nvda - en to fa_IR translation catalogue (2983 entries)

en:  %s is currently running.
fa_IR:  %s درحالِ اجراست.

en:  %s module is loaded.
fa_IR:  ماژولِ %s بارگزاری شد.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
fa_IR:  کسرِ {fractionValue:.2f} درصد سهمِ {pointIndex} از {pointCount}

en:  minus
fa_IR:  منفی

en:  square
fa_IR:  گِرد‌شده

en:  title: {axisTitle}
fa_IR:  عنوان: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
fa_IR:  {segmentType} {pointIndex} از {pointCount}

en: %d character | %d characters
fa_IR[0]: %d نویسه
fa_IR[1]: %d نویسه

en: %d percent
fa_IR: %d درصد

en: %s application
fa_IR: برنامه‌ی %s

en: %s column | %s columns
fa_IR[0]: %s ستون
fa_IR[1]: %s ستون

en: %s cursor
fa_IR: مکان‌نمای %s

en: %s end
fa_IR: پای %s

en: %s highlighted
fa_IR: %s برجسته شد

en: %s item | %s items
fa_IR[0]: %s مورد
fa_IR[1]: %s مورد

en: %s keyboard
fa_IR: صفحه کلیدِ %s

en: %s mode
fa_IR: حالتِ %s

en: %s normalized
fa_IR: %s عادی‌شده

en: %s selected
fa_IR: %s انتخاب شد

en: %s selected instead
fa_IR: %s به جایش انتخاب شد

en: %s unselected
fa_IR: %s انتخاب نشد

en: &About add-on...
fa_IR: &در باره‌ی افزونه...

en: &About...
fa_IR: &درباره...

en: &Add
fa_IR: &افزودن

en: &Add-on store...
fa_IR: &فروشگاهِ افزونه‌ها...

en: &Alignment
fa_IR: ترا&زبندی

en: &Annotations
fa_IR: &یادداشت‌ها

en: &Anywhere
fa_IR: در &هر جا

en: &Beep for capitals
fa_IR: اعلامِ حروفِ بزرگ با صدای &بوق

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
fa_IR: بوق زدن هنگامِ تایپِ حروفِ کو&چک در صورتِ روشن بودنِ CapsLock

en: &Bookmarks
fa_IR: &نشانک‌ها

en: &Braille viewer
fa_IR: بر&یل‌نما

en: &Brightness controls audio coordinates volume
fa_IR: کنترلِ حجمِ صدای مُختصاتِ صوتی بر اساسِ میزانِ &روشنایی

en: &Buttons
fa_IR: &دکمه‌ها

en: &Categories:
fa_IR: &دسته‌ها:

en: &Charts
fa_IR: &نمودارها

en: &Check for update...
fa_IR: &بررسیِ به‌روزرسانی...

en: &Clickable
fa_IR: &کلیک‌شدنی

en: &Close
fa_IR: &بستن

en: &Colors
fa_IR: &رنگ‌ها

en: &Comment
fa_IR: &توضیح

en: &Configuration profiles...
fa_IR: &پروفایل‌های پیکربندی...

en: &Continue
fa_IR: &ادامه

en: &Continue running
fa_IR: &ادامه یافتنِ  اجرا

en: &Create portable copy...
fa_IR: ایجادِ نسخه‌ی قابلِ &حمل...

en: &Default dictionary...
fa_IR: دیکشنریِ &پیش‌فرض...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
fa_IR: تو&ضیحِ با تأخیر برای نویسه‌ها هنگامِ حرکتِ مکان‌نما

en: &Delete
fa_IR: &پاک کردن

en: &Dictionary entries
fa_IR: واژگانِ وارد‌شده در &دیکشنری

en: &Diff algorithm:
fa_IR: ال&گوریتمِ Diff:

en: &Displays to detect automatically:
fa_IR: نمایشگرهایی که خود&کار شناسایی می‌شوند:

en: &Donate
fa_IR: &کمک می‌کنم

en: &Done
fa_IR: &انجام شد

en: &Download update
fa_IR: &دانلودِ به‌روزرسانی

en: &Edit
fa_IR: &ویرایش کردن

en: &Editor revisions
fa_IR: بازبینی‌های &ویراستار

en: &Enable Highlighting
fa_IR: &فعال کردنِ برجسته‌سازی

en: &Enable browse mode on page load
fa_IR: &فعال کردنِ حالتِ مرور در بارگذاریِ صفحه

en: &Errors
fa_IR: &خطاهای املایی

en: &Figures and captions
fa_IR: &شکل‌ها و زیرنویس‌ها

en: &Font name
fa_IR: نامِ &قلم

en: &Form fields
fa_IR: فر&م‌ها

en: &Graphics
fa_IR: &گرافیک‌ها

en: &Groupings
fa_IR: گرو&ه‌ها

en: &Guess object position information when unavailable
fa_IR: &حدس زدنِ اطلاعاتِ موقعیتِ شیء هنگامی که موجود نیست

en: &HID keyboard input simulation
fa_IR: شبیه‌سازیِ ورودیِ صفحه‌کلیدِ &HID

en: &Headings
fa_IR: &سرنوشتارها

en: &Help
fa_IR: &راهنما

en: &Help, training and support
fa_IR: &راهنما، آموزش و پشتیبانی

en: &Hover for cell routing
fa_IR: &نگه‌داشتن موس روی یک خانه برای رفتن به خانه‌ی موردِ نظر

en: &Inflection
fa_IR: انع&طافِ صدا

en: &Input table:
fa_IR: جدولِ &ورودی:

en: &Install NVDA on this computer
fa_IR: &نصبِ NVDA روی این کامپیوتر

en: &Install NVDA...
fa_IR: &نصبِ NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
fa_IR: &نگه‌داشتنِ میانبرِ موجود بر روی میزِ کار

en: &Keyboard layout:
fa_IR: چیدمانِ صفحه &کلید:

en: &Language
fa_IR: &زبان

en: &Level
fa_IR: &سطح

en: &Line spacing
fa_IR: فاصله‌ی &خط‌ها

en: &Lists
fa_IR: &فهرست‌ها

en: &Maximum number of characters on one line
fa_IR: &حدِ اکثرِ تعدادِ نویسهها در یک خط

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
fa_IR: &حالت‌های موجود در فرمانِ چرخه‌ی حالت‌های تقسیمِ صدا:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
fa_IR: &حالت‌های موجود در فرمانِ تغییرِ گفتار:

en: &Move to
fa_IR: &رفتن به

en: &New
fa_IR: &جدید

en: &No
fa_IR: &نه

en: &Not now
fa_IR: &فعلا کمک نمی‌کنم

en: &Number of lines per page
fa_IR: تعدادِ خط‌ها در &صفحه

en: &Output table:
fa_IR: جدولِ &خروجی:

en: &Pages
fa_IR: &صفحه‌ها

en: &Paragraph indentation
fa_IR: تورفتگیِ &پاراگراف

en: &Paragraph style:
fa_IR: سبْکِ &پاراگراف:

en: &Pattern
fa_IR: &الگو

en: &Pitch
fa_IR: زیر &و بمی

en: &Play audio coordinates when mouse moves
fa_IR: &پخشِ مُختصاتِ صوتی هنگامِ حرکتِ موس

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
fa_IR: &پخش کردنِ صدا هنگامِ فعال یا غیرفعال کردنِ پرده

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
fa_IR: &پخش کردنِ صدا هنگامِ آغازِ کار و خروج از NVDA

en: &Port:
fa_IR: &درگاه:

en: &Postpone update
fa_IR: به &تعویق انداختنِ به‌روزرسانی

en: &Preferences
fa_IR: اولوی&ت‌ها

en: &Proceed with installation (not recommended)
fa_IR: &اقدام به نصب (توصیه نمی‌شود)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
fa_IR: تلف&ظِ علامتهای نقطه‌گذاری و نمادها...

en: &Python console
fa_IR: میزِ فرمانِ &پایتون

en: &Rate
fa_IR: &سرعت

en: &Remove
fa_IR: &حذف کردن

en: &Rename
fa_IR: &تغییرِ نام

en: &Replacement
fa_IR: &جایگزین

en: &Revert to saved configuration
fa_IR: &بازگشت به پیکربندیِ ذخیره شده

en: &Review add-ons...
fa_IR: &بازبینیِ افزونه‌ها...

en: &Save configuration
fa_IR: &ذخیره‌ی پیکربندی

en: &Save configuration when exiting NVDA
fa_IR: &ذخیره‌ی تنظیمات هنگامِ خروج

en: &Select NVDA Modifier Keys
fa_IR: کلیدهای مبدل NVDA را &انتخاب کنید

en: &Send actual symbol to synthesizer
fa_IR: ا&رسالِ نمادِ حقیقی به موتورِ سخن‌گو

en: &Settings...
fa_IR: &تنظیمات...

en: &Sheets
fa_IR: &برگه‌ها

en: &Show Braille Viewer on Startup
fa_IR: بریل‌&نما را در آغازِ کار نشان بده

en: &Show Speech Viewer on Startup
fa_IR: گفتار&نما را در آغازِ کار نشان بده

en: &Show cursor
fa_IR: نمایشِ &مکان‌نما

en: &Show this dialog when NVDA starts
fa_IR: نشان دادَنِ این &پنجره هنگامِ شروعِ کارِ NVDA

en: &Simple review mode
fa_IR: حالتِ بازبینیِ &ساده

en: &Sound split mode:
fa_IR: حالتِ تقسیمِ صدا:

en: &Speech viewer
fa_IR: &گفتارنما

en: &Start the new portable copy after creation
fa_IR: &اجرای نسخه‌ی قابلِ حملِ جدید پس از ایجاد

en: &Symbol:
fa_IR: &نماد:

en: &Symbols
fa_IR: &نمادها

en: &Synthesizer:
fa_IR: &موتورِ سخنگو:

en: &Tables
fa_IR: &جدول‌ها

en: &Temporary dictionary...
fa_IR: دیکشنریِ &موقت...

en: &Tools
fa_IR: &ابزار‌ها

en: &Touch typing mode
fa_IR: حالتِ تایپِ &لمسی

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
fa_IR: &بازداشتنِ حرکت‌های غیرِ فرمانی از تأثیر بر روی سندِ پیشِ رو

en: &Triggers...
fa_IR: &عملگرها...

en: &Type
fa_IR: &نوع

en: &Update notifications:
fa_IR: اطلاع از &بروزرسانی:

en: &Update now
fa_IR: حالا &بروزرسانی کن

en: &Update to NVDA {version}
fa_IR: &بروزرسانی به NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
fa_IR: استفاده از CapsLock به عنوان یک کلیدِ مب&دلِ NVDA

en: &User Guide
fa_IR: راهنمای &کاربر

en: &Voice
fa_IR: &صدا

en: &Voice dictionary...
fa_IR: دیکشنریِ &صدا...

en: &Yes
fa_IR: &بله

en: (normal configuration)
fa_IR: (پیکربندیِ معمولی)

en: ***
fa_IR: **

en: 0 matches
fa_IR: ۰ نتیجه

en: 1 suggestion
fa_IR: ۱ پیشنهاد

en: 1.5 line spacing
fa_IR: فاصله‌گذاریِ خطّیِ یک و نیم برابر

en: 100 percent Stacked Area
fa_IR: ناحیه‌ی انباشته‌ی صد درصد

en: 100 percent Stacked Bar
fa_IR: نوارِ انباشته‌ی صد درصد

en: 100 percent Stacked Column
fa_IR: ستونِ انباشته‌ی صد درصد

en: 100 percent Stacked Cone Bar
fa_IR: میله‌ای مخروطیِ انباشته‌ی صد درصد

en: 100 percent Stacked Cone Column
fa_IR: ستونیِ مخروطیِ صد‌درصد انباشته

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
fa_IR: میله‌ای استوانه‌ایِ صد‌درصد انباشته

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
fa_IR: ستونی استوانه‌ایِ صد‌درصد انباشته

en: 100 percent Stacked Line
fa_IR: خطّیِ صد‌درصد انباشته

en: 100 percent Stacked Line with Markers
fa_IR: خطّیِ نشان‌دارِ صد‌درصد انباشته

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
fa_IR: میله‌ایِ هرمیِ صد‌درصد انباشته

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
fa_IR: ستونی هرمیِ صد‌درصد انباشته

en: 12.5% gray
fa_IR: خاکستریِ ۱۲ُنیم٪

en: 25% gray
fa_IR: خاکستریِ ۲۵٪

en: 3D 100 percent Stacked Bar
fa_IR: نوارِ انباشته‌ی صد درصدِ سه‌بُعدی

en: 3D 100 percent Stacked Column
fa_IR: ستونِ انباشته‌ی سه‌بُعدیِ صد درصد

en: 3D Area
fa_IR: ناحیه‌ی سه‌بُعدی

en: 3D Clustered Bar
fa_IR: نوارِ گروهیِ سه‌بُعدی

en: 3D Clustered Column
fa_IR: ستونِ گروهیِ سه‌بُعدی

en: 3D Column
fa_IR: ستونِ سه‌بُعدی

en: 3D Cone Column
fa_IR: ستونیِ مخروطیِ سه‌بُعدی

en: 3D Cylinder Column
fa_IR: ستونی استوانه‌ایِ سه‌بُعدی

en: 3D Line
fa_IR: خطِ سه‌بُعدی

en: 3D Pie
fa_IR: کلوچه‌ایِ سه‌بُعدی

en: 3D Pyramid Column
fa_IR: ستونی هرمیِ سه‌بُعدی

en: 3D Stacked Area
fa_IR: ناحیه‌ی انباشته‌ی سه‌بُعدی

en: 3D Stacked Bar
fa_IR: نوارِ انباشته‌ی سه‌بُعدی

en: 3D Stacked Column
fa_IR: ستونِ انباشته‌ی سه‌بُعدی

en: 3D Surface
fa_IR: سطحِ سه‌بُعدی

en: 3D Surface (wireframe)
fa_IR: سطحِ سه‌بُعدی (شطرنجی)

en: 50% gray
fa_IR: خاکستریِ ۵۰٪

en: 6.25% gray
fa_IR: خاکستریِ ۶ُ۲۵صدمِ درصد

en: 75% gray
fa_IR: خاکستریِ ۷۵٪

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
fa_IR: پنجره‌ای محاوره‌ایست که می‌توانید در آن کلمات و تلفظهای جدید به دیکشنریِ پیش‌فرض اضافه کنید.

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
fa_IR: پنجره‌ای محاوره‌ایست که می‌توانید در آن با وارد کردن واژه و تلفظِ جدید، یک دیکشنریِ موقت ایجاد کنید

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
fa_IR: پنجره‌ای محاوره‌ایست که می‌توانید با استفاده از آن ورودیهای دیکشنری را به دیکشنری مخصوص یک صدا اضافه کنید.

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
fa_IR: یک صفحه خوانِ رایگان و متن‌باز برای ویندوزِ مایکروسافت

en: A pattern is required.
fa_IR: نیاز است یک الگو وارد کنید.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
fa_IR: یک نسخه‌ی قابلِ حمل در پوشه‌ی '{portableDirectory}' از قبل وجود دارد. آیا می‌خواهید بروزش کنید؟

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
fa_IR: نسخه‌ی پیشینی از NVDA روی سیستمِ شما یافت شد. این نسخه به‌روزرسانی می‌شود.

en: A profile cannot have an empty name.
fa_IR: نامِ یک پروفایل نمی‌تواند خالی باشد.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
fa_IR: نسخه‌ای از این افزونه قبلا نصب شده است. آیا می‌خواهید افزونه‌ی {summary} را از نگارشِ {curVersion} به نگارشِ {newVersion} به‌روز کنید؟

en: About NVDA
fa_IR: در باره‌ی NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
fa_IR: این کار در نسخه‌ی فروشگاهیِ NVDA در دسترس نیست

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
fa_IR: این کار در نسخه‌ی موقتِ NVDA در دسترس نیست

en: Action unavailable in secure context
fa_IR: این کار در محتوای امن در دسترس نیست

en: Action unavailable while Windows is locked
fa_IR: این کار در حالی که ویندوز قفل است در دسترس نیست

en: Action unavailable while a dialog requires a response
fa_IR: این کار در حالی که پنجره‌ای نیازمندِ پاسخ است در دسترس نیست

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
fa_IR: این کنش وقتی حالتِ بریل روی نمایشِ خروجیِ گفتار است، موجود نیست

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
fa_IR: این کار در دسترس نیست. بریل به فکوس متصل می‌شود

en: Activate
fa_IR: فعال کردن

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
fa_IR: پروفایلِ پیکربندیِ {profile} را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
fa_IR: فروشگاهِ افزونه‌ها را برای مرور و مدیریتِ بسته‌های افزونه‌های NVDA فعال می‌کند

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
fa_IR: میزِ فرمانِ پایتونِ NVDA را فعال می‌کند، که در اصل برای توسعه‌ی این نرم‌افزار موردِ استفاده قرار می‌گیرد

en: Activates the current object in the document
fa_IR: شیءِ جاری را در سندِ پیشِ رو  فعال می‌کند

en: Activates the text at the cursor if possible
fa_IR: در صورتِ امکان، متنِ روی مکان‌نما را فعال می‌کند

en: Add Dictionary Entry
fa_IR: افزودن واژه به فهرستِ واژگان

en: Add Symbol
fa_IR: افزودنِ نماد

en: Add-on Installation
fa_IR: نصبِ افزونه

en: Add-on Store
fa_IR: فروشگاهِ افزونه‌ها

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
fa_IR: نمی‌توانید افزونه‌ها را روی نسخه‌ی فروشگاهیِ NVDA نصب کنید

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
fa_IR: افزونه‌هایی در پوشه‌ی تنظیماتِ کاربریِ شما یافت شدند. کپی کردنِ این افزونه ها در پروفایلِ سیستم می‌تواند همراه با خطرِ امنیتی باشد. آیا هنوز می‌خواهید تنظیماتتان را کپی کنید؟

en: Advanced
fa_IR: پیشرفته

en: Afrikaans grade 1
fa_IR: آفریکانس درجه ۱

en: Afrikaans grade 2
fa_IR: آفریکانس درجه ۲

en: Akkadian (Borger) grade 1
fa_IR: اکَدی (بُرگِر) درجه ۱

en: Akkadian (US) grade 1
fa_IR: اکَدی (آمریکا) درجه ۱

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
fa_IR: همه‌ی افزونه‌ها در حالِ حاضر غیرفعال شده‌اند. آن‌ها هنگامِ آغاز به کارِ بَعدیِ NVDA دوباره فعال خواهند شد؛ مگر این‌که بخواهید دوباره غیرفعالشان کنید.

en: All dots
fa_IR: همه‌ی نقطه‌ها

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
fa_IR: اجازه دادن به NV Access برای جمعآوریِ آمارِ استفاده از NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
fa_IR: ایجادِ امکانِ &خواندنِ سطحی هنگامِ اجرای فرمانِ خواندنِ همه

en: Alpha numeric input
fa_IR: ورودیِ الفبا‌شماره‌ای

en: Already in a content recognition result
fa_IR: همچنان در نتیجه‌ی بازشناسیِ محتوا هستید

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
fa_IR: پیش از این سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} به عنوانِ آغازِ سر‌ستون‌ها تعیین شده است

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
fa_IR: پیش از این سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} به عنوانِ آغازِ سر‌سطر‌ها تعیین شده است

en: Already set {address} as start of column headers
fa_IR: {address} پیش از این به عنوانِ آغازِ سر‌ستون‌ها تنظیم شده است

en: Already set {address} as start of row headers
fa_IR: {address} پیش از این به عنوانِ آغازِ سر‌سطر‌ها تنظیم شده است

en: Always
fa_IR: همیشه

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
fa_IR: نشان دادَنِ همیشگیِ &هشدار هنگامِ اجرای پرده‌ی صفحه نمایش

en: Always duck
fa_IR: همیشه

en: Always fill display
fa_IR: همیشه نمایشگر را پر کن

en: Always include short character &description when announcing candidates
fa_IR: آوردنِ &توضیحِ مختصرِ نویسه هنگامِ اعلامِ کاندیدای انتخاب‌شده

en: Annotations
fa_IR: یادداشت‌ها

en: Announce &selected candidate
fa_IR: اعلامِ کاندیدای &انتخاب‌شده

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
fa_IR: انتخابِ جاری را در کنترل‌های ویرایشی و اسناد اعلام می‌کند. دو بار فشردن، این اطلاعات را هجی می‌کند. سه بار فشردن، آن را با استفاده از توضیحِ نویسه‌ها هجی می‌کند. چهار بار فشردن، آن را در یک پیامِ قابلِ مرور نمایش می‌دهد.

en: Answer to:
fa_IR: پاسخ به:

en: Appointment {subject}, {time}
fa_IR: قرارِ ملاقات {subject}, در {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
fa_IR: عربی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Arabic grade 1
fa_IR: عربی درجه ۱

en: Arabic grade 2
fa_IR: عربی درجه ۲

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
fa_IR: آیا مطمئنید که می‌خواهید این افزونه را نصب کنید؟
    فقط افزونه‌هایی را که از منابعِ قابلِ اعتماد هستند نصب کنید.
    افزونه: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
fa_IR: آیا مطمئنید که می‌خواهید همه‌ی آنچه در این دیکشنری وارد شده است را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
fa_IR: آیا مطمئنید که می‌خواهید همه‌ی فرمان‌ها را به پیش‌فرض نرم‌افزار برگردانید؟
    
    			همه‌ی فرمان‌هایی که توسط شما چه در این نشست و یا در گذشته تعریف شده است از بین خواهد رفت.
    			این کار برگشتپذیر نیست.

en: Area
fa_IR: ناحیه

en: Arti&cles
fa_IR: &مقاله‌ها

en: Assamese grade 1
fa_IR: آسامی درجه ۱

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
fa_IR: دستِ کم یک کلید باید به عنوانِ کلیدِ NVDA تعیین شود. Caps lock به عنوانِ کلیدِ مبدلِ NVDA باقی خواهد ماند.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
fa_IR: دستِ کم یک کلید باید به عنوانِ کلیدِ NVDA استفاده شود.

en: At least one sound split mode has to be checked.
fa_IR: دستکم یک حالتِ تقسیمِ صدا باید علامت داشته باشد.

en: At least two speech modes have to be checked.
fa_IR: دستکم باید دو حالتِ گفتار علامت زده شوند.

en: Attachments
fa_IR: پیوست‌ها

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
fa_IR: تلاش برای لغوِ گفتارِ رخدادهای فکوسِ منقضی‌شده:

en: Audio
fa_IR: صدا

en: Audio d&ucking mode:
fa_IR: حالتِ کم شدنِ صدای &پس‌زمینه:

en: Audio ducking not supported
fa_IR: کم کردنِ صدای پس‌زمینه پشتیبانی نمی‌شود

en: Audio indication of focus and browse modes
fa_IR: &نشانه‌ی صوتی برای حالت‌های فکوس و مرور

en: Audio output &device:
fa_IR: &دستگاهِ خروجیِ صدا:

en: Automatic
fa_IR: خودکار

en: Automatic &Say All on page load
fa_IR: &خواندنِ خودکارِ همه‌ی صفحه هنگامِ بارگذاری

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
fa_IR: خودکار (Diff Match Patch را ترجیح بده)

en: Automatic (prefer UIA)
fa_IR: خودکار (UIA را ترجیح بده)

en: Automatic (prefer selective)
fa_IR: خودکار (انتخابی را ترجیح بده)

en: Automatic dialect switching (when supported)
fa_IR: تعویضِ خودکارِ &لهجه (هرگاه پشتیبانی شود)

en: Automatic focus mode for caret movement
fa_IR: حالتِ فکوسِ خودکار برای &جابجاییِ نشانگر

en: Automatic focus mode for focus changes
fa_IR: حالتِ فکوسِ خودکار برای تغییراتِ &فکوس

en: Automatic language and dialect switching on
fa_IR: تعویضِ خودکارِ زبان و لهجه فعال شد

en: Automatic language switching (when supported)
fa_IR: تعویضِ خودکارِ &زبان (هرگاه پشتیبانی شود)

en: Automatic language switching off
fa_IR: تعویضِ خودکارِ زبان غیرفعال شد

en: Automatic language switching on
fa_IR: تعویضِ خودکارِ زبان فعال شد

en: Automatic refresh of recognition result failed
fa_IR: تازه‌سازیِ خودکارِ نتیجه‌ی بازشناسی ناموفق بود

en: Automatically check for &updates to NVDA
fa_IR: بررسیِ خودکارِ &به‌روزرسانیها برای NVDA

en: Automatically report all available &candidates
fa_IR: اعلامِ تمامیِ &کاندیداهای موجود بطور خودکار

en: Automatically set system &focus to focusable elements
fa_IR: تنظیمِ خودکارِ &فکوسِ سیستم روی سازه‌های فکوس‌پذیر

en: Automatically set system focus to focusable elements off
fa_IR: تنظیمِ خودکارِ فکوسِ سیستم روی سازه‌های فکوس‌پذیر غیرفعال شد

en: Automatically set system focus to focusable elements on
fa_IR: تنظیمِ خودکارِ فکوسِ سیستم روی سازه‌های فکوس‌پذیر فعال شد

en: Avoid splitting &words when possible
fa_IR: &جلوگیری از از‌هم‌جدا شدنِ واژه ها در صورتِ امکان

en: BCC:
fa_IR: رونوشتِ پنهان:

en: Bar of Pie
fa_IR: نوارِ دایره‌ای

en: Baseline
fa_IR: روی خط

en: Bashkir grade 1
fa_IR: باشقیری درجه ۱

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
fa_IR: نمایشگر‌های بریلِ Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
fa_IR: بوق زدن

en: Beep and speak progress bar updates
fa_IR: بوق و گفتار هردو، نحوه پیشرفت را اعلام می‌کنند

en: Beep for progress bar updates
fa_IR: بوقها نحوه پیشرفت را اعلام می‌کنند

en: Begins interaction with math content
fa_IR: تعامل با محتوای ریاضی را آغاز می‌کند

en: Belarusian computer braille
fa_IR: بلاروسی بریلِ رایانه

en: Belarusian literary braille
fa_IR: بلاروسی بریلِ معمولی

en: Belarusian literary braille (detailed)
fa_IR: بلاروسی بریلِ معمولی (مفصّل)

en: Bengali grade 1
fa_IR: بنگالی درجه ۱

en: Bitmap placeholder
fa_IR: جایبانِ تصویر

en: Blink cursor
fa_IR: چشمک زدنِ مکان‌نما

en: Block &quotes
fa_IR: &نقلِ قول‌ها

en: Bluetooth
fa_IR: بلوتوث

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
fa_IR: سریالِ بلوتوث: {port} ({deviceName})

en: Bold off
fa_IR: کلفت‌نوشته خاموش

en: Bold on
fa_IR: کلفت‌نوشته روشن

en: Both Colors and Styles
fa_IR: رنگ‌ها و سبْک‌ها

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Braille
fa_IR: بریل

en: Braille &display:
fa_IR: &نمایشگر بریل:

en: Braille Display Error
fa_IR: خطا در نمایشگرِ بریل

en: Braille Unicode normalization default ({default})
fa_IR: پیشفرضِ عادی‌سازیِ یونیکُد در بریل ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
fa_IR: عادی‌سازیِ یونیکُد در بریل {state}

en: Braille cursor %s
fa_IR: مکان‌نمای بریل %s است

en: Braille cursor is turned off
fa_IR: مکان‌نمای بریل خاموش است

en: Braille cursor off
fa_IR: مکان‌نمای بریل خاموش شد

en: Braille cursor on
fa_IR: مکان‌نمای بریل روشن شد

en: Braille display
fa_IR: نمایشگرِ بریل

en: Braille focus context presentation: %s
fa_IR: ارائه‌ی اطلاعاتِ زمینه‌ایِ فکوسِ بریل: %s

en: Braille inp&ut
fa_IR: ورو&دیِ بریل

en: Braille input disabled
fa_IR: ورودیِ بریل غیرفعال شد

en: Braille input enabled
fa_IR: ورودیِ بریل فعال شد

en: Braille mode {brailleMode}
fa_IR: حالتِ بریل {brailleMode}

en: Braille mode:
fa_IR: حالتِ بریل:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
fa_IR: بریل نشانگرِ سیستم را هنگام جانماییِ مکان‌نمای بازبینی حرکت می‌دهد؛ (%s)

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
fa_IR: بریل نشانگرِ سیستم را هنگام جانماییِ مکان‌نمای بازبینی حرکت می‌دهد؛ پیشفرض (%s)

en: Braille show messages %s
fa_IR: نمایش پیام‌ها در بریل %s

en: Braille show selection %s
fa_IR: نمایشِ انتخاب‌ها در بریل %s

en: Braille show selection default (%s)
fa_IR: نمایشِ انتخاب در بریل بطور پیشفرض (%s)

en: Braille tethered %s
fa_IR: بریل %s متصل شد

en: Braille viewer disabled
fa_IR: نمایشگرِ مجازیِ بریل غیرفعال شد

en: Braille viewer enabled
fa_IR: نمایشگرِ مجازیِ بریل فعال شد

en: Browse Mode
fa_IR: حالتِ مرور

en: Browse mode
fa_IR: حالتِ مرور

en: Browse...
fa_IR: &گشتن...

en: Bubble
fa_IR: حبابی

en: Bubble with 3D effects
fa_IR: حبابی با جلوه‌های سه‌بُعدی

en: Bulgarian 8 dot computer braille
fa_IR: بلغاری بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Bulgarian grade 1
fa_IR: بلغاری درجه ۱

en: Burmese grade 1
fa_IR: برمه‌ای درجه ۱

en: Burmese grade 2
fa_IR: برمه‌ای درجه ۲

en: C&hange...
fa_IR: ت&غییر دادن...

en: C&ontributors
fa_IR: م&شارکت‌کنندگان

en: CC:
fa_IR: رونوشت:

en: COM Registration Fixing Tool
fa_IR: ابزارِ تعمیرِ رجیستری

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
fa_IR: نمی‌توانم در حالی که پنجره‌ای از NVDA باز است، پروفایلِ پیکربندیِ فعال را تغییر بدهم

en: Can't find the documentation window.
fa_IR: نمی‌توانم پنجره‌ی راهنما را پیدا کنم.

en: Can't select text, press twice to copy
fa_IR: متن را نمی‌توانم انتخاب کنم. برای کپی کردن دو بار فشار دهید

en: Cancel
fa_IR: انصراف

en: Candidate
fa_IR: کاندیدا

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
fa_IR: سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} در سر‌ستون‌ها پیدا نمی‌شود

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
fa_IR: سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} در سر‌سطر‌ها پیدا نمی‌شود

en: Cannot find {address}    in column headers
fa_IR: {address} در سر‌ستون‌ها پیدا نمی‌شود

en: Cannot find {address}    in row headers
fa_IR: {address} در سر‌سطر‌ها پیدا نمی‌شود

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
fa_IR: افزونه NVDA را نمی‌توانید از {path} نصب کنید.
    برای اینکه بتوانید افزونه های NVDA را نصب کنید، باید NVDA را اجرا کرده باشید.

en: Capital pitch change percentage
fa_IR: &درصدِ تغییرِ زیر و بمیِ صدای حروفِ بزرگ

en: Caret movement timeout (in ms)
fa_IR: مدت زمانِ حرکتِ نشانگر (به هزارمِ ثانیه)

en: Case &sensitive
fa_IR: &حساس به بزرگی یا کوچکیِ حروف

en: Catalan grade 1
fa_IR: کاتالان درجه ۱

en: Category {categoryAxisData}:
fa_IR: رده‌ی {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
fa_IR: &حاشیه‌های خانه:

en: Cell c&oordinates
fa_IR: &مُختصاتِ خانه‌های جدول

en: Center Title placeholder
fa_IR: جایبانِ عنوانِ میانی

en: Central Kurdish grade 1
fa_IR: کُردیِ مرکزی درجه ۱

en: Change selected symbol
fa_IR: تغییرِ نمادِ انتخاب‌شده

en: Change tracking off
fa_IR: ردیابیِ تغییرات غیرفعال شد

en: Change tracking on
fa_IR: ردیابیِ تغییرات فعال شد

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
fa_IR: تغییراتی روی افزونه‌ها صورت گرفت. برای اِعمالِ کاملِ تغییرات باید NVDA را از نو راه بیندازید. می‌خواهید هم‌اکنون این کار را انجام دهید؟

en: Character: {}
    Replacement: {}
fa_IR: نویسه: {}
    جایگزین: {}

en: Chart Elements
fa_IR: سازه‌های نمودار

en: Chart area
fa_IR: ناحیه‌ی نمودار

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
fa_IR: ناحیه‌ی نمودار، طول: {chartAreaHeight}، عرض: {chartAreaWidth}, بالا: {chartAreaTop}, چپ: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
fa_IR: جایبانِ نمودار

en: Chart title: {chartTitle}
fa_IR: عنوانِ نمودار: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
fa_IR: این نمودار {chartTitle} است و از نوعِ {chartType} است.

en: Checking for Update
fa_IR: در حالِ بررسی برای به روزرسانی

en: Checking for update
fa_IR: در حالِ بررسی برای به روزرسانی

en: Chichewa (Malawi) literary braille
fa_IR: چیچووا (مالاوی) بریلِ معمولی

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
fa_IR: چینی (چین، ماندارین) سیستمِ فعلیِ بریل

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
fa_IR: چینی (چین، ماندارین) سیستمِ فعلیِ بریل (غیرِ آوایی)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
fa_IR: چینی (چین، ماندارین) سیستمِ بریلِ دوآوایی

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
fa_IR: چینی (هُنگ‌کُنگ, کانتونی)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
fa_IR: چینی (تایوان, ماندارین)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
fa_IR: بریلِ متداولِ چینی (نویسه‌های چینیِ ساده‌شده)

en: Clear the output pane
fa_IR: ناحیه‌ی خروجیِ میزِ فرمان را پاک می‌کند

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
fa_IR: یک بار دکمه‌ی چپِ موس را در جایی که موس قرار دارد کلیک می‌کند

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
fa_IR: روی محلِّ لمس‌شده راست‌کلیکِ موس را انجام می‌دهد. این کار عموما برای فعال‌کردنِ منوی محتوایی انجام می‌شود.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
fa_IR: یک بار دکمه‌ی راستِ موس را در جایی که موس قرار دارد کلیک می‌کند

en: Clustered Bar
fa_IR: نوارِ گروهی

en: Clustered Column
fa_IR: ستونِ گروهی

en: Clustered Cone Bar
fa_IR: میله‌ای مخروطیِ سه‌بُعدی

en: Clustered Cone Column
fa_IR: ستونیِ مخروطیِ گروهی

en: Clustered Cylinder Bar
fa_IR: میله‌ای استوانه‌ایِ گروهی

en: Clustered Pyramid Bar
fa_IR: میله‌ای هرمیِ گروهی

en: Clustered Pyramid Column
fa_IR: ستونی هرمیِ گروهی

en: Columns
fa_IR: ستون‌ها

en: Command line option: {langDesc}
fa_IR: گزینه‌ی خطِّ فرمان: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
fa_IR: این فرمان در این نوع سند پشتیبانی نمی‌شود. خانه‌های نخستین ستونِ جدول‌ها به عنوانِ سر‌سطرها تنظیم شده‌اند.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
fa_IR: این فرمان در این نوع سند پشتیبانی نمی‌شود. خانه‌های نخستین سطرِ جدول‌ها به عنوانِ سر‌ستون‌ها تنظیم شده‌اند.

en: Commands &Quick Reference
fa_IR: راهنمای &سریعِ فرمانها

en: Commands Quick Reference
fa_IR: راهنمای سریعِ فرمانها

en: Comment
fa_IR: توضیح

en: Comment thread: {comment}  by {author}
fa_IR: دیدگاه: {comment} توسط {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
fa_IR[0]: رشته دیدگاه: {comment}  توسط {author} دارای {numReplies} پاسخ
fa_IR[1]: رشته دیدگاه: {comment}  توسط {author} دارای {numReplies} پاسخ

en: Comment: {comment} by {author}
fa_IR: دیدگاه: {comment} توسط {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
fa_IR: دیدگاه: {comment} توسط {author} به تاریخِ {date}

en: Comments
fa_IR: دیدگاه‌ها

en: Composition
fa_IR: نوشتن حروفِ ویژه‌ی آسیای شرقی

en: Configuration
fa_IR: پیکربندی

en: Configuration File Error
fa_IR: خطای فایلِ پیکربندی

en: Configuration Profiles
fa_IR: پروفایل‌های پیکربندی

en: Configuration applied
fa_IR: پیکربندی اِعمال شد

en: Configuration profile triggers disabled
fa_IR: عملگرهای پروفایلِ پیکربندی غیرفعال شدند

en: Configuration profile triggers enabled
fa_IR: عملگرهای پروفایلِ پیکربندی فعال شدند

en: Configuration profiles
fa_IR: پروفایل‌های پیکربندی

en: Configuration restored to factory defaults
fa_IR: پیکربندی به پیشفرضِ تولیدکننده بازگشت

en: Configuration saved
fa_IR: تنظیمات ذخیره شد

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
fa_IR: مقدار اطلاعاتی را که NVDA درباره‌ی کنترل‌ها ارائه می‌دهد پیکربندی می‌کند. این گزینه‌ها برای اعلام فکوس و پیمایشِ اشیاء در NVDA اِعمال می‌شود؛ نه در مورد خواندنِ محتوای متنی، مثلا محتوای وب در حالتِ مرور.

en: Configure visual aids.
fa_IR: دستیارهای بینایی را پیکربندی کنید.

en: Confirm Deletion
fa_IR: تأیید برای حذف

en: Connecting
fa_IR: در حالِ اتصال

en: Content is not visible
fa_IR: محتوا دیده نمی‌شود

en: Copied to clipboard: {text}
fa_IR: در کلیپ‌برد کپی شد: {text}

en: Copied: {text}
fa_IR: کپی شد: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
fa_IR: محتوای نوارِ وضعیتِ برنامه‌ی جاری را در کلیپ‌برد کپی می‌کند.

en: Coptic 8 dot computer braille
fa_IR: قبطی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Copy &portable configuration to current user account
fa_IR: کپیِ تنظیماتِ نسخه‌ی قابلِ &حمل در حسابِ کاربرِ فعلی

en: Copy current &user configuration
fa_IR: کپیِ تنظیماتِ &کاربرِ فعلی

en: Copying Settings
fa_IR: در حالِ کپیِ تنظیمات

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
fa_IR: حقِّ تألیف (C) {years} متعلق به مشارکت‌کنندگانِ NVDA است

en: Corners
fa_IR: گوشه‌ها

en: Could not disable screen curtain
fa_IR: نمی‌توانم پرده را غیرفعال کنم

en: Could not enable screen curtain
fa_IR: نمی‌توانم پرده را فعال کنم

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
fa_IR: نمی‌توانم هنگامِ بازشناسیِ محتوا پرده را فعال کنم

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
fa_IR: نتوانستم بدرستی این آسانساز‌های بینایی را تمام کنم:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
fa_IR: نتوانستم بدرستی آسانسازِ بیناییِ {providerName} را تمام کنم

en: Could not load the %s synthesizer.
fa_IR: نتوانستم موتورِ سخنگوی %s را بارگذاری کنم.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
fa_IR: نمی‌توانم این آسانساز‌های بینایی را بارگزاری کنم:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
fa_IR: نمایشگرِ {display} را نمی‌توانم بارگذاری کنم.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
fa_IR: نمی‌توانم آسانسازِ بیناییِ {providerName} را بارگزاری کنم

en: Could not save configuration - probably read only file system
fa_IR: پیکربندی ذخیره نشد. احتمالا فایل سیستم فقط خواندنیست

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
fa_IR: ایجادِ آیکن بر روی &میزِ کار و کلیدِ سریعِ (control+alt+n)

en: Create &portable copy
fa_IR: ایجادِ نسخه‌ی قابلِ &حمل

en: Create Portable NVDA
fa_IR: ایجادِ NVDAِ قابلِ حمل

en: Create a &new folder for the portable copy
fa_IR: ایجادِ یک پوشه‌ی &جدید برای نسخه‌ی قابلِ حمل

en: Creating Portable Copy
fa_IR: در حالِ ایجادِ نسخه‌ی قابلِ حمل

en: Croatian 8 dot computer braille
fa_IR: کرواتی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Croatian grade 1
fa_IR: کرواتی درجه ۱

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
fa_IR: خطِّ میخی (حرف‌نگاری‌شده)

en: Current application (%s)
fa_IR: برنامه‌ی جاری (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
fa_IR: سرعتِ &چشمک زدنِ مکان‌نما (هزارمِ ثانیه)

en: Cursor shape for &focus:
fa_IR: شکلِ مکان‌نمای &فرمان‌پذیری:

en: Cursor shape for &review:
fa_IR: شکلِ مکان‌نمای &بازبینی:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
fa_IR: وضعیت‌های عادی‌سازیِ یونیکُد در بریل را دتغییر می‌دهد

en: Cycle through the braille cursor shapes
fa_IR: بینِ شکل‌های مکان‌نمای بریل حرکت می‌کند

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
fa_IR: بینِ وضعیت‌های جابجاییِ نشانگرِ سیستم توسط بریل، هنگام جانماییِ مکان‌نمای بازبینی می‌گردد

en: Cycle through the braille show messages modes
fa_IR: بینِ حالت‌های نمایشِ پیام در بریل حرکت می‌کند

en: Cycle through the braille show selection states
fa_IR: بینِ وضعیت‌های نمایشِ انتخاب در بریل حرکت می‌کند

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
fa_IR: حالت‌های ممکن برای اعلام سرسطرها و سر‌ستون‌ها را تغییر می‌دهد

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
fa_IR: وضعیت‌های عادی‌سازیِ یونیکُد در گفتار را تغییر می‌دهد

en: Cycles between available touch modes
fa_IR: بینِ حالتهای لمسیِ موجود حرکت می‌کند

en: Cycles between speech modes.
fa_IR: بینِ حالت‌های گفتار تغییر می‌دهد.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
fa_IR: بینِ حالت‌های کم کردنِ صداهای پس‌زمینه حرکت می‌کند که تعیین می‌کنند NVDA چگونه صداهای برنامه‌های دیگر را کمتر کند

en: Cycles through line indentation settings
fa_IR: تنظیماتِ تورفتگیِ خط را تغییر می‌دهد

en: Cycles through paragraph navigation styles
fa_IR: سبْکِ پیمایشِ پاراگرافی را تغییر می‌دهد

en: Cycles through sound split modes
fa_IR: حالت‌های تقسیمِ صدا را تغییر می‌دهد

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
fa_IR: بینِ سطوحِ خواندنِ نمادها که تعیین می‌کنند چه نمادهایی خوانده شوند حرکت می‌کند

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
fa_IR: بینِ زبان‌های موجود برای نویسه‌خوانِ نوریِ ویندوز حرکت می‌کند

en: Cycles through the cell border reporting settings
fa_IR: تنظیماتِ اعلامِ حاشیه‌ی خانه‌ها را تغییر می‌دهد

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
fa_IR: بینِ انتخاب‌های ممکن برای تعویضِ زبانِ خودکار تغییر می‌دهد: غیرفعال، فقط زبان، زبان و لهجه.

en: Czech 8 dot computer braille
fa_IR: چکی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Czech grade 1
fa_IR: چکی درجه ۱

en: Danish 6 dot grade 1
fa_IR: دانمارکیِ ۶ نقطه، درجه ۱

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
fa_IR: دانمارکیِ ۶ نقطه، درجه ۱ (۱۹۹۳)

en: Danish 6 dot grade 2
fa_IR: دانمارکیِ ۶ نقطه، درجه ۲

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
fa_IR: دانمارکیِ ۶ نقطه، درجه ۲ (۱۹۹۳)

en: Danish 8 dot computer braille
fa_IR: دانمارکی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
fa_IR: دانمارکی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه (۱۹۹۳)

en: Danish 8 dot grade 1
fa_IR: دانمارکیِ ۸ نقطه، درجه ۱

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
fa_IR: دانمارکیِ ۸ نقطه، درجه ۱ (۱۹۹۳)

en: Danish 8 dot grade 2
fa_IR: دانمارکیِ ۸ نقطه، درجه ۲

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
fa_IR: دانمارکیِ ۸ نقطه، درجه ۲ (۱۹۹۳)

en: Data Label
fa_IR: برچسبِ داده‌ها

en: Data Table
fa_IR: جدولِ داده‌ها

en: Data validation prompt: {0}
fa_IR: اعلانِ اعتبار‌سنجیِ داده: {0}

en: Date placeholder
fa_IR: جایبانِ تاریخ

en: Date:
fa_IR: تاریخ:

en: Debug logging
fa_IR: ثبتِ آسیب‌یابی

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
fa_IR: مقدارِ تنظیمِ در حالِ حاضر فعال در حلقه‌ی تنزیماتِ موتورِ سخنگو را کاهش می‌دهد

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
fa_IR: تنظیمِ درحالِ حاضر فعال از تنظیماتِ حلقه‌ی موتورِ سخنگو را به مقدارِ بیشتری کاهش می‌دهد

en: Default (Yes)
fa_IR: پیش‌فرض (بله)

en: Default ({})
fa_IR: پیش‌فرض

en: Default dictionary
fa_IR: دیکشنریِ پیش‌فرض

en: Desktop
fa_IR: میزِ کار

en: Destination of: {name}
fa_IR: مقصدِ: {name}

en: Dictionary Entry Error
fa_IR: خطا در ورودیِ دیکشنری

en: Directory Exists
fa_IR: پوشه موجود است

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Dismiss the recognition result
fa_IR: نتیجه‌ی بازشناسی را محو می‌کند

en: Display
fa_IR: نمایش دادن

en: Display Unit Label
fa_IR: برچسبِ واحدِ نمایش

en: Display nonprinting characters
fa_IR: نمایشِ نویسه‌های چاپ‌نشدنی

en: Displays one of the recent messages
fa_IR: یکی از آخرین پیامها را نمایش می‌دهد

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
fa_IR: URLِ مقصدِ لینکِ موجود در محلِّ نشانگر یا فکوس را، بجای اینکه تنها بخواند، در یک پنجره نشان می‌دهد. کاربرانِ بریل ممکن است این را ترجیح بدهند.

en: Distribution:
fa_IR: توزیع:

en: Document Formatting
fa_IR: قالب‌بَندیِ اسناد

en: Document Navigation
fa_IR: پیمایش در اسناد

en: Document formatting
fa_IR: قالب‌بَندیِ اسناد

en: Document information
fa_IR: اطلاعاتِ سند

en: Document review
fa_IR: بازبینیِ سند

en: Documentation
fa_IR: سندهای راهنما

en: Dot 8
fa_IR: نقطه‌ی ۸

en: Dot firm&ness
fa_IR: &سختیِ نقطه‌ها

en: Dots 7 and 8
fa_IR: نقطه‌های ۷ و ۸

en: Double line spacing
fa_IR: فاصله‌گذاریِ خطّیِ دوبرابر

en: Doughnut
fa_IR: حلقه‌ای

en: Down Bars
fa_IR: نوارهای پایین

en: Downloading
fa_IR: در حالِ دانلود

en: Downloading Update
fa_IR: به‌روزرسانی دارد دانلود می‌شود

en: Drop Lines
fa_IR: خطوطِ نقطه‌دار

en: Duck when outputting speech and sounds
fa_IR: هنگامِ سخن گفتن و پخشِ صدا

en: Dutch 6 dot
fa_IR: هلندیِ ۶ نقطه

en: Dutch 8 dot
fa_IR: هلندیِ ۸ نقطه

en: E&mphasis
fa_IR: &تأکید

en: E&xit
fa_IR: &خروج

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
fa_IR: &گسترش دادَنِ واژه‌ی قرار گرفته روی مکان‌نما به صورتِ بریلِ رایانه

en: EcoBraille displays
fa_IR: نمایشگرهای EcoBraille

en: Edge of table
fa_IR: لبه‌ی جدول

en: Edit Dictionary Entry
fa_IR: ویرایشِ واژه‌ی وارد‌شده در دیکشنری

en: Editable Text
fa_IR: متنِ ویرایش‌شدنی

en: Editing note for cell {address}
fa_IR: در حالِ ویرایشِ یادداشت برای خانه‌ی {address}

en: Editing profile {profile}
fa_IR: پروفایلِ {profile} در حالِ ویرایش

en: Elapsed time not available
fa_IR: زمانِ سپری‌شده موجود نیست

en: Elements
fa_IR: سازه‌ها

en: Elements List
fa_IR: فهرستِ سازه‌ها

en: Empty slide
fa_IR: اسلایدِ خالی

en: Emulate key press: {emulateGesture}
fa_IR: فشارِ کلیدِ {emulateGesture} را تقلید می‌کند

en: Emulated system keyboard keys
fa_IR: کلیدهای شبیهسازی‌شده‌ی صفحه کلیدِ سیستم

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
fa_IR: فِشُردنِ %s را روی صفحه کلیدِ سیستم تقلید می‌کند

en: Enable
fa_IR: فعال

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
fa_IR: فعال کردنِ کدِ شخصی‌سازی‌شده از پوشه‌ی چرک‌نویسِ برنامه‌نویس

en: Enable mouse &tracking
fa_IR: فعالسازیِ &دنبال کردنِ موس

en: Enable touch interaction support
fa_IR: فعال‌سازیِ پشتیبانی از تعاملِ لمسی

en: Enabled
fa_IR: فعال

en: Enabled logging categories
fa_IR: دسته‌های فعال برای ثبتِ وقایع

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
fa_IR: با فعال کردنِ پرده‌ی صفحه نمایش، صفحه بطور کامل سیاه خواهد شد. پیش از اینکه ادامه بدهید، مطمئن شوید که بدون صفحه‌ی نمایش می‌توانید با رایانه کار کنید.
    
    آیا می‌خواهید ادامه بدهید؟

en: Endnotes
fa_IR: یادداشتهای پایانی

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
fa_IR: انگلیسی (بریتانیا) بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: English (U.K.) grade 1
fa_IR: انگلیسی (بریتانیا) درجه ۱

en: English (U.K.) grade 2
fa_IR: انگلیسی (بریتانیا) درجه ۲

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
fa_IR: انگلیسی (آمریکا) بریلِ ۶ نقطه‌ی رایانه

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
fa_IR: انگلیسی (آمریکا) بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: English (U.S.) grade 1
fa_IR: انگلیسی (آمریکا) درجه ۱

en: English (U.S.) grade 2
fa_IR: انگلیسی (آمریکا) درجه ۲

en: English North American Braille Computer Code
fa_IR: کدِ بریلِ رایانه‌ایِ انگلیسیِ آمریکای شمالی

en: Enter gesture to emulate:
fa_IR: فرمانِ ورودی را برای شبیه‌سازی وارد کنید:

en: Enter input gesture:
fa_IR: فرمانِ ورودی را وارد کنید:

en: Erases the last entered braille cell or character
fa_IR: آخرین خانه‌ی بریل یا نویسه‌ی وارد‌شده را پاک می‌کند

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error Bars
fa_IR: نوارهای خطا

en: Error Copying
fa_IR: خطا در کپی کردن

en: Error activating profile.
fa_IR: خطا در فعال کردنِ پروفایل.

en: Error checking for update.
fa_IR: خطا هنگامِ بررسی برای به روزرسانی.

en: Error copying NVDA user settings
fa_IR: خطا در کپیِ تنظیماتِ کاربریِ NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
fa_IR: خطا در ایجاد پروفایل. احتمالا فایل سیستم فقط خواندنی است.

en: Error deleting profile.
fa_IR: خطا در حذفِ پروفایل.

en: Error downloading update.
fa_IR: خطا هنگامِ دانلودِ به‌روزرسانی.

en: Error in appModule %s
fa_IR: خطا در ماژولِ برنامه‌ی %s

en: Error renaming profile.
fa_IR: خطا در تغییرِ نامِ پروفایل.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
fa_IR: خطا در ذخیره سازیِ عملگرهای پروفایلِ تنظیمات. احتمالا فایل سیستم فقط خواندنی است.

en: Error saving log: %s
fa_IR: خطا در ذخیره‌ی وقایع: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
fa_IR: خطا در ذخیره‌سازیِ فرمانهایی که کاربر تعیین کرده است - احتمالا فایل سیستم فقط خواندنی است.

en: Error: {errorText}
fa_IR: خطا: {errorText}

en: Esperanto grade 1
fa_IR: اسپرانتو درجه ۱

en: Estonian grade 0
fa_IR: اِستونیایی درجه ۰

en: Ethiopic grade 1
fa_IR: اِتیوپیایی درجه ۱

en: Eurobraille displays
fa_IR: نمایشگرهای Eurobraille

en: Even pages footer
fa_IR: پا صفحه های زوج

en: Even pages header
fa_IR: سرصفحه های زوج

en: Execute a previously downloaded NVDA update
fa_IR: اجرای یک به‌روزرسانیِ از‌پیش‌دانلود‌شده‌ی NVDA

en: Exit
fa_IR: خروج

en: Exit NVDA
fa_IR: خروج از NVDA

en: Exit math interaction
fa_IR: خروج از تعامل با محتوای ریاضی

en: Expanded symbol ({})
fa_IR: نمادِ گسترش‌یافته ({})

en: Exploded 3D Pie
fa_IR: کلوچه‌ایِ سه‌بُعدیِ تفکیک‌شده

en: Exploded Doughnut
fa_IR: حلقه‌ایِ باز‌شده

en: Exploded Pie
fa_IR: کلوچه‌ایِ تفکیک‌شده

en: Explore NVDA user configuration directory
fa_IR: گشتن در پوشه‌ی پیکربندیِ کاربرِ NVDA

en: Exponential
fa_IR: تشریحی

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
fa_IR: خطا در تشکیلِ عبارتِ مُنتظم برای پاراگرافِ متنی: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
fa_IR: خطا در ایجادِ نسخه‌ی قابلِ حمل: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
fa_IR: خطا در نصبِ افزونه از %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
fa_IR: خطا در باز کردنِ فایلِ بسته‌ی افزونه در %s - فایل ناقص است یا فرمتِ فایل نامعتبر است

en: Feature unavailable.
fa_IR: این امکان موجود نیست.

en: File in Use
fa_IR: فایل در حال استفاده است

en: Filipino grade 2
fa_IR: فیلیپینی درجه ۲

en: Fill display for context changes
fa_IR: نمایشگر را با تغییراتِ زمینه‌ای پر کن

en: Filled Radar
fa_IR: رادارِ پر‌شده

en: Filter b&y:
fa_IR: م&حدود کردن به:

en: Find
fa_IR: پیدا کردن

en: Finnish 6 dot
fa_IR: فنلاندیِ ۶ نقطه

en: Finnish 8 dot computer braille
fa_IR: فنلاندی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: First page footer
fa_IR: پا‌صفحه‌ی اول

en: First page header
fa_IR: سر صفحه‌ی اول

en: Floor
fa_IR: کف

en: Fo&rmulas
fa_IR: ف&رمول‌ها

en: Focus context presentation:
fa_IR: ارائه‌ی اطلاعاتِ زمینه‌ایِ فکوس:

en: Focus mode
fa_IR: حالتِ فرمان‌پذیری

en: Follow &mouse cursor
fa_IR: دنبال کردنِ مکان‌نمای &موس

en: Follow System &Caret
fa_IR: دنبال کردنِ &نشانگرِ سیستم

en: Follow system &focus
fa_IR: دنبال کردنِ &فکوسِ سیستم

en: Font
fa_IR: قلم

en: Font &size
fa_IR: &اندازه‌ی قلم

en: Font attrib&utes
fa_IR: مشخ&صاتِ قلم

en: Footer placeholder
fa_IR: جایبانِ پانویس

en: Footnotes
fa_IR: پانویسها

en: Formatting
fa_IR: اطلاعاتِ قالب‌بندی

en: Forward to:
fa_IR: باز‌فرستادن به:

en: Fra&mes
fa_IR: &قاب‌ها

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
fa_IR: سِریِ‍‍ Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
fa_IR: فرانسوی (یکپارچه) بریلِ ۶ نقطه‌ی رایانه

en: French (unified) 8 dot computer braille
fa_IR: فرانسوی (یکپارچه) بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: French (unified) grade 2
fa_IR: فرانسوی (یکپارچه) درجه ۲

en: From:
fa_IR: فرستنده:

en: Full shaped mode
fa_IR: حالتِ شکلِ کامل

en: General
fa_IR: عمومی

en: Georgian literary braille
fa_IR: گرجی بریلِ معمولی

en: German 6 dot computer braille
fa_IR: آلمانی بریلِ ۶ نقطه‌ی رایانه

en: German 8 dot computer braille
fa_IR: آلمانی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: German grade 0
fa_IR: آلمانی درجه ۰

en: German grade 0 (detailed)
fa_IR: آلمانی درجه ۰ (مفصّل)

en: German grade 1
fa_IR: آلمانی درجه ۱

en: German grade 1 (detailed)
fa_IR: آلمانی درجه ۱ (مفصّل)

en: German grade 2
fa_IR: آلمانی درجه ۲

en: German grade 2 (detailed)
fa_IR: آلمانی درجه ۲ (مفصّل)

en: Global
fa_IR: کلی

en: Greek (Greece)
fa_IR: یونانی (یونان)

en: Greek international braille
fa_IR: بریلِ یونانیِ بین‌المللی

en: Gridlines are visible
fa_IR: خطوطِ شطرنجی نمایان شد

en: Gujarati grade 1
fa_IR: گُجَراتی درجه ۱

en: H&eaders
fa_IR: سرج&دول‌ها

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
fa_IR: ورودیِ شبیه‌سازِ صفحه‌کلیدِ HID در دسترس نیست.

en: HID keyboard simulation disabled
fa_IR: شبیه‌سازیِ صفحه‌کلیدِ HID غیرفعال شد

en: HID keyboard simulation enabled
fa_IR: شبیه‌سازیِ صفحه‌کلیدِ HID فعال شد

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
fa_IR: از سِری نمایشگرهای Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille از شرکتِ HIMS

en: Half shaped mode
fa_IR: حالتِ شکلِ نیمه

en: Handle keys from other &applications
fa_IR: بکارگیریِ کلیدها از &برنامه های دیگر

en: Handled by application
fa_IR: توسط برنامه مدیریت می‌شود

en: Handout Master view
fa_IR: نمایشِ اصلیِ دست‌نوشته

en: Handy Tech braille displays
fa_IR: نمایشگرهای بریلِ Handy Tech

en: Has appointment
fa_IR: قرارِ ملاقات دارد

en: Has conditional formatting
fa_IR: قالب‌بَندیِ مشروط دارد

en: Has data validation
fa_IR: اعتبار‌سنجیِ داده دارد

en: Header placeholder
fa_IR: جایبانِ سرنویس

en: Hebrew (Biblical) grade 1
fa_IR: عبری (توراتی) درجه ۱

en: Hebrew computer braille
fa_IR: عِبری بریلِ رایانه

en: Hi Lo Lines
fa_IR: خطوطِ بالا پایین

en: Hide nonprinting characters
fa_IR: مخفی کردنِ نویسه‌های چاپ‌نشدنی

en: High-Low-Close
fa_IR: بالا پایینِ بسته

en: Highlight browse &mode cursor
fa_IR: برجسته‌سازِ مکان‌نمای &حالتِ مرور

en: Highlight navigator &object
fa_IR: برجسته‌سازِ &پِیمایِشگر

en: Highlight system fo&cus
fa_IR: برجسته‌سازِ &فکوسِ سیستم

en: Highlighted (mar&ked) text
fa_IR: متنِ برجسته (نشان‌گ&ذاری‌شده)

en: Hindi grade 1
fa_IR: هندی درجه ۱

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
fa_IR: سِریهای Brailliant BI، B، BrailleNote Touch، از HumanWare

en: Hungarian 8 dot computer braille
fa_IR: مجارستانی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Hungarian grade 1
fa_IR: مجارستانی درجه ۱

en: Hungarian grade 2
fa_IR: مجارستانی درجه ۲

en: I &agree
fa_IR: &می‌پذیرم

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
fa_IR: می‌دانم که تغییرِ این تنظیمات می‌تواند باعث شود NVDA درست کار نکند.

en: I&nput gestures...
fa_IR: مدیریتِ فرمانهای &ورودیِ لمسی و صفحه کلیدی...

en: I&nterrupt speech while scrolling
fa_IR: تو&قفِ گفتار هنگامِ جابجا کردنِ نمایشگر

en: IME closed
fa_IR: ویرایشگرِ روشِ ورودی (IME) بسته شد

en: IME opened
fa_IR: ویرایشگرِ روشِ ورودی (IME) باز شد

en: IP address
fa_IR: نشانیِ آیْپی

en: Icelandic 8 dot computer braille
fa_IR: ایسلندی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
fa_IR: اگر یک بار فشرده شود، زمانِ جاری را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، تاریخِ جاری را اعلام می‌کند

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
fa_IR: اگر یک بار فشرده شود، متن از جایی که پیش از این با نشانگر آغاز مشخص کرده‌اید، تا موقعیتِ فعلیِ مکان‌نمای بازبینی انتخاب می‌شود. با دو بار فشردن، متن در کلیپ‌برد کپی می‌شود

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
fa_IR: نادیده گرفتنِ خط‌های &خالی هنگامِ اعلامِ تورفتگیِ خط‌ها

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
fa_IR: نادیده گرفتنِ خط‌های خالی هنگامِ اعلامِ تورفتگیِ خط‌ها غیرفعال شد

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
fa_IR: نادیده گرفتنِ خط‌های خالی هنگامِ اعلامِ تورفتگیِ خط‌ها فعال شد

en: Ignore mouse input from other &applications
fa_IR: نادیده گرفتنِ ورودیِ موس از برنامه‌های دیگر

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
fa_IR: جهتِ بهبودیِ NVDA در آینده، NV Access می‌خواهد از نسخه‌های درحالِ اجرای NVDA، داده‌هایی مبتنی بر نحوه استفاده از صفحه‌خوان را جمع‌آوری کند.
    
    این داده‌ها مشتمل است بر نگارشِ سیستم‌عامل، نگارشِ NVDA، زبانِ موردِ استفاده، کشورِ کاربر، بعلاوه‌ی اطلاعاتِ پیکربندیِ مشخصی از NVDA، مثلِ موتور سخنگو، نمایشگرِ بریل، و جدولِ بریلِ موردِ استفاده. هیچ محتوای گفتاری یا بریلی به NV Access فرستاده نخواهد شد. برای دیدنِ فهرستِ داده‌های جمع‌آوری‌شده، به راهنمای کاربر مراجعه کنید.
    
    آیا به NV Access اجازه می‌دهید تا به صورت دوره‌ای این داده‌ها را برای بهتر ساختنِ NVDA جمع‌آوری کند؟

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
fa_IR: در بر گرفتنِ داده‌های کنسرسیومِ &یونیکُد (از جمله ایموجی‌ها)، هنگامِ پردازشِ نویسه‌ها و نمادها

en: Include l&ayout tables
fa_IR: به حساب آوردنِ جدول‌های &طرح‌بندی

en: Incompatible Add-ons
fa_IR: افزونه‌های ناسازگار

en: Incompatible add-ons
fa_IR: افزونه‌های ناسازگار

en: Incompatible reason
fa_IR: دلیلِ ناسازگاری

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
fa_IR: مقدارِ تنظیمِ در حالِ حاضر فعال در حلقه‌ی تنزیماتِ موتورِ سخنگو را افزایش می‌دهد

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
fa_IR: تنظیمِ درحالِ حاضر فعال از تنظیماتِ حلقه‌ی موتورِ سخنگو را به مقدارِ بیشتری افزایش می‌دهد

en: Input
fa_IR: ورودی

en: Input Composition
fa_IR: درجِ زبان‌های شرقِ آسیا

en: Input Gestures
fa_IR: مدیریتِ فرمانهای ورودیِ لمسی و صفحه کلیدی

en: Input Message is {message}
fa_IR: پیام ورودی عبارت است از {message}

en: Input Message is {title}: {message}
fa_IR: پیام ورودی عبارت است از  {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
fa_IR: نقطه های بریل را توسط صفحه کلیدِ بریل وارد می‌کند

en: Install NVDA
fa_IR: نصبِ NVDA

en: Install pending &update
fa_IR: نصبِ به‌روزرسانیِ به‌&تعویق‌افتاده

en: Install pending update
fa_IR: نصبِ به‌روزرسانیِ به‌تعویق‌افتاده

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
fa_IR: نصبِ افزونه‌ی {summary} {version} مسدود شده است. حداقل نگارشِ موردِ نیاز برای این افزونه {minimumNVDAVersion} است؛ نگارشِ NVDAِ شما {NVDAVersion} است.

en: Installing Add-on
fa_IR: در حالِ نصبِ افزونه

en: Installing NVDA
fa_IR: در حالِ نصبِ NVDA

en: Insufficient Privileges
fa_IR: اِختیارات کافی نیست

en: International Phonetic Alphabet
fa_IR: الفبای بین المللیِ آوانگاری

en: Invalid configuration
fa_IR: پیکربندیِ نامعتبر

en: Irish grade 1
fa_IR: ایرلندی درجه ۱

en: Irish grade 2
fa_IR: ایرلندی درجه ۲

en: Israeli grade 1
fa_IR: اسراییلی درجه ۱

en: Italian 6 dot computer braille
fa_IR: ايتاليايی بریلِ ۶ نقطه‌ی رایانه

en: Italian 8 dot computer braille
fa_IR: ايتاليايی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Italic off
fa_IR: کج‌نوشته خاموش

en: Italic on
fa_IR: کج‌نوشته روشن

en: Japanese (Kantenji) literary braille
fa_IR: ژاپنی (کانْتِنجی) بریلِ معمولی

en: Justified
fa_IR: هم‌تراز

en: Kannada grade 1
fa_IR: کانادا درجه ۱

en: Kashmiri grade 1
fa_IR: کَشمیری درجه ۱

en: Kazakh grade 1
fa_IR: قزاقی درجه ۱

en: Key words:
fa_IR: کلید‌واژه‌ها:

en: Keyboard
fa_IR: صفحه‌کلید

en: Khmer grade 1
fa_IR: خِمِری درجه ۱

en: Kinyarwanda literary braille
fa_IR: کینیارواندا بریلِ معمولی

en: Korean grade 1
fa_IR: کره ای درجه ۱

en: Korean grade 1 (2006)
fa_IR: کره‌ای درجه ۱ (۲۰۰۶)

en: Korean grade 2
fa_IR: کره ای درجه ۲

en: Korean grade 2 (2006)
fa_IR: کره‌ای درجه ۲ (۲۰۰۶)

en: L&icense
fa_IR: م&جوز

en: L&ogging level:
fa_IR: سطحِ &ثبتِ وقایع:

en: Lan&dmarks
fa_IR: &بخشها

en: Lan&dmarks and regions
fa_IR: &بخش‌ها و ناحیه‌ها

en: Landscape
fa_IR: افقی

en: Language Configuration Change
fa_IR: تغییر در پیکربندیِ زبان

en: Lao Grade 1
fa_IR: لاؤسی درجه ۱

en: Latvian grade 1
fa_IR: لاتْویایی درجه ۱

en: Left
fa_IR: چپ

en: Left aligned
fa_IR: چپ‌چین

en: Left click
fa_IR: چپ‌کلیک

en: Left mouse button lock
fa_IR: دکمه‌ی چپِ موس پایین نگهداشته شد

en: Left mouse button unlock
fa_IR: دکمه‌ی چپِ موس رها شد

en: Legacy
fa_IR: قدیمی

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
fa_IR: ورودیِ راهنمای علائم برای مجموعه‌ی {seriesName} {seriesIndex} از {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
fa_IR: ورودیِ راهنما {legendEntryIndex} از {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
fa_IR: کلید راهنمای علائم برای مجموعه‌ی {seriesName} {seriesIndex} از {seriesCount}

en: Level
fa_IR: سطح

en: License Agreement
fa_IR: توافق‌نامه‌ی مجوز

en: Lin&ks
fa_IR: &لینک‌ها

en: Line
fa_IR: خطّی

en: Line &indentation reporting:
fa_IR: ا&علامِ تورفتگیِ خط با:

en: Line &numbers
fa_IR: &شماره‌ی خط‌ها

en: Line with Markers
fa_IR: خطّیِ نشان‌دار

en: Linear
fa_IR: خطّی

en: Link has no apparent destination
fa_IR: لینک مقصدِ مشخصی ندارد

en: Lists various types of elements in this document
fa_IR: انواعِ گوناگونی از سازه‌های موجود در این سند را فهرست می‌کند

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
fa_IR: انواعِ گوناگونی از سازه‌های موجود در این صفحه‌ی گسترده را فهرست می‌کند

en: Lithuanian 6 dot
fa_IR: لیتوانیاییِ ۶ نقطه

en: Lithuanian 8 dot
fa_IR: لیتوانیاییِ ۸ نقطه

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
fa_IR: هنگامی که سند مشغول است، بافرِ مجازیِ کرومیوم را بارگزاری کن.

en: Loading NVDA. Please wait...
fa_IR: NVDA دارد بارگذاری می‌شود. لطفا شکیبا باشید...

en: Loading document...
fa_IR: در حالِ بارگذاریِ سند...

en: Lock screen not secure while using NVDA
fa_IR: صفحه‌ی قفل هنگام استفاده از NVDA ایمن نیست

en: Locks or unlocks the left mouse button
fa_IR: دکمه‌ی چپِ موس را پایین نگه‌میدارد یا رها می‌کند

en: Locks or unlocks the right mouse button
fa_IR: دکمه‌ی راستِ موس را پایین نگه‌میدارد یا رها می‌کند

en: Log
fa_IR: وقایع

en: Log fragment copied to clipboard
fa_IR: قسمتِ رویداد از لاگ  در کلیپ‌برد کپی شد

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
fa_IR: محلِّ آغازِ بخشِ موردِ نظر از لاگ نشانه‌گذاری شد. برای کپی در کلیپ‌برد دوباره فشار دهید

en: Log is unavailable
fa_IR: لاگ موجود نیست

en: Logarithmic
fa_IR: لگاریتمی

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
fa_IR: اطلاعاتِ پِیمایِشگرِ جاری را برای استفاده‌ی توسعه دهندگانِ صفحه خوان ثبت کرده و نمایشگرِ وقایع را برای بررسیِ اطلاعات فعال می‌کند.

en: Luganda literary braille
fa_IR: لوگاندا بریلِ معمولی

en: Major Gridlines
fa_IR: خطوطِ شطرنجیِ اصلی

en: Make screen black (immediate effect)
fa_IR: &سیاه کردنِ آنیِ صفحه

en: Malay grade 2
fa_IR: مالایی درجه ۲

en: Malayalam grade 1
fa_IR: مالایالام درجه ۱

en: Manipuri grade 1
fa_IR: مانیپوری درجه ۱

en: Manual Activation
fa_IR: فعالسازیِ دستی

en: Manual activate
fa_IR: فعال کردنِ دستی

en: Manual activation
fa_IR: فعالسازیِ دستی

en: Manual deactivate
fa_IR: غیرفعال کردنِ دستی

en: Marathi grade 1
fa_IR: ماراتی درجه ۱

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
fa_IR: با دوباره فشردن، پایان رویدادِ جاری از لاگ را به عنوان آغاز بخشی که باید در کلیپ‌برد کپی شود علامت‌گذاری می‌کند.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
fa_IR: موقعیتِ جاریِ مکان‌نمای بازبینی را به عنوانِ آغازِ متنی که قرار است انتخاب یا کپی شود نشانه‌گذاری می‌کند

en: Master Thumbnails
fa_IR: نمایشِ اصلیِ تصاویرِ کوچک

en: Math interaction not supported.
fa_IR: تعاملِ ریاضی پشتیبانی نمی‌شود.

en: Media Clip placeholder
fa_IR: جایبانِ کلیپِ چند‌رسانه‌ای

en: Message &timeout (sec)
fa_IR: مدت زمانِ نمایشِ &پیام (ثانیه)

en: Microsoft Sound Mapper
fa_IR: کارتِ صدای مایکروسافت

en: Minor Gridlines
fa_IR: خطوطِ شطرنجیِ فرعی

en: Miscellaneous
fa_IR: فرمانهای متفرقه

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
fa_IR: حالت‌های موجود در فرمانِ چرخه‌ی حالت‌های تقسیمِ صدا

en: Modes available in the Cycle speech mode command
fa_IR: حالت‌های موجود در فرمانِ چرخه‌ی حالت‌های گفتار

en: Mongolian grade 1
fa_IR: مغولی درجه ۱

en: Mongolian grade 2
fa_IR: مغولی درجه ۲

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
fa_IR: بیشترِ فرمان‌ها برای کنترلِ NVDA نیاز دارند که شما کلیدِ NVDA را در حالی که کلیدهای دیگر را فشار می‌دهید پایین نگه دارید.
    بطور پیشفرض، کلیدهای اینْسِرتِ اصلی، و اینْسِرتِ صفحه‌کلیدِ اعداد هردو می‌توانند به عنوانِ کلیدِ NVDA استفاده شوند.
    همچنین می‌توانید NVDA را تنظیم کنید تا از کلیدِ capslock به عنوانِ کلیدِ NVDA استفاده کند.
    برای فعال کردنِ منوی NVDA در هر زمان، کلیدهای NVDA+N را فشار دهید.
    می‌توانید از این منو NVDA را پیکربندی، راهنمایی دریافت، و به دیگر قابلیت‌های NVDA دسترسی پیدا کنید.

en: Mouse
fa_IR: موس

en: Mouse text unit resolution %s
fa_IR: دقتِ واحدِ متنیِ موس %s

en: Mouse tracking off
fa_IR: صفحه خوان حرکتِ موس را دنبال نمی‌کند

en: Mouse tracking on
fa_IR: صفحه خوان حرکتِ موس را دنبال می‌کند

en: Move focus
fa_IR: جابجا کردنِ مکانِ فرمان‌پذیری

en: Move navigator object to mouse
fa_IR: جابجاییِ پِیمایِشگر به موس

en: Move system caret when ro&uting review cursor
fa_IR: &حرکت دادَنِ نشانگرِ سیستم هنگامِ جانماییِ مکان‌نمای بازبینی

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به جایی که به عنوانِ آغازِ متنی که قرار است انتخاب یا کپی شود نشانه‌گذاری شده است می‌بَرَد

en: Move to focus
fa_IR: جابجایی به مکانِ فرمان‌پذیری

en: Move to the next result
fa_IR: به نتیجه‌ی بعدی می‌بَرَد

en: Move to the previous result
fa_IR: به نتیجه‌ی قبلی می‌بَرَد

en: Moved above %s
fa_IR: روی %s رفت

en: Moved above blank paragraph
fa_IR: روی پاراگرافِ خالی رفت

en: Moved below %s
fa_IR: زیرِ %s رفت

en: Moved below blank paragraph
fa_IR: زیرِ پاراگرافِ خالی رفت

en: Movement by page not supported
fa_IR: حرکتِ صفحه به صفحه پشتیبانی نمی‌شود

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
fa_IR: به بعد از انتهای سازه‌ی دربرگیرنده، مانند لیست یا جدول می‌بَرَد

en: Moves the braille display to the current focus
fa_IR: نمایشگرِ بریل را به مکانِ فرمان‌پذیریِ فعلی می‌بَرَد

en: Moves the braille display to the next line
fa_IR: نمایشگرِ بریل را به خطِّ بعدی می‌بَرَد

en: Moves the braille display to the previous line
fa_IR: نمایشگرِ بریل را به خطِّ قبلی می‌بَرَد

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
fa_IR: فکوس را از شیءِ توکار خارج کرده و به سندی که شیءِ توکار در آن قرار دارد می‌بَرَد

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
fa_IR: اشاره گرِ موس را روی پِیمایِشگرِ جاری می‌بَرَد

en: Moves the navigator object and focus to the first row
fa_IR: پِیمایِشگر و فکوس را به اولین سطر می‌بَرَد

en: Moves the navigator object and focus to the last row
fa_IR: پِیمایِشگر و فکوس را به آخرین سطر می‌بَرَد

en: Moves the navigator object and focus to the next row
fa_IR: پِیمایِشگر و فکوس را به سطرِ بعدی می‌بَرَد

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
fa_IR: پِیمایِشگر و فکوس را به سطرِ قبلی می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the first column
fa_IR: پِیمایِشگر را به اولین ستون می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the first object inside it
fa_IR: پِیمایِشگر را بر روی اولین شیءِ داخلِ خود می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the last column
fa_IR: پِیمایِشگر را به آخرین ستون می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the next column
fa_IR: پِیمایِشگر را به ستونِ بعدی می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the next object
fa_IR: پِیمایِشگر را به شیءِ بعدی می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the object containing it
fa_IR: پِیمایِشگر را بر روی شیءِ اصلی که پِیمایِشگر داخلِ آن است می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the previous column
fa_IR: پِیمایِشگر را به ستونِ قبلی می‌بَرَد

en: Moves the navigator object to the previous object
fa_IR: پِیمایِشگر را به شیءِ قبلی می‌بَرَد

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به خطِّ پایینِ پِیمایِشگرِ جاری برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را روی اولین نویسه‌ی خطِّ موجود در پِیمایِشگرِ جاری برده، آن نویسه را می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را روی آخرین نویسه‌ی خطِّ جاریِ موجود در پِیمایِشگر برده، آن را می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را روی نویسه‌ی بَعدیِ موجود در پِیمایِشگرِ جاری برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به خطِّ بَعدیِ پِیمایِشگرِ جاری برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به صفحه‌ی بَعدیِ پِیمایِشگرِ جاری برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به واژه‌ی بَعدیِ پِیمایِشگرِ جاری برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را روی نویسه‌ی قبلیِ پِیمایِشگرِ جاری برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به خطِّ قبلیِ پِیمایِشگرِ جاری می‌بَرَد و آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را به صفحه‌ی قبلیِ پِیمایِشگرِ جاری می‌بَرَد و آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نما را روی واژه‌ی قبلیِ پِیمایِشگرِ فعلی برده، آنرا می‌خوانَد

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی را روی خطِّ بالای پِیمایِشگرِ جاری می‌بَرَد و آنرا می‌خوانَد

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
fa_IR: به تنظیمِ بعدی که در حلقه‌ی تنظیماتِ موتورِ سخنگو وجود دارد می‌رود

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
fa_IR: از نظرِ رتبه بندی در پِیمایِشِ اشیاء، به شیءِ بعدی در یک نمای هم‌رتبه می‌رود

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
fa_IR: به تنظیمِ قبلی که در حلقه‌ی تنظیماتِ موتورِ سخنگو وجود دارد می‌رود

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
fa_IR: از نظرِ رتبه بندی در پِیمایِشِ اشیاء، به شیءِ قبلی در یک نمای هم‌رتبه می‌رود

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
fa_IR: به آغازِ سازه‌ی دربرگیرنده، مانندِ فهرست یا جدول می‌بَرَد

en: Moving Average
fa_IR: میانگینِ حرکت

en: Multi line break
fa_IR: چند‌خطّی

en: N&otes
fa_IR: یاد&داشت‌ها

en: NV Access &shop
fa_IR: &فروشگاهِ NV Access

en: NV Access &web site
fa_IR: &وبسایتِ NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
fa_IR: گردآوریِ اطلاعاتِ نحوه استفاده از NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
fa_IR: &زبانِ NVDA (برای کامل به کار افتادن، نیازمندِ راه‌اندازی دوباره است):

en: NVDA Braille Viewer
fa_IR: بریل‌نمای NVDA

en: NVDA Development
fa_IR: توسعه‌ی NVDA

en: NVDA Log Viewer
fa_IR: نمایشگرِ وقایعِ NVDA

en: NVDA Message
fa_IR: پیام از NVDA

en: NVDA Python Console
fa_IR: میزِ فرمانِ پایتون برای NVDA

en: NVDA Settings
fa_IR: تنظیماتِ NVDA

en: NVDA Speech Viewer
fa_IR: گفتارنمای NVDA

en: NVDA Update
fa_IR: به‌روزرسانیِ NVDA

en: NVDA add-on package
fa_IR: بسته‌ی افزونه‌ی NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
fa_IR: NVDA در هر دو کانال و برنامه‌ها در چپ

en: NVDA in both channels and applications on the right
fa_IR: NVDA در هر دو کانال و برنامه‌ها در راست

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
fa_IR: NVDA نمی‌تواند تشخیص دهد که ویندوز قفل است یا نه. تا زمانی که این نشست از NVDA در حالِ اجراست، میزِ کارِ شما وقتی ویندوز قفل باشد، ایمن نخواهد بود. راه‌اندازیِ دوباره‌ی NVDA ممکن است این مشکل را برطرف کند. اگر این خطا ادامه‌دار است، غیرفعال کردن صفحه‌ی قفلِ ویندوز توصیه می‌شود.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
fa_IR: NVDA قادر به حذف یا نوشتن روی فایلی نیست.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
fa_IR: NVDA باید برای اجرا به زبانِ جدید از نو راه‌اندازی شود.

en: NVDA on the left and applications in both channels
fa_IR: NVDA در چپ و برنامه‌ها در هر دو کانال

en: NVDA on the left and applications on the right
fa_IR: NVDA در چپ و برنامه‌ها در راست

en: NVDA on the right and applications in both channels
fa_IR: NVDA در راست و برنامه‌ها در هر دو کانال

en: NVDA on the right and applications on the left
fa_IR: NVDA در راست و برنامه‌ها در چپ

en: NVDA settings
fa_IR: تنظیماتِ NVDA

en: NVDA started
fa_IR: NVDA شروع شد

en: NVDA version {version} is available.
fa_IR: نگارشِ {version} از NVDA در دسترس است.

en: NVDA web site
fa_IR: وب‌سایتِ NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
fa_IR: زبانِ رابطِ کاربریِ NVDA حالا از خطِّ فرمان تعیین شده است. در راه‌اندازیِ بعدی، زبانِ ذخیره‌شده در پیکربندیِ NVDA به جایش استفاده خواهد شد.

en: Native app selection mode disabled
fa_IR: حالتِ انتخابِ بومیِ برنامه غیرفعال شد

en: Native app selection mode enabled
fa_IR: حالتِ انتخابِ بومیِ برنامه فعال شد

en: Native input
fa_IR: ورودیِ بومی

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
fa_IR: حالتِ بومیِ انتخاب را نمی‌توانم در این سندِ حالتِ مرور غیرفعال کنم

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
fa_IR: حالتِ بومیِ انتخاب در این سندِ حالتِ مرور پشتیبانی نمی‌شود

en: Native selection mode unsupported in this document
fa_IR: حالتِ بومیِ انتخاب در این سند پشتیبانی نمی‌شود

en: Nattiq nBraille
fa_IR: NBraille از شرکتِ ناطق

en: Navigating by sentence not supported in this document
fa_IR: پیمایش با جمله در این سند پشتیبانی نمی‌شود

en: Nepali grade 1
fa_IR: نپالی درجه ۱

en: Never
fa_IR: هرگز

en: New Profile
fa_IR: پروفایلِ جدید

en: New name:
fa_IR: نامِ جدید:

en: Newsgroup:
fa_IR: گروهِ خبری:

en: No
fa_IR: نه

en: No Series defined.
fa_IR: مجموعه ای تعریف نشده است.

en: No action
fa_IR: عملی انجام نشد

en: No additional details
fa_IR: جزئیات بیشتری نیست

en: No braille
fa_IR: بریل موجود نیست

en: No caret
fa_IR: نشانگر نیست

en: No comment thread on this cell
fa_IR: دیدگاهی در این خانه نیست

en: No comments
fa_IR: دیدگاهی موجود نیست

en: No containing object
fa_IR: این شیء داخل شیءِ دیگری نیست

en: No ducking
fa_IR: غیرفعال

en: No emoji
fa_IR: ایموجی نیست

en: No focus
fa_IR: مکانِ فرمان‌پذیری موجود نیست

en: No formatting information
fa_IR: اطلاعاتِ قالببندیِ متن نیست

en: No help available here.
fa_IR: هیچ راهنمایی اینجا موجود نیست.

en: No location information
fa_IR: اطلاعاتِ مکان موجود نیست

en: No long description
fa_IR: توضیحِ طولانی ندارد

en: No message yet
fa_IR: هنوز پیامی دریافت نشده است

en: No navigator object
fa_IR: پِیمایِشگری وجود ندارد

en: No new log entry to copy
fa_IR: هیچ موردِ جدیدی از لاگ برای کپی کردن نیست

en: No next
fa_IR: شیءِ بعدی‌ای نیست

en: No next different style text
fa_IR: هیچ متنِ با سبْکِ متفاوتِ بعدی‌ای نیست

en: No next paragraph
fa_IR: هیچ پاراگرافِ بعدی‌ای نیست

en: No next review mode
fa_IR: حالتِ بازبینیِ بعدی وجود ندارد

en: No next same style text
fa_IR: هیچ متنِ با سبْکِ یکسانِ بعدی‌ای نیست

en: No note on this cell
fa_IR: یادداشتی در این خانه نیست

en: No notes
fa_IR: بدونِ یادداشت

en: No objects inside
fa_IR: شیئی داخلِ این شیء نیست

en: No previous
fa_IR: شیءِ قبلی‌ای نیست

en: No previous different style text
fa_IR: هیچ متنِ با سبْکِ متفاوتِ قبلی‌ای نیست

en: No previous paragraph
fa_IR: هیچ پاراگرافِ قبلی‌ای نیست

en: No previous review mode
fa_IR: حالتِ بازبینیِ قبلی وجود ندارد

en: No previous same style text
fa_IR: هیچ متنِ با سبْکِ یکسانِ قبلی‌ای نیست

en: No progress bar updates
fa_IR: هیچ پیشرفتی اعلام نمی‌شود

en: No selection
fa_IR: هیچ چیز انتخاب نشده است

en: No settings
fa_IR: تنظیمی وجود ندارد

en: No shortcut key
fa_IR: کلیدِ میانبری نیست

en: No speech
fa_IR: بدونِ گفتار

en: No start marker set
fa_IR: نشانه‌ی آغاز گذاشته نشده است

en: No status line found
fa_IR: هیچ خطِّ وضعیتی یافت نشد

en: No symbol replacement
fa_IR: جایگزینی برای نماد نیست

en: No system battery
fa_IR: این سیستم از باتری استفاده نمی‌کند

en: No text to copy
fa_IR: متنی برای کپی شدن موجود نیست

en: No title
fa_IR: بدونِ عنوان

en: No track playing
fa_IR: هیچ تِرَکی پخش نمی‌شود

en: No update available.
fa_IR: بروزرسانی در دسترس نیست.

en: No user guide found.
fa_IR: راهنمای کاربری یافت نشد.

en: No&tes and comments
fa_IR: &یادداشت‌ها و دیدگاه‌ها

en: NonVisual Desktop Access
fa_IR: دسترسی به میزِ کارِ رایانه بدونِ نیاز به دیدن

en: Normal view
fa_IR: نمایشِ معمولی

en: Northern Kurdish grade 0
fa_IR: کُردیِ شمالی درجه ۰

en: Norwegian 8 dot computer braille
fa_IR: نروژی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Norwegian grade 0
fa_IR: نروژی درجه ۰

en: Norwegian grade 1
fa_IR: نروژی درجه ۱

en: Norwegian grade 2
fa_IR: نروژی درجه ۲

en: Norwegian grade 3
fa_IR: نروژی درجه ۳

en: Not a link.
fa_IR: لینک نیست.

en: Not in a container
fa_IR: در هیچ دربرگیرنده ای نیستید

en: Not in a table cell
fa_IR: در جدول نیستید

en: Not in table
fa_IR: در جدول نیستید

en: Not math
fa_IR: ریاضی نیست.

en: Not on a note
fa_IR: روی یادداشتی نیست

en: Not supported in this document
fa_IR: در این سند پشتیبانی نمی‌شود

en: Not supported in this document.
fa_IR: در این سند پشتیبانی نمی‌شود.

en: Note
fa_IR: یادداشت

en: Notes Master view
fa_IR: نمایشِ اصلیِ یادداشت‌ها

en: Notes page
fa_IR: صفحه‌ی یادداشت‌ها

en: Nothing
fa_IR: هیچ

en: Notify
fa_IR: اطلاع بده

en: Notify for &pending update on startup
fa_IR: یادآوری برای به‌روزرسانی‌های &در انتظارِ نصب هنگامِ آغاز به کار

en: Number format: {0}
fa_IR: قالبِ شماره: {0}

en: OK
fa_IR: تأیید

en: Object Presentation
fa_IR: نحوه ارائه‌ی اشیاء

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
fa_IR: لبه های شیء {left:.1f} درصد از لبه‌ی سمتِ چپ، {top:.1f} درصد از لبه‌ی بالا، {width:.1f} درصد از عرض و {height:.1f} درصد از طولِ صفحه‌ی نمایش را فرا گرفته است

en: Object has no location
fa_IR: شیء هیچ موقعیتی که موس بتواند روی آن قرار بگیرد ندارد

en: Object navigation
fa_IR: پِیمایِشِ اشیا

en: Object placeholder
fa_IR: جایبانِ شیء

en: Object review
fa_IR: بازبینیِ شیء

en: Off
fa_IR: خاموش

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: بیرون از لبه‌ی پایینیِ اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه
fa_IR[1]: بیرون از لبه‌ی پایینیِ اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: بیرون از سمتِ چپِ اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه
fa_IR[1]: بیرون از سمتِ چپِ اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: بیرون از لبه‌ی سمتِ راستِ اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه
fa_IR[1]: بیرون از لبه‌ی سمتِ راستِ اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: بیرون از لبه‌ی بالای اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه
fa_IR[1]: بیرون از لبه‌ی بالای اسلاید به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه

en: Only when scrolling back
fa_IR: تنها وقتی به عقب می‌بَرید

en: Only when tethered automatically
fa_IR: تنها وقتی خودکار متصل شده است

en: Open developer scratchpad directory
fa_IR: باز کردنِ پوشه‌ی چرک‌نویسِ برنامه‌نویس

en: Open-High-Low-Close
fa_IR: بالا باز پایین بسته

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
fa_IR: پوشه‌ی پیکربندیِ کاربرِ جاری را باز می‌کند.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
fa_IR: ابزارِ وارسیِ رابطِ گرافیکیِ WX را باز می‌کند. برای به دست آوردنِ اطلاعاتی درباره‌ی اجزای رابطِ گرافیکی استفاده می‌شود.

en: Opens the note editing dialog
fa_IR: پنجره‌ی ویرایشِ یادداشت را باز می‌کند

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
fa_IR: سِریِ ALVA 6 / مبدلِ پروتکلِ Optelec

en: Options
fa_IR: گزینه ها

en: Options:
fa_IR: گزینه ها:

en: Org Chart placeholder
fa_IR: جایبانِ نمودارِ سازمان‌یافته

en: Organisation:
fa_IR: سازمان:

en: Oriya grade 1
fa_IR: اوریا درجه ۱

en: Out of table
fa_IR: بیرون از جدول

en: Outline view
fa_IR: نمایشِ نمای کلی

en: Output pane cleared
fa_IR: بخشِ خروجی پاک شد

en: Package
fa_IR: بسته

en: Page {pageNumber}
fa_IR: صفحه‌ی {pageNumber}

en: Pages and spacing
fa_IR: صفحه‌ها و فاصله‌گذاری

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
fa_IR: مدل‌های جدیدتر از نمایشگرهای بریلِ Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
fa_IR: مدل‌های قدیمیتر از نمایشگرهای بریلِ Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
fa_IR: کلیدِ بعدی را بگذران

en: Pattern
fa_IR: الگو

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
fa_IR: عملِ پیش‌فرض را بر روی شیءِ پِیمایِشگرِ کنونی انجام می‌دهد. به عنوانِ مثال، اگر آن شیء یک دکمه باشد، آنرا فشار می‌دهد.

en: Periodically &refresh recognized content
fa_IR: &تازه‌سازیِ متناوبِ محتوای تشخیص‌داده‌شده

en: Persian 8 dot computer braille
fa_IR: فارسی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Persian grade 1
fa_IR: فارسی درجه ۱

en: Picture placeholder
fa_IR: جایبانِ عکس

en: Pie
fa_IR: کلوچه‌ای

en: Pie of Pie
fa_IR: کفِ دایره‌ای

en: Pivot Chart Drop Zone
fa_IR: منطقه‌ی فرودِ نمودارِ پاشنه‌ای

en: Pivot Chart Field Button
fa_IR: دکمه‌ی فیلدِ نمودارِ پاشنه‌ای

en: Play a sound for logged e&rrors:
fa_IR: پخش صدا برای خ&طاهای ثبت‌شده:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
fa_IR: پخش یک صدا هنگام آشکار شدن &پیشنهادهای خودکار

en: Play sound for &spelling errors while typing
fa_IR: پخشِ صدا برای خطاهای &املایی هنگامِ تایپ

en: Please Donate
fa_IR: لطفا کمک کنید

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
fa_IR: لطفا پیش از استفاده از نویسه‌خوانِ نوریِ ویندوز، پرده‌ی صفحه نمایش را غیرفعال کنید.

en: Please press OK to start the installed copy.
fa_IR: لطفا دکمه‌ی OK را برای راه‌اندازیِ نسخه‌ی نصب‌شده فشار دهید.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
fa_IR: لطفا پوشه ای را که می‌خواهید نسخه‌ی قابلِ حمل را در آنجا ایجاد کنید تعیین کنید.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
fa_IR: لطفا مسیرِ دقیقِ جایی که نسخه‌ی قابلِ حمل باید ایجاد شود را تعیین کنید. این مسیر می‌تواند شاملِ متغیرهای سیستمی، مثل (%temp%، %homepath% و غیره باشد.

en: Please wait
fa_IR: لطفا شکیبا باشید

en: Please wait while NVDA is being installed
fa_IR: لطفا صبر کنید تا NVDA نصب شود

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
fa_IR: لطفا شکیبا باشید تا nvda رجیستریِ سیستمتان را تعمیر کند.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
fa_IR: لطفا تا ایجادِ نسخه‌ی قابلِ حملِ NVDA شکیبا باشید.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
fa_IR: لطفا صبر کنید تا تنظیمات در پیکربندیِ سیستم کپی شوند.

en: Please wait while the add-on is being installed.
fa_IR: لطفا صبر کنید تا افزونه نصب شود.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
fa_IR: لطفا صبر کنید تا نسخه‌ی پیشینِ نصب‌شده‌ی NVDA‌ِ شما به‌روزرسانی شود.

en: Plot area
fa_IR: ناحیه‌ی رسم

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
fa_IR: ناحیه‌ی رسم، طولِ داخلی: {plotAreaInsideHeight:.0f}، عرضِ داخلی: {plotAreaInsideWidth:.0f}، بالای داخلی: {plotAreaInsideTop:.0f}, چپِ داخلی: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
fa_IR: وصل‌شده

en: Plugins reloaded
fa_IR: افزونه ها دوباره بارگذاری شدند

en: Poedit
fa_IR: PoEdit

en: Polish 8 dot computer braille
fa_IR: لهستانی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Polish literary braille
fa_IR: لهستانی بریلِ معمولی

en: Polynomial
fa_IR: چند‌فرمولی

en: Portable Copy Exists
fa_IR: نسخه‌ی قابلِ حمل موجود است

en: Portable copy creation cancelled.
fa_IR: ایجادِ نسخه‌ی قابلِ حمل لغو شد.

en: Portable directory:
fa_IR: پوشه‌ی NVDAِ قابلِ حمل:

en: Portrait
fa_IR: عمودی

en: Portuguese 8 dot computer braille
fa_IR: پرتقالی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Portuguese grade 1
fa_IR: پرتقالی درجه ۱

en: Portuguese grade 2
fa_IR: پرتقالی درجه ۲

en: Positioned at {x}, {y}
fa_IR: در {x}، {y} قرار دارد

en: Power
fa_IR: توان

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
fa_IR: اطلاعاتِ  قالب‌بَندیِ متن را برای محلِّ فعلیِ مکان‌نمای بازبینی در حالت مرور نمایش می‌دهد.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
fa_IR: اطلاعاتِ قالب‌بندی را برای متنِ زیرِ نشانگر در حالتِ مرور نمایش می‌دهد.

en: Preserve
fa_IR: ارسالِ خودِ نماد به گفتار

en: Press twice to copy or reset the start marker
fa_IR: برای کپی کردن یا بازتنظیمِ نشانگرِ آغاز دو بار فشار دهید

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
fa_IR: با یک بار فشردن، تیررسِ صفحه‌کلید روی پِیمایِشگر قرار می‌گیرد. با دوبار فشردن، نشانگرِ سیستم در موقعیتِ مکاننمای بازبینی قرار می‌گیرد

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
fa_IR: با یک بار فشردن، پیکربندیِ فعلی را به وضعیتِ آخرین پیکربندیِ ذخیره شده باز‌می‌گردانَد. با سه بار فشردن، پیکربندی به پیش‌فرضِ تولیدکننده‌ی نرم‌افزار باز‌می‌گردد.

en: Primary Category Axis
fa_IR: محورِ دسته‌ی اولیه

en: Primary Series Axis
fa_IR: محورِ مجموعه‌ی اولیه

en: Primary Value Axis
fa_IR: محورِ مقدارِ اولیه

en: Primary footer
fa_IR: پا‌صفحه‌ی ابتدایی

en: Primary header
fa_IR: سرصفحه‌ی ابتدایی

en: Print Preview
fa_IR: پیش‌نمایشِ چاپ

en: Profile
fa_IR: پروفایل

en: Profile Triggers
fa_IR: عملگرهای پروفایل

en: Profile name:
fa_IR: نامِ پروفایل:

en: Progress &bar output:
fa_IR: اعلامِ &نوارِ پیشرفت:

en: Punctuation/symbol &level:
fa_IR: سطحِ خوانده شدنِ &علائمِ نقطه‌گذاری و نمادها:

en: Punjabi grade 1
fa_IR: پنجابی درجه ۱

en: Python Console
fa_IR: میزِ فرمانِ پایتون

en: Quits NVDA!
fa_IR: NVDA را خاموش می‌کند!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
fa_IR: سرخ {rgb.red}، سبز {rgb.green}، آبی {rgb.blue}

en: Radar
fa_IR: رادار

en: Radar Axis Labels
fa_IR: برچسب‌های محورِ رادار

en: Radar with Data Markers
fa_IR: رادار با نشان‌های داده

en: Rate boos&t
fa_IR: ت&قویتِ سرعت

en: Re&move
fa_IR: &حذف کردن

en: Re-&download update
fa_IR: &دانلودِ دوباره‌ی به‌روزرسانی

en: Read by &paragraph
fa_IR: خواندنِ پ&اراگراف به پاراگراف

en: Reads all controls in the active window
fa_IR: همه‌ی کنترل‌های پنجره‌ی پیشِ رو را می‌خوانَد

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
fa_IR: از محلِّ قرار‌گیریِ مکان‌نمای بازبینی تا پایانِ متنِ جاری را می‌خوانَد. هنگامِ خواندن، مکان‌نما را حرکت می‌دهد

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
fa_IR: از محلِّ قرارگیریِ نشانگرِ سیستم تا پایانِ متن را می‌خوانَد. نشانگر را هنگامِ خواندن حرکت می‌دهد

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
fa_IR: ستون را عمودی از خانه‌ی جاری به سمتِ پایین تا آخرین خانه‌ی ستون می‌خوانَد.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
fa_IR: نوارِ وضعیتِ برنامه‌ی جاری را می‌خوانَد و پیمایشگر را درونِ آن می‌بَرَد.

en: Reads the current application status bar.
fa_IR: نوارِ وضعیتِ برنامه‌ی جاری را می‌خوانَد.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
fa_IR: نوارِ وضعیتِ برنامه‌ی جاری را می‌خوانَد. اگر دو بار فشرده شود، اطلاعات را هجی می‌کند. اگر سه بار فشرده شود، نوارِ وضعیت را در کلیپ‌برد کپی می‌کند

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
fa_IR: ستونِ جاری را عمودی، بدون حرکت دادَنِ نشانگر سیستم، از بالا به پایین می‌خوانَد.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
fa_IR: سطرِ جاری را افقی، بدون حرکت دادَنِ نشانگر سیستم، از چپ به راست می‌خوانَد.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
fa_IR: سطر را افقی از خانه‌ی جاری به سمتِ راست تا آخرین خانه‌ی سطر می‌خوانَد.

en: Recognition &language:
fa_IR: &زبانِ بازشناسی:

en: Recognition failed
fa_IR: خطا در بازشناسی

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
fa_IR: محتوای پیمایشگرِ جاری را با نویسه‌خوانِ نوریِ ویندوز بازمیشناسد

en: Recognizing
fa_IR: در حالِ بازشناسی

en: Refresh	F5
fa_IR: تازه سازی	F5

en: Refreshed
fa_IR: صفحه نوسازی شد

en: Refreshes the document content
fa_IR: محتوای سند را نوسازی می‌کند

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
fa_IR: ثبتِ &رخدادهای UI Automation و تغییراتِ خصوصیات:

en: Regular &expression
fa_IR: &عبارتِ مُنتظم

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
fa_IR: خطای عبارتِ مُنتظم در فیلدِ الگو: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
fa_IR: خطای عبارتِ مُنتظم در فیلدِ جایگزینی: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
fa_IR: عبارتِ مُنتظم برای پیمایشِ پاراگرافِ متنی

en: Reload plugins
fa_IR: &بارگذاریِ مجددِ افزونه ها

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
fa_IR: ماژولِ برنامه ها و افزونه های عمومی را بدونِ نیاز به راه‌اندازیِ مجددِ NVDA دوباره بارگذاری می‌کند. این کار می‌تواند برای توسعه دهندگان نرم افزار مفید باشد

en: Remaining time not available
fa_IR: زمانِ باقیمانده موجود نیست

en: Remind me &later
fa_IR: بعدا به &یادم بیاور

en: Remove all
fa_IR: حذفِ همه

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
fa_IR: سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} از سر‌ستون‌ها حذف شد

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
fa_IR: سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} از سر‌سطر‌ها حذف شد

en: Removed {address}    from column headers
fa_IR: {address} از سر‌ستون‌ها حذف شد

en: Removed {address}    from row headers
fa_IR: {address} از سر‌سطر‌ها حذف شد

en: Rename Profile
fa_IR: تغییرِ نامِ پروفایل

en: Replacement
fa_IR: جایگزین

en: Report &notifications
fa_IR: اعلامِ نوتیفیکِیشِن‌ها

en: Report &object when mouse enters it
fa_IR: اعلامِ &شیء هنگامی که موس واردِ آن می‌شود

en: Report &tooltips
fa_IR: اعلامِ پیام‌های &راهنما

en: Report '&Normalized' when navigating by character
fa_IR: اعلامِ «&عادی‌شده» هنگام حرکتِ نویسه به نویسه

en: Report 'has details' for structured annotations
fa_IR: «جزئیات دارد» را برای یادداشت‌های ساختاریافته اعلام می‌کند

en: Report aria-description always
fa_IR: اعلامِ aria-description همیشه

en: Report backg&round progress bars
fa_IR: اعلامِ نوارهای پیش‌رفتِ &پس‌زمینه

en: Report cell borders {mode}
fa_IR: اعلامِ حاشیه‌ی خانه‌ها، {mode}

en: Report changes to the &composition string
fa_IR: اعلامِ تغییرات در رشته‌ی &نِوِشتنی

en: Report changes to the &reading string
fa_IR: اعلامِ تغییرات در رشته‌ی &خواندنی

en: Report dynamic &content changes
fa_IR: اعلامِ تغییراتِ &محتوای پویا

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
fa_IR: اعلامِ ت&غییراتِ قالب‌بندی بعد از مکان‌نما (می‌تواند باعثِ کُندی شود)

en: Report line indentation {mode}
fa_IR: اعلامِ تورفتگیِ خط، {mode}

en: Report live regions:
fa_IR: اعلامِ منطقه‌های زنده:

en: Report mouse &shape changes
fa_IR: اعلامِ &شکلِ موس

en: Report object &descriptions
fa_IR: اعلامِ &توضیحِ شیء

en: Report object &position information
fa_IR: اعلامِ &اطلاعاتِ موقعیتِ اشیاء

en: Report object shortcut &keys
fa_IR: اعلامِ &کلیدهای میانبرِ اشیاء

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
fa_IR: خلاصه‌ی جزئیاتِ هر یادداشتِ موجود در نشانگرِ سیستم را اعلام می‌کند.

en: Report table headers {mode}
fa_IR: سر‌{mode}‌ها اعلام می‌شوند

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
fa_IR: URLِ مقصدِ لینکِ موجود در محلِّ نشانگر یا فکوس را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، URL را برای بازبینیِ آسانتر در یک پنجره نشان می‌دهد.

en: Report transparent color values
fa_IR: اعلامِ مقدارهای رنگ‌های روشن

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
fa_IR: هنگامی که سیستم به برق وصل نباشد، وضعیتِ باتری و زمانِ باقی‌مانده را اعلام می‌کند

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
fa_IR: اطلاعاتِ قالب‌بَندیِ متنی که در محلِّ مکان‌نمای بازبینی هست را اعلام می‌کند.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
fa_IR: اطلاعاتِ قالببندی را برای محلِّ مکان‌نمای بازبینی اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، اطلاعات را در حالتِ مرور نمایش می‌دهد

en: Reports formatting info for the text under the caret.
fa_IR: اطلاعاتِ قالببندی را برای متنی که نشانگر روی آن قرار دارد اعلام می‌کند.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
fa_IR: اطلاعاتِ قالببندی را برای متنِ زیرِ نشانگر اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، اطلاعات را در حالتِ مرور نمایش می‌دهد

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
fa_IR: اطلاعاتِ قالب‌بَندیِ متنی که در این خانه‌ی بریل هست را اعلام می‌کند

en: Reports information about the location of the current navigator object.
fa_IR: اطلاعاتی درباره‌ی محلِّ پیمایشگرِ جاری اعلام می‌کند.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
fa_IR: اطلاعاتی درباره‌ی موقعیتِ شیءِ در حالِ حاضر در تیررس قرارگرفته می‌دهد.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
fa_IR: اطلاعاتی درباره‌ی موقعیتِ متنی که نشانگر روی آن است، یا موقعیتِ شیءِ جاریِ در تیررس، چنانچه متنی در محلِّ نشانگر نباشد، اعلام می‌کند.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
fa_IR: اطلاعاتی درباره‌ی محلِّ متنی که مکان‌نمای بازبینی روی آن است اعلام می‌کند. اگر متنی زیرِ مکان‌نمای بازبینی نباشد، اطلاعاتِ محلِّ پیمایشگر را اعلام می‌کند.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
fa_IR: اطلاعاتی درباره موقعیتِ متن یا شیئی که در محلِّ قرارگیریِ نشانگر سیستم قرار دارد می‌دهد. با دو بار فشردن، ممکن است جزئیاتِ بیشتری فراهم بیاید.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
fa_IR: اطلاعاتی درباره موقعیتِ متن یا شیئی که در مکان‌نمای بازبینی قرار دارد می‌دهد. با دو بار فشردن، ممکن است جزئیاتِ بیشتری فراهم بیاید.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
fa_IR: نویسه‌ی موجود در پِیمایِشگرِ جاری که مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد را می‌خوانَد. با دو بار فشردن، توضیح یا کلمه ای که با آن حرف آغاز می‌شود را بیان می‌کند. با سه بار فشردن، ارزشِ عددیِ آن نویسه را به ترتیب در مبنای ده و شانزده، بر اساسِ جدول‌های اَنسی و یونیکُد اعلام می‌کند

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
fa_IR: خطّی که در زیرِ مکان‌نمای برنامه است را می‌خوانَد. با دو بار فِشُردن، خطِّ جاری  را هِجّی می‌کند. با سه بار فشردن، خط را با استفاده از توضیحِ نویسه‌ها هِجّی می‌کند.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
fa_IR: شیءِ پِیمایِشگرِ جاری را اعلام می‌کند. با دو بار فشردن، این اطلاعات را هِجّی و با سه بار فشردن نام و مقدارِ این شیء را در کلیپ‌برد کپی می‌کند

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
fa_IR: زمانِ سپری‌شده‌ی تِرَکِ در حالِ پخش را چنانچه موجود باشد اعلام می‌کند

en: Reports the length of the currently playing track, if any
fa_IR: طولِ تِرَکِ در حالِ پخش را چنانچه موجود باشد اعلام می‌کند

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
fa_IR: خطِّ فعلی را که مکاننمای بازبینی در آنجا قرار دارد می‌خوانَد. اگر این کلید دو بار فشرده شود، خطِّ جاری حرف به حرف خوانده می‌شود. اگر سه بار فشرده شود، هنگام هِجّی کردن از کلماتی که معادل حروفِ الفبا قرارداد شده استفاده می‌شود.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
fa_IR: نامِ پروفایلِ پیکربندیِ فعلیِ NVDA را اعلام می‌کند

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
fa_IR: شیء یا محتوای جدیدی را که زیرِ انگشتتان قرار دارد، در صورتی که با شیئی که قبلا انگشتتان روی آن بوده متفاوت باشد اعلام می‌کند.

en: Reports the note on the current cell
fa_IR: یادداشتِ روی خانه‌ی جاری را اعلام می‌کند

en: Reports the note or comment thread on the current cell
fa_IR: یادداشت یا دیدگاهِ روی خانه‌ی جاری را اعلام می‌کند

en: Reports the object and content directly under your finger
fa_IR: شیء و محتوایی را که مستقیما زیرِ انگشتتان است اعلام می‌کند

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
fa_IR: شیءِ دارای فکوس را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، اطلاعات را هجی می‌کند. سه بار فشردن، با استفاده از توضیحِ نویسه‌ها آن را هجی می‌کند.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
fa_IR: زمانِ باقیمانده‌ی تِرَکِ در حالِ پخش را چنانچه موجود باشد اعلام می‌کند

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
fa_IR: کلیدِ میانبرِ شیءِ درحالِ حاضر در تیررس را اعلام می‌کند

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
fa_IR: نمادی را که مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، نماد و متنی که برای خواندنِ آن به کار می‌رود را نشان می‌دهد

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
fa_IR: متنِ دیدگاهِ جایی که نشانگرِ سیستم روی آن قرار دارد را اعلام می‌کند.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
fa_IR: متنِ داخلِ کلیپ‌بردِ ویندوز را اعلام می‌کند. با دو بار فشردن، این اطلاعات را هجی می‌کند. با سه بار فشردن، با استفاده از توضیحِ نویسه‌ها اطلاعات را هجی می‌کند.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
fa_IR: عنوانِ برنامه‌ی جاری یا پنجره‌ی پیشِ رو را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، عنوان را حرف به حرف می‌خوانَد. اگر سه بار فشرده شود، عنوان را در کلیپ‌برد کپی می‌کند

en: Reset all settings to default state
fa_IR: تمامِ تنظیمات را به وضعیتِ اولیه بازمیگردانَد

en: Reset all settings to saved state
fa_IR: تمامِ تنظیمات را به حالتِ از پیش ذخیره شده برمیگردانَد

en: Reset configuration to &factory defaults
fa_IR: برگرداندنِ تن&ظیمات به پیش‌فرضِ تولید کننده

en: Reset gestures
fa_IR: بازنشانیِ فرمان‌ها

en: Reset to factory &defaults
fa_IR: بازگرداندنِ تنظیمات به &پیش‌فرضِ نرم‌افزار

en: Restart
fa_IR: راه‌اندازیِ مجدد

en: Restart &later
fa_IR: &بعدا دوباره راه‌اندازی کنید

en: Restart &now
fa_IR: &حالا دوباره راه‌اندازی کنید

en: Restart NVDA
fa_IR: راه‌اندازیِ مجددِ NVDA

en: Restart with add-ons disabled
fa_IR: راه‌اندازیِ مجدد با افزونه های غیرفعال

en: Restart with debug logging enabled
fa_IR: راه‌اندازیِ مجدد با ثبتِ وقایع در سطحِ آسیب‌یابی

en: Restarts NVDA!
fa_IR: NVDA را از نو راه می‌اندازد!

en: Restore defaults
fa_IR: برگرداندن به پیش‌فرض

en: Result
fa_IR: نتیجه

en: Review Cursor
fa_IR: مکان‌نمای بازبینی

en: Right
fa_IR: راست

en: Right aligned
fa_IR: راست‌چین

en: Right click
fa_IR: راست‌کلیک

en: Right mouse button locked
fa_IR: دکمه‌ی راستِ موس قفل شد

en: Right mouse button unlocked
fa_IR: دکمه‌ی راستِ موس رها شد

en: Romanian
fa_IR: رومانیایی

en: Romanian 6 dot
fa_IR: رومانیایی ۶ش نقطه

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
fa_IR: مکان‌نما را به خانه‌ی بریلِ موردِ نظر برده، یا شیئی را که زیرِ آن خانه قرار دارد فعال می‌کند

en: Rows
fa_IR: سطرها

en: Rows and columns
fa_IR: سطرها و ستون‌ها

en: Run COM Registration Fixing tool...
fa_IR: اجرای ابزارِ تعمیرِ &رجیستری...

en: Russian computer braille
fa_IR: روسی بریلِ رایانه

en: Russian contracted braille
fa_IR: بریلِ کوتاهنویسیِ روسی

en: Russian literary braille
fa_IR: روسی بریلِ معمولی

en: Russian literary braille (detailed)
fa_IR: روسی بریلِ معمولی (مفصّل)

en: Sanskrit grade 1
fa_IR: سانسکریت درجه ۱

en: Save &as...	Ctrl+S
fa_IR: &ذخیره به عنوان...	Ctrl+S

en: Save As
fa_IR: ذخیره به عنوانِ

en: Saves the current NVDA configuration
fa_IR: پیکربندیِ فعلیِ NVDA را ذخیره می‌کند

en: Say &cap before capitals
fa_IR: &گفتن cap پیش از حروفِ بزرگ

en: Say all
fa_IR: خواندنِ همه

en: Scatter
fa_IR: پراکندگی

en: Scatter with Lines
fa_IR: پراکندگیِ خط‌دار

en: Scatter with Lines and No Data Markers
fa_IR: پراکندگیِ خط‌دار بدونِ علامت‌زنِ داده

en: Scatter with Smoothed Lines
fa_IR: پراکندگی با خط‌های صاف

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
fa_IR: پراکندگی با خط‌های صاف بدونِ علامت‌زنِ داده

en: Screen Curtain
fa_IR: پرده‌ی صفحه نمایش

en: Screen curtain disabled
fa_IR: پرده غیرفعال شد

en: Screen curtain enabled
fa_IR: پرده فعال شد

en: Screen curtain not available
fa_IR: پرده موجود نیست

en: Screen review
fa_IR: بازبینیِ صفحه‌ی نمایش

en: Scroll down at the mouse position
fa_IR: در محلِّ موس به پایین جابجا می‌کند

en: Scroll left at the mouse position
fa_IR: در محلِّ موس به چپ جابجا می‌کند

en: Scroll right at the mouse position
fa_IR: در محلِّ موس به راست جابجا می‌کند

en: Scroll up at the mouse position
fa_IR: در محلِّ موس به بالا جابجا می‌کند

en: Scrolls the braille display back
fa_IR: نمایشگرِ بریل را برای نمایشِ اطلاعاتِ بیشتر رو به عقب می‌بَرَد

en: Scrolls the braille display forward
fa_IR: نمایشگرِ بریل را برای نمایشِ اطلاعاتِ بیشتر رو به جلو می‌بَرَد

en: Secondary Category Axis
fa_IR: محورِ دسته‌ی ثانویه

en: Secondary Series Axis
fa_IR: محورِ مجموعه‌ی ثانویه

en: Secondary Value Axis
fa_IR: محورِ مقدارِ ثانویه

en: Secure Desktop
fa_IR: میزِ کارِ امن

en: Seika Braille Displays
fa_IR: نمایشگرهای بریلِ Seika

en: Seika Notetaker
fa_IR: یادداشت‌بردارِ Seika

en: Select Braille Display
fa_IR: یک نمایشگرِ بریل انتخاب کنید

en: Select NVDA Modifier Keys
fa_IR: کلیدهای مبدلِ NVDA را انتخاب کنید

en: Select Synthesizer
fa_IR: یک موتورِ سخنگو انتخاب کنید

en: Select portable directory
fa_IR: پوشه‌ی قابلِ حمل را انتخاب کنید

en: Select until the end of the current result
fa_IR: تا پایانِ نتیجه‌ی فعلی را انتخاب می‌کند

en: Select until the start of the current result
fa_IR: تا آغازِ نتیجه‌ی فعلی را انتخاب می‌کند

en: Selective
fa_IR: انتخابی

en: Sepedi grade 1
fa_IR: سِپِدی درجه ۱

en: Sepedi grade 2
fa_IR: سِپِدیی درجه ۲

en: Serbian Cyrillic grade 1
fa_IR: صربیِ سیریلیک درجه ۱

en: Serbian grade 1
fa_IR: صِربستانی درجه ۱

en: Serial: {portName}
fa_IR: پورتِ سریال: {portName}

en: Series Lines
fa_IR: خط‌های ردیفی

en: Series color: {colorName}
fa_IR: رنگِ مجموعه {colorName} است

en: Sesotho grade 1
fa_IR: سِسوتو درجه ۱

en: Sesotho grade 2
fa_IR: سِسوتو درجه ۲

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
fa_IR: سرِ ستون را مشخص می‌کند. با یک بار فشردن، این خانه به عنوانِ نخستین سر‌ستون برای خانه‌های زیر و سمتِ راست آن در این جدول مشخص می‌شود. با دو بار فشردن، سر‌ستونِ فعلی برای این خانه فراموش می‌شود.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
fa_IR: سرِ سطر را مشخص می‌کند. با یک بار فشردن، این خانه به عنوانِ نخستین سر‌سطر برای خانه‌های زیر و سمتِ راست آن در این جدول مشخص می‌شود. با دو بار فشردن، سر‌سطرِ فعلی برای این خانه فراموش می‌شود.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
fa_IR: سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} به عنوانِ آغازِ سر‌ستون‌ها تعیین شد

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
fa_IR: سطرِ {rowNumber} ستونِ {columnNumber} به عنوانِ آغازِ سر‌سطر‌ها تعیین شد

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
fa_IR: اولین مقدارِ تنظیمِ فعلی را در حلقه‌ی تنظیماتِ موتورِ سخنگو تنظیم می‌کند

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
fa_IR: آخرین مقدارِ تنظیمِ فعلی را در حلقه‌ی تنظیماتِ موتورِ سخنگو تنظیم می‌کند

en: Set {address} as start of column headers
fa_IR: {address} به عنوانِ آغازِ سر‌ستون‌ها تنظیم شد

en: Set {address} as start of row headers
fa_IR: {address} به عنوانِ آغازِ سر‌سطر‌ها تنظیم شد

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
fa_IR: خانه‌ی جاری را به عنوانِ آغازِ سر‌ستون تنظیم می‌کند. یک بار فشردن، این خانه را به عنوانِ نخستین سر‌ستون برای خانه‌های زیر و سمت راست آن در این ناحیه تنظیم می‌کند. با دو بار فشردن، سر‌ستونِ فعلی برای این خانه فراموش می‌شود.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
fa_IR: خانه‌ی جاری را به عنوانِ آغازِ سر‌سطر تنظیم می‌کند. یک بار فشردن، این خانه را به عنوانِ نخستین سر‌سطر برای خانه‌های زیر و سمت راست آن در این ناحیه تنظیم می‌کند. با دو بار فشردن، سر‌سطرِ فعلی برای این خانه فراموش می‌شود.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
fa_IR: پِیمایِشگر را روی  مکانِ فرمان‌پذیریِ جاری برده، و در صورتِ امکان، مکان‌نمای بازبینی را در موقعیتِ نشانگرِ داخلِ آن قرار می‌دهد.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
fa_IR: پِیمایِشگر را روی شیئی که زیرِ اشاره گرِ موس است قرار می‌دهد و آنرا می‌خوانَد

en: Setswana grade 1
fa_IR: سِتسوانا درجه ۱

en: Setswana grade 2
fa_IR: سِتسوانا درجه ۲

en: Setting HID keyboard simulation not supported
fa_IR: تنظیمِ شبیه‌سازیِ صفحه‌کلیدِ HID پشتیبانی نمی‌شود

en: Shape
fa_IR: شکل

en: Sheet {0}, {1}
fa_IR: برگه‌ی {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
fa_IR: نشان دادَنِ گزینه‌های &خروج هنگامِ خارج شدن از NVDA

en: Show indefinitely
fa_IR: نمایش بطور نامحدود

en: Show messages
fa_IR: نمایشِ پیام‌ها

en: Show se&lection
fa_IR: نمایشِ ان&تخاب

en: Shows NVDA's audio settings
fa_IR: تنظیماتِ صدای NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's braille settings
fa_IR: تنظیماتِ بریلِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's browse mode settings
fa_IR: تنظیماتِ حالتِ مرورِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's document formatting settings
fa_IR: تنظیماتِ قالببندیِ سندها در NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's general settings
fa_IR: تنظیماتِ عمومیِ NVDA را نمایش می‌دهد

en: Shows NVDA's input composition settings
fa_IR: تنظیماتِ نوشته‌های ورودیِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's keyboard settings
fa_IR: تنظیماتِ صفحه‌کلید در NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's mouse settings
fa_IR: تنظیماتِ موس در NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's object presentation settings
fa_IR: تنظیماتِ نحوه ارائه‌ی اشیاء در NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's review cursor settings
fa_IR: تنظیماتِ مکان‌نمای بازبینیِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows NVDA's speech settings
fa_IR: تنظیماتِ گفتارِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
fa_IR: گزینه‌های مربوط به متنِ انتخاب‌شده یا متنی که مکان‌نما روی آن قرار دارد را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
fa_IR: صفحه‌ی پروفایل‌های پیکربندیِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
fa_IR: پنجره‌ی انتخابِ نمایشگرِ بریلِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ایِ دیکشنریِ پیش‌فرضِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA input gestures dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ایِ فرمان‌های ورودیِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA menu
fa_IR: منوی NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ایِ تلفظِ نمادهای NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
fa_IR: پنجره‌ی انتخابِ موتورِ سخنگوی NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ایِ دیکشنریِ موقتِ NVDA را نشان می‌دهد

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ایِ دیکشنریِ NVDA برای یک صدای خاص را نشان می‌دهد

en: Shows the long description at this position if one is found.
fa_IR: توضیحِ طولانی را در این قسمت در صورتی که یافت شود نشان می‌دهد.

en: Simple review mode off
fa_IR: حالتِ بازبینیِ ساده غیرفعال شد

en: Simple review mode on
fa_IR: حالتِ بازبینیِ ساده فعال شد

en: Single letter navigation off
fa_IR: پِیمایِشِ تک‌حرفی غیرفعال شد

en: Single letter navigation on
fa_IR: پِیمایِشِ تک‌حرفی فعال شد

en: Single line break
fa_IR: تک‌خطّی

en: Single line spacing
fa_IR: فاصله‌گذاریِ یک‌خطّی

en: Sleep mode off
fa_IR: از خواب بیرون آمد

en: Sleep mode on
fa_IR: به خواب رفت

en: Slice color: {colorName}
fa_IR: رنگِ برش: {colorName}

en: Slide Master view
fa_IR: نمایشِ اصلیِ اسلاید

en: Slide Number placeholder
fa_IR: جایبانِ شماره‌ی اسلاید

en: Slide Show - complete
fa_IR: نمایشِ اسلاید - پایان

en: Slide Sorter view
fa_IR: نمایشِ مرتب‌کننده‌ی اسلاید‌ها

en: Slide show - {slideName}
fa_IR: نمایشِ اسلاید - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
fa_IR: یادداشتهای نمایشِ اسلاید - {slideName}

en: Slide view
fa_IR: نمایشِ اسلاید

en: Slide {slideNumber}
fa_IR: اسلایدِ {slideNumber}

en: Slovak grade 1
fa_IR: اسلواکی درجه ۱

en: Slovenian 8 dot computer braille
fa_IR: اِسلُوِنیایی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Slovenian grade 1
fa_IR: اِسلُوِنیایی درجه ۱

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
fa_IR: بعضی عملیات روی افزونه‌ها ناموفق بود. برای اطلاعات بیشتر فایل لاگ را ببینید.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
fa_IR: نمی‌توانید از تقسیمِ صدا استفاده کنید. برای استفاده، لطفا WASAPI را از دسته‌ی پیشرفته‌ی تنظیماتِ NVDA فعال کنید.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
fa_IR: NVDA در هر دو کانال و برنامه‌ها در هر دو کانال

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
fa_IR: تقسیمِ صدا غیرفعال است

en: Southern Vietnamese grade 1
fa_IR: ویتنامیِ جنوبی درجه ۱

en: Spanish 8 dot computer braille
fa_IR: اسپانیایی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Spanish for Greek text
fa_IR: اسپانیایی برای متنِ یونانی

en: Spanish grade 1
fa_IR: اسپانیایی درجه ۱

en: Spanish grade 2
fa_IR: اسپانیایی درجه ۲

en: Speak
fa_IR: خواندن

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
fa_IR: خواندنِ گ&ذرواژه‌ها در همه‌ی پایانه‌های پیشرفته (ممکن است اجرا را بهبود بخشد)

en: Speak and beep
fa_IR: خواندن و بوق زدن

en: Speak c&ommand keys
fa_IR: خواندنِ کلیدهای &فرمان

en: Speak new text in Windows Terminal via:
fa_IR: گُفتنِ متنِ جدید در پایانه‌ی ویندوز از طریق:

en: Speak progress bar updates
fa_IR: بروزرسانیِ نوارِ پیش‌رفت خوانده می‌شود

en: Speak typed &characters
fa_IR: خواندنِ &نویسههای تایپ‌شده

en: Speak typed &words
fa_IR: خواندنِ &واژه‌های تایپ‌شده

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
fa_IR: نامِ فایلِ برنامه‌ی فعال را به همراهِ نامِ ماژولِ بارگذاری شده‌ی آن می‌گوید

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
fa_IR: واژه‌ی جاری را که مکان‌نمای بازبینی روی آن قرار دارد می‌خوانَد. اگر دو بار فشرده شود، واژه را حرف به حرف می‌خوانَد. اگر سه بار فشرده شود، هنگامِ هِجّی کردن، از کلماتِ قرارداد‌شده معادلِ حروف استفاده می‌کند

en: Speech
fa_IR: گفتار

en: Speech &dictionaries
fa_IR: &دیکشنری های گفتار

en: Speech &interrupt for typed characters
fa_IR: توقفِ گفتار برای نویسههای &تایپ‌شده

en: Speech Unicode normalization default ({default})
fa_IR: پیشفرضِ عادی‌سازی یونیکُد در گفتار ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
fa_IR: عادی‌سازیِ یونیکُد در گفتار {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
fa_IR: توقفِ گفتار برای کلیدِ اینت&ر

en: Speech mode {mode}
fa_IR: حالتِ گفتار {mode}

en: Spelling e&rrors
fa_IR: خ&طاهای املایی

en: Spells the current application status bar.
fa_IR: نوارِ وضعیتِ برنامه‌ی جاری را هجی می‌کند.

en: St&art NVDA after I sign in
fa_IR: &شروعِ خودکارِ NVDA هنگامی که من واردِ ویندوز می‌شوم

en: St&yle
fa_IR: &سبْک

en: Stacked Area
fa_IR: ناحیه‌ی انباشته

en: Stacked Bar
fa_IR: نوارِ انباشته

en: Stacked Column
fa_IR: ستونِ انباشته

en: Stacked Cone Bar
fa_IR: میله‌ای مخروطیِ انباشته

en: Stacked Cone Column
fa_IR: ستونیِ مخروطیِ انباشته

en: Stacked Cylinder Bar
fa_IR: میله‌ای استوانه‌ایِ انباشته

en: Stacked Line
fa_IR: خطّیِ انباشته

en: Stacked Line with Markers
fa_IR: خطّیِ نشان‌دارِ انباشته

en: Stacked Pyramid Bar
fa_IR: میله‌ای هرمیِ انباشته

en: Stacked Pyramid Column
fa_IR: ستونی هرمیِ انباشته

en: Standard HID Braille Display
fa_IR: نمایشگرِ بریلِ استانداردِ HID

en: Start marked
fa_IR: آغازِ متن نشانه گذاری شد

en: Strikethrough off
fa_IR: خط‌خورده خاموش

en: Strikethrough on
fa_IR: خط‌خورده روشن

en: Styles
fa_IR: سبْک‌ها

en: Su&perscripts and subscripts
fa_IR: &بالانوشت‌ها و زیرنوشت‌ها

en: Subject:
fa_IR: موضوع:

en: Subscript
fa_IR: زیرنوشت

en: Subtitle placeholder
fa_IR: جایبانِ زیرنویس

en: Success
fa_IR: موفقیت‌آمیز

en: Successfully copied NVDA user settings
fa_IR: تنظیماتِ کاربریِ NVDA با موفقیت کپی شد

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
fa_IR: یک نسخه‌ی قابلِ حمل از NVDA در مسیرِ {dir} با موفقیت ایجاد شد.

en: Successfully installed NVDA.
fa_IR: NVDA با موفقیت نصب شد.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
fa_IR: نسخه‌ی پیشینِ NVDAِ شما با موفقیت به‌روزرسانی شد.

en: Suggestions
fa_IR: پیشنهادها

en: Superscript
fa_IR: بالانوشت

en: Surface (Top View wireframe)
fa_IR: سطح (شطرنجیِ نمای بالا(

en: Surface (Top View)
fa_IR: سطح (نمای بالا)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
fa_IR: سواحلی (کنیا) درجه ۲

en: Swahili (Kenya) grade 1
fa_IR: سواحلی (کنیا) درجه ۱

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
fa_IR: سواحلی (کنیا) درجه ۱.۲

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
fa_IR: سواحلی (کنیا) درجه ۱.۳

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
fa_IR: سواحلی (کنیا) درجه ۱.۴

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
fa_IR: سواحلی (کنیا) درجه ۱.۵

en: Swedish 8 dot computer braille
fa_IR: سوئدی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: Swedish contracted braille
fa_IR: بریلِ کوتاهنویسیِ سوئدی

en: Swedish partially contracted braille
fa_IR: بریلِ نیمه‌کوتاهنویسیِ سوئدی

en: Swedish uncontracted braille
fa_IR: بریلِ بلندنویسیِ سوئدی

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
fa_IR: حالتِ بازبینی را به حالتِ بازبینیِ بعدی، مانندِ حالتِ بازبینیِ شیء، سند یا صفحه تغییر داده و موقعیتِ بازبینی را در محلِّ اشاره‌ی پِیمایِشگر قرار می‌دهد

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
fa_IR: حالتِ بازبینی را به حالتِ بازبینیِ قبلی، مانندِ حالتِ بازبینیِ شیء، سند یا صفحه تغییر داده و موقعیتِ بازبینی را در محلِّ اشاره‌ی پِیمایِشگر قرار می‌دهد

en: Symbol
fa_IR: نماد

en: Symbol "%s" is already present.
fa_IR: نمادِ "%s" در حالِ حاضر موجود است.

en: Symbol Pronunciation (%s)
fa_IR: تلفظِ نمادها (%s)

en: Symbol level %s
fa_IR: سطحِ نمادها، %s

en: Synthesizer
fa_IR: موتورِ سخنگو

en: Synthesizer Error
fa_IR: خطا در موتورِ سخنگو

en: Syriac grade 1
fa_IR: سُریانی درجه ۱

en: System caret
fa_IR: نشانگرِ سیستم

en: System focus
fa_IR: تیررسِ سیستم

en: System status
fa_IR: وضعیتِ سیستم

en: Table description
fa_IR: توضیحِ جدول

en: Table information
fa_IR: اطلاعاتِ جدول

en: Table placeholder
fa_IR: جایبانِ جدول

en: Tamil grade 1
fa_IR: تامیل درجه ۱

en: Taskbar
fa_IR: نوارِ وظیفه

en: Tatar grade 1
fa_IR: تاتاری درجه ۱

en: Telugu grade 1
fa_IR: تلوگو درجه ۱

en: Temporarily d&isable all triggers
fa_IR: &غیرفعال کردنِ موقتیِ همه‌ی عملگرها

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
fa_IR: پرده‌ی موقتی. تا راه‌اندازیِ بَعدیِ NVDA فعال می‌مانَد

en: Temporary dictionary
fa_IR: دیکشنریِ موقت

en: Terminal programs
fa_IR: برنامه‌های پایانه‌ای

en: Tether B&raille:
fa_IR: اتصالِ ب&ریل:

en: Text &unit resolution:
fa_IR: دقتِ &واحدِ متن:

en: Text frame
fa_IR: قابِ متنی

en: Text placeholder
fa_IR: جایبانِ متن

en: Text review
fa_IR: بازبینیِ متن

en: Thai 6 dot
fa_IR: تایلندی ۶ نقطه

en: Thai 8 dot computer braille
fa_IR: تایلندی بریلِ ۸ نقطه‌ی رایانه

en: That profile already exists. Please choose a different name.
fa_IR: این پروفایل از قبل وجود دارد. لطفا نامِ دیگری انتخاب کنید.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
fa_IR: کارِ ابزارِ تعمیرِ رجیستری تمام شد. اکیدا توصیه می‌کنیم برای اینکه از اثرگزاریِ کاملِ تغییرات مطمئن شوید، همین حالا کامپیوترتان را از نو راه‌اندازی کنید.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
fa_IR[0]: کلیپ‌برد مقدار زیادی متن در خود دارد. طولِ آن برابر است با %s نویسه
fa_IR[1]: کلیپ‌برد مقدار زیادی متن در خود دارد. طولِ آن برابر است با %s نویسه

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
fa_IR[0]: افزونه‌ی زیر هنگامِ نصب دچارِ خطا شد: {}.
fa_IR[1]: افزونه‌های زیر هنگامِ نصب دچارِ خطا شدند: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
fa_IR[0]: افزونه‌ی زیر هنگامِ حذف شدن دچارِ خطا شد: {}.
fa_IR[1]: افزونه‌های زیر هنگامِ حذف شدن دچارِ خطا شدند: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
fa_IR[0]: افزونه‌ی زیر هنگامِ بروزرسانی دچارِ خطا شد: {}.
fa_IR[1]: افزونه‌های زیر هنگامِ بروزرسانی دچارِ خطا شدند: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
fa_IR: افزونه‌های زیر با NVDA نگارشِ {} سازگار نیستند. این افزونه‌ها نمی‌توانند فعال شوند. برای کمکِ بیشتر با نویسنده‌ی افزونه تماس بگیرید.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
fa_IR: پارامترهای خطِّ فرمانِ زیر برای NVDA ناشناخته هستند: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
fa_IR: گزینه‌های زیر نحوه اعلامِ قالب‌بَندیِ اسناد را توسط NVDA کنترل می‌کنند.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
fa_IR: تنظیماتِ زیر برای کاربرانِ پیشرفته است. ممکن است تغییر دادنشان باعث شود NVDA به‌درستی کار نکند. لطفا تنها در صورتی که می‌دانید چه می‌کنید یا مشخصا توسط توسعه‌دهندگانِ NVDA راهنمایی شده‌اید، این تنظیمات را تغییر دهید.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
fa_IR: فرایندِ نصب، قادر به حذف یا نوشتن روی فایلی نیست. ممکن است نسخه‌ی دیگری از NVDA روی حسابِ کاربریِ دیگری در حالِ اجرا باشد. لطفا، ابتدا از خاموش بودنِ همه‌ی نسخه های NVDA مطمئن شده، سپس دوباره برای نصب اقدام کنید.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
fa_IR: نصبِ NVDA با خطا مواجه شد. برای جزئیاتِ بیشتر، نمایشگر وقایع (لاگ) را ببینید.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
fa_IR: مسیرِ نصبِ NVDA تغییر یافت. هم‌اکنون در {path} نصب خواهد شد.

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
fa_IR: کلیدِ بعدی که فشرده شود، اصلا توسط NVDA پردازش نخواهد شد؛ بلکه مستقیما به ویندوز ارسال می‌شود.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
fa_IR: این پروفایل بطور کامل پاک خواهد شد. این کار برگشت‌پذیر نخواهد بود.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
fa_IR: پنجره‌ی تنظیماتی که تلاش کردید باز شود، روی این سیستم موجود نیست.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
fa_IR: پوشه‌ی مشخص‌شده '{portableDirectory}' خالی نیست. در صورتی که ادامه بدهید، فایل‌های موجود در پوشه پاک و جایگزین می‌شوند. آیا می‌خواهید محتوای این پوشه را بازنویسی کنید؟

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
fa_IR[0]: %d مجموعه در این نمودار وجود دارد
fa_IR[1]: %d مجموعه در این نمودار وجود دارند

en: There is no text on the clipboard
fa_IR: متنی در کلیپ‌برد نیست

en: This change requires administrator privileges.
fa_IR: این تغییر نیازمندِ اِختیاراتِ مدیریتی است.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
fa_IR: این امکان ({title}) در صفحاتِ امن، مثلِ صفحه‌ی ورود به ویندوز یا پیامِ کنترلِ حسابِ کاربری، موجود نیست.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
fa_IR: این امکان در صفحاتِ امن، مثلِ صفحه‌ی ورود به ویندوز یا پیامِ کنترلِ حسابِ کاربری، موجود نیست.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
fa_IR: این عملگر قبلا به پروفایلِ دیگری مربوط شده است. اگر ادامه دهید، عملگر از پروفایلِ قبلی حذف شده و به این پروفایل مربوط می‌شود.
    آیا برای ادامه مطمئنید؟

en: Thumbnails
fa_IR: تصاویرِ کوچک

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
fa_IR: زمان برای بیدار &نگه‌داشتنِ دستگاهِ صدا بعد از گفتار (ثانیه)

en: Title Master view
fa_IR: نمایشِ اصلیِ عنوان

en: Title placeholder
fa_IR: جایبانِ عنوان

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
fa_IR: برای ایجادِ نسخه‌ی قابلِ حمل از NVDA مسیرِ ایجاد و دیگر گزینه ها را انتخاب کنید و دکمه‌ی ادامه را فشار دهید

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
fa_IR: برای ویرایشِ این پروفایل، باید نخست آنرا دستی فعال کنید. پس از پایانِ ویرایش، برای استفاده معمولی باید پروفایل را دستی غیرفعال کنید.
    آیا می‌خواهید هم‌اکنون پروفایل را دستی فعال کنید؟

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
fa_IR: برای نصبِ NVDA روی هارد دیسک، لطفا دکمه‌ی ادامه را فشار دهید.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
fa_IR: برای استفاده از Albatross با NVDA: حداکثرِ تعدادِ خانه‌های وضعیت را در منوی داخلیِ Albatross تغییر دهید

en: To:
fa_IR: گیرنده:

en: Toggle HID keyboard simulation
fa_IR: تعویضِ حالتِ شبیه‌سازیِ صفحه‌کلیدِ HID

en: Toggle braille input
fa_IR: ورودیِ بریل را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
fa_IR: اتصالِ بریل را بینِ مکان فرمان‌پذیری و بازبینی جابجا می‌کند

en: Toggle the braille cursor on and off
fa_IR: مکان‌نمای بریل را روشن یا خاموش می‌کند

en: Toggle the way context information is presented in braille
fa_IR: شیوه‌ی ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای را در بریل تغییر می‌دهد

en: Toggles HID keyboard simulation
fa_IR: شبیه‌سازیِ صفحه‌کلیدِ HID را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
fa_IR: چگونگیِ اعلامِ به روز آوریِ نوارِ پیشرفت را بین بوق، گفتار، بوق و گفتار، و هیچکدام تغییر می‌دهد

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
fa_IR: بین حالتهای مرورِ سند و فرمان‌پزیری تغییر حالت می‌دهد. وقتی در حالتِ فرمان‌پذیری باشد، فرمانهای صفحه کلید مستقیما واردِ برنامه شده، به شما اجازه‌ی تعاملِ مستقیم با برنامه را می‌دهد. وقتی در حالت مرورِ سند باشد، شما می‌توانید روی سندِ حاضر با مکان‌نما، کلیدهای پِیمایِشی سریع و غیره حرکت کنید.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
fa_IR: چگونگیِ اعلام را بینِ خواندنِ یادداشتهای گوینده و محتوای واقعیِ اسلاید تغییر می‌دهد. این فرمان آنچه را که روی صفحه دیده می‌شود تغییر نمی‌دهد. تنها آنچه که کاربر می‌تواند با NVDA بخواند را تغییر می‌دهد

en: Toggles braille mode
fa_IR: حالتِ بریل را تغییر می‌دهد

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
fa_IR: همه‌ی عملگرهای پروفایلِ پیکربندی را غیرفعال می‌کند. عملگرها تا راه‌اندازیِ دوباره‌ی NVDA غیرفعال خواهند ماند

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
fa_IR: مقدارِ متنی که هنگامِ حرکتِ موس خوانده می‌شود را تغییر می‌دهد

en: Toggles native selection mode on and off
fa_IR: حالتِ بومیِ انتخاب را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
fa_IR: حرکتِ خودکارِ فکوسِ سیستم را با توجه به فرمان‌های حالتِ مرور فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
fa_IR: توضیحِ با تأخیر برای نویسه‌ها هنگامِ حرکتِ مکان‌نمارا فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
fa_IR: هنگامِ ارائه‌ی محتوای سند، مرورِ صفحه را بر اساسِ چیدمانِ بصریِ صفحه یا بر اساس مرور خط به خط تغییر می‌دهد

en: Toggles on and off reporting if clickable
fa_IR: اعلام شدنِ کلیک‌شدنی‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
fa_IR: نادیده گرفتنِ خط‌های خالی برای اعلامِ تورفتگی را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
fa_IR: گنجانده شدنِ جدول‌های طرحبندی را در حالتِ مرور فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
fa_IR: حرکتِ پِیمایِشگر را به نسبتِ تغییراتِ مکانِ فرمان‌پذیری (فکوس) فعال یا غیر فعال می‌کند

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
fa_IR: حرکتِ مکان‌نمای بازبینی را به وسیله‌ی حرکتِ نشانگر فعال یا غیر فعال می‌کند.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
fa_IR: اعلام شدنِ نویسه‌های CLDR، مانند ایموجی‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of articles
fa_IR: اعلام شدنِ مقاله‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
fa_IR: اعلام شدنِ نقلِ قول‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of colors
fa_IR: اعلام شدنِ رنگ‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of comments
fa_IR: اعلام شدنِ دیدگاه‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
fa_IR: اعلامِ تغییراتِ محتوای پویا، همچون نوشته شدنِ متنِ جدید در پنجره های میزِ فرمانِ DOS را فعال یا غیر فعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
fa_IR: اعلامِ تأکید را فعال یا غیر فعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
fa_IR: اعلامِ شکل‌ها و زیرنویس‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
fa_IR: اعلام شدنِ مشخصاتِ قلم را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of font changes
fa_IR: اعلام شدنِ تغییراتِ قلم را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
fa_IR: اعلام شدنِ تغییراتِ اندازه‌ی قلم را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of frames
fa_IR: اعلام شدنِ قاب‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of graphics
fa_IR: اعلام شدنِ گرافیک‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of groupings
fa_IR: اعلام شدنِ گروه‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of headings
fa_IR: اعلام شدنِ سرنوشتارها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
fa_IR: اعلام شدنِ متنِ برجسته را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
fa_IR: اعلام شدنِ بخشهای اصلیِ صفحه را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
fa_IR: اعلام شدنِ شماره‌ی خط‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
fa_IR: اعلام شدنِ فاصله‌ی خط‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of links
fa_IR: اعلام شدنِ لینک‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of lists
fa_IR: اعلام شدنِ فهرست‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of pages
fa_IR: اعلام شدنِ صفحه‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
fa_IR: اعلام شدنِ تورفتگیِ پاراگراف را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of revisions
fa_IR: اعلام شدنِ بازبینی‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
fa_IR: اعلامشدنِ خطاهای املایی را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of style changes
fa_IR: اعلام شدنِ تغییراتِ سبْک را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
fa_IR: اعلامِ بالانوشت‌ها و زیرنوشت‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
fa_IR: اعلام شدنِ مُختصاتِ خانه‌های جدول را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of tables
fa_IR: اعلام شدنِ جدول‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
fa_IR: اعلام شدنِ ترازبندیِ متن را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
fa_IR: خواندن یا نخواندن نویسه‌های تایپ شده را تغییر می‌دهد

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
fa_IR: خواندنِ کلیدهایی را که به ویژه از جمله‌ی نویسهها نیستند روشن یا خاموش می‌کند

en: Toggles on and off the speaking of typed words
fa_IR: خواندن یا نخواندنِ واژه های تایپ شده را تغییر می‌دهد

en: Toggles simple review mode on and off
fa_IR: حالتِ بازبینیِ ساده را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
fa_IR: پِیمایِشِ تک‌حرفی را روشن یا خاموش می‌کند. وقتی روشن باشد، کلید‌های تک‌حرفی در حالت مرور، مکان‌نما را به گونه‌های مختلفی از سازه‌های موجود در صفحه‌ی پیشِ رو هدایت می‌کنند. وقتی خاموش باشد، کلید‌های یاد‌شده به برنامه‌ی پیشِ رو هدایت می‌شوند

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
fa_IR: حالتِ خواب را برای برنامه‌ی جاری روشن یا خاموش می‌کند.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
fa_IR: نمایشگرِ مجازیِ بریلِ NVDA را فعال یا غیرفعال می‌کند. این نمایشگر، پنجره‌ایست شناور که به شما امکان می‌دهد خروجیِ بریل و متنِ معادلِ هر نویسه‌ی بریل را مشاهده کنید

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
fa_IR: نمایشگرِ گفتارِ NVDA را فعال می‌کند. این نمایشگر، پنجره‌ایست شناور که به شما امکان می‌دهد تمامِ آنچه را که در حالِ حاضر توسط NVDA خوانده می‌شود ببینید

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
fa_IR: اعلامِ اطلاعات را هنگامِ حرکتِ موس فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
fa_IR: وضعیتِ پرده‌ی صفحه نمایش را فعال یا غیرفعال می‌کند. چنانچه فعال باشد، صفحه‌ی نمایش سیاه می‌شود. در صورت غیرفعال بودن، محتوای صفحه نمایش داده می‌شود. با یک بار فشردن، پرده تا وقتی NVDA را دوباره راه‌اندازی کنید فعال می‌مانَد. با دو بار فشردن، پرده تا هنگامی که غیرفعالش کنید فعال می‌مانَد

en: Toggles the support of touch interaction
fa_IR: پشتیبانی از تعاملِ لمسی را فعال یا غیرفعال می‌کند

en: Top
fa_IR: بالا

en: Total time not available
fa_IR: زمانِ کلی موجود نیست

en: Touch Interaction
fa_IR: تعاملِ لمسی

en: Touch interaction disabled
fa_IR: تعاملِ لمسی غیرفعال شد

en: Touch interaction enabled
fa_IR: تعاملِ لمسی فعال شد

en: Touch interaction not supported
fa_IR: تعاملِ لمسی پشتیبانی نمی‌شود

en: Touch screen
fa_IR: صفحه‌ی لمسی

en: Translates any braille input
fa_IR: هر ورودیِ بریل را برگردان می‌کند

en: Translates any braille input and presses the enter key
fa_IR: هر ورودیِ بریل را برگردان می‌کند و کلیدِ اینتر را فشار می‌دهد

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
fa_IR: تلاش می‌کند راهنمای موردِ تکمیلِ خودکارِ انتخاب‌شده را بخواند.

en: Triggers
fa_IR: عملگرها

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
fa_IR: &اعتنا کردن به زبانِ صدای فعلی هنگامِ پردازشِ نویسه‌ها و نمادها

en: Tshivenda grade 1
fa_IR: وِندایی درجه ۱

en: Tshivenda grade 2
fa_IR: وِندایی درجه ۲

en: Turkish grade 1
fa_IR: ترکی استانبولی درجه ۱

en: Turkish grade 2
fa_IR: ترکی استانبولی درجه ۲

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
fa_IR: راهنمای فرمانهای ورودی را روشن یا خاموش می‌کند. وقتی راهنما روشن باشد، هر ورودی‌ای مانندِ فِشُردنِ کلیدی از صفحه کلید به شما خواهد گفت، در صورتِ موجود بودنِ فرمان، چه فرمانی به آن ورودی ارتباط داشته و اجرا خواهد شد.

en: Type
fa_IR: نوع

en: Type exit() to exit the console
fa_IR: برای بیرون رفتن از میزِ فرمان، exit() را تایپ کنید

en: Type help(object) to get help about object.
fa_IR: برای دریافتِ راهنمایی در موردِ یک شیء، عبارت help(object) را تایپ کنید.

en: Type the text you wish to find
fa_IR: متنی را که می‌خواهید بیابید تایپ کنید.

en: Type:
fa_IR: نوع:

en: UIA notifications
fa_IR: اعلان‌های UIA

en: UIA when available
fa_IR: UIA هرگاه موجود باشد

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
fa_IR: رنگ

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
fa_IR: شیبدار

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
fa_IR: هیچ

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
fa_IR: الگو

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
fa_IR: تصویر

en: USB
fa_IR: یو‌اس‌بی

en: Ugaritic grade 1
fa_IR: اوگاریتی درجه ۱

en: Ukrainian computer braille
fa_IR: اوکراینی بریلِ رایانه

en: Ukrainian grade 1
fa_IR: اوکراینی درجه ۱

en: Ukrainian literary braille (detailed)
fa_IR: اوکراینی بریل معمولی (مفصّل)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
fa_IR: نمی‌توانم برای آسانسازِ بینایی رابطِ کاربری پیکربندی کنم. آسانساز فعال نمی‌شود.

en: Unable to copy
fa_IR: نمی‌توانم کپی کنم

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
fa_IR: کپیِ فایل ممکن نیست. شاید فایل توسط برنامه‌ی دیگری در حالِ استفاده باشد یا جایی که می‌خواهید فایل را کپی کنید فضای خالی نداشته باشد.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
fa_IR: نمی‌توانم محتوای نوارِ وضعیت را در کلیپ‌برد کپی کنم

en: Unable to display browseable message
fa_IR: نمی‌توانم پیامِ قابلِ مرور را نمایش بدهم

en: Unable to mark log position
fa_IR: نمی‌توانم موقعیتِ لاگ را علامت‌گذاری کنم

en: Unable to postpone update.
fa_IR: نمی‌توانم به‌روزرسانی را به تعویق بیندازم.

en: Underline off
fa_IR: زیرخط‌دار خاموش

en: Underline on
fa_IR: زیرخط‌دار روشن

en: Unicode braille
fa_IR: بریلِ یونیکُد

en: Unicode normali&zation
fa_IR: عادی‌&سازیِ یونیکُد

en: Unified English Braille Code grade 1
fa_IR: کدِ بریلِ انگلیسیِ یکپارچه درجه ۱

en: Unified English Braille Code grade 2
fa_IR: کدِ بریلِ انگلیسیِ یکپارچه درجه ۲

en: Uninstall NVDA
fa_IR: حذفِ نرم‌افزارِ NVDA

en: Unknown braille display
fa_IR: نمایشگرِ بریلِ نامشخص

en: Unknown color
fa_IR: رنگِ نامشخص

en: Unknown command line parameters
fa_IR: پارامترهای خطِّ فرمانِ ناشناس

en: Unknown power status
fa_IR: وضعیتِ نیرو مشخص نیست

en: Unlabeled
fa_IR: بدونِ برچسب

en: Unplugged
fa_IR: جداشده

en: Unsupported input
fa_IR: ورودیِ پشتیبانی‌نشده

en: Untitled chart
fa_IR: نمودارِ بدونِ عنوان

en: Up Bars
fa_IR: نوار‌های بالا

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
fa_IR: بروزرسانی برای NVDA نگارشِ {version} دانلود شده و آماده‌ی اِعمال است.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
fa_IR: بروزرسانی به NVDA نگارشِ {version} آماده‌ی اِعمال است.

en: Updating NVDA
fa_IR: در حالِ به‌روزرسانیِ NVDA

en: Urdu grade 1
fa_IR: اردو درجه ۱

en: Urdu grade 2
fa_IR: اردو درجه ۲

en: Use &screen layout (when supported)
fa_IR: استفاده از &چیدمانِ صفحه (هرگاه پشتیبانی شود)

en: Use &spelling functionality if supported
fa_IR: استفاده از قابلیتِ &هجی کردن در صورتِ پشتیبانی

en: Use NVDA during sign-in
fa_IR: استفاده از NVDA هنگامِ ورود به ویندوز

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
fa_IR: استفاده از NVDA هنگامِ ورود به &ویندوز (به اِختیاراتِ مدیریتی نیاز دارد)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
fa_IR: استفاده از UI Automation برای دستیابی به کنترل‌های برگه‌های مایکروسافت &اکسل در صورتِ موجود بودن

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
fa_IR: استفاده از WASAPI برای خروجیِ صدا (نیازمند راه‌اندازیِ دوباره)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
fa_IR: استفاده از تنظیماتِ ذخیره‌شده‌ی &فعلی هنگامِ ورود به ویندوز و دیگر صفحاتِ امن (به اِختیاراتِ مدیریتی نیاز دارد)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
fa_IR: استفاده از پردازشِ پیشرفته‌ی رویدادها (نیاز به شروعِ مجدد دارد)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
fa_IR: استفاده از پشتیبانیِ پیشرفته از نویسه‌های &تایپ‌شده در میزهای فرمانِ قدیمیِ ویندوز در صورت موجود بودن

en: Use screen layout off
fa_IR: از چیدمانِ بصریِ صفحه استفاده نمی‌شود

en: Use screen layout on
fa_IR: از چیدمانِ بصریِ صفحه استفاده می‌شود

en: Use this profile for:
fa_IR: استفاده از این پروفایل برای:

en: Use timeout
fa_IR: استفاده از مهلتِ زمانی

en: User Guide
fa_IR: راهنمای کاربر

en: User default
fa_IR: پیش‌فرضِ کاربر

en: Uzbek grade 1
fa_IR: ازبکی درجه ۱

en: V&ariant
fa_IR: &نوعِ صدا

en: V&olume
fa_IR: &حجمِ صدا

en: Version
fa_IR: نگارش

en: Vertical Object placeholder
fa_IR: جایبانِ شیءِ عمودی

en: Vertical Text placeholder
fa_IR: جایبانِ متنِ عمودی

en: Vertical Title placeholder
fa_IR: جایبانِ عمودنویس

en: Vietnamese grade 0
fa_IR: ویتنامی درجه ۰

en: Vietnamese grade 1
fa_IR: ویتنامی درجه ۱

en: Vietnamese grade 2
fa_IR: ویتنامی درجه ۲

en: View &log
fa_IR: نمایشِ اِتِّفاقاتِ &ثبت‌شده (Log)

en: Virtual Buffers
fa_IR: بافرهای مجازی

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدهای NVDA و شیفت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدِ NVDA را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدهای آلْت و  شیفت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدِ آلْت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدهای کنترل و آلْت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدهای کنترل و شیفت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدِ کنترل را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدهای کنترل، آلْت و شیفت  را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدهای ویندوزِ چپ و شیفت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدِ ویندوزِ چپ را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fa_IR: کلیدِ شیفت را بطور مجازی پایین نگه‌میدارد تا با یک ورودی بریل، یک کلیدِ میانبر را شبیه‌سازی کند

en: Vision
fa_IR: بینایی

en: Vision Enhancement Provider Error
fa_IR: خطای آسانسازِ بینایی

en: Visual Highlight
fa_IR: برجسته‌سازِ بینایی

en: Voice
fa_IR: صدا

en: Voice dictionary (%s)
fa_IR: دیکشنریِ صدای (%s)

en: Volume of NVDA sounds
fa_IR: حجمِ صداهای NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
fa_IR: پیرویِ حجمِ صداهای NVDA از حجمِ صدای اصلی

en: Volume-High-Low-Close
fa_IR: بالا پایینِ بسته‌ی حجمی

en: Volume-Open-High-Low-Close
fa_IR: بالا باز پایین بسته‌ی حجمی

en: Waiting for Outlook...
fa_IR: در انتظارِ Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
fa_IR: در انتظارِ پاورپوینت...

en: Walls
fa_IR: دیوارها

en: Warning
fa_IR: هشدار

en: Warning!
fa_IR: هشدار!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
fa_IR: هشدار: نمی‌توان حجمِ صدا را برای تقسیمِ صدا تنظیم کرد. یکی از جلساتِ صدا مونو است یا بیش از دو کانال دارد.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
fa_IR: ما برای بهتر کردنِ نرم‌افزارِ NVDA همواره نیازمندِ یاریِ شما هستیم.
    این پروژه، اساسا بر پایه‌ی کمکهای مالی و حمایتهای کاربرانِ خود استوار است. شما با کمکهایتان می‌توانید ما را در تأمینِ هزینه های توسعه‌ی تمام‌وقتِ نرم‌افزار یاری دهید.
    ما حتی با اهدای 10 دلار در قبالِ هر دانلود از طرفِ شما، می‌توانیم کلیه هزینه های پیشِ روی این پروژه را پوشش دهیم.
    تمامِ کمکها توسط NVAccess, سازمانِ غیرِ انتفاعیِ تولید کننده‌ی نرم‌افزارِ NVDA دریافت می‌شود.
    از پشتیبانیِ شما سپاسگزاریم.

en: We&lcome dialog...
fa_IR: پنجره‌ی &خوشامدگویی...

en: Welcome to NVDA
fa_IR: به NVDA خوش آمدید

en: Welcome to NVDA!
fa_IR: به NVDA خوش آمدید!

en: Welsh grade 1
fa_IR: ولزی درجه ۱

en: Welsh grade 2
fa_IR: ولزی درجه ۲

en: What would you like to &do?
fa_IR: می‌خواهید چه کار کنید؟

en: What's &new
fa_IR: &تازه چه خبر

en: What's new
fa_IR: تازه چه خبر

en: Whole &word
fa_IR: همه‌ی &واژه

en: Windows C&onsole support:
fa_IR: پشتیبانی از &میزِ فرمانِ ویندوز:

en: Windows OCR
fa_IR: نویسه‌خوانِ نوریِ ویندوز

en: Windows OCR not available
fa_IR: نویسه‌خوانِ نوریِ ویندوز در دسترس نیست

en: Windows OneCore voices
fa_IR: صداهای Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
fa_IR: پیکربندیِ جاری را در nvda.ini می‌نویسد

en: X Error Bars
fa_IR: نوارهای خطای X

en: Xhosa grade 1
fa_IR: خوسایی درجه ۱

en: Xhosa grade 2
fa_IR: خوسایی درجه ۲

en: Y Error Bars
fa_IR: نوارهای خطای Y

en: Yakut grade 1
fa_IR: یاقوتی درجه ۱

en: Yes
fa_IR: بله

en: Yiddish grade 1
fa_IR: یهودی درجه ۱

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
fa_IR: شما دارید نگارشِ {newVersion} از افزونه‌ی {summary} را نصب می‌کنید که به نظر می‌رسد قبلا نصب شده باشد. آیا همچنان می‌خواهید به‌روزش کنید؟

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
fa_IR: شما می‌خواهید ابزارِ تعمیرِ رجیستری را اجرا کنید. این ابزار تلاش دارد مشکلاتِ رایجِ سیستم را که NVDA را از دسترسی به محتوای بسیاری از برنامه‌ها از جمله فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر بازمیدارد، برطرف کند. این ابزار باید تغییراتی روی رجیستریِ سیستم ایجاد کند؛ بنا بر این نیاز به دسترسی‌های مدیریتی دارد. آیا مطمئنید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
fa_IR: شما قصد دارید نگارشی قدیمیتر از نگارشی که در حالِ حاضر نصب‌شده را از NVDA نصب کنید. اگر واقعا می‌خواهید به نگارش قدیمیتر برگردید، باید ابتدا عملیات نصب را لغو کرده، NVDA را بطور کامل حذف کنید، و سپس نگارشِ قدیمیتر را نصب کنید.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
fa_IR: شما سخن گفتن را به عنوانِ یکی از حالت‌های گفتارِ خود انتخاب نکردید. توجه کنید که این منجر به یک خروجیِ بدونِ گفتار می‌شود. آیا مطمئنید که می‌خواهید ادامه بدهید؟

en: You must choose a name for this profile.
fa_IR: باید برای این پروفایل یک نام انتخاب کنید.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
fa_IR: فایلِ پیکربندیِ شما دارای خطاهاییست. پیکربندیِ شما به پیشفرض تولید‌کننده‌ی نرم افزار باز‌تنظیم شده است.
    جزئیاتِ بیشتری درباره خطاها را می‌توانید از فایلِ Log بیابید.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
fa_IR: فایلِ نقشه‌ی فرمانهای کلیدی لمسیِ شما دارای خطاهاییست.
    جزئیاتِ بیشتر درباره خطاها را می‌توانید در فایلِ Log بیابید.

en: Zulu grade 1
fa_IR: زولو درجه ۱

en: Zulu grade 2
fa_IR: زولو درجه ۲

[ctx: action]
en: Back
fa_IR: بازگشت

[ctx: action]
en: Beginning
fa_IR: آغاز

[ctx: action]
en: Document
fa_IR: سند

[ctx: action]
en: End
fa_IR: پایان

[ctx: action]
en: Help
fa_IR: کمک

[ctx: action]
en: Home
fa_IR: خانه

[ctx: action]
en: Information
fa_IR: اطلاعات

[ctx: action]
en: Movie
fa_IR: فیلم

[ctx: action]
en: Next
fa_IR: بعدی

[ctx: action]
en: Sound
fa_IR: صدا

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
fa_IR: د&ر باره‌ی افزونه...

[ctx: addonStore]
en: &Close
fa_IR: &بستن

[ctx: addonStore]
en: &Disable
fa_IR: &غیرفعال کردن

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
fa_IR: &غیرفعال کردنِ افزونه‌های انتخاب‌شده

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
fa_IR: این پیام را دوباره نشان &نده

[ctx: addonStore]
en: &Enable
fa_IR: &فعال کردن

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
fa_IR: &فعال کردن (نادیده‌گیریِ ناسازگاری)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
fa_IR: &فعال کردنِ افزونه‌های انتخاب‌شده

[ctx: addonStore]
en: &Help
fa_IR: &راهنما

[ctx: addonStore]
en: &Install
fa_IR: &نصب کردن

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
fa_IR: &نصب کردن (نادیده‌گیریِ ناسازگاری)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
fa_IR: &نصبِ افزونه‌های انتخاب‌شده

[ctx: addonStore]
en: &License
fa_IR: &مجوز

[ctx: addonStore]
en: &No
fa_IR: &نه

[ctx: addonStore]
en: &OK
fa_IR: &تأیید

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
fa_IR: &دیگر جزئیات:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
fa_IR: &حذف کردن

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
fa_IR: &حذفِ افزونه‌های انتخاب‌شده

[ctx: addonStore]
en: &Search:
fa_IR: ج&ستجو:

[ctx: addonStore]
en: &Update
fa_IR: &بروزرسانی

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
fa_IR: &بروزرسانی (نادیده گرفتنِ ناسازگاری)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
fa_IR: ب&روزرسانیِ همه

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
fa_IR: &بروزرسانیِ افزونه‌های انتخاب‌شده

[ctx: addonStore]
en: &Yes
fa_IR: &بله

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
fa_IR: کن&ش‌ها

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
fa_IR: اطلاعاتِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
fa_IR: نصبِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
fa_IR: فروشگاهِ افزونه‌ها

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
fa_IR: هشدارِ فروشگاهِ افزونه‌ها

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
fa_IR: خطا در بروزرسانیِ داده‌های افزونه

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
fa_IR: خطا در دانلودِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
fa_IR: دانلودِ افزونه امن نیست: چِکسامِ {name} دچارِ خطا شد.

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
fa_IR: نصبِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
fa_IR: خطا در نصبِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
fa_IR: افزونه پشتیبانی نمی‌شود %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
fa_IR: بروزرسانیِ افزونه‌ها موجود است

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
fa_IR: افزونه‌ها توسط انجمنِ NVDA ایجاد شده اند و NV Access آن‌ها را بررسی نکرده است. NV Access نمی‌تواند مسؤولیتِ رفتارِ افزونه‌ها را بپذیرد. کارکردِ افزونه‌ها نامحدود است و می‌تواند شاملِ دسترسی به اطلاعاتِ شخصیِ شما یا حتی تمامِ سیستم شود.

[ctx: addonStore]
en: All
fa_IR: همه

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
fa_IR: یک نسخه‌ی به‌روز از NVDA نیاز است. NVDA نگارشِ {nvdaVersion} یا بالاتر.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
fa_IR: یک نسخه‌ی بروز از این افزونه نیاز است. این افزونه آخرین بار با NVDA {lastTestedNVDAVersion} آزمایش شده است. NVDA نیاز دارد این افزونه با NVDA {nvdaVersion} یا بالاتر آزموده شود. می‌توانید این افزونه را با مسؤولیتِ خودتان فعال کنید.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
fa_IR: آیا برای حذفِ افزونه‌ی {addon} از NVDA اطمینان دارید؟ این کار بازگشت‌پذیر نیست.

[ctx: addonStore]
en: Author
fa_IR: نویسنده

[ctx: addonStore]
en: Author:
fa_IR: نویسنده:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
fa_IR: نویسنده: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
fa_IR: موجود

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
fa_IR: افزونه‌های &موجود

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
fa_IR: افزونه‌های موجود

[ctx: addonStore]
en: Available version
fa_IR: نسخه‌ی موجود

[ctx: addonStore]
en: Available version:
fa_IR: نسخه‌ی موجود:

[ctx: addonStore]
en: Beta
fa_IR: بتا

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
fa_IR: &کانال:

[ctx: addonStore]
en: Channel
fa_IR: کانال

[ctx: addonStore]
en: Channel:
fa_IR: کانال:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
fa_IR: فایلِ بسته‌ی افزونه را انتخاب کنید

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
fa_IR: با&زبینیِ انجمنِ کاربران

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
fa_IR: نمی‌توانم افزونه‌ی {addon} را غیرفعال کنم.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
fa_IR: نمی‌توانم افزونه‌ی {addon} را فعال کنم.

[ctx: addonStore]
en: Description:
fa_IR: توزیع:

[ctx: addonStore]
en: Dev
fa_IR: درحالِ توسعه

[ctx: addonStore]
en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
fa_IR: غیرفعال (ناسازگار)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
fa_IR: غیرفعال شد (ناسازگار)؛ در انتظارِ راه‌اندازیِ دوباره

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
fa_IR: غیرفعال شد؛ در انتظارِ راه‌اندازیِ دوباره

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
fa_IR: نشانیِ دانلود:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
fa_IR: خطا در دانلود

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
fa_IR[0]: {} افزونه دارد دانلود می‌شود. دانلود لغو شود؟
fa_IR[1]: {} افزونه دارند دانلود می‌شوند. دانلود لغو شود؟

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
fa_IR: دانلود شد؛ در انتظارِ نصب

[ctx: addonStore]
en: Downloading
fa_IR: در حالِ دانلود

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
fa_IR: &فعال/غیرفعال:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
fa_IR: فعال‌سازیِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Enabled
fa_IR: فعال

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
fa_IR: فعال شد (ناسازگار)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
fa_IR: فعال شد (ناسازگار)؛ در انتظارِ راه‌اندازیِ دوباره

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
fa_IR: فعال شد؛ در انتظارِ راه‌اندازیِ دوباره

[ctx: addonStore]
en: External
fa_IR: بیرونی

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
fa_IR: خطا در نصبِ افزونه از %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
fa_IR: خطا در باز کردنِ فایلِ بسته‌ی افزونه در {filePath}. فایل ناقص است یا فرمتِ فایل معتبر نیست

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
fa_IR: &صفحه‌ی اصلی

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
fa_IR: صفحه‌ی اصلی:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
fa_IR: صفحه‌ی اصلی: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
fa_IR: می‌دانم که این افزونه‌های ناسازگار غیرفعال خواهند شد و می‌توانم بعد از نصب با مسؤولیتِ خودم دوباره فعالشان کنم.

[ctx: addonStore]
en: ID:
fa_IR: شناسه:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
fa_IR: شاملِ افزونه‌های &ناسازگار

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
fa_IR: ناسازگار

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
fa_IR: دلیلِ ناسازگاری:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
fa_IR: نصبِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Install failed
fa_IR: خطا در نصب

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
fa_IR: نصب از منبعِ &بیرونی

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
fa_IR: &افزونه های نصب شده

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
fa_IR: افزونه های نصب شده

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
fa_IR: افزونه‌های نصب‌شده‌ی &ناسازگار

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
fa_IR: افزونه‌های نصب‌شده‌ی ناسازگار

[ctx: addonStore]
en: Installed version
fa_IR: نسخه‌ی نصب‌شده

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
fa_IR: نسخه‌ی نصب‌شده:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
fa_IR: نصب شد؛ در انتظارِ راه‌اندازیِ دوباره

[ctx: addonStore]
en: Installing
fa_IR: درحالِ نصب

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
fa_IR[0]: در حالِ نصبِ {} افزونه، لطفا شکیبا باشید.
fa_IR[1]: در حالِ نصبِ {} افزونه، لطفا شکیبا باشید.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
fa_IR: آخرین نسخه‌ی تست‌شده‌ی NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
fa_IR: آخرین نگارشِ آزمایش‌شده‌ی NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
fa_IR: نشانیِ مجوز:

[ctx: addonStore]
en: License:
fa_IR: مجوز:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
fa_IR: درحالِ بارگذاریِ افزونه ها...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
fa_IR: مهاجرت به فروشگاهِ افزونه‌ها

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
fa_IR: حداقل نگارشِ NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
fa_IR: حداقل نگارشِ NVDAِ موردِ نیاز: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
fa_IR: بسته‌ی افزونه‌ی NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
fa_IR: نام

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
fa_IR: کنشی برای افزونه‌های انتخاب‌شده وجود ندارد

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
fa_IR: افزونه‌ای انتخاب‌نشده است.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
fa_IR: توجه: NVDA با افزونه‌های غیرفعال آغاز به کار کرد

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
fa_IR: باز کردنِ &فروشگاهِ افزونه‌ها

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
fa_IR: در انتظارِ حذف

[ctx: addonStore]
en: Publisher
fa_IR: ناشر

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
fa_IR: ناشر:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
fa_IR: ناشر: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
fa_IR: جای&گزین کردن

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
fa_IR: این انتخاب را برای افزونه‌های بعدی به خاطر بسپار

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
fa_IR: حذفِ افزونه

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
fa_IR: نشانیِ بازبینی‌ها:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
fa_IR: &وضعیت:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
fa_IR: &کدِ منبع

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
fa_IR: نشانیِ منبع:

[ctx: addonStore]
en: Stable
fa_IR: پایدار

[ctx: addonStore]
en: Status
fa_IR: وضعیت

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
fa_IR: نمی‌توانم افزونه‌ی {name} را دانلود کنم.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
fa_IR: نمی‌توانم آخرین داده‌های افزونه‌های سازگار را دریافت کنم.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
fa_IR: نمی‌توانم آخرین داده‌های افزونه‌های ناسازگار را دریافت کنم.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
fa_IR: نمی‌توانم افزونه‌ی {name} را به شکلِ فایل ذخیره کنم.

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
fa_IR: وضعیتِ نامشخص

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
fa_IR: افزونه‌های قابلِ &بروزرسانی

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
fa_IR: افزونه‌های قابلِ بروزرسانی

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
fa_IR: افزونه‌های قابلِ بروزرسانی

[ctx: addonStore]
en: Update Available
fa_IR: بروزرسانی موجود است

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
fa_IR: بروزرسانی موجود (ناسازگار)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
fa_IR: بروزرسانی برای بعضی افزونه‌هایی که نصب کرده‌اید موجود است.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
fa_IR: در حالِ بروزرسانیِ افزونه‌ها...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
fa_IR: هشدار: نصبِ افزونه‌ی {name} ممکن است به پایین آمدن نسخه منجر شود. نسخه‌ی نصب‌شده‌ی افزونه را نمی‌توانم با نسخه‌ی فروشگاهِ افزونه‌ها مقایسه کنم. نسخه‌ی نصب‌شده: {oldVersion}. نسخه‌ی موجود: {version}.
    به هر حال به نصب ادامه می‌دهید؟

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
fa_IR: هشدار! افزونه سازگار نیست: {name} {version}. در صورتِ امکان، نسخه‌ی بروزِ این افزونه را بررسی کنید. این افزونه آخرین بار با NVDA {lastTestedNVDAVersion} آزمایش شده است. NVDA نیاز دارد تا این افزونه با NVDA {nvdaVersion} یا بالاتر آزمایش شود. فعال‌سازیِ افزونه ممکن است باعثِ رفتاری ناپایدار در NVDA بشود.
    به هر حال به فعال‌سازی ادامه می‌دهید؟

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
fa_IR: هشدار! افزونه سازگار نیست: {name} {version}. در صورتِ امکان، نسخه‌ی بروزِ این افزونه را بررسی کنید. این افزونه آخرین بار با NVDA {lastTestedNVDAVersion} آزمایش شده است. NVDA نیاز دارد تا این افزونه با NVDA {nvdaVersion} یا بالاتر آزمایش شود. نصبِ این افزونه ممکن است باعثِ رفتاری ناپایدار در NVDA بشود.
    به هر حال به نصب ادامه می‌دهید؟

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
fa_IR: پیکربندیِ NVDAِ شما حاویِ افزونه‌هاییست که با این نگارش از NVDA سازگار نیستند. این افزونه‌ها پس از نصب، غیرفعال خواهند شد. می‌توانید بعد از نصب، با مسؤولیتِ خودتان، دوباره این افزونه‌ها را فعال کنید. چنانچه به این افزونه‌ها اعتماد می‌کنید، لطفا فهرست را بررسی کنید تا برای ادامه‌ی نصب تصمیم بگیرید.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
fa_IR[0]: {num} افزونه انتخاب شد.
fa_IR[1]: {num} افزونه انتخاب شدند.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
fa_IR: {summary} ({name})
    نگارش: {version}
    توضیح: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
fa_IR: تنها در نسخه‌های آزمایشیِ NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
fa_IR: بله

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
fa_IR: پیشفرض (تنها هنگامی که لازم باشد)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
fa_IR: نه

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
fa_IR: تنها هنگامی که لازم باشد

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
fa_IR: استفاده از UIA در Microsoft Edge و 
    دیگر مرورگرهای بر پایه‌ی &کرومیوم، 
    هرگاه موجود باشد:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
fa_IR: بله

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
fa_IR: همیشه

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
fa_IR: پیش‌فرض (هرجا مناسب باشد)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
fa_IR: تنها وقتی لازم باشد

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
fa_IR: استفاده از UI Automation برای دسترسی به کنترل‌های اسنادِ مایکروسافت &وُرد

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
fa_IR: هرجا مناسب باشد

en: alert
fa_IR: هشدار

en: align center
fa_IR: وسط‌چین

en: align centered across selection
fa_IR: وسطچین‌شده در طولِ انتخاب

en: align distributed
fa_IR: دو‌سو‌چین

en: align fill
fa_IR: چینشِ پرکننده

en: align general
fa_IR: چینشِ عمومی

en: align justify
fa_IR: هم‌تراز

en: align left
fa_IR: چپ‌چین

en: align right
fa_IR: راست‌چین

en: alignment
fa_IR: تراز

en: alphanumeric
fa_IR: الفبا شماره‌ای

en: animation
fa_IR: پویانما

en: any dots
fa_IR: هر نقطه‌ای

en: app
fa_IR: بر

en: application
fa_IR: برنامه

[ctx: aria]
en: banner
fa_IR: نشان

[ctx: aria]
en: complementary
fa_IR: تکمیلی

[ctx: aria]
en: content info
fa_IR: اطلاعاتِ محتوا

[ctx: aria]
en: form
fa_IR: فرم

[ctx: aria]
en: main
fa_IR: اصلی

[ctx: aria]
en: navigation
fa_IR: پِیمایِش

[ctx: aria]
en: search
fa_IR: جستجو

en: art
fa_IR: مقل

en: article
fa_IR: مقاله

en: at {x}, {y}
fa_IR: در {x}, {y} پیکْسِل

en: attachment
fa_IR: پیوست

en: audio
fa_IR: صدا

en: automatic
fa_IR: خودکار

en: automatic color
fa_IR: رنگِ خودکار

en: automatically
fa_IR: خودکار

en: back
fa_IR: عقب

en: background color
fa_IR: رنگِ پس‌زمینه

en: background pattern {pattern}
fa_IR: الگوی پس‌زمینه‌ی {pattern}

en: baseline
fa_IR: روی خط

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: زیرِ پایینِ {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد
fa_IR[1]: زیرِ پایینِ {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: زیرِ سمتِ چپِ {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد
fa_IR[1]: زیرِ سمتِ چپِ {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: زیرِ سمتِ راستِ {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد
fa_IR[1]: زیرِ سمتِ راستِ {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: زیرِ بالای {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد
fa_IR[1]: زیرِ بالای {otherShape} به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه قرار دارد

en: behind {otherShape}
fa_IR: زیرِ {otherShape} قرار گرفته است.

en: bkmk
fa_IR: نشنک

en: blank
fa_IR: خالی

en: block quote
fa_IR: نقلِ قول

en: bold
fa_IR: کلفت‌نوشته

en: bookmark
fa_IR: نشانک

en: border
fa_IR: حاشیه

en: bottom edge
fa_IR: لبه‌ی پایین

en: box
fa_IR: جعبه

en: bqt
fa_IR: نقل

en: braille keyboard
fa_IR: صفحه کلیدِ بریل

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
fa_IR: نش

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
fa_IR: اط

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
fa_IR: تکم

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
fa_IR: فرم

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
fa_IR: اصل

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
fa_IR: پی

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
fa_IR: جست

en: browser stop
fa_IR: توقفِ مرورگر

en: bsyind
fa_IR: شغل

en: btn
fa_IR: دک

en: busy
fa_IR: مشغول است

en: busy indicator
fa_IR: مشغول

en: button
fa_IR: دکمه

en: calendar
fa_IR: تقویم

en: canvas
fa_IR: بومِ نقاشی

en: cap
fa_IR: زن

en: caps lock
fa_IR: capslock

en: caption
fa_IR: زیرنویس

en: caret
fa_IR: نشانگر

en: caret moves review cursor off
fa_IR: نشانگرِ سیستم مکان‌نمای بازبینی را حرکت نمی‌دهد

en: caret moves review cursor on
fa_IR: نشانگرِ سیستم مکان‌نمای بازبینی را حرکت می‌دهد

en: case
fa_IR: حساس به حروفِ بزرگ یا کوچک

en: category {categories} | categories {categories}
fa_IR[0]: دسته‌ی {categories}
fa_IR[1]: دسته‌ی {categories}

en: cbo
fa_IR: کشو

en: cell
fa_IR: خانه

en: cell deletion
fa_IR: خانه‌ی حذف شده از جدول

en: cell insertion
fa_IR: خانه‌ی درج شده در جدول

en: cell merge
fa_IR: خانه های ادغام شده

en: centered
fa_IR: وسط‌چین

en: character
fa_IR: نویسه

en: chart
fa_IR: نمودار

[ctx: chart]
en: column
fa_IR: ستون

en: chart element
fa_IR: سازه‌ی نمودار

en: check box
fa_IR: کادرِ علامت‌زدنی

en: check menu item
fa_IR: جزءِ علامت‌دارِ منو

en: checkable
fa_IR: علامت‌زدنی

en: checked
fa_IR: علامت‌دار

en: chk
fa_IR: کا

en: clickable
fa_IR: کلیک‌شدنی

en: clk
fa_IR: کلک

en: clock
fa_IR: ساعت

en: cmnt
fa_IR: نظر

en: collapsed
fa_IR: بسته شده

en: color chooser
fa_IR: انتخاب‌کننده‌ی  رنگ

[ctx: color hue]
en: aqua
fa_IR: فیروزه ای

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
fa_IR: فیروزه‌ای-آبی

[ctx: color hue]
en: black
fa_IR: سیاه

[ctx: color hue]
en: blue
fa_IR: آبی

[ctx: color hue]
en: blue-purple
fa_IR: آبی-بنفش

[ctx: color hue]
en: brown
fa_IR: قهوه‌ای

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
fa_IR: قهوه‌ای-زرد

[ctx: color hue]
en: dark grey
fa_IR: خاکستریِ سیر

[ctx: color hue]
en: green
fa_IR: سبز

[ctx: color hue]
en: green-aqua
fa_IR: سبز-آبی

[ctx: color hue]
en: grey
fa_IR: خاکستری

[ctx: color hue]
en: light grey
fa_IR: خاکستریِ روشن

[ctx: color hue]
en: orange
fa_IR: نارنجی

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
fa_IR: نارنجی-زرد

[ctx: color hue]
en: pink
fa_IR: صورتی

[ctx: color hue]
en: pink-red
fa_IR: صورتی-قرمز

[ctx: color hue]
en: purple
fa_IR: بنفش

[ctx: color hue]
en: purple-pink
fa_IR: بنفش-صورتی

[ctx: color hue]
en: red
fa_IR: قرمز

[ctx: color hue]
en: red-brown
fa_IR: قرمز-قهوه‌ای

[ctx: color hue]
en: red-orange
fa_IR: قرمز-نارنجی

[ctx: color hue]
en: very dark grey
fa_IR: خاکستریِ خیلی سیر

[ctx: color hue]
en: very light grey
fa_IR: خاکستریِ خیلی روشن

[ctx: color hue]
en: white
fa_IR: سفید

[ctx: color hue]
en: yellow
fa_IR: زرد

[ctx: color hue]
en: yellow-green
fa_IR: زرد-سبز

[ctx: color variation]
en: bright {color}
fa_IR: {color}ِ روشن

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
fa_IR: {color}ِ ملایم

[ctx: color variation]
en: dark {color}
fa_IR: {color}ِ تیره

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
fa_IR: {color}ِ خاکستریِ تیره

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
fa_IR: {color}ِ خیلی کمرنگ

[ctx: color variation]
en: pale {color}
fa_IR: {color}ِ کمرنگ

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
fa_IR: {colorDescription}ِ شفاف

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
fa_IR: {color}ِ ملایم

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
fa_IR: {color}ِ سیرِ سیر

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
fa_IR: {color}ِ خیلی تیره

[ctx: color variation]
en: {color} grey
fa_IR: خاکستریِ {color}

[ctx: color variation]
en: {color} white
fa_IR: سفیدِ {color}

en: column
fa_IR: ستون

en: column %s
fa_IR: ستونِ %s

en: column break
fa_IR: شکستِ ستون

en: column header
fa_IR: سر‌ستون

en: column {0} of {1}
fa_IR: ستونِ {0} از {1}

en: column {columnNumber}
fa_IR: ستونِ {columnNumber}

en: combo box
fa_IR: جعبه‌ی کشویی

en: comment
fa_IR: دیدگاه

en: comment: {text} by {author} on {date}
fa_IR: دیدگاه: {text} توسطِ {author} به تاریخِ {date}

en: conflict
fa_IR: مغایر

en: continuous
fa_IR: پیوسته

en: continuous section break
fa_IR: شکستِ بخشِ پیوسته

[ctx: controlType]
en: tab
fa_IR: سربرگ

en: covers  {otherShape}
fa_IR: {otherShape} را می‌پوشانَد.

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: پایینِ {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است
fa_IR[1]: پایینِ {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: سمتِ چپِ {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است
fa_IR[1]: سمتِ چپِ {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: سمتِ راستِ {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است
fa_IR[1]: سمتِ راستِ {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
fa_IR[0]: بالای {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است
fa_IR[1]: بالای {otherShape} را به اندازه‌ی {distance:.3g} نقطه پوشانده است

en: cropped
fa_IR: حذف‌شده

en: current
fa_IR: جاری

en: current date
fa_IR: تاریخِ جاری

en: current location
fa_IR: موقعیتِ جاری

en: current page
fa_IR: صفحه‌ی جاری

en: current step
fa_IR: مرحله‌ی جاری

en: current time
fa_IR: زمانِ جاری

en: cursor
fa_IR: مکان‌نما

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
fa_IR: مکان‌نما {horizontalDistance} از لبه‌ی چپِ صفحه و {verticalDistance} از لبه‌ی بالای صفحه قرار دارد

en: custom application 1
fa_IR: برنامه‌ی سفارشیِ ۱

en: custom application 2
fa_IR: برنامه‌ی سفارشیِ ۲

en: c{columnNumber}
fa_IR: ت{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
fa_IR: ت{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
fa_IR: خط نقطه

en: dash dot dot
fa_IR: خط نقطه نقطه

en: dashed
fa_IR: خط‌دار

en: data grid
fa_IR: جدولِ داده

en: data item
fa_IR: جزءِ داده

en: data point
fa_IR: نقطه‌ی داده‌ها

en: date edit
fa_IR: ویرایشِ داده

en: debug
fa_IR: آسیب‌یابی

en: debug warning
fa_IR: هشدارهای آسیب‌یابی

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
fa_IR: کاهش به اندازه‌ی {decrementValue} از نقطه‌ی {previousIndex},

en: default style
fa_IR: سبْکِ پیش‌فرض

en: definition
fa_IR: تعریف

en: defunct
fa_IR: از میان رفته

en: del
fa_IR: حذف

en: delayed character descriptions off
fa_IR: توضیحِ نویسه‌ها با تأخیر، غیرفعال شد

en: delayed character descriptions on
fa_IR: توضیحِ نویسه‌ها با تأخیر، فعال شد

en: deleted
fa_IR: حذف‌شده

en: deletion
fa_IR: حذف شده

en: deletion: {text}
fa_IR: تغییرِ حذفی: {text}

en: desktop
fa_IR: رومیزی

en: desktop icon
fa_IR: شکلکِ میزِ کار

en: desktop pane
fa_IR: جایگاهِ میزِ کار

en: details
fa_IR: جزئیات

en: diagonal crosshatch
fa_IR: هاشورِ مورب

en: diagonal stripe
fa_IR: راه‌راهِ مورب

en: diagram
fa_IR: دیاگرام

en: dial
fa_IR: شماره‌گیر

en: dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ای

en: directory pane
fa_IR: جایگاهِ پوشه ها

en: disabled
fa_IR: غیرفعال

en: display field
fa_IR: فیلدِ نمایش

en: display scroll
fa_IR: جابجاییِ صفحه‌ی نمایش

en: display speech output
fa_IR: نمایشِ خروجیِ گفتار

en: dlg
fa_IR: مح

en: doc
fa_IR: سند

en: document
fa_IR: سند

en: done dragging
fa_IR: کشاندن انجام شد

en: dot
fa_IR: نقطه‌ی

en: dotted
fa_IR: نقطه‌دار

en: double
fa_IR: دوبل

en: double strikethrough
fa_IR: دوبار خط‌خورده

en: double {action}
fa_IR: دو {action}

en: down arrow
fa_IR: جهتنمای پایین

en: down-right diagonal line
fa_IR: خطِّ اریبِ پایین راست

en: draggable
fa_IR: کشیدنی

en: dragging
fa_IR: در حالِ کشیدن

en: drbtn
fa_IR: دککر

en: drft cmnt
fa_IR: پنظر

en: drop down button
fa_IR: دکمه‌ی کِرکِرِ‌ای

en: drop down button grid
fa_IR: دکمه‌ی جدول‌گستر

en: drop list
fa_IR: فهرستِ کِرکِرِ‌ای

en: drop target
fa_IR: محلِّ رها کردن

en: edit
fa_IR: ویرایشی

en: edit bar
fa_IR: نوارِ ویرایش

en: editable
fa_IR: ویرایش‌شدنی

en: editing
fa_IR: در حالِ ویرایش

en: edt
fa_IR: ویر

en: email
fa_IR: ایمیل

en: embedded
fa_IR: تو

en: embedded object
fa_IR: شیءِ توکار

en: emphasised
fa_IR: تأکید‌شده

en: end note
fa_IR: یادداشتِ پایانی

en: enote
fa_IR: یاد

[ctx: espeakVarient]
en: none
fa_IR: هیچ‌کس

en: even pages section break
fa_IR: شکستِ بخشِ صفحاتِ زوج

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
fa_IR: ظاهرِ خانه

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
fa_IR: ارتفاعِ خانه: {0.y:.1f} نقطه

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
fa_IR: عرضِ خانه: {0.x:.1f} نقطه

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
fa_IR: رنگِ داخلِ خانه: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
fa_IR: نوعِ پر بودنِ خانه: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
fa_IR: رنگ حاشیه: بالا {0.name}، پایین {1.name}، چپ {2.name}، راست {3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
fa_IR: ضخامتِ حاشیه: بالا {0}، پایین {1}، چپ {2}، راست {3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
fa_IR[0]: چرخش: {0} درجه
fa_IR[1]: چرخش: {0} درجه

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
fa_IR: پیامی قابلِ مرور نشان می‌دهد که اطلاعاتی را درباره‌ی ظاهرِ یک خانه، مانندِ رنگِ حاشیه و داخلِ خانه، چرخش و اندازه‌ی آن فهرست می‌کند

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
fa_IR: از {firstAddress} تا {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
fa_IR: از {firstAddress} {firstValue} تا {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
fa_IR: باز شده

en: favorites
fa_IR: علاقه‌مندی‌ها

en: fig
fa_IR: شکل

en: figure
fa_IR: شکل

en: file chooser
fa_IR: انتخاب‌کننده‌ی فایل

en: filler
fa_IR: پر کننده

en: find a text string from the current cursor position
fa_IR: یک رشته‌ی متنی را از جایِ فعلیِ مکان‌نما پیدا می‌کند

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
fa_IR: موردِ بَعدیِ رشته‌ی متنیِ از پیش وارد شده را  نسبت به جایِ فعلیِ مکان‌نما پیدا می‌کند

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
fa_IR: موردِ قبلیِ رشته‌ی متنیِ از پیش وارد شده را  نسبت به جایِ فعلیِ مکان‌نما پیدا می‌کند

en: first line indent
fa_IR: تورفتگیِ خطِّ اول

en: flagged
fa_IR: علامت‌دار

en: fnote
fa_IR: پن

en: focus moves navigator object off
fa_IR: فکوس پِیمایِشگر را حرکت نمی‌دهد

en: focus moves navigator object on
fa_IR: فکوس پِیمایِشگر را حرکت می‌دهد

en: focusable
fa_IR: فرمان‌پذیر

en: focused
fa_IR: فرمان‌پذیر‍‍

en: follow cursors
fa_IR: دنبال کردنِ مکان‌نماها

en: font chooser
fa_IR: انتخاب کننده‌ی قلم

en: font name
fa_IR: نامِ قلم

en: font size
fa_IR: اندازه‌ی قلم

[ctx: font size]
en: %s em
fa_IR: %s برابر

[ctx: font size]
en: %s ex
fa_IR: %s برابر

[ctx: font size]
en: %s pt
fa_IR: %s نقطه

[ctx: font size]
en: %s px
fa_IR: %s پیکسل

[ctx: font size]
en: %s rem
fa_IR: %s ریشه‌ی سازه

[ctx: font size]
en: large
fa_IR: بزرگ

[ctx: font size]
en: larger
fa_IR: بزرگتر

[ctx: font size]
en: medium
fa_IR: متوسط

[ctx: font size]
en: small
fa_IR: کوچک

[ctx: font size]
en: smaller
fa_IR: کوچکتر

[ctx: font size]
en: x-large
fa_IR: ایکسِ بزرگ

[ctx: font size]
en: x-small
fa_IR: ایکسِ کوچک

[ctx: font size]
en: xx-large
fa_IR: دو ایکسِ بزرگ

[ctx: font size]
en: xx-small
fa_IR: دو ایکسِ کوچک

[ctx: font size]
en: xxx-large
fa_IR: سه ایکسِ بزرگ

en: foot note
fa_IR: پانویس

en: footer
fa_IR: پا‌صفحه

en: foreground color
fa_IR: رنگِ پیش‌زمینه

en: form
fa_IR: فرم

en: forward
fa_IR: جلو

en: forwarded
fa_IR: انتقال‌داده‌شده

en: frame
fa_IR: قاب

en: frml
fa_IR: فرمل

en: gesture map File Error
fa_IR: خطا در فایلِ نقشه‌ی فرمانهای کلیدی لمسی

en: glass pane
fa_IR: جایگاهِ شیشه‌ای

en: gra
fa_IR: گرا

en: grammar error
fa_IR: خطای دستوری

en: grammar: {text}
fa_IR: خطای دستوری: {text}

en: graphic
fa_IR: گرافیک

en: grip
fa_IR: دستگیره

en: grouping
fa_IR: گروه

en: grp
fa_IR: گر

en: h%s
fa_IR: سر%s

en: hair
fa_IR: مویی

en: half alphanumeric
fa_IR: نیمه الفبا‌شماره‌ای

en: half checked
fa_IR: نیمه علامت‌دار

en: half katakana
fa_IR: نیمه کاتاکانا

en: half katakana roman
fa_IR: نیمه کاتاکانا رو‌می

en: half pressed
fa_IR: نیمه‌فشرده‌شده

en: hanging indent
fa_IR: تورفتگی

en: has %s
fa_IR: %s دارد

en: has attachment
fa_IR: پیوست دارد

en: has auto complete
fa_IR: کامل‌کننده‌ی خودکار دارد

en: has comment
fa_IR: دیدگاه دارد

en: has details
fa_IR: جزئیات دارد

en: has draft comment
fa_IR: دیدگاهِ پیشنویس دارد

en: has formula
fa_IR: فرمول دارد

en: has long description
fa_IR: توضیحِ طولانی دارد

en: has note
fa_IR: یادداشت دارد

en: has resolved comment
fa_IR: دیدگاهِ حل‌شده دارد

en: header
fa_IR: سر‌صفحه

en: header item
fa_IR: جزءِ سر‌ستون

en: heading
fa_IR: سرنوشتار

en: heading 1
fa_IR: سرنوشتارِ ۱

en: heading 2
fa_IR: سرنوشتارِ ۲

en: heading 3
fa_IR: سرنوشتارِ ۳

en: heading 4
fa_IR: سرنوشتارِ ۴

en: heading 5
fa_IR: سرنوشتارِ ۵

en: heading 6
fa_IR: سرنوشتارِ ۶

en: heading level %d
fa_IR: سرنوشتارِ سطحِ %d

en: help balloon
fa_IR: بالُنِ راهنما

en: hidden
fa_IR: مخفیست

en: high importance
fa_IR: پیام با اهمیتِ بالا

en: highlight
fa_IR: برجسته

en: highlighted
fa_IR: برجسته

en: highlighted in {color}
fa_IR: {color} برجسته‌شده

en: hiragana
fa_IR: هیراگانا

en: hiragana roman
fa_IR: هیراگانا رو‌می

en: hlght
fa_IR: برجس

en: hlp
fa_IR: کمک

en: home page
fa_IR: صفحه‌ی اصلی

en: horizontal borders except outside
fa_IR: حاشیه‌های داخلیِ افقی

en: horizontal stripe
fa_IR: راه‌راهِ افقی

en: hot key field
fa_IR: ورودیِ کلیدِ میان‌بُر

en: icon
fa_IR: شکلک

en: iconified
fa_IR: نشاندار است

en: image map
fa_IR: تصویرِ نقشه‌نما

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
fa_IR: به اندازه‌ی {incrementValue} از نقطه‌ی {previousIndex} افزوده شد،

en: indent
fa_IR: تورفتگی

en: indicator
fa_IR: نشان دهنده

en: info
fa_IR: اطلاعات

en: input help off
fa_IR: راهنمای فرمانها خاموش شد

en: input help on
fa_IR: راهنمای فرمانها روشن شد

en: input window
fa_IR: پنجره‌ی ورودی

en: input/output
fa_IR: ورودی/خروجی

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
fa_IR: &فیلتر کردن با:

en: ins
fa_IR: درج

en: inserted
fa_IR: درج‌شده

en: insertion
fa_IR: درج شده

en: insertion: {text}
fa_IR: تغییرِ درجی: {text}

en: invalid
fa_IR: نمع

en: invalid entry
fa_IR: ورودیِ نامعتبر

en: invisible
fa_IR: نادیدنی

en: invoke
fa_IR: فراخوانی

en: italic
fa_IR: کج‌نوشته

en: item
fa_IR: جزء

en: katakana
fa_IR: کاتاکانا

en: katakana roman
fa_IR: کاتاکانا رو‌می

en: keyboard, all layouts
fa_IR: همه‌ی چیدمان‌های صفحه کلید

en: label
fa_IR: برچسب

en: landmark
fa_IR: بخش

[ctx: languageName]
en: Aragonese
fa_IR: آراگونی

[ctx: languageName]
en: Burmese
fa_IR: برمه‌ای

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
fa_IR: کُردیِ مرکزی

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
fa_IR: کُردیِ شمالی

[ctx: languageName]
en: Somali
fa_IR: سومالیایی

en: laptop
fa_IR: لَپ‌تاپ

en: layered pane
fa_IR: جایگاهِ لایه‌دار

en: layout tables off
fa_IR: جدول‌های طرحبندی اعلام نمی‌شوند

en: layout tables on
fa_IR: جدول‌های طرحبندی اعلام می‌شوند

en: ldesc
fa_IR: تط

en: left
fa_IR: چپ

en: left alt
fa_IR: آلْتِ چپ

en: left arrow
fa_IR: جهتنمای چپ

en: left control
fa_IR: کنترلِ چپ

en: left edge
fa_IR: لبه‌ی چپ

en: left indent
fa_IR: تورفتگی از چپ

en: left shift
fa_IR: شیفتِ چپ

en: left windows
fa_IR: ویندوزِ چپ

en: level %s
fa_IR: سطحِ %s

en: line
fa_IR: خط

en: line %s
fa_IR: خطِّ %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
fa_IR: گفتار و بوق با هم

[ctx: line indentation setting]
en: Off
fa_IR: خاموش

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
fa_IR: گفتار

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
fa_IR: بوق

en: line scroll
fa_IR: جابجاییِ خط

en: line spacing %s
fa_IR: فاصله‌ی خطّیِ %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
fa_IR[0]: %.1f خطّی
fa_IR[1]: %.1f خطّی

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
fa_IR: یِکُنیم خط

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
fa_IR: حدِ اقل %.1f نقطه

[ctx: line spacing value]
en: double
fa_IR: دوبرابر

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
fa_IR: دقیقا {space:.1f} نقطه

[ctx: line spacing value]
en: single
fa_IR: تکی

en: linear gradient
fa_IR: شیب‌دارِ خطّی

en: link
fa_IR: لینک

en: linked
fa_IR: پیوند شده

en: list
fa_IR: فهرست

en: list item
fa_IR: جزءِ فهرست

en: lmk
fa_IR: بخش

en: lnk
fa_IR: لنک

en: low importance
fa_IR: پیام با اهمیتِ پایین

en: lst
fa_IR: فهر

en: lv %s
fa_IR: ح%s

en: manual
fa_IR: دستی

en: marked
fa_IR: نشانه‌گذاری‌شده

en: math
fa_IR: ریاضی

en: media player
fa_IR: پخش‌کننده‌ی چند‌رسانه‌ای

en: medium
fa_IR: متوسط

en: medium dash dot
fa_IR: خط نقطه‌ی متوسط

en: medium dash dot dot
fa_IR: خط نقطه نقطه‌ی متوسط

en: medium dashed
fa_IR: خط‌دارِ متوسط

en: meeting request
fa_IR: درخواست برای جلسه

en: menu
fa_IR: منو

en: menu bar
fa_IR: نوارِ منو

en: menu button
fa_IR: دکمه‌ی منو

en: menu item
fa_IR: جزءِ منو

en: mln
fa_IR: چخ

en: mnu
fa_IR: منو

en: mnubar
fa_IR: نم

en: mnubtn
fa_IR: دکم

en: mnuitem
fa_IR: جم

en: modal
fa_IR: وادارنده

en: moved from
fa_IR: جابجا شده از

en: moved to
fa_IR: جابجا شده به

en: moves to the first table column
fa_IR: به اولین ستونِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the first table row
fa_IR: به اولین سطرِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the last table column
fa_IR: به آخرین ستونِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the last table row
fa_IR: به آخرین سطرِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the next annotation
fa_IR: به یادداشتِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next article
fa_IR: به مقاله‌ی بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next block quote
fa_IR: به نقلِ قولِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next button
fa_IR: به دکمه‌ی بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next check box
fa_IR: به کادرِ علامت‌زدنیِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next combo box
fa_IR: به جعبه‌ی کشوییِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next different style text
fa_IR: به متنِ با سبْکِ متفاوتِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next edit field
fa_IR: به فیلدِ ویرایشیِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next embedded object
fa_IR: به شیءِ توکارِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next error
fa_IR: به خطای بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next figure
fa_IR: به شکلِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next form field
fa_IR: به فیلدِ بعدی در فرم می‌بَرَد

en: moves to the next frame
fa_IR: به قابِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next graphic
fa_IR: به گرافیکِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next grouping
fa_IR: به گروهِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading
fa_IR: به سرنوشتارِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading at level 1
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ یکِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading at level 2
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ دویِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading at level 3
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ سه‌ی بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading at level 4
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ چهارِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading at level 5
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ پنجِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next heading at level 6
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ ششِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next landmark
fa_IR: به بخشِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next link
fa_IR: به لینکِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next list
fa_IR: به فهرستِ بعدی می‌بَرَد.

en: moves to the next list item
fa_IR: به جزءِ بعدی در فهرست می‌بَرَد

en: moves to the next math formula
fa_IR: به فرمولِ ریاضیِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next menu item
fa_IR: به جزءِ بعدی در منو می‌بَرَد

en: moves to the next progress bar
fa_IR: به نوارِ پیشرفتِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next radio button
fa_IR: به دکمه‌ی رادیوییِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next same style text
fa_IR: به متنِ با سبْکِ یکسانِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next separator
fa_IR: به جداسازِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next tab
fa_IR: به سربرگِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next table
fa_IR: به جدولِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next table column
fa_IR: به ستونِ بَعدیِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the next table row
fa_IR: به سطرِ بَعدیِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the next text paragraph
fa_IR: به پاراگرافِ متنیِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next toggle button
fa_IR: به دکمه‌ی چندکاره‌ی بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next unvisited link
fa_IR: به لینکِ دیده‌نشده‌ی بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next vertically aligned paragraph
fa_IR: به پاراگرافِ عمودچینِ بعدی می‌بَرَد

en: moves to the next visited link
fa_IR: به لینکِ دیده‌شده‌ی بعدی می‌بَرَد

en: moves to the previous annotation
fa_IR: به یادداشتِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous article
fa_IR: به مقاله‌ی قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous block quote
fa_IR: به نقلِ قولِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous button
fa_IR: به دکمه‌ی قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous check box
fa_IR: به کادرِ علامت‌زدنیِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous combo box
fa_IR: به جعبه‌ی کشوییِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous different style text
fa_IR: به متنِ با سبْکِ متفاوتِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous edit field
fa_IR: به فیلدِ ویرایشیِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous embedded object
fa_IR: به شیءِ توکارِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous error
fa_IR: به خطای قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous figure
fa_IR: به شکلِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous form field
fa_IR: به فیلدِ قبلی در فرم می‌بَرَد

en: moves to the previous frame
fa_IR: به قابِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous graphic
fa_IR: به گرافیکِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous grouping
fa_IR: به گروهِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading
fa_IR: به سرنوشتارِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading at level 1
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ یکِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading at level 2
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ دویِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading at level 3
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ سه‌ی قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading at level 4
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ چهارِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading at level 5
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ پنجِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous heading at level 6
fa_IR: به سرنوشتارِ سطحِ ششِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous landmark
fa_IR: به بخشِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous link
fa_IR: به لینکِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous list
fa_IR: به فهرستِ قبلی می‌بَرَد.

en: moves to the previous list item
fa_IR: به جزءِ قبلی در فهرست می‌بَرَد

en: moves to the previous math formula
fa_IR: به فرمولِ ریاضیِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous menu item
fa_IR: به جزءِ قبلی در منو می‌بَرَد

en: moves to the previous progress bar
fa_IR: به نوارِ پیشرفتِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous radio button
fa_IR: به دکمه‌ی رادیوییِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous same style text
fa_IR: به متنِ با سبْکِ یکسانِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous separator
fa_IR: به جداسازِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous tab
fa_IR: به سربرگِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous table
fa_IR: به جدولِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous table column
fa_IR: به ستونِ قبلیِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the previous table row
fa_IR: به سطرِ قبلیِ جدول می‌بَرَد

en: moves to the previous text paragraph
fa_IR: به پاراگرافِ متنیِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous toggle button
fa_IR: به دکمه‌ی چندکاره‌ی قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous unvisited link
fa_IR: به لینکِ دیده‌نشده‌ی قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
fa_IR: به پاراگرافِ عمودچینِ قبلی می‌بَرَد

en: moves to the previous visited link
fa_IR: به لینکِ دیده‌شده‌ی قبلی می‌بَرَد

en: multi line
fa_IR: چند‌خطّی

en: mute
fa_IR: بی‌صدا

en: new column section break
fa_IR: شکستِ بخشِ ستونِ جدید

en: new page section break
fa_IR: شکستِ بخشِ صفحه‌ی جدید

en: next track
fa_IR: تِرَکِ بعدی

en: no bold
fa_IR: کلفت‌نوشت نیست

en: no border lines
fa_IR: بدونِ خطوطِ حاشیه

en: no change from point {previousIndex},
fa_IR: بدونِ تغییر از نقطه‌ی {previousIndex},

en: no first line indent
fa_IR: بدونِ تورفتگیِ خطِّ اول

en: no hanging indent
fa_IR: بدونِ تورفتگی

en: no highlight
fa_IR: قسمتِ برجسته‌ای نیست

en: no indent
fa_IR: بدونِ تورفتگی

en: no italic
fa_IR: کج‌نوشت نیست

en: no left indent
fa_IR: بدونِ تورفتگی از چپ

en: no more text after a block of links
fa_IR: متنِ بیشتری بعد از مجموعه‌ی لینک‌ها نیست

en: no more text before a block of links
fa_IR: متنِ بیشتری قبل از مجموعه‌ی لینک‌ها نیست

en: no next annotation
fa_IR: هیچ یادداشتِ بعدی‌ای نیست

en: no next article
fa_IR: هیچ مقاله‌ی بعدی‌ای نیست

en: no next block quote
fa_IR: هیچ نقلِ قولِ بعدی‌ای نیست

en: no next button
fa_IR: هیچ دکمه‌ی بعدی‌ای نیست

en: no next check box
fa_IR: هیچ کادرِ علامت‌زدنیِ بعدی‌ای نیست

en: no next combo box
fa_IR: هیچ جعبه‌ی کشوییِ بعدی‌ای نیست

en: no next edit field
fa_IR: هیچ فیلدِ ویرایشیِ بعدی‌ای نیست

en: no next embedded object
fa_IR: هیچ شیءِ توکارِ بعدی‌ای نیست

en: no next error
fa_IR: هیچ خطای بعدی‌ای نیست

en: no next figure
fa_IR: هیچ شکلِ بعدی‌ای نیست

en: no next form field
fa_IR: هیچ فیلدِ بعدی‌ای نیست

en: no next frame
fa_IR: هیچ قابِ بعدی‌ای نیست

en: no next graphic
fa_IR: هیچ گرافیکِ بعدی‌ای نیست

en: no next grouping
fa_IR: هیچ گروهِ بعدی‌ای نیست

en: no next heading
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ بعدی‌ای نیست

en: no next heading at level 1
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ یکِ بعدی‌ای نیست

en: no next heading at level 2
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ دویِ بعدی‌ای نیست

en: no next heading at level 3
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ سه‌ی بعدی‌ای نیست

en: no next heading at level 4
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ چهارِ بعدی‌ای نیست

en: no next heading at level 5
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ پنجِ بعدی‌ای نیست

en: no next heading at level 6
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ ششِ بعدی‌ای نیست

en: no next landmark
fa_IR: هیچ بخشِ بعدی‌ای نیست

en: no next link
fa_IR: هیچ لینکِ بعدی‌ای نیست

en: no next list
fa_IR: هیچ فهرستِ بعدی‌ای نیست

en: no next list item
fa_IR: هیچ جزءِ بعدی‌ای در فهرست نیست

en: no next math formula
fa_IR: هیچ فرمولِ ریاضیِ بعدی‌ای نیست

en: no next menu item
fa_IR: هیچ جزءِ بعدی در منو نیست

en: no next progress bar
fa_IR: هیچ نوارِ پیشرفتِ بعدی‌ای نیست

en: no next radio button
fa_IR: هیچ دکمه‌ی رادیوییِ بعدی‌ای نیست

en: no next separator
fa_IR: هیچ جداسازِ بعدی‌ای نیست

en: no next tab
fa_IR: هیچ سربرگِ بعدی‌ای نیست

en: no next table
fa_IR: هیچ جدولِ بعدی‌ای نیست

en: no next text paragraph
fa_IR: هیچ پاراگرافِ متنیِ بعدی‌ای نیست

en: no next toggle button
fa_IR: هیچ دکمه‌ی چندکاره‌ی بعدی‌ای نیست

en: no next unvisited link
fa_IR: هیچ لینکِ دیده‌نشده‌ی بعدی‌ای نیست

en: no next vertically aligned paragraph
fa_IR: هیچ پاراگرافِ عمودچینِ بعدی‌ای نیست

en: no next visited link
fa_IR: هیچ لینکِ دیده‌شده‌ی بعدی‌ای نیست

en: no previous annotation
fa_IR: هیچ یادداشتِ قبلی‌ای نیست

en: no previous article
fa_IR: هیچ مقاله‌ی قبلی‌ای نیست

en: no previous block quote
fa_IR: هیچ نقلِ قولِ قبلی‌ای نیست

en: no previous button
fa_IR: هیچ دکمه‌ی قبلی‌ای نیست

en: no previous check box
fa_IR: هیچ کادرِ علامت‌زدنیِ قبلی‌ای نیست

en: no previous combo box
fa_IR: هیچ جعبه‌ی کشوییِ قبلی‌ای نیست

en: no previous edit field
fa_IR: هیچ فیلدِ ویرایشیِ قبلی‌ای نیست

en: no previous embedded object
fa_IR: هیچ شیءِ توکارِ قبلی‌ای نیست

en: no previous error
fa_IR: هیچ خطای قبلی‌ای نیست

en: no previous figure
fa_IR: هیچ شکلِ قبلی‌ای نیست

en: no previous form field
fa_IR: هیچ فیلدِ قبلی‌ای نیست

en: no previous frame
fa_IR: هیچ قابِ قبلی‌ای نیست

en: no previous graphic
fa_IR: هیچ گرافیکِ قبلی‌ای نیست

en: no previous grouping
fa_IR: هیچ گروهِ قبلی‌ای نیست

en: no previous heading
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ قبلی‌ای نیست

en: no previous heading at level 1
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ یکِ قبلی‌ای نیست

en: no previous heading at level 2
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ دویِ قبلی‌ای نیست

en: no previous heading at level 3
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ سه‌ی قبلی‌ای نیست

en: no previous heading at level 4
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ چهارِ قبلی‌ای نیست

en: no previous heading at level 5
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ پنجِ قبلی‌ای نیست

en: no previous heading at level 6
fa_IR: هیچ سرنوشتارِ سطحِ ششِ قبلی‌ای نیست

en: no previous landmark
fa_IR: هیچ بخشِ قبلی‌ای نیست

en: no previous link
fa_IR: هیچ لینکِ قبلی‌ای نیست

en: no previous list
fa_IR: هیچ فهرستِ قبلی‌ای نیست

en: no previous list item
fa_IR: هیچ جزءِ قبلی‌ای در فهرست نیست

en: no previous math formula
fa_IR: هیچ فرمولِ ریاضیِ قبلی‌ای نیست

en: no previous menu item
fa_IR: هیچ جزءِ قبلی در منو نیست

en: no previous progress bar
fa_IR: هیچ نوارِ پیشرفتِ قبلی‌ای نیست

en: no previous radio button
fa_IR: هیچ دکمه‌ی رادیوییِ قبلی‌ای نیست

en: no previous separator
fa_IR: هیچ جداسازِ قبلی‌ای نیست

en: no previous tab
fa_IR: هیچ سربرگِ قبلی‌ای نیست

en: no previous table
fa_IR: هیچ جدولِ قبلی‌ای نیست

en: no previous text paragraph
fa_IR: هیچ پاراگرافِ متنیِ قبلی‌ای نیست

en: no previous toggle button
fa_IR: هیچ دکمه‌ی چندکاره‌ی قبلی‌ای نیست

en: no previous unvisited link
fa_IR: هیچ لینکِ دیده‌نشده‌ی قبلی‌ای نیست

en: no previous vertically aligned paragraph
fa_IR: هیچ پاراگرافِ عمودچینِ قبلی‌ای نیست

en: no previous visited link
fa_IR: هیچ لینکِ دیده‌شده‌ی قبلی‌ای نیست

en: no revised %s
fa_IR: %s بازبینی‌نشده

en: no right indent
fa_IR: بدونِ تورفتگی از راست

en: no status bar information
fa_IR: اطلاعاتِ نوارِ وضعیت موجود نیست

en: no strikethrough
fa_IR: خط‌نخورده

en: none
fa_IR: هیچ

en: normal configuration
fa_IR: پیکربندیِ معمولی

en: normal configuration profile active
fa_IR: پروفایلِ پیکربندیِ معمولی فعال است

en: not %s
fa_IR: %s نشده

en: not checked
fa_IR: بدونِ علامت

en: not deleted
fa_IR: حذف‌نشده

en: not emphasised
fa_IR: تأکید‌نشده

en: not hidden
fa_IR: مخفی نیست

en: not highlighted
fa_IR: برجسته‌نشده

en: not inserted
fa_IR: درج‌نشده

en: not marked
fa_IR: نشانه‌گذاری‌نشده

en: not pressed
fa_IR: فشرده‌نشده

en: not selected
fa_IR: انتخاب‌نشده

en: not strong
fa_IR: غیرِ مهم

en: not underlined
fa_IR: زیرخط‌دار نیست

en: note
fa_IR: یادداشت

en: nsel
fa_IR: نخن

en: num lock
fa_IR: numlock

en: numLock numpad 0
fa_IR: صفر در صفحه‌کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 1
fa_IR: 1 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 2
fa_IR: 2 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 3
fa_IR: 3 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 4
fa_IR: ۴ در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 5
fa_IR: 5 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 6
fa_IR: 6 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 7
fa_IR: 7 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 8
fa_IR: 8 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numLock numpad 9
fa_IR: 9 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 1
fa_IR: 1 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 2
fa_IR: 2 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 3
fa_IR: 3 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 4
fa_IR: ۴ در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 5
fa_IR: 5 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 6
fa_IR: 6 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 7
fa_IR: 7 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 8
fa_IR: 8 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad 9
fa_IR: 9 در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad decimal
fa_IR: ممیز در صفحه‌کلیدِ اعداد

en: numpad delete
fa_IR: دیلی‌تِ صفحه‌کلیدِ اعداد

en: numpad divide
fa_IR: تقسیم در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad enter
fa_IR: اینترِ صفحه‌کلیدِ اعداد

en: numpad insert
fa_IR: اینْسِرتِ صفحه‌کلیدِ اعداد

en: numpad minus
fa_IR: منها در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad multiply
fa_IR: ضرب در صفحه کلیدِ اعداد

en: numpad plus
fa_IR: بعلاوه در صفحه کلیدِ اعداد

en: object has no location
fa_IR: شیء هیچ موقعیتی که موس بتواند روی آن قرار بگیرد ندارد

en: object mode
fa_IR: حالتِ شیئی

en: obscured
fa_IR: پوشانده‌شده

en: odd pages section break
fa_IR: شکستِ بخشِ صفحاتِ فرد

en: off
fa_IR: خاموش

en: off screen
fa_IR: بیرون از صفحه

en: on
fa_IR: روشن

en: opens dialog
fa_IR: پنجره‌ی محاوره‌ای باز می‌کند

en: opens grid
fa_IR: جدول باز می‌کند

en: opens list
fa_IR: فهرست باز می‌کند

en: opens tree
fa_IR: درختواره باز می‌کند

en: option pane
fa_IR: جایگاهِ گزینه‌ها

en: other item
fa_IR: موردِ دیگر

en: out of %s
fa_IR: بیرونِ %s

en: out of bookmark
fa_IR: بیرونِ نشانک

en: out of comment
fa_IR: هیچ دیدگاهی نیست

en: out of grammar error
fa_IR: بیرون از خطای دستوری

en: out of popular highlight
fa_IR: خارج از قسمتِ برجسته‌ی پرمخاطب

en: out of spelling error
fa_IR: بیرون از خطای املایی

en: out of table
fa_IR: بیرون از جدول

en: overflowing
fa_IR: اضافی

en: page
fa_IR: صفحه

en: page %s
fa_IR: صفحه‌ی %s

en: pane
fa_IR: جایگاه

en: panel
fa_IR: پیشخوان

en: paragraph
fa_IR: پاراگراف

en: paragraph number
fa_IR: تعداد پاراگراف‌های تغییر یافته

en: paragraph property
fa_IR: خصوصیاتِ پاراگراف

en: password edit
fa_IR: ویرایشیِ گذرواژه

en: pinned
fa_IR: سنجاق‌شده

en: play pause
fa_IR: پخش مکث

en: pnl
fa_IR: پخ

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
fa_IR: نتوانستم پنجره‌ی {description} را پیدا کنم.

[ctx: poedit]
en: No {description}
fa_IR: {description} موجود نیست

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
fa_IR: هشدارِ ترجمه، اگر موجود باشد را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، هشدار را در یک پیامِ قابلِ مرور نشان می‌دهد

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
fa_IR: نظرِ موجود در پنجره‌ی نظرات را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، آن را در یک پیامِ قابلِ مرور نشان می‌دهد

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
fa_IR: یادداشت‌های موجود برای مترجم‌ها را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، آن‌ها را در یک پیامِ قابلِ مرور نشان می‌دهد

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
fa_IR: متنِ منبعِ قدیمی، اگر موجود باشد را اعلام می‌کند. اگر دو بار فشرده شود، متن را در یک پیامِ قابلِ مرور نشان می‌دهد

[ctx: poedit]
en: comment
fa_IR: نظر

[ctx: poedit]
en: notes for translators
fa_IR: یادداشت‌های مترجم‌ها

[ctx: poedit]
en: old source text
fa_IR: متنِ منبعِ قدیمی

[ctx: poedit]
en: translation warning
fa_IR: هشدارِ ترجمه

en: pressed
fa_IR: فشرده شده

en: previous track
fa_IR: تِرَکِ قبلی

en: prgbar
fa_IR: نپیش

en: progress bar
fa_IR: نوارِ پیشرفت

en: property
fa_IR: خصوصیات تغییر یافته

en: property page
fa_IR: صفحه‌ی خصوصیات

en: protected
fa_IR: محافظت شده

en: pwdedt
fa_IR: گذر

en: quadruple {action}
fa_IR: چهار {action}

en: radio button
fa_IR: دکمه‌ی رادیویی

en: radio menu item
fa_IR: جزءِ منوی رادیویی

en: rbtn
fa_IR: را

en: read only
fa_IR: تنها خواندنی

en: received: %s
fa_IR: دریافت شده در: %s

en: reconcile
fa_IR: تطبیق‌یافته

en: rectangular gradient
fa_IR: شیب‌دارِ راست‌گوشه

en: redundant object
fa_IR: شیءِ اضافی

en: refresh
fa_IR: نوسازی

en: region
fa_IR: ناحیه

[ctx: repeat]
en: off
fa_IR: تِرَک تکرار نمی‌شود

[ctx: repeat]
en: on
fa_IR: تِرَک تکرار می‌شود

en: replace
fa_IR: جایگزین شده

en: replied
fa_IR: پاسخ‌داده‌شده

en: replied all
fa_IR: پاسخ‌داده‌شده به همه

en: report CLDR characters off
fa_IR: نویسه‌های CLDR اعلام نمی‌شوند

en: report CLDR characters on
fa_IR: نویسه‌های CLDR اعلام می‌شوند

en: report alignment off
fa_IR: ترازبندی اعلام نمی‌شود

en: report alignment on
fa_IR: ترازبندی اعلام می‌شود

en: report articles off
fa_IR: مقاله‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report articles on
fa_IR: مقاله‌ها اعلام می‌شوند

en: report block quotes off
fa_IR: نقلِ قول‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report block quotes on
fa_IR: نقلِ قول‌ها اعلام می‌شوند

en: report colors off
fa_IR: رنگ‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report colors on
fa_IR: رنگ‌ها اعلام می‌شوند

en: report comments off
fa_IR: دیدگاه‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report comments on
fa_IR: دیدگاه‌ها اعلام می‌شوند

en: report dynamic content changes off
fa_IR: تغییراتِ محتوای پویا اعلام نمی‌شوند

en: report dynamic content changes on
fa_IR: تغییراتِ محتوای پویا اعلام می‌شوند

en: report emphasis off
fa_IR: تأکید‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report emphasis on
fa_IR: تأکید‌ها اعلام می‌شوند

en: report figures and captions off
fa_IR: شکل‌ها و زیرنویس‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report figures and captions on
fa_IR: شکل‌ها و زیرنویس‌ها اعلام می‌شوند

en: report font attributes off
fa_IR: مشخصاتِ قلم اعلام نمی‌شود

en: report font attributes on
fa_IR: مشخصاتِ قلم اعلام می‌شود

en: report font name off
fa_IR: نامِ قلم اعلام نمی‌شود

en: report font name on
fa_IR: نامِ قلم اعلام می‌شود

en: report font size off
fa_IR: اندازه‌ی قلم اعلام نمی‌شود

en: report font size on
fa_IR: اندازه‌ی قلم اعلام می‌شود

en: report frames off
fa_IR: قاب‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report frames on
fa_IR: قاب‌ها اعلام می‌شوند

en: report graphics off
fa_IR: گرافیک‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report graphics on
fa_IR: گرافیک‌ها اعلام می‌شوند

en: report groupings off
fa_IR: گروه‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report groupings on
fa_IR: گروه‌ها اعلام می‌شوند

en: report headings off
fa_IR: سرنوشتارها اعلام نمی‌شوند

en: report headings on
fa_IR: سرنوشتارها اعلام می‌شوند

en: report highlighted off
fa_IR: برجسته اعلام نمی‌شود

en: report highlighted on
fa_IR: برجسته اعلام می‌شود

en: report if clickable off
fa_IR: کلیک‌شدنی‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report if clickable on
fa_IR: کلیک‌شدنی‌ها اعلام می‌شوند

en: report landmarks and regions off
fa_IR: بخشهای اصلی و ناحیه‌های صفحه اعلام نمی‌شوند

en: report landmarks and regions on
fa_IR: بخشهای اصلی و ناحیه‌های صفحه اعلام می‌شوند

en: report line numbers off
fa_IR: شماره‌ی خط‌ها اعلام نمی‌شود

en: report line numbers on
fa_IR: شماره‌ی خط‌ها اعلام می‌شود

en: report line spacing off
fa_IR: فاصله‌ی خط‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report line spacing on
fa_IR: فاصله‌ی خط‌ها اعلام می‌شوند

en: report links off
fa_IR: لینک‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report links on
fa_IR: لینک‌ها اعلام می‌شوند

en: report lists off
fa_IR: فهرست‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report lists on
fa_IR: فهرست‌ها اعلام می‌شوند

en: report pages off
fa_IR: صفحه‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report pages on
fa_IR: صفحه‌ها اعلام می‌شوند

en: report paragraph indentation off
fa_IR: تورفتگیِ پاراگراف اعلام نمی‌شود

en: report paragraph indentation on
fa_IR: تورفتگیِ پاراگراف اعلام می‌شود

en: report revisions off
fa_IR: بازبینی‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report revisions on
fa_IR: بازبینی‌ها اعلام می‌شوند

en: report spelling errors off
fa_IR: خطاهای املایی اعلام نمی‌شوند

en: report spelling errors on
fa_IR: خطاهای املایی اعلام می‌شوند

en: report style off
fa_IR: سبْک اعلام نمی‌شود

en: report style on
fa_IR: سبْک اعلام می‌شود

en: report superscripts and subscripts off
fa_IR: بالانوشت‌ها و زیرنوشت‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report superscripts and subscripts on
fa_IR: بالانوشت‌ها و زیرنوشت‌ها اعلام می‌شوند

en: report table cell coordinates off
fa_IR: مُختصاتِ خانه‌های جدول اعلام نمی‌شوند

en: report table cell coordinates on
fa_IR: مُختصاتِ خانه‌های جدول اعلام می‌شوند

en: report tables off
fa_IR: جدول‌ها اعلام نمی‌شوند

en: report tables on
fa_IR: جدول‌ها اعلام می‌شوند

en: req
fa_IR: نیز

en: required
fa_IR: نیاز است

en: reverse diagonal stripe
fa_IR: راه‌راهِ موربِ وارونه

en: revised %s
fa_IR: %s بازنگری شد

en: rgn
fa_IR: ناح

en: rich edit
fa_IR: ویرایشیِ پیشرفته

en: right
fa_IR: راست

en: right alt
fa_IR: آلْتِ راست

en: right arrow
fa_IR: جهتنمای راست

en: right control
fa_IR: کنترلِ راست

en: right edge
fa_IR: لبه‌ی راست

en: right indent
fa_IR: تورفتگی از راست

en: right shift
fa_IR: شیفتِ راست

en: right windows
fa_IR: ویندوزِ راست

en: ro
fa_IR: خوا

en: root pane
fa_IR: جایگاهِ ریشه

en: row
fa_IR: سطر

en: row %s
fa_IR: سطرِ %s

en: row header
fa_IR: سر‌سطر

en: rslvd cmnt
fa_IR: حنظر

en: ruler
fa_IR: خطکش

en: r{rowNumber}
fa_IR: ر{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
fa_IR: ر{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
fa_IR: ابزار‌ها

en: scrlbar
fa_IR: نمر

en: scroll bar
fa_IR: نوارِ جابجاکننده

en: scroll pane
fa_IR: جایگاهِ جابجاکننده

en: search page
fa_IR: صفحه‌ی جستجو

en: sect
fa_IR: بخ

en: section
fa_IR: بخش

en: section %s
fa_IR: بخشِ %s

en: section property
fa_IR: خصوصیاتِ بخش

en: sel
fa_IR: نخ

en: selectable
fa_IR: انتخاب‌شدنی

en: selected
fa_IR: انتخاب شده

en: selected %s
fa_IR: %s انتخاب شد

en: selection removed
fa_IR: انتخاب حذف شد

en: sent: %s
fa_IR: فرستاده شده در: %s

en: separator
fa_IR: جدا ساز

en: series {number} {name}
fa_IR: مجموعه‌ی {number} {name}

en: sggstn
fa_IR: پنهد

en: shape
fa_IR: شکل

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
fa_IR: نمادِ نه

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ یا

[ctx: shape]
en: 10-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۱۰ پَر

[ctx: shape]
en: 12-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۱۲ پَر

[ctx: shape]
en: 16-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۱۶ پَر

[ctx: shape]
en: 24-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۲۴ پَر

[ctx: shape]
en: 32-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۳۲ پَر

[ctx: shape]
en: 4-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۴ پَر

[ctx: shape]
en: 5-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۵ پَر

[ctx: shape]
en: 6-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۶ پَر

[ctx: shape]
en: 7-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۷ پَر

[ctx: shape]
en: 8-point star
fa_IR: ستاره‌ی ۸ پَر

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ فرایندِ جایگزین

[ctx: shape]
en: Arc
fa_IR: هلال

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
fa_IR: فِلِش‌هایی که به چپ راست بالا و پایین اشاره می‌کنند

[ctx: shape]
en: Balloon
fa_IR: بالُن

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
fa_IR: فِلِشِ خمیده به بالا

[ctx: shape]
en: Bent arrow
fa_IR: فِلِشِ خمیده

[ctx: shape]
en: Bevel
fa_IR: گونیا

[ctx: shape]
en: Block arc
fa_IR: قوسِ بلوکی

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
fa_IR: فراخوان با فِلِش‌هایی که به چپ راست بالا و پایین اشاره می‌کنند

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
fa_IR: فراخوان با فِلِشِ افقیِ دو‌سر

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
fa_IR: فراخوان با جهتنمای پایین

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
fa_IR: فراخوان با جهتنمای چپ

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
fa_IR: فراخوان با جهتنمای راست

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
fa_IR: فراخوان با جهتنمای بالا

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
fa_IR: فراخوانی با نوارِ تاکیدی و بخش‌های خطِّ فراخوان که یک U شکل را تشکیل می‌دهند

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
fa_IR: فراخوان با خطِّ فراخوانِ زاویه‌دار و نوارِ تاکیدی

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
fa_IR: فراخوان با خطِّ زاویه‌دار

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
fa_IR: فراخوان با فِلِش‌هایی که به بالا و پایین اشاره می‌کنند

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
fa_IR: فراخوان با حاشیه و نوارِ تاکیدیِ افقی

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
fa_IR: فراخوانی با حاشیه، نوارِ تاکیدی، و بخش‌های خطِّ فراخوان که یک U شکل را تشکیل می‌دهند

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
fa_IR: فراخوان با حاشیه، خطِّ فراخوانِ زاویه‌دار و نوارِ تاکیدی

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
fa_IR: فراخوان با حاشیه، خطِّ مستقیمِ مورب و نوارِ تاکیدی

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
fa_IR: فراخوانی با بخش‌های خطِّ فراخوان که یک U شکل را تشکیل می‌دهند

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
fa_IR: فراخوانی با خطِّ فراخوانِ مورب و نوارِ تاکیدی

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
fa_IR: فراخوان با خطِّ مستقیمِ مورب

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
fa_IR: فراخوان با نوارِ تاکیدیِ افقی

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
fa_IR: فراخوان با خطِّ افقی

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
fa_IR: فراخوان بدونِ حاشیه و خطِّ فراخوانِ زاویه‌دار

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
fa_IR: فراخوانی بدونِ حاشیه و بخش‌های خطِّ فراخوان که یک U شکل را تشکیل می‌دهند

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
fa_IR: فراخوان بدونِ حاشیه و خطِّ فراخوانِ مورب

[ctx: shape]
en: Can
fa_IR: قوطی

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ کارت

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
fa_IR: نمودارِ نمادِ به‌علاوه

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
fa_IR: نمودارِ نمادِ ستاره

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
fa_IR: نمودارِ نمادِ ضربدر

[ctx: shape]
en: Chevron
fa_IR: بازوبند

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
fa_IR: دایره‌ای با یک خط در مرکز

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
fa_IR: فِلِشِ مدور

[ctx: shape]
en: Cloud callout
fa_IR: فراخوانِ ابری

[ctx: shape]
en: Cloud shape
fa_IR: ابر‌شکل

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ترکیبی

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ رابط

[ctx: shape]
en: Corner
fa_IR: گوشه

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
fa_IR: فِلِشِ دایره‌ای خلافِ جهتِ عقربه‌های ساعت

[ctx: shape]
en: Cross
fa_IR: صلیب

[ctx: shape]
en: Cube
fa_IR: مکعب

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
fa_IR: فِلِشِ خمیده به پایین

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
fa_IR: فِلِشِ خمیده به چپ

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
fa_IR: فِلِشِ خمیده به راست

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
fa_IR: فِلِشِ خمیده به بالا

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
fa_IR: بنرِ روبانیِ خمیده به بالا

[ctx: shape]
en: Curved arrow
fa_IR: فِلِشِ منحنی

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ داده

[ctx: shape]
en: Decagon
fa_IR: ده‌ضلعی

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ تصمیم

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ تأخیر

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
fa_IR: نوارِ راهراهِ اریب

[ctx: shape]
en: Diamond
fa_IR: لوزی

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ دسترسیِ مستقیم به ذخیره‌سازی

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ نمایش

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ سند

[ctx: shape]
en: Dodecagon
fa_IR: دوازده‌ضلعی

[ctx: shape]
en: Donut
fa_IR: دونات

[ctx: shape]
en: Double brace
fa_IR: دو آکولاد

[ctx: shape]
en: Double bracket
fa_IR: دو کروشه

[ctx: shape]
en: Double wave
fa_IR: دو موج

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
fa_IR: فِلِشِ دو‌سری که به بالا و پایین اشاره می‌کند

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
fa_IR: فِلِشِ دایره‌ایِ دو‌سر

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
fa_IR: فِلِشِ افقیِ دو‌سر

[ctx: shape]
en: Down Arrow
fa_IR: فِلِشِ پایین‌نما

[ctx: shape]
en: Explosion
fa_IR: انفجار

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ استخراج

[ctx: shape]
en: Folded corner
fa_IR: گوشه‌ی تاخورده

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
fa_IR: چهار مربعِ کوچک که یک شکلِ مستطیلی را درست می کنند

[ctx: shape]
en: Funnel
fa_IR: قیف

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
fa_IR: دنده‌ی ۹ دندانه

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
fa_IR: دنده‌ی ۶ دندانه

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
fa_IR: نصفِ قابِ عکسِ مستطیل

[ctx: shape]
en: Heart
fa_IR: قلب

[ctx: shape]
en: Heptagon
fa_IR: هفت‌ضلعی

[ctx: shape]
en: Hexagon
fa_IR: شش‌ضلعی

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
fa_IR: جابجاکننده‌ی افقی

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
fa_IR: پایِ ناقص با گُوه‌ی گم‌شده

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ذخیره‌سازِ داخلی

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
fa_IR: مثلثِ متساوی الساقین

[ctx: shape]
en: Left Arrow
fa_IR: فِلِشِ چپ‌نما

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
fa_IR: فِلِش‌های چپ و بالانما

[ctx: shape]
en: Left brace
fa_IR: آکولادِ چپ

[ctx: shape]
en: Left bracket
fa_IR: کروشه‌ی چپ

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
fa_IR: فِلِش‌های چپ راست و بالانما

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
fa_IR: صاعقه

[ctx: shape]
en: Line Callout
fa_IR: فراخوانِ خطّی

[ctx: shape]
en: Line inverse
fa_IR: خطِّ معکوس

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ دیسکِ مغناطیسی

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ورودیِ دستی

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ عملیاتِ دستی

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
fa_IR: نمادِ جمع

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
fa_IR: نمادِ تقسیم

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
fa_IR: نمادِ مساوی

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
fa_IR: نمادِ ضرب

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
fa_IR: نمادِ نامساوی

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
fa_IR: نمادِ تفریق

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ادغام

[ctx: shape]
en: Moon
fa_IR: ماه

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ چندسندی

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
fa_IR: فِلِشِ راست‌نمای شکافدار

[ctx: shape]
en: Octagon
fa_IR: هشت‌ضلعی

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ رابطِ خارج از صفحه

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ذخیره‌سازِ برون‌خط

[ctx: shape]
en: Oval
fa_IR: بیضی

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
fa_IR: فراخوانِ بیضی‌شکل

[ctx: shape]
en: Parallelogram
fa_IR: متوازی الاضلاع

[ctx: shape]
en: Pentagon
fa_IR: پنج‌ضلعی

[ctx: shape]
en: Plaque
fa_IR: پلاک

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
fa_IR: زبانه‌های پلاک

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ فرایندِ از پیش تعریف‌شده

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ آماده‌سازی

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ فرایند

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ نوارِ پانچ‌شده

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
fa_IR: گُوه با یک‌چهارمِ پای

[ctx: shape]
en: Rectangle
fa_IR: مستطیل

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
fa_IR: مستطیل با یک گوشه‌ی گِرد

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
fa_IR: مستطیل با یک گوشه‌ی بریده‌شده

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
fa_IR: مستطیل با یک گوشه‌ی بریده‌شده و یک گوشه‌ی گِرد

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
fa_IR: مستطیل با دو گوشه‌ی گِرد به صورتِ مورب

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
fa_IR: مستطیل با دو گوشه‌ی بریده‌شده به صورتِ مورب

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
fa_IR: مستطیل با دو گوشه‌ی بریده‌شده که یک ضلعِ مشترک دارند

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
fa_IR: مستطیل با دو گوشه‌ی گِرد که یک ضلعِ مشترک دارند

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
fa_IR: فراخوانِ مستطیل‌شکل

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
fa_IR: قابِ عکسِ مستطیل

[ctx: shape]
en: Return
fa_IR: برگشت

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
fa_IR: نشانِ روبان

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
fa_IR: روبان با فِلِشِ چپ و راست‌نما

[ctx: shape]
en: Right Arrow
fa_IR: فِلِشِ راست‌نما

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
fa_IR: جهتنمای راستِ راهراه

[ctx: shape]
en: Right brace
fa_IR: آکولادِ راست

[ctx: shape]
en: Right bracket
fa_IR: کروشه‌ی راست

[ctx: shape]
en: Right triangle
fa_IR: مثلث

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
fa_IR: مستطیلِ گِرد

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
fa_IR: فراخوانِ مستطیل‌شکلِ گِرد

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ دسترسیِ متوالی به ذخیره‌سازی

[ctx: shape]
en: Smiley face
fa_IR: صورتِ خندان

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ترتیب

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ داده‌ی ذخیره‌شده

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ پیوندِ جمعبندی

[ctx: shape]
en: Sun
fa_IR: خورشید

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
fa_IR: نمادِ نمودارِ ترمیناتور

[ctx: shape]
en: Trapezoid
fa_IR: ذوزنقه

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
fa_IR: ذوزنقه با اضلاعِ غیرِ موازیِ نامتقارن

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
fa_IR: فِلِشِ یو‌شکل

[ctx: shape]
en: Up Arrow
fa_IR: فِلِشِ بالانما

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
fa_IR: جابجاکننده‌ی عمودی

[ctx: shape]
en: Water droplet
fa_IR: شبنم

[ctx: shape]
en: Wave
fa_IR: موج

[ctx: shape]
en: four snipped corners
fa_IR: چهار گوشه‌ی برش‌خورده

[ctx: shuffle]
en: off
fa_IR: مرتب پخش می‌شود

[ctx: shuffle]
en: on
fa_IR: نامرتب پخش می‌شود

en: single {action}
fa_IR: یک {action}

en: skips backward past a block of links
fa_IR: به قبل از مجموعه‌ی لینک‌ها می‌بَرَد

en: skips forward past a block of links
fa_IR: به بعد از مجموعه‌ی لینک‌ها می‌بَرَد

en: slanted dash dot
fa_IR: خط‌نقطه‌ی شیبدار

en: slice
fa_IR: سهمی

en: slider
fa_IR: لغزنده

en: solid
fa_IR: یک‌دست

en: sorted
fa_IR: مرتب‌شده

en: sorted asc
fa_IR: صع

en: sorted ascending
fa_IR: صعودی مرتب‌شده

en: sorted desc
fa_IR: نز

en: sorted descending
fa_IR: نزولی مرتب‌شده

en: sound
fa_IR: صدا

en: space
fa_IR: فاصله

en: space with any dots
fa_IR: فاصله با هر نقطه‌ای

en: space with dot
fa_IR: فاصله با نقطه‌ی

en: speak command keys off
fa_IR: کلید‌های فرمان خوانده نمی‌شوند

en: speak command keys on
fa_IR: کلید‌های فرمان خوانده می‌شوند

en: speak typed characters off
fa_IR: نویسههای تایپ شده خوانده نمی‌شوند

en: speak typed characters on
fa_IR: نویسههای تایپ شده خوانده می‌شوند

en: speak typed words off
fa_IR: واژه های تایپ شده خوانده نمی‌شوند

en: speak typed words on
fa_IR: واژه های تایپ شده خوانده می‌شوند

en: speech viewer disabled
fa_IR: نمایشگرِ گفتار ِیرِ فعال شد

en: speech viewer enabled
fa_IR: نمایشگرِ گفتار فعال شد

[ctx: speechModes]
en: beeps
fa_IR: بوق

[ctx: speechModes]
en: off
fa_IR: خاموش

[ctx: speechModes]
en: on-demand
fa_IR: درخواستی

[ctx: speechModes]
en: talk
fa_IR: سخن گفتن

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
fa_IR: &محدود کردن به:

en: spelling and grammar: {text}
fa_IR: خطای املایی و دستوری: {text}

en: spelling error
fa_IR: خطای املایی

en: spelling: {text}
fa_IR: خطای املایی: {text}

en: spin button
fa_IR: دکمه‌ی چرخان

en: splbtn
fa_IR: دکت

en: split button
fa_IR: دکمه‌ی چند‌تکه‌ای

en: split pane
fa_IR: جایگاهِ چند‌تکه‌ای

en: spnbtn
fa_IR: دکچر

en: status bar
fa_IR: نوارِ وضعیت

en: stbar
fa_IR: نوضع

en: stop
fa_IR: ایست

en: strikethrough
fa_IR: خط‌خورده

en: strong
fa_IR: مهم

en: style
fa_IR: سبْک

en: style %s
fa_IR: سبْکِ %s

en: style definition
fa_IR: تعیین سبْک

en: subMenu
fa_IR: زیر‌منو

en: subject: %s
fa_IR: موضوع: %s

en: submnu
fa_IR: زم

en: subscript
fa_IR: زیرنوشت

en: suggestion
fa_IR: پیشنهاد

en: superscript
fa_IR: بالانوشت

en: switch
fa_IR: سویچ

en: swtch
fa_IR: سویچ

[ctx: symbolLevel]
en: all
fa_IR: همه

[ctx: symbolLevel]
en: character
fa_IR: نویسه

[ctx: symbolLevel]
en: most
fa_IR: بیشتر

[ctx: symbolLevel]
en: none
fa_IR: هیچ‌کدام

[ctx: symbolLevel]
en: some
fa_IR: بعضی

[ctx: symbolPreserve]
en: always
fa_IR: همیشه

[ctx: symbolPreserve]
en: never
fa_IR: هرگز

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
fa_IR: تنها پایین‌تر از سطحِ نماد

[ctx: synth setting]
en: Inflection
fa_IR: انعطافِ صدا

[ctx: synth setting]
en: Language
fa_IR: زبان

[ctx: synth setting]
en: Pitch
fa_IR: زیر و بمی

[ctx: synth setting]
en: Rate
fa_IR: سرعت

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
fa_IR: تقویتِ سرعت

[ctx: synth setting]
en: Variant
fa_IR: نوعِ صدا

[ctx: synth setting]
en: Voice
fa_IR: صدا

[ctx: synth setting]
en: Volume
fa_IR: حجمِ صدا

en: tab control
fa_IR: برگه دان

en: tabctl
fa_IR: برگ

en: table
fa_IR: جدول

en: table body
fa_IR: تنه‌ی جدول

en: table footer
fa_IR: پایِ جدول

en: table header
fa_IR: عنوانِ جدول

en: table property
fa_IR: خصوصیاتِ جدول

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
fa_IR: جدول {columnCountText} و {rowCountText} دارد

en: tbl
fa_IR: جد

en: tear off menu
fa_IR: منوی جداشدنی

en: term
fa_IR: پای

en: terminal
fa_IR: پایانه

en: text
fa_IR: متن

en: text "%s" not found
fa_IR: متنِ "%s" پیدا نشد

en: text frame
fa_IR: قابِ متنی

en: text mode
fa_IR: حالتِ متنی

en: tgbtn
fa_IR: دکچ

en: thick
fa_IR: ضخیم

en: thick diagonal crosshatch
fa_IR: هاشورِ موربِ ضخیم

en: thin
fa_IR: باریک

en: thin diagonal crosshatch
fa_IR: هاشورِ موربِ نازک

en: thin diagonal stripe
fa_IR: راه‌راهِ موربِ نازک

en: thin horizontal crosshatch
fa_IR: هاشورِ افقیِ نازک

en: thin horizontal stripe
fa_IR: راه‌راهِ افقیِ نازک

en: thin reverse diagonal stripe
fa_IR: راه‌راهِ موربِ وارونه‌ی نازک

en: thin vertical stripe
fa_IR: راه‌راهِ عمودیِ نازک

en: through row {row} column {column}
fa_IR: تا سطرِ {row} ستونِ {column}

en: through {endCol}
fa_IR: تا ستونِ {endCol}

en: through {endRow}
fa_IR: تا سطرِ {endRow}

en: thumb control
fa_IR: شَستی

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
fa_IR: {D} روز، {H} ساعت، {M} دقیقه، {S} ثانیه

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
fa_IR: {D} روز، {H} ساعت، {M} دقیقه، {S} ثانیه

[ctx: time format]
en: {H}:{M}:{S}
fa_IR: {H} ساعت، {M} دقیقه، {S} ثانیه

[ctx: time format]
en: {M}:{S}
fa_IR: {M} دقیقه، {S} ثانیه

[ctx: time format]
en: {S}
fa_IR: {S} ثانیه

en: title bar
fa_IR: نوارِ عنوان

en: tlbar
fa_IR: نابز

en: tltip
fa_IR: پر

en: to focus
fa_IR: به مکانِ فرمان‌پذیری

en: to review
fa_IR: به بازبینی

en: toggle button
fa_IR: دکمه‌ی چند‌کاره

en: tool bar
fa_IR: نوارِ ابزار

en: tool tip
fa_IR: پیامِ راهنما

en: top edge
fa_IR: لبه‌ی بالا

[ctx: touch action]
en: flick down
fa_IR: کششِ پایین

[ctx: touch action]
en: flick left
fa_IR: کششِ چپ

[ctx: touch action]
en: flick right
fa_IR: کششِ راست

[ctx: touch action]
en: flick up
fa_IR: کششِ بالا

[ctx: touch action]
en: hold
fa_IR: نگه‌داشتن

[ctx: touch action]
en: hover
fa_IR: لغزاندن

[ctx: touch action]
en: hover down
fa_IR: آغاز کردن به لغزاندن

[ctx: touch action]
en: hover up
fa_IR: برداشتنِ انگشت

[ctx: touch action]
en: tap
fa_IR: ضربه

[ctx: touch action]
en: tap and hold
fa_IR: ضربه زدن و نگه‌داشتن

en: track change: {text}
fa_IR: تغییرِ مسیر: {text}

en: tree view
fa_IR: نمای درختی

en: tree view button
fa_IR: دکمه‌ی نمای درختی

en: tree view item
fa_IR: جزءِ نمای درختی

en: triggered
fa_IR: فعال

en: tripple {action}
fa_IR: سه {action}

en: tv
fa_IR: درخ

en: tvbtn
fa_IR: دکدر

en: tvitem
fa_IR: جدر

en: unavailable
fa_IR: بیرون از دسترس

en: underline
fa_IR: زیر‌خط‌دار

en: underlined
fa_IR: زیرخط‌دار

en: unknown
fa_IR: نامشخص

en: unknown %s
fa_IR: %s شناخته نشد

en: unknown input method
fa_IR: روشِ ورودیِ نامشخص

en: unknown language
fa_IR: زبان نامشخص

en: unlocked
fa_IR: قفل‌نشده

en: unread
fa_IR: خوانده نشده

en: up arrow
fa_IR: جهتنمای بالا

en: up-right diagonal line
fa_IR: خطِّ اریبِ بالا راست

en: value {valueAxisData}
fa_IR: مقدارِ {valueAxisData}

en: vertical align bottom
fa_IR: عمود‌چینِ پایین

en: vertical align distributed
fa_IR: عمود‌چینِ پراکنده

en: vertical align justified
fa_IR: عمود‌چینِ هم‌تراز

en: vertical align middle
fa_IR: عمود‌چینِ وسط

en: vertical align top
fa_IR: عمود‌چینِ بالا

en: vertical borders except outside
fa_IR: حاشیه‌های داخلیِ عمودی

en: vertical stripe
fa_IR: راه‌راهِ عمودی

en: video
fa_IR: ویدیو

en: view port
fa_IR: پِیمایِش‌نما

en: visited
fa_IR: دیده شده

en: vlnk
fa_IR: لد

en: volume down
fa_IR: صدا کم

en: volume up
fa_IR: صدا زیاد

en: white space
fa_IR: فاصله‌ی سفید

en: window
fa_IR: پنجره

en: with %s column | with %s columns
fa_IR[0]: دارای %s ستون
fa_IR[1]: دارای %s ستون

en: with %s item | with %s items
fa_IR[0]: دارای %s مورد
fa_IR[1]: دارای %s مورد

en: with %s row | with %s rows
fa_IR[0]: دارای %s سطر
fa_IR[1]: دارای %s سطر

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
fa_IR: دارای {rowCountTranslation} و {colCountTranslation}

en: wnd
fa_IR: پنج

en: word
fa_IR: واژه

en: {author} is editing
fa_IR: {author} در حالِ ویرایش است

en: {backgroundColor} background
fa_IR: پس‌زمینه‌ی {backgroundColor} رنگ

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
fa_IR: {bookPercentage}%، {curLocation} از {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
fa_IR[0]: {category} ({nbResults} نتیجه)
fa_IR[1]: {category} ({nbResults} نتیجه)

en: {color1} to {color2}
fa_IR: {color1} به {color2}

en: {color}
fa_IR: متنِ {color} رنگ

en: {color} (default color)
fa_IR: {color} (رنگِ پیش‌فرض)

en: {color} on {backgroundColor}
fa_IR: متنِ {color} روی پس‌زمینه‌ی {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
fa_IR[0]: {columnCount} ستون
fa_IR[1]: {columnCount} ستون

en: {curPercent:.0f}%
fa_IR: {curPercent:.0f}٪

en: {date} (all day)
fa_IR: {date} (کلِّ روز)

en: {desc} left and right edges
fa_IR: لبه‌های چپ و راست {desc}

en: {desc} surrounding border
fa_IR: حاشیه‌ی دربرگیرنده {desc}

en: {desc} top and bottom edges
fa_IR: لبه‌های بالا و پایین {desc}

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
fa_IR: خط‌های اریبِ بالا راست و پایین راست {desc}

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
fa_IR[0]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی پایینیِ اسلاید
fa_IR[1]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی پایینیِ اسلاید

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
fa_IR[0]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی سمتِ چپِ اسلاید
fa_IR[1]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی سمتِ چپِ اسلاید

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
fa_IR[0]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی سمتِ راستِ اسلاید
fa_IR[1]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی سمتِ راستِ اسلاید

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
fa_IR[0]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی بالای اسلاید
fa_IR[1]: {distance:.3g} نقطه از لبه‌ی بالای اسلاید

en: {distance} from left edge of page
fa_IR: {distance} از لبه‌ی چپِ صفحه

en: {distance} from top edge of page
fa_IR: {distance} از لبه‌ی بالای صفحه

en: {elapsedTime} elapsed
fa_IR: {elapsedTime} سپری شده

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
fa_IR: از {firstAddress} {firstContent} تا {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
fa_IR: از {firstAddress} تا {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
fa_IR: از {firstAddress} {firstValue} تا {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
fa_IR: {hourText} و {minuteText} مانده

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
fa_IR[0]: {hours:d} ساعت
fa_IR[1]: {hours:d} ساعت

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
fa_IR: {longName} ({name})
    نگارشِ {version} ({version_detailed})
    نشانیِ اینترنتی: {url}
    {copyright}
    
    {name} تحت پوششِ مجوزِ فراگیرِ GNU، نگارشِ 2 است. شما مجاز هستید این نرم‌افزار را هرگونه که بخواهید به اشتراک گزارید یا تغییر دهید؛ تا زمانی که همراه با این مجوز باشد و کدهای منبعِ برنامه را به تمامی در اختیارِ هرکس که بخواهد قرار دهید. این قانون هر دو نسخه‌ی اصلی و تغییر یافته‌ی نرم‌افزار، به اضافه‌ی هرگونه اثری که از این برنامه مشتق شده باشد را شامل می‌شود.
    برای دریافتِ جزئیاتِ بیشتر می‌توانید مجوز را از منوی راهنما مشاهده کنید.
    این مجوز به صورتِ برخط نیز در این نشانی قابلِ مشاهده است: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} توسط NV Access توسعه داده می‌شود؛ سازمانی غیرِ انتفاعی که متعهدِ کمک به افرادِ نابینا و کم‌بینا با فراهم‌آوری و ترویجِ راهِ حل‌های رایگان و متن‌باز برای این قشر است.
    اگر NVDA را مفید می‌دانید و می‌خواهید همچنان بهبود یافته، به‌روز بماند، کمک مالی به NV Access را مدِّ نظر قرار دهید. شما می‌توانید این کار را با انتخابِ گزینه‌ی «کمک می‌کنم» از منوی NVDA انجام دهید.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
fa_IR: {message}
    
    دسته: «{category}»
    گزینه: «{option}»

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
fa_IR[0]: {minutes:d} دقیقه
fa_IR[1]: {minutes:d} دقیقه

en: {modifier} released
fa_IR: {modifier} رها شد

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
fa_IR[0]: {action}ِ {numFingers} انگشتی
fa_IR[1]: {action}ِ {numFingers} انگشتی

en: {number} of {total}
fa_IR: {number} از {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
fa_IR[0]: {offset:.3g} سانتیمتر
fa_IR[1]: {offset:.3g} سانتیمتر

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
fa_IR[0]: {offset:.3g} نویسه
fa_IR[1]: {offset:.3g} نویسه

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
fa_IR[0]: {offset:.3g} اینچ
fa_IR[1]: {offset:.3g} اینچ

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
fa_IR[0]: {offset:.3g} میلیمتر
fa_IR[1]: {offset:.3g} میلیمتر

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
fa_IR[0]: {offset:.3g} پیکا
fa_IR[1]: {offset:.3g} پیکا

en: {offset:.3g} pt
fa_IR: {offset:.3g} نقطه

en: {profileName} configuration profile active
fa_IR: پروفایلِ پیکربندیِ {profileName} فعال است

en: {profile} profile activated
fa_IR: پروفایلِ {profile} فعال شد

en: {profile} profile deactivated
fa_IR: پروفایلِ {profile} غیرفعال شد

en: {remainingTimeFormatted} remaining
fa_IR: {remainingTimeFormatted} باقی مانده

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
fa_IR: {revisionType} {description}: {text} توسطِ {author} در {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
fa_IR[0]: {rowCount} سطر
fa_IR[1]: {rowCount} سطر

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
fa_IR: مجموعه‌ی {seriesName} {seriesIndex} از {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
fa_IR: {seriesName} نوعِ روندِ خطی: {trendlineType}، نام: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
fa_IR: {seriesName} نوعِ روندِ خطی: {trendlineType}، نام: {trendlineName}، برچسب: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
fa_IR: قلم {size:g} نقطه ای

en: {startTime} to {endTime}
fa_IR: از {startTime} تا {endTime}

en: {start} through {end}
fa_IR: از {start} تا {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
fa_IR: سبْک {styleName}، سطحِ اختصار {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
fa_IR: مانندِ {symbol} در {description}

en: {textAttribute} off
fa_IR: {textAttribute} خاموش

en: {textAttribute} on
fa_IR: {textAttribute} روشن

en: {totalTime} total
fa_IR: {totalTime} زمانِ کل

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
fa_IR[0]: {val:.2f} سانتیمتر
fa_IR[1]: {val:.2f} سانتیمتر

en: {val:.2f} cm
fa_IR: {val:.2f} سانتیمتر

en: {val:.2f} in
fa_IR: {val:.2f} اینچ

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
fa_IR[0]: {val:.2f} اینچ
fa_IR[1]: {val:.2f} اینچ

en: {val:g} pt space before paragraph
fa_IR: {val:g} نقطه فاصله پیش از پاراگراف

en: {} suggestions
fa_IR: {} پیشنهاد
