nvda - en to hu_HU translation catalogue (2947 entries)

en:  %s is currently running.
hu_HU:  Futó folyamat: %s

en:  %s module is loaded.
hu_HU:  %s modul betöltve.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
hu_HU:  arány: {fractionValue:.2f} százalék szelet: {pointIndex} per {pointCount}

en:  minus
hu_HU:  mínusz

en:  square
hu_HU:  négyzet

en:  title: {axisTitle}
hu_HU:  cím: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
hu_HU:  {segmentType} {pointIndex} per {pointCount}

en: %d character | %d characters
hu_HU[0]: %d karakter
hu_HU[1]: %d karakter

en: %d percent
hu_HU: %d százalék

en: %s application
hu_HU: %s alkalmazás

en: %s column | %s columns
hu_HU[0]: %s hasáb
hu_HU[1]: %s hasáb

en: %s cursor
hu_HU: %s kurzor

en: %s end
hu_HU: %s vége

en: %s highlighted
hu_HU: Népszerű kiemelés (%s)

en: %s item | %s items
hu_HU[0]: %s elem
hu_HU[1]: %s elem

en: %s keyboard
hu_HU: %s billentyűzet

en: %s mode
hu_HU: %s mód

en: %s normalized
hu_HU: %s normalizálva

en: %s selected
hu_HU: %s kijelölve

en: %s selected instead
hu_HU: %s kijelölés lecserélve

en: %s unselected
hu_HU: %s kijelölés megszüntetve

en: &About add-on...
hu_HU: Bővítmény &névjegye...

en: &About...
hu_HU: &Névjegy...

en: &Add
hu_HU: &Hozzáadás

en: &Add-on store...
hu_HU: Bővítmény&kezelő

en: &Alignment
hu_HU: &Igazítás

en: &Annotations
hu_HU: &Mellékszövegek

en: &Anywhere
hu_HU: &Bárhol

en: &Beep for capitals
hu_HU: Nag&ybetűk jelzése hangjelzéssel

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
hu_HU: &Hangjelzés kisbetű beírásakor, ha a capslock be van kapcsolva

en: &Bookmarks
hu_HU: &Könyvjelzők

en: &Braille viewer
hu_HU: &Braille-néző

en: &Brightness controls audio coordinates volume
hu_HU: A &fényerő változtatja az egérmutató hangjának hangerejét

en: &Buttons
hu_HU: &Gombok

en: &Categories:
hu_HU: &Kategóriák

en: &Charts
hu_HU: &Diagramok

en: &Check for update...
hu_HU: Frissítés ellenőrzése...

en: &Clickable
hu_HU: K&attintható

en: &Close
hu_HU: &Bezárás

en: &Colors
hu_HU: &Színek

en: &Comment
hu_HU: &Megjegyzés

en: &Configuration profiles...
hu_HU: &Profilok testreszabása

en: &Continue
hu_HU: &Folytatás

en: &Continue running
hu_HU: &Futtatás telepítés nélkül

en: &Create portable copy...
hu_HU: &Hordozható verzió készítése...

en: &Default dictionary...
hu_HU: &Alapértelmezett kivételszótár

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
hu_HU: Késleltetett betűzés a kurzor mozgásakor

en: &Delete
hu_HU: &Törlés

en: &Dictionary entries
hu_HU: K&ivételszótár-bejegyzések

en: &Diff algorithm:
hu_HU: &Diff algoritmus:

en: &Displays to detect automatically:
hu_HU: Automatikusan &felismerhető kijelzők

en: &Donate
hu_HU: &Adományozás

en: &Done
hu_HU: &kész

en: &Download update
hu_HU: &Frissítés letöltése

en: &Edit
hu_HU: &Szerkesztés

en: &Editor revisions
hu_HU: Szerkeszt&ői változások

en: &Enable Highlighting
hu_HU: Kiemelés engedélyezése

en: &Enable browse mode on page load
hu_HU: &Böngészőmód engedélyezése a lapok betöltésekor

en: &Errors
hu_HU: &Hibák

en: &Figures and captions
hu_HU: &Alakzatok és feliratok

en: &Font name
hu_HU: Betű&típus

en: &Form fields
hu_HU: &Űrlapmezők

en: &Graphics
hu_HU: &Ábrák

en: &Groupings
hu_HU: &Elemcsoportok

en: &Guess object position information when unavailable
hu_HU: A &pozíció meghatározása akkor is, ha nem támogatott

en: &HID keyboard input simulation
hu_HU: &HID billentyűzet bevitel szimuláció

en: &Headings
hu_HU: &Címsorok

en: &Help
hu_HU: &súgó

en: &Help, training and support
hu_HU: &Súgó és támogatás

en: &Hover for cell routing
hu_HU: cellák görgetése az egérhelyzet alapján

en: &Inflection
hu_HU: &intonáció

en: &Input table:
hu_HU: &Beviteli tábla:

en: &Install NVDA on this computer
hu_HU: Az NVDA &telepítése erre a számítógépre

en: &Install NVDA...
hu_HU: &Az NVDA telepítése...

en: &Keep existing desktop shortcut
hu_HU: Meg&lévő parancsikon megtartása

en: &Keyboard layout:
hu_HU: &Billentyűzetkiosztás:

en: &Language
hu_HU: &nyelv

en: &Level
hu_HU: Szint

en: &Line spacing
hu_HU: Sork&öz

en: &Lists
hu_HU: &Listák

en: &Maximum number of characters on one line
hu_HU: Az egy sorban lévő &karakterek maximális száma

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
hu_HU: &Az osztott hang váltásánál megjelenő lehetőségek

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
hu_HU: A beszédmódok váltásánál megjelenő lehetőségek

en: &Move to
hu_HU: &Ugrás

en: &New
hu_HU: &Új

en: &No
hu_HU: &Nem

en: &Not now
hu_HU: Most &nem

en: &Number of lines per page
hu_HU: Az egy oldalon lévő &sorok száma

en: &Output table:
hu_HU: &Kimeneti tábla:

en: &Pages
hu_HU: &Oldalszámok

en: &Paragraph indentation
hu_HU: Beke&zdés-igazítás

en: &Paragraph style:
hu_HU: &Bekezdések stílusa

en: &Pattern
hu_HU: &Tényleges kifejezés

en: &Pitch
hu_HU: &Magasság

en: &Play audio coordinates when mouse moves
hu_HU: Az egérmutató mozgásának jelzése &hanggal

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
hu_HU: &Hangjelzés a képernyőfüggöny be- és kikapcsolásakor

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
hu_HU: &Hangjelzés lejátszása az NVDA indításakor és kilépéskor

en: &Postpone update
hu_HU: A frissítés &elhalasztása

en: &Preferences
hu_HU: &Beállítások

en: &Proceed with installation (not recommended)
hu_HU: Telepítés &folytatása (nem ajánlott)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
hu_HU: Írás&jelkiejtés...

en: &Python console
hu_HU: &Python konzol

en: &Rate
hu_HU: &Tempó

en: &Remove
hu_HU: El&távolítás

en: &Rename
hu_HU: &Átnevezés

en: &Replacement
hu_HU: &Behelyettesített kifejezés

en: &Revert to saved configuration
hu_HU: Az elmentett beállítások &visszaállítása

en: &Review add-ons...
hu_HU: Bővítmények &áttekintése

en: &Save configuration
hu_HU: A beállítások el&mentése

en: &Save configuration when exiting NVDA
hu_HU: A beállítások automatikus el&mentése kilépéskor

en: &Select NVDA Modifier Keys
hu_HU: NVDA &módosítóbillenntyűk kiválasztása

en: &Send actual symbol to synthesizer
hu_HU: Akktuális szimbólum kiküldése a &szintetizátornak

en: &Settings...
hu_HU: &Beállítások

en: &Sheets
hu_HU: &Munkalapok

en: &Show Braille Viewer on Startup
hu_HU: A braille-néző &mutatása a program indulásakor

en: &Show Speech Viewer on Startup
hu_HU: A beszédnéző mutatása a program &indulásakor

en: &Show cursor
hu_HU: Kurzor &mutatása

en: &Show this dialog when NVDA starts
hu_HU: &Jelenjen meg ez a párbeszédpanel az NVDA minden indításakor

en: &Simple review mode
hu_HU: Egyszerű &áttekintőmód

en: &Sound split mode:
hu_HU: &Osztott hang

en: &Speech viewer
hu_HU: Be&szédnéző

en: &Start the new portable copy after creation
hu_HU: &Hordozható változat indítása a telepítést követően

en: &Symbol:
hu_HU: &Írásjel:

en: &Symbols
hu_HU: &Írásjelek

en: &Synthesizer:
hu_HU: &Beszédszintetizátor:

en: &Tables
hu_HU: &Táblázatok

en: &Temporary dictionary...
hu_HU: &Ideiglenes kivételszótár...

en: &Tools
hu_HU: &Eszközök

en: &Touch typing mode
hu_HU: &Érintéses bevitel

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
hu_HU: A nem NVDA-parancsnak minősülő &egyéb parancsok blokkolása

en: &Triggers...
hu_HU: &Feltételek

en: &Type
hu_HU: &Típus

en: &Update notifications:
hu_HU: &Frissítési értesítések

en: &Update now
hu_HU: &Frissítés most

en: &Update to NVDA {version}
hu_HU: Frissítés az NVDA {version} verziójára

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
hu_HU: A &CapsLock billentyű használata NVDA gombként

en: &User Guide
hu_HU: Felhasználói &útmutató

en: &Voice
hu_HU: hang&karakter

en: &Voice dictionary...
hu_HU: &Hangkarakter kivételszótár

en: &Yes
hu_HU: &Igen

en: (normal configuration)
hu_HU: Alapértelmezett konfiguráció

en: 0 matches
hu_HU: Nincs találat

en: 1 suggestion
hu_HU: 1 javaslat

en: 1.5 line spacing
hu_HU: 1,5-es sorköz

en: 100 percent Stacked Area
hu_HU: 100%-ig halmozott terület

en: 100 percent Stacked Bar
hu_HU: 100%-ig halmozott sáv

en: 100 percent Stacked Column
hu_HU: 100%-ig halmozott oszlop

en: 100 percent Stacked Cone Bar
hu_HU: 100%-ig halmozott vízszintes kúp

en: 100 percent Stacked Cone Column
hu_HU: 100%-ig halmozott kúp

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
hu_HU: 100%-ig halmozott vízszintes henger

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
hu_HU: 100%-ig halmozott henger

en: 100 percent Stacked Line
hu_HU: 100%-ig halmozott vonal

en: 100 percent Stacked Line with Markers
hu_HU: 100%-ig halmozott vonal jelölőkkel

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
hu_HU: 100%-ig halmozott vízszintes piramis

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
hu_HU: 100%-ig halmozott piramis

en: 12.5% gray
hu_HU: 12,5 százalék szürke

en: 25% gray
hu_HU: 25 százalék szürke

en: 3D 100 percent Stacked Bar
hu_HU: 100%-ig halmozott sáv térhatással

en: 3D 100 percent Stacked Column
hu_HU: 100%-ig halmozott térhatású oszlop

en: 3D Area
hu_HU: Háromdimenziós terület

en: 3D Clustered Bar
hu_HU: Térhatású csoportosított sáv

en: 3D Clustered Column
hu_HU: Térhatású csoportosított oszlop

en: 3D Column
hu_HU: Térhatású oszlop

en: 3D Cone Column
hu_HU: Térhatású kúp

en: 3D Cylinder Column
hu_HU: Térhatású henger

en: 3D Line
hu_HU: Szalag

en: 3D Pie
hu_HU: Torta

en: 3D Pyramid Column
hu_HU: Térhatású piramis

en: 3D Stacked Area
hu_HU: Halmozott terület térhatással

en: 3D Stacked Bar
hu_HU: Halmozott sáv térhatással

en: 3D Stacked Column
hu_HU: Halmozott oszlop térhatással

en: 3D Surface
hu_HU: Felület

en: 3D Surface (wireframe)
hu_HU: Térhatású drótváz

en: 50% gray
hu_HU: 50 százalék szürke

en: 6.25% gray
hu_HU: 6,25 százalék szürke

en: 75% gray
hu_HU: 75 százalék szürke

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
hu_HU: Az alapértelmezett kivételszótár beállítására szolgáló párbeszédablak

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
hu_HU: Az ideiglenes kivételszótár beállítására szolgáló párbeszédablak.

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
hu_HU: A hangkarakter kivételszótár beállítására szolgáló párbeszédablak.

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
hu_HU: Microsoft Windows operációs rendszer alatt működő ingyenes és nyílt forráskódú képernyőolvasó

en: A pattern is required.
hu_HU: Hiányzik a tényleges kifejezés.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
hu_HU: A hordozható verzió egy példánya már megtalálható az alábbi mappában: '{portableDirectory}'. Szeretné frissíteni?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
hu_HU: A telepítő az NVDA régebbi verzióját találta a számítógépen, melyet frissít.

en: A profile cannot have an empty name.
hu_HU: A profil neve nem maradhat üresen.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
hu_HU: A kiegészítő már telepítve van. Biztosan frissíti {summary} kiegészítő jelenlegi ({curVersion}) verzióját {newVersion} verzióra?

en: About NVDA
hu_HU: az NVDA névjegye

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
hu_HU: Ez a művelet nem hajtható végre az NVDA Microsoft Storeból elérhető verziójában.

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
hu_HU: A művelet nem hajtható végre az NVDA ideiglenes verziójával.

en: Action unavailable in secure context
hu_HU: Ez a művelet nem hajtható végre a biztonsági képernyőn.

en: Action unavailable while Windows is locked
hu_HU: A művelet nem hajtható végre a Windows zárolt állapotában

en: Action unavailable while a dialog requires a response
hu_HU: Ez a művelet nem hajtható végre, amíg az NVDA egy párbeszédablaka beavatkozásra vár.

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
hu_HU: A művelet nem hajtható végre amíg a Braillemód beszédkimenetre van állítva.

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
hu_HU: A művelet nem hajtható végre, mert a Braille kurzor az aktív elem követésére van beállítva.

en: Activate
hu_HU: Aktiválás

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
hu_HU: Aktiválja vagy deaktiválja a következő profilt: {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
hu_HU: Bővítménykezelő megnyitása, ahol lehetőség van a kiegészítők telepítésére, felfüggesztésére és eltávolítására.

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
hu_HU: Python konzol megnyitása, amely főként fejlesztőknek hasznos.

en: Activates the current object in the document
hu_HU: Aktiválja az aktuális elemet a dokumentumban.

en: Activates the text at the cursor if possible
hu_HU: Aktiválja a kurzornál lévő szöveget, ha lehetséges

en: Add Dictionary Entry
hu_HU: Szótárbejegyzés hozzáadása

en: Add Symbol
hu_HU: Írásjel Hozzáadása

en: Add-on Installation
hu_HU: Bővítmény telepítése

en: Add-on Store
hu_HU: Bővítménykezelő

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
hu_HU: Nem telepíthetők bővítmények az NVDA Windows Storeból elérhető verziójához.

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
hu_HU: Egyéni beépülők találhatóak a beállítások mappában. Ezek másolása a rendszerprofil mappába bisztonsági kockázatot jelenthet. Bisztosan szeretné másolni beállításait?

en: Advanced
hu_HU: Haladó

en: Afrikaans grade 1
hu_HU: Afrikaans, rövidítési fokozat 1

en: Afrikaans grade 2
hu_HU: Afrikaans, rövidítési fokozat 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
hu_HU: Akkád (Borger), Rövidítési fokozat 1

en: Akkadian (US) grade 1
hu_HU: Akkád (US), Rövidítési fokozat 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
hu_HU: Az NVDA-t kiegészítők nélkül indította el. Ha újraindítja a képernyőolvasót, a kiegészítők betöltődnek, kivéve, ha ismét letiltja őket.kapcsolja őket.

en: All dots
hu_HU: Minden pont

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
hu_HU: Engedélyezi az NV Accessnek, hogy használati adatokat gyűjtsön az NVDA-ról

en: Allow skim &reading in Say All
hu_HU: &Átfutás engedélyezése folyamatos felolvasáskor

en: Alpha numeric input
hu_HU: Alfa numerikus bevitel

en: Already in a content recognition result
hu_HU: Ön a felismerés eredményén van, itt nem végezhet felismerést.

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop már be lett állítva oszlopfejlécként

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop már be lett állítva sorfejlécként

en: Already set {address} as start of column headers
hu_HU: {address} már be van állítva oszlopfejlécnek.

en: Already set {address} as start of row headers
hu_HU: {address} már be van állítva sorfejlécként.

en: Always
hu_HU: Mindig

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
hu_HU: Mindig &figyelmeztessen a képernyőfüggöny betöltésekor

en: Always duck
hu_HU: Mindig

en: Always fill display
hu_HU: A lehető legtöbb információ

en: Always include short character &description when announcing candidates
hu_HU: Mindig mondja be a rövid karakterleírást javaslatok &felolvasásakor

en: Annotations
hu_HU: Mellékszövegek

en: Announce &selected candidate
hu_HU: A kijelöl tjavaslat &bemondása

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
hu_HU: Bemondja a kijelölt szöveget a szerkesztőmezőkben és dokumentumokban. Kétszeri lenyomásra betűzi, háromszori lenyomásra a betűzéshez karakterleírásokat használ.

en: Answer to:
hu_HU: válasz:

en: Appointment {subject}, {time}
hu_HU: Esemény {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
hu_HU: Arab 8 pontos számítógépes braille

en: Arabic grade 1
hu_HU: Arab, rövidítési fokozat 1

en: Arabic grade 2
hu_HU: Arab, rövidítési fokozat 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
hu_HU: Biztos, hogy telepíteni szeretné ezt a bővítményt? Csak megbízható forrásból származó bővítményt telepítsen!
    Bővítmény: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
hu_HU: Biztosan törölni kíván minden bejegyzést ebből a kivételszótárból?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
hu_HU: Biztosan vissza szeretné állítani a parancsokat a gyári értékekre?
    
    			Minden korábban beállított egyéni parancsa el fog veszni.
    			A művelet nem visszavonható.

en: Area
hu_HU: Terület

en: Arti&cles
hu_HU: &Cikkek

en: Assamese grade 1
hu_HU: Asszámi, rövidítési fokozat 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
hu_HU: Legalább egy gombot ki kell választani NVDA gombként. A Caps Lock lesz beállítva NVDA gombként.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
hu_HU: Legalább egy gombot ki kell választani NVDA gombként.

en: At least one sound split mode has to be checked.
hu_HU: Legalább egy osztási lehetőséget ki kell választani!

en: At least two speech modes have to be checked.
hu_HU: Legalább két beszédmódot ki kell választani!

en: Attachments
hu_HU: Mellékletek

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
hu_HU: Beszéd megszakítása az időközben lejárt fókuszeseményeknél

en: Audio d&ucking mode:
hu_HU: &Hangerő-igazítás

en: Audio ducking not supported
hu_HU: A hangerő-igazítás nem támogatott.

en: Audio indication of focus and browse modes
hu_HU: A fókuszmód és a böngészőmód jelzése hangjelzéssel

en: Audio output &device:
hu_HU: &Kimeneti hangeszköz

en: Automatic
hu_HU: Automatikus

en: Automatic &Say All on page load
hu_HU: Automatikus &folyamatos felolvasás az oldal betöltésekor

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
hu_HU: Automatikus (Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
hu_HU: Automatikus (UIA preferálása)

en: Automatic (prefer selective)
hu_HU: Automatikus (szelektív preferálása)

en: Automatic dialect switching (when supported)
hu_HU: A&utomatikus dialektusváltás (ha támogatott)

en: Automatic focus mode for caret movement
hu_HU: Automatikus fókus&zmód a kurzor mozgásakor

en: Automatic focus mode for focus changes
hu_HU: Automatikus fók&uszmód az aktív vezérlőelem megváltozásakor.

en: Automatic language and dialect switching on
hu_HU: Automatikus nyelv- és dialektusváltás bekapcsolva

en: Automatic language switching (when supported)
hu_HU: &Automatikus nyelvváltás (ha támogatott)

en: Automatic language switching off
hu_HU: Automatikus nyelvváltás kikapcsolva

en: Automatic language switching on
hu_HU: Automatikus nyelvváltás bekapcsolva

en: Automatic refresh of recognition result failed
hu_HU: A felismerés automatikus frissítése nem sikerült.

en: Automatically check for &updates to NVDA
hu_HU: NVDA F&rissítések automatikus ellenőrzése

en: Automatically report all available &candidates
hu_HU: Az összes &javaslat automatikus bemondása

en: Automatically set system &focus to focusable elements
hu_HU: Automatikus rendszerfókusz az aktiválható elemekre

en: Automatically set system focus to focusable elements off
hu_HU: Automatikus rendszerfókusz az aktiválható elemekre kikapcsolva

en: Automatically set system focus to focusable elements on
hu_HU: Automatikus rendszerfókusz az aktiválható elemekre Bekapcsolva

en: Avoid splitting &words when possible
hu_HU: &Szöveg tördelése a kijelző végénél

en: BCC:
hu_HU: Titkos másolat:

en: Bar of Pie
hu_HU: Kör-Sáv

en: Baseline
hu_HU: alapvonal

en: Bashkir grade 1
hu_HU: Baskír, rövidítési fokozat 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
hu_HU: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille kijelzők

en: Beep
hu_HU: Hangjelzés

en: Beep and speak progress bar updates
hu_HU: Folyamatjelzők változása: Hangjelzés és beszéd

en: Beep for progress bar updates
hu_HU: Folyamatjelzők változása: Hangjelzés

en: Begins interaction with math content
hu_HU: Belép a matematikai áttekintőbe

en: Belarusian computer braille
hu_HU: Fehérorosz számítógépes braille

en: Belarusian literary braille
hu_HU: Fehérorosz irodalmi braille

en: Belarusian literary braille (detailed)
hu_HU: Fehérorosz irodalmi Braille (részletes)

en: Bengali grade 1
hu_HU: Bengáli, rövidítési fokozat 1

en: Bitmap placeholder
hu_HU: Bitmap

en: Blink cursor
hu_HU: Villogó kurzor

en: Block &quotes
hu_HU: I&dézetblokkok

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
hu_HU: Bluetooth soros port: {port} ({deviceName})

en: Bold off
hu_HU: Félkövér ki

en: Bold on
hu_HU: Félkövér be

en: Both Colors and Styles
hu_HU: Szín és stílus

en: Bottom
hu_HU: Vége

en: Braille &display:
hu_HU: Bra&ille kijelző:

en: Braille Display Error
hu_HU: Braille kijelző hiba

en: Braille Unicode normalization default ({default})
hu_HU: Braille Unicode normalizáció alapértelmezetten ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
hu_HU: Braille Unicode normalizáció {state}

en: Braille cursor %s
hu_HU: Braille kurzor %s

en: Braille cursor is turned off
hu_HU: A Braille kurzor ki van kapcsolva.

en: Braille cursor off
hu_HU: Braille kurzor ki

en: Braille cursor on
hu_HU: Braille kurzor be

en: Braille display
hu_HU: Braille kijelző

en: Braille focus context presentation: %s
hu_HU: Információk az aktív elemről: %s

en: Braille inp&ut
hu_HU: Braille bemenet

en: Braille input disabled
hu_HU: Braille bemenet letiltva

en: Braille input enabled
hu_HU: Braille bemenet engedélyezve

en: Braille mode {brailleMode}
hu_HU: Braillemód {brailleMode}

en: Braille mode:
hu_HU: Braillemód:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
hu_HU: Braille a rendszerkurzor követi az áttekintőkurzort (%s)

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
hu_HU: Braille a rendszerkurzor követi az áttekintőkurzort alapértelmezett (%s)

en: Braille show messages %s
hu_HU: Braille üzenetek megjelenítése %s

en: Braille show selection %s
hu_HU: Braille kijelölés megjelenítése %s

en: Braille show selection default (%s)
hu_HU: Braille kijelölés megjelenítése alapértelmezett (%s)

en: Braille tethered %s
hu_HU: A Braille kijelző követi: %s

en: Braille viewer disabled
hu_HU: Braille-néző kikapcsolva

en: Braille viewer enabled
hu_HU: Braille-néző bekapcsolva

en: Browse Mode
hu_HU: Böngészőmód

en: Browse mode
hu_HU: Böngészőmód

en: Browse...
hu_HU: Tallózás...

en: Bubble
hu_HU: Buborék

en: Bubble with 3D effects
hu_HU: Buborék térhatással

en: Bulgarian 8 dot computer braille
hu_HU: Bolgár 8 pontos számítógépes braille

en: Bulgarian grade 1
hu_HU: Bolgár, rövidítési fokozat 1

en: Burmese grade 1
hu_HU: Burmai, rövidítési fokozat 1

en: Burmese grade 2
hu_HU: Burmai, rövidítési fokozat 2

en: C&hange...
hu_HU: &Módosítás

en: C&ontributors
hu_HU: &Közreműködők

en: CC:
hu_HU: Másolat:

en: COM Registration Fixing Tool
hu_HU: Rendszerkonfiguráció-helyreállító eszköz

en: CTRL+ALT+N
hu_HU: CTRL+ALT+SHIFT+N

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
hu_HU: Nem lehet megváltoztatni az aktív beállítási profilt, amíg egy NVDA párbeszédablak nyitva van.

en: Can't find the documentation window.
hu_HU: Nem található a súgó ablak.

en: Can't select text, press twice to copy
hu_HU: Nem lehet kijelölni a szöveget, nyomja meg kétszer a másoláshoz

en: Cancel
hu_HU: Mégse

en: Candidate
hu_HU: Javaslat

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop nem található az oszlopfejlécek között

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop nem található a sorfejlécek között

en: Cannot find {address}    in column headers
hu_HU: {address} nem található az oszlopfejlécek között

en: Cannot find {address}    in row headers
hu_HU: {address} nem található a sorfejlécek között

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
hu_HU: Nem telepíthető  NVDA kiegészítő erről a helyről: {path}.
    Futnia kell az NVDA programnak ahhoz, hogy kiegészítőket telepíthessen.

en: Capital pitch change percentage
hu_HU: Han&gmagasság változtatása nagybetűknél százalékban

en: Caret movement timeout (in ms)
hu_HU: Érintési mozgási túllépés (másodpercben)

en: Case &sensitive
hu_HU: &Kis- és nagybetűk megkülönböztetése

en: Catalan grade 1
hu_HU: Katalán, rövidítési fokozat 1

en: Category {categoryAxisData}:
hu_HU: Kategória {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
hu_HU: Cellasze&gélyek

en: Cell c&oordinates
hu_HU: &Cellakoordináták

en: Center Title placeholder
hu_HU: Főcím

en: Central Kurdish grade 1
hu_HU: Közép-kurd, rövidítési fokozat 1

en: Change selected symbol
hu_HU: Írásjel megváltoztatása

en: Change tracking off
hu_HU: Szerkesztői változások követése kikapcsolva

en: Change tracking on
hu_HU: Szerkesztői változások követése bekapcsolva

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
hu_HU: A változtatások életbe léptetéséhez újra kell indítani az NVDA-t. Szeretné most?

en: Character: {}
    Replacement: {}
hu_HU: Karakter: {}
    Helyettesítőszöveg: {}

en: Chart Elements
hu_HU: Diagramelemek

en: Chart area
hu_HU: Diagram terület

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
hu_HU: Diagram terület, magasság: {chartAreaHeight}, szélesség: {chartAreaWidth}, fentről: {chartAreaTop}, balról: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
hu_HU: Diagram

en: Chart title: {chartTitle}
hu_HU: Diagram címe: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
hu_HU: Diagram címe: {chartTitle}, típusa: {chartType}

en: Checking for Update
hu_HU: Frissítés ellenőrzése

en: Checking for update
hu_HU: Frissítés ellenőrzése

en: Chichewa (Malawi) literary braille
hu_HU: Csicseva (Malavi) irodalmi braille

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
hu_HU: Kínai (Kína, mandarin) hagyományos Braille írásrendszer

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
hu_HU: Kínai (Kína, mandarin) hagyományos Braille írásrendszer (hangzás nélkül)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
hu_HU: Kínai (Kína, mandarin) kétcellás Braille írásrendszer

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
hu_HU: kínai (Hong Kong, kantoni)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
hu_HU: Kínai (Taiwan, Mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
hu_HU: Kínai általános Braille (egyszerűsített kínai írásjelek)

en: Clear the output pane
hu_HU: A kimenet törlése

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
hu_HU: Egyszeri bal egérkattintást végez az egérmutatónál

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
hu_HU: Egyszeri jobb egérkattintást végez az érintési ponton. Ez általában a helyi menüt hívja elő.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
hu_HU: Egyszeri jobb egérkattintást végez az egérmutatónál

en: Clustered Bar
hu_HU: Csoportosított sáv

en: Clustered Column
hu_HU: Csoportosított oszlop

en: Clustered Cone Bar
hu_HU: Csoportosított vízszintes kúp

en: Clustered Cone Column
hu_HU: Csoportosított kúp

en: Clustered Cylinder Bar
hu_HU: Csoportosított vízszintes henger

en: Clustered Pyramid Bar
hu_HU: Csoportosított vízszintes piramis

en: Clustered Pyramid Column
hu_HU: Csoportosított piramis

en: Columns
hu_HU: Oszlopok

en: Command line option: {langDesc}
hu_HU: parancssori paraméter: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
hu_HU: Ez a parancs ebben a dokumentumtípusban nem használható, a táblázatok első oszlopa automatikusan sorfejlécként van kezelve.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
hu_HU: Ez a parancs ebben a dokumentumtípusban nem használható, a táblázatok első sora automatikusan oszlopfejlécként van kezelve.

en: Commands &Quick Reference
hu_HU: NVDA parancsok listája

en: Commands Quick Reference
hu_HU: NVDA parancsok listája

en: Comment
hu_HU: Megjegyzés

en: Comment thread: {comment}  by {author}
hu_HU: Megjegyzés: {comment} - {author} által

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
hu_HU[0]: Megjegyzés: {comment} - {author} által, {numReplies} válasz
hu_HU[1]: Megjegyzés: {comment} - {author} által, {numReplies} válasz

en: Comment: {comment} by {author}
hu_HU: Megjegyzés: {comment} {author} által

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
hu_HU: Megjegyzés: {comment} {author} által, {date}

en: Comments
hu_HU: Megjegyzés

en: Composition
hu_HU: Szerkesztés

en: Configuration
hu_HU: Konfiguráció

en: Configuration File Error
hu_HU: Beállításfájl hiba

en: Configuration Profiles
hu_HU: Profilok testreszabása

en: Configuration applied
hu_HU: A beállítások betöltve.

en: Configuration profile triggers disabled
hu_HU: Profilok feltételeinek ideiglenes kikapcsolása

en: Configuration profile triggers enabled
hu_HU: Profilok feltételeinek visszakapcsolása

en: Configuration profiles
hu_HU: Profilok

en: Configuration restored to factory defaults
hu_HU: A beállítások visszaállítva az alapértelmezett értékekre

en: Configuration saved
hu_HU: A beállítások elmentve.

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
hu_HU: Beállíthatja, hogy az NVDA mennyi információt közöljön a vezérlőkről. Az alábbi opciók az aktív elem bemondását ill. az elemnavigációt szabályozzák, nem vonatkoznak viszont a szöveges tartalom részletességére, pl a böngészőmódban olvasott weboldalakra.

en: Configure visual aids.
hu_HU: Vizuális segédletek beállítása

en: Confirm Deletion
hu_HU: Törlés megerősítése

en: Connecting
hu_HU: Kapcsolódás

en: Content is not visible
hu_HU: A tartalom nem látható

en: Copied to clipboard: {text}
hu_HU: A vágólapra másolva: {text}

en: Copied: {text}
hu_HU: Másolva: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
hu_HU: Az aktuális alkalmazás állapotsorát a vágólapra másolja

en: Coptic 8 dot computer braille
hu_HU: Kopt, 8 pontos számítógépes braille

en: Copy &portable configuration to current user account
hu_HU: A &hordozható beállítások másolása a jelenlegi felhasználói fiókba

en: Copy current &user configuration
hu_HU: A jelenlegi felhasználói beállítások másolása

en: Copying Settings
hu_HU: Beállítások átmásolása

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
hu_HU: Copyright (C) {years} NVDA Közreműködők

en: Corners
hu_HU: Sarkok

en: Could not disable screen curtain
hu_HU: Nem lehet bekapcsolni a képernyőfüggönyt

en: Could not enable screen curtain
hu_HU: Nem lehet elhúzni a képernyőfüggönyt

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
hu_HU: A képernyőfüggöny nem kapcsolható be a tartalomfelismerés közben

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
hu_HU: Nem lehet kikapcsolni az alábbi vizuális segédeket:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
hu_HU: Nem lehet kikapcsolni a következő vizuális segédet:{providerName}.

en: Could not load the %s synthesizer.
hu_HU: Nem lehet betölteni a(z) %s beszédszintetizátort.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
hu_HU: Nem lehet betölteni az alábbi vizuális segédeket:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
hu_HU: Nem lehet betölteni a következő kijelzőt: {display}

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
hu_HU: Nem lehet betölteni a következő vizuális segédet: {providerName}.

en: Could not save configuration - probably read only file system
hu_HU: Nem lehetett elmenteni a beállításokat - lehetséges, hogy a fájlrendszer írásvédett.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
hu_HU: Asztali &ikon és billentyűparancs (control+alt+n) létrehozása

en: Create &portable copy
hu_HU: &Hordozható verzió készítése

en: Create Portable NVDA
hu_HU: Hordozható NVDA készítése

en: Create a &new folder for the portable copy
hu_HU: Hozzon létre &új mappát a hordozható verzió számára

en: Creating Portable Copy
hu_HU: Hordozható verzió elkészítése

en: Croatian 8 dot computer braille
hu_HU: Horvát 8 pontos számítógépes braille

en: Croatian grade 1
hu_HU: Horvát, rövidítési fokozat 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
hu_HU: Ékírás (transzliterált), rövidítési fokozat 1

en: Current application (%s)
hu_HU: Aktuális alkalmazás (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
hu_HU: A kurzor &villogási sebessége (ms)

en: Cursor shape for &focus:
hu_HU: A rendszerkurzor &alakja

en: Cursor shape for &review:
hu_HU: Az áttekintőkurzor &alakja

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
hu_HU: Braille unicode normalizáció állapotai közti váltás

en: Cycle through the braille cursor shapes
hu_HU: Braille kurzor megjelenési formái közt váltogat.

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
hu_HU: Braille az áttekintőkurzor követése a rendszerkurzorral beállítása.

en: Cycle through the braille show messages modes
hu_HU: Braille kijelző üzenetmegjelenítési beállítása

en: Cycle through the braille show selection states
hu_HU: Braille kijelző kijelölés megjelenítési beállítása

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
hu_HU: Táblázatok sor- és oszlopfejléceinek bemondási módjának beállítása

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
hu_HU: Beszéd Unicode normalizáció állapotai közti váltás

en: Cycles between available touch modes
hu_HU: Vált a lehetséges érintési módok között

en: Cycles between speech modes.
hu_HU: Beszédmódok közti váltás

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
hu_HU: Hangerő-igazítás beállítása, amivel szabályozható, hogy mikor halkítsa le az NVDA a többi hangot.

en: Cycles through line indentation settings
hu_HU: Behúzás jelzési módjának beállítása

en: Cycles through paragraph navigation styles
hu_HU: Bekezdés-navigáció módjának beállítása

en: Cycles through sound split modes
hu_HU: Osztott hang beállítási módjai közti váltás

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
hu_HU: Írásjelszint beállítása, ami meghatározza, hogy mely írásjelek hangozzanak el

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
hu_HU: Windows OCR felismerési nyelvének beállítása

en: Cycles through the cell border reporting settings
hu_HU: Cellaszegélyek jelzési módjának beállítása

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
hu_HU: Automatikus nyelvváltás beállítása. Az elérhető opciók: Ki, Csak nyelv ill. Nyelv és dialektus.

en: Czech 8 dot computer braille
hu_HU: Cseh 8 pontos számítógépes braille

en: Czech grade 1
hu_HU: Cseh, rövidítési fokozat 1

en: Danish 6 dot grade 1
hu_HU: Dán, 6 pontos, rövidítési fokozat 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
hu_HU: Dán, 6 pontos, rövidítési fokozat 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
hu_HU: Dán, 6 pontos, rövidítési fokozat 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
hu_HU: Dán, 6 pontos, rövidítési fokozat 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
hu_HU: Dán 8 pontos számítógépes braille

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
hu_HU: Dán 8 pontos számítógépes Braille (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
hu_HU: Dán, 8 pontos, rövidítési fokozat 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
hu_HU: Dán, 8 pontos, rövidítési fokozat 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
hu_HU: Dán, 8 pontos, rövidítési fokozat 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
hu_HU: Dán, 8 pontos, rövidítési fokozat 2 (1993)

en: Data Label
hu_HU: Adatfelirat

en: Data Table
hu_HU: Adattábla

en: Data validation prompt: {0}
hu_HU: Érvényesítési szabály: {0}

en: Date placeholder
hu_HU: Dátum

en: Date:
hu_HU: Dátum:

en: Debug logging
hu_HU: Nyomkövetés

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
hu_HU: Csökkenti a kiválasztott szintetizátorbeállítást

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
hu_HU: Az aktuális beállítás értékének csökkentése nagyobb léptékben a szintetizátor beállító körön

en: Default (Yes)
hu_HU: Alapértelmezett (Igen)

en: Default ({})
hu_HU: Alapértelmezett

en: Default dictionary
hu_HU: alapértelmezett kivételszótár

en: Desktop
hu_HU: Asztal

en: Destination of: {name}
hu_HU: {name} hivatkozáshoz tartozó URL

en: Dictionary Entry Error
hu_HU: Hibás szótárbejegyzés

en: Directory Exists
hu_HU: A mappa már létezik

en: Disabled
hu_HU: Letiltva

en: Dismiss the recognition result
hu_HU: Bezárja a felismerés eredményét

en: Display
hu_HU: kijelző

en: Display Unit Label
hu_HU: nagyságrend felirata

en: Display nonprinting characters
hu_HU: Nem nyomtatható karakterek megjelenítése

en: Displays one of the recent messages
hu_HU: felolvassa az egyik új üzenetet

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
hu_HU: Hivatkozáshoz tartozó URL megjelenítése egy szövegnavigációs parancsokkal kezelhető ablakban. A szkript ezen változata elsősorban braille kijelzők felhasználóinak hasznos.

en: Distribution:
hu_HU: Terjesztés:

en: Document Formatting
hu_HU: Dokumentumformázás

en: Document Navigation
hu_HU: Dokumentum-navigáció

en: Document formatting
hu_HU: Dokumentumformázás

en: Document information
hu_HU: Dokumentum

en: Document review
hu_HU: Dokumentumáttekintés

en: Documentation
hu_HU: Felhasználói útmutató

en: Dot 8
hu_HU: 8. pont

en: Dot firm&ness
hu_HU: Pontstabilitás

en: Dots 7 and 8
hu_HU: 7. és 8. pont

en: Double line spacing
hu_HU: dupla sorköz

en: Doughnut
hu_HU: Perec

en: Down Bars
hu_HU: Alsó sávok

en: Downloading
hu_HU: Letöltés

en: Downloading Update
hu_HU: Frissítés letöltése

en: Drop Lines
hu_HU: Esésvonalak

en: Duck when outputting speech and sounds
hu_HU: Csak amikor az NVDA hangot ad

en: Dutch 6 dot
hu_HU: Holland 6 pontos

en: Dutch 8 dot
hu_HU: Holland 8 pontos

en: E&mphasis
hu_HU: &Hangsúlyozott

en: E&xit
hu_HU: &kilépés

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
hu_HU: A kurzornál lévő szó átalakítása &számítógépes braille jelekké

en: EcoBraille displays
hu_HU: EcoBraille kijelzők

en: Edge of table
hu_HU: a táblázat széle

en: Edit Dictionary Entry
hu_HU: A kivételszótár bejegyzésének szerkesztése

en: Editable Text
hu_HU: Szerkeszthető szöveg

en: Editing note for cell {address}
hu_HU: Jegyzet írása a(z) {address} cellához

en: Editing profile {profile}
hu_HU: {profile} profil szerkesztése

en: Elapsed time not available
hu_HU: Nem lehet lekérdezni az eltelt időt.

en: Elements
hu_HU: Elemek

en: Elements List
hu_HU: Elemlista

en: Empty slide
hu_HU: Üres dia

en: Emulate key press: {emulateGesture}
hu_HU: {emulateGesture} emulálása

en: Emulated system keyboard keys
hu_HU: Emulált rendszerbillentyűk

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
hu_HU: A(z) %s billentyű lenyomásának emulálása a billentyűzeten

en: Enable
hu_HU: Engedélyezés

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
hu_HU: Saját testreszabott kód betöltésének engedélyezése a fejlesztési könyvtárból.

en: Enable mouse &tracking
hu_HU: Az egér &követése

en: Enable touch interaction support
hu_HU: Érintőmód engedélyezése

en: Enabled
hu_HU: Engedélyezve

en: Enabled logging categories
hu_HU: Engedélyezett naplózási kategóriák

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
hu_HU: A képernyőfüggöny teljesen elsötétíti a képernyőt. csak akkor kapcsolja be, ha számítógépét képes kijelző nélkül használni. 
    
    Biztosan folytatja?

en: Endnotes
hu_HU: végjegyzet

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
hu_HU: Angol (Egyesült Királyságbeli), nyolc pontos számítógépes braille

en: English (U.K.) grade 1
hu_HU: Angol (Egyesült Királyságbeli), rövidítési fokozat 1

en: English (U.K.) grade 2
hu_HU: Angol (Egyesült Királyságbeli), rövidítési fokozat 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
hu_HU: Angol (Egyesült Államokbeli), hat pontos számítógépes braille

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
hu_HU: Angol (Egyesült Államokbeli), nyolc pontos számítógépes braille

en: English (U.S.) grade 1
hu_HU: Angol (Egyesült Államokbeli), rövidítési fokozat 1

en: English (U.S.) grade 2
hu_HU: Angol (Egyesült Államokbeli), rövidítési fokozat 2

en: English North American Braille Computer Code
hu_HU: Angol észak-amerikai braille számítógépes kód

en: Enter gesture to emulate:
hu_HU: Írja be az emulálni kívánt parancsot:

en: Enter input gesture:
hu_HU: Írja be a beviteli parancsot:

en: Erases the last entered braille cell or character
hu_HU: Törli az utoljára bevitt braille cellát vagy karaktert.

en: Error
hu_HU: hiba

en: Error Bars
hu_HU: Hibasávok

en: Error Copying
hu_HU: Másolási hiba

en: Error activating profile.
hu_HU: Hiba a profil aktiválásakor.

en: Error checking for update.
hu_HU: Hiba történt a frissítés keresésekor

en: Error copying NVDA user settings
hu_HU: Hiba történt a felhasználói beállítások másolása közben

en: Error creating profile - probably read only file system.
hu_HU: Hiba történt a profil létrehozása közben - lehetséges, hogy a fájlrendszer írásvédett.

en: Error deleting profile.
hu_HU: Hiba történt a profil törlésekor.

en: Error downloading update.
hu_HU: Hiba történt a frissítés letöltésekor

en: Error in appModule %s
hu_HU: Hiba történt a(z) %s alkalmazás szkriptjében

en: Error renaming profile.
hu_HU: Hiba történt a profil átnevezésekor.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
hu_HU: Hiba történt a profil feltételeinek elmentése közben, lehetséges, hogy a fájlrendszer írásvédett.

en: Error saving log: %s
hu_HU: Hiba történt a(z) %s napló mentésekor

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
hu_HU: Nem lehetett elmenteni a felhasználó által módosított parancsokat. Lehetséges, hogy a fájlrendszer írásvédett.

en: Error: {errorText}
hu_HU: Hiba: {errorText}

en: Esperanto grade 1
hu_HU: Eszperantó, rövidítési fokozat 1

en: Estonian grade 0
hu_HU: Észt, rövidítési fokozat 0

en: Ethiopic grade 1
hu_HU: Etióp, rövidítési fokozat 1

en: Eurobraille displays
hu_HU: Eurobraille kijelzők

en: Even pages footer
hu_HU: Páros oldal lábléc

en: Even pages header
hu_HU: Páros oldal fejléc

en: Execute a previously downloaded NVDA update
hu_HU: Futtatja a korábban letöltött NVDA frissítést

en: Exit
hu_HU: Kilépés

en: Exit NVDA
hu_HU: kilépés az NVDA-ból

en: Exit math interaction
hu_HU: Kilép a matematikai áttekintőből

en: Expanded symbol ({})
hu_HU: Kiterjesztett írásjelek

en: Exploded 3D Pie
hu_HU: Térhatású robbantott torta

en: Exploded Doughnut
hu_HU: Robbantott perec

en: Exploded Pie
hu_HU: Robbantott torta

en: Explore NVDA user configuration directory
hu_HU: Az NVDA felhasználói beállításai könyvtárának böngészése

en: Exponential
hu_HU: Exponenciális

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
hu_HU: Nem sikerült értelmezni az alábbi, bekezdéshez megadott regex kifejezést: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
hu_HU: Nem sikerült elkészíteni a hordozható verziót: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
hu_HU: Sikertelen bővítménytelepítés innen: %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
hu_HU: A %s helyen lévő bővítmény megnyitása sikertelen. Hiányzó fájl, vagy hibás fájlformátum.

en: Feature unavailable.
hu_HU: A funkció nem érhető el

en: File in Use
hu_HU: A fájl már használatban van

en: Filipino grade 2
hu_HU: Filippínó, rövidítési fokozat 2

en: Fill display for context changes
hu_HU: Csak a változások

en: Filled Radar
hu_HU: Kitöltött sugár

en: Filter b&y:
hu_HU: &Szűrés:

en: Find
hu_HU: keresés

en: Finnish 6 dot
hu_HU: Finn, 6 pontos

en: Finnish 8 dot computer braille
hu_HU: Finn 8 pontos számítógépes braille

en: First page footer
hu_HU: Első oldal lábléc

en: First page header
hu_HU: Első oldal fejléc

en: Floor
hu_HU: Padló

en: Fo&rmulas
hu_HU: &Képletek

en: Focus context presentation:
hu_HU: Információk az aktív elemről

en: Focus mode
hu_HU: Fókuszmód

en: Follow &mouse cursor
hu_HU: Az &egérmutató követése

en: Follow System &Caret
hu_HU: A &kurzor követése

en: Follow system &focus
hu_HU: Az &aktív elem követése

en: Font
hu_HU: Betűtípus

en: Font &size
hu_HU: Betű&méret

en: Font attrib&utes
hu_HU: Betűtípus &paraméterek

en: Footer placeholder
hu_HU: Élőláb

en: Footnotes
hu_HU: lábjegyzet

en: Formatting
hu_HU: Formázási információk

en: Forward to:
hu_HU: Továbbítás:

en: Fra&mes
hu_HU: &Keretek

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
hu_HU: Freedom Scientific Focus/PAC Mate sorozat

en: French (unified) 6 dot computer braille
hu_HU: Francia (egységesített) 6 pontos számítógépes braille

en: French (unified) 8 dot computer braille
hu_HU: Francia (egységesített) 8 pontos számítógépes braille

en: French (unified) grade 2
hu_HU: Francia (egységesített), rövidítési fokozat 2

en: From:
hu_HU: Feladó:

en: Full shaped mode
hu_HU: Teljes alakos mód

en: General
hu_HU: Általános

en: Georgian literary braille
hu_HU: Grúz irodalmi braille

en: German 6 dot computer braille
hu_HU: Német 6 pontos számítógépes braille

en: German 8 dot computer braille
hu_HU: Német 8 pontos számítógépes braille

en: German grade 0
hu_HU: Német, rövidítési fokozat 0

en: German grade 0 (detailed)
hu_HU: Német, rövidítési fokozat 0 részletes

en: German grade 1
hu_HU: Német, rövidítési fokozat 1

en: German grade 1 (detailed)
hu_HU: Német, rövidítési fokozat 1 részletes

en: German grade 2
hu_HU: Német, rövidítési fokozat 2

en: German grade 2 (detailed)
hu_HU: Német, rövidítési fokozat 2 (részletes)

en: Global
hu_HU: Általános

en: Greek (Greece)
hu_HU: Görög, ((görögországi)

en: Greek international braille
hu_HU: Görög nemzetközi braille

en: Gridlines are visible
hu_HU: A rácsvonalak látszanak

en: Gujarati grade 1
hu_HU: Gudzsaráti, rövidítési fokozat 1

en: H&eaders
hu_HU: &Fejlécek

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
hu_HU: HID billentyűzet szimuláció nem lehetséges

en: HID keyboard simulation disabled
hu_HU: HID billentyűzet szimuláció letiltva

en: HID keyboard simulation enabled
hu_HU: HID billentyűzet szimuláció engedélyezve

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
hu_HU: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille sorozat

en: Half shaped mode
hu_HU: Félalakos Mód

en: Handle keys from other &applications
hu_HU: &Alkalmazások billentyűleütéseinek kezelése

en: Handled by application
hu_HU: Alkalmazás által

en: Handout Master view
hu_HU: Emlékeztetőminta nézet

en: Handy Tech braille displays
hu_HU: Handy Tech braille kijelzők

en: Has appointment
hu_HU: Esemény

en: Has conditional formatting
hu_HU: Feltételesen formázott

en: Has data validation
hu_HU: Érvényesítési szabály

en: Header placeholder
hu_HU: Élőfej

en: Hebrew (Biblical) grade 1
hu_HU: Héber (bibliai) rövidítési fokozat 1

en: Hebrew computer braille
hu_HU: Héber számítógépes braille

en: Hi Lo Lines
hu_HU: Különbségvonalak

en: Hide nonprinting characters
hu_HU: Nem nyomtatható karakterek elrejtése

en: High-Low-Close
hu_HU: Max-Min-Zár

en: Highlight browse &mode cursor
hu_HU: &Böngészőmód kurzorának kiemelése

en: Highlight navigator &object
hu_HU: &Navigátor kurzor kiemelése

en: Highlight system fo&cus
hu_HU: &Aktív elem kiemelése

en: Highlighted (mar&ked) text
hu_HU: &Kiemelt

en: Hindi grade 1
hu_HU: Hindi, rövidítési fokozat 1

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
hu_HU: HumanWare Brailliant BI/B sorozat / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
hu_HU: Magyar 8 pontos számítógépes braille

en: Hungarian grade 1
hu_HU: Magyar irodalmi braille

en: Hungarian grade 2
hu_HU: Magyar rövidírásos braille

en: I &agree
hu_HU: &Elfogadom

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
hu_HU: Megértettem, hogy az alábbi beállítások megváltoztatása az NVDA hibás működését eredményezheti.

en: I&nput gestures...
hu_HU: Beviteli &parancsok

en: I&nterrupt speech while scrolling
hu_HU: Beszéd meg&szakítása görgetéskor

en: IME closed
hu_HU: IME bezárva

en: IME opened
hu_HU: IME megnyitva

en: IP address
hu_HU: IP cím

en: Icelandic 8 dot computer braille
hu_HU: Izlandi 8 pontos számítógépes braille

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
hu_HU: Egyszeri lenyomásra a pontos időt, kétszeri lenyomásra pedig a dátumot mondja be.

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
hu_HU: Egyszeri lenyomásra a beállított kijelölési kezdőponttól az áttekintő kurzor aktuális pozíciójáig terjedő szöveget kijelöli, kétszeri lenyomásra a vágólapra másolja.

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
hu_HU: &Üres sorok figyelmen kívül hagyása a behúzás bejelentésénél

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
hu_HU: Üres sorok figyelmen kívül hagyása a behúzás bejelentésénél Kikapcsolva

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
hu_HU: Üres sorok figyelmen kívül hagyása a behúzás bejelentésénél Bekapcsolva

en: Ignore mouse input from other &applications
hu_HU: Más alkalmazások egérvezérlő &parancsainak figyelmen kívül hagyása

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
hu_HU: Az NVDA fejlesztése érdekében az NV Access használati adatokat szeretne gyűjteni a programról.
    
    Ilyen adatok pl. a Windows verziója, az NVDA verziója, a felhasználói felület nyelve, a felhasználó országa, ill. bizonyos NVDA beállítások, mint a használt beszédszintetizátor, Braille kijelző, és braille fordítótábla. Az NVDA által bemondott, vagy braille kimenetre küldött tartalmat sosem rögzít az NV Access.  A felhasználói útmutatóban megtalálja a gyűjtött adatok listáját.
    
    Engedélyezi, hogy az NV Access rendszeresen használati adatokat gyűjtsön az NVDA fejlesztése érdekében?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
hu_HU: Unicode CLDR használata karakterek és szimbólumok feldolgozásakor

en: Include l&ayout tables
hu_HU: &Rétegződő táblázatok jelzése

en: Incompatible Add-ons
hu_HU: Nem kompatibilis bővítmények

en: Incompatible add-ons
hu_HU: Nem kompatibilis bővítmények

en: Incompatible reason
hu_HU: A kompatibilitási probléma oka

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
hu_HU: Növeli a kiválasztott szintetizátorbeállítást

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
hu_HU: Az aktuális beállítás értékének növelése nagyobb léptékben a szintetizátor beállító körön

en: Input
hu_HU: Bevitel

en: Input Composition
hu_HU: Beviteli mód

en: Input Gestures
hu_HU: Beviteli parancsok

en: Input Message is {message}
hu_HU: A beviteli üzenet a következő: {message}

en: Input Message is {title}: {message}
hu_HU: A beviteli üzenet a(z)  {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
hu_HU: Braille pontokat visz be a braille billentyűzet segítségével

en: Install NVDA
hu_HU: Az NVDA telepítése

en: Install pending &update
hu_HU: &Frissítés telepítése

en: Install pending update
hu_HU: Frissítés telepítése

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
hu_HU: {summary} {version} telepítése jelenleg nem lehetséges. A bővítmény futtatásához az NVDA {minimumNVDAVersion} vagy újabb verziója szükséges, az ön jelenlegi NVDA verziója: {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
hu_HU: Bővítmény telepítése

en: Installing NVDA
hu_HU: Az NVDA telepítése

en: Insufficient Privileges
hu_HU: Nincs megfelelő jogosultság

en: International Phonetic Alphabet
hu_HU: Nemzetközi fonetikus ABC

en: Invalid configuration
hu_HU: Érvénytelen konfiguráció

en: Irish grade 1
hu_HU: Ír, rövidítési fokozat 1

en: Irish grade 2
hu_HU: Ír, rövidítési fokozat 2

en: Israeli grade 1
hu_HU: Izraeli, rövidítési fokozat 1

en: Italian 6 dot computer braille
hu_HU: Olasz 6 pontos számítógépes braille

en: Italian 8 dot computer braille
hu_HU: Olasz 8 pontos számítógépes braille

en: Italic off
hu_HU: dőlt ki

en: Italic on
hu_HU: dőlt be

en: Japanese (Kantenji) literary braille
hu_HU: Japán (Kantenji) irodalmi braille

en: Justified
hu_HU: Sorkizárt

en: Kannada grade 1
hu_HU: Kannada, rövidítési fokozat 1

en: Kashmiri grade 1
hu_HU: kasmíri, rövidítési fokozat 1

en: Kazakh grade 1
hu_HU: Kazah, rövidítési fokozat 1

en: Key words:
hu_HU: Kulcsszavak:

en: Keyboard
hu_HU: Billentyűzet

en: Khmer grade 1
hu_HU: Khmer, rövidítési fokozat 1

en: Kinyarwanda literary braille
hu_HU: Ruandai irodalmi braille

en: Korean grade 1
hu_HU: Koreai rövidítési fokozat 1

en: Korean grade 1 (2006)
hu_HU: Koreai rövidítési fokozat 1 (2006)

en: Korean grade 2
hu_HU: Koreai rövidítési fokozat 2

en: Korean grade 2 (2006)
hu_HU: Koreai rövidítési fokozat 2 (2006)

en: L&icense
hu_HU: &Licensz szerződés

en: L&ogging level:
hu_HU: Na&plózási szint

en: Lan&dmarks
hu_HU: &Jelzőpontok

en: Lan&dmarks and regions
hu_HU: &Jelzőpontok és területek

en: Landscape
hu_HU: Fekvő

en: Language Configuration Change
hu_HU: A nyelvi beállítások megváltoztatása

en: Lao Grade 1
hu_HU: Laoszi, rövidítési fokozat 1

en: Latvian grade 1
hu_HU: Lett, rövidítési fokozat 1

en: Left
hu_HU: Bal széle

en: Left aligned
hu_HU: Balra zárt

en: Left click
hu_HU: bal egérkattintás

en: Left mouse button lock
hu_HU: bal egérgomb lenyomva

en: Left mouse button unlock
hu_HU: bal egérgomb felengedve

en: Legacy
hu_HU: Korábbi viselkedés

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
hu_HU: Jelmagyarázat bejegyzés {seriesName} adatsor {seriesIndex} per {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
hu_HU: Jelmagyarázat bejegyzés {legendEntryIndex} per {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
hu_HU: Jelmagyarázat jelölő: {seriesName} adatsor {seriesIndex} per {seriesCount}

en: Level
hu_HU: Szint

en: License Agreement
hu_HU: Licensz Szerződés

en: Lin&ks
hu_HU: &Hivatkozások

en: Line
hu_HU: vonal

en: Line &indentation reporting:
hu_HU: &Behúzások

en: Line &numbers
hu_HU: So&rszámok

en: Line with Markers
hu_HU: Vonal jelölőkkel

en: Linear
hu_HU: lineáris

en: Link has no apparent destination
hu_HU: A hivatkozáshoz nem tartozik URL

en: Lists various types of elements in this document
hu_HU: Listázza a különböző típusú elemeket ebben a dokumentumban.

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
hu_HU: Listázza a különböző típusú elemeket ebben a munkafüzetben.

en: Lithuanian 6 dot
hu_HU: Litván 6 pontos

en: Lithuanian 8 dot
hu_HU: Litván 8 pontos

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
hu_HU: Chromium virtuális puffer használata a dokumentumok betöltéséhez

en: Loading NVDA. Please wait...
hu_HU: Az NVDA betöltése folyamatban, kérem, várjon...

en: Loading document...
hu_HU: Dokumentum betöltése...

en: Lock screen not secure while using NVDA
hu_HU: A zárolási képernyő nem biztonságos az NVDA használatával

en: Locks or unlocks the left mouse button
hu_HU: Bal egérgomb lenyomva tartása vagy felengedése

en: Locks or unlocks the right mouse button
hu_HU: Jobb egérgomb lenyomva tartása vagy felengedése

en: Log
hu_HU: Napló

en: Log fragment copied to clipboard
hu_HU: Naplórészlet a vágólapra másolva.

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
hu_HU: A naplórészlet kezdőpontja megjelölve. nyomja meg még egyszer a vágólapra másoláshoz.

en: Log is unavailable
hu_HU: A napló nem áll rendelkezésre

en: Logarithmic
hu_HU: Logaritmikus

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
hu_HU: Fejlesztőknek hasznos adatokat naplóz a navigátor kurzornál lévő vezérlőelemről, majd megnyitja a naplónézőt, ahol megtekintheti a naplózott adatokat.

en: Luganda literary braille
hu_HU: Lugandai irodalmi braille

en: MDV Lilli
hu_HU: MDV Lilli kijelző

en: Major Gridlines
hu_HU: Fő vezetőrácsok

en: Make screen black (immediate effect)
hu_HU: A képernyő elsötétítése

en: Malay grade 2
hu_HU: Maláj, rövidítési fokozat 2

en: Malayalam grade 1
hu_HU: Malajálam, rövidítési fokozat 1

en: Manipuri grade 1
hu_HU: Manipuri, rövidítési fokozat 1

en: Manual Activation
hu_HU: Kézi aktiválás

en: Manual activate
hu_HU: Kézi aktiválás

en: Manual activation
hu_HU: Kézi aktiválás

en: Manual deactivate
hu_HU: Kézi kikapcsolás

en: Marathi grade 1
hu_HU: marathi, rövidítési fokozat 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
hu_HU: A napló végét jelöli meg a később másolandó naplórészlet kezdőpontjaként. A vágólapra másoláshoz nyomja meg még egyszer.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
hu_HU: A kijelölési kezdőpont beállítása az áttekintő kurzor aktuális pozíciójában.

en: Master Thumbnails
hu_HU: Minta miniatűrök

en: Math interaction not supported.
hu_HU: matematikai áttekintés nem támogatott.

en: Media Clip placeholder
hu_HU: Médiatartalom

en: Message &timeout (sec)
hu_HU: &Üzenet megjelenésének időtartama(másodperc)

en: Minor Gridlines
hu_HU: Segédrácsok

en: Miscellaneous
hu_HU: Egyéb

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
hu_HU: Az osztott hang váltásánál megjelenő lehetőségek

en: Modes available in the Cycle speech mode command
hu_HU: A beszédmódok váltásánál megjelenő lehetőségek

en: Mongolian grade 1
hu_HU: Mongol, rövidítési fokozat 1

en: Mongolian grade 2
hu_HU: Mongol, rövidítési fokozat 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
hu_HU: Az NVDA legtöbb billentyűparancsához szükség van az NVDA gomb nyomvatartására is.
    Alapértelmezés szerint az Insert és a numerikus Insert gombok egyaránt használhatók NVDA gombként.
    De a Caps Lock billentyűt is beállíthatja NVDA gombként.
    Az NVDA+n billentyűparanccsal bárhonnan elérheti az NVDA menüjét.
    Ebben a menüben elérheti az NVDA beállításait és egyéb funkcióit.

en: Mouse
hu_HU: Egér

en: Mouse text unit resolution %s
hu_HU: Egér szövegfeldolgozási egység %s

en: Mouse tracking off
hu_HU: Az egérmutató követése kikapcsolva

en: Mouse tracking on
hu_HU: Az egérmutató követése bekapcsolva

en: Move focus
hu_HU: Aktív elem a navigátorkurzorhoz

en: Move navigator object to mouse
hu_HU: Navigátorkurzor az egérmutatóhoz

en: Move system caret when ro&uting review cursor
hu_HU: Az áttekintőkurzor követése a rendszerkurzorral

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
hu_HU: Az áttekintőkurzor áthelyezése a kijelölési kezdőponthoz

en: Move to focus
hu_HU: Navigátorkurzor az aktív elemhez

en: Move to the next result
hu_HU: a következő kimeneti eredményhez lép

en: Move to the previous result
hu_HU: Az előző kimeneti eredményhez lép

en: Moved above %s
hu_HU: Átheyezve %s fölé

en: Moved above blank paragraph
hu_HU: áthelyezve üres bekezdés fölé

en: Moved below %s
hu_HU: áthelyezve %s alá

en: Moved below blank paragraph
hu_HU: áthelyezve üres bekezdés alá

en: Movement by page not supported
hu_HU: Az oldalankénti navigálás nem támogatott

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
hu_HU: Egy elemblokk (pl. lista vagy táblázat) végére ugrik

en: Moves the braille display to the current focus
hu_HU: A braille kurzor áthelyezése az aktív elemhez.

en: Moves the braille display to the next line
hu_HU: A braille kijelző a következő sort mutatja

en: Moves the braille display to the previous line
hu_HU: A braille kijelző az előző sort mutatja

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
hu_HU: A fókuszt áthelyezi a beágyazott objektumról az azt tartalmazó dokumentumra.

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
hu_HU: Az egérmutató áthelyezése a navigátorkurzornál lévő elemhez

en: Moves the navigator object and focus to the first row
hu_HU: A navigátor kurzort az első sorra állítja, és ez lesz egyben az aktív elem is.

en: Moves the navigator object and focus to the last row
hu_HU: A navigátor kurzort az utolsó sorra állítja, és ez lesz egyben az aktív elem is.

en: Moves the navigator object and focus to the next row
hu_HU: A navigátor kurzort a következő sorra állítja, és ez lesz egyben az aktív elem is.

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
hu_HU: A navigátor kurzort az előző sorra állítja, és ez lesz egyben az aktív elem is.

en: Moves the navigator object to the first column
hu_HU: A navigátor kurzort az első oszlophoz helyezi

en: Moves the navigator object to the first object inside it
hu_HU: A navigátorkurzort az első gyerekelemhez helyezi

en: Moves the navigator object to the last column
hu_HU: A navigátor kurzort az utolsó oszlophoz helyezi

en: Moves the navigator object to the next column
hu_HU: A navigátor kurzort a következő oszlophoz helyezi

en: Moves the navigator object to the next object
hu_HU: A navigátor kurzort a következő elemhez helyezi

en: Moves the navigator object to the object containing it
hu_HU: A navigátorkurzort a szülőelemhez helyezi

en: Moves the navigator object to the previous column
hu_HU: A navigátor kurzort az előző oszlophoz helyezi

en: Moves the navigator object to the previous object
hu_HU: A navigátor kurzort az előző elemhez helyezi

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem utolsó sorához helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem aktuális sorának első karakteréhez helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem aktuális sorának utolsó karakteréhez helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem következő karakteréhez helyezi és bemondja azt.

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem következő sorához helyezi és bemondja azt.

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintőkurzort a navigátorkurzornál lévő elem következő oldalához helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem következő szavához helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintőkurzort a navigátorkurzornál lévő elem előző karakteréhez helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem előző sorához helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintőkurzort a navigátorkurzornál lévő elem előző oldalához helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintőkurzort a navigátorkurzornál lévő elem előző szavához helyezi és bemondja azt

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
hu_HU: Az áttekintő kurzort a navigátor kurzornál lévő elem első sorához helyezi és bemondja azt

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
hu_HU: A következő elérhető szintetizátorbeállításra lép

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
hu_HU: A következő elemre lép síkáttekintés módban

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
hu_HU: Az előző elérhető szintetizátorbeállításra lép

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
hu_HU: Az előző elemre lép síkáttekintés módban

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
hu_HU: Egy elemblokk (pl. lista vagy táblázat) elejéhez lép

en: Moving Average
hu_HU: Mozgó átlag

en: Multi line break
hu_HU: Többsoros

en: N&otes
hu_HU: &Jegyzetek

en: NV Access &web site
hu_HU: NV ACCESS &weboldal

en: NVDA  Usage Data Collection
hu_HU: NVDA használati adatok gyűjtése

en: NVDA &Language (requires restart):
hu_HU: &Nyelv (az NVDA újraindítása szükséges a megváltoztatáshoz):

en: NVDA Braille Viewer
hu_HU: NVDA braille-néző

en: NVDA Development
hu_HU: NVDA fejlesztés

en: NVDA Log Viewer
hu_HU: Az NVDA napló megtekintése

en: NVDA Message
hu_HU: NVDA üzenet

en: NVDA Python Console
hu_HU: NVDA Python Konzol

en: NVDA Settings
hu_HU: Az NVDA beállításai

en: NVDA Speech Viewer
hu_HU: NVDA beszédnéző

en: NVDA Update
hu_HU: NVDA frissítés

en: NVDA add-on package
hu_HU: NVDA bővítmény Csomag

en: NVDA in both channels and applications on the left
hu_HU: NVDA: mindkét csatornán, alkalmazások: bal oldalon

en: NVDA in both channels and applications on the right
hu_HU: NVDA: mindkét csatornán, alkalmazások: jobb oldalon

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
hu_HU: Az NVDA nem tudja megállapítani, hogy a Windows zárolva van-e. Az NVDA ezen példányának futása közben a számítógépe nem lesz biztonságos a Windows zárolt állapotában. A Windows újraindítása orvosolhatja a problémát.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
hu_HU: Az NVDA nem tud törölni, vagy felülírni egy fájlt.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
hu_HU: Az új nyelv alkalmazásához újra kell indítani az NVDA-t

en: NVDA on the left and applications in both channels
hu_HU: NVDA: bal oldalon, alkalmazások: mindkét csatornán

en: NVDA on the left and applications on the right
hu_HU: NVDA: bal oldalon, alkalmazások: jobb oldalon

en: NVDA on the right and applications in both channels
hu_HU: NVDA: jobb oldalon, alkalmazások: mindkét csatornán

en: NVDA on the right and applications on the left
hu_HU: NVDA: jobb oldalon, alkalmazások: bal oldalon

en: NVDA settings
hu_HU: Az NVDA beállításai

en: NVDA started
hu_HU: Az NVDA elindult.

en: NVDA version {version} is available.
hu_HU: Az NVDA {version} verziója elérhető

en: NVDA web site
hu_HU: Honlap

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
hu_HU: Az NVDA felületének nyelve parancssori paraméterrel lett beállítva. A program következő indításakor ismét a beállításokban megadott nyelven fog futni.

en: Native app selection mode disabled
hu_HU: Hagyományos szerkesztési mód letiltva

en: Native app selection mode enabled
hu_HU: Hagyományos kijelölési mód engedélyezve

en: Native input
hu_HU: Alapértelmezett bevitel

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
hu_HU: A hagyományos kijelölési mód nem kapcsolható ki ebben a böngészőmódú dokumentumban

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
hu_HU: A hagyományos kijelölési mód nem támogatott ebben a böngészőmódú dokumentumban

en: Native selection mode unsupported in this document
hu_HU: A hagyományos kijelölési mód nem támogatott ebben a dokumentumban

en: Navigating by sentence not supported in this document
hu_HU: A mondatonkénti navigáció ebben a dokumentumban nem támogatott.

en: Nepali grade 1
hu_HU: Nepáli, rövidítési fokozat 1

en: Never
hu_HU: soha

en: New Profile
hu_HU: Új profil

en: New name:
hu_HU: Új név:

en: Newsgroup:
hu_HU: Hírcsoport:

en: No
hu_HU: Nem

en: No Series defined.
hu_HU: Nincsenek adatsorok

en: No action
hu_HU: Nincs művelet

en: No additional details
hu_HU: Nem találhatók további részletek

en: No braille
hu_HU: Nincs braille kijelző

en: No caret
hu_HU: A kurzor nem található

en: No comment thread on this cell
hu_HU: Nincs megjegyzés ehhez a cellához.

en: No comments
hu_HU: Nincs megjegyzés

en: No containing object
hu_HU: Nincs szülőelem

en: No ducking
hu_HU: Soha

en: No emoji
hu_HU: Nincs emodzsi

en: No focus
hu_HU: nincs aktív elem

en: No formatting information
hu_HU: Nincs formázási információ

en: No help available here.
hu_HU: Az elemhez nem tartozik súgó

en: No location information
hu_HU: Nincs pozícióinformáció

en: No long description
hu_HU: Nincs bővebb leírás

en: No message yet
hu_HU: nincs még üzenet

en: No navigator object
hu_HU: Nincs elem a navigátorkurzornál

en: No new log entry to copy
hu_HU: Nincs másolható naplóbejegyzés

en: No next
hu_HU: Nincs következő elem.

en: No next different style text
hu_HU: Nincs több eltérő stílusú szöveg

en: No next paragraph
hu_HU: Nincs több bekezdés

en: No next review mode
hu_HU: Nincs következő áttekintőmód

en: No next same style text
hu_HU: Nincs több azonos stílusú szöveg

en: No note on this cell
hu_HU: Nincs jegyzet ehhez a cellához.

en: No notes
hu_HU: Nincs jegyzet

en: No objects inside
hu_HU: Nem tartalmaz elemeket

en: No previous
hu_HU: Nincs előző elem.

en: No previous different style text
hu_HU: Nincs előző eltérő stílusú szöveg

en: No previous paragraph
hu_HU: Nincs előző bekezddés

en: No previous review mode
hu_HU: Nincs előző áttekintőmód

en: No previous same style text
hu_HU: Nincs előző azonos stílusú szöveg

en: No progress bar updates
hu_HU: Folyamatjelzők változása: Nincs jelzés

en: No selection
hu_HU: nincs kijelölés

en: No settings
hu_HU: Nincsenek beállítások

en: No shortcut key
hu_HU: Nincs gyorsbillentyű az aktív elemhez.

en: No speech
hu_HU: Csendes üzemmód

en: No start marker set
hu_HU: Nincs megadva kijelölési kezdőpont.

en: No status line found
hu_HU: Az állapotsor nem található.

en: No symbol replacement
hu_HU: Nincs helyettesítőszöveg az írásjelhez

en: No system battery
hu_HU: Nincs akkumulátor.

en: No text to copy
hu_HU: Nincs másolható szöveg

en: No title
hu_HU: Nincs cím

en: No track playing
hu_HU: Nincs lejátszás alatt lévő szám

en: No update available.
hu_HU: Nem érhető el frissítés

en: No user guide found.
hu_HU: nem található felhasználói útmutató

en: No&tes and comments
hu_HU: &Jegyzetek és megjegyzések

en: Normal view
hu_HU: Normál nézet

en: Northern Kurdish grade 0
hu_HU: Észak-kurd, Rövidítési fokozat 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
hu_HU: Norvég 8 pontos számítógépes braille

en: Norwegian grade 0
hu_HU: Norvég, rövidítési fokozat 0

en: Norwegian grade 1
hu_HU: Norvég, rövidítési fokozat 1

en: Norwegian grade 2
hu_HU: Norvég, rövidítési fokozat 2

en: Norwegian grade 3
hu_HU: Norvég, rövidítési fokozat 3

en: Not a link.
hu_HU: Ez nem hivatkozás!

en: Not in a container
hu_HU: Ez a parancs csak elemblokkban használható

en: Not in a table cell
hu_HU: Csak táblázatban használható

en: Not in table
hu_HU: csak táblázatban használható

en: Not math
hu_HU: Ez a parancs csak  matematikai tartalomhoz használható

en: Not on a note
hu_HU: Nincs jegyzet

en: Not supported in this document
hu_HU: Ebben a dokumentumban nem támogatott.

en: Not supported in this document.
hu_HU: Ebben a dokumentumban nem támogatott.

en: Note
hu_HU: Jegyzet

en: Notes Master view
hu_HU: Jegyzetminta nézet

en: Notes page
hu_HU: Jegyzetoldal

en: Nothing
hu_HU: Nincs

en: Notify
hu_HU: Értesítsen

en: Notify for &pending update on startup
hu_HU: Figyelmeztessen függőben lévő frissítésre az induláskor

en: Number format: {0}
hu_HU: Számformátum: {0}

en: Object Presentation
hu_HU: Objektumok megjelenítése

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
hu_HU: Az objektum pozíciója: {left:.1f} százalék a képernyő bal, {top:.1f} a képernyő felső szélétől, a szélessége {width:.1f} százaléka, a magassága {height:.1f} százaléka a képernyőnek

en: Object has no location
hu_HU: az elem helye nem ismert

en: Object navigation
hu_HU: Elemnavigáció

en: Object placeholder
hu_HU: Objektum

en: Object review
hu_HU: Elemáttekintés

en: Off
hu_HU: kikapcsolva

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: A dia alján kívül {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia alján kívül {distance:.3g} pont

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: A dia bal szélén kívül {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia bal szélén kívül {distance:.3g} pont

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: A dia jobb szélén kívül {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia jobb szélén kívül {distance:.3g} pont

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: A dia tetején kívül {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia tetején kívül {distance:.3g} pont

en: Only when scrolling back
hu_HU: Csak visszagörgetéssel

en: Only when tethered automatically
hu_HU: Csak ha automatikus követésre van állítva

en: Open developer scratchpad directory
hu_HU: Fejlesztési könyvtár megnyitása

en: Open-High-Low-Close
hu_HU: Nyit-Max-Min-Zár

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
hu_HU: Megnyitja az NVDA felhasználói beállításainak a mappáját.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
hu_HU: Megnyitja a WX FFF megfigyelési eszközt. Arra használjuk, hogy a grafikus felület komponenseiről több információt tudhassunk meg.

en: Opens the note editing dialog
hu_HU: Jegyzet-szerkesztő megnyitása

en: Options
hu_HU: Beállítások

en: Options:
hu_HU: Beállítások

en: Org Chart placeholder
hu_HU: Szervezeti diagram

en: Organisation:
hu_HU: Szervezet:

en: Oriya grade 1
hu_HU: Oriya, rövidítési fokozat 1

en: Out of table
hu_HU: a táblázat vége

en: Outline view
hu_HU: Vázlatnézet

en: Output pane cleared
hu_HU: A kimenet törölve

en: Package
hu_HU: Programcsomag

en: Page {pageNumber}
hu_HU: {pageNumber} oldal

en: Pages and spacing
hu_HU: Oldalak és sorköz

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
hu_HU: Papenmeier BRAILLEX újabb típusok

en: Papenmeier BRAILLEX older models
hu_HU: Papenmeier BRAILLEX régebbi típusok

en: Pass next key through
hu_HU: A következő billentyűparancs átadva

en: Pattern
hu_HU: Tényleges kifejezés

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
hu_HU: Alapértelmezett művelet végrehajtása a navigátor kurzornál lévő elemen. Pl. megnyomja a gombot.

en: Periodically &refresh recognized content
hu_HU: A felismerés automatikusan ismétlődő frissítése

en: Persian 8 dot computer braille
hu_HU: Perzsa 8 pontos számítógépes braille

en: Persian grade 1
hu_HU: Perzsa, rövidítési fokozat 1

en: Picture placeholder
hu_HU: Kép

en: Pie
hu_HU: kör

en: Pie of Pie
hu_HU: Kör-kör

en: Pivot Chart Drop Zone
hu_HU: Kimutatás diagram áthelyezési terület

en: Pivot Chart Field Button
hu_HU: Kimutatás diagram mező gomb

en: Play a sound for logged e&rrors:
hu_HU: Hangjelzés &naplózási hibánál

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
hu_HU: Hangjelzés &automatikus javaslatok megjelenésekor

en: Play sound for &spelling errors while typing
hu_HU: Hangjelzés &gépelési hibánál

en: Please Donate
hu_HU: Adományozás

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
hu_HU: A Windows OCR használatához kapcsolja ki a képernyőfüggönyt!

en: Please press OK to start the installed copy.
hu_HU: Nyomja meg az OK gombot a telepített verzió elindításához.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
hu_HU: Kérem, adjon meg egy mappát a hordozható verzió számára

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
hu_HU: Kérem adja meg a hordozható verzió célkönyvtárát abszolút elérési útvonallal. Az útvonal tartalmazhat rendszerváltozókat (pl. %temp%, %homepath%, stb.).

en: Please wait
hu_HU: Kérem, várjon

en: Please wait while NVDA is being installed
hu_HU: Kérem, várjon, amíg az NVDA telepítése befejeződik

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
hu_HU: Kérem várjon, amíg az NVDA megkísérli helyreállítani a rendszerkonfigurációt.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
hu_HU: Kérem, várjon, amíg a hordozható verzió elkészül

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
hu_HU: Kérem, várjon, amíg a beállítások másolása tart.

en: Please wait while the add-on is being installed.
hu_HU: Kérem, várjon, amíg a bővítmény feltelepül.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
hu_HU: Kérem, várjon, amíg az NVDA frissül!

en: Plot area
hu_HU: Rajzterület

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
hu_HU: Rajzterület, belső magasság: {plotAreaInsideHeight:.0f}, belső szélesség: {plotAreaInsideWidth:.0f}, fentről belül: {plotAreaInsideTop:.0f}, balról belül: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
hu_HU: Csatlakoztatva

en: Plugins reloaded
hu_HU: Bővítmények újratöltve.

en: Polish 8 dot computer braille
hu_HU: Lengyel 8 pontos számítógépes braille

en: Polish literary braille
hu_HU: Lengyel irodalmi braille

en: Polynomial
hu_HU: Polinomiális

en: Portable Copy Exists
hu_HU: A hordozható verzió már létezik

en: Portable copy creation cancelled.
hu_HU: A hordozható verzió létrehozása megszakítva.

en: Portable directory:
hu_HU: Hordozható verzió könyvtára

en: Portrait
hu_HU: Álló

en: Portuguese 8 dot computer braille
hu_HU: Portugál 8 pontos számítógépes braille

en: Portuguese grade 1
hu_HU: Portugál, rövidítési fokozat 1

en: Portuguese grade 2
hu_HU: Portugál, rövidítési fokozat 2

en: Positioned at {x}, {y}
hu_HU: pozíció: {x}; {y}

en: Power
hu_HU: Hatvány

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
hu_HU: Formázási információk lekérdezése az áttekintőkurzornál lévő szövegről böngészőmódú ablakban megjelenítve

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
hu_HU: Formázási információk lekérdezése a rendszerkurzornál lévő szövegről, böngészőmódú ablakban megjelenítve

en: Preserve
hu_HU: Megtartva

en: Press twice to copy or reset the start marker
hu_HU: nyomja meg kétszer a másoláshoz, vagy változtassa meg a kijelölési kezdőpontot

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
hu_HU: Egyszeri lenyomásra a navigátorkurzornál lévő elem lesz az aktív elem, kétszeri lenyomásra a rendszerkurzor az áttekintőkurzorhoz lép.

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
hu_HU: Egyszeri megnyomásra az utoljára mentett konfigurációs beállításokhoz tér vissza. Háromszori megnyomásra visszaállítja az alapértelmezett beállításokat.

en: Primary Category Axis
hu_HU: Elsődleges kategóriatengely

en: Primary Series Axis
hu_HU: Elsődleges adatsortengely

en: Primary Value Axis
hu_HU: Elsődleges értéktengely

en: Primary footer
hu_HU: elsődleges lábléc

en: Primary header
hu_HU: elsődleges fejléc

en: Print Preview
hu_HU: Nyomtatási nézet

en: Profile
hu_HU: Profil

en: Profile Triggers
hu_HU: Profilfeltételek

en: Profile name:
hu_HU: Profil neve:

en: Progress &bar output:
hu_HU: &Folyamatjelző:

en: Punctuation/symbol &level:
hu_HU: Írás&jelszint:

en: Punjabi grade 1
hu_HU: Pandzsábi, rövidítési fokozat 1

en: Python Console
hu_HU: Python konzol

en: Quits NVDA!
hu_HU: kilép az NVDA programból

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
hu_HU: RGB vörös {rgb.red}, zöld {rgb.green}, kék {rgb.blue}

en: Radar
hu_HU: Sugár

en: Radar Axis Labels
hu_HU: Sugár tengely feliratai

en: Radar with Data Markers
hu_HU: Sugár jelölőkkel

en: Rate boos&t
hu_HU: Sebesség&fokozás

en: Re&move
hu_HU: &eltávolítás

en: Re-&download update
hu_HU: A &frissítés ismételt letöltése

en: Read by &paragraph
hu_HU: B&ekezdésenkénti olvasás

en: Reads all controls in the active window
hu_HU: Felolvassa az aktív ablak minden vezérlőjét.

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
hu_HU: Olvasás az áttekintő kurzor pozíciójától a szöveg végéig, az áttekintő kurzor mozgatásával

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
hu_HU: Olvas a kurzor jelenlegi pozíciójától a szöveg végéig, a kurzor mozgatásával

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
hu_HU: Az oszlop olvasása fentről lefelé, az aktuális cellától az oszlop utolsó cellájáig.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
hu_HU: Bemondja az aktuális alkalmazás állapotsorát és a navigátor kurzort is rá helyezi

en: Reads the current application status bar.
hu_HU: Bemondja az aktuális alkalmazás állapotsorát

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
hu_HU: Bemondja az aktív alkalmazás állapotsorát. Kétszeri megnyomásra betűzi azt. Háromszori megnyomásra az állapotsor szövegét a vágólapra másolja.

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
hu_HU: A teljes oszlop olvasása fentről lefelé, a rendszerkurzor mozgatása nélkül.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
hu_HU: A teljes sor olvasása balról jobbra a rendszerkurzor mozgatása nélkül

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
hu_HU: A sor olvasása balról jobbra, az aktuális cellától a sor utolsó cellájáig.

en: Recognition &language:
hu_HU: &Felismerési nyelv

en: Recognition failed
hu_HU: A felismerés nem sikerült

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
hu_HU: A navigátor kurzornál található elem tartalmának felismerése Windows OCR segítségével

en: Recognizing
hu_HU: Felismerés

en: Refresh	F5
hu_HU: Frissítés	F5

en: Refreshed
hu_HU: Frissítve

en: Refreshes the document content
hu_HU: Frissíti a dokumentum tartalmát

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
hu_HU: UI Automation események és tulajdonságváltozások &regisztrálása

en: Regular &expression
hu_HU: Reg&ex kifejezés

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
hu_HU: Hibás regex a Tényleges kifejezés mezőben: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
hu_HU: Hibás regex a Behelyettesített kifejezés mezőben: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
hu_HU: Regex kifejezés a bekezdésenkénti navigációhoz

en: Reload plugins
hu_HU: A bővítmények újratöltése

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
hu_HU: Újratölti az NVDA szkripteket és bővítményeket az NVDA újraindítása nélkül, mely a fejlesztőknek lehet hasznos

en: Remaining time not available
hu_HU: Nem lehet lekérdezni a hátralévő időt.

en: Remind me &later
hu_HU: &Kérdezzen később

en: Remove all
hu_HU: Minden bejegyzés törlése

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop eltávolítva az oszlopfejlécek közül

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop eltávolítva a sorfejlécek közül

en: Removed {address}    from column headers
hu_HU: {address} eltávolítva az oszlopfejlécek közül

en: Removed {address}    from row headers
hu_HU: {address} törölve a sorfejlécek közül

en: Rename Profile
hu_HU: Profil átnevezése

en: Replacement
hu_HU: Behelyettesített kifejezés

en: Report &notifications
hu_HU: &Értesítések bemondása

en: Report &object when mouse enters it
hu_HU: Az &elemek bemondása az egérmutató mozgásakor

en: Report &tooltips
hu_HU: &Eszköztippek bemondása

en: Report '&Normalized' when navigating by character
hu_HU: Normalizált jelzése karakterenkénti navigáció esetén

en: Report 'has details' for structured annotations
hu_HU: Bővebb leírás jelzése strukturált mellékszövegekhez

en: Report aria-description always
hu_HU: Aria-description bemondása mindig

en: Report backg&round progress bars
hu_HU: A háttérben lévő folyamatjelzők változásának jelzése

en: Report cell borders {mode}
hu_HU: Cellaszegélyek: {mode}

en: Report changes to the &composition string
hu_HU: A beviteli sz&öveg változásainak bemondása

en: Report changes to the &reading string
hu_HU: Az &olvasási szöveg változásainak bemondása

en: Report dynamic &content changes
hu_HU: Frissülő &tartalom felolvasása

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
hu_HU: A kurzor pozíciójánál lévő formázások &változásának jelzése (a visszajelzés késését okozhatja)

en: Report line indentation {mode}
hu_HU: Behúzás: {mode}

en: Report live regions:
hu_HU: Élő régiók jelzése:

en: Report mouse &shape changes
hu_HU: Tájékoztasson az egérmutató &alakjának megváltozásáról

en: Report object &descriptions
hu_HU: Az elem &leírásának bemondása

en: Report object &position information
hu_HU: Az elemen belüli pozíció be&mondása

en: Report object shortcut &keys
hu_HU: Az elemhez tartozó &gyorsbillentyűk bemondása

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
hu_HU: Összegzett leírás bejelentése a rendszerkurzornál található elemről

en: Report table headers {mode}
hu_HU: Fejléc: {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
hu_HU: Hivatkozáshoz tartozó URL bemondása, kétszeri lenyomásra az URL egy szövegnavigációs parancsokkal kezelhető ablakban jelenik meg.

en: Report transparent color values
hu_HU: Átlátszó színek bejelentése

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
hu_HU: Akkumulátor töltöttségi szintjének és becsült hátralévő idejének lekérdezése

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
hu_HU: Formázási információk lekérdezése az áttekintő kurzornál lévő szövegről

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
hu_HU: Formázási információk lekérdezése az áttekintőkurzornál lévő szövegről. Kétszeri lenyomásra ezeket az információkat egy böngészőmódú ablakban jeleníti meg.

en: Reports formatting info for the text under the caret.
hu_HU: Formázási információk lekérdezése a rendszerkurzornál lévő szövegről

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
hu_HU: Formázási információk lekérdezése a rendszerkurzornál lévő szövegről. Kétszeri lenyomásra ezeket az információkat egy böngészőmódú ablakban jeleníti meg.

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
hu_HU: Formázási információk a braille cellánál található szöveghez

en: Reports information about the location of the current navigator object.
hu_HU: Pozícióinformációk lekérdezése a navigátorkurzornál található elemről

en: Reports information about the location of the currently focused object.
hu_HU: Pozícióinformációk lekérdezése az aktív elemről

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
hu_HU: Pozícióinformációk lekérdezése a kurzornál lévő szövegről. Ha nem található kurzor, akkor az aktív elem pozícióját közli.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
hu_HU: Pozícióinformációk lekérdezése az áttekintőkurzornál lévő szövegről. Amennyiben nem található szöveg az áttekintőkurzornál, akkor a navigátorkurzornál található elem pozícióját közli

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
hu_HU: Pozícióinformációk lekérdezése a rendszerkurzornál lévő szövegről vagy objektumról. Kétszeri lenyomásra további részletek is elérhetővé válhatnak.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
hu_HU: Pozícióinformációk lekérdezése az áttekintőkurzornál lévő szövegről vagy objektumról. Kétszeri lenyomásra további részletek is elérhetővé válhatnak.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
hu_HU: Az áttekintőkurzornál lévő karakter bemondása. Kétszeri lenyomásra a karakterleírás, háromszori lenyomásra pedig a karakter decimális és hexadecimális értéke hallható.

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
hu_HU: Felolvassa a kurzor alatti sort. Kétszeri lenyomásra betűzi azt. Háromszori lenyomásra a betűzéshez karakterleírásokat használ.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
hu_HU: Bemondja a navigátor kurzornál lévő elemet. Kétszeri lenyomásra betűzi, háromszori lenyomásra pedig az elem nevét és értékét a vágólapra másolja

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
hu_HU: Bemondja a lejátszás alatt lévő szám eltelt idejét

en: Reports the length of the currently playing track, if any
hu_HU: Bemondja a lejátszás alatt lévő szám hosszát

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
hu_HU: Az áttekintőkurzornál lévő sor bemondása. Kétszeri lenyomásra betűzi a sort, háromszori lenyomásra pedig a betűzéshez karakterleírásokat használ.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
hu_HU: Bejelenti az aktív NVDA beállítási profil nevét.

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
hu_HU: Bemondja az ujja alatt lévő elemet vagy tartalmat, ha az eltér a legutoljára bemondottól

en: Reports the note on the current cell
hu_HU: Felolvassa az aktuális cellához tartozó jegyzetet

en: Reports the note or comment thread on the current cell
hu_HU: Felolvassa az aktuális cellához tartozó jegyzetet és/vagy megjegyzést

en: Reports the object and content directly under your finger
hu_HU: Bemondja közvetlenül az ujja alatt lévő elemet vagy tartalmat

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
hu_HU: Bemondja az aktív elemet. Kétszeri lenyomásra betűzi azt. Háromszori lenyomásra a betűzéshez karakterleírásokat használ.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
hu_HU: Bemondja a lejátszás alatt lévő szám hátralévő idejét

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
hu_HU: Az aktív elemhez tartozó gyorsbillentyű bemondása

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
hu_HU: Az áttekintőkurzornál lévő írásjel bemondása. Kétszeri lenyomásra az NVDA megmutatja az írásjelet és a bemondásához használt helyettesítőszöveget egy böngészőmódú ablakban.

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
hu_HU: Felolvassa a rendszerkurzornál található megjegyzést.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
hu_HU: Bemondja a vágólapon található szöveget. Kétszeri lenyomásra betűzi azt. Háromszori lenyomásra a betűzéshez karakterleírásokat használ.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
hu_HU: Felolvassa az aktív ablak címét. Kétszeri gyors megnyomásra betűzi, háromszori lenyomásra a vágólapra másolja.

en: Reset all settings to default state
hu_HU: Az alapértelmezett beállítások visszaállítása

en: Reset all settings to saved state
hu_HU: Az elmentett beállítások visszaállítása

en: Reset configuration to &factory defaults
hu_HU: A &gyári beállítások visszaállítása

en: Reset gestures
hu_HU: Beviteli parancsok visszaállítása

en: Reset to factory &defaults
hu_HU: &Gyári beállítások visszaállítása

en: Restart
hu_HU: Újraindítás

en: Restart &later
hu_HU: Újraindítás &később

en: Restart &now
hu_HU: &Újraindítás most

en: Restart NVDA
hu_HU: Az NVDA újraindítása

en: Restart with add-ons disabled
hu_HU: Újraindítás letiltott bővítményekkel

en: Restart with debug logging enabled
hu_HU: Újraindítás nyomkövetés naplózási szinttel

en: Restarts NVDA!
hu_HU: Az NVDA újraindítása

en: Restore defaults
hu_HU: Alapértelmezett értékek visszaállítása

en: Result
hu_HU: A felismerés eredménye

en: Review Cursor
hu_HU: Áttekintő kurzor

en: Right
hu_HU: Jobb széle

en: Right aligned
hu_HU: Jobbra zárt

en: Right click
hu_HU: jobb egérkattintás

en: Right mouse button locked
hu_HU: Jobb egérgomb lenyomva

en: Right mouse button unlocked
hu_HU: Jobb egérgomb felengedve

en: Romanian
hu_HU: Román

en: Romanian 6 dot
hu_HU: Román 6 pontos

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
hu_HU: A kurzort a braille cellához helyezi, vagy aktiválja az ott lévő elemet

en: Rows
hu_HU: Sorok

en: Rows and columns
hu_HU: Sorok és oszlopok

en: Run COM Registration Fixing tool...
hu_HU: Rendszerkonfiguráció-helyreállító eszköz futtatása

en: Russian computer braille
hu_HU: Orosz számítógépes braille

en: Russian contracted braille
hu_HU: Orosz rövidírásos braille

en: Russian literary braille
hu_HU: Orosz irodalmi braille

en: Russian literary braille (detailed)
hu_HU: Orosz irodalmi braille részletes

en: Sanskrit grade 1
hu_HU: Szanszkrit, rövidítési fokozat 1

en: Save &as...	Ctrl+S
hu_HU: &Mentés másként...	Ctrl+S

en: Save As
hu_HU: Mentés Másként

en: Saves the current NVDA configuration
hu_HU: Elmenti a jelenlegi beállításokat.

en: Say &cap before capitals
hu_HU: Nagybetűk &szóbeli jelzése

en: Say all
hu_HU: Folyamatos felolvasás

en: Scatter
hu_HU: Pont csak jelölőkkel

en: Scatter with Lines
hu_HU: Pont vonalakkal és jelölőkkel

en: Scatter with Lines and No Data Markers
hu_HU: Pont vonalakkal

en: Scatter with Smoothed Lines
hu_HU: Pont görbített vonalakkal és jelölőkkel

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
hu_HU: Pont görbített vonalakkal

en: Screen Curtain
hu_HU: Képernyőfüggöny

en: Screen curtain disabled
hu_HU: Képernyőfüggöny ki

en: Screen curtain enabled
hu_HU: Képernyőfüggöny be

en: Screen curtain not available
hu_HU: A képernyőfüggöny nem elérhető

en: Screen review
hu_HU: Képernyőáttekintés

en: Scroll down at the mouse position
hu_HU: Lefelé görgetés az egér pozíciójában

en: Scroll left at the mouse position
hu_HU: Balra görgetés az egér pozíciójában

en: Scroll right at the mouse position
hu_HU: Jobbra görgetés az egér pozíciójában

en: Scroll up at the mouse position
hu_HU: Felfelé görgetés az egér pozíciójában

en: Scrolls the braille display back
hu_HU: Visszafelé görgeti a braille kijelzőt

en: Scrolls the braille display forward
hu_HU: Előre görgeti a braille kijelzőt

en: Secondary Category Axis
hu_HU: Másodlagos kategóriatengely

en: Secondary Series Axis
hu_HU: Másodlagos adatsortengely

en: Secondary Value Axis
hu_HU: Másodlagos értéktengely

en: Secure Desktop
hu_HU: Biztonsági képernyő

en: Seika Braille Displays
hu_HU: Seika Braille kijelzők

en: Select Braille Display
hu_HU: Válasszon Braille kijelzőt

en: Select NVDA Modifier Keys
hu_HU: NVDA módosító billentyűk kiválasztása

en: Select Synthesizer
hu_HU: Válasszon beszédszintetizátort

en: Select portable directory
hu_HU: Válassza ki a Hordozható verzió mappáját

en: Select until the end of the current result
hu_HU: Kijelölés a kimeneti eredmény végéig

en: Select until the start of the current result
hu_HU: Kijelölés a kimeneti eredmény elejéig

en: Selective
hu_HU: szelektív

en: Sepedi grade 1
hu_HU: Északi-szoto, rövidítési fokozat 1

en: Sepedi grade 2
hu_HU: Északi-szoto, rövidítési fokozat 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
hu_HU: Szerb cirill rövidítési fokozat 1

en: Serbian grade 1
hu_HU: Szerb, rövidítési fokozat 1

en: Serial: {portName}
hu_HU: Soros: {portName}

en: Series Lines
hu_HU: Adatsor vonalak

en: Series color: {colorName}
hu_HU: Adatsor színe: {colorName}

en: Sesotho grade 1
hu_HU: Déli-szoto, rövidítési fokozat 1

en: Sesotho grade 2
hu_HU: Déli-szoto, rövidítési fokozat 2

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
hu_HU: Oszlopfejléc beállítása. Egyszeri lenyomásra az aktív cella lesz az első oszlopfejléc a táblázat azon régiójában, amely az aktív cella alatt és tőle jobbra található. Kétszeri lenyomásra törlődik a beállítás.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
hu_HU: Sorfejléc beállítása. Egyszeri lenyomásra az aktív cella lesz az első sorfejléc a táblázat azon régiójában, amely az aktív cella alatt és tőle jobbra található. Kétszeri lenyomásra törlődik a beállítás.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber} oszlop. beállítása oszlopfejlécként

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
hu_HU: {rowNumber}. sor és {columnNumber}. oszlop beállítása sorfejlécként

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
hu_HU: Az aktuális beállítás első értékének megadása a szintetizátor beállító körön

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
hu_HU: Az aktuális beállítás utolsó értékének megadása a szintetizátor beállító körön

en: Set {address} as start of column headers
hu_HU: {address} beállítása oszlopfejlécként

en: Set {address} as start of row headers
hu_HU: {address} beállítva sorfejlécnek

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
hu_HU: Egyszeri lenyomásra az aktív cella lesz az első oszlopfejléc a táblázat azon régiójában, amely az aktív cella alatt és tőle jobbra található. Kétszeri lenyomásra törlődik a beállítás.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
hu_HU: Egyszeri lenyomásra az aktív cella lesz az első sorfejléc a táblázat azon régiójában, amely az aktív cella alatt és tőle jobbra található. Kétszeri lenyomásra törlődik a beállítás.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
hu_HU: A navigátorkurzort az aktív elemhez, az áttekintőkurzort pedig a szövegkurzor aktuális pozíciójához helyezi, ha lehetséges.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
hu_HU: A navigátorkurzor áthelyezése az egérmutatónál lévő elemhez és az elem bemondása

en: Setswana grade 1
hu_HU: Csvana, rövidítési fokozat 1

en: Setswana grade 2
hu_HU: Csvana, rövidítési fokozat 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
hu_HU: HID billentyűzet szimuláció nem támogatott

en: Shape
hu_HU: Alakzat

en: Sheet {0}, {1}
hu_HU: {0} munkalap, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
hu_HU: L&ehetőségek mutatása kilépéskor

en: Show indefinitely
hu_HU: Időkorlát nélkül

en: Show messages
hu_HU: üzenetek megjelenítése

en: Show se&lection
hu_HU: Ki&jelölés megjelenítése

en: Shows NVDA's audio settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA hangbeállításait

en: Shows NVDA's braille settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA Braille beállítások párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's browse mode settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA böngészőmód beállításait tartalmazó ablakot

en: Shows NVDA's document formatting settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA dokumentumformázási beállítások párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's general settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA általános beállítások párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's input composition settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA Beviteli mód beállításai párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's keyboard settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA billentyűzet beállítások párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's mouse settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA egér beállítások párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's object presentation settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA objektumok megjelenítési beállításai párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's review cursor settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA Áttekintő kurzor párbeszédablakát.

en: Shows NVDA's speech settings
hu_HU: Megnyitja az NVDA Beszéd beállítások párbeszédablakát.

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
hu_HU: Beállítások mutatása a kijelölt, vagy a kurzor alatti szövegnél

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA profil beállítások párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA Braille kijelző kiválasztó párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA alapértelmezett kivételszótár párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA input gestures dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA Beviteli parancsok párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA menu
hu_HU: Megnyitja az NVDA menüjét.

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA Írásjel-kiejtés párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA beszédszintetizátor-választó párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA Ideiglenes kivételszótár párbeszédablakát.

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
hu_HU: Megnyitja az NVDA Hangkarakter kivételszótár párbeszédablakát.

en: Shows the long description at this position if one is found.
hu_HU: Megmutatja a bővebb leírást, ha létezik a jelenlegi pozíciónál.

en: Simple review mode off
hu_HU: Egyszerű áttekintőmód kikapcsolva

en: Simple review mode on
hu_HU: Egyszerű áttekintőmód bekapcsolva

en: Single letter navigation off
hu_HU: Egykarakteres navigáció kikapcsolva

en: Single letter navigation on
hu_HU: Egykarakteres navigáció bekapcsolva

en: Single line break
hu_HU: Egysoros

en: Single line spacing
hu_HU: szimpla sorköz

en: Sleep mode off
hu_HU: Alvó mód kikapcsolva

en: Sleep mode on
hu_HU: Alvó mód bekapcsolva

en: Slice color: {colorName}
hu_HU: A Szelet színe: {colorName}

en: Slide Master view
hu_HU: Diaminta nézet

en: Slide Number placeholder
hu_HU: Diaszám

en: Slide Show - complete
hu_HU: A vetítés - befejeződött

en: Slide Sorter view
hu_HU: Diarendező nézet

en: Slide show - {slideName}
hu_HU: Vetítés - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
hu_HU: Vetítés jegyzetek - {slideName}

en: Slide view
hu_HU: Dianézet

en: Slide {slideNumber}
hu_HU: {slideNumber}. dia

en: Slovak grade 1
hu_HU: Szlovák, rövidítési fokozat 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
hu_HU: Szlovén 8 pontos számítógépes braille

en: Slovenian grade 1
hu_HU: Szlovén, rövidítési fokozat 1

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
hu_HU: Néhány műveletet nem sikerült végrehajtani a bővítményekkel. További részletekért nézze meg a naplófájlt.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
hu_HU: Az osztott hang beállítása nem lehetséges, kérem engedélyezze a WASAPI használatát az NVDA haladó beállításai között.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
hu_HU: NVDA: mindkét csatornán, alkalmazások: mindkét csatornán

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
hu_HU: Osztott hang letiltva

en: Southern Vietnamese grade 1
hu_HU: Dél-Vietnami, rövidítési fokozat 1

en: Spanish 8 dot computer braille
hu_HU: Spanyol 8 pontos számítógépes braille

en: Spanish for Greek text
hu_HU: Spanyol görög szövegekhez

en: Spanish grade 1
hu_HU: Spanyol, rövidítési fokozat 1

en: Spanish grade 2
hu_HU: Spanyol, rövidítési fokozat 2

en: Speak
hu_HU: Beszéd

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
hu_HU: Jelszavak bemondása a továbbfejlesztettterminál programokban. (Javíthatja a felhasználói élményt)

en: Speak and beep
hu_HU: Beszéd és hangjelzés

en: Speak c&ommand keys
hu_HU: &Parancsbillentyűk bemondása

en: Speak new text in Windows Terminal via:
hu_HU: Új szövegek bemondása a Windows Terminálban:

en: Speak progress bar updates
hu_HU: Folyamatjelzők változása: Beszéd

en: Speak typed &characters
hu_HU: &Karakterek bemondása íráskor

en: Speak typed &words
hu_HU: &Szavak bemondása íráskor

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
hu_HU: Bemondja az aktív alkalmazás és a betöltött szkript nevét.

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
hu_HU: Az áttekintőkurzornál lévő szó bemondása. Kétszeri lenyomásra betűzi a szót, háromszori lenyomásra pedig a betűzéshez karakterleírásokat használ.

en: Speech
hu_HU: Beszéd

en: Speech &dictionaries
hu_HU: &Kivételszótárak

en: Speech &interrupt for typed characters
hu_HU: Beszéd &megszakítása íráskor

en: Speech Unicode normalization default ({default})
hu_HU: Beszéd Unicode normalizáció alapértelmezetten ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
hu_HU: Beszéd Unicode normalizáció {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
hu_HU: Beszéd m&egszakítása az enterrel

en: Speech mode {mode}
hu_HU: Beszédmód: {mode}

en: Spelling e&rrors
hu_HU: Helyesírási hi&bák

en: Spells the current application status bar.
hu_HU: Betűzi az aktuális alkalmazás állapotsorát

en: St&art NVDA after I sign in
hu_HU: Az NVDA elindítása bejelentkezés után

en: St&yle
hu_HU: St&ílus

en: Stacked Area
hu_HU: Halmozott terület

en: Stacked Bar
hu_HU: Halmozott sáv

en: Stacked Column
hu_HU: Halmozott oszlop

en: Stacked Cone Bar
hu_HU: Halmozott vízszintes kúp

en: Stacked Cone Column
hu_HU: Halmozott kúp

en: Stacked Cylinder Bar
hu_HU: Halmozott vízszintes henger

en: Stacked Line
hu_HU: Halmozott vonal

en: Stacked Line with Markers
hu_HU: Halmozott vonal jelölőkkel

en: Stacked Pyramid Bar
hu_HU: halmozott vízszintes piramis

en: Stacked Pyramid Column
hu_HU: Halmozott piramis

en: Standard HID Braille Display
hu_HU: Standard HID Braille kijelző

en: Start marked
hu_HU: A kijelölési kezdőpont beállítva

en: Strikethrough off
hu_HU: Áthúzott ki

en: Strikethrough on
hu_HU: Áthúzott be

en: Styles
hu_HU: Stílus

en: Su&perscripts and subscripts
hu_HU: Felső és alsó &index

en: Subject:
hu_HU: Tárgy:

en: Subscript
hu_HU: alsó index

en: Subtitle placeholder
hu_HU: Alcím

en: Success
hu_HU: Sikeres

en: Successfully copied NVDA user settings
hu_HU: Az NVDA beállítások sikeresen másolva

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
hu_HU: A hordozható verzió sikeresen elkészült az alábbi helyen: {dir}

en: Successfully installed NVDA.
hu_HU: Az NVDA sikeresen telepítve.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
hu_HU: Az NVDA sikeresen frissült.

en: Suggestions
hu_HU: Javaslatok

en: Superscript
hu_HU: felső index

en: Surface (Top View wireframe)
hu_HU: Drótváz

en: Surface (Top View)
hu_HU: Körvonal

en: Swahili (Kenya) Grade 2
hu_HU: Szuahéli (Kenya) rövidítési fokozat 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
hu_HU: Szuahéli (Kenya) rövidítési fokozat 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
hu_HU: Szuahéli (Kenya) rövidítési fokozat 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
hu_HU: Szuahéli (Kenya) rövidítési fokozat 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
hu_HU: Szuahéli (Kenya) rövidítési fokozat 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
hu_HU: Szuahéli (Kenya) rövidítési fokozat 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
hu_HU: Svéd 8 pontos számítógépes braille

en: Swedish contracted braille
hu_HU: Svéd rövidítési fokozat 2

en: Swedish partially contracted braille
hu_HU: Svéd részben rövidírásos Braille

en: Swedish uncontracted braille
hu_HU: Svéd rövidítési fokozat 1

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
hu_HU: A következő áttekintőmódra vált (pl. elem, dokumentum vagy képernyő), az áttekintő kurzort pedig a navigátor kurzorhoz helyezi

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
hu_HU: Az előző áttekintőmódra vált (pl. elem, dokumentum vagy képernyő), az áttekintő kurzort pedig a navigátor kurzorhoz helyezi

en: Symbol
hu_HU: Írásjel

en: Symbol "%s" is already present.
hu_HU: A(z) "%s" írásjel már létezik.

en: Symbol Pronunciation (%s)
hu_HU: Írásjelkiejtés  (%s)

en: Symbol level %s
hu_HU: Írásjelszint: %s

en: Synthesizer
hu_HU: Szintetizátor

en: Synthesizer Error
hu_HU: Beszédszintetizátor hiba

en: Syriac grade 1
hu_HU: Szír, rövidítési fokozat 1

en: System caret
hu_HU: Rendszerkurzor

en: System focus
hu_HU: Rendszerfókusz

en: System status
hu_HU: Rendszerstátusz

en: Table description
hu_HU: Táblázat leírása

en: Table information
hu_HU: Táblázat

en: Table placeholder
hu_HU: Táblázat

en: Tamil grade 1
hu_HU: Tamil, rövidítési fokozat 1

en: Taskbar
hu_HU: tálca

en: Tatar grade 1
hu_HU: Tatár, rövidítési fokozat 1

en: Telugu grade 1
hu_HU: Telugu, rövidítési fokozat 1

en: Temporarily d&isable all triggers
hu_HU: Az összes feltétel ideiglenes kikapcsolása

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
hu_HU: ideiglenes képernyőfüggöny, csak a következő újraindításig aktív

en: Temporary dictionary
hu_HU: ideiglenes kivételszótár

en: Terminal programs
hu_HU: Parancssori programok

en: Tether B&raille:
hu_HU: A Braille követi

en: Text &unit resolution:
hu_HU: Szövegfeldolgozási &egység:

en: Text frame
hu_HU: szövegkeret

en: Text placeholder
hu_HU: Szöveg

en: Text review
hu_HU: szövegáttekintés

en: Thai 6 dot
hu_HU: Thai 6 pontos

en: Thai 8 dot computer braille
hu_HU: Thai 8 pontos számítógépes braille

en: That profile already exists. Please choose a different name.
hu_HU: Ezen a néven már létezik profil, kérem, válasszon másik megnevezést.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
hu_HU: A Rendszerkonfiguráció-helyreállító eszköz végzett. A változtatások életbe léptetéséhez újra kell indítani a számítógépet!

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
hu_HU[0]: A vágólap nagy mennyiségű, %s karakterből álló szöveget tartalmaz.
hu_HU[1]: A vágólap nagy mennyiségű, %s karakterből álló szöveget tartalmaz.

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
hu_HU[0]: Az alábbi bővítményt nem sikerült telepíteni: {}.
hu_HU[1]: Az alábbi bővítményeket nem sikerült telepíteni: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
hu_HU[0]: Az alábbi bővítményt nem sikerült eltávolítani: {}.
hu_HU[1]: Az alábbi bővítményeket nem sikerült eltávolítani: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
hu_HU[0]: Az alábbi bővítmény frissítése nem sikerült: {}.
hu_HU[1]: Az alábbi bővítmények frissítése nem sikerült: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
hu_HU: A következő bővítmények rendellenesen viselkednek ezzel a verzióval {}. 
    Ezek a bővítmények nem engedélyezhetők. Kérem, forduljon segítségért a bővítmény forgalmazójához.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
hu_HU: Az alábbi parancssori paramétereket az NVDA nem tudja értelmezni: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
hu_HU: Az alábbi opciókkal a formázási információk jelzését szabályozhatja

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
hu_HU: Az alábbi beállítások haladó felhasználók számára készültek, megváltoztatásuk az NVDA hibás működését eredményezheti. Csak akkor változtassa meg őket, ha biztosan tudja, hogy mit csinál, vagy ha az NVDA fejlesztőinek pontos útmutatása szerint jár el.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
hu_HU: A telepítő nem képes felülírni, vagy törölni egy fájlt. Lehet, hogy az NVDA egy másik példánya is fut.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
hu_HU: Az NVDA telepítése nem sikerült. Kérem, tekintse meg a hiba részleteit az NVDA naplónézőben.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
hu_HU: Az NVDA alapértelmezett telepítési helye megváltozott, így a következő helyre fog települni: {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
hu_HU: A következő billentyűparancsot az NVDA figyelmen kívül hagyja, és átadja a parancsot az aktív alkalmazásnak.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
hu_HU: Az alábbi profil véglegesen törölve lesz, a művelet nem vonható vissza. {}

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
hu_HU: A beállítás nem elérhető ezen a rendszeren.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
hu_HU: A megadott mappa "{portableDirectory}" nem üres. Amennyiben folytatja, a mappa eredeti tartalma teljesen törlődik és felül lesz írva. Mindenképpen szeretné végrehajtani a műveletet?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
hu_HU[0]: %d adatsor található ezen a grafikonon.
hu_HU[1]: %d adatsor található ezen a grafikonon.

en: There is no text on the clipboard
hu_HU: Nincs szöveg a vágólapon.

en: This change requires administrator privileges.
hu_HU: Ehhez a változtatáshoz rendszergazdai jog szükséges.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
hu_HU: Ez a funkció  ({title}) nem érhető el a biztonsági képernyőn.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
hu_HU: Ez a funkció nem érhető el a biztonsági képernyőn.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
hu_HU: Ez a feltétel már egy másik profilhoz van rendelve. Ha folytatja, a feltétel az előző profilból törlődik, és csak a mostani használatakor lép életbe.
    Biztosan folytatja?

en: Thumbnails
hu_HU: Miniatűrök

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
hu_HU: A hangeszköz ébren tartásának ideje a beszéd befejezése után (másodpercben)

en: Title Master view
hu_HU: Címminta nézet

en: Title placeholder
hu_HU: Cím

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
hu_HU: A hordozható verzió elkészítéséhez adja meg a célkönyvtárat és egyébb beállításokat, majd nyomja meg a Folytatás gombot

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
hu_HU: Ahhoz, hogy szerkeszthesse ezt a profilt, kézzel aktiválnia kell azt. Miután befejezte, ki kell kapcsolnia az alapértelmezett működés visszaállításához.
    Szeretné most bekapcsolni?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
hu_HU: Az NVDA merevlemezre való telepítéséhez nyomja meg a folytatás gombot

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
hu_HU: Az Albatros használatához a kijelző belső menüjében állítsa az állapotcellák számát maximumra.

en: To:
hu_HU: Címzett:

en: Toggle HID keyboard simulation
hu_HU: HID billentyűzet szimuláció engedélyezése vagy letiltása

en: Toggle braille input
hu_HU: Braille bemenet engedélyezése és letiltása

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
hu_HU: Váltás az áttekintő kurzor és a kurzor követése között egy braille kijelző használatakor

en: Toggle the braille cursor on and off
hu_HU: Braille kurzor be- és kikapcsolása.

en: Toggle the way context information is presented in braille
hu_HU: Beállítja az információk megjelenését az aktív elemről

en: Toggles HID keyboard simulation
hu_HU: HID billentyűzet szimuláció engedélyezése vagy letiltása

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
hu_HU: Folyamatjelzők változásának jelzési módjai közt váltogat: hangjelzés, Beszéd, hangjelzés és beszéd, ill. nincs jelzés.

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
hu_HU: Böngészőmód és fókuszmód közti váltás. Fókuszmódban a leütött billentyűket az aktív alkalmazás fogadja, lehetővé téve egy vezérlőelem közvetlen használatát. Böngészőmódban a leütött billentyűket az NVDA kezeli, lehetővé téve az oldalon való navigálást, és a gyorsbillentyűk használatát.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
hu_HU: Vált a beszélő jegyzetei és az aktuális dia tartalma között. A képernyő tartalma nem változik, de a felhasználó felolvastathatja az NVDA-val.

en: Toggles braille mode
hu_HU: Braillemód beállítása

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
hu_HU: Átmenetileg kikapcsolja a beállítási profilok feltételeit. Az NVDA újraindítása után mindenképpen megszűnik a kikapcsolt állapot, a feltételek ismét érvénybe lépnek.

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
hu_HU: Egér szövegfeldolgozási egységének beállítása. Meghatározza, hogy az egér mozgása közben az NVDA mennyi szöveget olvas. Lehetőségek: karakter, szó, sor vagy bekezdés

en: Toggles native selection mode on and off
hu_HU: Hagyományos kijelölési mód beállítása

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
hu_HU: Automatikus rendszerfókusz az aktiválható elemekre be és kikapcsolása. Bekapcsolt állapotban a rendszerkurzor követi a böngészőmód kurzorát amikor böngészőmódban egy aktiválható elemre navigálunk.

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
hu_HU: Késleltetett betűzés a kurzor mozgásakor beállítása

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
hu_HU: Képernyő-elrendezés megtartása be és kikapcsolása. Böngészőmódban megtekintett dokumentumok esetén.

en: Toggles on and off reporting if clickable
hu_HU: Kattintható állapot jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
hu_HU: Üres sorok figyelmen kívül hagyása a behúzás bejelentésénél be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
hu_HU: Rétegződő táblázatok jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
hu_HU: Aktív elem követése a navigátor kurzorral be és kikapcsolása.

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
hu_HU: Rendszerkurzor követése az áttekintő kurzorral be és kikapcsolása.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
hu_HU: CLDR karakterek, mint például emodzsik bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of articles
hu_HU: Cikkek bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
hu_HU: Idézetblokkok jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of colors
hu_HU: Színek bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of comments
hu_HU: Megjegyzések jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
hu_HU: Frissülő tartalom felolvasásának be és kikapcsolása. Parancssorban, chat ablakban vagy online szöveges közvetítésnél lehet hasznos.

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
hu_HU: Hangsúlyozott szöveg jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
hu_HU: Alakzatok és feliratok bemondásának be- és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
hu_HU: Betűtípus paraméterek bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of font changes
hu_HU: Betűtípus bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
hu_HU: Betűméret bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of frames
hu_HU: Keretek jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of graphics
hu_HU: Ábrák bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of groupings
hu_HU: Elemcsoportok bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of headings
hu_HU: Címsorok jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
hu_HU: Kiemelt szöveg bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
hu_HU: Jelzőpontok jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
hu_HU: Sorszámok bemondásának  be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
hu_HU: Sorköz jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of links
hu_HU: Hivatkozások jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of lists
hu_HU: Listák jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of pages
hu_HU: Oldalszámok bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
hu_HU: Bekezdés igazítás bemondásának  be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of revisions
hu_HU: Szerkesztői változások jelzésének  be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
hu_HU: Helyesírási hibák jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of style changes
hu_HU: Stílus bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
hu_HU: Felső és alsó index jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
hu_HU: Cellakoordináták jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of tables
hu_HU: Táblázatok jelzésének be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
hu_HU: Igazítás bemondásának  be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
hu_HU: Beírt karakterek bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
hu_HU: Parancsbillentyűk bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles on and off the speaking of typed words
hu_HU: Beírt szavak bemondásának be és kikapcsolása

en: Toggles simple review mode on and off
hu_HU: Egyszerű áttekintőmód be- és kikapcsolása.

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
hu_HU: Egykarakteres navigáció be és kikapcsolása. Bekapcsolt állapotban böngészőmódban mozoghat a webes dokumentum egyes elemein, kikapcsolva a navigációs billentyűket is az aktív alkalmazás kezeli.

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
hu_HU: Alvó mód be és kikapcsolása az aktív alkalmazásban

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
hu_HU: Braille-néző be és kikapcsolása. Használatával egy lebegő ablakban megjelenik az NVDA Braille kimenete és a Braille karakterekkel egyenértékű szöveg.

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
hu_HU: Beszédnéző be és kikapcsolása. Használatával egy lebegő ablakban megjelenik az a szöveg, amit az NVDA kimond.

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
hu_HU: Egérmutató követésének be és kikapcsolása. Bekapcsolt állapotban az NVDA bemondja az egérmutatónál lévő tartalmakat.

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
hu_HU: Képernyőfüggöny be- és kikapcsolása. A képernyőfüggöny elsötétíti a képernyőt, ezáltal elrejti a tartalmát. Egyszeri lenyomásra a képernyőfüggöny az NVDA újraindításáig lesz aktív. Kétszeri lenyomásra addig lesz aktív, amíg ki nem kapcsoljuk.

en: Toggles the support of touch interaction
hu_HU: Érintőmód be és kikapcsolása

en: Top
hu_HU: Eleje

en: Total time not available
hu_HU: Nem lehet lekérdezni a teljes időtartamot

en: Touch Interaction
hu_HU: Érintőmód

en: Touch interaction disabled
hu_HU: Érintőmód kikapcsolva

en: Touch interaction enabled
hu_HU: Érintőmód bekapcsolva

en: Touch interaction not supported
hu_HU: Az érintőmód nem támogatott

en: Touch screen
hu_HU: Érintőképernyő

en: Translates any braille input
hu_HU: Braille bemenet lefordítása

en: Translates any braille input and presses the enter key
hu_HU: Braille bemenet lefordítása és az enter leütése

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
hu_HU: Dokumentáció megnyitása a kijelölt automatikus kiegészítés elemhez.

en: Triggers
hu_HU: Feltételek

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
hu_HU: Karakterek és írásjelek feldolgozása az aktív hangkarakter nyelvén

en: Tshivenda grade 1
hu_HU: Venda, rövidítési fokozat 1

en: Tshivenda grade 2
hu_HU: Venda, rövidítési fokozat 2

en: Turkish grade 1
hu_HU: Török, rövidítési fokozat 1

en: Turkish grade 2
hu_HU: Török rövidítési fokozat 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
hu_HU: Bevitelsúgó be és kikapcsolása. Bekapcsolt állapotban megtudhatja, hogy milyen szkript van hozzárendelve egy adott beviteli eszköz (pl. billentyűzet) gombjaihoz.

en: Type
hu_HU: Típus

en: Type exit() to exit the console
hu_HU: Írja be az exit () parancsot a konzol bezárásához.

en: Type help(object) to get help about object.
hu_HU: Írja be a help (objektum) parancsot, hogy segítséget kapjon az objektumról.

en: Type the text you wish to find
hu_HU: Írja be a keresendő szöveget.

en: Type:
hu_HU: Típus:

en: UIA notifications
hu_HU: UIA értesítések

en: UIA when available
hu_HU: UIA, ha elérhető

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
hu_HU: egyszínű

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
hu_HU: Lineáris színátmenet

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
hu_HU: nincs

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
hu_HU: mintázat

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
hu_HU: kép

en: Ugaritic grade 1
hu_HU: Ugariti, rövidítési fokozat 1

en: Ukrainian computer braille
hu_HU: Ukrán, számítógépes Braille

en: Ukrainian grade 1
hu_HU: Ukrán, rövidítési fokozat 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
hu_HU: Ukrán irodalmi braille (részletes)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
hu_HU: A felhasználói felületet nem lehet a vizuális segéd számára beállítani, ezért nem lehet azt bekapcsolni

en: Unable to copy
hu_HU: Nem lehet másolni

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
hu_HU: A fájl másolása sikertelen. Lehet, hogy egy másik folyamat használja épp, vagy nincs elég hely azon a meghajtón, ahova másolni szeretné.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
hu_HU: Az állapotsor tartalmát nem lehet a vágólapra másolni.

en: Unable to display browseable message
hu_HU: Nem lehet böngészhető üzenetet megjeleníteni.

en: Unable to mark log position
hu_HU: Nem lehet megjelölni a naplórészlet kezdőpontját.

en: Unable to postpone update.
hu_HU: Nem lehet telepíteni a függőben lévő frissítést

en: Underline off
hu_HU: aláhúzás ki

en: Underline on
hu_HU: aláhúzás be

en: Unicode normali&zation
hu_HU: Unicode &normalizáció

en: Unified English Braille Code grade 1
hu_HU: Egységesített angol braille kód, rövidítési fokozat 1

en: Unified English Braille Code grade 2
hu_HU: Egységesített angol braille kód, rövidítési fokozat 2

en: Uninstall NVDA
hu_HU: Az NVDA eltávolítása

en: Unknown braille display
hu_HU: Ismeretlen braille kijelző

en: Unknown color
hu_HU: ismeretlen szín

en: Unknown command line parameters
hu_HU: Ismeretlen parancssori paraméterek

en: Unknown power status
hu_HU: Az akkumulátor állapota ismeretlen

en: Unlabeled
hu_HU: Címkézetlen

en: Unplugged
hu_HU: Nincs csatlakoztatva

en: Unsupported input
hu_HU: Nem támogatott beviteli mód

en: Untitled chart
hu_HU: Névtelen diagram

en: Up Bars
hu_HU: Felső sávok

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
hu_HU: Az NVDA frissített, {version} verziójának letöltése befejeződött , és készen áll a telepítésre.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
hu_HU: Az NVDA frissített, {version} verziója készen áll a telepítésre.

en: Updating NVDA
hu_HU: Az NVDA frissítése

en: Urdu grade 1
hu_HU: Urdu, rövidítési fokozat 1

en: Urdu grade 2
hu_HU: Urdu, rövidítési fokozat 2

en: Use &screen layout (when supported)
hu_HU: K&épernyő-elrendezés használata (ha támogatott)

en: Use &spelling functionality if supported
hu_HU: &Betűzés használata, ha támogatott

en: Use NVDA during sign-in
hu_HU: Az NVDA elindítása bejelentkezéskor

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
hu_HU: A&z NVDA elindítása a Windows bejelentkező képernyő használatakor (rendszergazdai jog szükséges)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
hu_HU: UI Automation használata a Microsoft &Excel dokumentumvezérlőihez, ha lehetséges.

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
hu_HU: WASAPI használata a hangkimenethez

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
hu_HU: Az a&ktuális beállítások használata a bejelentkező és egyéb biztonsági képernyőkön (rendszergazdai jog szükséges)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
hu_HU: Kiemelt eseményfeldolgozás használata (Újraindítás szükséges)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
hu_HU: Használja a továbbfejlesztett beírt karakterek bemondását a hagyományos Windows konzolban, ha elérhető

en: Use screen layout off
hu_HU: a képernyő-elrendezés használata kikapcsolva

en: Use screen layout on
hu_HU: a képernyő-elrendezés használata kikapcsolva

en: Use this profile for:
hu_HU: Használja ezt a profilt ehhez:

en: Use timeout
hu_HU: Korlátozott ideig

en: User Guide
hu_HU: Felhasználói útmutató

en: User default
hu_HU: alapértelmezett nyelv

en: Uzbek grade 1
hu_HU: Üzbég, rövidítési fokozat 1

en: V&ariant
hu_HU: vá&ltozat

en: V&olume
hu_HU: &hangerő

en: Version
hu_HU: verzió

en: Vertical Object placeholder
hu_HU: Függőleges objektum

en: Vertical Text placeholder
hu_HU: Függőleges szöveg

en: Vertical Title placeholder
hu_HU: Függőleges cím

en: Vietnamese grade 0
hu_HU: Vietnami, rövidítési fokozat 0

en: Vietnamese grade 1
hu_HU: Vietnami, rövidítési fokozat 1

en: Vietnamese grade 2
hu_HU: Vietnami, rövidítési fokozat 2

en: View &log
hu_HU: &Naplónéző

en: Virtual Buffers
hu_HU: Virtuális pufferek

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: NVDA+Shift billentyűkombináció emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: NVDA gomb emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Alt+Shift billentyűkombináció emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Alt gomb emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Ctrl+Alt billentyűkombináció emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Ctrl+Shift billentyűkombináció emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Ctrl gomb emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Ctrl+Alt+Shift billentyűkombináció emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Bal oldali Windows gomb+Shift billentyűkombináció emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Bal oldali Windows gomb emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
hu_HU: Shift gomb emulálása billentyűparancshoz Braille bevitel során.

en: Vision
hu_HU: Vizuális

en: Vision Enhancement Provider Error
hu_HU: Probléma a vizuális segéddel

en: Visual Highlight
hu_HU: Fókuszkiemelő

en: Voice
hu_HU: Beszéd

en: Voice dictionary (%s)
hu_HU: Hangkarakter kivételszótár (%s)

en: Volume of NVDA sounds
hu_HU: Az NVDA hangjelzéseinek hangereje

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
hu_HU: Az NVDA hangjelzéseinek hangereje követi a beszéd hangerejét

en: Volume-High-Low-Close
hu_HU: Mennyiség-Max-Min-Zár

en: Volume-Open-High-Low-Close
hu_HU: Mennyiség-Nyit-Max-Min-Zár

en: Waiting for Outlook...
hu_HU: Várakozás az Outlook-ra...

en: Waiting for Powerpoint...
hu_HU: Várakozás a Powerpoint-ra...

en: Walls
hu_HU: Falak

en: Warning
hu_HU: Figyelmesztetés

en: Warning!
hu_HU: Figyelmesztetés!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
hu_HU: Figyelem! Az osztott hang hangerejét nem lehet beállítani mert az egyik folyamat vagy mono vagy kettőnél több hangcsatornán szól

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
hu_HU: Az NVDA jobbá tételéhez az ön segítségére is szükségünk van.
    A projekt főként adományokra és támogatásokra épül. Adományával az NVDA teljes munkaidőben történő folyamatos fejlesztését támogatja.
    Ha akár csak kétezer forint gyűlik össze letöltésenként, a projekt minden költsége fedezhető.
    Minden adományt az NV Access kap meg, mely az NVDA-t fejlesztő non-profit alapítvány.
    Köszönjük támogatását!

en: We&lcome dialog...
hu_HU: Ü&dvözlőképernyő

en: Welcome to NVDA
hu_HU: Üdvözli az NVDA

en: Welcome to NVDA!
hu_HU: Üdvözli az NVDA

en: Welsh grade 1
hu_HU: Valesi, rövidítési fokozat 1

en: Welsh grade 2
hu_HU: Valesi, rövidítési fokozat 2

en: What would you like to &do?
hu_HU: Mit szeretne &tenni?

en: What's &new
hu_HU: ú&jdonságok

en: What's new
hu_HU: Újdonságok

en: Whole &word
hu_HU: Teljes &szó

en: Windows C&onsole support:
hu_HU: Windows &konzol támogatása

en: Windows OCR not available
hu_HU: A Windows OCR nem elérhető

en: Windows OneCore voices
hu_HU: Windows OneCore hangok

en: Write the current configuration to nvda.ini
hu_HU: A beállítások elmentése az nvda.ini fájlba

en: X Error Bars
hu_HU: X hibasávok

en: Xhosa grade 1
hu_HU: Xhosza, rövidítési fokozat 1

en: Xhosa grade 2
hu_HU: Xhosza rövidítési fokozat 2

en: Y Error Bars
hu_HU: Y hibasávok

en: Yakut grade 1
hu_HU: Jakut, rövidítési fokozat 1

en: Yes
hu_HU: Igen

en: Yiddish grade 1
hu_HU: Jiddis, rövidítési fokozat 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
hu_HU: Arra készül, hogy telepítse {summary} kiegészítő {newVersion} verzióját. Ez a bővítmény már telepítve van. Biztosan folytatja?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
hu_HU: Ön a Rendszerkonfiguráció-helyreállító eszköz futtatására készül. Ez az eszköz az NVDA rendszerkonfigurációs paramétereinek helyreállításával megkísérli kijavítani az olyan problémákat, melyek megakadályozzák az NVDA programot abban, hogy bizonyos tartalmakhoz pl. firefox, vagy Internet Explorer dokumentumokhoz hozzáférjen. A rendszerbeállítások módosításához rendszergazdai jogok szükségesek. Biztosan folytatja?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
hu_HU: Figyelem! Az NVDA régebbi verzióját telepítené, mint ami a számítógépen van! Ha tényleg ezt szeretné, zárja be ezt az ablakot, távolítsa el az NVDA jelenlegi példányát, mielőtt a korábbi változatot telepítené!

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
hu_HU: Nem választotta ki a Beszéd opciót az üzemmódok közül. Ez azzal jár, hogy nem fog szöveges visszajelzést kapni az NVDA-tól. Biztosan folytatja?

en: You must choose a name for this profile.
hu_HU: El kell nevezni a profilt.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
hu_HU: Az NVDA parancsfájl hibát tartalmaz.
    A hibáról részletesen olvashat a naplófájlban.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
hu_HU: Az NVDA parancsfájl hibát tartalmaz.
    A hibáról részletesen olvashat a naplófájlban.

en: Zulu grade 1
hu_HU: Zulu, rövidítési fokozat 1

en: Zulu grade 2
hu_HU: Zulu, rövidítési fokozat 2

[ctx: action]
en: Back
hu_HU: Akciógomb: Vissza vagy Előző

[ctx: action]
en: Beginning
hu_HU: Akciógomb: Elejére

[ctx: action]
en: Document
hu_HU: Akciógomb: Dokumentum

[ctx: action]
en: End
hu_HU: Akciógomb: Végére

[ctx: action]
en: Help
hu_HU: Akciógomb: Súgó

[ctx: action]
en: Home
hu_HU: Akciógomb: Kezdő dia

[ctx: action]
en: Information
hu_HU: Akciógomb: Információ

[ctx: action]
en: Movie
hu_HU: Akciógomb: Mozi

[ctx: action]
en: Next
hu_HU: Akciógomb: Tovább vagy Következő

[ctx: action]
en: Sound
hu_HU: Akciógomb: Hang

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
hu_HU: Bővítmény névjegye...

[ctx: addonStore]
en: &Close
hu_HU: &Bezárás

[ctx: addonStore]
en: &Disable
hu_HU: &Letiltás

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
hu_HU: Tiltsa &le a kijelölt bővítményeket

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
hu_HU: Ne &mutassa többször ezt az üzenetet

[ctx: addonStore]
en: &Enable
hu_HU: &Engedélyezés

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
hu_HU: Engedélyezés a kompatibilitási &problémák ellenére

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
hu_HU: &Engedélyezze a kijelölt bővítményeket

[ctx: addonStore]
en: &Help
hu_HU: &Súgó

[ctx: addonStore]
en: &Install
hu_HU: &Telepítés

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
hu_HU: Telepítés a kompatibilitási &problémák ellenére

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
hu_HU: &Telepítse a kijelölt bővítményeket

[ctx: addonStore]
en: &License
hu_HU: Li&cenc

[ctx: addonStore]
en: &No
hu_HU: &Nem

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
hu_HU: További &részletek:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
hu_HU: Eltá&volítás

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
hu_HU: Tá&volítsa el a kijelölt bővítményeket

[ctx: addonStore]
en: &Search:
hu_HU: &Keresés

[ctx: addonStore]
en: &Update
hu_HU: &Frissítés

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
hu_HU: Frissítés a kompatibilitási &problémák ellenére

[ctx: addonStore]
en: &Update all
hu_HU: Az &összes frissítése

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
hu_HU: &Frissítse a kijelölt bővítményeket

[ctx: addonStore]
en: &Yes
hu_HU: &Igen

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
hu_HU: &Műveletek

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
hu_HU: Bővítményinfó

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
hu_HU: A bővítmény telepítése

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
hu_HU: Bővítménykezelő

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
hu_HU: Bővítménykezelő figyelmeztetés

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
hu_HU: Adatlekérdezési hiba

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
hu_HU: Letöltési hiba

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
hu_HU: Az alábbi bővítmény letöltése nem biztonságos, az ellenőrzőszám nem egyezik: {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
hu_HU: Bővítmény telepítése

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
hu_HU: Bővítmény telepítési hiba

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
hu_HU: Az alábbi bővítmény nem támogatott: %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
hu_HU: Bővítményfrissítések érhetőek el

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
hu_HU: A bővítmények az NVDA közreműködőktől származnak, az NV Access csapatának nem áll módjában ellenőrizni azokat. Az NV Access nem vállal felelősséget a bővítmények által esetlegesen okozott hibákért. Jelenleg nincs mód a bővítmények funkcióinak korlátozására, így előfordulhat, hogy azok hozzáférnek bizonyos személyes adatokhoz vagy akár a rendszer egészéhez is. Csak a saját felelősségére használja őket!

[ctx: addonStore]
en: All
hu_HU: mind

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
hu_HU: Frissítse az NVDA-t! {nvdaVersion} vagy újabb kiadás szükséges.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
hu_HU: A bővítmény újabb verziójára van szükség. Utoljára tesztelt  NVDA verzió: {lastTestedNVDAVersion}. Ezzel szemben az elvárt tesztelt verzió: {nvdaVersion} vagy újabb. Ezzel együtt saját felelősségre engedélyezhető a bővítmény.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
hu_HU: Biztosan el szeretné távolítani {addon} bővítményt az NVDA-ból? A törlés nem visszavonható.

[ctx: addonStore]
en: Author
hu_HU: Készítő

[ctx: addonStore]
en: Author:
hu_HU: Készítő:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
hu_HU: Készítő: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
hu_HU: Elérhető

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
hu_HU: &Elérhető bővítmények

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
hu_HU: Elérhető bővítmények

[ctx: addonStore]
en: Available version
hu_HU: Elérhető verzió

[ctx: addonStore]
en: Available version:
hu_HU: Elérhető verzió:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
hu_HU: &Csatorna

[ctx: addonStore]
en: Channel
hu_HU: Csatorna

[ctx: addonStore]
en: Channel:
hu_HU: Csatorna:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
hu_HU: Válasszon egy bővítményfájlt!

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
hu_HU: Közösségi értékelések

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
hu_HU: Az alábbi   bővítményt nem lehet letiltani: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
hu_HU: Az alábbi bővítményt nem lehet engedélyezni: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
hu_HU: Leírás:

[ctx: addonStore]
en: Disabled
hu_HU: Letiltva

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
hu_HU: Letiltva, nem kompatibilis

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
hu_HU: Letiltva, nem kompatibilis, újraindítás szükséges

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
hu_HU: Letiltva, újraindítás szükséges

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
hu_HU: Letöltési link:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
hu_HU: A letöltés nem sikerült

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
hu_HU[0]: A bővítmény letöltése még folyamatban van, megszakítja a letöltést?
hu_HU[1]: A bővítmények letöltése még folyamatban van, megszakítja a letöltést?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
hu_HU: A letöltés kész, a telepítéshez zárja be az ablakot

[ctx: addonStore]
en: Downloading
hu_HU: Letöltés

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
hu_HU: &Engedélyezve/Letiltva

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
hu_HU: Bővítmény engedélyezése

[ctx: addonStore]
en: Enabled
hu_HU: Engedélyezve

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
hu_HU: Engedélyezve, nem kompatibilis

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
hu_HU: Engedélyezve, nem kompatibilis, újraindítás szükséges

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
hu_HU: Engedélyezve, újraindítás szükséges

[ctx: addonStore]
en: External
hu_HU: Külső

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
hu_HU: Sikertelen bővítménytelepítés innen: %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
hu_HU: A {filePath}  helyen található bővítménycsomag megnyitása sikertelen volt, hiányzó fájl, vagy hibás fájlformátum miatt.

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
hu_HU: &Kezdőlap

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
hu_HU: Kezdőlap:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
hu_HU: Weboldal: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
hu_HU: Megértettem, hogy az alábbi nem kompatibilis bővítmények a telepítés után automatikusan le lesznek tiltva, de saját felelősségre újra engedélyezhetem őket.

[ctx: addonStore]
en: ID:
hu_HU: Név:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
hu_HU: Nem kompatibilis bővítmények &megjelenítése

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
hu_HU: Nem kompatibilis

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
hu_HU: A kompatibilitási probléma oka:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
hu_HU: Bővítmény telepítése

[ctx: addonStore]
en: Install failed
hu_HU: A telepítés nem sikerült

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
hu_HU: Telepítés &külső forrásból

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
hu_HU: &Telepített bővítmények

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
hu_HU: Telepített bővítmények

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
hu_HU: Telepített nem &kompatibilis bővítmények

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
hu_HU: Telepített nem &kompatibilis bővítmények

[ctx: addonStore]
en: Installed version
hu_HU: Telepített verzió

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
hu_HU: Telepített verzió:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
hu_HU: Telepítve, újraindítás szükséges

[ctx: addonStore]
en: Installing
hu_HU: Telepítés

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
hu_HU[0]: A bővítmény telepítése folyamatban van, kérem várjon!
hu_HU[1]: A bővítmények telepítése folyamatban van, kérem várjon!

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
hu_HU: Utoljára tesztelt NVDA kiadás: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
hu_HU: Utoljára tesztelt NVDA verzió:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
hu_HU: Licenc linkje:

[ctx: addonStore]
en: License:
hu_HU: Licenc:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
hu_HU: Bővítmények betöltése...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
hu_HU: Hozzáadás a bővítménykezelőhöz

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
hu_HU: Minimális NVDA verzió:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
hu_HU: Szükséges NVDA kiadás: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
hu_HU: NVDA bővítménycsomag (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
hu_HU: Név

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
hu_HU: Nem végezhető semmilyen művelet a kijelölt bővítményekkel

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
hu_HU: Nincs kijelölt bővítmény

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
hu_HU: Figyelem! Az NVDA letiltott bővítményekkel lett elindítva.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
hu_HU: Bővítménykezelő megnyitása

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
hu_HU: Eltávolítás, újraindítás szükséges

[ctx: addonStore]
en: Publisher
hu_HU: Közzétevő

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
hu_HU: Közzétevő:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
hu_HU: Közzétevő: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
hu_HU: Lecse&rélés

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
hu_HU: Emlékezzen a választásra

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
hu_HU: Bővítmény eltávolítása

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
hu_HU: Értékelések linkje:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
hu_HU: &Állapot

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
hu_HU: Fo&rráskód

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
hu_HU: Forráskód linkje:

[ctx: addonStore]
en: Stable
hu_HU: Stabil

[ctx: addonStore]
en: Status
hu_HU: Állapot

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
hu_HU: Az alábbi bővítményt nem lehet letölteni: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
hu_HU: Nem lehet lekérdezni a kompatibilis bővítményekre vonatkozó adatokat.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
hu_HU: Nem lehet lekérdezni a nem kompatibilis bővítményekre vonatkozó adatokat.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
hu_HU: Az alábbi bővítményfájlt nem lehet létrehozni: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
hu_HU: Ismeretlen státusz

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
hu_HU: &Frissíthető kiegészítők

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
hu_HU: Frissítendő kiegészítők

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
hu_HU: Frissíthető kiegészítők

[ctx: addonStore]
en: Update Available
hu_HU: Frissítés érhető el

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
hu_HU: Frissítés érhető el, nem kompatibilis

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
hu_HU: Frissítések érhetőek el néhány telepített bővítményhez.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
hu_HU: Bővítmények frissítése...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
hu_HU: Figyelem! Az alábbi bővítmény telepítése visszalépés lehet egy korábbi verzióra: {name}. Nem lehet megállapítani, hogy melyik verzió a frissebb a telepített, vagy a Bővítménykezelőben elérhető. Telepített verzió: {oldVersion}. Elérhető verzió: {version}.
    Mindenképpen folytatja a telepítést?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
hu_HU: Figyelem: Az alábbi bővítmény nem kompatibilis: {name} {version}. Keressen újabb verziót,amennyiben lehetséges! Utoljára tesztelt NVDA verzió: {lastTestedNVDAVersion}. Ezzel szemben az elvárt tesztelt NVDA verzió: {nvdaVersion} vagy újabb. A bővítmény engedélyezése hibát okozhat az NVDA működésében.
    Mindenképpen engedélyezni szeretné?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
hu_HU: Figyelem: Az alábbi bővítmény nem kompatibilis: {name} {version}. Keressen újabb verziót,amennyiben lehetséges! Utoljára tesztelt NVDA verzió: {lastTestedNVDAVersion}. Ezzel szemben az elvárt tesztelt NVDA verzió: {nvdaVersion} vagy újabb. A bővítmény telepítése hibát okozhat az NVDA működésében.
    Mindenképpen telepíteni szeretné?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
hu_HU: Ez a konfiguráció olyan bővítményeket tartalmaz, melyek nem kompatibilisek az NVDA telepíteni kívánt verziójával. Ezek a bővítmények a telepítés után automatikusan le lesznek tiltva. Habár utána manuálisan újra engedélyezni lehet őket, a biztonság kedvéért nézze át a listát! Amennyiben sűrűn használt bővítmények is szerepelnek rajta, inkább halassza el az NVDA frissítését!

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
hu_HU[0]: {num} bővítmény kiválasztva.
hu_HU[1]: {num} bővítmény kiválasztva.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
hu_HU: {summary} ({name})
    Verzió: {version}
    Leírás: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
hu_HU: Csak az NVDA tesztverzióiban

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
hu_HU: Igen

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
hu_HU: Alapértelmezett (Csak ha szükséges)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
hu_HU: Nem

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
hu_HU: Csak ha szükséges

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
hu_HU: UI Automation használata a Microsoft Edge és más 
    &Chromium alapú böngészőkhöz ha elérhető:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
hu_HU: Igen

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
hu_HU: Mindig

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
hu_HU: Alapértelmezett (Ahol elérhető)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
hu_HU: Csak ha szükséges

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
hu_HU: UI Automation használata a Microsoft &Word dokumentumvezérlőihez

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
hu_HU: Ahol elérhető

en: alert
hu_HU: figyelmeztetés

en: align center
hu_HU: középre igazítás

en: align centered across selection
hu_HU: a kijelölés közepére igazítás

en: align distributed
hu_HU: elosztva igazítás

en: align fill
hu_HU: kitöltve igazítás

en: align general
hu_HU: Normál igazítás

en: align justify
hu_HU: sorkizárt igazítás

en: align left
hu_HU: balra igazítás

en: align right
hu_HU: jobbra igazítás

en: alignment
hu_HU: igazítás

en: alphanumeric
hu_HU: alfanumerikus

en: animation
hu_HU: animáció

en: any dots
hu_HU: Bármelyik pont

en: app
hu_HU: alk

en: application
hu_HU: alkalmazás

en: applications
hu_HU: Menügomb

[ctx: aria]
en: banner
hu_HU: Főcím

[ctx: aria]
en: complementary
hu_HU: Kiegészítő

[ctx: aria]
en: content info
hu_HU: Tartalom lábléc

[ctx: aria]
en: form
hu_HU: űrlap

[ctx: aria]
en: main
hu_HU: fő régió

[ctx: aria]
en: navigation
hu_HU: navigáció

[ctx: aria]
en: search
hu_HU: keresés

en: art
hu_HU: ck

en: article
hu_HU: Cikk

en: at {x}, {y}
hu_HU: pozíció: {x}; {y}

en: attachment
hu_HU: Melléklet

en: automatic
hu_HU: Automatikus

en: automatic color
hu_HU: automatikus szín

en: automatically
hu_HU: Automatikus

en: back
hu_HU: vissza

en: background color
hu_HU: háttérszín

en: background pattern {pattern}
hu_HU: Háttér mintázata {pattern}

en: baseline
hu_HU: alapvonal

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} mögött az aljától {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} mögött az aljától {distance:.3g} pont

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} mögött balról {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} mögött balról {distance:.3g} pont

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} mögött jobbról {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} mögött jobbról {distance:.3g} pont

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} mögött a tetejétől {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} mögött a tetejétől {distance:.3g} pont

en: behind {otherShape}
hu_HU: {otherShape} mögött

en: bkmk
hu_HU: kjz

en: blank
hu_HU: üres

en: block quote
hu_HU: idézetblokk

en: bold
hu_HU: félkövér

en: bookmark
hu_HU: Könyvjelző

en: border
hu_HU: szegély

en: bottom edge
hu_HU: lent

en: box
hu_HU: doboz

en: bqt
hu_HU: idéz

en: braille keyboard
hu_HU: Braille billentyűzet

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
hu_HU: főcím

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
hu_HU: tart

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
hu_HU: kieg

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
hu_HU: űrlap

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
hu_HU: fő

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
hu_HU: nav

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
hu_HU: kers

en: break
hu_HU: Megszakít

en: browser stop
hu_HU: böngészés leállítása

en: bsyind
hu_HU: foly

en: btn
hu_HU: gb

en: busy
hu_HU: betöltés

en: busy indicator
hu_HU: Folyamatban

en: button
hu_HU: gomb

en: calendar
hu_HU: Naptár

en: canvas
hu_HU: háttér

en: cap
hu_HU: frt

en: cap %s
hu_HU: Nagy %s

en: caption
hu_HU: felirat

en: caret
hu_HU: rendszerkurzor

en: caret moves review cursor off
hu_HU: A rendszerkurzor követése az áttekintő kurzorral kikapcsolva

en: caret moves review cursor on
hu_HU: A rendszerkurzor követése az áttekintő kurzorral bekapcsolva

en: case
hu_HU: Kis- vagy nagybetű

en: category {categories} | categories {categories}
hu_HU[0]: kategória {categories}
hu_HU[1]: kategória {categories}

en: cbo
hu_HU: klm

en: cell
hu_HU: cella

en: cell deletion
hu_HU: Cella törlés

en: cell insertion
hu_HU: Cella beszúrás

en: cell merge
hu_HU: cellák egyesítése

en: centered
hu_HU: Középre zárt

en: character
hu_HU: karakter

en: chart
hu_HU: grafikon

[ctx: chart]
en: column
hu_HU: oszlop

en: chart element
hu_HU: Diagramelem

en: check box
hu_HU: jelölőnégyzet

en: check menu item
hu_HU: bejelölhető menüelem

en: checkable
hu_HU: bejelölhető

en: checked
hu_HU: bejelölve

en: chk
hu_HU: jn

en: clickable
hu_HU: kattintható

en: clk
hu_HU: kat

en: clock
hu_HU: óra

en: cmnt
hu_HU: megj

en: collapsed
hu_HU: Zárva

en: color chooser
hu_HU: színválasztó

[ctx: color hue]
en: aqua
hu_HU: áttetsző zöldeskék

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
hu_HU: vízkék

[ctx: color hue]
en: black
hu_HU: fekete

[ctx: color hue]
en: blue
hu_HU: kék

[ctx: color hue]
en: blue-purple
hu_HU: kékeslila

[ctx: color hue]
en: brown
hu_HU: barna

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
hu_HU: sárgásbarna

[ctx: color hue]
en: dark grey
hu_HU: sötétszürke

[ctx: color hue]
en: green
hu_HU: zöld

[ctx: color hue]
en: green-aqua
hu_HU: tengerzöld

[ctx: color hue]
en: grey
hu_HU: szürke

[ctx: color hue]
en: light grey
hu_HU: világosszürke

[ctx: color hue]
en: orange
hu_HU: narancssárga

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
hu_HU: sárgás narancssárga

[ctx: color hue]
en: pink
hu_HU: rózsaszín

[ctx: color hue]
en: pink-red
hu_HU: vöröses rózsaszín

[ctx: color hue]
en: purple
hu_HU: lila

[ctx: color hue]
en: purple-pink
hu_HU: lilásrózsaszín

[ctx: color hue]
en: red
hu_HU: vörös

[ctx: color hue]
en: red-brown
hu_HU: vörösesbarna

[ctx: color hue]
en: red-orange
hu_HU: narancsvörös

[ctx: color hue]
en: very dark grey
hu_HU: nagyon sötét szürke

[ctx: color hue]
en: very light grey
hu_HU: nagyon világos szürke

[ctx: color hue]
en: white
hu_HU: fehér

[ctx: color hue]
en: yellow
hu_HU: sárga

[ctx: color hue]
en: yellow-green
hu_HU: sárgászöld

[ctx: color variation]
en: bright {color}
hu_HU: világos{color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
hu_HU: sötét fakó {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
hu_HU: sötét{color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
hu_HU: sötét {color}-szürke

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
hu_HU: világos fakó {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
hu_HU: fakó {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
hu_HU: átlátszó {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
hu_HU: nagyon sötét fakó {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
hu_HU: nagyon sötét {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
hu_HU: nagyon sötét {color}-szürke

[ctx: color variation]
en: {color} grey
hu_HU: {color}-szürke

[ctx: color variation]
en: {color} white
hu_HU: {color}-fehér

en: column
hu_HU: oszlop

en: column %s
hu_HU: %s. oszlop

en: column break
hu_HU: hasábtörés

en: column header
hu_HU: oszlopfejléc

en: column {0} of {1}
hu_HU: hasáb {0} per {1}

en: column {columnNumber}
hu_HU: oszlop {columnNumber}

en: combo box
hu_HU: kombinált listamező

en: comment
hu_HU: megjegyzés

en: comment: {text} by {author} on {date}
hu_HU: megjegyzés: {text}, {author} által, {date}

en: conflict
hu_HU: ütközés

en: continuous
hu_HU: folyamatos

en: continuous section break
hu_HU: folyamatos szakasztörés

[ctx: controlType]
en: tab
hu_HU: fül

en: covers  {otherShape}
hu_HU: {otherShape} előtt

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} előtt az aljától {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} előtt az aljától {distance:.3g} pont

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} előtt balról {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} előtt balról {distance:.3g} pont

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} előtt jobbról {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} előtt jobbról {distance:.3g} pont

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
hu_HU[0]: {otherShape} előtt a tetejétől {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: {otherShape} előtt a tetejétől {distance:.3g} pont

en: cropped
hu_HU: Körülvágva

en: current
hu_HU: aktuális

en: current date
hu_HU: aktuális dátum

en: current location
hu_HU: aktuális hely

en: current page
hu_HU: aktuális oldal

en: current step
hu_HU: aktuális lépés

en: current time
hu_HU: aktuális idő

en: cursor
hu_HU: kurzor

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
hu_HU: A kurzor a lap bal szélétől: {horizontalDistance} és a lap tetejétől: {verticalDistance}

en: custom application 1
hu_HU: alkalmazásindító gomb 1

en: custom application 2
hu_HU: alkalmazásindító gomb 2

en: c{columnNumber}
hu_HU: o{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
hu_HU: o{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
hu_HU: PontSzaggatott

en: dash dot dot
hu_HU: PontPontSzaggatott

en: dashed
hu_HU: Szaggatott

en: data grid
hu_HU: Adattábla

en: data item
hu_HU: Adatelem

en: data point
hu_HU: Adatpont

en: date edit
hu_HU: adat szerkesztőmező

en: debug
hu_HU: nyomkövetés

en: debug warning
hu_HU: Nyomkövetési figyelmesztetés

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
hu_HU: A csökkenés {decrementValue} a {previousIndex}. adatponthoz képest

en: default style
hu_HU: alapértelmezett stílus

en: definition
hu_HU: Meghatározás

en: defunct
hu_HU: nem működő

en: del
hu_HU: trl

en: delayed character descriptions off
hu_HU: Késleltetett betűzés kikapcsolva

en: delayed character descriptions on
hu_HU: Késleltetett betűzés Bekapcsolva

en: deleted
hu_HU: Törölt

en: deletion
hu_HU: Törlés

en: deletion: {text}
hu_HU: törlés: {text}Hibás szó: {text}

en: desktop
hu_HU: Asztali

en: desktop icon
hu_HU: ikon az asztalon

en: desktop pane
hu_HU: asztal

en: details
hu_HU: rsl

en: diagonal crosshatch
hu_HU: átló keresztmintás

en: diagonal stripe
hu_HU: átló vonalas

en: dial
hu_HU: gördítő

en: dialog
hu_HU: párbeszédpanel

en: directory pane
hu_HU: könyvtár terület

en: disabled
hu_HU: Letiltva

en: display field
hu_HU: Megjelenítési mező

en: display scroll
hu_HU: Kijelző görgetés

en: display speech output
hu_HU: Beszédkimenet megjelenítése

en: dlg
hu_HU: pbp

en: doc
hu_HU: dok

en: document
hu_HU: dokumentum

en: done dragging
hu_HU: A mozgatás befejezve

en: dot
hu_HU: pont

en: dotted
hu_HU: Pontozott

en: double
hu_HU: Dupla

en: double strikethrough
hu_HU: duplán áthúzott

en: double {action}
hu_HU: dupla  {action}

en: down arrow
hu_HU: lenyíl

en: down-right diagonal line
hu_HU: átlósan le

en: draggable
hu_HU: mozgatható

en: dragging
hu_HU: Mozgatás

en: drbtn
hu_HU: lngb

en: drft cmnt
hu_HU: fmegj

en: drop down button
hu_HU: lenyíló gomb

en: drop down button grid
hu_HU: lenyíló gombrács

en: drop list
hu_HU: lenyíló lista

en: drop target
hu_HU: mozgatási célterület

en: edit
hu_HU: szerkesztőmező

en: edit bar
hu_HU: szerkesztősáv

en: editable
hu_HU: szerkeszthető

en: editing
hu_HU: szerkesztés

en: edt
hu_HU: szm

en: embedded
hu_HU: beobj

en: embedded object
hu_HU: beágyazott objektum

en: emphasised
hu_HU: Hangsúlyos

en: end note
hu_HU: végjegyzet

en: enote
hu_HU: végj

[ctx: espeakVarient]
en: none
hu_HU: nincs

en: even pages section break
hu_HU: páros oldal szakasztörés

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
hu_HU: a cellák kinézete

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
hu_HU: Cellamagasság: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
hu_HU: Cellaszélesség: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
hu_HU: Kitöltőszín: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
hu_HU: Kitöltés: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
hu_HU: Szegély színe: Fent={0.name}, lent={1.name}, balra={2.name}, Jobbra={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
hu_HU: Szegély vastagsága: Fent={0}, lent={1}, balra={2}, jobbra={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
hu_HU[0]: Elforgatás: {0} fok
hu_HU[1]: Elforgatás: {0} fok

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
hu_HU: Megjelenít egy böngészőmódú üzenetet a cellák kinézetével kapcsolatos információkkal, mint pl. szegélyek színe, kitöltőszín, szöveg elforgatás mértéke és méretek

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
hu_HU: {firstAddress} és {lastAddress} között

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
hu_HU: {firstAddress} {firstValue} tól {lastAddress} {lastValue} ig

en: expanded
hu_HU: Nyitva

en: favorites
hu_HU: Kedvencek

en: fig
hu_HU: alzt

en: figure
hu_HU: Alakzat

en: file chooser
hu_HU: Fájl kiválasztó

en: filler
hu_HU: helykitöltő

en: find a text string from the current cursor position
hu_HU: Szöveg keresése a kurzor jelenlegi pozíciójától indulva

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
hu_HU: A szöveg következő előfordulásának keresése a kurzor jelenlegi pozíciójától.

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
hu_HU: A szöveg előző előfordulásának keresése a kurzor jelenlegi pozíciójától.

en: first line indent
hu_HU: első sor behúzása

en: flagged
hu_HU: Megjelölve

en: fnote
hu_HU: lábj

en: focus moves navigator object off
hu_HU: Az aktív elem követése a navigátor kurzorral kikapcsolva

en: focus moves navigator object on
hu_HU: Az aktív elem követése a navigátor kurzorral bekapcsolva

en: focusable
hu_HU: aktiválható

en: focused
hu_HU: aktív

en: follow cursors
hu_HU: Kurzorok követése

en: font chooser
hu_HU: betűtípus kiválasztó

en: font name
hu_HU: Betűtípus

en: font size
hu_HU: Betűméret

[ctx: font size]
en: large
hu_HU: nagy

[ctx: font size]
en: larger
hu_HU: nagyobb

[ctx: font size]
en: medium
hu_HU: közepes

[ctx: font size]
en: small
hu_HU: kicsi

[ctx: font size]
en: smaller
hu_HU: kisebb

[ctx: font size]
en: x-large
hu_HU: nagyon nagy

[ctx: font size]
en: x-small
hu_HU: nagyon kicsi

[ctx: font size]
en: xx-large
hu_HU: nagyon nagyon nagy

[ctx: font size]
en: xx-small
hu_HU: nagyon nagyon kicsi

[ctx: font size]
en: xxx-large
hu_HU: nagyon nagyon nagyon nagy

en: foot note
hu_HU: lábjegyzet

en: footer
hu_HU: lábléc

en: foreground color
hu_HU: előtér színe

en: form
hu_HU: űrlap

en: forward
hu_HU: előre

en: forwarded
hu_HU: Továbbított

en: frame
hu_HU: keret

en: frml
hu_HU: képl

en: gesture map File Error
hu_HU: NVDA parancsfájl hiba

en: glass pane
hu_HU: átlátszó terület

en: gra
hu_HU: ábra

en: grammar error
hu_HU: nyelvhelyességi hiba

en: grammar: {text}
hu_HU: nyelvhelyességi hiba: {text}

en: graphic
hu_HU: ábra

en: grip
hu_HU: rács

en: grouping
hu_HU: elemcsoport

en: grp
hu_HU: csop

en: h%s
hu_HU: c%s

en: hair
hu_HU: Hajszál

en: half alphanumeric
hu_HU: Félig alfanumerikus

en: half checked
hu_HU: félig bejelölve

en: half katakana
hu_HU: fél katakana

en: half katakana roman
hu_HU: fél katakana latin

en: half pressed
hu_HU: félig lenyomva

en: hanging indent
hu_HU: Függő igazítás

en: has %s
hu_HU: van %s

en: has attachment
hu_HU: Melléklet

en: has auto complete
hu_HU: Automatikus kiegészítés

en: has comment
hu_HU: Megjegyzés

en: has details
hu_HU: Bővebb leírás

en: has draft comment
hu_HU: Szerkesztés alatt álló megjegyzés

en: has formula
hu_HU: Képlet

en: has long description
hu_HU: Bővebb leírás

en: has note
hu_HU: Jegyzet

en: has resolved comment
hu_HU: Lezárt beszélgetés

en: header
hu_HU: fejléc

en: header item
hu_HU: fejlécelem

en: heading
hu_HU: címsor

en: heading 1
hu_HU: első címsor

en: heading 2
hu_HU: második címsor

en: heading 3
hu_HU: harmadik címsor

en: heading 4
hu_HU: negyedik címsor

en: heading 5
hu_HU: ötödik címsor

en: heading 6
hu_HU: hatodik címsor

en: heading level %d
hu_HU: %d címsorszint

en: help balloon
hu_HU: súgóbuborék

en: hidden
hu_HU: Rejtett

en: high importance
hu_HU: Nagyon fontos

en: highlight
hu_HU: kiemelve

en: highlighted
hu_HU: kiemelve

en: highlighted in {color}
hu_HU: {color} színnel kiemelve

en: hiragana roman
hu_HU: hiragana latin

en: hlght
hu_HU: kiem

en: hlp
hu_HU: súgó

en: home page
hu_HU: kezdőlap

en: horizontal borders except outside
hu_HU: Vízszintes szegélyek belül

en: horizontal stripe
hu_HU: vízszintes vonalas

en: hot key field
hu_HU: gyorsgomb mező

en: icon
hu_HU: ikon

en: iconified
hu_HU: ikonnal ellátott

en: image map
hu_HU: képtömb

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
hu_HU: A növekedés {incrementValue} a(z) {previousIndex} ponthoz képest,

en: indent
hu_HU: behúzás

en: indicator
hu_HU: jelző

en: info
hu_HU: információ

en: input help off
hu_HU: Bevitelsúgó kikapcsolva

en: input help on
hu_HU: Bevitelsúgó bekapcsolva

en: input window
hu_HU: beviteli ablak

en: input/output
hu_HU: Be- és kimenet

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
hu_HU: &Szűrés:

en: ins
hu_HU: besz

en: insert
hu_HU: Insert

en: inserted
hu_HU: Beszúrt

en: insertion
hu_HU: Beszúrás

en: insertion: {text}
hu_HU: beszúrás: {text}

en: invalid
hu_HU: érvn

en: invalid entry
hu_HU: érvénytelen bejegyzés

en: invisible
hu_HU: láthatatlan

en: invoke
hu_HU: aktiválás

en: italic
hu_HU: dőlt

en: item
hu_HU: elem

en: katakana roman
hu_HU: katakana latin

en: keyboard, all layouts
hu_HU: Billentyűzet, összes kiosztás

en: label
hu_HU: címke

en: landmark
hu_HU: jelzőpont

[ctx: languageName]
en: Aragonese
hu_HU: Aragóniai

[ctx: languageName]
en: Burmese
hu_HU: Burmai

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
hu_HU: Közép-kurd

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
hu_HU: Észak-kurd

[ctx: languageName]
en: Somali
hu_HU: Szomáli

en: laptop
hu_HU: Laptop

en: layered pane
hu_HU: réteges terület

en: layout tables off
hu_HU: Rétegződő táblázatok jelzése kikapcsolva

en: layout tables on
hu_HU: Rétegződő táblázatok jelzése bekapcsolva

en: ldesc
hu_HU: hleir

en: left
hu_HU: bal

en: left alt
hu_HU: bal alt

en: left arrow
hu_HU: Balnyíl

en: left control
hu_HU: Bal control

en: left edge
hu_HU: balra

en: left indent
hu_HU: Behúzás balról

en: left shift
hu_HU: bal shift

en: left windows
hu_HU: bal start gomb

en: level %s
hu_HU: %s. szint

en: line
hu_HU: sor

en: line %s
hu_HU: %s. sor

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
hu_HU: Beszéd és hangjelzés

[ctx: line indentation setting]
en: Off
hu_HU: Ki

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
hu_HU: Beszéd

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
hu_HU: Hangjelzés

en: line scroll
hu_HU: Sorgörgetés

en: line spacing %s
hu_HU: sorköz %s

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
hu_HU: 1,5 sor

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
hu_HU: legalább %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
hu_HU: dupla

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
hu_HU: pontosan {space:.1f} pont

[ctx: line spacing value]
en: single
hu_HU: szimpla

en: linear gradient
hu_HU: Lineáris színátmenet

en: link
hu_HU: hivatkozás

en: linked
hu_HU: hivatkozott

en: list
hu_HU: lista

en: list item
hu_HU: listaelem

en: lmk
hu_HU: jp

en: lnk
hu_HU: hv

en: low importance
hu_HU: Kevésbé fontos

en: lst
hu_HU: lm

en: lv %s
hu_HU: %s szt

en: manual
hu_HU: kézi

en: marked
hu_HU: Megjelölt

en: math
hu_HU: Matematikai tartalom

en: media player
hu_HU: médialejátszó

en: medium
hu_HU: Közepes

en: medium dash dot
hu_HU: KözepesPontSzaggatott

en: medium dash dot dot
hu_HU: KözepesPontPontSzaggatott

en: medium dashed
hu_HU: KözepesSzaggatott

en: meeting request
hu_HU: Felkérés találkozóra

en: menu
hu_HU: menü

en: menu bar
hu_HU: menüsor

en: menu button
hu_HU: menügomb

en: menu item
hu_HU: menüelem

en: mln
hu_HU: tbsor

en: mnu
hu_HU: mnü

en: mnubar
hu_HU: mnüs

en: mnubtn
hu_HU: mnügb

en: mnuitem
hu_HU: mnüe

en: modal
hu_HU: modális

en: moved from
hu_HU: áthelyezve innen

en: moved to
hu_HU: beillesztve ide

en: moves to the first table column
hu_HU: A táblázat első oszlopához lép.

en: moves to the first table row
hu_HU: A táblázat első sorához lép.

en: moves to the last table column
hu_HU: A táblázat utolsó oszlopához lép.

en: moves to the last table row
hu_HU: A táblázat utolsó sorához lép.

en: moves to the next annotation
hu_HU: A következő mellékszöveghez lép.

en: moves to the next article
hu_HU: A következő cikkhez lép

en: moves to the next block quote
hu_HU: A következő idézetblokkhoz lép.

en: moves to the next button
hu_HU: A következő gombhoz lép

en: moves to the next check box
hu_HU: A következő jelölőnégyzethez lép.

en: moves to the next combo box
hu_HU: A következő kombinált listamezőhöz lép

en: moves to the next different style text
hu_HU: A következő eltérő stílusú szöveghez lép

en: moves to the next edit field
hu_HU: A következő szerkesztőmezőhöz lép

en: moves to the next embedded object
hu_HU: A következő beágyazott objektumhoz lép.

en: moves to the next error
hu_HU: A következő hibához lép.

en: moves to the next figure
hu_HU: A következő alakzathoz lép

en: moves to the next form field
hu_HU: A következő űrlapmezőhöz lép

en: moves to the next frame
hu_HU: A következő kerethez lép.

en: moves to the next graphic
hu_HU: A következő ábrához lép.

en: moves to the next grouping
hu_HU: A következő elemcsoporthoz lép.

en: moves to the next heading
hu_HU: A következő címsorhoz lép.

en: moves to the next heading at level 1
hu_HU: A következő, első szintű címsorhoz lép.

en: moves to the next heading at level 2
hu_HU: A következő második szintű címsorhoz lép.

en: moves to the next heading at level 3
hu_HU: A következő, harmadik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the next heading at level 4
hu_HU: A következő, negyedik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the next heading at level 5
hu_HU: A következő, ötödik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the next heading at level 6
hu_HU: A következő, hatodik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the next landmark
hu_HU: A következő jelzőponthoz lép

en: moves to the next link
hu_HU: A következő hivatkozáshoz lép.

en: moves to the next list
hu_HU: a következő listához lép

en: moves to the next list item
hu_HU: a következő listaelemhez lép

en: moves to the next math formula
hu_HU: A következő matematikai képlethez lép.

en: moves to the next menu item
hu_HU: A következő menüelemre lép.

en: moves to the next progress bar
hu_HU: A következő folyamatjelzőhöz lép.

en: moves to the next radio button
hu_HU: A következő választógombhoz lép.

en: moves to the next same style text
hu_HU: A következő azonos stílusú szöveghez lép

en: moves to the next separator
hu_HU: A következő elválasztóhoz lép.

en: moves to the next tab
hu_HU: A következő fülhöz lép

en: moves to the next table
hu_HU: A következő táblázathoz lép.

en: moves to the next table column
hu_HU: A táblázat következő oszlopához lép.

en: moves to the next table row
hu_HU: A táblázat következő sorához lép.

en: moves to the next text paragraph
hu_HU: A következő bekezdéshez lép

en: moves to the next toggle button
hu_HU: A következő többállapotú gombhoz lép.

en: moves to the next unvisited link
hu_HU: A következő, nem meglátogatott hivatkozáshoz lép

en: moves to the next vertically aligned paragraph
hu_HU: A következő függőlegesen igazított bekezdéshez lép

en: moves to the next visited link
hu_HU: A következő, meglátogatott hivatkozáshoz lép

en: moves to the previous annotation
hu_HU: Az előző mellékszöveghez lép.

en: moves to the previous article
hu_HU: Az előző cikkhez lép

en: moves to the previous block quote
hu_HU: Az előző idézetblokkhoz lép.

en: moves to the previous button
hu_HU: Az előző gombhoz lép.

en: moves to the previous check box
hu_HU: Az előző jelölőnégyzethez lép.

en: moves to the previous combo box
hu_HU: Az előző kombinált listamezőhöz lép.

en: moves to the previous different style text
hu_HU: Az előző eltérő stílusú szöveghez lép

en: moves to the previous edit field
hu_HU: az előző szerkesztőmezőhöz lép.

en: moves to the previous embedded object
hu_HU: Az előző beágyazott objektumhoz lép.

en: moves to the previous error
hu_HU: Az előző hibához lép.

en: moves to the previous figure
hu_HU: Az előző alakzathoz lép

en: moves to the previous form field
hu_HU: az előző űrlapmezőhöz lép

en: moves to the previous frame
hu_HU: Az előző kerethez lép.

en: moves to the previous graphic
hu_HU: Az előző ábrához lép.

en: moves to the previous grouping
hu_HU: Az előző elemcsoporthoz lép.

en: moves to the previous heading
hu_HU: Az előző címsorhoz lép.

en: moves to the previous heading at level 1
hu_HU: Az előző, első szintű címsorhoz lép.

en: moves to the previous heading at level 2
hu_HU: Az előző, második szintű címsorhoz lép.

en: moves to the previous heading at level 3
hu_HU: Az előző, harmadik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the previous heading at level 4
hu_HU: Az előző, negyedik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the previous heading at level 5
hu_HU: Az előző, ötödik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the previous heading at level 6
hu_HU: Az előző, hatodik szintű címsorhoz lép.

en: moves to the previous landmark
hu_HU: Az előző jelzőponthoz lép.

en: moves to the previous link
hu_HU: Az előző hivatkozáshoz lép.

en: moves to the previous list
hu_HU: az előző listához lép

en: moves to the previous list item
hu_HU: az előző listaelemhez lép

en: moves to the previous math formula
hu_HU: Az előző matematikai képlethez lép.

en: moves to the previous menu item
hu_HU: Az előző menüelemre lép.

en: moves to the previous progress bar
hu_HU: Az előző folyamatjelzőhöz lép.

en: moves to the previous radio button
hu_HU: Az előző választógombhoz lép.

en: moves to the previous same style text
hu_HU: Az előző azonos stílusú szöveghez lép

en: moves to the previous separator
hu_HU: Az előző elválasztóhoz lép.

en: moves to the previous tab
hu_HU: Az előző fülhöz lép.

en: moves to the previous table
hu_HU: Az előző táblázathoz lép.

en: moves to the previous table column
hu_HU: A táblázat előző oszlopához lép.

en: moves to the previous table row
hu_HU: A táblázat előző sorához lép.

en: moves to the previous text paragraph
hu_HU: Az előző bekezdéshez lép

en: moves to the previous toggle button
hu_HU: Az előző többállapotú gombhoz lép.

en: moves to the previous unvisited link
hu_HU: Az előző, nem meglátogatott hivatkozáshoz lép

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
hu_HU: Az előző függőlegesen igazított bekezdéshez lép

en: moves to the previous visited link
hu_HU: Az előző, meglátogatott hivatkozáshoz lép

en: multi line
hu_HU: többsoros

en: mute
hu_HU: némítás

en: new column section break
hu_HU: Hasábtörés

en: new page section break
hu_HU: új oldal szakasztörés

en: next track
hu_HU: következő szám

en: no bold
hu_HU: nem félkövér

en: no border lines
hu_HU: Nincs szegély

en: no change from point {previousIndex},
hu_HU: Nincs változás a {previousIndex}. adatponthoz képest

en: no first line indent
hu_HU: Nincs első sor behúzás

en: no hanging indent
hu_HU: nincs függő igazítás

en: no highlight
hu_HU: nincs kiemelve

en: no indent
hu_HU: Nincs igazítás

en: no italic
hu_HU: nem dőlt

en: no left indent
hu_HU: Nincs behúzás balról

en: no more text after a block of links
hu_HU: Nincs több szöveg a hivatkozásblokk után

en: no more text before a block of links
hu_HU: Nincs több szöveg a hivatkozásblokk előtt

en: no next annotation
hu_HU: Nincs következő mellékszöveg.

en: no next article
hu_HU: Nincs következő cikk

en: no next block quote
hu_HU: Nincs következő idézetblokk

en: no next button
hu_HU: nincs következő gomb

en: no next check box
hu_HU: Nincs következő jelölőnégyzet

en: no next combo box
hu_HU: Nincs következő kombinált listamező

en: no next edit field
hu_HU: nincs következő szerkesztőmező

en: no next embedded object
hu_HU: Nincs következő beágyazott objektum

en: no next error
hu_HU: Nincs következő hiba

en: no next figure
hu_HU: Nincs több alakzat

en: no next form field
hu_HU: nincs következő űrlapmező

en: no next frame
hu_HU: Nincs következő keret

en: no next graphic
hu_HU: Nincs következő ábra

en: no next grouping
hu_HU: Nincs következő elemcsoport

en: no next heading
hu_HU: nincs következő címsor

en: no next heading at level 1
hu_HU: Nincs következő, első szintű címsor

en: no next heading at level 2
hu_HU: nincs következő, második szintű címsor

en: no next heading at level 3
hu_HU: Nincs következő, harmadik szintű címsor.

en: no next heading at level 4
hu_HU: nincs következő, negyedik szintű címsor

en: no next heading at level 5
hu_HU: Nincs következő, ötödik szintű címsor

en: no next heading at level 6
hu_HU: Nincs következő, hatodik szintű címsor

en: no next landmark
hu_HU: nincs következő jelzőpont

en: no next link
hu_HU: nincs következő hivatkozás

en: no next list
hu_HU: nincs következő lista

en: no next list item
hu_HU: nincs következő listaelem

en: no next math formula
hu_HU: Nincs több matematikai képlet.

en: no next menu item
hu_HU: Nincs több menüelem.

en: no next progress bar
hu_HU: nincs több folyamatjelző.

en: no next radio button
hu_HU: nincs következő választógomb

en: no next separator
hu_HU: nincs következő elválasztó

en: no next tab
hu_HU: Nincs következő fül

en: no next table
hu_HU: Nincs következő táblázat

en: no next text paragraph
hu_HU: Nincs több bekezdés

en: no next toggle button
hu_HU: Nincs több többállapotú gomb.

en: no next unvisited link
hu_HU: nincs következő, nem meglátogatott hivatkozás

en: no next vertically aligned paragraph
hu_HU: Nincs több függőlegesen igazított bekezdés

en: no next visited link
hu_HU: nincs következő, meglátogatott hivatkozás

en: no previous annotation
hu_HU: Nincs előző mellékszöveg.

en: no previous article
hu_HU: Nincs előző cikk

en: no previous block quote
hu_HU: Nincs előző idézetblokk

en: no previous button
hu_HU: nincs előző gomb

en: no previous check box
hu_HU: nincs előző jelölőnégyzet

en: no previous combo box
hu_HU: nincs előző kombinált listamező

en: no previous edit field
hu_HU: nincs előző szerkesztőmező

en: no previous embedded object
hu_HU: Nincs előző beágyazott objektum

en: no previous error
hu_HU: Nincs előző hiba

en: no previous figure
hu_HU: Nincs előző alakzat

en: no previous form field
hu_HU: nincs előző űrlapmező

en: no previous frame
hu_HU: Nincs előző keret

en: no previous graphic
hu_HU: nincs előző ábra

en: no previous grouping
hu_HU: nincs előző elemcsoport

en: no previous heading
hu_HU: nincs előző címsor

en: no previous heading at level 1
hu_HU: nincs előző, első szintű címsor

en: no previous heading at level 2
hu_HU: Nincs előző, második szintű címsor

en: no previous heading at level 3
hu_HU: Nincs előző, harmadik szintű címsor

en: no previous heading at level 4
hu_HU: Nincs előző, negyedik szintű címsor

en: no previous heading at level 5
hu_HU: Nincs előző, ötödik szintű címsor

en: no previous heading at level 6
hu_HU: Nincs előző, hatodik szintű címsor

en: no previous landmark
hu_HU: nincs előző jelzőpont

en: no previous link
hu_HU: nincs előző hivatkozás

en: no previous list
hu_HU: nincs előző lista

en: no previous list item
hu_HU: nincs előző listaelem

en: no previous math formula
hu_HU: Nincs előző matematikai képlet.

en: no previous menu item
hu_HU: Nincs előző menüelem.

en: no previous progress bar
hu_HU: Nincs előző folyamatjelző.

en: no previous radio button
hu_HU: nincs előző választógomb

en: no previous separator
hu_HU: nincs előző elválasztó

en: no previous tab
hu_HU: nincs előző fül

en: no previous table
hu_HU: nincs előző táblázat

en: no previous text paragraph
hu_HU: Nincs előző bekezdés

en: no previous toggle button
hu_HU: Nincs előző többállapotú gomb.

en: no previous unvisited link
hu_HU: nincs előző, nem meglátogatott hivatkozás

en: no previous vertically aligned paragraph
hu_HU: Nincs előző függőlegesen igazított bekezdés

en: no previous visited link
hu_HU: nincs előző, meglátogatott hivatkozás

en: no revised %s
hu_HU: Nincs változás %s

en: no right indent
hu_HU: Nincs behúzás jobbról

en: no status bar information
hu_HU: Az állapotsor üres.

en: no strikethrough
hu_HU: nincs áthúzva

en: none
hu_HU: nincs

en: normal configuration
hu_HU: Alapértelmezett konfiguráció

en: normal configuration profile active
hu_HU: Alapértelmezett profil aktív

en: not %s
hu_HU: nincs %s

en: not checked
hu_HU: Nincs bejelölve

en: not deleted
hu_HU: Nem törölt

en: not emphasised
hu_HU: Hangsúlyos szöveg vége

en: not hidden
hu_HU: Nem rejtett

en: not highlighted
hu_HU: nincs kiemelve

en: not inserted
hu_HU: Nem beszúrt

en: not marked
hu_HU: Nincs megjelölve

en: not pressed
hu_HU: nincs lenyomva

en: not selected
hu_HU: Nincs kijelölve

en: not strong
hu_HU: Fontos szöveg vége

en: not underlined
hu_HU: nincs aláhúzva

en: note
hu_HU: Jegyzet

en: nsel
hu_HU: nkij

en: numLock numpad 0
hu_HU: numLock numerikus 0

en: numLock numpad 1
hu_HU: numLock numerikus 1

en: numLock numpad 2
hu_HU: numLock numerikus 2

en: numLock numpad 3
hu_HU: numLock numerikus 3

en: numLock numpad 4
hu_HU: numLock numerikus 4

en: numLock numpad 5
hu_HU: numLock numerikus 5

en: numLock numpad 6
hu_HU: numLock numerikus 6

en: numLock numpad 7
hu_HU: numLock numerikus 7

en: numLock numpad 8
hu_HU: numLock numerikus 8

en: numLock numpad 9
hu_HU: numLock numerikus 9

en: numpad 1
hu_HU: numerikus 1

en: numpad 2
hu_HU: numerikus 2

en: numpad 3
hu_HU: numerikus 3

en: numpad 4
hu_HU: numerikus 4

en: numpad 5
hu_HU: numerikus 5

en: numpad 6
hu_HU: numerikus 6

en: numpad 7
hu_HU: numerikus 7

en: numpad 8
hu_HU: numerikus 8

en: numpad 9
hu_HU: numerikus 9

en: numpad decimal
hu_HU: numerikus vessző

en: numpad delete
hu_HU: numerikus delete

en: numpad divide
hu_HU: Numerikus Per

en: numpad enter
hu_HU: numerikus enter

en: numpad insert
hu_HU: numerikus insert

en: numpad minus
hu_HU: Numerikus Minusz

en: numpad multiply
hu_HU: numerikus Csillag

en: numpad plus
hu_HU: Numerikus plusz

en: object has no location
hu_HU: az elem helye nem ismert

en: object mode
hu_HU: elem mód

en: obscured
hu_HU: Takarásban

en: odd pages section break
hu_HU: páratlan oldal szakasztörés

en: off
hu_HU: kikapcsolva

en: off screen
hu_HU: A képernyőn kívül

en: on
hu_HU: bekapcsolva

en: opens dialog
hu_HU: Párbeszédpanelt nyit

en: opens grid
hu_HU: Rácsot nyit

en: opens list
hu_HU: Listát nyit

en: opens tree
hu_HU: Fát nyit

en: option pane
hu_HU: beállítások

en: other item
hu_HU: Másik elem

en: out of %s
hu_HU: %s vége

en: out of bookmark
hu_HU: A könyvjelzőn kívül

en: out of comment
hu_HU: Megjegyzésen kívül

en: out of grammar error
hu_HU: A nyelvhelyességi hibán kívül

en: out of popular highlight
hu_HU: a népszerű kiemelésen kívül

en: out of spelling error
hu_HU: A hibás szón kívül

en: out of table
hu_HU: a táblázaton kívül

en: overflowing
hu_HU: átlóg

en: page
hu_HU: oldal

en: page %s
hu_HU: %s. oldal

en: pane
hu_HU: terület

en: paragraph
hu_HU: bekezdés

en: paragraph number
hu_HU: bekezdés szám

en: paragraph property
hu_HU: bekezdés tulajdonság

en: password edit
hu_HU: jelszó szerkesztőmező

en: pinned
hu_HU: rögzített

en: play pause
hu_HU: lejátszás/szünet

en: pnl
hu_HU: tlt

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
hu_HU: A következő ablak nem található: {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
hu_HU: Nincs {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
hu_HU: Bemondja a fordítási figyelmeztetéseket. Kétszeri lenyomásra az információ egy böngészőmódú ablakban jelenik meg.

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
hu_HU: Bemondja a megjegyzések ablak tartalmát. Kétszeri lenyomásra az információ egy böngészőmódú ablakban jelenik meg.

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
hu_HU: Bemondja a fordítóknak szánt megjegyzéseket. Kétszeri lenyomásra az információt egy böngészőmódú ablakban jeleníti meg.

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
hu_HU: Bemondja a régi forrásszöveget. Kétszeri lenyomásra az információt egy böngészőmódú ablakban jeleníti meg.

[ctx: poedit]
en: comment
hu_HU: megjegyzés

[ctx: poedit]
en: notes for translators
hu_HU: Megjegyzések a fordítóknak

[ctx: poedit]
en: old source text
hu_HU: Régi forrásszöveg

[ctx: poedit]
en: translation warning
hu_HU: Fordítási figyelmeztetés

en: pressed
hu_HU: lenyomva

en: previous track
hu_HU: előző szám

en: prgbar
hu_HU: foly

en: print screen
hu_HU: Print screen

en: progress bar
hu_HU: folyamatjelző

en: property
hu_HU: tulajdonság

en: property page
hu_HU: tulajdonságlap

en: protected
hu_HU: védett

en: pwdedt
hu_HU: jlsz

en: quadruple {action}
hu_HU: Négyszeres {action}

en: radio button
hu_HU: választógomb

en: radio menu item
hu_HU: választható menüelem

en: rbtn
hu_HU: rgb

en: read only
hu_HU: csak olvasható

en: received: %s
hu_HU: Érkezett: %s

en: reconcile
hu_HU: összehasonlítás

en: rectangular gradient
hu_HU: Sugárirányú színátmenet

en: redundant object
hu_HU: ismétlődő elem

en: refresh
hu_HU: frissítés

en: region
hu_HU: Terület

[ctx: repeat]
en: off
hu_HU: kikapcsolva

[ctx: repeat]
en: on
hu_HU: bekapcsolva

en: replace
hu_HU: csereBehelyettesített kifejezés

en: replied
hu_HU: megválaszolt

en: replied all
hu_HU: Mind megválaszolt

en: report CLDR characters off
hu_HU: CLDR karakterek bemondása kikapcsolva

en: report CLDR characters on
hu_HU: CLDR karakterek bemondása bekapcsolva

en: report alignment off
hu_HU: Igazítás bemondása kikapcsolva

en: report alignment on
hu_HU: Igazítás bemondása bekapcsolva

en: report articles off
hu_HU: Cikkek bemondása kikapcsolva

en: report articles on
hu_HU: Cikkek bemondása bekapcsolva

en: report block quotes off
hu_HU: Idézetblokkok jelzése kikapcsolva

en: report block quotes on
hu_HU: Idézetblokkok jelzése bekapcsolva

en: report colors off
hu_HU: Színek bemondása kikapcsolva

en: report colors on
hu_HU: Színek bemondása bekapcsolva

en: report comments off
hu_HU: Megjegyzések jelzése kikapcsolva

en: report comments on
hu_HU: Megjegyzések jelzése bekapcsolva

en: report dynamic content changes off
hu_HU: Frissülő tartalom felolvasása kikapcsolva

en: report dynamic content changes on
hu_HU: Frissülő tartalom felolvasása bekapcsolva

en: report emphasis off
hu_HU: Hangsúlyozott szöveg jelzése kikapcsolva

en: report emphasis on
hu_HU: Hangsúlyozott szöveg jelzése bekapcsolva

en: report figures and captions off
hu_HU: Alakzatok és feliratok ki

en: report figures and captions on
hu_HU: Alakzatok és feliratok be

en: report font attributes off
hu_HU: Betűtípus paraméterek bemondása kikapcsolva

en: report font attributes on
hu_HU: Betűtípus paraméterek bemondása bekapcsolva

en: report font name off
hu_HU: Betűtípus bemondása kikapcsolva

en: report font name on
hu_HU: Betűtípus bemondása bekapcsolva

en: report font size off
hu_HU: Betűméret bemondása kikapcsolva

en: report font size on
hu_HU: Betűméret bemondása bekapcsolva

en: report frames off
hu_HU: Keretek jelzése kikapcsolva

en: report frames on
hu_HU: Keretek jelzése bekapcsolva

en: report graphics off
hu_HU: Ábrák bemondása kikapcsolva

en: report graphics on
hu_HU: Ábrák bemondása bekapcsolva

en: report groupings off
hu_HU: elemcsoportok bemondása kikapcsolva

en: report groupings on
hu_HU: Elemcsoportok bemondása bekapcsolva

en: report headings off
hu_HU: Címsorok jelzése kikapcsolva

en: report headings on
hu_HU: Címsorok jelzése bekapcsolva

en: report highlighted off
hu_HU: Kiemelt szöveg jelzése kikapcsolva

en: report highlighted on
hu_HU: Kiemelt szöveg jelzése bekapcsolva

en: report if clickable off
hu_HU: Kattintható álllapot jelzése kikapcsolva

en: report if clickable on
hu_HU: Kattintható állapot jelzése bekapcsolva

en: report landmarks and regions off
hu_HU: Jelzőpontok és területek jelzése kikapcsolva

en: report landmarks and regions on
hu_HU: Jelzőpontok és területek jelzése bekapcsolva

en: report line numbers off
hu_HU: Sorszámok bemondása kikapcsolva

en: report line numbers on
hu_HU: Sorszámok bemondása bekapcsolva

en: report line spacing off
hu_HU: Sorköz jelzése kikapcsolva

en: report line spacing on
hu_HU: Sorköz jelzése bekapcsolva

en: report links off
hu_HU: Hivatkozások jelzése kikapcsolva

en: report links on
hu_HU: Hivatkozások jelzése bekapcsolva

en: report lists off
hu_HU: Listák jelzése Kikapcsolva

en: report lists on
hu_HU: Listák jelzése bekapcsolva

en: report pages off
hu_HU: Oldalszámok bemondása kikapcsolva

en: report pages on
hu_HU: Oldalszámok bemondása bekapcsolva

en: report paragraph indentation off
hu_HU: Bekezdés igazítás bemondása kikapcsolva

en: report paragraph indentation on
hu_HU: Bekezdés igazítás bemondása bekapcsolva

en: report revisions off
hu_HU: Szerkesztői változások jelzése kikapcsolva

en: report revisions on
hu_HU: Szerkesztői változások jelzése bekapcsolva

en: report spelling errors off
hu_HU: Helyesírási hibák jelzése kikapcsolva

en: report spelling errors on
hu_HU: Helyesírási hibák jelzése bekapcsolva

en: report style off
hu_HU: Stílus bemondása kikapcsolva

en: report style on
hu_HU: Stílus bemondása bekapcsolva

en: report superscripts and subscripts off
hu_HU: Felső és alsó index jelzése kikapcsolva

en: report superscripts and subscripts on
hu_HU: Felső és alsó index jelzése bekapcsolva

en: report table cell coordinates off
hu_HU: Cellakoordináták jelzése kikapcsolva

en: report table cell coordinates on
hu_HU: Cellakoordináták jelzése bekapcsolva

en: report tables off
hu_HU: Táblázatok jelzése kikapcsolva

en: report tables on
hu_HU: Táblázatok jelzése bekapcsolva

en: req
hu_HU: köt

en: required
hu_HU: szükséges

en: reverse diagonal stripe
hu_HU: elfordított átló vonalas

en: revised %s
hu_HU: változás %s

en: rgn
hu_HU: tt

en: rich edit
hu_HU: szerkesztőmező

en: right
hu_HU: jobb

en: right alt
hu_HU: jobb alt

en: right arrow
hu_HU: jobbnyíl

en: right control
hu_HU: jobb control

en: right edge
hu_HU: jobbra

en: right indent
hu_HU: Behúzás jobbról

en: right shift
hu_HU: jobb shift

en: right windows
hu_HU: jobb start gomb

en: ro
hu_HU: ol

en: root pane
hu_HU: gyökér terület

en: row
hu_HU: sor

en: row %s
hu_HU: %s. sor

en: row header
hu_HU: sorfejléc

en: rslvd cmnt
hu_HU: lmegj

en: ruler
hu_HU: vonalzó

en: r{rowNumber}
hu_HU: s{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
hu_HU: s{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
hu_HU: Eszközök

en: scrlbar
hu_HU: gs

en: scroll bar
hu_HU: gördítősáv

en: scroll pane
hu_HU: gördítősáv

en: search page
hu_HU: keresőoldal

en: sect
hu_HU: szksz

en: section
hu_HU: szakasz

en: section %s
hu_HU: %s. szakasz

en: section property
hu_HU: Bekezdés tulajdonság

en: sel
hu_HU: kij

en: selectable
hu_HU: kijelölhető

en: selected
hu_HU: kijelölve

en: selected %s
hu_HU: %s Kijelölve

en: selection removed
hu_HU: a kijelölés törölve

en: sent: %s
hu_HU: Elküldve: %s

en: separator
hu_HU: elválasztó

en: series {number} {name}
hu_HU: adatsor {number} {name}

en: sggstn
hu_HU: ajnl

en: shape
hu_HU: alakzat

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
hu_HU: Tilos tábla

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: vagy

[ctx: shape]
en: 10-point star
hu_HU: Csillag: 10 ágú

[ctx: shape]
en: 12-point star
hu_HU: Csillag: 12 ágú

[ctx: shape]
en: 16-point star
hu_HU: Csillag: 16 ágú

[ctx: shape]
en: 24-point star
hu_HU: Csillag: 24 ágú

[ctx: shape]
en: 32-point star
hu_HU: Csillag: 32 ágú

[ctx: shape]
en: 4-point star
hu_HU: Csillag: 4 ágú

[ctx: shape]
en: 5-point star
hu_HU: Csillag: 5 ágú

[ctx: shape]
en: 6-point star
hu_HU: Csillag: 6 ágú

[ctx: shape]
en: 7-point star
hu_HU: Csillag: 7 ágú

[ctx: shape]
en: 8-point star
hu_HU: Csillag: 8 ágú

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: másik feldolgozás

[ctx: shape]
en: Arc
hu_HU: Ív

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
hu_HU: Nyíl, 4 ágú

[ctx: shape]
en: Balloon
hu_HU: Ballon

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
hu_HU: Nyíl: felfelé kanyarodó

[ctx: shape]
en: Bent arrow
hu_HU: Nyíl: kanyarodó

[ctx: shape]
en: Bevel
hu_HU: Téglalap: fazettás

[ctx: shape]
en: Block arc
hu_HU: Szalagív

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
hu_HU: Felirat: 4 ágú nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
hu_HU: Felirat: balra-jobbra mutató nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
hu_HU: Felirat: lefelé mutató nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
hu_HU: Felirat: balra mutató nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
hu_HU: Felirat: jobbra mutató nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
hu_HU: Felirat: felfelé mutató nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
hu_HU: Felirat: kettős íves vonal kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
hu_HU: Felirat: íves vonal kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
hu_HU: Felirat: íves vonal

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
hu_HU: Felirat: felfelé-lefelé mutató nyíllal

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
hu_HU: Felirat: kerettel és vízszintes kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
hu_HU: Felirat: kettős íves vonal kerettel és kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
hu_HU: Felirat: íves vonal kerettel és kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
hu_HU: Felirat: vonal kerettel és kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
hu_HU: Felirat: kettős íves vonal

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
hu_HU: Felirat: vonal kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
hu_HU: Felirat: vonal

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
hu_HU: Felirat: vízszintes kiemelősávval

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
hu_HU: Felirat: vízszintes vonal

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
hu_HU: Felirat: íves vonal keret nélkül

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
hu_HU: Felirat: kettős íves vonal keret nélkül

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
hu_HU: Felirat: vonal keret nélkül

[ctx: shape]
en: Can
hu_HU: Henger

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: lyukkártya

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
hu_HU: Grafikon: pluszjel

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
hu_HU: Grafikon: csillag

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
hu_HU: Grafikon: X

[ctx: shape]
en: Chevron
hu_HU: Nyíl: sávnyíl

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
hu_HU: Körszelet

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
hu_HU: Nyíl: körkörös

[ctx: shape]
en: Cloud callout
hu_HU: Gondolatbuborék: felhő

[ctx: shape]
en: Cloud shape
hu_HU: Felhő

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: válogatás

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: bekötés

[ctx: shape]
en: Corner
hu_HU: L alak

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
hu_HU: Nyíl: körkörös, az óramutató járásával ellentétes

[ctx: shape]
en: Cross
hu_HU: Kereszt

[ctx: shape]
en: Cube
hu_HU: Kocka

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
hu_HU: Nyíl: szalag, lefelé mutató

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
hu_HU: Nyíl: szalag, balra mutató

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
hu_HU: Nyíl: szalag, jobbra mutató

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
hu_HU: Nyíl: szalag, felfelé mutató

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
hu_HU: Szalag: íves és billentett

[ctx: shape]
en: Curved arrow
hu_HU: Nyíl: kanyarodó

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: adatok

[ctx: shape]
en: Decagon
hu_HU: Tízszög

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: döntés

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: késleltetés

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
hu_HU: Ferde trapéz

[ctx: shape]
en: Diamond
hu_HU: Rombusz

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: Közvetlen elérésű tárolás

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: kijelzés

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: dokumentum

[ctx: shape]
en: Dodecagon
hu_HU: Tizenkétszög

[ctx: shape]
en: Donut
hu_HU: Kör: üres

[ctx: shape]
en: Double brace
hu_HU: Kapcsos zárójel

[ctx: shape]
en: Double bracket
hu_HU: Nagy zárójel

[ctx: shape]
en: Double wave
hu_HU: Kettős hullám

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
hu_HU: Nyíl: felfelé-lefelé mutató

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
hu_HU: Nyíl: körkörös, kétvégű

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
hu_HU: Nyíl: balra-jobbra mutató

[ctx: shape]
en: Down Arrow
hu_HU: Nyíl: lefelé mutató

[ctx: shape]
en: Explosion
hu_HU: Robbanás

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: Kigyűjtés

[ctx: shape]
en: Folded corner
hu_HU: Téglalap: szamárfül

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
hu_HU: Téglalap: négy kis sarok

[ctx: shape]
en: Funnel
hu_HU: Kúp

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
hu_HU: Fogaskerék, 9 fogú

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
hu_HU: Fogaskerék, 6 fogú

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
hu_HU: Fél keret

[ctx: shape]
en: Heart
hu_HU: Szív

[ctx: shape]
en: Heptagon
hu_HU: Hétszög

[ctx: shape]
en: Hexagon
hu_HU: Hatszög

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
hu_HU: Tekercs: vízszintes

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
hu_HU: Körcikk

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: belső tárolás

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
hu_HU: Háromszög

[ctx: shape]
en: Left Arrow
hu_HU: Nyíl: balra mutató

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
hu_HU: Nyíl: balra-felfelé mutató

[ctx: shape]
en: Left brace
hu_HU: Bal oldali kapcsos zárójel

[ctx: shape]
en: Left bracket
hu_HU: Bal oldali szögletes zárójel

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
hu_HU: Nyíl: balra-jobbra-felfelé mutató

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
hu_HU: Villám

[ctx: shape]
en: Line Callout
hu_HU: Felirat: vonal

[ctx: shape]
en: Line inverse
hu_HU: Inverz vonal

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: mágneslemez

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: kézi adatbevitel

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: kézi művelet

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
hu_HU: Összeadás jele

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
hu_HU: Osztás jele

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
hu_HU: Egyenlőségjel

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
hu_HU: Szorzás jele

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
hu_HU: Nem egyenlő

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
hu_HU: Kivonás jele

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: egyesítés

[ctx: shape]
en: Moon
hu_HU: Hold

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: dokumentáció

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
hu_HU: Nyíl: vágott, jobbra mutató

[ctx: shape]
en: Octagon
hu_HU: Nyolcszög

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: külső bekötés

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: offline tárolás

[ctx: shape]
en: Oval
hu_HU: Elipszis

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
hu_HU: Beszédbuborék, elipszis

[ctx: shape]
en: Parallelogram
hu_HU: Romboid

[ctx: shape]
en: Pentagon
hu_HU: Ötszög

[ctx: shape]
en: Plaque
hu_HU: Névtábla

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
hu_HU: Névtáblák

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: előírt feldolgozás

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: előkészítés

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: feldolgozás

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: lyukszalag

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
hu_HU: Negyed körcikk

[ctx: shape]
en: Rectangle
hu_HU: Téglalap

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
hu_HU: Téglalap: egy sarkán lekerekítve

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
hu_HU: Téglalap: egy sarkán levágva

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
hu_HU: Téglalap: fent egyik sarkán lekerekítve, a másik sarkán levágva

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
hu_HU: Téglalap: átellenes sarkain lekerekítve

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
hu_HU: Téglalap: átellenes sarkain levágva

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
hu_HU: Téglalap: felső két sarkán levágva

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
hu_HU: Téglalap: Felső két sarkán lekerekítve

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
hu_HU: Beszédbuborék, négyszög

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
hu_HU: Keret

[ctx: shape]
en: Return
hu_HU: Akciógomb: Visszatérés

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
hu_HU: Szalag: billentett

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
hu_HU: Nyíl: szalag, balra és jobbra mutató

[ctx: shape]
en: Right Arrow
hu_HU: Nyíl: jobbra mutató

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
hu_HU: Nyíl: szaggatott, jobbra mutató

[ctx: shape]
en: Right brace
hu_HU: Jobb oldali kapcsos zárójel

[ctx: shape]
en: Right bracket
hu_HU: Jobb oldali szögletes zárójel

[ctx: shape]
en: Right triangle
hu_HU: Derékszögű háromszög

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
hu_HU: Téglalap: lekerekített

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
hu_HU: Beszédbuborék: lekerekített sarkú téglalap

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: Soros elérésű tárolás

[ctx: shape]
en: Smiley face
hu_HU: Mosolygó arc

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: rendezés

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: tárolt adatok

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: összegzés

[ctx: shape]
en: Sun
hu_HU: Nap

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
hu_HU: Folyamatábra: befejezés

[ctx: shape]
en: Trapezoid
hu_HU: Trapéz

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
hu_HU: Aszimmetrikus trapéz

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
hu_HU: Nyíl: visszakanyarodó

[ctx: shape]
en: Up Arrow
hu_HU: Nyíl: felfelé mutató

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
hu_HU: Tekercs: függőleges

[ctx: shape]
en: Water droplet
hu_HU: Könnycsepp

[ctx: shape]
en: Wave
hu_HU: Hullám

[ctx: shape]
en: four snipped corners
hu_HU: Négy levágott sarok

[ctx: shuffle]
en: off
hu_HU: kikapcsolva

[ctx: shuffle]
en: on
hu_HU: bekapcsolva

en: single {action}
hu_HU: egyszeri {action}

en: skips backward past a block of links
hu_HU: a hivatkozásblokk elé ugrik.

en: skips forward past a block of links
hu_HU: Átugrik egy hivatkozásblokkot

en: slanted dash dot
hu_HU: DöntöttPontSzaggatott

en: slice
hu_HU: szelet

en: slider
hu_HU: csúszka

en: solid
hu_HU: tömör

en: sorted
hu_HU: rendezve

en: sorted asc
hu_HU: rendn

en: sorted ascending
hu_HU: Növekvő rendezés

en: sorted desc
hu_HU: rendcs

en: sorted descending
hu_HU: Csökkenő rendezés

en: sound
hu_HU: hang

en: space
hu_HU: szóköz

en: space with any dots
hu_HU: Szóköz bármelyik ponttal

en: space with dot
hu_HU: szóköz ponttal

en: speak command keys off
hu_HU: parancsbillentyűk bemondása kikapcsolva

en: speak command keys on
hu_HU: parancsbillentyűk bemondása bekapcsolva

en: speak typed characters off
hu_HU: Beírt karakterek bemondása kikapcsolva

en: speak typed characters on
hu_HU: Beírt karakterek bemondása bekapcsolva

en: speak typed words off
hu_HU: Beírt szavak bemondása kikapcsolva

en: speak typed words on
hu_HU: Beírt szavak bemondása bekapcsolva

en: speech viewer disabled
hu_HU: Beszédnéző kikapcsolva

en: speech viewer enabled
hu_HU: Beszédnéző bekapcsolva

[ctx: speechModes]
en: beeps
hu_HU: hangjelzés

[ctx: speechModes]
en: off
hu_HU: csendes

[ctx: speechModes]
en: talk
hu_HU: beszéd

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
hu_HU: &Szűrés:

en: spelling and grammar: {text}
hu_HU: Hibás szó nyelvhelyességi hibával: {text}

en: spelling error
hu_HU: Hibás szó

en: spelling: {text}
hu_HU: Hibás szó: {text}

en: spin button
hu_HU: léptethető gomb

en: splbtn
hu_HU: ogb

en: split button
hu_HU: osztott gomb

en: split pane
hu_HU: osztott terület

en: spnbtn
hu_HU: lgb

en: status bar
hu_HU: állapotsor

en: stbar
hu_HU: ás

en: stop
hu_HU: leállítás

en: strikethrough
hu_HU: áthúzott

en: strong
hu_HU: Fontos szöveg

en: style
hu_HU: stílus

en: style %s
hu_HU: %s stílus

en: style definition
hu_HU: szövegstílus

en: subMenu
hu_HU: almenü

en: subject: %s
hu_HU: tárgy: %s

en: submnu
hu_HU: amnü

en: subscript
hu_HU: alsó index

en: suggestion
hu_HU: javaslat

en: superscript
hu_HU: felső index

en: switch
hu_HU: kapcsoló

en: swtch
hu_HU: kpc

[ctx: symbolLevel]
en: all
hu_HU: mind

[ctx: symbolLevel]
en: character
hu_HU: karakter

[ctx: symbolLevel]
en: most
hu_HU: Majdnem mind

[ctx: symbolLevel]
en: none
hu_HU: nincs

[ctx: symbolLevel]
en: some
hu_HU: Néhány

[ctx: symbolPreserve]
en: always
hu_HU: mindig

[ctx: symbolPreserve]
en: never
hu_HU: soha

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
hu_HU: Csak az írásjel szintje alatt

[ctx: synth setting]
en: Inflection
hu_HU: Intonáció

[ctx: synth setting]
en: Language
hu_HU: Nyelv

[ctx: synth setting]
en: Pitch
hu_HU: Magasság

[ctx: synth setting]
en: Rate
hu_HU: Tempó

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
hu_HU: Sebességfokozás

[ctx: synth setting]
en: Variant
hu_HU: Változat

[ctx: synth setting]
en: Voice
hu_HU: Hangkarakter

[ctx: synth setting]
en: Volume
hu_HU: Hangerő

en: tab control
hu_HU: fül

en: tabctl
hu_HU: fül

en: table
hu_HU: táblázat

en: table body
hu_HU: táblázattörzs

en: table footer
hu_HU: táblázat lábléc

en: table header
hu_HU: táblázat fejléc

en: table property
hu_HU: táblázat tulajdonság

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
hu_HU: táblázat {columnCountText} és {rowCountText}

en: tear off menu
hu_HU: lebegő menü

en: term
hu_HU: psor

en: terminal
hu_HU: parancssor

en: text
hu_HU: szöveg

en: text "%s" not found
hu_HU: a keresett szöveg "%s" nem található.

en: text frame
hu_HU: szövegkeret

en: text mode
hu_HU: szöveges mód

en: tgbtn
hu_HU: tgb

en: thick
hu_HU: Vastag

en: thick diagonal crosshatch
hu_HU: vastag átló keresztmintás

en: thin
hu_HU: Vékony

en: thin diagonal crosshatch
hu_HU: vékony átló keresztmintás

en: thin diagonal stripe
hu_HU: vékony átló vonalas

en: thin horizontal crosshatch
hu_HU: vékony vízszintes keresztmintás

en: thin horizontal stripe
hu_HU: vékony vízszintes vonalas

en: thin reverse diagonal stripe
hu_HU: vékony elfordított átló vonalas

en: thin vertical stripe
hu_HU: vékony függőlegesen vonalas

en: through row {row} column {column}
hu_HU: {row}. sorig és {column}. oszlopig

en: through {endCol}
hu_HU: {endCol}. oszlopig

en: through {endRow}
hu_HU: {endRow}. sorig

en: thumb control
hu_HU: Lapvezérlő

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
hu_HU: {D} nap {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
hu_HU: {D} nap {H}:{M}:{S}

en: title bar
hu_HU: címsor

en: tlbar
hu_HU: et

en: tltip
hu_HU: etip

en: to focus
hu_HU: Aktív elem

en: to review
hu_HU: Áttekintő kurzor

en: toggle button
hu_HU: többállapotú gomb

en: tool bar
hu_HU: eszköztár

en: tool tip
hu_HU: eszköztipp

en: top edge
hu_HU: fent

[ctx: touch action]
en: flick down
hu_HU: pöccintés le

[ctx: touch action]
en: flick left
hu_HU: balra pöccintés

[ctx: touch action]
en: flick right
hu_HU: jobbra pöccintés

[ctx: touch action]
en: flick up
hu_HU: pöccintés fel

[ctx: touch action]
en: hold
hu_HU: tartás

[ctx: touch action]
en: hover
hu_HU: Felfedezés

[ctx: touch action]
en: hover down
hu_HU: felderítés kezdete

[ctx: touch action]
en: hover up
hu_HU: felderítés vége

[ctx: touch action]
en: tap
hu_HU: érintés

[ctx: touch action]
en: tap and hold
hu_HU: Érintés és nyomvatartás

en: track change: {text}
hu_HU: korrektúra: {text}

en: tree view
hu_HU: fanézet

en: tree view button
hu_HU: körvonalgomb

en: tree view item
hu_HU: fanézetelem

en: triggered
hu_HU: Feltételhez kötött

en: tripple {action}
hu_HU: Háromszori {action}

en: tv
hu_HU: fn

en: tvbtn
hu_HU: fngb

en: tvitem
hu_HU: fne

en: unavailable
hu_HU: nem érhető el

en: underline
hu_HU: aláhúzás

en: underlined
hu_HU: aláhúzott

en: unknown
hu_HU: ismeretlen

en: unknown %s
hu_HU: ismeretlen %s

en: unknown input method
hu_HU: Ismeretlen beviteli mód

en: unknown language
hu_HU: ismeretlen nyelv

en: unlocked
hu_HU: Zárolt

en: unread
hu_HU: Olvasatlan

en: up arrow
hu_HU: Felnyíl

en: up-right diagonal line
hu_HU: átlósan fel

en: value {valueAxisData}
hu_HU: érték {valueAxisData}

en: vertical align bottom
hu_HU: függőleges igazítás lent

en: vertical align distributed
hu_HU: függőleges igazítás elosztva

en: vertical align justified
hu_HU: függőleges igazítás sorkizárt

en: vertical align middle
hu_HU: függőleges igazítás középre

en: vertical align top
hu_HU: függőleges igazítás fent

en: vertical borders except outside
hu_HU: Függőleges szegélyek belül

en: vertical stripe
hu_HU: függőlegesen vonalas

en: view port
hu_HU: nézetablak

en: visited
hu_HU: meglátogatott

en: vlnk
hu_HU: mhv

en: volume down
hu_HU: halkítás

en: volume up
hu_HU: hangosítás

en: white space
hu_HU: üres terület

en: window
hu_HU: ablak

en: windows
hu_HU: Start gomb

en: with %s column | with %s columns
hu_HU[0]: %s oszloppal
hu_HU[1]: %s oszloppal

en: with %s item | with %s items
hu_HU[0]: %s elemmel
hu_HU[1]: %s elemmel

en: with %s row | with %s rows
hu_HU[0]: %s sorral
hu_HU[1]: %s sorral

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
hu_HU: {rowCountTranslation} és {colCountTranslation}

en: wnd
hu_HU: ablk

en: word
hu_HU: szó

en: {author} is editing
hu_HU: {author} éppen szerkeszti

en: {backgroundColor} background
hu_HU: {backgroundColor} háttér

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
hu_HU: {bookPercentage} százalék, hely: {curLocation} per {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
hu_HU[0]: {category} ({nbResults} találat)
hu_HU[1]: {category} ({nbResults} találat)

en: {color1} to {color2}
hu_HU: {color1} és {color2} közt

en: {color} (default color)
hu_HU: {color} (alapértelmezett szín)

en: {color} on {backgroundColor}
hu_HU: {backgroundColor} alapon {color}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
hu_HU[0]: {columnCount} oszloppal
hu_HU[1]: {columnCount} oszloppal

en: {date} (all day)
hu_HU: {date} (egész nap)

en: {desc} left and right edges
hu_HU: {desc} Balra és jobbra

en: {desc} surrounding border
hu_HU: {desc} Körül

en: {desc} top and bottom edges
hu_HU: {desc} Fent és lent

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
hu_HU: {desc} átlósan fel és átlósan le

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
hu_HU[0]: A dia aljától {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia aljától {distance:.3g} pont

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
hu_HU[0]: A dia bal szélétől {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia bal szélétől {distance:.3g} pont

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
hu_HU[0]: A dia jobb szélétől {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia jobb szélétől {distance:.3g} pont

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
hu_HU[0]: A dia tetejétől {distance:.3g} pont
hu_HU[1]: A dia tetejétől {distance:.3g} pont

en: {distance} from left edge of page
hu_HU: Az oldal bal szélétől {distance} pont

en: {distance} from top edge of page
hu_HU: Az oldal tetejétől {distance}

en: {elapsedTime} elapsed
hu_HU: Eltelt idő: {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
hu_HU: {firstAddress} {firstContent} től {lastAddress} {lastContent} ig

en: {firstAddress} through {lastAddress}
hu_HU: {firstAddress} és {lastAddress} között

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
hu_HU: {firstAddress} {firstValue} és {lastAddress} {lastValue} között

en: {hourText} and {minuteText} remaining
hu_HU: {hourText} és {minuteText} van hátra

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
hu_HU[0]: {hours:d} óra
hu_HU[1]: {hours:d} óra

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
hu_HU: {longName} ({name})
    Verzió: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    Az {name}-t a magyar NVDA honosítócsapat honosította. Ha valamilyen nyelvtani hibát észlel vagy egyéb javaslata van, akkor látogassa meg a http://www.nvda.hu weboldalt, ahol kapcsolatba léphet a honosítócsapattal.
    Ugyancsak ezen az oldalon talál újabb nyelvcsomagokat, valamint az {name}-val kapcsolatos hasznos információkat. 
    
    Az {name} a GNU általános Nyilvános Licensz (2-es verzió) alatt áll. A szoftver szabadon közzétehető vagy módosítható a licensz és a forráskód bárki számára elérhetővé tételével. Ez az eredeti és módosított szoftverre, valamint bármilyen a szoftver forráskódjából származó kódrészletre vonatkozik.
    Ha többet szeretne megtudni, elolvashatja a Licensz szerződést a súgó menüben.
    Ezt a http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html oldalon is megteheti.
    
    Az {name}-t az NV Access fejleszti, amely egy non-profit alapítvány. Céljuk az ingyenes és nyílt forráskódú szoftverek terjesztése és segítése látássérült és gyengénlátó felhasználók részére.
    Ha hasznosnak ítéli a programot és szeretné, hogy továbbra is elérhető legyen, kérjük adományozzon az NV Access-nek. Ezt a NVDA menü adományozás menüpontjával érheti el.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
hu_HU: {message}
    
    Kategória: "{category}"
    Opció: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
hu_HU[0]: {minutes:d} perc
hu_HU[1]: {minutes:d} perc

en: {modifier} released
hu_HU: {modifier} nincs lenyomva

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
hu_HU[0]: {numFingers} ujjas {action}
hu_HU[1]: {numFingers} ujjas {action}

en: {number} of {total}
hu_HU: {number} per {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
hu_HU[0]: {offset:.3g} centiméter
hu_HU[1]: {offset:.3g} centiméter

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
hu_HU[0]: {offset:.3g} karakter
hu_HU[1]: {offset:.3g} karakter

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
hu_HU[0]: {offset:.3g} hüvelyk
hu_HU[1]: {offset:.3g} hüvelyk

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
hu_HU[0]: {offset:.3g} milliméter
hu_HU[1]: {offset:.3g} milliméter

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
hu_HU[0]: {offset:.3g} pika
hu_HU[1]: {offset:.3g} pika

en: {profileName} configuration profile active
hu_HU: {profileName} profil aktív

en: {profile} profile activated
hu_HU: {profile} profil kézzel aktiválva

en: {profile} profile deactivated
hu_HU: {profile} profil kézzel kikapcsolva

en: {remainingTimeFormatted} remaining
hu_HU: Hátralévő idő: {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
hu_HU: {revisionType} {description}: {text} {author} által {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
hu_HU[0]: {rowCount} sorral
hu_HU[1]: {rowCount} sorral

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
hu_HU: {seriesName} adatsor {seriesIndex} per {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
hu_HU: {seriesName} trendvonaltípus: {trendlineType}, név: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
hu_HU: {seriesName} trendvonaltípus: {trendlineType}, név: {trendlineName}, címke: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
hu_HU: {size:g} pont betűtipus

en: {startTime} to {endTime}
hu_HU: {startTime} és {endTime} között

en: {start} through {end}
hu_HU: {start}; {end} egyesített cellák

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
hu_HU: {styleName} stílus, behúzási szint {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
hu_HU: {symbol} mint {description}

en: {textAttribute} off
hu_HU: {textAttribute} kikapcsolva

en: {textAttribute} on
hu_HU: {textAttribute} bekapcsolva

en: {totalTime} total
hu_HU: Teljes idő: {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
hu_HU[0]: {val:.2f} centiméter
hu_HU[1]: {val:.2f} centiméter

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
hu_HU[0]: {val:.2f} hüvelyk
hu_HU[1]: {val:.2f} hüvelyk

en: {val:g} pt space before paragraph
hu_HU: {val:g} pont térköz a bekezdés előtt

en: {} suggestions
hu_HU: {} javaslat
