nvda - en to fr_FR translation catalogue (2894 entries)

en:  %s is currently running.
fr_FR:  %s est en cours d'exécution.

en:  %s module is loaded.
fr_FR:  Le module %s est chargé.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
fr_FR:  fraction {fractionValue:.2f} Pour cent secteur {pointIndex} de {pointCount}

en:  minus
fr_FR:  moins

en:  square
fr_FR:  encadré

en:  title: {axisTitle}
fr_FR:  titre : {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
fr_FR:  {segmentType} {pointIndex} de {pointCount}

en: %d character | %d characters
fr_FR[0]: %d caractère
fr_FR[1]: %d caractères

en: %d percent
fr_FR: %d pour cent

en: %s application
fr_FR: application %s

en: %s column | %s columns
fr_FR[0]: %s colonne
fr_FR[1]: %s colonnes

en: %s cursor
fr_FR: curseur %s

en: %s end
fr_FR: fin de %s

en: %s highlighted
fr_FR: surligné %s fois

en: %s item | %s items
fr_FR[0]: %s élément
fr_FR[1]: %s éléments

en: %s keyboard
fr_FR: Clavier %s

en: %s mode
fr_FR: mode %s

en: %s normalized
fr_FR: %s normalisé

en: %s selected
fr_FR: %s sélectionné

en: %s selected instead
fr_FR: %s sélectionné en remplacement

en: %s unselected
fr_FR: %s non sélectionné

en: &About add-on...
fr_FR: À propos de cette &extension...

en: &About...
fr_FR: &À propos...

en: &Add
fr_FR: &Ajouter

en: &Add-on store...
fr_FR: Add-on &store...

en: &Alignment
fr_FR: &Alignement

en: &Anywhere
fr_FR: N'&importe où

en: &Beep for capitals
fr_FR: Émettre un &bip pour signaler les majuscules

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
fr_FR: Émettre un &bip à la frappe d'un caractère minuscule quand le verrouillage majuscule est activé

en: &Bookmarks
fr_FR: &Signets

en: &Braille viewer
fr_FR: Visionneuse &Braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
fr_FR: La &brillance modifie le volume des coordonnées audio

en: &Buttons
fr_FR: &Boutons

en: &Categories:
fr_FR: &Catégories :

en: &Charts
fr_FR: &Graphiques

en: &Check for update...
fr_FR: Rechercher une &mise à jour...

en: &Clickable
fr_FR: &Cliquable

en: &Close
fr_FR: &Fermer

en: &Colors
fr_FR: &Couleurs

en: &Comment
fr_FR: &Commentaire

en: &Configuration profiles...
fr_FR: Profils de &configuration...

en: &Continue
fr_FR: &Continuer

en: &Continue running
fr_FR: &Continuer l'exécution

en: &Create portable copy...
fr_FR: Créer une &copie portable...

en: &Default dictionary...
fr_FR: Dictionnaire par &défaut...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
fr_FR: D&escription différée des caractères lors du mouvement du curseur

en: &Delete
fr_FR: &Effacer

en: &Dictionary entries
fr_FR: Entrées du &dictionnaire

en: &Diff algorithm:
fr_FR: Algorithme de comparaison &du texte :

en: &Displays to detect automatically:
fr_FR: &Afficheurs à détecter automatiquement :

en: &Donate
fr_FR: &Faire un don

en: &Done
fr_FR: &Terminé

en: &Download update
fr_FR: &Télécharger la mise à jour

en: &Edit
fr_FR: &Éditer

en: &Editor revisions
fr_FR: Modifications de l'&éditeur

en: &Enable Highlighting
fr_FR: Activer la mi&se en évidence

en: &Enable browse mode on page load
fr_FR: Activer le mode &navigation au chargement de la page

en: &Errors
fr_FR: &Erreurs

en: &Figures and captions
fr_FR: F&igures et légendes

en: &Font name
fr_FR: &Nom de la police

en: &Form fields
fr_FR: &Champs de formulaire

en: &Graphics
fr_FR: &Graphiques

en: &Groupings
fr_FR: &Groupes

en: &Guess object position information when unavailable
fr_FR: Deviner le r&ang de l'objet quand l'information n'est pas disponible

en: &HID keyboard input simulation
fr_FR: Simulation de clavier &HID

en: &Headings
fr_FR: &Titres

en: &Help
fr_FR: &Aide

en: &Help, training and support
fr_FR: &Aide, formation et support

en: &Hover for cell routing
fr_FR: &Survol pour routage vers une cellule

en: &Inflection
fr_FR: &Inflexion

en: &Input table:
fr_FR: Table de &saisie :

en: &Install NVDA on this computer
fr_FR: &Installer NVDA sur cet ordinateur

en: &Install NVDA...
fr_FR: &Installer NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
fr_FR: &Conserver le raccourci clavier du bureau existant

en: &Keyboard layout:
fr_FR: &Disposition du clavier :

en: &Language
fr_FR: &Langue

en: &Level
fr_FR: &Niveau

en: &Line spacing
fr_FR: Inter&ligne

en: &Lists
fr_FR: &Listes

en: &Maximum number of characters on one line
fr_FR: Nombre &maximum de caractères par ligne

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
fr_FR: &Modes disponibles dans la commande 'Faire défiler les modes de séparation du son' :

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
fr_FR: Modes disponibles dans la commande &Faire défiler les modes de parole :

en: &Move to
fr_FR: A&ller à

en: &New
fr_FR: &Nouveau

en: &No
fr_FR: &Non

en: &Not now
fr_FR: &Pas maintenant

en: &Number of lines per page
fr_FR: &Nombre de lignes par page

en: &Output table:
fr_FR: Table d'&affichage :

en: &Paragraph indentation
fr_FR: Mise en retrait des &paragraphes

en: &Paragraph style:
fr_FR: Style de &paragraphe :

en: &Pattern
fr_FR: &Modèle

en: &Pitch
fr_FR: &Hauteur

en: &Play audio coordinates when mouse moves
fr_FR: &Sonoriser les coordonnées quand la souris se déplace

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
fr_FR: Ém&ettre un son lors de l'activation/désactivation du Rideau d'Écran

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
fr_FR: &Jouer des sons au démarrage ou à l'arrêt de NVDA

en: &Port:
fr_FR: &Port :

en: &Postpone update
fr_FR: &Reporter la mise à jour

en: &Preferences
fr_FR: &Préférences

en: &Proceed with installation (not recommended)
fr_FR: &Procéder à l'installation (non recommandé)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
fr_FR: Prononciation des ponctuations et &symboles...

en: &Python console
fr_FR: Console &Python

en: &Rate
fr_FR: &Débit

en: &Remove
fr_FR: &Supprimer

en: &Rename
fr_FR: &Renommer

en: &Replacement
fr_FR: &Remplacement

en: &Revert to saved configuration
fr_FR: &Revenir à la configuration sauvegardée

en: &Review add-ons...
fr_FR: &Passer en revue les extensions...

en: &Save configuration
fr_FR: &Sauvegarder la configuration

en: &Save configuration when exiting NVDA
fr_FR: &Sauvegarder la configuration en quittant

en: &Select NVDA Modifier Keys
fr_FR: &Choisir les touches NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
fr_FR: &Envoyer le symbole réel au synthétiseur

en: &Settings...
fr_FR: &Paramètres...

en: &Sheets
fr_FR: &Feuilles

en: &Show Braille Viewer on Startup
fr_FR: &Montrer la Visionneuse Braille au démarrage

en: &Show Speech Viewer on Startup
fr_FR: &Montrer la Visionneuse de Parole au démarrage

en: &Show cursor
fr_FR: &Montrer le curseur

en: &Show this dialog when NVDA starts
fr_FR: &Afficher ce dialogue au démarrage de NVDA

en: &Simple review mode
fr_FR: &Mode de revue simple

en: &Sound split mode:
fr_FR: Mode de &séparation du son :

en: &Speech viewer
fr_FR: &Visionneuse de parole

en: &Start the new portable copy after creation
fr_FR: &Démarrer la nouvelle copie portable après création

en: &Symbol:
fr_FR: &Symbole :

en: &Symbols
fr_FR: &Symboles

en: &Synthesizer:
fr_FR: &Synthétiseur :

en: &Tables
fr_FR: &Tableaux

en: &Temporary dictionary...
fr_FR: Dictionnaire &temporaire...

en: &Tools
fr_FR: &Outils

en: &Touch typing mode
fr_FR: Mode de frappe &tactile

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
fr_FR: &Empêcher tous les gestes ne correspondant pas à des commandes d'atteindre le document

en: &Triggers...
fr_FR: &Déclencheurs...

en: &Update notifications:
fr_FR: &Notifications de mises à jour :

en: &Update now
fr_FR: &Mettre à jour maintenant

en: &Update to NVDA {version}
fr_FR: &Mettre à jour vers NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
fr_FR: &Utiliser verrouillage majuscules comme touche NVDA

en: &User Guide
fr_FR: &Guide de l'utilisateur

en: &Voice
fr_FR: &Voix

en: &Voice dictionary...
fr_FR: Dictionnaire de la &voix...

en: &Yes
fr_FR: &Oui

en: (normal configuration)
fr_FR: (configuration normale)

en: 0 matches
fr_FR: Aucune correspondance

en: 1 suggestion
fr_FR: 1 Suggestion

en: 1.5 line spacing
fr_FR: Interligne 1.5

en: 100 percent Stacked Area
fr_FR: Aire empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Bar
fr_FR: Barre empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Column
fr_FR: Histogramme empilé 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Cone Bar
fr_FR: Barre cônique empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Cone Column
fr_FR: Colonne Cônique empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
fr_FR: Barre Cylindrique Empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
fr_FR: Colonne Cylindrique Empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Line
fr_FR: Ligne Empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Line with Markers
fr_FR: Ligne Empilée avec Marqueurs 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
fr_FR: Barre Pyramidale Empilée 100 pour cent

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
fr_FR: Colonne Pyramidale Empilée 100 pour cent

en: 12.5% gray
fr_FR: 12.5% grisé

en: 25% gray
fr_FR: 25% grisé

en: 3D 100 percent Stacked Bar
fr_FR: Barres empilées 100 pour cent 3D

en: 3D 100 percent Stacked Column
fr_FR: Histogramme empilé 100 pour cent 3D

en: 3D Area
fr_FR: Aire 3d

en: 3D Clustered Bar
fr_FR: Barres groupées 3D

en: 3D Clustered Column
fr_FR: Histogramme groupé 3D

en: 3D Column
fr_FR: Colonne 3D

en: 3D Cone Column
fr_FR: Colonne cônique 3D

en: 3D Cylinder Column
fr_FR: Colonne Cylindrique 3D

en: 3D Line
fr_FR: Ligne 3D

en: 3D Pie
fr_FR: Camembert 3D

en: 3D Pyramid Column
fr_FR: Colonne Pyramidale 3D

en: 3D Stacked Area
fr_FR: Aire empilée 3D

en: 3D Stacked Bar
fr_FR: Barres empilées 3D

en: 3D Stacked Column
fr_FR: Histogramme empilé 3D

en: 3D Surface
fr_FR: Surface 3D

en: 3D Surface (wireframe)
fr_FR: Surface 3D (contour)

en: 50% gray
fr_FR: 50% grisé

en: 6.25% gray
fr_FR: 6.25% grisé

en: 75% gray
fr_FR: 75% grisé

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
fr_FR: Dialogue permettant d'enrichir le dictionnaire par défaut en ajoutant des entrées à la liste

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
fr_FR: Dialogue permettant d'enrichir le dictionnaire temporaire en ajoutant des entrées dans la zone d'édition

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
fr_FR: Dialogue permettant d'enrichir le dictionnaire de la voix en ajoutant des entrées à la liste

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
fr_FR: Une revue d'écran gratuite et à source ouverte pour Microsoft Windows

en: A pattern is required.
fr_FR: Un modèle est nécessaire.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
fr_FR: Une copie portable existe déjà dans le répertoire '{portableDirectory}'. Voulez-vous la mettre à jour ?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
fr_FR: Une version précédente de NVDA a été trouvée sur votre système. Cette version sera mise à jour.

en: A profile cannot have an empty name.
fr_FR: Un profil ne peut pas avoir un nom vide.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
fr_FR: Une version de cette extension est déjà installée. Voulez-vous mettre à jour {summary} de la version {curVersion} à la version {newVersion} ?

en: About NVDA
fr_FR: À propos de NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
fr_FR: Action non disponible dans la version Windows Store de NVDA

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
fr_FR: Action non disponible dans une version temporaire de NVDA

en: Action unavailable in secure context
fr_FR: Action indisponible dans un contexte sécurisé

en: Action unavailable while Windows is locked
fr_FR: Action indisponible lorsque Windows est verrouillé

en: Action unavailable while a dialog requires a response
fr_FR: Action indisponible lorsqu'une boîte de dialogue nécessite une réponse

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
fr_FR: Action indisponible lorsque le mode braille est réglé sur l'affichage de la parole

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
fr_FR: Action indisponible. Le braille suit le focus

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
fr_FR: Activer ou désactiver le profil de configuration {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
fr_FR: Active l'Add-on Store pour parcourir et gérer les paquets d'extensions pour NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
fr_FR: Activer la console Python de NVDA, essentiellement utile pour le développement

en: Activates the current object in the document
fr_FR: Activer l'objet courant dans le document

en: Activates the text at the cursor if possible
fr_FR: Activer le texte sous le curseur si possible

en: Add Dictionary Entry
fr_FR: Ajouter une entrée au dictionnaire

en: Add Symbol
fr_FR: Ajouter un Symbole

en: Add-on Installation
fr_FR: Installation de l'extension

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
fr_FR: Les extensions ne peuvent pas être installées sur la version Windows Store de NVDA

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
fr_FR: Des extensions ont été trouvées dans votre répertoire de paramètres utilisateur. Les copier dans le profil système pourrait présenter un risque de sécurité. Voulez-vous quand-même copier vos paramètres ?

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Afrikaans grade 1
fr_FR: Afrikaans intégral

en: Afrikaans grade 2
fr_FR: Afrikaans abrégé

en: Akkadian (Borger) grade 1
fr_FR: Akkadien (Borger) intégral

en: Akkadian (US) grade 1
fr_FR: Akkadien (États-Unis) intégral

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
fr_FR: Toutes les extensions sont maintenant désactivées. elles seront réactivées au prochain redémarrage sauf si vous décidez de les désactiver à nouveau.

en: All dots
fr_FR: Tous les points

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
fr_FR: Autoriser NV Access à récupérer des statistiques d'utilisation de NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
fr_FR: Permettre le &survol en mode dire tout

en: Alpha numeric input
fr_FR: Saisie alphanumérique

en: Already in a content recognition result
fr_FR: Déjà dans un résultat de reconnaissance de contenu

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
fr_FR: Ligne {rowNumber} colonne {columnNumber} déjà défini comme début des titres de colonnes

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
fr_FR: Ligne {rowNumber} colonne {columnNumber} déjà défini comme début des titres de lignes

en: Already set {address} as start of column headers
fr_FR: {address} déjà définie comme début des titres de colonnes

en: Already set {address} as start of row headers
fr_FR: {address} déjà définie comme début des titres de lignes

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
fr_FR: Toujours &afficher un avertissement lors du chargement du Rideau d'Écran

en: Always duck
fr_FR: Atténuation permanente

en: Always fill display
fr_FR: Toujours

en: Always include short character &description when announcing candidates
fr_FR: Toujours inclure la &description courte du caractère durant l'annonce de la suggestion

en: Announce &selected candidate
fr_FR: Annoncer la suggestion &sélectionnée

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
fr_FR: Annoncer la sélection en cours dans une zone d'édition ou un document. Deux appuis : épeler cette information. Trois appuis : l'épeler en code international. Quatre appuis : l'afficher dans un message navigable.

en: Answer to:
fr_FR: Répondre à :

en: Appointment {subject}, {time}
fr_FR: Rendez-vous {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
fr_FR: Arabe Braille informatique 8 points

en: Arabic grade 1
fr_FR: Arabe intégral

en: Arabic grade 2
fr_FR: Arabe abrégé

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
fr_FR: Voulez-vous vraiment installer cette extension ?
    N'installez que des extensions provenant de sources sûres.
    Extension : {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer toutes les entrées de ce dictionnaire ?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment rétablir tous les gestes de commandes à leur valeur par défaut ??
    			
    			Tous vos gestes personnalisés, définis précédemment ou durant cette session, seront perdus.
    			Ceci est irréversible.

en: Area
fr_FR: Aire

en: Arti&cles
fr_FR: A&rticles

en: Assamese grade 1
fr_FR: Assamais intégral

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
fr_FR: Au moins une touche doit être définie comme touche NVDA. Verrouillage majuscule restera comme touche NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
fr_FR: Au moins une touche doit être définie comme touche NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
fr_FR: Au moins un mode de séparation du son doit être coché.

en: At least two speech modes have to be checked.
fr_FR: Au moins deux modes de parole doivent être cochés.

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
fr_FR: Essayer de couper la parole pour les événements de focus expirés :

en: Audio d&ucking mode:
fr_FR: Mode d'&atténuation audio :

en: Audio ducking not supported
fr_FR: Atténuation audio non supportée

en: Audio indication of focus and browse modes
fr_FR: Indication &audio du mode formulaire ou navigation

en: Audio output &device:
fr_FR: Périphérique &de sortie audio :

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Automatic &Say All on page load
fr_FR: &Lecture automatique au chargement de la page

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
fr_FR: Automatique (préférer Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
fr_FR: Automatique (préférer UIA)

en: Automatic (prefer selective)
fr_FR: Automatique (préférer sélectif)

en: Automatic dialect switching (when supported)
fr_FR: Changement automatique de &dialecte (si supporté par le synthétiseur)

en: Automatic focus mode for caret movement
fr_FR: Mode formulaire automatique lors du déplacement du &curseur

en: Automatic focus mode for focus changes
fr_FR: Mode formulaire automatique lors des changements de &focus

en: Automatic language and dialect switching on
fr_FR: Changement automatique de langue et de dialecte activé

en: Automatic language switching (when supported)
fr_FR: Changement automatique de &langue (si supporté par le synthétiseur)

en: Automatic language switching off
fr_FR: Changement automatique de langue désactivé

en: Automatic language switching on
fr_FR: Changement automatique de langue activé

en: Automatic refresh of recognition result failed
fr_FR: L'actualisation automatique du résultat de reconnaissance a échoué

en: Automatically check for &updates to NVDA
fr_FR: &Vérifier automatiquement les mises à jour de NVDA

en: Automatically report all available &candidates
fr_FR: Annonce &automatique de toutes les suggestions

en: Automatically set system &focus to focusable elements
fr_FR: Positionnement automatique du &focus système aux éléments susceptibles d'être mis en focus

en: Automatically set system focus to focusable elements off
fr_FR: Positionnement automatique du focus système aux éléments focalisables désactivé

en: Automatically set system focus to focusable elements on
fr_FR: Positionnement automatique du focus système aux éléments focalisables activé

en: Avoid splitting &words when possible
fr_FR: Ne pas couper les &mots quand c'est possible

en: BCC:
fr_FR: CCI :

en: Bar of Pie
fr_FR: Barre de camembert

en: Baseline
fr_FR: Ligne de base

en: Bashkir grade 1
fr_FR: Bachkir intégral

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
fr_FR: Terminaux braille Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
fr_FR: Par des Bips

en: Beep and speak progress bar updates
fr_FR: Suivi des barres de progression par des bips et vocalement

en: Beep for progress bar updates
fr_FR: Suivi des barres de progression par des bips

en: Begins interaction with math content
fr_FR: Commencer l'interaction avec le contenu mathématique

en: Belarusian computer braille
fr_FR: Bélarusse Braille informatique

en: Belarusian literary braille
fr_FR: Bélarusse Braille littéraire

en: Belarusian literary braille (detailed)
fr_FR: Biélorusse Braille littéraire (détaillé)

en: Bengali grade 1
fr_FR: Bengali intégral

en: Bitmap placeholder
fr_FR: Espace réservé de graphique

en: Blink cursor
fr_FR: C&urseur clignotant

en: Block &quotes
fr_FR: &Citations

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
fr_FR: Port série Bluetooth : {port} ({deviceName})

en: Bold off
fr_FR: Gras désactivé

en: Bold on
fr_FR: Gras activé

en: Both Colors and Styles
fr_FR: Couleurs et Styles

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Braille &display:
fr_FR: &Terminal Braille :

en: Braille Display Error
fr_FR: Erreur d'affichage braille

en: Braille Unicode normalization default ({default})
fr_FR: Normalisation Unicode Braille par défaut ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
fr_FR: Normalisation Unicode Braille {state}

en: Braille cursor %s
fr_FR: Curseur braille %s

en: Braille cursor is turned off
fr_FR: Le curseur braille est désactivé

en: Braille cursor off
fr_FR: Curseur braille désactivé

en: Braille cursor on
fr_FR: Curseur braille activé

en: Braille display
fr_FR: Terminal braille

en: Braille focus context presentation: %s
fr_FR: Afficher le contexte du focus : %s

en: Braille inp&ut
fr_FR: Saisie &Braille

en: Braille input disabled
fr_FR: Saisie braille désactivée

en: Braille input enabled
fr_FR: Saisie braille activée

en: Braille mode {brailleMode}
fr_FR: Mode braille {brailleMode}

en: Braille mode:
fr_FR: Mode braille :

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
fr_FR: Braille déplacer le curseur système lors du routage du curseur de revue %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
fr_FR: Braille déplacer le curseur système lors du routage du curseur de revue Valeur par défaut (%s)

en: Braille show messages %s
fr_FR: Affichage des messages braille %s

en: Braille show selection %s
fr_FR: Affichage de la sélection en braille %s

en: Braille show selection default (%s)
fr_FR: Affichage de la sélection en braille Valeur par défaut (%s)

en: Braille tethered %s
fr_FR: Le Braille suit %s

en: Braille viewer disabled
fr_FR: Visionneuse braille désactivée

en: Braille viewer enabled
fr_FR: Visionneuse braille activée

en: Browse Mode
fr_FR: Mode Navigation

en: Browse mode
fr_FR: Mode navigation

en: Browse...
fr_FR: Parcourir...

en: Bubble
fr_FR: Bulle

en: Bubble with 3D effects
fr_FR: Bulle avec effets 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
fr_FR: Bulgare Braille informatique 8 points

en: Bulgarian grade 1
fr_FR: Bulgare intégral

en: Burmese grade 1
fr_FR: Birman intégral

en: Burmese grade 2
fr_FR: Birman abrégé

en: C&hange...
fr_FR: &Changer...

en: C&ontributors
fr_FR: &Contributeurs

en: CC:
fr_FR: CC :

en: COM Registration Fixing Tool
fr_FR: Outil de Correction des Enregistrements COM

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
fr_FR: Impossible de changer le profil de configuration actif quand un dialogue de NVDA est ouvert

en: Can't find the documentation window.
fr_FR: Impossible de trouver la fenêtre de documentation.

en: Can't select text, press twice to copy
fr_FR: Impossible de sélectionner le texte, pressez deux fois pour copier

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Candidate
fr_FR: Suggestion

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
fr_FR: Ligne {rowNumber} colonne {columnNumber}  introuvable dans les titres de colonnes

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
fr_FR: Ligne {rowNumber} colonne {columnNumber}  introuvable dans les titres de lignes

en: Cannot find {address}    in column headers
fr_FR: {address}    introuvable dans les titres de colonnes

en: Cannot find {address}    in row headers
fr_FR: {address}    introuvable dans les titres de lignes

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
fr_FR: Impossible d'installer l'extension pour NVDA depuis {path}.
    NVDA doit être en cours d'exécution pour pouvoir installer une extension.

en: Capital pitch change percentage
fr_FR: Pourcentage de changement de hauteur pour indiquer les &majuscules

en: Caret movement timeout (in ms)
fr_FR: Délai d'attente de mouvement du curseur (en ms)

en: Case &sensitive
fr_FR: Respecter la ca&sse

en: Catalan grade 1
fr_FR: Catalan intégral

en: Category {categoryAxisData}:
fr_FR: Catégorie {categoryAxisData} :

en: Cell &borders:
fr_FR: &Bordures de cellule

en: Cell c&oordinates
fr_FR: C&oordonnées des cellules

en: Center Title placeholder
fr_FR: Espace réservé de titre central

en: Central Kurdish grade 1
fr_FR: Kurde central intégral

en: Change selected symbol
fr_FR: Changer le symbole sélectionné

en: Change tracking off
fr_FR: Suivi des modifications désactivé

en: Change tracking on
fr_FR: Suivi des modifications activé

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
fr_FR: Des changements ont été apportés aux extensions. Vous devez redémarrer NVDA pour que ces changements prennent effet. Voulez-vous redémarrer maintenant ?

en: Character: {}
    Replacement: {}
fr_FR: Caractère: {}
    Remplacement: {}

en: Chart Elements
fr_FR: Éléments de Diagramme

en: Chart area
fr_FR: Aire du graphique

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
fr_FR: Hauteur de la zone graphique : {chartAreaHeight}, largeur : {chartAreaWidth}, haut : {chartAreaTop}, gauche : {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
fr_FR: Espace réservé de diagramme

en: Chart title: {chartTitle}
fr_FR: Titre du graphique : {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
fr_FR: Titre du graphique : {chartTitle}, type : {chartType}

en: Checking for Update
fr_FR: Recherche d'une mise à Jour

en: Checking for update
fr_FR: Recherche d'une mise à jour

en: Chichewa (Malawi) literary braille
fr_FR: Chichewa (Malawi) braille littéraire

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
fr_FR: Chinois (Chine, Mandarin) système braille actuel

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
fr_FR: Chinois (Chine, Mandarin) système braille actuel (pas de tons)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
fr_FR: Chinois (Chine, Mandarin) système braille double-phonique

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
fr_FR: Chinois (Hong Kong, Cantonais)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
fr_FR: Chinois (Taiwan, Mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
fr_FR: Braille commun Chinois (caractères Chinois simplifié)

en: Clear the output pane
fr_FR: Effacer le volet de sortie

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
fr_FR: Simple clic gauche de la souris à sa position courante

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
fr_FR: Simple clic droit de la souris à sa position courante. Ceci est généralement utilisé pour activer un menu contextuel.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
fr_FR: Simple clic droit de la souris à sa position courante

en: Clustered Bar
fr_FR: Barre groupée

en: Clustered Column
fr_FR: Histogramme

en: Clustered Cone Bar
fr_FR: barre cônique groupée

en: Clustered Cone Column
fr_FR: Colonne cônique groupée

en: Clustered Cylinder Bar
fr_FR: Barre Cylindrique Groupée

en: Clustered Pyramid Bar
fr_FR: Barre Pyramidale Groupée

en: Clustered Pyramid Column
fr_FR: Colonne Pyramidale Groupée

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Command line option: {langDesc}
fr_FR: Option de ligne de commande : {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
fr_FR: Commande non supportée dans ce type de document. Les cellules de la première colonne des tableaux sont automatiquement définies comme en-têtes de ligne.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
fr_FR: Commande non supportée dans ce type de document. Les cellules de la première ligne des tableaux sont automatiquement définies comme en-têtes de colonne.

en: Commands &Quick Reference
fr_FR: &Résumé des commandes

en: Commands Quick Reference
fr_FR: Résumé des commandes

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment thread: {comment}  by {author}
fr_FR: Fil de commentaires : {comment}  par {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
fr_FR[0]: Fil de commentaires : {comment}  par {author} avec {numReplies} réponse
fr_FR[1]: Fil de commentaires : {comment}  par {author} avec {numReplies} réponses

en: Comment: {comment} by {author}
fr_FR: Commentaire : {comment} par {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
fr_FR: commentaire : {comment} par {author} le {date}

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Configuration File Error
fr_FR: Erreur dans le Fichier de Configuration

en: Configuration Profiles
fr_FR: Profils de Configuration

en: Configuration applied
fr_FR: Configuration appliquée

en: Configuration profile triggers disabled
fr_FR: Déclencheurs des profils de configuration désactivés

en: Configuration profile triggers enabled
fr_FR: Déclencheurs des profils de configuration activés

en: Configuration profiles
fr_FR: Profils de configuration

en: Configuration restored to factory defaults
fr_FR: Configuration réinitialisée aux valeurs par défaut

en: Configuration saved
fr_FR: Configuration sauvegardée

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
fr_FR: Configurez la quantité d'informations que NVDA présentera pour les contrôles. Ces options s'appliquent aux annonces de focus et à la navigation par objet de NVDA, mais pas lors de la lecture de contenu textuel, par ex. contenu Web en mode navigation.

en: Configure visual aids.
fr_FR: Configurer les aides visuelles.

en: Confirm Deletion
fr_FR: Confirmer la supression

en: Connecting
fr_FR: Connexion en cours

en: Content is not visible
fr_FR: Le contenu n'est pas visible

en: Copied to clipboard: {text}
fr_FR: Copié dans le presse-papiers: {text}

en: Copied: {text}
fr_FR: Copié: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
fr_FR: Copie le contenu de la barre d'état de l'application en cours dans le presse-papiers.

en: Coptic 8 dot computer braille
fr_FR: Copte Braille informatique 8 points

en: Copy &portable configuration to current user account
fr_FR: Copier la configuration &portable dans le compte de l'utilisateur en cours

en: Copy current &user configuration
fr_FR: Copier la configuration &utilisateur courante

en: Copying Settings
fr_FR: Copie des paramètres en cours

en: Corners
fr_FR: Coins

en: Could not disable screen curtain
fr_FR: Impossible de désactiver le rideau d'écran

en: Could not enable screen curtain
fr_FR: Impossible d'activer le rideau d'écran

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
fr_FR: Impossible d'activer le rideau d'écran Durant la reconnaissance de contenu

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
fr_FR: Impossible d'arrêter proprement les services d'amélioration visuelle suivants :
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
fr_FR: Impossible d'arrêter proprement le service d'amélioration visuelle {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
fr_FR: Impossible de charger le synthétiseur %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
fr_FR: Impossible de charger les services d'amélioration visuelle suivants :
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
fr_FR: Impossible de charger le terminal {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
fr_FR: Impossible de charger le service d'amélioration visuelle {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
fr_FR: Impossible de sauvegarder la configuration - le système de fichiers est probablement protégé en écriture

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
fr_FR: Créer une icône sur le &bureau et le raccourci clavier (control+alt+n)

en: Create &portable copy
fr_FR: Créer une copie &portable

en: Create Portable NVDA
fr_FR: Créer un NVDA portable

en: Create a &new folder for the portable copy
fr_FR: Créer un &nouveau dossier pour la copie portable

en: Creating Portable Copy
fr_FR: Création d'une copie portable en cours

en: Croatian 8 dot computer braille
fr_FR: Croate Braille informatique 8 points

en: Croatian grade 1
fr_FR: Croate intégral

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
fr_FR: Cunéiforme (translittéré) intégral

en: Current application (%s)
fr_FR: Application en cours (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
fr_FR: &Vitesse de clignotement du curseur (ms)

en: Cursor shape for &focus:
fr_FR: Forme du curseur pour le mode &focus :

en: Cursor shape for &review:
fr_FR: Forme du curseur pour le mode &revue :

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
fr_FR: Parcourir les états de normalisation Unicode braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
fr_FR: Faire défiler les formes de curseur braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
fr_FR: Faire défiler les choix pour Déplacer le curseur système lors du routage du curseur de revue

en: Cycle through the braille show messages modes
fr_FR: Faire défiler les modes d'affichage des messages braille

en: Cycle through the braille show selection states
fr_FR: Faire défiler les modes d'affichage de la sélection en braille

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
fr_FR: Parcourir les modes possibles pour annoncer les en-têtes de ligne et de colonne des tableaux

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
fr_FR: Parcourir les états de normalisation Unicode de la parole

en: Cycles between available touch modes
fr_FR: Faire défiler les différents modes de toucher

en: Cycles between speech modes.
fr_FR: Faire défiler les modes de parole.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
fr_FR: Faire défiler les modes d'atténuation audio pour déterminer comment NVDA atténue le volume des autres sons

en: Cycles through line indentation settings
fr_FR: Faire défiler les paramètres de retrait des lignes

en: Cycles through paragraph navigation styles
fr_FR: Faire défiler les styles de navigation par paragraphe

en: Cycles through sound split modes
fr_FR: Faire défiler les modes de séparation du son

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
fr_FR: Faire défiler les niveaux d'annonce des symboles pour déterminer quels symboles seront annoncés

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
fr_FR: Faire défiler les langues disponibles pour la Reconnaissance optique de caractères de Windows

en: Cycles through the cell border reporting settings
fr_FR: Faire défiler les paramètres d'annonce des bordures de cellules

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
fr_FR: Faire défiler les choix possibles pour le changement automatique de langue : désactivé, langue uniquement et langue et dialecte.

en: Czech 8 dot computer braille
fr_FR: Tchèque Braille informatique 8 points

en: Czech grade 1
fr_FR: Tchèque intégral

en: Danish 6 dot grade 1
fr_FR: Danois intégral 6 points

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
fr_FR: Danois intégral 6 points (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
fr_FR: Danois abrégé 6 points

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
fr_FR: Danois abrégé 6 points (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
fr_FR: Danois Braille informatique 8 points

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
fr_FR: Danois Braille informatique 8 points (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
fr_FR: Danois intégral 8 points

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
fr_FR: Danois intégral 8 points (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
fr_FR: Danois abrégé 8 points

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
fr_FR: Danois abrégé 8 points (1993)

en: Data Label
fr_FR: Étiquette de donnée

en: Data Table
fr_FR: Tableau de données

en: Data validation prompt: {0}
fr_FR: Message pour la validation des données : {0}

en: Date placeholder
fr_FR: Espace réservé de date

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Debug logging
fr_FR: Journalisation de débogage

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
fr_FR: Diminuer la valeur du paramètre courant dans la boucle des paramètres synthétiseur

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
fr_FR: Diminuer la valeur du paramètre courant dans la boucle des paramètres du synthétiseur d'un interval plus important

en: Default (Yes)
fr_FR: Défaut (Oui)

en: Default ({})
fr_FR: Défaut ({})

en: Default dictionary
fr_FR: Dictionnaire par défaut

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Destination of: {name}
fr_FR: Destination de : {name}

en: Dictionary Entry Error
fr_FR: Erreur d'Entrée dans le Dictionnaire

en: Diffing
fr_FR: Comparaison du texte

en: Directory Exists
fr_FR: Répertoire existant

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Dismiss the recognition result
fr_FR: Quitter et effacer le résultat de reconnaissance

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Display Unit Label
fr_FR: étiquette d'unité d'affichage

en: Display nonprinting characters
fr_FR: Afficher les caractères non imprimables

en: Displays one of the recent messages
fr_FR: Afficher l'un des messages récents

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
fr_FR: Indique l'URL de destination du lien à la position du curseur ou du focus dans une fenêtre, au lieu de simplement l'énoncer. Peut être préféré par les utilisateurs de braille.

en: Distribution:
fr_FR: Distribution :

en: Document Formatting
fr_FR: Mise en Forme des Documents

en: Document Navigation
fr_FR: Navigation dans les documents

en: Document formatting
fr_FR: Mise en forme des documents

en: Document information
fr_FR: Informations sur le document

en: Document review
fr_FR: Revue du document

en: Dot 8
fr_FR: Point 8

en: Dot firm&ness
fr_FR: F&ermeté des points

en: Dots 7 and 8
fr_FR: Points 7 et 8

en: Double line spacing
fr_FR: Interligne double

en: Doughnut
fr_FR: Anneau

en: Down Bars
fr_FR: Barres du bas

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement en cours

en: Downloading Update
fr_FR: Téléchargement de la mise à jour

en: Drop Lines
fr_FR: Lignes verticales

en: Duck when outputting speech and sounds
fr_FR: Atténuation lors de la sortie de paroles et de sons

en: Dutch 6 dot
fr_FR: Néerlandais 6 points

en: Dutch 8 dot
fr_FR: Néerlandais 8 points

en: E&mphasis
fr_FR: E&mphase

en: E&xit
fr_FR: &Quitter

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
fr_FR: Afficher le mot sous le curseur en braille &informatique

en: EcoBraille displays
fr_FR: Terminaux EcoBraille

en: Edge of table
fr_FR: Bordure de tableau

en: Edit Dictionary Entry
fr_FR: Éditer une Entrée du Dictionnaire

en: Editable Text
fr_FR: Texte éditable

en: Editing note for cell {address}
fr_FR: Édition de la note pour la cellule {address}

en: Editing profile {profile}
fr_FR: Édition du profil {profile}

en: Elapsed time not available
fr_FR: Temps écoulé indisponible

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Elements List
fr_FR: Liste d'éléments

en: Empty slide
fr_FR: Diapositive vide

en: Emulate key press: {emulateGesture}
fr_FR: Émuler l'appui de touche : {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
fr_FR: Touches émulées du clavier du système

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
fr_FR: Émuler l'appui de %s sur le clavier du système

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
fr_FR: Activer le chargement de code personnalisé depuis le répertoire Bloc-notes du Développeur

en: Enable mouse &tracking
fr_FR: Activer le &suivi de la souris

en: Enable touch interaction support
fr_FR: Activer le support de l'interaction tactile

en: Enabled
fr_FR: Activée

en: Enabled logging categories
fr_FR: Catégories de journalisation activées

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
fr_FR: L'activation du rideau d'écran rendra l'écran de votre ordinateur complètement noir. Assurez-vous de pouvoir naviguer sans l'aide de votre écran avant de continuer.

en: Endnotes
fr_FR: Notes de fin

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
fr_FR: Anglais (Royaume-Uni) Braille informatique 8 points

en: English (U.K.) grade 1
fr_FR: Anglais (Royaume-Uni) Intégral

en: English (U.K.) grade 2
fr_FR: Anglais (Royaume-Uni) abrégé

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
fr_FR: Anglais (États-Unis) Braille informatique 6 points

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
fr_FR: Anglais (États-Unis) Braille informatique 8 points

en: English (U.S.) grade 1
fr_FR: Anglais (États-Unis) intégral

en: English (U.S.) grade 2
fr_FR: Anglais (États-Unis) abrégé

en: English North American Braille Computer Code
fr_FR: Anglais Nord Américain code Braille informatique

en: Enter gesture to emulate:
fr_FR: Entrez le geste à émuler :

en: Enter input gesture:
fr_FR: Entrez un geste de commande :

en: Erases the last entered braille cell or character
fr_FR: Effacer la dernière cellule ou le dernier caractère braille entré

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Bars
fr_FR: Barres d'erreur

en: Error Copying
fr_FR: Erreur durant la copie

en: Error activating profile.
fr_FR: Erreur à l'activation du profil.

en: Error checking for update.
fr_FR: Erreur durant la recherche de mise à jour

en: Error copying NVDA user settings
fr_FR: Erreur de copie des paramètres utilisateur NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
fr_FR: Erreur à la création du profil : le système de fichiers est probablement protégé en écriture.

en: Error deleting profile.
fr_FR: Erreur à la suppression du profil.

en: Error downloading update.
fr_FR: Erreur durant le Téléchargement de la mise à jour.

en: Error in appModule %s
fr_FR: Erreur dans le module applicatif %s

en: Error renaming profile.
fr_FR: Erreur au renommage du profil.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
fr_FR: Impossible de sauvegarder les déclencheurs de profil de configuration : le système de fichiers est probablement protégé en écriture

en: Error saving log: %s
fr_FR: Erreur de sauvegarde du journal %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
fr_FR: Impossible de sauvegarder les gestes définis par l'utilisateur : le système de fichiers est probablement protégé en écriture

en: Error: {errorText}
fr_FR: Erreur : {errorText}

en: Esperanto grade 1
fr_FR: Espéranto intégral

en: Estonian grade 0
fr_FR: Estonien grade 0

en: Ethiopic grade 1
fr_FR: Éthiopien intégral

en: Eurobraille displays
fr_FR: Terminaux Eurobraille

en: Even pages footer
fr_FR: Pied de pages paires

en: Even pages header
fr_FR: En-tête de pages paires

en: Execute a previously downloaded NVDA update
fr_FR: Exécuter une mise à jour de NVDA précédemment téléchargée

en: Exit
fr_FR: Quitter

en: Exit NVDA
fr_FR: Quitter NVDA

en: Exit math interaction
fr_FR: Quitter l'interaction mathématique

en: Expanded symbol ({})
fr_FR: Symbole étendu ({})

en: Exploded 3D Pie
fr_FR: Secteur éclaté 3D

en: Exploded Doughnut
fr_FR: Anneau éclaté

en: Exploded Pie
fr_FR: Camembert éclaté

en: Explore NVDA user configuration directory
fr_FR: Explorer le répertoire de configuration utilisateur de NVDA

en: Exponential
fr_FR: Exponentiel

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
fr_FR: Échec de la compilation de l'expression régulière pour les paragraphes de texte : %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
fr_FR: Échec de la création de la copie portable : {error}.

en: Failed to install add-on from %s
fr_FR: Échec de l'installation de l'extension depuis %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
fr_FR: Échec à l'ouverture du fichier de l'extension à %s : fichier manquant ou format de fichier incorrect

en: Feature unavailable.
fr_FR: Fonctionnalité non disponible

en: File in Use
fr_FR: Fichier en cours d'utilisation

en: Filipino grade 2
fr_FR: Philippin abrégé

en: Fill display for context changes
fr_FR: Seulement lors d'un changement de contexte

en: Filled Radar
fr_FR: Radar Rempli

en: Filter b&y:
fr_FR: Filtr&er par :

en: Find
fr_FR: Rechercher

en: Finnish 6 dot
fr_FR: Finnois 6 points

en: Finnish 8 dot computer braille
fr_FR: Finnois Braille informatique 8 points

en: First page footer
fr_FR: Pied de première page

en: First page header
fr_FR: En-tête de première page

en: Floor
fr_FR: Plancher

en: Fo&rmulas
fr_FR: Fo&rmules

en: Focus context presentation:
fr_FR: Afficher le &contexte du focus

en: Focus mode
fr_FR: Mode formulaire

en: Follow &mouse cursor
fr_FR: Suivre le curseur &souris

en: Follow System &Caret
fr_FR: Suivre le &curseur système

en: Follow system &focus
fr_FR: Suivre le &focus système

en: Font
fr_FR: Police

en: Font &size
fr_FR: &Taille de la police

en: Font attrib&utes
fr_FR: &Attributs de la police

en: Footer placeholder
fr_FR: Espace réservé de pied de page

en: Footnotes
fr_FR: Notes de bas de page

en: Formatting
fr_FR: Mise en Forme

en: Forward to:
fr_FR: Transférer à :

en: Fra&mes
fr_FR: &Cadres

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
fr_FR: Freedom Scientific séries Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
fr_FR: Français (unifié) Braille littéraire 6 points

en: French (unified) 8 dot computer braille
fr_FR: Français (unifié) Braille informatique 8 points

en: French (unified) grade 2
fr_FR: Français (unifié) abrégé

en: From:
fr_FR: De :

en: Full shaped mode
fr_FR: Mode plein

en: General
fr_FR: Général

en: Georgian literary braille
fr_FR: Géorgien Braille littéraire

en: German 6 dot computer braille
fr_FR: Allemand Braille informatique 6 points

en: German 8 dot computer braille
fr_FR: Allemand Braille informatique 8 points

en: German grade 0
fr_FR: Allemand grade 0

en: German grade 0 (detailed)
fr_FR: Allemand grade 0 (détaillé)

en: German grade 1
fr_FR: Allemand intégral

en: German grade 1 (detailed)
fr_FR: Allemand intégral (détaillé)

en: German grade 2
fr_FR: Allemand abrégé

en: German grade 2 (detailed)
fr_FR: Allemand abrégé (détaillé)

en: Greek (Greece)
fr_FR: Grec (Grèce)

en: Greek international braille
fr_FR: Grec braille international

en: Gridlines are visible
fr_FR: lignes de grille visibles

en: Gujarati grade 1
fr_FR: Gujarati intégral

en: H&eaders
fr_FR: &En-têtes

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
fr_FR: Simulation de clavier HID indisponible

en: HID keyboard simulation disabled
fr_FR: Simulation de clavier HID désactivée

en: HID keyboard simulation enabled
fr_FR: Simulation de clavier HID activée

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
fr_FR: HIMS Braille séries Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
fr_FR: Mode demi

en: Handle keys from other &applications
fr_FR: Exécuter les touches d'autres &applications

en: Handled by application
fr_FR: Géré par l'application

en: Handout Master view
fr_FR: Afficher le document maître

en: Handy Tech braille displays
fr_FR: Terminaux braille Handy Tech

en: Has appointment
fr_FR: Contient un rendez-vous

en: Has conditional formatting
fr_FR: A une mise en forme conditionnelle

en: Has data validation
fr_FR: Demande une validation de données

en: Header placeholder
fr_FR: Espace réservé d'en-tête

en: Hebrew (Biblical) grade 1
fr_FR: Hébreu (Biblique) intégral

en: Hebrew computer braille
fr_FR: Hébreu Braille informatique

en: Hi Lo Lines
fr_FR: Lignes min.-max.

en: Hide nonprinting characters
fr_FR: Masquer les caractères non imprimables

en: High-Low-Close
fr_FR: Max-Min-Clôture

en: Highlight browse &mode cursor
fr_FR: Mettre en évidence le curseur du mode &navigation

en: Highlight navigator &object
fr_FR: Mettre en évidence l'&objet navigateur

en: Highlight system fo&cus
fr_FR: Mettre en évidence le &focus système

en: Highlighted (mar&ked) text
fr_FR: Texte &surligné (marqué)

en: Hindi grade 1
fr_FR: Hindou intégral

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
fr_FR: HumanWare Séries Brailliant BI/b / Braillenote

en: Hungarian 8 dot computer braille
fr_FR: Hongrois Braille informatique 8 points

en: Hungarian grade 1
fr_FR: Hongrois intégral

en: Hungarian grade 2
fr_FR: Hongrois abrégé

en: I &agree
fr_FR: J'&accepte

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
fr_FR: Je comprends que modifier ces paramètre peut causer des dysfonctionnements de NVDA

en: I&nput gestures...
fr_FR: &Gestes de commandes...

en: I&nterrupt speech while scrolling
fr_FR: I&nterrompre la parole lors du défilement

en: IME closed
fr_FR: IME fermé

en: IME opened
fr_FR: IME ouvert

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
fr_FR: Islandais Braille informatique 8 points

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
fr_FR: Annoncer l'heure. Deux appuis: annoncer la date

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
fr_FR: Sélectionner depuis le marqueur de début précédemment défini jusqu'à la position actuelle incluse. Deux appuis : copier le texte dans le presse-papiers

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
fr_FR: Ignorer les lignes &vides pour l'annonce du retrait de ligne

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
fr_FR: Ne pas ignorer les lignes vides pour l'annonce du retrait de ligne

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
fr_FR: Ignorer les lignes vides pour l'annonce du retrait de ligne

en: Ignore mouse input from other &applications
fr_FR: Ignorer les commandes de souris d'autres &applications

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
fr_FR: Dans le but d'améliorer NVDA dans le futur, NV Access souhaite recueillir des données d'utilisation sur les copies actives de NVDA.
    
    Ces données incluent la version du Système d'Exploitation, la version de NVDA, la langue, le pays d'origine, plus certains paramètres de configuration NVDA tels que le synthétiseur courant, le terminal braille et la table braille. Aucun contenu vocal ou braille ne sera jamais envoyé à NV Access.  Veuillez consulter le guide de l'utilisateur pour la liste des données actuellement recueillies.
    
    Souhaitez-vous autoriser NV Access à recueillir périodiquement ces données dans le but d'améliorer NVDA ?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
fr_FR: Inclure les données du Consortium &Unicode (incluant les emoji) dans le traitement des caractères et symboles

en: Include l&ayout tables
fr_FR: Inclure les tables de &visualisation

en: Incompatible Add-ons
fr_FR: Extensions incompatibles

en: Incompatible add-ons
fr_FR: Extensions incompatibles

en: Incompatible reason
fr_FR: Raison d'incompatibilité

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
fr_FR: Augmenter la valeur du paramètre courant dans la boucle des paramètres synthétiseur

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
fr_FR: Augmenter la valeur du paramètre courant dans la boucle des paramètres du synthétiseur d'un interval plus important

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Input Composition
fr_FR: Composition de Saisie (Caractères Asiatiques)

en: Input Gestures
fr_FR: Gestes de commandes

en: Input Message is {message}
fr_FR: Le Message d'Entrée est {message}

en: Input Message is {title}: {message}
fr_FR: Le Message d'Entrée est {title} : {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
fr_FR: Saisir les points braille au moyen du clavier braille

en: Install NVDA
fr_FR: Installer NVDA

en: Install pending &update
fr_FR: &Installer la mise à jour en attente

en: Install pending update
fr_FR: Installer la mise à jour en attente

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
fr_FR: L'installation de {summary} {version} a été bloquée. La version minimum de NVDA requise pour cette extension est {minimumNVDAVersion}, votre version courante de NVDA est {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
fr_FR: Installation de l'extension en cours

en: Installing NVDA
fr_FR: Installation de NVDA en cours

en: Insufficient Privileges
fr_FR: Privilèges insuffisants

en: International Phonetic Alphabet
fr_FR: Alphabet Phonétique International

en: Invalid configuration
fr_FR: Configuration invalide

en: Irish grade 1
fr_FR: Irlandais intégral

en: Irish grade 2
fr_FR: Irlandais abrégé

en: Israeli grade 1
fr_FR: Israélien intégral

en: Italian 6 dot computer braille
fr_FR: Italien Braille informatique 6 points

en: Italian 8 dot computer braille
fr_FR: Italien Braille informatique 8 points

en: Italic off
fr_FR: Italique désactivé

en: Italic on
fr_FR: Italique activé

en: Japanese (Kantenji) literary braille
fr_FR: Japonais (Kantenji) braille littéraire

en: Justified
fr_FR: Justifié

en: Kannada grade 1
fr_FR: Kannada intégral

en: Kashmiri grade 1
fr_FR: Kashmiri intégral

en: Kazakh grade 1
fr_FR: kazakhe intégral

en: Key words:
fr_FR: Mots clés :

en: Keyboard
fr_FR: Clavier

en: Khmer grade 1
fr_FR: khmer intégral

en: Kinyarwanda literary braille
fr_FR: Kinyarwanda Braille littéraire

en: Korean grade 1
fr_FR: Coréen intégral

en: Korean grade 1 (2006)
fr_FR: Coréen intégral (2006)

en: Korean grade 2
fr_FR: Coréen abrégé

en: Korean grade 2 (2006)
fr_FR: Coréen abrégé (2006)

en: L&icense
fr_FR: &Licence

en: L&ogging level:
fr_FR: &Niveau de journalisation :

en: Lan&dmarks
fr_FR: R&égions

en: Lan&dmarks and regions
fr_FR: Repères et R&égions

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Language Configuration Change
fr_FR: Changement de Configuration de Langue

en: Lao Grade 1
fr_FR: Laotien intégral

en: Latvian grade 1
fr_FR: Letton intégral

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left aligned
fr_FR: Aligné à gauche

en: Left click
fr_FR: Clic gauche

en: Left mouse button lock
fr_FR: Verrouiller le bouton gauche de la souris

en: Left mouse button unlock
fr_FR: Déverrouiller le bouton gauche de la souris

en: Legacy
fr_FR: Héritée

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
fr_FR: Entrée de légendes pour les séries {seriesName}, {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
fr_FR: Entrée de légende {legendEntryIndex} sur {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
fr_FR: Clé de légendes pour les séries {seriesName}, {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Level
fr_FR: Niveau

en: License Agreement
fr_FR: Accord de licence

en: Lin&ks
fr_FR: Lie&ns

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Line &indentation reporting:
fr_FR: Annonce de la mise en retrait des li&gnes :

en: Line &numbers
fr_FR: Numéros de &ligne

en: Line with Markers
fr_FR: Ligne avec Marqueurs

en: Linear
fr_FR: Linéaire

en: Link has no apparent destination
fr_FR: Le lien n'a pas de destination apparente

en: Lists various types of elements in this document
fr_FR: Dresser la liste de différents types d'éléments dans le document courant

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
fr_FR: Dresser la liste de différents types d'éléments dans cette feuille de calcul

en: Lithuanian 6 dot
fr_FR: Lithuanien 6 points

en: Lithuanian 8 dot
fr_FR: Lithuanien 8 points

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
fr_FR: Charger le tampon virtuel Chromium lorsque le document est occupé.

en: Loading NVDA. Please wait...
fr_FR: Chargement de NVDA. Veuillez patienter...

en: Loading document...
fr_FR: Chargement du document...

en: Lock screen not secure while using NVDA
fr_FR: L'écran de verrouillage n'est pas sécurisé lors de l'utilisation de NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
fr_FR: Verrouiller ou déverrouiller le bouton gauche de la souris

en: Locks or unlocks the right mouse button
fr_FR: Verrouiller ou déverrouiller le bouton droit de la souris

en: Log
fr_FR: Journal

en: Log fragment copied to clipboard
fr_FR: Fragment de journal copié dans le presse-papiers

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
fr_FR: Position de début du fragment de journal marquée, appuyez à nouveau pour copier dans le presse-papiers

en: Log is unavailable
fr_FR: Le journal n'est pas disponible

en: Logarithmic
fr_FR: Logarithmique

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
fr_FR: Récupérer, pour les développeurs, des informations utiles concernant l'objet navigateur courant puis activer la visionneuse de journal pour que l'information puisse être examinée

en: Luganda literary braille
fr_FR: Luganda Braille littéraire

en: Major Gridlines
fr_FR: Quadrillage majeur

en: Make screen black (immediate effect)
fr_FR: Rendre l'écran noir (effet immédiat)

en: Malay grade 2
fr_FR: Malayalam abrégé

en: Malayalam grade 1
fr_FR: Malayalam intégral

en: Manipuri grade 1
fr_FR: Manipuri intégral

en: Manual Activation
fr_FR: Activation manuelle

en: Manual activate
fr_FR: Activation manuelle

en: Manual activation
fr_FR: Activation manuelle

en: Manual deactivate
fr_FR: Désactivation manuelle

en: Marathi grade 1
fr_FR: Marathi intégral

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
fr_FR: Marquer la fin actuelle du journal comme début du fragment de journal à copier par un second appui.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
fr_FR: Marquer la position actuelle du curseur de revue comme début du texte à sélectionner ou copier

en: Master Thumbnails
fr_FR: Miniatures de masques

en: Math interaction not supported.
fr_FR: Interaction mathématique non supportée.

en: Media Clip placeholder
fr_FR: Espace réservé de Clip Média

en: Message &timeout (sec)
fr_FR: &Durée d'affichage des messages (sec)

en: Microsoft Sound Mapper
fr_FR: Mappeur de Sons Microsoft

en: Minor Gridlines
fr_FR: Quadrillage mineur

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
fr_FR: Modes disponibles dans la commande 'Faire défiler les modes de séparation du son'

en: Modes available in the Cycle speech mode command
fr_FR: Modes disponibles dans la commande Faire défiler les modes de parole

en: Mongolian grade 1
fr_FR: Mongol intégral

en: Mongolian grade 2
fr_FR: Mongol abrégé

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
fr_FR: La plupart des commandes de NVDA nécessitent de maintenir la touche NVDA enfoncée tout en appuyant sur d'autres touches.
    Par défaut, les touches Insertion et Insertion du pavé numérique peuvent toutes deux être utilisées comme touche NVDA.
    Vous pouvez aussi configurer NVDA pour utiliser la touche Verrouillage Majuscule comme touche NVDA.
    Appuyez sur NVDA+n à tout moment pour activer le menu NVDA.
    Depuis ce menu, vous pouvez configurer NVDA, obtenir de l'aide et accéder à d'autres fonctions de NVDA.

en: Mouse
fr_FR: Souris

en: Mouse text unit resolution %s
fr_FR: Résolution d'&unités de texte pour la souris : %s

en: Mouse tracking off
fr_FR: Suivi de la souris désactivé

en: Mouse tracking on
fr_FR: Suivi de la souris activé

en: Move focus
fr_FR: Déplacer le focus

en: Move navigator object to mouse
fr_FR: Déplacer l'objet navigateur vers la souris

en: Move system caret when ro&uting review cursor
fr_FR: Déplacer le curseur système lors du r&outage du curseur de revue

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
fr_FR: Amener le curseur de revue à la position marquée comme début du texte à sélectionner ou copier

en: Move to focus
fr_FR: Aller au focus

en: Move to the next result
fr_FR: Aller au résultat suivant

en: Move to the previous result
fr_FR: Aller au résultat précédent

en: Moved above %s
fr_FR: Déplacé au-dessus de %s

en: Moved above blank paragraph
fr_FR: Déplacé au-dessus du paragraphe vide

en: Moved below %s
fr_FR: Déplacé sous %s

en: Moved below blank paragraph
fr_FR: Déplacé sous le paragraphe vide

en: Movement by page not supported
fr_FR: Déplacement par page non pris en charge

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
fr_FR: Aller à la fin de l'élément de conteneur tel qu'une liste ou un tableau

en: Moves the braille display to the current focus
fr_FR: Amener l'afficheur braille au focus courant

en: Moves the braille display to the next line
fr_FR: Amener l'afficheur braille à la ligne suivante

en: Moves the braille display to the previous line
fr_FR: Amener l'afficheur braille à la ligne précédente

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
fr_FR: Déplacer le focus de l'objet embarqué actuel vers le document qui le contient

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
fr_FR: Déplacer le pointeur de la souris vers l'objet navigateur courant

en: Moves the navigator object and focus to the first row
fr_FR: Amener l'objet navigateur et le focus à la première ligne

en: Moves the navigator object and focus to the last row
fr_FR: Amener l'objet navigateur et le focus à la dernière ligne

en: Moves the navigator object and focus to the next row
fr_FR: Amener l'objet navigateur et le focus à la ligne suivante

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
fr_FR: Amener l'objet navigateur et le focus à la ligne précédente

en: Moves the navigator object to the first column
fr_FR: Amener l'objet navigateur à la première colonne

en: Moves the navigator object to the first object inside it
fr_FR: Amener l'objet navigateur au premier objet qu'il contient

en: Moves the navigator object to the last column
fr_FR: Amener l'objet navigateur à la dernière colonne

en: Moves the navigator object to the next column
fr_FR: Amener l'objet navigateur à la colonne suivante

en: Moves the navigator object to the next object
fr_FR: Amener l'objet navigateur à l'objet suivant

en: Moves the navigator object to the object containing it
fr_FR: Amener l'objet navigateur à l'objet le contenant

en: Moves the navigator object to the previous column
fr_FR: Amener l'objet navigateur à la colonne précédente

en: Moves the navigator object to the previous object
fr_FR: Amener l'objet navigateur à l'objet précédent

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue à la dernière ligne de l'objet navigateur courant et la lire

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue au premier caractère de la ligne sur laquelle il se trouve dans l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue au dernier caractère de la ligne sur laquelle il se trouve dans l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue au caractère suivant de l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue à la ligne suivante de l'objet navigateur courant et la lire

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue à la page suivante de l'objet navigateur courant et la lire

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue au mot suivant de l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue au caractère précédent de l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue à la ligne précédente de l'objet navigateur courant et la lire

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue à la page précédente de l'objet navigateur courant et la lire

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue au mot précédent de l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
fr_FR: Amener le curseur de revue en haut de l'objet navigateur courant et le lire

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
fr_FR: Aller au paramètre suivant dans la boucle des paramètres synthétiseur

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
fr_FR: Aller à l'objet suivant dans une représentation à plat de la hiérarchie de l'objet de navigation

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
fr_FR: Aller au paramètre précédent dans la boucle des paramètres synthétiseur

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
fr_FR: Aller à l'objet précédent dans une représentation à plat de la hiérarchie de l'objet de navigation

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
fr_FR: Aller au début de l'élément de conteneur tel qu'une liste ou un tableau

en: Moving Average
fr_FR: Moyenne mobile

en: Multi line break
fr_FR: Saut de plusieurs lignes

en: N&otes
fr_FR: No&tes

en: NV Access &shop
fr_FR: &Boutique NV Access

en: NV Access &web site
fr_FR: Page &web de NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
fr_FR: NVDA  Recueil de Données d'Utilisation

en: NVDA &Language (requires restart):
fr_FR: &Langue de NVDA (nécessite un redémarrage pour prendre pleinement effet) :

en: NVDA Braille Viewer
fr_FR: Visionneuse Braille de NVDA

en: NVDA Development
fr_FR: Développement de NVDA

en: NVDA Log Viewer
fr_FR: Visionneuse du journal de NVDA

en: NVDA Message
fr_FR: Message de NVDA

en: NVDA Python Console
fr_FR: Console Python de NVDA

en: NVDA Settings
fr_FR: Paramètres de NVDA

en: NVDA Speech Viewer
fr_FR: Visionneuse de parole de NVDA

en: NVDA Update
fr_FR: Mise à jour de NVDA

en: NVDA add-on package
fr_FR: Paquet d'extension de NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
fr_FR: NVDA dans les deux canaux et applications à gauche

en: NVDA in both channels and applications on the right
fr_FR: NVDA dans les deux canaux et les applications à droite

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
fr_FR: NVDA est incapable de déterminer si Windows est verrouillé. Pendant que cette instance de NVDA est en cours d'exécution, votre bureau ne sera pas sécurisé lorsque Windows sera verrouillé. Le redémarrage de Windows peut résoudre ce problème. Si cette erreur persiste, il est recommandé de désactiver l'écran de verrouillage Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
fr_FR: NVDA ne peut pas supprimer ou remplacer un fichier.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
fr_FR: NVDA doit être redémarré pour que la nouvelle langue prenne effet.

en: NVDA on the left and applications in both channels
fr_FR: NVDA à gauche et applications dans les deux canaux

en: NVDA on the left and applications on the right
fr_FR: NVDA à gauche et applications à droite

en: NVDA on the right and applications in both channels
fr_FR: NVDA à droite et applications dans les deux canaux

en: NVDA on the right and applications on the left
fr_FR: NVDA à droite et applications à gauche

en: NVDA settings
fr_FR: Paramètres de NVDA

en: NVDA started
fr_FR: NVDA démarré

en: NVDA version {version} is available.
fr_FR: NVDA version {version} est disponible

en: NVDA web site
fr_FR: Site Web de NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
fr_FR: La langue d'interface de NVDA est maintenant forcée depuis la ligne de commande. Au prochain redémarrage, la langue enregistrée dans la configuration de NVDA sera utilisée à la place.

en: Native app selection mode disabled
fr_FR: Mode de sélection native de l'application désactivé

en: Native app selection mode enabled
fr_FR: Mode de sélection native de l'application activé

en: Native input
fr_FR: Saisie native

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
fr_FR: Le mode de sélection native ne peut pas être désactivé dans ce document en mode navigation

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
fr_FR: Mode de sélection native non pris en charge dans ce document en mode navigation

en: Native selection mode unsupported in this document
fr_FR: Mode de sélection natif de l'application non pris en charge dans ce document

en: Navigating by sentence not supported in this document
fr_FR: La navigation par phrases n'est pas supportée dans ce document

en: Nepali grade 1
fr_FR: Népalais intégral

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New Profile
fr_FR: Nouveau Profil

en: New name:
fr_FR: Nouveau nom :

en: Newsgroup:
fr_FR: Groupe de discussion :

en: No
fr_FR: Non

en: No Series defined.
fr_FR: Aucune Série définie.

en: No action
fr_FR: Pas d'action

en: No additional details
fr_FR: Pas de détails supplémentaires

en: No braille
fr_FR: Pas de braille

en: No caret
fr_FR: Pas de point d'insertion

en: No comment thread on this cell
fr_FR: Pas de fil de commentaire sur cette cellule

en: No comments
fr_FR: Pas de commentaire.

en: No containing object
fr_FR: Pas d'objet contenant

en: No ducking
fr_FR: Pas d'atténuation

en: No emoji
fr_FR: Pas d'emoji

en: No focus
fr_FR: Pas de focus

en: No formatting information
fr_FR: Pas d'information de mise en forme

en: No help available here.
fr_FR: Pas d'aide disponible ici.

en: No location information
fr_FR: Pas d'information de position

en: No long description
fr_FR: Pas de description longue

en: No message yet
fr_FR: Pas encore de message

en: No navigator object
fr_FR: Pas d'objet navigateur

en: No new log entry to copy
fr_FR: Pas de nouvelle entrée de journal à copier

en: No next
fr_FR: Pas d'objet suivant

en: No next different style text
fr_FR: aucun texte suivant de style différent

en: No next paragraph
fr_FR: Aucun paragraphe suivant

en: No next review mode
fr_FR: Aucun mode de revue suivant

en: No next same style text
fr_FR: aucun texte suivant de même style

en: No note on this cell
fr_FR: Pas de note sur cette cellule

en: No notes
fr_FR: Pas de notes

en: No objects inside
fr_FR: Pas d'objets inclus

en: No previous
fr_FR: Pas d'objet précédent

en: No previous different style text
fr_FR: Aucun texte précédent de style différent

en: No previous paragraph
fr_FR: Aucun paragraphe précédent

en: No previous review mode
fr_FR: Aucun mode de revue précédent

en: No previous same style text
fr_FR: Aucun texte précédent de même style

en: No progress bar updates
fr_FR: Aucune mise à jour de barre de progression

en: No selection
fr_FR: Aucune sélection

en: No settings
fr_FR: Pas de paramètres

en: No shortcut key
fr_FR: Pas de raccourci clavier

en: No speech
fr_FR: pas de parole

en: No start marker set
fr_FR: Pas de marque de début

en: No status line found
fr_FR: Ligne d'état non trouvée

en: No symbol replacement
fr_FR: Aucun symbole de remplacement

en: No system battery
fr_FR: Pas de batterie

en: No text to copy
fr_FR: Pas de texte à copier

en: No title
fr_FR: Pas de titre

en: No track playing
fr_FR: Pas de piste en cours

en: No update available.
fr_FR: Aucune mise à jour disponible

en: No user guide found.
fr_FR: Guide de l'utilisateur non trouvé.

en: No&tes and comments
fr_FR: No&tes et commentaires

en: Normal view
fr_FR: Affichage normal

en: Northern Kurdish grade 0
fr_FR: Kurde du Nord grade 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
fr_FR: Norvégien Braille informatique 8 points

en: Norwegian grade 0
fr_FR: Norvégien grade 0

en: Norwegian grade 1
fr_FR: Norvégien intégral

en: Norwegian grade 2
fr_FR: Norvégien abrégé

en: Norwegian grade 3
fr_FR: Norvégien grade 3

en: Not a link.
fr_FR: Pas un lien.

en: Not in a container
fr_FR: Pas dans un conteneur

en: Not in a table cell
fr_FR: pas dans une cellule de tableau

en: Not in table
fr_FR: Pas dans un tableau

en: Not math
fr_FR: Non mathématique

en: Not on a note
fr_FR: Pas sur une note

en: Not supported in this document
fr_FR: Non supporté dans ce document

en: Not supported in this document.
fr_FR: Non supporté dans ce document.

en: Notes Master view
fr_FR: Masque de notes

en: Notes page
fr_FR: Page de notes

en: Nothing
fr_FR: Rien

en: Notify
fr_FR: Notifier

en: Notify for &pending update on startup
fr_FR: Au démarrage, avertir d'une &mise à jour en attente

en: Number format: {0}
fr_FR: Format des nombres : {0}

en: Object Presentation
fr_FR: Présentation des Objets

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
fr_FR: Limites de l'objet positionnées à {left:.1f} pour cent de la gauche de l'écran, {top:.1f} pour cent du haut de l'écran, sa largeur est de {width:.1f} pour cent de l'écran, sa hauteur est de {height:.1f} pour cent de l'écran

en: Object has no location
fr_FR: L'objet n'a pas de position

en: Object navigation
fr_FR: Navigation par objet

en: Object placeholder
fr_FR: Espace réservé d'objet

en: Object review
fr_FR: Revue de l'objet

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: Au-dessous de la diapositive de {distance:.3g} point
fr_FR[1]: Au-dessous de la diapositive de {distance:.3g} points

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: À gauche de la diapositive de {distance:.3g} point
fr_FR[1]: À gauche de la diapositive de {distance:.3g} points

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: À droite de la diapositive de {distance:.3g} point
fr_FR[1]: À droite de la diapositive de {distance:.3g} points

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: Au-dessus de la diapositive de {distance:.3g} point
fr_FR[1]: Au-dessus de la diapositive de {distance:.3g} points

en: Only when scrolling back
fr_FR: Seulement lors d'un défilement arrière

en: Only when tethered automatically
fr_FR: Seulement quand le braille suit automatiquement

en: Open developer scratchpad directory
fr_FR: Ouvrir le répertoire Bloc-notes du Développeur

en: Open-High-Low-Close
fr_FR: Ouverture-Max-Min-Clôture

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
fr_FR: Ouvrir le répertoire de configuration de l'utilisateur courant

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
fr_FR: Ouvrir l'outil d'inspection du GUI. Utilisé pour obtenir plus d'informations sur l'état des composants du GUI.

en: Opens the note editing dialog
fr_FR: Ouvrir le dialogue d'édition de note

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
fr_FR: Séries Optelec ALVA 6/convertisseur de protocole

en: Options:
fr_FR: Options :

en: Org Chart placeholder
fr_FR: Espace réservé d'organigramme

en: Organisation:
fr_FR: Organisation :

en: Oriya grade 1
fr_FR: Oriya intégral

en: Out of table
fr_FR: Hors du tableau

en: Outline view
fr_FR: Mode plan

en: Output pane cleared
fr_FR: Volet de sortie effacé

en: Package
fr_FR: Paquet

en: Page {pageNumber}
fr_FR: Pagee {pageNumber}

en: Pages and spacing
fr_FR: Pages et espacements

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
fr_FR: Papenmeier BRAILLEX modèles récents

en: Papenmeier BRAILLEX older models
fr_FR: Papenmeier BRAILLEX modèles anciens

en: Pass next key through
fr_FR: Passer la touche suivante directement à l'application

en: Pattern
fr_FR: Mot réel

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
fr_FR: Exécuter l'action par défaut sur l'objet navigateur courant. (Par exemple: appuyer s'il s'agit d'un bouton)

en: Periodically &refresh recognized content
fr_FR: &Actualiser périodiquement le contenu reconnu

en: Persian 8 dot computer braille
fr_FR: Perse Braille informatique 8 points

en: Persian grade 1
fr_FR: Perse intégral

en: Picture placeholder
fr_FR: Espace réservé d'image

en: Pie
fr_FR: Camembert

en: Pie of Pie
fr_FR: Camembert de Camembert

en: Pivot Chart Drop Zone
fr_FR: Zone de dépôt de graphique à pivot

en: Pivot Chart Field Button
fr_FR: Bouton de champ de graphique à pivot

en: Play a sound for logged e&rrors:
fr_FR: Jouer un son pour les e&rreurs journalisées :

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
fr_FR: &Jouer un son quand les auto-suggestions apparaissent

en: Play sound for &spelling errors while typing
fr_FR: Jouer un son pour les fautes d'&orthographe pendant la frappe

en: Please Donate
fr_FR: Faites un don s'il vous plaît

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
fr_FR: Veuillez désactiver le rideau d'écran avant d'utiliser la reconnaissance optique de caractères de Windows

en: Please press OK to start the installed copy.
fr_FR: Veuillez appuyer sur OK pour lancer la copie installée.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
fr_FR: Veuillez indiquer le répertoire où créer la copie portable.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
fr_FR: Veuillez spécifier le chemin absolu où la copie portable doit être créée. Il peut inclure des variables système (%temp%, %homepath%, etc.).

en: Please wait
fr_FR: Veuillez patienter

en: Please wait while NVDA is being installed
fr_FR: Veuillez patienter durant l'installation de NVDA

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
fr_FR: Veuillez patienter pendant que NVDA essaie de corriger les enregistrements COM de votre système.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
fr_FR: Veuillez patienter durant la création d'une copie portable de NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
fr_FR: Veuillez patienter pendant que les paramètres sont copiés dans la configuration système.

en: Please wait while the add-on is being installed.
fr_FR: Veuillez patienter durant l'installation de l'extension.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
fr_FR: Veuillez patienter durant la mise à jour de NVDA

en: Plot area
fr_FR: Zone de traçage

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
fr_FR: Hauteur interne de la zone de traçage : {plotAreaInsideHeight:.0f}, largeur interne : {plotAreaInsideWidth:.0f}, haut interne : {plotAreaInsideTop:.0f}, gauche interne : {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
fr_FR: Connecté

en: Plugins reloaded
fr_FR: Modules rechargés

en: Polish 8 dot computer braille
fr_FR: Polonais Braille informatique 8 points

en: Polish literary braille
fr_FR: Polonais Braille littéraire

en: Portable Copy Exists
fr_FR: Copie portable existante

en: Portable copy creation cancelled.
fr_FR: Création de copie portable annulée.

en: Portable directory:
fr_FR: Répertoire portable :

en: Portuguese 8 dot computer braille
fr_FR: Portugais Braille informatique 8 points

en: Portuguese grade 1
fr_FR: Portugais intégral

en: Portuguese grade 2
fr_FR: Portugais abrégé

en: Positioned at {x}, {y}
fr_FR: Positionné à {x}, {y}

en: Power
fr_FR: Puissance

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
fr_FR: Affiche, en mode navigation, les informations de mise en forme pour la position courante du curseur de revue

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
fr_FR: Afficher, en mode navigation, les informations de mise en forme pour le texte sous le curseur applicatif.

en: Preserve
fr_FR: Préserver

en: Press twice to copy or reset the start marker
fr_FR: Pressez deux fois pour copier ou réinitialisez le marqueur de début

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
fr_FR: Amener le focus clavier à l'objet navigateur courant, deux appuis: amener le curseur système au curseur de revue

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
fr_FR: Un appui : Rétablir la configuration au dernier état sauvegardé. Trois appuis: rétablir les paramètres par défaut

en: Primary Category Axis
fr_FR: Axe des catégories primaires

en: Primary Series Axis
fr_FR: Axe des séries primaires

en: Primary Value Axis
fr_FR: Axe des valeurs primaires

en: Primary footer
fr_FR: pied de page primaire

en: Primary header
fr_FR: En-tête primaire

en: Print Preview
fr_FR: Aperçu avant impression

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Profile Triggers
fr_FR: Déclencheurs de Profil

en: Profile name:
fr_FR: Nom du profil :

en: Progress &bar output:
fr_FR: Suivi des &barres de progression :

en: Punctuation/symbol &level:
fr_FR: Niveau de &ponctuations et symboles :

en: Punjabi grade 1
fr_FR: Penjabi intégral

en: Python Console
fr_FR: Console Python

en: Quits NVDA!
fr_FR: Quitter NVDA !

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
fr_FR: RVB rouge {rgb.red}, vert {rgb.green}, bleu {rgb.blue}

en: Radar Axis Labels
fr_FR: Étiquettes d'axe du radar

en: Radar with Data Markers
fr_FR: Radar avec Marqueurs de Données

en: Rate boos&t
fr_FR: Débi&t accéléré

en: Re&move
fr_FR: &Supprimer

en: Re-&download update
fr_FR: Re-&télécharger la mise à jour

en: Read by &paragraph
fr_FR: Lire par p&aragraphe

en: Reads all controls in the active window
fr_FR: Annoncer tous les contrôles dans la fenêtre active

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
fr_FR: Lire à partir du curseur de revue jusqu'à la fin du texte en faisant suivre le curseur de revue

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
fr_FR: Lire en partant du curseur système jusqu'à la fin du texte en faisant suivre le curseur système

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
fr_FR: Lit la colonne verticalement de la cellule actuelle vers le bas jusqu'à la dernière cellule de la colonne.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
fr_FR: Lit la barre d'état de l'application en cours et y amène l'objet navigateur.

en: Reads the current application status bar.
fr_FR: Lit la barre d'état de lapplication en cours

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
fr_FR: Lire la barre d'état de l'application courante. Deux appuis: épeler l'information. Trois appuis: copier la barre d'état dans le presse-papiers

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
fr_FR: Lit la colonne actuelle verticalement de haut en bas sans déplacer le curseur système.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
fr_FR: Lit la ligne actuelle horizontalement de gauche à droite sans déplacer le curseur système.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
fr_FR: Lit la ligne horizontalement de la cellule actuelle vers la droite jusqu'à la dernière cellule de la ligne.

en: Recognition &language:
fr_FR: &Langue de reconnaissance

en: Recognition failed
fr_FR: La reconnaissance a échoué

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
fr_FR: Reconnaître le contenu de l'objet navigateur courant par la reconnaissance optique de caractères de Windows

en: Recognizing
fr_FR: Reconnaissance en cours

en: Refresh	F5
fr_FR: réactualiser	F5

en: Refreshed
fr_FR: Réactualisé

en: Refreshes the document content
fr_FR: Réactualiser le contenu du document

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
fr_FR: Enregi&strement des événements et modifications de propriété UI Automation

en: Regular &expression
fr_FR: E&xpression régulière

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
fr_FR: Erreur d'Expression Régulière dans le champ Modèle : "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
fr_FR: Erreur d'Expression Régulière dans le champ Remplacement : "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
fr_FR: Expression régulière pour la navigation par paragraphes de texte

en: Reload plugins
fr_FR: Recharger les modules

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
fr_FR: Recharger les modules globaux et applicatifs sans redémarrer NVDA, ce qui peut être utile pour les développeurs

en: Remaining time not available
fr_FR: Temps restant indisponible

en: Remind me &later
fr_FR: &Me le rappeler plus tard

en: Remove all
fr_FR: Tout supprimer

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
fr_FR: Ligne {rowNumber} colonne {columnNumber}  supprimé des titres de colonnes

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
fr_FR: Ligne {rowNumber} colonne {columnNumber}  supprimé des titres de lignes

en: Removed {address}    from column headers
fr_FR: {address}    supprimée des titres de colonnes

en: Removed {address}    from row headers
fr_FR: {address}    supprimée des titres de lignes

en: Rename Profile
fr_FR: Renommer le profil

en: Replacement
fr_FR: Remplacement

en: Report &notifications
fr_FR: Annoncer les &notifications

en: Report &object when mouse enters it
fr_FR: Annoncer l'&objet quand la souris y entre

en: Report &tooltips
fr_FR: Annoncer les &suggestions

en: Report '&Normalized' when navigating by character
fr_FR: Annoncer '&Normalisé' lors de la navigation par caractère

en: Report 'has details' for structured annotations
fr_FR: Annoncer "contient des détails" pour les annotations structurées

en: Report aria-description always
fr_FR: Toujours annoncer la description aria

en: Report backg&round progress bars
fr_FR: Suivre les barres de progression en arrière-&plan

en: Report cell borders {mode}
fr_FR: annonce des bordures de cellules {mode}

en: Report changes to the &composition string
fr_FR: Annoncer les changements dans la chaîne de &composition

en: Report changes to the &reading string
fr_FR: Annoncer les changements dans la chaîne en cours de &lecture

en: Report dynamic &content changes
fr_FR: Annoncer les changements dynamiques de &contenu

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
fr_FR: Signaler les chan&gements de mise en forme après le curseur (peut dégrader les performances)

en: Report line indentation {mode}
fr_FR: annonce du retrait des lignes {mode}

en: Report live regions:
fr_FR: Signaler les régions actives

en: Report mouse &shape changes
fr_FR: Annoncer les changements de &forme de la souris

en: Report object &descriptions
fr_FR: Annoncer la &description de l'objet

en: Report object &position information
fr_FR: Annoncer le &rang de l'objet dans une liste

en: Report object shortcut &keys
fr_FR: Annoncer les raccourcis &clavier des objets

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
fr_FR: Annoncer le résumé de tous les détails d'annotation au niveau du curseur système.

en: Report table headers {mode}
fr_FR: Annonce des en-têtes de tableaux {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
fr_FR: Indique l'URL de destination du lien à la position du curseur ou du focus. Un double appui affiche l'URL dans une fenêtre pour un examen plus facile.

en: Report transparent color values
fr_FR: Annoncer la valeur des couleurs transparentes

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
fr_FR: Annoncer l'état de la batterie et le temps restant si l'adaptateur secteur n'est pas connecté

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
fr_FR: Annoncer les informations de mise en forme pour la position courante du curseur de revue

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
fr_FR: Annoncer les informations de mise en forme à la position actuelle du curseur de revue. Deux appuis: présenter l'information en mode navigation

en: Reports formatting info for the text under the caret.
fr_FR: Annoncer les informations de mise en forme pour le texte sous le curseur applicatif.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
fr_FR: Annoncer les informations de mise en forme à la position actuelle du curseur applicatif. Deux appuis: présenter l'information en mode navigation

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
fr_FR: Annoncer les informations de mise en forme pour le texte sous cette cellule braille

en: Reports information about the location of the current navigator object.
fr_FR: Annoncer des informations sur l'emplacement de l'objet navigateur actuel.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
fr_FR: Annoncer des informations sur la position de l'objet actuellement en focus.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
fr_FR: Annoncer des informations sur la position du texte sous le signe d'insertion, ou la position de l'objet actuellement en focus s'il n'y a pas de signe d'insertion.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
fr_FR: Annoncer des informations sur la position du texte sous le curseur de revue, ou la position de l'objet navigateur s'il n'y a pas de texte sous le curseur de revue.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
fr_FR: Annoncer des informations concernant la position du texte ou de l'objet sous le curseur système. Deux appuis: obtenir d'éventuels détails supplémentaires

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
fr_FR: Annoncer des informations concernant la position du texte ou de l'objet sous le curseur de revue. Deux appuis: obtenir d'éventuels détails supplémentaires

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
fr_FR: Annoncer le caractère de l'objet navigateur courant à la position du curseur de revue. Deux appuis: obtenir une description ou un exemple de ce caractère. Trois appuis: En donner la valeur numérique en décimal et hexadécimal

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
fr_FR: Annoncer la ligne courante sous le curseur d'application. Deux appuis: épeler la ligne. Trois appuis: épeler la ligne en code international

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
fr_FR: Annnoncer l'objet navigateur courant. Deux appuis: épeler l'information. trois appuis: copier le nom et le contenu de l'objet dans le presse-papiers

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
fr_FR: Annoncer le temps écoulé de la piste en cours, si disponible

en: Reports the length of the currently playing track, if any
fr_FR: Annoncer la durée de la piste en cours, si disponible

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
fr_FR: Annoncer la ligne de l'objet navigateur courant sur laquelle se trouve le curseur de revue. Deux appuis: épeler la ligne. Trois appuis: l'épeler en code international

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
fr_FR: Annoncer le nom du profil de configuration courant

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
fr_FR: Annoncer le nouvel objet ou contenu Sous votre doigt si la position de celui-ci a changé

en: Reports the note on the current cell
fr_FR: Annoncer la note de la cellule courante

en: Reports the note or comment thread on the current cell
fr_FR: Annoncer la note ou le fil de commentaires de la cellule courante

en: Reports the object and content directly under your finger
fr_FR: Annoncer l'objet et le contenu directement sous votre doigt

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
fr_FR: Annoncer l'objet ayant le focus. Deux appuis : épeler l'information. Trois appuis : l'épeler en code international.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
fr_FR: Annoncer le temps restant de la piste en cours, s'il y a lieu

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
fr_FR: Annoncer le raccourci clavier de l'objet actuellement en focus

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
fr_FR: Annonce le symbol sur lequel le curseur de revue est positionné. Deux appuis: afficher le symbol et sa prononciation pendant la navigation

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
fr_FR: Rapporte le texte du commentaire à la position du curseur système.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
fr_FR: Annoncer le texte dans le presse-papiers de Windows. Deux appuis : épeler cette information. Trois appuis : l'épeler en code international.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
fr_FR: Annoncer le titre de l'application en cours ou de la fenêtre en avant-plan. Deux appuis: épeler le titre. Trois appuis: copier le titre dans le presse-papiers

en: Reset all settings to default state
fr_FR: Remettre tous les paramètres à leur valeur par défaut

en: Reset all settings to saved state
fr_FR: Remettre tous les paramètres à l'état sauvegardé

en: Reset configuration to &factory defaults
fr_FR: Réinitialiser la configuration aux valeurs par &défaut

en: Reset gestures
fr_FR: Réinitialiser les gestes de commandes

en: Reset to factory &defaults
fr_FR: Réinitialiser aux valeurs par &défaut

en: Restart
fr_FR: Redémarrer

en: Restart &later
fr_FR: Redémarrer &plus tard

en: Restart &now
fr_FR: Redémarrer &maintenant

en: Restart NVDA
fr_FR: Redémarrer NVDA

en: Restart with add-ons disabled
fr_FR: Redémarrer avec les extensions désactivées

en: Restart with debug logging enabled
fr_FR: Redémarrer avec le journal activé en mode débogage

en: Restarts NVDA!
fr_FR: Redémarrer NVDA !

en: Restore defaults
fr_FR: Rétablir les paramètres par défaut

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Review Cursor
fr_FR: Curseur de Revue

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right aligned
fr_FR: Aligné à droite

en: Right click
fr_FR: Clic droit

en: Right mouse button locked
fr_FR: Bouton droit de la souris verrouillé

en: Right mouse button unlocked
fr_FR: Bouton droit de la souris déverrouillé

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Romanian 6 dot
fr_FR: Roumain 6 points

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
fr_FR: Amener le curseur à cette cellule braille ou activer l'objet sous cette cellule braille

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Rows and columns
fr_FR: Lignes et colonnes

en: Run COM Registration Fixing tool...
fr_FR: Exécuter l'outil de Correction des Enregistrements COM...

en: Russian computer braille
fr_FR: Russe Braille informatique

en: Russian contracted braille
fr_FR: Russe Braille abrégé

en: Russian literary braille
fr_FR: Russe Braille littéraire

en: Russian literary braille (detailed)
fr_FR: Russe Braille littéraire (détaillé)

en: Sanskrit grade 1
fr_FR: Sanskrit intégral

en: Save &as...	Ctrl+S
fr_FR: S&auvegarder sous...	Ctrl+S

en: Save As
fr_FR: Enregistrer Sous

en: Saves the current NVDA configuration
fr_FR: Sauvegarder la configuration courante de NVDA

en: Say &cap before capitals
fr_FR: Dire &majuscule après les majuscules

en: Say all
fr_FR: Dire tout

en: Scatter
fr_FR: Nuage de points

en: Scatter with Lines
fr_FR: Nuage de points avec lignes

en: Scatter with Lines and No Data Markers
fr_FR: Nuage de points avec lignes et sans marqueur de données

en: Scatter with Smoothed Lines
fr_FR: Nuage de points avec ligne lissée

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
fr_FR: Nuage de points avec ligne lissée et sans marqueur de données

en: Screen Curtain
fr_FR: Rideau d'Écran

en: Screen curtain disabled
fr_FR: Rideau d'écran désactivé

en: Screen curtain enabled
fr_FR: Rideau d'écran activé

en: Screen curtain not available
fr_FR: Rideau d'écran indisponible

en: Screen review
fr_FR: Revue de l'écran

en: Scroll down at the mouse position
fr_FR: Faire défiler vers le bas à la position de la souris

en: Scroll left at the mouse position
fr_FR: Faire défiler vers la gauche à la position de la souris

en: Scroll right at the mouse position
fr_FR: Faire défiler vers la droite à la position de la souris

en: Scroll up at the mouse position
fr_FR: Faires défiler vers le haut à la position de la souris

en: Scrolls the braille display back
fr_FR: Faire défiler l'afficheur braille en arrière

en: Scrolls the braille display forward
fr_FR: Faire défiler l'afficheur braille en avant

en: Secondary Category Axis
fr_FR: Axe des catégories secondaires

en: Secondary Series Axis
fr_FR: Axe des séries secondaires

en: Secondary Value Axis
fr_FR: Axe des valeurs secondaires

en: Secure Desktop
fr_FR: Bureau Sécurisé

en: Seika Braille Displays
fr_FR: Terminaux braille Seika

en: Seika Notetaker
fr_FR: Bloc-notes Braille Seika

en: Select Braille Display
fr_FR: Choisir l'Afficheur Braille

en: Select NVDA Modifier Keys
fr_FR: Choisir les touches NVDA

en: Select Synthesizer
fr_FR: Choisir le Synthétiseur

en: Select portable directory
fr_FR: Sélectionnez le répertoire de la copie portable

en: Select until the end of the current result
fr_FR: Sélectionner jusqu'à la fin du résultat courant

en: Select until the start of the current result
fr_FR: Sélectionner jusqu'au début du résultat courant

en: Selective
fr_FR: Sélectif

en: Sepedi grade 1
fr_FR: Sepedi intégral

en: Sepedi grade 2
fr_FR: Sepedi abrégé

en: Serbian Cyrillic grade 1
fr_FR: Serbe Cyrillique intégral

en: Serbian grade 1
fr_FR: Serbe intégral

en: Serial: {portName}
fr_FR: Série : {portName}

en: Series Lines
fr_FR: Lignes de séries

en: Series color: {colorName}
fr_FR: Couleur des Séries : {colorName}

en: Sesotho grade 1
fr_FR: Sésotho intégral

en: Sesotho grade 2
fr_FR: Sésotho abrégé

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
fr_FR: Définir l'en-tête de colonne. Un appui définit cette cellule comme premier en-tête de colonne pour toutes les cellules situées en dessous et à droite dans ce tableau. Deux appuis supprime l'en-tête de colonne en cours pour cette cellule.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
fr_FR: Définir l'en-tête de ligne. Un appui définit cette cellule comme premier en-tête de ligne pour toutes les cellules situées en dessous et à droite dans ce tableau. Deux appuis supprime l'en-tête de ligne en cours pour cette cellule.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
fr_FR: Définir ligne {rowNumber} colonne {columnNumber} comme début des titres de colonnes

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
fr_FR: Définir ligne {rowNumber} colonne {columnNumber} comme début des titres de lignes

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
fr_FR: Aller à la première valeur du paramètre courant dans la boucle des paramètres du synthétiseur

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
fr_FR: Aller à la dernière valeur du paramètre courant dans la boucle des paramètres du synthétiseur

en: Set {address} as start of column headers
fr_FR: {address} définie comme début de titres de colonnes

en: Set {address} as start of row headers
fr_FR: {address} définie comme début des titres de lignes

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
fr_FR: Définit la cellule courante comme début de l'en-tête de colonne. Un appui définit cette cellule comme premier titre de colonne pour toutes les cellules situées en dessous et à droite dans cette région. Deux appuis supprime le titre de colonne en cours pour cette cellule.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
fr_FR: Définit la cellule courante comme début de l'en-tête de ligne. Un appui définit cette cellule comme premier titre de ligne pour toutes les cellules situées en dessous et à droite dans cette région. Deux appuis supprime le titre de ligne en cours pour cette cellule.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
fr_FR: Amener l'objet navigateur au focus courant et le curseur de revue à la position du curseur si possible

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
fr_FR: Amener l'objet navigateur à l'objet actuellement sous le pointeur de la souris et le lire

en: Setswana grade 1
fr_FR: Setswana intégral

en: Setswana grade 2
fr_FR: Setswana abrégé

en: Setting HID keyboard simulation not supported
fr_FR: Simulation de clavier HID non supportée.

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Sheet {0}, {1}
fr_FR: Feuille {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
fr_FR: &Afficher les options d'arrêt en quittant NVDA

en: Show indefinitely
fr_FR: Indéfiniment

en: Show messages
fr_FR: &Affichage des message

en: Show se&lection
fr_FR: Afficher la sé&lection

en: Shows NVDA's audio settings
fr_FR: Afficher les paramètres audio de NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
fr_FR: Afficher les paramètres Braille de NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
fr_FR: Afficher les paramètre du mode navigation de NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
fr_FR: Afficher les paramètres de mise en forme des documents de NVDA

en: Shows NVDA's general settings
fr_FR: Afficher les paramètres généraux de NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
fr_FR: Afficher les paramètres de Composition de Saisie de NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
fr_FR: Afficher les paramètres Clavier de NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
fr_FR: Afficher les paramètres de souris de NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
fr_FR: Afficher les paramètres de présentation des objets de NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
fr_FR: Afficher les paramètres du curseur de revue de NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
fr_FR: Afficher les paramètres de parole de NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
fr_FR: Afficher les options relatives au texte sélectionné ou au texte sous le curseur

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
fr_FR: Afficher le dialogue de configuration des profils de NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
fr_FR: Afficher le dialogue de sélection de l'afficheur braille de NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
fr_FR: Afficher le dialogue  Dictionnaire par défaut de NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
fr_FR: Afficher le dialogue Gestes de commandes de NVDA

en: Shows the NVDA menu
fr_FR: Afficher le menu NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
fr_FR: Afficher le dialogue Prononciation des ponctuations et symboles de NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
fr_FR: Afficher le dialogue sélection du synthétiseur de NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
fr_FR: Afficher le dialogue Dictionnaire temporaire de NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
fr_FR: Afficher le dialogue Dictionnaire de la voix de NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
fr_FR: Afficher la description longue à cette position s'il y en a une

en: Simple review mode off
fr_FR: Mode de revue simple désactivé

en: Simple review mode on
fr_FR: Mode de revue simple activé

en: Single letter navigation off
fr_FR: Navigation par une seule lettre désactivée

en: Single letter navigation on
fr_FR: Navigation par une seule lettre activée

en: Single line break
fr_FR: Un saut de ligne

en: Single line spacing
fr_FR: Interligne simple

en: Sleep mode off
fr_FR: Mode veille désactivé

en: Sleep mode on
fr_FR: Mode veille activé

en: Slice color: {colorName}
fr_FR: Couleur des Sections : {colorName}

en: Slide Master view
fr_FR: Mode Masque des diapositives

en: Slide Number placeholder
fr_FR: Espace réservé de numéro de diapositive

en: Slide Show - complete
fr_FR: Diaporama - terminé

en: Slide Sorter view
fr_FR: Mode Trieuse de diapositives

en: Slide show - {slideName}
fr_FR: Diaporama - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
fr_FR: Notes du diaporama - {slideName}

en: Slide view
fr_FR: Mode Diapositive

en: Slide {slideNumber}
fr_FR: Diapositive {slideNumber}

en: Slovak grade 1
fr_FR: Slovaque intégral

en: Slovenian 8 dot computer braille
fr_FR: Slovène Braille informatique 8 points

en: Slovenian grade 1
fr_FR: Slovène intégral

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
fr_FR: Certaines opérations sur les extensions ont échouées. Consulter le fichier journal pour plus de détails.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
fr_FR: La séparation du son ne peut pas être utilisée. Veuillez activer WASAPI dans la catégorie Avancé dans les paramètres NVDA pour l'utiliser.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
fr_FR: NVDA dans les deux canaux et applications dans les deux canaux

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
fr_FR: Séparation du son désactivée

en: Southern Vietnamese grade 1
fr_FR: Vietnamien du sud intégral

en: Spanish 8 dot computer braille
fr_FR: Espagnol Braille informatique 8 points

en: Spanish for Greek text
fr_FR: Espagnol pour le texte grec

en: Spanish grade 1
fr_FR: Espagnol intégral

en: Spanish grade 2
fr_FR: Espagnol abrégé

en: Speak
fr_FR: Vocal

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
fr_FR: Annoncer les mots de &passe dans tous les terminaux améliorés (peut améliorer les performances)

en: Speak and beep
fr_FR: Vocal avec des bips

en: Speak c&ommand keys
fr_FR: Dire les &touches de commandes

en: Speak new text in Windows Terminal via:
fr_FR: Annoncer le nouveau texte dans le Terminal Windows via :

en: Speak progress bar updates
fr_FR: Suivi vocal des barres de progression

en: Speak typed &characters
fr_FR: Écho clavier par &caractère

en: Speak typed &words
fr_FR: Écho clavier par &mot

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
fr_FR: Annoncer le nom de fichier de l'application en cours ainsi que le nom du module applicatif chargé

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
fr_FR: Annoncer le mot de l'objet navigateur courant sur lequel se trouve le curseur de revue. Deux appuis: épeler le mot. Trois appuis: l'épeler en code international

en: Speech
fr_FR: Parole

en: Speech &dictionaries
fr_FR: &Dictionnaires de prononciation

en: Speech &interrupt for typed characters
fr_FR: &Interruption de la parole à la frappe d'un caractère

en: Speech Unicode normalization default ({default})
fr_FR: Normalisation Unicode de la parole par défaut ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
fr_FR: Normalisation Unicode de la parole {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
fr_FR: Interruption de la parole à l'appui de la touche &entrer

en: Speech mode {mode}
fr_FR: Parole {mode}

en: Spelling e&rrors
fr_FR: &Fautes d'orthographe

en: Spells the current application status bar.
fr_FR: épelle la barre d'état de lapplication en cours

en: St&art NVDA after I sign in
fr_FR: &Démarrer NVDA après ma connexion

en: Stacked Area
fr_FR: Aire empilée

en: Stacked Bar
fr_FR: Barre empilée

en: Stacked Column
fr_FR: Colonne empilée

en: Stacked Cone Bar
fr_FR: Barre cônique empilée

en: Stacked Cone Column
fr_FR: Colonne cônique empilée

en: Stacked Cylinder Bar
fr_FR: Barre Cylindrique Empilée

en: Stacked Line
fr_FR: Ligne Empilée

en: Stacked Line with Markers
fr_FR: Ligne empilée avec marqueurs

en: Stacked Pyramid Bar
fr_FR: Barre Pyramidale Empilée

en: Stacked Pyramid Column
fr_FR: Colonne Pyramidale Empilée

en: Standard HID Braille Display
fr_FR: Terminaux braille au Standard HID

en: Start marked
fr_FR: Début marqué

en: Strikethrough off
fr_FR: barré désactivée

en: Strikethrough on
fr_FR: barré activée

en: Su&perscripts and subscripts
fr_FR: Ex&posants et indices

en: Subject:
fr_FR: Objet :

en: Subscript
fr_FR: Indice

en: Subtitle placeholder
fr_FR: Espace réservé de sous-titre

en: Success
fr_FR: Succès

en: Successfully copied NVDA user settings
fr_FR: Paramètres utilisateur de NVDA copiés avec succès

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
fr_FR: Copie portable de NVDA créée avec succès dans {dir}

en: Successfully installed NVDA.
fr_FR: NVDA a été installé avec succès.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
fr_FR: Votre version de NVDA a été mise à jour avec succès.

en: Superscript
fr_FR: Exposant

en: Surface (Top View wireframe)
fr_FR: Surface (Contour Vu du Haut)

en: Surface (Top View)
fr_FR: Surface (vue du haut)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
fr_FR: Swahili (Kenya) abrégé

en: Swahili (Kenya) grade 1
fr_FR: Swahili (Kenya) intégral

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
fr_FR: Swahili (Kenya) intégral 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
fr_FR: Swahili (Kenya) intégral 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
fr_FR: Swahili (Kenya) intégral 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
fr_FR: Swahili (Kenya) intégral 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
fr_FR: Suédois Braille informatique 8 points

en: Swedish contracted braille
fr_FR: Suédois Braille abrégé

en: Swedish partially contracted braille
fr_FR: Suédois Braille partiellement abrégé

en: Swedish uncontracted braille
fr_FR: Suédois Braille intégral

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
fr_FR: Passer au mode de revue suivant (ex. objet, document ou écran) et placer la position de revue au point de l'objet de navigation

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
fr_FR: Passer au mode de revue précédent (ex. objet, document ou écran) et placer la position de revue au point de l'objet de navigation

en: Symbol
fr_FR: Symbole

en: Symbol "%s" is already present.
fr_FR: Le symbole "%s" est déjà présent.

en: Symbol Pronunciation (%s)
fr_FR: Prononciation du Symbole (%s)

en: Symbol level %s
fr_FR: Niveau de symbole %s

en: Synthesizer
fr_FR: Synthétiseur

en: Synthesizer Error
fr_FR: Erreur de synthétiseur

en: Syriac grade 1
fr_FR: syriaque intégral

en: System caret
fr_FR: Curseur système

en: System focus
fr_FR: Focus système

en: System status
fr_FR: État du système

en: Table description
fr_FR: Description de tableau

en: Table information
fr_FR: Informations sur les tableaux

en: Table placeholder
fr_FR: Espace réservé de tableau

en: Tamil grade 1
fr_FR: Tamoul intégral

en: Taskbar
fr_FR: Barre des tâches

en: Tatar grade 1
fr_FR: Tatare intégral

en: Telugu grade 1
fr_FR: Télougou intégral

en: Temporarily d&isable all triggers
fr_FR: D&ésactiver temporairement tous les déclencheurs

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
fr_FR: Rideau d'écran temporaire, activé jusqu'au prochain redémarrage

en: Temporary dictionary
fr_FR: Dictionnaire temporaire

en: Terminal programs
fr_FR: Programmes de terminaux

en: Tether B&raille:
fr_FR: Le &Braille suit :

en: Text &unit resolution:
fr_FR: Résolution d'&unités de texte:

en: Text frame
fr_FR: Cadre de texte

en: Text placeholder
fr_FR: Espace réservé de texte

en: Text review
fr_FR: Revue de texte

en: Thai 6 dot
fr_FR: thaï 6 points

en: Thai 8 dot computer braille
fr_FR: Thaï Braille informatique 8 points

en: That profile already exists. Please choose a different name.
fr_FR: Ce profil existe déjà. Veuillez choisir un nom différent.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
fr_FR: L'outil de Correction des Enregistrements COM a terminé. Il est fortement recommandé de redémarrer votre ordinateur maintenant, pour vous assurer que les modifications prennent pleinement effet.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
fr_FR[0]: Le presse-papier contient une grande quantité de texte: %s caractère.
fr_FR[1]: Le presse-papier contient une grande quantité de texte: %s caractères.

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
fr_FR[0]: La mise à jour de l'extension suivante a échoué : {}.
fr_FR[1]: La mise à jour des extensions suivantes a échoué : {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
fr_FR[0]: La désinstallation de l'extension suivante a échoué : {}.
fr_FR[1]: La désinstallation des extensions suivantes a échoué : {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
fr_FR[0]: L'installation de l'extension suivante a échoué : {}.
fr_FR[1]: L'installation des extensions suivantes a échoué : {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
fr_FR: Les extensions suivantes sont incompatibles avec NVDA version {}. Ces extensions ne peuvent pas être activées. Veuillez contacter leurs auteurs pour plus d'assistance.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
fr_FR: Les paramètres de ligne de commande suivants sont inconnus de NVDA : {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
fr_FR: Les options suivantes contrôlent les types de mises en forme de document annoncés par NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
fr_FR: Les réglages suivants s'adressent aux utilisateurs avancés. Les modifier peut provoquer un fonctionnement incorrect de NVDA. Veuillez ne les changer que si vous savez ce que vous faites ou si les développeurs de NVDA vous l'ont spécifiquement demandé.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
fr_FR: L'installation ne peut pas supprimer ou remplacer un fichier. NVDA est peut-être en cours d'exécution sur le compte d'un autre utilisateur connecté. Assurez-vous que toutes les copies installées de NVDA sont arrêtées puis retentez l'installation.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
fr_FR: L'installation de NVDA a échoué. Veuillez consulter la visionneuse de journal pour plus d'information.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
fr_FR: Le chemin d'installation de NVDA a changé. Il sera maintenant installé dans : {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
fr_FR: Ne pas traiter la touche suivante comme geste de commande mais l'envoyer directement à Windows

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
fr_FR: Le profil {} sera effacé définitivement. Cette action est irréversible.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
fr_FR: L'écran de paramètres que vous essayez d'ouvrir n'est pas disponible sur ce système.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
fr_FR: Le répertoire spécifié '{portableDirectory}' n'est pas vide. Cette procédure supprimera et remplacera les fichiers existants dans le répertoire. Voulez-vous écraser le contenu de ce dossier ?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
fr_FR[0]: There is %d series in this chart
fr_FR[1]: Il y a %d séries dans ce graphique

en: There is no text on the clipboard
fr_FR: Il n'y a pas de texte dans le presse-papiers

en: This change requires administrator privileges.
fr_FR: Ce changement requiert des privilèges administrateur

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
fr_FR: Cette fonctionnalité ({title}) n'est pas disponible sur les écrans sécurisés tels que l'écran de connexion ou l'invite UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
fr_FR: Cette fonctionnalité n'est pas disponible sur les écrans sécurisés tels que l'écran de connexion ou l'invite UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
fr_FR: Ce déclencheur est déjà associé à un autre profil. Si vous continuez, il sera supprimé d' l'autre profil et associé au nouveau.
    Voulez-vous continuer ?

en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
fr_FR: Durée de maintien en &éveil du périphérique audio après la parole (secondes)

en: Title Master view
fr_FR: Afficher le masque de titre

en: Title placeholder
fr_FR: Espace réservé de titre

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
fr_FR: Pour créer une copie portable de NVDA, veuillez choisir le chemin et les autres options, puis appuyez sur Continuer

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
fr_FR: Pour éditer ce profil, vous devrez l'activer manuellement. Une fois les modification terminées, vous devrez le désactiver manuellement pour reprendre l'utilisation normale.
    Voulez-vous l'activer manuellement maintenant ?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
fr_FR: Pour installer NVDA sur votre disque dur, veuillez activer le bouton Continuer.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
fr_FR: Pour utiliser Albatross avec NVDA : modifiez au maximum le nombre de cellules d'état dans le menu interne d'Albatross

en: To:
fr_FR: À :

en: Toggle HID keyboard simulation
fr_FR: Activer/désactiver la simulation de clavier HID

en: Toggle braille input
fr_FR: Activer ou désactiver la saisie braille

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
fr_FR: Basculer le suivi braille entre focus et curseur de revue

en: Toggle the braille cursor on and off
fr_FR: Activer et désactiver le curseur braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
fr_FR: Faire défiler les modes de présentation des informations contextuelles en braille

en: Toggles HID keyboard simulation
fr_FR: Activer/désactiver la simulation de clavier HID

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
fr_FR: Boucler entre bips, parole, bips et parole, silence pour l'annonce des mises à jour des barres de progression

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
fr_FR: Basculer entre le mode navigation et le mode formulaire. En mode formulaire, les touches sont passées directement à l'application, vous permettant d'interagir avec elle. En mode navigation, vous pouvez naviguer dans le document avec le curseur, les touches de navigation rapide, etc

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
fr_FR: Basculer entre les notes de l'orateur et le diaporama proprement dit. Cela ne change pas ce qui est visible à l'écran mais seulement ce que l'utilisateur peut lire avec NVDA.

en: Toggles braille mode
fr_FR: Basculer entre les modes braille

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
fr_FR: Activer/désactiver tous les profils de configuration. La désactivation demeure effective jusqu'au redémarrage de NVDA.

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
fr_FR: Définir la quantité de texte prononcée quand la souris se déplace

en: Toggles native selection mode on and off
fr_FR: Activer ou désactiver le mode de sélection natif

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
fr_FR: Activer ou désactiver le mouvement automatique du focus système suite à des commandes de mode navigation

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
fr_FR: Activer/désactiver la description différée des caractères lors du mouvement du curseur

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
fr_FR: Activer ou désactiver le mode d'affichage tel qu'à l'écran du contenu du document

en: Toggles on and off reporting if clickable
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce d'élément cliquable

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
fr_FR: Activer/désactiver ignorer les lignes vides pour l'annonce du retrait de ligne

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
fr_FR: Activer ou désactiver l'inclusion des tables de disposition

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
fr_FR: Activer ou désactiver le mouvement de l'objet navigateur lié au changement de focus

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
fr_FR: Activer ou désactiver le suivi du curseur applicatif par le curseur de revue

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des caractères CLDR, tels que les emojis

en: Toggles on and off the reporting of articles
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des articles

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des citations

en: Toggles on and off the reporting of colors
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des couleurs

en: Toggles on and off the reporting of comments
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des commentaires

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des changements dynamiques de contenu, tel qu'un nouveau texte dans une fenêtre DOS

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce de l'emphase

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des figures et des légendes

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des attributs de la police

en: Toggles on and off the reporting of font changes
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des changements de police

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des changements de taille de la police

en: Toggles on and off the reporting of frames
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des cadres

en: Toggles on and off the reporting of graphics
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des graphiques

en: Toggles on and off the reporting of groupings
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des groupes

en: Toggles on and off the reporting of headings
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des titres

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce du texte surligné

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des régions

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des numéros de lignes

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce de l'interligne

en: Toggles on and off the reporting of links
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des liens

en: Toggles on and off the reporting of lists
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des listes

en: Toggles on and off the reporting of pages
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des pages

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce du retrait des paragraphes

en: Toggles on and off the reporting of revisions
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des modifications

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des fautes d'orthographe

en: Toggles on and off the reporting of style changes
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des changements de style

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des exposants et indices

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des coordonnées des cellules

en: Toggles on and off the reporting of tables
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des tableaux

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce de l'alignement du texte

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
fr_FR: Activer ou désactiver l'écho clavier par caractère

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
fr_FR: Activer ou désactiver l'écho clavier des touches qui ne sont pas des caractères

en: Toggles on and off the speaking of typed words
fr_FR: Activer ou désactiver l'écho clavier par mot

en: Toggles simple review mode on and off
fr_FR: Activer et désactiver le mode de revue simple

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
fr_FR: Activer ou désactiver la navigation par une seule lettre. Quand cette fonction est activée en mode navigation, les touches mènent aux différents types d'éléments sur la page. Quand elle est désactivée, les touches sont passées à l'application

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
fr_FR: Activer/désactiver le mode veille pour l'application en cours

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
fr_FR: Activer/désactiver la visioneuse braille, une fenêtre flottante qui vous permet de visualiser la sortie braille et le texte équivalent pour chaque caractère braille

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
fr_FR: Activer ou désactiver la visionneuse de parole, une fenêtre flottante qui vous permet de voir le texte que NVDA est en train d'énoncer

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
fr_FR: Activer ou désactiver l'annonce des informations quand la souris se déplace

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
fr_FR: Activer ou désactiver le rideau d'écran, soit en rendant l'écran noir soit en affichant son contenu. Un appui active le rideau d'écran jusqu'au prochain redémarrage de NVDA. Deux appuis activent le rideau jusqu'à ce que vous le désactiviez

en: Toggles the support of touch interaction
fr_FR: Activer ou désactiver l'interaction tactile

en: Top
fr_FR: Haut

en: Total time not available
fr_FR: Temps total indisponible

en: Touch Interaction
fr_FR: Interaction tactile

en: Touch interaction disabled
fr_FR: Interaction tactile désactivée

en: Touch interaction enabled
fr_FR: Interaction tactile activée

en: Touch interaction not supported
fr_FR: Interaction tactile non supportée

en: Touch screen
fr_FR: Écran tactile

en: Translates any braille input
fr_FR: Convertir toute saisie braille

en: Translates any braille input and presses the enter key
fr_FR: Convertir toute saisie braille et presser entrer

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
fr_FR: Essaie de lire la documentation pour l'élément sélectionné par autocomplétion

en: Triggers
fr_FR: Déclencheurs

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
fr_FR: Se baser sur la langue de la voix pour le &traitement des caractères et symboles

en: Tshivenda grade 1
fr_FR: Tshivenda intégral

en: Tshivenda grade 2
fr_FR: Tshivenda abrégé

en: Turkish grade 1
fr_FR: Turc intégral

en: Turkish grade 2
fr_FR: Turc abrégé

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
fr_FR: Activer ou désactiver l'aide des commandes. Quand l'aide est activée, l'appui sur une touche annonce le script associé s'il existe

en: Type exit() to exit the console
fr_FR: Tapez exit() pour quitter la console

en: Type help(object) to get help about object.
fr_FR: Tapez help(object) pour obtenir de l'aide sur l'objet

en: Type the text you wish to find
fr_FR: Entrez le texte à rechercher

en: Type:
fr_FR: Type :

en: UIA notifications
fr_FR: Notifications UIA

en: UIA when available
fr_FR: UIA si disponible

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
fr_FR: couleur

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
fr_FR: dégradé

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
fr_FR: aucun

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
fr_FR: motif

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
fr_FR: image

en: Ugaritic grade 1
fr_FR: Ougaritique intégral

en: Ukrainian computer braille
fr_FR: Ukrainien Braille informatique

en: Ukrainian grade 1
fr_FR: Ukrainien intégral

en: Ukrainian literary braille (detailed)
fr_FR: Ukrainien Braille littéraire (détaillé)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
fr_FR: Impossible de configurer l'interface utilisateur pour le service d'amélioration visuelle, il ne peut être activé.

en: Unable to copy
fr_FR: Impossible de copier

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
fr_FR: Impossible de copier un fichier. Il est peut-être utilisé par un autre processus ou vous manquez de place sur le disque sur lequel vous copiez.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
fr_FR: Impossible de copier le contenu de la barre d'état dans le presse-papiers

en: Unable to display browseable message
fr_FR: Impossible d'afficher le message navigable

en: Unable to mark log position
fr_FR: Impossible de marquer la position dans le journal

en: Unable to postpone update.
fr_FR: Impossible de reporter la mise à jour.

en: Underline off
fr_FR: Souligné désactivé

en: Underline on
fr_FR: Souligné activé

en: Unicode braille
fr_FR: Braille Unicode

en: Unicode normali&zation
fr_FR: Normali&sation Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
fr_FR: Braille anglais unifié intégral

en: Unified English Braille Code grade 2
fr_FR: Braille anglais unifié abrégé

en: Uninstall NVDA
fr_FR: Désinstaller NVDA

en: Unknown braille display
fr_FR: Afficheur braille inconnu

en: Unknown color
fr_FR: Couleur inconnue

en: Unknown command line parameters
fr_FR: Paramètres de ligne de commande inconnus

en: Unknown power status
fr_FR: État d'alimentation inconnu

en: Unlabeled
fr_FR: Non étiqueté

en: Unplugged
fr_FR: déconnecté

en: Unsupported input
fr_FR: Entrée non supportée

en: Untitled chart
fr_FR: Graphique sans titre

en: Up Bars
fr_FR: Barres du haut

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
fr_FR: La mise à jour vers la version {version} de NVDA a été téléchargée et est prête à être appliquée.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
fr_FR: La mise à jour vers la version {version} de NVDA est prête à être appliquée.

en: Updating NVDA
fr_FR: Mise à jour de NVDA en cours

en: Urdu grade 1
fr_FR: Urdu intégral

en: Urdu grade 2
fr_FR: Urdu abrégé

en: Use &screen layout (when supported)
fr_FR: Utiliser la disposition telle qu'à l'&écran (quand c'est possible)

en: Use &spelling functionality if supported
fr_FR: Utiliser la fonction d'&épellation si elle est supportée

en: Use NVDA during sign-in
fr_FR: Utiliser NVDA lors de la connexion

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
fr_FR: &Utiliser NVDA lors de la connexion à Windows (nécessite des privilèges administrateur)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
fr_FR: Utiliser UI Automation pour accéder aux contrôles des feuilles de calcul Microsoft &Excel quand disponible

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
fr_FR: Utiliser WASAPI pour la sortie audio (nécessite un redémarrage)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
fr_FR: U&tiliser les paramètres NVDA actuellement sauvegardés pour l'écran de connexion et sur les écrans sécurisés (nécessite des privilèges administrateur)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
fr_FR: Utiliser le traitement des événements amélioré (nécessite un redémarrage)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
fr_FR: Utiliser le nouveau support de la &frappe de caractères dans les anciennes consoles Windows quand disponible

en: Use screen layout off
fr_FR: Disposition telle qu'à l'écran désactivée

en: Use screen layout on
fr_FR: Disposition telle qu'à l'écran activée

en: Use this profile for:
fr_FR: Utiliser ce profil pour :

en: Use timeout
fr_FR: Pendant une durée définie

en: User Guide
fr_FR: Guide de l'utilisateur

en: User default
fr_FR: Utilisateur par défaut

en: Uzbek grade 1
fr_FR: Usbek intégral

en: V&ariant
fr_FR: V&ariante

en: Vertical Object placeholder
fr_FR: Espace réservé d'objet vertical

en: Vertical Text placeholder
fr_FR: Espace réservé de texte vertical

en: Vertical Title placeholder
fr_FR: Espace réservé de titre vertical

en: Vietnamese grade 0
fr_FR: Vietnamien grade 0

en: Vietnamese grade 1
fr_FR: Vietnamien intégral

en: Vietnamese grade 2
fr_FR: Vietnamien abrégé

en: View &log
fr_FR: Voir le &journal

en: Virtual Buffers
fr_FR: Tampons Virtuels

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement les touches NVDA et majuscule pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement la touche NVDA pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement les touches alt et majuscule pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement la touche alt pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement les touches contrôle et alt pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement les touches contrôle et majuscule pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement la touche contrôle pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement les touches contrôle, alt et majuscule pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement les touches Windows gauche et majuscule pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement la touche Windows gauche pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fr_FR: Basculer virtuellement la touche majuscule pour émuler un raccourci clavier par la saisie braille

en: Vision Enhancement Provider Error
fr_FR: Erreur de Service d'Amélioration Visuelle

en: Visual Highlight
fr_FR: Mise en Évidence Visuelle

en: Voice
fr_FR: Voix

en: Voice dictionary (%s)
fr_FR: Dictionnaire de la voix (%s)

en: Volume of NVDA sounds
fr_FR: Volume des sons NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
fr_FR: Le volume des sons NVDA suit le volume de la voix

en: Volume-High-Low-Close
fr_FR: Volume-Max-Min-Clôture

en: Volume-Open-High-Low-Close
fr_FR: Volume-Ouvert-Max-Min-Clôture

en: Waiting for Outlook...
fr_FR: En attente d'Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
fr_FR: En attente de Powerpoint...

en: Walls
fr_FR: Murs

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Warning!
fr_FR: Avertissement !

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
fr_FR: Avertissement : impossible de définir les volumes pour la séparation du son : l'une des sessions audio est soit mono, soit comporte plus de 2 canaux audio.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
fr_FR: Nous avons besoin de votre aide pour continuer à améliorer NVDA.
    Ce projet s'appuie en premier lieu sur les dons et les subventions. En donnant, vous aidez au financement d'un développement à plein temps.
    Si seulement 10$ sont donnés à chaque téléchargement, nous pourrons couvrir les coûts de développement du projet.
    Tous les dons sont reçus par NV Access, l'organisation à but non lucratif qui développe NVDA.
    Merci pour votre soutien.

en: We&lcome dialog...
fr_FR: &Dialogue de bienvenue...

en: Welcome to NVDA
fr_FR: Bienvenue dans NVDA

en: Welcome to NVDA!
fr_FR: Bienvenue dans NVDA !

en: Welsh grade 1
fr_FR: Galois intégral

en: Welsh grade 2
fr_FR: Galois abrégé

en: What would you like to &do?
fr_FR: Que voulez-vous &faire ?

en: What's &new
fr_FR: Quoi de &neuf

en: What's new
fr_FR: Quoi de neuf

en: Whole &word
fr_FR: Mot &entier

en: Windows C&onsole support:
fr_FR: Prise en charge de la C&onsole Windows :

en: Windows OCR
fr_FR: Reconnaissance Optique de Caractères de Windows

en: Windows OCR not available
fr_FR: Reconnaissance optique de caractères de Windows indisponible

en: Windows OneCore voices
fr_FR: Voix Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
fr_FR: Enregistrer la configuration courante dans nvda.ini

en: X Error Bars
fr_FR: Barres d'erreur X

en: Xhosa grade 1
fr_FR: Xhosa intégral

en: Xhosa grade 2
fr_FR: Xhosa abrégé

en: Y Error Bars
fr_FR: Barres d'erreur Y

en: Yakut grade 1
fr_FR: Yakoute intégral

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yiddish grade 1
fr_FR: Yiddish intégral

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
fr_FR: Vous êtes sur le point d'installer la version {newVersion} de {summary}, qui semble être déjà installée. Voulez-vous quand-même mettre à jour ?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point d'exécuter l'outil de correction des Enregistrements COM. Cet outil essaiera de corriger les problèmes systèmes courants qui empêchent NVDA d'accéder au contenu de beaucoup de programmes incluant Firefox et Internet Explorer. Cet outil doit faire des changements dans la base de registres du système et requiert un accès administrateur. Voulez-vous vraiment l'exécuter ?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
fr_FR: Vous essayez d'installer une version de NVDA plus ancienne que la version actuellement installée. Si vous voulez vraiment revenir à une version plus ancienne, vous devriez interrompre cette installation et désinstaller complètement NVDA avant d'installer cette ancienne version.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
fr_FR: Vous n'avez pas choisi Activée comme l'une de vos options de mode de parole. Veuillez noter que cela peut rendre NVDA totalement muet. Êtes-vous sur de vouloir continuer?

en: You must choose a name for this profile.
fr_FR: Vous devez choisir un nom pour ce profil.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
fr_FR: Votre fichier de configuration contient des erreurs. Votre configuration a été réinitialisée aux valeurs par défaut.
    Vous trouverez plus de détails sur les erreurs dans le fichier log.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
fr_FR: Votre fichier de gestes contient des erreurs.
    Vous trouverez plus de détails dans le fichier log.

en: Zulu grade 1
fr_FR: Zoulou intégral

en: Zulu grade 2
fr_FR: Zoulou abrégé

[ctx: action]
en: Back
fr_FR: Retour

[ctx: action]
en: Beginning
fr_FR: Début

[ctx: action]
en: End
fr_FR: Fin

[ctx: action]
en: Help
fr_FR: Aide

[ctx: action]
en: Home
fr_FR: Début

[ctx: action]
en: Movie
fr_FR: Film

[ctx: action]
en: Next
fr_FR: Suivant

[ctx: action]
en: Sound
fr_FR: Son

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
fr_FR: À propos de cette &extension...

[ctx: addonStore]
en: &Close
fr_FR: &Fermer

[ctx: addonStore]
en: &Disable
fr_FR: &Désactiver

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
fr_FR: &Désactiver les extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
fr_FR: &Ne plus afficher ce message

[ctx: addonStore]
en: &Enable
fr_FR: &Activer

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
fr_FR: &Activer (ignorer l'incompatibilité)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
fr_FR: &Activer les extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: &Help
fr_FR: Aid&e

[ctx: addonStore]
en: &Install
fr_FR: &Installer

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
fr_FR: &Installer (ignorer l'incompatibilité)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
fr_FR: &Installer les extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: &License
fr_FR: &Licence

[ctx: addonStore]
en: &No
fr_FR: &Non

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
fr_FR: Autres &détails :

[ctx: addonStore]
en: &Remove
fr_FR: &Supprimer

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
fr_FR: &Supprimer les extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: &Search:
fr_FR: &Rechercher :

[ctx: addonStore]
en: &Update
fr_FR: Mettre à &jour

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
fr_FR: Mettre à &jour (ignorer l'incompatibilité)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
fr_FR: &Tout mettre à jour

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
fr_FR: Mettre à &jour les extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: &Yes
fr_FR: &Oui

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
fr_FR: &Actions

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
fr_FR: Information sur l'extension

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
fr_FR: Installation de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
fr_FR: Avertissement de l'Add-on Store

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
fr_FR: Échec de mise à jour des données des extensions

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
fr_FR: Échec du téléchargement de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
fr_FR: Le téléchargement de l'extension n'est pas sécurisé : la somme de contrôle a échoué pour {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
fr_FR: Installation de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
fr_FR: Échec d'installation de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
fr_FR: Extension non supportée %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
fr_FR: Mises à jour d'extensions disponibles

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
fr_FR: Les extensions sont créées par la communauté NVDA et ne sont pas contrôlées par NV Access. NV Access ne peut être tenu responsable du comportement des extensions. La fonctionnalité des extensions est illimitée et peut inclure l'accès à vos données personnelles ou même à l'ensemble du système.

[ctx: addonStore]
en: All
fr_FR: Toutes

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
fr_FR: Une version mise à jour de NVDA est requise. Version NVDA {nvdaVersion} ou ultérieure.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
fr_FR: Une version mise à jour de cette extension est requise. Cette extension a été testée pour la dernière fois avec NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA nécessite que cette extension soit testée avec NVDA {nvdaVersion} ou supérieur. Vous pouvez activer cette extension à vos risques et périls.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer l'extension {addon} de NVDA ? cette action ne peut pas être annulée.

[ctx: addonStore]
en: Author
fr_FR: Auteur

[ctx: addonStore]
en: Author:
fr_FR: Auteur :

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
fr_FR: Auteur : {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
fr_FR: Disponible

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
fr_FR: &Extensions disponibles

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
fr_FR: Extensions disponibles

[ctx: addonStore]
en: Available version
fr_FR: Version disponible

[ctx: addonStore]
en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
fr_FR: Ca&nal :

[ctx: addonStore]
en: Channel
fr_FR: Canal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
fr_FR: Canal :

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
fr_FR: Choisir le fichier paquet de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
fr_FR: A&vis de la communauté

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
fr_FR: Impossible de désactiver l'extension : {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
fr_FR: Impossible d'activer l'extension : {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
fr_FR: Description :

[ctx: addonStore]
en: Disabled
fr_FR: Désactivée

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
fr_FR: Désactivée (incompatible)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
fr_FR: Désactivée (incompatible), en attente de redémarrage

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
fr_FR: Désactivée, en attente de redémarrage

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
fr_FR: URL de téléchargement :

[ctx: addonStore]
en: Download failed
fr_FR: Téléchargement échoué

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
fr_FR[0]: Téléchargement de {} extension en cours, annuler le téléchargement ?
fr_FR[1]: Téléchargement de {} extensions en cours, annuler le téléchargement ?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
fr_FR: Téléchargé, en attente d'installation

[ctx: addonStore]
en: Downloading
fr_FR: Téléchargement en cours

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
fr_FR: Ac&tivée/désactivée :

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
fr_FR: Activation de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Enabled
fr_FR: Activée

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
fr_FR: Activée (incompatible)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
fr_FR: Activée (incompatible), en attente de redémarrage

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
fr_FR: Activée, en attente de redémarrage

[ctx: addonStore]
en: External
fr_FR: Externe

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
fr_FR: Échec de l'installation de l'extension depuis %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
fr_FR: Échec de l'ouverture du fichier de paquet d'extension {filePath} - fichier manquant ou format de fichier non valide

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
fr_FR: Page &web

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
fr_FR: Page web :

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
fr_FR: Page web : {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
fr_FR: Je comprends que les extensions incompatibles seront désactivées et pourront être réactivées manuellement à mes risques et périls après l'installation.

[ctx: addonStore]
en: ID:
fr_FR: ID :

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
fr_FR: Inclure les extensions &incompatibles

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
fr_FR: Raison d'incompatibilité :

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
fr_FR: Installation de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Install failed
fr_FR: Installation échouée

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
fr_FR: Installer depuis une source e&xterne

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
fr_FR: &Extensions installées

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
fr_FR: Extensions installées

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
fr_FR: &Extensions incompatibles installées

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
fr_FR: Extensions incompatibles installées

[ctx: addonStore]
en: Installed version
fr_FR: Version installée

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
fr_FR: Installée, en attente de redémarrage

[ctx: addonStore]
en: Installing
fr_FR: Installation en cours

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
fr_FR[0]: Installation de {} extension en cours, Veuillez patienter.
fr_FR[1]: Installation de {} extensions en cours, Veuillez patienter.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
fr_FR: Dernière version de NVDA testée : {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
fr_FR: Dernière version NVDA testée :

[ctx: addonStore]
en: License URL:
fr_FR: URL de la Licence :

[ctx: addonStore]
en: License:
fr_FR: Licence :

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
fr_FR: Chargement des extensions...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
fr_FR: Migrer vers add-on store

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
fr_FR: Version minimale de NVDA :

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
fr_FR: Version minimum de NVDA requise : {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
fr_FR: Paquet d'extension de NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
fr_FR: Nom

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
fr_FR: Pas d'action disponible pour les extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
fr_FR: Aucune extension sélectionnée.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
fr_FR: Note : NVDA a été démarré avec les extensions désactivées

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
fr_FR: Ouvrir l'Add-on &Store

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
fr_FR: En attente de suppression

[ctx: addonStore]
en: Publisher
fr_FR: Éditeur

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
fr_FR: Éditeur :

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
fr_FR: Éditeur : {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
fr_FR: Rem&placer

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
fr_FR: Se souvenir de ce choix pour les extensions suivantes

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
fr_FR: Suppression de l'extension

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
fr_FR: URL des avis :

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
fr_FR: É&tat :

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
fr_FR: &Code source

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
fr_FR: URL du code source :

[ctx: addonStore]
en: Stable
fr_FR: Stables

[ctx: addonStore]
en: Status
fr_FR: État

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
fr_FR: Impossible de télécharger l'extension : {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
fr_FR: Impossible de récupérer les dernières données d'extensions pour les extensions compatibles.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
fr_FR: Impossible de récupérer les dernières données d'extensions pour les extensions incompatibles.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
fr_FR: Impossible d'enregistrer l'extension en tant que fichier : {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
fr_FR: État inconnu

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
fr_FR: Mis&es à jour

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
fr_FR: Mises à jour

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
fr_FR: Mises à jour

[ctx: addonStore]
en: Update Available
fr_FR: Mise à jour disponible

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
fr_FR: Mise à jour disponible (incompatible)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
fr_FR: Des mises à jour sont disponibles pour certaines de vos extensions installées.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
fr_FR: Mise à jour des extensions...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
fr_FR: Avertissement : l'installation de l'extension peut entraîner une mise à jour vers une version antérieure : {name}. La version de l'extension installée ne peut pas être comparée à la version de l'Add-on Store. Version installée : {oldVersion}. Version disponible : {version}.
    Continuer l'installation malgré tout ?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
fr_FR: Avertissement : l'extension est incompatible : {name} {version}. Recherchez si possible une version mise à jour de cette extension. Cette extension a été testée pour la dernière fois avec NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA nécessite que cette extension soit testée avec NVDA {nvdaVersion} ou supérieure. Son activation peut provoquer un comportement instable de NVDA.
    Voulez-vous l'activer malgré tout ?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
fr_FR: Avertissement : l'extension est incompatible : {name} {version}. Recherchez si possible une version mise à jour de cette extension. Cette extension a été testée pour la dernière fois avec NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA nécessite que cette extension soit testée avec NVDA {nvdaVersion} ou supérieure. L'installation peut provoquer un comportement instable de NVDA.
    Continuer l'installation malgré tout ?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
fr_FR: Votre configuration de NVDA contient des extensions incompatibles avec cette version de NVDA. Ces extensions seront désactivées après l'installation. Après l'installation, vous pourrez réactiver manuellement ces extensions à vos risques et périls. Si vous comptez sur ces extensions, veuillez consulter la liste pour décider de poursuivre ou non l'installation.

[ctx: addonStore]
en: {category}:
fr_FR: {category} :

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
fr_FR[0]: {num} extension sélectionnée
fr_FR[1]: {num} extensions sélectionnées

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
fr_FR: {summary} ({name})
    Version : {version}
    Description : {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
fr_FR: Seulement dans les versions de test de NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
fr_FR: Défaut (seulement si nécessaire)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
fr_FR: Seulement si nécessaire

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
fr_FR: Utiliser UIA avec Microsoft Edge et autres 
    navigateurs basés sur &Chromium quand c'est possible :

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
fr_FR: Toujours

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
fr_FR: Défaut (Lorsque c'est adapté)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
fr_FR: Seulement si nécessaire

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
fr_FR: Utiliser UI Automation pour accéder aux Contrôles des documents Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
fr_FR: Lorsque c'est adapté

en: alert
fr_FR: alerte

en: align center
fr_FR: alignement centré

en: align centered across selection
fr_FR: alignement centré sur plusieurs colonnes

en: align distributed
fr_FR: alignement distribué

en: align fill
fr_FR: Alignement recopié

en: align general
fr_FR: alignement standard

en: align justify
fr_FR: alignement justifié

en: align left
fr_FR: alignement à gauche

en: align right
fr_FR: alignement à droite

en: alignment
fr_FR: alignement

en: alphanumeric
fr_FR: alphanumérique

en: any dots
fr_FR: n'importe quels points

[ctx: aria]
en: banner
fr_FR: bannière

[ctx: aria]
en: complementary
fr_FR: complémentaire

[ctx: aria]
en: content info
fr_FR: information sur le contenu

[ctx: aria]
en: form
fr_FR: formulaire

[ctx: aria]
en: main
fr_FR: principale

[ctx: aria]
en: search
fr_FR: recherche

en: at {x}, {y}
fr_FR: à {x}, {y}

en: attachment
fr_FR: pièce jointe

en: automatic
fr_FR: automatique

en: automatic color
fr_FR: couleur automatique

en: automatically
fr_FR: automatiquement

en: back
fr_FR: arrière

en: background color
fr_FR: couleur d'arrière-plan

en: background pattern {pattern}
fr_FR: motif d'arrière-plan {pattern}

en: backspace
fr_FR: retour arrière

en: baseline
fr_FR: ligne de base

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvert par le bas de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvert par le bas de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvert par la gauche de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvert par la gauche de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvert par la droite de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvert par la droite de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvert par le haut de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvert par le haut de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: behind {otherShape}
fr_FR: couvert par {otherShape}

en: bkmk
fr_FR: sgn

en: blank
fr_FR: vide

en: block quote
fr_FR: citation

en: bold
fr_FR: gras

en: bookmark
fr_FR: signet

en: border
fr_FR: bordure

en: bottom edge
fr_FR: bordure inférieure

en: box
fr_FR: boîte

en: bqt
fr_FR: ctn

en: braille keyboard
fr_FR: clavier braille

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
fr_FR: bnr

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
fr_FR: cmp

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
fr_FR: prc

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
fr_FR: nav

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
fr_FR: rch

en: browser stop
fr_FR: arrêt du navigateur

en: bsyind
fr_FR: indocp

en: busy
fr_FR: occupé

en: busy indicator
fr_FR: indicateur d'occupation

en: button
fr_FR: bouton

en: calendar
fr_FR: calendrier

en: canvas
fr_FR: canevas

en: cap
fr_FR: lég

en: cap %s
fr_FR: %s majuscule

en: caps lock
fr_FR: verrouillage majuscules

en: caption
fr_FR: légende

en: caret
fr_FR: point d'insertion

en: caret moves review cursor off
fr_FR: suivi du curseur système par le curseur de revue désactivé

en: caret moves review cursor on
fr_FR: suivi du curseur système par le curseur de revue activé

en: case
fr_FR: casse

en: category {categories} | categories {categories}
fr_FR[0]: catégorie {categories}
fr_FR[1]: catégories {categories}

en: cbo
fr_FR: lstd

en: cell
fr_FR: cellule

en: cell deletion
fr_FR: suppression de cellule

en: cell insertion
fr_FR: insertion de cellule

en: cell merge
fr_FR: fusion de cellules

en: centered
fr_FR: centré

en: character
fr_FR: caractère

en: chart
fr_FR: diagramme

[ctx: chart]
en: column
fr_FR: colonne

en: chart element
fr_FR: élément de diagramme

en: check box
fr_FR: case à cocher

en: check menu item
fr_FR: élément de menu à cocher

en: checkable
fr_FR: cochable

en: checked
fr_FR: coché

en: chk
fr_FR: càc

en: clickable
fr_FR: cliquable

en: clk
fr_FR: clq

en: clock
fr_FR: horloge

en: collapsed
fr_FR: réduit

en: color chooser
fr_FR: sélecteur de couleur

[ctx: color hue]
en: aqua
fr_FR: cyan

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
fr_FR: bleu-cyan

[ctx: color hue]
en: black
fr_FR: noir

[ctx: color hue]
en: blue
fr_FR: bleu

[ctx: color hue]
en: blue-purple
fr_FR: bleu-violet

[ctx: color hue]
en: brown
fr_FR: brun

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
fr_FR: brun-jaune

[ctx: color hue]
en: dark grey
fr_FR: gris foncé

[ctx: color hue]
en: green
fr_FR: vert

[ctx: color hue]
en: green-aqua
fr_FR: vert-cyan

[ctx: color hue]
en: grey
fr_FR: gris

[ctx: color hue]
en: light grey
fr_FR: gris clair

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
fr_FR: jaune-orange

[ctx: color hue]
en: pink
fr_FR: rose

[ctx: color hue]
en: pink-red
fr_FR: rose-rouge

[ctx: color hue]
en: purple
fr_FR: violet

[ctx: color hue]
en: purple-pink
fr_FR: violet-rose

[ctx: color hue]
en: red
fr_FR: rouge

[ctx: color hue]
en: red-brown
fr_FR: rouge-brun

[ctx: color hue]
en: red-orange
fr_FR: rouge-orange

[ctx: color hue]
en: very dark grey
fr_FR: gris très foncé

[ctx: color hue]
en: very light grey
fr_FR: gris très clair

[ctx: color hue]
en: white
fr_FR: blanc

[ctx: color hue]
en: yellow
fr_FR: jaune

[ctx: color hue]
en: yellow-green
fr_FR: jaune-vert

[ctx: color variation]
en: bright {color}
fr_FR: {color} clair

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
fr_FR: {color} pâle foncé

[ctx: color variation]
en: dark {color}
fr_FR: {color} foncé

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
fr_FR: {color} gris foncé

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
fr_FR: {color} pâle léger

[ctx: color variation]
en: pale {color}
fr_FR: {color} pâle

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
fr_FR: {colorDescription} transparent

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
fr_FR: {color} pâle très foncé

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
fr_FR: {color} très foncé

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
fr_FR: {color} gris très foncé

[ctx: color variation]
en: {color} grey
fr_FR: {color} gris

[ctx: color variation]
en: {color} white
fr_FR: {color} blanc

en: column
fr_FR: colonne

en: column %s
fr_FR: colonne %s

en: column break
fr_FR: saut de colonne

en: column header
fr_FR: en-tête de colonne

en: column {0} of {1}
fr_FR: colonne {0} sur {1}

en: column {columnNumber}
fr_FR: colonne {columnNumber}

en: combo box
fr_FR: liste déroulante

en: comment
fr_FR: un commentaire

en: comment: {text} by {author} on {date}
fr_FR: commentaire : {text} par {author} le {date}

en: conflict
fr_FR: conflit

en: continuous
fr_FR: continue

en: continuous section break
fr_FR: saut de section continu

[ctx: controlType]
en: tab
fr_FR: onglet

en: covers  {otherShape}
fr_FR: couvre  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvre le bas de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvre le bas de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvre la gauche de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvre la gauche de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvre la droite de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvre la droite de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
fr_FR[0]: couvre le haut de {otherShape} sur {distance:.3g} point
fr_FR[1]: couvre le haut de {otherShape} sur {distance:.3g} points

en: cropped
fr_FR: rogné

en: ctrl
fr_FR: contrôle

en: current
fr_FR: en cours

en: current date
fr_FR: date actuelle

en: current location
fr_FR: position courante

en: current page
fr_FR: page courante

en: current step
fr_FR: étape courante

en: current time
fr_FR: heure actuelle

en: cursor
fr_FR: curseur

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
fr_FR: curseur positionné à {horizontalDistance} du bord gauche de la page, {verticalDistance} du bord supérieur de la page

en: custom application 1
fr_FR: application spécifique 1

en: custom application 2
fr_FR: application spécifique 2

en: dash dot
fr_FR: tiret-point

en: dash dot dot
fr_FR: tiret-point point

en: dashed
fr_FR: discontinue

en: data grid
fr_FR: grille de données

en: data item
fr_FR: élément de données

en: data point
fr_FR: point de données

en: date edit
fr_FR: champ date

en: debug
fr_FR: débogage

en: debug warning
fr_FR: avertissement de débogage

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
fr_FR: Diminué de {decrementValue} à partir du point {previousIndex},

en: default style
fr_FR: style par défaut

en: definition
fr_FR: Définition

en: defunct
fr_FR: expiré

en: del
fr_FR: effacé

en: delayed character descriptions off
fr_FR: description différée des caractères désactivée

en: delayed character descriptions on
fr_FR: description différée des caractères activée

en: delete
fr_FR: effacement

en: deleted
fr_FR: effacé

en: deletion
fr_FR: suppression

en: deletion: {text}
fr_FR: suppression : {text}

en: desktop
fr_FR: ordinateur de bureau

en: desktop icon
fr_FR: icône du bureau

en: desktop pane
fr_FR: fenêtre du bureau

en: details
fr_FR: détails

en: diagonal crosshatch
fr_FR: Quadrillage en diagonale

en: diagonal stripe
fr_FR: bande en diagonale

en: diagram
fr_FR: diagramme

en: dial
fr_FR: cadran

en: dialog
fr_FR: dialogue

en: directory pane
fr_FR: volet de dossier

en: disabled
fr_FR: désactivé

en: display field
fr_FR: zone d'affichage

en: display scroll
fr_FR: défilement par plage

en: display speech output
fr_FR: afficher la parole

en: done dragging
fr_FR: glissage terminé

en: dot
fr_FR: point

en: dotted
fr_FR: pointillée

en: double strikethrough
fr_FR: double barré

en: down arrow
fr_FR: flèche bas

en: down-right diagonal line
fr_FR: ligne diagonale descendante

en: draggable
fr_FR: glissable

en: dragging
fr_FR: glissage en cours

en: drbtn
fr_FR: btnd

en: drft cmnt
fr_FR: cmt brln

en: drop down button
fr_FR: bouton déroulant

en: drop down button grid
fr_FR: grille de boutons déroulants

en: drop list
fr_FR: liste déroulante

en: drop target
fr_FR: zone de dépôt

en: edit
fr_FR: édition

en: edit bar
fr_FR: barre d'édition

en: editable
fr_FR: éditable

en: editing
fr_FR: édition

en: edt
fr_FR: éd

en: email
fr_FR: courriel

en: embedded
fr_FR: oemb

en: embedded object
fr_FR: objet embarqué

en: emphasised
fr_FR: emphase

en: end
fr_FR: fin

en: end note
fr_FR: note de fin

en: enote
fr_FR: notef

en: enter
fr_FR: entrée

en: escape
fr_FR: échap

[ctx: espeakVarient]
en: none
fr_FR: aucune

en: even pages section break
fr_FR: saut de section de pages paires

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
fr_FR: Apparence de la cellule

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
fr_FR: Hauteur de cellule : {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
fr_FR: Largeur de cellule : {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
fr_FR: Couleur de remplissage : {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
fr_FR: Type de remplissage : {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
fr_FR: Couleur de contour : haut={0.name}, bas={1.name}, gauche={2.name}, droite={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
fr_FR: Épaisseur du contour : haut={0}, bas={1}, gauche={2}, droite={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
fr_FR[0]: Rotation : {0} degré
fr_FR[1]: Rotation : {0} degrés

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
fr_FR: Afficher un message navigable listant des informations sur l'apparence d'une cellule telles que les couleurs de contour et de remplissage, la rotation et la taille

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
fr_FR: de {firstAddress} à {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
fr_FR: de {firstAddress} {firstValue} à {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
fr_FR: développé

en: favorites
fr_FR: favoris

en: file chooser
fr_FR: sélecteur de fichiers

en: filler
fr_FR: remplissage

en: find a text string from the current cursor position
fr_FR: Rechercher un texte à partir de la position courante du curseur

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
fr_FR: Trouver l'occurrence suivante du texte recherché à partir de la position courante du curseur

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
fr_FR: Trouver l'occurrence précédente du texte recherché à partir de la position courante du curseur

en: first line indent
fr_FR: retrait de première ligne

en: flagged
fr_FR: marqué

en: fnote
fr_FR: noteb

en: focus moves navigator object off
fr_FR: suivi du focus par l'objet de navigation désactivé

en: focus moves navigator object on
fr_FR: suivi du focus par l'objet de navigation activé

en: focusable
fr_FR: focalisable

en: focused
fr_FR: focalisé

en: follow cursors
fr_FR: suivre les curseurs

en: font chooser
fr_FR: sélecteur de police

en: font name
fr_FR: nom de la police

en: font size
fr_FR: taille de la police

[ctx: font size]
en: large
fr_FR: grand

[ctx: font size]
en: larger
fr_FR: plus grand

[ctx: font size]
en: medium
fr_FR: moyen

[ctx: font size]
en: small
fr_FR: petit

[ctx: font size]
en: smaller
fr_FR: plus petit

[ctx: font size]
en: x-large
fr_FR: très grand

[ctx: font size]
en: x-small
fr_FR: très petit

[ctx: font size]
en: xx-large
fr_FR: très très grand

[ctx: font size]
en: xx-small
fr_FR: très très petit

[ctx: font size]
en: xxx-large
fr_FR: très très très grand

en: foot note
fr_FR: note de bas de page

en: footer
fr_FR: pied de page

en: foreground color
fr_FR: couleur d'avant-plan

en: form
fr_FR: formulaire

en: forward
fr_FR: avant

en: forwarded
fr_FR: transféré

en: frame
fr_FR: cadre

en: gesture map File Error
fr_FR: Erreur dans le fichier de définition de gestes

en: glass pane
fr_FR: volet miroir

en: grammar error
fr_FR: erreur grammaticale

en: grammar: {text}
fr_FR: grammaire : {text}

en: graphic
fr_FR: graphique

en: grip
fr_FR: poignée

en: grouping
fr_FR: groupe

en: h%s
fr_FR: t%s

en: hair
fr_FR: très fine

en: half alphanumeric
fr_FR: semi alphanumérique

en: half checked
fr_FR: semi-coché

en: half katakana
fr_FR: semi katakana

en: half katakana roman
fr_FR: semi katakana romain

en: half pressed
fr_FR: à moitié enfoncé

en: hanging indent
fr_FR: retrait négatif de première ligne

en: has %s
fr_FR: contient des %s

en: has attachment
fr_FR: pièce jointe

en: has auto complete
fr_FR: Autocomplétion

en: has comment
fr_FR: contient un commentaire

en: has details
fr_FR: possède des détails

en: has draft comment
fr_FR: contient un brouillon de commentaire

en: has formula
fr_FR: contient une formule

en: has long description
fr_FR: a une description longue

en: has note
fr_FR: a une note

en: has resolved comment
fr_FR: contient un commentaire résolu

en: header
fr_FR: en-tête

en: header item
fr_FR: élément d'en-tête

en: heading
fr_FR: titre

en: heading 1
fr_FR: titre de niveau 1

en: heading 2
fr_FR: titre de niveau 2

en: heading 3
fr_FR: titre de niveau 3

en: heading 4
fr_FR: titre de niveau 4

en: heading 5
fr_FR: titre de niveau 5

en: heading 6
fr_FR: titre de niveau 6

en: heading level %d
fr_FR: titre de niveau %d

en: help balloon
fr_FR: bulle d'aide

en: hidden
fr_FR: masqué

en: high importance
fr_FR: importance haute

en: highlight
fr_FR: surligné

en: highlighted
fr_FR: surligné

en: highlighted in {color}
fr_FR: surligné en {color}

en: hiragana roman
fr_FR: hiragana romain

en: hlght
fr_FR: mrq

en: hlp
fr_FR: aid

en: home
fr_FR: début

en: home page
fr_FR: page d'accueil

en: horizontal borders except outside
fr_FR: bordures horizontales internes

en: horizontal stripe
fr_FR: bande horizontale

en: hot key field
fr_FR: champ de raccourci clavier

en: icon
fr_FR: icône

en: iconified
fr_FR: iconisé

en: image map
fr_FR: image interactive

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
fr_FR: Augmenté de {incrementValue} à partir du point {previousIndex},

en: indent
fr_FR: retrait

en: indicator
fr_FR: indicateur

en: input help off
fr_FR: aide à la saisie désactivée

en: input help on
fr_FR: aide à la saisie activée

en: input window
fr_FR: Fenêtre de saisie

en: input/output
fr_FR: entrée/sortie

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
fr_FR: &Filtrer par :

en: insert
fr_FR: insertion

en: inserted
fr_FR: inséré

en: insertion: {text}
fr_FR: insertion : {text}

en: invalid
fr_FR: invl

en: invalid entry
fr_FR: entrée invalide

en: invoke
fr_FR: invoquer

en: italic
fr_FR: italique

en: item
fr_FR: élément

en: katakana roman
fr_FR: katakana romain

en: keyboard, all layouts
fr_FR: clavier, toutes les dispositions

en: label
fr_FR: étiquette

en: landmark
fr_FR: région

[ctx: languageName]
en: Aragonese
fr_FR: Aragonais

[ctx: languageName]
en: Burmese
fr_FR: Birman

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
fr_FR: Kurde Central

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
fr_FR: Kurde du Nord

en: laptop
fr_FR: ordinateur portable

en: layered pane
fr_FR: volet en couches

en: layout tables off
fr_FR: Tables de disposition désactivées

en: layout tables on
fr_FR: tables de disposition activées

en: left
fr_FR: gauche

en: left alt
fr_FR: alt gauche

en: left arrow
fr_FR: flèche gauche

en: left control
fr_FR: contrôle gauche

en: left edge
fr_FR: bordure gauche

en: left indent
fr_FR: retrait gauche

en: left shift
fr_FR: majuscule gauche

en: left windows
fr_FR: windows gauche

en: level %s
fr_FR: niveau %s

en: line
fr_FR: ligne

en: line %s
fr_FR: ligne %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
fr_FR: La Parole et des Sons

[ctx: line indentation setting]
en: Off
fr_FR: Désactivé

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
fr_FR: Parole

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
fr_FR: Des sons

en: line scroll
fr_FR: défilement par ligne

en: line spacing %s
fr_FR: interligne %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
fr_FR[0]: %.1f ligne
fr_FR[1]: %.1f lignes

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
fr_FR: 1.5 lignes

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
fr_FR: au moins %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
fr_FR: exactement {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
fr_FR: simple

en: linear gradient
fr_FR: dégradé linéaire

en: link
fr_FR: lien

en: linked
fr_FR: lié

en: list
fr_FR: liste

en: list item
fr_FR: élément de liste

en: lmk
fr_FR: rgn

en: lnk
fr_FR: ln

en: low importance
fr_FR: importance faible

en: lv %s
fr_FR: nv %s

en: manual
fr_FR: manuel

en: marked
fr_FR: marqué

en: math
fr_FR: mathématique

en: media player
fr_FR: lecteur multimédia

en: medium
fr_FR: moyenne

en: medium dash dot
fr_FR: moyenne tiret-point

en: medium dash dot dot
fr_FR: moyenne tiret-point-point

en: medium dashed
fr_FR: moyenne discontinue

en: meeting request
fr_FR: demande de réunion

en: menu bar
fr_FR: barre de menu

en: menu button
fr_FR: bouton de menu

en: menu item
fr_FR: élément de menu

en: mln
fr_FR: mléd

en: mnubar
fr_FR: bmnu

en: mnubtn
fr_FR: btnmnu

en: mnuitem
fr_FR: élmnu

en: moved from
fr_FR: déplacé de

en: moved to
fr_FR: déplacé vers

en: moves to the first table column
fr_FR: Aller à la première colonne du tableau

en: moves to the first table row
fr_FR: Aller à la première ligne du tableau

en: moves to the last table column
fr_FR: Aller à la dernière colonne du tableau

en: moves to the last table row
fr_FR: Aller à la dernière ligne du tableau

en: moves to the next annotation
fr_FR: Aller à l'annotation suivante

en: moves to the next article
fr_FR: Aller à l'article suivant

en: moves to the next block quote
fr_FR: Aller à la citation suivante

en: moves to the next button
fr_FR: Aller au bouton suivant

en: moves to the next check box
fr_FR: Aller à la case à cocher suivante

en: moves to the next combo box
fr_FR: Aller à la liste déroulante suivante

en: moves to the next different style text
fr_FR: Aller au texte de style différent suivant

en: moves to the next edit field
fr_FR: Aller à la zone d'édition suivante

en: moves to the next embedded object
fr_FR: Aller à l'objet embarqué suivant

en: moves to the next error
fr_FR: Aller à l'erreur suivante

en: moves to the next figure
fr_FR: Aller à la figure suivante

en: moves to the next form field
fr_FR: Aller au champ de formulaire suivant

en: moves to the next frame
fr_FR: Aller au cadre suivant

en: moves to the next graphic
fr_FR: Aller au graphique suivant

en: moves to the next grouping
fr_FR: Aller au groupe suivant

en: moves to the next heading
fr_FR: Aller au titre suivant

en: moves to the next heading at level 1
fr_FR: Aller au titre de niveau 1 suivant

en: moves to the next heading at level 2
fr_FR: Aller au titre de niveau 2 suivant

en: moves to the next heading at level 3
fr_FR: Aller au titre de niveau 3 suivant

en: moves to the next heading at level 4
fr_FR: Aller au titre de niveau 4 suivant

en: moves to the next heading at level 5
fr_FR: Aller au titre de niveau 5 suivant

en: moves to the next heading at level 6
fr_FR: Aller au titre de niveau 6 suivant

en: moves to the next landmark
fr_FR: Aller à la région suivante

en: moves to the next link
fr_FR: Aller au lien suivant

en: moves to the next list
fr_FR: Aller à la liste suivante

en: moves to the next list item
fr_FR: Aller à l'élément de liste suivant

en: moves to the next math formula
fr_FR: Aller à la formule mathématique suivante

en: moves to the next menu item
fr_FR: Aller à l'élément de menu suivant

en: moves to the next progress bar
fr_FR: Aller à la barre de progression suivante

en: moves to the next radio button
fr_FR: Aller au bouton radio suivant

en: moves to the next same style text
fr_FR: Aller au texte de même style suivant

en: moves to the next separator
fr_FR: Aller au séparateur suivant

en: moves to the next tab
fr_FR: Aller à l'onglet suivant

en: moves to the next table
fr_FR: Aller au tableau suivant

en: moves to the next table column
fr_FR: Aller à la colonne suivante du tableau

en: moves to the next table row
fr_FR: Aller à la ligne suivante du tableau

en: moves to the next text paragraph
fr_FR: Aller au paragraphe de texte suivant

en: moves to the next toggle button
fr_FR: Aller au bouton bascule suivant

en: moves to the next unvisited link
fr_FR: Aller au lien non visité suivant

en: moves to the next vertically aligned paragraph
fr_FR: Aller au paragraphe suivant aligné verticalement

en: moves to the next visited link
fr_FR: Aller au lien visité suivant

en: moves to the previous annotation
fr_FR: Aller à l'annotation précédente

en: moves to the previous article
fr_FR: Aller à l'article précédent

en: moves to the previous block quote
fr_FR: Aller à la citation précédente

en: moves to the previous button
fr_FR: Aller au bouton précédent

en: moves to the previous check box
fr_FR: Aller à la case à cocher précédente

en: moves to the previous combo box
fr_FR: Aller à la liste déroulante précédente

en: moves to the previous different style text
fr_FR: Aller au texte de style différent précédent

en: moves to the previous edit field
fr_FR: Aller à la zone d'édition précédente

en: moves to the previous embedded object
fr_FR: Aller à l'objet embarqué précédent

en: moves to the previous error
fr_FR: Aller à l'erreur précédente

en: moves to the previous figure
fr_FR: Aller à la figure précédente

en: moves to the previous form field
fr_FR: Aller au champ de formulaire précédent

en: moves to the previous frame
fr_FR: Aller au cadre précédent

en: moves to the previous graphic
fr_FR: Aller au graphique précédent

en: moves to the previous grouping
fr_FR: Aller au groupe précédent

en: moves to the previous heading
fr_FR: Aller au titre précédent

en: moves to the previous heading at level 1
fr_FR: Aller au titre de niveau 1 précédent

en: moves to the previous heading at level 2
fr_FR: Aller au titre de niveau 2 précédent

en: moves to the previous heading at level 3
fr_FR: Aller au titre de niveau 3 précédent

en: moves to the previous heading at level 4
fr_FR: Aller au titre de niveau 4 précédent

en: moves to the previous heading at level 5
fr_FR: Aller au titre de niveau 5 précédent

en: moves to the previous heading at level 6
fr_FR: Aller au titre de niveau 6 précédent

en: moves to the previous landmark
fr_FR: Aller à la région précédente

en: moves to the previous link
fr_FR: Aller au lien précédent

en: moves to the previous list
fr_FR: Aller à la liste précédente

en: moves to the previous list item
fr_FR: Aller à l'élément de liste précédent

en: moves to the previous math formula
fr_FR: Aller à la formule mathématique précédente

en: moves to the previous menu item
fr_FR: Aller à l'élément de menu précédent

en: moves to the previous progress bar
fr_FR: Aller à la barre de progression précédente

en: moves to the previous radio button
fr_FR: Aller au bouton radio précédent

en: moves to the previous same style text
fr_FR: Aller au texte de même style précédent

en: moves to the previous separator
fr_FR: Aller au séparateur précédent

en: moves to the previous tab
fr_FR: Aller à l'onglet précédent

en: moves to the previous table
fr_FR: Aller au tableau précédent

en: moves to the previous table column
fr_FR: Aller à la colonne précédente du tableau

en: moves to the previous table row
fr_FR: Aller à la ligne précédente du tableau

en: moves to the previous text paragraph
fr_FR: Aller au paragraphe de texte précédent

en: moves to the previous toggle button
fr_FR: Aller au bouton bascule précédent

en: moves to the previous unvisited link
fr_FR: Aller au lien non visité précédent

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
fr_FR: Aller au paragraphe précédent aligné verticalement

en: moves to the previous visited link
fr_FR: Aller au lien visité précédent

en: multi line
fr_FR: multiligne

en: mute
fr_FR: muet

en: new column section break
fr_FR: saut de section de nouvelle colonne

en: new page section break
fr_FR: saut de section de nouvelle page

en: next track
fr_FR: piste suivante

en: no bold
fr_FR: non gras

en: no border lines
fr_FR: pas de bordure

en: no change from point {previousIndex},
fr_FR: pas de changement à partir du point {previousIndex},

en: no first line indent
fr_FR: pas de retrait de première ligne

en: no hanging indent
fr_FR: pas de retrait négatif de première ligne

en: no highlight
fr_FR: non surligné

en: no indent
fr_FR: pas de retrait

en: no italic
fr_FR: non italique

en: no left indent
fr_FR: pas de retrait gauche

en: no more text after a block of links
fr_FR: Plus de texte après un bloc de liens

en: no more text before a block of links
fr_FR: Plus de texte avant un bloc de liens

en: no next annotation
fr_FR: aucune annotation suivante

en: no next article
fr_FR: aucun article suivant

en: no next block quote
fr_FR: aucune citation suivante

en: no next button
fr_FR: aucun bouton suivant

en: no next check box
fr_FR: aucune case à cocher suivante

en: no next combo box
fr_FR: aucune liste déroulante suivante

en: no next edit field
fr_FR: aucune zone d'édition suivante

en: no next embedded object
fr_FR: aucun objet embarqué suivant

en: no next error
fr_FR: aucune erreur suivante

en: no next figure
fr_FR: aucune figure suivante

en: no next form field
fr_FR: aucun champ de formulaire suivant

en: no next frame
fr_FR: aucun cadre suivant

en: no next graphic
fr_FR: aucun graphique suivant

en: no next grouping
fr_FR: aucun groupe suivant

en: no next heading
fr_FR: aucun titre suivant

en: no next heading at level 1
fr_FR: aucun titre suivant de niveau 1

en: no next heading at level 2
fr_FR: aucun titre suivant de niveau 2

en: no next heading at level 3
fr_FR: aucun titre suivant de niveau 3

en: no next heading at level 4
fr_FR: aucun titre suivant de niveau 4

en: no next heading at level 5
fr_FR: aucun titre suivant de niveau 5

en: no next heading at level 6
fr_FR: aucun titre suivant de niveau 6

en: no next landmark
fr_FR: aucune région suivante

en: no next link
fr_FR: aucun lien suivant

en: no next list
fr_FR: aucune liste suivante

en: no next list item
fr_FR: aucun élément de liste suivant

en: no next math formula
fr_FR: aucune formule mathématique suivante

en: no next menu item
fr_FR: aucun élément de menu suivant

en: no next progress bar
fr_FR: aucune barre de progression suivante

en: no next radio button
fr_FR: aucun bouton radio suivant

en: no next separator
fr_FR: aucun séparateur suivant

en: no next tab
fr_FR: aucun onglet suivant

en: no next table
fr_FR: aucun tableau suivant

en: no next text paragraph
fr_FR: aucun paragraphe de texte suivant

en: no next toggle button
fr_FR: aucun bouton bascule suivant

en: no next unvisited link
fr_FR: aucun lien non visité suivant

en: no next vertically aligned paragraph
fr_FR: aucun paragraphe suivant aligné verticalement

en: no next visited link
fr_FR: aucun lien visité suivant

en: no previous annotation
fr_FR: aucune annotation précédente

en: no previous article
fr_FR: aucun article précédent

en: no previous block quote
fr_FR: aucune citation précédente

en: no previous button
fr_FR: aucun bouton précédent

en: no previous check box
fr_FR: aucune case à cocher précédente

en: no previous combo box
fr_FR: aucune liste déroulante précédente

en: no previous edit field
fr_FR: aucune zone d'édition précédente

en: no previous embedded object
fr_FR: aucun objet embarqué précédent

en: no previous error
fr_FR: aucune erreur précédente

en: no previous figure
fr_FR: aucune figure précédente

en: no previous form field
fr_FR: aucun champ de formulaire précédent

en: no previous frame
fr_FR: aucun cadre précédent

en: no previous graphic
fr_FR: aucun graphique précédent

en: no previous grouping
fr_FR: aucun groupe précédent

en: no previous heading
fr_FR: aucun titre précédent

en: no previous heading at level 1
fr_FR: aucun titre précédent de niveau 1

en: no previous heading at level 2
fr_FR: aucun titre précédent de niveau 2

en: no previous heading at level 3
fr_FR: aucun titre précédent de niveau 3

en: no previous heading at level 4
fr_FR: aucun titre précédent de niveau 4

en: no previous heading at level 5
fr_FR: aucun titre précédent de niveau 5

en: no previous heading at level 6
fr_FR: aucun titre précédent de niveau 6

en: no previous landmark
fr_FR: aucune région précédente

en: no previous link
fr_FR: aucun lien précédent

en: no previous list
fr_FR: aucune liste précédente

en: no previous list item
fr_FR: aucun élément de liste précédent

en: no previous math formula
fr_FR: aucune formule mathématique précédente

en: no previous menu item
fr_FR: aucun élément de menu précédent

en: no previous progress bar
fr_FR: aucune barre de progression précédente

en: no previous radio button
fr_FR: aucun bouton radio précédent

en: no previous separator
fr_FR: aucun séparateur précédent

en: no previous tab
fr_FR: aucun onglet précédent

en: no previous table
fr_FR: aucun tableau précédent

en: no previous text paragraph
fr_FR: aucun paragraphe de texte précédent

en: no previous toggle button
fr_FR: aucun bouton bascule précédent

en: no previous unvisited link
fr_FR: aucun lien non visité précédent

en: no previous vertically aligned paragraph
fr_FR: aucun paragraphe précédent aligné verticalement

en: no previous visited link
fr_FR: aucun lien visité précédent

en: no revised %s
fr_FR: non révisé %s

en: no right indent
fr_FR: pas de retrait droit

en: no status bar information
fr_FR: Pas d'information de barre d'état

en: no strikethrough
fr_FR: non barré

en: none
fr_FR: aucun

en: normal configuration
fr_FR: configuration normale

en: normal configuration profile active
fr_FR: Profil de configuration normale activé

en: not %s
fr_FR: non %s

en: not checked
fr_FR: non coché

en: not deleted
fr_FR: non effacé

en: not emphasised
fr_FR: sans emphase

en: not hidden
fr_FR: non masqué

en: not highlighted
fr_FR: non surligné

en: not inserted
fr_FR: non inséré

en: not marked
fr_FR: non marqué

en: not pressed
fr_FR: non enfoncé

en: not selected
fr_FR: non sélectionné

en: not strong
fr_FR: non gras

en: not underlined
fr_FR: non souligné

en: nsel
fr_FR: nsél

en: num lock
fr_FR: verrouillage numérique

en: numLock numpad 0
fr_FR: pavnum verrouillé 0

en: numLock numpad 1
fr_FR: pavnum verrouillé 1

en: numLock numpad 2
fr_FR: pavnum verrouillé 2

en: numLock numpad 3
fr_FR: pavnum verrouillé 3

en: numLock numpad 4
fr_FR: pavnum verrouillé 4

en: numLock numpad 5
fr_FR: pavnum verrouillé 5

en: numLock numpad 6
fr_FR: pavnum verrouillé 6

en: numLock numpad 7
fr_FR: pavnum verrouillé 7

en: numLock numpad 8
fr_FR: pavnum verrouillé 8

en: numLock numpad 9
fr_FR: pavnum verrouillé 9

en: numpad 1
fr_FR: pavNum 1

en: numpad 2
fr_FR: pavNum 2

en: numpad 3
fr_FR: pavNum 3

en: numpad 4
fr_FR: pavNum 4

en: numpad 5
fr_FR: pavNum 5

en: numpad 6
fr_FR: pavNum 6

en: numpad 7
fr_FR: pavNum 7

en: numpad 8
fr_FR: pavNum 8

en: numpad 9
fr_FR: pavNum 9

en: numpad decimal
fr_FR: pavNum point décimal

en: numpad delete
fr_FR: pavNum effacement

en: numpad divide
fr_FR: pavNum divisé

en: numpad enter
fr_FR: pavNum entrée

en: numpad insert
fr_FR: pavNum insertion

en: numpad minus
fr_FR: pavNum moins

en: numpad multiply
fr_FR: pavNum multiplié

en: numpad plus
fr_FR: pavNum plus

en: object has no location
fr_FR: l'objet n'a pas de position

en: object mode
fr_FR: mode objet

en: obscured
fr_FR: obscurci

en: odd pages section break
fr_FR: saut de section de pages impaires

en: off
fr_FR: désactivé

en: off screen
fr_FR: hors écran

en: on
fr_FR: activé

en: opens dialog
fr_FR: ouvre un dialogue

en: opens grid
fr_FR: Ouvre une grille

en: opens list
fr_FR: ouvre une liste

en: opens tree
fr_FR: ouvre une arborescence

en: option pane
fr_FR: volet d'options

en: other item
fr_FR: autre élément

en: out of %s
fr_FR: hors de %s

en: out of bookmark
fr_FR: hors de signet

en: out of comment
fr_FR: hors de commentaire.

en: out of grammar error
fr_FR: hors de l'erreur grammaticale

en: out of popular highlight
fr_FR: hors des surlignages fréquents

en: out of spelling error
fr_FR: hors de la faute d'orthographe

en: out of table
fr_FR: hors du tableau

en: overflowing
fr_FR: débordant

en: page down
fr_FR: page suivante

en: page up
fr_FR: page précédente

en: pane
fr_FR: volet

en: panel
fr_FR: panneau

en: paragraph
fr_FR: paragraphe

en: paragraph number
fr_FR: numéro de paragraphe

en: paragraph property
fr_FR: propriété de paragraphe

en: password edit
fr_FR: édition du mot de passe

en: pinned
fr_FR: épinglé

en: play pause
fr_FR: lecture pause

en: pnl
fr_FR: pn

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
fr_FR: Impossible de trouver la fenêtre {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
fr_FR: Pas de {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
fr_FR: Annonce un avertissement de traduction, s'il y en a un. Deux appuis présente l'avertissement en mode navigation

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
fr_FR: Annonce tous les commentaires dans la fenêtre de commentaires. Deux appuis présente le commentaire en mode navigation

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
fr_FR: Annonce toutes les notes pour les traducteurs. Deux appuis présente les notes en mode navigation

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
fr_FR: Annonce l'ancien texte source, s'il y en a un. Deux appuis présente le texte en mode navigation

[ctx: poedit]
en: comment
fr_FR: commentaire

[ctx: poedit]
en: notes for translators
fr_FR: notes pour les traducteurs

[ctx: poedit]
en: old source text
fr_FR: ancien texte source

[ctx: poedit]
en: translation warning
fr_FR: avertissement de traduction

en: pressed
fr_FR: enfoncé

en: previous track
fr_FR: piste précédente

en: prgbar
fr_FR: bpr

en: print screen
fr_FR: impression écran

en: progress bar
fr_FR: barre de progression

en: property
fr_FR: propriété

en: property page
fr_FR: page de propriété

en: protected
fr_FR: protégé

en: pwdedt
fr_FR: édmdp

en: radio button
fr_FR: bouton radio

en: radio menu item
fr_FR: élément de menu radio

en: rbtn
fr_FR: btnr

en: read only
fr_FR: en lecture seule

en: received: %s
fr_FR: reçu : %s

en: reconcile
fr_FR: réconcilier

en: rectangular gradient
fr_FR: dégradé rectangulaire

en: redundant object
fr_FR: objet redondant

en: refresh
fr_FR: réactualiser

en: region
fr_FR: région

[ctx: repeat]
en: off
fr_FR: désactivé

[ctx: repeat]
en: on
fr_FR: activé

en: replace
fr_FR: remplacer

en: replied
fr_FR: répondu

en: replied all
fr_FR: répondu à tous

en: report CLDR characters off
fr_FR: annonce des caractères CLDR désactivée

en: report CLDR characters on
fr_FR: annonce des caractères CLDR activée

en: report alignment off
fr_FR: annonce de l'alignement désactivée

en: report alignment on
fr_FR: annonce de l'alignement activée

en: report articles off
fr_FR: annonce des articles désactivée

en: report articles on
fr_FR: annonce des articles activée

en: report block quotes off
fr_FR: annonce des citations désactivée

en: report block quotes on
fr_FR: annonce des citations activée

en: report colors off
fr_FR: annonce des couleurs désactivée

en: report colors on
fr_FR: annonce des couleurs activée

en: report comments off
fr_FR: annonce des commentaires désactivée

en: report comments on
fr_FR: annonce des commentaires activée

en: report dynamic content changes off
fr_FR: annonce des changements dynamiques de contenu désactivée

en: report dynamic content changes on
fr_FR: annonce des changements dynamiques de contenu activée

en: report emphasis off
fr_FR: annonce de l'emphase désactivée

en: report emphasis on
fr_FR: annonce de l'emphase activée

en: report figures and captions off
fr_FR: annonce des figures et légendes désactivée

en: report figures and captions on
fr_FR: annonce des figures et légendes activée

en: report font attributes off
fr_FR: annonce des attributs de la police désactivée

en: report font attributes on
fr_FR: annonce des attributs de la police activée

en: report font name off
fr_FR: annonce du nom de la police désactivée

en: report font name on
fr_FR: annonce du nom de la police activée

en: report font size off
fr_FR: annonce de la taille de la police désactivée

en: report font size on
fr_FR: annonce de la taille de la police activée

en: report frames off
fr_FR: annonce des cadres désactivée

en: report frames on
fr_FR: annonce des cadres activée

en: report graphics off
fr_FR: annonce des graphiques désactivée

en: report graphics on
fr_FR: annonce des graphiques activée

en: report groupings off
fr_FR: annonce des groupes désactivée

en: report groupings on
fr_FR: annonce des groupes activée

en: report headings off
fr_FR: annonce des titres désactivée

en: report headings on
fr_FR: annonce des titres activée

en: report highlighted off
fr_FR: annonce du surlignage désactivé

en: report highlighted on
fr_FR: Annoncer le surmignage

en: report if clickable off
fr_FR: annoncer si cliquable désactivée

en: report if clickable on
fr_FR: annoncer si cliquable activée

en: report landmarks and regions off
fr_FR: annonce des repères et régions désactivée

en: report landmarks and regions on
fr_FR: annonce des repères et régions activée

en: report line numbers off
fr_FR: annonce des numéros de lignes désactivée

en: report line numbers on
fr_FR: annonce des numéros de lignes activée

en: report line spacing off
fr_FR: annonce de l'interligne désactivée

en: report line spacing on
fr_FR: annonce de l'interligne activée

en: report links off
fr_FR: annonce des liens désactivée

en: report links on
fr_FR: annonce des liens activée

en: report lists off
fr_FR: annonce des listes désactivée

en: report lists on
fr_FR: annonce des listes activée

en: report pages off
fr_FR: annonce des pages désactivée

en: report pages on
fr_FR: annonce des pages activée

en: report paragraph indentation off
fr_FR: annonce du retrait des paragraphes désactivée

en: report paragraph indentation on
fr_FR: annonce du retrait des paragraphes activée

en: report revisions off
fr_FR: annonce des modifications désactivée

en: report revisions on
fr_FR: annonce des modifications activée

en: report spelling errors off
fr_FR: annonce des fautes d'orthographe désactivée

en: report spelling errors on
fr_FR: annonce des fautes d'orthographe activée

en: report style off
fr_FR: annonce du style désactivée

en: report style on
fr_FR: annonce du style activée

en: report superscripts and subscripts off
fr_FR: annonce des exposants et indices désactivée

en: report superscripts and subscripts on
fr_FR: Annonce des exposants et indices activée

en: report table cell coordinates off
fr_FR: annonce des coordonnées des cellules désactivée

en: report table cell coordinates on
fr_FR: annonce des coordonnées des cellules activée

en: report tables off
fr_FR: annonce des tableaux désactivée

en: report tables on
fr_FR: annonce des tableaux activée

en: req
fr_FR: oblg

en: required
fr_FR: obligatoire

en: reverse diagonal stripe
fr_FR: bande diagonale inversée

en: revised %s
fr_FR: révisé %s

en: rich edit
fr_FR: édition riche

en: right
fr_FR: droite

en: right alt
fr_FR: alt droit

en: right arrow
fr_FR: flèche droite

en: right control
fr_FR: contrôle droit

en: right edge
fr_FR: bordure droite

en: right indent
fr_FR: retrait droit

en: right shift
fr_FR: majuscule droite

en: right windows
fr_FR: windows droite

en: ro
fr_FR: ls

en: root pane
fr_FR: volet racine

en: row
fr_FR: ligne

en: row %s
fr_FR: ligne %s

en: row header
fr_FR: en-tête de ligne

en: rslvd cmnt
fr_FR: cmt rsl

en: ruler
fr_FR: règle

en: r{rowNumber}
fr_FR: l{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
fr_FR: l{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
fr_FR: Outils

en: scrlbar
fr_FR: bdéf

en: scroll bar
fr_FR: barre de défilement

en: scroll lock
fr_FR: arrêt défilement

en: scroll pane
fr_FR: volet de défilement

en: search page
fr_FR: page de recherche

en: section property
fr_FR: propriété de section

en: sel
fr_FR: sél

en: selectable
fr_FR: sélectionnable

en: selected
fr_FR: sélectionné

en: selected %s
fr_FR: sélectionné %s

en: selection removed
fr_FR: sélection supprimée

en: sent: %s
fr_FR: envoyé : %s

en: separator
fr_FR: séparateur

en: series {number} {name}
fr_FR: séries {number} {name}

en: shape
fr_FR: forme

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
fr_FR: Symbole 'non'

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme 'ou'

[ctx: shape]
en: 10-point star
fr_FR: étoile 10-point

[ctx: shape]
en: 12-point star
fr_FR: étoile 12-point

[ctx: shape]
en: 16-point star
fr_FR: étoile 16-point

[ctx: shape]
en: 24-point star
fr_FR: étoile 24-point

[ctx: shape]
en: 32-point star
fr_FR: étoile 32-point

[ctx: shape]
en: 4-point star
fr_FR: étoile 4-point

[ctx: shape]
en: 5-point star
fr_FR: étoile 5-point

[ctx: shape]
en: 6-point star
fr_FR: étoile 6-point

[ctx: shape]
en: 7-point star
fr_FR: étoile 7-point

[ctx: shape]
en: 8-point star
fr_FR: étoile 8-point

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme processus alternatif

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
fr_FR: Flèches quadridirectionnelles

[ctx: shape]
en: Balloon
fr_FR: bulle

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
fr_FR: Flèche haut courbée

[ctx: shape]
en: Bent arrow
fr_FR: Flèche courbée

[ctx: shape]
en: Bevel
fr_FR: Biseau

[ctx: shape]
en: Block arc
fr_FR: Arc Plein

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
fr_FR: Légende avec flèches quadridirectionnelle

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
fr_FR: Légende avec flèche horizontale bidirectionnelle

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
fr_FR: Légende avec flèche vers le bas

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
fr_FR: Légende avec flèche gauche

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
fr_FR: Légende avec flèche droite

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
fr_FR: Légende avec flèche vers le haut

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
fr_FR: Légende avec barre accentuée et ligne de légende en 'u'

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
fr_FR: Légende avec ligne en angle et barre accentuée

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
fr_FR: Légende avec ligne en angle

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
fr_FR: Légende avec flèche bidirectionnelle haut bas

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
fr_FR: Légende avec bordure et barre horizontale accentuée

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
fr_FR: Légende avec bordure, barre accentuée et ligne de légende en 'u'

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
fr_FR: Légende avec bordure, ligne de légende en angle et barre accentuée

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
fr_FR: Légende avec bordure, ligne droite diagonale et barre accentuée

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
fr_FR: Légende avec ligne de légende en 'u'

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
fr_FR: Légende avec ligne de légende diagonale et barre accentuée

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
fr_FR: Légende avec ligne droite diagonale

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
fr_FR: Légende avec barre horizontale accentuée

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
fr_FR: Légende avec ligne horizontale

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
fr_FR: Légende sans bordure et ligne de légende en angle

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
fr_FR: Légende sans bordure et ligne de légende en 'u'

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
fr_FR: Légende sans bordure et ligne de légende diagonale

[ctx: shape]
en: Can
fr_FR: Canette

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
fr_FR: Organigramme de carte

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
fr_FR: Symbole de graphique plus

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
fr_FR: Symbole de graphique en étoile

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
fr_FR: Symbole graphique X

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
fr_FR: Cercle avec ligne traversant le centre

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
fr_FR: Flèche Circulaire

[ctx: shape]
en: Cloud callout
fr_FR: Pensées

[ctx: shape]
en: Cloud shape
fr_FR: Forme de nuage

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
fr_FR: Organigramme de jonction

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme connecteur

[ctx: shape]
en: Corner
fr_FR: Coin

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
fr_FR: Flèche circulaire sens inverse des aiguilles d'une montre

[ctx: shape]
en: Cross
fr_FR: Croix

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
fr_FR: flèche incurvée vers le bas

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
fr_FR: Flèche Gauche incurvée

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
fr_FR: Flèche incurvée vers la droite

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
fr_FR: Flèche haut incurvée

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
fr_FR: Bannière ruban incurvée vers le haut

[ctx: shape]
en: Curved arrow
fr_FR: Flèche incurvée

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme données

[ctx: shape]
en: Decagon
fr_FR: Décagone

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme décision

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme délai

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
fr_FR: Bande en diagonale

[ctx: shape]
en: Diamond
fr_FR: Diamant

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme mémoire en accès direct

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme écran

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
fr_FR: Organigramme de document

[ctx: shape]
en: Dodecagon
fr_FR: Dodécagone

[ctx: shape]
en: Donut
fr_FR: Bouée

[ctx: shape]
en: Double brace
fr_FR: Accolades

[ctx: shape]
en: Double bracket
fr_FR: double crochet

[ctx: shape]
en: Double wave
fr_FR: Double Vague

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
fr_FR: Flèche bidirectionnelle haut bas

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
fr_FR: flèche circulaire bidirectionnelle

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
fr_FR: Flèche horizontale bidirectionnelle

[ctx: shape]
en: Down Arrow
fr_FR: Flèche bas

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme extraction

[ctx: shape]
en: Folded corner
fr_FR: Carré corné

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
fr_FR: Quatre petits carrés définissant une forme rectangulaire

[ctx: shape]
en: Funnel
fr_FR: Entonnoir

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
fr_FR: Engrenage à 9 dents

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
fr_FR: Engrenage à 6 dents

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
fr_FR: Cadre de demi dessin rectangulaire

[ctx: shape]
en: Heart
fr_FR: Cœur

[ctx: shape]
en: Heptagon
fr_FR: Heptagone

[ctx: shape]
en: Hexagon
fr_FR: Hexagone

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
fr_FR: Défilement horizontal

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
fr_FR: Camembert incomplet avec secteur manquant

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme mémoire interne

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
fr_FR: Triangle isocèle

[ctx: shape]
en: Left Arrow
fr_FR: Flèche gauche

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
fr_FR: Flèche gauche et haut

[ctx: shape]
en: Left brace
fr_FR: Accolade gauche

[ctx: shape]
en: Left bracket
fr_FR: Crochet gauche

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
fr_FR: Flèche gauche droite et haut

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
fr_FR: Éclair

[ctx: shape]
en: Line Callout
fr_FR: Légende de ligne

[ctx: shape]
en: Line inverse
fr_FR: Inversion de ligne

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme disque magnétique

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme saisie manuelle

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme opération manuelle

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
fr_FR: Symbole mathématique addition

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
fr_FR: Symbole mathématique division

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
fr_FR: Symbole mathématique équivalence

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
fr_FR: Symbole mathématique multiplication

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
fr_FR: Symbole mathématique non-équivalence

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
fr_FR: Symbole mathématique soustraction

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme fusion

[ctx: shape]
en: Moon
fr_FR: Lune

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme multidocument

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
fr_FR: Flèche droite crantée

[ctx: shape]
en: Octagon
fr_FR: Octogone

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme connecteur hors-page

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme mémoire hors ligne

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
fr_FR: Légende en forme d'oval

[ctx: shape]
en: Parallelogram
fr_FR: Parallélogramme

[ctx: shape]
en: Pentagon
fr_FR: Pentagone

[ctx: shape]
en: Plaque
fr_FR: Étiquette

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
fr_FR: Feuilles d'étiquettes

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme processus prédéfini

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme préparation

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme processus

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme bande perforée

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
fr_FR: quart de camembert

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
fr_FR: Rectangle avec un angle arrondi

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
fr_FR: Rectangle avec un angle rogné

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
fr_FR: Rectangle avec un angle rogné et un angle arrondi

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
fr_FR: Rectangle avec deux angles arrondis en diagonale

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
fr_FR: Rectangle avec deux angles rognés en diagonale

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
fr_FR: Rectangle avec deux angles rognés du même côté

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
fr_FR: Rectangle avec deux angles arrondis du même côté

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
fr_FR: Légende rectangulaire

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
fr_FR: Cadre de dessin rectangulaire

[ctx: shape]
en: Return
fr_FR: Retour

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
fr_FR: bannière ruban

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
fr_FR: Ruban avec flèches gauche et droite

[ctx: shape]
en: Right Arrow
fr_FR: Flèche droite

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
fr_FR: Flèche droite avec bande

[ctx: shape]
en: Right brace
fr_FR: Accolade droite

[ctx: shape]
en: Right bracket
fr_FR: Crochet droit

[ctx: shape]
en: Right triangle
fr_FR: Triangle rectangle

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
fr_FR: Rectangle arrondi

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
fr_FR: Légende en forme de rectangle arrondi

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme mémoire en accès séquentiel

[ctx: shape]
en: Smiley face
fr_FR: Émoticône

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme tri

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme données en mémoire

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme jonction cumulative

[ctx: shape]
en: Sun
fr_FR: Soleil

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
fr_FR: Symbole d'organigramme terminateur

[ctx: shape]
en: Trapezoid
fr_FR: Trapézoïde

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
fr_FR: Trapèze avec côtés non-parallèles assymétriques

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
fr_FR: Flèche en 'u'

[ctx: shape]
en: Up Arrow
fr_FR: Flèche haut

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
fr_FR: Défilement vertical

[ctx: shape]
en: Water droplet
fr_FR: Gouttelette d'eau

[ctx: shape]
en: Wave
fr_FR: Vague

[ctx: shape]
en: four snipped corners
fr_FR: Quatre coins rognés

en: shift
fr_FR: majuscule

[ctx: shuffle]
en: off
fr_FR: désactivé

[ctx: shuffle]
en: on
fr_FR: activé

en: single {action}
fr_FR: simple {action}

en: skips backward past a block of links
fr_FR: Remonter avant un bloc de liens

en: skips forward past a block of links
fr_FR: Sauter après la fin d'un bloc de liens

en: slanted dash dot
fr_FR: tiret-point incliné

en: slice
fr_FR: secteur

en: slider
fr_FR: Potentiomètre

en: solid
fr_FR: uni

en: sorted
fr_FR: trié

en: sorted asc
fr_FR: Tcro

en: sorted ascending
fr_FR: Trié par ordre croissant

en: sorted desc
fr_FR: tdéc

en: sorted descending
fr_FR: trié par ordre décroissant

en: sound
fr_FR: son

en: space
fr_FR: espace

en: space with any dots
fr_FR: espace avec n'importe quels points

en: space with dot
fr_FR: espace avec point

en: speak command keys off
fr_FR: écho des touches de commandes désactivé

en: speak command keys on
fr_FR: écho des touches de commandes activé

en: speak typed characters off
fr_FR: écho clavier par caractère désactivé

en: speak typed characters on
fr_FR: écho clavier par caractère activé

en: speak typed words off
fr_FR: écho clavier par mot désactivé

en: speak typed words on
fr_FR: écho clavier par mot activé

en: speech viewer disabled
fr_FR: visionneuse de parole désactivée

en: speech viewer enabled
fr_FR: visionneuse de parole activée

[ctx: speechModes]
en: beeps
fr_FR: remplacée par des bips

[ctx: speechModes]
en: off
fr_FR: désactivée

[ctx: speechModes]
en: on-demand
fr_FR: à la demande

[ctx: speechModes]
en: talk
fr_FR: activée

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
fr_FR: &Filtrer par :

en: spelling and grammar: {text}
fr_FR: orthographe et grammaire : {text}

en: spelling error
fr_FR: faute d'orthographe

en: spelling: {text}
fr_FR: orthographe : {text}

en: spin button
fr_FR: bouton rotatif

en: splbtn
fr_FR: btnp

en: split button
fr_FR: bouton partagé

en: split pane
fr_FR: volet de fractionnement

en: spnbtn
fr_FR: btnrot

en: status bar
fr_FR: barre d'état

en: stbar
fr_FR: bét

en: stop
fr_FR: arrêt

en: strikethrough
fr_FR: barré

en: strong
fr_FR: gras

en: style definition
fr_FR: définition de style

en: subMenu
fr_FR: sous-Menu

en: subject: %s
fr_FR: Objet : %s

en: submnu
fr_FR: smnu

en: subscript
fr_FR: indice

en: suggestion
fr_FR: une suggestion

en: superscript
fr_FR: exposant

en: switch
fr_FR: bascule

en: swtch
fr_FR: Bscl

[ctx: symbolLevel]
en: all
fr_FR: tous

[ctx: symbolLevel]
en: character
fr_FR: caractère

[ctx: symbolLevel]
en: most
fr_FR: la plupart

[ctx: symbolLevel]
en: none
fr_FR: aucun

[ctx: symbolLevel]
en: some
fr_FR: quelques-uns

[ctx: symbolPreserve]
en: always
fr_FR: toujours

[ctx: symbolPreserve]
en: never
fr_FR: jamais

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
fr_FR: seulement au-dessous du niveau du symbole

[ctx: synth setting]
en: Inflection
fr_FR: Inflexion

[ctx: synth setting]
en: Language
fr_FR: Langue

[ctx: synth setting]
en: Pitch
fr_FR: Hauteur

[ctx: synth setting]
en: Rate
fr_FR: Débit

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
fr_FR: Débit accéléré

[ctx: synth setting]
en: Variant
fr_FR: Variante

[ctx: synth setting]
en: Voice
fr_FR: Voix

en: tab control
fr_FR: onglet

en: tabctl
fr_FR: ong

en: table
fr_FR: tableau

en: table body
fr_FR: corps de tableau

en: table footer
fr_FR: pied de tableau

en: table header
fr_FR: en-tête de tableau

en: table property
fr_FR: propriété de tableau

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
fr_FR: tableau de  {columnCountText} et {rowCountText}

en: tbl
fr_FR: tb

en: tear off menu
fr_FR: menu détachable

en: text
fr_FR: texte

en: text "%s" not found
fr_FR: texte "%s" non trouvé

en: text frame
fr_FR: cadre de texte

en: text mode
fr_FR: mode texte

en: tgbtn
fr_FR: bsc

en: thick
fr_FR: épaisse

en: thick diagonal crosshatch
fr_FR: quadrillage large en diagonale

en: thin
fr_FR: fine

en: thin diagonal crosshatch
fr_FR: quadrillage fin en diagonale

en: thin diagonal stripe
fr_FR: bande diagonale fine

en: thin horizontal crosshatch
fr_FR: quadrillage horizontal fin

en: thin horizontal stripe
fr_FR: bande horizontale fine

en: thin reverse diagonal stripe
fr_FR: bande diagonale fine inversée

en: thin vertical stripe
fr_FR: bande verticale fine

en: through row {row} column {column}
fr_FR: à ligne {row} column {column}

en: through {endCol}
fr_FR: à {endCol}

en: through {endRow}
fr_FR: à {endRow}

en: thumb control
fr_FR: molette

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
fr_FR: {D} jour {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
fr_FR: {D} jours {H}:{M}:{S}

en: title bar
fr_FR: barre de titre

en: tlbar
fr_FR: bo

en: tltip
fr_FR: sug

en: to focus
fr_FR: le focus

en: to review
fr_FR: la revue

en: toggle button
fr_FR: bouton bascule

en: tool bar
fr_FR: barre d'outils

en: tool tip
fr_FR: suggestion

en: top edge
fr_FR: bordure supérieure

[ctx: touch action]
en: flick down
fr_FR: glisser vers le bas

[ctx: touch action]
en: flick left
fr_FR: glisser vers la gauche

[ctx: touch action]
en: flick right
fr_FR: glisser vers la droite

[ctx: touch action]
en: flick up
fr_FR: glisser vers le haut

[ctx: touch action]
en: hold
fr_FR: maintenir

[ctx: touch action]
en: hover
fr_FR: survoler

[ctx: touch action]
en: hover down
fr_FR: survoler

[ctx: touch action]
en: hover up
fr_FR: fin de survol

[ctx: touch action]
en: tap
fr_FR: taper

[ctx: touch action]
en: tap and hold
fr_FR: taper et maintenir

en: track change: {text}
fr_FR: suivi du changement : {text}

en: tree view
fr_FR: Arborescence

en: tree view button
fr_FR: bouton d'Arborescence

en: tree view item
fr_FR: élément d'Arborescence

en: triggered
fr_FR: déclenché

en: tripple {action}
fr_FR: triple {action}

en: tv
fr_FR: arb

en: tvbtn
fr_FR: btnarb

en: tvitem
fr_FR: élarb

en: unavailable
fr_FR: non disponible

en: underline
fr_FR: souligné

en: underlined
fr_FR: souligné

en: unknown
fr_FR: inconnu

en: unknown %s
fr_FR: %s inconnu

en: unknown input method
fr_FR: méthode de saisie inconnue

en: unknown language
fr_FR: langue inconnue

en: unlocked
fr_FR: déverrouillé

en: unread
fr_FR: non lu

en: up arrow
fr_FR: flèche haut

en: up-right diagonal line
fr_FR: ligne diagonale montante

en: value {valueAxisData}
fr_FR: valeur {valueAxisData}

en: vertical align bottom
fr_FR: alignement vertical en bas

en: vertical align distributed
fr_FR: alignement vertical distribué

en: vertical align justified
fr_FR: alignement vertical justifié

en: vertical align middle
fr_FR: alignement vertical centré

en: vertical align top
fr_FR: alignement vertical en haut

en: vertical borders except outside
fr_FR: bordures verticales internes

en: vertical stripe
fr_FR: bande verticale

en: video
fr_FR: vidéo

en: view port
fr_FR: fenêtre d'affichage

en: visited
fr_FR: visité

en: vlnk
fr_FR: lnv

en: volume down
fr_FR: volume moins

en: volume up
fr_FR: volume plus

en: white space
fr_FR: espace blanc

en: window
fr_FR: fenêtre

en: with %s column | with %s columns
fr_FR[0]: de %s colonne
fr_FR[1]: de %s colonnes

en: with %s item | with %s items
fr_FR[0]: de %s élément
fr_FR[1]: de %s éléments

en: with %s row | with %s rows
fr_FR[0]: de %s ligne
fr_FR[1]: de %s lignes

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
fr_FR: de {rowCountTranslation} et {colCountTranslation}

en: wnd
fr_FR: fen

en: word
fr_FR: mot

en: {author} is editing
fr_FR: {author} est en train d'éditer

en: {backgroundColor} background
fr_FR: arrière-plan {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
fr_FR: {bookPercentage}%, position {curLocation} sur {maxLocation}

en: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData}:
fr_FR: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData} :

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
fr_FR[0]: {category} ({nbResults} résultat)
fr_FR[1]: {category} ({nbResults} résultat)

en: {color1} to {color2}
fr_FR: de {color1} à {color2}

en: {color} (default color)
fr_FR: {color} (couleur par défaut)

en: {color} on {backgroundColor}
fr_FR: {color} sur {backgroundColor}

en: {color} {desc}
fr_FR: {desc} {color}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
fr_FR[0]: {columnCount} colonne
fr_FR[1]: {columnCount} colonnes

en: {date} (all day)
fr_FR: {date} (toute la journée)

en: {desc} left and right edges
fr_FR: bordures gauche et droite {desc}

en: {desc} surrounding border
fr_FR: bordure entourante {desc}

en: {desc} top and bottom edges
fr_FR: bordures haute et basse {desc}

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
fr_FR: diagonales montante et descendante {desc}

en: {desc} {position}
fr_FR: {position} {desc}

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
fr_FR[0]: {distance:.3g} point du bas de la diapositive
fr_FR[1]: {distance:.3g} points du bas de la diapositive

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
fr_FR[0]: {distance:.3g} point du bord gauche de la diapositive
fr_FR[1]: {distance:.3g} points du bord gauche de la diapositive

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
fr_FR[0]: {distance:.3g} point de la droite de la diapositive
fr_FR[1]: {distance:.3g} points de la droite de la diapositive

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
fr_FR[0]: {distance:.3g} point du haut de la diapositive
fr_FR[1]: {distance:.3g} points du haut de la diapositive

en: {distance} from left edge of page
fr_FR: {distance} du bord gauche de la page

en: {distance} from top edge of page
fr_FR: {distance} du haut de la page

en: {elapsedTime} elapsed
fr_FR: {elapsedTime} écoulé

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
fr_FR: de {firstAddress}  {firstContent} à {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
fr_FR: De {firstAddress} à {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
fr_FR: De {firstAddress} {firstValue} à {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
fr_FR: Temps restant {hourText} et {minuteText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
fr_FR[0]: {hours:d} heure
fr_FR[1]: {hours:d} heures

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
fr_FR: {longName} ({name})
    Version : {version} ({version_detailed})
    URL : {url}
    {copyright}
    
    {name} est couvert par la licence publique générale GNU (GPL Version 2). Vous êtes libre de partager ou modifier ce logiciel à votre guise tant que vous distribuez la licence avec le logiciel et laissez l'ensemble du code source accessible à qui le veut. Ceci s'applique aux versions originales et modifiées du logiciel, ainsi qu'à tout travaille qui en dérive.
    Pour plus de détails, vous pouvez consulter la licence dans le menu d'aide.
    Vous pouvez également la consulter en ligne à : https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} est développé par NV Access, une organisation à but non lucratif qui s'engage à soutenir et promouvoir les solutions libres et à source ouverte pour les personnes aveugles ou déficientes visuelles.
    Si vous trouvez NVDA utile et voulez qu'il continue à s'améliorer, vous pouvez envisager de faire un don à NV Access. Cela peut se faire en sélectionnant Faire un don dans le menu NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
fr_FR: {message}
    
    Catégorie : "{category}"
    Option : "{option}"

en: {modifier} released
fr_FR: {modifier} relâché

en: {name}: {desc}
fr_FR: {name} : {desc}

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
fr_FR[0]: {action} {numFingers} doigt
fr_FR[1]: {action} {numFingers} doigts

en: {number} of {total}
fr_FR: {number} sur {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
fr_FR[0]: {offset:.3g} centimètre
fr_FR[1]: {offset:.3g} centimètres

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
fr_FR[0]: {offset:.3g} caractère
fr_FR[1]: {offset:.3g} caractères

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
fr_FR[0]: {offset:.3g} pouce
fr_FR[1]: {offset:.3g} pouces

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
fr_FR[0]: {offset:.3g} millimètre
fr_FR[1]: {offset:.3g} millimètres

en: {offset:.3g} pt
fr_FR: {offset:.3g} points

en: {profileName} configuration profile active
fr_FR: Profil de configuration {profileName} activé

en: {profile} profile activated
fr_FR: Profil de configuration {profile} activé

en: {profile} profile deactivated
fr_FR: Profil de configuration {profile} désactivé

en: {remainingTimeFormatted} remaining
fr_FR: {remainingTimeFormatted} restant

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
fr_FR: {revisionType} {description} : {text} par {author} le {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
fr_FR[0]: {rowCount} ligne
fr_FR[1]: {rowCount} lignes

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
fr_FR: séries {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
fr_FR: {seriesName} type de courbe : {trendlineType}, nom : {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
fr_FR: {seriesName} type de courbe : {trendlineType}, nom : {trendlineName}, étiquette : {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
fr_FR: fonte {size:g} point

en: {startTime} to {endTime}
fr_FR: {startTime} à {endTime}

en: {start} through {end}
fr_FR: {start} à {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
fr_FR: style {styleName}, niveau hiérarchique {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
fr_FR: {symbol} comme dans la {description}

en: {textAttribute} off
fr_FR: {textAttribute} désactivé

en: {textAttribute} on
fr_FR: {textAttribute} activé

en: {totalTime} total
fr_FR: {totalTime} au total

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
fr_FR[0]: {val:.2f} centimètre
fr_FR[1]: {val:.2f} centimètres

en: {val:.2f} in
fr_FR: {val:.2f} pc

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
fr_FR[0]: {val:.2f} pouce
fr_FR[1]: {val:.2f} pouces

en: {val:g} pt space before paragraph
fr_FR: espace {val:g} pt avant le paragraphe
