert zum nächsten Textabsatz

en: moves to the next toggle button
de_DE: Springt zum nächsten Umschalter

en: moves to the next unvisited link
de_DE: Navigiert zum nächsten unbesuchten Link

en: moves to the next vertically aligned paragraph
de_DE: Springt zum nächsten vertikal ausgerichteten Absatz

en: moves to the next visited link
de_DE: Navigiert zum nächsten besuchten Link

en: moves to the previous annotation
de_DE: Navigiert zur vorherigen Anmerkung

en: moves to the previous article
de_DE: Navigiert zum vorherigen Artikel

en: moves to the previous block quote
de_DE: Navigiert zum vorherigen Zitatblock

en: moves to the previous button
de_DE: Navigiert zum vorherigen Schalter

en: moves to the previous check box
de_DE: Navigiert zum vorherigen Kontrollfeld

en: moves to the previous combo box
de_DE: Navigiert zum vorherigen Kombinationsfeld

en: moves to the previous different style text
de_DE: navigiert zum vorherigen Text mit anderem Stil

en: moves to the previous edit field
de_DE: Navigiert zum vorherigen Eingabefeld

en: moves to the previous embedded object
de_DE: Navigiert zum vorherigen eingebetteten Objekt

en: moves to the previous error
de_DE: Navigiert zum vorherigen Fehler

en: moves to the previous figure
de_DE: Springt zur vorherigen Abbildung

en: moves to the previous form field
de_DE: Navigiert zum vorherigen Formularfeld

en: moves to the previous frame
de_DE: Navigiert zum vorherigen Rahmen

en: moves to the previous graphic
de_DE: Navigiert zur vorherigen Grafik

en: moves to the previous grouping
de_DE: Navigiert zur vorherigen Gruppierung

en: moves to the previous heading
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift

en: moves to the previous heading at level 1
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift der Ebene 1

en: moves to the previous heading at level 2
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift der Ebene 2

en: moves to the previous heading at level 3
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift der Ebene 3

en: moves to the previous heading at level 4
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift der Ebene 4

en: moves to the previous heading at level 5
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift der Ebene 5

en: moves to the previous heading at level 6
de_DE: Navigiert zur vorherigen Überschrift der Ebene 6

en: moves to the previous landmark
de_DE: Navigiert zur vorherigen Sprungmarke

en: moves to the previous link
de_DE: Navigiert zum vorherigen Link

en: moves to the previous list
de_DE: Navigiert zur vorherigen Liste

en: moves to the previous list item
de_DE: Navigiert zum vorherigen Listeneintrag

en: moves to the previous math formula
de_DE: Springt zur vorherigen mathematischen Formel

en: moves to the previous menu item
de_DE: Springt zum vorherigen Menü-Element

en: moves to the previous progress bar
de_DE: Springt zum vorherigen Fortschrittsbalken

en: moves to the previous radio button
de_DE: Navigiert zum vorherigen Auswahlschalter

en: moves to the previous same style text
de_DE: Springt zum vorherigen Text gleichen Stils

en: moves to the previous separator
de_DE: Navigiert zur vorherigen Trennlinie

en: moves to the previous tab
de_DE: Navigiert zur vorherigen Registerkarte

en: moves to the previous table
de_DE: Navigiert zur vorherigen Tabelle

en: moves to the previous table column
de_DE: Springt zur vorherigen Tabellenspalte

en: moves to the previous table row
de_DE: Springt zur vorherigen Tabellenzeile

en: moves to the previous text paragraph
de_DE: navigiert zum vorherigen Textabsatz

en: moves to the previous toggle button
de_DE: Springt zum vorherigen Umschalter

en: moves to the previous unvisited link
de_DE: Navigiert zum vorherigen unbesuchten Link

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
de_DE: navigiert zum vorherigen vertikal ausgerichteten Absatz

en: moves to the previous visited link
de_DE: Navigiert zum vorherigen besuchten Link

en: multi line
de_DE: mehrzeilig

en: mute
de_DE: Stummschalten

en: new column section break
de_DE: Abschnittsumbruch in neuer Spalte

en: new page section break
de_DE: Abschnittsumbruch auf neuer Seite

en: next track
de_DE: Nächster Titel

en: no bold
de_DE: nicht fett

en: no border lines
de_DE: Keine Rahmenlinien

en: no change from point {previousIndex},
de_DE: Keine Änderung im Vergleich zu Punkt {previousIndex},

en: no first line indent
de_DE: Kein Einzug für die erste Zeile

en: no hanging indent
de_DE: Kein hängender Einzug

en: no highlight
de_DE: Keine Hervorhebung

en: no indent
de_DE: Keine Einrückung

en: no italic
de_DE: nicht kursiv

en: no left indent
de_DE: Keine linksbündige Einrückung

en: no more text after a block of links
de_DE: Kein weiterer Text nach dem Abschnitt der Links

en: no more text before a block of links
de_DE: Kein weiterer Text vor dem Abschnitt der Links

en: no next annotation
de_DE: Keine weitere Anmerkung

en: no next article
de_DE: Kein weiterer Artikel

en: no next block quote
de_DE: Kein weiterer Zitatblock

en: no next button
de_DE: Kein weiterer Schalter

en: no next check box
de_DE: Kein weiteres Kontrollfeld

en: no next combo box
de_DE: Kein weiteres Kombinationsfeld

en: no next edit field
de_DE: Kein weiteres Eingabefeld

en: no next embedded object
de_DE: Kein weiteres eingebettetes Objekt

en: no next error
de_DE: Kein weiterer Fehler

en: no next figure
de_DE: Keine weiteren Abbildungen

en: no next form field
de_DE: Kein weiteres Formularfeld

en: no next frame
de_DE: Kein weiterer Rahmen

en: no next graphic
de_DE: Keine weitere Grafik

en: no next grouping
de_DE: Keine weitere Gruppierung

en: no next heading
de_DE: Keine weitere Überschrift

en: no next heading at level 1
de_DE: Keine weitere Überschrift der Ebene 1

en: no next heading at level 2
de_DE: Keine weitere Überschrift der Ebene 2

en: no next heading at level 3
de_DE: Keine weitere Überschrift der Ebene 3

en: no next heading at level 4
de_DE: Keine weitere Überschrift der Ebene 4

en: no next heading at level 5
de_DE: Keine weitere Überschrift der Ebene 5

en: no next heading at level 6
de_DE: Keine weitere Überschrift der Ebene 6

en: no next landmark
de_DE: Keine weitere Sprungmarke

en: no next link
de_DE: Kein weiterer Link

en: no next list
de_DE: Keine weitere Liste

en: no next list item
de_DE: Kein weiterer Listeneintrag

en: no next math formula
de_DE: Keine weiteren mathematischen Formeln

en: no next menu item
de_DE: Keine weiteren Menü-Elemente

en: no next progress bar
de_DE: Keine weiteren Fortschrittsbalken

en: no next radio button
de_DE: Kein weiterer Auswahlschalter

en: no next separator
de_DE: Keine weitere Trennlinie

en: no next tab
de_DE: Keine weitere Registerkarte

en: no next table
de_DE: Keine weitere Tabelle

en: no next text paragraph
de_DE: Keine weiteren Absätze

en: no next toggle button
de_DE: Kein weiterer Umschalter

en: no next unvisited link
de_DE: Kein weiterer unbesuchter Link

en: no next vertically aligned paragraph
de_DE: Keine weiteren vertikal ausgerichteten Absätze

en: no next visited link
de_DE: Kein weiterer besuchter Link

en: no previous annotation
de_DE: Keine vorherige Anmerkung

en: no previous article
de_DE: Kein vorheriger Artikel

en: no previous block quote
de_DE: Kein vorheriger Zitatblock

en: no previous button
de_DE: Kein vorheriger Schalter

en: no previous check box
de_DE: Kein vorheriges Kontrollfeld

en: no previous combo box
de_DE: Kein vorheriges Kombinationsfeld

en: no previous edit field
de_DE: Kein vorheriges Eingabefeld

en: no previous embedded object
de_DE: Kein vorheriges eingebettetes Objekt

en: no previous error
de_DE: Kein vorheriger Fehler

en: no previous figure
de_DE: Keine vorherigen Abbildungen

en: no previous form field
de_DE: Kein vorheriges Formularfeld

en: no previous frame
de_DE: Kein weiterer Rahmen

en: no previous graphic
de_DE: Keine vorherige Grafik

en: no previous grouping
de_DE: Keine vorherige Gruppierung

en: no previous heading
de_DE: Keine vorherige Überschrift

en: no previous heading at level 1
de_DE: Keine vorherige Überschrift der Ebene 1

en: no previous heading at level 2
de_DE: Keine vorherige Überschrift der Ebene 2

en: no previous heading at level 3
de_DE: Keine vorherige Überschrift der Ebene 3

en: no previous heading at level 4
de_DE: Keine vorherige Überschrift der Ebene 4

en: no previous heading at level 5
de_DE: Keine vorherige Überschrift der Ebene 5

en: no previous heading at level 6
de_DE: Keine vorherige Überschrift der Ebene 6

en: no previous landmark
de_DE: Keine vorherige Sprungmarke

en: no previous link
de_DE: Kein vorheriger Link

en: no previous list
de_DE: Keine vorherige Liste

en: no previous list item
de_DE: Kein vorheriger Listeneintrag

en: no previous math formula
de_DE: Keine vorherigen mathematischen Formeln

en: no previous menu item
de_DE: Keine vorherigen Menü-Elemente

en: no previous progress bar
de_DE: Keine vorherigen Fortschrittsbalken

en: no previous radio button
de_DE: Kein vorheriger Auswahlschalter

en: no previous separator
de_DE: Keine vorherige Trennlinie

en: no previous tab
de_DE: Keine vorherige Registerkarte

en: no previous table
de_DE: Keine vorherige Tabelle

en: no previous text paragraph
de_DE: kein vorheriger Textabsatz

en: no previous toggle button
de_DE: Kein vorheriger Umschalter

en: no previous unvisited link
de_DE: Kein vorheriger unbesuchter Link

en: no previous vertically aligned paragraph
de_DE: Keine vorherigen vertikal ausgerichteten Absätze

en: no previous visited link
de_DE: Kein vorheriger besuchter Link

en: no revised %s
de_DE: nicht geändert (%s)

en: no right indent
de_DE: Keine rechtsbündige Einrückung

en: no status bar information
de_DE: Keine Informationen in der Statusleiste

en: no strikethrough
de_DE: nicht durchgestrichen

en: none
de_DE: Keine

en: normal configuration
de_DE: Standard-Konfiguration

en: normal configuration profile active
de_DE: Normales Konfigurationsprofil aktiv

en: not %s
de_DE: Nicht %s

en: not checked
de_DE: Nicht aktiviert

en: not deleted
de_DE: nicht gelöscht

en: not emphasised
de_DE: nicht hervorgehoben

en: not hidden
de_DE: eingeblendet

en: not highlighted
de_DE: nicht hervorgehoben

en: not inserted
de_DE: nicht eingefügt

en: not marked
de_DE: nicht markiert

en: not pressed
de_DE: Nicht gedrückt

en: not selected
de_DE: Nicht ausgewählt

en: not strong
de_DE: nicht stark betont

en: not underlined
de_DE: nicht unterstrichen

en: note
de_DE: Anmerkung

en: nsel
de_DE: ( )

en: num lock
de_DE: Nummernblock

en: numLock numpad 0
de_DE: Nummernblock 0

en: numLock numpad 1
de_DE: Nummernblock 1

en: numLock numpad 2
de_DE: Nummernblock 2

en: numLock numpad 3
de_DE: Nummernblock 3

en: numLock numpad 4
de_DE: Nummernblock 4

en: numLock numpad 5
de_DE: Nummernblock 5

en: numLock numpad 6
de_DE: Nummernblock 6

en: numLock numpad 7
de_DE: Nummernblock 7

en: numLock numpad 8
de_DE: Nummernblock 8

en: numLock numpad 9
de_DE: Nummernblock 9

en: numpad 1
de_DE: Nummernblock 1

en: numpad 2
de_DE: Nummernblock 2

en: numpad 3
de_DE: Nummernblock 3

en: numpad 4
de_DE: Nummernblock 4

en: numpad 5
de_DE: Nummernblock 5

en: numpad 6
de_DE: Nummernblock 6

en: numpad 7
de_DE: Nummernblock 7

en: numpad 8
de_DE: Nummernblock 8

en: numpad 9
de_DE: Nummernblock 9

en: numpad decimal
de_DE: Nummernblock Komma

en: numpad delete
de_DE: Nummernblock Entfernen

en: numpad divide
de_DE: Nummernblock Schrägstrich

en: numpad enter
de_DE: Nummernblock Eingabe

en: numpad insert
de_DE: Nummernblock Einfügen

en: numpad minus
de_DE: Nummernblock Minus

en: numpad multiply
de_DE: Nummernblock Stern

en: numpad plus
de_DE: Nummernblock Plus

en: object has no location
de_DE: Das Objekt enthält keine Angaben zur Position

en: object mode
de_DE: Objektmodus

en: obscured
de_DE: verdeckt

en: odd pages section break
de_DE: Abschnittsumbruch auf ungeraden Seiten

en: off
de_DE: ausgeschaltet

en: off screen
de_DE: unsichtbar

en: on
de_DE: eingeschaltet

en: opens dialog
de_DE: Dialogfeld öffnen

en: opens grid
de_DE: Gitter öffnen

en: opens list
de_DE: Liste öffnen

en: opens tree
de_DE: Baum öffnen

en: option pane
de_DE: Optionsfenster

en: other item
de_DE: Weitere Formen

en: out of %s
de_DE: %s Ende

en: out of bookmark
de_DE: Lesezeichen-Ende

en: out of comment
de_DE: Kommentar-Ende

en: out of grammar error
de_DE: Grammatikfehler-Ende

en: out of popular highlight
de_DE: Hervorhebung-Ende

en: out of spelling error
de_DE: Rechtschreibfehler-Ende

en: out of table
de_DE: Tabellen-Ende

en: overflowing
de_DE: überstehend

en: page
de_DE: Seite

en: page %s
de_DE: Seite %s

en: page down
de_DE: Seite nach unten

en: page up
de_DE: Seite nach oben

en: pane
de_DE: Fenster

en: panel
de_DE: Steuerung

en: paragraph
de_DE: Absatz

en: paragraph number
de_DE: Absatz-Nummer

en: paragraph property
de_DE: Absatz-Eigenschaft

en: password edit
de_DE: Password-Eingabefeld

en: pinned
de_DE: angeheftet

en: play pause
de_DE: Wiedergabe anhalten

en: pnl
de_DE: strg

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
de_DE: Kein {description} Fenster gefunden.

[ctx: poedit]
en: No {description}
de_DE: {description} nicht vorhanden

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
de_DE: Gibt eine Übersetzungswarnung aus (falls verfügbar). Zweimaliges Drücken zeigt die Warnung im Lesemodus

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
de_DE: Gibt evtl. vorhandene Kommentare im Kommentarfenster aus und zeigt diese bei zweimaligem Drücken im Lesemodus

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
de_DE: Gibt evtl. vorhandene Anmerkungen für Übersetzer aus. Zweimaliges Drücken zeigt die Anmerkungen im Lesemodus

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
de_DE: Gibt (sofern vorhanden) den vorherigen Quelltext aus. Zweimaliges Drücken zeigt den Text im Lesemodus

[ctx: poedit]
en: comment
de_DE: Kommentar

[ctx: poedit]
en: notes for translators
de_DE: Keine Anmerkungen für Übersetzer

[ctx: poedit]
en: old source text
de_DE: vorheriger Quelltext

[ctx: poedit]
en: translation warning
de_DE: Übersetzungswarnung

en: pressed
de_DE: gedrückt

en: previous track
de_DE: Vorheriger Titel

en: prgbar
de_DE: fsb

en: print screen
de_DE: Screenshot erstellen

en: progress bar
de_DE: Fortschrittsbalken

en: property
de_DE: Eigenschaft

en: property page
de_DE: Eigenschaftsseite

en: protected
de_DE: geschützt

en: pwdedt
de_DE: pef

en: quadruple {action}
de_DE: Viermal {action}

en: radio button
de_DE: Auswahlschalter

en: radio menu item
de_DE: Auswahl Menüeintrag

en: rbtn
de_DE: AS

en: read only
de_DE: schreibgeschützt

en: received: %s
de_DE: Empfangen: %s

en: reconcile
de_DE: Abgleichen

en: rectangular gradient
de_DE: Rechteckig verlaufend

en: redundant object
de_DE: mehrfaches Objekt

en: refresh
de_DE: Aktualisieren

en: region
de_DE: Region

[ctx: repeat]
en: off
de_DE: Wiederholen aus

[ctx: repeat]
en: on
de_DE: Wiederholen ein

en: replace
de_DE: Ersetzen

en: replied
de_DE: Beantwortet

en: replied all
de_DE: Alle beantwortet

en: report CLDR characters off
de_DE: CLDR-Zeichen mitteilen ausgeschaltet

en: report CLDR characters on
de_DE: CLDR-Zeichen mitteilen eingeschaltet

en: report alignment off
de_DE: Textausrichtung ansagen ausgeschaltet

en: report alignment on
de_DE: Textausrichtung ansagen eingeschaltet

en: report articles off
de_DE: Artikel ansagen ausgeschaltet

en: report articles on
de_DE: Artikel ansagen eingeschaltet

en: report block quotes off
de_DE: Zitatblöcke ansagen ausgeschaltet

en: report block quotes on
de_DE: Zitatblöcke ansagen eingeschaltet

en: report colors off
de_DE: Farben ansagen ausgeschaltet

en: report colors on
de_DE: Farben ansagen eingeschaltet

en: report comments off
de_DE: Kommentare ansagen ausgeschaltet

en: report comments on
de_DE: Kommentare ansagen eingeschaltet

en: report dynamic content changes off
de_DE: Änderungen dynamischer Inhalte ansagen ausgeschaltet

en: report dynamic content changes on
de_DE: Änderungen dynamischer Inhalte ansagen eingeschaltet

en: report emphasis off
de_DE: Texthervorhebungen ansagen ausgeschaltet

en: report emphasis on
de_DE: Texthervorhebungen ansagen eingeschaltet

en: report figures and captions off
de_DE: Abbildungen und Bildunterschriften ausgeben deaktiviert

en: report figures and captions on
de_DE: Abbildungen und Bildunterschriften ausgeben aktiviert

en: report font attributes off
de_DE: Schrift-Attribute ansagen ausgeschaltet

en: report font attributes on
de_DE: Schrift-Attribute ansagen eingeschaltet

en: report font name off
de_DE: Schriftart ansagen ausgeschaltet

en: report font name on
de_DE: Schriftart ansagen eingeschaltet

en: report font size off
de_DE: Schriftgröße ansagen ausgeschaltet

en: report font size on
de_DE: Schriftgröße ansagen eingeschaltet

en: report frames off
de_DE: Rahmen ansagen ausgeschaltet

en: report frames on
de_DE: Rahmen ansagen eingeschaltet

en: report graphics off
de_DE: Grafiken ansagen ausgeschaltet

en: report graphics on
de_DE: Grafiken ansagen eingeschaltet

en: report groupings off
de_DE: Gruppierungen ansagen ausgeschaltet

en: report groupings on
de_DE: Gruppierungen ansagen eingeschaltet

en: report headings off
de_DE: Überschriften ansagen ausgeschaltet

en: report headings on
de_DE: Überschriften ansagen eingeschaltet

en: report highlighted off
de_DE: Hervorhebungen ansagen ausgeschaltet

en: report highlighted on
de_DE: Hervorhebungen ansagen eingeschaltet

en: report if clickable off
de_DE: Attribut "anklickbar" ansagen ausgeschaltet

en: report if clickable on
de_DE: Attribut "anklickbar" ansagen eingeschaltet

en: report landmarks and regions off
de_DE: Sprungmarken und Regionen ansagen ausgeschaltet

en: report landmarks and regions on
de_DE: Sprungmarken und Regionen ansagen eingeschaltet

en: report line numbers off
de_DE: Zeilennummernn ansagen ausgeschaltet

en: report line numbers on
de_DE: Zeilennummern ansagen eingeschaltet

en: report line spacing off
de_DE: Zeilenabstände ansagen ausgeschaltet

en: report line spacing on
de_DE: Zeilenabstände ansagen eingeschaltet

en: report links off
de_DE: Links ansagen ausgeschaltet

en: report links on
de_DE: Links ansagen eingeschaltet

en: report lists off
de_DE: Listen ansagen ausgeschaltet

en: report lists on
de_DE: Listen ansagen eingeschaltet

en: report pages off
de_DE: Seitenzahlen ansagen ausgeschaltet

en: report pages on
de_DE: Seitenzahlen ansagen eingeschaltet

en: report paragraph indentation off
de_DE: Absatzeinzug ansagen ausgeschaltet

en: report paragraph indentation on
de_DE: Absatzeinzug ansagen eingeschaltet

en: report revisions off
de_DE: Änderungsverfolgung ansagen ausgeschaltet

en: report revisions on
de_DE: Änderungsverfolgung ansagen eingeschaltet

en: report spelling errors off
de_DE: Rechtschreibfehler ansagen ausgeschaltet

en: report spelling errors on
de_DE: Rechtschreibfehler ansagen eingeschaltet

en: report style off
de_DE: Formatvorlagen ansagen ausgeschaltet

en: report style on
de_DE: Formatvorlagen ansagen eingeschaltet

en: report superscripts and subscripts off
de_DE: Ansage von hoch- und tiefgestellten Zeichen ausschalten

en: report superscripts and subscripts on
de_DE: Ansage von hoch- und tiefgestellten Zeichen einschalten

en: report table cell coordinates off
de_DE: Zellkoordinaten in Tabellen ansagen ausgeschaltet

en: report table cell coordinates on
de_DE: Zellkoordinaten in Tabellen ansagen eingeschaltet

en: report tables off
de_DE: Tabellen ansagen ausgeschaltet

en: report tables on
de_DE: Tabellen ansagen eingeschaltet

en: req
de_DE: erf

en: required
de_DE: erforderlich

en: reverse diagonal stripe
de_DE: Diagonale Linie (invertiert)

en: revised %s
de_DE: geändert (%s)

en: rgn
de_DE: Rgn

en: rich edit
de_DE: Erweitertes Eingabefeld

en: right
de_DE: Rechts

en: right alt
de_DE: Rechte Alt

en: right arrow
de_DE: Pfeiltaste nach rechts

en: right control
de_DE: Rechte Strg

en: right edge
de_DE: Rechter Rand

en: right indent
de_DE: rechtsbündig eingerückt

en: right shift
de_DE: Rechte Umschalt

en: right windows
de_DE: Rechte Windows

en: ro
de_DE: sef

en: root pane
de_DE: Hauptfenster

en: row
de_DE: Zeile

en: row %s
de_DE: Zeile %s

en: row header
de_DE: Zeilenbeschriftung

en: rslvd cmnt
de_DE: kmntb

en: ruler
de_DE: Lineal

en: r{rowNumber}
de_DE: Z{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
de_DE: Zn{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: scrlbar
de_DE: rb

en: scroll bar
de_DE: Rollbalken

en: scroll lock
de_DE: Scrollen blockieren

en: scroll pane
de_DE: Verschiebbares Fenster

en: search page
de_DE: Suchseite

en: sect
de_DE: abs

en: section
de_DE: Abschnitt

en: section %s
de_DE: Abschnitt %s

en: section property
de_DE: Abschnitts-Eigenschaft

en: sel
de_DE: (x)

en: selectable
de_DE: auswählbar

en: selected
de_DE: ausgewählt

en: selected %s
de_DE: %s ausgewählt

en: selection removed
de_DE: Auswahl entfernt

en: sent: %s
de_DE: Gesendet: %s

en: separator
de_DE: Trennlinie

en: series {number} {name}
de_DE: Reihe {number}, {name}

en: sggstn
de_DE: vrschlg

en: shape
de_DE: Form

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
de_DE: 'Nein'-Symbol

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für 'oder'

[ctx: shape]
en: 10-point star
de_DE: 10-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 12-point star
de_DE: 12-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 16-point star
de_DE: 16-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 24-point star
de_DE: 24-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 32-point star
de_DE: 32-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 4-point star
de_DE: 4-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 5-point star
de_DE: 5-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 6-point star
de_DE: 6-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 7-point star
de_DE: 7-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: 8-point star
de_DE: 8-Punkt-Stern

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für alternativen Prozess

[ctx: shape]
en: Arc
de_DE: Bogen

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
de_DE: Pfeile, die nach links, oben, rechts und unten zeigen

[ctx: shape]
en: Balloon
de_DE: Ballon

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
de_DE: Abgewinkelter Pfeil nach oben

[ctx: shape]
en: Bent arrow
de_DE: Abgewinkelter Pfeil

[ctx: shape]
en: Bevel
de_DE: Kegelrad

[ctx: shape]
en: Block arc
de_DE: Block Arc

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
de_DE: Aufrufsymbol mit Pfeilen in allen Richtungen

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
de_DE: Aufrufsymbol mit horizontalem Pfeil mit zwei Enden

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
de_DE: Aufrufsymbol mit Pfeil nach unten

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
de_DE: Aufrufsymbol mit Pfeil nach links

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
de_DE: Aufrufsymbol mit Pfeil nach Rechts

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
de_DE: Aufrufsymbol mit Pfeil nach oben

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
de_DE: Aufrufsymbol mit Akzentleiste und U-förmig angeordneten Liniensegmenten

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
de_DE: Aufrufsymbol mit gebogener Linie und Akzentleiste

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
de_DE: Aufrufsymbol mit gebogener Linie

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
de_DE: Aufrufsymbol mit Pfeilen, die nach oben und unten zeigen

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
de_DE: Aufrufsymbol mit Rand und horizontaler Akzentleiste

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
de_DE: Aufrufsymbol mit Rand, Akzentleiste und U-förmig angeordneten Liniensegmenten

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
de_DE: Aufrufsymbol mit Rand, gebogener Linie und Akzentleiste

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
de_DE: Aufrufsymbol mit Rand, diagonaler Gerade und horizontaler Akzentleiste

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
de_DE: Aufrufsymbol mit U-förmig angeordneten Liniensegmenten

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
de_DE: Aufrufsymbol mit diagonaler Gerade und horizontaler Akzentleiste

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
de_DE: Aufrufsymbol mit diagonaler Gerade

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
de_DE: Aufrufsymbol mit horizontaler Akzentleiste

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
de_DE: Aufrufsymbol mit horizontaler Linie

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
de_DE: Aufrufsymbol ohne Rand mit gebogener Linie

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
de_DE: Aufrufsymbol ohne Rand mit U-förmig angeordneten Liniensegmenten

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
de_DE: Aufrufsymbol ohne Rand mit diagonaler Gerade

[ctx: shape]
en: Can
de_DE: Dose

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
de_DE: Kartenflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
de_DE: Plus-Diagramm-Symbol

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
de_DE: Sterndiagramm-Symbol

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
de_DE: X-Diagramm-Symbol

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
de_DE: Kreis mit Linie in der Mitte

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
de_DE: Kreisförmiger Pfeil

[ctx: shape]
en: Cloud callout
de_DE: Wolkenumriss

[ctx: shape]
en: Cloud shape
de_DE: Wolkenförmig

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Datenabgleich

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
de_DE: Connector-Flussdiagramm

[ctx: shape]
en: Corner
de_DE: Winkel

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
de_DE: Runder Pfeil gegen den Uhrzeigersinn

[ctx: shape]
en: Cross
de_DE: Kreuz

[ctx: shape]
en: Cube
de_DE: Würfel

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
de_DE: Gebogener Pfeil nach unten

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
de_DE: Gebogener Pfeil nach links

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
de_DE: Gebogener Pfeil nach rechts

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
de_DE: Gebogener Pfeil nach oben

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
de_DE: Gebogene Ribbon-Banner

[ctx: shape]
en: Curved arrow
de_DE: Gebogener Pfeil

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
de_DE: Datenflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Decagon
de_DE: Dekagon

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
de_DE: Entscheidungsflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Prozessverzögerung

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
de_DE: Diagonaler Streifen

[ctx: shape]
en: Diamond
de_DE: Raute

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für direkten Zugriff auf Datenspeicher

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Datenanzeige

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
de_DE: Dokumentenflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Dodecagon
de_DE: Dodekagon

[ctx: shape]
en: Donut
de_DE: Ring

[ctx: shape]
en: Double brace
de_DE: Doppelte Klammer

[ctx: shape]
en: Double bracket
de_DE: Doppelte Klammer

[ctx: shape]
en: Double wave
de_DE: Doppelte Welle

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
de_DE: Pfeil mit zwei Enden zeigt nach oben und unten

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
de_DE: Runder Pfeil mit zwei Enden

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
de_DE: Horizontaler Pfeil mit zwei Enden

[ctx: shape]
en: Down Arrow
de_DE: Pfeil nach unten

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Datenauszug

[ctx: shape]
en: Folded corner
de_DE: Gefaltete Ecken

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
de_DE: Vier Quatrate, die ein Rechteck bilden

[ctx: shape]
en: Funnel
de_DE: Trichter

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
de_DE: Zahnrädchen mit neun Zacken

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
de_DE: Zahnrädchen mit sechs Zacken

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
de_DE: Halbierter, rechteckiger Bilderrahmen

[ctx: shape]
en: Heart
de_DE: Herz

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
de_DE: Horizontal Rollen

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
de_DE: Unvollständiger Kreis mit einem fehlenden Kreisstück

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für internen Datenspeicher

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
de_DE: Gleichschenkliges Dreieck

[ctx: shape]
en: Left Arrow
de_DE: Pfeil nach links

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
de_DE: Pfeile nach links und nach oben

[ctx: shape]
en: Left brace
de_DE: Runde Klammer links

[ctx: shape]
en: Left bracket
de_DE: Eckige Klammer links

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
de_DE: Pfeil nach oben und zu den Seiten

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
de_DE: Blitzschlag

[ctx: shape]
en: Line Callout
de_DE: Aufrufsymbol mit Linie

[ctx: shape]
en: Line inverse
de_DE: Umkehrlinie

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für magnetischen Datenspeicher

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für manuelle Dateneingabe

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
de_DE: Flussdiagram für manuelle Prozessausführung

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
de_DE: Mathematisches Additionssymbol

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
de_DE: Mathematisches Divisionssymbol

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
de_DE: Mathematisches Gleichheitssymbol

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
de_DE: Mathematisches Multiplikationssymbol

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
de_DE: Mathematisches Antivalenzsymbol

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
de_DE: Mathematisches Subtraktionssymbol

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Daten zusammenführen

[ctx: shape]
en: Moon
de_DE: Mond

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für multiple Dokumente

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
de_DE: Eingeschnittener Pfeil nach rechts

[ctx: shape]
en: Octagon
de_DE: Oktagon

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
de_DE: Off-page-connector-Flussdiagramm

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Offline-Speicher

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
de_DE: Ovales Aufrufsymbol

[ctx: shape]
en: Parallelogram
de_DE: Parallelogramm

[ctx: shape]
en: Plaque
de_DE: Tafel

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
de_DE: Tabellarische Tafel

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für vordefinierten Prozess

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
de_DE: Vorbereitungsflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
de_DE: Prozessflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
de_DE: Lochstreifenflussdiagramm

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
de_DE: Gevierteilter Kreisstück

[ctx: shape]
en: Rectangle
de_DE: Rechteck

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
de_DE: Rechteck mit abgerundeter Ecke

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
de_DE: Rechteck mit einer abgeschnittenen Ecke

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
de_DE: Rechteck mit einer abgeschnittenen und einer abgerundeten Ecke

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
de_DE: Rechteck mit zwei sich diagonal gegenüberliegenden, abgerundeten Ecken

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
de_DE: Rechteck mit zwei diagonal gegenüberliegenden, abgeschnittenen Ecken

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
de_DE: Rechteck mit zwei abgeschnittenen Ecken, die sich eine Seite teilen

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
de_DE: Rechteck mit zwei abgerundeten Ecken, die sich eine Seite teilen

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
de_DE: Rechteckiges Aufrufsymbol

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
de_DE: Rechteckiger Bilderrahmen

[ctx: shape]
en: Return
de_DE: Zurücksetzen

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
de_DE: Ribbon-Banner

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
de_DE: Schleife mit Pfeilen nach links und rechts

[ctx: shape]
en: Right Arrow
de_DE: Pfeil nach rechts

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
de_DE: Rechter Pfeil mit Streifen

[ctx: shape]
en: Right brace
de_DE: Runde Klammer rechts

[ctx: shape]
en: Right bracket
de_DE: Eckige Klammer rechts

[ctx: shape]
en: Right triangle
de_DE: Rechtwinkliges Dreieck

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
de_DE: Abgerundetes Rechteck

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
de_DE: Abgerundetes, rechtecckiges Aufrufsymbol

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für sequenziellen Zugriff auf Datenspeicher

[ctx: shape]
en: Smiley face
de_DE: Smiley-Gesicht

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
de_DE: Flussdiagram für Datensortierung

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für gespeicherte Daten

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
de_DE: Flussdiagramm für Daten zusammenzählen

[ctx: shape]
en: Sun
de_DE: Sonne

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
de_DE: Terminator-Flussdiagramm

[ctx: shape]
en: Trapezoid
de_DE: Trapezförmig

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
de_DE: Trapez mit asymetrisch nichtparallelen Seiten

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
de_DE: U-förmiger Pfeil

[ctx: shape]
en: Up Arrow
de_DE: Pfeil nach oben

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
de_DE: Vertikal Rollen

[ctx: shape]
en: Water droplet
de_DE: Wassertropfen

[ctx: shape]
en: Wave
de_DE: Welle

[ctx: shape]
en: four snipped corners
de_DE: Vier abgeschnittene Ecken

en: shift
de_DE: Umschalt

[ctx: shuffle]
en: off
de_DE: Zufallswiedergabe aus

[ctx: shuffle]
en: on
de_DE: Zufallswiedergabe ein

en: single {action}
de_DE: Einmal {action}

en: skips backward past a block of links
de_DE: Überspringt den vorherigen Abschnitt von Links

en: skips forward past a block of links
de_DE: Überspringt den nächsten Block von Links

en: slanted dash dot
de_DE: Strich-Punkt (geneigt)

en: slice
de_DE: Segment

en: slider
de_DE: Schieber

en: solid
de_DE: Voll

en: sorted
de_DE: sortiert

en: sorted asc
de_DE: sortiert aufsteigend

en: sorted ascending
de_DE: aufsteigend sortiert

en: sorted desc
de_DE: sortiert absteigend

en: sorted descending
de_DE: absteigend sortiert

en: sound
de_DE: Sound

en: space
de_DE: Leerzeichen

en: space with any dots
de_DE: Leerzeichen mit beliebigen Punkten

en: space with dot
de_DE: Leerzeichen mit Punkt

en: speak command keys off
de_DE: Funktionstasten ansagen ausgeschaltet

en: speak command keys on
de_DE: Funktionstasten ansagen eingeschaltet

en: speak typed characters off
de_DE: Zeichen während der Eingabe ansagen ausgeschaltet

en: speak typed characters on
de_DE: Zeichen während der Eingabe ansagen eingeschaltet

en: speak typed words off
de_DE: Wörter während der Eingabe ansagen ausgeschaltet

en: speak typed words on
de_DE: Wörter während der Eingabe ansagen eingeschaltet

en: speech viewer disabled
de_DE: Sprachausgaben-Betrachter ausgeschaltet

en: speech viewer enabled
de_DE: Sprachausgaben-Betrachter eingeschaltet

[ctx: speechModes]
en: beeps
de_DE: Signaltöne

[ctx: speechModes]
en: off
de_DE: aus

[ctx: speechModes]
en: on-demand
de_DE: bei Bedarf

[ctx: speechModes]
en: talk
de_DE: sprechen

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
de_DE: &Filtern nach:

en: spelling and grammar: {text}
de_DE: Rechtschreibung und Grammatik: {text}

en: spelling error
de_DE: Rechtschreibfehler

en: spelling: {text}
de_DE: Rechtschreibung: {text}

en: spin button
de_DE: Drehschalter

en: splbtn
de_DE: tsltr

en: split button
de_DE: Trennschaltfläche

en: split pane
de_DE: Geteiltes Fenster

en: spnbtn
de_DE: dsltr

en: status bar
de_DE: Statuszeile

en: stbar
de_DE: sz

en: stop
de_DE: Anhalten

en: strikethrough
de_DE: durchgestrichen

en: strong
de_DE: stark betont

en: style
de_DE: Formatvorlage

en: style %s
de_DE: Formatvorlage %s

en: style definition
de_DE: Formatvorlagen-Definition

en: subMenu
de_DE: Untermenü

en: subject: %s
de_DE: Betreff: %s

en: submnu
de_DE: ->

en: subscript
de_DE: tiefgestellt

en: suggestion
de_DE: Vorschlag

en: superscript
de_DE: hochgestellt

en: switch
de_DE: Schalter

en: swtch
de_DE: sltr

[ctx: symbolLevel]
en: all
de_DE: Alle

[ctx: symbolLevel]
en: character
de_DE: Zeichen

[ctx: symbolLevel]
en: most
de_DE: Meiste

[ctx: symbolLevel]
en: none
de_DE: Keine

[ctx: symbolLevel]
en: some
de_DE: Einige

[ctx: symbolPreserve]
en: always
de_DE: Immer

[ctx: symbolPreserve]
en: never
de_DE: Niemals

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
de_DE: Nur unterhalb der Symbolstufe

[ctx: synth setting]
en: Inflection
de_DE: Betonung

[ctx: synth setting]
en: Language
de_DE: Sprache

[ctx: synth setting]
en: Pitch
de_DE: Stimmhöhe

[ctx: synth setting]
en: Rate
de_DE: Geschwindigkeit

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
de_DE: Geschwindigkeit zusätzlich erhöhen

[ctx: synth setting]
en: Variant
de_DE: Variante

[ctx: synth setting]
en: Voice
de_DE: Stimme

[ctx: synth setting]
en: Volume
de_DE: Lautstärke

en: tab control
de_DE: Registerkarte

en: tabctl
de_DE: rk

en: table
de_DE: Tabelle

en: table body
de_DE: Tabelle

en: table footer
de_DE: Tabellenende

en: table header
de_DE: Tabellenanfang

en: table property
de_DE: Tabellen-Eigenschaft

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
de_DE: Tabelle mit {columnCountText} und {rowCountText}

en: tear off menu
de_DE: Abtrennbares Menü

en: term
de_DE: ea

en: terminal
de_DE: Eingabeaufforderung

en: text
de_DE: Text

en: text "%s" not found
de_DE: Der Text "%s" wurde nicht gefunden

en: text frame
de_DE: Textrahmen

en: text mode
de_DE: Textmodus

en: tgbtn
de_DE: umsltr

en: thick
de_DE: dick

en: thick diagonal crosshatch
de_DE: Dicke, diagonale Gitternetzlinie

en: thin
de_DE: dünn

en: thin diagonal crosshatch
de_DE: Dünne, diagonale Gitternetzlinie

en: thin diagonal stripe
de_DE: Dünne, diagonale Linie

en: thin horizontal crosshatch
de_DE: Dünne, horizontale Gitternetzlinie

en: thin horizontal stripe
de_DE: Dünne, horizontale Linie

en: thin reverse diagonal stripe
de_DE: Dünne, diagonale Linie (invertiert)

en: thin vertical stripe
de_DE: Dünne, vertikale Linie

en: through row {row} column {column}
de_DE: bis Zeile {row} Spalte {column}

en: through {endCol}
de_DE: bis {endCol}

en: through {endRow}
de_DE: bis {endRow}

en: thumb control
de_DE: Miniaturansicht

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
de_DE: {D} Tag {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
de_DE: {D} Tage {H}:{M}:{S}

en: title bar
de_DE: Titelleiste

en: tlbar
de_DE: WL

en: tltip
de_DE: tt

en: to focus
de_DE: An Fokus

en: to review
de_DE: An NVDA-Cursor

en: toggle button
de_DE: Umschalter

en: tool bar
de_DE: Werkzeugleiste

en: tool tip
de_DE: Tooltipp

en: top edge
de_DE: Oberer Rand

[ctx: touch action]
en: flick down
de_DE: Nach unten wischen

[ctx: touch action]
en: flick left
de_DE: Nach links wischen

[ctx: touch action]
en: flick right
de_DE: Nach rechts wischen

[ctx: touch action]
en: flick up
de_DE: Nach oben wischen

[ctx: touch action]
en: hold
de_DE: halten

[ctx: touch action]
en: hover
de_DE: wischen

[ctx: touch action]
en: hover down
de_DE: Nach unten wischen

[ctx: touch action]
en: hover up
de_DE: Nach oben wischen

[ctx: touch action]
en: tap
de_DE: tippen

[ctx: touch action]
en: tap and hold
de_DE: tippen und halten

en: track change: {text}
de_DE: Änderung verfolgen: {text}

en: tree view
de_DE: Baumansicht

en: tree view button
de_DE: Gliederungsschalter

en: tree view item
de_DE: Eintrag

en: triggered
de_DE: ausgelöst

en: tripple {action}
de_DE: Dreimal {action}

en: tv
de_DE: ba

en: tvbtn
de_DE: gldsltr

en: tvitem
de_DE: bae

en: unavailable
de_DE: nicht verfügbar

en: underline
de_DE: Unterstrichen

en: underlined
de_DE: unterstrichen

en: unknown
de_DE: Unbekannt

en: unknown %s
de_DE: %s ist unbekannt

en: unknown input method
de_DE: Unbekannte Eingabemethode

en: unknown language
de_DE: Unbekannte Sprache

en: unlocked
de_DE: freigegeben

en: unread
de_DE: Ungelesen

en: up arrow
de_DE: Pfeiltaste nach oben

en: up-right diagonal line
de_DE: diagonale Linie oben rechts

en: value {valueAxisData}
de_DE: Wert {valueAxisData}

en: vertical align bottom
de_DE: Vertikal nach unten ausgerichtet

en: vertical align distributed
de_DE: Vertikal an Sperrdruck ausgerichtet

en: vertical align justified
de_DE: Vertikal an Blocksatz ausgerichtet

en: vertical align middle
de_DE: Vertikal zentriert

en: vertical align top
de_DE: vertikal nach oben ausgerichtet

en: vertical borders except outside
de_DE: Vertikal innerer Rahmen

en: vertical stripe
de_DE: Vertikale Linie

en: video
de_DE: Video

en: view port
de_DE: Sichtfeld

en: visited
de_DE: besucht

en: vlnk
de_DE: bl

en: volume down
de_DE: Leiser

en: volume up
de_DE: Lauter

en: white space
de_DE: Geschütztes Leerzeichen

en: window
de_DE: Fenster

en: windows
de_DE: Windows

en: with %s column | with %s columns
de_DE[0]: mit %s Spalte
de_DE[1]: mit %s Spalten

en: with %s item | with %s items
de_DE[0]: mit %s Element
de_DE[1]: mit %s Elementen

en: with %s row | with %s rows
de_DE[0]: mit %s Zeile
de_DE[1]: mit %s Zeilen

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
de_DE: mit {rowCountTranslation} und {colCountTranslation}

en: wnd
de_DE: fst

en: word
de_DE: Wort

en: {author} is editing
de_DE: {author} editiert gerade

en: {backgroundColor} background
de_DE: Hintergrund {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
de_DE: {bookPercentage} Prozent, Position {curLocation} von {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
de_DE[0]: {category} ({nbResults} Ergebnisse)
de_DE[1]: {category} ({nbResults} Ergebnisse)

en: {color1} to {color2}
de_DE: {color1} und {color2}

en: {color} (default color)
de_DE: {color} (Standardfarbe)

en: {color} on {backgroundColor}
de_DE: {color} auf {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
de_DE[0]: {columnCount} Spalte
de_DE[1]: {columnCount} Spalten

en: {curPercent:.0f}%
de_DE: {curPercent:.0f} Prozent

en: {date} (all day)
de_DE: {date} (ganztägig)

en: {desc} left and right edges
de_DE: {desc} linker und rechter Rand

en: {desc} surrounding border
de_DE: {desc} umschließender Rand

en: {desc} top and bottom edges
de_DE: {desc} oberer und unterer Rand

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
de_DE: {desc} diagonale Linien von oben nach rechts und von unten nach rechts

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
de_DE[0]: {distance:.3g} Punkt vom unteren Folienrand
de_DE[1]: {distance:.3g} Punkte vom unteren Folienrand

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
de_DE[0]: {distance:.3g} Punkt vom linken Folienrand
de_DE[1]: {distance:.3g} Punkte vom linken Folienrand

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
de_DE[0]: {distance:.3g} Punkt vom rechten Folienrand
de_DE[1]: {distance:.3g} Punkte vom rechten Folienrand

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
de_DE[0]: {distance:.3g} Punkt vom oberen Folienrand
de_DE[1]: {distance:.3g} Punkte vom oberen Folienrand

en: {distance} from left edge of page
de_DE: {distance} vom linken Seitenrand

en: {distance} from top edge of page
de_DE: {distance} vom oberen Seitenrand

en: {elapsedTime} elapsed
de_DE: {elapsedTime} verstrichen

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
de_DE: {firstAddress} {firstContent} bis {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
de_DE: {firstAddress} bis {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
de_DE: {firstAddress} {firstValue} bis {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
de_DE: {hourText} und {minuteText} verbleibend

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
de_DE[0]: {hours:d} Stunde
de_DE[1]: {hours:d} Stunden

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
de_DE: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} wird von der GNU General Public License (Version 2) abgedeckt. Es steht Ihnen frei, diese Software auf jede beliebige Weise weiterzugeben oder zu verändern, solange es mit der Lizenz weitergegeben wird und Sie den gesamten Quellcode jedem zur Verfügung stellen, der es haben möchte. Dies gilt sowohl für originale als auch für modifizierte Varianten dieser Software sowie für alle abgeleiteten Versionen.
    Weitere Einzelheiten können Sie der Lizenz über das Menü "Hilfe" entnehmen.
    Sie kann auch online eingesehen werden unter: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} wird von NV Access entwickelt, einer gemeinnützigen Organisation, die sich für freie und quelloffene Lösungen für blinde und sehbehinderte Menschen einsetzt.
    Wenn Ihnen NVDA gefällt und Sie möchten, dass es weiter verbessert wird, ziehen Sie bitte eine Spende für NV Access in Betracht. Sie können dies tun, indem Sie im NVDA-Menü "Finanziell unterstützen" auswählen.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
de_DE: {message}
    
    Kategorie: "{category}"
    Option: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
de_DE[0]: {minutes:d} Minute
de_DE[1]: {minutes:d} Minuten

en: {modifier} released
de_DE: {modifier} losgelassen

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
de_DE[0]: {numFingers} Finger {action}
de_DE[1]: {numFingers} Finger {action}

en: {number} of {total}
de_DE: {number} von {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
de_DE[0]: {offset:.3g} Centimeter
de_DE[1]: {offset:.3g} Centimeter

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
de_DE[0]: {offset:.3g} Zeichen
de_DE[1]: {offset:.3g} Zeichen

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
de_DE[0]: {offset:.3g} zoll
de_DE[1]: {offset:.3g} zoll

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
de_DE[0]: {offset:.3g} Millimeter
de_DE[1]: {offset:.3g} Millimeter

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
de_DE[0]: {offset:.3g} Pixel
de_DE[1]: {offset:.3g} Pixel

en: {offset:.3g} pt
de_DE: {offset:.3g} Punkt

en: {profileName} configuration profile active
de_DE: {profileName}-Konfigurationprofil aktiv

en: {profile} profile activated
de_DE: Profil für {profile} ist eingeschaltet

en: {profile} profile deactivated
de_DE: Profil für {profile} ist ausgeschaltet

en: {remainingTimeFormatted} remaining
de_DE: {remainingTimeFormatted} verbleiben

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
de_DE: {revisionType} {description}: {text} von {author} am {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
de_DE[0]: {rowCount} Zeile
de_DE[1]: {rowCount} Zeilen

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
de_DE: Reihe {seriesName}, {seriesIndex} von {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
de_DE: {seriesName} Trendlinientyp: {trendlineType}, Name: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
de_DE: {seriesName} Trendlinientyp: {trendlineType}, Name: {trendlineName}, Beschriftung: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
de_DE: Schriftgröße {size:g} Punkt

en: {startTime} to {endTime}
de_DE: {startTime} bis {endTime}

en: {start} through {end}
de_DE: {start} bis {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
de_DE: Formatvorlage {styleName}, Gliederungsebene {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
de_DE: {symbol} wie in {description}

en: {textAttribute} off
de_DE: {textAttribute} ausgeschaltet

en: {textAttribute} on
de_DE: {textAttribute} eingeschaltet

en: {totalTime} total
de_DE: Insgesamt {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
de_DE[0]: {val:.2f} cm
de_DE[1]: {val:.2f} cm

en: {val:.2f} in
de_DE: {val:.2f} zl

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
de_DE[0]: {val:.2f} zoll
de_DE[1]: {val:.2f} zoll

en: {val:g} pt space before paragraph
de_DE: {val:g} pt vor dem Absatz

en: {} suggestions
de_DE: {} Vorschläge
