nvda - en to pl_PL translation catalogue (2949 entries)

en:  %s is currently running.
pl_PL:  %s jest aktualnie uruchomiony.

en:  %s module is loaded.
pl_PL:  Moduł %s jest załadowany.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
pl_PL:  część {fractionValue:.2f} Procent wycinek {pointIndex} z {pointCount}

en:  square
pl_PL:  kwadrat

en:  title: {axisTitle}
pl_PL:  Tytuł: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
pl_PL:  {segmentType} {pointIndex} z {pointCount}

en: %d character | %d characters
pl_PL[0]: %d znak
pl_PL[1]: %d znaki
pl_PL[2]: %d znaków
pl_PL[3]: %d znaków

en: %d percent
pl_PL: %d procent

en: %s application
pl_PL: aplikacja %s

en: %s column | %s columns
pl_PL[0]: %s kolumna
pl_PL[1]: %s kolumny
pl_PL[2]: %s kolumn
pl_PL[3]: %s kolumn

en: %s cursor
pl_PL: kursor %s

en: %s end
pl_PL: %s koniec

en: %s highlighted
pl_PL: %s podświetliło

en: %s item | %s items
pl_PL[0]: %s element
pl_PL[1]: %s elementy
pl_PL[2]: %s elementów
pl_PL[3]: %s elementów

en: %s keyboard
pl_PL: Układ klawiatury %s

en: %s mode
pl_PL: Tryb %s

en: %s normalized
pl_PL: %s normalizowane

en: %s selected
pl_PL: %s zaznaczone

en: %s selected instead
pl_PL: %s zaznaczone zamiast

en: %s unselected
pl_PL: %s odznaczone

en: &About add-on...
pl_PL: &O dodatku...

en: &About...
pl_PL: &O programie...

en: &Add
pl_PL: &Dodaj

en: &Alignment
pl_PL: &Wyrównanie

en: &Annotations
pl_PL: &Adnotacje

en: &Anywhere
pl_PL: &Gdziekolwiek

en: &Beep for capitals
pl_PL: &Dźwięk dla dużych liter

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
pl_PL: Dźwięk dla &małych liter gdy Caps lock jest włączony

en: &Bookmarks
pl_PL: &Zakładki

en: &Braille viewer
pl_PL: Przegląd &brajla

en: &Brightness controls audio coordinates volume
pl_PL: &Głośność dźwięku myszy zależy od jasności obrazu

en: &Buttons
pl_PL: &Przyciski

en: &Categories:
pl_PL: &Kategorie:

en: &Charts
pl_PL: &Wykresy

en: &Check for update...
pl_PL: &Sprawdź aktualizacje...

en: &Clickable
pl_PL: &Klikalne

en: &Close
pl_PL: Zam&knij

en: &Colors
pl_PL: &Kolory

en: &Comment
pl_PL: &Komentarz

en: &Configuration profiles...
pl_PL: Pro&file konfiguracji...

en: &Continue
pl_PL: &Kontynuuj

en: &Continue running
pl_PL: &Kontynuuj

en: &Create portable copy...
pl_PL: &Utwórz przenośną kopię...

en: &Default dictionary...
pl_PL: Słownik &domyślny...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
pl_PL: &Opisy po nazwie liter podczas ruchu kursora

en: &Delete
pl_PL: &Usuń

en: &Dictionary entries
pl_PL: &Wpisy słownika

en: &Diff algorithm:
pl_PL: &metoda wykrywania zmian treści w terminalu:

en: &Displays to detect automatically:
pl_PL: &Monitory brajlowskie do automatycznego wykrywania:

en: &Donate
pl_PL: &Wesprzyj

en: &Done
pl_PL: &Zrobione

en: &Download update
pl_PL: &Pobierz aktualizację

en: &Edit
pl_PL: &Edytuj

en: &Editor revisions
pl_PL: Zmiany &edycyjne

en: &Enable Highlighting
pl_PL: &Włącz podświetlenie

en: &Enable browse mode on page load
pl_PL: Włącz tryb &czytania podczas wczytywania strony

en: &Errors
pl_PL: &Błędy

en: &Figures and captions
pl_PL: &Figury i podpisy

en: &Font name
pl_PL: &Nazwa czcionki

en: &Form fields
pl_PL: pola &formularzy

en: &Graphics
pl_PL: &Grafiki

en: &Groupings
pl_PL: &Grupowania

en: &Guess object position information when unavailable
pl_PL: Od&gadnij położenie obiektu, gdy niedostępny

en: &HID keyboard input simulation
pl_PL: &Symulacja klawiatury HID

en: &Headings
pl_PL: &Nagłówki

en: &Help
pl_PL: Pomo&c

en: &Help, training and support
pl_PL: &Pomoc, szkolenie i wsparcie

en: &Hover for cell routing
pl_PL: &Przesuwanie po komórkach brajlowskich za pomocą myszy (emulacja klawiszy routing)

en: &Inflection
pl_PL: &Modulacja

en: &Input table:
pl_PL: Tablica &wprowadzania:

en: &Install NVDA on this computer
pl_PL: &Zainstaluj NVDA na tym komputerze

en: &Install NVDA...
pl_PL: &Zainstaluj NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
pl_PL: Zachowaj istniejący skrót &klawiszowy

en: &Keyboard layout:
pl_PL: &Układ klawiatury:

en: &Language
pl_PL: &Język

en: &Level
pl_PL: &Poziom

en: &Line spacing
pl_PL: &odstępy między wierszami

en: &Lists
pl_PL: &Listy

en: &Maximum number of characters on one line
pl_PL: &Maksymalna liczba znaków w linii

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
pl_PL: &Tryby dostępne w liście polecenia '"przełącz tryby mowy":

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
pl_PL: &Tryby dostępne podczas przełączania trybów mowy:

en: &Move to
pl_PL: &Przejdź do

en: &New
pl_PL: &Nowy

en: &No
pl_PL: &Nie

en: &Not now
pl_PL: &Nie teraz

en: &Number of lines per page
pl_PL: &Liczba linii na stronie

en: &Output table:
pl_PL: Tablica w&yjścia:

en: &Pages
pl_PL: &strony

en: &Paragraph indentation
pl_PL: Wcięcia aka&pitu

en: &Paragraph style:
pl_PL: &Styl akapitu:

en: &Pattern
pl_PL: &Wzorzec

en: &Pitch
pl_PL: W&ysokość

en: &Play audio coordinates when mouse moves
pl_PL: Sygnalizuj &dźwiękiem położenie myszy

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
pl_PL: &Odtwarzaj dźwięk przy wczytywaniu kurtyny

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
pl_PL: O&dtwarzaj dźwięk przy uruchamianiu i zamykaniu NVDA

en: &Postpone update
pl_PL: &Odłóż aktualizację

en: &Preferences
pl_PL: &Opcje

en: &Proceed with installation (not recommended)
pl_PL: &Kontynuuj instalację (niezalecane)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
pl_PL: &Wymowa symboli i interpunkcja...

en: &Python console
pl_PL: Konsola &Pythona

en: &Rate
pl_PL: &Prędkość

en: &Remove
pl_PL: &Usuń

en: &Rename
pl_PL: Z&mień nazwę

en: &Replacement
pl_PL: &Zamień na

en: &Revert to saved configuration
pl_PL: &Przywróć zapisane ustawienia

en: &Review add-ons...
pl_PL: &podgląd niezgodnych dodatków...

en: &Save configuration
pl_PL: &Zapisz ustawienia

en: &Save configuration when exiting NVDA
pl_PL: &Zapisuj ustawienia przy zamykaniu programu NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
pl_PL: &Wybierz klawisze modyfikatora NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
pl_PL: &Wyślij rzeczywisty symbol do syntezatora

en: &Settings...
pl_PL: &Ustawienia...

en: &Sheets
pl_PL: &Arkusze

en: &Show Braille Viewer on Startup
pl_PL: &Pokaż przegląd brajla przy starcie

en: &Show Speech Viewer on Startup
pl_PL: &Pokaż podgląd mowy przy starcie

en: &Show cursor
pl_PL: &Pokaż kursor

en: &Show this dialog when NVDA starts
pl_PL: &Pokazuj to okno przy starcie NVDA

en: &Simple review mode
pl_PL: Tryb &prostego przeglądania

en: &Sound split mode:
pl_PL: &Tryb podzielonego dźwięku:

en: &Speech viewer
pl_PL: Podgląd &mowy

en: &Start the new portable copy after creation
pl_PL: &Uruchom nową kopię przenośną po utworzeniu

en: &Symbols
pl_PL: &Symbole

en: &Synthesizer:
pl_PL: &Syntezator:

en: &Tables
pl_PL: &Tabele

en: &Temporary dictionary...
pl_PL: Słownik &tymczasowy...

en: &Tools
pl_PL: &Narzędzia

en: &Touch typing mode
pl_PL: &Tryb pisania dotykowego

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
pl_PL: Nie p&rzekazuj do dokumentu zdarzeń wejścia niebędących poleceniami

en: &Triggers...
pl_PL: &Wyzwalacze...

en: &Type
pl_PL: Typ

en: &Update notifications:
pl_PL: &Powiadomienia o aktualizacjach:

en: &Update now
pl_PL: &Zaktualizuj teraz

en: &Update to NVDA {version}
pl_PL: &Zaktualizuj NVDA do wersji {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
pl_PL: Użyj &CapsLock jako klawisza NVDA

en: &User Guide
pl_PL: Podręcznik &użytkownika

en: &Voice
pl_PL: &Głos

en: &Voice dictionary...
pl_PL: Słownik &głosu...

en: &Yes
pl_PL: &Tak

en: (normal configuration)
pl_PL: (normalna konfiguracja)

en: ***
pl_PL: ⠔⠔⠔

en: +
pl_PL: ⠖

en: -
pl_PL: ⠤

en: ...
pl_PL: ⠄⠄⠄.

en: 0 matches
pl_PL: 0 wystąpień

en: 1 suggestion
pl_PL: 1 podpowiedź

en: 1.5 line spacing
pl_PL: Interlinia 1.5

en: 100 percent Stacked Area
pl_PL: 100 procent skumulowany warstwowy

en: 100 percent Stacked Bar
pl_PL: 100 procent Słupkowy skumulowany

en: 100 percent Stacked Column
pl_PL: 100 procent skumulowany kolumnowy

en: 100 percent Stacked Cone Bar
pl_PL: 100 procent Stożkowy skumulowany

en: 100 percent Stacked Cone Column
pl_PL: 100 procent Stożkowy skumulowany

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
pl_PL: 100 procent Walcowy skumulowany

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
pl_PL: 100 procent skumulowany walcowy

en: 100 percent Stacked Line
pl_PL: 100 procent skumulowany liniowy

en: 100 percent Stacked Line with Markers
pl_PL: 100 procent skumulowany liniowy ze znacznikami

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
pl_PL: 100 procent skumulowany ostrosłupowy

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
pl_PL: 100 procent Skumulowany ostrosłupowy

en: 12.5% gray
pl_PL: 12.5% szary

en: 25% gray
pl_PL: 25% szary

en: 3D 100 percent Stacked Bar
pl_PL: 100 procent Słupkowy skumulowany 3-W

en: 3D 100 percent Stacked Column
pl_PL: 100 procent Kolumnowy skumulowany 3-W

en: 3D Area
pl_PL: Warstwowy 3-W

en: 3D Clustered Bar
pl_PL: Słupkowy grupowany 3-W

en: 3D Clustered Column
pl_PL: Kolumnowy grupowany 3-W

en: 3D Column
pl_PL: Kolumnowy 3-W

en: 3D Cone Column
pl_PL: Stożkowy

en: 3D Cylinder Column
pl_PL: Walcowy 3-W

en: 3D Line
pl_PL: Liniowy 3-W

en: 3D Pie
pl_PL: Kołowy 3-W

en: 3D Pyramid Column
pl_PL: Ostrosłupowy 3-W

en: 3D Stacked Area
pl_PL: Skumulowany warstwowy 3-W

en: 3D Stacked Bar
pl_PL: Słupkowy skumulowany 3-W

en: 3D Stacked Column
pl_PL: Kolumnowy skumulowany 3-W

en: 3D Surface
pl_PL: Powierzchniowy 3-W

en: 3D Surface (wireframe)
pl_PL: Powierzchniowy 3-W (szkieletowy)

en: 50% gray
pl_PL: 50% szary

en: 6.25% gray
pl_PL: 6.25% szary

en: 75% gray
pl_PL: 75% szary

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
pl_PL: Okno dialogowe, w którym można ustawiać słownik domyślny poprzez dodawanie wpisów do listy

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
pl_PL: Zmień listę wpisów w słowniku tymczasowym

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
pl_PL: Zmień listę wpisów w słowniku specyficznym dla głosu

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
pl_PL: Darmowy i wolny screen reader dla Microsoft Windows

en: A pattern is required.
pl_PL: Wzorzec jest wymagany.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
pl_PL: Przenosna kopia już istnieje w folderze '{portableDirectory}'. Czy chcesz ją zaktualizować??

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
pl_PL: W twoim systemie znaleziono poprzednią kopię NVDA. Kopia ta zostanie teraz zaktualizowana.

en: A profile cannot have an empty name.
pl_PL: Nazwa profilu nie może być pusta.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
pl_PL: Wersja tego dodatku jest już zainstalowana. Czy chcesz zaktualizować {summary} wersja {curVersion} do wersji {newVersion}?

en: About NVDA
pl_PL: O programie

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
pl_PL: Akcja niedostępna w wersji NVDA ze Sklepu Windows

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
pl_PL: Akcja nie jest dostępna w tymczasowej kopii NVDA

en: Action unavailable in secure context
pl_PL: Akcja niedostępna na ekranach zabezpieczonych

en: Action unavailable while Windows is locked
pl_PL: Akcja niedostępna gdy system Windows jest zablokowany

en: Action unavailable while a dialog requires a response
pl_PL: Akcja niedostępna, gdy okno dialogowe wymaga uwagi

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
pl_PL: Dźiałanie jest niedostępne, gdy brajl jest ustawiony na wyjście mowy

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
pl_PL: Działanie jest niedostępne. Brajl przywiązany do fokusu

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
pl_PL: Aktywuje lub deaktywuje profil konfiguracyjny {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
pl_PL: Aktywuje add-on store w celu przeglądania i zarządzania pakietami dla NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
pl_PL: Uruchamia konsolę Pythona, głównie do zastosowań deweloperskich

en: Activates the current object in the document
pl_PL: Aktywuje bieżący obiekt w dokumencie

en: Activates the text at the cursor if possible
pl_PL: Aktywuje tekst pod kursorem, jeśli możliwe

en: Add Dictionary Entry
pl_PL: Dodaj wpis słownika

en: Add Symbol
pl_PL: Dodaj symbol

en: Add-on Installation
pl_PL: Instalacja dodatku

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
pl_PL: Instalacja dodatków nie jest możliwa w wersji NVDA pobieranej ze sklepu Microsoft Store

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
pl_PL: W twoim katalogu ustawień użytkownika wykryto wtyczki. Skopiowanie ich do profilu systemowego może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Czy nadal chcesz skopiować swoje ustawienia?

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Afrikaans grade 1
pl_PL: Afrikaans pismo pełne

en: Afrikaans grade 2
pl_PL: Afrikaans skróty

en: Akkadian (Borger) grade 1
pl_PL: Akadyjski (System Borgera) pismo pełne

en: Akkadian (US) grade 1
pl_PL: Akadyjski (USA) pismo pełne

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
pl_PL: Wszystkie dodatki są teraz wyłączone. Zostaną ponownie włączone przy następnym uruchomieniu, chyba, że zdecydujesz ponownie je wyłączyć.

en: All dots
pl_PL: Wszystkie punkty

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
pl_PL: Zezwól organizacji NV access na zbieranie statystyk użytkowania

en: Allow skim &reading in Say All
pl_PL: Zezwalaj na prze&glądanie w trybie czytaj wszystko

en: Alpha numeric input
pl_PL: Wprowadzanie alfanumeryczne

en: Already in a content recognition result
pl_PL: Aktualnie w wyniku rozpoznawania treści

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
pl_PL: Już ustawiono wiersz {rowNumber} kolumnę {columnNumber} jako początek nagłówków kolumny

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
pl_PL: Już ustawiono wiersz {rowNumber} kolumnę {columnNumber} jako początek nagłówków wiersza

en: Already set {address} as start of column headers
pl_PL: {address}  już ustawione jako początek nagłówków kolumny

en: Already set {address} as start of row headers
pl_PL: Już ustawiono {address} jako początek nagłówków wiersza

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
pl_PL: Zawsze &pokazuj powiadomienie gdy kurtyna się wczytuje

en: Always duck
pl_PL: Zawsze przyciszaj

en: Always fill display
pl_PL: Zawsze wypełnij wyświetlacz

en: Always include short character &description when announcing candidates
pl_PL: Zawsze ogłaszaj krótki &opis znaku kandydującego

en: Annotations
pl_PL: Adnotacje

en: Announce &selected candidate
pl_PL: Ogłoś wybrany &znak kandydujący

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
pl_PL: Odczytuje zaznaczenie w dokumentach i polach edycji. Dwukrotne naciśnięcie przeliteruje zaznaczenie. Trzykrotne naciśnięcie przeliteruje go fonetycznie. Naciśnięcie cztery razy pokaże go w trybie czytania.

en: Answer to:
pl_PL: Odpowiedz:

en: Appointment {subject}, {time}
pl_PL: Spotkanie {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
pl_PL: Arabski brajl komputerowy

en: Arabic grade 1
pl_PL: Arabski pismo pełne

en: Arabic grade 2
pl_PL: Arabski skróty

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz zainstalować ten dodatek?
    Instaluj dodatki tylko z zaufanych źródeł.
    Dodatek: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie wpisy z tego słownika?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
pl_PL: Czy na pewno chcesz przywrócić zdarzenia wejścia do ustawień fabrycznych?
    
    			Wszystkie zdarzenia wejścia ustawione poprzednio lub podczas obecnej sesji zostaną utracone.
    			Jest to nieodwracalne.

en: Area
pl_PL: Warstwowy

en: Arti&cles
pl_PL: Arty&kuły

en: Assamese grade 1
pl_PL: Asamski pismo pełne

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
pl_PL: Co najmniej jeden klawisz modyfikatora NVDA musi być ustawiony. Caps lock zostanie użyty jako klawisz modyfikatora NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
pl_PL: Musisz użyć co najmniej jednego klawisza jako klawisza NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
pl_PL: Należy wybrać co najmniej jeden tryb podziału dźwięku.

en: At least two speech modes have to be checked.
pl_PL: Należy wybrać co najmniej dwa tryby mowy.

en: Attachments
pl_PL: Załączniki

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
pl_PL: Próba anulowania mowy dla wygasłych zdarzeń:

en: Audio
pl_PL: Dźwięk

en: Audio d&ucking mode:
pl_PL: Tryb &przyciszania audio:

en: Audio ducking not supported
pl_PL: Przyciszanie audio nie jest obsługiwane

en: Audio indication of focus and browse modes
pl_PL: Sygnalizuj &dźwiękiem tryby przeglądania

en: Audio output &device:
pl_PL: &Karta dźwiękowa:

en: Automatic
pl_PL: Automatyczne

en: Automatic &Say All on page load
pl_PL: Automatycznie &czytaj wszystko przy wczytywaniu strony

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
pl_PL: Automatyczny (preferuj Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
pl_PL: Automatyczne (preferuj UIA)

en: Automatic (prefer selective)
pl_PL: Automatyczna (preferuj selektywny)

en: Automatic dialect switching (when supported)
pl_PL: Automatycznie zmień dia&lekt, gdy wspierane

en: Automatic focus mode for caret movement
pl_PL: Automatyczny tryb formularza przy ruchach &kursora

en: Automatic focus mode for focus changes
pl_PL: Automatyczny tryb formularza przy zmianie &fokusu

en: Automatic language and dialect switching on
pl_PL: Automatyczne zmienianie języka i dialektu włączone

en: Automatic language switching (when supported)
pl_PL: Automatycznie zmieniaj &język, gdy wspierane

en: Automatic language switching off
pl_PL: Automatyczne zmienianie języka wyłączone

en: Automatic language switching on
pl_PL: Automatyczne zmienianie języka włączone

en: Automatic refresh of recognition result failed
pl_PL: Automatyczne odświeżanie wyniku rozpoznawania nie powiodło się

en: Automatically check for &updates to NVDA
pl_PL: Sprawdzaj automatycznie, czy jest nowa wersja

en: Automatically report all available &candidates
pl_PL: Automatycznie zgłaszaj &wszystkie dostępne znaki kandydujące

en: Automatically set system &focus to focusable elements
pl_PL: Automatycznie ustaw kursor systemowy na elementach &interaktywnych

en: Automatically set system focus to focusable elements off
pl_PL: Automatycznie ustaw kursor systemowy na elementach interaktywnych nie

en: Automatically set system focus to focusable elements on
pl_PL: Automatycznie ustaw kursor systemowy na elementach interaktywnych tak

en: Avoid splitting &words when possible
pl_PL: Unikaj &rozdzielania słów

en: BCC:
pl_PL: Ukryta kopia do:

en: Bar of Pie
pl_PL: Słupkowy kołowego

en: Baseline
pl_PL: Linia bazowa

en: Bashkir grade 1
pl_PL: Baszkirskie pismo pełne

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
pl_PL: Monitory brajlowskie Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
pl_PL: Dźwięk

en: Beep and speak progress bar updates
pl_PL: Sygnalizuj dźwiękiem i mową zmiany na paskach postępu

en: Beep for progress bar updates
pl_PL: Sygnalizuj dźwiękiem zmiany na paskach postępu

en: Begins interaction with math content
pl_PL: Rozpoczyna interakcję z treścią matematyczną

en: Belarusian computer braille
pl_PL: Białoruski brajl komputerowy

en: Belarusian literary braille
pl_PL: Białoruski brajl literacki

en: Belarusian literary braille (detailed)
pl_PL: Białoruski brajl literacki (dwukierunkowy)

en: Bengali grade 1
pl_PL: Bengalski pismo pełne

en: Bitmap placeholder
pl_PL: Obszar mapy bitowej

en: Blink cursor
pl_PL: Migotanie kursora

en: Block &quotes
pl_PL: C&ytaty

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
pl_PL: Bluetooth połączony szeregowo: {port} ({deviceName})

en: Bold off
pl_PL: Pogrubienie wyłączone

en: Bold on
pl_PL: Pogrubienie włączone

en: Both Colors and Styles
pl_PL: Kolory i style

en: Bottom
pl_PL: Koniec

en: Braille
pl_PL: Brajl

en: Braille &display:
pl_PL: &Monitor brajlowski:

en: Braille Display Error
pl_PL: Błąd monitora brajlowskiego

en: Braille Unicode normalization default ({default})
pl_PL: Domyślny tryb normalizacji znaków Unicode dla brajla ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
pl_PL: Tryb normalizacji znaków unicode dla brajla {state}

en: Braille cursor %s
pl_PL: Kursor brajlowski %s

en: Braille cursor is turned off
pl_PL: Kursor brajlowski jest wyłączony

en: Braille cursor off
pl_PL: Kursor brajlowski nie

en: Braille cursor on
pl_PL: Kursor brajlowski tak

en: Braille display
pl_PL: Monitor brajlowski

en: Braille focus context presentation: %s
pl_PL: Kontekstowa brajlowska prezentacja fokusu %s

en: Braille inp&ut
pl_PL: &Wprowadzanie brajla

en: Braille input disabled
pl_PL: Wprowadzanie brajla nieaktywne

en: Braille input enabled
pl_PL: Wprowadzanie brajla aktywne

en: Braille mode {brailleMode}
pl_PL: Tryb brajla {brailleMode}

en: Braille mode:
pl_PL: Tryb brajla:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
pl_PL: Przenoszenie kursora brajlowskiego podczas przemieszczania kursora przeglądu %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
pl_PL: Przenoszenie kursora brajlowskiego podczas przemieszczania kursora przeglądu domyślnie (%s)

en: Braille show messages %s
pl_PL: Pokazuj wiadomości %s

en: Braille show selection %s
pl_PL: Pokazuj zaznaczenie w brajlu %s

en: Braille show selection default (%s)
pl_PL: Domyślne pokazywanie stanu zaznaczenia w brajlu (%s)

en: Braille tethered %s
pl_PL: Brajl powiązany z %s

en: Braille viewer disabled
pl_PL: Przegląd brajla wyłączony

en: Braille viewer enabled
pl_PL: Przegląd brajla włączony

en: Browse Mode
pl_PL: Tryb czytania

en: Browse mode
pl_PL: Tryb przeglądania

en: Browse...
pl_PL: Przeglądaj...

en: Bubble
pl_PL: Bąbelkowy

en: Bubble with 3D effects
pl_PL: Bąbelkowy z efektami 3-W

en: Bulgarian 8 dot computer braille
pl_PL: Bułgarski brajl komputerowy

en: Bulgarian grade 1
pl_PL: Bułgarskie pismo pełne

en: Burmese grade 1
pl_PL: Birmańskie pismo pełne

en: Burmese grade 2
pl_PL: Birmańskie skróty

en: C&hange...
pl_PL: &Zmień...

en: C&ontributors
pl_PL: &Autorzy

en: CC:
pl_PL: Kopia do:

en: COM Registration Fixing Tool
pl_PL: Narzędzie naprawy błędów rejestracji COM

en: CTRL+ALT+N
pl_PL: CTRL+ALT+D

en: Caiku Albatross 46/80
pl_PL: Caiku Albatros 46/80

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
pl_PL: Nie można zmienić aktualnie używanego profilu konfiguracyjnego, gdy jest otwarte okno dialogowe NVDA

en: Can't find the documentation window.
pl_PL: Nie można znaleźć okna dokumentacji.

en: Can't select text, press twice to copy
pl_PL: Nie można zaznaczyć tekstu, naciśnij dwukrotnie aby skopiować

en: Cancel
pl_PL: &Zrezygnuj

en: Candidate
pl_PL: Znak kandydujący

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
pl_PL: Nie znaleziono wiersza {rowNumber} kolumny {columnNumber}  w nagłówkach kolumny

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
pl_PL: Nie znaleziono wiersza {rowNumber} kolumny {columnNumber}  w nagłówkach wiersza

en: Cannot find {address}    in column headers
pl_PL: Nie można znaleźć {address}    w nagłówkach kolumn

en: Cannot find {address}    in row headers
pl_PL: Nie znaleziono {address}    w nagłówkach wiersza

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
pl_PL: Nie można zainstalować dodatku NVDA ze ścieżki {path}.
    Musisz uruchomić NVDA, aby móc instalować dodatki.

en: Capital pitch change percentage
pl_PL: &Stopień zmiany wysokości dla wielkich liter w procentach

en: Caret movement timeout (in ms)
pl_PL: Szybkość śledzenia przemieszczania się po polach edycji (w milisekundach)

en: Case &sensitive
pl_PL: Uwzględniaj &wielkość liter

en: Catalan grade 1
pl_PL: Kataloński pismo pełne

en: Category {categoryAxisData}:
pl_PL: Kategoria {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
pl_PL: &Ramki komórki:

en: Cell c&oordinates
pl_PL: Ws&półrzędne komórki

en: Center Title placeholder
pl_PL: Środkowy obszar tytułu

en: Central Kurdish grade 1
pl_PL: Środkowokurdyjski pismo pełne

en: Change selected symbol
pl_PL: Zmień wybrany symbol

en: Change tracking off
pl_PL: Śledzenie zmian wyłączone

en: Change tracking on
pl_PL: Śledzenie zmian włączone

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
pl_PL: Nastąpiła zmiana w dodatkach. Aby zmiany zadziałały, należy zrestartować NVDA. Czy chcesz zrobić to teraz?

en: Character: {}
    Replacement: {}
pl_PL: Symbol: {}
    Zamiana: {}

en: Chart Elements
pl_PL: Elementy wykresu

en: Chart area
pl_PL: Obszar wykresu

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
pl_PL: Obszar wykresu, wysokość: {chartAreaHeight}, szerokość: {chartAreaWidth}, góra: {chartAreaTop}, lewa: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
pl_PL: Obszar wykresu

en: Chart title: {chartTitle}
pl_PL: Tytuł wykresu: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
pl_PL: Wykres tytuł: {chartTitle} typ: {chartType}

en: Checking for Update
pl_PL: Sprawdzanie aktualizacji

en: Checking for update
pl_PL: Sprawdzanie aktualizacji

en: Chichewa (Malawi) literary braille
pl_PL: Chichewa (Malawi) brajl literacki

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
pl_PL: Chiński (China, mandaryński) aktualny standard brajla w użyciu

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
pl_PL: Chiński (Chiny, mandaryński) aktualny standard brajlowski (bez tonów)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
pl_PL: Chiński (China, mandaryński) podwójny foniczny system Braille'a

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
pl_PL: Chiński (Hong Kong, kantoński)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
pl_PL: Chiński (Taiwan, Mandaryński)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
pl_PL: Chiński ogólny alfabet Braille'a (uproszczone chińskie znaki)

en: Clear the output pane
pl_PL: Wyczyść okno wyniku

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
pl_PL: Klika lewym przyciskiem myszy tam, gdzie znajduje się wskaźnik myszy

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
pl_PL: Klika prawy przycisk myszy na aktualnie dotykanym obiekcie. Zazwyczaj otwiera to menu kontekstowe.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
pl_PL: Klika prawym przyciskiem myszy tam, gdzie znajduje się wskaźnik myszy

en: Clustered Bar
pl_PL: Słupkowy grupowany

en: Clustered Column
pl_PL: Kolumnowy grupowany

en: Clustered Cone Bar
pl_PL: Stożkowy grupowany

en: Clustered Cone Column
pl_PL: Stożkowy zgrupowany

en: Clustered Cylinder Bar
pl_PL: Walcowy grupowany

en: Clustered Pyramid Bar
pl_PL: Skumulowany ostrosłupowy

en: Clustered Pyramid Column
pl_PL: Ostrosłupowy zgrupowany

en: Columns
pl_PL: Kolumny

en: Command line option: {langDesc}
pl_PL: Opcja wiersza poleceń: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
pl_PL: Polecenie nie jest obsługiwane w dokumentach tego typu. Pierwsze komórki kolumn tabel są automatycznie ustawiane jako nagłówki wierszy.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
pl_PL: Polecenie nie jest obsługiwane w dokumentach tego typu. Komórki pierwszego wiersza tabel są automatycznie ustawiane jako nagłówki kolumn.

en: Commands &Quick Reference
pl_PL: Wykaz &klawiszy poleceń

en: Commands Quick Reference
pl_PL: Wykaz klawiszy poleceń

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Comment thread: {comment}  by {author}
pl_PL: Wątek komentarza: {comment} przez {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
pl_PL[0]: Wątek komentarza: {comment} przez {author} z {numReplies} odpowiedzią
pl_PL[1]: Wątek komentarza: {comment} przez {author} z {numReplies} odpowiedziami
pl_PL[2]: Wątek komentarza: {comment} przez {author} z {numReplies} odpowiedziami
pl_PL[3]: Wątek komentarza: {comment} przez {author} z {numReplies} odpowiedziami

en: Comment: {comment} by {author}
pl_PL: Komentarz: {comment} przez {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
pl_PL: Komentarz: {comment} przez {author}, {date}

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Composition
pl_PL: Skład

en: Configuration
pl_PL: Ustawienia

en: Configuration File Error
pl_PL: Błąd pliku konfiguracyjnego

en: Configuration Profiles
pl_PL: Profile konfiguracji

en: Configuration applied
pl_PL: Konfiguracja zastosowana

en: Configuration profile triggers disabled
pl_PL: Wyzwalacze profili konfiguracji wyłączone

en: Configuration profile triggers enabled
pl_PL: Wyzwalacze profili konfiguracji włączone

en: Configuration profiles
pl_PL: Profile konfiguracji

en: Configuration restored to factory defaults
pl_PL: Konfiguracja zresetowana do ustawień fabrycznych

en: Configuration saved
pl_PL: Ustawienia zapisane

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
pl_PL: Określ, ile informacji NVDA będzie prezentować na temat kontrolek. Opcje te dotyczą ogłaszania fokusu i nawigacji obiektowej NVDA, ale nie podczas czytania treści tekstowych, np. treści internetowych w trybie przeglądu.

en: Configure visual aids.
pl_PL: Skonfiguruj pomoce wzrokowe.

en: Confirm Deletion
pl_PL: Potwierdź usunięcie

en: Connecting
pl_PL: Łączenie

en: Content is not visible
pl_PL: Treść niewidoczna

en: Copied to clipboard: {text}
pl_PL: Skopiowano do schowka: {text}

en: Copied: {text}
pl_PL: Skopiowano: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
pl_PL: Kopiuje zawartość paska stanu bieżącej aplikacji do schowka.

en: Coptic 8 dot computer braille
pl_PL: Koptyjski brajl komputerowy

en: Copy &portable configuration to current user account
pl_PL: Skopiuj konfigurację &przenośną do aktualnego konta użytkownika

en: Copy current &user configuration
pl_PL: Skopiuj bieżące &ustawienia użytkownika

en: Copying Settings
pl_PL: Kopiowanie ustawień

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
pl_PL: Copyright (C) {years} Współautorzy NVDA

en: Corners
pl_PL: Narożniki

en: Could not disable screen curtain
pl_PL: Nie można wyłączyć kurtyny

en: Could not enable screen curtain
pl_PL: Nie można włączyć kurtyny

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
pl_PL: Nie można włączyć kurtyny podczas rozpoznawania zawartości

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
pl_PL: Nie można normalnie zatrzymać następujące usługi ulepszania wzroku:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
pl_PL: Nie jest możliwe normalne zatrzymanie usługi ulepszania wzroku {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
pl_PL: Nie można załadować syntezatora %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
pl_PL: Nie można włączyć następujące usługi ulepszenia wzroku:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
pl_PL: Nie można załadować monitora brajlowskiego {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
pl_PL: Nie można wczytać dostawcy usługi ulepszeń wzroku {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
pl_PL: Nie można zapisać ustawień konfiguracyjnych - prawdopodobnie dysk jest tylko do odczytu

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
pl_PL: Utwórz ikonę i &skrót klawiaturowy na pulpicie (control+alt+d)

en: Create &portable copy
pl_PL: Utwórz kopię &przenośną

en: Create Portable NVDA
pl_PL: Utwórz przenośną kopię NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
pl_PL: Stwórz &nowy katalog do kopii przenośnej

en: Creating Portable Copy
pl_PL: Tworzenie kopii przenośnej

en: Croatian 8 dot computer braille
pl_PL: Chorwacki brajl komputerowy

en: Croatian grade 1
pl_PL: Chorwacki pismo pełne

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
pl_PL: Pismo klinowe (transliterowane) pismo pełne

en: Current application (%s)
pl_PL: Bieżąca aplikacja (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
pl_PL: &Tempo migania kursora (w milisekundach)

en: Cursor shape for &focus:
pl_PL: Kształt kursora dla &fokusu:

en: Cursor shape for &review:
pl_PL: Kształt kursora dla punktu &przeglądu:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
pl_PL: Przełącza pomiędzy możliwymi opcjami normalizacji znaków Unicode na monitorze brajlowskim

en: Cycle through the braille cursor shapes
pl_PL: Przełącza kształt kursora brajlowskiego

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
pl_PL: Przełącza między trybami śledzenia kursoru przeglądu w brajlu

en: Cycle through the braille show messages modes
pl_PL: Przełącza pomiędzy trybami pokazywania wiadomości w brajlu

en: Cycle through the braille show selection states
pl_PL: Przełącza pomiędzy trybami pokazywania stanu zaznaczenia w brajlu

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
pl_PL: Przechodzi między możliwymi trybami odczytu nagłówków wierszy i kolumn tabeli

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
pl_PL: Przełącza pomiędzy dostępnymi opcjami normalizacji znaków Unicode dla mowy

en: Cycles between available touch modes
pl_PL: Przełącza pomiędzy trybami dotyku

en: Cycles between speech modes.
pl_PL: Przełącza między trybami mowy.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
pl_PL: Przełącza tryby wyciszenia audio, które określają, kiedy NVDA obniża głośność innych dźwięków

en: Cycles through line indentation settings
pl_PL: Przełącza tryby zgłaszania wcięć linii

en: Cycles through paragraph navigation styles
pl_PL: Przełącza między stylami nawigacji po akapitach

en: Cycles through sound split modes
pl_PL: Przełącza między trybami podzielonego dźwięku

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
pl_PL: Przełącza poziom wymawiania interpunkcji określając, jakie znaki są odczytywane

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
pl_PL: Przełącza pomiędzy dostępnymi językami Windows OCR

en: Cycles through the cell border reporting settings
pl_PL: Przełącza między ustawieniami wymawiania obramowań komórek

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
pl_PL: Przełącza między możliwymi opcjami automatycznego przełączania języka: wyłączone, tylko język oraz język i dialekt.

en: Czech 8 dot computer braille
pl_PL: Czeski brajl komputerowy

en: Czech grade 1
pl_PL: Czeski pismo pełne

en: Danish 6 dot grade 1
pl_PL: Duńskie sześciopunktowe pismo pełne

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
pl_PL: Duńskie sześciopunktowe pismo pełne (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
pl_PL: Duńskie sześciopunktowe skróty

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
pl_PL: Duńskie sześciopunktowe skróty (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
pl_PL: Duński brajl komputerowy

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
pl_PL: Duński brajl komputerowy (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
pl_PL: Duński ośmiopunktowe pismo pełne

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
pl_PL: Duńskie ośmiopunktowe pismo pełne (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
pl_PL: Duńskie ośmiopunktowe skróty

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
pl_PL: Duńskie ośmiopunktowe skróty (1993)

en: Data Label
pl_PL: Etykieta danych

en: Data Table
pl_PL: Tabela danych

en: Data validation prompt: {0}
pl_PL: Sprawdzanie poprawności danych: {0}

en: Date placeholder
pl_PL: Obszar daty

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Debug logging
pl_PL: Logowanie debugowania

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
pl_PL: Zmniejsza aktualnie wybrany parametr w ustawieniach syntezatora

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
pl_PL: Zmniejsza wartość bieżącego ustawienia pierścienia mowy większym krokiem

en: Default (Yes)
pl_PL: Tak (Domyślnie)

en: Default ({})
pl_PL: Domyślnie ({})

en: Default dictionary
pl_PL: Słownik domyślny

en: Desktop
pl_PL: Pulpit

en: Destination of: {name}
pl_PL: Miejsce docelowe: {name}

en: Dictionary Entry Error
pl_PL: Błąd wpisu słownika

en: Diffing
pl_PL: Różnicowanie

en: Directory Exists
pl_PL: Katalog już istnieje

en: Disabled
pl_PL: Wyłączony

en: Dismiss the recognition result
pl_PL: Odrzuć wynik rozpoznawania

en: Display
pl_PL: Wyświetl

en: Display Unit Label
pl_PL: Etykieta jednostki wyświetlania

en: Display nonprinting characters
pl_PL: Wyświetlaj znaki niedrukowalne

en: Displays one of the recent messages
pl_PL: Pokazuje jedną z ostatnich wiadomości

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
pl_PL: Wyświetla docelowy adres URL linku znajdującego się pod kursorem systemowym w oknie zamiast odczytu. Może być bardziej preferowane przez użytkowników brajla.

en: Distribution:
pl_PL: Dystrybucja:

en: Document Formatting
pl_PL: Formatowanie dokumentów

en: Document Navigation
pl_PL: Nawigowanie po dokumencie

en: Document formatting
pl_PL: Formatowanie dokumentów

en: Document information
pl_PL: Informacje o dokumencie

en: Document review
pl_PL: Przegląd dokumentu

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Dot 8
pl_PL: Punkt 8

en: Dot firm&ness
pl_PL: &Sztywność punktów

en: Dots 7 and 8
pl_PL: Punkty 7 i 8

en: Double line spacing
pl_PL: Interlinia podwójna

en: Doughnut
pl_PL: Pierścieniowy

en: Down Bars
pl_PL: Słupki spadku

en: Downloading
pl_PL: Pobieranie

en: Downloading Update
pl_PL: Pobieranie aktualizacji

en: Drop Lines
pl_PL: Linie rzutu

en: Duck when outputting speech and sounds
pl_PL: Przycisz podczas generowania mowy i dźwięku

en: Dutch 6 dot
pl_PL: Holenderski sześciopunktowy

en: Dutch 8 dot
pl_PL: Holenderski brajl komputerowy

en: E&mphasis
pl_PL: Pod&kreślenie

en: E&xit
pl_PL: &Wyjście

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
pl_PL: &Rozwiń słowo pod kursorem do brajla komputerowego

en: EcoBraille displays
pl_PL: Monitory brajlowskie EcoBraille

en: Edge of table
pl_PL: Koniec tabeli

en: Edit Dictionary Entry
pl_PL: Edytuj wpis w słowniku

en: Editable Text
pl_PL: Pola edycyjne

en: Editing note for cell {address}
pl_PL: Edycja notatki dla komórki {address}

en: Editing profile {profile}
pl_PL: Edytowanie profilu {profile}

en: Elapsed time not available
pl_PL: Czas, który upłynął nie jest dostępny

en: Elements
pl_PL: Elementy

en: Elements List
pl_PL: Lista elementów

en: Empty slide
pl_PL: Slajd pusty

en: Emulate key press: {emulateGesture}
pl_PL: Emuluj przycisk: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
pl_PL: Emulowane klawisze systemowe

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
pl_PL: Emuluje wciśnięcie %s na klawiaturze

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
pl_PL: Włącz wczytywanie własnego kodu z piaskownicy dewelopera NVDA

en: Enable mouse &tracking
pl_PL: Włącz ś&ledzenie myszy

en: Enable touch interaction support
pl_PL: Włącz wsparcie ekranów dotykowych

en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: Enabled logging categories
pl_PL: Włączone kategorie logowania

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
pl_PL: Po włączeniu kurtyny ekran stanie się zupełnie czarny. Przed włączeniem upewnij się że jesteś w stanie używać komputera bez ekranu. 
    
    Czy chcesz kontynuować?

en: Endnotes
pl_PL: Przypisy końcowe

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
pl_PL: Angielski (U.K.) brajl komputerowy

en: English (U.K.) grade 1
pl_PL: Angielski (U.K.) pismo pełne

en: English (U.K.) grade 2
pl_PL: Angielski (U.K.) skróty

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
pl_PL: Angielski (U.S.) 6-punktowy brajl komputerowy

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
pl_PL: Angielski (U.S.) 8-punktowy brajl komputerowy

en: English (U.S.) grade 1
pl_PL: Angielski (U.S.) pismo pełne

en: English (U.S.) grade 2
pl_PL: Angielski (U.S.) skróty

en: English North American Braille Computer Code
pl_PL: Angielski północnoamerykański brajl komputerowy

en: Enter gesture to emulate:
pl_PL: Wprowadź zdarzenie wejścia do emulacji:

en: Enter input gesture:
pl_PL: Wprowadź zdarzenie wejścia:

en: Erases the last entered braille cell or character
pl_PL: Usuwa ostatnio wprowadzoną komórkę lub znak brajlowski

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error Bars
pl_PL: Słupki błędów

en: Error Copying
pl_PL: Błąd kopiowania

en: Error activating profile.
pl_PL: Błąd podczas aktywacji profilu.

en: Error checking for update.
pl_PL: Błąd podczas sprawdzania aktualizacji.

en: Error copying NVDA user settings
pl_PL: Błąd podczas kopiowania ustawień użytkownika NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
pl_PL: Błąd podczas tworzenia profilu. Być może pracujesz w systemie plików tylko do odczytu.

en: Error deleting profile.
pl_PL: Błąd podczas usuwania profilu.

en: Error downloading update.
pl_PL: Błąd podczas pobierania aktualizacji.

en: Error in appModule %s
pl_PL: Błąd w module aplikacji %s

en: Error renaming profile.
pl_PL: Błąd zmiany nazwy profilu.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
pl_PL: Nie można zapisać wyzwalaczy profilu. Być może pracujesz w systemie plików tylko do odczytu.

en: Error saving log: %s
pl_PL: Błąd przy zapisie dziennika: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
pl_PL: Nie można zapisać zdarzeń wejścia zdefiniowanych przez użytkownika - prawdopodobnie dysk jest tylko do odczytu.

en: Error: {errorText}
pl_PL: Błąd: {errorText}

en: Esperanto grade 1
pl_PL: Esperanto pismo pełne

en: Estonian grade 0
pl_PL: Estoński podstawowy

en: Ethiopic grade 1
pl_PL: Amharski pismo pełne

en: Eurobraille displays
pl_PL: Monitory brajlowskie Eurobraille

en: Even pages footer
pl_PL: Stopka parzystych stron

en: Even pages header
pl_PL: Nagłówek parzystych stron

en: Execute a previously downloaded NVDA update
pl_PL: Uruchamia poprzednio pobraną aktualizację NVDA

en: Exit
pl_PL: Wyjdź

en: Exit NVDA
pl_PL: Zakończ NVDA

en: Exit math interaction
pl_PL: Koniec interakcji z treścią matematyczną

en: Expanded symbol ({})
pl_PL: Wymowa symbolu dla języka({})

en: Exploded 3D Pie
pl_PL: Rozsunięty kołowy 3-W

en: Exploded Doughnut
pl_PL: Rozsunięty pierścieniowy

en: Exploded Pie
pl_PL: Kołowy rozsunięty

en: Explore NVDA user configuration directory
pl_PL: Przejrzyj katalog konfiguracyjny NVDA

en: Exponential
pl_PL: Wykładniczy

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
pl_PL: Nie udało się skompilować wyrażenia regularnego do nawigacji po akapicie tekstu: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
pl_PL: Nie udało się utworzyć kopii przenośnej: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
pl_PL: Nie udało się zainstalować dodatku z %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
pl_PL: Nie udało się otworzyć pakietu z dodatkiem %s - brakujący plik lub nieprawidłowy format

en: Feature unavailable.
pl_PL: Funkcja niedostępna.

en: File in Use
pl_PL: Plik w użyciu

en: Filipino grade 2
pl_PL: Filipińskie skróty

en: Fill display for context changes
pl_PL: Wypełnij wyświetlacz dla zmian kontekstu

en: Filled Radar
pl_PL: Wypełniony radarowy

en: Filter b&y:
pl_PL: Filtruj wedłu&g:

en: Find
pl_PL: Znajdź

en: Finnish 6 dot
pl_PL: Fiński pismo pełne

en: Finnish 8 dot computer braille
pl_PL: Fiński brajl komputerowy

en: First page footer
pl_PL: Stopka pierwszej strony

en: First page header
pl_PL: Nagłówek pierwszej strony

en: Floor
pl_PL: Podłoga

en: Fo&rmulas
pl_PL: Fo&rmuły

en: Focus context presentation:
pl_PL: Kontekstowa prezentacja fokusu:

en: Focus mode
pl_PL: Tryb formularza

en: Follow &mouse cursor
pl_PL: Śledź wskaźnik &myszy

en: Follow System &Caret
pl_PL: Śledź kursor &systemu

en: Follow system &focus
pl_PL: Śledź &fokus

en: Font
pl_PL: Czcionka

en: Font &size
pl_PL: &Rozmiar czcionki

en: Font attrib&utes
pl_PL: Atry&buty czcionki

en: Footer placeholder
pl_PL: Obszar stopki

en: Footnotes
pl_PL: Przypisy dolne

en: Formatting
pl_PL: Formatowanie

en: Forward to:
pl_PL: Prześlij dalej:

en: Fra&mes
pl_PL: Ra&mki

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
pl_PL: Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
pl_PL: Francuski (ujednolicony) 6-punktowy brajl komputerowy

en: French (unified) 8 dot computer braille
pl_PL: Francuski (ujednolicony) 8-punktowy brajl komputerowy

en: French (unified) grade 2
pl_PL: Francuski (ujednolicony) skróty

en: From:
pl_PL: Od:

en: Full shaped mode
pl_PL: Tryb pełnokształtowy

en: General
pl_PL: Ogólne

en: Georgian literary braille
pl_PL: Gruziński brajl literacki

en: German 6 dot computer braille
pl_PL: Niemiecki sześciopunktowy brajl komputerowy

en: German 8 dot computer braille
pl_PL: Niemiecki brajl komputerowy

en: German grade 0
pl_PL: Niemiecki pismo podstawowe

en: German grade 0 (detailed)
pl_PL: Niemieckie pismo podstawowe (dwukierunkowe)

en: German grade 1
pl_PL: Niemiecki pismo pełne

en: German grade 1 (detailed)
pl_PL: Niemiecki pismo pełne (dwukierunkowe)

en: German grade 2
pl_PL: Niemiecki skróty

en: German grade 2 (detailed)
pl_PL: Niemieckie skróty (dwukierunkowe)

en: Global
pl_PL: Globalnie

en: Greek (Greece)
pl_PL: Grecki (Grecja)

en: Greek international braille
pl_PL: Grecki brajl międzynarodowy

en: Gridlines are visible
pl_PL: Linie siatki są widoczne

en: Gujarati grade 1
pl_PL: Gudżaratski pismo pełne

en: H&eaders
pl_PL: &Nagłówki

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
pl_PL: Symulacja klawiatury HID niedostępna.

en: HID keyboard simulation disabled
pl_PL: Wyłączono symulację klawiatury HID

en: HID keyboard simulation enabled
pl_PL: Włączono symulację klawiatury HID

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
pl_PL: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
pl_PL: Tryb półkształtowy

en: Handle keys from other &applications
pl_PL: Przetwarzaj klawisze z innych &aplikacji

en: Handled by application
pl_PL: Zarządzane przez aplikację

en: Handout Master view
pl_PL: Widok wzorca materiałów informacyjnych

en: Handy Tech braille displays
pl_PL: Monitory brajlowskie Handy Tech

en: Has appointment
pl_PL: Ma spotkanie

en: Has conditional formatting
pl_PL: Formatowanie warunkowe

en: Has data validation
pl_PL: Zawiera sprawdzanie poprawności danych

en: Header placeholder
pl_PL: Obszar nagłówka

en: Hebrew (Biblical) grade 1
pl_PL: hebrajski (biblijny) pismo pełne

en: Hebrew computer braille
pl_PL: Hebrajski brajl komputerowy

en: Hi Lo Lines
pl_PL: Linie wysoka niska

en: Hide nonprinting characters
pl_PL: Ukryj znaki niedrukowalne

en: High-Low-Close
pl_PL: Maks.-min.-zamknięcie

en: Highlight browse &mode cursor
pl_PL: Podświetlaj kursor trybu czytania

en: Highlight navigator &object
pl_PL: Podświetl &obiekt nawigatora

en: Highlight system fo&cus
pl_PL: Podświetlaj fokus systemowy

en: Highlighted (mar&ked) text
pl_PL: Podkreślony (zazna&czony) tekst

en: Hindi grade 1
pl_PL: Hindi pismo pełne

en: HumanWare BrailleNote
pl_PL: HumanWare Braille Note

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
pl_PL: HumanWare Brailliant BI/B serii lub BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
pl_PL: Węgierski brajl komputerowy

en: Hungarian grade 1
pl_PL: Węgierski pismo pełne

en: Hungarian grade 2
pl_PL: Węgierski skróty

en: I &agree
pl_PL: &Zgadzam się

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
pl_PL: Rozumiem, że zmiana tych ustawień może spowodować nieprawidłowe działanie NVDA.

en: I&nput gestures...
pl_PL: Z&darzenia wejścia...

en: I&nterrupt speech while scrolling
pl_PL: Prze&rwij mowę podczas przewijania

en: IME closed
pl_PL: IME zamknięte

en: IME opened
pl_PL: IME otwarte

en: IP address
pl_PL: Adres IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
pl_PL: Islandzki brajl komputerowy

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
pl_PL: Jednokrotne naciśnięcie podaje bieżący czas. Dwukrotne naciśnięcie podaje bieżącą datę

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
pl_PL: Pojedyncze naciśnięcie zaznacza tekst od poprzednio ustawionego znacznika początku do aktualnej pozycji kursora przeglądu włącznie. Dwukrotne naciśnięcie kopiuje tekst do schowka

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
pl_PL: Ignoruj &puste linie podczas odczytu wcięć

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
pl_PL: Nie ignoruj pustych linii podczas odczytu wcięć

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
pl_PL: Ignoruj puste linie podczas odczytu wcięć

en: Ignore mouse input from other &applications
pl_PL: Ignoruj ruch myszy z innych &aplikacji

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
pl_PL: W celu przyszłego ulepszania NVDA, NV Access chce zbierać dane użytkowania z uruchomionych kopii NVDA.
    
    Dane zawierają wersję systemu operacyjnego, wersję NVDA, język, kraj pochodzenia, oraz pewne ustawienia, takie jak aktualnie używany syntezator mowy, monitor brajlowski lub tablica brajlowska. Ani treść wypowiadana, ani wyświetlana na monitorze brajlowskim nigdy nie będzie wysyłana do NV Access.  Prosimy zajrzeć do podręcznika użytkownika, aby się zapoznać z aktualną listą zbieranych danych.
    
    Czy zgadzasz się, aby organizacja NV Access zbierała te dane w celu ulepszania NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
pl_PL: Używaj &bazy danych Unicode do przetwarzania znaków i symboli (włączając w to emoji)

en: Include l&ayout tables
pl_PL: Dołącz &tabele układu treści

en: Incompatible Add-ons
pl_PL: Dodatki niezgodne

en: Incompatible add-ons
pl_PL: Dodatki niezgodne

en: Incompatible reason
pl_PL: Powód niezgodności

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
pl_PL: Zwiększa aktualnie wybrany parametr w ustawieniach syntezatora

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
pl_PL: Zwiększa wartość bieżącego ustawienia pierścienia mowy większym krokiem

en: Input
pl_PL: Wejście

en: Input Composition
pl_PL: Układ wprowadzania

en: Input Gestures
pl_PL: Zdarzenia wejścia

en: Input Message is {message}
pl_PL: Wiadomość wprowadzania {message}

en: Input Message is {title}: {message}
pl_PL: Wiadomość wprowadzania {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
pl_PL: Wprowadza punkty brajla przy pomocy klawiatury brajlowskiej

en: Install NVDA
pl_PL: Zainstaluj NVDA

en: Install pending &update
pl_PL: Zainstaluj oczekującą &Aktualizację

en: Install pending update
pl_PL: Zainstaluj oczekującą aktualizację

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
pl_PL: Instalacja {summary} {version} została zablokowana. Minimalna wymagana wersja NVDA to {minimumNVDAVersion}, twoja aktualna wersja NVDA to {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
pl_PL: Instalowanie dodatku

en: Installing NVDA
pl_PL: Instalacja NVDA

en: Insufficient Privileges
pl_PL: Niewystarczające uprawnienia

en: International Phonetic Alphabet
pl_PL: Międzynarodowy Alfabet Fonetyczny

en: Invalid configuration
pl_PL: Nieprawidłowa konfiguracja

en: Irish grade 1
pl_PL: Irlandzki pismo pełne

en: Irish grade 2
pl_PL: Irlandzki skróty

en: Israeli grade 1
pl_PL: Hebrajskie pismo pełne

en: Italian 6 dot computer braille
pl_PL: Włoski 6-punktowy brajl komputerowy

en: Italian 8 dot computer braille
pl_PL: Włoski 8-punktowy brajl komputerowy

en: Italic off
pl_PL: Kursywa wyłączona

en: Italic on
pl_PL: Kursywa włączona

en: Japanese (Kantenji) literary braille
pl_PL: Japoński (Kantenji) brajl literacki

en: Justified
pl_PL: Wyjustowane

en: Kannada grade 1
pl_PL: Kannada pismo pełne

en: Kashmiri grade 1
pl_PL: Kaszmirski pismo pełne

en: Kazakh grade 1
pl_PL: Kazachskie pismo pełne

en: Key words:
pl_PL: Słowa kluczowe:

en: Keyboard
pl_PL: Klawiatura

en: Khmer grade 1
pl_PL: Khmerskie pismo pełne

en: Kinyarwanda literary braille
pl_PL: Kinyarwanda brajl literacki

en: Korean grade 1
pl_PL: Koreański pismo pełne

en: Korean grade 1 (2006)
pl_PL: Koreański pismo pełne (2006)

en: Korean grade 2
pl_PL: Koreański skróty

en: Korean grade 2 (2006)
pl_PL: Koreański skróty (2006)

en: L&icense
pl_PL: &Licencja

en: L&ogging level:
pl_PL: Poziom &logowania:

en: Lan&dmarks
pl_PL: Punkty &orientacyjne

en: Lan&dmarks and regions
pl_PL: Punkty &orientacyjne i obszary

en: Landscape
pl_PL: Orientacja pozioma

en: Language Configuration Change
pl_PL: Zmiana ustawień języka

en: Lao Grade 1
pl_PL: Laotańskie pismo pełne

en: Latvian grade 1
pl_PL: Łotewski pismo pełne

en: Left
pl_PL: Lewy

en: Left aligned
pl_PL: Wyrównanie do lewej

en: Left click
pl_PL: Lewy

en: Left mouse button lock
pl_PL: Lewy zablokowany

en: Left mouse button unlock
pl_PL: Lewy zwolniony

en: Legacy
pl_PL: Przestarzała

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
pl_PL: Legenda serii {seriesName}, {seriesIndex} z {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
pl_PL: Wpis legendy {legendEntryIndex} {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
pl_PL: Klucz legendy dla serii {seriesName} {seriesIndex} z {seriesCount}

en: Level
pl_PL: Poziom

en: License Agreement
pl_PL: Licencja

en: Lin&ks
pl_PL: Lin&ki

en: Line
pl_PL: Liniowy

en: Line &indentation reporting:
pl_PL: Zgłaszanie wc&ięć:

en: Line &numbers
pl_PL: Numery &linii

en: Line with Markers
pl_PL: Liniowy ze znacznikami

en: Linear
pl_PL: Liniowy

en: Link has no apparent destination
pl_PL: Link nie prowadzi do widocznego celu

en: Lists various types of elements in this document
pl_PL: Tworzy listę  różnych typów elementów w tym dokumencie

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
pl_PL: Tworzy listę  różnych typów elementów w tym arkuszu

en: Lithuanian 6 dot
pl_PL: Litewski pismo pełne

en: Lithuanian 8 dot
pl_PL: Litewski ośmiopunktowy brajl komputerowy

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
pl_PL: Wczytuj wirtualne bufory Chromium gdy dokument jest zajęty.

en: Loading NVDA. Please wait...
pl_PL: Ładowanie NVDA... proszę czekać...

en: Loading document...
pl_PL: Wczytywanie dokumentu...

en: Lock screen not secure while using NVDA
pl_PL: Ekran blokady nie jest bezpieczny podczas korzystania z NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
pl_PL: Blokuje lub zwalnia lewy przycisk myszy

en: Locks or unlocks the right mouse button
pl_PL: Blokuje lub zwalnia prawy przycisk myszy

en: Log fragment copied to clipboard
pl_PL: Fragment dziennika skopiowany do schowka

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
pl_PL: Zaznaczono początek fragmentu dziennika, naciśnij jeszcze raz, aby skopiować do schowka

en: Log is unavailable
pl_PL: Log niedostępny

en: Logarithmic
pl_PL: Logarytmiczny

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
pl_PL: Zapisuje w logu użyteczne dla programistów informacje o bieżącym obiekcie nawigatora i otwiera log umożliwiając ich odczyt .

en: Luganda literary braille
pl_PL: Luganda brajl literacki

en: Major Gridlines
pl_PL: Główne linie siatki

en: Make screen black (immediate effect)
pl_PL: Włącz kurtynę (efekt natychmiastowy)

en: Malay grade 2
pl_PL: Malajskie skróty

en: Malayalam grade 1
pl_PL: Malajalam pismo pełne

en: Manipuri grade 1
pl_PL: Manipuri pismo pełne

en: Manual Activation
pl_PL: Ręczna aktywacja

en: Manual activate
pl_PL: &Aktywuj ręcznie

en: Manual activation
pl_PL: &Ręczna aktywacja

en: Manual deactivate
pl_PL: &Deaktywuj ręcznie

en: Marathi grade 1
pl_PL: Marathi pismo pełne

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
pl_PL: Oznacza aktualny koniec dziennika jako początek fragmentu, który powinien być skopiowany do schowka wciskając jeszcze raz.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
pl_PL: Oznacza aktualną pozycję kursora przeglądu jako początek tekstu do zaznaczenia lub skopiowania

en: Master Thumbnails
pl_PL: Miniatury wzorca

en: Math interaction not supported.
pl_PL: Interakcja z treścią matematyczną nie jest obsługiwana.

en: Media Clip placeholder
pl_PL: Obszar multimediów

en: Message &timeout (sec)
pl_PL: &Czas wygasania komunikatów (w sekundach)

en: Microsoft Sound Mapper
pl_PL: Mapowanie dźwięku Microsoft

en: Minor Gridlines
pl_PL: Pomocnicze linie siatki

en: Miscellaneous
pl_PL: Różne

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
pl_PL: &Tryby dostępne w liście polecenia '"przełącz tryby mowy"

en: Modes available in the Cycle speech mode command
pl_PL: Dostępne tryby w opcji przełączania między trybami mowy

en: Mongolian grade 1
pl_PL: Mongolski pismo pełne

en: Mongolian grade 2
pl_PL: Mongolski pismo pełne z angielskimi skrótami

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
pl_PL: Większość poleceń do sterowania NVDA wymaga przytrzymania klawisza NVDA podczas naciskania innych klawiszy.
    Domyślnie, główny Insert i numeryczny Insert mogą być używane jako klawisze modyfikatora NVDA.
    Możesz także skonfigurować NVDA tak, aby używał klawisza CapsLock jako klawisza NVDA.
    Naciśnij klawisz NVDA+n w dowolnym momencie, aby wywołać meni NVDA.
    Z tego meni możesz skonfigurować NVDA, uzyskać pomoc i uzyskać dostęp do innych funkcji NVDA.

en: Mouse
pl_PL: Mysz

en: Mouse text unit resolution %s
pl_PL: Rozdzielczość tekstu pod wskaźnikiem myszy %s

en: Mouse tracking off
pl_PL: Śledzenie myszy nie

en: Mouse tracking on
pl_PL: Śledzenie myszy tak

en: Move focus
pl_PL: Przesuń fokus

en: Move navigator object to mouse
pl_PL: Sprowadź bieżący obiekt nawigacyjny do wskaźnika myszy

en: Move system caret when ro&uting review cursor
pl_PL: Przenoś kursor systemowy podczas p&rzywoływania kursoru przeglądu

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
pl_PL: Przemieszcza kursor przeglądu na pozycję zaznaczoną jako początek tekstu, który ma być oznaczony lub skopiowany

en: Move to focus
pl_PL: Przejdź do fokusu

en: Move to the next result
pl_PL: Przechodzi do następnego wyniku

en: Move to the previous result
pl_PL: Przechodzi do poprzedniego wyniku

en: Moved above %s
pl_PL: Przeniesiono powyżej %s

en: Moved above blank paragraph
pl_PL: Przeniesiono powyżej pustego akapitu

en: Moved below %s
pl_PL: Przeniesiono poniżej %s

en: Moved below blank paragraph
pl_PL: Przeniesiono poniżej pustego akapitu

en: Movement by page not supported
pl_PL: Ruch po stronach nie jest obsługiwany

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
pl_PL: Przechodzi do końca kontenera, takiego jak lista czy tabela

en: Moves the braille display to the current focus
pl_PL: Przenosi wyświetlanie brajla do fokusu

en: Moves the braille display to the next line
pl_PL: Przenosi linijkę brajlowską do następnej linii

en: Moves the braille display to the previous line
pl_PL: Przenosi linijkę brajlowską do poprzedniej linii

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
pl_PL: Przenosi fokus z bieżącego obiektu osadzonego do dokumentu, który go zawiera

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
pl_PL: Przesuwa wskaźnik myszy do bieżącego obiektu nawigacyjnego

en: Moves the navigator object and focus to the first row
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora i fokus do pierwszego wiersza

en: Moves the navigator object and focus to the last row
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora i fokus do ostatniego wiersza

en: Moves the navigator object and focus to the next row
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora i fokus do następnego wiersza

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora i fokus do poprzedniego wiersza

en: Moves the navigator object to the first column
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do pierwszej kolumny

en: Moves the navigator object to the first object inside it
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do pierwszego obiektu podrzędnego

en: Moves the navigator object to the last column
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do ostatniej kolumny

en: Moves the navigator object to the next column
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do następnej kolumny

en: Moves the navigator object to the next object
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do następnego obiektu

en: Moves the navigator object to the object containing it
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do obiektu nadrzędnego

en: Moves the navigator object to the previous column
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do poprzedniej kolumny

en: Moves the navigator object to the previous object
pl_PL: Przenosi obiekt nawigatora do poprzedniego obiektu

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do ostatniej linii obiektu nawigatora i wypowiada ją

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do pierwszego znaku aktualnej linii obiektu nawigatora i wypowiada ten znak

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do ostatniego znaku aktualnej linii obiektu nawigatora i wypowiada ten znak

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do następnego znaku obiektu nawigatora i wypowiada ten znak

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do następnej linii obiektu nawigatora i wypowiada ją

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi kursor recenzji na następną stronę bieżącego obiektu nawigatora i odczytuje go

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do następnego słowa obiektu nawigatora i wypowiada je

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do poprzedniego znaku obiektu nawigatora i wypowiada ten znak

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do poprzedniej linii obiektu nawigatora i wypowiada ją

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi kursor przeglądu na poprzednią stronę bieżącego obiektu nawigatora i odczytuje go

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do poprzedniego słowa obiektu nawigatora i wypowiada je

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
pl_PL: Przenosi punkt przeglądu do pierwszej linii obiektu nawigatora i wypowiada ją

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
pl_PL: Przechodzi do następnego parametru w ustawieniach syntezatora

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
pl_PL: Przenosi do następnego obiektu w spłaszczonym widoku hierarchii obiektów

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
pl_PL: Przechodzi do poprzedniego parametru w ustawieniach syntezatora

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
pl_PL: Przenosi do następnego obiektu w spłaszczonym widoku hierarchii obiektów

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
pl_PL: Przechodzi do początku kontenera , takiego jak tabela czy lista

en: Moving Average
pl_PL: Średnia ruchoma

en: Multi line break
pl_PL: Podział wielowierszowy

en: N&otes
pl_PL: N&otatki

en: NV Access &shop
pl_PL: &Sklep NV Access

en: NV Access &web site
pl_PL: &Strona NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
pl_PL: Zbieranie danych o użytkowaniu NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
pl_PL: &Język NVDA (wymaga ponownego uruchomienia):

en: NVDA Braille Viewer
pl_PL: Przegląd brajla NVDA

en: NVDA Development
pl_PL: Rozwój NVDA

en: NVDA Log Viewer
pl_PL: Podgląd logów NVDA

en: NVDA Message
pl_PL: Wiadomość NVDA

en: NVDA Python Console
pl_PL: Konsola Pythona NVDA

en: NVDA Settings
pl_PL: Ustawienia NVDA

en: NVDA Speech Viewer
pl_PL: Podgląd mowy NVDA

en: NVDA Update
pl_PL: Aktualizacja NVDA

en: NVDA add-on package
pl_PL: Pliki pakietów wtyczek NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
pl_PL: NVDA w obu kanałach, inne programy w lewym

en: NVDA in both channels and applications on the right
pl_PL: NVDA w obu kanałach, inne programy w prawym

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
pl_PL: NVDA nie jest w stanie ustalić, czy system Windows jest zablokowany. Gdy ta instancja NVDA jest uruchomiona, pulpit nie będzie bezpieczny, gdy system Windows jest zablokowany. Ponowne uruchomienie systemu Windows może rozwiązać ten problem. Jeśli nadal widzisz ten komunikat błędu, zaleca się wyłączenie ekranu blokady systemu Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
pl_PL: NVDA nie może nadpisać lub usunąć pliku.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
pl_PL: Aby nowy język zadziałał, NVDA musi być ponownie uruchomione.

en: NVDA on the left and applications in both channels
pl_PL: NVDA w lewym, inne programy w obu kanałach

en: NVDA on the left and applications on the right
pl_PL: NVDA w lewym, inne programy w prawym

en: NVDA on the right and applications in both channels
pl_PL: NVDA w prawym, inne programy w obu kanałach

en: NVDA on the right and applications on the left
pl_PL: NVDA w prawym, inne programy w lewym

en: NVDA settings
pl_PL: Ustawienia NVDA

en: NVDA started
pl_PL: NVDA uruchomione

en: NVDA version {version} is available.
pl_PL: NVDA w wersji {version} jest dostępne.

en: NVDA web site
pl_PL: Strona www NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
pl_PL: Język interfejsu NVDA jest teraz wymuszony z wiersza poleceń. Przy następnym ponownym uruchomieniu zostanie użyty język zapisany w konfiguracji NVDA.

en: Native app selection mode disabled
pl_PL: Tryb kopiowania z zachowaniem formatowania wyłączony

en: Native app selection mode enabled
pl_PL: Tryb kopiowania z zachowaniem formatowania włączony

en: Native input
pl_PL: Wprowadzanie narodowe

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
pl_PL: Tryb kopiowania z zachowaniem formatowania nie może być wyłączony w tym dokumencie

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
pl_PL: Tryb kopiowania z zachowaniem formatowania nie jest wspierany w trybie czytania

en: Native selection mode unsupported in this document
pl_PL: Kopiowanie z zachowaniem formatowania nie jest wspierane w tym dokumencie

en: Navigating by sentence not supported in this document
pl_PL: Nawigacja po zdaniach nie jest dostępna w tym dokumencie

en: Nepali grade 1
pl_PL: Nepalski pismo pełne

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: New Profile
pl_PL: Nowy profil

en: New name:
pl_PL: &Nowa nazwa:

en: Newsgroup:
pl_PL: Grupa dyskusyjna:

en: No
pl_PL: Nie

en: No Series defined.
pl_PL: Nie określono serii.

en: No action
pl_PL: Brak akcji

en: No additional details
pl_PL: Nie ma dodatkowych szczegułów

en: No braille
pl_PL: Bez brajla

en: No caret
pl_PL: Brak kursora

en: No comment thread on this cell
pl_PL: Brak wątku komentarzy w tej komórce

en: No comments
pl_PL: Brak komentarza

en: No containing object
pl_PL: Brak obiektu nadrzędnego

en: No ducking
pl_PL: Bez przyciszania

en: No emoji
pl_PL: Nie ma emoji

en: No focus
pl_PL: Brak fokusu

en: No formatting information
pl_PL: Brak informacji o formatowaniu

en: No help available here.
pl_PL: Brak dostępnej pomocy dla tego elementu.

en: No location information
pl_PL: Brak informacji o położeniu

en: No long description
pl_PL: Brak długiego opisu

en: No message yet
pl_PL: Brak wiadomości

en: No navigator object
pl_PL: Brak obiektu nawigatora

en: No new log entry to copy
pl_PL: Nie ma nowego zapisu dziennika do kopiowania

en: No next
pl_PL: Brak następnego

en: No next different style text
pl_PL: Brak następnego tekstu z różnym stylem

en: No next paragraph
pl_PL: Brak następnego akapitu

en: No next review mode
pl_PL: Brak następnego trybu przeglądania

en: No next same style text
pl_PL: Brak następnego tekstu z tym samym stylem

en: No note on this cell
pl_PL: Brak notatki w tej komórce

en: No notes
pl_PL: Brak notatek

en: No objects inside
pl_PL: Brak obiektów wewnątrz

en: No previous
pl_PL: Brak poprzedniego

en: No previous different style text
pl_PL: Brak poprzedniego tekstu z różnym stylem

en: No previous paragraph
pl_PL: Brak poprzedniego akapitu

en: No previous review mode
pl_PL: Brak poprzedniego trybu przeglądania

en: No previous same style text
pl_PL: Brak poprzedniego tekstu z tym samym stylem

en: No progress bar updates
pl_PL: Nie sygnalizuj zmian na paskach postępu

en: No selection
pl_PL: Bez zaznaczenia

en: No settings
pl_PL: Brak ustawień

en: No shortcut key
pl_PL: Nie posiada skrótu

en: No speech
pl_PL: Bez mowy

en: No start marker set
pl_PL: Brak początku zaznaczenia

en: No status line found
pl_PL: Brak paska stanu

en: No symbol replacement
pl_PL: Nie ma zamiany symbolu

en: No system battery
pl_PL: Brak baterii

en: No text to copy
pl_PL: Brak tekstu do skopiowania

en: No title
pl_PL: Brak tytułu

en: No track playing
pl_PL: Brak odtwarzanego utworu

en: No update available.
pl_PL: Brak aktualizacji.

en: No user guide found.
pl_PL: Nie znaleziono podręcznik użytkownika.

en: No&tes and comments
pl_PL: No&tatki i komentarze

en: Normal view
pl_PL: Widok normalny

en: Northern Kurdish grade 0
pl_PL: Północnokurdyjski pismo podstawowe

en: Norwegian 8 dot computer braille
pl_PL: Norweski brajl komputerowy

en: Norwegian grade 0
pl_PL: Norweski bez skrótów

en: Norwegian grade 1
pl_PL: Norweski pismo pełne

en: Norwegian grade 2
pl_PL: Norweski skróty

en: Norwegian grade 3
pl_PL: Norweski skróty zreformowane

en: Not a link.
pl_PL: Nie jest linkiem.

en: Not in a container
pl_PL: Poza kontenerem

en: Not in a table cell
pl_PL: Poza tabelą

en: Not in table
pl_PL: Poza tabelą

en: Not math
pl_PL: Ten element nie jest treścią matematyczną

en: Not on a note
pl_PL: Fokus nie znajduje się na notatce

en: Not supported in this document
pl_PL: Nieobsługiwane w tym dokumencie

en: Not supported in this document.
pl_PL: Nieobsługiwane w tym dokumencie.

en: Note
pl_PL: Notatka

en: Notes Master view
pl_PL: Widok wzorca notatek

en: Notes page
pl_PL: Strona notatek

en: Nothing
pl_PL: Nic

en: Notify
pl_PL: Powiadamiaj

en: Notify for &pending update on startup
pl_PL: Powiadamiaj o &oczekującej aktualizacji przy starcie

en: Number format: {0}
pl_PL: Formatowanie liczb: {0}

en: OK
pl_PL: &OK

en: Object Presentation
pl_PL: Prezentacja obiektów

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
pl_PL: Położenie krawędzi obiektu {left:.1f} procent od lewej krawędzi ekranu, {top:.1f} procent od góry ekranu, szerokość {width:.1f} procent ekranu, wysokość {height:.1f} procent ekranu

en: Object has no location
pl_PL: Brak danych o lokalizacji obiektu

en: Object navigation
pl_PL: Nawigacja w hierarchii obiektów

en: Object placeholder
pl_PL: Obszar obiektu

en: Object review
pl_PL: Przegląd obiektu

en: Off
pl_PL: Wyłączone

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: Poza dolną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: Poza dolną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkt
pl_PL[2]: Poza dolną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: Poza dolną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punktów

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: Poza lewą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: Poza lewą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: Poza lewą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkty
pl_PL[3]: Poza lewą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkty

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: Poza prawą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: Poza prawą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: Poza prawą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: Poza prawą krawędzią slajdu o {distance:.3g} punktów

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: Poza górną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: Poza górną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: Poza górną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: Poza górną krawędzią slajdu o {distance:.3g} punktów

en: Only when scrolling back
pl_PL: Tylko przy przechodzeniu wstecz

en: Only when tethered automatically
pl_PL: Tylko podczas automatycznego przywiązywania

en: Open developer scratchpad directory
pl_PL: Otwórz katalog piaskownicy NVDA

en: Open-High-Low-Close
pl_PL: Otwarcie-maks.-min.-zamknięcie

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
pl_PL: Otwiera katalog konfiguracji NVDA dla aktualnego użytkownika.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
pl_PL: Otwiera narzędzie do inspekcji komponentów WX, używane do uzyskania rozszerzonych informacji na temat stanu komponentów graficznych.

en: Opens the note editing dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe do edycji notatki

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
pl_PL: Alva serii 6 / konwerter protokołu

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Options:
pl_PL: Opcje:

en: Org Chart placeholder
pl_PL: Obszar wykresu

en: Organisation:
pl_PL: Organizacja:

en: Oriya grade 1
pl_PL: Orija pismo pełne

en: Out of table
pl_PL: Poza tabelą

en: Outline view
pl_PL: Widok konspektu

en: Output pane cleared
pl_PL: Okno historii konsoli wyczyszczone

en: Package
pl_PL: Pakiet

en: Page {pageNumber}
pl_PL: Strona {pageNumber}

en: Pages and spacing
pl_PL: Strony i odstępy

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
pl_PL: Nowsze modele Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
pl_PL: Starsze modele Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
pl_PL: Przepuść następny klawisz

en: Pattern
pl_PL: Wzorzec

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
pl_PL: Wykonuje domyślną akcję na bieżącym obiekcie (na przykład: jeśli jest to przycisk, naciska go).

en: Periodically &refresh recognized content
pl_PL: Od czasu do czasu odświeżaj  &treść rozpoznawaną

en: Persian 8 dot computer braille
pl_PL: Perski brajl komputerowy

en: Persian grade 1
pl_PL: Perski pismo pełne

en: Picture placeholder
pl_PL: Obszar obrazka

en: Pie
pl_PL: KołowyProfil

en: Pie of Pie
pl_PL: Kołowy kołowego

en: Pivot Chart Drop Zone
pl_PL: Strefa upuszczania wykresu przestawnego

en: Pivot Chart Field Button
pl_PL: Przycisk pola wykresu przestawnego

en: Play a sound for logged e&rrors:
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk do zapisanych błędów:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
pl_PL: Odtwórz dźwięk, gdy pojawiają się &automatyczne podpowiedzi

en: Play sound for &spelling errors while typing
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk przy &błędach pisowni podczas wpisywania

en: Please Donate
pl_PL: Wesprzyj

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
pl_PL: Proszę wyłączyć kurtynę przed użyciem Windows OCR.

en: Please press OK to start the installed copy.
pl_PL: Aby uruchomić zainstalowaną kopię, wciśnij OK.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
pl_PL: Ustaw katalog, w którym utworzyć wersję przenośną.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
pl_PL: Podaj ścieżkę absolutną, w której powinna zostać utworzona kopia przenośna. Może ona zawierać zmienne systemowe (%temp%, %homepath%, itp.).

en: Please wait
pl_PL: Czekaj

en: Please wait while NVDA is being installed
pl_PL: Czekaj. NVDA jest instalowany

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
pl_PL: Proszę czekać, gdy NVDA naprawia błędy rejestracji COM w systemie.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
pl_PL: Czekaj. Przenośna kopia NVDA jest teraz tworzona.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
pl_PL: Czekaj. Ustawienia są kopiowane do konfiguracji systemowej.

en: Please wait while the add-on is being installed.
pl_PL: Czekaj. Dodatek jest instalowany.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
pl_PL: Czekaj. Twoja poprzednia wersja NVDA jest aktualizowana.

en: Plot area
pl_PL: Obszar kreślenia

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
pl_PL: Obszar kreślenia, wewnętrzna wysokość: {plotAreaInsideHeight:.0f}, wewnętrzna szerokość: {plotAreaInsideWidth:.0f}, wewnętrzna góra: {plotAreaInsideTop:.0f}, wewnętrzna lewa {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
pl_PL: Podłączone

en: Plugins reloaded
pl_PL: Wtyczki przeładowane

en: Polish 8 dot computer braille
pl_PL: Polski brajl komputerowy

en: Polish literary braille
pl_PL: Polski brajl literacki

en: Polynomial
pl_PL: Wielomian

en: Portable Copy Exists
pl_PL: Kopia przenośna już istnieje

en: Portable copy creation cancelled.
pl_PL: Anulowano tworzenie kopii przenośnej.

en: Portable directory:
pl_PL: Folder przenośny:

en: Portrait
pl_PL: Orientacja pionowa

en: Portuguese 8 dot computer braille
pl_PL: Portugalski brajl komputerowy

en: Portuguese grade 1
pl_PL: Portugalski pismo pełne

en: Portuguese grade 2
pl_PL: Portugalski skróty

en: Positioned at {x}, {y}
pl_PL: Położone na {x}, {y}

en: Power
pl_PL: Potęga

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
pl_PL: Pokazuje informacje o formatowaniu dla aktualnej pozycji pod kursorem przeglądu w trybie czytania.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
pl_PL: Pokazuje  informacje o formatowaniu tekstu pod kursorem systemowym w trybie czytania.

en: Preserve
pl_PL: Zachowaj

en: Press twice to copy or reset the start marker
pl_PL: Naciśnij dwukrotnie aby skopiować lub zresetować znacznik początku

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
pl_PL: Pojedyńcze wciśnięcie ustawia fokus na pozycji obiektu nawigatora. Podwójne wciśnięcie ustawia kursor systemowy na pozycji punktu przeglądu

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
pl_PL: Pojedyncze wciśnięcie przywraca ustawienia do ostatnio zapisanych, potrójne wciśnięcie przywraca do ustawień fabrycznych.

en: Primary Category Axis
pl_PL: Oś pierwsza

en: Primary Series Axis
pl_PL: Pierwszorzędna oś szeregowa

en: Primary Value Axis
pl_PL: Pierwsza oś wartości

en: Primary footer
pl_PL: Stopka podstawowa

en: Primary header
pl_PL: Nagłówek podstawowy

en: Print Preview
pl_PL: Podgląd wydruku

en: Profile
pl_PL: Profil

en: Profile Triggers
pl_PL: Wyzwalacze profilu

en: Profile name:
pl_PL: &Nazwa profilu:

en: Progress &bar output:
pl_PL: &Sygnał paska postępu:

en: Punctuation/symbol &level:
pl_PL: Poziom &interpunkcji/symboli:

en: Punjabi grade 1
pl_PL: Pendżabski pismo pełne

en: Python Console
pl_PL: Konsola Pythona

en: Quits NVDA!
pl_PL: Zamyka NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
pl_PL: RGB czerwony {rgb.red}, zielony {rgb.green}, niebieski {rgb.blue}

en: Radar
pl_PL: Radarowy

en: Radar Axis Labels
pl_PL: Etykiety osi radaru

en: Radar with Data Markers
pl_PL: Radarowy ze znacznikami danych

en: Rate boos&t
pl_PL: Pod&kręć szybkość

en: Re&move
pl_PL: &Usuń

en: Re-&download update
pl_PL: Pobierz aktualizację &ponownie

en: Read by &paragraph
pl_PL: Czytaj &akapitami

en: Reads all controls in the active window
pl_PL: Odczytuje wszystkie kontrolki w aktywnym oknie

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
pl_PL: Czyta od punktu przeglądu do końca tekstu, przenosząc punkt w miarę czytania

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
pl_PL: Odczytuje tekst od kursora systemowego do końca, przenosząc kursor w miarę czytania

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
pl_PL: Odczytuje kolumnę w pionie od bieżącej komórki w dół do ostatniej komórki w kolumnie.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
pl_PL: Odczytuje pasek stanu bieżącej aplikacji i przenosi do niego obiekt nawigatora.

en: Reads the current application status bar.
pl_PL: Odczytuje pasek stanu bieżącej aplikacji.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
pl_PL: Odczytuje pasek stanu bieżącej aplikacji. W przypadku dwukrotnego naciśnięcia informacja zostanie przeliterowana. Trzykrotne naciśnięcie spowoduje skopiowanie paska stanu do schowka

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
pl_PL: Odczytuje bieżącą kolumnę pionowo od góry do dołu bez przesuwania kursora systemu.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
pl_PL: Odczytuje bieżący wiersz poziomo od lewej do prawej bez przesuwania kursora systemu.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
pl_PL: Odczytuje wiersz w poziomie od bieżącej komórki w prawo do ostatniej komórki w wierszu.

en: Recognition &language:
pl_PL: &Język rozpoznawania:

en: Recognition failed
pl_PL: Rozpoznawanie nie powiodło się

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
pl_PL: Rozpoznaje treść aktualnego obiektu nawigatora za pomocą silnika Windows OCR

en: Recognizing
pl_PL: Rozpoznawanie

en: Refresh	F5
pl_PL: Odśwież	F5

en: Refreshed
pl_PL: Odświeżone

en: Refreshes the document content
pl_PL: Odświeża zawartość dokumentu

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
pl_PL: Reje&stracja dla zdarzeń i zmian właściwości UI Automation:

en: Regular &expression
pl_PL: Wyrażenie &regularne

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
pl_PL: Błąd wyrażenia regularnego w polu wzorca: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
pl_PL: Błąd wyrażenia regularnego w polu zamiany: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
pl_PL: Wyrażenie regularne do nawigacji po akapitach tekstu

en: Reload plugins
pl_PL: Przeładuj wtyczki

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
pl_PL: Przeładowuje moduły i globalne wtyczki bez konieczności restartu NVDA, użyteczne dla programistów

en: Remaining time not available
pl_PL: Pozostały czas nie jest dostępny

en: Remind me &later
pl_PL: Przypom&nij później

en: Remove all
pl_PL: Usuń wszystko

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
pl_PL: Usunięto wiersz {rowNumber} kolumnę {columnNumber}  from z nagłówków kolumny

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
pl_PL: Usunięto wiersz {rowNumber} kolumnę {columnNumber}  z nagłówków wiersza

en: Removed {address}    from column headers
pl_PL: Usunięto {address}    z nagłówków kolumny

en: Removed {address}    from row headers
pl_PL: {address} usunięte z nagłówków wiersza

en: Rename Profile
pl_PL: Zmień nazwę profilu

en: Replacement
pl_PL: Zamień na

en: Report &notifications
pl_PL: Czytaj &powiadomienia

en: Report &object when mouse enters it
pl_PL: Odczytaj obiekt podczas wejścia do niego za pomocą myszy

en: Report &tooltips
pl_PL: Czytaj dymki &podpowiedzi

en: Report '&Normalized' when navigating by character
pl_PL: Wymawiaj '&normalizowany' podczas nawigacji po znakach

en: Report 'has details' for structured annotations
pl_PL: Czytaj "zawiera szczegóły" dla adnotacji strukturowanych

en: Report aria-description always
pl_PL: Zawsze wymawiaj aria-description

en: Report backg&round progress bars
pl_PL: Sygnalizuj paski postępu będące w &tle

en: Report cell borders {mode}
pl_PL: Zgłaszanie ramek komórek {mode}

en: Report changes to the &composition string
pl_PL: Zgłaszaj zmiany w łańcuchu &wprowadzania

en: Report changes to the &reading string
pl_PL: Zgłoś zmiany do łańcucha &odczytu

en: Report dynamic &content changes
pl_PL: Informuj o &dynamicznych zmianach treści

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
pl_PL: Zgłaszaj zmiany &formatowania za kursorem (może spowalniać)

en: Report line indentation {mode}
pl_PL: Zgłaszanie wcięć linii {mode}

en: Report live regions:
pl_PL: Odczytuj żywe regiony:

en: Report mouse &shape changes
pl_PL: Informuj o zmianach &kształtu wskaźnika

en: Report object &descriptions
pl_PL: Czytaj op&isy obiektów

en: Report object &position information
pl_PL: &Odczytuj położenie obiektów

en: Report object shortcut &keys
pl_PL: Odczytuj &klawisze skrótów

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
pl_PL: Czytaj podsumowanie wszelkich szczegółów adnotacji pod kursorem systemowym.

en: Report table headers {mode}
pl_PL: Tryb odczytywania nagłówków tabel {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
pl_PL: Odczytuje adres Url linku pod kursorem systemowym. Po dwukrotnym naciśnięciu adres URL jest wyświetlany w oknie w celu łatwiejszego przeglądu.

en: Report transparent color values
pl_PL: Raportowanie wartości kolorów przejrzystych

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
pl_PL: Podaje stan zasilania i pozostały czas przy zasilaniu z baterii

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
pl_PL: Wymawia informacje o formatowaniu dla aktualnej pozycji kursora przeglądu.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
pl_PL: Czyta informacje o formatowaniu dla aktualnej pozycji kursora przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie prezentuje informacje w trybie czytania

en: Reports formatting info for the text under the caret.
pl_PL: Odczytuje informacje o formatowaniu pod kursorem systemowym.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
pl_PL: Czyta informacje o formatowaniu dla aktualnej pozycji kursora systemowego. Dwukrotne naciśnięcie prezentuje informacje w trybie czytania

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
pl_PL: Wymawia informację o formatowaniu pod tą komórką brajlowską

en: Reports information about the location of the current navigator object.
pl_PL: Odczytuje informacje o lokalizacji bieżącego obiektu nawigatora.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
pl_PL: Odczytuje informacje o lokalizacji aktualnie sfokusowanego obiektu.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
pl_PL: Odczytuje informacje o położeniu tekstu pod kursorem systemowym lub położenie bieżącego sfokusowanego objektu, jeśli nie ma kursora systemowego.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
pl_PL: Odczytuje informacje o położeniu tekstu pod kursorem przeglądu lub położenie obiektu nawigatora, jeśli pod kursorem nie ma tekstu.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
pl_PL: Odczytuje informacje o położeniu tekstu lub obiektu pod kursorem systemowym. Dwukrotne naciśnięcie może dostarczyć więcej informacji.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
pl_PL: Oznajmia informacje o położeniu tekstu lub obiektu w miejscu kursora przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie może dostarczyć dalszych informacji.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
pl_PL: Podaje znak , w którym znajduje się punkt przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie odczytuje symbol fonetyczny. Trzykrotne naciśnięcie powoduje odczytanie kodu ASCII oraz wartości szesnastkowej tego znaku

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
pl_PL: Czyta bieżącą linię kursora. Dwukrotne naciśnięcie literuje bieżącą linię. Trzykrotne naciśnięcie literuje linię przy użyciu opisów znaków.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
pl_PL: Podaje bieżący obiekt nawigatora. Dwukrotne wciśnięcie literuje tę informację. Trzykrotne wciśnięcie kopiuje do schowka nazwę i wartość obiektu

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
pl_PL: Odczytuje czas który upłynął, jeżeli istnieje

en: Reports the length of the currently playing track, if any
pl_PL: Odczytuje czas trwania odtwarzanej ścieżki, jeżeli istnieje

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
pl_PL: Odczytuje wiersz, w którym obecnie znajduje się punkt przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie literuje ten wiersz. Trzykrotne naciśnięcie - literuje fonetycznie.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
pl_PL: Wymawia nazwę bieżącego profilu konfiguracyjnego NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
pl_PL: Zgłasza nowy obiekt i treść pod palcem

en: Reports the note on the current cell
pl_PL: Odczytuje notatkę aktualnej komórki

en: Reports the note or comment thread on the current cell
pl_PL: Odczytuje notatkę lub wątek komentarza w bieżącej komórce

en: Reports the object and content directly under your finger
pl_PL: Zgłasza obiekt i treść bezpośrednio pod palcem

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
pl_PL: Odczytuje obiekt pod kursorem. Po dwukrotnym naciśnięciu, literuje nazwę obiektu. Po trzykrotnym naciśnięciu, literuje nazwę obiektu fonetycznie.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
pl_PL: Odczytuje pozostały czas aktualnie odtwarzanej ścieżki

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
pl_PL: Odczytuje skrót bieżącego sfokusowanego obiektu

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
pl_PL: Wymawia symbol pod kursorem przeglądu. Gdy polecenie jest naciśnięte dwukrotnie, symbol i jego wymowa zostaną wyświetlone w trybie czytania

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
pl_PL: Odczytuje komentarz pod kursorem systemowym.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
pl_PL: Odczytuje tekst ze schowka systemowego. Po dwukrotnym naciśnięciu literuje ten tekst. Po trzykrotnym naciśnięciu, literuje go fonetycznie.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
pl_PL: Czyta tytuł bieżącej aplikacji lub okna. Dwukrotne naciśnięcie literuje tytuł. Trzykrotne naciśnięcie kopiuje tytuł do schowka

en: Reset all settings to default state
pl_PL: Przywróć ustawienia domyślne

en: Reset all settings to saved state
pl_PL: Przywróć zapisane ustawienia

en: Reset configuration to &factory defaults
pl_PL: Z&resetuj konfigurację do ustawień fabrycznych

en: Reset gestures
pl_PL: Przywracanie gestów do ustawień fabrycznych

en: Reset to factory &defaults
pl_PL: Zresetuj do &domyślnych

en: Restart
pl_PL: Uruchom ponownie

en: Restart &later
pl_PL: Uruchom ponownie póź&niej

en: Restart &now
pl_PL: Uruchom ponownie tera&z

en: Restart NVDA
pl_PL: Zrestartuj NVDA

en: Restart with add-ons disabled
pl_PL: Uruchom z wyłączonymi dodatkami

en: Restart with debug logging enabled
pl_PL: Uruchom w trybie debugowania

en: Restarts NVDA!
pl_PL: Uruchamia ponownie NVDA!

en: Restore defaults
pl_PL: Przywróć do ustawień domyślnych

en: Result
pl_PL: Wynik

en: Review Cursor
pl_PL: Kursor przeglądu

en: Right
pl_PL: Prawy

en: Right aligned
pl_PL: Wyrównanie do prawej

en: Right click
pl_PL: Prawy

en: Right mouse button locked
pl_PL: Prawy przycisk myszy zablokowany

en: Right mouse button unlocked
pl_PL: Prawy przycisk myszy odblokowany

en: Romanian
pl_PL: Rumuński

en: Romanian 6 dot
pl_PL: Rumuńskie pismo pełne

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
pl_PL: Umieszcza kursor, lub aktywuje obiekt pod daną komórką na monitorze brajlowskim

en: Rows
pl_PL: Wiersze

en: Rows and columns
pl_PL: Wiersze i kolumny

en: Run COM Registration Fixing tool...
pl_PL: Uruchom narzędzie naprawy błędów rejestracji COM...

en: Russian computer braille
pl_PL: Rosyjski brajl komputerowy

en: Russian contracted braille
pl_PL: Rosyjskie skróty

en: Russian literary braille
pl_PL: Rosyjski brajl literacki

en: Russian literary braille (detailed)
pl_PL: Rosyjski brajl literacki uwzględniający wielkie litery

en: Sanskrit grade 1
pl_PL: Sanskryt pismo pełne

en: Save &as...	Ctrl+S
pl_PL: Zapisz &jako...	Ctrl+S

en: Save As
pl_PL: Zapisz &jako

en: Saves the current NVDA configuration
pl_PL: Zapisuje bieżące ustawienia NVDA

en: Say &cap before capitals
pl_PL: &Czytaj "duże" przed dużymi literami

en: Say all
pl_PL: Czytaj wszystko

en: Scatter
pl_PL: Punktowy

en: Scatter with Lines
pl_PL: Punktowy z liniami

en: Scatter with Lines and No Data Markers
pl_PL: Punktowy z liniami bez znaczników danych

en: Scatter with Smoothed Lines
pl_PL: Punktowy z wygładzonymi liniami

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
pl_PL: Punktowy z wygładzonymi liniami bez znaczników danych

en: Screen Curtain
pl_PL: Kurtyna

en: Screen curtain disabled
pl_PL: Kurtyna wyłączona

en: Screen curtain enabled
pl_PL: Kurtyna włączona

en: Screen curtain not available
pl_PL: Kurtyna niedostępna

en: Screen review
pl_PL: Przegląd ekranu

en: Scroll down at the mouse position
pl_PL: Przewija do dołu na pozycji myszy

en: Scroll left at the mouse position
pl_PL: Przewija w lewo na pozycji myszy

en: Scroll right at the mouse position
pl_PL: Przewija w prawo na pozycji myszy

en: Scroll up at the mouse position
pl_PL: Przewija do góry na pozycji myszy

en: Scrolls the braille display back
pl_PL: Przewija brajl do tyłu

en: Scrolls the braille display forward
pl_PL: Przewija brajl w przód

en: Secondary Category Axis
pl_PL: Oś druga

en: Secondary Series Axis
pl_PL: Drugorzędna oś szeregowa

en: Secondary Value Axis
pl_PL: Druga oś wartości

en: Secure Desktop
pl_PL: Bezpieczny Pulpit

en: Seika Braille Displays
pl_PL: Monitory brajlowskie seika

en: Seika Notetaker
pl_PL: Notatnik brajlowski Seika

en: Select Braille Display
pl_PL: Wybór monitora brajlowskiego

en: Select NVDA Modifier Keys
pl_PL: Wybierz klawiszy modyfikatory NVDA

en: Select Synthesizer
pl_PL: Wybór syntezatora

en: Select portable directory
pl_PL: Wybierz katalog do kopii przenośnej

en: Select until the end of the current result
pl_PL: Zaznacza do końca bieżącego wyniku

en: Select until the start of the current result
pl_PL: Zaznacza do początku bieżącego wyniku

en: Selective
pl_PL: Selektywna

en: Sepedi grade 1
pl_PL: Północny sotho pismo pełne

en: Sepedi grade 2
pl_PL: Północny sotho skróty

en: Serbian Cyrillic grade 1
pl_PL: Serbski cyrylica pismo pełne

en: Serbian grade 1
pl_PL: Serbski pismo pełne

en: Serial: {portName}
pl_PL: Port szeregowy: {portName}

en: Series Lines
pl_PL: Linie serii

en: Series color: {colorName}
pl_PL: Kolor serii: {colorName}

en: Sesotho grade 1
pl_PL: Sotho południowy pismo pełne

en: Sesotho grade 2
pl_PL: Sotho południowy skróty

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
pl_PL: Ustawia nagłówek kolumny. Jednokrotne naciśnięcie spowoduje ustawienie tej komórki jako pierwszego nagłówka kolumny dla dowolnej komórki znajdującej się niżej i po prawej stronie w tej tabeli. Dwukrotne naciśnięcie spowoduje usunięcie bieżącego nagłówka kolumny dla tej komórki.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
pl_PL: Ustawia nagłówek wiersza. Jednokrotne naciśnięcie spowoduje ustawienie tej komórki jako pierwszego nagłówka wiersza dla dowolnej komórki znajdującej się niżej i po prawej stronie w tej tabeli. Dwukrotne naciśnięcie spowoduje usunięcie bieżącego nagłówka wiersza dla tej komórki.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
pl_PL: Wiersz {rowNumber} kolumna {columnNumber} ustawione jako początek nagłówków kolumny

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
pl_PL: Wiersz {rowNumber} kolumna {columnNumber} ustawione jako początek nagłówków wiersza

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
pl_PL: Ustawia pierwszą wartość bieżącego ustawienia pierścienia mowy

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
pl_PL: Ustawia ostatnią wartość bieżącego ustawienia pierścienia mowy

en: Set {address} as start of column headers
pl_PL: {address} ustawione jako początek nagłówków kolumny

en: Set {address} as start of row headers
pl_PL: {address}  ustawione jako początek nagłówków wiersza

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
pl_PL: Ustawia bieżącą komórkę jako początek nagłówka kolumny. Jednokrotne naciśnięcie spowoduje ustawienie tej komórki jako pierwszego nagłówka kolumny dla dowolnej komórki znajdującej się niżej i po prawej stronie w tym regionie. Dwukrotne naciśnięcie spowoduje usunięcie bieżącego nagłówka kolumny dla tej komórki.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
pl_PL: Ustawia bieżącą komórkę jako początek nagłówków wierszy. Jednokrotne naciśnięcie spowoduje ustawienie tej komórki jako pierwszego nagłówka wiersza dla dowolnej komórki znajdującej się niżej i na prawo od niej w tym regionie. Dwukrotne naciśnięcie spowoduje zapomnienie bieżącego nagłówka wiersza dla tej komórki.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
pl_PL: Sprowadza obiekt nawigatora do aktualnego fokusu i przenosi punkt przeglądu do kursora w ramach tego obiektu, gdy jest to możliwe.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
pl_PL: Sprowadza bieżący obiekt nawigacyjny do bieżącego obiektu pod wskaźnikiem myszy i wypowiada jego nazwę

en: Setswana grade 1
pl_PL: Setswana pismo pełne

en: Setswana grade 2
pl_PL: Setswana skróty

en: Setting HID keyboard simulation not supported
pl_PL: Symulacja klawiatury HID nie jest obsługiwana

en: Shape
pl_PL: Kształt

en: Sheet {0}, {1}
pl_PL: Arkusz {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
pl_PL: Pokaż &opcje przy wyjściu z NVDA

en: Show indefinitely
pl_PL: Pokazuj w nieskończoność

en: Show messages
pl_PL: Pokazuj wiadomości

en: Show se&lection
pl_PL: Pokazuj za&znaczenie

en: Shows NVDA's audio settings
pl_PL: Otwiera ustawienia dźwięku NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia brajla

en: Shows NVDA's browse mode settings
pl_PL: Otwiera ustawienia trybu czytania

en: Shows NVDA's document formatting settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia formatowania dokumentów

en: Shows NVDA's general settings
pl_PL: Otwiera ustawienia ogólne

en: Shows NVDA's input composition settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia wprowadzania

en: Shows NVDA's keyboard settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia klawiatury

en: Shows NVDA's mouse settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia myszy

en: Shows NVDA's object presentation settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia prezentacji obiektów

en: Shows NVDA's review cursor settings
pl_PL: Otwiera Ustawienia kursora przeglądu

en: Shows NVDA's speech settings
pl_PL: Otwiera okno dialogowe ustawień mowy

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
pl_PL: Pokazuje opcje związane z zaznaczonym tekstem lub tekstem na pozycji kursora

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe Ustawienia profili

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe służące do wyboru monitora brajlowskiego

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe słownika domyślnego

en: Shows the NVDA input gestures dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe Zdarzenia wejścia

en: Shows the NVDA menu
pl_PL: Otwiera menu NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe Ustawienia wymowy i interpunkcji

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe, służące do wyboru syntezatora

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe słownika tymczasowego

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
pl_PL: Otwiera okno dialogowe słownika głosu

en: Shows the long description at this position if one is found.
pl_PL: Pokazuje długi opis na tej pozycji. Jeśli istnieje.

en: Simple review mode off
pl_PL: Tryb prostego przeglądania wyłączony

en: Simple review mode on
pl_PL: Tryb prostego przeglądania włączony

en: Single letter navigation off
pl_PL: Szybka nawigacja nie

en: Single letter navigation on
pl_PL: Szybka nawigacja tak

en: Single line break
pl_PL: Pojedyńczy podział wiersza

en: Single line spacing
pl_PL: Interlinia pojedyncza

en: Sleep mode off
pl_PL: Tryb uśpienia nie

en: Sleep mode on
pl_PL: Tryb uśpienia tak

en: Slice color: {colorName}
pl_PL: Kolor wycinka: {colorName}

en: Slide Master view
pl_PL: Widok wzorca slajdów

en: Slide Number placeholder
pl_PL: Obszar numeru slajdu

en: Slide Show - complete
pl_PL: Pokaz slajdów zakończony

en: Slide Sorter view
pl_PL: Widok sortowania slajdów

en: Slide show - {slideName}
pl_PL: Pokaz slajdów {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
pl_PL: Notatki do pokazu slajdów - {slideName}

en: Slide view
pl_PL: Widok slajdu

en: Slide {slideNumber}
pl_PL: Slajd {slideNumber}

en: Slovak grade 1
pl_PL: Słowacki pismo pełne

en: Slovenian 8 dot computer braille
pl_PL: Słoweński brajl komputerowy

en: Slovenian grade 1
pl_PL: Słoweński pismo pełne

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
pl_PL: Niektóre operacje na dodatkach nie powiodły się. Więcej informacji można znaleźć w logu.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
pl_PL: Nie można używać podzielonego dźwieku. Prosimy włączyć WASAPI w kategorii zaawansowane w ustawieniach NVDA aby go używać.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
pl_PL: NVDA i inne programy w obu kanałach

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
pl_PL: Podzielony dźwięk wyłaczony

en: Southern Vietnamese grade 1
pl_PL: Południowowietnamski pismo pełne

en: Spanish 8 dot computer braille
pl_PL: Hiszpański brajl komputerowy

en: Spanish for Greek text
pl_PL: Hiszpański do tekstów greckich

en: Spanish grade 1
pl_PL: Hiszpański pismo pełne

en: Spanish grade 2
pl_PL: Hiszpański skróty

en: Speak
pl_PL: Mowa

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
pl_PL: Wymawiaj &hasła we wszystkich ulepszonych wierszach poleceń (może poprawić wydajność)

en: Speak and beep
pl_PL: Mowa i dźwięk

en: Speak c&ommand keys
pl_PL: Czytaj klawisze &poleceń

en: Speak new text in Windows Terminal via:
pl_PL: Czytaj nowy tekst w Terminalu Windows za pomocą:

en: Speak progress bar updates
pl_PL: Sygnalizuj mową zmiany na paskach postępu

en: Speak typed &characters
pl_PL: Czytaj pisane &znaki

en: Speak typed &words
pl_PL: Czytaj pisane &słowa

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
pl_PL: Podaje nazwę pliku bieżącej aplikacji oraz ewentualną nazwę załadowanego modułu NVDA do jej obsługi

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
pl_PL: Odczytuje słowo, na którym obecnie znajduje się punkt przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie literuje to słowo. Trzykrotne naciśnięcie - literuje fonetycznie

en: Speech
pl_PL: Mowa

en: Speech &dictionaries
pl_PL: &Słowniki wymowy

en: Speech &interrupt for typed characters
pl_PL: P&rzerwij mowę podczas wpisywania znaków

en: Speech Unicode normalization default ({default})
pl_PL: Domyślny tryb normalizacji znaków Unicode dla mowy ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
pl_PL: Normalizacja znaków Unicode dla mowy {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
pl_PL: Przerwa mowy dla klawisza &Enter

en: Speech mode {mode}
pl_PL: Tryb mowy {mode}

en: Spelling e&rrors
pl_PL: Błędy &pisowni

en: Spells the current application status bar.
pl_PL: Literuje pasek stanu bieżącej aplikacji.

en: St&art NVDA after I sign in
pl_PL: &Uruchom NVDA po zalogowaniu

en: St&yle
pl_PL: St&yl

en: Stacked Area
pl_PL: Skumulowany warstwowy

en: Stacked Bar
pl_PL: Słupkowy skumulowany

en: Stacked Column
pl_PL: Kolumnowy skumulowany

en: Stacked Cone Bar
pl_PL: Stożkowy skumulowany

en: Stacked Cone Column
pl_PL: Stożkowy skumulowany

en: Stacked Cylinder Bar
pl_PL: Walcowy skumulowany

en: Stacked Line
pl_PL: Skumulowany liniowy

en: Stacked Line with Markers
pl_PL: Skumulowany liniowy ze znacznikami

en: Stacked Pyramid Bar
pl_PL: Skumulowany ostrosłupowy

en: Stacked Pyramid Column
pl_PL: Skumulowany ostrosłupowy

en: Standard HID Braille Display
pl_PL: Standardowy monitor brajlowski według specyfikacji HID

en: Start marked
pl_PL: Wstawiono początek zaznaczenia

en: Strikethrough off
pl_PL: Wyłączono przekreślenie

en: Strikethrough on
pl_PL: Włączono przekreślenie

en: Styles
pl_PL: Style

en: Su&perscripts and subscripts
pl_PL: In&deksy górne i dolne

en: Subject:
pl_PL: Temat:

en: Subscript
pl_PL: Indeks dolny

en: Subtitle placeholder
pl_PL: Obszar napisów

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Successfully copied NVDA user settings
pl_PL: Pomyślnie skopiowano ustawienia użytkownika NVDA

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
pl_PL: Pomyślnie utworzono kopię przenośną NVDA w {dir}

en: Successfully installed NVDA.
pl_PL: NVDA zainstalowano pomyślnie.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
pl_PL: Zaktualizowano poprzednią wersję NVDA.

en: Suggestions
pl_PL: Sugestie

en: Superscript
pl_PL: Indeks górny

en: Surface (Top View wireframe)
pl_PL: Powierzchniowy (widok szkieletowy najwyższego poziomu)

en: Surface (Top View)
pl_PL: Powierzchniowy (widok najwyższego poziomu)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
pl_PL: Swahili (Kenya) skróty dla biegłych użytkowników

en: Swahili (Kenya) grade 1
pl_PL: Swahili (Kenya) Pismo podstawowe

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
pl_PL: Swahili (Kenya) pismo pełne

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
pl_PL: Swahili (Kenya) skróty podstawowe

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
pl_PL: Swahili (Kenya) skróty dla średniozaawansowanych

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
pl_PL: Swahili (Kenya) skróty dla zaawansowanych

en: Swedish 8 dot computer braille
pl_PL: Szwedzki brajl komputerowy

en: Swedish contracted braille
pl_PL: Szwedzkie skróty

en: Swedish partially contracted braille
pl_PL: Szwedzkie pismo pełne

en: Swedish uncontracted braille
pl_PL: Szwedzkie pismo podstawowe

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
pl_PL: Przechodzi do następnego trybu przeglądania (np. obiektu, dokumentu lub ekranu) i ustawia punkt przeglądu na obiekcie nawigatora

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
pl_PL: Przechodzi do poprzedniego trybu przeglądania (np. obiektu, dokumentu lub ekranu) i ustawia punkt przeglądu na obiekcie nawigatora

en: Symbol "%s" is already present.
pl_PL: Symbol "%s" jest już zdefiniowany.

en: Symbol Pronunciation (%s)
pl_PL: Wymowa symboli (%s)

en: Symbol level %s
pl_PL: Poziom  symboli %s

en: Synthesizer
pl_PL: Syntezator

en: Synthesizer Error
pl_PL: Błąd syntezatora

en: Syriac grade 1
pl_PL: Syryjski pismo pełne

en: System caret
pl_PL: Kursor systemu

en: System focus
pl_PL: Fokus

en: System status
pl_PL: Status systemu

en: Table description
pl_PL: Opis tabeli

en: Table information
pl_PL: Informacje o tabeli

en: Table placeholder
pl_PL: Obszar tabeli

en: Tamil grade 1
pl_PL: Tamilski pismo pełne

en: Taskbar
pl_PL: Pasek zadań

en: Tatar grade 1
pl_PL: Tatarski pismo pełne

en: Telugu grade 1
pl_PL: Telugu pismo pełne

en: Temporarily d&isable all triggers
pl_PL: &Tymczasowo wyłącz wyzwalacze

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
pl_PL: Kurtyna tymczasowa, włączona do ponownego uruchomienia

en: Temporary dictionary
pl_PL: Słownik tymczasowy

en: Terminal programs
pl_PL: Programy konsolowe

en: Tether B&raille:
pl_PL: Powiąż B&rajl:

en: Text &unit resolution:
pl_PL: &Rozdzielczość tekstu:

en: Text frame
pl_PL: Ramka tekstowa

en: Text placeholder
pl_PL: Obszar tekstu

en: Text review
pl_PL: Przegląd tekstu

en: Thai 6 dot
pl_PL: Tajskie pismo pełne

en: Thai 8 dot computer braille
pl_PL: Tajski brajl komputerowy

en: That profile already exists. Please choose a different name.
pl_PL: Ten profil już istnieje. Wybierz inną nazwę.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
pl_PL: Narzędzie do naprawy błędów rejestracji Com zakoczyło swoją pracę. Zaleca się ponowne uruchomienie komputera, aby zmiany wpełni zadziałały.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
pl_PL[0]: Schowek zawiera %s znak
pl_PL[1]: Schowek zawiera %s znaki
pl_PL[2]: Schowek zawiera %s znaków
pl_PL[3]: Schowek zawiera %s znaków

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
pl_PL[0]: Nie można zainstalować następującego dodatku: {}.
pl_PL[1]: Nie można zainstalować następujących dodatków: {}.
pl_PL[2]: Nie można zainstalować następujących dodatków: {}.
pl_PL[3]: Nie można zainstalować następujących dodatków: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
pl_PL[0]: Nie udało się odinstalować następującego dodatku: {}.
pl_PL[1]: Nie udało się odinstalować następujących dodatków: {}.
pl_PL[2]: Nie udało się odinstalować następujących dodatków: {}.
pl_PL[3]: Nie udało się odinstalować następujących dodatków: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
pl_PL[0]: Nie udało się zaktualizować następującego dodatku: {}.
pl_PL[1]: Nie udało się zaktualizować następujących dodatków: {}.
pl_PL[2]: Nie udało się zaktualizować następujących dodatków: {}.
pl_PL[3]: Nie udało się zaktualizować następujących dodatków: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
pl_PL: Następujące dodatki są niezgodne z wersją NVDA {}. Te dodatki nie mogą być włączone. Dla więcej porad, proszę skontaktować się z autorem dodatku.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
pl_PL: Następujące parametry wiersza poleceń nie są rozpoznane przez NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
pl_PL: Poniższe opcje kontrolują typy formatowania dokumentów zgłaszane przez NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
pl_PL: Następujące ustawienia przeznaczone są dla użytkowników zaawansowanych. Zmiana tych ustawień może spowodować niepoprawne funkcjonowanie NVDA. Prosimy cie, zmieniaj te ustawienia, jeżeli wiesz, co robisz, lub jeżeli programista z zespołu NVDA polecił ich zmianę.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
pl_PL: Instalator nie może usunąć lub nadpisać pliku. Inna kopia NVDA może być uruchomiona na koncie innego zalogowanego użytkownika. Proszę się upewnić, że wszystkie zainstalowane kopie NVDA są zamknięte, a następnie uruchomić instalację ponownie.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
pl_PL: Instalacja NVDA nie powiodła się. Aby dowiedzieć się więcej, uruchom podgląd logów.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
pl_PL: Ścieżka instalacji programu została zmieniona z dotychczasowej, na  {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
pl_PL: Kolejny wciśnięty klawisz nie zostanie przetworzony przez NVDA, lecz przekazany bezpośrednio do systemu Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
pl_PL: Profil {} zostanie trwale usunięty. Tej czynności nie można cofnąć.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
pl_PL: Panel ustawień, którego próbujesz otworzyć jest niedostępny w tym systemie operacyjnym.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
pl_PL: Określony katalog '{portableDirectory}' nie jest pusty. Kontynuowanie spowoduje usunięcie i zastąpienie istniejących plików w katalogu. Czy chcesz nadpisać zawartość tego katalogu?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
pl_PL[0]: Na tym wykresie znajduje się %d seria
pl_PL[1]: Na tym wykresie znajduje się %d serie
pl_PL[2]: Na tym wykresie znajduje się %d serii
pl_PL[3]: Na tym wykresie znajduje się %d serii

en: There is no text on the clipboard
pl_PL: Brak tekstu w schowku

en: This change requires administrator privileges.
pl_PL: Zmiana ta wymaga uprawnień administratora.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
pl_PL: Ta funkcja ({title}) jest niedostępna na bezpiecznych ekranach, takich jak ekran logowania lub ekran Kontrola konta użytkownika.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
pl_PL: Ta funkcja jest niedostępna na bezpiecznych ekranach, takich jak ekran logowania lub ekran kontroli konta użytkownika.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
pl_PL: Ten wyzwalacz został wcześniej skojarzony z innym profilem. Jeśli będziesz kontynuować, poprzednie skojarzenie zostanie zastąpione. Czy jesteś pewien, że chcesz kontynuować?

en: Thumbnails
pl_PL: Miniatury

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
pl_PL: Czas &trzymania karty dźwiękowej w stanie aktywnym po ostatniej wypowiedzi (w sekundach)

en: Title Master view
pl_PL: Widok wzorca tytułów

en: Title placeholder
pl_PL: Obszar tytułu

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
pl_PL: Aby utworzyć kopię przenośną, ustaw jej ścieżkę i inne opcje i naciśnij Kontynuuj

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
pl_PL: Aby edytować ten profil, musisz wcześniej go ręcznie aktywować. Po dokonaniu zmian, ręcznie dezaktywuj ten profil. Czy chcesz go teraz ręcznie aktywować?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
pl_PL: Aby zainstalować NVDA na swoim dysku, wciśnij OK.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
pl_PL: Aby móc używać monitora brajlowskiego Albatross z NVDA: najpierw zmień liczbę komórek statusu

en: To:
pl_PL: Do:

en: Toggle HID keyboard simulation
pl_PL: Przełącz symulację klawiatury HID

en: Toggle braille input
pl_PL: Przełącz wprowadzanie brajla

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
pl_PL: Przełącza powiązanie tekstu prezentowanego na monitorze brajlowskim pomiędzy fokusem a punktem przeglądu

en: Toggle the braille cursor on and off
pl_PL: Włącza i wyłącza kursor brajlowski

en: Toggle the way context information is presented in braille
pl_PL: Zmień sposób prezentacji informacji kontekstowych w brajlu

en: Toggles HID keyboard simulation
pl_PL: Włącza lub wyłącza symulację klawiatury HID

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
pl_PL: Przełącza pomiędzy trybami dźwięki, mowa, lub dźwięki i mowa albo wyłącza raportowanie aktualizacji paska postępu

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
pl_PL: Przełącza między trybem formularza i trybem czytania. W trybie formularza naciskane klawisze trafiają wprost do pola formularza, pozwalając na przykład na wpisywanie tekstu w polu edycji. Natomiast w trybie czytania, naciskane klawisze sterują przechodzeniem wewnątrz dokumentu, umożliwiając m. in. szybką nawigację po nagłówkach i innych elementach.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
pl_PL: Przełącza między odczytem notatek i aktualnego slajdu. Nie dotyczy to tego co widać na ekranie a jedynie tego, co można odczytać z NVDA

en: Toggles braille mode
pl_PL: Przełącza tryb brajla

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
pl_PL: Przełącza działanie wyzwalaczy profili konfiguracji. Wyłączenie pozostaje aktywne do chwili restartu NVDA

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
pl_PL: Reguluje ilość wymówionego tekstu przy ruchach myszy

en: Toggles native selection mode on and off
pl_PL: Włącza lub wyłącza tryb kopiowania z zachowaniem formatowania

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
pl_PL: Przełącza przesuwanie fokusu systemowego  w  wyniku komend trybu czytania

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
pl_PL: Włącza i wyłącza opisy znaków po ruchu kursora

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
pl_PL: Włącza i wyłącza zachowywanie układu ekranu przy przedstawianiu treści dokumentu

en: Toggles on and off reporting if clickable
pl_PL: Włącza i wyłącza zgłaszanie jeśli klikalne

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
pl_PL: Włącza i wyłącza ignorowanie pustych linii podczas odczytu wcięć

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o tabelach układu treści

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
pl_PL: Włącza i wyłącza przesuwanie obiektu nawigatora podczas ruchów fokusu

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
pl_PL: Włącza i wyłącza przesuwanie punktu przeglądu podczas ruchów kursora systemowego.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
pl_PL: Włącza i wyłącza wymawianie znaków z repozytorium znaków unicode, takich jak emoji

en: Toggles on and off the reporting of articles
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o artykułach

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o cytatach

en: Toggles on and off the reporting of colors
pl_PL: Włącza i wyłącza sygnalizowanie kolorów

en: Toggles on and off the reporting of comments
pl_PL: Włącza i wyłącza czytanie komentarzy

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o dynamicznie zmieniającej się treści, na przykład nowym tekście w oknie konsoli

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie podkreślenia

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
pl_PL: Włącza i wyłącza odczyt podpisów i figur

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie atrybutów czcionek

en: Toggles on and off the reporting of font changes
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie nazw czcionek

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie rozmiaru czcionek

en: Toggles on and off the reporting of frames
pl_PL: Włącza i wyłącza zgłaszanie ramek

en: Toggles on and off the reporting of graphics
pl_PL: Włącza i wyłącza ogłaszanie grafik

en: Toggles on and off the reporting of groupings
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie grupowań

en: Toggles on and off the reporting of headings
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o nagłówkach

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
pl_PL: Włącza lub wyłącza oznajmianie podświetlonego tekstu

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o punktach orientacyjnych

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie numerów linii

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o interlinii

en: Toggles on and off the reporting of links
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o linkach

en: Toggles on and off the reporting of lists
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o listach

en: Toggles on and off the reporting of pages
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie numerów stron

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
pl_PL: Włącza i wyłącza oznajmianie wcięcia akapitu

en: Toggles on and off the reporting of revisions
pl_PL: Włącza i wyłącza zgłaszanie zmian edycyjnych

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o błędach pisowni

en: Toggles on and off the reporting of style changes
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o stylach

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
pl_PL: Włącza i wyłącza czytanie indeksów górnych i dolnych

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
pl_PL: Włącza i wyłącza odczytywanie współrzędnych komórek tabeli

en: Toggles on and off the reporting of tables
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o tabelach

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
pl_PL: Włącza i wyłącza informowanie o wyrównaniu tekstu

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
pl_PL: Włącza i wyłącza czytanie znaków podczas pisania

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
pl_PL: Włącza i wyłącza czytanie naciskanych klawiszy poleceń

en: Toggles on and off the speaking of typed words
pl_PL: Włącza i wyłącza czytanie słów podczas pisania

en: Toggles simple review mode on and off
pl_PL: Włącza i wyłącza tryb prostego przeglądania

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
pl_PL: Włącza lub wyłącza szybką nawigację literami. Gdy włączona, pojedyncze litery w trybie przeglądania powodują przejście do różnego rodzaju elementów na stronie. Gdy wyłączona, litery te są przekazywane do aplikacji

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
pl_PL: Zmienia stan trybu uśpienia dla aktywnej aplikacji.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
pl_PL: Włącza lub wyłącza przegląd brajla NVDA, pływające okno umożliwiające przegląd wyświetlanego brajla, i równoznacznik tekstu dla każdego znaku brajlowskiego

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
pl_PL: Przełącza podgląd mowy - ruchome okno, które pozwala oglądać tekst aktualnie wypowiadany przez NVDA

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
pl_PL: Włącza i wyłącza podawanie informacji o wskazywanych obiektach przy ruchach myszy

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
pl_PL: Przełącza stan kurtyny, włącz dla zaciemnienia ekranu lub wyłącz aby pokazać zawartość ekranu. po jednym naciśnięciu skrótu, kurtyna jest włączona aż do ponownego uruchomienia NVDA. Po dwukrotnym naciśnięciu, kurtyna jest włączona do póki zostanie wyłączona ręcznie

en: Toggles the support of touch interaction
pl_PL: Włącza i wyłącza wsparcie ekranów dotykowych

en: Top
pl_PL: Początek

en: Total time not available
pl_PL: Całkowity czas nie jest dostępny

en: Touch Interaction
pl_PL: Interakcja dotykowa

en: Touch interaction disabled
pl_PL: Wsparcie ekranów dotykowych wyłączone

en: Touch interaction enabled
pl_PL: Wsparcie ekranów dotykowych włączone

en: Touch interaction not supported
pl_PL: Interakcja z ekranami dotykowymi nie jest wspierana

en: Touch screen
pl_PL: Ekran dotykowy

en: Translates any braille input
pl_PL: Tłumaczy klawisze wprowadzone brajlem

en: Translates any braille input and presses the enter key
pl_PL: Tłumaczy klawisze wprowadzone brajlem i naciska Enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
pl_PL: Próbuje pozyskać i odczytać dokumentację dla wybranego elementu autouzupełniania.

en: Triggers
pl_PL: &Wyzwalacze

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
pl_PL: &Ufaj językowi głosu przetwarzając znaki i symbole

en: Tshivenda grade 1
pl_PL: Tshivenda pismo pełne

en: Tshivenda grade 2
pl_PL: Tshivenda skróty

en: Turkish grade 1
pl_PL: Turecki pismo pełne

en: Turkish grade 2
pl_PL: Turecki skróty

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
pl_PL: Włącza i wyłącza pomoc klawiatury. Gdy pomoc klawiatury jest włączona, wpisanie dowolnego polecenia poprzez wciśnięcie klawisza lub kombinacji klawiszy spowoduje wypowiedzenie informacji, jaka funkcja  jest skojarzona z tą kombinacją, o ile jakaś jest.

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type exit() to exit the console
pl_PL: Wpisz exit (), aby wyjść z konsoli

en: Type help(object) to get help about object.
pl_PL: WPisz polecenie help(obiekt), aby uzyskać pomoc na temat obiektu.

en: Type the text you wish to find
pl_PL: Wpisz szukany tekst

en: Type:
pl_PL: Wyświetl:

en: UIA notifications
pl_PL: Powiadomienia UIA

en: UIA when available
pl_PL: UIA jeżeli jest dostępne

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
pl_PL: kolor

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
pl_PL: brak

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
pl_PL: wzorzec

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
pl_PL: obraz

en: Ugaritic grade 1
pl_PL: Ugarycki pismo pełne

en: Ukrainian computer braille
pl_PL: Ukraiński brajl komputerowy

en: Ukrainian grade 1
pl_PL: Ukraiński pismo pełne

en: Ukrainian literary braille (detailed)
pl_PL: Ukraiński brajl literacki (dwukierunkowy)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
pl_PL: Nie można skonfigurować interfejsu do ulepszacza wzroku, Nie może on być włączony.

en: Unable to copy
pl_PL: Nie można skopiować

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
pl_PL: Nie można skopiować pliku. Zbyt mało miejsca na dysku lub inny proces używa tego zasobu.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
pl_PL: Nie można skopiować zawartości paska stanu do schowka

en: Unable to display browseable message
pl_PL: Nie można wyświetlić komunikatu w trybie czytania

en: Unable to mark log position
pl_PL: Nie można zaznaczyć pozycję dziennika

en: Unable to postpone update.
pl_PL: Nie można odłożyć aktualizacji.

en: Underline off
pl_PL: Podkreślenie wyłączone

en: Underline on
pl_PL: Podkreślenie włączone

en: Unicode braille
pl_PL: Unikod brajlowski

en: Unicode normali&zation
pl_PL: Normali&zacja unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
pl_PL: Ujednolicony brajl angielski (UEB) pismo pełne

en: Unified English Braille Code grade 2
pl_PL: Ujednolicony brajl angielski skróty

en: Uninstall NVDA
pl_PL: Odinstaluj NVDA

en: Unknown braille display
pl_PL: Nieznany monitor brajlowski

en: Unknown color
pl_PL: Nieznany kolor

en: Unknown command line parameters
pl_PL: Nierozpoznane parametry wiersza poleceń

en: Unknown power status
pl_PL: Nieznany stan zasilania

en: Unlabeled
pl_PL: Niezaetykietowany

en: Unplugged
pl_PL: Niepodłączone

en: Unsupported input
pl_PL: Niewspierane wejście

en: Untitled chart
pl_PL: Wykres bez tytułu

en: Up Bars
pl_PL: Słupki wzrostu

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
pl_PL: Aktualizacja do wersji  NVDA {version} została pobrana i jest gotowa do instalacji.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
pl_PL: Aktualizacja do wersji NVDA {version} jest gotowa do instalacji.

en: Updating NVDA
pl_PL: Aktualizowanie NVDA

en: Urdu grade 1
pl_PL: Urdu pismo pełne

en: Urdu grade 2
pl_PL: Urdu skróty

en: Use &screen layout (when supported)
pl_PL: &Użyj układu ekranu (o ile to możliwe)

en: Use &spelling functionality if supported
pl_PL: Użyj korekt dla literowania (gdy wspierane)

en: Use NVDA during sign-in
pl_PL: Użyj NVDA na ekranie logowania

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
pl_PL: Użyj NVDA na ekranie logowania (wymaga uprawnień administratora)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
pl_PL: Użyj interfejsu UI Automation dla dostępu do kontrolek arkuszy kalkulacyjnych w programie Microsoft &Excel, gdy jest to możliwe

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
pl_PL: Używaj WASAPI do wyjścia audio (wymagane jest ponowne uruchomienie)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
pl_PL: Używaj zapisanych ustawień NVDA na ekranie logowania i zabezpieczonych ekranach (wymaga uprawnień administratora)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
pl_PL: Używaj ulepszonego przetwarzania zdarzeń (wymaga ponownego uruchomienia)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
pl_PL: Korzystaj z ulepszonej obsługi &wpisywanych znaków w starszych wersjach wiersza poleceń systemu Windows, jeśli jest dostępna

en: Use screen layout off
pl_PL: Użyj układu ekranu nie

en: Use screen layout on
pl_PL: Użyj układu ekranu tak

en: Use this profile for:
pl_PL: Użyj tego profilu dla:

en: Use timeout
pl_PL: Użyj czasu wygasania

en: User Guide
pl_PL: Podręcznik użytkownika

en: User default
pl_PL: Domyślny użytkownika

en: Uzbek grade 1
pl_PL: Uzbecki pismo pełne

en: V&ariant
pl_PL: &Wariant

en: V&olume
pl_PL: Głośn&ość

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Vertical Object placeholder
pl_PL: Pionowy obszar obiektu

en: Vertical Text placeholder
pl_PL: Obszar tekstu w pionie

en: Vertical Title placeholder
pl_PL: Obszar tytułu w pionie

en: Vietnamese grade 0
pl_PL: Wietnamskie pismo podstawowe

en: Vietnamese grade 1
pl_PL: Wietnamski pismo pełne

en: Vietnamese grade 2
pl_PL: Wietnamskie skróty

en: View &log
pl_PL: Podgląd &logu

en: Virtual Buffers
pl_PL: Wirtualne bufory

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie przełącza NVDA i Shift, aby emulować skrót klawiszowy za pomocą alfabetu Braille'a

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie włącza lub wyłącza przycisk NVDA do emulacji skrótu klawiszowego w trybie wprowadzania brajla

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualne przełączanie alt i shift w celu emulacji skrótu klawiaturowego za pomocą klawiatury brajlowskiej

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie włącza lub wyłącza alt do emulacji skrótu klawiszowego w trybie wprowadzania brajla

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualne przełączanie klawisza ctrl i alt w celu emulacji skrótu klawiszowego za pomocą wprowadzania brajla

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualne przełączanie control i Shift w celu emulacji skrótu klawiaturowego za pomocą klawiatury brajlowskiej

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie włącza lub wyłącza control do emulacji skrótu klawiszowego w trybie wprowadzania brajla

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie przełącza control, alt i Shift, w celu emulowania skrótu klawiaturowego za pomocą klawiatury brajlowskiej

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie przełącza lewy klawisz windows i Shift, w celu emulowania skrótu klawiszowego za pomocą wprowadzania brajla

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie włącza lub wyłącza przycisk lewy windows do emulacji skrótu klawiszowego w trybie wprowadzania brajla

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pl_PL: Wirtualnie włącza lub wyłącza shift do emulacji skrótu klawiszowego w trybie wprowadzania brajla

en: Vision
pl_PL: Widoczność

en: Vision Enhancement Provider Error
pl_PL: Błąd usługi ulepszenia wzroku

en: Visual Highlight
pl_PL: Podświetlacz wizualny

en: Voice
pl_PL: Głos

en: Voice dictionary (%s)
pl_PL: Słownik głosu (%s)

en: Volume of NVDA sounds
pl_PL: Głośność sygnałów dźwiękowych NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
pl_PL: Głośność dźwięków NVDA jest spójna z głośnością  NVDA

en: Volume-High-Low-Close
pl_PL: Obrót-maks.-min.-zamknięcie

en: Volume-Open-High-Low-Close
pl_PL: Obrót-otwarcie-maks.-min.-zamknięcie

en: Waiting for Outlook...
pl_PL: Oczekiwanie na Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
pl_PL: Oczekiwanie na Powerpoint...

en: Walls
pl_PL: Ściany

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Warning!
pl_PL: Uwaga!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
pl_PL: Uwaga: Nie można ustawić głośność dla podzieolonego dźwięku: jedna z sesji audio jest w mono, lub jest wielokanałowa.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
pl_PL: Potrzebujemy twojej pomocy, aby kontynuować rozwój NVDA.
    Ten projekt polega przede wszystkim na dotacjach. Przekazując darowiznę, pomagasz sfinansować pełnoetatowy rozwój programu.
    Gdyby tylko 10 dolarów zostało przekazane po każdym pobraniu, moglibyśmy pokryć wszystkie koszty projektu.
    Wszystkie dotacje trafiają do NV Access, organizacji non-profit, która rozwija NVDA.
    Dziękujemy za wsparcie.

en: We&lcome dialog...
pl_PL: Okno po&witalne...

en: Welcome to NVDA
pl_PL: Witaj w NVDA

en: Welcome to NVDA!
pl_PL: Witaj w NVDA!

en: Welsh grade 1
pl_PL: Walijski pismo pełne

en: Welsh grade 2
pl_PL: Walijski skróty

en: What would you like to &do?
pl_PL: Co chcesz z&robić?

en: What's &new
pl_PL: Co &nowego

en: What's new
pl_PL: Co nowego

en: Whole &word
pl_PL: &Całe słowo

en: Windows C&onsole support:
pl_PL: Obsługa k&onsoli systemu Windows:

en: Windows OCR not available
pl_PL: Windows OCR niedostępny

en: Windows OneCore voices
pl_PL: Głosy mobilne Windows

en: Write the current configuration to nvda.ini
pl_PL: Zapisz bieżące ustawienia do pliku nvda.ini

en: X Error Bars
pl_PL: Słupki błędu X

en: Xhosa grade 1
pl_PL: Xhosa pismo pełne

en: Xhosa grade 2
pl_PL: Xhosa skróty

en: Y Error Bars
pl_PL: Słupki błędu Y

en: Yakut grade 1
pl_PL: Jakuckie pismo pełne

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yiddish grade 1
pl_PL: Jidysz pismo pełne

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
pl_PL: Zamierzasz zainstalować wersję {newVersion} dodatku {summary}, który prawdopodobnie jest już zainstalowany. Czy nadal chcesz zaktualizować?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
pl_PL: Uruchamiasz narzędzie naprawy błędów rejestracji COM. Naprawia najczęściej spotykane błędy systemowe, uniemożliwiające NVDA interakcję z niektórymi programami, m.in. Firefox i internet explorer. Narzędzie wprowadza konieczne zmiany w rejestrze, których nie można wprowadzić bez uprawnień administratora. Czy chcesz kontynuować?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
pl_PL: Próbujesz zainstalować starszą wersję NVDA niż wersja zainstalowana obecnie. Jeśli rzeczywiście chcesz powrócić do wcześniejszej wersji, najpierw anuluj tę instalację i całkowicie odinstaluj NVDA przed zainstalowaniem starszej wersji.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
pl_PL: Nie wybrano opcji mowa jako jednej z opcji trybu mowy. Należy pamiętać, że może to spowodować całkowity brak mowy. Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: You must choose a name for this profile.
pl_PL: Musisz wybrać nazwę dla tego profilu.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
pl_PL: Twój plik konfiguracyjny zawiera błędy. Twoje ustawienia zostały zresetowane do fabrycznych. 
     Więcej szczegółów znajdziesz w pliku dziennika.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
pl_PL: Twój plik gestów zawiera błędy.
     Więcej szczegółów znajdziesz w logu.

en: Zulu grade 1
pl_PL: Zulu pismo pełne

en: Zulu grade 2
pl_PL: Zulu skróty

[ctx: action]
en: Back
pl_PL: Wstecz

[ctx: action]
en: Beginning
pl_PL: Początek

[ctx: action]
en: Document
pl_PL: Dokument

[ctx: action]
en: End
pl_PL: Koniec

[ctx: action]
en: Help
pl_PL: Pomoc

[ctx: action]
en: Home
pl_PL: Strona główna

[ctx: action]
en: Information
pl_PL: Informacja

[ctx: action]
en: Movie
pl_PL: Film

[ctx: action]
en: Next
pl_PL: Dalej

[ctx: action]
en: Sound
pl_PL: Dźwięk

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
pl_PL: &O dodatku...

[ctx: addonStore]
en: &Close
pl_PL: &Zamknij

[ctx: addonStore]
en: &Disable
pl_PL: &Wyłącz

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
pl_PL: &Wyłącz wybrane dodatki

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
pl_PL: &Nie pokazuj więcej tego komunikatu

[ctx: addonStore]
en: &Enable
pl_PL: W&łącz

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
pl_PL: &Włącz (nadpisując zgodność)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
pl_PL: &Włącz wybrane dodatki

[ctx: addonStore]
en: &Help
pl_PL: Pomo&c

[ctx: addonStore]
en: &Install
pl_PL: &Zainstaluj

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
pl_PL: Zainstaluj (nadpisując zgodność)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
pl_PL: &Zainstaluj wybrane dodatki

[ctx: addonStore]
en: &License
pl_PL: &Licencja

[ctx: addonStore]
en: &No
pl_PL: &Nie

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
pl_PL: &Więcej szczegółów:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
pl_PL: Usu&ń

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
pl_PL: &Usuń wybrane dodatki

[ctx: addonStore]
en: &Search:
pl_PL: &Szukaj:

[ctx: addonStore]
en: &Update
pl_PL: &Zaktualizuj

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
pl_PL: &Zaktualizuj (nadpisz zgodność)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
pl_PL: &Zaktualizuj wszystkie

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
pl_PL: &Zainstaluj wybrane dodatki

[ctx: addonStore]
en: &Yes
pl_PL: &Tak

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
pl_PL: &Działania

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
pl_PL: Informacja o dodatku

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
pl_PL: Instalacja Dodatku

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
pl_PL: Ostrzeżenie Add-on Store

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
pl_PL: Niepowodzenie aktualizacji danych o dodatkach

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
pl_PL: Niepowodzenie pobierania dodatku

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
pl_PL: Pobieranie dodatku jest niebezpieczne: sprawdzanie sumy kontrolnej nie powiodło się dla dodatku {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
pl_PL: Instalacja dodatku

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
pl_PL: Niepowodzenie instalacji dodatku

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
pl_PL: Dodatek  %s nie jest wspierany

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
pl_PL: Dostępne są aktualizacje dodatków

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
pl_PL: Dodatki są tworzone przez społeczność NVDA i nie są weryfikowane przez NV Access. NV Access nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie dodatków. Funkcjonalność dodatków jest nieograniczona i może obejmować dostęp do danych osobowych, a nawet całego systemu.

[ctx: addonStore]
en: All
pl_PL: Wszystkie

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
pl_PL: Wymagana jest zaktualizowana wersja NVDA. Wersja NVDA {nvdaVersion} lub nowsza.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
pl_PL: Wymagana jest zaktualizowana wersja tego dodatku. Ten dodatek został przetestowany z wersją NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Wymagana ostatnia testowana werja NVDA to {nvdaVersion} lub nowsza. Możesz włączyć ten dodatek na własną odpowiedzialność.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć dodatek {addon} z tej kopii NVDA? To działanie jest nieodwracalne.

[ctx: addonStore]
en: Author
pl_PL: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
pl_PL: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
pl_PL: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
pl_PL: Dostępny

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
pl_PL: Odk&rywaj dodatki

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
pl_PL: Odkrywaj dodatki

[ctx: addonStore]
en: Available version
pl_PL: Wersja dostępna

[ctx: addonStore]
en: Available version:
pl_PL: Wersja dostępna:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
pl_PL: Ka&nał:

[ctx: addonStore]
en: Channel
pl_PL: Kanał

[ctx: addonStore]
en: Channel:
pl_PL: Kanał:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
pl_PL: Wybierz plik dodatku

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
pl_PL: Re&cenzje społeczności

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
pl_PL: Nie można wyłączyć dodatku: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
pl_PL: Nie można włączyć dodatku: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
pl_PL: Opis:

[ctx: addonStore]
en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
pl_PL: Wyłączony (niezgodny)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
pl_PL: Wyłączony (niezgodny), oczekiwanie na ponowne uruchomienie

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
pl_PL: Wyłączony, oczekiwanie na ponowne uruchomienie

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
pl_PL: Adres pliku:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
pl_PL: Pobieranie nie powiodło się

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
pl_PL[0]: Pobieranie {} dodatku w toku. Czy chcesz anulować?
pl_PL[1]: Pobieranie {} dodatków w toku. Czy chcesz anulować?
pl_PL[2]: Pobieranie {} dodatków w toku. Czy chcesz anulować?
pl_PL[3]: Pobieranie {} dodatków w toku. Czy chcesz anulować?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
pl_PL: Pobrany, oczekuje na instalacje

[ctx: addonStore]
en: Downloading
pl_PL: Pobieranie

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
pl_PL: W&łączone/wyłączone:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
pl_PL: Włączanie dodatku

[ctx: addonStore]
en: Enabled
pl_PL: Włączone

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
pl_PL: Włączony (niezgodny)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
pl_PL: Włączony (niezgodny), oczekiwanie na ponowne uruchomienie

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
pl_PL: Włączony, oczekiwanie na ponowne uruchomienie

[ctx: addonStore]
en: External
pl_PL: Z pliku

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
pl_PL: Niepowodzenie instalacji dodatku z %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
pl_PL: Nie udało się otworzyć plik pakietu dodatku w {filePath} - brakujący plik lub nieprawidłowy format pliku

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
pl_PL: Strona &internetowa

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
pl_PL: Strona internetowa:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
pl_PL: Strona internetowa: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
pl_PL: Rozumiem że niezgodne dodatki będą wyłączone po instalacji i że mogę je włączyć na własną odpowiedzialność.

[ctx: addonStore]
en: ID:
pl_PL: Identyfikator:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
pl_PL: Uwzględnij &dodatki niezgodne

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
pl_PL: Niezgodny

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
pl_PL: Powód niezgodności:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
pl_PL: Instalacja dodatku

[ctx: addonStore]
en: Install failed
pl_PL: Instalacja nie powiodła się

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
pl_PL: Zainstaluj z pliku

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
pl_PL: Z&ainstalowane

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
pl_PL: Zainstalowane

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
pl_PL: Zainstalowane &niezgodne

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
pl_PL: Zainstalowane niezgodne

[ctx: addonStore]
en: Installed version
pl_PL: Wersja zainstalowana

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
pl_PL: Wersja zainstalowana:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
pl_PL: Zainstalowany, oczekiwanie na ponowne uruchomienie

[ctx: addonStore]
en: Installing
pl_PL: Instalowanie

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
pl_PL[0]: Instaluję {} dodatek, proszę czekać.
pl_PL[1]: Instaluję {} dodatki, proszę czekać.
pl_PL[2]: Instaluję {} dodatków, proszę czekać.
pl_PL[3]: Instaluję {} dodatków, proszę czekać.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
pl_PL: Ostatnia testowana wersja NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
pl_PL: Ostatnia testowana wersja NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
pl_PL: Adres tekstu licencji:

[ctx: addonStore]
en: License:
pl_PL: Licencja:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
pl_PL: Ładowanie dodatków...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
pl_PL: Migruje do Add-on store

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
pl_PL: Minimalna wersja NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
pl_PL: Minimalna wymagana wersja NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
pl_PL: Pakiety dodatków dla NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
pl_PL: Nazwa

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
pl_PL: Brak dostępnych działań dla wybranych dodatków

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
pl_PL: Nie wybrano żadnego dodatku.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
pl_PL: Uwaga: NVDA została uruchomiona z wyłączonymi dodatkami

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
pl_PL: Otwórz Add-on &Store

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
pl_PL: Oczekuje na usunięcie

[ctx: addonStore]
en: Publisher
pl_PL: Wydawca

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
pl_PL: Wydawca:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
pl_PL: Wydawca: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
pl_PL: Zamie&ń

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
pl_PL: Zapamiętaj ten wybór dla przyszłych dodatków

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
pl_PL: Usuwanie dodatku

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
pl_PL: Adres do recenzji dodatku:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
pl_PL: S&tan:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
pl_PL: Kod &źródłowy

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
pl_PL: Adres kodu źródłowego:

[ctx: addonStore]
en: Stable
pl_PL: Stabilny

[ctx: addonStore]
en: Status
pl_PL: Stan

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
pl_PL: Nie można pobrać dodatek: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
pl_PL: Pobieranie danych dla zgodnych dodatków nie jest możliwe.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
pl_PL: Pobieranie danych dla niezgodnych dodatków nie jest możliwe.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
pl_PL: Nie można zapisać dodatek jako plik: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
pl_PL: Nieznany stan

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
pl_PL: Do zaktual&izowania

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
pl_PL: Dodatki do zaktualizowania

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
pl_PL: Do zaktualizowania

[ctx: addonStore]
en: Update Available
pl_PL: Aktualizacja jest dostępna

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
pl_PL: Dostępna aktualizacja (niezgodny dodatek)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
pl_PL: Dostępne są aktualizacje dla niektórych zainstalowanych dodatków.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
pl_PL: Dodatki są aktualizowane...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
pl_PL: Uwaga: przywrócona będzie starsza wersja dodatku: {name}. Porównanie z wersją w Add-on store nie jest możliwe. Zainstalowana wersja: {oldVersion}. Dostępna wersja: {version}.
    Czy nadal chcesz kontynuować instalację?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
pl_PL: Uwaga! Dodatek jest niezgodny. {name} {version}. Sprawdź istnienie nowej wersji tego dodatku, o ile to możliwe. Ten dodatek został ostatnio przetestowany z NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Wymagana jest ostatnia testowana wersja NVDA {nvdaVersion} lub nowsza. Po włączeniu tego dodatku, NVDA może się zachowywać w sposób nieprzewidywalny.
    Czy nadal chcesz włączyć ten dodatek?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
pl_PL: Uwaga! Dodatek jest niezgodny. {name} {version}. Sprawdź istnienie nowej wersji tego dodatku, o ile to możliwe. Ten dodatek został ostatnio przetestowany z NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Wymagana jest ostatnia testowana wersja NVDA {nvdaVersion} lub nowsza. Po instalacji tego dodatku, NVDA może się zachowywać w sposób nieprzewidywalny.
    Czy nadal chcesz kontynuować instalację?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
pl_PL: Twoja konfiguracja zawiera dodatki niezgodne z tą wersją NVDA. Te dodatki będą wyłączone po instalacji. Po instalacji będziesz w stanie włączyć te dodatki na własną odpowiedzialność. Jeżeli polegasz na tych dodatkach, przejrzyj listę i zdecyduj o kontynuowaniu instalacji.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
pl_PL[0]: {num} zaznaczony dodatek.
pl_PL[1]: {num} zaznaczone dodatki.
pl_PL[2]: {num} zaznaczonych dodatków.
pl_PL[3]: {num} zaznaczonych dodatek.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
pl_PL: {summary} ({name})
    Wersja: {version}
    Opis: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
pl_PL: Tylko w wersjach testowych NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
pl_PL: Tak

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
pl_PL: Domyślnie (tylko wtedy, gdy jest to konieczne)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
pl_PL: Nie

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
pl_PL: Tylko wtedy, gdy jest to konieczne

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
pl_PL: Użyj UIA z przeglądarką Microsoft Edge i innymi 
    &przeglądarkami opartymi na Chromium gdy jest to możliwe:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
pl_PL: Tak

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
pl_PL: Zawsze

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
pl_PL: Domyślne (w stosownych przypadkach)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
pl_PL: Tylko wtedy, gdy jest to konieczne

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
pl_PL: Używaj UI automation w celu uzyskania dostępu do kontrolek dokumentów programu Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
pl_PL: W stosownych przypadkach

en: align center
pl_PL: wyśrodkowanie

en: align centered across selection
pl_PL: wyśrodkowane wzdłuż zaznaczenia

en: align distributed
pl_PL: wyrównanie dystrybuowane

en: align fill
pl_PL: wyrównanie pełne

en: align general
pl_PL: wyrównanie ogólne

en: align justify
pl_PL: wyjustowanie

en: align left
pl_PL: wyrównanie do lewej

en: align right
pl_PL: wyrównanie do prawej

en: alignment
pl_PL: wyrównanie

en: alphanumeric
pl_PL: alfanumeryczny

en: animation
pl_PL: animacja

en: any dots
pl_PL: dowolne punkty

en: app
pl_PL: ⠁⠏⠏

en: application
pl_PL: aplikacja

en: applications
pl_PL: kontekstowy

[ctx: aria]
en: banner
pl_PL: baner

[ctx: aria]
en: complementary
pl_PL: uzupełniający

[ctx: aria]
en: content info
pl_PL: informacje o treści

[ctx: aria]
en: form
pl_PL: formularz

[ctx: aria]
en: main
pl_PL: główne

[ctx: aria]
en: navigation
pl_PL: nawigacja

[ctx: aria]
en: search
pl_PL: szukaj

en: art
pl_PL: ⠁⠗⠞

en: article
pl_PL: artykuł

en: at {x}, {y}
pl_PL: na  {x},{y}

en: attachment
pl_PL: załącznik

en: automatic
pl_PL: automatyczne

en: automatic color
pl_PL: kolor automatyczny

en: automatically
pl_PL: automatycznie

en: back
pl_PL: wstecz

en: background color
pl_PL: kolor tła

en: background pattern {pattern}
pl_PL: wzorzec tła {pattern}

en: baseline
pl_PL: linia bazowa

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: poza dolną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: poza dolną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: poza dolną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: poza dolną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: z tyłu z lewej {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: z tyłu z lewej {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[2]: z tyłu z lewej {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: z tyłu z lewej {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: poza prawą krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: poza prawą krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: poza prawą krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: poza prawą krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: poza górną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: poza górną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: poza górną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: poza górną krawędzią {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: behind {otherShape}
pl_PL: z tyłu {otherShape}

en: bkmk
pl_PL: ⠃⠅⠍⠅

en: blank
pl_PL: pusta

en: block quote
pl_PL: cytat

en: bold
pl_PL: pogrubienie

en: bookmark
pl_PL: zakładka

en: border
pl_PL: granica

en: bottom edge
pl_PL: dolna krawędź

en: box
pl_PL: pole

en: bqt
pl_PL: ⠟⠞

en: braille keyboard
pl_PL: klawiatura brajlowska

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
pl_PL: ⠃⠝⠗

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
pl_PL: ⠉⠊⠝⠋

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
pl_PL: ⠉⠍⠏

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
pl_PL: ⠋⠕⠗⠍

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
pl_PL: ⠍⠁⠊⠝

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
pl_PL: ⠝⠁⠧

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
pl_PL: ⠎⠗⠉⠓

en: break
pl_PL: pauza

en: browser stop
pl_PL: zatrzymaj przeglądarkę

en: bsyind
pl_PL: ⠃⠎⠽⠊⠝⠙

en: btn
pl_PL: ⠃⠞⠝

en: busy
pl_PL: zajęty

en: busy indicator
pl_PL: zajęty

en: button
pl_PL: przycisk

en: calendar
pl_PL: kalendarz

en: canvas
pl_PL: kanwa

en: cap
pl_PL: ⠉⠁⠏

en: cap %s
pl_PL: duże %s

en: caption
pl_PL: podpis

en: caret
pl_PL: daszek

en: caret moves review cursor off
pl_PL: kursor przesuwa punkt przeglądu nie

en: caret moves review cursor on
pl_PL: kursor przesuwa punkt przeglądu tak

en: case
pl_PL: uwzględniaj wielkość liter

en: category {categories} | categories {categories}
pl_PL[0]: {categories} kategoria
pl_PL[1]: {categories} kategorie
pl_PL[2]: {categories} kategorii
pl_PL[3]: {categories} kategorii

en: cbo
pl_PL: ⠉⠃⠕

en: cell
pl_PL: komórka

en: cell deletion
pl_PL: usunięcie komórki

en: cell insertion
pl_PL: wstawienie komórki

en: cell merge
pl_PL: scalenie komórki

en: centered
pl_PL: wyśrodkowanie

en: character
pl_PL: znak

en: chart
pl_PL: wykres

[ctx: chart]
en: column
pl_PL: kolumna

en: chart element
pl_PL: element wykresu

en: check box
pl_PL: pole wyboru

en: check menu item
pl_PL: opcja menu

en: checkable
pl_PL: zaznaczalne

en: checked
pl_PL: oznaczone

en: chk
pl_PL: ⠉⠓⠅

en: clickable
pl_PL: klikalne

en: clk
pl_PL: ⠉⠇⠅

en: clock
pl_PL: zegar

en: cmnt
pl_PL: ⠉⠍⠝⠞

en: collapsed
pl_PL: zwinięte

en: color chooser
pl_PL: wybór kolorów

[ctx: color hue]
en: aqua
pl_PL: akwamaryna

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
pl_PL: akwamarynowo-niebieski

[ctx: color hue]
en: black
pl_PL: czarny

[ctx: color hue]
en: blue
pl_PL: niebieski

[ctx: color hue]
en: blue-purple
pl_PL: niebiesko-purpurowy

[ctx: color hue]
en: brown
pl_PL: brązowy

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
pl_PL: brązowo-żółty

[ctx: color hue]
en: dark grey
pl_PL: ciemny szary

[ctx: color hue]
en: green
pl_PL: zielony

[ctx: color hue]
en: green-aqua
pl_PL: zielony-akwamarynowy

[ctx: color hue]
en: grey
pl_PL: szary

[ctx: color hue]
en: light grey
pl_PL: jasny szary

[ctx: color hue]
en: orange
pl_PL: pomarańczowy

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
pl_PL: pomarańczowo-żółty

[ctx: color hue]
en: pink
pl_PL: różowy

[ctx: color hue]
en: pink-red
pl_PL: różowo-czerwony

[ctx: color hue]
en: purple
pl_PL: purpurowy

[ctx: color hue]
en: purple-pink
pl_PL: purpurowo-różowy

[ctx: color hue]
en: red
pl_PL: czerwony

[ctx: color hue]
en: red-brown
pl_PL: czerwono-brązowy

[ctx: color hue]
en: red-orange
pl_PL: czerwono-pomarańczowy

[ctx: color hue]
en: very dark grey
pl_PL: bardzo ciemny szary

[ctx: color hue]
en: very light grey
pl_PL: bardzo jasny szary

[ctx: color hue]
en: white
pl_PL: biały

[ctx: color hue]
en: yellow
pl_PL: żółty

[ctx: color hue]
en: yellow-green
pl_PL: żółto-zielony

[ctx: color variation]
en: bright {color}
pl_PL: jasny {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
pl_PL: ciemny blady {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
pl_PL: ciemny {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
pl_PL: ciemny szary {color}

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
pl_PL: jasno-blady {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
pl_PL: blady {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
pl_PL: przejrzysty {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
pl_PL: bardzo ciemno-blady {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
pl_PL: bardzo ciemny {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
pl_PL: bardzo ciemny szary {color}

[ctx: color variation]
en: {color} grey
pl_PL: {color} szary

[ctx: color variation]
en: {color} white
pl_PL: {color} biały

en: column
pl_PL: kolumna

en: column %s
pl_PL: kolumna %s

en: column break
pl_PL: podział kolumny

en: column header
pl_PL: nagłówek kolumny

en: column {0} of {1}
pl_PL: kolumna {0} z {1}

en: column {columnNumber}
pl_PL: wiersz {columnNumber}

en: combo box
pl_PL: lista rozwijana

en: comment
pl_PL: komentarz

en: comment: {text} by {author} on {date}
pl_PL: komentarz: {text} by {author} dnia {date}

en: conflict
pl_PL: konflikt

en: continuous
pl_PL: ciągła

en: continuous section break
pl_PL: podział sekcji ciągły

[ctx: controlType]
en: tab
pl_PL: zakładka

en: covers  {otherShape}
pl_PL: pokrywa {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: pokrywa z dołu {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: pokrywa z dołu {otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: pokrywa z dołu {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: pokrywa z dołu {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: pokrywa z lewej{otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: pokrywa z lewej{otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: pokrywa z lewej{otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: pokrywa z lewej{otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: pokrywa z prawej {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: pokrywa z prawej {otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: pokrywa z prawej {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: pokrywa z prawej {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
pl_PL[0]: pokrywa z góry {otherShape} o {distance:.3g} punkt
pl_PL[1]: pokrywa z góry {otherShape} o {distance:.3g} punkty
pl_PL[2]: pokrywa z góry {otherShape} o {distance:.3g} punktów
pl_PL[3]: pokrywa z góry {otherShape} o {distance:.3g} punktów

en: cropped
pl_PL: przycięte

en: ctrl
pl_PL: kontrol

en: current
pl_PL: bieżący

en: current date
pl_PL: aktualna data

en: current location
pl_PL: bieżąca pozycja

en: current page
pl_PL: bieżąca strona

en: current step
pl_PL: bieżący krok

en: current time
pl_PL: aktualny czas

en: cursor
pl_PL: kursor

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
pl_PL: kursor jest położony na {horizontalDistance} od lewej krawędzi strony, {verticalDistance} od górnej krawędzi strony

en: custom application 1
pl_PL: aplikacja użytkownika 1

en: custom application 2
pl_PL: aplikacja użytkownika 2

en: c{columnNumber}
pl_PL: ⠉{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
pl_PL: ⠉{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
pl_PL: kreska kropka

en: dash dot dot
pl_PL: kreska kropka kropka

en: dashed
pl_PL: kreskowane

en: data grid
pl_PL: siatka danych

en: data item
pl_PL: obiekt z danymi

en: data point
pl_PL: punkt danych obiekt z danymi

en: date edit
pl_PL: pole daty

en: debug
pl_PL: debugowanie

en: debug warning
pl_PL: ostrzeżenie debugowania

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
pl_PL: spadek o {decrementValue} od punktu {previousIndex},

en: default style
pl_PL: styl domyślny

en: definition
pl_PL: ⠙⠑⠋⠊⠝⠊⠉⠚⠁

en: defunct
pl_PL: nieczynne

en: del
pl_PL: ⠙⠑⠇

en: delayed character descriptions off
pl_PL: opisy znaków po ruchu kursora wyłączone

en: delayed character descriptions on
pl_PL: opisy znaków po ruchu kursora włączone

en: deleted
pl_PL: usunięte

en: deletion
pl_PL: usunięcie

en: deletion: {text}
pl_PL: usunięcie: {text}

en: desktop icon
pl_PL: ikona pulpitu

en: desktop pane
pl_PL: pulpit

en: details
pl_PL: szczeguły

en: diagonal crosshatch
pl_PL: kreskowanie krzyżowe ukośne

en: diagonal stripe
pl_PL: pasek ukośny

en: dial
pl_PL: pokrętło

en: directory pane
pl_PL: panel folderów

en: disabled
pl_PL: wyłączony

en: display field
pl_PL: pole wyświetlania

en: display scroll
pl_PL: przewiń wyświetlacz

en: display speech output
pl_PL: pokazuj mowę

en: dlg
pl_PL: ⠙⠇⠛

en: doc
pl_PL: ⠙⠕⠉

en: document
pl_PL: dokument

en: done dragging
pl_PL: przeciąganie wykonane

en: dot
pl_PL: punkt

en: dotted
pl_PL: kropkowane

en: double
pl_PL: podwójne

en: double strikethrough
pl_PL: podwójne przekreślenie

en: double {action}
pl_PL: podwójne {action}

en: down arrow
pl_PL: strzałka w dół

en: down-right diagonal line
pl_PL: linia dolnej prawej przekątnej

en: draggable
pl_PL: do przeciągnięcia

en: dragging
pl_PL: przeciąganie

en: drbtn
pl_PL: ⠙⠗⠃⠞⠝

en: drft cmnt
pl_PL: ⠙⠗⠋⠞⠀⠉⠍⠝⠞

en: drop down button
pl_PL: przycisk rozwijany

en: drop down button grid
pl_PL: siatka pola rozwijanego

en: drop list
pl_PL: lista rozwijana

en: drop target
pl_PL: upuszczanie

en: edit
pl_PL: pole edycji

en: edit bar
pl_PL: pasek edycji

en: editable
pl_PL: edytowalne

en: editing
pl_PL: edycja

en: edt
pl_PL: ⠑⠙⠞

en: email
pl_PL: e-mail

en: embedded
pl_PL: ⠑⠍⠃

en: embedded object
pl_PL: obiekt zagnieżdżony

en: emphasised
pl_PL: podkreślenie

en: end note
pl_PL: przypis końcowy

en: enote
pl_PL: ⠑⠝⠞

[ctx: espeakVarient]
en: none
pl_PL: brak

en: even pages section break
pl_PL: podział sekcji strona parzysta

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
pl_PL: Wygląd komórki

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
pl_PL: Wysokość komórki: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
pl_PL: Szerokość komórki: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
pl_PL: Kolor wypełnienia: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
pl_PL: Typ wypełnienia: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
pl_PL: Kolor konturu: góra = {0.name}, dół = {1.name}, lewy = {2.name}, prawy = {3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
pl_PL: Grubość konturu: góra = {0}, dół = {1}, lewa = {2}, prawa = {3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
pl_PL[0]: Obrót: {0} stopień
pl_PL[1]: Obrót: {0} stopnie
pl_PL[2]: Obrót: {0} stopni
pl_PL[3]: Obrót: {0} stopni

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
pl_PL: Pokazuje wiadomość w trybie czytania z informacjami o wyglądzie komórki, na przykład: kolory konturu i wypełnienia, obrót i rozmiar

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
pl_PL: {firstAddress} do {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
pl_PL: {firstAddress} {firstValue} do {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
pl_PL: rozwinięte

en: favorites
pl_PL: ulubione

en: fig
pl_PL: ⠋⠊⠛

en: figure
pl_PL: figura

en: file chooser
pl_PL: wybór plików

en: filler
pl_PL: wypełniacz

en: find a text string from the current cursor position
pl_PL: szuka tekstu od bieżącej pozycji kursora

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pl_PL: szuka następnego wystąpienia poprzednio wprowadzonego tekstu od bieżącej pozycji kursora

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pl_PL: szuka poprzedniego wystąpienia wcześniej wprowadzonego tekstu od bieżącej pozycji kursora

en: first line indent
pl_PL: wcięcie pierwszej linii

en: flagged
pl_PL: oflagowana

en: fnote
pl_PL: ⠋⠝⠞

en: focus moves navigator object off
pl_PL: fokus przesuwa obiekt nawigatora nie

en: focus moves navigator object on
pl_PL: fokus przesuwa obiekt nawigatora tak

en: focusable
pl_PL: możliwy fokus

en: focused
pl_PL: ma fokus

en: follow cursors
pl_PL: śledź kursory

en: font chooser
pl_PL: wybór czcionek

en: font name
pl_PL: nazwa czcionki

en: font size
pl_PL: rozmiar czcionki

[ctx: font size]
en: %s pt
pl_PL: %s punktów

[ctx: font size]
en: large
pl_PL: duża

[ctx: font size]
en: larger
pl_PL: większa

[ctx: font size]
en: medium
pl_PL: średnia

[ctx: font size]
en: small
pl_PL: mała

[ctx: font size]
en: smaller
pl_PL: mniejsza

[ctx: font size]
en: x-large
pl_PL: x-duża

[ctx: font size]
en: x-small
pl_PL: x-mała

[ctx: font size]
en: xx-large
pl_PL: xx-duża

[ctx: font size]
en: xx-small
pl_PL: xx-mała

[ctx: font size]
en: xxx-large
pl_PL: xxx-duża

en: foot note
pl_PL: przypis dolny

en: footer
pl_PL: stopka

en: foreground color
pl_PL: kolor tekstu

en: form
pl_PL: formularz

en: forward
pl_PL: dalej

en: forwarded
pl_PL: przekazano dalej

en: frame
pl_PL: ramka

en: frml
pl_PL: ⠋⠗⠍⠇

en: gesture map File Error
pl_PL: błąd pliku mapy gestów

en: glass pane
pl_PL: panel przeźroczysty

en: gra
pl_PL: ⠛⠋

en: grammar error
pl_PL: błąd gramatyczny

en: grammar: {text}
pl_PL: gramatyka: {text}

en: graphic
pl_PL: grafika

en: grip
pl_PL: uchwyt

en: grouping
pl_PL: grupa

en: grp
pl_PL: ⠛⠗

en: h%s
pl_PL: ⠓%s

en: hair
pl_PL: włosowa

en: half alphanumeric
pl_PL: półalfanumeryczny

en: half checked
pl_PL: częściowo oznaczone

en: half katakana
pl_PL: pół katakana

en: half katakana roman
pl_PL: połowiczny katakana łaciński

en: half pressed
pl_PL: połowicznie wciśnięte

en: hanging indent
pl_PL: wysunięcie

en: has %s
pl_PL: zawiera %s

en: has attachment
pl_PL: z załącznikiem

en: has auto complete
pl_PL: z autouzupełnianiem

en: has comment
pl_PL: ma komentarz

en: has details
pl_PL: posiada szczegóły

en: has draft comment
pl_PL: ma komentarz roboczy

en: has formula
pl_PL: ma formułę

en: has long description
pl_PL: ma długi opis

en: has note
pl_PL: zawiera notatkę

en: has resolved comment
pl_PL: zawiera rozwiązanykomentarz

en: header
pl_PL: nagłówek

en: header item
pl_PL: nagłówek

en: heading
pl_PL: nagłówek

en: heading 1
pl_PL: nagłówek 1

en: heading 2
pl_PL: nagłówek 2

en: heading 3
pl_PL: nagłówek 3

en: heading 4
pl_PL: nagłówek 4

en: heading 5
pl_PL: nagłówek 5

en: heading 6
pl_PL: nagłówek 6

en: heading level %d
pl_PL: nagłówek poziom %d

en: help balloon
pl_PL: dymek

en: hidden
pl_PL: ukryty

en: high importance
pl_PL: wysoka ważność

en: highlight
pl_PL: podświetlenie

en: highlighted
pl_PL: podkreślony

en: highlighted in {color}
pl_PL: podświetlono kolorem {color}

en: hiragana roman
pl_PL: hiragana łaciński

en: hlght
pl_PL: ⠓⠇⠛⠓⠞

en: hlp
pl_PL: ⠓⠇⠏

en: home page
pl_PL: strona domowa

en: horizontal borders except outside
pl_PL: poziome ramki z wyjątkiem zewnętrznych

en: horizontal stripe
pl_PL: pasek poziomy

en: hot key field
pl_PL: pole gorącego klawisza

en: icon
pl_PL: ikona

en: iconified
pl_PL: zminimalizowane

en: image map
pl_PL: obraz

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
pl_PL: zwiększone o {incrementValue} z punktu {previousIndex},

en: indent
pl_PL: wcięcie

en: indicator
pl_PL: wskaźnik

en: info
pl_PL: informacje

en: input help off
pl_PL: pomoc klawiatury nie

en: input help on
pl_PL: pomoc klawiatury tak

en: input window
pl_PL: okno wprowadzania

en: input/output
pl_PL: wejście/wyjście

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
pl_PL: &Filtrowanie:

en: ins
pl_PL: ⠊⠝⠎

en: inserted
pl_PL: wstawione

en: insertion
pl_PL: wstawienie

en: insertion: {text}
pl_PL: wstawione: {text}

en: invalid
pl_PL: ⠆⠤⠤⠘

en: invalid entry
pl_PL: nieprawidłowy wpis

en: invisible
pl_PL: niewidoczne

en: invoke
pl_PL: wywołaj

en: italic
pl_PL: kursywa

en: item
pl_PL: element

en: katakana roman
pl_PL: katakana łaciński

en: keyboard, all layouts
pl_PL: klawiatura, wszystkie układy

en: label
pl_PL: etykieta

en: landmark
pl_PL: punkt orientacyjny

[ctx: languageName]
en: Aragonese
pl_PL: Aragoński

[ctx: languageName]
en: Burmese
pl_PL: Birmański

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
pl_PL: Środkowokurdyjski

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
pl_PL: Północnokurdyjski

[ctx: languageName]
en: Somali
pl_PL: Somalijski

en: layered pane
pl_PL: panel warstwowy

en: layout tables off
pl_PL: tabele układu treści wyłączone

en: layout tables on
pl_PL: tabele układu treści włączone

en: ldesc
pl_PL: ⠇⠙

en: left
pl_PL: lewy

en: left alt
pl_PL: lewy alt

en: left arrow
pl_PL: strzałka w lewo

en: left control
pl_PL: lewy kontrol

en: left edge
pl_PL: lewa krawędź

en: left indent
pl_PL: wcięcie z lewej

en: left shift
pl_PL: lewy shift

en: left windows
pl_PL: lewy klawisz Windows

en: level %s
pl_PL: poziom %s

en: line
pl_PL: linia

en: line %s
pl_PL: linia %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
pl_PL: Mowa i dźwięki

[ctx: line indentation setting]
en: Off
pl_PL: Wyłączone

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
pl_PL: Mowa

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
pl_PL: Dźwięki

en: line scroll
pl_PL: przewiń linię

en: line spacing %s
pl_PL: interlinia %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
pl_PL[0]: %.1f linia
pl_PL[1]: %.1f linie
pl_PL[2]: %.1f linii
pl_PL[3]: %.1f linii

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
pl_PL: 1.5 linii

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
pl_PL: co najmniej %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
pl_PL: podwójna

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
pl_PL: dokładnie {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
pl_PL: pojedyncza

en: linear gradient
pl_PL: gradient liniowy

en: linked
pl_PL: połączone

en: list
pl_PL: lista

en: list item
pl_PL: element listy

en: lmk
pl_PL: ⠇⠍⠅

en: lnk
pl_PL: ⠇⠝

en: low importance
pl_PL: nizka ważność

en: lst
pl_PL: ⠇⠎

en: lv %s
pl_PL: ⠇⠧ %s

en: manual
pl_PL: ręcznie

en: marked
pl_PL: zaznaczone

en: math
pl_PL: matematyka

en: media player
pl_PL: odtwarzacz multimedialny

en: medium
pl_PL: średnie

en: medium dash dot
pl_PL: średnie kreska kropka

en: medium dash dot dot
pl_PL: średnie kreska kropka kropka

en: medium dashed
pl_PL: średnie kreskowane

en: meeting request
pl_PL: zaproszenie na spotkanie

en: menu bar
pl_PL: pasek menu

en: menu button
pl_PL: przycisk menu

en: menu item
pl_PL: element menu

en: mln
pl_PL: ⠍⠇⠑⠙

en: mnu
pl_PL: ⠍⠝⠥

en: mnubar
pl_PL: ⠍⠝⠥⠃⠁⠗

en: mnubtn
pl_PL: ⠍⠍⠥⠃⠞⠝

en: mnuitem
pl_PL: ⠑⠇⠍⠝⠥

en: modal
pl_PL: modalne

en: moved from
pl_PL: przeniesione z

en: moved to
pl_PL: przeniesione do

en: moves to the first table column
pl_PL: przenosi do pierwszej kolumny tabeli

en: moves to the first table row
pl_PL: przenosi do pierwszego wiersza tabeli

en: moves to the last table column
pl_PL: przenosi do ostatniej kolumny tabeli

en: moves to the last table row
pl_PL: przenosi do ostatniego wiersza tabeli

en: moves to the next annotation
pl_PL: przechodzi do następnej adnotacji

en: moves to the next article
pl_PL: przechodzi do następnego artykułu

en: moves to the next block quote
pl_PL: przechodzi do następnego bloku cytatu

en: moves to the next button
pl_PL: przechodzi do następnego przycisku

en: moves to the next check box
pl_PL: przechodzi do następnego pola wyboru

en: moves to the next combo box
pl_PL: przechodzi do następnej listy rozwijanej

en: moves to the next different style text
pl_PL: przenosi do następnego tekstu z różnym stylem

en: moves to the next edit field
pl_PL: przechodzi do następnego pola edycji

en: moves to the next embedded object
pl_PL: przechodzi do następnego zagnieżdżonego obiektu

en: moves to the next error
pl_PL: przechodzi do następnego błędu

en: moves to the next figure
pl_PL: przenosi do następnej figury

en: moves to the next form field
pl_PL: przechodzi do następnego pola formularza

en: moves to the next frame
pl_PL: przechodzi do następnej ramki

en: moves to the next graphic
pl_PL: przechodzi do następnej grafiki

en: moves to the next grouping
pl_PL: przechodzi do następnego grupowania

en: moves to the next heading
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka

en: moves to the next heading at level 1
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka 1

en: moves to the next heading at level 2
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka 2

en: moves to the next heading at level 3
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka 3

en: moves to the next heading at level 4
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka 4

en: moves to the next heading at level 5
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka 5

en: moves to the next heading at level 6
pl_PL: przechodzi do następnego nagłówka 6

en: moves to the next landmark
pl_PL: przechodzi do następnego punktu orientacyjnego

en: moves to the next link
pl_PL: przechodzi do następnego linku

en: moves to the next list
pl_PL: przechodzi do następnej listy

en: moves to the next list item
pl_PL: przechodzi do następnego elementu listy

en: moves to the next math formula
pl_PL: przenosi do następnej formuły matematycznej

en: moves to the next menu item
pl_PL: przenosi do następnego elementu meni

en: moves to the next progress bar
pl_PL: przenosi do następnego paska postępu

en: moves to the next radio button
pl_PL: przechodzi do następnego przycisku opcji

en: moves to the next same style text
pl_PL: przenosi do następnego tekstu z tym samym stylem

en: moves to the next separator
pl_PL: przechodzi do następnego separatora

en: moves to the next tab
pl_PL: przechodzi do następnej karty właściwości

en: moves to the next table
pl_PL: przechodzi do następnej tabeli

en: moves to the next table column
pl_PL: przechodzi do następnej kolumny tabeli

en: moves to the next table row
pl_PL: przechodzi do następnego wiersza tabeli

en: moves to the next text paragraph
pl_PL: przenosi do następnego akapitu

en: moves to the next toggle button
pl_PL: przenosi do następnego przycisku przełączania

en: moves to the next unvisited link
pl_PL: przechodzi do następnego nieodwiedzonego linku

en: moves to the next vertically aligned paragraph
pl_PL: przenosi do następnego akapitu wyrównanego w pionie

en: moves to the next visited link
pl_PL: przechodzi do następnego odwiedzonego linku

en: moves to the previous annotation
pl_PL: przechodzi do poprzedniej adnotacji

en: moves to the previous article
pl_PL: przechodzi do poprzedniego artykułu

en: moves to the previous block quote
pl_PL: przechodzi do poprzedniego bloku cytatu

en: moves to the previous button
pl_PL: przechodzi do poprzedniego przycisku

en: moves to the previous check box
pl_PL: przechodzi do poprzedniego pola wyboru

en: moves to the previous combo box
pl_PL: przechodzi do poprzedniej listy rozwijanej

en: moves to the previous different style text
pl_PL: przenosi do poprzedniego tekstu z różnym stylem

en: moves to the previous edit field
pl_PL: przechodzi do poprzedniego pola edycji

en: moves to the previous embedded object
pl_PL: przechodzi do poprzedniego zagnieżdżonego obiektu

en: moves to the previous error
pl_PL: przechodzi do poprzedniego błędu

en: moves to the previous figure
pl_PL: przenosi do następnej figury

en: moves to the previous form field
pl_PL: przechodzi do poprzedniego pola formularza

en: moves to the previous frame
pl_PL: przechodzi do poprzedniej ramki

en: moves to the previous graphic
pl_PL: przechodzi do poprzedniej grafiki

en: moves to the previous grouping
pl_PL: przechodzi do poprzedniego grupowania

en: moves to the previous heading
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka

en: moves to the previous heading at level 1
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka 1

en: moves to the previous heading at level 2
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka 2

en: moves to the previous heading at level 3
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka 3

en: moves to the previous heading at level 4
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka 4

en: moves to the previous heading at level 5
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka 5

en: moves to the previous heading at level 6
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nagłówka 6

en: moves to the previous landmark
pl_PL: przechodzi do poprzedniego punktu orientacyjnego

en: moves to the previous link
pl_PL: przechodzi do poprzedniego linku

en: moves to the previous list
pl_PL: przechodzi do poprzedniej listy

en: moves to the previous list item
pl_PL: przechodzi do poprzedniego elementu listy

en: moves to the previous math formula
pl_PL: przenosi do poprzedniej formuły matematycznej

en: moves to the previous menu item
pl_PL: przenosi do poprzedniego elementu meni

en: moves to the previous progress bar
pl_PL: przenosi do poprzedniego paska postępu

en: moves to the previous radio button
pl_PL: przechodzi do poprzedniego przycisku opcji

en: moves to the previous same style text
pl_PL: przenosi do poprzedniego tekstu z tym samym stylem

en: moves to the previous separator
pl_PL: przechodzi do poprzedniego separatora

en: moves to the previous tab
pl_PL: przechodzi do poprzedniej karty właściwosci

en: moves to the previous table
pl_PL: przechodzi do poprzedniej tabeli

en: moves to the previous table column
pl_PL: przechodzi do poprzedniej kolumny tabeli

en: moves to the previous table row
pl_PL: przechodzi do poprzedniego wiersza tabeli

en: moves to the previous text paragraph
pl_PL: przenosi do poprzedniego akapitu

en: moves to the previous toggle button
pl_PL: przenosi do poprzedniego przycisku przełączania

en: moves to the previous unvisited link
pl_PL: przechodzi do poprzedniego nieodwiedzonego linku

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
pl_PL: przejście do poprzedniego akapitu wyrównanego w pionie

en: moves to the previous visited link
pl_PL: przechodzi do poprzedniego odwiedzonego linku

en: multi line
pl_PL: wielowierszowe

en: mute
pl_PL: wycisz

en: new column section break
pl_PL: podział sekcji nowa kolumna

en: new page section break
pl_PL: podział sekcji nowa strona

en: next track
pl_PL: następny utwór

en: no bold
pl_PL: bez pogrubienia

en: no border lines
pl_PL: brak ramek

en: no change from point {previousIndex},
pl_PL: bez zmiany od punktu {previousIndex},

en: no first line indent
pl_PL: brak wcięcia pierwszej linii

en: no hanging indent
pl_PL: bez wysunięcia

en: no highlight
pl_PL: brak podświetlenia

en: no indent
pl_PL: brak wcięcia

en: no italic
pl_PL: brak kursywy

en: no left indent
pl_PL: brak wcięcia z lewej

en: no more text after a block of links
pl_PL: brak tekstu za grupą linków

en: no more text before a block of links
pl_PL: brak tekstu przed grupą linków

en: no next annotation
pl_PL: brak następnej adnotacji

en: no next article
pl_PL: brak następnego artykułu

en: no next block quote
pl_PL: brak następnego cytatu

en: no next button
pl_PL: brak następnego przycisku

en: no next check box
pl_PL: brak następnego pola wyboru

en: no next combo box
pl_PL: brak następnej listy rozwijanej

en: no next edit field
pl_PL: brak następnego pola edycji

en: no next embedded object
pl_PL: brak zagnieżdżonego obiektu

en: no next error
pl_PL: brak następnego błędu

en: no next figure
pl_PL: brak następnej figury

en: no next form field
pl_PL: brak następnego pola formularza

en: no next frame
pl_PL: brak następnej ramki

en: no next graphic
pl_PL: brak następnej grafiki

en: no next grouping
pl_PL: nie ma następnego grupowania

en: no next heading
pl_PL: brak następnego nagłówka

en: no next heading at level 1
pl_PL: brak następnego nagłówka 1

en: no next heading at level 2
pl_PL: brak następnego nagłówka 2

en: no next heading at level 3
pl_PL: brak następnego nagłówka 3

en: no next heading at level 4
pl_PL: brak następnego nagłówka 4

en: no next heading at level 5
pl_PL: brak następnego nagłówka 5

en: no next heading at level 6
pl_PL: brak następnego nagłówka 6

en: no next landmark
pl_PL: brak punktu orientacyjnego

en: no next link
pl_PL: brak następnego linku

en: no next list
pl_PL: brak następnej listy

en: no next list item
pl_PL: brak następnego elementu listy

en: no next math formula
pl_PL: brak następnej formuły matematycznej

en: no next menu item
pl_PL: brak następnego elementu meni

en: no next progress bar
pl_PL: brak następnego paska postępu

en: no next radio button
pl_PL: brak następnego przycisku opcji

en: no next separator
pl_PL: brak następnego separatora

en: no next tab
pl_PL: brak następnej karty właściwości

en: no next table
pl_PL: brak następnej tabeli

en: no next text paragraph
pl_PL: brak następnego akapitu

en: no next toggle button
pl_PL: brak następnego przycisku przełączania

en: no next unvisited link
pl_PL: brak następnego nieodwiedzonego linku

en: no next vertically aligned paragraph
pl_PL: brak następnego akapitu wyrównanego w pionie

en: no next visited link
pl_PL: brak następnego odwiedzonego linku

en: no previous annotation
pl_PL: brak poprzedniej adnotacji

en: no previous article
pl_PL: brak poprzedniego artykułu

en: no previous block quote
pl_PL: brak poprzedniego cytatu

en: no previous button
pl_PL: brak poprzedniego przycisku

en: no previous check box
pl_PL: brak poprzedniego pola wyboru

en: no previous combo box
pl_PL: brak poprzedniej listy rozwijanej

en: no previous edit field
pl_PL: brak poprzedniego pola edycji

en: no previous embedded object
pl_PL: brak poprzedniego zagnieżdżonego obiektu

en: no previous error
pl_PL: brak poprzedniego błędu

en: no previous figure
pl_PL: brak poprzedniej figury

en: no previous form field
pl_PL: brak poprzedniego pola formularza

en: no previous frame
pl_PL: brak poprzedniej ramki

en: no previous graphic
pl_PL: brak poprzedniej grafiki

en: no previous grouping
pl_PL: niema poprzedniego grupowania

en: no previous heading
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka

en: no previous heading at level 1
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka 1

en: no previous heading at level 2
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka 2

en: no previous heading at level 3
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka 3

en: no previous heading at level 4
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka 4

en: no previous heading at level 5
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka 5

en: no previous heading at level 6
pl_PL: brak poprzedniego nagłówka 6

en: no previous landmark
pl_PL: brak poprzedniego punktu orientacyjnego

en: no previous link
pl_PL: brak poprzedniego linku

en: no previous list
pl_PL: brak poprzedniej listy

en: no previous list item
pl_PL: brak poprzedniego elementu listy

en: no previous math formula
pl_PL: brak poprzedniej formuły matematycznej

en: no previous menu item
pl_PL: brak poprzedniego elementu meni

en: no previous progress bar
pl_PL: brak poprzedniego paska postępu

en: no previous radio button
pl_PL: brak poprzedniego przycisku opcji

en: no previous separator
pl_PL: brak poprzedniego separatora

en: no previous tab
pl_PL: brak poprzedniej karty właściwości

en: no previous table
pl_PL: brak poprzedniej tabeli

en: no previous text paragraph
pl_PL: brak poprzedniego akapitu

en: no previous toggle button
pl_PL: brak poprzedniego przycisku przełączania

en: no previous unvisited link
pl_PL: brak poprzedniego nieodwiedzonego linku

en: no previous vertically aligned paragraph
pl_PL: brak poprzedniego akapitu wyrównanego w pionie

en: no previous visited link
pl_PL: brak poprzedniego odwiedzonego linku

en: no revised %s
pl_PL: nie zmienione %s

en: no right indent
pl_PL: brak wcięcia z prawej

en: no status bar information
pl_PL: brak informacji o pasku stanu

en: no strikethrough
pl_PL: brak przekreślenia

en: none
pl_PL: brak

en: normal configuration
pl_PL: konfiguracja standardowa

en: normal configuration profile active
pl_PL: domyślny profil konfiguracji jest aktywny

en: not %s
pl_PL: nie %s

en: not checked
pl_PL: nieoznaczone

en: not deleted
pl_PL: nie usunięte

en: not emphasised
pl_PL: bez podkreślenia

en: not hidden
pl_PL: widoczny

en: not highlighted
pl_PL: niepodświetlono

en: not inserted
pl_PL: nie wstawiony

en: not marked
pl_PL: nie zaznaczone

en: not pressed
pl_PL: niewciśnięty

en: not selected
pl_PL: niezaznaczony

en: not strong
pl_PL: nie pogrubione

en: not underlined
pl_PL: brak podkreślenia

en: note
pl_PL: adnotacja

en: nsel
pl_PL: ⠝⠉⠓⠅

en: numLock numpad 0
pl_PL: numeryczne 0

en: numLock numpad 1
pl_PL: numLock numeryczne 1

en: numLock numpad 2
pl_PL: numLock numeryczne 2

en: numLock numpad 3
pl_PL: numLock numeryczne 3

en: numLock numpad 4
pl_PL: numLock numeryczne 4

en: numLock numpad 5
pl_PL: numLock numeryczne 5

en: numLock numpad 6
pl_PL: numLock numeryczne 6

en: numLock numpad 7
pl_PL: numLock numeryczne 7

en: numLock numpad 8
pl_PL: numLock numeryczne 8

en: numLock numpad 9
pl_PL: numLock numeryczne 9

en: numpad 1
pl_PL: numeryczne 1

en: numpad 2
pl_PL: numeryczne 2

en: numpad 3
pl_PL: numeryczne 3

en: numpad 4
pl_PL: numeryczne 4

en: numpad 5
pl_PL: numeryczne 5

en: numpad 6
pl_PL: numeryczne 6

en: numpad 7
pl_PL: numeryczne 7

en: numpad 8
pl_PL: numeryczne 8

en: numpad 9
pl_PL: numeryczne 9

en: numpad decimal
pl_PL: numeryczna kropka

en: numpad delete
pl_PL: numeryczny Del

en: numpad divide
pl_PL: numeryczny slash

en: numpad enter
pl_PL: numeryczny enter

en: numpad insert
pl_PL: numeryczny insert

en: numpad minus
pl_PL: numeryczny minus

en: numpad multiply
pl_PL: numeryczna gwiazdka

en: numpad plus
pl_PL: numeryczny plus

en: object has no location
pl_PL: brak danych o położeniu obiektu

en: object mode
pl_PL: tryb obiektowy

en: obscured
pl_PL: przysłonięte

en: odd pages section break
pl_PL: podział sekcji strona parzysta

en: off
pl_PL: wyłączone

en: off screen
pl_PL: poza ekranem

en: on
pl_PL: włączone

en: opens dialog
pl_PL: otwiera okno dialogowe

en: opens grid
pl_PL: otwiera siatkę

en: opens list
pl_PL: otwiera listę

en: opens tree
pl_PL: otwiera drzewo

en: option pane
pl_PL: panel opcji

en: other item
pl_PL: inny element

en: out of %s
pl_PL: koniec %s

en: out of bookmark
pl_PL: pozazakładki

en: out of comment
pl_PL: poza komentarzem

en: out of grammar error
pl_PL: koniec błędu gramatycznego

en: out of popular highlight
pl_PL: poza popularnym podświetleniem

en: out of spelling error
pl_PL: koniec błędu

en: out of table
pl_PL: koniec tabeli

en: overflowing
pl_PL: przepełnienie

en: page
pl_PL: strona

en: page %s
pl_PL: strona %s

en: pane
pl_PL: okno

en: paragraph
pl_PL: akapit

en: paragraph number
pl_PL: numer akapitu

en: paragraph property
pl_PL: właściwość akapitu

en: password edit
pl_PL: pole hasła

en: pinned
pl_PL: przypięte

en: play pause
pl_PL: play/pauza

en: pnl
pl_PL: ⠏⠝⠇

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
pl_PL: Nie można znaleźć okna {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
pl_PL: Brak {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
pl_PL: Odczytuje uwagę dla tłumaczy jeżeli istnieje. Po dwukrotnym naciśnięciu, pokazuje je w trybie czytania

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
pl_PL: Odczytuje komentarz w oknie komentarzy. Po dwukrotnym naciśnięciu, pokazuje go w trybie czytania

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
pl_PL: Odczytuje notatki dla tłumaczy. Po dwukrotnym naciśnięciu pokazuje je w trybie czytania

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
pl_PL: Odczytuje stary tekst źródłowy, jeżeli istnieje. Po dwukrotnym naciśnięciu, pokazuje go w trybie czytania

[ctx: poedit]
en: comment
pl_PL: komentarzy

[ctx: poedit]
en: notes for translators
pl_PL: notatek dla tłumaczy

[ctx: poedit]
en: old source text
pl_PL: starego tekstu źródłowego

[ctx: poedit]
en: translation warning
pl_PL: uwagi dla tłumaczy

en: pressed
pl_PL: wciśnięty

en: previous track
pl_PL: poprzedni utwór

en: prgbar
pl_PL: ⠏⠃

en: progress bar
pl_PL: pasek postępu

en: property
pl_PL: właściwość

en: property page
pl_PL: strona

en: protected
pl_PL: zabezpieczone

en: pwdedt
pl_PL: ⠏⠺⠑⠙

en: quadruple {action}
pl_PL: poczwórne {action}

en: radio button
pl_PL: przycisk opcji

en: radio menu item
pl_PL: opcja menu

en: rbtn
pl_PL: ⠗⠃⠞⠝

en: read only
pl_PL: tylko do odczytu

en: received: %s
pl_PL: odebrano: %s

en: reconcile
pl_PL: uzgodnienie

en: rectangular gradient
pl_PL: prostokątny gradient

en: redundant object
pl_PL: obiekt nadmiarowy

en: refresh
pl_PL: odśwież

en: region
pl_PL: obszar

[ctx: repeat]
en: off
pl_PL: wyłączone

[ctx: repeat]
en: on
pl_PL: włączone

en: replace
pl_PL: zamiana

en: replied
pl_PL: odpowiedziano

en: replied all
pl_PL: odpowiedziano wszystkim

en: report CLDR characters off
pl_PL: wymawiaj znaki z repozytorium unicode nie

en: report CLDR characters on
pl_PL: wymawiaj znaki z repozytorium unicode tak

en: report alignment off
pl_PL: informuj o wyrównaniu tekstu nie

en: report alignment on
pl_PL: informuj o wyrównaniu tekstu tak

en: report articles off
pl_PL: informuj o artykułach nie

en: report articles on
pl_PL: informuj o artykułach tak

en: report block quotes off
pl_PL: informuj o cytatach nie

en: report block quotes on
pl_PL: informuj o cytatach tak

en: report colors off
pl_PL: sygnalizuj kolory nie

en: report colors on
pl_PL: sygnalizuj kolory tak

en: report comments off
pl_PL: czytaj komentarze nie

en: report comments on
pl_PL: czytaj komentarze tak

en: report dynamic content changes off
pl_PL: informuj o dynamicznych zmianach treści nie

en: report dynamic content changes on
pl_PL: informuj o dynamicznych zmianach treści tak

en: report emphasis off
pl_PL: odczytuj podkreślenie nie

en: report emphasis on
pl_PL: odczytuj podkreślenie tak

en: report figures and captions off
pl_PL: odczytuj figury i podpisy nie

en: report figures and captions on
pl_PL: odczytuj figury i podpisy tak

en: report font attributes off
pl_PL: odczytuj atrybuty czcionek nie

en: report font attributes on
pl_PL: odczytuj atrybuty czcionek tak

en: report font name off
pl_PL: nazwa czcionki nieodczytywana

en: report font name on
pl_PL: nazwa czcionki odczytywana

en: report font size off
pl_PL: odczytuj rozmiar czcionek nie

en: report font size on
pl_PL: odczytuj rozmiar czcionek tak

en: report frames off
pl_PL: zgłaszaj ramki nie

en: report frames on
pl_PL: zgłaszaj ramki tak

en: report graphics off
pl_PL: czytaj grafiki nie

en: report graphics on
pl_PL: czytaj grafiki tak

en: report groupings off
pl_PL: czytaj grupowania nie

en: report groupings on
pl_PL: czytaj grupowania tak

en: report headings off
pl_PL: informuj o nagłówkach nie

en: report headings on
pl_PL: informuj o nagłówkach tak

en: report highlighted off
pl_PL: wymawiaj podkreślony nie

en: report highlighted on
pl_PL: wymawiaj podkreślony tak

en: report if clickable off
pl_PL: zgłaszaj jeśli klikalne nie

en: report if clickable on
pl_PL: zgłaszaj jeśli klikalne tak

en: report landmarks and regions off
pl_PL: informuj o punktach orientacyjnych i obszarach nie

en: report landmarks and regions on
pl_PL: informuj o punktach orientacyjnych i obszarach tak

en: report line numbers off
pl_PL: odczytuj numery linii nie

en: report line numbers on
pl_PL: odczytuj numery linii tak

en: report line spacing off
pl_PL: zgłaszaj interlinię nie

en: report line spacing on
pl_PL: zgłaszaj interlinię tak

en: report links off
pl_PL: informuj o linkach nie

en: report links on
pl_PL: informuj o linkach tak

en: report lists off
pl_PL: informuj o listach nie

en: report lists on
pl_PL: informuj o listach tak

en: report pages off
pl_PL: odczytuj numery stron nie

en: report pages on
pl_PL: odczytuj numery stron tak

en: report paragraph indentation off
pl_PL: oznajmiaj wcięcia akapitu nie

en: report paragraph indentation on
pl_PL: oznajmiaj wcięcia akapitu tak

en: report revisions off
pl_PL: zgłaszaj zmiany edycyjne nie

en: report revisions on
pl_PL: zgłaszaj zmiany edycyjne tak

en: report spelling errors off
pl_PL: informuj o błędach pisowni tak

en: report spelling errors on
pl_PL: informuj o błędach pisowni tak

en: report style off
pl_PL: informuj o stylach nie

en: report style on
pl_PL: informuj o stylach tak

en: report superscripts and subscripts off
pl_PL: czytaj indeksy górne i dolne wyłączone

en: report superscripts and subscripts on
pl_PL: czytaj indeksy górne i dolne włączone

en: report table cell coordinates off
pl_PL: odczytuj współrzędne komórek tabeli nie

en: report table cell coordinates on
pl_PL: odczytuj współrzędne komórek tabeli tak

en: report tables off
pl_PL: informuj o tabelach nie

en: report tables on
pl_PL: informuj o tabelach tak

en: req
pl_PL: ⠗⠑⠟

en: required
pl_PL: wymagane

en: reverse diagonal stripe
pl_PL: odwrócony pasek ukośny

en: revised %s
pl_PL: zmienione %s

en: rgn
pl_PL: ⠗⠛⠝

en: rich edit
pl_PL: edycyjne z formatem

en: right
pl_PL: prawy

en: right alt
pl_PL: prawy alt

en: right arrow
pl_PL: strzałka w prawo

en: right control
pl_PL: prawy kontrol

en: right edge
pl_PL: prawa krawędź

en: right indent
pl_PL: wcięcie z prawej

en: right shift
pl_PL: prawy shift

en: right windows
pl_PL: prawy klawisz Windows

en: ro
pl_PL: ⠗⠕

en: root pane
pl_PL: panel główny

en: row
pl_PL: wiersz

en: row %s
pl_PL: linia %s

en: row header
pl_PL: nagłówek wiersza

en: rslvd cmnt
pl_PL: ⠗⠎⠇⠧⠙ ⠉⠍⠝⠞

en: ruler
pl_PL: linijka

en: r{rowNumber}
pl_PL: ⠗{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
pl_PL: ⠗{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: scrlbar
pl_PL: ⠎⠉⠃

en: scroll bar
pl_PL: pasek przewijania

en: scroll pane
pl_PL: panel przewijania

en: search page
pl_PL: strona wyszukiwania

en: sect
pl_PL: ⠎⠉⠞

en: section
pl_PL: sekcja

en: section %s
pl_PL: sekcja %s

en: section property
pl_PL: właściwość sekcji

en: sel
pl_PL: ⠉⠓⠅

en: selectable
pl_PL: zaznaczalne

en: selected
pl_PL: zaznaczony

en: selected %s
pl_PL: zaznaczone %s

en: selection removed
pl_PL: zaznaczenie usunięte

en: sent: %s
pl_PL: wysłano: %s

en: series {number} {name}
pl_PL: seria {number} {name}

en: sggstn
pl_PL: ⠎⠛⠛⠎⠞⠝

en: shape
pl_PL: kształt

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
pl_PL: Symbol nie

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
pl_PL: symbol LUB schematu blokowego

[ctx: shape]
en: 10-point star
pl_PL: Gwiazda 10-ramienna

[ctx: shape]
en: 12-point star
pl_PL: Gwiazda 12-ramienna

[ctx: shape]
en: 16-point star
pl_PL: Gwiazda 16-ramienna

[ctx: shape]
en: 24-point star
pl_PL: Gwiazda 24-ramienna

[ctx: shape]
en: 32-point star
pl_PL: Gwiazda 32-ramienna

[ctx: shape]
en: 4-point star
pl_PL: Gwiazda 4-ramienna

[ctx: shape]
en: 5-point star
pl_PL: Gwiazda 5-ramienna

[ctx: shape]
en: 6-point star
pl_PL: Gwiazda 6-ramienna

[ctx: shape]
en: 7-point star
pl_PL: Gwiazda 7-ramienna

[ctx: shape]
en: 8-point star
pl_PL: Gwiazda 8-ramienna

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
pl_PL: Symbol procesu alternatywnego schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Arc
pl_PL: Łuk

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
pl_PL: Strzałki wskazujące w lewo, prawo, w górę i dół

[ctx: shape]
en: Balloon
pl_PL: Dymek

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
pl_PL: Strzałka wygięta w górę

[ctx: shape]
en: Bent arrow
pl_PL: Wygięta strzałka

[ctx: shape]
en: Bevel
pl_PL: Skos

[ctx: shape]
en: Block arc
pl_PL: Łuk blokowy

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
pl_PL: Objaśnienie ze strzałkami wskazującymi w lewo, prawo, w górę i dół

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
pl_PL: Objaśnienie z podwójną poziomą strzałką

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
pl_PL: Objaśnienie ze strzałką w dół

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
pl_PL: Objaśnienie ze strzałką w lewo

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
pl_PL: Objaśnienie ze strzałką w prawo

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
pl_PL: Objaśnienie ze strzałką w górę

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
pl_PL: Objaśnienie z paskiem wyróżniającym i linią objaśnienia w kształcie litery U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
pl_PL: Objaśnienie z ukośną linią objaśnienia i paskiem wyróżniającym

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
pl_PL: Objaśnienie z ukośną linią

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
pl_PL: Objaśnienie z dwustronną strzałką góra dół

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
pl_PL: Objaśnienie z ramką i poziomym paskiem wyróżniającym

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
pl_PL: Objaśnienie z ramką, paskiem wyróżniającym i linią objaśnienia w kształcie litery U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
pl_PL: Objaśnienie z ramką, ukośną linią objaśnienia i paskiem wyróżniającym

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
pl_PL: Objaśnienie z ramką, prostą linią przekątną i poziomym paskiem wyróżniającym

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
pl_PL: Objaśnienie z linią objaśnienia w kształcie litery U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
pl_PL: Objaśnienie z przekątną linią objaśnienia i poziomym paskiem wyróżniającym

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
pl_PL: Objaśnienie z prostą linią przekątną

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
pl_PL: Objaśnienie z poziomym paskiem wyróżniającym

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
pl_PL: Objaśnienie z linią poziomą

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
pl_PL: Objaśnienie bez ramki i ukośnej linii objaśnienia

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
pl_PL: Objaśnienia bez ramki i linii objaśnienia

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
pl_PL: Objaśnienie bez ramki i przekątnej linii objaśnienia

[ctx: shape]
en: Can
pl_PL: Puszka

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
pl_PL: Symbol karty schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
pl_PL: Symbol wykresu plusZmień wybrany symbol

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
pl_PL: Symbol wykresu gwiazdka

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
pl_PL: Symbol wykresu X

[ctx: shape]
en: Chevron
pl_PL: Pagon

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
pl_PL: Okrąg z linią przez środek

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
pl_PL: Strzałka kolista

[ctx: shape]
en: Cloud callout
pl_PL: Objaśnienie w chmurce

[ctx: shape]
en: Cloud shape
pl_PL: &Kształt chmury

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
pl_PL: Symbol sortowania schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
pl_PL: Symbol łącznika schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Corner
pl_PL: Narożnik

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
pl_PL: Strzałka kołowa w lewo

[ctx: shape]
en: Cross
pl_PL: Krzyż

[ctx: shape]
en: Cube
pl_PL: Sześcian

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
pl_PL: Zakrzywiona strzałka w dół

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
pl_PL: Strzałka zakrzywiona w lewo

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
pl_PL: Strzałka zakrzywiona w prawo

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
pl_PL: Strzałka zakrzywiona w górę

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
pl_PL: Wstążka w kształcie bannera zakrzywiona do góry

[ctx: shape]
en: Curved arrow
pl_PL: Zakrzywiona strzałka

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
pl_PL: Symbol danych schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Decagon
pl_PL: Dziesięciokąt

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
pl_PL: Symbol decyzji schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
pl_PL: Symbol opóźnienia schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
pl_PL: Pasek przekątny

[ctx: shape]
en: Diamond
pl_PL: Romb

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
pl_PL: Symbol pamięci o dostępie bezpośrednim schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
pl_PL: Symbol ekranu schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
pl_PL: Symbol dokumentu schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Dodecagon
pl_PL: Dwunastokąt

[ctx: shape]
en: Donut
pl_PL: Pierścień

[ctx: shape]
en: Double brace
pl_PL: Para nawiasów klamrowych

[ctx: shape]
en: Double bracket
pl_PL: Podwójny nawias

[ctx: shape]
en: Double wave
pl_PL: Podwójna fala

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
pl_PL: Dwustronna strzałka góra dół

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
pl_PL: Dwustronna zaokrąglona strzałka

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
pl_PL: Dwustronna pozioma strzałka

[ctx: shape]
en: Down Arrow
pl_PL: Strzałka w dół

[ctx: shape]
en: Explosion
pl_PL: Wybuch

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
pl_PL: Symbol wyodrębniania schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Folded corner
pl_PL: Zagięty narożnik

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
pl_PL: Cztery małe kwadraty formujące prostokąt

[ctx: shape]
en: Funnel
pl_PL: Lejek

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
pl_PL: Przekładnia z dziewięcioma zębami

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
pl_PL: Przekładnia z sześcioma zębami

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
pl_PL: Połowa prostokątnej ramy obrazu

[ctx: shape]
en: Heart
pl_PL: Serce

[ctx: shape]
en: Heptagon
pl_PL: Siedmiokąt

[ctx: shape]
en: Hexagon
pl_PL: Sześciokąt

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
pl_PL: Zwój poziomy

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
pl_PL: Niekompletny pierścień z brakującym klinem

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
pl_PL: Symbol pamięci wewnętrznej schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
pl_PL: Trójkąt równoramienny

[ctx: shape]
en: Left Arrow
pl_PL: Strzałka w lewo

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
pl_PL: Strzałki w lewo i w górę

[ctx: shape]
en: Left brace
pl_PL: Lewa klamra

[ctx: shape]
en: Left bracket
pl_PL: Nawias otwierający

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
pl_PL: Strzałki w lewo w prawo i w górę

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
pl_PL: Błyskawica

[ctx: shape]
en: Line Callout
pl_PL: Objaśnienie liniowe

[ctx: shape]
en: Line inverse
pl_PL: Linia odwrotna

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
pl_PL: Symbol dysku magnetycznego schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
pl_PL: Symbol ręcznego wprowadzania danych schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
pl_PL: Symbol operacji ręcznej schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
pl_PL: Symbol dodawania matematycznego

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
pl_PL: Symbol dzielenia matematycznego

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
pl_PL: Symbol równości matematycznej

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
pl_PL: Symbol mnożenia matematycznego

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
pl_PL: Symbol nierówności matematycznej

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
pl_PL: Symbol odejmowania matematycznego

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
pl_PL: Symbol łączenia schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Moon
pl_PL: Księżyc

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
pl_PL: Symbol wielu dokumentów schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
pl_PL: Karbowana strzałka w prawo

[ctx: shape]
en: Octagon
pl_PL: Ośmiokąt

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
pl_PL: Symbol łącznika międzystronicowego schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
pl_PL: Symbol pamięci offline schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Oval
pl_PL: Owal

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
pl_PL: Objaśnienie w kształcie owalu

[ctx: shape]
en: Parallelogram
pl_PL: Równoległobok

[ctx: shape]
en: Pentagon
pl_PL: Pięciokąt

[ctx: shape]
en: Plaque
pl_PL: Plakietka

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
pl_PL: Plakietki

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
pl_PL: Symbol procesu uprzednio zdefiniowanego schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
pl_PL: Symbol przygotowania schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
pl_PL: Symbol procesu schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
pl_PL: Symbol taśmy dziurkowanej schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
pl_PL: Klin ćwierci pierścienia

[ctx: shape]
en: Rectangle
pl_PL: Prostokąt

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
pl_PL: Prostokąt z jednym zaokrąglonym narożnikiem

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
pl_PL: Prostokąt z jednym zgiętym narożnikiem

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
pl_PL: Prostokąt z jednym zgiętym i jednym zaokrąglonym narożnikiem

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
pl_PL: Prostokąt z dwoma zaokrąglonymi narożnikami po przekątnej

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
pl_PL: Prostokąt z dwoma zgiętymi narożnikami po przekątnej

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
pl_PL: Prostokąt z dwoma zgiętymi narożnikami na jednym boku

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
pl_PL: Prostokąt z dwoma zaokrąglonymi narożnikami na jednym boku

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
pl_PL: Objaśnienie prostokątne

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
pl_PL: Prostokątna rama obrazu

[ctx: shape]
en: Return
pl_PL: Wróć

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
pl_PL: Wstążka banner

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
pl_PL: Wstążka ze strzałkami w lewo i prawo

[ctx: shape]
en: Right Arrow
pl_PL: Strzałka w prawo

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
pl_PL: Strzałka w prawo z paskami

[ctx: shape]
en: Right brace
pl_PL: Prawa klamra

[ctx: shape]
en: Right bracket
pl_PL: Prawy nawias

[ctx: shape]
en: Right triangle
pl_PL: Trójkąt w prawo

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
pl_PL: Zaokrąglony prostokąt

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
pl_PL: Objaśnienie w kształcie zaokrąglonego prostokąta

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
pl_PL: Symbol pamięci o dostępie sekwencyjnym schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Smiley face
pl_PL: Uśmiechnięta twarz

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
pl_PL: Symbol porządkowania schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
pl_PL: Symbol przechowywanych danych schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
pl_PL: Symbol operacji sumowania schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Sun
pl_PL: Słońce

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
pl_PL: Symbol terminatora schematu blokowego

[ctx: shape]
en: Trapezoid
pl_PL: Trapez

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
pl_PL: Trapezoid z niesymetrycznymi nierównoległymi krawędziami

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
pl_PL: Strzałka w kształcie litery U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
pl_PL: Strzałka w górę

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
pl_PL: Pionowy zwój

[ctx: shape]
en: Water droplet
pl_PL: Kropla wody

[ctx: shape]
en: Wave
pl_PL: Fala

[ctx: shape]
en: four snipped corners
pl_PL: 4 zagięte narożniki

[ctx: shuffle]
en: off
pl_PL: wyłączone

[ctx: shuffle]
en: on
pl_PL: włączone

en: single {action}
pl_PL: pojedyncze {action}

en: skips backward past a block of links
pl_PL: przechodzi wstecz przed grupę linków

en: skips forward past a block of links
pl_PL: przeskakuje na koniec grupy linków

en: slanted dash dot
pl_PL: pochyłe kreska kropka

en: slice
pl_PL: wycinek

en: slider
pl_PL: suwak

en: solid
pl_PL: pełny

en: sorted
pl_PL: posortowane

en: sorted asc
pl_PL: ⠤⠒⡉

en: sorted ascending
pl_PL: posortowane rosnąco

en: sorted desc
pl_PL: ⠉⠒⠤

en: sorted descending
pl_PL: posortowane malejąco

en: sound
pl_PL: dźwięk

en: space
pl_PL: spacja

en: space with any dots
pl_PL: spacja z dowolnymi punktami

en: space with dot
pl_PL: spacja z punktami

en: speak command keys off
pl_PL: czytaj klawisze poleceń nie

en: speak command keys on
pl_PL: czytaj klawisze poleceń tak

en: speak typed characters off
pl_PL: czytaj pisane znaki nie

en: speak typed characters on
pl_PL: czytaj pisane znaki tak

en: speak typed words off
pl_PL: czytaj pisane słowa nie

en: speak typed words on
pl_PL: czytaj pisane słowa tak

en: speech viewer disabled
pl_PL: podgląd mowy wyłączony

en: speech viewer enabled
pl_PL: podgląd mowy włączony

[ctx: speechModes]
en: beeps
pl_PL: dźwięki

[ctx: speechModes]
en: off
pl_PL: brak

[ctx: speechModes]
en: on-demand
pl_PL: na żądanie

[ctx: speechModes]
en: talk
pl_PL: mowa

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
pl_PL: Filtruj wedłu&g:

en: spelling and grammar: {text}
pl_PL: pisownia i gramatyka: {text}

en: spelling error
pl_PL: błąd

en: spelling: {text}
pl_PL: pisownia: {text}

en: spin button
pl_PL: pokrętło

en: splbtn
pl_PL: ⠎⠃⠞⠝

en: split button
pl_PL: przycisk podziału

en: split pane
pl_PL: podział panelu

en: spnbtn
pl_PL: ⠎⠏⠝⠃⠭

en: status bar
pl_PL: pasek stanu

en: stbar
pl_PL: ⠎⠞⠃

en: strikethrough
pl_PL: przekreślenie

en: strong
pl_PL: pogrubienie

en: style
pl_PL: styl

en: style %s
pl_PL: styl %s

en: style definition
pl_PL: definicja stylu

en: subMenu
pl_PL: rozwijane

en: subject: %s
pl_PL: temat: %s

en: submnu
pl_PL: ⠤⠘

en: subscript
pl_PL: indeks dolny

en: suggestion
pl_PL: podpowiedź

en: superscript
pl_PL: indeks górny

en: switch
pl_PL: przełącznik

en: swtch
pl_PL: ⠎⠺⠞⠉⠓

[ctx: symbolLevel]
en: all
pl_PL: wszystko

[ctx: symbolLevel]
en: character
pl_PL: znak

[ctx: symbolLevel]
en: most
pl_PL: większość

[ctx: symbolLevel]
en: none
pl_PL: brak

[ctx: symbolLevel]
en: some
pl_PL: niektóre

[ctx: symbolPreserve]
en: always
pl_PL: zawsze

[ctx: symbolPreserve]
en: never
pl_PL: nigdy

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
pl_PL: tylko poniżej poziomu symbolu

[ctx: synth setting]
en: Inflection
pl_PL: Modulacja

[ctx: synth setting]
en: Language
pl_PL: Język

[ctx: synth setting]
en: Pitch
pl_PL: Wysokość

[ctx: synth setting]
en: Rate
pl_PL: Prędkość

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
pl_PL: Podkręcanie szybkości

[ctx: synth setting]
en: Variant
pl_PL: Wariant

[ctx: synth setting]
en: Voice
pl_PL: Głos

[ctx: synth setting]
en: Volume
pl_PL: Głośność

en: tab control
pl_PL: dialog z zakładkami

en: tabctl
pl_PL: ⠞⠃

en: table
pl_PL: tabela

en: table body
pl_PL: zawartość tabeli

en: table footer
pl_PL: stopka tabeli

en: table header
pl_PL: nagłówek tabeli

en: table property
pl_PL: właściwość tabeli

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
pl_PL: tabela z {columnCountText} i {rowCountText}

en: tbl
pl_PL: ⠞⠃⠇

en: tear off menu
pl_PL: menu odłączane

en: term
pl_PL: ⠞⠗⠍

en: text
pl_PL: tekst

en: text "%s" not found
pl_PL: nie znaleziono tekstu "%s"

en: text frame
pl_PL: ramka tekstowa

en: text mode
pl_PL: tryb tekstowy

en: tgbtn
pl_PL: ⠃⠞⠝

en: thick
pl_PL: gruba

en: thick diagonal crosshatch
pl_PL: grube kreskowanie krzyżowe ukośne

en: thin
pl_PL: cienka

en: thin diagonal crosshatch
pl_PL: cienkie kreskowanie krzyżowe ukośne

en: thin diagonal stripe
pl_PL: cienki pasek ukośny

en: thin horizontal crosshatch
pl_PL: kreskowanie krzyżowe poziome

en: thin horizontal stripe
pl_PL: cienki pasek poziomy

en: thin reverse diagonal stripe
pl_PL: cienki odwrócony pasek ukośny

en: thin vertical stripe
pl_PL: cienki pasek pionowy

en: through row {row} column {column}
pl_PL: przez wiersz {row} kolumna {column}

en: through {endCol}
pl_PL: przez {endCol}

en: through {endRow}
pl_PL: przez {endRow}

en: thumb control
pl_PL: kontrola palca

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
pl_PL: {D} dzień {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
pl_PL: {D} dni {H}:{M}:{S}

en: title bar
pl_PL: pasek tytułu

en: tlbar
pl_PL: ⠞⠇⠃

en: tltip
pl_PL: ⠞⠊⠏

en: to focus
pl_PL: do fokusu

en: to review
pl_PL: do kursora przeglądu

en: toggle button
pl_PL: przycisk przełączania

en: tool bar
pl_PL: pasek narzędzi

en: tool tip
pl_PL: dymek

en: top edge
pl_PL: górna krawędź

[ctx: touch action]
en: flick down
pl_PL: machnięcie w dół

[ctx: touch action]
en: flick left
pl_PL: machnięcie w lewo

[ctx: touch action]
en: flick right
pl_PL: machnięcie w prawo

[ctx: touch action]
en: flick up
pl_PL: machnięcie w górę

[ctx: touch action]
en: hold
pl_PL: przytrzymanie

[ctx: touch action]
en: hover
pl_PL: przesuwanie

[ctx: touch action]
en: hover down
pl_PL: rozpoczęcie przesuwania

[ctx: touch action]
en: hover up
pl_PL: zakończenie przesuwania

[ctx: touch action]
en: tap
pl_PL: stuknięcie

[ctx: touch action]
en: tap and hold
pl_PL: stuknięcie i przytrzymanie

en: track change: {text}
pl_PL: śledzenie zmian: {text}

en: tree view
pl_PL: drzewo

en: tree view button
pl_PL: przycisk widoku drzewa

en: tree view item
pl_PL: element drzewa

en: triggered
pl_PL: automatyczne

en: tripple {action}
pl_PL: potrójne {action}

en: tv
pl_PL: ⠞⠧

en: tvbtn
pl_PL: ⠞⠧⠃⠞⠝

en: tvitem
pl_PL: ⠞⠧⠊

en: unavailable
pl_PL: niedostępne

en: underline
pl_PL: podkreślenie

en: underlined
pl_PL: podkreślenie

en: unknown
pl_PL: nieznane

en: unknown %s
pl_PL: nieznane %s

en: unknown input method
pl_PL: nieznana metoda wprowadzania

en: unknown language
pl_PL: nieznany język

en: unlocked
pl_PL: odblokowane

en: unread
pl_PL: nieprzeczytane

en: up arrow
pl_PL: strzałka w górę

en: up-right diagonal line
pl_PL: przekątna prawo góra

en: value {valueAxisData}
pl_PL: wartość {valueAxisData}

en: vertical align bottom
pl_PL: wyrównanie pionowe do dołu

en: vertical align distributed
pl_PL: wyrównanie pionowe dystrybuowane

en: vertical align justified
pl_PL: wyrównanie pionowe wyjustowane

en: vertical align middle
pl_PL: wyrównanie pionowe do środka

en: vertical align top
pl_PL: wyrównanie pionowe do góry

en: vertical borders except outside
pl_PL: ramki pionowe z wyjątkiem zewnętrznych

en: vertical stripe
pl_PL: pasek pionowy

en: video
pl_PL: wideo

en: view port
pl_PL: widok

en: visited
pl_PL: odwiedzony

en: vlnk
pl_PL: ⠧⠇⠝⠅

en: volume down
pl_PL: ciszej

en: volume up
pl_PL: głośniej

en: white space
pl_PL: biała spacja

en: window
pl_PL: okno

en: with %s column | with %s columns
pl_PL[0]: z %s kolumną
pl_PL[1]: z %s kolumnami
pl_PL[2]: z %s kolumnami
pl_PL[3]: z %s kolumnami

en: with %s item | with %s items
pl_PL[0]: z %s elementem
pl_PL[1]: z %s elementami
pl_PL[2]: z %s elementów
pl_PL[3]: z %s elementów

en: with %s row | with %s rows
pl_PL[0]: z %s wierszem
pl_PL[1]: z %s wierszami
pl_PL[2]: z %s wierszami
pl_PL[3]: z %s wierszami

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
pl_PL: z {rowCountTranslation} i {colCountTranslation}

en: wnd
pl_PL: ⠺⠙

en: word
pl_PL: słowo

en: {author} is editing
pl_PL: {author} edytuje dokument

en: {backgroundColor} background
pl_PL: w tle {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
pl_PL: {bookPercentage}%, pozycja {curLocation} z {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
pl_PL[0]: {category} ({nbResults} wynik)
pl_PL[1]: {category} ({nbResults} wyniki)
pl_PL[2]: {category} ({nbResults} wyników)
pl_PL[3]: {category} ({nbResults} wyników)

en: {color1} to {color2}
pl_PL: {color1} do {color2}

en: {color} (default color)
pl_PL: (Domyślny kolor) {color}

en: {color} on {backgroundColor}
pl_PL: {color} w tle {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
pl_PL[0]: {columnCount} kolumną
pl_PL[1]: {columnCount} kolumnami
pl_PL[2]: {columnCount} kolumnami
pl_PL[3]: {columnCount} kolumnami

en: {date} (all day)
pl_PL: {date} (cały dzień)

en: {desc} left and right edges
pl_PL: {desc} lewa i prawa krawędź

en: {desc} surrounding border
pl_PL: {desc} ramka otaczająca

en: {desc} top and bottom edges
pl_PL: {desc} górna i dolna krawędź

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
pl_PL: {desc} przekątne prawa górna i prawa dolna

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
pl_PL[0]: {distance:.3g} punkt od dolnej krawędzi slajdu
pl_PL[1]: {distance:.3g} punkty od dolnej krawędzi slajdu
pl_PL[2]: {distance:.3g} punktów od dolnej krawędzi slajdu
pl_PL[3]: {distance:.3g} punktów od dolnej krawędzi slajdu

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
pl_PL[0]: {distance:.3g} punkt od lewej krawędzi slajdu
pl_PL[1]: {distance:.3g} punkty od lewej krawędzi slajdu
pl_PL[2]: {distance:.3g} punktów od lewej krawędzi slajdu
pl_PL[3]: {distance:.3g} punktów od lewej krawędzi slajdu

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
pl_PL[0]: {distance:.3g} punkt od prawej krawędzi slajdu
pl_PL[1]: {distance:.3g} punktów od prawej krawędzi slajdu
pl_PL[2]: {distance:.3g} punktów od prawej krawędzi slajdu
pl_PL[3]: {distance:.3g} punkt od prawej krawędzi slajdu

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
pl_PL[0]: {distance:.3g} punkt od lewej krawędzi slajdu
pl_PL[1]: {distance:.3g} punkty od lewej krawędzi slajdu
pl_PL[2]: {distance:.3g} punktów od lewej krawędzi slajdu
pl_PL[3]: {distance:.3g} punktów od lewej krawędzi slajdu

en: {distance} from left edge of page
pl_PL: {distance} od lewej krawędzi strony

en: {distance} from top edge of page
pl_PL: {distance} od górnej krawędzi strony

en: {elapsedTime} elapsed
pl_PL: {elapsedTime} Upłynęło

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
pl_PL: {firstAddress}  {firstContent} do {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
pl_PL: {firstAddress} do {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
pl_PL: {firstAddress} {firstValue} do {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
pl_PL: {hourText} i {minuteText} pozostało

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
pl_PL[0]: {hours:d} godzina
pl_PL[1]: {hours:d} godziny
pl_PL[2]: {hours:d} godzin
pl_PL[3]: {hours:d} godzin

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
pl_PL: {longName} ({name})
    Wersja: {version} ({version_detailed})
    Adres internetowy: {url}
    {copyright}
    
    {name} jest objęta Powszechną Licencją Publiczną GNU (wersja 2). Możesz swobodnie udostępniać lub zmieniać to oprogramowanie w dowolny sposób, o ile towarzyszy mu licencja i udostępniasz cały kod źródłowy każdemu, kto tego chce. Dotyczy to zarówno oryginalnych, jak i zmodyfikowanych kopii tego oprogramowania oraz wszelkich dzieł pochodnych.
    Aby uzyskać więcej informacji, możesz wyświetlić licencję z menu Pomoc.
    Można ją również przeczytać online pod adresem: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} został opracowany przez NV Access, organizację non-profit zaangażowaną w pomoc i promowanie bezpłatnych i otwartych rozwiązań dla osób niewidomych i niedowidzących.
    Jeśli uważasz, że NVDA jest przydatna i chcesz, aby nadal się rozwijała, rozważ przekazanie darowizny na rzecz NV Access. Możesz to zrobić, wybierając Opcję wesprzyj z menu NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
pl_PL: {message}
    
    Kategoria: "{category}"
    Opcja: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
pl_PL[0]: {minutes:d} minuta
pl_PL[1]: {minutes:d} minuty
pl_PL[2]: {minutes:d} minut
pl_PL[3]: {minutes:d} minut

en: {modifier} released
pl_PL: {modifier} zwolniony

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
pl_PL[0]: {action} {numFingers} palcem
pl_PL[1]: {action} {numFingers} palcami
pl_PL[2]: {action} {numFingers} palców
pl_PL[3]: {action} {numFingers} palców

en: {number} of {total}
pl_PL: {number} z {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
pl_PL[0]: {offset:.3g} centymetr
pl_PL[1]: {offset:.3g} centymetry
pl_PL[2]: {offset:.3g} centymetrów
pl_PL[3]: {offset:.3g} centymetrów

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
pl_PL[0]: {offset:.3g} znak
pl_PL[1]: {offset:.3g} znaki
pl_PL[2]: {offset:.3g} znaków
pl_PL[3]: {offset:.3g} znaków

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
pl_PL[0]: {offset:.3g} cal
pl_PL[1]: {offset:.3g} cale
pl_PL[2]: {offset:.3g} cali
pl_PL[3]: {offset:.3g} cali

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
pl_PL[0]: {offset:.3g} milimetr
pl_PL[1]: {offset:.3g} milimetry
pl_PL[2]: {offset:.3g} milimetrów
pl_PL[3]: {offset:.3g} milimetrów

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
pl_PL[0]: {offset:.3g} punkt pica
pl_PL[1]: {offset:.3g} punkty pica
pl_PL[2]: {offset:.3g} punktów pica
pl_PL[3]: {offset:.3g} punktów pica

en: {offset:.3g} pt
pl_PL: {offset:.3g} punktów

en: {profileName} configuration profile active
pl_PL: {profileName} jest aktywny

en: {profile} profile activated
pl_PL: Profil {profile} jest aktywowany

en: {profile} profile deactivated
pl_PL: Profil {profile} jest wyłączony

en: {remainingTimeFormatted} remaining
pl_PL: {remainingTimeFormatted} Pozostało

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
pl_PL: {revisionType} {description}: {text} przez {author} dnia {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
pl_PL[0]: {rowCount} wierszem
pl_PL[1]: {rowCount} wierszami
pl_PL[2]: {rowCount} wierszami
pl_PL[3]: {rowCount} wierszami

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
pl_PL: {seriesName} seria {seriesIndex} z {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
pl_PL: {seriesName} typ linii trendu: {trendlineType}, nazwa: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
pl_PL: {seriesName} typ linii trendu: {trendlineType}, nazwa: {trendlineName}, etykieta: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
pl_PL: Czcionka {size:g} punktów

en: {startTime} to {endTime}
pl_PL: {startTime} do {endTime}

en: {start} through {end}
pl_PL: {start} do {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
pl_PL: Styl {styleName}, poziom konspektu{outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
pl_PL: {symbol} jak w {description}

en: {textAttribute} off
pl_PL: {textAttribute} nie

en: {textAttribute} on
pl_PL: {textAttribute} tak

en: {totalTime} total
pl_PL: {totalTime} całkowity czas trwania

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
pl_PL[0]: {val:.2f} centimetr
pl_PL[1]: {val:.2f} centimetry
pl_PL[2]: {val:.2f} centimetrów
pl_PL[3]: {val:.2f} centimetrów

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
pl_PL[0]: {val:.2f} cal
pl_PL[1]: {val:.2f} cale
pl_PL[2]: {val:.2f} cali
pl_PL[3]: {val:.2f} cali

en: {val:g} pt space before paragraph
pl_PL: {val:g} pt spacja przed akapitem

en: {} suggestions
pl_PL: {} podpowiedzi
