nvda - en to hi_IN translation catalogue (2174 entries)

en:  %s is currently running.
hi_IN:  %s वर्तमान में चल रहा है.

en:  %s module is loaded.
hi_IN:  %s मॉड्यूल लोड किया गया है

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
hi_IN:  भिन्न {fractionValue:.2f} प्रतिशत टुकड़ा {pointCount} का {pointIndex}

en:  minus
hi_IN:  ऋणात्मक चिन्ह को अंतर शब्द से बदले

en:  square
hi_IN:  वर्ग

en:  title: {axisTitle}
hi_IN:  शीर्षक: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
hi_IN:  {segmentType} {pointCount} का {pointIndex}

en: %d percent
hi_IN: %d प्रतिशत

en: %s application
hi_IN: %s अनुप्रयोग

en: %s cursor
hi_IN: %s कर्सर

en: %s end
hi_IN: %s अंत

en: %s highlighted
hi_IN: %s पर प्रकाश डाला

en: %s keyboard
hi_IN: %s कीबोर्ड

en: %s mode
hi_IN: %s मोड

en: %s selected
hi_IN: %s चुना गया

en: %s selected instead
hi_IN: %s बदले में चुना गया

en: %s unselected
hi_IN: %s चुना नहीं गया

en: &About add-on...
hi_IN: ऐड-औन के बारे में &About.

en: &Add
hi_IN: &Add जोड़ना

en: &Annotations
hi_IN: द्रष्टव्य &Annotations

en: &Anywhere
hi_IN: &Anywhere लेबल

en: &Beep for capitals
hi_IN: कैपिटल्ज़ के लिए भोपू बजाए &Beep

en: &Brightness controls audio coordinates volume
hi_IN: &Brightness ऑडियो निर्देशांक ध्वनि को नियंत्रित करता है

en: &Buttons
hi_IN: बटन &Buttons

en: &Check for update...
hi_IN: &Check अद्यतन के लिए जाँच करें...

en: &Clickable
hi_IN: क्लिक योग्य &Clickable

en: &Close
hi_IN: बंद करे &Close

en: &Colors
hi_IN: &Colors लेबल

en: &Comment
hi_IN: टिप्पणीया &Comment

en: &Configuration profiles...
hi_IN: &Configuration विन्यास प्रोफाइल्ज़...

en: &Continue
hi_IN: चलना जारी रखे &Continue

en: &Continue running
hi_IN: चलना जारी रखे &Continue

en: &Default dictionary...
hi_IN: &Default शब्दकोश ...

en: &Delete
hi_IN: मिटाए &Delete

en: &Dictionary entries
hi_IN: शब्दकोश प्रविष्टियां &Dictionary

en: &Donate
hi_IN: दान करे &Donate

en: &Done
hi_IN: कर दिया &Done

en: &Download update
hi_IN: अद्यतन डाउनलोड &Download

en: &Edit
hi_IN: &Edit संपादित करें

en: &Editor revisions
hi_IN: संशोधन जानकारी &Editor

en: &Enable Highlighting
hi_IN: &Enable स्क्रीन हाइलाइट करना न करना

en: &Enable browse mode on page load
hi_IN: पृष्ठ लोड पर मोड ब्राउज़ सक्षम करें &Enable

en: &Errors
hi_IN: त्रुटि &Errors

en: &Font name
hi_IN: फ़ॉन्ट नाम &Font

en: &Form fields
hi_IN: &Form फ़ील्ड्स

en: &HID keyboard input simulation
hi_IN: &HID एचआईडी कीबोर्ड इनपुट सिमुलेशन

en: &Headings
hi_IN: शीर्षक &Headings

en: &Help
hi_IN: सहायता &Help

en: &Inflection
hi_IN: उतार चढ़ाव &Inflection

en: &Input table:
hi_IN: &Input तालिका:

en: &Install NVDA on this computer
hi_IN: इस कंप्यूटर पर एनवीडीए स्थापित करें &Install

en: &Install NVDA...
hi_IN: &Install एनवीडीए स्थापित करे.

en: &Keep existing desktop shortcut
hi_IN: मौजूदा डेस्कटॉप शॉर्टकट रखो &Keep

en: &Keyboard layout:
hi_IN: कीबोर्ड रूपरेखा &Keyboard :

en: &Language
hi_IN: भाषा &Language

en: &Level
hi_IN: स्तर &Level

en: &Line spacing
hi_IN: &Line पंक्ति के बीच का गैप

en: &Maximum number of characters on one line
hi_IN: एक पंक्ति में अधिकतम वर्णों की संख्या &Maximum

en: &Move to
hi_IN: &Move जाता है

en: &New
hi_IN: नया &New

en: &No
hi_IN: &No ना

en: &Not now
hi_IN: अभी नही &Not

en: &Number of lines per page
hi_IN: प्रति पृष्ठ लाइनों की संख्या &Number

en: &Output table:
hi_IN: &Output तालिका:

en: &Pages
hi_IN: पेज &Pages

en: &Paragraph indentation
hi_IN: &Paragraph अनुच्छेद अभिस्थापन

en: &Pattern
hi_IN: प्रतिमान

en: &Pitch
hi_IN: स्वरमान &Pitch

en: &Play audio coordinates when mouse moves
hi_IN: जब माउस चलता है तब ऑडियो निर्देशांक &Play

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
hi_IN: स्क्रीन पर्दा टॉगल करते समय ध्वनि &Play चलाएं

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
hi_IN: एनवीडीए शुरू या बन्द होते वख्त आवाज़ें देता &Play

en: &Postpone update
hi_IN: &Postpone अद्यतन स्थगित करे

en: &Preferences
hi_IN: प्राथमिकताए &Preferences

en: &Proceed with installation (not recommended)
hi_IN: &Proceed स्थापना करें (अच्छा नहीं)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
hi_IN: &Punctuation/symbol उच्चारण ...

en: &Rate
hi_IN: रफ्तार &Rate

en: &Remove
hi_IN: हटाए &Remove

en: &Rename
hi_IN: नाम बदलें &Rename

en: &Replacement
hi_IN: प्रतिस्थापन

en: &Revert to saved configuration
hi_IN: बचाए अभियोजन में वापस जाए &Revert

en: &Review add-ons...
hi_IN: &Review ऐड-औन्ज़ की समीक्षा करें.

en: &Save configuration
hi_IN: अभियोजन बचाए &Save

en: &Select NVDA Modifier Keys
hi_IN: &Select एनविडीए संशोधक कीस का चयन करें

en: &Send actual symbol to synthesizer
hi_IN: &Send सिंथेसाइज़र को वास्तविक चिह्न

en: &Settings...
hi_IN: सेटिंग्स &Settings...

en: &Show Braille Viewer on Startup
hi_IN: &Show शुरू होने पर ब्रेल देखने वाला साधन

en: &Show Speech Viewer on Startup
hi_IN: &Show शुरू होने पर वाचन दर्शक

en: &Show cursor
hi_IN: &Show कर्सर दिखाओ

en: &Show this dialog when NVDA starts
hi_IN: &Show एनवीडीए शुरू होते वख्त यह संवाद दिखाए

en: &Start the new portable copy after creation
hi_IN: &Start बनाने के बाद नई पोर्टेबल कॉपी शुरू करें

en: &Symbols
hi_IN: चिह्न &Symbols

en: &Synthesizer:
hi_IN: सिंथेसाइज़र &Synthesizer:

en: &Temporary dictionary...
hi_IN: &Temporary शब्दकोश ...

en: &Touch typing mode
hi_IN: &Touch टाइपिंग मोड

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
hi_IN: दस्तावेज में &Trap

en: &Triggers...
hi_IN: ट्रिगर्ज़ &Triggers...

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
hi_IN: &Use कैप्सलॉक को एनविडीए परिवर्तन कीस जैसे उपयोग करे

en: &User Guide
hi_IN: &User उपयोगकर्ता गाइड

en: &Voice
hi_IN: आवाज़ &Voice

en: &Voice dictionary...
hi_IN: &Voice शब्दकोश.

en: &Yes
hi_IN: &Yes हाँ

en: (normal configuration)
hi_IN: (साधारण अभियोजन)

en: 1.5 line spacing
hi_IN: 1.5 लाइन रिक्ति

en: 100 percent Stacked Area
hi_IN: 100 प्रतिशत एक के ऊपर एक क्षेत्र चार्ट

en: 100 percent Stacked Bar
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड बार चार्ट

en: 100 percent Stacked Column
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड कॉलम चार्ट

en: 100 percent Stacked Cone Bar
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड कोन बार चार्ट

en: 100 percent Stacked Cone Column
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड कोन कॉलम चार्ट

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड सिलेंडर चार्ट

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड सिलेंडर कॉलम चार्ट

en: 100 percent Stacked Line
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड रेखा

en: 100 percent Stacked Line with Markers
hi_IN: मार्करके साथ 100 प्रतिशत स्टैक्ड रेखा

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड पिरामिड बार चार्ट

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
hi_IN: 100 प्रतिशत स्टैक्ड पिरामिड कॉलम चार्ट

en: 12.5% gray
hi_IN: 12.5% धूसर

en: 25% gray
hi_IN: 25% धूसर

en: 3D 100 percent Stacked Bar
hi_IN: 3 डी 100 प्रतिशत स्टैक्ड बार चार्ट

en: 3D 100 percent Stacked Column
hi_IN: 3 डी 100 प्रतिशत स्टैक्ड कॉलम चार्ट

en: 3D Area
hi_IN: 3 डी क्षेत्र

en: 3D Clustered Bar
hi_IN: 3 डी गुच्छेदार बार चार्ट

en: 3D Clustered Column
hi_IN: 3 डी क्लस्टर कॉलम चार्ट

en: 3D Column
hi_IN: 3 डी स्तंभ

en: 3D Cone Column
hi_IN: 3 डी शंकु स्तंभ चार्ट

en: 3D Cylinder Column
hi_IN: 3 डी सिलेंडर स्तंभ

en: 3D Line
hi_IN: 3 डी लाइन

en: 3D Pie
hi_IN: 3 डी पाई चार्ट

en: 3D Pyramid Column
hi_IN: 3 डी पिरामिड कॉलम चार्ट

en: 3D Stacked Area
hi_IN: 3 डी एक के ऊपर एक क्षेत्र चार्ट

en: 3D Stacked Bar
hi_IN: 3 डी स्टैक्ड बार चार्ट

en: 3D Stacked Column
hi_IN: 3 डी स्टैक्ड कॉलम चार्ट

en: 3D Surface
hi_IN: 3 डी सतह

en: 3D Surface (wireframe)
hi_IN: 3 डी सतह (वायरफ्रेम)

en: 50% gray
hi_IN: 50% धूसर

en: 6.25% gray
hi_IN: 6.25% धूसर

en: 75% gray
hi_IN: 75% धूसर

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
hi_IN: वह सम्वाद जिस मे आप शब्दकोश प्रविष्टियों कि सूची लिख कर स्वनिर्धारित शब्दकोश कायम कर सकते है

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
hi_IN: वह समवाद जहाँ आप संपादन बौक्स में शब्दकोश प्रविष्टियों को जोडकर अस्थायी शब्दकोश कायम कर सकते है

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
hi_IN: वह समवाद जहाँ आप शब्दकोश प्रविष्टियों कि सूची लिख कर आवाज-विशेष शब्दकोश कायम कर सकते है

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
hi_IN: माइक्रोसॉफ्ट विंडोज मे काम करने वाला एक मुफ्त और खुला स्रोत स्क्रीन रीडर

en: A pattern is required.
hi_IN: एक पैटर्न की आवश्यकता है.

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
hi_IN: एनवीडीए की एक पिछली प्रतिलिपि आपके प्रणाली पर पाई गई है. यह प्रतिलिपि अपडेट की जाएगी.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
hi_IN: इस ऐड-औन का एक संस्करण पहले से स्थापित है. क्या आप {summary} संस्करण {curVersion} को संस्करण {newVersion} में अपडेट करना चाहेंगे?

en: About NVDA
hi_IN: एनविडीए के बारे में

en: Activate
hi_IN: सक्रिय करें

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
hi_IN: {profile} कॉन्फ़िगरेशन प्रोफ़ाइल को सक्रिय या निष्क्रिय करता है

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
hi_IN: एनविडीए पाइथन कौंसोल को सक्रित करे, जो मुख्य रूप से विकास के लिए उपयोगी है

en: Activates the current object in the document
hi_IN: दस्तावेज़ में वर्तमान ऑब्जेक्ट को सक्रिय करे

en: Activates the text at the cursor if possible
hi_IN: यदि संभव हो तो कर्सर पर टेक्स्ट को सक्रिय करता है

en: Add Dictionary Entry
hi_IN: शब्दकोश प्रविष्टि जोड़ें

en: Add Symbol
hi_IN: चिह्न जोड़े

en: Add-on Installation
hi_IN: ऐड - ऑन स्थापना

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
hi_IN: एनविडीए के विंडोज स्टोर संस्करण में ऐड-ऑन स्थापित नहीं किए जा सकते हैं

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
hi_IN: आपके  उपयोगकर्ता सेटिंग निर्देशिका में ऐड-ऑन पाए गए हैं. इन्हें सिस्टम प्रोफाइल में कॉपी करना एक सुरक्षा जोखिम हो सकता है. क्या आप फिर  भी अपनी सेटिंग कॉपी करना चाहते हैं?

en: Advanced
hi_IN: विकसित

en: Afrikaans grade 1
hi_IN: अफ्रीकी ग्रेड 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
hi_IN: सभी ऐड-ऑन अब निष्क्रिय हो गए हैं। जब तक आप उन्हें फिर से निष्क्रिय करने का विकल्प नहीं चुनते, उन्हें अगले पुनरारंभ पर फिर से सक्षम किया जाएगा.

en: All dots
hi_IN: सभी डॉट्स

en: Allow skim &reading in Say All
hi_IN: सभी पाठ पढो मुद्रा मे स्किम की अनुमति दो &reading

en: Alpha numeric input
hi_IN: अक्षरांकीय इनपुट

en: Already in a content recognition result
hi_IN: पहले से ही एक विवरण पहचान परिणाम में

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
hi_IN: पंक्ति {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} को स्तम्भ के शीर्षक की शुरुआत के रूप में पहिले से रखा

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
hi_IN: पंक्ति {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} को पंक्ति के शीर्षक की शुरुआत में पहले से ही रख चुके

en: Already set {address} as start of column headers
hi_IN: {address} को स्तम्भ के शीर्षक की शुरुवात बना चुके

en: Already set {address} as start of row headers
hi_IN: {address} को पंक्ति के शीर्षक की शुरुवात बना चुके

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
hi_IN: स्क्रीन पर्दा लोड करते समय हमेशा चेतावनी दिखाएं &show

en: Always duck
hi_IN: हमेशा ऑडियो डकिंग मोड

en: Always fill display
hi_IN: संदर्भ प्रस्तुति पर जितना संभव ध्यान

en: Always include short character &description when announcing candidates
hi_IN: हमेशा केंडीडेटों को घोषित करते समय छोटा वर्ण शामिल करे. &description

en: Announce &selected candidate
hi_IN: चयनित केंडीडेट घोषित करे &selected

en: Answer to:
hi_IN: उत्तर पानेवाला:

en: Appointment {subject}, {time}
hi_IN: नियुक्ति {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
hi_IN: अरबी 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Arabic grade 1
hi_IN: अरबी ग्रेड 1

en: Arabic grade 2
hi_IN: अरबी ग्रेड 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
hi_IN: क्या आप इस ऐड - ऑन को स्थापित करना चाहते हैं?
    केवल विश्वसनीय स्रोतों से ऐड - ऑन स्थापित करें.
    ऐड - ऑन : {summary} {version}

en: Area
hi_IN: चार्ट क्षेत्र

en: Assamese grade 1
hi_IN: असमी ग्रेड 1

en: At least one key must be used as the NVDA key.
hi_IN: कम से कम एक कुञ्जी को एन्भीडिए कुञ्जी के रूप में उपयोग किया जाना पडेगा.

en: Attachments
hi_IN: संलग्नता

en: Audio ducking not supported
hi_IN: ऑडियो डॉकिंग समर्थित नहीं है

en: Audio indication of focus and browse modes
hi_IN: ध्यान और ब्राउज़ के ऑडियो संकेत मुद्रा

en: Automatic
hi_IN: स्वचालित

en: Automatic &Say All on page load
hi_IN: स्वचालित &Say सभी पृष्ठ लोड पर

en: Automatic dialect switching (when supported)
hi_IN: स्वचालित बोली स्विचिंग (समर्थित होने पर)

en: Automatic focus mode for caret movement
hi_IN: स्वत: परिचालन के लिए कैरट केन्द्रिकृत मुद्रा

en: Automatic focus mode for focus changes
hi_IN: स्वचालित केन्द्रिकृत मुद्रा केन्द्रिकृत परिवर्तनों के लिए

en: Automatic language switching (when supported)
hi_IN: स्वचालित भाषा मे स्थानान्तरण (अगर समर्थित करता हो तो)

en: Automatically check for &updates to NVDA
hi_IN: एनवीडीए अपडेट के लिए अपने आप जांच करें &updates

en: Automatically report all available &candidates
hi_IN: उपलब्द सारे केंडीडेट को स्वचालित रूप से बताए &candidates

en: Automatically set system &focus to focusable elements
hi_IN: ध्यान देने योग्य तत्वों के लिए स्वचालित रूप से सिस्टम सेट &focus

en: Automatically set system focus to focusable elements off
hi_IN: ध्यान देने योग्य तत्वों के लिए स्वचालित रूप से सेट सिस्टम फ़ोकस बंद

en: Automatically set system focus to focusable elements on
hi_IN: ध्यान देने योग्य तत्वों के लिए स्वचालित रूप से सेट सिस्टम फ़ोकस शुरू

en: Avoid splitting &words when possible
hi_IN: जितना सम्भव हो, शब्दों को तोडा ना जाए &words

en: BCC:
hi_IN: बीसीसी:

en: Bar of Pie
hi_IN: पाई चार्ट का बार

en: Baseline
hi_IN: आधार रेखा

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
hi_IN: बौम/ह्यूमनवैर/एपीएच ब्रेल प्रदर्शक

en: Beep
hi_IN: भोपू बजाओ

en: Beep and speak progress bar updates
hi_IN: प्रगति बार अद्यतन करते वख्त भोपू और बोलो

en: Beep for progress bar updates
hi_IN: प्रगति पट्टी अद्यतन का भोपू

en: Begins interaction with math content
hi_IN: गणित सामग्री

en: Bengali grade 1
hi_IN: बेंगाली  ग्रेड 1

en: Bitmap placeholder
hi_IN: बिटनक्षा कि वासस्थान

en: Blink cursor
hi_IN: कर्सर झपकना शुरू

en: Block &quotes
hi_IN: ब्लॉक &quotes

en: Bluetooth
hi_IN: ब्लूटूथ

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
hi_IN: ब्लूटूथ सीरियल: {port} ({deviceName})

en: Bold off
hi_IN: सादा हुवा

en: Bold on
hi_IN: मोटा हुवा

en: Both Colors and Styles
hi_IN: रंग और शैली दोनों

en: Bottom
hi_IN: सब से नीचे

en: Braille
hi_IN: ब्रेल

en: Braille &display:
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शन &display:

en: Braille Display Error
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शन त्रुटि

en: Braille cursor %s
hi_IN: ब्रेल कर्सर %s

en: Braille cursor is turned off
hi_IN: ब्रेल कर्सर बंद कर दिया गया है

en: Braille cursor off
hi_IN: ब्रेल कर्सर बंद

en: Braille cursor on
hi_IN: ब्रेल कर्सर चालू

en: Braille focus context presentation: %s
hi_IN: ब्रेल फोकस संदर्भ प्रस्तुति: %s

en: Braille inp&ut
hi_IN: ब्रेल सेटिंग inp&ut

en: Braille input disabled
hi_IN: ब्रेल इनपुट निष्क्रिय किया

en: Braille input enabled
hi_IN: ब्रेल इनपुट सक्षम किया

en: Braille tethered %s
hi_IN: ब्रेल %s पर टैधर किया गया

en: Browse Mode
hi_IN: ब्राउज़ मुद्रा

en: Browse mode
hi_IN: ब्राऊज़ प्रणाली

en: Browse...
hi_IN: ब्राउज़ करें...

en: Bubble
hi_IN: बबल चार्ट

en: Bubble with 3D effects
hi_IN: 3 डी प्रभाव के साथ बुलबुला

en: Bulgarian 8 dot computer braille
hi_IN: बल्गेरियाई 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: C&hange...
hi_IN: सिंथेसाइज़र बदले C&hange.

en: C&ontributors
hi_IN: योगदानकर्ता C&ontributors

en: CC:
hi_IN: प्रतिलिपि:

en: COM Registration Fixing Tool
hi_IN: सी ओ एम् पंजीकरण फिक्सिंग टूल

en: CTRL+ALT+N
hi_IN: कण्ट्रोल, ऑल्ट, व कैप्स एन की एक साथ

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
hi_IN: जब तक एनविडीए का संवाद खुला है सक्रिय प्रोफ़ाइल नहीं बदल सकते

en: Can't select text, press twice to copy
hi_IN: टेक्स्ट का चयन नहीं कर सकते, कॉपी करने के लिए दो बार दबाएँ

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Candidate
hi_IN: कैंडीडेट

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
hi_IN: पंक्ति row {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} स्तम्भ शीर्षकों में नहीं मिल रहा

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
hi_IN: पंक्ति row {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} पंक्ति के शीर्षकों में नहीं मिल रहा

en: Cannot find {address}    in column headers
hi_IN: स्तम्भ के शीर्षक में {address} नहीं मिला

en: Cannot find {address}    in row headers
hi_IN: पंक्ति के शीर्षक में {address} नहीं मिला

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
hi_IN: {path} से एनवीडीए ऐड - ऑन स्थापित नहीं किया जा सकता .
    ऐड-औन्ज़ स्थापित करने के लिए आपको एनविडीए चलाना होगा.

en: Capital pitch change percentage
hi_IN: कैपिटल पिच परिवर्तन प्रतिशत

en: Caret movement timeout (in ms)
hi_IN: कैरेट मूवमेंट टाइमआउट (मिली सेकंड्स में)

en: Case &sensitive
hi_IN: अक्षर संवेदनशील &sensitive

en: Category {categoryAxisData}:
hi_IN: वर्ग {categoryAxisData}:

en: Cell c&oordinates
hi_IN: तालिका कोशिका निर्देशांक c&oordinates

en: Center Title placeholder
hi_IN: केंद्र शीर्षक वासस्थान

en: Central Kurdish grade 1
hi_IN: मध्य कुरदीश ग्रेड 1

en: Change selected symbol
hi_IN: चुने चिह्न को बदले

en: Change tracking off
hi_IN: परिवर्तन ट्रैकिंग बंद

en: Change tracking on
hi_IN: परिवर्तन ट्रैकिंग शुरू

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
hi_IN: ऐड-औन जोडा या हटाया गया है. इन परिवर्तनों को प्रभावी करने के लिए आपको एनवीडीए पुनरारंभ करना होगा. क्याँ आप अभी पुनरारंभ करना चाहते है?

en: Character: {}
    Replacement: {}
hi_IN: अक्षर: {}
    प्रतिस्थापन: {}

en: Chart Elements
hi_IN: चार्ट के तत्व

en: Chart area
hi_IN: चार्ट क्षेत्र

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
hi_IN: चार्ट क्षेत्र, ऊँचाई: {chartAreaHeight}, चौड़ाई: {chartAreaWidth}, शीर्ष: {chartAreaTop}, बाएँ: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
hi_IN: मानचित्र वासस्थान

en: Chart title: {chartTitle}
hi_IN: चार्ट शीर्षक: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
hi_IN: चार्ट शीर्षक: {chartTitle}, प्रकार : {chartType}

en: Checking for Update
hi_IN: अद्यतन के लिए जाँच हो रही है

en: Checking for update
hi_IN: अद्यतन के लिए जाँच हो रही है

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
hi_IN: चीनी (हांगकांग, केनटोनीज)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
hi_IN: चीनी (ताइवान, मंदारिन)

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
hi_IN: वर्तमान माउस स्थान पर बायां माउस बटन एक बार दबाए

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
hi_IN: वर्तमान स्पर्श स्थिति पर दायाँ माउस बटन क्लिक करता है। यह आमतौर पर एक संदर्भ मेनू को सक्रिय करने के लिए उपयोग किया जाता है.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
hi_IN: वर्तमान माउस स्थान पर दायां माउस बटन एक बार दबाए

en: Clustered Bar
hi_IN: गुच्छेदार बार चार्ट

en: Clustered Column
hi_IN: क्लस्टर कॉलम चार्ट

en: Clustered Cone Bar
hi_IN: क्लस्टर कोन बार चार्ट

en: Clustered Cone Column
hi_IN: क्लस्टर कोन कॉलम चार्ट

en: Clustered Cylinder Bar
hi_IN: क्लस्टर्ड सिलेंडर बार चार्ट

en: Clustered Pyramid Bar
hi_IN: क्लस्टर्ड पिरामिड बार

en: Clustered Pyramid Column
hi_IN: क्लस्टर्ड पिरामिड कॉलम चार्ट

en: Commands &Quick Reference
hi_IN: आदेशों का तुरंत संदर्भ &Quick

en: Commands Quick Reference
hi_IN: आदेशों का तुरंत संदर्भ

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
hi_IN: टिप्पणी: {comment} लेखक {author} दिनांक {date}

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियां

en: Composition
hi_IN: रचना

en: Configuration
hi_IN: अभियोजन

en: Configuration File Error
hi_IN: अभियोजन फाइल त्रुटि

en: Configuration Profiles
hi_IN: अभियोजन प्रोफाइल्ज़

en: Configuration applied
hi_IN: विन्यास लगाया

en: Configuration profile triggers disabled
hi_IN: कॉन्फ़िगरेशन प्रोफ़ाइल ट्रिगर अक्षम है

en: Configuration profile triggers enabled
hi_IN: कॉन्फ़िगरेशन प्रोफ़ाइल ट्रिगर सक्षम है

en: Configuration profiles
hi_IN: अभियोजन प्रोफाइल्ज़

en: Configuration restored to factory defaults
hi_IN: अभियोजन वापस कारखाना निर्धारित में बदल दिया गया

en: Configuration saved
hi_IN: अभियोजन बचाया गया

en: Configure visual aids.
hi_IN: विज़ुअल ऐड्स को कॉन्फ़िगर करें.

en: Confirm Deletion
hi_IN: मिटाना निश्चित करे

en: Connecting
hi_IN: कनेक्ट हो रहा है

en: Content is not visible
hi_IN: विवरण दिख नहीं रहा

en: Copy &portable configuration to current user account
hi_IN: पोर्टेबल अभियोजन को वर्तमान उपयोगकर्ता खाते में प्रतिलिपि करे &portable

en: Copy current &user configuration
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता अभियोजन प्रतिलिपि करे &user

en: Copying Settings
hi_IN: सेटिंग्स की प्रतिलिपी हो रही

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
hi_IN: सर्वाधिकार (C) {years} एनवीडीए योगदानकर्ता

en: Corners
hi_IN: कार्नर

en: Could not disable screen curtain
hi_IN: स्क्रीन के पर्दे को अक्षम नहीं कर सका

en: Could not enable screen curtain
hi_IN: स्क्रीन के पर्दे को सक्षम नहीं कर सका

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
hi_IN: निम्नलिखित दृष्टि वृद्धि प्रदाता को ठीक से समाप्त नहीं कर सके:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
hi_IN: दृष्टि वृद्धि प्रदाता {providerName} को ठीक से समाप्त नहीं कर सके

en: Could not load the %s synthesizer.
hi_IN: %s सिंथेसाइज़र वहन नहीं कर सके.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
hi_IN: निम्नलिखित दृष्टि वृद्धि प्रदाताओं को लोड नहीं किया जा सका:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
hi_IN: डिस्प्ले {display} लोड नहीं हो सका.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
hi_IN: दृष्टि वृद्धि प्रदाता {providerName} लोड नहीं कर सका

en: Could not save configuration - probably read only file system
hi_IN: विन्यास  को सहेज नहीं सका - शायद केवल फ़ाइल सिस्टम पढ़ा

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
hi_IN: डेस्कटॉप आइकॉन और शॉर्टकट कीस (कंट्रोल + औल्ट + ऐन) बनाओ &desktop

en: Create &portable copy
hi_IN: पोर्टेबल प्रतिलिपि बनाए &portable

en: Create Portable NVDA
hi_IN: पोर्टेबल एनवीडीए बनाए

en: Creating Portable Copy
hi_IN: पोर्टेबल प्रतिलिपि बनाई जा रही है

en: Croatian 8 dot computer braille
hi_IN: क्रोएशियाई 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Croatian grade 1
hi_IN: क्रोएशियाई ग्रेड 1

en: Current application (%s)
hi_IN: वर्तमान अनुप्रयोग (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
hi_IN: कर्सर झपकी दर (मिलि सेकंड्स)

en: Cursor shape for &focus:
hi_IN: कर्सर का आकर &focus के लिए:

en: Cursor shape for &review:
hi_IN: कर्सर का आकर &review के लिए:

en: Cycle through the braille cursor shapes
hi_IN: ब्रेल कर्सर आकार एक के बाद एक

en: Cycles between available touch modes
hi_IN: उपलब्ध स्पर्श तरीकों के बीच चक्र

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
hi_IN: ऑडियो डकिंग मोड का चक्र जो निर्धारित करता हैं कि कब एनवीडीए अन्य ध्वनियों को कम करता है

en: Cycles through line indentation settings
hi_IN: लाइन अभिस्थापन सेटिंग्स एक के बाद एक

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
hi_IN: वाचन चिह्न स्तर में घूमे जो निर्धारित करे कौनसे चिह्न बोले जाए

en: Czech 8 dot computer braille
hi_IN: चेक 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Czech grade 1
hi_IN: चेक ग्रेड 1

en: Danish 6 dot grade 1
hi_IN: डैनिश 6 डॉट ग्रेड 1

en: Danish 6 dot grade 2
hi_IN: डैनिश 6 डॉट ग्रेड 2

en: Danish 8 dot computer braille
hi_IN: डेनिश 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Danish 8 dot grade 1
hi_IN: डैनिश 8 डॉट ग्रेड 1

en: Danish 8 dot grade 2
hi_IN: डैनिश 8 डॉट ग्रेड 2

en: Data Label
hi_IN: डेटा लेबल

en: Data Table
hi_IN: डेटा तालिका

en: Date placeholder
hi_IN: दिनांक वासस्थान

en: Date:
hi_IN: दिनांक:

en: Debug logging
hi_IN: डीबग लॉगिंग

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
hi_IN: सिन्थ सेटिंग चक्र में वर्तमान में सक्रिय सेटिंग को घटाए

en: Default dictionary
hi_IN: स्वनिर्धारित शब्दकोश

en: Desktop
hi_IN: डेस्कटॉप

en: Dictionary Entry Error
hi_IN: शब्दकोश प्रविष्टि त्रुटि

en: Disabled
hi_IN: अक्षम

en: Dismiss the recognition result
hi_IN: पहचान परिणाम को खारिज करें

en: Display
hi_IN: प्रदर्शन

en: Display Unit Label
hi_IN: यूनिट लेबल प्रदर्शित करे

en: Display nonprinting characters
hi_IN: गैर-प्रदर्शित वर्ण प्रदर्शित करें

en: Displays one of the recent messages
hi_IN: हाल के संदेशों में से एक को प्रदर्शित करे

en: Distribution:
hi_IN: वितरण:

en: Document Formatting
hi_IN: दस्तावेज़ स्वरूपण

en: Document formatting
hi_IN: दस्तावेज़ स्वरूपण

en: Document information
hi_IN: दस्तावेज़ स्वरूपण

en: Document review
hi_IN: दस्तावेज़ समीक्षा

en: Documentation
hi_IN: प्रलेखन

en: Dot 8
hi_IN: ८ डॉट्स

en: Dot firm&ness
hi_IN: ब्रेल सेटिंग firm&ness

en: Dots 7 and 8
hi_IN: ७ और ८ डॉट्स

en: Double line spacing
hi_IN: डबल लाइन रिक्ति

en: Doughnut
hi_IN: डोनट चार्ट

en: Down Bars
hi_IN: एक चार्ट में वक्र के नीचे की बार

en: Downloading
hi_IN: डाउनलोड हो रहा है

en: Downloading Update
hi_IN: अद्यतन डाउनलोड हो रहा है

en: Drop Lines
hi_IN: ड्रॉप लाइन

en: Duck when outputting speech and sounds
hi_IN: शब्द और ध्वनियों को निकलते समय ऑडियो डकिंग

en: Dutch 8 dot
hi_IN: डच 8 डॉट

en: E&mphasis
hi_IN: महत्त्व E&mphasis

en: E&xit
hi_IN: निकास E&xit

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
hi_IN: कर्सर पर शब्द विस्तारके लिए कंप्यूटर ब्रेल

en: EcoBraille displays
hi_IN: इकोब्रेल डिस्प्ले

en: Edge of table
hi_IN: तालिका का किनारा

en: Edit Dictionary Entry
hi_IN: शब्दकोश प्रविष्टि को संपादित करे

en: Editable Text
hi_IN: संपादन योग्य टेक्स्ट

en: Editing profile {profile}
hi_IN: प्रोफ़ाइल का संपादन {profile} कर रहें

en: Elements
hi_IN: अवयव

en: Elements List
hi_IN: तत्वों की सूची

en: Empty slide
hi_IN: खाली प्रस्तुतिपत्र

en: Emulated system keyboard keys
hi_IN: क्रियाशील प्रणाली कुञ्जीपाटी कुञ्जियाँ

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
hi_IN: प्रणाली कुञ्जीपाटी पर %s दबाने पर क्रियाशील हो जाए

en: Enable
hi_IN: सक्षम किया गया

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
hi_IN: डेवलपर स्क्रैचपैड निर्देशिका से कस्टम कोड लोड करने में सक्षम करें

en: Enable mouse &tracking
hi_IN: माउस को सक्षम करे &tracking

en: Enabled
hi_IN: सक्षम किया गया

en: Enabled logging categories
hi_IN: सक्षम लॉगिंग श्रेणियां

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
hi_IN: स्क्रीन पर्दा सक्षम करने से आपके कंप्यूटर की स्क्रीन पूरी तरह से काली हो जाएगी।
    
    आगे जारी रहने से पहले सुनिश्चित करें कि आप अपनी स्क्रीन के कोई भी उपयोग के बिना संचालन करने में सक्षम होंगे?

en: Endnotes
hi_IN: अंतसंदेश

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
hi_IN: अंग्रेजी (यू.के.) 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: English (U.K.) grade 1
hi_IN: अंग्रेजी (यू.के.) ग्रेड 1

en: English (U.K.) grade 2
hi_IN: अंग्रेजी (यू.के.) ग्रेड 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
hi_IN: अंग्रेजी (यू.एस.) 6 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
hi_IN: अंग्रेज़ी (यू.एस.) 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: English (U.S.) grade 1
hi_IN: अंग्रेजी (यू.एस.) ग्रेड 1

en: English (U.S.) grade 2
hi_IN: अंग्रेजी (यू.एस.) ग्रेड 2

en: English North American Braille Computer Code
hi_IN: अंग्रेजी उत्तर अमेरिकी ब्रेल कंप्यूटर कोड

en: Enter input gesture:
hi_IN: लगानी इशारा दर्ज करे:

en: Erases the last entered braille cell or character
hi_IN: अंतिम दर्ज ब्रेल सेल या अक्षर को मिटा देता है

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: Error Bars
hi_IN: त्रुटि की बार

en: Error Copying
hi_IN: प्रतिलिपि करने में त्रुटि

en: Error activating profile.
hi_IN: प्रोफाइल सक्रिय करने में त्रुटि.

en: Error checking for update.
hi_IN: अद्यतन के लिए जाँच करने में त्रुटि .

en: Error copying NVDA user settings
hi_IN: एनवीडीए उपयोगकर्ता सेटिंग्स प्रतिलिपि करने में त्रुटि

en: Error creating profile - probably read only file system.
hi_IN: प्रोफाइल बनाने में त्रुटि - कदाचित केवल पठनीय फाइल प्रणाली.

en: Error deleting profile.
hi_IN: प्रोफ़ाइल डिलीट करने में त्रुटि.

en: Error downloading update.
hi_IN: अद्यतन डाउनलोड करने में त्रुटि.

en: Error in appModule %s
hi_IN: ऐप मौड्यूल %s में त्रुटि

en: Error renaming profile.
hi_IN: प्रोफाइल का नाम बदलने में त्रुटि.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
hi_IN: अभियोजन प्रोफाइल ट्रिगरों को बचाने में त्रुटि - कदाचित केवल पठनीय फाइल प्रणाली.

en: Error saving log: %s
hi_IN: लौग बचाने में त्रुटि: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
hi_IN: उपयोगकर्ता परिभाषित इशारों को सेव करने में त्रुटि - कदाचित केवल  पठनीय फाइल प्रणाली.

en: Esperanto grade 1
hi_IN: एस्पेरांतो ग्रेड 1

en: Estonian grade 0
hi_IN: एस्टोनियाई ग्रेड 0

en: Ethiopic grade 1
hi_IN: इथियोपियाई ग्रेड 1

en: Even pages footer
hi_IN: जोर पृष्ठ टिपोट

en: Even pages header
hi_IN: जोर पृष्ठ हैडर

en: Execute a previously downloaded NVDA update
hi_IN: पहले से डाउनलोड किए गए एनवीडीए अपडेट को लगाए

en: Exit
hi_IN: निकल जाएँ

en: Exit NVDA
hi_IN: एनविडीए से निकास करे

en: Exit math interaction
hi_IN: गणित से बाहर निकलें

en: Expanded symbol ({})
hi_IN: विस्तारित प्रतीक ({})

en: Exploded 3D Pie
hi_IN: 3 डी पाई, फैली हुई

en: Exploded Doughnut
hi_IN: फूटा डोनट चार्ट

en: Exploded Pie
hi_IN: पाई, फैली हुई

en: Explore NVDA user configuration directory
hi_IN: एनवीडीए उपयोगकर्ता अभियोजन निर्देशिका को अन्वेषण करे

en: Exponential
hi_IN: घातीय

en: Failed to install add-on from %s
hi_IN: %s से ऐड-औन स्थापित करने मे नाकाम

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
hi_IN: %s पर ऐड - ऑन पैकेज फ़ाइल खोलने में नाकाम रहे - गायब फाइल या अमान्य फ़ाइल प्रारूप

en: File in Use
hi_IN: फाइल प्रयोग में है

en: Fill display for context changes
hi_IN: संदर्भ प्रस्तुति पर ध्यान

en: Filled Radar
hi_IN: भरा राडार चार्ट

en: Filter b&y:
hi_IN: चुनिए b&y:

en: Find
hi_IN: ढूंढ़े

en: Finnish 6 dot
hi_IN: फिनिश 6 डॉट

en: Finnish 8 dot computer braille
hi_IN: फिनिश 8 डौट कंप्यूटर ब्रेल

en: First page footer
hi_IN: प्रथम पृष्ठ टिपोट

en: First page header
hi_IN: प्रथम पृष्ठ हैडर

en: Floor
hi_IN: मंजिल

en: Fo&rmulas
hi_IN: सूत्र Fo&rmulas

en: Focus context presentation:
hi_IN: फ़ोकस ऑब्जेक्ट के लिए संदर्भ कैसे प्रस्तुत करें:

en: Focus mode
hi_IN: दस्तावेज़ नियंत्रण प्रणाली

en: Follow &mouse cursor
hi_IN: माउस कर्सर का पीछा करें &mouse

en: Follow System &Caret
hi_IN: सिस्टम कैरट का पीछा करे &Caret

en: Follow system &focus
hi_IN: सिस्टम केन्द्रिकृत का पीछा करे &focus

en: Font
hi_IN: फ़ॉन्ट

en: Font &size
hi_IN: फ़ॉन्ट नाप &size

en: Footer placeholder
hi_IN: टिपोट वासस्थान

en: Footnotes
hi_IN: पाद टिप्पणीयाँ

en: Formatting
hi_IN: दस्तावेज़ स्वरूपण

en: Forward to:
hi_IN: को भेजे:

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
hi_IN: फ्रीडम साइंटिफिक फोकस/ पैक मेट श्रृंखला

en: French (unified) 6 dot computer braille
hi_IN: फ्रेंच (एकीकृत) 6 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: French (unified) 8 dot computer braille
hi_IN: फ्रेंच (एकीकृत) 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: French (unified) grade 2
hi_IN: फ्रेंच (एकीकृत) ग्रेड 2

en: From:
hi_IN: से:

en: Full shaped mode
hi_IN: पूर्ण आकार कि मुद्रा

en: General
hi_IN: सामान्य

en: German 8 dot computer braille
hi_IN: जर्मन 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: German grade 0
hi_IN: जर्मन ग्रेड 0

en: German grade 1
hi_IN: जर्मन ग्रेड 1

en: German grade 2
hi_IN: जर्मन ग्रेड 2

en: Greek (Greece)
hi_IN: ग्रीक (ग्रीस)

en: Greek international braille
hi_IN: ग्रीक अंतर्राष्ट्रीय ब्रेल

en: Gujarati grade 1
hi_IN: गुजराती  ग्रेड 1

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
hi_IN: एचआईडी कीबोर्ड इनपुट सिमुलेशन उपलब्ध नहीं है.

en: HID keyboard simulation disabled
hi_IN: एचआईडी कीबोर्ड सिमुलेशन उपलब्ध नहीं है

en: HID keyboard simulation enabled
hi_IN: एचआईडी कीबोर्ड सिमुलेशन उपलब्ध है

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
hi_IN: एच आई एम एस ब्रेल सैंस/स्मार्ट बीटल / सिंक ब्रेल श्रृंखला

en: Half shaped mode
hi_IN: आधे आकार का मुद्रा

en: Handle keys from other &applications
hi_IN: अन्य अनुप्रयोगों से कुंजियाँ संभालें &applications

en: Handout Master view
hi_IN: हैंडआउट मास्टर दृश्य

en: Handy Tech braille displays
hi_IN: हैंडी टेक ब्रेल प्रदर्शक

en: Has appointment
hi_IN: अपॉइंटमेंट है

en: Header placeholder
hi_IN: शीर्षक वासस्थान

en: Hi Lo Lines
hi_IN: हाई लौ लाइन्स

en: Hide nonprinting characters
hi_IN: अमुद्रणीय वर्ण छिपाएं

en: High-Low-Close
hi_IN: हाई-लो-पास में

en: Highlight browse &mode cursor
hi_IN: ब्राउज़ मोड &mode कर्सर हाइलाइट करना न करना

en: Highlight navigator &object
hi_IN: नाविक ऑब्जेक्ट &object हाइलाइट करना न करना

en: Highlight system fo&cus
hi_IN: सिस्टम फोकस हाइलाइट करें fo&cus

en: Hindi grade 1
hi_IN: हिन्दी ग्रेड 1

en: HumanWare BrailleNote
hi_IN: ह्यूमनवैर ब्रेलनोट

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
hi_IN: ह्यूमनवैर ब्रेलियंट बीआई/बी श्रृंखला

en: Hungarian 8 dot computer braille
hi_IN: हंगेरी 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Hungarian grade 1
hi_IN: हंगेरी ग्रेड 1

en: Hungarian grade 2
hi_IN: हंगेरी ग्रेड 2

en: I &agree
hi_IN: मुझे कबुल है &agree

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
hi_IN: मैं समझता हूं कि इन सेटिंग्स को बदलने से एनवीडीए गलत तरीके से काम कर सकता है.

en: I&nput gestures...
hi_IN: I&nput इशारे...

en: IME closed
hi_IN: आई एम ई बंद हुआ

en: IME opened
hi_IN: आई एम ई खुल गया

en: IP address
hi_IN: आईपी पता

en: Icelandic 8 dot computer braille
hi_IN: आइसलैंडिक 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
hi_IN: एक बार दबाने पर वर्तमान समय बताए. दो बार दबाया जाए तो, वर्तमान दिनांक बताए

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
hi_IN: यदि एक बार दबाया जाता है, तो समीक्षा कर्सर की पहले के सेट स्टार्ट मार्कर से वर्तमान स्थिति तक टेक्स्ट का चयन किया जाता है. यदि दो बार दबाये तो टेक्स्ट क्लिपबोर्ड पर कॉपी होता है

en: Ignore mouse input from other &applications
hi_IN: अन्य &applications से माउस इनपुट पर ध्यान न दें

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
hi_IN: यूनिकोड कंसोर्टियम डेटा शामिल करें - वर्णों और प्रतीकों को बताते समय

en: Include l&ayout tables
hi_IN: तालिकाओं में l&ayout को शामिल करे

en: Incompatible Add-ons
hi_IN: असंगत ऐड-औन्ज़

en: Incompatible add-ons
hi_IN: असंगत ऐड-औन्ज़

en: Incompatible reason
hi_IN: असंगत कारण

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
hi_IN: सिन्थ सेटिंग चक्र में वर्तमान में सक्रिय सेटिंग को बढाए

en: Input
hi_IN: इनपुट

en: Input Composition
hi_IN: इनपुट संरचना

en: Input Gestures
hi_IN: इशारे लगानी करे

en: Input Message is {message}
hi_IN: इनपुट संदेश {message} है

en: Input Message is {title}: {message}
hi_IN: इनपुट संदेश {title}: {message} है

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
hi_IN: ब्रेल कुञ्जीपाटी के जरिए ब्रेल बिंदुए टङ्कण करे

en: Install NVDA
hi_IN: एनविडीए स्थापित करे

en: Install pending &update
hi_IN: लंबित अद्यतन स्थापित करें &update

en: Install pending update
hi_IN: लंबित अद्यतन स्थापित करें

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
hi_IN: {summary} {version} की स्थापना रोक दी गई है. इस ऐड-ऑन के लिए आवश्यक न्यूनतम एनविडीए संस्करण  {minimumNVDAVersion} है, आपका वर्तमान एनवीडीए संस्करण{NVDAVersion} है

en: Installing Add-on
hi_IN: ऐड-औन स्थापित हो रहा है

en: Installing NVDA
hi_IN: एनवीडीए को स्थापित किया जा रहा है

en: Insufficient Privileges
hi_IN: अपर्याप्त विशेषाधिकार

en: Irish grade 1
hi_IN: आयरिश ग्रेड 1

en: Irish grade 2
hi_IN: आयरिश ग्रेड 2

en: Italian 6 dot computer braille
hi_IN: इतालवी 6 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Italian 8 dot computer braille
hi_IN: इतालवी 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Italic off
hi_IN: तिरछा हट गया

en: Italic on
hi_IN: तिरछा हुवा

en: Justified
hi_IN: समरूप

en: Kannada grade 1
hi_IN: कन्नड़ ग्रेड 1

en: Kashmiri grade 1
hi_IN: कश्मीरी ग्रेड 1

en: Key words:
hi_IN: कुंजी शब्द:

en: Keyboard
hi_IN: कीबोर्ड

en: Korean grade 1
hi_IN: कोरियाई ग्रेड 1

en: Korean grade 1 (2006)
hi_IN: कोरियाई ग्रेड 1 (2006)

en: Korean grade 2
hi_IN: कोरियाई ग्रेड 2

en: Korean grade 2 (2006)
hi_IN: कोरियाई ग्रेड 2 (2006)

en: L&icense
hi_IN: लाइसेंस L&icense

en: L&ogging level:
hi_IN: L&ogging लॉग लेवल:

en: Lan&dmarks
hi_IN: Lan&dmarks मुख्य चिन्ह

en: Lan&dmarks and regions
hi_IN: Lan&dmarks और क्षेत्र

en: Landscape
hi_IN: आड़ा

en: Language Configuration Change
hi_IN: भाषा कि अभियोजन मे परिवर्तन

en: Latvian grade 1
hi_IN: लातवियाई ग्रेड 1

en: Left
hi_IN: बाएं

en: Left aligned
hi_IN: बाई ओर संरेखित

en: Left click
hi_IN: बायां क्लिक

en: Left mouse button lock
hi_IN: बायां माउस बटन बंद हुआ

en: Left mouse button unlock
hi_IN: बायां माउस बटन खुल गया

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
hi_IN: श्रृंखला के लिए उपाख्यान प्रविष्टि {seriesName} {seriesCount} का {seriesIndex}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
hi_IN: मुद्रालेख प्रविष्टि {legendEntryCount} का {legendEntryIndex}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
hi_IN: श्रृंखला के लिए मुद्रालेख कुंजी {seriesName} {seriesCount} का {seriesIndex}

en: Level
hi_IN: स्तर

en: License Agreement
hi_IN: लाइसेंस समझौता

en: Lin&ks
hi_IN: लिंक Lin&ks

en: Line
hi_IN: लाइन

en: Line &indentation reporting:
hi_IN: लाइन &indentation बताएँ:

en: Line &numbers
hi_IN: लाइन &numbers

en: Line with Markers
hi_IN: निशान के साथ लाइन

en: Linear
hi_IN: रैखिक

en: Lists various types of elements in this document
hi_IN: कमांड की लिस्ट

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
hi_IN: इस स्प्रेडशीट में विभिन्न प्रकार के तत्वों को सूचीबद्ध करता है

en: Lithuanian 6 dot
hi_IN: लिथुआनियाई 6 डॉट

en: Lithuanian 8 dot
hi_IN: लिथुआनियाई 8 डॉट

en: Loading NVDA. Please wait...
hi_IN: एनवीडीए सक्रिय हो रहा है. कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Loading document...
hi_IN: दस्तावेज़ खुल रहा है ...

en: Locks or unlocks the left mouse button
hi_IN: बायां माउस बटन को खोले या बंद करे

en: Locks or unlocks the right mouse button
hi_IN: दायां माउस बटन को खोले या बंद करे

en: Log
hi_IN: लॉग

en: Logarithmic
hi_IN: लघुगणक

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
hi_IN: विकास कर्ताऔ के लिए उपयोगी होने वाली वर्तमान विचरक वस्तु सम्बन्धी जानकारी को लौग करे और लौग दर्शक को सक्रित करे ताकी जानकारी परखी जा सके.

en: MDV Lilli
hi_IN: MDV लिली

en: Major Gridlines
hi_IN: प्रमुख ग्रिडलाइंस

en: Make screen black (immediate effect)
hi_IN: स्क्रीन को काला बनाएं (तत्काल प्रभाव)

en: Malayalam grade 1
hi_IN: मलयालम ग्रेड 1

en: Manipuri grade 1
hi_IN: मणिपुरी ग्रेड 1

en: Manual Activation
hi_IN: हस्तचालित सक्रियण

en: Manual activate
hi_IN: हाथ से सक्रिय

en: Manual activation
hi_IN: हस्तचालित सक्रियण

en: Manual deactivate
hi_IN: हाथ से निष्क्रिय

en: Marathi grade 1
hi_IN: मराठी ग्रेड 1

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
hi_IN: चयनित या कॉपी किए जाने वाले टेक्स्ट की शुरुआत के रूप में समीक्षा कर्सर की वर्तमान स्थिति को चिह्नित करता है

en: Master Thumbnails
hi_IN: मूल किला रुप

en: Math interaction not supported.
hi_IN: गणित सुविधा नहीं है.

en: Media Clip placeholder
hi_IN: श्रव्य-दृश्य झलक वासस्थान

en: Message &timeout (sec)
hi_IN: संदेश मध्यांतर &timeout (सेकंड)

en: Microsoft UI Automation
hi_IN: माइक्रोसॉफ्ट यू आई स्वचालन

en: Minor Gridlines
hi_IN: लघु ग्रिडलाइन्स

en: Miscellaneous
hi_IN: विविध

en: Mongolian grade 1
hi_IN: मंगोलियन ग्रेड 1

en: Mongolian grade 2
hi_IN: मंगोलियन ग्रेड 2

en: Mouse
hi_IN: माउस

en: Mouse text unit resolution %s
hi_IN: माउस टेक्सट इकाई रेज़लुशन %s

en: Mouse tracking off
hi_IN: माउस ट्रैकिंग बंद

en: Mouse tracking on
hi_IN: माउस पीछा मुद्रा

en: Move focus
hi_IN: फ़ोकस में ले जाएँ

en: Move navigator object to mouse
hi_IN: विचरक वस्तु को माउस पर ले जाए

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
hi_IN: चयनित या कॉपी किए जाने वाले टेक्स्ट की शुरुआत के चिह्नित स्थिति पर समीक्षा कर्सर को ले जाएं

en: Move to focus
hi_IN: फ़ोकस करने के लिए ले जाएँ

en: Moved above %s
hi_IN: %s से ऊपर चला गया

en: Moved above blank paragraph
hi_IN: खाली पैराग्राफ से ऊपर चला गया

en: Moved below %s
hi_IN: %s से नीचे चला गया

en: Moved below blank paragraph
hi_IN: खाली पैराग्राफ से नीचे चला गया

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
hi_IN: कंटेनर तत्व के अंत में ले जाता है, जैसे कि सूची या तालिका

en: Moves the braille display to the current focus
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शन को वर्तमान फ़ोकस में ले जाता है

en: Moves the braille display to the next line
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शक को अगली पंक्ती पर ले जाए

en: Moves the braille display to the previous line
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शक को पिछली पंक्ती पर ले जाए

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
hi_IN: माउस पौइंटर को वर्तमान विचरक वस्तु पर ले जाए

en: Moves the navigator object and focus to the next row
hi_IN: विचरक वस्तु और केन्द्रिकृत को अगली पंक्ती पर ले जाए

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
hi_IN: विचरक वस्तु और केन्द्रिकृत को पिछली पंक्ती पर ले जाए

en: Moves the navigator object to the first object inside it
hi_IN: विचरक वस्तु को अपने भीतर की पहली वस्तु पर ले जाए

en: Moves the navigator object to the next column
hi_IN: नेविगेटर ऑब्जेक्ट को अगले स्तंभ पर ले जाता है

en: Moves the navigator object to the next object
hi_IN: विचरक वस्तु को अगली वस्तु पर ले जाए

en: Moves the navigator object to the object containing it
hi_IN: विचरक वस्तु को उसे अन्तर्विष्ट करने वाली वस्तु पर ले जाए

en: Moves the navigator object to the previous column
hi_IN: नेविगेटर ऑब्जेक्ट को  पिछले स्तंभ पर ले जाता है

en: Moves the navigator object to the previous object
hi_IN: विचरक वस्तु को पिछली वस्तु पर ले जाए

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु की सबसे नीचे की पंक्ति पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु में पंक्ति जिसमें वह स्थित है के पहले वर्ण पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु में पंक्ति जिसमें वह स्थित है के आखिरी वर्ण पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु के अगले वर्ण पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु की अगली पंक्ति पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु के अगले शब्द पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु के पिछले वर्ण पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु की पिछली पंक्ति पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
hi_IN: समीक्षा कर्सर को वर्तमान विचरक वस्तु के पिछले शब्द पर ले जाए और उसे बोले

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
hi_IN: वर्तमान नेविगेटर ऑब्जेक्ट की शीर्ष पंक्ति पर  समीक्षा कर्सर को ले जाता है और बोलता है

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
hi_IN: सिन्थ सेटिंग चक्र में अगले उपलब्ध सेटिंग पर जाएगा

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
hi_IN: वस्तु विचरण मर्यादाक्रम कि पूर्ण दर्शन में अगली वस्तु पर जाएगा

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
hi_IN: सिन्थ सेटिंग चक्र में पिछले उपलब्ध सेटिंग पर जाए

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
hi_IN: वस्तु विचरण मर्यादाक्रम की चपटी दृष्टि में पिछली वस्तु पर जाए

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
hi_IN: कंटेनर तत्व के प्रारंभ में ले जाता है, जैसे कि सूची या तालिका

en: Moving Average
hi_IN: गतिमान औसत

en: NVDA  Usage Data Collection
hi_IN: एनविडीए  उपयोग डेटा संग्रह

en: NVDA Braille Viewer
hi_IN: एनवीडीए ब्रेल देखने वाला साधन

en: NVDA Development
hi_IN: एनविडीए विकास

en: NVDA Log Viewer
hi_IN: एनवीडीए लॉग देखने वाला

en: NVDA Message
hi_IN: एनविडीए संदेश

en: NVDA Python Console
hi_IN: एनविडीए पाइथन कौंसोल

en: NVDA Settings
hi_IN: एनवीडीए सेटिंग्स

en: NVDA Speech Viewer
hi_IN: एनविडीए वाचन दर्शक

en: NVDA Update
hi_IN: एनवीडीए का अद्यतन

en: NVDA add-on package
hi_IN: एनवीडीए ऐड-औन पैकेज

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
hi_IN: एनवीडीए फ़ाइल को हटाने या अधिलेखित करने में असमर्थ है.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
hi_IN: नई भाषा के प्रभावी होने के लिए एनवीडीए को फिर से शुरू करना होगा.

en: NVDA settings
hi_IN: एनवीडीए सेटिंग्स

en: NVDA started
hi_IN: एनवीडीए शुरू हो गया

en: NVDA version {version} is available.
hi_IN: एनवीडीए संस्करण {version} उपलब्ध है.

en: NVDA web site
hi_IN: एनवीडीए की वेबसाइट

en: Native input
hi_IN: देशीय तरीके से इनपुट

en: Nepali grade 1
hi_IN: नेपाली ग्रेड 1

en: New Profile
hi_IN: नया प्रोफ़ाइल

en: New name:
hi_IN: नया नाम :

en: Newsgroup:
hi_IN: समाचार समूह:

en: No Series defined.
hi_IN: कोई श्रृंखला परिभाषित नहीं है.

en: No action
hi_IN: कोई क्रिया नही है

en: No braille
hi_IN: कोई ब्रेल नही है

en: No caret
hi_IN: कोई कैरट नहीं है

en: No comments
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं है

en: No containing object
hi_IN: कोई अन्तर निहित वस्तु नही है

en: No ducking
hi_IN: ऑडियो डकिंग मोड नहीं

en: No emoji
hi_IN: कोई इमोजी नहीं

en: No focus
hi_IN: कोई ध्यान केंद्रित नहीं है

en: No formatting information
hi_IN: स्वरूपण के बारेमे कोई जानकारी नही है

en: No location information
hi_IN: स्थान कि जानकारी नही है

en: No long description
hi_IN: कोई लंबा विवरण नही है

en: No message yet
hi_IN: अभी तक तो कोई संदेश नही है

en: No navigator object
hi_IN: कोई नाविक ऑब्जेक्ट नहीं

en: No next
hi_IN: आगे नहीं

en: No next review mode
hi_IN: आगे समीक्षा मुद्रा नही है

en: No notes
hi_IN: कोई द्रष्टव्य नही है

en: No objects inside
hi_IN: कोई वस्तुएँ भीतर नही है

en: No previous
hi_IN: पीछे कोई नहीं

en: No previous review mode
hi_IN: पिछे समीक्षा मुद्रा नही है

en: No progress bar updates
hi_IN: प्रगति पट्टी का कोई अद्यतन नही

en: No selection
hi_IN: चयन नही है

en: No settings
hi_IN: सेटिंग्स नही है

en: No speech
hi_IN: कोई आवाज नहीं

en: No start marker set
hi_IN: शुरुआत चिह्नक कायम नही किया गया है

en: No status line found
hi_IN: कोई स्थिति पट्टी नही मिली

en: No symbol replacement
hi_IN: प्रतीक के लिए कोई प्रतिस्थापन नहीं

en: No system battery
hi_IN: कोई सिस्टम बैटरी नहीं

en: No text to copy
hi_IN: कॉपी  करने के लिए कोई टेक्स्ट नहीं

en: No title
hi_IN: कोई शीर्षक नही है

en: No track playing
hi_IN: कोई धुन नही बज रही है

en: No update available.
hi_IN: कोई अद्यतन उपलब्ध नही है.

en: NonVisual Desktop Access
hi_IN: गैर दृश्य डेस्कटॉप पहुँच

en: Normal view
hi_IN: सामान्य दृश्य

en: Norwegian 8 dot computer braille
hi_IN: नार्वेजियन 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Norwegian grade 0
hi_IN: नार्वेजियन ग्रेड 0

en: Norwegian grade 1
hi_IN: नार्वेजियन ग्रेड 1

en: Norwegian grade 2
hi_IN: नार्वेजियन ग्रेड 2

en: Norwegian grade 3
hi_IN: नार्वेजियन ग्रेड 3

en: Not in a container
hi_IN: कंटेनर में नहीं

en: Not in a table cell
hi_IN: तालिका की एक सेल में नहीं

en: Not in table
hi_IN: तालिका में नहीं है

en: Not math
hi_IN: गणित संभव नहीं

en: Not supported in this document
hi_IN: इस दस्तावेज़ में समर्थित नहीं है

en: Notes Master view
hi_IN: नोट्स मास्टर दृश्य

en: Notes page
hi_IN: नोट्स पृष्ठ

en: Nothing
hi_IN: कुछ नहीं

en: Notify for &pending update on startup
hi_IN: स्टार्टअप पर &pending अपडेट के लिए सूचित करें

en: OK
hi_IN: ओके

en: Object Presentation
hi_IN: वस्तु प्रस्तुति

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
hi_IN: ऑब्जेक्ट किनारों को {left:.1f} प्रतिशत स्क्रीन के बाएं किनारे से,  {top:.1f} प्रतिशत स्क्रीन के ऊपरी किनारे से, चौड़ाई {width:.1f} है, स्क्रीन के प्रतिशत से, ऊँचाई {height:.1f} स्क्रीन का प्रतिशत

en: Object has no location
hi_IN: अभिलक्ष्य का कोई स्थान नही है

en: Object navigation
hi_IN: वस्तु विचरण

en: Object placeholder
hi_IN: वस्तु वासस्थान

en: Object review
hi_IN: वस्तु समीक्षा

en: Off
hi_IN: बंद

en: Only when scrolling back
hi_IN: ऑब्जेक्ट  प्रस्तुति बाएं

en: Open developer scratchpad directory
hi_IN: डेवलपर स्क्रैचपैड निर्देशिका खोलें

en: Open-High-Low-Close
hi_IN: ओपन-हाई-लो-पास में

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
hi_IN: डब्लू एक्स जीयूआई निरीक्षण उपकरण खोलता है। जीयूआई घटकों की स्थिति के बारे में अधिक जानकारी प्राप्त करने के लिए उपयोग किया जाता है.

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
hi_IN: एल्वा 6 श्रृंखला / प्रोटोकॉल कनवर्टर

en: Options
hi_IN: विकल्प

en: Options:
hi_IN: विकल्प:

en: Org Chart placeholder
hi_IN: शंस्थारुप मानचित्र कि वासस्थान

en: Organisation:
hi_IN: संगठन:

en: Oriya grade 1
hi_IN: ओरिया ग्रेड 1

en: Outline view
hi_IN: रूपरेखा दृश्य

en: Package
hi_IN: पैकेज

en: Page {pageNumber}
hi_IN: पृष्ठ {pageNumber}

en: Pages and spacing
hi_IN: पेज और लाइन रिक्ति

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
hi_IN: पेपनमायर ब्रेलेक्स नये मॉडल

en: Papenmeier BRAILLEX older models
hi_IN: पेपनमायर ब्रेलेक्स के पुराने मॉडल

en: Pass next key through
hi_IN: अगले कुंजी को भेज दे

en: Pattern
hi_IN: प्रतिमान

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
hi_IN: वर्तमान विचरक वस्तु पर स्वनिर्धारित क्रिया करे (उदाहरण : उसे दबाए यदि वह बटन हो).

en: Persian 8 dot computer braille
hi_IN: फ़ारसी 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Persian grade 1
hi_IN: फ़ारसी ग्रेड 1

en: Picture placeholder
hi_IN: चित्र वासस्थान

en: Pie
hi_IN: पाई

en: Pie of Pie
hi_IN: पाई की पाई

en: Pivot Chart Drop Zone
hi_IN: पिवट चार्ट ड्रॉप जोन

en: Pivot Chart Field Button
hi_IN: पिवट चार्ट फील्ड बटन

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
hi_IN: जब ऑटो-सुझाव दिखाई देते हैं तो ध्वनि चलाएँ &auto-suggestions

en: Play sound for &spelling errors while typing
hi_IN: टाइप करते समय &spelling त्रुटियों के लिए ध्वनि चलाएं

en: Please Donate
hi_IN: कृपया दान करे

en: Please press OK to start the installed copy.
hi_IN: स्थापित प्रतिलिपि को शुरू करने के लिए कृपया ओके दबाएं.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
hi_IN: कृपया एक निर्देशिका निर्दिष्ट करें जिसमे पोर्टेबल प्रतिलिपि बनाया जा सके.

en: Please wait
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें

en: Please wait while NVDA is being installed
hi_IN: कृपया एनविडीए स्थापित होने वख्त तक प्रतीक्षा करे

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें जब तक एनविडीए आपके सिस्टम के सी ओ एम् पंजीकरणों को ठीक करने का प्रयास करता है.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
hi_IN: एनवीडीए की पोर्टेबल प्रतिलिपि बनने तक प्रतीक्षा करें.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
hi_IN: सेटिंग के प्रणाली अभियोजन में प्रतिलिपि होने तक, कृपया प्रतीक्षा करे.

en: Please wait while the add-on is being installed.
hi_IN: कृपया ऐड-औन के स्थापित होने तक प्रतीक्षा करें.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें जबकि एनविडीए की पिछली स्थापना का अद्यतन किया जा रहा है.

en: Plot area
hi_IN: चार्ट का प्लाट क्षेत्र

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
hi_IN: प्लॉट क्षेत्र, अंदरी ऊंचाई: {plotAreaInsideHeight:.0f}, अंदरी चौड़ाई : {plotAreaInsideWidth:.0f}, अंदरी शीर्ष: {plotAreaInsideTop:.0f}, अंदर बाईं ओर: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugins reloaded
hi_IN: प्लगइन्स फिरसे वहनित हो चुकी है

en: Polish 8 dot computer braille
hi_IN: पोलिश 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Polynomial
hi_IN: बहुपद

en: Portrait
hi_IN: खड़ा

en: Portuguese 8 dot computer braille
hi_IN: पुर्तगाली 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Portuguese grade 1
hi_IN: पुर्तगाली ग्रेड 1

en: Portuguese grade 2
hi_IN: पुर्तगाली ग्रेड 2

en: Positioned at {x}, {y}
hi_IN: {x}, {y} पर

en: Power
hi_IN: घात

en: Preserve
hi_IN: रखना

en: Press twice to copy or reset the start marker
hi_IN: प्रारंभ मार्कर को कॉपी या रीसेट करने के लिए दो बार दबाएँ

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
hi_IN: एक बार दबाने पर कीबोर्ड को नेविगेटर ऑब्जेक्ट पर केंद्रित करता है, दो बार दबाने पर सिस्टम कैरेट को रिव्यू कर्सर की स्थिति में सेट करता है

en: Primary Category Axis
hi_IN: प्राथमिक वर्ग अक्ष

en: Primary Series Axis
hi_IN: प्राथमिक शृंखला अक्ष

en: Primary Value Axis
hi_IN: प्राथमिक मान अक्ष

en: Primary footer
hi_IN: प्राथमिक पाद टिपोट

en: Primary header
hi_IN: प्राथमिक शिर्ष टिपोट

en: Print Preview
hi_IN: प्रिन्ट का पूर्वावलोकन

en: Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल

en: Profile Triggers
hi_IN: पार्श्वचित्र उतेजक

en: Profile name:
hi_IN: प्रोफ़ाइल का नाम :

en: Progress &bar output:
hi_IN: प्रगति &bar ऑउटपुट:

en: Punctuation/symbol &level:
hi_IN: विराम/चिह्न &level:

en: Punjabi grade 1
hi_IN: पंजाबी ग्रेड 1

en: Quits NVDA!
hi_IN: एनवीडीए से  बाहर निकलता है!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
hi_IN: आरजीबी लाल {rgb.red}, हरा {rgb.green}, नीला {rgb.blue}

en: Radar
hi_IN: रडार चार्ट

en: Radar Axis Labels
hi_IN: रडार एक्सिस लेबल

en: Radar with Data Markers
hi_IN: डेटा मार्करों के साथ रडार चार्ट

en: Rate boos&t
hi_IN: गती में बढावा boos&t

en: Re&move
hi_IN: हटाए Re&move

en: Re-&download update
hi_IN: फिर से अपडेट के लिए डाउनलोड &download

en: Read by &paragraph
hi_IN: अनुच्छेद पढे &paragraph

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
hi_IN: समीक्षा कर्सर को आगे बढ़ाते समीक्षा कर्सर से वर्तमान टेक्स्ट के अंत तक पढ़ता है, समीक्षा कर्सर को साथ ही साथ आगे बढ़ाता है

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
hi_IN: सिस्टम कैरट से टेक्स्ट के अंत तक पढ़ता है,जैसे यह सिस्टम कैरट को खसकाते आगे जाता है

en: Recognition &language:
hi_IN: ओ सी आर लेबल &language:

en: Recognition failed
hi_IN: पहचान फेल हो गई

en: Recognizing
hi_IN: पहचान कर रहें

en: Refresh	F5
hi_IN: ताज़ा करे	F5

en: Refreshed
hi_IN: ताजा

en: Refreshes the document content
hi_IN: दस्तावेज़ सामग्री को ताज़ा करे

en: Regular &expression
hi_IN: नियमित &expression

en: Reload plugins
hi_IN: प्लगइन्स पुनः वहन करे

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
hi_IN: एनवीडीए को प्रारंभ किए बगैर एप्प मॉडयूल्स और ग्लोबल प्लगइन्स को पुनः वहन करे. यह विकासकों के लिए उपयोगी हो सकता है

en: Remind me &later
hi_IN: मुझे बाद में याद दिलाना &later

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
hi_IN: पंक्ति {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} को स्तम्भ के शीर्षक से हटाया गया

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
hi_IN: पंक्ति {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} को पंक्ति के शीर्षकों से हटाया गया

en: Removed {address}    from column headers
hi_IN: {address} को स्तम्भ के शीर्ष लेख से हटाया

en: Removed {address}    from row headers
hi_IN: {address} को पंक्ति के शीर्ष लेख से हटाया

en: Rename Profile
hi_IN: पार्श्वचित्र का नाम बदलें

en: Replacement
hi_IN: प्रतिस्थापन

en: Report &notifications
hi_IN: बताए &notifications

en: Report &tooltips
hi_IN: उपकरण टिप्स बताए &tooltips

en: Report changes to the &composition string
hi_IN: रचना पदावली में परिवर्तन बताए &composition

en: Report changes to the &reading string
hi_IN: पढ़ी जाने वाली पदावली में परिवर्तन बताए &reading

en: Report dynamic &content changes
hi_IN: गतिशील सामग्री परिवर्तन बताए &content

en: Report mouse &shape changes
hi_IN: माउस आकार की सेटिंग्स बताए &shape

en: Report object &descriptions
hi_IN: वस्तु विवरण बताए &descriptions

en: Report object &position information
hi_IN: ऑब्जेक्ट का स्थान बताए &position

en: Report object shortcut &keys
hi_IN: ऑब्जेक्ट शार्टकट कीस बताए &keys

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
hi_IN: यदि चार्जिंग पर नहीं है तो बैटरी की स्थिति और शेष समय को बताता है

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
hi_IN: इस ब्रेल कोशिका के अंतर्गत टेक्स्ट के लिए स्वरूपण जानकारी रिपोर्ट करता है

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
hi_IN: समीक्षा कर्सर पर की टेक्स्ट या वस्तु के स्थान के बारे में जालकारी बताए. दो बार दबाने से अधिक जालकारी दे सकता है.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
hi_IN: वर्तमान विचरक वस्तु के वर्ण को बोलता जहाँ समीक्षा कर्सर स्थित है . दो बार दबाने से वर्ण का एक विवरण  या उदाहरण बोलता. तीन बार दबाने से वर्ण का संख्यात्मक मान दशमलव और हेक्साडेसीमल में बोलता

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
hi_IN: एप्लिकेशन कर्सर के नीचे की वर्तमान लाइन को रिपोर्ट करता है। की को दो बार दबाने से वर्तमान लाइन वर्तनी होगी। तीन बार दबाने से वर्णों का उपयोग कर लाइन वर्तनी होगी.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
hi_IN: वर्तमान नाविक ऑब्जेक्ट बताता है। दो बार दबाने पर यह जानकारी देता है, और तीन बार दबाने परऔर क्लिपबोर्ड पर इस ऑब्जेक्ट का नाम और मान कॉपी करता है

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
hi_IN: वर्तमान में चल रहे ट्रैक के बीते हुए समय की रिपोर्ट करता है, यदि कोई हो

en: Reports the length of the currently playing track, if any
hi_IN: वर्तमान में चल रहे ट्रैक की लंबाई की रिपोर्ट करता है, यदि कोई हो

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
hi_IN: वर्तमान विचरक वस्तु की पंक्ती बताए जहाँ समीक्षा कर्सर स्थित है. यदि यह कुञ्जी दो बार दबाई जाएँ तो वर्तमान पंक्ती की वर्तनी बताए. तीन बार दबाने से पंक्ती की वर्तनी वर्ण विवरण का उपयोग करके बताए.

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
hi_IN: आपकी उंगली के नीचे की नई वस्तु या सामग्री बताए अगर आपकी उंगलियाँ पहले कि जगह पर न हो

en: Reports the object and content directly under your finger
hi_IN: आपकी उंगली के सीधे नीचे की वस्तु और सामग्री बताए

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
hi_IN: वर्तमान में चल रहे ट्रैक के शेष समय की रिपोर्ट करता है, यदि कोई हो

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
hi_IN: जहां समीक्षा कर्सर तैनात है उस प्रतीक को रिपोर्ट करता है। दो बार दबाने पर, ब्राउज़ मोड में, प्रतीक दिखता है और टेक्स्ट जो बोलने के लिए उपयोग किया जाता है

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
hi_IN: वर्तमान ऐप्लीकेशन या अग्रभूमि विंडो का शीर्षक बताए. दो बार दबाने पर शीर्षक की वर्तनी बताए. यदि तीन बार दबाया जाता है, तो शीर्षक को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करता है

en: Reset all settings to default state
hi_IN: सभी सेटिंग्स को स्वनिर्धारित स्थिती में वापस कायम करे

en: Reset all settings to saved state
hi_IN: सारे सैटिंग्ज़ को बचाए स्थिती में वापस कायम करे

en: Reset gestures
hi_IN: इशारों को रीसेट करें

en: Reset to factory &defaults
hi_IN: फ़ैक्टरी &defaults के लिए रीसेट करें

en: Restart
hi_IN: पुनरारंभ करे

en: Restart &later
hi_IN: बाद में पुनरारंभ करे &later

en: Restart &now
hi_IN: पुनरारंभ करे &now

en: Restart NVDA
hi_IN: एनवीडीए पुनरारंभ करे

en: Restart with add-ons disabled
hi_IN: ऐड-ऑन निष्क्रिय कर पुनरारंभ करें

en: Restart with debug logging enabled
hi_IN: डीबग लॉगिंग ऑन के साथ पुनरारंभ करें

en: Restarts NVDA!
hi_IN: एनवीडीए पुन: प्रारंभ करता!

en: Restore defaults
hi_IN: डिफॉल्ट्स का पुनःस्थापन

en: Result
hi_IN: परिणाम

en: Review Cursor
hi_IN: समीक्षा कर्सर

en: Right
hi_IN: दायां

en: Right aligned
hi_IN: दाई ओर संरेखित

en: Right click
hi_IN: दायां क्लिक

en: Romanian
hi_IN: रोमानियाई

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
hi_IN: इस ब्रेल कोशिका के नीचे की वस्तु पर कर्सर जाए या उसे सक्रिय करें

en: Run COM Registration Fixing tool...
hi_IN: COM पंजीकरण फिक्सिंग उपकरण चलाएँ...

en: Sanskrit grade 1
hi_IN: संस्कृत ग्रेड 1

en: Save &as...	Ctrl+S
hi_IN: लॉग फाइल बचाते हैं &as...	 कण्ट्रोल + एस

en: Save As
hi_IN: इस रूप में बचाए

en: Saves the current NVDA configuration
hi_IN: वर्तमान एनविडीए अभियोजन बचाए

en: Say &cap before capitals
hi_IN: कैपिटल्ज़ के पहले कैप बोले &cap

en: Say all
hi_IN: सभी बोलो

en: Scatter
hi_IN: बिखराव

en: Scatter with Lines
hi_IN: लाइन के साथ बिखराव

en: Scatter with Lines and No Data Markers
hi_IN: लाइन के साथ बिखराव और कोई डेटा निशान नहीं

en: Scatter with Smoothed Lines
hi_IN: चिकनी रेखा के साथ बिखराव

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
hi_IN: चिकनी रेखा के साथ बिखराव और कोई डेटा निशान नहीं

en: Screen Curtain
hi_IN: स्क्रीन पर्दा

en: Screen curtain disabled
hi_IN: स्क्रीन पर्दा निष्क्रिय किया

en: Screen curtain enabled
hi_IN: स्क्रीन पर्दा सक्षम किया

en: Screen curtain not available
hi_IN: स्क्रीन पर्दा उपलब्ध नहीं है

en: Screen review
hi_IN: स्क्रीन समीक्षा

en: Scrolls the braille display back
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शन को पीछे स्क्रोल करे

en: Scrolls the braille display forward
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शन को आगे स्क्रोल करे

en: Secondary Category Axis
hi_IN: अप्रधान वर्ग अक्ष

en: Secondary Series Axis
hi_IN: अप्रधान शृंखला अक्ष

en: Secondary Value Axis
hi_IN: अप्रधान मान अक्ष

en: Secure Desktop
hi_IN: सुरक्षित डेस्कटॉप

en: Select Braille Display
hi_IN: ब्रेल प्रदर्शन चुने

en: Select Synthesizer
hi_IN: सिंथेसाइज़र चुने

en: Serbian grade 1
hi_IN: सर्बियाई ग्रेड 1

en: Serial: {portName}
hi_IN: सीरियल: {portName}

en: Series Lines
hi_IN: श्रृंखला रेखाएँ

en: Series color: {colorName}
hi_IN: रंग क्रमाङ्क:  {colorName}

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
hi_IN: पंक्ति {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} को स्तम्भ के शीर्षक की शुरुआत के रूप में रखे

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
hi_IN: पंक्ति {rowNumber} स्तम्भ {columnNumber} को पंक्ति के शीर्षक की शुरुआत के रूप में रखे

en: Set {address} as start of column headers
hi_IN: {address} को स्तम्भ के शीर्षक की शुरुवात बनाये

en: Set {address} as start of row headers
hi_IN: {address} को पंक्ति के शीर्षक की शुरुवात बनाये

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
hi_IN: विचरक वस्तु को माउस पौइंटर के नीचे की वर्तमान वस्तु पर कायम करे और उसे बोले

en: Setting HID keyboard simulation not supported
hi_IN: एचआईडी कीबोर्ड सिमुलेशन उपलब्ध नहीं है

en: Shape
hi_IN: आकार

en: Sheet {0}, {1}
hi_IN: {0}, {1} वर्कशीट पर

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
hi_IN: Sho&w एनवीडीए बन्द करते वख्त विकल्प

en: Shows NVDA's braille settings
hi_IN: एनवीडीए ब्रेल सेटिंग दिखाता है

en: Shows NVDA's browse mode settings
hi_IN: एनविडीए ब्राउज़ मुद्रा सेटिंग्स संवाद दिखाए

en: Shows NVDA's document formatting settings
hi_IN: एनविडीए दस्तावेज़ स्वरूपण सेटिंग्स संवाद दिखाए

en: Shows NVDA's general settings
hi_IN: एनवीडीए सामान्य सेटिंग्स दिखाता

en: Shows NVDA's input composition settings
hi_IN: एनविडीए सेटिंग्स संवाद दिखाए

en: Shows NVDA's keyboard settings
hi_IN: एनवीडीए कीबोर्ड सेटिंग दिखाता है

en: Shows NVDA's mouse settings
hi_IN: एनवीडीए माउस सेटिंग दिखाता है

en: Shows NVDA's object presentation settings
hi_IN: एनविडीए वस्तु प्रस्तुति सेटिंग्स संवाद दिखाए

en: Shows NVDA's review cursor settings
hi_IN: एनवीडीए कर्सर की समीक्षा सेटिंग दिखाता है

en: Shows NVDA's speech settings
hi_IN: एनवीडीए की आवाज सेटिंग्स दिखाता है

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
hi_IN: कर्सर पर चयनित टेक्स्ट या टेक्स्ट से संबंधित विकल्प दिखाता है

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
hi_IN: एनवीडीए अभियोजन प्रोफाइल्ज़ समवाद दिखाए

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
hi_IN: एनवीडीए ब्रेल प्रदर्शन चयन संवाद दिखाता है

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
hi_IN: एनविडीए सामान्य सेटिंग्स संवाद दिखाए

en: Shows the NVDA input gestures dialog
hi_IN: एनविडीए  इनपुट इशारे संवाद दिखाए

en: Shows the NVDA menu
hi_IN: एनवीडीए मेनू दिखाए

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
hi_IN: एनविडीए चिन्ह उच्चारण संवाद दिखाए

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
hi_IN: एनवीडीए सिंथेसाइज़र चयन संवाद दिखाता है

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
hi_IN: एनविडीए अस्थायी शब्दकोश सेटिंग्स संवाद दिखाए

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
hi_IN: एनविडीए आवाज-विशिष्ट शब्दकोश संवाद दिखाए

en: Shows the long description at this position if one is found.
hi_IN: इस स्थान पर यदि कोई लंबा विवरण है तो उसे दिखाता है.

en: Simple review mode off
hi_IN: सरल समीक्षा बंद

en: Simple review mode on
hi_IN: सरल समीक्षा शुरू

en: Single letter navigation off
hi_IN: एकल अक्षर पथ प्रदर्शन बंद

en: Single letter navigation on
hi_IN: एकल अक्षर पथ प्रदर्शन चालू

en: Single line spacing
hi_IN: सिंगल लाइन रिक्ति

en: Sleep mode off
hi_IN: नींद मुद्रा औफ

en: Sleep mode on
hi_IN: नींद मुद्रा औन

en: Slice color: {colorName}
hi_IN: पाई के स्लाइस का रंग: {colorName}

en: Slide Master view
hi_IN: स्लाइड मास्टर दृश्य

en: Slide Number placeholder
hi_IN: प्रस्तुतिपत्र संख्या वासस्थान

en: Slide Show - complete
hi_IN: प्रस्तुतिपत्र प्रदर्शन - पूरा

en: Slide Sorter view
hi_IN: स्लाइड सॉर्टर दृश्य

en: Slide show - {slideName}
hi_IN: प्रस्तुतिपत्र प्रदर्शन - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
hi_IN: प्रस्तुतिपत्र प्रदर्शन द्रष्टव्य - {slideName}

en: Slide view
hi_IN: स्लाइड दर्शन

en: Slide {slideNumber}
hi_IN: प्रस्तुतिपत्र {slideNumber}

en: Slovak grade 1
hi_IN: स्लोवाक ग्रेड 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
hi_IN: स्लोवाक 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Slovenian grade 1
hi_IN: स्लॉवेनियन ग्रेड 1

en: Spanish 8 dot computer braille
hi_IN: स्पेनिश 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Spanish grade 1
hi_IN: स्पेनिश ग्रेड 1

en: Spanish grade 2
hi_IN: स्पेनिश ग्रेड 2

en: Speak
hi_IN: बोलो

en: Speak and beep
hi_IN: बोलो और भोपू बजाओ

en: Speak progress bar updates
hi_IN: प्रगति पट्टी अद्यतन का बोल

en: Speak typed &characters
hi_IN: टाइप किए गए अक्षरों को बोलो &characters

en: Speak typed &words
hi_IN: लिखे शब्द बोलो &words

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
hi_IN: सक्रिय अनुप्रयोग के फाइल नाम के साथ वर्तमान में वहनित ऐप मौड्यूल बोले

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
hi_IN: वर्तमान विचरक वस्तु के शब्द को बोलता जहाँ समीक्षा कर्सर स्थित है. दो बार दबाने से शब्द की वर्तनी बोलता. तीन बार दबाने से शब्द की वर्तनी वर्ण विवरण का उपयोग करके बोलता

en: Speech
hi_IN: वाचन

en: Speech &dictionaries
hi_IN: वाचन शब्दकोश &dictionaries

en: Spelling e&rrors
hi_IN: वर्तनी त्रुटि e&rrors

en: St&yle
hi_IN: St&yle लेबल

en: Stacked Area
hi_IN: एक के ऊपर एक क्षेत्र चार्ट

en: Stacked Bar
hi_IN: स्टैक्ड बार चार्ट

en: Stacked Column
hi_IN: स्टैक्ड कॉलम चार्ट

en: Stacked Cone Bar
hi_IN: स्टैक्ड कोन बार चार्ट

en: Stacked Cone Column
hi_IN: स्टैक्ड कोन कॉलम चार्ट

en: Stacked Cylinder Bar
hi_IN: स्टैक्ड क्लस्टर्ड सिलेंडर चार्ट

en: Stacked Line
hi_IN: स्टैक्ड रेखा

en: Stacked Line with Markers
hi_IN: मार्कर्स के साथ स्टैक्ड रेखा

en: Stacked Pyramid Bar
hi_IN: स्टैक्ड पिरामिड बार चार्ट

en: Stacked Pyramid Column
hi_IN: स्टैक्ड पिरामिड कॉलम चार्ट

en: Start marked
hi_IN: शुरुआत चिह्नित

en: Styles
hi_IN: शैली

en: Subject:
hi_IN: विषय:

en: Subscript
hi_IN: अधोलिखित

en: Subtitle placeholder
hi_IN: उपशीर्षक वासस्थान

en: Success
hi_IN: सफलता

en: Successfully copied NVDA user settings
hi_IN: एनवीडीए उपयोगकर्ता सेटिंग्स की सफलतापूर्वक प्रतिलिपि की गई

en: Successfully installed NVDA.
hi_IN: एनवीडीए सफलतापूर्वक स्थापित हुआ.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
hi_IN: एनवीडीए सफलतापूर्वक अपडेट किया गया.

en: Suggestions
hi_IN: सुझाव

en: SuperBraille
hi_IN: सुपरब्रेल

en: Superscript
hi_IN: अभिलेखित

en: Surface (Top View wireframe)
hi_IN: सतह (शीर्ष दृश्य वायरफ्रेम)

en: Surface (Top View)
hi_IN: सतह (शीर्ष दृश्य)

en: Swedish 8 dot computer braille
hi_IN: Swedis 8 डॉट कंप्यूटर ब्रेल

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
hi_IN: अगली समीक्षा मुद्रा में स्विच करे (जैसे वस्तु, दस्तावेज़ या स्क्रीन) और समीक्षा स्थान को विचरक वस्तु के स्थान पर स्थित करे

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
hi_IN: पिछली समीक्षा मुद्रा में स्विच करे (जैसे वस्तु, दस्तावेज़ या स्क्रीन) और समीक्षा स्थान को विचरक वस्तु के स्थान पर स्थित करे

en: Symbol
hi_IN: चिह्न

en: Symbol "%s" is already present.
hi_IN: चिन्ह "%s" पहले से मौजुद है.

en: Symbol Pronunciation (%s)
hi_IN: चिह्न उच्चारण (%s)

en: Symbol level %s
hi_IN: प्रतीक स्तर  %s

en: Synthesizer Error
hi_IN: सिंथेसाइज़र त्रुटि

en: System caret
hi_IN: सिस्टम कैरट

en: System focus
hi_IN: प्रणाली केन्द्रिकृत

en: System status
hi_IN: प्रणाली स्थिति

en: Table description
hi_IN: तालिका विवरण

en: Table information
hi_IN: तालिका जानकारी

en: Table placeholder
hi_IN: तालिका वासस्थान

en: Tamil grade 1
hi_IN: तमिल ग्रेड 1

en: Taskbar
hi_IN: कार्यपट्टी

en: Telugu grade 1
hi_IN: तेलगु ग्रेड 1

en: Temporarily d&isable all triggers
hi_IN: अस्थायी रूप से सभी ट्रिगर्स को डिसेबल करे d&isable

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
hi_IN: अस्थायी स्क्रीन पर्दा, अगले पुनरारंभ तक सक्षम किया

en: Temporary dictionary
hi_IN: अस्थायी शब्दकोश

en: Terminal programs
hi_IN: टर्मिनल प्रोग्राम

en: Tether B&raille:
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें B&raille:

en: Text &unit resolution:
hi_IN: माउस सेटिंग &unit:

en: Text frame
hi_IN: पाठ फ्रेम

en: Text placeholder
hi_IN: टेक्स्ट वासस्थान

en: Text review
hi_IN: टेक्स्ट समीक्षा

en: That profile already exists. Please choose a different name.
hi_IN: वह प्रोफ़ाइल पहले से मौजूद है. कृपया कोई दूसरा नाम चुने.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
hi_IN: निम्नलिखित ऐड-ऑन एनविडीए संस्करण {} के साथ असंगत हैं। इन ऐड-ऑन को सक्षम नहीं किया जा सकता है। अधिक सहायता के लिए कृपया ऐड-ऑन लेखक से संपर्क करें.

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
hi_IN: निम्नलिखित विकल्प एन वी डी ए द्वारा बताए गए दस्तावेज़ स्वरूपण के प्रकारों को नियंत्रित करते हैं.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
hi_IN: निम्नलिखित सेटिंग्स उन्नत उपयोगकर्ताओं के लिए हैं। उन्हें बदलने से एनवीडीए  गलत तरीके से कार्य कर सकता है। कृपया केवल इन्हें तभी बदलें जब  आप जानते हैं कि आप क्या कर रहे हैं या विशेष रूप से एनवीडीए डेवलपर्स द्वारा निर्देश दिया गया हो.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
hi_IN: स्थापना एक फ़ाइल को हटाने या अधिलेखित करने में असमर्थ है. एनवीडीए की एक और प्रतिलिपि कोई और लॉग्ड ऑन उपयोगकर्ता खाते पर चल रही हो सकती है. कृपया निश्चित करे कि एन्भीडिए की सारी स्थापित प्रतिलिपिया बंद है और फिरसे स्थापना करने का प्रयास करे.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
hi_IN: एनविडीए की स्थापना नाकाम रही. अधिक जानकारी के लिए कृपया लॉग प्रदर्शक की जांच करें.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
hi_IN: एनवीडीए का स्थापना पथ बदल गया है. यह अब {path} में स्थापित किया जाएगा

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
hi_IN: अगली कुंजी जो दबाई जाए एनवीडीए द्वारा ज़रा भी नियंत्रित नहीं की जाएगी, वह सीधे विंडोज़ को भेज दी जाएगी.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
hi_IN: आपके द्वारा खोलने की कोशिश की गई सेटिंग पैनल इस सिस्टम पर उपलब्ध नहीं है.

en: There is no text on the clipboard
hi_IN: क्लिपबोर्ड पर कोई टेक्स्ट नही है

en: This change requires administrator privileges.
hi_IN: इस परिवर्तन को प्रशासक विशेषाधिकार की आवश्यकता है.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
hi_IN: यह ट्रिगर पहले से ही एक दूसरे प्रोफाइल के साथ जुड़ा हुआ है. यदि आप जारी रखते हैं, यह उस प्रोफाइल से हटा दिया जाएँगा और इसके साथ जोड दिया जाएँगा.
    क्या आप निश्चित है कि आप जारी रखना चाहते हैं?

en: Thumbnails
hi_IN: किला रुप

en: Title Master view
hi_IN: शीर्षक मास्टर दृश्य

en: Title placeholder
hi_IN: शीर्षक वासस्थान

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
hi_IN: एनवीडीए की एक पोर्टेबल प्रतिलिपि बनाने के लिए, कृपया पथ और अन्य विकल्पों का चयन करें और फिर कंटिन्यू दबाए

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
hi_IN: इस प्रोफाइल को संपादित करने के लिए, आपको हस्तचालित रूप से इसे सक्रिय करना पड़ेगा. एक बार आप संपादन करना समाप्त कर लें, आपको हस्तचालित रूप से सामान्य उपयोग फिरसे शुरू करने के लिए इसे निष्क्रिय करना पड़ेगा.
    क्याँ आप अभी इसे स्वयम सक्रिय करना चाहते हैं?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
hi_IN: अपनी हार्ड ड्राइव पर एनवीडीए स्थापित करने के लिए, कृपया कंटिन्यू बटन दबाएँ.

en: To:
hi_IN: को:

en: Toggle HID keyboard simulation
hi_IN: एचआईडी कीबोर्ड इनपुट सिमुलेशन का टॉगल

en: Toggle braille input
hi_IN: ब्रेल इनपुट टॉगल

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
hi_IN: केन्द्रिकृत और समीक्षा स्थिती के बीच ब्रेल का टैधरिंग टौगल करे

en: Toggle the braille cursor on and off
hi_IN: ब्रेल कर्सर को बंद या चालू करने का टॉगल

en: Toggle the way context information is presented in braille
hi_IN: जिस तरह से संदर्भ जानकारी ब्रेल में प्रस्तुत की गई है उसे टॉगल करें

en: Toggles HID keyboard simulation
hi_IN: एचआईडी कीबोर्ड सिमुलेशन का टॉगल

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
hi_IN: प्रगति पट्टी अद्यतन बताने के लिए भोपू, वाचन, भोपू और वाचन और औफ के बीच टॉगल करे

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
hi_IN: ब्राउज़ मुद्रा और केन्द्रिकृत मुद्रा के बीच टॉगल करे. जब केन्द्रिकृत मुद्रा में, कुञ्जिया सीधे अनुप्रयोग के पास जाएगी, जिससे आपको सीधे किसी नियंत्रण के साथ अन्तर्क्रिया करने की अनुमति मिले. जब ब्राउज़ मुद्रा में, आप दस्तावेज़ को कर्सर, तेज़ विचरण खुंजियाँ आदी के साथ विचरण कर सकते है.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
hi_IN: स्पीकर नोट्स या वास्तविक स्लाइड सामग्री की रिपोर्टिंग के बीच टॉगल करता। यह ऑन-स्क्रीन पर दिखाई देने वाली चीज़ों को नहीं बदलता है, केवल वही जो उपयोगकर्ता एनवीडीए के साथ पढ़ सकता है का टॉगल होता है

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
hi_IN: सभी कॉन्फ़िगरेशन प्रोफ़ाइल ट्रिगर को निष्क्रिय करने वाले टॉगल। जब तक एनवीडीए पुनः आरंभ नहीं हो जाता, तब तक निष्क्रियता बनी रहती है

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
hi_IN: जब माउस चलता है तो कितना टेक्स्ट बोलेगा का टॉगल

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
hi_IN: ब्राउजर मोड कमांड के कारण सिस्टम फोकस के ऑटोमैटिक मूवमेंट पर टॉगल करता है

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
hi_IN: स्क्रीन लेआउट संरक्षित करने के लिए  टॉगल चालू और बंद

en: Toggles on and off reporting if clickable
hi_IN: क्लिक योग्य है या नहीं बताने का टौगल

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
hi_IN: टॉगल खुले और बंद -लेआउट तालिकाओं के समावेश के लिए

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
hi_IN: केन्द्रिकृत परिवर्तनों के कारण नैवीगेटर वस्तु का चलना औन और औफ टौगल करे

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
hi_IN: कैरट के चलने से समीक्षा कर्सर का चलना औन और औप टौगल करे.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
hi_IN: इमोजीस जैसे सीएलडीआर वर्णों की रिपोर्टिंग टॉगल करता है

en: Toggles on and off the reporting of articles
hi_IN: लेख बताना - औन और औफ टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
hi_IN: ब्लॉक उद्धरणों के बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of colors
hi_IN: औन और औफ टौगल -रंग बताना

en: Toggles on and off the reporting of comments
hi_IN: टिप्पणियाँ बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
hi_IN: गतिशील सामग्री परिवर्तन जैसे डौस कौंसोल विंडो में नया पाठ, का बताना औन और औफ में टौगल करे

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
hi_IN: औन और औफ टौगल -महत्त्वता बताना

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
hi_IN: औन और औफ टौगल -फ़ॉन्ट विशेषताओं की रिपोर्टिंग

en: Toggles on and off the reporting of font changes
hi_IN: औन और औफ टौगल -फ़ॉन्ट परिवर्तन की रिपोर्टिंग

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
hi_IN: औन और औफ टौगल -फ़ॉन्ट आकार में परिवर्तन की रिपोर्टिंग

en: Toggles on and off the reporting of frames
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

en: Toggles on and off the reporting of groupings
hi_IN: समूह का बताना - औन और औफ टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of headings
hi_IN: शीर्षकों के बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
hi_IN: मुख्य चिन्हों के बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
hi_IN: लाइन नंबर बताना - औन और औफ टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
hi_IN: पंक्तियों के बीच की जगह बताना- औन और औफ टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of links
hi_IN: लिंक बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of lists
hi_IN: लिस्ट बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of pages
hi_IN: पृष्ठों का बताना - औन और औफ टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
hi_IN: पैराग्राफ खरोज बताना - औन और औफ टौगल

en: Toggles on and off the reporting of revisions
hi_IN: औन और औफ टौगल -संशोधन की रिपोर्टिंग

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
hi_IN: लिखे जाने वाले शब्दों का बोलना - औन और औफ टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of style changes
hi_IN: औन और औफ टौगल - प्रारूप बताना

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
hi_IN: तालिका कोशिका निर्देशांक बताने का टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of tables
hi_IN: तालिका रूप बताना - औन और औफ में टॉगल

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
hi_IN: औन और औफ टौगल -टेक्स्ट संरेखण बताना

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
hi_IN: लिखे जाने वाले वर्णों का बोलना - औन और औफ टौगल

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
hi_IN: औन और औफ टौगल - टाइप की गई कीस का बोलना , जो विशेष रूप से वर्ण नहीं हैं

en: Toggles on and off the speaking of typed words
hi_IN: लिखे जाने वाले वर्णों का बोलना - औन और औफ टौगल

en: Toggles simple review mode on and off
hi_IN: सरल समीक्षा बंद या शुरू करने का टॉगल

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
hi_IN: एकल अक्षर पथ प्रदर्शन बंद या चालू का टॉगल

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
hi_IN: सक्रिय एप्लीकेशन  के लिए  स्लीप मोड टॉगल चालू और बंद.

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
hi_IN: एनविडीए स्पीच व्यूअर को टॉगल करता है, एक फ्लोटिंग विंडो जो आपको वह सभी टेक्स्ट दिखता है जो वर्तमान में एनविडीए बोल रहा है

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
hi_IN: माउस के चलते सूचना की रिपोर्टिंग को टॉगल करता है

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
hi_IN: स्क्रीन के पर्दे की स्थिति को टॉगल करता है, स्क्रीन को काला दिखाने के लिए टॉगल सक्षम करें, या स्क्रीन की सामग्री को दिखाने के लिए टॉगल अक्षम करें. एक बार दबाए जाने पर, स्क्रीन पर्दा तब तक सक्षम होता है जब तक आप एनव्हिडिए को पुनः आरंभ नहीं करते हैं। दो बार दबाने पर, स्क्रीन पर्दा सक्षम हो जाता है जब तक आप इसे फिर से अक्षम नहीं करते

en: Top
hi_IN: सबसे ऊपर

en: Touch Interaction
hi_IN: स्पर्श सहभागिता

en: Touch screen
hi_IN: टच स्क्रीन

en: Translates any braille input
hi_IN: किसी भी ब्रेल इनपुट का अनुवाद करता है

en: Translates any braille input and presses the enter key
hi_IN: किसी भी ब्रेल इनपुट का अनुवाद करता है और एंटर की को दबाता है

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
hi_IN: चयनित स्वतः पूर्ण आइटम के लिए प्रलेखन पढ़ने की कोशिश करता है.

en: Triggers
hi_IN: ट्रिगर्ज़

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
hi_IN: वर्णों और प्रतीकों को बताते समय आवाज की भाषा पर भरोसा करें

en: Turkish grade 1
hi_IN: तुर्की ग्रेड 1

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
hi_IN: इनपुट पर मदद चालू या बंद करता. जब चालू, कोई भी इनपुट जैसे कि कीबोर्ड पर की को दबाने पर आपको पता चल जाएगा कि कौन सी स्क्रिप्ट उस इनपुट से जुड़ी है, यदि कोई है.

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Type exit() to exit the console
hi_IN: कौंसोल निकास करने के लिए निकास() लिखे

en: Type help(object) to get help about object.
hi_IN: वस्तु के बारे में सहायता पाने के लिए सहायता (वस्तु) लिखे.

en: Type the text you wish to find
hi_IN: टेक्स्ट लिखें जिसे आप ढूँढना चाहते हैं

en: Type:
hi_IN: प्रकार:

en: USB
hi_IN: यूसबी

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
hi_IN: दृष्टि वृद्धि प्रदाता के लिए उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस कॉन्फ़िगर करने में असमर्थ, इसे सक्षम नहीं किया जा सकता है.

en: Unable to copy
hi_IN: प्रतिलिपि बनाने में असमर्थ

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
hi_IN: एक फ़ाइल को कॉपी करने में असमर्थ है. शायद यह वर्तमान में किसी अन्य प्रक्रिया द्वारा इस्तेमाल की जा रही है या जिस ड्राइव में आप प्रतिलिपी कर रहे है उसमें पर्याप्त डिस्क जगह नही है.

en: Unable to postpone update.
hi_IN: अपडेट स्थगित करने में असमर्थ.

en: Underline off
hi_IN: नीचे की लाइन नहीं

en: Underline on
hi_IN: रेखांकित हुवा

en: Unicode braille
hi_IN: यूनिकोड ब्रेल

en: Unified English Braille Code grade 1
hi_IN: एकीकृत अंग्रेजी ब्रेल कोड ग्रेड 1

en: Unified English Braille Code grade 2
hi_IN: एकीकृत अंग्रेजी ब्रेल कोड ग्रेड 2

en: Uninstall NVDA
hi_IN: एनवीडीए को अलग करें

en: Unknown braille display
hi_IN: अज्ञात ब्रेल प्रदर्शन

en: Unknown color
hi_IN: अज्ञात रंग

en: Unlabeled
hi_IN: लेबल नहीं

en: Unsupported input
hi_IN: असमर्थित इनपुट

en: Untitled chart
hi_IN: शीर्षक रहित चार्ट

en: Up Bars
hi_IN: ऊपर बार

en: Updating NVDA
hi_IN: एनवीडीए को अपडेट किया जा रहा है

en: Use &screen layout (when supported)
hi_IN: स्क्रीन रूपरेखा का उपयोग करे (जब समर्थित) &screen

en: Use &spelling functionality if supported
hi_IN: वर्तनी कार्यात्मकता का उपयोग करे यदि हो &spelling

en: Use screen layout off
hi_IN: स्क्रीन लेआउट बंद करें

en: Use screen layout on
hi_IN: स्क्रीन लेआउट चालू  करें

en: Use this profile for:
hi_IN: के लिए प्रोफ़ाइल का उपयोग करे:

en: User Guide
hi_IN: उपयोगकर्ता गाइड

en: User default
hi_IN: उपयोगकर्ता स्वनिर्धारित

en: V&ariant
hi_IN: प्रकार V&ariant

en: V&olume
hi_IN: आयतन V&olume

en: Version
hi_IN: संस्करण

en: Vertical Object placeholder
hi_IN: खडा वस्तु वासस्थान

en: Vertical Text placeholder
hi_IN: खडा टेक्स्ट वासस्थान

en: Vertical Title placeholder
hi_IN: खडा शीर्षक वासस्थान

en: Vietnamese grade 1
hi_IN: वियतनामी ग्रेड 1

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hi_IN: एनवीडीए की को ब्रेल इनपुट के साथ एक की बोर्ड शॉर्टकट का वस्तुतः अनुकरण करने के लिए टॉगल करता है

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hi_IN: ऑल्ट की को ब्रेल इनपुट के साथ एक की बोर्ड शॉर्टकट का वस्तुतः अनुकरण करने के लिए टॉगल करता है

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hi_IN: कंट्रोल की को ब्रेल इनपुट के साथ एक की बोर्ड शॉर्टकट का वस्तुतः अनुकरण करने के लिए टॉगल करता है

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hi_IN: लेफ्ट विंडोज की को ब्रेल इनपुट के साथ एक की बोर्ड शॉर्टकट का वस्तुतः अनुकरण करने के लिए टॉगल करता है

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hi_IN: शिफ्ट की को ब्रेल इनपुट के साथ एक की बोर्ड शॉर्टकट का वस्तुतः अनुकरण करने के लिए टॉगल करता है

en: Vision
hi_IN: दृष्टि

en: Vision Enhancement Provider Error
hi_IN: दृष्टि वृद्धि प्रदाता त्रुटि

en: Voice
hi_IN: आवाज़

en: Voice dictionary (%s)
hi_IN: आवाज शब्दकोश (%s)

en: Volume-High-Low-Close
hi_IN: परिमाण- हाई-लो-पास में

en: Volume-Open-High-Low-Close
hi_IN: परिमाण -ओपन-हाई-लो-पास में

en: Waiting for Outlook...
hi_IN: आउटलुक की प्रतीक्षा कर रहे है ...

en: Waiting for Powerpoint...
hi_IN: पावरपोइंट की प्रतीक्षा कर रहा है ...

en: Walls
hi_IN: दीवाल

en: Warning
hi_IN: चेतावनी

en: Warning!
hi_IN: चेतावनी!

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
hi_IN: एनवीडीए को बहतर बनाना जारी रखने के लिए हमे आपके सहायता की ज़रूरत है.
    यह परियोजना मुख्य रूप से दानों और अनुदानों पर निर्भर है. दान करके, आप पूर्ण समय विकास फंड करने में सहायता कर रहे हैं.
    यदि $ 10 भी प्रत्येक डाउनलोड के लिए दान किए जाते है, तो हम चल रहे सभी खर्चों को कवर कर सकेंगे.
    सभी दान NV ऐक्सैस , वह गैर लाभ संगठन जो एनवीडीए को विकसित करता है, प्राप्त करेंगे.
    आपके समर्थन के लिए धन्यवाद.

en: We&lcome dialog...
hi_IN: We&lcome स्वागत संवाद...

en: Welcome to NVDA
hi_IN: एनवीडीए में आपका स्वागत है

en: Welcome to NVDA!
hi_IN: एनवीडीए  में आपका स्वागत है!

en: Welsh grade 1
hi_IN: वेल्श ग्रेड 1

en: Welsh grade 2
hi_IN: वेल्श ग्रेड 2

en: What would you like to &do?
hi_IN: आप क्या करना चाहेंगे &do ?

en: What's &new
hi_IN: नया क्या है &new

en: Whole &word
hi_IN: पूरे शब्द &word

en: Windows OneCore voices
hi_IN: एक प्रकार का आवाज सिंथेसाइज़र

en: Write the current configuration to nvda.ini
hi_IN: एन्भीडिए.इनाय मे वर्तमान अभियोजन लिखे

en: X Error Bars
hi_IN: X त्रुटि की बार

en: Y Error Bars
hi_IN: Y त्रुटि की बार

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
hi_IN: आप  {summary} के संस्करण {newVersion} को स्थापित करने वाले हैं, इसका एक संस्करण पहले से स्थापित है. क्याँ आप इसे अपडेट करना चाहेंगे?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
hi_IN: आप सी ओ एम् पंजीकरण फिक्सिंग टूल चलाने वाले हैं. यह टूल  उन सामान्य सिस्टम समस्याओं को ठीक करने की कोशिश करेगा जो एनविडीए को फ़ायरफ़ॉक्स और इंटरनेट एक्सप्लोरर सहित कई प्रोग्रामों की सामग्री तक पहुंचने से रोकता है. इस टूल को  सिस्टम रजिस्ट्री में परिवर्तन करना पड़ता है  और इसलिए प्रशासनिक पहुँच की आवश्यकता होती है. आप निश्चित है आप आगे बढ़ना चाहते है?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
hi_IN: आप वर्तमान में स्थापित संस्करण की तुलना में एनविडीए के पुराने संस्करण को स्थापित करने का प्रयास कर रहे हैं। यदि आप वास्तव में किसी पुराने संस्करण को वापस करना चाहते हैं, तो आपको पहले इस अधिष्ठापन को रद्द करना चाहिए और पहले वाले संस्करण को स्थापित करने से पहले एनवीडीए को पूरी तरह से अनइंस्टॉल कर देना चाहिए.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
hi_IN: आपके कॉन्फ़िगरेशन फाइल में त्रुटियाँ है, कॉन्फ़िगरेशन रिसेट कर दिया.
     अधिक जानकारी लॉग फ़ाइल में पाई जा सकती है.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
hi_IN: आपके इशारा नक्शा फाइल में त्रुटियाँ है.
    त्रुटियों के बारे में अधिक जानकारी लॉग फ़ाइल में पाई जा सकती है.

[ctx: action]
en: Back
hi_IN: वापस का चिन्ह

[ctx: action]
en: Beginning
hi_IN: शुरुआत

[ctx: action]
en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

[ctx: action]
en: End
hi_IN: अंत

[ctx: action]
en: Help
hi_IN: सहायता

[ctx: action]
en: Home
hi_IN: जानकारी

[ctx: action]
en: Information
hi_IN: जानकारी

[ctx: action]
en: Movie
hi_IN: चलचित्र

[ctx: action]
en: Next
hi_IN: अगला

[ctx: action]
en: Sound
hi_IN: ध्वनि

en: alert
hi_IN: सावधान

en: align center
hi_IN: केंद्र संरेखित

en: align distributed
hi_IN: संरेखन वितरित

en: align justify
hi_IN: संरेखित समरूप

en: align left
hi_IN: बाए संरेखित

en: align right
hi_IN: दाएँ संरेखित

en: alignment
hi_IN: संरेखण

en: alphanumeric
hi_IN: अक्षरांकीय

en: alt
hi_IN: आल्ट की

en: animation
hi_IN: एनीमेशन

en: any dots
hi_IN: कोई भी डॉट

en: app
hi_IN: एप्प

en: application
hi_IN: अनुप्रयोग

en: applications
hi_IN: ऍप्लिकेशन्स की

[ctx: aria]
en: banner
hi_IN: बैनर

[ctx: aria]
en: complementary
hi_IN: पूरक

[ctx: aria]
en: content info
hi_IN: सामग्री की जानकारी

[ctx: aria]
en: form
hi_IN: फॉर्म

[ctx: aria]
en: main
hi_IN: मुख्य

[ctx: aria]
en: navigation
hi_IN: पथ प्रदर्शन

[ctx: aria]
en: search
hi_IN: खोज

en: art
hi_IN: लेख

en: article
hi_IN: आलेख

en: at {x}, {y}
hi_IN: {x},{y} पर

en: attachment
hi_IN: संलग्नता

en: audio
hi_IN: आवाज

en: automatic
hi_IN: स्वचालित

en: automatically
hi_IN: अपने आप

en: back
hi_IN: पीछे

en: background color
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग

en: background pattern {pattern}
hi_IN: पृष्ठभूमि पैटर्न {pattern}

en: backspace
hi_IN: बैकस्पेस की

en: baseline
hi_IN: आधारभूत

en: behind {otherShape}
hi_IN: {otherShape} के पीछे

en: blank
hi_IN: रिक्त

en: block quote
hi_IN: ब्लॉक उद्धरण

en: bold
hi_IN: मोटा

en: border
hi_IN: किनारा

en: bottom edge
hi_IN: निचली  किनार की बॉर्डर

en: box
hi_IN: बॉक्स

en: bqt
hi_IN: ब्लॉक कोट

en: braille keyboard
hi_IN: ब्रेल कीबोर्ड

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
hi_IN: बैनर  निशान

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
hi_IN: जानकारी  का   निशान

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
hi_IN: पूरक का निशान

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
hi_IN: फॉर्म

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
hi_IN: मुख्य निशान

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
hi_IN: पथ प्रदर्शन का निशान

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
hi_IN: खोज  का निशान

en: break
hi_IN: ब्रेक की

en: browser stop
hi_IN: ब्राउज़र रुको

en: btn
hi_IN: बटन ऑब्जेक्ट

en: busy
hi_IN: व्यस्त

en: button
hi_IN: बटन

en: calendar
hi_IN: कैलेंडर

en: canvas
hi_IN: कैनवास

en: cap
hi_IN: शीर्षक

en: cap %s
hi_IN: कैप %s

en: caps lock
hi_IN: कैप्स लॉक की

en: caption
hi_IN: शीर्षक

en: caret
hi_IN: कैरट

en: caret moves review cursor off
hi_IN: कैरट समीक्षा कर्सर को चलाए औफ

en: caret moves review cursor on
hi_IN: कैरट समीक्षा कर्सर को चलाए औन

en: case
hi_IN: केस

en: cbo
hi_IN: कॉम्बो बॉक्स

en: cell
hi_IN: कोशिका

en: cell deletion
hi_IN: कोशिका विलोपन

en: cell insertion
hi_IN: कोशिका प्रविष्टि

en: cell merge
hi_IN: मर्ज बताओ

en: centered
hi_IN: केन्द्र पर

en: character
hi_IN: वर्ण

en: chart
hi_IN: चार्ट

[ctx: chart]
en: column
hi_IN: चार्ट में स्तंभ

en: chart element
hi_IN: चार्ट का एक अवयव

en: check box
hi_IN: चेक बॉक्स

en: check menu item
hi_IN: चेक मेनू आइटम

en: checkable
hi_IN: जाचने योग्य

en: checked
hi_IN: जांचा हुआ

en: chk
hi_IN: चेक बॉक्स

en: clickable
hi_IN: क्लिक योग्य

en: clk
hi_IN: क्लिक कर सकते

en: clock
hi_IN: घड़ी

en: cmnt
hi_IN: टिप्पणी

en: collapsed
hi_IN: पिचका

en: color chooser
hi_IN: रंग चयनक

[ctx: color hue]
en: aqua
hi_IN: पानी रंग

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
hi_IN: पानी जैसा नीला

[ctx: color hue]
en: black
hi_IN: काला

[ctx: color hue]
en: blue
hi_IN: नीला

[ctx: color hue]
en: blue-purple
hi_IN: नीला - बैंगनी

[ctx: color hue]
en: brown
hi_IN: भूरा

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
hi_IN: भूरे रंग का पीला

[ctx: color hue]
en: dark grey
hi_IN: गहरा धूसर

[ctx: color hue]
en: green
hi_IN: हरा

[ctx: color hue]
en: green-aqua
hi_IN: हरे-पानी

[ctx: color hue]
en: grey
hi_IN: धूसर

[ctx: color hue]
en: light grey
hi_IN: हल्का धूसर

[ctx: color hue]
en: orange
hi_IN: केसरी

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
hi_IN: नारंगी-पीला

[ctx: color hue]
en: pink
hi_IN: गुलाबी

[ctx: color hue]
en: pink-red
hi_IN: गुलाबी-लाल

[ctx: color hue]
en: purple
hi_IN: बैंगनी

[ctx: color hue]
en: purple-pink
hi_IN: जामुनी-गुलाबी

[ctx: color hue]
en: red
hi_IN: लाल

[ctx: color hue]
en: red-brown
hi_IN: लाल भूरा

[ctx: color hue]
en: red-orange
hi_IN: केसरी

[ctx: color hue]
en: very dark grey
hi_IN: बहुत गहरा धूसर

[ctx: color hue]
en: very light grey
hi_IN: बहुत हल्का धूसर

[ctx: color hue]
en: white
hi_IN: सफेद

[ctx: color hue]
en: yellow
hi_IN: पीला

[ctx: color hue]
en: yellow-green
hi_IN: पीला हारा

[ctx: color variation]
en: bright {color}
hi_IN: चमकदार {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
hi_IN: गहरा पीला {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
hi_IN: गाढ़ा {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
hi_IN: गहरा {color} धूसर

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
hi_IN: हल्का पीला {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
hi_IN: फीका {color}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
hi_IN: बहुत गहरा पीला {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
hi_IN: बहुत गाढ़ा {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
hi_IN: बहुत गहरा {color} धूसर

[ctx: color variation]
en: {color} grey
hi_IN: {color} धूसर

[ctx: color variation]
en: {color} white
hi_IN: {color} सफ़ेद

en: column
hi_IN: स्तंभ

en: column %s
hi_IN: स्तंभ %s

en: column break
hi_IN: कॉलम विराम

en: column header
hi_IN: स्तंभ शीर्षक

en: column {0} of {1}
hi_IN: {1} का स्तंभ {0}

en: combo box
hi_IN: कॉम्बो बॉक्स

en: comment: {text} by {author} on {date}
hi_IN: टिप्पणीयाँ:  {text} द्वारा {author} दिनांक {date}

en: conflict
hi_IN: विवाद

en: continuous
hi_IN: लगातार लाइन बॉर्डर

en: continuous section break
hi_IN: निरंतर खंड विराम

[ctx: controlType]
en: tab
hi_IN: टैब

en: covers  {otherShape}
hi_IN: {otherShape} को ढके

en: cropped
hi_IN: काटा हुआ

en: ctrl
hi_IN: कण्ट्रोल की

en: current
hi_IN: मौजूदा

en: current date
hi_IN: आज की तारीख

en: current location
hi_IN: वर्तमान स्थान

en: current page
hi_IN: मौजूदा पृष्ठ

en: current step
hi_IN: मौजूदा कदम

en: current time
hi_IN: वर्तमान समय

en: cursor
hi_IN: कर्सर

en: custom application 1
hi_IN: प्रचलित अनुप्रयोग 1

en: custom application 2
hi_IN: प्रचलित अनुप्रयोग 2

en: c{columnNumber}
hi_IN: सेल की कॉलम का नंबर {columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
hi_IN: सेल की कॉलम का नंबर {columnNumber} और {columnSpan} पर फैला

en: dash dot
hi_IN: डैश बिंदु बॉर्डर स्टाइल

en: dash dot dot
hi_IN: डैश बिंदु बिंदु बॉर्डर स्टाइल

en: dashed
hi_IN: डैश लाइन बॉर्डर स्टाइल

en: data grid
hi_IN: डाटा ग्रिड

en: data item
hi_IN: डाटा आइटम

en: data point
hi_IN: डेटा बिंदु

en: date edit
hi_IN: दिनांक संपादित करें

en: debug
hi_IN: छानविन

en: debug warning
hi_IN: गलतियों के लिए चेतावनी

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
hi_IN: {previousIndex} बिंदु से {decrementValue} द्वारा घटाया गया,

en: default style
hi_IN: स्वनिर्धारित शैली

en: defunct
hi_IN: अप्रचलित

en: del
hi_IN: मिटाया ऑब्जेक्ट

en: delete
hi_IN: डिलीट की

en: deleted
hi_IN: मिटा दिया

en: deletion
hi_IN: मिटाना

en: deletion: {text}
hi_IN: मिटाना: {text}

en: desktop
hi_IN: डैस्कटौप

en: desktop icon
hi_IN: डेस्कटॉप आइकॉन

en: desktop pane
hi_IN: डेस्कटॉप फलक

en: diagonal crosshatch
hi_IN: तिरछा चौखटा

en: diagonal stripe
hi_IN: तिरछी पट्टी

en: diagram
hi_IN: आकृति

en: dial
hi_IN: डायल

en: dialog
hi_IN: संवाद

en: directory pane
hi_IN: निर्देशिका फलक

en: disabled
hi_IN: अक्षम

en: display field
hi_IN: फील्ड प्रदर्शित करे

en: display scroll
hi_IN: स्क्रोल प्रदर्शित करे

en: dlg
hi_IN: संवाद ऑब्जेक्ट

en: doc
hi_IN: दस्तावेज़

en: document
hi_IN: दस्तावेज़

en: done dragging
hi_IN: घसीटना हो गया

en: dot
hi_IN: डॉट

en: dotted
hi_IN: बिंदु बॉर्डर स्टाइल

en: double
hi_IN: डबल लाइन बॉर्डर

en: double strikethrough
hi_IN: दो बार काटा अक्षर

en: double {action}
hi_IN: दुगुना {action}

en: down arrow
hi_IN: डाउन एरो की

en: down-right diagonal line
hi_IN: निचे दाएं-टेढ़ी लाइन

en: draggable
hi_IN: घसीटने योग्य

en: dragging
hi_IN: घसीटना

en: drbtn
hi_IN: ड्रॉप डाउन मेनू

en: drop down button
hi_IN: ड्रॉप डाउन बटन

en: drop down button grid
hi_IN: ग्रिड बड़ा करने का बटन

en: drop list
hi_IN: ड्रॉप सूची

en: drop target
hi_IN: ऑब्जेक्ट को ड्राप कर सकते

en: edit
hi_IN: संपादित करें

en: edit bar
hi_IN: संपादन पट्टी

en: editable
hi_IN: संपादन योग्य

en: editing
hi_IN: संपादित हो रहा है

en: edt
hi_IN: लिखाई में बदलाव कर सकते

en: email
hi_IN: ईमेल

en: embedded
hi_IN: अंतःस्थापित ऑब्जेक्ट

en: embedded object
hi_IN: अंतःस्थापित वस्तु

en: emphasised
hi_IN: महत्त्व दिया

en: end
hi_IN: एन्ड की

en: end note
hi_IN: ध्यान दें

en: enote
hi_IN: समाप्ति नोट

en: enter
hi_IN: एंटर की

en: escape
hi_IN: एस्केप की

[ctx: espeakVarient]
en: none
hi_IN: कोई नही

en: even pages section break
hi_IN: सम पृष्ठों पर अनुभाग विराम

en: expanded
hi_IN: विस्तारित

en: favorites
hi_IN: पसंदीदा

en: fig
hi_IN: आकृति

en: figure
hi_IN: आंकड़ा

en: file chooser
hi_IN: फ़ाइल चयनक

en: filler
hi_IN: भरनेवाला

en: find a text string from the current cursor position
hi_IN: वर्तमान कर्सर स्थान से एक टेक्स्ट पदावली ढूंढ़े

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
hi_IN: वर्तमान कर्सर के स्थान से पहले दर्ज किए टेक्स्ट पदावली की अगली उपस्थिति ढूंढें

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
hi_IN: वर्तमान कर्सर के स्थान से पहले दर्ज किए टेक्स्ट पदावली की पिछली उपस्थिति ढूंढें

en: first line indent
hi_IN: पहली पंक्ति का इंडेंट

en: flagged
hi_IN: संकेतित

en: fnote
hi_IN: पाद टिप्पणी

en: focus moves navigator object off
hi_IN: केन्द्रिकृत विचरक वस्तु को चलाए औफ

en: focus moves navigator object on
hi_IN: केन्द्रिकृत विचरक वस्तु को चलाए औन

en: focusable
hi_IN: केंद्रित करने योग्य

en: focused
hi_IN: केंद्रित

en: font chooser
hi_IN: लिपि चयनक

en: font name
hi_IN: लिपि नाम

en: font size
hi_IN: फ़ॉन्ट नाप

en: foot note
hi_IN: फुटनोट

en: footer
hi_IN: टिपोट

en: foreground color
hi_IN: अग्रभूमि रंग

en: form
hi_IN: प्रपत्र

en: forward
hi_IN: आगे

en: forwarded
hi_IN: आगे भेजा

en: frame
hi_IN: फ्रेम

en: frml
hi_IN: सेल में सूत्र

en: gesture map File Error
hi_IN: इशारा नक्शा फाइल मे त्रुटि

en: glass pane
hi_IN: काँच फलक

en: gra
hi_IN: ग्राफ़िक  ऑब्जेक्ट

en: grammar error
hi_IN: व्याकरण की त्रुटि

en: grammar: {text}
hi_IN: व्याकरण:  {text}

en: graphic
hi_IN: चित्राङ्कन

en: grip
hi_IN: पकड़

en: grouping
hi_IN: समूहीकरण

en: grp
hi_IN: ग्रुप ऑब्जेक्ट

en: h%s
hi_IN: %s लेवल पर हैडिंग

en: hair
hi_IN: एक बॉर्डर स्टाइल

en: half alphanumeric
hi_IN: अर्ध अक्षरांकीय

en: half checked
hi_IN: अर्ध जाँचा हुआ

en: half katakana
hi_IN: अर्ध काटाकना

en: half katakana roman
hi_IN: अर्ध काटाकना रोमन

en: hanging indent
hi_IN: लटकता मांगपत्र

en: has attachment
hi_IN: इसमे संलग्नता है

en: has auto complete
hi_IN: स्वचालित पूर्ति है

en: has comment
hi_IN: इस मे टिप्पणी है

en: has formula
hi_IN: के पास सूत्र है

en: has long description
hi_IN: के पास लंबा विवरण है

en: header
hi_IN: शीर्षक

en: header item
hi_IN: शीर्षक आइटम

en: heading
hi_IN: शीर्षक

en: heading 1
hi_IN: शीर्षक 1

en: heading 2
hi_IN: शीर्षक 2

en: heading 3
hi_IN: शीर्षक 3

en: heading 4
hi_IN: शीर्षक 4

en: heading 5
hi_IN: शीर्षक 5

en: heading 6
hi_IN: शीर्षक 6

en: heading level %d
hi_IN: शीर्षक स्तर %d

en: help balloon
hi_IN: सहायता बैलून

en: hidden
hi_IN: छिपा हुआ

en: high importance
hi_IN: बहुत महत्वपूर्ण

en: highlight
hi_IN: उभारना

en: hiragana
hi_IN: हीरागाना

en: hiragana roman
hi_IN: हीरागाना रोमन

en: hlp
hi_IN: हेल्प ऑब्जेक्ट

en: home
hi_IN: होम की

en: home page
hi_IN: घर पृष्ठ

en: horizontal borders except outside
hi_IN: सीधी  बॉर्डर सियाव बाहर के

en: horizontal stripe
hi_IN: सीधी पट्टी

en: hot key field
hi_IN: तुरंत पहुँच की

en: icon
hi_IN: आइकॉन

en: iconified
hi_IN: प्रतिमाकरण

en: image map
hi_IN: चित्र नक्शा लिंक

en: indent
hi_IN: खरोज

en: indicator
hi_IN: संकेतक

en: info
hi_IN: जानकारी

en: input help off
hi_IN: इनपुट पर मदद बंद

en: input help on
hi_IN: इनपुट पर मदद चालू

en: input window
hi_IN: इनपुट विंडो

en: input/output
hi_IN: लगानी/प्रतिफल

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
hi_IN: &Filter से छनित:

en: ins
hi_IN: डाला गया  ऑब्जेक्ट

en: insert
hi_IN: इन्सर्ट की

en: inserted
hi_IN: बीच में डाला

en: insertion
hi_IN: प्रविष्टि

en: insertion: {text}
hi_IN: प्रविष्टि: {text}

en: invalid
hi_IN: अमान्य

en: invalid entry
hi_IN: अमान्य प्रविष्टि

en: invisible
hi_IN: अदृश्य

en: invoke
hi_IN: आह्वान करना

en: italic
hi_IN: तिरछा

en: item
hi_IN: आइटम

en: katakana
hi_IN: काटाकना

en: katakana roman
hi_IN: काटाकना रोमन

[ctx: keyLabel]
en: tab
hi_IN: टैब

en: keyboard, all layouts
hi_IN: कुञ्जीपाटी, सभी रूपरेखाए

en: label
hi_IN: लेबल

en: landmark
hi_IN: मुख्य चिह्न

[ctx: languageName]
en: Aragonese
hi_IN: अर्गोनी

[ctx: languageName]
en: Burmese
hi_IN: बर्मी भाषा

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
hi_IN: केंद्रीय कुर्द

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
hi_IN: उत्तरी कुर्द

[ctx: languageName]
en: Somali
hi_IN: सोमाली

en: laptop
hi_IN: लैपटॉप

en: layered pane
hi_IN: तह फलक

en: layout tables off
hi_IN: अनुवादक को बताएं

en: layout tables on
hi_IN: अनुवादक को बताएं

en: ldesc
hi_IN: लंबे विवरण का ऑब्जेक्ट

en: left
hi_IN: बाया

en: left alt
hi_IN: ऑल्ट की बाएं तरफ

en: left arrow
hi_IN: लेफ्ट एरो की

en: left control
hi_IN: कण्ट्रोल की बाएँ तरफ

en: left edge
hi_IN: बाएँ किनार की बॉर्डर

en: left indent
hi_IN: बायां इन्डेन्ट

en: left shift
hi_IN: शिफ्ट की बाएं तरफ

en: left windows
hi_IN: विंडोज की बाएँ तरफ

en: level %s
hi_IN: स्तर%s

en: line
hi_IN: पंक्ति

en: line %s
hi_IN: लाइन %s

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
hi_IN: आवाज के साथ इंडेंटेशन की रिपोर्ट करें

en: line scroll
hi_IN: पंक्ती स्क्रोल

en: line spacing %s
hi_IN: पंक्ति के बीच का गैप %s

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
hi_IN: 1.5 पंक्ति रिक्ति

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
hi_IN: कम से कम %.1f पंक्ति रिक्ति

[ctx: line spacing value]
en: double
hi_IN: डबल पंक्ति रिक्ति

[ctx: line spacing value]
en: single
hi_IN: एकल पंक्ति रिक्ति

en: linear gradient
hi_IN: रैखिक ढलान

en: link
hi_IN: लिंक

en: linked
hi_IN: जुरा हुआ

en: list
hi_IN: सूची

en: list item
hi_IN: सूची आइटम

en: lmk
hi_IN: मुख्य चिन्ह

en: lnk
hi_IN: लिंक

en: low importance
hi_IN: कम महत्वपूर्ण

en: lst
hi_IN: लिस्ट ऑब्जेक्ट

en: lv %s
hi_IN: ट्री के %s लेवल पर हैडिंग

en: manual
hi_IN: हाथ से

en: marked
hi_IN: चिह्नित

en: math
hi_IN: गणित

en: media player
hi_IN: श्रव्य-दृश्य वादक

en: medium
hi_IN: मध्यम साइज की बॉर्डर

en: medium dash dot
hi_IN: मध्यम साइज डैश व् बिंदु की बॉर्डर

en: medium dash dot dot
hi_IN: मध्यम साइज डैश व् दो बिंदु की बॉर्डर

en: medium dashed
hi_IN: मध्यम आकार के   डैश  की बॉर्डर

en: meeting request
hi_IN: बैठक निवेदन

en: menu
hi_IN: मेनू

en: menu bar
hi_IN: मेनू पट्टी

en: menu button
hi_IN: मेनू बटन

en: menu item
hi_IN: मेनू आइटम

en: mln
hi_IN: कमेंट  फील्ड

en: mnu
hi_IN: मेनू ऑब्जेक्ट

en: mnubar
hi_IN: मेनू बार

en: mnubtn
hi_IN: मेनू बटन

en: mnuitem
hi_IN: मेनू आइटम

en: modal
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

en: moved from
hi_IN: से जाए

en: moved to
hi_IN: मे जाए

en: moves to the next annotation
hi_IN: अगली टिप्पणी पर जाएगा

en: moves to the next article
hi_IN: अगले लेख पर जाएगा

en: moves to the next block quote
hi_IN: अगले ब्लॉक कोट पर जाता है

en: moves to the next button
hi_IN: अगले बटन पर जाएगा

en: moves to the next check box
hi_IN: अगले चेक बॉक्स पर जाएगा

en: moves to the next combo box
hi_IN: अगले कॉम्बो बौक्स पर जाएगा

en: moves to the next edit field
hi_IN: अगले संपादन फील्ड पर जाएगा

en: moves to the next embedded object
hi_IN: अगले एम्बेडेड वस्तु पर जाएगा

en: moves to the next error
hi_IN: अगली गलती पर जाएगा

en: moves to the next form field
hi_IN: फार्म की अगली फील्ड पर जाएगा

en: moves to the next frame
hi_IN: अगले फ्रेम पर जाएगा

en: moves to the next graphic
hi_IN: अगले ग्राफ़िक पर जाता है

en: moves to the next grouping
hi_IN: अगले समूह पर जाता है

en: moves to the next heading
hi_IN: अगले शीर्ष पर जाएगा

en: moves to the next heading at level 1
hi_IN: लेवल १ के अगले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the next heading at level 2
hi_IN: लेवल 2 केअगले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the next heading at level 3
hi_IN: लेवल 3 केअगले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the next heading at level 4
hi_IN: लेवल 4 केअगले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the next heading at level 5
hi_IN: लेवल 5 केअगले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the next heading at level 6
hi_IN: लेवल 6 केअगले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the next landmark
hi_IN: अगले लैंडमार्क पर जाएगा

en: moves to the next link
hi_IN: अगली कड़ी पर जाएगा

en: moves to the next list
hi_IN: अगले सूची पर जाएगा

en: moves to the next list item
hi_IN: अगले लिस्ट आइटम पर जाएगा

en: moves to the next radio button
hi_IN: अगले रेडियो बटन पर जाएगा

en: moves to the next separator
hi_IN: अगले विभाजक पर जाएगा

en: moves to the next table
hi_IN: अगले तालिका पर जाएगा

en: moves to the next table column
hi_IN: अगले तालिका स्तम्भ पर जाएगा

en: moves to the next table row
hi_IN: अगले तालिका पंक्ति पर जाएगा

en: moves to the next unvisited link
hi_IN: अगले अदर्शित लिंक पर जाएगा

en: moves to the next visited link
hi_IN: अगली दर्शित लिङ्क पर जाएगा

en: moves to the previous annotation
hi_IN: पिछली टिप्पणी पर जाता है

en: moves to the previous article
hi_IN: पिछले लेख में ले जाता है

en: moves to the previous block quote
hi_IN: पिछले ब्लॉक कोट पर जाएगा

en: moves to the previous button
hi_IN: पिछले बटन पर जाएगा

en: moves to the previous check box
hi_IN: पिछले चेक बॉक्स पर जाएगा

en: moves to the previous combo box
hi_IN: पिछले कॉम्बो बॉक्स पर जाएगा

en: moves to the previous edit field
hi_IN: पिछले संपादन नहीं पर जाएगा

en: moves to the previous embedded object
hi_IN: पिछले एम्बेडेड ऑब्जेक्ट पर जाएगा

en: moves to the previous error
hi_IN: पिछली गलती पर जाता है

en: moves to the previous form field
hi_IN: फार्म की पिछली फील्ड पर जाएगा

en: moves to the previous frame
hi_IN: पिछले फ्रेम पर जाएगा

en: moves to the previous graphic
hi_IN: पिछले ग्राफ़िक पर जाएगा

en: moves to the previous grouping
hi_IN: पिछले समूह पर ले जाता है

en: moves to the previous heading
hi_IN: पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous heading at level 1
hi_IN: लेवल १ के पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous heading at level 2
hi_IN: लेवल 2 के पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous heading at level 3
hi_IN: लेवल 3 के पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous heading at level 4
hi_IN: लेवल 4 के पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous heading at level 5
hi_IN: लेवल 5 के पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous heading at level 6
hi_IN: लेवल 6 के पिछले शीर्षक पर जाएगा

en: moves to the previous landmark
hi_IN: पिछले लैंडमार्क पर जाएगा

en: moves to the previous link
hi_IN: पिछले लिंक पर जाएगा

en: moves to the previous list
hi_IN: पिछली सूची पर जाएगा

en: moves to the previous list item
hi_IN: पिछली लिस्ट  आइटम पर जाएगा

en: moves to the previous radio button
hi_IN: पिछले रेडियो बटन पर जाएगा

en: moves to the previous separator
hi_IN: पिछले विभाजक पर जाएगा

en: moves to the previous table
hi_IN: पिछले तालिका पर जाएगा

en: moves to the previous table column
hi_IN: पिछले तालिका पर जाएगा. स्तंभ

en: moves to the previous table row
hi_IN: पिछली तालिका पंक्ति पर जाए

en: moves to the previous unvisited link
hi_IN: पिछले अदर्शित लिंक पर जाएगा

en: moves to the previous visited link
hi_IN: पिछले दर्शित लिंक पर जाएगा

en: multi line
hi_IN: बहु पंक्ति

en: mute
hi_IN: मौन

en: new column section break
hi_IN: नया कॉलम अनुभाग विराम

en: new page section break
hi_IN: नया कॉलम पृष्ठ विराम

en: next track
hi_IN: अगली धुन

en: no bold
hi_IN: कोई मोटा नही है

en: no border lines
hi_IN: कोई बॉर्डर लाइन नहीं

en: no change from point {previousIndex},
hi_IN: पिछले बिंदु से कोई परिवर्तन नहीं {previousIndex},

en: no first line indent
hi_IN: प्रथम लाइन मे इन्डेन्ट नही है

en: no hanging indent
hi_IN: कोई लटकता इन्डेन्ट नही है

en: no highlight
hi_IN: उभार नहीं

en: no indent
hi_IN: कोई इन्डेन्ट नही है

en: no italic
hi_IN: कोई तिरछा नही है

en: no left indent
hi_IN: कोई बायां इन्डेन्ट नही है

en: no more text after a block of links
hi_IN: लिंक के एक समूह के बाद और कुछ लिखा नहीं

en: no more text before a block of links
hi_IN: लिंक के एक समूह के पहले और कुछ लिखा नहीं

en: no next annotation
hi_IN: कोई अगली टिप्पणी नहीं

en: no next article
hi_IN: कोई अगला लेख नहीं

en: no next block quote
hi_IN: आगे ब्लॉक कोट नहीं

en: no next button
hi_IN: आगे का बटन नहीं

en: no next check box
hi_IN: आगे चेक बॉक्स नहीं

en: no next combo box
hi_IN: आगे कॉम्बो बॉक्स नहीं

en: no next edit field
hi_IN: आगे संपादन फील्ड नहीं

en: no next embedded object
hi_IN: आगे एम्बेडेड ऑब्जेक्ट नहीं

en: no next error
hi_IN: आगे कोई गलती नहीं

en: no next form field
hi_IN: आगे फॉर्म फील्ड नहीं

en: no next frame
hi_IN: आगे फ्रेम नहीं

en: no next graphic
hi_IN: आगे ग्राफ़िक नहीं

en: no next grouping
hi_IN: कोई अगला समूह नहीं

en: no next heading
hi_IN: आगे शीर्षक नहीं है

en: no next heading at level 1
hi_IN: लेवल १ पर कोई अगला शीर्षक नहीं

en: no next heading at level 2
hi_IN: लेवल 2 पर कोई अगला शीर्षक नहीं

en: no next heading at level 3
hi_IN: लेवल 3 पर कोई अगला शीर्षक नहीं

en: no next heading at level 4
hi_IN: लेवल 4 पर कोई अगला शीर्षक नहीं

en: no next heading at level 5
hi_IN: लेवल 5 पर कोई अगला शीर्षक नहीं

en: no next heading at level 6
hi_IN: लेवल 6 पर कोई अगला शीर्षक नहीं

en: no next landmark
hi_IN: आगे लैंडमार्क नहीं

en: no next link
hi_IN: आगे कड़ी नहीं है

en: no next list
hi_IN: आगे सूची नहीं

en: no next list item
hi_IN: आगे लिस्ट आइटम नहीं

en: no next radio button
hi_IN: आगे रेडियो बटन नहीं

en: no next separator
hi_IN: आगे विभाजक नहीं

en: no next table
hi_IN: आगे तालिका नहीं है

en: no next unvisited link
hi_IN: आगे अदर्शित लिंक नहीं है

en: no next visited link
hi_IN: आगे दर्शित लिंक नहीं है

en: no previous annotation
hi_IN: कोई पिछली टिप्पणी नहीं

en: no previous article
hi_IN: कोई पिछला लेख नहीं

en: no previous block quote
hi_IN: पीछे ब्लॉक कोट नहीं

en: no previous button
hi_IN: पीछे जाने का बटन नहीं

en: no previous check box
hi_IN: पीछे चेक बॉक्स नहीं

en: no previous combo box
hi_IN: पीछे कॉम्बो बॉक्स नहीं

en: no previous edit field
hi_IN: पीछे संपादन फ़ील्ड नहीं

en: no previous embedded object
hi_IN: पिछे एम्बेडेड ऑब्जेक्ट नहीं

en: no previous error
hi_IN: कोई पिछली त्रुटि नहीं

en: no previous form field
hi_IN: पिछली फॉर्म फील्ड नहीं

en: no previous frame
hi_IN: पीछे फ्रेम नहीं

en: no previous graphic
hi_IN: पीछे ग्राफ़िक नहीं

en: no previous grouping
hi_IN: कोई पिछला समूह नहीं

en: no previous heading
hi_IN: कोई पिछला शीर्षक नहीं है

en: no previous heading at level 1
hi_IN: लेवल १ पर कोई पिछला शीर्षक नहीं

en: no previous heading at level 2
hi_IN: लेवल 2 पर कोई पिछला शीर्षक नहीं

en: no previous heading at level 3
hi_IN: लेवल 3 पर कोई पिछला शीर्षक नहीं

en: no previous heading at level 4
hi_IN: लेवल 4 पर कोई पिछला शीर्षक नहीं

en: no previous heading at level 5
hi_IN: लेवल 5 पर कोई पिछला शीर्षक नहीं

en: no previous heading at level 6
hi_IN: लेवल 6 पर कोई पिछला शीर्षक नहीं

en: no previous landmark
hi_IN: पिछे Lan&dmarks नहीं

en: no previous link
hi_IN: पीछे लिंक नहीं

en: no previous list
hi_IN: पीछे सूची नहीं

en: no previous list item
hi_IN: पीछे लिस्ट आइटम नहीं

en: no previous radio button
hi_IN: पीछे रेडियो बटन नही है

en: no previous separator
hi_IN: पीछे विभाजक नहीं

en: no previous table
hi_IN: पीछे तालिका नहीं

en: no previous unvisited link
hi_IN: पीछे अदर्शित लिंक नहीं

en: no previous visited link
hi_IN: पीछे दर्शित लिंक नहीं

en: no revised %s
hi_IN: संशोधित नहीं %s

en: no right indent
hi_IN: दाया इन्डेन्ड नही है

en: no status bar information
hi_IN: स्थिति पट्टी की जानकारी नहीं

en: no strikethrough
hi_IN: कोई स्ट्राइकथ्रू नही है

en: none
hi_IN: कोई नही

en: normal configuration
hi_IN: साधारण विन्यास

en: not %s
hi_IN: %s नहीं

en: not checked
hi_IN: जाँच नहीं की गई

en: not deleted
hi_IN: मिटाया नहीं

en: not emphasised
hi_IN: महत्त्व नहीं दिया

en: not hidden
hi_IN: छिपा नहीं है

en: not inserted
hi_IN: डाला नहीं

en: not marked
hi_IN: चिह्नित नहीं

en: not pressed
hi_IN: दबाया नहीं गया

en: not selected
hi_IN: अचयनित

en: not strong
hi_IN: मोटा अक्षर नहीं

en: not underlined
hi_IN: रेखांकित नहीं है

en: note
hi_IN: नोट

en: nsel
hi_IN: ऑब्जेक्ट चुना नहीं

en: num lock
hi_IN: नंबर लॉक की

en: numLock numpad 0
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 0

en: numLock numpad 1
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 1

en: numLock numpad 2
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 2

en: numLock numpad 3
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 3

en: numLock numpad 4
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 4

en: numLock numpad 5
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 5

en: numLock numpad 6
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 6

en: numLock numpad 7
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 7

en: numLock numpad 8
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 8

en: numLock numpad 9
hi_IN: नम लॉक के साथ नंबर पैड पर 9

en: numpad 1
hi_IN: नंबर पैड पर 1

en: numpad 2
hi_IN: नंबर पैड पर 2

en: numpad 3
hi_IN: नंबर पैड पर 3

en: numpad 4
hi_IN: नंबर पैड पर 4

en: numpad 5
hi_IN: नंबर पैड पर 5

en: numpad 6
hi_IN: नंबर पैड पर 6

en: numpad 7
hi_IN: नंबर पैड पर 7

en: numpad 8
hi_IN: नंबर पैड पर 8

en: numpad 9
hi_IN: नंबर पैड पर 9

en: numpad decimal
hi_IN: नंबर पैड पर दशमलव का चिह्न

en: numpad delete
hi_IN: नंबर पैड पर डिलीट की

en: numpad divide
hi_IN: नंबर पैड पर विभाजन का चिह्न

en: numpad enter
hi_IN: नंबर पैड पर एंटर की

en: numpad insert
hi_IN: नंबर पैड पर इन्सर्ट की

en: numpad minus
hi_IN: नंबर पैड पर घटाना का चिह्न

en: numpad multiply
hi_IN: नंबर पैड पर गुणा का चिह्न

en: numpad plus
hi_IN: नंबर पैड पर जोड़ का चिह्न

en: object has no location
hi_IN: अभिलक्ष्य का कोई स्थान नही है

en: object mode
hi_IN: ऑब्जेक्ट मोड

en: obscured
hi_IN: छिपा हुआ

en: odd pages section break
hi_IN: विषम पृष्ठों पर अनुभाग विराम

en: off
hi_IN: औफ

en: off screen
hi_IN: स्क्रीन के बाहर

en: on
hi_IN: औन

en: option pane
hi_IN: विकल्प फलक

en: other item
hi_IN: अन्य आइटम

en: out of %s
hi_IN: %s के बाहर

en: out of comment
hi_IN: टिप्पणी के बाहर

en: out of grammar error
hi_IN: त्रुटि युक्त पाठ से बाहर

en: out of popular highlight
hi_IN: लोकप्रिय उभार से बाहर

en: out of spelling error
hi_IN: वर्तनी त्रुटि समाप्ति

en: out of table
hi_IN: तालिका के बाहर

en: overflowing
hi_IN: शब्द अगली जगह जा रहे

en: page
hi_IN: पृष्ठ

en: page %s
hi_IN: पृष्ठ %s

en: page down
hi_IN: पेज डाउन की

en: page up
hi_IN: पेज अप की

en: pane
hi_IN: डेस्कटॉप फलक

en: panel
hi_IN: पैनल

en: paragraph
hi_IN: अनुच्छेद

en: paragraph number
hi_IN: अनुच्छेद अंक

en: paragraph property
hi_IN: अनुच्छेद कि गुण

en: password edit
hi_IN: पासवर्ड सम्पादन

en: pinned
hi_IN: सिली हुई

en: play pause
hi_IN: वादन रुको

en: pnl
hi_IN: पैनल

en: pressed
hi_IN: दबाया गया

en: previous track
hi_IN: पिछली धुन

en: prgbar
hi_IN: प्रगति पट्टी

en: print screen
hi_IN: प्रिंटर स्क्रीन की

en: progress bar
hi_IN: प्रगति पट्टी

en: property
hi_IN: गुण

en: property page
hi_IN: गुण पृष्ठ

en: protected
hi_IN: संरक्षित

en: pwdedt
hi_IN: पासवर्ड संपादन हेतु बटन

en: quadruple {action}
hi_IN: चौगुना {action}

en: radio button
hi_IN: रेडियो बटन

en: radio menu item
hi_IN: रेडियो मेनू आइटम

en: rbtn
hi_IN: रेडियो बटन

en: read only
hi_IN: सिर्फ पठनीय

en: received: %s
hi_IN: प्राप्त: %s

en: reconcile
hi_IN: समाधान करना

en: rectangular gradient
hi_IN: आयताकार ढलान

en: redundant object
hi_IN: निरर्थक वस्तु

en: refresh
hi_IN: ताज़ा करे

en: region
hi_IN: क्षेत्र

[ctx: repeat]
en: off
hi_IN: औफ

[ctx: repeat]
en: on
hi_IN: औन

en: replace
hi_IN: प्रतिस्थापन

en: replied
hi_IN: जवाब दिया

en: replied all
hi_IN: सभी को जवाब दिया

en: report CLDR characters off
hi_IN: सीएलडीआर वर्णों की रिपोर्टिंग बंद करता है

en: report CLDR characters on
hi_IN: सीएलडीआर वर्णों की रिपोर्टिंग शुरू है

en: report alignment off
hi_IN: संरेखण बताना बंद

en: report alignment on
hi_IN: संरेखण बताना चालू

en: report articles off
hi_IN: लेख बताना बंद

en: report articles on
hi_IN: लेख बताना शुरू

en: report block quotes off
hi_IN: ब्लॉक उद्धरण बताना बंद

en: report block quotes on
hi_IN: ब्लॉक उद्धरण बताना शुरू

en: report colors off
hi_IN: रंग बताना शुरू

en: report colors on
hi_IN: रंग बताना शुरू

en: report comments off
hi_IN: टिप्पणी बताना बंद

en: report comments on
hi_IN: टिप्पणी बताना शुरू

en: report dynamic content changes off
hi_IN: गतिशील सामग्री परिवर्तन बताए औफ

en: report dynamic content changes on
hi_IN: गतिशील सामग्री परिवर्तन बताए औन

en: report emphasis off
hi_IN: महत्त्वता बताना बंद

en: report emphasis on
hi_IN: महत्त्वता बताना   शुरू

en: report font attributes off
hi_IN: फ़ॉन्ट की विशेषताएँ बताना बंद

en: report font attributes on
hi_IN: फ़ॉन्ट की विशेषताएँ बताना शुरू

en: report font name off
hi_IN: फ़ॉन्ट का नाम बताना बंद

en: report font name on
hi_IN: फ़ॉन्ट का नाम बताना शुरू

en: report font size off
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार बताना बंद

en: report font size on
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार बताना शुरू

en: report frames off
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

en: report frames on
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

en: report groupings off
hi_IN: समूह का बताना बंद

en: report groupings on
hi_IN: समूह का बताना शुरू

en: report headings off
hi_IN: शीर्षकों को बताना बंद

en: report headings on
hi_IN: शीर्षकों को बताना शुरू

en: report if clickable off
hi_IN: क्लिक योग्य है या नहीं बताता

en: report if clickable on
hi_IN: क्लिक योग्य है या नहीं बताता

en: report landmarks and regions off
hi_IN: मुख्य निशान और क्षेत्र बताना बंद

en: report landmarks and regions on
hi_IN: मुख्य निशान और क्षेत्र बताना शुरू

en: report line numbers off
hi_IN: लाइन नंबर बताना बंद

en: report line numbers on
hi_IN: लाइन नंबर बताना शुरू

en: report line spacing off
hi_IN: पंक्तियों के बीच की जगह बताना बंद

en: report line spacing on
hi_IN: पंक्तियों के बीच की जगह बताना शुरू

en: report links off
hi_IN: लिंक बताना बंद

en: report links on
hi_IN: लिंक बताना शुरू

en: report lists off
hi_IN: लिस्ट् बताना बंद

en: report lists on
hi_IN: लिस्ट् बताना शुरू

en: report pages off
hi_IN: पृष्ठों का बताना बंद

en: report pages on
hi_IN: पृष्ठों का बताना शुरू

en: report paragraph indentation off
hi_IN: पैराग्राफ खरोज बताना बंद

en: report paragraph indentation on
hi_IN: पैराग्राफ खरोज बताना शुरू

en: report revisions off
hi_IN: संशोधन की रिपोर्टिंग बंद

en: report revisions on
hi_IN: संशोधन की रिपोर्टिंग शुरू

en: report spelling errors off
hi_IN: वर्तनी त्रुटि निकालना बंद

en: report spelling errors on
hi_IN: वर्तनी त्रुटि निकालना शुरू

en: report style off
hi_IN: प्रारूप बताना बंद

en: report style on
hi_IN: प्रारूप बताना चालू

en: report table cell coordinates off
hi_IN: तालिका कोशिका निर्देशांक बताना बंद

en: report table cell coordinates on
hi_IN: तालिका कोशिका निर्देशांक बताना शुरू

en: report tables off
hi_IN: तालिका रूप बताना बंद

en: report tables on
hi_IN: तालिका रूप बताना शुरू

en: req
hi_IN: जरुरी फील्ड

en: required
hi_IN: आवश्यक

en: reverse diagonal stripe
hi_IN: उलटी तिरछी पट्टी

en: revised %s
hi_IN: संशोधित %s

en: rgn
hi_IN: क्षेत्र

en: rich edit
hi_IN: समृद्ध संपादन

en: right
hi_IN: दाया

en: right alt
hi_IN: ऑल्ट की दाएँ तरफ

en: right arrow
hi_IN: राइट एरो की

en: right control
hi_IN: कण्ट्रोल की दाएँ तरफ

en: right edge
hi_IN: दाएँ किनार की बॉर्डर

en: right indent
hi_IN: दाया इन्डेन्ट

en: right shift
hi_IN: शिफ्ट की दाएँ तरफ

en: right windows
hi_IN: विंडोज की दाएँ तरफ

en: ro
hi_IN: केवल पठनीय

en: root pane
hi_IN: जड़ फलक

en: row
hi_IN: पंक्ति

en: row %s
hi_IN: पंक्ति %s

en: row header
hi_IN: पंक्ति शीर्षक

en: ruler
hi_IN: मापक

en: r{rowNumber}
hi_IN: सेल की पंक्ति का नंबर {rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
hi_IN: सेल की पंक्ति का नंबर {rowNumber} और {rowSpan} पर फैला

[ctx: script category]
en: Tools
hi_IN: उपकरण

en: scrlbar
hi_IN: स्क्रोल बार

en: scroll bar
hi_IN: स्क्रोल पट्टी

en: scroll lock
hi_IN: स्क्रोल लॉक की

en: scroll pane
hi_IN: स्क्रोल फलक

en: search page
hi_IN: खोज पृष्ठ

en: sect
hi_IN: खंड

en: section
hi_IN: खंड

en: section %s
hi_IN: अनुभाग %s

en: section property
hi_IN: खण्ड के गुण

en: sel
hi_IN: चुना  ऑब्जेक्ट

en: selectable
hi_IN: चयन योग्य

en: selected
hi_IN: चयनित

en: selected %s
hi_IN: चयनित %s

en: selection removed
hi_IN: चयन हट् गया

en: sent: %s
hi_IN: भेजा गया: %s

en: separator
hi_IN: विभाजक

en: series {number} {name}
hi_IN: श्रृंखला {number} {name}

en: shape
hi_IN: आकार

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
hi_IN: 'नहीं' चिन्ह

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
hi_IN: 'या' फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: 10-point star
hi_IN: 10 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 12-point star
hi_IN: 12 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 16-point star
hi_IN: 16 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 24-point star
hi_IN: 24 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 32-point star
hi_IN: 32 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 4-point star
hi_IN: 4 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 5-point star
hi_IN: 5 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 6-point star
hi_IN: 6 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 7-point star
hi_IN: 7 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: 8-point star
hi_IN: 8 पॉइंट स्टार

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
hi_IN: वैकल्पिक प्रक्रिया फ़्लोचार्ट चिन्ह

[ctx: shape]
en: Arc
hi_IN: चाप

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
hi_IN: तीर ऊपर, नीचे और दाएँ, बाएँ दिखाते

[ctx: shape]
en: Balloon
hi_IN: गुब्बारा

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
hi_IN: ऊपर झुके तीर का निशान

[ctx: shape]
en: Bent arrow
hi_IN: झुका हुए तीर का निशान

[ctx: shape]
en: Bevel
hi_IN: कटाव का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Block arc
hi_IN: ब्लॉक चाप

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
hi_IN: कॉल आउट के साथ तीर ऊपर, नीचे और दाएँ, बाएँ दिखाते

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
hi_IN: दोनों ओर से समान सीधा तीर के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
hi_IN: नीचे के तीर साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
hi_IN: बायां तीर के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
hi_IN: कॉल आउट के साथ दायां तीर

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
hi_IN: ऊपर की ओर तीर के साथ कॉल आउट

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
hi_IN: उच्चारण पट्टी और यू आकार की रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
hi_IN: उच्चारण पट्टी और विकर्ण रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
hi_IN: तिरछी रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
hi_IN: ऊपर, नीचे दिशा के तीर के साथ कॉल आउट

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
hi_IN: सीधी  उच्चारण पट्टी और बॉर्डर के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
hi_IN: बॉर्डर, उच्चारण पट्टी और यू आकार की रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
hi_IN: बॉर्डर, उच्चारण पट्टी और विकर्ण रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
hi_IN: विकर्ण सीधी रेखा, उच्चारण पट्टी और बॉर्डर के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
hi_IN: यू- आकार में कॉलआउट लाइन सेगमेंट के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
hi_IN: उच्चारण पट्टी और विकर्ण रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
hi_IN: विकर्ण सीधी रेखा के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
hi_IN: सीधी  उच्चारण पट्टी के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
hi_IN: सीधी रेखा के साथ कॉल आउट

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
hi_IN: बिना बॉर्डर और तिरछी कॉलआउट लाइन के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
hi_IN: बॉर्डर के बिना और कॉलआउट लाइन सेगमेंट के साथ यू-आकार का कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
hi_IN: कोई सीमा और विकर्ण कॉलआउट लाइन के साथ कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Can
hi_IN: कैन का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
hi_IN: कार्ड फ्लोचार्ट चिन्ह

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
hi_IN: चार्ट प्लस चिन्ह

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
hi_IN: चार्ट स्टार प्रतीक

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
hi_IN: चार्ट एक्स प्रतीक

[ctx: shape]
en: Chevron
hi_IN: वी - आकार की पट्टी

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
hi_IN: केंद्र के मध्य से लाइन के साथ वृत्त

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
hi_IN: वृत्ताकार तीर

[ctx: shape]
en: Cloud callout
hi_IN: बादल के चिह्न का कॉल आउट

[ctx: shape]
en: Cloud shape
hi_IN: बादल का आकार

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
hi_IN: मिलाने के फ़्लोचार्ट चिन्ह

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
hi_IN: कनेक्टर फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Corner
hi_IN: कार्नर

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
hi_IN: घड़ी की दिशा की विपरीत वृत्ताकार तीर

[ctx: shape]
en: Cross
hi_IN: क्रॉस

[ctx: shape]
en: Cube
hi_IN: घन

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
hi_IN: नीचे की ओर तीर

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
hi_IN: घुमावदार बाएं तीर

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
hi_IN: घुमावदार दाहिना तीर

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
hi_IN: तीर ऊपर घुमावदार

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
hi_IN: घुमावदार रिबन बैनर

[ctx: shape]
en: Curved arrow
hi_IN: घुमावदार तीर

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
hi_IN: डेटा फ़्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Decagon
hi_IN: दसभुज

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
hi_IN: निर्णय फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
hi_IN: विलंब फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
hi_IN: तिरछी धारी

[ctx: shape]
en: Diamond
hi_IN: हीरे की आकृति

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
hi_IN: प्रत्यक्ष पहुंच स्टोरेज फ़्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
hi_IN: प्रदर्शन फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
hi_IN: दस्तावेज़ फ़्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Dodecagon
hi_IN: बारहकोना

[ctx: shape]
en: Donut
hi_IN: डोनट

[ctx: shape]
en: Double brace
hi_IN: डबल धनुकोष्ठक

[ctx: shape]
en: Double bracket
hi_IN: डबल कोष्ठक

[ctx: shape]
en: Double wave
hi_IN: डबल लहर के आकर का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
hi_IN: ऊपर, नीचे दिशा के तीर

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
hi_IN: दोनों ओर से समान वृत्ताकार तीर

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
hi_IN: दोनों ओर से समान सीधा तीर

[ctx: shape]
en: Down Arrow
hi_IN: निचे झुके तीर का निशान

[ctx: shape]
en: Explosion
hi_IN: विस्तार

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
hi_IN: निष्कर्ष फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Folded corner
hi_IN: मुड़ा हुआ कोना

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

[ctx: shape]
en: Funnel
hi_IN: कुप्पी

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
hi_IN: नौ दांतों वाला गियर

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
hi_IN: छह दांतों वाला गियर

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
hi_IN: आयताकार चित्र फ़्रेम का आधा

[ctx: shape]
en: Heart
hi_IN: दिल के आकर का

[ctx: shape]
en: Heptagon
hi_IN: सप्तभुज

[ctx: shape]
en: Hexagon
hi_IN: षट्‍भुज

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
hi_IN: क्षैतिज स्क्रॉल

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
hi_IN: अधूरी पाई छूटे  हुए  खूंटे  के साथ

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
hi_IN: आंतरिक स्टोरेज फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
hi_IN: समद्विबाहु त्रिकोण

[ctx: shape]
en: Left Arrow
hi_IN: बाएं ओर के तीर का निशान

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
hi_IN: दायें और ऊपर तीर

[ctx: shape]
en: Left brace
hi_IN: बाएं धनुकोष्ठक

[ctx: shape]
en: Left bracket
hi_IN: बाएं कोष्ठक

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
hi_IN: दायें बायें और ऊपर तीर

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
hi_IN: विद्युत तीर का आकार

[ctx: shape]
en: Line Callout
hi_IN: लाइन कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Line inverse
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
hi_IN: चुम्बकीय डिस्क फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
hi_IN: हाथ से इनपुट फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
hi_IN: मानवीय संचालन फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
hi_IN: गणित में जोड़ का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
hi_IN: गणित में भाग का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
hi_IN: गणित में समतुल्यता का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
hi_IN: गणित में गुणा का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
hi_IN: गणित में गैर-तुल्यता का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
hi_IN: गणित में घटाने का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
hi_IN: विलय फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Moon
hi_IN: चन्द्रमा का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
hi_IN: अनेक फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
hi_IN: नोकदार दायां तीर

[ctx: shape]
en: Octagon
hi_IN: अष्टभुज

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
hi_IN: पेज से बाहर का कनेक्टर फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
hi_IN: ऑफ़लाइन स्टोरेज फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Oval
hi_IN: अंडाकार

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
hi_IN: अंडे के आकार का कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Parallelogram
hi_IN: समान्तर चतुर्भुज

[ctx: shape]
en: Pentagon
hi_IN: पंचकोण का आकार

[ctx: shape]
en: Plaque
hi_IN: पटिए का आकार

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
hi_IN: टैब पटिए का आकार

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
hi_IN: पूर्वनिर्धारित प्रक्रिया फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
hi_IN: तैयारी के फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
hi_IN: प्रक्रिया फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
hi_IN: छिद्रित टेप फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
hi_IN: क्वार्टर पाई वेज

[ctx: shape]
en: Rectangle
hi_IN: आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
hi_IN: एक गोल कार्नर के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
hi_IN: एक कटे कॉर्नर के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
hi_IN: एक कटे कॉर्नर व् एक गोल कॉर्नर के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
hi_IN: दो  गोल कार्नर, विपरीत दिशा में, के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
hi_IN: दो कटे कार्नर, विपरीत दिशा में, के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
hi_IN: दो कटे कार्नर, एक ही भुजा पर, के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
hi_IN: दो गोल कार्नर, एक ही भुजा पर, के साथ आयत

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
hi_IN: आयताकार कॉलआउट

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
hi_IN: आयताकार चित्र फ़्रेम

[ctx: shape]
en: Return
hi_IN: वापसी

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
hi_IN: रिबन बैनर

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
hi_IN: बाएँ और दाएँ तीर के साथ रिबन

[ctx: shape]
en: Right Arrow
hi_IN: दायां तीर के साथ कॉल आउट

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
hi_IN: धारियों के साथ दायाँ तीर

[ctx: shape]
en: Right brace
hi_IN: दायाँ धनुकोष्ठक

[ctx: shape]
en: Right bracket
hi_IN: दायाँ कोष्ठक

[ctx: shape]
en: Right triangle
hi_IN: समकोण त्रिभुज

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
hi_IN: गोलाकार आयत

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
hi_IN: गोलाकार आयत का कॉल आउट

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
hi_IN: अनुक्रमिक पहुंच फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Smiley face
hi_IN: हसमुख चेहरा का निशान

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
hi_IN: क्रम में लगाने के फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
hi_IN: क्रम में डेटा फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
hi_IN: सम्मिश्रण जंक्शन फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Sun
hi_IN: सूरज का चिन्ह

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
hi_IN: समापक फ्लोचार्ट प्रतीक

[ctx: shape]
en: Trapezoid
hi_IN: समलंब चर्तुभुज

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
hi_IN: विषम गैर-समानांतर भुजाओं के साथ चतुर्भुज

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
hi_IN: यू के आकार का तीर

[ctx: shape]
en: Up Arrow
hi_IN: ऊपर की ओर तीर

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
hi_IN: सीधा स्क्रॉल

[ctx: shape]
en: Water droplet
hi_IN: पानी की बूंद

[ctx: shape]
en: Wave
hi_IN: लहर के आकर का चिन्ह

[ctx: shape]
en: four snipped corners
hi_IN: चार कटे कार्नर

en: shift
hi_IN: शिफ्ट की

[ctx: shuffle]
en: off
hi_IN: औफ

[ctx: shuffle]
en: on
hi_IN: औन

en: single {action}
hi_IN: एक {action}

en: skips backward past a block of links
hi_IN: पीछे के लिंक के एक समूह को छोड़ता है

en: skips forward past a block of links
hi_IN: आगे के लिंक के एक समूह  को छोड़ता है

en: slanted dash dot
hi_IN: एक बॉर्डर स्टाइल

en: slice
hi_IN: स्लाइस - फांक

en: slider
hi_IN: स्लाइडर

en: solid
hi_IN: ठोस

en: sorted
hi_IN: वर्गीकृत

en: sorted asc
hi_IN: बढ़ते क्रम में

en: sorted ascending
hi_IN: आरोही क्रमबद्धता

en: sorted desc
hi_IN: घटते क्रम में

en: sorted descending
hi_IN: अवरोही क्रमबद्धता

en: sound
hi_IN: ध्वनि

en: space
hi_IN: स्पेस

en: space with any dots
hi_IN: कोई भी डॉट के साथ स्पेस

en: space with dot
hi_IN: डॉट के साथ स्पेस

en: speak command keys off
hi_IN: कमांड कीज बताना बंद

en: speak command keys on
hi_IN: कमांड कीज बोलना शुरू

en: speak typed characters off
hi_IN: टाइप किए गए अक्षरों का बताना बंद

en: speak typed characters on
hi_IN: टङ्कण किया हुवा वर्ण कहो

en: speak typed words off
hi_IN: लिखे शब्द बोलना बंद

en: speak typed words on
hi_IN: लिखे शब्द बोलना शुरू

en: speech viewer disabled
hi_IN: वाणी  दर्शक अक्षम किया गया

en: speech viewer enabled
hi_IN: वाणी दर्शक सक्षम किया गया

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
hi_IN: &Filter से छनित:

en: spelling and grammar: {text}
hi_IN: वर्तनी और व्याकरण: {text}

en: spelling error
hi_IN: वर्तनी त्रुटि

en: spelling: {text}
hi_IN: वर्तनी: {text}

en: spin button
hi_IN: स्पिन बटन

en: splbtn
hi_IN: विभाजन बटन

en: split button
hi_IN: विभाजित बटन

en: split pane
hi_IN: विभाजित फलक

en: spnbtn
hi_IN: स्पिन बटन

en: status bar
hi_IN: स्थिति पट्टी

en: stbar
hi_IN: स्थिति पट्टी

en: stop
hi_IN: रुको

en: strikethrough
hi_IN: काटा अक्षर

en: strong
hi_IN: मोटा अक्षर

en: style
hi_IN: शैली

en: style %s
hi_IN: शैली %s

en: style definition
hi_IN: शैली परिभाषा

en: subMenu
hi_IN: उपमेनू

en: subject: %s
hi_IN: विषय: %s

en: submnu
hi_IN: उपमेनू

en: subscript
hi_IN: अधोलिखित

en: superscript
hi_IN: अभिलेखित

[ctx: symbolLevel]
en: all
hi_IN: सभी

[ctx: symbolLevel]
en: character
hi_IN: वर्ण

[ctx: symbolLevel]
en: most
hi_IN: अधिकांश

[ctx: symbolLevel]
en: none
hi_IN: कोई नही

[ctx: symbolLevel]
en: some
hi_IN: कुछ

[ctx: symbolPreserve]
en: always
hi_IN: हमेशा

[ctx: symbolPreserve]
en: never
hi_IN: कभी नहीँ

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
hi_IN: अनुवादक को सूचित करें

[ctx: synth setting]
en: Inflection
hi_IN: उतार चढ़ाव

[ctx: synth setting]
en: Language
hi_IN: भाषा

[ctx: synth setting]
en: Pitch
hi_IN: स्वरमान

[ctx: synth setting]
en: Rate
hi_IN: रफ्तार

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
hi_IN: गती में बढावा

[ctx: synth setting]
en: Variant
hi_IN: प्रकार

[ctx: synth setting]
en: Voice
hi_IN: आवाज़

[ctx: synth setting]
en: Volume
hi_IN: आयतन

en: tab control
hi_IN: टैब नियंत्रण

en: tabctl
hi_IN: टैब कंट्रोल

en: table
hi_IN: तालिका

en: table body
hi_IN: तालिका क्षेत्र

en: table footer
hi_IN: तालिका पाद लेख

en: table header
hi_IN: तालिका शीर्षक

en: table property
hi_IN: तालिका के गुण

en: tbl
hi_IN: तालिका

en: tear off menu
hi_IN: मेनू से अलग कर सकते

en: term
hi_IN: टर्मिनल

en: terminal
hi_IN: टर्मिनल विंडो

en: text
hi_IN: टेक्स्ट

en: text "%s" not found
hi_IN: टेक्स्ट "%s" नहीं मिला

en: text frame
hi_IN: टेक्स्ट फ्रेम

en: text mode
hi_IN: टेक्स्ट मोड

en: tgbtn
hi_IN: टॉगल बटन

en: thick
hi_IN: मोटे साइज की बॉर्डर

en: thick diagonal crosshatch
hi_IN: मोटा तिरछा चौखटा

en: thin
hi_IN: पतली  बॉर्डर

en: thin diagonal crosshatch
hi_IN: पतला तिरछा चौखटा

en: thin diagonal stripe
hi_IN: पतली तिरछी पट्टी

en: thin horizontal crosshatch
hi_IN: पतला सीधा चौखटा

en: thin horizontal stripe
hi_IN: पतली सीधी पट्टी

en: thin reverse diagonal stripe
hi_IN: पतली उलटी तिरछी पट्टी

en: thin vertical stripe
hi_IN: पतली खड़ी पट्टी

en: through row {row} column {column}
hi_IN: पंक्ति {row} कॉलम {column} से

en: thumb control
hi_IN: अंगूठा नियंत्रण

en: title bar
hi_IN: शीर्षक पट्टी

en: tlbar
hi_IN: टूल बार

en: tltip
hi_IN: टूल्स के लिए टिप

en: to focus
hi_IN: ध्यान केंद्रित करने के लिए

en: to review
hi_IN: समीक्षा के लिए

en: toggle button
hi_IN: टॉगल बटन

en: tool bar
hi_IN: उपकरण पट्टी

en: tool tip
hi_IN: उपकरण टिप

en: top edge
hi_IN: ऊपरी किनार की बॉर्डर

[ctx: touch action]
en: flick down
hi_IN: नीचे फ्लिक करना

[ctx: touch action]
en: flick left
hi_IN: बाई ओर फ्लिक करना

[ctx: touch action]
en: flick right
hi_IN: दाई ओर फ्लिक करना

[ctx: touch action]
en: flick up
hi_IN: उपर फ्लिक करना

[ctx: touch action]
en: hold
hi_IN: पकडना

[ctx: touch action]
en: hover
hi_IN: मंडराना

[ctx: touch action]
en: hover down
hi_IN: नीचे मंडराना

[ctx: touch action]
en: hover up
hi_IN: उपर मंडराना

[ctx: touch action]
en: tap
hi_IN: टैप करना

[ctx: touch action]
en: tap and hold
hi_IN: टैप करना और पकडना

en: track change: {text}
hi_IN: ट्रैक परिवर्तन: {text}

en: tree view
hi_IN: ट्री व्यू

en: tree view button
hi_IN: ट्री दृष्टि बटन

en: tree view item
hi_IN: वृक्ष दृष्टि आइटम

en: triggered
hi_IN: ट्रिगर किया गया

en: tripple {action}
hi_IN: तिगुना {action}

en: tv
hi_IN: ट्री व्यू ऑब्जेक्ट

en: tvbtn
hi_IN: ट्री  दृश्य बटन

en: tvitem
hi_IN: ट्री व्यू की एक लिखान

en: unavailable
hi_IN: अनुपलब्ध

en: underline
hi_IN: रेखांकित

en: underlined
hi_IN: रेखांकित

en: unknown
hi_IN: अज्ञात

en: unknown %s
hi_IN: अज्ञात %s

en: unknown input method
hi_IN: अज्ञात इनपुट विधि

en: unknown language
hi_IN: अज्ञात भाषा

en: unlocked
hi_IN: ऑब्जेक्ट लॉक नहीं

en: unread
hi_IN: अपठित

en: up arrow
hi_IN: अप एरो की

en: up-right diagonal line
hi_IN: ऊपर दाएं-टेढ़ी लाइन

en: value {valueAxisData}
hi_IN: मान {valueAxisData}

en: vertical align bottom
hi_IN: खडा संरेखन नीचे

en: vertical align distributed
hi_IN: वितरित लंबवत संरेखण

en: vertical align justified
hi_IN: खडा संरेखन समरूप

en: vertical align middle
hi_IN: मध्य में लंबवत संरेखण

en: vertical align top
hi_IN: खडा संरेखन ऊपर

en: vertical borders except outside
hi_IN: खड़ी बॉर्डर सियाव बाहर के

en: vertical stripe
hi_IN: खड़ी पट्टी

en: video
hi_IN: वीडियो

en: view port
hi_IN: स्थल दिखाए

en: visited
hi_IN: दर्शित

en: vlnk
hi_IN: पहिले देखी लिंक

en: volume down
hi_IN: आयतन कम

en: volume up
hi_IN: आयतन   ज्यादा

en: white space
hi_IN: सफेद जगह

en: window
hi_IN: विंडो

en: windows
hi_IN: विंडोज  की

en: wnd
hi_IN: विंडो ऑब्जेक्ट

en: word
hi_IN: शब्द

en: {backgroundColor} background
hi_IN: {backgroundColor} पृष्ठभूमि

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
hi_IN: {bookPercentage}%, {maxLocation} में से जगह {curLocation}

en: {color1} to {color2}
hi_IN: {color1} से {color2}

en: {color} on {backgroundColor}
hi_IN: {color} {backgroundColor} पर

en: {date} (all day)
hi_IN: {date} (पूरे दिन)

en: {desc} left and right edges
hi_IN: {desc} बाएं और दाएं किनारे

en: {desc} surrounding border
hi_IN: {desc} चारो तरफ की बॉर्डर

en: {desc} top and bottom edges
hi_IN: {desc} ऊपर और नीचे के किनारे

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
hi_IN: {desc} ऊपर-दाएँ और नीचे-दाएँ विकर्ण रेखाएँ

en: {distance} from left edge of page
hi_IN: {distance} पेज के बाएं किनार से

en: {distance} from top edge of page
hi_IN: {distance} पेज के ऊपरी किनार से

en: {modifier} released
hi_IN: {modifier} जारी किया

en: {number} of {total}
hi_IN: {total} में {number}

en: {profile} profile activated
hi_IN: {profile} प्रोफ़ाइल सक्रिय की गई

en: {profile} profile deactivated
hi_IN: {profile} प्रोफ़ाइल निष्क्रिय की गई

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
hi_IN: {revisionType} {description}: {text} द्वारा {author} दिनांक {date}

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
hi_IN: {seriesName} {seriesCount} की श्रृंखला {seriesIndex}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
hi_IN: {seriesName} झुकाव लाइन प्रकार: {trendlineType}, नाम: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
hi_IN: {seriesName} झुकाव लाइन प्रकार: {trendlineType}, नाम: {trendlineName}, लेबल: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
hi_IN: {size:g} विन्दु फन्ट

en: {startTime} to {endTime}
hi_IN: {startTime} से {endTime} तक

en: {start} through {end}
hi_IN: {start} से {end} तक

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
hi_IN: {styleName} शैली, वाह्यस्वरूप स्तर {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
hi_IN: {description} में जैसा {symbol}
