nvda - en to is_IS translation catalogue (900 entries)

en: %d percent
is_IS: %d prósent

en: %s cursor
is_IS: %s bendill

en: %s end
is_IS: %s endir

en: %s mode
is_IS: %s hamur

en: &About add-on...
is_IS: &Um viðbót...

en: &Add
is_IS: &Bæta við

en: &Beep for capitals
is_IS: &Hljóðmerki fyrir hástafi

en: &Close
is_IS: &Loka

en: &Comment
is_IS: &Athugasemd

en: &Continue
is_IS: &Halda áfram

en: &Continue running
is_IS: &Halda áfram að keyra forritið

en: &Default dictionary...
is_IS: &Sjálfgefin orðabók...

en: &Dictionary entries
is_IS: &Orðabókar færslur

en: &Donate
is_IS: &Styrkja

en: &Done
is_IS: &Lokið

en: &Download update
is_IS: &Sækja uppfærslu

en: &Edit
is_IS: &Breyta

en: &Headings
is_IS: &Fyrirsagnir

en: &Help
is_IS: &Hjálp

en: &Inflection
is_IS: &Áhersla

en: &Input table:
is_IS: &Inntaks tafla:

en: &Install NVDA on this computer
is_IS: &Setja upp NVDA á þessa tölvu

en: &Install NVDA...
is_IS: &Setja upp NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
is_IS: &Halda núverandi flýtivísi á skjáborðinu

en: &Keyboard layout:
is_IS: &Útlitssnið lyklaborðs

en: &Language
is_IS: &Tungumál

en: &Level
is_IS: &Stig

en: &Maximum number of characters on one line
is_IS: &Hámarks stafafjöldi í línu

en: &Move to
is_IS: &Færa að

en: &Not now
is_IS: &Ekki núna

en: &Number of lines per page
is_IS: &Fjöldi lína á síðu

en: &Output table:
is_IS: &Úttaks tafla:

en: &Pattern
is_IS: &Mynstur

en: &Pitch
is_IS: &Tónhæð

en: &Port:
is_IS: &Tengi:

en: &Preferences
is_IS: &Valkostir

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
is_IS: &Geinarmerkja/tákna framburður...

en: &Rate
is_IS: &Hraði

en: &Remove
is_IS: &Fjarlægja

en: &Replacement
is_IS: &Skipti

en: &Revert to saved configuration
is_IS: &Fara til baka í vistaðar stillingar

en: &Save configuration
is_IS: &Vista stillingar

en: &Symbols
is_IS: &Tákn

en: &Synthesizer:
is_IS: &Talgervill:

en: &Temporary dictionary...
is_IS: &Skammtímaorðabók...

en: &Voice
is_IS: &Rödd

en: &Voice dictionary...
is_IS: &Raddorðabók

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
is_IS: Skilaboðagluggi þar sem þú getur bætt við orðalistann í sjálfgefnu orðabókinni

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
is_IS: Skilaboðagluggi þar sem þú getur bætt við skammtímaorðabókina með því að skrifa í skrifsvæðið

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
is_IS: Skilaboðagluggi þar sem þú getur bætt við orðalistann í raddorðabókinni

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
is_IS: Opinn og ókeypis skjálesari fyrir Microsoft Windows

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
is_IS: Eldri útgáfa af NVDA fannst á vélinni þinni, hún verður nú uppfærð.

en: About NVDA
is_IS: Um NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
is_IS: Virkjar Python stjórnborð NVDA. Aðallega notað í þróun forritsins

en: Add Dictionary Entry
is_IS: Bæta við orðabókarfærslu

en: Add-on Installation
is_IS: Uppsetning viðbótar

en: Alpha numeric input
is_IS: Innsláttur fyrir bókstafi og tölustafi

en: Always include short character &description when announcing candidates
is_IS: Lesa ávallt stutta &lýsingu stafs í uppástungulista

en: Announce &selected candidate
is_IS: Lesa &Valda uppástungu

en: Answer to:
is_IS: Svara:

en: Arabic grade 1
is_IS: Óstytt arabíska

en: Attachments
is_IS: Viðhengi

en: Audio indication of focus and browse modes
is_IS: Hljóðmerki fyrir fókus- og vafrahami

en: Automatic
is_IS: Sjálfkrafa

en: Automatic &Say All on page load
is_IS: &Lesa allt efni sjálfkrafa um leið og síða hleðst inn

en: Automatic dialect switching (when supported)
is_IS: Skipta sjálfkrafa um málískur (ef stuðningur er fyrir hendi)

en: Automatic focus mode for caret movement
is_IS: Sjálfvirkur fókus hamur fyrir skrifbendils hreyfingar

en: Automatic focus mode for focus changes
is_IS: Sjálfvirkur fókus hamur fyrir fókus breytingar

en: Automatic language switching (when supported)
is_IS: Skipta sjálfkrafa um tungumál (þegar það er mögulegt)

en: Automatically check for &updates to NVDA
is_IS: Athuga sjálfkrafa með &uppfærslur á NVDA

en: Automatically report all available &candidates
is_IS: Tilkynna sjálfkrafa allar &uppástungur sem í boði eru

en: Avoid splitting &words when possible
is_IS: Forðast að skipta upp &orðum ef unnt er

en: BCC:
is_IS: Hulið Samrit:

en: Beep
is_IS: Hljóðmerki

en: Bitmap placeholder
is_IS: Bitmap geymsluhólf

en: Braille &display:
is_IS: Punktaleturs&skjár:

en: Braille Display Error
is_IS: Villa í punktaletursskjá

en: Browse Mode
is_IS: Vafrahamur

en: Browse...
is_IS: Vafra...

en: Bulgarian 8 dot computer braille
is_IS: Búlgarskt 8- punkta tölvu-punktaletur

en: CC:
is_IS: Samrit

en: Candidate
is_IS: Uppástunga

en: Capital pitch change percentage
is_IS: Prósentubreyting raddar við lestur hástafa

en: Case &sensitive
is_IS: Há- og lágstafa &skoðun

en: Center Title placeholder
is_IS: Miðju-titils geymsluhólf

en: Chart placeholder
is_IS: Línurits geymsluhólf

en: Checking for Update
is_IS: Er að athuga með uppfærslu...

en: Checking for update
is_IS: Er að athuga með uppfærslu

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
is_IS: Kínverska (Hong Kong)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
is_IS: Kínverska (Mandaríska)

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
is_IS: Smellir vinstri músarhnappi á staðsetningu músarbendils

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
is_IS: Smellir hægri músarhnappi á staðsetningu músarbendils

en: Commands &Quick Reference
is_IS: Skipana og &Flýtilyklayfirlit

en: Commands Quick Reference
is_IS: Flýtilyklayfirlit

en: Comment
is_IS: Athugasemd

en: Comments
is_IS: Athugasemdir

en: Composition
is_IS: Samsetning

en: Configuration File Error
is_IS: Stilliskrárvilla

en: Configuration applied
is_IS: Stillingar virkjaðar

en: Configuration restored to factory defaults
is_IS: Stillingum breytt aftur í það horf sem þær voru við uppsetningu

en: Configuration saved
is_IS: Stillingar vistaðar

en: Connecting
is_IS: Tengist

en: Copy &portable configuration to current user account
is_IS: Afrita &fisútgáfu yfir í þennan notendareikning

en: Copy current &user configuration
is_IS: Afrita virkar stillingar &notanda í NVDA

en: Copying Settings
is_IS: Afrita stillingar

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
is_IS: (C) {years} s aðstandendur NVDA, allur réttur áskilinn

en: Could not load the %s synthesizer.
is_IS: Gat ekki hlaðið %s talgervilinn.

en: Could not save configuration - probably read only file system
is_IS: Gat ekki vistað stillingar, líklega vegna skrárkerfis með skrifvörn

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
is_IS: Búa til &táknmynd á stjórnborð ásamt flýtilyklinum (control+alt+n)

en: Create &portable copy
is_IS: Búa til &fisútgáfu

en: Create Portable NVDA
is_IS: Búa til Fisútgáfu af NVDA

en: Creating Portable Copy
is_IS: Bý til fisútgáfu

en: Croatian 8 dot computer braille
is_IS: Króatíska 8-punkta tölvu-punktaletur

en: Cursor blink rate (ms)
is_IS: Blikkhraði bendils (ms)

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
is_IS: Fer milli stillistiga sem ákvarða hversu mikið af táknum eru lesin

en: Czech grade 1
is_IS: Tékkneska stig 1

en: Date placeholder
is_IS: Dagsetningar geymsluhólf

en: Date:
is_IS: Dagsetning:

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
is_IS: Lækkar virka stillingu í talgervils stillingaskífu

en: Default dictionary
is_IS: Sjálfgefin orðabók

en: Desktop
is_IS: Skjáborð

en: Display
is_IS: Skjár

en: Displays one of the recent messages
is_IS: Sýnir eldri skilaboð

en: Distribution:
is_IS: Póstlisti:

en: Document Formatting
is_IS: Stílsnið skjals

en: Documentation
is_IS: Upplýsingar

en: Downloading
is_IS: Er að hala niður

en: Downloading Update
is_IS: Er að hala niður uppfærslu

en: E&xit
is_IS: &Hætta

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
is_IS: B&reyta orðinu við bendilinn í átta punkta letur

en: Edge of table
is_IS: Brún töflu

en: Edit Dictionary Entry
is_IS: Breyta orðabókar færslu

en: Elements List
is_IS: Einingalisti

en: Empty slide
is_IS: Tóm glæra

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
is_IS: Eins og stutt hafi verið á %s lykil á lyklaborði

en: Enable mouse &tracking
is_IS: Kveikja á músar&fylgni

en: Endnotes
is_IS: Eftirmálsgrein

en: English (U.K.) grade 1
is_IS: Bresk enska stig 1

en: English (U.K.) grade 2
is_IS: Bresk enska stig 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
is_IS: Enska (bna) 6-punkta tölvu-punktaletur

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
is_IS: Enskt (bna) 8-punkta tölvu-punktaletur

en: English (U.S.) grade 1
is_IS: Enska (Bna) stig 1

en: English (U.S.) grade 2
is_IS: Enska (Bna) stig 2

en: Error
is_IS: Villa

en: Error Copying
is_IS: Villa við afiritun

en: Error checking for update.
is_IS: Villa við leit að uppfærslu.

en: Error copying NVDA user settings
is_IS: Villa í afritun notendasstillinga

en: Error downloading update.
is_IS: Villa við niðurhal uppfærslu.

en: Error in appModule %s
is_IS: Villa í forritseiningu %s

en: Error saving log: %s
is_IS: Villa við vistun skýrslu %s

en: Estonian grade 0
is_IS: Eistneska stig 0

en: Ethiopic grade 1
is_IS: Eþíópíska stig 1

en: Even pages footer
is_IS: Töflufótur jafnra síða

en: Even pages header
is_IS: Töfluhaus jafnra síða

en: Exit NVDA
is_IS: Hætta í NVDA

en: Explore NVDA user configuration directory
is_IS: Skoða notenda stillingaskrá NVDA

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
is_IS: Ekki tókst að opna viðbótarskrá frá %s - skrá vantar eða ógilt skráarsnið

en: File in Use
is_IS: Skráin er í notkun

en: Find
is_IS: Finna

en: Finnish 8 dot computer braille
is_IS: Finnska 8-punkta tölvu-punktaletur

en: First page footer
is_IS: Töflufótur fyrstu síðu

en: First page header
is_IS: Töfluhaus fyrstu síðu

en: Follow &mouse cursor
is_IS: Fylgja &músarbendli

en: Follow System &Caret
is_IS: Fylgja skrif&bendil

en: Follow system &focus
is_IS: Fylgja kerfis&bendil

en: Footer placeholder
is_IS: Fótur geymsluhólf

en: Footnotes
is_IS: Neðanmálsgrein

en: Forward to:
is_IS: Áframsenda til:

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
is_IS: Focus/Pacmate skjáir frá Freedom Scientific

en: French (unified) 6 dot computer braille
is_IS: Franska 6-punkta tölvu-punktaletur

en: French (unified) 8 dot computer braille
is_IS: Franska 8-punkta tölvu-punktaletur

en: From:
is_IS: Frá:

en: Full shaped mode
is_IS: Heiltáknahamur

en: German 8 dot computer braille
is_IS: Þýskt 8-punkta tölvu-punktaletur

en: German grade 0
is_IS: Þýska stig 0

en: German grade 1
is_IS: Þýska stig 1

en: German grade 2
is_IS: Þýska stig 2

en: Half shaped mode
is_IS: Hálftáknahamur

en: Handout Master view
is_IS: Útprentunarsýn

en: Handy Tech braille displays
is_IS: Handy Tech punktaletursskjáir

en: Header placeholder
is_IS: Hólf fyrir haus

en: Hindi grade 1
is_IS: Hindy (1. stig)

en: HumanWare BrailleNote
is_IS: HumanWare BrailleNote skjár

en: Hungarian 8 dot computer braille
is_IS: Ungverskt 8-punkta tölvupunktaletur

en: Hungarian grade 1
is_IS: Ungverska (1. stig)

en: I &agree
is_IS: Ég &samþykki

en: IME opened
is_IS: IME opið

en: IP address
is_IS: IP tala

en: Icelandic 8 dot computer braille
is_IS: Íslenskt 8-punkta punktaletur

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
is_IS: ef ýtt er einu sinni er tíminn lesinn. Ef ýtt er tvisvar er dagsetning lesin

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
is_IS: hækkar virka stillingu í talgervilsstillingaskífu

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
is_IS: Setur inn punktaleturs punkta með punktaleturs lyklaborðinu

en: Install NVDA
is_IS: Setja upp NVDA

en: Installing Add-on
is_IS: Set upp íhlut

en: Installing NVDA
is_IS: Set upp NVDA

en: Insufficient Privileges
is_IS: Réttindi ekki næg

en: Italian 6 dot computer braille
is_IS: Ítalska 6-punkta tölvu-punktaletur

en: Italian 8 dot computer braille
is_IS: Ítalska 8-punkta tölvu-punktaletur

en: Key words:
is_IS: Lykilorð

en: Korean grade 1
is_IS: Kóreska stig 1

en: L&ogging level:
is_IS: S&kráningarstig

en: Lan&dmarks
is_IS: &kennileyti

en: Language Configuration Change
is_IS: Breytingar á tungumálsstillingum

en: Latvian grade 1
is_IS: Lattneska (1. stig)

en: Level
is_IS: Stig

en: License Agreement
is_IS: Notkunarskilmálar

en: Lin&ks
is_IS: &Tenglar

en: Loading NVDA. Please wait...
is_IS: Hleð NVDA. Vinsamlegast bíðið...

en: Loading document...
is_IS: hleð skjal

en: Locks or unlocks the left mouse button
is_IS: læsir eða aflæsir vinstri músarhnappi

en: Locks or unlocks the right mouse button
is_IS: læsir eða aflæsir hægri músarhnappi

en: Log
is_IS: annáll

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
is_IS: Skráir upplýsingar um fókusnotkun í annál, sem hægt er að nýta til að greina hugsanlega galla í NVDA. Eftir skráningu er annállinn virkjaður.

en: Master Thumbnails
is_IS: þumlur

en: Media Clip placeholder
is_IS: Hólf fyrir margmiðlunarefni

en: Mouse tracking off
is_IS: Músarfylgni óvirk

en: Mouse tracking on
is_IS: Músarfylgni virk

en: Move navigator object to mouse
is_IS: færir fókus að músarbendli

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
is_IS: Hoppar til enda hlutasafns ss. lista eða töflu

en: Moves the braille display to the next line
is_IS: Færir punktaletursskjá í næstu línu

en: Moves the braille display to the previous line
is_IS: Færir punktaletursskjá í fyrri línu

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
is_IS: færir músarbendil að völdum fókus

en: Moves the navigator object and focus to the next row
is_IS: Færir leiðsögu-hlut og fókus í næstu röð

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
is_IS: Færir leiðsögu-hlut og fókus í fyrri röð

en: Moves the navigator object to the first object inside it
is_IS: Færir leiðsögu-hlut í fyrsta undir-hlut innihalds

en: Moves the navigator object to the next column
is_IS: Færir leiðsögu-hlut í næsta dálk

en: Moves the navigator object to the next object
is_IS: Færir leiðsögu-hlut í næsta hlut

en: Moves the navigator object to the object containing it
is_IS: Færir leiðsögu-hlut upp í þann hlut sem geymir núverandi hlut

en: Moves the navigator object to the previous column
is_IS: Færir leiðsögu-hlut í fyrri dálk

en: Moves the navigator object to the previous object
is_IS: Færir leiðsögu-hlut í fyrri hlut

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil í neðstu línu í fókus og les hana

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil á fyrsta staf í línu og les hann

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil á síðasta staf í línu og les hann

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil á næsta staf í fókus og les hann

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil í næstu línu í fókus og les hana

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
is_IS: Færir yfirferðarbendil á næsta orð í fókus og les það

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil á fyrri staf í línu og les hann

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil í fyrri línu í fókus og les hana

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil á fyrra orð í fókus og les það

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
is_IS: færir yfirferðarbendil efst í fókus og les hana

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
is_IS: fer í næstu stillingu til reiðu í talgervilsstillingaskífu

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
is_IS: fer í fyrri stillingu til reiðu í talgervilsstillingaskífu

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
is_IS: Færir fókusinn upp í byrjun töflu eða lista ef notandi er staddur inni í slíku

en: NVDA Log Viewer
is_IS: NVDA annálskoðari

en: NVDA Python Console
is_IS: NVDa stjórnborð Python

en: NVDA Speech Viewer
is_IS: NVdA talskoðandi

en: NVDA Update
is_IS: NVDA Uppfærsla

en: NVDA add-on package
is_IS: NVDA ábótapakki

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
is_IS: NVDA getur ekki fært skrá, eða skrifað ofan í hana.

en: NVDA started
is_IS: NVDA tilbúið

en: NVDA version {version} is available.
is_IS: NVDA útgáfa {version} er til reiðu.

en: NVDA web site
is_IS: Heimasíða NVDA

en: Native input
is_IS: Insláttur á eigin tungumáli.

en: Newsgroup:
is_IS: Fréttahópur

en: No action
is_IS: Engin sjálfgild aðgerð

en: No braille
is_IS: Ekkert punktaletur

en: No containing object
is_IS: Enginn fókus

en: No formatting information
is_IS: engar upplýsingar um stílsnið

en: No long description
is_IS: Engin löng lýsing

en: No message yet
is_IS: engin skilaboð nú

en: No next
is_IS: ekkert næst

en: No notes
is_IS: Engar athugasemdir

en: No objects inside
is_IS: Engir hlutur inni

en: No previous
is_IS: ekkert fyrra

en: No settings
is_IS: engar stillingar

en: No speech
is_IS: ekkert tal

en: No start marker set
is_IS: Engin upphafsmerking sett inn

en: No status line found
is_IS: Stöðuslá finnst ekki

en: No text to copy
is_IS: Enginn texti til afritunar

en: No track playing
is_IS: Ekkert í spilun

en: No update available.
is_IS: Engin uppfærsla í boði

en: NonVisual Desktop Access
is_IS: VonVisual Desktop Access

en: Normal view
is_IS: Venjuleg skoðun

en: Norwegian 8 dot computer braille
is_IS: Norska (8-punkta tölvu-punktaletur)

en: Norwegian grade 0
is_IS: Norska

en: Norwegian grade 1
is_IS: Norska (1. stig)

en: Norwegian grade 2
is_IS: Norska (2. stig)

en: Norwegian grade 3
is_IS: Norska (3. stig)

en: Not in a container
is_IS: Ekki í geymsluhólfi

en: Not in a table cell
is_IS: Ekki í töflureit

en: Not in table
is_IS: Ekki í töflu

en: Notes Master view
is_IS: Athugasemdir Meistara-sýn

en: Notes page
is_IS: Athugasemdasíða

en: Object Presentation
is_IS: Framsetning hlutar

en: Object placeholder
is_IS: Hluthólf

en: Options
is_IS: Valkostir

en: Org Chart placeholder
is_IS: Skiplagsritshólf

en: Organisation:
is_IS: Stofnun:

en: Outline view
is_IS: Útlínu skoðun

en: Package
is_IS: pakki

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
is_IS: Nýlegar útfærslur af Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
is_IS: Eldri útgæfrslu frá Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
is_IS: hleypa næsta lykli í gegn

en: Pattern
is_IS: Mynstur

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
is_IS: framkvæmir sjálfgilda aðgerð á valinn hlut. Dæmi: Smellir á ef hann er hnappur

en: Picture placeholder
is_IS: Myndhólf

en: Please Donate
is_IS: Vinsamlegast styrkið

en: Please press OK to start the installed copy.
is_IS: Vinsamlegast styffu á "ok" hnappinn til að setja afritið í gang.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
is_IS: Vinsamlegast tilgreinið möppu þar sem búa á til fisútgáfu.

en: Please wait
is_IS: Gerið svo vel að bíða

en: Please wait while NVDA is being installed
is_IS: Vinsamlegast bíði með ég set upp NVDA

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
is_IS: Vinsamlegast bíðið meðan verið er að smíða fisútgáfu að NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
is_IS: Vinsamlegast bíðið meðan stillingar eru afritaðar úr kerfisstillingum.

en: Please wait while the add-on is being installed.
is_IS: Vinsamlegast bíðið meðan viðbót er sett upp.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
is_IS: Vinsamlegast bíðið meðan fyrri útgáfa af NVDA er uppfærð.

en: Plugins reloaded
is_IS: Viðbótum endurhlaðið

en: Portuguese 8 dot computer braille
is_IS: Portúgalska 8-punkta tölvu-punktaletur

en: Portuguese grade 1
is_IS: Portúgalska (1. stig)

en: Portuguese grade 2
is_IS: Portúgalska stig 2

en: Primary footer
is_IS: Töflufótur

en: Primary header
is_IS: Töfluhaus

en: Print Preview
is_IS: Forskoðun prentunar

en: Progress &bar output:
is_IS: Upplýsingar á &Framvinduslá:

en: Punctuation/symbol &level:
is_IS: Greinarmerkja og tákn&lesstig

en: Quits NVDA!
is_IS: slekkur á NVDA

en: Rate boos&t
is_IS: au&ka &hraða

en: Read by &paragraph
is_IS: Lesa eftir &málsgrein

en: Refresh	F5
is_IS: endurteikna	F5

en: Refreshed
is_IS: endurteiknað

en: Refreshes the document content
is_IS: Endurhleður innihaldi skjals

en: Reload plugins
is_IS: Endurhlaða viðbótum

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
is_IS: Hleður aftur inn forritum og íbótum án þess að endurræsa NVDA. Þetta getur nýst forriturum.

en: Remind me &later
is_IS: Áminna mig&síðar

en: Replacement
is_IS: Skipti

en: Report &tooltips
is_IS: lesa á&bendingu

en: Report changes to the &composition string
is_IS: Tilkynna breytingar á &samsetningarstreng

en: Report changes to the &reading string
is_IS: Tilkynna breytingar á &lestrarstreng

en: Report dynamic &content changes
is_IS: Tilkynna dínamískar &efnisbreytingar

en: Report mouse &shape changes
is_IS: tilkynna ef útlit músar breytist

en: Report object &descriptions
is_IS: lesa &lýsingu hlutar

en: Report object &position information
is_IS: Tilkynna &staðsetningu hlutar

en: Report object shortcut &keys
is_IS: tilkynna flýti&lykil hlutar

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
is_IS: Les staf undir yfirferðarbendli. Ef stutt er tvisvar er stafnum lýst. Ef stutt er þrisvar er tölvugildi stafs lesið,  bæði í tíundar og sextándarkerfinu

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
is_IS: Tilkynnir línu í fókus þar sem yfirferðarbendill er staðsettur. Ef stutt er tvisvar er línan stöfuð. Ef stutt er þrisvar er línan stöfuð með stafalýsingum.

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
is_IS: Tilkynnir nýja hlutinn eða efnið undir fingrinum ef annað en þar sem fingurinn var síðast

en: Reports the object and content directly under your finger
is_IS: Tilkynnir hlutinn og efnið undir fingrinum

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
is_IS: Les upp tíma eftir af lagi í spilun

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
is_IS: Tilkynnir titil forrits eða forgrunnsglugga. Ef stutt er tvisvar er titill stafaður, ef stutt er þrisvar er titill afritaður á klemmuspjald

en: Reset all settings to default state
is_IS: Endursetja allar  stillingar  yfir í grunnstillingar

en: Reset all settings to saved state
is_IS: endursetja allar  stillingar  í vistaðar stillingar

en: Restart NVDA
is_IS: Endurræsa NVDA

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
is_IS: Flytur skrifbendil í, eða virkjar punktaleturssellu.

en: Save As
is_IS: vista sem

en: Saves the current NVDA configuration
is_IS: Vistar virkar stillingar í NVDA

en: Say &cap before capitals
is_IS: segja hástafur áður en hástafur er lesinn

en: Scrolls the braille display back
is_IS: Skrunar punktaletursskjá til baka

en: Scrolls the braille display forward
is_IS: Skrunar punktaletursskjá áfram

en: Secure Desktop
is_IS: Öruggt skjáborð

en: Serbian grade 1
is_IS: Serbneska stig 1

en: Serial: {portName}
is_IS: Seríal: {portName}

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
is_IS: færir fókus að hlut undir músarbendli og les hann

en: Shows the NVDA menu
is_IS: Kallar fram NVDA valmynd

en: Shows the long description at this position if one is found.
is_IS: Sýnir löngu lýsinguna á þessari staðsetningu ef hún er til.

en: Sleep mode off
is_IS: Slökkt á svefnham

en: Sleep mode on
is_IS: Kveikt á svefnham

en: Slide Master view
is_IS: Glærumeistara skoðun

en: Slide Number placeholder
is_IS: Glærunúmer geymsluhólf

en: Slide Show - complete
is_IS: Glærusýning - lokið

en: Slide Sorter view
is_IS: Glæruflokkun skoðun

en: Slide show - {slideName}
is_IS: Glæruskoðun - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
is_IS: Glæruskoðun með athugasemdum - {slideName}

en: Slide view
is_IS: Glærusýn

en: Slide {slideNumber}
is_IS: Glæra {slideNumber}

en: Spanish 8 dot computer braille
is_IS: Spænska 8-punkta tölvu-punktaletur

en: Spanish grade 1
is_IS: Spænska (1. stig)

en: Speak
is_IS: tala

en: Speak and beep
is_IS: tala og pípa

en: Speak typed &characters
is_IS: lesa ritaða stafi

en: Speak typed &words
is_IS: lesa rituð &orð

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
is_IS: Les nafn virks forrits ásamt nafni sniðmáts

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
is_IS: Les upp orð undir yfirferðarbendli í fókus. Ef stutt tvisvar er orðið stafað. Ef stutt er þrisvar er orðið stafað með stafalýsingum

en: Speech &dictionaries
is_IS: &Orðabækur

en: Start marked
is_IS: Upphaf merkt

en: Subject:
is_IS: efni

en: Subtitle placeholder
is_IS: Undirtexti geymsluhólf

en: Success
is_IS: Heppnaðist

en: Successfully copied NVDA user settings
is_IS: Afritun notendastillinga NVDA tókst.

en: Successfully installed NVDA.
is_IS: Uppsetning á NVDA heppnaðist.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
is_IS: Uppfærsla á NVDA uppsetningunni heppnaðist.

en: Symbol
is_IS: Tákn

en: Synthesizer Error
is_IS: villa í talgervli

en: Table placeholder
is_IS: Tafla geymsluhólf

en: Tamil grade 1
is_IS: Tamil stig 1

en: Taskbar
is_IS: verkslá

en: Temporary dictionary
is_IS: skammtímaorðabók

en: Text &unit resolution:
is_IS: &upplausn texteininga

en: Text frame
is_IS: Textarammi

en: Text placeholder
is_IS: Texta geymsluhólf

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
is_IS: Uppsetningin getur ekki fjarlægt eða yfirskrifað skrá. Annað eintak af NVDA gæti verið í gangi hjá öðrum notanda sem er innskráður á tölvuna. Vinsamlegast gangið úr skugga um að öll uppsett eintök af NVDA sé slökkt og reynið svo að setja upp forritið aftur.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
is_IS: Uppsetningin á NVDA misheppnaðist. Vinsamlegast kannið Skýrslu skoðun fyrir frekari upplýsingar.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
is_IS: Uppsetningarslóðin fyrir NVDA hefur breyst, forritið verður núna sett upp í {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
is_IS: næsti innsláttur fer ekki í gegn um NVDA heldur fer beint í Windows

en: There is no text on the clipboard
is_IS: enginn texti á klippispjaldi

en: This change requires administrator privileges.
is_IS: Réttindi aðalnotanda eru nauðsynleg til að framhvæma þessa breytingu

en: Thumbnails
is_IS: Smámyndir

en: Title Master view
is_IS: Glærumeistara sýn

en: Title placeholder
is_IS: Titill geymsluhólf

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
is_IS: Til að útbúa fisútgáfu af NVDA, vinsamlegast veljið slóðina og aðra valkosti og veljið svo Halda áfram

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
is_IS: Til að setja NVDA upp á harða diskinn, veljið Halda áfram hnappinn.

en: To:
is_IS: til

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
is_IS: stillir hvort punktaletursskjár fylgi skrifbendli eða haldist í yfirferðarham

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
is_IS: Skiptir milli píps, tals, píps með tali og engra tilkynninga meðan á uppnýjun framvinduslá stendur.

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
is_IS: skiptir milli vafrahams og fókushams. Ef stillt er á fókusham fer lyklaásláttur beint inn í forrit  svo notandi getur stjórnað því beint. Í vafraham er hægt að ferðast um skjái og skjöl með því að nota les- og flýtilykla NVDA

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
is_IS: Skiptir milli tilkynningu á athugasemdum fyrirlesara og sjálfu innihaldi glærunnar. Þetta breytir ekki því sem birtist á skjánum, heldur aðeins því sem NVDA notandinn les

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
is_IS: Virkjar/afvirkjar hvort útlit skjámyndar sé varðveitt þegar skjal er hlaðið inn í sýndarminni

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
is_IS: af/virkjar hreyfingar á bendli vegna fókushreyfingar

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
is_IS: af/virkjar hvort yfirferðarbendill fylgi skrifbendli

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
is_IS: af/virkjar lestur dínamískra efnisbreytinga, svosem nýs texta í Dos gluggum

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
is_IS: af/virkjar lestur ritaðra stafa

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
is_IS: af/virkjar lestur lykla sem eru ekki stafir

en: Toggles on and off the speaking of typed words
is_IS: af/virkjar lestur ritaðra orða

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
is_IS: af/virkjar lestur meðan músin er hreyfð

en: Turkish grade 1
is_IS: Tyrkneska stig 1

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
is_IS: Kveikir og slekkur á lyklaborðshjálp. Ef kveikt er á hjálpinni og stutt er á hnapp á lyklaborði, fær notandi upplýsingar um hvað hnappurinn gerir, ef hnappurinn er tengdur við skriftu.

en: Type exit() to exit the console
is_IS: skrifaðu exit() til að loka glugga

en: Type help(object) to get help about object.
is_IS: skrifaðu help(heiti hlutar) til að fá hjálp með hlutinn.

en: Type the text you wish to find
is_IS: Sláðu inn texta sem þú vilt finna

en: Type:
is_IS: rita:

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
is_IS: Ekki hægt að afrita skrá. Hugsanlega er hún í notkun hjá öðru ferli eða ekki er nægjanlegt diskrými á diskinum sem þú ert að reyna að afrita á.

en: Unified English Braille Code grade 1
is_IS: Sameinað enskt punktaletur (UEB) (1. stig)

en: Unified English Braille Code grade 2
is_IS: sameinað enskt punktaletur (UEB) (2. stig)

en: Uninstall NVDA
is_IS: Fjarlægja NVDA

en: Updating NVDA
is_IS: Uppfæri NVDA

en: Use &screen layout (when supported)
is_IS: Nota útlit &skjás (þegar stuðningur er fyrir hendi)

en: Use &spelling functionality if supported
is_IS: nota innbyggða &stafsetningarhjálp ef hún er til staðar

en: User Guide
is_IS: Handbók

en: User default
is_IS: Sjálfgefin stilling

en: V&ariant
is_IS: &breyta

en: V&olume
is_IS: hl&jóðstyrkur

en: Version
is_IS: Útgáfa

en: Vertical Object placeholder
is_IS: Láréttur Hlutur geymsluhólf

en: Vertical Text placeholder
is_IS: Láréttur Texti geymsluhólf

en: Vertical Title placeholder
is_IS: Láréttur Titill geymsluhólf

en: Voice dictionary (%s)
is_IS: raddorðabók (%s)

en: Waiting for Powerpoint...
is_IS: Bíð eftir Powerpoint...

en: Warning
is_IS: Aðvörun

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
is_IS: Við þurfum á þinni aðstoð að halda til að betrumbæta NVDA.
    Þetta verkefni reiðir sig á framlög og styrki. Með því að styrkja, þá ertu að hjálpa til við að tryggja fullt þróunarvinnu framlag.
    Ef bara $10 eru lagðir fram við hvert niðurhal, þá munum við geta mætt öllum kostnaði við verkefnið.
    Öll framlög eru móttekin af NV Access, stofnunin sem er ekki rekin í hagnaðarskyni, sem þróar NVDA.
    Takk fyrir þinn stuðning.

en: Welcome to NVDA
is_IS: Velkomin í NVDA

en: Welsh grade 1
is_IS: Óstytt velskt punktaletur

en: Welsh grade 2
is_IS: Stytt velskt punktaletur

en: What's &new
is_IS: Nýtt á &nálinni

en: Write the current configuration to nvda.ini
is_IS: Skrifa núgildandi stillingar í NVDA.ini

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
is_IS: Villur fundust í tákntúlkunarskrá
    Nánari upplýsingar um villurnar er að finna í annál.

en: alert
is_IS: viðvörun

en: align center
is_IS: aðlaga í miðju

en: align justify
is_IS: aðlögun

en: align left
is_IS: aðlaga á vinstri brún

en: align right
is_IS: aðlaga á hægri brún

en: alignment
is_IS: lega

en: alphanumeric
is_IS: númerískt

en: animation
is_IS: hreyfing

en: application
is_IS: forrit

en: applications
is_IS: forritslykill

en: attachment
is_IS: Viðhengi

en: back
is_IS: til baka

en: background color
is_IS: bakgrunnslitur

en: backspace
is_IS: hoplykill

en: baseline
is_IS: grunnlína

en: blank
is_IS: Autt

en: block quote
is_IS: tilvitnun

en: bold
is_IS: feitletrað

en: border
is_IS: brún

en: box
is_IS: kassi

en: break
is_IS: pása

en: browser stop
is_IS: vafri stöðvaður

en: btn
is_IS: hnpr

en: busy
is_IS: upptekinn

en: button
is_IS: hnappur

en: calendar
is_IS: dagatal

en: canvas
is_IS: strigi

en: cap %s
is_IS: stórt %s

en: caps lock
is_IS: hástafalás

en: caption
is_IS: myndartexti

en: caret
is_IS: skrifbendill

en: caret moves review cursor off
is_IS: skrifbendill færir yfirferðarbendil óvirkt

en: caret moves review cursor on
is_IS: skrifbendill færir yfirferðarbendil virkt

en: case
is_IS: stafur

en: cbo
is_IS: fvr

en: cell
is_IS: reitur

en: character
is_IS: bókstafur

en: chart
is_IS: myndrit

en: check box
is_IS: gátreitur

en: check menu item
is_IS: haka við hlut í valmynd

en: checkable
is_IS: til að haka

en: checked
is_IS: hakað

en: chk
is_IS: gtr

en: clickable
is_IS: smellanlegt

en: clk
is_IS: smella

en: clock
is_IS: klukka

en: collapsed
is_IS: lokað

en: color chooser
is_IS: velja lit

en: column
is_IS: dálkur

en: column %s
is_IS: dálkur %s

en: column header
is_IS: titill dálks

en: combo box
is_IS: Fjölvalsreitur

[ctx: controlType]
en: tab
is_IS: Dálkur

en: ctrl
is_IS: kontról

en: cursor
is_IS: bendill

en: custom application 1
is_IS: sértækur forritslykill eitt

en: custom application 2
is_IS: sértækur forritslykill tvö

en: data grid
is_IS: gagnagrind

en: data item
is_IS: upplýsingahluti

en: date edit
is_IS: skrifa dagsetningu

en: debug
is_IS: villugreina

en: debug warning
is_IS: villugreiningarviðvörun

en: default style
is_IS: sjálfgefinn stíll

en: defunct
is_IS: úrelt

en: delete
is_IS: eyða

en: desktop
is_IS: skjáborð

en: desktop icon
is_IS: skjáborðstáknmynd

en: desktop pane
is_IS: Skjáborðsrúða

en: diagram
is_IS: talnarit

en: dial
is_IS: skífa

en: dialog
is_IS: Skilaboð

en: directory pane
is_IS: skrárúða

en: display scroll
is_IS: skjáskrun

en: dlg
is_IS: skb

en: document
is_IS: skjal

en: done dragging
is_IS: búin að draga

en: dot
is_IS: punktur

en: down arrow
is_IS: ör niður

en: draggable
is_IS: draganlegt

en: dragging
is_IS: dregur

en: drop down button
is_IS: fellihnappur

en: drop down button grid
is_IS: fellihnappagrind

en: drop list
is_IS: fellilisti

en: drop target
is_IS: sleppa hlut

en: edit
is_IS: innsláttur

en: edit bar
is_IS: ritrein

en: editable
is_IS: frjáls

en: edt
is_IS: rit

en: email
is_IS: tölvupóstur

en: embedded object
is_IS: ívafinn hlutur

en: end
is_IS: endir

en: end note
is_IS: eftirmálsgrein

en: enter
is_IS: færslulykill

en: escape
is_IS: lausnarlykill

[ctx: espeakVarient]
en: none
is_IS: ekkert

en: expanded
is_IS: opið

en: favorites
is_IS: eftirlæti

en: file chooser
is_IS: Velja skrá

en: filler
is_IS: fyllir

en: find a text string from the current cursor position
is_IS: Finna texta frá núverandi staðsetningu bendils

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
is_IS: Finna næsta skipti sem texti í textaleit frá staðsetningu bendils kemur fyrir

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
is_IS: finna síðasta skipti sem texti í textaleit frá staðsetningu bendils kemur fyrir

en: focus moves navigator object off
is_IS: fókus færir leiðsögu-hlut óvirkt

en: focus moves navigator object on
is_IS: fókus færir leiðsögu-hlut virkt

en: focusable
is_IS: bendilshæft

en: focused
is_IS: í brennipunkti

en: font chooser
is_IS: velja stafagerð

en: font name
is_IS: heiti stafagerðar

en: font size
is_IS: leturstærð

en: foot note
is_IS: neðanmálsgrein

en: footer
is_IS: fótur

en: foreground color
is_IS: forgrunnslitur

en: form
is_IS: eyðublað

en: forward
is_IS: áfram

en: frame
is_IS: rammi

en: gesture map File Error
is_IS: Táknskrárvilla

en: glass pane
is_IS: glerrúða

en: gra
is_IS: mynd

en: graphic
is_IS: mynd

en: grip
is_IS: hald

en: grouping
is_IS: hópað

en: half alphanumeric
is_IS: hálf númerískt

en: half checked
is_IS: hakað til hálfs

en: half katakana
is_IS: hálf katakana

en: half katakana roman
is_IS: hálf katakana rómverskt

en: has auto complete
is_IS: útfyllist sj'alfkrafa

en: has comment
is_IS: inniheldur athugasemd

en: has formula
is_IS: inniheldur formúlu

en: has long description
is_IS: hefur langa lýsingu

en: header
is_IS: haus

en: header item
is_IS: titill

en: heading
is_IS: fyrirsögn

en: heading 1
is_IS: fyrirsögn 1

en: heading 2
is_IS: fyrirsögn 2

en: heading 3
is_IS: fyrirsögn 3

en: heading 4
is_IS: fyrirsögn 4

en: heading 5
is_IS: fyrirsögn 5

en: heading 6
is_IS: fyrirsögn 6

en: heading level %d
is_IS: fyrirsagnar stig %d

en: help balloon
is_IS: Hjálparbelgur

en: hiragana roman
is_IS: hiragana rómverskt

en: home
is_IS: heim

en: home page
is_IS: heimasíða

en: hot key field
is_IS: flýtilyklareitur

en: icon
is_IS: táknmynd

en: iconified
is_IS: táknmyndartengt

en: image map
is_IS: myndarkort

en: indent
is_IS: inndráttur

en: indicator
is_IS: vísill

en: info
is_IS: upplýsingar

en: input help off
is_IS: hjálp við innslátt slökkt

en: input help on
is_IS: hjálp við innslátt kveikt

en: input window
is_IS: innsláttargluggi

en: input/output
is_IS: inn/út

en: invalid entry
is_IS: ógildur innsláttur

en: invisible
is_IS: falið

en: invoke
is_IS: kalla

en: italic
is_IS: skáletrað

en: katakana roman
is_IS: katakana rómverskt

[ctx: keyLabel]
en: tab
is_IS: Dálklykill

en: label
is_IS: merking

[ctx: languageName]
en: Aragonese
is_IS: Aragoníska

en: laptop
is_IS: fartölva

en: layered pane
is_IS: lagskipt rúða

en: left
is_IS: vinstri

en: left alt
is_IS: vinstri alt

en: left arrow
is_IS: ör vinstri

en: left control
is_IS: vinstri kontról

en: left shift
is_IS: vinstri sjift

en: left windows
is_IS: vinstri Windows

en: level %s
is_IS: stig %s

en: line
is_IS: lína

en: line %s
is_IS: lína %s

en: line scroll
is_IS: skruna eftir línu

en: link
is_IS: tengill

en: linked
is_IS: tengt

en: list
is_IS: listi

en: list item
is_IS: listaatriði

en: lnk
is_IS: tgl

en: media player
is_IS: margmiðlunarspilari

en: menu
is_IS: valmynd

en: menu bar
is_IS: valslá

en: menu button
is_IS: valmyndarhnappur

en: menu item
is_IS: valkostur

en: mnu
is_IS: vlm

en: mnubar
is_IS: valslá

en: modal
is_IS: módal

en: moves to the next block quote
is_IS: fer í næstu tilvitnun

en: moves to the next button
is_IS: fer á næsta hnapp

en: moves to the next check box
is_IS: fer á næsta gátreit

en: moves to the next combo box
is_IS: fer í næsta fjölvalsreit

en: moves to the next edit field
is_IS: fer í næsta ritsvæði

en: moves to the next embedded object
is_IS: fer á næsta ívafinn hlut

en: moves to the next form field
is_IS: fer í næsta skrifreit

en: moves to the next frame
is_IS: fer í næsta ramma

en: moves to the next graphic
is_IS: fer á næsta myndefnishlut

en: moves to the next heading
is_IS: fer á næstu fyrirsögn

en: moves to the next heading at level 1
is_IS: fer í næstu fyrirsögn á fyrsta stigi

en: moves to the next heading at level 2
is_IS: Fer á næstu fyrirsögn á öðru stigi

en: moves to the next heading at level 3
is_IS: fer á næstu fyrirsögn á þriðja stigi

en: moves to the next heading at level 4
is_IS: fer á næstu fyrirsögn á fjórða stigi

en: moves to the next heading at level 5
is_IS: fer á næstu fyrirsögn á fimmta stigi

en: moves to the next heading at level 6
is_IS: fer í næstu fyrirsögn á sjötta stigi

en: moves to the next landmark
is_IS: fer á næsta kennileiti

en: moves to the next link
is_IS: fer á næsta tengil

en: moves to the next list
is_IS: fer á næsta lista

en: moves to the next list item
is_IS: fer á næsta hlut í lista

en: moves to the next radio button
is_IS: fer á næsta útvarpshnapp

en: moves to the next separator
is_IS: fer á næstu skil

en: moves to the next table
is_IS: fer í næstu töflu

en: moves to the next table column
is_IS: fer í næsta dálk í töflu

en: moves to the next table row
is_IS: fer í næstu röð í töflu

en: moves to the next unvisited link
is_IS: fer á næsta óheimsóttan tengil

en: moves to the next visited link
is_IS: Fer á næsta heimsóttan tengil

en: moves to the previous block quote
is_IS: fer í fyrri tilvitnun

en: moves to the previous button
is_IS: fer á fyrri hnapp

en: moves to the previous check box
is_IS: fer í fyrri gátreit

en: moves to the previous combo box
is_IS: fer í fyrri fjölvalsreit

en: moves to the previous edit field
is_IS: fer í fyrra ritsvæði

en: moves to the previous embedded object
is_IS: fer á fyrri ívafinn hlut

en: moves to the previous form field
is_IS: fer í fyrri skrifreit

en: moves to the previous frame
is_IS: fer í fyrri ramma

en: moves to the previous graphic
is_IS: fer í fyrri myndefnishlut

en: moves to the previous heading
is_IS: fer á fyrri fyrirsögn

en: moves to the previous heading at level 1
is_IS: fer á fyrri fyrirsögn í fyrsta stigi

en: moves to the previous heading at level 2
is_IS: fer á fyrri fyrirsögn á öðru stigi

en: moves to the previous heading at level 3
is_IS: fer á fyrri fyrirsögn á þriðja stigi

en: moves to the previous heading at level 4
is_IS: fer á fyrri fyrirsögn á fjórða stigi

en: moves to the previous heading at level 5
is_IS: fer á fyrri fyrirsögn á fimmta stigi

en: moves to the previous heading at level 6
is_IS: fer í fyrri fyrirsögn á sjötta stigi

en: moves to the previous landmark
is_IS: fer á fyrra kennileiti

en: moves to the previous link
is_IS: fer á fyrri tengil

en: moves to the previous list
is_IS: fer í fyrri lista

en: moves to the previous list item
is_IS: fer á fyrri hlut í lista

en: moves to the previous radio button
is_IS: fer á fyrri útvarpshnapp

en: moves to the previous separator
is_IS: fer á fyrri skil

en: moves to the previous table
is_IS: fer í fyrri töflu

en: moves to the previous table column
is_IS: fer í fyrr dálk í töflu

en: moves to the previous table row
is_IS: fer í fyrri röð í töflu

en: moves to the previous unvisited link
is_IS: fer á fyrri óheimsóttan tengil

en: moves to the previous visited link
is_IS: fer á fyrri heimsóttan tengil

en: multi line
is_IS: marglínu

en: mute
is_IS: slökkva á hljóði

en: next track
is_IS: næsta lag

en: no bold
is_IS: engin feitletrun

en: no indent
is_IS: enginn inndráttur

en: no italic
is_IS: engin skáletrun

en: no more text after a block of links
is_IS: enginn texti eftir tenglahóp

en: no more text before a block of links
is_IS: enginn texti framan við tengla

en: no next block quote
is_IS: engin næsta tilvitnun

en: no next button
is_IS: enginn næsti hnappur

en: no next check box
is_IS: enginn næsti gátreitur

en: no next combo box
is_IS: enginn næsti fjölvalsreitur

en: no next edit field
is_IS: ekkert næsta ritsvæði

en: no next embedded object
is_IS: enginn næsti ívafinn hlutur

en: no next form field
is_IS: enginn næsti skrifreitur

en: no next frame
is_IS: enginn næsti rammi

en: no next graphic
is_IS: enginn næsti myndefnishlutur

en: no next heading
is_IS: engin fyrirsögn næst

en: no next heading at level 1
is_IS: engin fyrsta stigs fyrirsögn næst

en: no next heading at level 2
is_IS: engin næsta fyrirsögn á öðru stigi

en: no next heading at level 3
is_IS: engin næsta fyrirsögn á þriðja stigi

en: no next heading at level 4
is_IS: engin næsta fyrirsögn á fjórða stigi

en: no next heading at level 5
is_IS: engin næsta fyrirsögn á fimmta stigi

en: no next heading at level 6
is_IS: Engin næsta fyrirsögn á sjötta stigi

en: no next landmark
is_IS: ekkert næsta kennileiti

en: no next link
is_IS: enginn næsti tengill

en: no next list
is_IS: enginn næsti listi

en: no next list item
is_IS: engir fleiri hlutir í lista

en: no next radio button
is_IS: enginn næsti útvarpshnappur

en: no next separator
is_IS: engin næstu skil

en: no next table
is_IS: engin næsta tafla

en: no next unvisited link
is_IS: enginn næsti tengill óheimsóttur

en: no next visited link
is_IS: enginn næsti heimsótta tengil

en: no previous block quote
is_IS: engin fyrri tilvitnun

en: no previous button
is_IS: enginn fyrri hnappur

en: no previous check box
is_IS: enginn fyrri gátreitur

en: no previous combo box
is_IS: enginn fyrri fjölvalsreitur

en: no previous edit field
is_IS: ekkert fyrra ritsvæði

en: no previous embedded object
is_IS: enginn fyrri ívafinn hlutur

en: no previous form field
is_IS: enginn fyrri skrifreitur

en: no previous frame
is_IS: enginn fyrri rammi

en: no previous graphic
is_IS: fer í fyrri myndefnishlut

en: no previous heading
is_IS: Engin fyrri fyrirsögn

en: no previous heading at level 1
is_IS: Engin fyrri fyrirsögn á fyrsta stigi

en: no previous heading at level 2
is_IS: engin fyrri fyrirsögn á öðru stigi

en: no previous heading at level 3
is_IS: engin fyrri fyrirsögn á þriðja stigi

en: no previous heading at level 4
is_IS: engin fyrri fyrirsögn á fjórða stigi

en: no previous heading at level 5
is_IS: engin fyrri fyrirsögn á fimmta stigi

en: no previous heading at level 6
is_IS: engin fyrri fyrirsögn á sjötta stigi

en: no previous landmark
is_IS: ekkert fyrra kennileiti

en: no previous link
is_IS: enginn fyrri tengill

en: no previous list
is_IS: enginn fyrri listi

en: no previous list item
is_IS: enginn fyrri hlutur í lista

en: no previous radio button
is_IS: enginn fyrri útvarpshnappur

en: no previous separator
is_IS: engin fyrri skil

en: no previous table
is_IS: engin fyrri tafla

en: no previous unvisited link
is_IS: enginn fyrri óheimsóttur tengill

en: no previous visited link
is_IS: enginn fyrri heimsóttur tengill

en: no strikethrough
is_IS: ekkert gegnumstrik

en: not %s
is_IS: ekki %s

en: not checked
is_IS: ekki hakað

en: not selected
is_IS: ekki valið

en: not underlined
is_IS: ekki undirstrikað

en: note
is_IS: athugasemd

en: num lock
is_IS: talnaborðslás

en: numpad 1
is_IS: einn á talnaborði

en: numpad 2
is_IS: tveir á talnaborði

en: numpad 3
is_IS: þrír á talnaborði

en: numpad 4
is_IS: fjórir á talnaborði

en: numpad 5
is_IS: 5 á talnaborði

en: numpad 6
is_IS: 6 á talnaborði

en: numpad 7
is_IS: 7 á talnaborði

en: numpad 8
is_IS: 8 á talnaborði

en: numpad 9
is_IS: 9 á talnaborði

en: numpad delete
is_IS: Eyða á talnaborði

en: numpad divide
is_IS: deiling á talnaborði

en: numpad enter
is_IS: færslulykill á talnaborði

en: numpad minus
is_IS: mínus á talnaborði

en: numpad multiply
is_IS: margföldun á talnaborði

en: numpad plus
is_IS: plús á talnaborði

en: off
is_IS: óvirkt

en: off screen
is_IS: af skjá

en: on
is_IS: virkt

en: option pane
is_IS: valrúða

en: out of %s
is_IS: út úr %s

en: out of spelling error
is_IS: út úr stafsetningarvillu

en: out of table
is_IS: ekki í töflu

en: page
is_IS: blaðsíða

en: page %s
is_IS: blaðsíða %s

en: page down
is_IS: niður síðu

en: page up
is_IS: upp síðu

en: pane
is_IS: rúða

en: panel
is_IS: borð

en: paragraph
is_IS: málsgrein

en: password edit
is_IS: Sláðu inn lykilorð

en: play pause
is_IS: spila/pása

en: pressed
is_IS: þrýst á

en: previous track
is_IS: fyrra lag

en: print screen
is_IS: prenta skjá

en: progress bar
is_IS: framvinduslá

en: property page
is_IS: eigindasíða

en: protected
is_IS: varið

en: radio button
is_IS: útvarpshnappur

en: radio menu item
is_IS: hlutur í útvarpsvalmynd

en: rbtn
is_IS: úhnpr

en: read only
is_IS: einungis til lestrar

en: received: %s
is_IS: Móttekið %s

en: redundant object
is_IS: óþarfur hlutur

en: refresh
is_IS: endurteikna

[ctx: repeat]
en: off
is_IS: óvirkt

[ctx: repeat]
en: on
is_IS: virkt

en: report dynamic content changes off
is_IS: tilkynna dínamískar efnisbreytingar óvirkt

en: report dynamic content changes on
is_IS: tilkynna dínamískar efnisbreytingar virkt

en: required
is_IS: nauðsynlegt

en: rich edit
is_IS: ríkt ritsvæði

en: right
is_IS: hægri

en: right alt
is_IS: hægri alt

en: right arrow
is_IS: ör hægri

en: right control
is_IS: hægri kontról

en: right shift
is_IS: Hægri shift

en: right windows
is_IS: hægri windows

en: ro
is_IS: lestur

en: root pane
is_IS: grunnrúða

en: row
is_IS: röð

en: row %s
is_IS: röð %s

en: row header
is_IS: titill raðar

en: ruler
is_IS: stika

en: scroll bar
is_IS: skrunslá

en: scroll lock
is_IS: skrunlás

en: scroll pane
is_IS: skrunrúða

en: search page
is_IS: leita á síðu

en: section
is_IS: hluti

en: sel
is_IS: rtr

en: selectable
is_IS: veljanlegt

en: selected
is_IS: valið

en: selected %s
is_IS: valið %s

en: selection removed
is_IS: val fjarlægt

en: sent: %s
is_IS: Sent %s

en: separator
is_IS: Deilistrik

en: shape
is_IS: form

en: shift
is_IS: sjift

[ctx: shuffle]
en: off
is_IS: óvirkt

[ctx: shuffle]
en: on
is_IS: virkt

en: skips backward past a block of links
is_IS: hoppa afturábak yfir tenglahóp

en: skips forward past a block of links
is_IS: hoppa yfir tenglahóp

en: slider
is_IS: rein

en: sorted
is_IS: raðað

en: sorted ascending
is_IS: raðað upp

en: sorted descending
is_IS: raðað niður

en: sound
is_IS: hljóð

en: space
is_IS: bil

en: space with dot
is_IS: bil með punkti

en: speak command keys off
is_IS: les breytilykla óvirkt

en: speak command keys on
is_IS: les breytilykla virkt

en: speak typed characters off
is_IS: les ritaða stafi óvirkt

en: speak typed characters on
is_IS: les ritaða stafi virkt

en: speak typed words off
is_IS: les ritað orð óvirkt

en: speak typed words on
is_IS: les ritað orð virkt

en: spelling error
is_IS: stafsetningarvilla

en: spin button
is_IS: snúningshnappur

en: split button
is_IS: skiptur hnappur

en: split pane
is_IS: skipt rúða

en: status bar
is_IS: stöðuslá

en: stop
is_IS: stopp

en: strikethrough
is_IS: gegnumstrik

en: style
is_IS: stíll

en: style %s
is_IS: stíll %s

en: subMenu
is_IS: undirvalmynd

en: subject: %s
is_IS: Efni %s

en: submnu
is_IS: uvlm

en: subscript
is_IS: lækkað

en: superscript
is_IS: hækkað

[ctx: symbolLevel]
en: all
is_IS: allt

[ctx: symbolLevel]
en: character
is_IS: bókstafur

[ctx: symbolLevel]
en: most
is_IS: mest

[ctx: symbolLevel]
en: none
is_IS: ekkert

[ctx: symbolLevel]
en: some
is_IS: lítið

en: tab control
is_IS: dálkhlutur

en: table
is_IS: tafla

en: table body
is_IS: töflusvæði

en: table footer
is_IS: töflufótur

en: table header
is_IS: titill töflu

en: tear off menu
is_IS: skurðarvalmynd

en: terminal
is_IS: Textagluggi

en: text
is_IS: texti

en: text "%s" not found
is_IS: texti  "%s"  ekki fundinn

en: text frame
is_IS: textarammi

en: thumb control
is_IS: þumalstýring

en: title bar
is_IS: Titilslá

en: toggle button
is_IS: víxlhnappur

en: tool bar
is_IS: tækjaslá

en: tool tip
is_IS: ábending

en: tree view
is_IS: trésýn

en: tree view button
is_IS: trjásýnishnappur

en: tree view item
is_IS: trésýnisatriði

en: tv
is_IS: tré

en: unavailable
is_IS: ekki til reiðu

en: underline
is_IS: undirstrikun

en: underlined
is_IS: undirstrikað

en: unknown
is_IS: óþekkt

en: unknown input method
is_IS: óþekkt inntaks aðferð

en: unknown language
is_IS: óþekkt tungumál

en: unread
is_IS: Ólesið

en: up arrow
is_IS: ör upp

en: view port
is_IS: skoðunarsvæði

en: visited
is_IS: heimsótt

en: volume down
is_IS: Lækka

en: volume up
is_IS: hækka

en: white space
is_IS: bil

en: window
is_IS: Gluggi

en: windows
is_IS: Windows

en: word
is_IS: orð

en: {backgroundColor} background
is_IS: {backgroundColor} bakgrunnur

en: {color} on {backgroundColor}
is_IS: {color} á {backgroundColor}

en: {number} of {total}
is_IS: {number} af {total}

en: {symbol} as in {description}
is_IS: {symbol} eins og í {description}
