nvda - en to ne_NP translation catalogue (1488 entries)

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
ne_NP: भिन्न {fractionValue:.2f} प्रतिसत टुक्रा {pointCount} को {pointIndex}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
ne_NP:  {segmentType} {pointCount} को {pointIndex}

en: %d percent
ne_NP: %d प्रतिशत

en: %s application
ne_NP: %s अनुप्रयोग

en: %s cursor
ne_NP: %s कर्सर

en: %s end
ne_NP: %s अन्त

en: %s keyboard
ne_NP: %s कुञ्जीपाटी

en: %s mode
ne_NP: %s मुद्रा

en: %s selected
ne_NP: %s चयनीत

en: %s selected instead
ne_NP: %s लाई पो चयन गरियो ।

en: %s unselected
ne_NP: %s को चयन हट्यो

en: &About add-on...
ne_NP: &उपकर्मीको बारेमा ...

en: &Add
ne_NP: थपि देउ

en: &Annotations
ne_NP: &द्रष्टव्य

en: &Anywhere
ne_NP: &जहाँ पनि

en: &Beep for capitals
ne_NP: &capital भएमा टीँ गर

en: &Brightness controls audio coordinates volume
ne_NP: &चम्किलोपनाले श्रव्य विन्दुहरूको आयतन नियन्त्रण गर्छ

en: &Categories:
ne_NP: &बर्गीकरण

en: &Charts
ne_NP: &चार्ट

en: &Check for update...
ne_NP: &अद्यावधिक जाँच्ने काम गर

en: &Close
ne_NP: &बन्द गर

en: &Comment
ne_NP: &प्रतिक्रिया

en: &Configuration profiles...
ne_NP: &अभियोजन पार्श्वचित्र

en: &Continue
ne_NP: &निरन्तरता

en: &Continue running
ne_NP: &कार्यको निरन्तरता

en: &Default dictionary...
ne_NP: &निर्धारित ढुकुटी

en: &Delete
ne_NP: &मेटाउ

en: &Dictionary entries
ne_NP: &ढुकुटी प्रविष्टि

en: &Donate
ne_NP: &दान गर्नु होस्

en: &Done
ne_NP: &समाप्त

en: &Download update
ne_NP: &अद्यावधिक अनुबहन गर

en: &Edit
ne_NP: &सम्पादन

en: &HID keyboard input simulation
ne_NP: नेत्रवाणीको {version} संस्करण उपलब्ध छ ।

en: &Headings
ne_NP: &शीर्षकहरू

en: &Help
ne_NP: &सहायता

en: &Inflection
ne_NP: &उतार-चढाव

en: &Input table:
ne_NP: &लगानि तालिका

en: &Install NVDA on this computer
ne_NP: नेत्रवाणीलाई यस कल्पयन्त्रमा &भित्र्याउ ।

en: &Install NVDA...
ne_NP: नेत्रवाणीलाई &भित्र्याउ

en: &Keep existing desktop shortcut
ne_NP: &डेस्कटप द्रुतमार्ग यथावत् होस्

en: &Keyboard layout:
ne_NP: &कुञ्जीपाटीको रूपरेखा:

en: &Language
ne_NP: &भाषा

en: &Level
ne_NP: &तह

en: &Maximum number of characters on one line
ne_NP: एक पङ्तिमा &अधिकतम वर्णहरूको सङ्ख्या

en: &Move to
ne_NP: &प्रस्थान

en: &New
ne_NP: &नयाँ

en: &Not now
ne_NP: &अहिले होइन

en: &Number of lines per page
ne_NP: &प्रति पृष्ट पङ्तिहरूको सङ्ख्या ।

en: &Output table:
ne_NP: &प्रतिफल तालिका

en: &Paragraph indentation
ne_NP: &अनुच्छेद फड्को बताउ ।

en: &Pattern
ne_NP: &ढर्रा

en: &Pitch
ne_NP: &चर्कोपना

en: &Play audio coordinates when mouse moves
ne_NP: &सुलसुले हिँड्दा श्रव्य विन्दुहरू बताउ

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीको आगमन र बहिर्गमन हुँदा ध्वनी बजाउ ।

en: &Port:
ne_NP: &स्थल

en: &Preferences
ne_NP: &प्राथमिकताहरू

en: &Proceed with installation (not recommended)
ne_NP: &भित्र्य्याउने कार्य आरम्भ गर्नु होस् । (सिफारिस गरिदैन)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
ne_NP: सङ्केत र &चिन्हको उच्चारण

en: &Rate
ne_NP: &दर

en: &Remove
ne_NP: &हटाउ

en: &Rename
ne_NP: &नामाकरण

en: &Replacement
ne_NP: &प्रतिस्थापन

en: &Revert to saved configuration
ne_NP: अभियोजन बचत रूपमै &फर्काउ

en: &Review add-ons...
ne_NP: &उपकर्मी पुन दोहोर्‍याउने

en: &Save configuration
ne_NP: अभियोजन लाइ &बचत गर

en: &Select NVDA Modifier Keys
ne_NP: Caps कुञ्जीलाई रुपान्तरित नेत्रवाणी कुञ्जी बनाउ

en: &Send actual symbol to synthesizer
ne_NP: &वास्तविक चिन्हलाई संश्लेषकमा पठाउ

en: &Settings...
ne_NP: &सेटिङ

en: &Sheets
ne_NP: &पत्रक

en: &Show cursor
ne_NP: &कर्सर देखाउ

en: &Symbols
ne_NP: &चिन्ह

en: &Synthesizer:
ne_NP: &संश्लेषक:

en: &Temporary dictionary...
ne_NP: &अस्ताई ढुकुटी

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
ne_NP: कागजातमा गएर &सबै गैह्र-आदेश सङ्केतलाई समाउ

en: &Triggers...
ne_NP: &उतेजना

en: &Type
ne_NP: &किसिम:

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
ne_NP: Caps कुञ्जीलाई रुपान्तरित नेत्रवाणी कुञ्जी बनाउ

en: &User Guide
ne_NP: &उपयोग निर्देशिका

en: &Voice
ne_NP: &आवाज

en: &Voice dictionary...
ne_NP: &आवाजको ढुकुटी

en: (normal configuration)
ne_NP: साधारण अभियोजन

en: 100 percent Stacked Area
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक क्षेत्र

en: 100 percent Stacked Bar
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक पट्टी

en: 100 percent Stacked Column
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक स्तम्भ

en: 100 percent Stacked Cone Bar
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक सोली पट्टी

en: 100 percent Stacked Cone Column
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक सोली स्तम्भ

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक बेल्ना पट्टी

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक बेल्ना स्तम्भ

en: 100 percent Stacked Line
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक रेखा

en: 100 percent Stacked Line with Markers
ne_NP: १०० प्रतिशत निसानीयुक्त स्टाक रेखा

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक पिरामिड पट्टी

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
ne_NP: १०० प्रतिशत स्टाक पिरामिड स्तम्भ

en: 3D 100 percent Stacked Bar
ne_NP: त्री आयामिक १०० प्रतिशत स्टाक पट्टी

en: 3D 100 percent Stacked Column
ne_NP: त्री- आयामिक १०० प्रतिशत स्टाक स्तम्भ

en: 3D Area
ne_NP: त्रिआयामिक क्षेत्र

en: 3D Clustered Bar
ne_NP: त्रिआयामिक झुण्ड पट्टी

en: 3D Clustered Column
ne_NP: त्रिआयामिक झुण्ड स्तम्भ

en: 3D Column
ne_NP: त्रिआयामिक स्तम्भ

en: 3D Cone Column
ne_NP: त्रिआयामिक सोली स्तम्भ

en: 3D Cylinder Column
ne_NP: त्रिआयामिक बेल्ना स्तम्भ

en: 3D Line
ne_NP: त्रिआयामिक रेखा

en: 3D Pie
ne_NP: त्रिआयामिक पाई

en: 3D Pyramid Column
ne_NP: त्रिआयामिक पिरामिड स्तम्भ

en: 3D Stacked Area
ne_NP: त्रिआयामिक स्टाक क्षेत्र

en: 3D Stacked Bar
ne_NP: त्रिआयामिक स्टाक बार

en: 3D Stacked Column
ne_NP: त्रिआयामिक स्ट्याक स्तम्भ

en: 3D Surface
ne_NP: त्रिआयामिक सतह

en: 3D Surface (wireframe)
ne_NP: त्रिआयामिक सतह तारचौकोस

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
ne_NP: ढुकुटीको सुचीमा शब्द थपेर निर्धारित ढुकुटीमा स्थापित गरिने पातो

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
ne_NP: ढुकुटीमा राख्न चाहेको शब्द सम्पादन बाकसमा लेखेर अस्थायी ढुकुटी बनाउन सकिने पातो ।

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
ne_NP: आवाज सित मिल्ने सामाग्री लाई ढुकुटीको सुचीमा थपेर आवाजको ढुकुटीमा स्थापित गरिने पातो

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
ne_NP: माइक्रोसफ्ट विन्डोमा चल्ने निःशुल्कीय र खुल्ला श्रोत दृष्टि वाचक

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
ne_NP: तपाइको प्रणालीमा पुरानो नेत्रवाणी रहेछ । यसलाई नया नेत्रवाणीमा अद्यावधिक गरिनेछ ।

en: About NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीको बारेमा

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
ne_NP: विकासको लागि मुख्यतया उपयोगी हुने नेत्रवाणी पाइथन कन्सोल सक्रिय बनाउ छ ।

en: Activates the current object in the document
ne_NP: कागजातमा भएका चालू वस्तुलाई सक्रिय बनाउ छ ।

en: Add Dictionary Entry
ne_NP: ढुकुटी प्रविष्टिमा थप गर

en: Add Symbol
ne_NP: चिन्ह थप

en: Add-on Installation
ne_NP: उपकर्मीको स्थापना

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
ne_NP: तपाइको उपभोक्ता अनुकूलता घर्रामा उपकर्मीहरू पाइए ।यिनिहरुलाई प्रणाली पार्श्वचित्रमा सार्दा सुरक्षाको चुनौति हुन सक्छ । के तपाइ यो अनुकूलतालाई सार्न चाहनु हुन्छ?

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
ne_NP: सबै उप-कर्मीहरू लाई असक्षम बनाइयो । यदी फेरी असक्षम गरिएन भने अर्को पल्ट नेत्रवाणी सुरु हुँदा यीनिहरू पुनः सक्रिय हुनेछन् ।

en: All dots
ne_NP: सबै थोप्लो

en: Allow skim &reading in Say All
ne_NP: सबै बताइने अवस्थामा वाचन &योजना अनुमति देउ

en: Alpha numeric input
ne_NP: वर्णसङ्ख्यक लगानी

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ne_NP: हरफ {rowNumber} त महल {columnNumber} को महल शिर्षक कायम भएकै छ ।

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ne_NP: हरफ {rowNumber} त महल {columnNumber} को हरफ शिर्षक कायम भएकै छ ।

en: Already set {address} as start of column headers
ne_NP: {address} सुरु महलको शिर्षकमा पहिले नै तय गरिएको छ ।

en: Already set {address} as start of row headers
ne_NP: {address} लाई हरफको शिर्षक पहिले नै बनाइयो ।

en: Always duck
ne_NP: शधै मोडने गर

en: Always include short character &description when announcing candidates
ne_NP: उम्मेद्वारको घोषणा गर्दा सधै छोटो वर्ण र विवरणलाई समावेस गर ।

en: Announce &selected candidate
ne_NP: चयन गरिएको उम्मेद्वारको &घोषणा गर ।

en: Answer to:
ne_NP: जबाफ पाउनेः

en: Appointment {subject}, {time}
ne_NP: भेटघाट {subject}, {time}

en: Arabic grade 1
ne_NP: अरबी श्रेणी १

en: Area
ne_NP: क्षेत्रफल

en: Assamese grade 1
ne_NP: आसामी श्रेणी १

en: At least one key must be used as the NVDA key.
ne_NP: कम्तिमा एउटा कुञ्जीलाई नेत्रवाणी कुञ्जी बनाउनै पर्छ ।

en: Attachments
ne_NP: संलग्न

en: Audio ducking not supported
ne_NP: ध्वनी मोडिने क्रिया समर्थन गर्दैन ।

en: Audio indication of focus and browse modes
ne_NP: केन्द्री यताको श्रव्य सङ्केत र उघार्ने मुद्रा

en: Automatic
ne_NP: स्वचालित

en: Automatic &Say All on page load
ne_NP: स्वचालित रुपमा पृष्ठ बहन गरिदा &सबै कुरा बताउ

en: Automatic dialect switching (when supported)
ne_NP: समर्थित भाषिका भएमा स्वतः पहिचान गर ।

en: Automatic focus mode for caret movement
ne_NP: caret को गति अनुसार स्वचालित मुद्रा

en: Automatic focus mode for focus changes
ne_NP: केन्द्री यताको फेर बदल अनुसार स्वचालित केन्द्रित मुद्रा

en: Automatic language switching (when supported)
ne_NP: समर्थित भाषा भएमा स्वतः पहिचान गर ।

en: Automatically check for &updates to NVDA
ne_NP: अद्यावधिक &नेत्रवाणीको स्वचालित निरीक्षण र बहन गर

en: Automatically report all available &candidates
ne_NP: उपलब्ध सबै &उम्मेदवारहरूको बारेमा स्वतः बताउ

en: Avoid splitting &words when possible
ne_NP: सम्भव भएसम्म शब्द टुक्रिन नपाओस्

en: BCC:
ne_NP: थप बोधार्थः

en: Bar of Pie
ne_NP: पाईको पट्टी

en: Baseline
ne_NP: आधारभूत

en: Beep
ne_NP: टीँ गर

en: Beep and speak progress bar updates
ne_NP: टीँ गर्दै अद्यावधिक प्रगति पट्टी बताउ

en: Beep for progress bar updates
ne_NP: प्रगति पट्टी अद्यावधिक हुँदा टीँ गर

en: Begins interaction with math content
ne_NP: गणित सामाग्रि सित अन्तर क्रिया गर्छ ।

en: Bengali grade 1
ne_NP: बंगालि श्रेणी १

en: Bitmap placeholder
ne_NP: थोप्लेचित्र खोपी

en: Bold off
ne_NP: मोटाएन

en: Bold on
ne_NP: मोटायो ।

en: Braille
ne_NP: ब्रेल

en: Braille &display:
ne_NP: ब्रेल &पटल

en: Braille Display Error
ne_NP: ब्रेल पटलको त्रुटी

en: Braille cursor %s
ne_NP: ब्रेल कर्सर  %s

en: Braille cursor is turned off
ne_NP: ब्रेल कर्सर  बन्द गरियो

en: Braille cursor off
ne_NP: ब्रेल कर्सर बन्द

en: Braille cursor on
ne_NP: ब्रेल कर्सर खुल्यो

en: Browse Mode
ne_NP: उघार्ने मुद्रा

en: Browse mode
ne_NP: उघार्ने मुद्रा

en: Browse...
ne_NP: उघार

en: Bubble
ne_NP: थोपा

en: Bubble with 3D effects
ne_NP: त्री आयामिक प्रभाव युक्त थोपा

en: Bulgarian 8 dot computer braille
ne_NP: बुल्गेरियाली थोप्लो ८ .कल्पयन्त्र ब्रेल

en: C&ontributors
ne_NP: &योगदान कर्ताहरू

en: CC:
ne_NP: वोधार्थः

en: Candidate
ne_NP: उम्मेदवार

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
ne_NP: हरफ {rowNumber} महल {columnNumber} लाई महल शिर्षकमा भेट्टिएन ।

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
ne_NP: हरफ {rowNumber} महल {columnNumber} लाई हरफ शिर्षकमा भेट्टिएन ।

en: Cannot find {address}    in column headers
ne_NP: {address} लाई महल शिर्षकमा भेट्टिएन ।

en: Cannot find {address}    in row headers
ne_NP: {address}लाई हरफ शिर्षकमा भेट्टिएन ।

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
ne_NP: {path} बाट नेत्रवाणी थप शाधन भित्र्याउन सकिएन ।
    तपाइले नेत्रवाणी उपकर्मी भित्र्याएको हुनु पर्छ ।

en: Capital pitch change percentage
ne_NP: Capital पीच फेरिएको प्रतिशत

en: Case &sensitive
ne_NP: रुप &संवेदन सिल

en: Category {categoryAxisData}:
ne_NP: बर्गीकरण {categoryAxisData}:

en: Cell c&oordinates
ne_NP: तालिका कोठाको स्थान बताउ

en: Center Title placeholder
ne_NP: केन्द्रिय शिर्षक खोपी

en: Chart Elements
ne_NP: तत्त्वहरूको सूची

en: Chart area
ne_NP: चार्ट क्षेत्रफल

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
ne_NP: चार्ट क्षेत्र, उचाई: {chartAreaHeight}, चौडाइ: {chartAreaWidth}, सिरान: {chartAreaTop}, वायाँ: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
ne_NP: चित्र खोपी

en: Chart title: {chartTitle}
ne_NP: चार्ट शिर्षक: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
ne_NP: चार्ट शिर्षक बराबर {chartTitle} किसिम बराबर {chartType}

en: Checking for Update
ne_NP: अद्यावधि करण निरीक्षण हुँदै छ ।

en: Checking for update
ne_NP: अद्यावधिकरण निरीक्षण हुँदै छ ।

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
ne_NP: चिनियाँ (हङ्कङ्ग, क्यान्टोनी)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
ne_NP: चिनियाँ (ताइवान, मन्दारिन)

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
ne_NP: सुलसुले रहेको स्थानमा वाञाँ टाँक एक पटक किचिनो्क पार्ने छ ।

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
ne_NP: सुलसुले रहेको स्थानमा दायाँ टाँक एक पटक किचिनो्क पार्ने छ

en: Clustered Bar
ne_NP: झुण्ड पट्टी

en: Clustered Column
ne_NP: झुण्ड स्तम्भ

en: Clustered Cone Bar
ne_NP: झुण्ड सोली पट्टी

en: Clustered Cone Column
ne_NP: झुण्ड सोली स्तम्भ

en: Clustered Cylinder Bar
ne_NP: स्टाक बेल्ना पट्टी

en: Clustered Pyramid Bar
ne_NP: झुण्ड पिरामिड पट्टी

en: Clustered Pyramid Column
ne_NP: झुण्ड पिरामिड स्तम्भ

en: Commands &Quick Reference
ne_NP: द्रुत आदेशको &अनुसूची

en: Commands Quick Reference
ne_NP: द्रुत आदेश अनुसूची

en: Comment
ne_NP: प्रतिक्रिया

en: Comments
ne_NP: प्रतिक्रियाहरू

en: Composition
ne_NP: मिलावट

en: Configuration
ne_NP: अभियोजन

en: Configuration File Error
ne_NP: अभियोजन फाइलमा त्रुटी

en: Configuration Profiles
ne_NP: अभियोजन पार्श्वचित्र

en: Configuration applied
ne_NP: अभियोजन लागू हुन्छ

en: Configuration profiles
ne_NP: अभियोजन पार्श्वचित्र

en: Configuration restored to factory defaults
ne_NP: अभियोजनलाई कारखाना निर्धारित अवस्थामा नै फर्काइयो ।

en: Configuration saved
ne_NP: अभियोजन बचत गरियो

en: Confirm Deletion
ne_NP: हटाउने यकिन ।

en: Connecting
ne_NP: जोड्ने काम हुँदै

en: Copy &portable configuration to current user account
ne_NP: &फिरन्ते अभियोजन वर्तमान उपभोक्ताको खातामा सारी देउ ।

en: Copy current &user configuration
ne_NP: चालू उपभोक्ता अभियोजन &सारी देउ ।

en: Copying Settings
ne_NP: अनुकूलता उतारिँदै छ ।

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
ne_NP: प्रतिलिपि अधिकार (C) {years} नेत्रवाणी योगदान कर्ताहरू

en: Corners
ne_NP: कुनाहरू

en: Could not load the %s synthesizer.
ne_NP: %s संश्लेषकलाई बहन गर्न सकिएन

en: Could not load the {display} display.
ne_NP: प्रदर्सन क्षेत्र{display} लोड गर्न सकेन

en: Could not save configuration - probably read only file system
ne_NP: अभियोजन बचत गर्न सकिएन- फाइल पठनिय प्रकृतिको भएर पो हो कि ।

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
ne_NP: डेस्कटपमा प्रतिमा र द्रुतमार्ग कुञ्जी (control+alt+n सिर्जना गर ।)

en: Create &portable copy
ne_NP: &फिरन्ते प्रति बनाउ ।

en: Create Portable NVDA
ne_NP: फिरन्ते नेत्रवाणी जन्माउ ।

en: Creating Portable Copy
ne_NP: फिरन्ते प्रति बनाउँदै छु ।

en: Croatian 8 dot computer braille
ne_NP: क्रोएसियाली ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Current application (%s)
ne_NP: चालू अनुप्रयोग %s

en: Cursor blink rate (ms)
ne_NP: कर्सर चम्किने दर (मिलि सेकेन्ड)

en: Cursor shape for &focus:
ne_NP: कर्सर &आकार

en: Cursor shape for &review:
ne_NP: कर्सर &आकार

en: Cycle through the braille cursor shapes
ne_NP: ब्रेल कर्सरको आकारमा फन्को मार्छ

en: Cycles between available touch modes
ne_NP: उपलब्ध स्पर्श मुद्राहरूमा घुमि रहन्छ

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
ne_NP: जहाँ नेत्रवाणीले अरू आवाजलाई कम गर्ने भनेर तय गर्छ, ध्वनी मुद्रामा फन्को मार्छ ।

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
ne_NP: कुन सङ्केत बोलियो भनि निर्धारण गर्ने ध्वनि सङ्केत तहमा फन्को मार्छ ।

en: Czech grade 1
ne_NP: चेक श्रेणी १

en: Danish 6 dot grade 1
ne_NP: डेनिश ६ थोप्ले श्रेणी १

en: Danish 6 dot grade 2
ne_NP: डेनिश ६ थोप्ले श्रेणी २

en: Danish 8 dot grade 1
ne_NP: डेनिश ८ थोप्ले श्रेणी १

en: Danish 8 dot grade 2
ne_NP: डेनिश ८ थोप्ले श्रेणी २

en: Data Label
ne_NP: तथ्याङ्कको नाम

en: Data Table
ne_NP: तथ्याङ्क तालिका

en: Date placeholder
ne_NP: मिति खोपी

en: Date:
ne_NP: मितिः

en: Debug logging
ne_NP: खान तलासी चेतावनी

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
ne_NP: संश्लेषको घण्टी अनुकूलतामा चालू सक्रिय अनुकूलता लाई घटाउने छ

en: Default dictionary
ne_NP: निर्धारित ढुकुटी

en: Desktop
ne_NP: डेस्कटप

en: Display
ne_NP: पटल

en: Display Unit Label
ne_NP: प्रदर्शन एकाई नामाङ्कन

en: Display nonprinting characters
ne_NP: नछाप्ने वर्ण देखाउ

en: Displays one of the recent messages
ne_NP: हालैको सन्देशहरू मद्ये कुनैलाई देखाउने छ ।

en: Distribution:
ne_NP: वितरणः

en: Document Formatting
ne_NP: कागजातको स्वरूप

en: Document formatting
ne_NP: कागजातको स्वरूप

en: Document review
ne_NP: कागजातको समीक्षा

en: Documentation
ne_NP: कागजातहरूको व्यवस्थापन

en: Dot 8
ne_NP: ८ थोप्लो

en: Dots 7 and 8
ne_NP: ७ र ८ थोप्लो

en: Doughnut
ne_NP: डोनट

en: Down Bars
ne_NP: उँधोफर्केको पट्टी

en: Downloading
ne_NP: अनुबहन हुँदैछ ।

en: Downloading Update
ne_NP: अद्यावधिक अनुबहन हुँदैछ ।

en: Drop Lines
ne_NP: झुण्डिएको रेखा

en: Duck when outputting speech and sounds
ne_NP: वाचन र आवाज प्रतिफल हुँदा मोडिने गर

en: E&xit
ne_NP: &बहिर्गमन

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
ne_NP: कर्सर मुनिको शब्द विस्तारित रुपमा &देखाउ

en: EcoBraille displays
ne_NP: इको ब्रेल पटल

en: Edge of table
ne_NP: तालिकाको किनारा

en: Edit Dictionary Entry
ne_NP: ढुकुटी प्रविष्टि सम्पादन गर्नु होस्

en: Elements List
ne_NP: तत्त्वहरूको सूची

en: Empty slide
ne_NP: खाली प्रस्तुतीपत्र

en: Emulated system keyboard keys
ne_NP: अनुकरणीत प्रणाली कुञ्जीपाटी कुञ्जी

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
ne_NP: %s लाई दबाउँदा प्रणाली कुञ्जीपाटीलाई उत्तेजित गर्छ

en: Enable mouse &tracking
ne_NP: सुलसुले &दौडाहा योग्य बनाउ

en: Endnotes
ne_NP: पुछार टिप्पणी

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
ne_NP: बेलायती अङ्ग्रेजी ८ थोप्लो ब्रेल

en: English (U.K.) grade 1
ne_NP: अङ्ग्रेजी (बेलायत) श्रेणी १

en: English (U.K.) grade 2
ne_NP: अङ्ग्रेजी (बेलायत) श्रेणी २

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
ne_NP: अङ्ग्रेजी (अमेरिकी).६. कल्पयन्त्र ब्रेल

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
ne_NP: अङ्ग्रेजी (अमेरिकी) ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: English (U.S.) grade 1
ne_NP: अङ्ग्रेजी (अमेरिका) श्रेणी १

en: English (U.S.) grade 2
ne_NP: अङ्ग्रेजी (अमेरिका) श्रेणी २

en: Enter input gesture:
ne_NP: लगानी सङ्केत प्रविष्टी गर्नु होस्:

en: Error
ne_NP: गल्थी

en: Error Bars
ne_NP: त्रुटी पट्टी

en: Error Copying
ne_NP: नक्कल उतारमा गल्ती

en: Error activating profile.
ne_NP: पार्श्वचित्र सक्रियतामा त्रुटी ।

en: Error checking for update.
ne_NP: अद्यावधिकरणको गल्ति परिक्षण

en: Error copying NVDA user settings
ne_NP: नेत्रवाणीको अनुकूलता उतार्ने कार्यमा गल्ती भयो

en: Error creating profile - probably read only file system.
ne_NP: पार्श्वचित्र सिर्जनामा त्रुटी - सम्भवतः यो पठनीय मात्र फाइल हुनु पर्छ ।

en: Error deleting profile.
ne_NP: पार्श्वचित्रलाई मेटाउँदा त्रुटी

en: Error downloading update.
ne_NP: अद्यावधिक अनुबहनमा त्रुटी

en: Error in appModule %s
ne_NP: appModule %s मा गल्ती छ ।

en: Error renaming profile.
ne_NP: पार्श्वचित्रको नामाकरण गर्दा त्रुटी

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
ne_NP: पार्श्वचित्र उतेजक अभियोजन बचतमा त्रुटी - सम्भवतः यो पठनीय मात्र फाइल हुनु पर्छ ।

en: Error saving log: %s
ne_NP: गल्ती लगत पुस्तिका %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
ne_NP: उपभोक्ता रोजाई सङ्केत बचतमा त्रुटी - सम्भवतः यो पठनीय मात्र फाइल हुनु पर्छ ।

en: Estonian grade 0
ne_NP: ईस्टोनियन श्रेणी ०

en: Ethiopic grade 1
ne_NP: इथियोपियाजी श्रेणी १

en: Even pages footer
ne_NP: जोर पृष्ट पाद टिपोट

en: Even pages header
ne_NP: जोर पृष्ट सिर टिपोट

en: Exit
ne_NP: वहिर्गमन

en: Exit NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीको वहिर्गमन

en: Exit math interaction
ne_NP: गणित अन्तरक्रिया बाट बहिर्गमन।

en: Exploded 3D Pie
ne_NP: विस्फोटित त्रिआयामिक पाई

en: Exploded Doughnut
ne_NP: विस्फोटित दोनट

en: Exploded Pie
ne_NP: विस्फोटित पाई

en: Explore NVDA user configuration directory
ne_NP: नेत्रवाणी उपभोक्ता अभियोजन घर्राको अन्वेषण गर ।

en: Failed to install add-on from %s
ne_NP: %s बाट उपकर्मीलाई भित्र्याउन सकिएन

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
ne_NP: %s मा उपकर्मीको पोको खोल्न सकिएन । या त फाइल छैन वा फाइलको स्वरूप मिल्दैन ।

en: File in Use
ne_NP: फाइल प्रयोगमा छ ।

en: Filled Radar
ne_NP: स्थल राडार

en: Find
ne_NP: फेला पार

en: Finnish 6 dot
ne_NP: फिनिस ६ थोप्ले श्रेणी १

en: Finnish 8 dot computer braille
ne_NP: फिनिस ८ .कल्पयन्त्र ब्रेल

en: First page footer
ne_NP: प्रथम पृष्ट पाद टिपोट

en: First page header
ne_NP: प्रथम पृष्ट सिर टिपोट

en: Floor
ne_NP: भुइ

en: Fo&rmulas
ne_NP: &सूत्र

en: Follow &mouse cursor
ne_NP: सुलसुलेको कर्सर पछ्याऊ

en: Follow System &Caret
ne_NP: प्रणाली &Caret पछ्याऊ ।

en: Follow system &focus
ne_NP: प्रणाली &केन्द्रीयता पछ्याऊ ।

en: Footer placeholder
ne_NP: पाद टिप्पणी खोपी

en: Footnotes
ne_NP: पाद टिप्पणी

en: Forward to:
ne_NP: तर्फ प्रेषितः

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
ne_NP: फ्रिडम साइन्टिफिक फोकस/पि 80 शृङ्खला

en: French (unified) 6 dot computer braille
ne_NP: फ्रान्सेली (एकीकृत) ६. कल्पयन्त्र ब्रेल

en: French (unified) 8 dot computer braille
ne_NP: फ्रान्सेली (एकीकृत) ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: From:
ne_NP: बाटः

en: Full shaped mode
ne_NP: पूर्ण प्रकारको मुद्रा

en: German 8 dot computer braille
ne_NP: जर्मनी ८ .कल्पयन्त्र ब्रेल

en: German grade 0
ne_NP: जर्मनी श्रेणी ०

en: German grade 1
ne_NP: जर्मनी श्रेणी १

en: German grade 2
ne_NP: जर्मनी श्रेणी २

en: Gujarati grade 1
ne_NP: गुजराति श्रेणी १

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
ne_NP: HID कुञ्जिपाटीको आगत उपलब्ध छैन।

en: Half shaped mode
ne_NP: अर्ध प्रकारको मुद्रा

en: Handle keys from other &applications
ne_NP: अरू&अनुप्रयोग द्वारा कुञ्जीलाई चलाउ

en: Handout Master view
ne_NP: आलेखको मूल रुप

en: Handy Tech braille displays
ne_NP: Handy Tech ब्रेल पटल

en: Has appointment
ne_NP: भेटघाटको तय भएको छ

en: Header placeholder
ne_NP: शिर्षक खोपी

en: Hi Lo Lines
ne_NP: उच्च न्युन रेखा

en: Hide nonprinting characters
ne_NP: नछाप्ने वर्ण लुकाउ

en: High-Low-Close
ne_NP: उच्च-न्युन-बन्द

en: Hindi grade 1
ne_NP: हिन्दी श्रेणी १

en: HumanWare BrailleNote
ne_NP: HumanWare ब्रेलनोट

en: Hungarian 8 dot computer braille
ne_NP: हङ्गेरयाली ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Hungarian grade 1
ne_NP: हङ्गेरियाली श्रेणी १

en: I &agree
ne_NP: &म मञ्जुर गर्छु ।

en: I&nput gestures...
ne_NP: &लगानी सङ्केत

en: IME closed
ne_NP: IME बन्द भयो ।

en: IME opened
ne_NP: IME खुल्यो ।

en: IP address
ne_NP: IP ठेगाना

en: Icelandic 8 dot computer braille
ne_NP: जर्मनी ८ .कल्पयन्त्र ब्रेल

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
ne_NP: एक पटक दबाउँदा समय र लगातार दुई पटक थिचे मिति बताउने छ

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
ne_NP: पहिले नै तय गरेको सुरुवात अङ्कित वा समीक्षा कर्सरको हालको स्थानको पाठ लिन्छ र क्पिपपाटीमा उतार्छ

en: Ignore mouse input from other &applications
ne_NP: अरू अनुप्रयोग द्वारा कुञ्जीलाई चलाउ

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
ne_NP: वर्ण र सङ्केतमा विचरण गर्दा युनिकोड संघलाई पनि समावेश गर

en: Include l&ayout tables
ne_NP: रूप़&रेखा तालिका समावेस गर ।

en: Incompatible Add-ons
ne_NP: अमिल्दो उपकर्मी

en: Incompatible add-ons
ne_NP: अमिल्दो उपकर्मी

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
ne_NP: संश्लेषणको घण्टी अनुकूलतामा चालू सक्रिय अनुकूलता लाई बढाउने छ

en: Input
ne_NP: लगानी

en: Input Composition
ne_NP: मिलावट अनुकूलता लगानी

en: Input Gestures
ne_NP: सङ्केत लगानी

en: Input Message is {message}
ne_NP: लगानी सन्देस हो {message}

en: Input Message is {title}: {message}
ne_NP: लगानी सन्देस हो {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
ne_NP: ब्रेल कुञ्जीपाटी मार्फत ब्रेल थोप्लाहरू लेख्ने छ ।

en: Install NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीलाई स्थापना गर ।

en: Install pending &update
ne_NP: अद्यावधिक स्थापना गर

en: Install pending update
ne_NP:  रोकिएका अद्यावधिक स्थापना गर ।

en: Installing Add-on
ne_NP: उपकर्मी स्थापना गर्दै छु ।

en: Installing NVDA
ne_NP: नेत्रवाणी स्थापना गर्दै छु ।

en: Insufficient Privileges
ne_NP: सुविधा नपुग भयो

en: Irish grade 1
ne_NP: आइरिस श्रेणी १

en: Irish grade 2
ne_NP: आइरिस श्रेणी १

en: Italian 6 dot computer braille
ne_NP: इटालियन ६ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Italian 8 dot computer braille
ne_NP: इटालियन ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Italic off
ne_NP: अक्षर सोझ्याइयो ।

en: Italic on
ne_NP: अक्षर ढल्क्याइयो ।

en: Justified
ne_NP: दुबै तिर

en: Kannada grade 1
ne_NP: कन्नड श्रेणी १

en: Kashmiri grade 1
ne_NP: कास्मिरी श्रेणी १

en: Key words:
ne_NP: मुख्य शब्द

en: Keyboard
ne_NP:  कुञ्जीपाटी

en: Korean grade 1
ne_NP: कोरियाली श्रेणी १

en: Korean grade 1 (2006)
ne_NP: कोरियाली श्रेणी १ (२००६)

en: Korean grade 2
ne_NP: कोरियाली तह २

en: Korean grade 2 (2006)
ne_NP: कोरियाली तह २ (२००६)

en: L&icense
ne_NP: &इजाजत

en: L&ogging level:
ne_NP: &आरम्भ हुदाको तह:

en: Lan&dmarks
ne_NP: &कित्ता

en: Landscape
ne_NP: तेर्सो

en: Language Configuration Change
ne_NP: भाषाको अभियोजन फेरियो

en: Latvian grade 1
ne_NP: लाट्भियालि श्रेणी १

en: Left aligned
ne_NP: वायाँ पङ्‌क्तिबद्ध

en: Left click
ne_NP: वाञाँ टाँक किचिनो्क

en: Left mouse button lock
ne_NP: सुलसुलेको वाञाँ टाँकमा चाबी लाग्यो

en: Left mouse button unlock
ne_NP: सुलसुलेको वाञाँ टाँकको चाबी खुल्यो

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ne_NP: श्रेणी {seriesCount} को {seriesName} {seriesIndex} सङ्केतको प्रविष्टि

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ne_NP: श्रेणी {seriesCount} को {seriesName} {seriesIndex} सङ्केतको चाबी

en: Level
ne_NP: तह

en: License Agreement
ne_NP: इजाजत मन्जुरीनामा

en: Lin&ks
ne_NP: &लिङ्क

en: Line
ne_NP: रेखा

en: Line &indentation reporting:
ne_NP: पङ्क्ति &फड्को बताउ

en: Line with Markers
ne_NP: निसानीयुक्त रेखा

en: Linear
ne_NP: रेखा

en: Lists various types of elements in this document
ne_NP: यो कागजातमा बएका तत्त्वहरूको सूचि प्रस्तुत गर्छ ।

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
ne_NP: यो पत्रकमा बएका तत्त्वहरूको सूचि प्रस्तुत गर्छ ।

en: Loading NVDA. Please wait...
ne_NP: एकछिन नेत्रवाणी सक्रियताको प्रतिक्षा गरौं ।

en: Loading document...
ne_NP: कागजातहरू पल्टाउँदै छु

en: Locks or unlocks the left mouse button
ne_NP: सुलसुलेको वाञाँ टाँकमा चाबी लाग्छ वा खोलिन्छ ।

en: Locks or unlocks the right mouse button
ne_NP: सुलसुलेको दायाँ टाँकमा चाबी लाग्छ वा खोलिन्छ

en: Log
ne_NP: पुस्तिका

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
ne_NP: विकास कर्ताहरू लाई आवश्यक पर्ने चालू विचरण वस्तु सम्बन्धी जानकारीको लगत तयार पार्छ र यी जानकारीको जाँच होस् भनेर लगत पुस्तिका देखाइ दिन्छ ।

en: Major Gridlines
ne_NP: मुख्य मानक रेखा

en: Malayalam grade 1
ne_NP: मलयआलम श्रेणी १

en: Manipuri grade 1
ne_NP: मणिपुरी श्रेणी १

en: Manual Activation
ne_NP: मानिविय सक्रियता

en: Manual activate
ne_NP: मानविय सक्रियता

en: Manual activation
ne_NP: मानिविय सक्रियता

en: Manual deactivate
ne_NP: मानवीय निस्क्रियता

en: Marathi grade 1
ne_NP: मराठी श्रेणी १

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
ne_NP: नक्कल उतारिने लागिएको पाठको सुरुको स्थानमा रहेको चालू समीक्षा कर्सरको स्थिति जनाउँछ

en: Master Thumbnails
ne_NP: मूल अँगुठाछाप

en: Math interaction not supported.
ne_NP: गणितिय अन्तरक्रियालाई समर्थन गर्दैन ।

en: Media Clip placeholder
ne_NP: श्रव्यदृश्य टुक्रा खोपी

en: Minor Gridlines
ne_NP: उप-मानक रेखा

en: Miscellaneous
ne_NP: विविध

en: Mouse
ne_NP: सुलसुले

en: Mouse text unit resolution %s
ne_NP: पाठ &एकाइ Resolution%s

en: Mouse tracking off
ne_NP: सुलसुलेको दौडाहा रोकियो ।

en: Mouse tracking on
ne_NP: सुलसुलेको दौडाहा खुल्यो ।

en: Move navigator object to mouse
ne_NP: विचरण वस्तु सुलसुले समक्ष जाने छ ।

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
ne_NP: नक्कल उतारिने लागिएको पाठको सुरुको स्थानमा रहेको चालू समीक्षा कर्सरको स्थिति जनाउँछ

en: Moved above %s
ne_NP: माथी लगियो %s

en: Moved above blank paragraph
ne_NP: खाली अनुच्छेदको माथी लगियो

en: Moved below %s
ne_NP: तल लगियो %s

en: Moved below blank paragraph
ne_NP: खालि अनुच्छेदको तल लगियो

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
ne_NP: सुचि अथवा तालिका जस्ता विगतका एकाईका सामाग्रीको अन्तमा जान्छ ।,

en: Moves the braille display to the current focus
ne_NP: ब्रेल पटललाई अघिल्लो पङ्क्तिमा सार्छ

en: Moves the braille display to the next line
ne_NP: ब्रेल पटल अगाडिको पङ्क्तिमा सर्छ

en: Moves the braille display to the previous line
ne_NP: ब्रेल पटललाई अघिल्लो पङ्क्तिमा सार्छ ।

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
ne_NP: सुलसुलेको चुच्चो चालू विचरण वस्तुमा सर्ने छ ।

en: Moves the navigator object and focus to the next row
ne_NP: विचरण वस्तु तल्लो हरफमा सर्छ र केन्द्रित हुन्छ ।

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
ne_NP: विचरण वस्तु माथिल्लो हरफमा सर्छ र केन्द्रित हुन्छ ।

en: Moves the navigator object to the first object inside it
ne_NP: विचरण वस्तु प्रथम वस्तु भित्र सर्ने छ ।

en: Moves the navigator object to the next column
ne_NP: विचरण वस्तु दायाँ महलमा सर्छ ।

en: Moves the navigator object to the next object
ne_NP: विचरण वस्तु अगाडिको वस्तुमा सर्ने छ ।

en: Moves the navigator object to the object containing it
ne_NP: विचरण वस्तुलाई त्यो वस्तु भएको स्थानमा सार्छ

en: Moves the navigator object to the previous column
ne_NP: विचरण वस्तु दायाँ महलमा सर्छ ।

en: Moves the navigator object to the previous object
ne_NP: विचरण वस्तुलाई अघिल्लो वस्तुमा सार्छ

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
ne_NP: समीक्षा कर्सरलाई चालू विचरण वस्तुको पुछारको पङ्क्तिमा सार्छ र यसलाई बताई दिन्छ

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ne_NP: चालू विचरण वस्तु भित्र रहेको समीक्षा कर्सर प्रथम वर्णमा सर्छ र बोल्छ

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ne_NP: चालू विचरण वस्तु भित्र रहेको समीक्षा कर्सर अन्तिम वर्णमा सर्छ र बोल्छ

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
ne_NP: समीक्षा कर्सर चालू विचरण वस्तुको अगिल्लो वर्णमा सर्छ र बोल्छ ।

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
ne_NP: समीक्षा कर्सरलाई चालू विचरण वस्तुको पछिल्लो पङ्क्तिमा सार्छ र यसलाई बताई दिन्छ

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
ne_NP: चालू विचरण वस्तु भित्र रहेको समीक्षा कर्सर अगिल्लो शब्दमा सर्छ र बोल्छ

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
ne_NP: समीक्षा कर्सर चालू विचरण वस्तुको पछिल्लो वर्णमा सर्छ र बोल्छ ।

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
ne_NP: समीक्षा कर्सरलाई चालू विचरण वस्तुको अघिल्लो पङ्क्तिमा सार्छ र यसलाई बताई दिन्छ

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
ne_NP: चालू विचरण वस्तु भित्र रहेको समीक्षा कर्सर पछिल्लो शब्दमा सर्छ र बोल्छ

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
ne_NP: समीक्षा कर्सरलाई चालू विचरण वस्तुको सिरानको पङ्क्तिमा सार्छ र यसलाई बताई दिन्छ

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
ne_NP: संश्लेषको घण्टी अनुकूलता उपलब्ध अगाडिको अनुकूलतामा जाने छ

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ne_NP: समीक्षा दर्सनमा हुँदा वस्तु विचरण मर्यादा अनुसार पछिल्लो वस्तुमा सार्छ

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
ne_NP: संश्लेषको घण्टी अनुकूलता उपलब्ध पछाडिको अनुकूलतामा जाने छ

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ne_NP: समीक्षा दर्सनमा हुँदा वस्तु विचरण मर्यादा अनुसार अघिल्लो वस्तुमा सार्छ

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
ne_NP: तालिका वा सूचि जस्ता तत्व हुने भाँडोको सुरुमा सर्छ,

en: NVDA Log Viewer
ne_NP: नेत्रवाणी गतिविधी लगत पुस्तिका

en: NVDA Python Console
ne_NP: नेत्रवाणी पाइथन कन्सोल

en: NVDA Speech Viewer
ne_NP: नेत्रवाणी वाचकी दृश्यक

en: NVDA Update
ne_NP: नेत्रवाणीको अद्यावधि

en: NVDA add-on package
ne_NP: नेत्रवाणी उपकर्मीको पोको

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
ne_NP: नेत्रवाणीले फाइल मेटाउन अथवा हटाउन सकेन ।

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
ne_NP: नया भाषलाइ लिन नेत्रवाणी पुन सुचारू गर्नुपर्दछ ।

en: NVDA started
ne_NP: नेत्रवाणी प्रारम्भ भयो

en: NVDA version {version} is available.
ne_NP: नेत्रवाणीको {version} संस्करण उपलब्ध छ ।

en: NVDA web site
ne_NP: नेत्रवाणीको वेभ साइट

en: Native input
ne_NP: स्थानीय लगानी

en: Nepali grade 1
ne_NP: नेपाली सेली श्रेणी १

en: New Profile
ne_NP: नयाँ पार्श्वचित्र

en: New name:
ne_NP: नयाँ नाम

en: Newsgroup:
ne_NP: समाचार समूहः

en: No Series defined.
ne_NP: कुनै श्रेणि परिभाषित छैन ।

en: No action
ne_NP: क्रिया हीन।

en: No braille
ne_NP: ब्रेल छैन

en: No caret
ne_NP: caret छैन

en: No containing object
ne_NP: कुनै वस्तु समावेश छैन

en: No ducking
ne_NP: मोडिदैन

en: No focus
ne_NP: कतै केन्द्रित छैन ।

en: No formatting information
ne_NP: पाठ स्वरूपको जानकारी भएन ।

en: No location information
ne_NP: स्थानको जानकारी छैन ।

en: No long description
ne_NP: लामो विवरण छैन ।

en: No message yet
ne_NP: हालसम्म कुनै सन्देश छैन

en: No navigator object
ne_NP: विचरक वस्तु छैन ।

en: No next
ne_NP: अगाडि छैन ।

en: No next review mode
ne_NP: अगाडीसमीक्षा मुद्रा छैन

en: No notes
ne_NP: टिप्पणी छैन ।

en: No objects inside
ne_NP: भित्र कुनै वस्तु छैन ।

en: No previous
ne_NP: पछाडि छैन ।

en: No previous review mode
ne_NP: पछाडी समीक्षा मुद्रा छैन

en: No progress bar updates
ne_NP: अद्यावधिक प्रगति पट्टी छैन

en: No selection
ne_NP: अचयनीत

en: No settings
ne_NP: अनुकूलता छैन

en: No speech
ne_NP: मौनता

en: No start marker set
ne_NP: सुरुवात अङ्कित गरिएको छैन

en: No status line found
ne_NP: स्थिति पङ्ति भेटिएन

en: No text to copy
ne_NP: प्रतिलिपि उतारिने पाठ छैन

en: No title
ne_NP: शीर्षक छैन

en: No track playing
ne_NP: कुनै ध्वनी बजेको छैन

en: No update available.
ne_NP: अद्यावधिक अनुपलब्ध।

en: NonVisual Desktop Access
ne_NP: नदेख्नेहरूको डेस्कटपमा पहुँच

en: Normal view
ne_NP: सामान्य रुप

en: Norwegian 8 dot computer braille
ne_NP: नर्बेजीयाली ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Norwegian grade 0
ne_NP: नर्वेजियाली श्रेणी ०

en: Norwegian grade 1
ne_NP: नर्वेजियाली श्रेणी १

en: Norwegian grade 2
ne_NP: नर्वेजियाली श्रेणी २

en: Norwegian grade 3
ne_NP: नर्वेजियाली श्रेणी ३

en: Not in a container
ne_NP: भाँडामा छैन

en: Not in a table cell
ne_NP: तालिका कोशिकामा छैन ।

en: Not in table
ne_NP: तालिकामा छैन

en: Not math
ne_NP: गणित होइन

en: Not supported in this document
ne_NP: यो कागजातलाई समर्थन गर्दैन ।

en: Notes Master view
ne_NP: टिप्पणी मूल रुप

en: Notes page
ne_NP: टिप्पणी पृष्ठ

en: Nothing
ne_NP: xlNothing

en: Object Presentation
ne_NP: बस्तु प्रस्तुतीकरण

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
ne_NP: वस्तुको चार किल्ला यस्तो छः वाञाँ छेउ देखि स्क्रिनको {left:.1f} प्रतिशत, सिरान देखि स्क्रिनको {top:.1f} प्रतिशत, चौडाइ स्क्रिनको {width:.1f} प्रतिशत र उचाइ स्क्रिनको {height:.1f} प्रतिशत ।

en: Object has no location
ne_NP: बस्तुको स्थानको टुङ्गो छैन

en: Object navigation
ne_NP: वस्तुको विचरण

en: Object placeholder
ne_NP: वस्तु खोपी

en: Object review
ne_NP: वस्तुको समीक्षा

en: Open-High-Low-Close
ne_NP: खुल्ला-उच्च-न्युन-बन्द

en: Options
ne_NP: विकल्प

en: Org Chart placeholder
ne_NP: संस्था चित्र खोपी

en: Organisation:
ne_NP: संस्थाः

en: Oriya grade 1
ne_NP: ओरिया श्रेणी १

en: Outline view
ne_NP: बाह्यरेखा रुप

en: Package
ne_NP: पोको

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
ne_NP: Papenmeier BRAILLEX नयाँ नमुनाहरू

en: Papenmeier BRAILLEX older models
ne_NP: Papenmeier ब्रेल पुरानो मोडेल

en: Pass next key through
ne_NP: अर्को कुञ्जीमा हस्तान्तरित

en: Pattern
ne_NP: ढर्रा

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
ne_NP: चालू विचरण वस्तुमा निर्धारित कार्य गरि दिन्छ (जस्तै: टाँक रहे छ भने यसलाई दबाउँछ).

en: Picture placeholder
ne_NP: तश्वीर खोपी

en: Pie
ne_NP: पाई

en: Pie of Pie
ne_NP: पाइ को पाई

en: Pivot Chart Drop Zone
ne_NP: पिभोट चार्ट तल क्षेत्र

en: Pivot Chart Field Button
ne_NP: पिभोट भुमी टाँक

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
ne_NP:  & आफै सुझाब आएमा आवाज बजाइउनुहोस्

en: Please Donate
ne_NP: दान गर्नु होस्

en: Please press OK to start the installed copy.
ne_NP: भर्खरै भित्रिएको प्रति सुरु गर्न ठीक भन्ने टाँक दबाउनु होस् ।

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
ne_NP: फिरन्ते प्रति सिर्जना गर्ने घर्रा बताइ दिनु होस् ।

en: Please wait
ne_NP: कृपया पर्खनु होस्

en: Please wait while NVDA is being installed
ne_NP: पर्खनु होस् है, तपाइको कल्पयन्त्रमा नेत्रवाणी भित्रिँदै छ ।

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
ne_NP: अनुकूलताहरू प्रणाली अभियोजनमा उतारिदैं गरेकोले कृपया धैर्य गरौं है

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
ne_NP: प्रतिक्षा गर्नु होस्, म फिरन्ते नेत्रवाणी बनाउँदै छु ।

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
ne_NP: अनुकूलताहरू प्रणाली अभियोजनमा उतारिदैं गरेकोले कृपया धैर्य गरौं है

en: Please wait while the add-on is being installed.
ne_NP: पर्खनु होस् है, नेत्रवाणीका उपकर्मीहरू भित्रिँदै छ ।

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
ne_NP: पर्खनु होस् है, तपाइको पुरानो नेत्रवाणी नयाँ बनाइँदै छ ।

en: Plot area
ne_NP: चित्र क्षेत्र

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
ne_NP: चित्रक्षेत्र, भित्री उचाई: {plotAreaInsideHeight:.0f}, भित्रि चौडाइ: {plotAreaInsideWidth:.0f}, भित्री सिरान: {plotAreaInsideTop:.0f}, भित्री वायाँ: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugins reloaded
ne_NP: फेरी जडान गरियो

en: Polish 8 dot computer braille
ne_NP: पोलिस ८ .कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Portuguese 8 dot computer braille
ne_NP: पुर्तगाली ८ थोप्लो कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Portuguese grade 1
ne_NP: पुर्तगाली श्रेणी १

en: Portuguese grade 2
ne_NP: पुर्तगाली श्रेणी १

en: Preserve
ne_NP: संरक्षित

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
ne_NP: एक पटक दबाउँदा कुञ्जीपाटीको केन्द्रीयता विचरण वस्तुमा र , दुई पटक दबाउँदा प्रणाली caret लाइ समीक्षा कर्सरको स्थानमा स्थापित गर्छ ।

en: Primary Category Axis
ne_NP: प्राथमिक पाद टिपोट

en: Primary Series Axis
ne_NP: प्राथमिक पाद टिपोट

en: Primary Value Axis
ne_NP: प्राथमिक सिर टिपोट

en: Primary footer
ne_NP: प्राथमिक पाद टिपोट

en: Primary header
ne_NP: प्राथमिक सिर टिपोट

en: Print Preview
ne_NP: छपाइ चेहरा

en: Profile
ne_NP: पार्श्वचित्र

en: Profile Triggers
ne_NP: पार्श्वचित्र उतेजक

en: Profile name:
ne_NP: पार्श्वचित्रको नाम

en: Progress &bar output:
ne_NP: प्रगति &पट्टी नतिजा

en: Punctuation/symbol &level:
ne_NP: चिन्ह/सङ्केत &तह:

en: Punjabi grade 1
ne_NP: ञ्जाबी श्रेणी १

en: Quits NVDA!
ne_NP: नेत्रवाणी त्यागिन्छ!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
ne_NP: राहनि रातो {rgb.red}, हरियो {rgb.green}, निलो {rgb.blue}

en: Radar
ne_NP: राडार

en: Radar Axis Labels
ne_NP: राडार कक्ष नामाङ्कन

en: Radar with Data Markers
ne_NP: निसानी युक्त राडार

en: Rate boos&t
ne_NP: दर &वृद्धि

en: Re&move
ne_NP: &हटाउ

en: Read by &paragraph
ne_NP: लगातार &अनुच्छेद पढ

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
ne_NP: समीक्षा कर्सर चले अनुसार नै कर्सर देखि चालू पाठको अन्तसम्म पढ्छ

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
ne_NP: caret हिँडे अनुसार प्रणाली caret देखि पाठको अन्त सम्म पढ्छ

en: Recognition &language:
ne_NP: अज्ञात भाषा

en: Refresh	F5
ne_NP: ताजकीकरण	F5

en: Refreshed
ne_NP: ताजा भयो

en: Refreshes the document content
ne_NP: कागजातका सामाग्रीहरू ताजा पार्छ

en: Reload plugins
ne_NP: फेरि पङ्क्तिसित जोडि देउ

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
ne_NP: नेत्रवाणी पुनः सुरुवात नगरी app modules र global plugins लाई वहन गर्छ, यो विकासकर्तालाई सहयोगी हुन्छ ।

en: Remind me &later
ne_NP: मलाई पछि &सम्झाउ है!

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
ne_NP: हरफ {rowNumber}महल {columnNumber} लाई महल शिर्षकबाट हटाइयो ।

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
ne_NP: हरफ {rowNumber}महल {columnNumber} लाई हरफ शिर्षकबाट हटाइयो ।

en: Rename Profile
ne_NP: पार्श्वचित्रको नामाकरण

en: Replacement
ne_NP: प्रतिस्थापन

en: Report &notifications
ne_NP: &टिप्पणी बताउ

en: Report &tooltips
ne_NP: &औजार टिप्पणी बताउ ।

en: Report changes to the &composition string
ne_NP: &बनावट पदावलीको परिवर्तन बताउ ।

en: Report changes to the &reading string
ne_NP: &पढिरहेको पदावलीमा आएको परिवर्तन बताउ ।

en: Report dynamic &content changes
ne_NP: गतिशील &सामाग्री हेरफेर बताउ

en: Report mouse &shape changes
ne_NP: सुलसुलेको बदलिएको &आकृति बताउ

en: Report object &descriptions
ne_NP: वस्तुको &विवरण बताउ

en: Report object &position information
ne_NP: बस्तु अवस्थित &स्थान बताउ

en: Report object shortcut &keys
ne_NP: वस्तुको द्रुतमार्ग &कुञ्जी बताउ

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
ne_NP: यो ब्रेल कोठाको तलको वस्तुलाई सक्रिय कर्सर भएतिर लैजान्छ

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
ne_NP: समीक्षा कर्सर रहेको स्थानको विचरण वस्तु अथवा वर्णको बारेमा जानकारी दिन्छ । दुई पटक दबाउँदा विस्तृत विवरण बताउँछ ।

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
ne_NP: समीक्षा कर्सर रहेको स्थानको विचरण वस्तु को वर्ण बारेमा जानकारी दिन्छ । दुई पटक दबाउँदा त्यो वर्णको विवरण बताउँछ ।

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ne_NP: अनुप्रयोग कर्सर रहेको सक्रिय हरफ पढ्ने छ । लगातार यो कुञ्जी २ पटक थिचेमा सक्रिय हरफको हिज्जे भन्ने छ ।

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
ne_NP: चालू विचरण वस्तु बताउँछ । दुई पटक दबाएमा, यसको हिज्जे भन्ने छ र तीन पटक दबाएमा, वस्तुको नाम एवम् मान क्लिप पाटीमा उतार्ने छ

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ne_NP: चालू समीक्षा कर्सर स्थित पङ्क्तिमा रहेको चालू विचरण वस्तुको बारेमा जानकारी दिन्छ । यदि यो कुञ्जी दुई पटक दबाएमा चालू पङ्क्तिको हिज्जे र तिन पटक दबाएमा वर्णको विवरण सहित चालू पङ्क्तिको हिज्जे बताउँछ ।

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
ne_NP: यस अघि भन्दा हाल औँला रहेको स्थानको तल नया वस्तु अथवा सामाग्री पाएमा यसलाई बताइ दिनेछ ।

en: Reports the object and content directly under your finger
ne_NP: तपाइको औँलाको तल रहेको वस्तु र सामाग्रीलाई बताइ दिनेछ ।

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
ne_NP: कुनै ध्वनी बज्दै छ भने बज्न लाग्ने बाकी समय जनाउने छ

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
ne_NP: चालू समीक्षा कर्सर रहेको स्थानको कागजातको स्वरूप जनाउने छ ।

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
ne_NP: चालू अनुप्रयोगको अथवा अग्रभूमि विन्डोको शीर्षक बताउँछ । यदी दुई पटक दबाएमा, शीर्षकको हिज्जे भन्ने छ । यदि तीन पटक दबाएमा, शीर्षकलाई क्लिप पाटीमा उतार्ने छ ।

en: Reset all settings to default state
ne_NP: सबै अनुकूलताहरू पूर्व निर्धारित अवस्थामा फर्काउ ।

en: Reset all settings to saved state
ne_NP: सबै अनुकूलताहरू पुरानै अवस्थामा फर्काउ ।

en: Restart
ne_NP: पुनः आरम्भ

en: Restart &later
ne_NP: पुनः आरम्भ & पछी

en: Restart &now
ne_NP: पुनः आरम्भ &अहिले

en: Restart NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीलाइ फेरी चालू गर ।

en: Restart with add-ons disabled
ne_NP: उप-कर्मी असक्षम राखी पुनः आरम्भ ।

en: Restart with debug logging enabled
ne_NP: उप-कर्मी असक्षम राखी पुनः आरम्भ

en: Restarts NVDA!
ne_NP: नेत्रवाणीलाइ फेरी चालू गर !

en: Review Cursor
ne_NP:  कर्सरको समीक्षा

en: Right aligned
ne_NP: दायाँ पङ्तिवद्ध

en: Right click
ne_NP: दायाँ टाँक किचिनो्क

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
ne_NP: यो ब्रेल कोठाको तलको वस्तुलाई सक्रिय कर्सर भएतिर लैजान्छ ।

en: Sanskrit grade 1
ne_NP: संस्कृत सेली श्रेणी १

en: Save As
ne_NP: यसरी बचत गर

en: Saves the current NVDA configuration
ne_NP: चालू नेत्रवाणीको अभियोजन बचत गर्छ

en: Say &cap before capitals
ne_NP: capitals अगाडी cap &भन

en: Say all
ne_NP: सबै बताउ

en: Scatter
ne_NP: छरपस्ट

en: Scatter with Lines
ne_NP: छरपस्ट रेखाहरु

en: Scatter with Lines and No Data Markers
ne_NP: छरपस्ट रेखाहरु र तथ्याङ्क निसानी हिनता

en: Scatter with Smoothed Lines
ne_NP: छरपस्ट मिलेका रेखाहरु

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
ne_NP: चिल्ला फैलिएका रेखाहरु र तथ्याङ्क निसानी नभएको

en: Screen review
ne_NP: पर्दा समीक्षा

en: Scrolls the braille display back
ne_NP: ब्रेल पटललाई पछाडी पल्टाउ छ

en: Scrolls the braille display forward
ne_NP: ब्रेल पटललाई अगाडी पल्टाउ छ

en: Secondary Series Axis
ne_NP: दोस्रो

en: Secondary Value Axis
ne_NP: दोस्रो

en: Secure Desktop
ne_NP: सुरक्षित डेस्कटप

en: Select Synthesizer
ne_NP: संस्लेषक छान्नुहोस्

en: Serbian grade 1
ne_NP: सर्भियाली श्रेणी १

en: Serial: {portName}
ne_NP: क्रमसङ्ख्या: {portName}

en: Series Lines
ne_NP: श्रेणी रेखा

en: Series color: {colorName}
ne_NP: श्रेणीको रङ्: {colorName}

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ne_NP: हरफ {rowNumber} लाई महल {columnNumber} महलको सुरु शिर्षकको रुपमा कायम गर ।

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ne_NP: हरफ {rowNumber}लाइ महल {columnNumber} को सुरु हरफ शिर्षक बनाउ ।

en: Set {address} as start of column headers
ne_NP: {address} लाई महलको शुरु शिर्षक बनाउ ।

en: Set {address} as start of row headers
ne_NP: {address} लाई हरफको सुरु शिर्षक बनाउ ।

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
ne_NP: विचरण वस्तुलाई सुलसुलेको चुच्चो मुनि रहेको चालू वस्तुमा कायम गर्छ र बताई दिन्छ

en: Setting HID keyboard simulation not supported
ne_NP: HID कुञ्जिपाटीको सेटिंग आगत समर्थन गर्दैन ।

en: Shape
ne_NP: प्रकार

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
ne_NP: नेत्रवाणी बन्द हुँदा विकल्प &देखाउ ।

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
ne_NP: नेत्रवाणी अभियोजनको पार्श्वचित्र पातो देखाउने छ ।

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
ne_NP: नेत्रवाणीको निर्धारित ढिकुटि पातो देखाउने छ ।

en: Shows the NVDA input gestures dialog
ne_NP: नेत्रवाणीको लगानी शङ्केत पातो देखाउने छ ।

en: Shows the NVDA menu
ne_NP: नेत्रवाणीको मेनु देखाउ छ ।

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
ne_NP: नेत्रवाणीको चिन्ह उच्चारण पातो देखाउने छ ।

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
ne_NP: नेत्रवाणीको अस्थायी ढिकुटि पातो देखाउने छ ।

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
ne_NP: नेत्रवाणीको निर्दिष्ट आवाज ढिकुटि पातो देखाउने छ ।

en: Shows the long description at this position if one is found.
ne_NP: यदि फेला पर्योr भने यो अवस्थामा लामो विवरण देखाउँछ ।

en: Single letter navigation off
ne_NP: एकल वर्ण विचरण निस्क्रिय बनाइयो ।

en: Single letter navigation on
ne_NP: एकल वर्ण विचरण सक्रिय बनाइयो ।

en: Sleep mode off
ne_NP: निद्रा मुद्रा भङ्ग

en: Sleep mode on
ne_NP: निद्रा मुद्रामा

en: Slice color: {colorName}
ne_NP: श्रेणीको रङ्: {colorName}

en: Slide Master view
ne_NP: प्रस्तुतिपत्र मूल रुप

en: Slide Number placeholder
ne_NP: प्रस्तुतिपत्रको क्रम खोपी

en: Slide Show - complete
ne_NP: प्रस्तुतिपत्र प्रदर्शन सकियो ।

en: Slide Sorter view
ne_NP: प्रस्तुतिपत्रहरुको झ्यालरुप

en: Slide show - {slideName}
ne_NP: प्रस्तुतिपत्रको नाम{slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
ne_NP: प्रस्तुतिपत्र प्रदर्शनी टीप्पणी - {slideName}

en: Slide view
ne_NP: प्रस्तुतिपत्रको रुप

en: Slide {slideNumber}
ne_NP: प्रस्तुतिपत्र {slideNumber}

en: Slovak grade 1
ne_NP: स्लोभाकी तह १

en: Spanish 8 dot computer braille
ne_NP: फिनिस ८ .कल्पयन्त्र ब्रेल

en: Spanish grade 1
ne_NP: स्पेन सेली श्रेणी १

en: Speak
ne_NP: बताउ

en: Speak and beep
ne_NP: टीँ गर्दै बताउ

en: Speak progress bar updates
ne_NP: अद्यावधिक प्रगति बताउ

en: Speak typed &characters
ne_NP: टङ्कण गरेको &वर्ण बताउ

en: Speak typed &words
ne_NP: टङ्कण गरेको &शब्द बताउ

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
ne_NP: हाल वहन गरिएको appModule का साथै सक्रिय अनुप्रयोगको फाइलको नाम बताउ छ ।

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
ne_NP: चालू विचरण वस्तु भित्र रहेको समीक्षा कर्सर बसेको शब्द बोल्छ । दुई पटक थिचेमा शब्दको हिज्जे र तिन पटक थिचेमा वर्णहरूको विवरण सहित शब्दको हिज्जे बताउँछ ।

en: Speech
ne_NP: वाचन

en: Speech &dictionaries
ne_NP: वाचकीको &ढुकुटीहरू

en: Stacked Area
ne_NP: स्टाक क्षेत्र

en: Stacked Bar
ne_NP: स्टाक बार

en: Stacked Column
ne_NP: स्टाक स्तम्भ

en: Stacked Cone Bar
ne_NP: स्टाक सोली पट्टी

en: Stacked Cone Column
ne_NP: स्टाक सोली स्तम्भ

en: Stacked Cylinder Bar
ne_NP: स्टाक बेल्ना पट्टी

en: Stacked Line
ne_NP: स्टाक रेखा

en: Stacked Line with Markers
ne_NP: निसानी युक्त स्टाक रेखा

en: Stacked Pyramid Bar
ne_NP: स्टाक पिरामिड पट्टी

en: Stacked Pyramid Column
ne_NP: स्टाक पिरामिड स्तम्भ

en: Start marked
ne_NP: सुरुवात अङ्कित

en: Subject:
ne_NP: विषयः

en: Subscript
ne_NP: पैतालोमा

en: Subtitle placeholder
ne_NP: उप शिर्षक खोपी

en: Success
ne_NP: सफलता

en: Successfully copied NVDA user settings
ne_NP: नेत्रवाणी उपभोक्ता अनुकूलता सफलता पूर्वक उतारियो

en: Successfully installed NVDA.
ne_NP: नेत्रवाणी उपभोक्ता अनुकूलता सफलता पूर्वक उतारियो

en: Successfully updated your installation of NVDA.
ne_NP: तपाइको कल्पयन्त्रमा नेत्रवाणीको अद्यावधिकरण सफल भयो ।

en: Superscript
ne_NP: टाउकोमा

en: Surface (Top View wireframe)
ne_NP: सतह (तारचौकोस उँभो दृश्य)

en: Surface (Top View)
ne_NP: सतह (सिरान दृश्य)

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ne_NP: अघिल्लो समीक्षा मुद्रा(जस्तै वस्तु, कागजात अथवा पर्दा) मा जान्छ र समीक्षा स्थान विचरण वस्तु रहेको विन्दुमा स्थानान्तरीत हुन्छ ।

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ne_NP: पछिल्लो समीक्षा मुद्रा(जस्तै वस्तु, कागजात अथवा पर्दा) मा जान्छ र समीक्षा स्थान विचरण वस्तु रहेको विन्दुमा स्थानान्तरीत हुन्छ ।

en: Symbol
ne_NP: चिन्ह

en: Symbol "%s" is already present.
ne_NP: चिन्ह "%s" पहिले देखि नै उपलब्ध छ ।

en: Symbol Pronunciation (%s)
ne_NP: चिन्ह उच्चारण (%s)

en: Synthesizer Error
ne_NP: संश्लेषकको गल्ती

en: System caret
ne_NP: प्रणाली Caret

en: System focus
ne_NP: प्रणाली केन्द्रीयता

en: System status
ne_NP: प्रणाली स्थिति

en: Table information
ne_NP: तालिका जानकारी

en: Table placeholder
ne_NP: तालिका खोपी

en: Tamil grade 1
ne_NP: तामिल श्रेणी १

en: Taskbar
ne_NP: कार्य पट्टी

en: Temporarily d&isable all triggers
ne_NP: अस्थायी &असक्षम सबै उतेजकहरू

en: Temporary dictionary
ne_NP: अस्ताई ढुकुटी

en: Tether B&raille:
ne_NP: ब्रेल

en: Text &unit resolution:
ne_NP: पाठ &एकाइ Resolution:

en: Text frame
ne_NP: पाठ फ्रेम

en: Text placeholder
ne_NP: पाठ खोपी

en: Text review
ne_NP: पाठ समीक्षा

en: That profile already exists. Please choose a different name.
ne_NP: यो पार्श्वचित्र पहिले नै विद्यमान छ । कृपया फरक नाम रोज्नु होस् ।

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
ne_NP: यो स्थापना पोको ले फाइल हटाउन अथवा मेटाएर फेरी लेख्न सकेन । अर्को फाईलवालाले नेत्रवाणीको अर्को प्रतिको उपयोग पो गरेको छ कि ? कृपया सबै नेत्रवाणी बन्द भए नभएको यकिन गरेर फेरी प्रयास गर्नु होस् ।

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
ne_NP: नेत्रवाणी भित्रिने प्रयास असफल भयो । विस्तृत विवरणको लागी लगत पुस्तिका हेर्नु होला ।

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
ne_NP: नेत्रवाणी भित्रिने मार्ग बदलियो । अब यो मार्ग {path} मा भित्रिने छ ।

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
ne_NP: यस पछि दबाइने कुञ्जी नेत्रवाणीले कुनै पनि हालतमा लिइने छैन । यो सोझै विन्डो तिर पठाइने छ ।

en: There is no text on the clipboard
ne_NP: क्लिप पाटीमा कुनै सामाग्री छैन ।

en: This change requires administrator privileges.
ne_NP: यो बदलाव लागू हुन प्रशासकीय सुविधा चाहिन्छ

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
ne_NP: यो उतेजक पहिले अर्कै पार्श्वचित्र सित आवद्ध छ । यदी यसलाई लिइयो भने, यो उतेजक त्यस पार्श्वचित्रबाट हटेर यस सित आवद्ध हुने छ ।
    के यसै उतेजकलाई राख्ने हो?

en: Thumbnails
ne_NP: औला काँटी

en: Title Master view
ne_NP: शिर्षक मूल रुप

en: Title placeholder
ne_NP: शिर्षक खोपी

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
ne_NP: नेत्रवाणीको फिरन्ते प्रति बनाउन पहिले Path र अरू विकल्पको चयन गरी निरन्तरता टाँकलाई दबाउनु होला ।

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
ne_NP: यो पार्श्वचित्रलाई सम्पादन गर्न यसलाई मानविय रूपले नै सक्रिय बनाउनु पर्छ । सम्पादन सकिए पछीयसलाई साधारण रूपले काम गर्न तपाईले मानवीय रुपले निस्क्रिय बनाउनु पर्छ ।nके तपाइ मानवीय रुपले नै यसलाई सक्रिय बनाउन चाहनु हुन्छ ?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
ne_NP: नेत्रवाणी लाई तपाइको कल्पयन्त्रको ढुकुटीमा भित्र्याउने हो भने निरन्तरता टाँकलाई दबाउनु होस् ।,

en: To:
ne_NP: लाईः

en: Toggle HID keyboard simulation
ne_NP: HID कुञ्जिपाटी टगल आगत

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
ne_NP: ब्रेलको tethering केन्द्रीयता र समीक्षा स्थान सित साटासाट हुन्छ ।

en: Toggle the braille cursor on and off
ne_NP: ब्रेल कर्सर लाईखोल्ने र बन्द गर्ने

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
ne_NP: प्रगति पट्टीको अद्यावधिक स्थिति बताउँदा टीँ गर्ने, वाचन, टीँ गर्ने र वाचन र मौनताको अवस्था फेरिन्छ ।

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
ne_NP: उघार्ने मुद्रा र केन्द्रीयता मुद्रा साटासाट हुन्छ केन्द्रीयता मुद्रामा हुँदा अनुप्रयोगबाट सोझै कुनै नियन्त्रकले हस्तक्षेप गरी कुञ्जी प्रेषित हुन्छ भने उघार्ने मुद्रामा हुँदा, कागजातमा छरितो विचरण कुञ्जी जस्ता कुञ्जीले सोझै काम गरिन्छ ।

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
ne_NP: वाचकको टिप्पणी अथवा वास्तविक प्रस्तुतिपत्र सामाग्रीहरू बिच साटोफेरो हुन्छ । यसले पर्दामा देखिएकोलाई केही गर्दैन तर उपभोक्तालाई नेत्रवाणीले जे पढेर सुनाउछ त्यसलाई भने परिवर्तन गर्छ ।

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
ne_NP: पार्श्वचित्र उतेजक अभियोजन बचतमा त्रुटी - सम्भवतः यो पठनीय मात्र फाइल हुनु पर्छ

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
ne_NP: सुलसुलेको हिँडाइको सूचना बताउने कार्य फेरिन्छ

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
ne_NP: कागजातहरूका सामाग्री खोजेको बेला पर्दाको रूपरेखाको संरक्षण उल्टाइ दिन्छ ।

en: Toggles on and off reporting if clickable
ne_NP: किचिनो्क हुन्छ भने सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
ne_NP: तालिका सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
ne_NP: केन्द्रीयता फेरिएको कारणले विचरण वस्तुको चाललाई उल्टाइ दिन्छ ।

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
ne_NP: Caret हिँडेको कारणले समीक्षा कर्सरको चाललाई उल्टाइ दिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of articles
ne_NP: तालिका सूचित अवस्था उल्टिन्छ

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
ne_NP: उद्धृत हिस्सा सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of colors
ne_NP: रङ्ग सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of comments
ne_NP: टिप्पणी सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
ne_NP: गतिसित सामाग्रीको परिवर्तनको जानकारी दिने प्रक्रियालाई उल्टाइ दिनेछ जस्तै dos console windows का नया पाठहरू ।

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
ne_NP: जोड दिइएको कुरा बताउने अवस्थालाई उल्टाउँछ ।

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
ne_NP: वर्णाकृतिको सिरिखुरि सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of font changes
ne_NP: वर्णाकृतिको परिवर्तन सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
ne_NP: वर्णाकृति आकारको परिवर्तन सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of frames
ne_NP: चोकौस सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of groupings
ne_NP: पृष्ठ सूचित अवस्था उल्टिन्छ

en: Toggles on and off the reporting of headings
ne_NP: शिर्षक सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
ne_NP: कित्ता सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
ne_NP: पङ्क्ति सङ्ख्या सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
ne_NP: लिङ्क सूचित अवस्था उल्टिन्छ

en: Toggles on and off the reporting of links
ne_NP: लिङ्क सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of lists
ne_NP: सूची सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of pages
ne_NP: पृष्ठ सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
ne_NP: अनुच्छेद फड्को सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of revisions
ne_NP: संसोधन सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
ne_NP: हिज्जे त्रुटि सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of style changes
ne_NP: सैली सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
ne_NP: तालिका कोशिका स्थान सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of tables
ne_NP: तालिका सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
ne_NP: पाठ पङ्तिवद्धता सूचित अवस्था उल्टिन्छ ।

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
ne_NP: टङ्कित वर्ण बोल्ने वा नबोल्ने प्रक्रिया लाई उल्टाउने छ ।

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
ne_NP: वर्ण टङ्कित मात्रै नभएर दबाएको कुञ्जी बोल्ने वा नबोल्ने प्रक्रियालाई उल्टाउने छ ।

en: Toggles on and off the speaking of typed words
ne_NP: टङ्कित शब्द बोल्ने वा नबोल्ने प्रक्रियालाई उल्टाउने छ ।

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
ne_NP: एकल वर्ण विचरण गर्न सकिने अवस्था लाई क्रियासिल वा निस्क्रिय अवस्थामा लैजान्छ । सक्रिय बनाइएको खण्डमा उघार्ने मुद्रामा हुँदा पृष्ठमा रहेका विभिन्न तत्त्वमा विचरण गर्न सकिन्छ । निस्क्रिय भएमा यि कुञ्जीहरु सक्रिय अनुप्रयोगमा सारिन्छ ।

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
ne_NP: सक्रिय अनुप्रयोगको निद्रा मुद्रा खुल्ने वा सुरु हुने क्रिया साटिन्छ ।

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
ne_NP: नेत्रवाणी वाचक दृश्यक लाई साटोफेरो गर्छ, तरल सन्झ्याल जसले नेत्रवाणीले हाल वाचन गरिरहेका पाठहरूलाई अनुमति दिन्छ ।

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
ne_NP: सुलसुलेको हिँडाइको सूचना बताउने कार्य फेरिन्छ ।

en: Touch Interaction
ne_NP: स्पर्स पर्दा

en: Touch screen
ne_NP: स्पर्स पर्दा

en: Triggers
ne_NP: उतेजक

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
ne_NP: वर्ण र सङ्केतमा विचरण गर्दा आवाजको भाषालाई विश्वास गर ।

en: Turkish grade 1
ne_NP: तुर्कि श्रेणी १

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
ne_NP: लगानी खोल्ने र बन्द गर्ने गर्छ । खोलिएको बेला कुनै लगानी जस्तो कि कुञ्जीपाटीको कुनै कुञ्जीलाई दबाउँदा त्यो सङ्ग सम्बद्ध कुनै script रहेछ भने बताई दिने छ ।

en: Type
ne_NP: किसिम:

en: Type exit() to exit the console
ne_NP: console हटाउन exit() टङ्कण गर्नु होला ।

en: Type help(object) to get help about object.
ne_NP: वस्तु बारे जानकारी लीन help टङ्कण गर्ने (वस्तु)

en: Type the text you wish to find
ne_NP: फेला पार्न चाहेको पाठ लेख्नु होस्

en: Type:
ne_NP: किसिम:

en: Unable to copy
ne_NP: प्रतिलिपि उतारिने पाठ छैन

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
ne_NP: यो फाइलको प्रति उतार गर्न सकिएन । सायद यो हाल अर्कै प्रक्रियामा छ अथवा तपाइले राख्न लागेको भकारीमा यसलाई चाहिने जति ठाउँ छैन ।

en: Unable to postpone update.
ne_NP: अद्यावधिक सार्न सकिएन

en: Underline off
ne_NP: अदोरेखाङ्कन हटाइयो ।

en: Underline on
ne_NP: अदो रेखाङ्कित गरियो ।

en: Unified English Braille Code grade 1
ne_NP: एकीकृत अङ्ग्रेजी ब्रेल कोड श्रेणी १

en: Unified English Braille Code grade 2
ne_NP: एकीकृत अङ्ग्रेजी ब्रेल कोड श्रेणी २

en: Uninstall NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीको वहिर्गमन

en: Unknown color
ne_NP: अज्ञात रङ्ग

en: Untitled chart
ne_NP: शीर्षक हीन चार्ट

en: Up Bars
ne_NP: उँभोफर्केको पट्टी

en: Updating NVDA
ne_NP: नेत्रवाणीलाई अद्यावधि करण गर्दै छु ।

en: Use &screen layout (when supported)
ne_NP: पर्दा &रूपरेखाको उपयोग गर (समर्थन गर्छ भने)

en: Use &spelling functionality if supported
ne_NP: मिल्छ भने &हिज्जे कार्यप्रणाली प्रयोग गर्नु होला

en: Use this profile for:
ne_NP: यो पार्श्वचित्रको प्रयोग गर

en: User Guide
ne_NP: उपयोग निर्देशिका

en: User default
ne_NP: उपभोक्तानिर्धारित

en: V&ariant
ne_NP: &स्वर

en: V&olume
ne_NP: आय&तन

en: Version
ne_NP: संस्करण

en: Vertical Object placeholder
ne_NP: ठाडो वस्तु खोपी

en: Vertical Text placeholder
ne_NP: ठाडो पाठ खोपी

en: Vertical Title placeholder
ne_NP: ठाडो शिर्षक खोपी

en: Vision
ne_NP: दृष्टी

en: Voice
ne_NP: आवाज

en: Voice dictionary (%s)
ne_NP: आवाजको ढुकुटी %s

en: Volume-High-Low-Close
ne_NP: आयतन-उच्च-न्युन-बन्द

en: Volume-Open-High-Low-Close
ne_NP: आयतन-खुल्ला-उच्च-न्युन-बन्द

en: Waiting for Outlook...
ne_NP: वाह्यरुपकको प्रतिक्षा

en: Waiting for Powerpoint...
ne_NP: प्रस्तुतिकरणको प्रतिक्षा

en: Walls
ne_NP: परखालहरू

en: Warning
ne_NP: चेतावनी

en: Warning!
ne_NP: चेतावनी

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
ne_NP: नेत्रवाणीको लगातार उन्नतिको लागि हामीलाई तपाइको सहयोग चाहिन्छ 
     यो आयोजना मूलतः चन्दा र अनुदानमा भर परेको छ । दान गरेर तपाइले कोषको विकासमा पुरै मद्दत पुर्याउनु हुनेछ ।
     यदि तपाइले केवल १० डलर मात्र पनि प्रति अनुबहनमा दान गर्नु भयो भने हामीहरू यो आयोजना चलाउन चाहिने सबै खर्च पुर्याइउन सक्षम हुन्छौ
     तपाइले गरेको सबै दान नेत्रवाणी बनाउने मुनाफा विहीन संस्था NV Access ले पाउने छ । 
     सहयोगका लागि धन्यवाद

en: We&lcome dialog...
ne_NP: &स्वागत पाटी

en: Welcome to NVDA
ne_NP: नेत्रवाणी स्वागत

en: Welcome to NVDA!
ne_NP: नेत्रवाणी स्वागत!

en: Welsh grade 1
ne_NP: वेल्स श्रेणी १

en: Welsh grade 2
ne_NP: वेल्स श्रेणी २

en: What would you like to &do?
ne_NP: तपाइ के गर्न&चाहानु हुन्छ?

en: What's &new
ne_NP: &नयाँ के छ ?

en: Whole &word
ne_NP: पुरै &शब्द

en: Write the current configuration to nvda.ini
ne_NP: चालू अभियोजन लाई Netra.ini मा उतार

en: X Error Bars
ne_NP: X-त्रुटी पट्टी

en: Y Error Bars
ne_NP: Yत्रुटी पट्टी

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
ne_NP: तपाइ हाल चलिरहेको नेत्रवाणीको संस्करण भन्दा पुरानो संस्करण भित्र्याउन खोज्दै हुनु हुन्छ । यदि तपाइइ पुरानो संस्करण नै राख्न चाहनु हुन्छ भने, तपाइले यो भित्र्याउने कार्यलाई रोकेर चालू नेत्रवाणीलाई पुरै हटाउनु पर्छ अनि त्यस पछि मात्र यो पुरानो संस्करणलाई भित्र्याउनु पर्ने हुन्छ ।

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
ne_NP: तपाइको अभियोजन फाइलमा त्रुटी छ ।तपाइको अनुकूलन कारखानाको अनुकूलनमा बदलियो ।
    गल्तिको विस्तृत विवरण लगत फाइलमा उल्लिखित छ ।

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
ne_NP: तपाइको सङ्केत नक्सा फाइलमा गल्ती छ ।
     विस्तृत विवरण त्रुटी लगत पुस्तिकामा हेर्नु होला ।

[ctx: action]
en: Information
ne_NP: जानकारी

en: alert
ne_NP: सावधान

en: align center
ne_NP: मध्य पङ्‌क्ति

en: align distributed
ne_NP: ठाडो पङ्‌क्तिबद्धता - वितरित

en: align justify
ne_NP: तटस्थ पङ्‌क्ति

en: align left
ne_NP: वाञाँ पङ्‌क्ति

en: align right
ne_NP: दायाँ पङ्‌क्ति

en: alignment
ne_NP: पङ्क्तिवद्ध

en: alphanumeric
ne_NP: वर्णसङ्ख्यकीय

en: animation
ne_NP: चलायमान

en: application
ne_NP: अनुप्रयोग

en: applications
ne_NP: अनुप्रयोगहरू

[ctx: aria]
en: banner
ne_NP: ब्यानर

en: at {x}, {y}
ne_NP: {x},{y} मा

en: attachment
ne_NP: संलग्न

en: back
ne_NP: पछाडी

en: background color
ne_NP: पृष्ठभूमिको रङ्ग

en: baseline
ne_NP: आधारभूत

en: behind {otherShape}
ne_NP: {otherShape} को पछाडि

en: blank
ne_NP: रित्तो

en: block quote
ne_NP: खण्ड उद्धरण

en: bold
ne_NP: मोटो

en: border
ne_NP: सिमाना

en: box
ne_NP: बाकस

en: browser stop
ne_NP: उघार्न रोक

en: btn
ne_NP: टाँक

en: busy
ne_NP: व्यस्त

en: button
ne_NP: टाँक

en: calendar
ne_NP: पात्रो

en: canvas
ne_NP: क्यानभास

en: caps lock
ne_NP: caps चाबी

en: caption
ne_NP: सुक्ष्म टिपोट

en: caret moves review cursor off
ne_NP: समीक्षा कर्सरमा caret जादैन ।

en: caret moves review cursor on
ne_NP: समीक्षा कर्सरमा caret जान्छ

en: case
ne_NP: अवस्था

en: cbo
ne_NP: संयोज्य बाकस

en: cell
ne_NP: कोसीका

en: cell deletion
ne_NP: कोसिका हटाई

en: cell insertion
ne_NP: कोशिका थप

en: cell merge
ne_NP: कोशीकाको मिसावट

en: centered
ne_NP: बीचमा

en: character
ne_NP: वर्ण

en: chart
ne_NP: चार्ट

[ctx: chart]
en: column
ne_NP: स्तम्भ

en: check box
ne_NP: चिनो बाकस

en: check menu item
ne_NP: मेनु सामाग्रीको जाँच

en: checkable
ne_NP: चिनो योग्य

en: checked
ne_NP: चिनो युक्त

en: chk
ne_NP: चिनो

en: clickable
ne_NP: किटिक्कीय

en: clk
ne_NP: चिनो

en: clock
ne_NP: घडी

en: collapsed
ne_NP: खुम्चीएको

en: color chooser
ne_NP: रङ्ग रोजाइ

en: column
ne_NP: महल

en: column %s
ne_NP: महल %s

en: column header
ne_NP: महल शीर्षक

en: combo box
ne_NP: संयोज्य बाकस

en: comment: {text} by {author} on {date}
ne_NP: टिप्पणी: {author} द्वरा मिति {date} मा लिखीत {text}

en: conflict
ne_NP: विवाद

[ctx: controlType]
en: tab
ne_NP: ट्याब

en: covers  {otherShape}
ne_NP: {otherShape} लाई ढाक्छ ।

en: cropped
ne_NP: छाँटिएको

en: current location
ne_NP: चालू अनुप्रयोग

en: cursor
ne_NP: कर्सर

en: custom application 1
ne_NP: मिलाइएको अनुप्रयोग 1

en: custom application 2
ne_NP: मिलाइएको अनुप्रयोग 2

en: data grid
ne_NP: तथ्याङ्क धर्का

en: data item
ne_NP: तथ्याङ्क सामाग्री

en: data point
ne_NP: तथ्याङ्क विन्दु

en: date edit
ne_NP: मिति सम्पादन

en: debug
ne_NP: खान तलासी

en: debug warning
ne_NP: खान तलासी चेतावनी

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
ne_NP: {previousIndex} बाट विन्दु {decrementValue} कम भयो,

en: default style
ne_NP: निर्धारित शैली

en: defunct
ne_NP: निकम्मा

en: delete
ne_NP: मेटाउनु

en: deleted
ne_NP: मेटिएको

en: deletion
ne_NP: हटाउने कार्य

en: desktop
ne_NP: खाटेपाटी

en: desktop icon
ne_NP: डेस्कटप प्रतिमा

en: desktop pane
ne_NP: डेस्कटप पातो

en: diagram
ne_NP: चित्र

en: dial
ne_NP: डायल

en: dialog
ne_NP: पाटी

en: directory pane
ne_NP: घर्रा पातो

en: display field
ne_NP: प्रदर्सन क्षेत्र

en: display scroll
ne_NP: सार्ने पट्टी देखाउ

en: dlg
ne_NP: पाटी

en: document
ne_NP: कागजातहरू

en: done dragging
ne_NP: घिसारियो

en: dot
ne_NP: थोप्लो

en: double {action}
ne_NP: दोब्बर {action}

en: down arrow
ne_NP: तल वाण

en: draggable
ne_NP: घिसार्न मिल्ने

en: dragging
ne_NP: घिसार्दै

en: drop down button
ne_NP: ड्रप डाउन टाँक

en: drop down button grid
ne_NP: ड्रप डाउन पट्टी

en: drop list
ne_NP: ड्रप सूची

en: drop target
ne_NP: राख्ने लक्ष्य

en: edit
ne_NP: सम्पादन

en: edit bar
ne_NP: सम्पादन पट्टी

en: editable
ne_NP: सम्पादनीय

en: editing
ne_NP: सम्पादन

en: edt
ne_NP: सम्पादन

en: email
ne_NP: ई मेल

en: embedded
ne_NP: टाँसिएको वस्तु

en: embedded object
ne_NP: टाँसिएको वस्तु

en: emphasised
ne_NP: जोड दिइएको

en: end
ne_NP: अन्त

en: end note
ne_NP: अन्त्य टिप्पणी

[ctx: espeakVarient]
en: none
ne_NP: कुनै पनि होइन

en: expanded
ne_NP: विस्तारित

en: favorites
ne_NP: चुनिन् दा

en: file chooser
ne_NP: फाइल छनोटकर्ता

en: filler
ne_NP: भर्ने

en: find a text string from the current cursor position
ne_NP: चालू कर्सरको स्थानबाट पाठ पदावलीलाई फेला पार ।

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ne_NP: चालू कर्सरको स्थान भन्दा अगाडी रहेको पुर्व लिखित अर्को पाठ पदावलीलाई फेला पार ।

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ne_NP: चालू कर्सरको स्थान भन्दा पछाडी रहेको पुर्व लिखित अर्को पाठ पदावलीलाई फेला पार ।

en: first line indent
ne_NP: प्रथम पङ्तिकिनारा

en: flagged
ne_NP: झण्डाged

en: focus moves navigator object off
ne_NP: केन्द्रीयता विचरक वस्तुमा सर्दैन।

en: focus moves navigator object on
ne_NP: केन्द्रीयता विचरक वस्तुमा सर्छ ।

en: focusable
ne_NP: केन्द्रित योग्य

en: focused
ne_NP: केन्द्रित

en: font chooser
ne_NP: वर्णाकृति छनोटकर्ता

en: font name
ne_NP: वर्णाकृतिको नाम

en: font size
ne_NP: वर्णाकृतिको आकार

en: foot note
ne_NP: पाद टिप्पणी

en: footer
ne_NP: पाद टिपोट

en: foreground color
ne_NP: अग्रभुमिको रङ्ग

en: form
ne_NP: फाराम

en: forward
ne_NP: अगाडी

en: frame
ne_NP: फ्रेम

en: gesture map File Error
ne_NP: सङ्केत नक्सा फाइलको त्रुटी ।

en: glass pane
ne_NP: सिसा पातो

en: gra
ne_NP: ग्रा

en: grammar: {text}
ne_NP: व्याकरण: {text}

en: graphic
ne_NP: चित्राङ्कन

en: grip
ne_NP: पकड

en: grouping
ne_NP: सामुहिकृत

en: half alphanumeric
ne_NP: अर्ध वर्णसङ्ख्यकीय

en: half checked
ne_NP: अर्ध चिनोयुक्त

en: half katakana
ne_NP: अर्ध काताकाना

en: half katakana roman
ne_NP: अर्ध काताकाना रोमन

en: hanging indent
ne_NP: झुण्डिएको किनारा

en: has attachment
ne_NP: संलग्न उपलब्ध

en: has auto complete
ne_NP: स्वसम्पादीत

en: has comment
ne_NP: टिप्पणी युक्त

en: has formula
ne_NP: सूत्र युक्त

en: has long description
ne_NP: बृहत्  विवरण युक्त ।

en: header
ne_NP: सिर टिपोट

en: header item
ne_NP: सिर टिपोट सामाग्री

en: heading
ne_NP: शीर्षक

en: heading 1
ne_NP: शीर्षक १

en: heading 2
ne_NP: शीर्षक २

en: heading 3
ne_NP: शीर्षक ३

en: heading 4
ne_NP: शीर्षक ४

en: heading 5
ne_NP: शीर्षक ५

en: heading 6
ne_NP: शीर्षक ६

en: heading level %d
ne_NP: शीर्षक तह %d

en: help balloon
ne_NP: सहयोग चिनारी

en: high importance
ne_NP: उच्च महत्त्व

en: highlight
ne_NP: उजागर

en: hiragana
ne_NP: हिरागाना

en: hiragana roman
ne_NP: रोमन हिरागाना

en: home
ne_NP: गृह

en: home page
ne_NP: गृह पृष्ट

en: hot key field
ne_NP: तीव्र कुञ्जी क्षेत्र

en: icon
ne_NP: प्रतिमा

en: iconified
ne_NP: प्रतिमा कृत

en: image map
ne_NP: तस्विर नक्सा

en: indent
ne_NP: किनारा

en: indicator
ne_NP: सूचक

en: info
ne_NP: जानकारी

en: input help off
ne_NP: कार्य सम्पादन मुद्रा ।

en: input help on
ne_NP: कार्य जानकारी मुद्रा ।

en: input window
ne_NP: लगानी सन्झ्याल

en: input/output
ne_NP: लगानी/प्रतिफल

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
ne_NP: &प्रसोधन आधार

en: insert
ne_NP: घुसाउनु

en: inserted
ne_NP: थपिएको

en: insertion
ne_NP: थप्नेकार्य

en: invalid entry
ne_NP: अवैध प्रविष्टि

en: invisible
ne_NP: नदेखिने

en: invoke
ne_NP: आग्रह

en: italic
ne_NP: ढल्केको

en: item
ne_NP: सामाग्री

en: katakana
ne_NP: काताकाना

en: katakana roman
ne_NP: काताकाना रोमन

[ctx: keyLabel]
en: tab
ne_NP: ट्याब

en: keyboard, all layouts
ne_NP: कुञ्जीपाटी, सबै रूपरेखाहरू

en: label
ne_NP: छाप

[ctx: languageName]
en: Aragonese
ne_NP: अर्गानिज

en: laptop
ne_NP: काखेपाटी

en: layered pane
ne_NP: तह कृत पातो

en: layout tables off
ne_NP: टेबल लेआउट  बन्द

en: layout tables on
ne_NP: टेबल लेआउट खुल्ला

en: left
ne_NP: वाञाँ

en: left alt
ne_NP: वाञाँ alt

en: left arrow
ne_NP: वाञाँ वाण

en: left control
ne_NP: वाञाँ Control

en: left indent
ne_NP: वायाँ किनारा

en: left shift
ne_NP: वाञाँ Shift

en: left windows
ne_NP: वाञाँ सन्झ्याल

en: level %s
ne_NP: तह %s

en: line
ne_NP: पङ्ति

en: line %s
ne_NP: पङ्ति %s

en: line scroll
ne_NP: रेखात्मक स्क्रोल

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
ne_NP: १.५ लाइन

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
ne_NP: कम्तिमा %.1f पोइन्ट

[ctx: line spacing value]
en: double
ne_NP: दोहोरो

[ctx: line spacing value]
en: single
ne_NP: एकल

en: link
ne_NP: लिङ्क

en: linked
ne_NP: लिङ्क

en: list
ne_NP: सूची

en: list item
ne_NP: सूची सामाग्री

en: lnk
ne_NP: लिङ्क

en: low importance
ne_NP: कम महत्त्व

en: lst
ne_NP: सूचि

en: lv %s
ne_NP: दृश्यपट्टी%s

en: manual
ne_NP: मानवीय

en: marked
ne_NP: निसानीयुक्त

en: math
ne_NP: गणीत

en: media player
ne_NP: श्रव्यदृश्य वादक

en: meeting request
ne_NP: बैठक आह्वान

en: menu
ne_NP: मेनु

en: menu bar
ne_NP: मेनु पट्टी

en: menu button
ne_NP: Menu टाँक

en: menu item
ne_NP: मेनु सामाग्री

en: mnu
ne_NP: मेनु

en: mnubar
ne_NP: मेनुपट्टी

en: modal
ne_NP: नमुना

en: moved from
ne_NP: बाट सारेको

en: moved to
ne_NP: मा सारेको

en: moves to the next annotation
ne_NP: अगाडिको द्रष्टव्यमा जान्छ ।

en: moves to the next block quote
ne_NP: अघिल्लो हिस्सा उद्धरणमा सर्छ

en: moves to the next button
ne_NP: अगिल्लो टाँकमा सर्छ

en: moves to the next check box
ne_NP: अगिल्लो चिनो बाकसमा सर्छ

en: moves to the next combo box
ne_NP: अगिल्लो संयोज्य बाकसमा सर्छ ।

en: moves to the next edit field
ne_NP: अगिल्लो सम्पादन भुमिमा सर्छ

en: moves to the next embedded object
ne_NP: अर्को गाँसिएको वस्तुमा सर्ने छ

en: moves to the next form field
ne_NP: अगिल्लो फारम भुमिमा सर्छ

en: moves to the next frame
ne_NP: अगिल्लो फ्रेममा सर्छ

en: moves to the next graphic
ne_NP: अगिल्लो चित्राङ्कनमा सर्छ

en: moves to the next heading
ne_NP: अगिल्लो शीर्षकमा सर्छ ।

en: moves to the next heading at level 1
ne_NP: अघिल्लो प्रथम तहको शीर्षकमा सर्छ ।

en: moves to the next heading at level 2
ne_NP: अघिल्लो दोस्रो तहको शीर्षकमा सर्छ ।

en: moves to the next heading at level 3
ne_NP: अगिल्लो तेस्रो तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the next heading at level 4
ne_NP: अगिल्लो चौथो तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the next heading at level 5
ne_NP: अगिल्लो पाचन तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the next heading at level 6
ne_NP: अगिल्लो छैठौँ तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the next landmark
ne_NP: अगिल्लो कित्तामा सर्छ

en: moves to the next link
ne_NP: अगिल्लो लिङ्कमा सर्छ

en: moves to the next list
ne_NP: अघिल्लो सूचीमा सर्छ

en: moves to the next list item
ne_NP: अगिल्लो सूची सामाग्रीमा सर्छ

en: moves to the next radio button
ne_NP: अगिल्लो रेडियो बटनमा सर्छ

en: moves to the next separator
ne_NP: अगिल्लो विभाजकमा सर्छ

en: moves to the next table
ne_NP: अगिल्लो तालिकामा सर्छ

en: moves to the next table column
ne_NP: तालिकाको अगिल्लो महलमा सर्छ ।

en: moves to the next table row
ne_NP: तालिकाको अगिल्लो हरफमा सर्छ ।

en: moves to the next unvisited link
ne_NP: अगिल्लो नहेरेको लिङ्कमा सर्छ

en: moves to the next visited link
ne_NP: अगिल्लो हेरेको लिङ्कमा सर्छ

en: moves to the previous annotation
ne_NP: पछाडिको द्रष्टव्यमा जान्छ ।

en: moves to the previous block quote
ne_NP: पछिल्लो उद्धरण हिस्सामा सर्छ

en: moves to the previous button
ne_NP: पछिल्लो टाँकमा सर्छ

en: moves to the previous check box
ne_NP: पछिल्लो चिनो बाकसमा सर्छ

en: moves to the previous combo box
ne_NP: पछिल्लो संयोज्य बाकसमा सर्छ

en: moves to the previous edit field
ne_NP: पछिल्लो सम्पादन भुमिमा सर्छ

en: moves to the previous embedded object
ne_NP: पछिल्लो गाँसिएको वस्तुमा सर्छ

en: moves to the previous form field
ne_NP: पछिल्लो फारम भुमिमा सर्छ

en: moves to the previous frame
ne_NP: पछिल्लो फ्रेममा सर्छ

en: moves to the previous graphic
ne_NP: पछिल्लो चित्राङ्कनमा सर्छ

en: moves to the previous heading
ne_NP: पछिल्लो शीर्षकमा सर्छ ।

en: moves to the previous heading at level 1
ne_NP: पछिल्लो प्रथम तहको शीर्षकमा सर्छ ।

en: moves to the previous heading at level 2
ne_NP: पछिल्लो दोस्रो तहको शीर्षकमा सर्छ ।

en: moves to the previous heading at level 3
ne_NP: पछिल्लो तेस्रो तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the previous heading at level 4
ne_NP: पछिल्लो चौथो तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the previous heading at level 5
ne_NP: पछिल्लो पाछौं तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the previous heading at level 6
ne_NP: पछिल्लो छैठौँ तहको शीर्षकमा सर्छ

en: moves to the previous landmark
ne_NP: पछिल्लो कित्तामा सर्छ

en: moves to the previous link
ne_NP: पछिल्लो लिङ्कमा सर्छ

en: moves to the previous list
ne_NP: पछिल्लो सूचीमा सर्छ

en: moves to the previous list item
ne_NP: पछिल्लो सूची सामाग्रीमा सर्छ

en: moves to the previous radio button
ne_NP: पछिल्लो रेडियो बटनमा सर्छ

en: moves to the previous separator
ne_NP: पछिल्लो विभाजकमा सर्छ

en: moves to the previous table
ne_NP: पछिल्लो तालिकामा सर्छ

en: moves to the previous table column
ne_NP: तालिकाको पछिल्लो महलमा सर्छ ।

en: moves to the previous table row
ne_NP: तालिकाको पछिल्लो हरफमा सर्छ ।

en: moves to the previous unvisited link
ne_NP: पछिल्लो नहेरेको लिङ्कमा सर्छ

en: moves to the previous visited link
ne_NP: पछिल्लो हेरेको लिङ्कमा सर्छ

en: multi line
ne_NP: बहु पङ्क्ति

en: mute
ne_NP: चुपचाप

en: next track
ne_NP: अर्को धुन

en: no bold
ne_NP: मोटो होइन

en: no change from point {previousIndex},
ne_NP: {previousIndex} विन्दु देखिपरिवर्तन हुदैन,

en: no first line indent
ne_NP: प्रथम पङ्तिमा फड्को छैन ।

en: no hanging indent
ne_NP: झुण्डिएको किनारा छैन

en: no indent
ne_NP: किनारा छैन

en: no italic
ne_NP: ढल्केको होइन

en: no left indent
ne_NP: वायाँ किनारा छैन

en: no more text after a block of links
ne_NP: लिङ्क हिस्साको पछाडी पाठ छैन

en: no more text before a block of links
ne_NP: लिङ्कको हिस्साको अगाडि पाठ छैन

en: no next annotation
ne_NP: अगाडि कुनै द्रष्टव्य छैन ।

en: no next block quote
ne_NP: अगाडि उद्धरण हिस्सा छैन

en: no next button
ne_NP: अगाडि टाँक छैन

en: no next check box
ne_NP: अगाडि चिनो बाकस छैन

en: no next combo box
ne_NP: अगाडि संयोज्य बाकस छैन

en: no next edit field
ne_NP: अगाडि सम्पादन भुमि छैन

en: no next embedded object
ne_NP: अगाडि गाँसिएको वस्तु छैन

en: no next form field
ne_NP: अगाडि फारम भुमि छैन

en: no next frame
ne_NP: अगाडि फ्रेम छैन

en: no next graphic
ne_NP: अगाडि चित्राङ्कन छैन

en: no next heading
ne_NP: अगाडी शीर्षक छैन

en: no next heading at level 1
ne_NP: अगाडी प्रथम तहको शीर्षक छैन

en: no next heading at level 2
ne_NP: अगाडी दोस्रो तहको शीर्षक छैन

en: no next heading at level 3
ne_NP: अगाडी तेस्रो तहको शीर्षक छैन

en: no next heading at level 4
ne_NP: अगाडी चौथो तहको शीर्षक छैन

en: no next heading at level 5
ne_NP: अगाडि पाछौं तहको शीर्षक छैन

en: no next heading at level 6
ne_NP: अगाडि छैठौँ तहको शीर्षक छैन

en: no next landmark
ne_NP: अगाडि कित्ता छैन

en: no next link
ne_NP: अगाडी लिङ्क छैन

en: no next list
ne_NP: अगाडि सूची छैन

en: no next list item
ne_NP: अगाडि सूची सामाग्री छैन

en: no next radio button
ne_NP: अगाडि रेडियो टाँक छैन

en: no next separator
ne_NP: अगाडि विभाजक छैन

en: no next table
ne_NP: अगाडी तालिका छैन

en: no next unvisited link
ne_NP: अगाडी नहेरेको लिङ्क छैन

en: no next visited link
ne_NP: अगाडी हेरेको लिङ्क छैन

en: no previous annotation
ne_NP: पछाडि कुनैद्रष्टव्य छैन ।

en: no previous block quote
ne_NP: पछाडि उद्धरण हिस्सा छैन

en: no previous button
ne_NP: पछाडि टाँक छैन

en: no previous check box
ne_NP: पछाडि चिनो बाकस छैन

en: no previous combo box
ne_NP: पछाडि संयोज्य बाकस छैन

en: no previous edit field
ne_NP: पछाडि सम्पादन भुमि छैन

en: no previous embedded object
ne_NP: पछाडि गाँसिएको वस्तु छैन

en: no previous form field
ne_NP: पछाडी फारम भुमि छैन

en: no previous frame
ne_NP: पछाडि फ्रेम छैन

en: no previous graphic
ne_NP: पछाडि चित्राङ्कन छैन

en: no previous heading
ne_NP: पछाडी शीर्षक छैन

en: no previous heading at level 1
ne_NP: पछाडी प्रथम तहको शीर्षक छैन

en: no previous heading at level 2
ne_NP: पछाडी दोस्रो तहको शीर्षक छैन

en: no previous heading at level 3
ne_NP: पछाडी तेस्रो तहको शीर्षक छैन

en: no previous heading at level 4
ne_NP: पछाडी चौथो तहको शीर्षक छैन

en: no previous heading at level 5
ne_NP: पछाडि पाछौं तहको शीर्षक छैन

en: no previous heading at level 6
ne_NP: पछाडि छैठौँ तहको शीर्षक छैन

en: no previous landmark
ne_NP: पछाडि कित्ता छैन

en: no previous link
ne_NP: पछाडी लिङ्क छैन

en: no previous list
ne_NP: पछाडि सुची छैन

en: no previous list item
ne_NP: पछाडि सूची सामाग्री छैन

en: no previous radio button
ne_NP: पछाडि रेडियो टाँक छैन

en: no previous separator
ne_NP: पछाडि विभाजक छैन

en: no previous table
ne_NP: पछाडी तालिका छैन

en: no previous unvisited link
ne_NP: पछाडी नहेरेको लिङ्क छैन

en: no previous visited link
ne_NP: पछाडी हेरेको लिङ्क छैन

en: no revised %s
ne_NP: %s को कुनै संसोधन छैन ।

en: no right indent
ne_NP: दायाँ किनारा छैन

en: no status bar information
ne_NP: स्थानको जानकारी छैन

en: no strikethrough
ne_NP: नकाटिएको

en: not %s
ne_NP: %s होइन

en: not checked
ne_NP: चिनो विहिन

en: not deleted
ne_NP: न मेटिएको

en: not emphasised
ne_NP: जोड न दिइएको

en: not inserted
ne_NP: न थपिएको

en: not marked
ne_NP: निसानीहिन

en: not selected
ne_NP: अचयनीत

en: not strong
ne_NP: बलियो होइन

en: not underlined
ne_NP: अदो रेखाङ्कित होइन

en: note
ne_NP: टिप्पणी

en: numpad divide
ne_NP: numpad भाग

en: numpad insert
ne_NP: numpad Insert

en: numpad minus
ne_NP: numpad घटाउ

en: numpad multiply
ne_NP: numpad गुणन

en: numpad plus
ne_NP: numpad जोड

en: object mode
ne_NP: वस्तु मुद्रा

en: obscured
ne_NP: अमिल्दो

en: off
ne_NP: खुल्यो

en: off screen
ne_NP: पर्दा बन्द छ ।

en: on
ne_NP: लाग्यो

en: option pane
ne_NP: विकल्प पातो

en: out of %s
ne_NP: %s देखि बाहिर

en: out of comment
ne_NP: प्रतिक्रिया अन्त्य

en: out of spelling error
ne_NP: हिज्जे गल्तीको समाप्ति

en: out of table
ne_NP: तालिका बाहिर

en: overflowing
ne_NP: पोखिएको

en: page
ne_NP: पृष्ट

en: page %s
ne_NP: पृष्ट %s

en: page down
ne_NP: तल्लो पृष्ट

en: page up
ne_NP: माथिल्लो पृष्ट

en: pane
ne_NP: पातो

en: panel
ne_NP: कक्ष

en: paragraph
ne_NP: अनुच्छेद

en: paragraph number
ne_NP: परिच्चेद सङ्ख्या

en: paragraph property
ne_NP: परिच्चेद गुण

en: password edit
ne_NP: गोप्य शब्द सम्पादन

en: pinned
ne_NP: टासिएको

en: play pause
ne_NP: बज्न रोकियो

en: pressed
ne_NP: दबाइयो

en: previous track
ne_NP: पछिल्लो धुन

en: print screen
ne_NP: पर्दाको छपाई

en: progress bar
ne_NP: प्रगति पट्टी

en: property
ne_NP: गुण

en: property page
ne_NP: गुण पृष्ठ

en: protected
ne_NP: संरक्षित

en: quadruple {action}
ne_NP: चौब्बर {action}

en: radio button
ne_NP: रेडियो टाँक

en: radio menu item
ne_NP: रेडियो मेनु सामाग्री

en: rbtn
ne_NP: रेडियो टाँक

en: read only
ne_NP: पठनिय मात्र

en: received: %s
ne_NP: %s प्राप्त भयो ।

en: reconcile
ne_NP: मेलमिलाप

en: redundant object
ne_NP: दोहोरिएको वस्तु

en: refresh
ne_NP: ताजा बनाउ

[ctx: repeat]
en: off
ne_NP: बन्द

[ctx: repeat]
en: on
ne_NP: खुल्यो

en: replace
ne_NP: प्रतिस्थापन

en: report alignment off
ne_NP: पङ्‌क्तिबद्धता बताउदैन

en: report alignment on
ne_NP: पङ्‌क्तिबद्धता बताउछ

en: report block quotes off
ne_NP: उद्धृत हिस्सा बताउदैन

en: report block quotes on
ne_NP: उद्धृत हिस्सा बताउछ

en: report colors off
ne_NP: रङ्ग बताउदैन

en: report colors on
ne_NP: रङ्ग बताउछ

en: report comments off
ne_NP: टिप्पणी बताउदैन

en: report comments on
ne_NP: टिप्पणी बताउछ

en: report dynamic content changes off
ne_NP: गतिशील सामाग्री परिवर्तन बताउने छैन ।

en: report dynamic content changes on
ne_NP: गतिशील सामाग्री परिवर्तन बताउने छ ।

en: report emphasis off
ne_NP: जोड दिइएको कुरा नबताउ

en: report emphasis on
ne_NP: जोड दिइएको कुरा बताउ

en: report font attributes off
ne_NP: वर्णाकृतिको सिरीखुरी बताउदैन

en: report font attributes on
ne_NP: वर्णाकृतिको सिरीखुरी बताउछ

en: report font name off
ne_NP: वर्णाकृतिको नाम बताउदैन

en: report font name on
ne_NP: वर्णाकृतिको नाम बताउछ

en: report font size off
ne_NP: वर्णाकृतिको आकार बताउदैन

en: report font size on
ne_NP: वर्णाकृतिको आकार बताउछ

en: report frames off
ne_NP: चौकोस बताउदैन

en: report frames on
ne_NP: चौकोस बताउछ

en: report headings off
ne_NP: शीर्षक बताउदैन

en: report headings on
ne_NP: शीर्षक बताउछ

en: report if clickable off
ne_NP: किटिक्क  हुन्छ भने बताउदैन

en: report if clickable on
ne_NP: किटिक्क हुन्छ भने बताउ

en: report landmarks and regions on
ne_NP: कित्ता बताउँछ

en: report line numbers off
ne_NP: पङ्क्ति सङ्ख्या बताउदैन

en: report line numbers on
ne_NP: पङ्क्ति सङ्ख्या बताउँछ

en: report line spacing off
ne_NP: लिङ्क बताउदैन

en: report line spacing on
ne_NP: लिङ्क बताउछ

en: report links off
ne_NP: लिङ्क बताउदैन ।

en: report links on
ne_NP: लिङ्क बताउछ ।

en: report lists off
ne_NP: सुची बताउदैन

en: report lists on
ne_NP: सुची बताउछ

en: report pages off
ne_NP: पृष्ट बताउदैन

en: report pages on
ne_NP: पृष्ट बताउछ

en: report paragraph indentation off
ne_NP: अनुच्छेद फड्को बताउदैन  ।

en: report paragraph indentation on
ne_NP: अनुच्छेद फड्को बताउछ ।

en: report revisions off
ne_NP: प्रतिवेदन संसोधन बताउदैन

en: report revisions on
ne_NP: प्रतिवेदन संसोधन बताउछ ।

en: report spelling errors off
ne_NP: गल्ती हिज्जे बताउदैन

en: report spelling errors on
ne_NP: गल्ती हिज्जे बताउछ

en: report style off
ne_NP: शैली बताउदैन

en: report style on
ne_NP: शैली बताउछ

en: report table cell coordinates off
ne_NP: तालिका कोठाको स्थान बताउदैन

en: report table cell coordinates on
ne_NP: तालिका कोठाको स्थान बताउछ

en: report tables off
ne_NP: तालिका बताउदैन

en: report tables on
ne_NP: तालिका बताउछ

en: required
ne_NP: आवश्यक

en: revised %s
ne_NP: संसोधित %s

en: rich edit
ne_NP: रिच सम्पादन

en: right
ne_NP: दायाँ

en: right alt
ne_NP: दायाँ Alt

en: right arrow
ne_NP: दायाँ वाण

en: right control
ne_NP: दायाँ Control

en: right indent
ne_NP: दायाँ फड्को

en: right shift
ne_NP: दायाँ Shift

en: right windows
ne_NP: दायाँ सन्झ्याल

en: ro
ne_NP: हरफ

en: root pane
ne_NP: मार्ग पट्टी

en: row
ne_NP: हरफ

en: row %s
ne_NP: हरफ %s

en: row header
ne_NP: हरफ शीर्षक

en: ruler
ne_NP: रूलर

[ctx: script category]
en: Tools
ne_NP: औजारहरू

en: scroll bar
ne_NP: सार्ने पट्टी

en: scroll lock
ne_NP: सार्ने चाबी

en: scroll pane
ne_NP: सार्ने पातो

en: search page
ne_NP: खोजी पृष्ठ

en: section
ne_NP: खण्ड

en: section property
ne_NP: खण्ड गुन

en: sel
ne_NP: चयन

en: selectable
ne_NP: चयनीय्य

en: selected
ne_NP: चयनित

en: selected %s
ne_NP: %s चयनित

en: selection removed
ne_NP: चयन हट्यो

en: sent: %s
ne_NP: पठाएको %s

en: separator
ne_NP: विभाजक

en: series {number} {name}
ne_NP: श्रेणी {number} {name}

en: shape
ne_NP: आकार

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
ne_NP: कार्ड  प्रवाह चार्ट

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
ne_NP: चार्ट जोड चिन्ह

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
ne_NP: समानुक्रमित प्रवाह चार्ट

[ctx: shape]
en: Left bracket
ne_NP: वाञाँ ब्राकेट

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
ne_NP: ठाडो पङ्तिवद्धता-सिरान

[ctx: shuffle]
en: off
ne_NP: बन्द

[ctx: shuffle]
en: on
ne_NP: खुल्यो

en: single {action}
ne_NP: एकल {action}

en: skips backward past a block of links
ne_NP: लिङ्कको विगत हिस्सा भन्दा पछाडि जान्छ

en: skips forward past a block of links
ne_NP: लिङ्कको हिस्साको अगाडि जान्छ

en: slice
ne_NP: चिरा

en: slider
ne_NP: सुलुली

en: sorted
ne_NP: वर्णानुक्रमित

en: sorted ascending
ne_NP: बढ्दो वर्णानुक्रमित

en: sorted descending
ne_NP: घट्दो वर्णानुक्रमित

en: sound
ne_NP: ध्वनि

en: space with dot
ne_NP: थोप्लाहरू सहित खालीस्थान

en: speak command keys off
ne_NP: आदेश कुञ्जी न बताउ ।

en: speak command keys on
ne_NP: आदेश कुञ्जी बताऊ ।

en: speak typed characters off
ne_NP: टङ्कित वर्ण बताउदैन ।

en: speak typed characters on
ne_NP: टङ्कित वर्ण बताइन् छ ।

en: speak typed words off
ne_NP: टङ्कित शब्द बताईदैन ।

en: speak typed words on
ne_NP: टङ्कित शब्द बताईनेछ ।

en: speech viewer disabled
ne_NP: असक्षम वाचकी दृश्यक

en: speech viewer enabled
ne_NP: सक्षम वाचकी दृश्यक

en: spelling and grammar: {text}
ne_NP: हिज्जे र व्याकरणः{text}

en: spelling error
ne_NP: हिज्जे गल्ती

en: spelling: {text}
ne_NP: हिज्जेः{text}

en: spin button
ne_NP: घुम्ने टाँक

en: split button
ne_NP: टुक्रिने टाँक

en: split pane
ne_NP: ठुक्रे पातो

en: status bar
ne_NP: स्थिति पट्टी

en: stop
ne_NP: विश्राम

en: strikethrough
ne_NP: काटिएको

en: strong
ne_NP: बलियो

en: style
ne_NP: शैली

en: style %s
ne_NP: शैली %s

en: style definition
ne_NP: शैली परिभाषा

en: subMenu
ne_NP: उप मेनु

en: subject: %s
ne_NP: विषयः %s

en: submnu
ne_NP: उपमेनु

en: subscript
ne_NP: पैतालोमा

en: superscript
ne_NP: टाउकोमा

[ctx: symbolLevel]
en: all
ne_NP: सबै

[ctx: symbolLevel]
en: character
ne_NP: वर्ण

[ctx: symbolLevel]
en: most
ne_NP: अधिकांस

[ctx: symbolLevel]
en: none
ne_NP: कुनै पनि होइन

[ctx: symbolLevel]
en: some
ne_NP: केही

[ctx: symbolPreserve]
en: always
ne_NP: सधैभरी

[ctx: symbolPreserve]
en: never
ne_NP: कदापी होइन ।

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
ne_NP: सङ्केतको तह भन्दा तलको मात्र

[ctx: synth setting]
en: Inflection
ne_NP: उतार-चढाव

[ctx: synth setting]
en: Language
ne_NP: भाषा

[ctx: synth setting]
en: Pitch
ne_NP: चर्कोपना

[ctx: synth setting]
en: Rate
ne_NP: दर

[ctx: synth setting]
en: Variant
ne_NP: स्वर

[ctx: synth setting]
en: Voice
ne_NP: आवाज

[ctx: synth setting]
en: Volume
ne_NP: आयतन

en: tab control
ne_NP: ट्याब कन्ट्रोल

en: table
ne_NP: तालिका

en: table body
ne_NP: तालिका क्षेत्र

en: table footer
ne_NP: तालिका पाद टिपोट

en: table header
ne_NP: तालिकाको शीर्षक

en: table property
ne_NP: तालिका गुण

en: tear off menu
ne_NP: Menu हटाउ

en: terminal
ne_NP: खण्ड

en: text
ne_NP: पाठ

en: text "%s" not found
ne_NP: पाठ"%s" फेला परेन

en: text frame
ne_NP: पाठ फ्रेम

en: text mode
ne_NP: पाठ मुद्रा

en: thumb control
ne_NP: औँला control

en: title bar
ne_NP: विषय पट्टी

en: to focus
ne_NP: कतै केन्द्रित छैन ।

en: toggle button
ne_NP: उल्टाउने टाँक

en: tool bar
ne_NP: औजार पट्टी

en: tool tip
ne_NP: औजार टिपोट

[ctx: touch action]
en: flick down
ne_NP: तल सार्नु

[ctx: touch action]
en: flick left
ne_NP: दायाँ सार्नु

[ctx: touch action]
en: flick right
ne_NP: वायाँ सार्नु

[ctx: touch action]
en: flick up
ne_NP: माथि सार्नु

[ctx: touch action]
en: hold
ne_NP: रोकाइ

[ctx: touch action]
en: hover
ne_NP: ढाक्नु

[ctx: touch action]
en: hover down
ne_NP: तल ढाक्नु

[ctx: touch action]
en: hover up
ne_NP: माथि ढाक्नु

[ctx: touch action]
en: tap
ne_NP: धाप

[ctx: touch action]
en: tap and hold
ne_NP: धाप र रोकाइ

en: tree view
ne_NP: वृक्ष दृश्य

en: tree view button
ne_NP: वृक्ष दृश्य टाँक

en: tree view item
ne_NP: वृक्ष दृश्य सामाग्री

en: triggered
ne_NP: उतेजित

en: tripple {action}
ne_NP: तेब्बर {action}

en: tv
ne_NP: औजार दृश्य

en: unavailable
ne_NP: अनुपलब्ध,

en: underline
ne_NP: अदो रेखाङ्कित

en: underlined
ne_NP: अदो रेखाङ्कित

en: unknown
ne_NP: अज्ञात

en: unknown %s
ne_NP: अज्ञात %s

en: unknown input method
ne_NP: अज्ञात लगानी तरीका

en: unknown language
ne_NP: अज्ञात भाषा

en: unlocked
ne_NP: चाबी नभएको

en: unread
ne_NP: नपडेको

en: up arrow
ne_NP: माथि वाण

en: value {valueAxisData}
ne_NP: मान {valueAxisData}

en: vertical align bottom
ne_NP: ठाडो पङ्तिवद्धता-पूछार

en: vertical align distributed
ne_NP: &ठाडो पङ्‌क्तिबद्धता वितरित

en: vertical align justified
ne_NP: ठाडो पङ्तिवद्धता-बराबरी

en: vertical align middle
ne_NP: ठाडो पङ्तिवद्धता-विच

en: vertical align top
ne_NP: ठाडो पङ्तिवद्धता-सिरान ।

en: view port
ne_NP: दृष्य स्थल

en: visited
ne_NP: हेरीएको

en: vlnk
ne_NP: हेरेको

en: volume down
ne_NP: ध्वनी घटाउ

en: volume up
ne_NP: ध्वनी बढाउ

en: white space
ne_NP: सेतो ठाउँ

en: window
ne_NP: विन्डो

en: wnd
ne_NP: अन्त

en: word
ne_NP: शब्द

en: {backgroundColor} background
ne_NP: {backgroundColor} पृष्ठभूमि

en: {color} on {backgroundColor}
ne_NP: {backgroundColor} मा {color}

en: {distance} from left edge of page
ne_NP: देब्रे सुलुली बाट {distance} विन्दु

en: {distance} from top edge of page
ne_NP: सिरान सुलुलीको किनारा बाट {distance} विन्दु

en: {number} of {total}
ne_NP: {total} मद्धे {number}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
ne_NP: {revisionType} {description}: {text} {author} द्वारा {date} मा

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
ne_NP: {seriesCount} वटा मध्येको स्रेणी {seriesIndex} {seriesName}

en: {size:g} point font
ne_NP: {size:g} विन्दुको वर्णाकृति

en: {startTime} to {endTime}
ne_NP: {startTime} देखि {endTime} सम्म

en: {start} through {end}
ne_NP: {start} देखि {end} सम्म

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
ne_NP: {styleName} शैली, वाह्यरेखा तह {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
ne_NP: जस्तै {description} मा {symbol}
