nvda - en to ro_RO translation catalogue (2846 entries)

en:  %s is currently running.
ro_RO:  Actualmente, %s rulează.

en:  %s module is loaded.
ro_RO:  Modulul %s s-a încărcat.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
ro_RO:  fracția {fractionValue:.2f} la sută sector {pointIndex} din {pointCount}

en:  square
ro_RO:  pătrat

en:  title: {axisTitle}
ro_RO:  titlu: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
ro_RO:  {segmentType} {pointIndex} din {pointCount}

en: %d character | %d characters
ro_RO[0]: %d caracter
ro_RO[1]: %d caractere
ro_RO[2]: %d caractere

en: %d percent
ro_RO: %d la sută

en: %s application
ro_RO: aplicația %s

en: %s column | %s columns
ro_RO[0]: %s coloană
ro_RO[1]: %s coloane
ro_RO[2]: %s coloane

en: %s cursor
ro_RO: cursor %s

en: %s end
ro_RO: final de %s

en: %s highlighted
ro_RO: %s evidențiat

en: %s item | %s items
ro_RO[0]: %s element
ro_RO[1]: %s elemente
ro_RO[2]: %s elemente

en: %s keyboard
ro_RO: tastatură %s

en: %s mode
ro_RO: mod %s

en: %s normalized
ro_RO: %s normalizat

en: %s selected
ro_RO: %s selectat

en: %s selected instead
ro_RO: %s selectat în loc

en: %s unselected
ro_RO: %s deselectat

en: &About add-on...
ro_RO: &Despre supliment...

en: &About...
ro_RO: &Despre...

en: &Add
ro_RO: &Adaugă

en: &Add-on store...
ro_RO: Maga&zin de suplimente...

en: &Alignment
ro_RO: &Aliniere

en: &Annotations
ro_RO: &Adnotări

en: &Anywhere
ro_RO: &Oriunde

en: &Beep for capitals
ro_RO: &Emite bip pentru majuscule

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
ro_RO: &Emite un bip la tastarea literelor mici dacă tasta caps lock e activată

en: &Bookmarks
ro_RO: &Semne de carte

en: &Braille viewer
ro_RO: &Monitor braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
ro_RO: &Luminozitatea controlează volumul coordonatelor audio

en: &Buttons
ro_RO: &Butoane

en: &Categories:
ro_RO: &Categorii:

en: &Charts
ro_RO: &Diagrame

en: &Check for update...
ro_RO: Caută &actualizări...

en: &Clickable
ro_RO: &Clicabil

en: &Close
ro_RO: În&chide

en: &Colors
ro_RO: &Culori

en: &Comment
ro_RO: &Comentariu

en: &Configuration profiles...
ro_RO: Configurarea &profilurilor...

en: &Continue
ro_RO: &Continuă

en: &Continue running
ro_RO: &Continuă utilizarea

en: &Create portable copy...
ro_RO: &Creează copie portabilă...

en: &Default dictionary...
ro_RO: &Dicționar implicit...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
ro_RO: Descrieri înt&ârziate pentru caracterele în deplasarea cursorului

en: &Delete
ro_RO: Ș&terge

en: &Dictionary entries
ro_RO: Intrări în &dicționar

en: &Diff algorithm:
ro_RO: Algoritm &Diff:

en: &Displays to detect automatically:
ro_RO: &Afișaje care sunt detectate automat:

en: &Donate
ro_RO: &Donează

en: &Done
ro_RO: &Gata

en: &Download update
ro_RO: &Descarcă actualizarea

en: &Edit
ro_RO: &Editează

en: &Editor revisions
ro_RO: &Revizii editor

en: &Enable Highlighting
ro_RO: &Activează evidențierea

en: &Enable browse mode on page load
ro_RO: &Activează modul de navigare la încărcarea paginii

en: &Errors
ro_RO: &Erori

en: &Figures and captions
ro_RO: &Figuri și legende

en: &Font name
ro_RO: &Nume font

en: &Form fields
ro_RO: &Câmpuri formular

en: &Graphics
ro_RO: &Grafice

en: &Groupings
ro_RO: G&rupări

en: &Guess object position information when unavailable
ro_RO: Intuiește informația despre &poziția obiectului când este indisponibilă

en: &HID keyboard input simulation
ro_RO: Simularea tastaturii de intrare &HID

en: &Headings
ro_RO: &Rubrici

en: &Help
ro_RO: &Ajutor

en: &Help, training and support
ro_RO: &Ajutor, instruire și asistență

en: &Hover for cell routing
ro_RO: &Plasează cursorul pentru deplasarea celulei

en: &Inflection
ro_RO: &Intonație

en: &Input table:
ro_RO: Tabel de i&ntrări:

en: &Install NVDA on this computer
ro_RO: &Instalați NVDA pe acest calculator

en: &Install NVDA...
ro_RO: &Instalează NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
ro_RO: &Păstrează scurtăturile de desktop existente

en: &Keyboard layout:
ro_RO: &Schemă tastatură:

en: &Language
ro_RO: &Limbă

en: &Level
ro_RO: &Nivel

en: &Line spacing
ro_RO: &Spațiere linie

en: &Lists
ro_RO: &Liste

en: &Maximum number of characters on one line
ro_RO: Număr &maxim de caractere pe un singur rând

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
ro_RO: Opțiuni disponibile pentru comanda de trecere de la un mod de împărțire a sunetelor la altul:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
ro_RO: &Moduri disponibile în comanda de comutare între modurile de vorbire:

en: &Move to
ro_RO: &Mută la

en: &New
ro_RO: &Nou

en: &No
ro_RO: &Nu

en: &Not now
ro_RO: &Nu acum

en: &Number of lines per page
ro_RO: Număr de &rânduri per pagină

en: &Output table:
ro_RO: Tabel de &ieșiri:

en: &Pages
ro_RO: &Pagini

en: &Paragraph indentation
ro_RO: &Indentație paragraf

en: &Paragraph style:
ro_RO: &Stil paragraf:

en: &Pattern
ro_RO: &Șablon

en: &Pitch
ro_RO: &Ton

en: &Play audio coordinates when mouse moves
ro_RO: Redă &audio coordonatele mausului când se mișcă

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
ro_RO: &Redă un sunet la activarea sau dezactivarea cortinei ecranului

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
ro_RO: &Redă sunete când se pornește sau se părăsește NVDA

en: &Postpone update
ro_RO: Am&ână actualizarea

en: &Preferences
ro_RO: &Preferințe

en: &Proceed with installation (not recommended)
ro_RO: &Continuă cu instalarea (nerecomandat)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
ro_RO: Rostirea &punctuației/simbolurilor...

en: &Python console
ro_RO: &Consolă Python

en: &Rate
ro_RO: V&iteză

en: &Remove
ro_RO: &Elimină

en: &Rename
ro_RO: &Redenumește

en: &Replacement
ro_RO: Î&nlocuire

en: &Revert to saved configuration
ro_RO: &Revenire la configurația salvată

en: &Review add-ons...
ro_RO: &Examinare suplimente...

en: &Save configuration
ro_RO: &Salvare configurație

en: &Save configuration when exiting NVDA
ro_RO: &Salvează configurația la închiderea NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
ro_RO: &Utilizează tastele modificatoare ale NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
ro_RO: &Trimite simbolul efectiv la sintetizator

en: &Settings...
ro_RO: &Setări...

en: &Sheets
ro_RO: &Foi

en: &Show Braille Viewer on Startup
ro_RO: &Arată Monitorul de Braille la pornire

en: &Show Speech Viewer on Startup
ro_RO: &Arată monitorul de vorbire la pornire

en: &Show cursor
ro_RO: Arată c&ursor

en: &Show this dialog when NVDA starts
ro_RO: &Arată această fereastră de dialog când pornește NVDA

en: &Simple review mode
ro_RO: Mod &examinare simplă

en: &Sound split mode:
ro_RO: Mod de împăr&țire a sunetelor:

en: &Speech viewer
ro_RO: &Monitor de vorbire

en: &Start the new portable copy after creation
ro_RO: &Pornește copia portabilă după creare

en: &Symbol:
ro_RO: &Simbol:

en: &Symbols
ro_RO: &Simboluri

en: &Synthesizer:
ro_RO: &Sintetizator:

en: &Tables
ro_RO: &Tabele

en: &Temporary dictionary...
ro_RO: &Dicționar temporar...

en: &Tools
ro_RO: &Instrumente

en: &Touch typing mode
ro_RO: &Modul de scriere tactilă

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
ro_RO: Împiedică trimiterea către document a tuturor &gesturilor neatribuite unei comenzi

en: &Triggers...
ro_RO: &Declanșatoare...

en: &Type
ro_RO: &Scrie

en: &Update notifications:
ro_RO: &Actualizare notificări:

en: &Update now
ro_RO: &Actualizează acum

en: &Update to NVDA {version}
ro_RO: &Actualizează la NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
ro_RO: Folosește &CapsLock ca tastă de modificare NVDA

en: &User Guide
ro_RO: &Ghidul utilizatorului

en: &Voice
ro_RO: &Voce

en: &Voice dictionary...
ro_RO: &Dicționar vocal...

en: &Yes
ro_RO: &Da

en: (normal configuration)
ro_RO: (configurație normală)

en: 0 matches
ro_RO: 0 potriviri

en: 1 suggestion
ro_RO: 1 sugestie

en: 1.5 line spacing
ro_RO: Spațiere de 1.5 linii

en: 100 percent Stacked Area
ro_RO: Arie stivuită 100 la sută

en: 100 percent Stacked Bar
ro_RO: Bară stratificată 100 la sută

en: 100 percent Stacked Column
ro_RO: Coloană stratificată 100 la sută

en: 100 percent Stacked Cone Bar
ro_RO: Con orizontal stratificat 100 la sută

en: 100 percent Stacked Cone Column
ro_RO: Con vertical stratificat 100 la sută

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
ro_RO: Cilindru orizontal stratificat 100 la sută

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
ro_RO: Cilindru vertical stratificat 100 la sută

en: 100 percent Stacked Line
ro_RO: Linie stratificată 100 la sută

en: 100 percent Stacked Line with Markers
ro_RO: Linie stratificată 100 la sută cu marcaje

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
ro_RO: Piramidă orizontală stratificată 100 la sută

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
ro_RO: Piramidă verticală stratificată 100 la sută

en: 12.5% gray
ro_RO: 12.5% gri

en: 25% gray
ro_RO: 25% gri

en: 3D 100 percent Stacked Bar
ro_RO: Bară stratificată 100 la sută în 3D

en: 3D 100 percent Stacked Column
ro_RO: Coloană stratificată 100 la sută în 3D

en: 3D Area
ro_RO: Suprafață plană în 3D

en: 3D Clustered Bar
ro_RO: Bare grupate în 3D

en: 3D Clustered Column
ro_RO: Coloane grupate în 3D

en: 3D Column
ro_RO: Coloană 3-D

en: 3D Cone Column
ro_RO: Con vertical în 3D

en: 3D Cylinder Column
ro_RO: Cilindru vertical în 3D

en: 3D Line
ro_RO: Panglică 3D

en: 3D Pie
ro_RO: Structură radială în 3D

en: 3D Pyramid Column
ro_RO: Piramidă verticală în 3D

en: 3D Stacked Area
ro_RO: Arie stivuită în 3D

en: 3D Stacked Bar
ro_RO: Bară stratificată în 3D

en: 3D Stacked Column
ro_RO: Coloană stratificată în 3D

en: 3D Surface
ro_RO: Suprafață în 3D

en: 3D Surface (wireframe)
ro_RO: Suprafață structură de fire în 3D

en: 50% gray
ro_RO: 50% gri

en: 6.25% gray
ro_RO: 6.25% gri

en: 75% gray
ro_RO: 75% gri

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
ro_RO: Fereastră de dialog unde puteți stabili dicționarul implicit, adăugând termeni de dicționar în listă

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
ro_RO: Fereastră de dialog unde puteți stabili dicționarul temporar, adăugând termeni de dicționar în caseta de editare

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
ro_RO: Fereastră de dialog unde puteți stabili dicționar specific vocii, adăugând termeni de dicționar în listă

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
ro_RO: Un cititor de ecran gratuit și cu sursă disponibilă pentru Microsoft Windows

en: A pattern is required.
ro_RO: Este necesar un model.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
ro_RO: Există deja o copie portabilă în folderul „{portableDirectory}”. Doriți să o actualizați?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
ro_RO: A fost găsită o versiune anterioară a NVDA pe sistemul tău. Aceasta va fi actualizată.

en: A profile cannot have an empty name.
ro_RO: Un profil nu poate avea un nume lipsit de conținut.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
ro_RO: O versiune a acestui supliment este deja instalată. Doriți să actualizați versiunea {summary} {curVersion} la versiunea {newVersion}?

en: About NVDA
ro_RO: Despre NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
ro_RO: Acțiune indisponibilă în versiunea NVDA pentru Windows Store

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
ro_RO: Acțiune indisponibilă într-o versiune temporară de NVDA

en: Action unavailable in secure context
ro_RO: Acțiune indisponibilă în contextul de siguranță

en: Action unavailable while Windows is locked
ro_RO: Acțiune indisponibilă cât timp Windows este blocat

en: Action unavailable while a dialog requires a response
ro_RO: Acțiune indisponibilă cât timp un dialog necesită un răspuns

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
ro_RO: Acțiune indisponibilă cât timp modul Braille este setat la ieșirea vocală

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
ro_RO: Acțiune indisponibilă. Braille este legat de focalizare

en: Activate
ro_RO: Activare

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
ro_RO: Activează sau dezactivează profilul de configurare {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
ro_RO: Activează Magazinul de Suplimente pentru a naviga printre pachete cu suplimente pentru NVDA și pentru a le administra

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
ro_RO: Activează consola Python a NVDA, utilă în primul rând pentru dezvoltare

en: Activates the current object in the document
ro_RO: Activează obiectul curent în document

en: Activates the text at the cursor if possible
ro_RO: Activează textul de la cursor, dacă este posibil

en: Add Dictionary Entry
ro_RO: Adaugă intrare în dicționar

en: Add Symbol
ro_RO: Adaugă Simbol

en: Add-on Installation
ro_RO: Instalare supliment

en: Add-on Store
ro_RO: Magazin de suplimente

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
ro_RO: Suplimentele nu pot fi instalate în versiunea de NVDA pentru Windows Store

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
ro_RO: Au fost detectate suplimente în dosarul de setări utilizator. Copierea acestora în profilul de sistem poate fi un risc de securitate. Doriți, totuși, să copiați preferințele dumneavoastră?

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Afrikaans grade 1
ro_RO: Afrikaans grad 1

en: Afrikaans grade 2
ro_RO: Afrikaans grad 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
ro_RO: Akkadiană (Borger) grad 1

en: Akkadian (US) grade 1
ro_RO: Akkadiană (US) grad 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
ro_RO: Toate suplimentele sunt dezactivate. Vor fi reactivate la următoarea repornire dacă nu alegeți să le dezactivați din nou.

en: All dots
ro_RO: Toate punctele

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
ro_RO: Permite NV Access colectarea datelor statistice de utilizare NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
ro_RO: Permite &lectura rapidă în modul de rostire completă

en: Alpha numeric input
ro_RO: Metodă de introducere alfanumerică

en: Already in a content recognition result
ro_RO: Deja într-un rezultat al  recunoașterii de conținut

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ro_RO: Rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} au fost deja stabilite ca început de anteturi coloană

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ro_RO: Rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} au fost deja stabilite ca început de anteturi rând

en: Already set {address} as start of column headers
ro_RO: {address} deja stabilită ca început pentru anteturile coloană

en: Already set {address} as start of row headers
ro_RO: {address} deja stabilită ca început pentru anteturile rând

en: Always
ro_RO: Întotdeauna

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
ro_RO: Afi&șează întotdeauna un mesaj de avertizare la încărcarea cortinei ecranului

en: Always duck
ro_RO: Atenuează totdeauna

en: Always fill display
ro_RO: Umple afișajul întotdeauna

en: Always include short character &description when announcing candidates
ro_RO: &Include întotdeauna scurte descrieri de caracter când se anunță candidații

en: Annotations
ro_RO: Adnotări

en: Announce &selected candidate
ro_RO: Anunță &candidatul selectat

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
ro_RO: Anunță selecția curentă din câmpurile de editare și documente. Apăsarea de două ori citește informația selectată. Apăsarea de trei ori citește informația selectată literă cu literă. Apăsarea de patru ori deschide un mesaj navigabil pentru vizualizare.

en: Answer to:
ro_RO: Răspunde la:

en: Appointment {subject}, {time}
ro_RO: Programare {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
ro_RO: Arabă, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Arabic grade 1
ro_RO: Arabă grad 1

en: Arabic grade 2
ro_RO: Arabă grad 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
ro_RO: Sigur doriți instalarea acestui supliment? Instalați suplimentedoar din surse de încredere.
    Supliment: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți toate intrările din acest dicționar?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să resetați toate gesturrile la valorile implicite?
    
    			Toate gesturile pe care le-ați setat, fie că au fost setate anterior sau în această sesiune, vor fi șterse.
    			Această acțiune este ireversibilă.

en: Area
ro_RO: Arie

en: Arti&cles
ro_RO: Arti&cole

en: Assamese grade 1
ro_RO: Assameză grad 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
ro_RO: Trebuie să fie setată cel puțin o tastă drept tastă modificatoare NVDA. Caps lock va rămâne tastă modificatoare NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
ro_RO: Trebuie folosită măcar o tastă drept tasta NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
ro_RO: Cel puțin un mod de împărțire a sunetelor trebuie să fie bifat.

en: At least two speech modes have to be checked.
ro_RO: Cel puțin două moduri de vorbire trebuie să fie bifate.

en: Attachments
ro_RO: Atașamente

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
ro_RO: Încearcă să anulezi vorbirea pentru evenimentele expirate ale focalizării:

en: Audio d&ucking mode:
ro_RO: Mod de &atenuare audio:

en: Audio ducking not supported
ro_RO: Atenuare audio nesuportată

en: Audio indication of focus and browse modes
ro_RO: Semnal a&udio pentru modurile formular și navigare

en: Audio output &device:
ro_RO: &Dispozitiv audio de ieșire:

en: Automatic
ro_RO: Automat

en: Automatic &Say All on page load
ro_RO: Rostește &tot automat la încărcarea paginii

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
ro_RO: Automat (prefer Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
ro_RO: Automat (prefer UIA)

en: Automatic (prefer selective)
ro_RO: Automat (prefer selectiv)

en: Automatic dialect switching (when supported)
ro_RO: Comutare automată a &dialectului (când e suportat)

en: Automatic focus mode for caret movement
ro_RO: Mod focalizare automată pentru mișcarea &cursorului de scriere

en: Automatic focus mode for focus changes
ro_RO: Mod focalizare automată pentru schimbările de &focalizare

en: Automatic language and dialect switching on
ro_RO: Comutarea automată a limbii și a dialectului activată

en: Automatic language switching (when supported)
ro_RO: Comutare automată a &limbii (când e suportat)

en: Automatic language switching off
ro_RO: Comutare automată a limbii dezactivată

en: Automatic language switching on
ro_RO: Comutare automată a limbii activată

en: Automatic refresh of recognition result failed
ro_RO: Reîmprospătarea automată a rezultatului recunoașterii a eșuat

en: Automatically check for &updates to NVDA
ro_RO: &Verifică automat existența actualizărilor NVDA

en: Automatically report all available &candidates
ro_RO: Anunță automat toți candidații &disponibili

en: Automatically set system &focus to focusable elements
ro_RO: Setează automat focalizarea sistemului la elementele focalizabile

en: Automatically set system focus to focusable elements off
ro_RO: Setează automat focalizarea sistemului la elementele focalizabile dezactivat

en: Automatically set system focus to focusable elements on
ro_RO: Setează automat focalizarea sistemului la elementele focalizabile activat

en: Avoid splitting &words when possible
ro_RO: Evită despărțirea &cuvintelor când e posibil

en: Bar of Pie
ro_RO: Bară din radială

en: Baseline
ro_RO: Linie de bază

en: Bashkir grade 1
ro_RO: Bașchiră grad 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
ro_RO: Afișaje Braille Baum/HumanWare/APH

en: Beep
ro_RO: Bip

en: Beep and speak progress bar updates
ro_RO: Emite bip și rostește actualizările barei de progres

en: Beep for progress bar updates
ro_RO: Emite bip pentru actualizările barei de progres

en: Begins interaction with math content
ro_RO: Începe interacțiunea cu conținutul matematic

en: Belarusian computer braille
ro_RO: Braille bielorus pentru calculator

en: Belarusian literary braille
ro_RO: Braille literar bielorus

en: Belarusian literary braille (detailed)
ro_RO: Braille literar bielorus (detaliat)

en: Bengali grade 1
ro_RO: Bengaleză grad 1

en: Bitmap placeholder
ro_RO: Substituent bitmap

en: Blink cursor
ro_RO: Cursor intermitent

en: Block &quotes
ro_RO: &Citate bloc

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
ro_RO: Serial bluetooth: {port} ({deviceName})

en: Bold off
ro_RO: Aldin dezactivat

en: Bold on
ro_RO: Aldin activat

en: Both Colors and Styles
ro_RO: Atât culori cât și stiluri

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: Braille &display:
ro_RO: &Afișaj Braille:

en: Braille Display Error
ro_RO: Eroare afișaj Braille

en: Braille Unicode normalization default ({default})
ro_RO: Normalizare implicită Unicode Braille ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
ro_RO: Normalizare Braille Unicode {state}

en: Braille cursor %s
ro_RO: Cursor Braille %s

en: Braille cursor is turned off
ro_RO: Cursorul braille este dezactivat

en: Braille cursor off
ro_RO: Cursor Braille dezactivat

en: Braille cursor on
ro_RO: Cursor Braille activat

en: Braille display
ro_RO: Afișaj Braille

en: Braille focus context presentation: %s
ro_RO: Focalizare de context al prezentării braille: %s

en: Braille inp&ut
ro_RO: In&trare braille

en: Braille input disabled
ro_RO: Intrare braille dezactivată

en: Braille input enabled
ro_RO: Intrare braille activată

en: Braille mode {brailleMode}
ro_RO: Modul Braille {brailleMode}

en: Braille mode:
ro_RO: Mod Braille:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
ro_RO: Braille mută cursorul de scriere al sistemului la deplasarea cursorului de examinare %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
ro_RO: Braille mută cursorul de scriere al sistemului la deplasarea cursorului de examinare, implicit (%s)

en: Braille show messages %s
ro_RO: Afișarea mesajelor braille %s

en: Braille show selection %s
ro_RO: Selecția de afișare braille %s

en: Braille show selection default (%s)
ro_RO: Selecția implicită de afișare braille (%s)

en: Braille tethered %s
ro_RO: Braille asociat la %s

en: Braille viewer disabled
ro_RO: Monitor Braille dezactivat

en: Braille viewer enabled
ro_RO: Monitor Braille activat

en: Browse Mode
ro_RO: Mod navigare

en: Browse mode
ro_RO: Mod navigare

en: Browse...
ro_RO: Parcurge...

en: Bubble
ro_RO: Bulă

en: Bubble with 3D effects
ro_RO: Bulă cu efect 3-D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
ro_RO: Bulgară, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Bulgarian grade 1
ro_RO: Bulgară grad 1

en: Burmese grade 1
ro_RO: Birmană grad 1

en: Burmese grade 2
ro_RO: Birmană grad 2

en: C&hange...
ro_RO: &Modifică...

en: C&ontributors
ro_RO: &Colaboratori

en: COM Registration Fixing Tool
ro_RO: Instrument de remediere a înregistrării COM

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
ro_RO: Nu se poate modifica profilul activ cât timp un dialog NVDA e deschis

en: Can't find the documentation window.
ro_RO: Nu se poate găsi fereastra documentației.

en: Can't select text, press twice to copy
ro_RO: Nu se poate selecta textul, apăsați de două ori pentru a copia

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Candidate
ro_RO: Candidat

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
ro_RO: Rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} nu au putut fi găsite în anteturile coloană

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
ro_RO: Rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} nu au putut fi găsite în anteturile rând

en: Cannot find {address}    in column headers
ro_RO: Nu s-a putut găsi {address} în anteturile coloană

en: Cannot find {address}    in row headers
ro_RO: Nu s-a putut găsi {address} în anteturile rând

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
ro_RO: Nu s-a putut instala suplimentul NVDA de la {path}.
    Trebuie să rulezi NVDA pentru a putea instala extensii add-on.

en: Capital pitch change percentage
ro_RO: &Procent schimbare amplitudine la citirea majusculelor

en: Caret movement timeout (in ms)
ro_RO: Timp de deplasare a cursorului de scriere al sistemului (în milisecunde)

en: Case &sensitive
ro_RO: Distincție &majuscule

en: Catalan grade 1
ro_RO: Catalană grad 1

en: Category {categoryAxisData}:
ro_RO: Categorie {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
ro_RO: &Marginile celulei:

en: Cell c&oordinates
ro_RO: &Coordonate celulă

en: Center Title placeholder
ro_RO: Substituent titlu central

en: Central Kurdish grade 1
ro_RO: Curdă centrală grad 1

en: Change selected symbol
ro_RO: Schimbă simbolul selectat

en: Change tracking off
ro_RO: Modificare urmărire dezactivată

en: Change tracking on
ro_RO: Modificare urmărire activată

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
ro_RO: Au fost făcute modificări în suplimente. NVDA trebuie repornit pentru ca modificările să aibă efect. Vreți să reporniți acum?

en: Character: {}
    Replacement: {}
ro_RO: Caracter: {}
    Înlocuire: {}

en: Chart Elements
ro_RO: Elemente de diagramă

en: Chart area
ro_RO: Zonă diagramă

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
ro_RO: Zonă diagramă, înălțime: {chartAreaHeight}, lățime: {chartAreaWidth}, vârf: {chartAreaTop}, stânga: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
ro_RO: Substituent diagramă

en: Chart title: {chartTitle}
ro_RO: Titlu diagramă: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
ro_RO: Titlu diagramă: {chartTitle}, tip: {chartType}

en: Checking for Update
ro_RO: Caut Actualizări

en: Checking for update
ro_RO: Caut actualizări

en: Chichewa (Malawi) literary braille
ro_RO: Braille literar Chichewa (Malawi)

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
ro_RO: Chineză (China, Mandarină) Sistem Braille Actual

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
ro_RO: Chineză (China, Mandarină) Sistem Braille Actual (fără tonuri)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
ro_RO: Chineză (China, Mandarină) Sistem Braille Dublat Fonic

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
ro_RO: Chineză (Hong Kong, Cantoneză)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
ro_RO: Chineză (Taiwan, Mandarină)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
ro_RO: Braille comun chinezesc (caractere ale chinezei simplificate)

en: Clear the output pane
ro_RO: Curăță panoul de ieșire

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
ro_RO: Apasă o dată butonul stânga al mausului la poziția actuală a mausului

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
ro_RO: Apasă o dată butonul dreapta al mausului la poziția actuală a mausului. În general, această acțiune este utilizată la activarea unui meniu contextual.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
ro_RO: Apasă o dată butonul dreapta al mausului la poziția actuală a mausului

en: Clustered Bar
ro_RO: Bare grupate

en: Clustered Column
ro_RO: Coloană grupată

en: Clustered Cone Bar
ro_RO: Conuri orizontale grupate

en: Clustered Cone Column
ro_RO: Conuri verticale grupate

en: Clustered Cylinder Bar
ro_RO: Cilindri orizontali grupați

en: Clustered Pyramid Bar
ro_RO: Piramide orizontale grupate

en: Clustered Pyramid Column
ro_RO: Piramide verticale grupate

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Command line option: {langDesc}
ro_RO: Opțiuni ale liniei de comandă: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
ro_RO: Comanda nu este acceptată în acest tip de document. Tabelele au celulele din primul rând setate automat ca antet de rând.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
ro_RO: Comanda nu este acceptată în acest tip de document. Tabelele au celulele din primul rând setate automat ca titluri de coloane.

en: Commands &Quick Reference
ro_RO: &Referinţă Rapidă a Comenzilor

en: Commands Quick Reference
ro_RO: Referinţă Rapidă a Comenzilor

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Comment thread: {comment}  by {author}
ro_RO: Fir de comentarii: {comment} de {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
ro_RO[0]: Subiectul comentariului {comment} de {author} cu {numReplies} răspuns
ro_RO[1]: Subiectul comentariului {comment} de {author} cu {numReplies} răspunsuri
ro_RO[2]: Subiectul comentariului {comment} de {author} cu {numReplies} răspunsuri

en: Comment: {comment} by {author}
ro_RO: Comentariu: {comment} de {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
ro_RO: Comentariu: {comment} de {author} pe {date}

en: Comments
ro_RO: Comentarii

en: Composition
ro_RO: Compunere

en: Configuration
ro_RO: Configurație

en: Configuration File Error
ro_RO: Eroare în fișierul de configurare

en: Configuration Profiles
ro_RO: Configurarea profilurilor

en: Configuration applied
ro_RO: Configurație aplicată

en: Configuration profile triggers disabled
ro_RO: Declanșatoarele profilurilor de configurare sunt dezactivate

en: Configuration profile triggers enabled
ro_RO: Declanșatoarele profilurilor de configurare sunt activate

en: Configuration profiles
ro_RO: Configurare profiluri

en: Configuration restored to factory defaults
ro_RO: Configurație restabilită la setările implicite

en: Configuration saved
ro_RO: Configurație salvată

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
ro_RO: Configurează cât de multe informații despre controale va prezenta NVDA. Aceste opțiuni sunt valabile pentru raportarea focalizării și pentru navigarea prin obiecte a NVDA, nu însă și pentru citirea conținutului de tip text, un bun exemplu fiind conținutul web cu modul de navigare.

en: Configure visual aids.
ro_RO: Configurează ajutoare de vedere.

en: Confirm Deletion
ro_RO: Confirmă Ștergerea

en: Connecting
ro_RO: Se conectează

en: Content is not visible
ro_RO: Conținutul nu este vizibil

en: Copied to clipboard: {text}
ro_RO: Copiat pe planșetă: {text}

en: Copied: {text}
ro_RO: Copiat: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
ro_RO: Copiază conținutul barei de stare a aplicației curente pe planșetă.

en: Coptic 8 dot computer braille
ro_RO: Coptă, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Copy &portable configuration to current user account
ro_RO: Copiază configurația &portabilă în contul utilizatorului curent

en: Copy current &user configuration
ro_RO: Copiază configurația curentă a &utilizatorului

en: Copying Settings
ro_RO: Se copiază preferințele

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
ro_RO: Copyright (C)  {years} Colaboratori NVDA

en: Corners
ro_RO: Colț

en: Could not disable screen curtain
ro_RO: Nu s-a putut dezactiva cortina ecranului

en: Could not enable screen curtain
ro_RO: Nu s-a putut activa cortina ecranului

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
ro_RO: Nu s-a putut activa cortina ecranului la efectuarea recunoașterii conținutului

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ro_RO: Nu s-au putut termina cu grație următorii furnizori de îmbunătățire a vederii:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
ro_RO: Nu s-a putut termina cu grație furnizorul de îmbunătățire a vederii {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
ro_RO: Sintetizatorul %s nu a putut fi încărcat.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ro_RO: Nu s-au putut încărca următorii furnizori de îmbunătățire a vederii:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
ro_RO: Nu s-a putut încărca afișajul {display}

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
ro_RO: Nu s-a putut încărca furnizorul de îmbunătățire a vederii {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
ro_RO: Nu a putut fi salvată configurarea - probabil sistemul de fișiere este în mod exclusiv citire

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
ro_RO: Creează &iconiță desktop și tastă scurtătură (control+alt+n)

en: Create &portable copy
ro_RO: Creează &copie portabilă

en: Create Portable NVDA
ro_RO: Creează NVDA portabil

en: Create a &new folder for the portable copy
ro_RO: Crează un folder &nou pentru copia portabilă

en: Creating Portable Copy
ro_RO: Se creează copia portabilă

en: Croatian 8 dot computer braille
ro_RO: Croată, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Croatian grade 1
ro_RO: Croată grad 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
ro_RO: Cuneiformă (transliterată) grad 1

en: Current application (%s)
ro_RO: Aplicația curentă (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
ro_RO: &Frecvența intermitenței cursorului (ms)

en: Cursor shape for &focus:
ro_RO: Formă cursor pentru &focalizare:

en: Cursor shape for &review:
ro_RO: Formă cursor pentru &examinare:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
ro_RO: Comută între stările de normalizare Unicode braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
ro_RO: Parcurge ciclic formele cursoarelor braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
ro_RO: Comută între mutările braille ale cursorului de scriere al sistemului la stările de deplasare ale cursorului de examinare

en: Cycle through the braille show messages modes
ro_RO: Comută între modurile de afișare a mesajelor braille

en: Cycle through the braille show selection states
ro_RO: Comută între stările selecției de afișare braille

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
ro_RO: Caută modalitățile posibile de raportare a rândurilor de tabel și a anteturilor de coloană

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
ro_RO: Comută între stările de normalizare a vorbirii Unicode

en: Cycles between available touch modes
ro_RO: Parcurge ciclic între modurile tactile disponibile

en: Cycles between speech modes.
ro_RO: Comută între modurile de vorbire.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
ro_RO: Parcurge ciclic modurile de atenuare audio, acestea determinând când NVDA scade volumul celorlalte sunete

en: Cycles through line indentation settings
ro_RO: Cicluri prin intermediul setărilor rândului de indentație

en: Cycles through paragraph navigation styles
ro_RO: Comută la setările aferente stilurilor de navigare ale paragrafelor

en: Cycles through sound split modes
ro_RO: Parcurge modurile de împărțire a sunetelor

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
ro_RO: Parcurge ciclic nivelurile simbolurilor de vorbire pentru a determina ce simboluri sunt rostite

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
ro_RO: Parcurge limbile disponibile pentru Windows OCR

en: Cycles through the cell border reporting settings
ro_RO: Cicluri prin setările de raportare a marginilor celulelor

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
ro_RO: Trece prin opțiunile posibile pentru comutarea automată a limbii: dezactivat, doar limba și doar dialectul.

en: Czech 8 dot computer braille
ro_RO: Cehă, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Czech grade 1
ro_RO: Cehă grad 1

en: Danish 6 dot grade 1
ro_RO: Daneză în 6 puncte, grad 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
ro_RO: Daneză în 6 puncte grad 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
ro_RO: Daneză în 6 puncte, grad 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
ro_RO: Daneză în 6 puncte grad 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
ro_RO: Daneză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
ro_RO: Daneză, braille în 8 puncte pentru calculator (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
ro_RO: Daneză în 8 puncte, grad 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
ro_RO: Daneză în 8 puncte grad 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
ro_RO: Daneză în 8 puncte, grad 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
ro_RO: Daneză în 8 puncte grad 2 (1993)

en: Data Label
ro_RO: Etichetă dată

en: Data Table
ro_RO: Tabel de date

en: Data validation prompt: {0}
ro_RO: Solicitarea validării datelor: {0}

en: Date placeholder
ro_RO: Substituent dată

en: Date:
ro_RO: Data:

en: Debug logging
ro_RO: Înregistrare la diagnosticare

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
ro_RO: Scade setarea activă curentă din inelul setărilor pentru sintetizare

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ro_RO: Reduce setarea activă în prezent din inelul setărilor sintetizatorului într-un pas mai mare

en: Default (Yes)
ro_RO: Implicit (Da)

en: Default ({})
ro_RO: Implicit ({})

en: Default dictionary
ro_RO: Dicționar implicit

en: Desktop
ro_RO: Spațiu de lucru

en: Destination of: {name}
ro_RO: Destinația: {name}

en: Dictionary Entry Error
ro_RO: Eroare la introducere în dicționar

en: Diffing
ro_RO: Comparare diferențe

en: Directory Exists
ro_RO: Folderul există

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Dismiss the recognition result
ro_RO: Revocă rezultatul recunoașterii

en: Display
ro_RO: Afișaj

en: Display Unit Label
ro_RO: Etichetă unitate de afișare

en: Display nonprinting characters
ro_RO: Afișează caracterele neimprimabile

en: Displays one of the recent messages
ro_RO: Afișează unul dintre mesajele recente

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
ro_RO: Afișează URL-ul de destinație al link-ului de la poziția cursorului de scriere sau a focalizarii într-o fereastră, în loc doar să o rostească. Poate fi preferat de utilizatorii Braille.

en: Distribution:
ro_RO: Distribuție:

en: Document Formatting
ro_RO: Formatarea documentului

en: Document Navigation
ro_RO: Navigare document

en: Document formatting
ro_RO: Formatare a documentului

en: Document information
ro_RO: Informație document

en: Document review
ro_RO: Examinare document

en: Documentation
ro_RO: Documentaţie

en: Dot 8
ro_RO: 8 puncte

en: Dot firm&ness
ro_RO: &Fermitate puncte

en: Dots 7 and 8
ro_RO: 7 și 8 puncte

en: Double line spacing
ro_RO: Spațiere de două linii

en: Doughnut
ro_RO: Structură inelară

en: Down Bars
ro_RO: Bare jos

en: Downloading
ro_RO: Se descarcă

en: Downloading Update
ro_RO: În proces de descărcare a actualizării

en: Drop Lines
ro_RO: Linii în cădere

en: Duck when outputting speech and sounds
ro_RO: Atenuează când la ieșire sunt sunete sau voce

en: Dutch 6 dot
ro_RO: Neerlandeză 6 puncte

en: Dutch 8 dot
ro_RO: Neerlandeză 8 puncte

en: E&mphasis
ro_RO: &Accentuare

en: E&xit
ro_RO: Ieșir&e

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
ro_RO: &Dezvoltă cuvântul de la cursor în braille pentru calculator

en: EcoBraille displays
ro_RO: Afișaje EcoBraille

en: Edge of table
ro_RO: Marginea tabelului

en: Edit Dictionary Entry
ro_RO: Editează termenul din dicționar

en: Editable Text
ro_RO: Text Editabil

en: Editing note for cell {address}
ro_RO: Se editează nota pentru celula {address}

en: Editing profile {profile}
ro_RO: Se editează profilul {profile}

en: Elapsed time not available
ro_RO: Nu este disponibil timpul scurs

en: Elements
ro_RO: Elemente

en: Elements List
ro_RO: Lista elementelor

en: Empty slide
ro_RO: Diapozitiv gol

en: Emulate key press: {emulateGesture}
ro_RO: Apăsare tastă de simulare: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
ro_RO: Taste de sistem emulate

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
ro_RO: Emulează apăsarea %s pe tastatura sistemului

en: Enable
ro_RO: Activare

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
ro_RO: Activează încărcarea codului personalizat din dosarul Scratchpad al dezvoltatorului

en: Enable mouse &tracking
ro_RO: Activează &urmărirea mausului

en: Enable touch interaction support
ro_RO: Activează suportul interacțiunii tactile

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Enabled logging categories
ro_RO: S-au activat categoriile de înregistrare în jurnal

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
ro_RO: Activarea cortinei ecranului va face ca ecranul calculatorului dumneavoastră să fie complet negru. Înainte de a continua, asigurați-vă că veți putea să navigați fără să vă folosiți ecranul. 
    
    Doriți să continuați?

en: Endnotes
ro_RO: Note de final

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
ro_RO: Engleză(U.K), braille în 8 puncte pentru calculator

en: English (U.K.) grade 1
ro_RO: Engleză (U.K.) grad 1

en: English (U.K.) grade 2
ro_RO: Engleză (U.K.) grad 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
ro_RO: Engleză (U.S.), braille în 6 puncte pentru calculator

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
ro_RO: Engleză (U.S.), braille în 8 puncte pentru calculator

en: English (U.S.) grade 1
ro_RO: Engleză (U.S.) grad 1

en: English (U.S.) grade 2
ro_RO: Engleză (U.S.) grad 2

en: English North American Braille Computer Code
ro_RO: Braille englezesc din America de Nord pentru cod mașină

en: Enter gesture to emulate:
ro_RO: Introduceți gest de simulare:

en: Enter input gesture:
ro_RO: Introduceți gest de intrare:

en: Erases the last entered braille cell or character
ro_RO: Șterge ultima celulă braille sau ultimul caracter introdus

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error Bars
ro_RO: Bare de eroare

en: Error Copying
ro_RO: Eroare la copiere

en: Error activating profile.
ro_RO: Eroare la activarea profilului.

en: Error checking for update.
ro_RO: Eroare la căutarea actualizărilor.

en: Error copying NVDA user settings
ro_RO: Eroare la copierea configurării de utilizator NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
ro_RO: Eroare la creare profil - probabil sistemul de fișiere este în mod exclusiv citire.

en: Error deleting profile.
ro_RO: Eroare la ștergerea profilului.

en: Error downloading update.
ro_RO: Eroare la descărcarea actualizării.

en: Error in appModule %s
ro_RO: Eroare în appModule %s

en: Error renaming profile.
ro_RO: Eroare la redenumirea profilului.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
ro_RO: Eroare la salvarea declanșatoarelor pentru profilul configurat - probabil sistemul de fișiere este în mod exclusiv citire.

en: Error saving log: %s
ro_RO: Eroare la salvarea jurnalului: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
ro_RO: Eroare la salvarea gesturilor definite de utilizator - probabil sistemul de fișiere este în mod exclusiv citire.

en: Error: {errorText}
ro_RO: Eroare: {errorText}

en: Esperanto grade 1
ro_RO: Esperanto grad 1

en: Estonian grade 0
ro_RO: Estonă grad 0

en: Ethiopic grade 1
ro_RO: Etiopiană grad 1

en: Eurobraille displays
ro_RO: Afișaje Eurobraille

en: Even pages footer
ro_RO: Subsol de pagini pare

en: Even pages header
ro_RO: Antet de pagini pare

en: Execute a previously downloaded NVDA update
ro_RO: Execută o actualizare NVDA descărcată anterior

en: Exit
ro_RO: Ieșire

en: Exit NVDA
ro_RO: Ieșire NVDA

en: Exit math interaction
ro_RO: Ieșire interacțiune mod matematic

en: Expanded symbol ({})
ro_RO: Simbol extins ({})

en: Exploded 3D Pie
ro_RO: Radială extrudată în 3-D

en: Exploded Doughnut
ro_RO: Structură inelară extrudată

en: Exploded Pie
ro_RO: Radială extrudată

en: Explore NVDA user configuration directory
ro_RO: Explorează dosarul NVDA pentru configuraţia utilizatorului

en: Exponential
ro_RO: Exponențial

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
ro_RO: Nu a putut fi compilată expresia regulată a paragrafului de text: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
ro_RO: Creare copie portabilă eșuată: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
ro_RO: Instalarea suplimentului de la %s a eșuat

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
ro_RO: Deschiderea pachetului ce conține suplimentul a eșuat la %s - fișier lipsă sau format invalid de fișier

en: Feature unavailable.
ro_RO: Caracteristică indisponibilă.

en: File in Use
ro_RO: Fișier în uz

en: Filipino grade 2
ro_RO: Filipineză grad 2

en: Fill display for context changes
ro_RO: Umple afișajul cu schimbări ale contextului

en: Filled Radar
ro_RO: Radar plin

en: Filter b&y:
ro_RO: Filtrează du&pă:

en: Find
ro_RO: Caută

en: Finnish 6 dot
ro_RO: 6 puncte finlandez

en: Finnish 8 dot computer braille
ro_RO: Finlandeză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: First page footer
ro_RO: Subsol prima pagină

en: First page header
ro_RO: Antet prima pagină

en: Floor
ro_RO: Podea

en: Fo&rmulas
ro_RO: Fo&rmule

en: Focus context presentation:
ro_RO: Focalizare pe contextul prezentării:

en: Focus mode
ro_RO: Mod formular

en: Follow &mouse cursor
ro_RO: Urmărește cursorul &mausului

en: Follow System &Caret
ro_RO: Urmărește cursorul de &scriere

en: Follow system &focus
ro_RO: Urmărește &focalizarea sistemului

en: Font &size
ro_RO: Dimensiune &font

en: Font attrib&utes
ro_RO: &Atribute font

en: Footer placeholder
ro_RO: Substituent subsol

en: Footnotes
ro_RO: Note de pagină

en: Formatting
ro_RO: Formatare

en: Forward to:
ro_RO: Retrimite către:

en: Fra&mes
ro_RO: &Cadre

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
ro_RO: Freedom Scientific gama Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
ro_RO: Franceză (unificată), braille în 6 puncte pentru calculator

en: French (unified) 8 dot computer braille
ro_RO: Franceză (unificată) , braille în 8 puncte pentru calculator

en: French (unified) grade 2
ro_RO: Franceză (unificată) grad 2

en: From:
ro_RO: De la:

en: Full shaped mode
ro_RO: Mod formă integrală

en: Georgian literary braille
ro_RO: Braille literar georgian

en: German 6 dot computer braille
ro_RO: Germană, braille în 6 puncte pentru calculator

en: German 8 dot computer braille
ro_RO: Germană, braille în 8 puncte pentru calculator

en: German grade 0
ro_RO: Germană grad 0

en: German grade 0 (detailed)
ro_RO: Germană grad 0 (detaliat)

en: German grade 1
ro_RO: Germană grad 1

en: German grade 1 (detailed)
ro_RO: Germană grad 1 (detaliat)

en: German grade 2
ro_RO: Germană grad 2

en: German grade 2 (detailed)
ro_RO: Germană grad 2 (detaliat)

en: Greek (Greece)
ro_RO: Greacă (Grecia)

en: Greek international braille
ro_RO: Braille grecesc internațional

en: Gridlines are visible
ro_RO: Sunt vizibile grilele

en: Gujarati grade 1
ro_RO: Gujarati grad 1

en: H&eaders
ro_RO: &Anteturi

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
ro_RO: Simularea intrării tastaturii HID este indisponibilă.

en: HID keyboard simulation disabled
ro_RO: Simularea tastaturii HID dezactivată

en: HID keyboard simulation enabled
ro_RO: Simularrea tastaturii HID activată

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
ro_RO: Seriile braille HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync

en: Half shaped mode
ro_RO: Mod formă parțială

en: Handle keys from other &applications
ro_RO: Tratează taste din a&lte aplicații

en: Handled by application
ro_RO: Controlat de aplicație

en: Handout Master view
ro_RO: Vizualizare coordonator diapozitive imprimate

en: Handy Tech braille displays
ro_RO: Afișaje Braille Handy Tech

en: Has appointment
ro_RO: Are programare

en: Has conditional formatting
ro_RO: Are formatarea condițională

en: Has data validation
ro_RO: Are validarea datelor

en: Header placeholder
ro_RO: Substituent antet

en: Hebrew (Biblical) grade 1
ro_RO: Ebraică (biblică) grad 1

en: Hebrew computer braille
ro_RO: Braille evreiesc pentru calculator

en: Hi Lo Lines
ro_RO: Linii maxim minim

en: Hide nonprinting characters
ro_RO: Ascunde caracterele neimprimabile

en: High-Low-Close
ro_RO: Maxim-minim-închidere

en: Highlight browse &mode cursor
ro_RO: &Evidențiază cursorul modului de navigare

en: Highlight navigator &object
ro_RO: &Evidențiază obiectul navigator

en: Highlight system fo&cus
ro_RO: &Evidențiază focalizarea sistemului

en: Highlighted (mar&ked) text
ro_RO: Te&xt evidențiat (marcat)

en: Hindi grade 1
ro_RO: Hindi grad 1

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
ro_RO: HumanWare Brailliant seriile  BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
ro_RO: Maghiară, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Hungarian grade 1
ro_RO: Maghiară grad 1

en: Hungarian grade 2
ro_RO: Maghiară grad 2

en: I &agree
ro_RO: Sunt de &acord

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
ro_RO: Înțeleg că modificarea acestor setări poate face ca NVDA să nu meargă cum trebuie.

en: I&nput gestures...
ro_RO: G&esturi de intrare...

en: I&nterrupt speech while scrolling
ro_RO: &Întrerupe vorbirea la deplasare

en: IME closed
ro_RO: IME închis

en: IME opened
ro_RO: IME deschis

en: IP address
ro_RO: Adresă IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
ro_RO: Islandeză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
ro_RO: Dacă e apăsat o dată, anunță cât este ceasul. Dacă e apăsat de două ori, anunță data curentă

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
ro_RO: Apăsat o dată, textul care începe de la marcajul anterior până la și inclusiv poziția curentă a cursorului este selectat. Dacă este apăsat de două ori, textul este copiat în planșetă

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
ro_RO: I&gnoră rândurile goale pentru raportarea indentării rândului

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
ro_RO: Ignoră rândurile goale pentru raportarea indentării rândului dezactivat

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
ro_RO: Ignoră rândurile goale pentru raportarea indentării rândului activat

en: Ignore mouse input from other &applications
ro_RO: &Ignoră intrarea mausului din alte aplicații

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
ro_RO: Pentru a îmbunătăți NVDA în viitor, NV Access dorește să colecteze date de utilizare de la copiile NVDA care rulează.
    
    Datele includ versiunea sistemului de operare, versiunea de NVDA, limba, țara de origine, plus anumite configurări NVDA, precum sintetizatorul curent, afișajul braille și tabelul braille. Conținutul nerostit sau afișat în braille nu va fi trimis la NV Access. Vă rugăm să consultați Ghidul Utilizatorului pentru a vedea o listă curentă a tuturor datelor colectate.
    
    Doriți să permiteți ca NV Access să colecteze periodic aceste date în vederea îmbunătățirii NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
ro_RO: Include datele Unicode Consortium (inclusiv emoji) atunci când se procesează caractere și simboluri

en: Include l&ayout tables
ro_RO: &Include tabelele de aspect

en: Incompatible Add-ons
ro_RO: Suplimente incompatibile

en: Incompatible add-ons
ro_RO: Suplimente incompatibile

en: Incompatible reason
ro_RO: Motiv de incompatibilitate

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
ro_RO: Crește setarea activă curentă din inelul setărilor pentru sintetizare

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ro_RO: Mărește setarea curentă activă din inelul setărilor sintetizatorului într-un pas mai mare

en: Input
ro_RO: Intrare

en: Input Composition
ro_RO: Compunere Intrări

en: Input Gestures
ro_RO: Gesturi intrare

en: Input Message is {message}
ro_RO: Mesajul de intrare este {message}

en: Input Message is {title}: {message}
ro_RO: Mesajul de intrare este {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
ro_RO: Introduce puncte braille via tastatura braille

en: Install NVDA
ro_RO: Instalează NVDA

en: Install pending &update
ro_RO: Instalează Actualizarea &în așteptare

en: Install pending update
ro_RO: Instalează Actualizarea în așteptare

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
ro_RO: Instalarea {summary} {version} a fost blocată. Versiunea minimă de NVDA necesară pentru acest supliment este {minimumNVDAVersion}, iar versiunea dumneavoastră curentă de NVDA este {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
ro_RO: Se instalează suplimentul

en: Installing NVDA
ro_RO: Se instalează NVDA

en: Insufficient Privileges
ro_RO: Privilegii insuficiente

en: International Phonetic Alphabet
ro_RO: Alfabetul Internațional Fonetic

en: Invalid configuration
ro_RO: Configurație invalidă

en: Irish grade 1
ro_RO: Irlandeză grad 1

en: Irish grade 2
ro_RO: Irlandeză grad 2

en: Israeli grade 1
ro_RO: Ebraică  grad 1

en: Italian 6 dot computer braille
ro_RO: Italiană, braille în 6 puncte pentru calculator

en: Italian 8 dot computer braille
ro_RO: Italiană, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Italic off
ro_RO: Cursiv dezactivat

en: Italic on
ro_RO: Cursiv activat

en: Japanese (Kantenji) literary braille
ro_RO: Braille literar japonez (Kantenji)

en: Justified
ro_RO: Aliniat la margini

en: Kannada grade 1
ro_RO: Kannada grad 1

en: Kashmiri grade 1
ro_RO: Kashmiri grad 1

en: Kazakh grade 1
ro_RO: Kazahă grad 1

en: Key words:
ro_RO: Cuvinte cheie:

en: Keyboard
ro_RO: Tastatură

en: Khmer grade 1
ro_RO: Khmeră grad 1

en: Kinyarwanda literary braille
ro_RO: Braille literar kinyarwanda

en: Korean grade 1
ro_RO: Coreeană grad 1

en: Korean grade 1 (2006)
ro_RO: Coreeană grad 1 (2006)

en: Korean grade 2
ro_RO: Coreeană grad 2

en: Korean grade 2 (2006)
ro_RO: Coreeană grad 2 (2006)

en: L&icense
ro_RO: &Licență

en: L&ogging level:
ro_RO: Nivel înregistrări din &jurnal:

en: Lan&dmarks
ro_RO: &Repere

en: Lan&dmarks and regions
ro_RO: &Repere și regiuni

en: Landscape
ro_RO: Peisaj

en: Language Configuration Change
ro_RO: Schimbare a configurării limbii

en: Lao Grade 1
ro_RO: Lao grad 1

en: Latvian grade 1
ro_RO: Letonă grad 1

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Left aligned
ro_RO: Aliniat la stânga

en: Left click
ro_RO: Clic stânga

en: Left mouse button lock
ro_RO: Blocarea butonului stânga al mausului

en: Left mouse button unlock
ro_RO: Deblocarea butonului stânga al mausului

en: Legacy
ro_RO: Tradițional

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ro_RO: Element legendă pentru seria {seriesName} {seriesIndex} din {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
ro_RO: Intrarea legendei {legendEntryIndex} din {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ro_RO: Cheie legendă pentru seria {seriesName} {seriesIndex} din {seriesCount}

en: Level
ro_RO: Nivel

en: License Agreement
ro_RO: Contract licență

en: Lin&ks
ro_RO: &Legături

en: Line
ro_RO: Linie

en: Line &indentation reporting:
ro_RO: &Anunțare indentație rând:

en: Line &numbers
ro_RO: &numere de rânduri

en: Line with Markers
ro_RO: Linie cu marcaje

en: Linear
ro_RO: Liniar

en: Link has no apparent destination
ro_RO: Link-ul nu are o destinație aparentă

en: Lists various types of elements in this document
ro_RO: Listează diverse tipuri de elemente în acest document

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
ro_RO: Enumeră diverse tipuri de elemente în foaia de calcul curent

en: Lithuanian 6 dot
ro_RO: Lituaniană 6 puncte

en: Lithuanian 8 dot
ro_RO: Lituaniană 8 puncte

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
ro_RO: Încarcă buffer-ul virtual Chromium atunci când documentul este ocupat.

en: Loading NVDA. Please wait...
ro_RO: Se încarcă NVDA. Vă rugăm așteptați...

en: Loading document...
ro_RO: Se încarcă document...

en: Lock screen not secure while using NVDA
ro_RO: Ecranul de blocare nu este sigur atât timp cât se folosește NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
ro_RO: Blochează sau deblochează butonul stânga al mausului

en: Locks or unlocks the right mouse button
ro_RO: Blochează sau deblochează butonul dreapta al mausului

en: Log
ro_RO: Jurnal

en: Log fragment copied to clipboard
ro_RO: Fragment de jurnal copiat pe planșetă

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
ro_RO: A fost marcată poziția de start a fragmentului din jurnal, apăsați încă o dată pentru a copia pe planșetă

en: Log is unavailable
ro_RO: Jurnalul nu este disponibil

en: Logarithmic
ro_RO: Logaritmic

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
ro_RO: Notează în jurnal informații despre obiectul navigator curent, care sunt de folos dezvoltatorilor și activează monitorul de  jurnale pentru ca informația să poată fi analizată.

en: Luganda literary braille
ro_RO: Braille literar luganda

en: Major Gridlines
ro_RO: Linii de grilă majore

en: Make screen black (immediate effect)
ro_RO: Fă ecranul negru (efect imediat)

en: Malay grade 2
ro_RO: Malay grad 2

en: Malayalam grade 1
ro_RO: Malayalam grad 1

en: Manipuri grade 1
ro_RO: Manipuri grad 1

en: Manual Activation
ro_RO: Activare manuală

en: Manual activate
ro_RO: Activează manual

en: Manual activation
ro_RO: Activare manuală

en: Manual deactivate
ro_RO: Dezactivează manual

en: Marathi grade 1
ro_RO: Marathi grad 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
ro_RO: Marchează sfârșitul curent al jurnalului ca început al fragmentului care să fie copiat pe planșetă apăsând din nou.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
ro_RO: Marchează poziția curentă a cursorului de examinare ca începutul textului care urmează a fi selectat sau copiat

en: Master Thumbnails
ro_RO: Coordonator miniaturi

en: Math interaction not supported.
ro_RO: Interacțiune mod matematic nesuportat.

en: Media Clip placeholder
ro_RO: Substituent Clip Media

en: Message &timeout (sec)
ro_RO: &Timp expirare mesaj (sec)

en: Microsoft Sound Mapper
ro_RO: Dispozitivul de Sunete Microsoft

en: Minor Gridlines
ro_RO: Linii de grilă minore

en: Miscellaneous
ro_RO: Diverse

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
ro_RO: Opțiuni disponibile pentru comanda de trecere de la un mod de împărțire a sunetelor la altul

en: Modes available in the Cycle speech mode command
ro_RO: Opțiuni disponibile pentru comanda de trecere de la un mod de vorbire la altul

en: Mongolian grade 1
ro_RO: Mongolă grad 1

en: Mongolian grade 2
ro_RO: Mongolă grad 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
ro_RO: Majoritatea comenzilor pentru controlarea NVDA presupun ca dumneavoastră să țineți apăsată tasta NVDA în timp ce apăsați alte taste.
    În mod implicit, tastele Insert și Insert de pe blocul numeric pot fi ambele utilizate ca tastă NVDA.
    De asemenea, puteți seta NVDA să utilizeze CapsLock drept tastă NVDA.
    Apăsați NVDA+n în orice moment pentru a activa meniul NVDA.
    Din acest meniu puteți să configurați NVDA, să obțineți ajutor și să accesați alte funcționalități NVDA.

en: Mouse
ro_RO: Maus

en: Mouse text unit resolution %s
ro_RO: Rezoluția unității de text a mausului %s

en: Mouse tracking off
ro_RO: Urmărire a mausului dezactivată

en: Mouse tracking on
ro_RO: Urmărire a mausului activată

en: Move focus
ro_RO: Mută focalizarea

en: Move navigator object to mouse
ro_RO: Mută obiectul navigator la maus

en: Move system caret when ro&uting review cursor
ro_RO: Mută cursorul de scriere al sistemului la deplasarea cursorului de e&xaminare

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
ro_RO: Mută cursorul de examinare la poziția care a fost marcată ca începutul textului care urmează a fi selectat sau copiat

en: Move to focus
ro_RO: Mută la focalizare

en: Move to the next result
ro_RO: Deplasează-te la rezultatul următor

en: Move to the previous result
ro_RO: Deplasează-te la rezultatul precedent

en: Moved above %s
ro_RO: Mutat deasupra %s

en: Moved above blank paragraph
ro_RO: Mutat deasupra unui paragraf fără conținut

en: Moved below %s
ro_RO: Mutat sub %s

en: Moved below blank paragraph
ro_RO: Mutat sub un paragraf fără conținut

en: Movement by page not supported
ro_RO: Nu este suportată deplasarea între pagini

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
ro_RO: Mută după sfârșitul elementului container, cum ar fi listă sau tabel

en: Moves the braille display to the current focus
ro_RO: Mută afișajul braille la focalizarea curentă

en: Moves the braille display to the next line
ro_RO: Mută afișajul braille la linia următoare

en: Moves the braille display to the previous line
ro_RO: Mută afișajul braille la linia anterioară

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
ro_RO: Mută focalizarea în afara obiectului încorporat în acel moment și din documentul care îl conține

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
ro_RO: Mută cursorul mausului la obiectul navigator curent

en: Moves the navigator object and focus to the first row
ro_RO: Mută obiectul navigator și focalizarea la primul rând

en: Moves the navigator object and focus to the last row
ro_RO: Mută obiectul navigator și focalizarea la ultimul rând

en: Moves the navigator object and focus to the next row
ro_RO: Mută obiectul navigator și focalizarea la următorul rând

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
ro_RO: Mută obiectul navigator și focalizarea la rândul precedent

en: Moves the navigator object to the first column
ro_RO: Mută obiectul de navigare la prima coloană

en: Moves the navigator object to the first object inside it
ro_RO: Mută obiectul navigator la primul obiect din interiorul său

en: Moves the navigator object to the last column
ro_RO: Mută obiectul de navigare la ultima coloană

en: Moves the navigator object to the next column
ro_RO: Mută obiectul de navigare la următoarea coloană

en: Moves the navigator object to the next object
ro_RO: Mută obiectul de navigare la următorul obiect

en: Moves the navigator object to the object containing it
ro_RO: Mută obiectul navigator la obiectul care îl conține

en: Moves the navigator object to the previous column
ro_RO: Mută obiectul de navigare la coloana precedentă

en: Moves the navigator object to the previous object
ro_RO: Mută obiectul de navigare la obiectul precedent

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la ultima linie a obiectului navigator curent și o pronunță

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la primul caracter al liniei pe care se află,  în obiectul navigator curent și îl pronunță

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la ultimul caracter al liniei pe se află în obiectul navigator curent și îl pronunță

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la următorul caracter al obiectului navigator curent și îl pronunță

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la următoarea linie a obiectului navigator curent și o pronunță

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la următoarea pagină a obiectului navigator curent și o pronunță

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la cuvântul următor al obiectului navigator curent și îl pronunță

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la precedentul caracter al obiectului navigator curent și îl pronunță

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la precedenta linie a obiectului navigator curent și o pronunță

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la precedenta pagină a obiectului navigator curent și o pronunță

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la cuvântul anterior al obiectului navigator curent și îl pronunță

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
ro_RO: Mută cursorul de examinare la prima linie a obiectului navigator curent și o pronunță

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
ro_RO: Trece la următoarea opțiune disponibilă din inelul opțiunilor pentru sintetizare

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ro_RO: Mută la obiectul următor într-o perspectivă uniformă a ierarhiei navigării prin obiecte

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
ro_RO: Trece la opțiunea anterioară, disponibilă din inelul setărilor pentru sintetizare

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ro_RO: Mută la obiectul anterior într-o perspectivă uniformă a ierarhiei navigării prin obiecte

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
ro_RO: Mută la începutul elementului container, cum ar fi listă sau tabel

en: Moving Average
ro_RO: Mișcare medie

en: Multi line break
ro_RO: Spațiere de linii multiple

en: N&otes
ro_RO: N&ote

en: NV Access &shop
ro_RO: Maga&zinul NV Access

en: NV Access &web site
ro_RO: Site-ul &web NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
ro_RO: Colectarea datelor cu privire la utilizarea NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
ro_RO: &Limba NVDA (necesită repornire):

en: NVDA Braille Viewer
ro_RO: Monitorul de Braille NVDA

en: NVDA Development
ro_RO: Dezvoltare NVDA

en: NVDA Log Viewer
ro_RO: Monitorul de jurnale NVDA

en: NVDA Message
ro_RO: Mesaj NVDA

en: NVDA Python Console
ro_RO: Consola NVDA Python

en: NVDA Settings
ro_RO: Setări NVDA

en: NVDA Speech Viewer
ro_RO: Monitorul de vorbire NVDA

en: NVDA Update
ro_RO: Actualizare NVDA

en: NVDA add-on package
ro_RO: Pachet extensii add-on NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
ro_RO: NVDA în ambele canale și aplicațiile în stânga

en: NVDA in both channels and applications on the right
ro_RO: NVDA în ambele canale și aplicațiile în dreapta

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
ro_RO: NVDA nu poate aprecia că Windows este blocat sau nu. Cât timp această sesiune de NVDA este în execuție, spațiul dumneavoastră de lucru nu va fi sigur atunci când Windows este blocat. Repornirea sistemului de operare poate rezolva această problemă. Totuși, dacă problema persistă, este recomandată dezactivarea ecranului de blocare Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
ro_RO: NVDA nu poate să înlăture sau să suprascrie un fișier.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
ro_RO: NVDA trebuie să fie repornit pentru ca noua limbă să aibă efect.

en: NVDA on the left and applications in both channels
ro_RO: NVDA în stânga și aplicațiile în ambele canale

en: NVDA on the left and applications on the right
ro_RO: NVDA în stânga și aplicațiile în dreapta

en: NVDA on the right and applications in both channels
ro_RO: NVDA în dreapta și aplicațiile în ambele canale

en: NVDA on the right and applications on the left
ro_RO: NVDA în dreapta și aplicațiile în stânga

en: NVDA settings
ro_RO: Setări NVDA

en: NVDA started
ro_RO: NVDA s-a pornit

en: NVDA version {version} is available.
ro_RO: Versiunea {version} pentru NVDA este disponibilă.

en: NVDA web site
ro_RO: Pagina web NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
ro_RO: Limba interfeței NVDA a fost forțată din linia de comandă. La următoarea repornire, va fi utilizată în schimb limba salvată în configurația NVDA.

en: Native app selection mode disabled
ro_RO: Modul de selectare a aplicației native dezactivat

en: Native app selection mode enabled
ro_RO: Modul de selectare a aplicației native activat

en: Native input
ro_RO: Metodă de introducere nativă

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
ro_RO: Nu poate fi dezactivat modul nativ de selectare în acest document cu modul de navigare

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
ro_RO: Modul nativ de selectare nu este acceptat în acest document cu modul de navigare

en: Native selection mode unsupported in this document
ro_RO: Modul nativ de selectare nu este acceptat în acest document

en: Navigating by sentence not supported in this document
ro_RO: Navigarea propoziție cu propoziție nu este suportată în acest document

en: Nepali grade 1
ro_RO: Nepaleză grad 1

en: Never
ro_RO: Niciodată

en: New Profile
ro_RO: Profil nou

en: New name:
ro_RO: Nume nou:

en: Newsgroup:
ro_RO: Grupuri de știri:

en: No
ro_RO: Nu

en: No Series defined.
ro_RO: Nicio serie definită.

en: No action
ro_RO: Fără acțiune

en: No additional details
ro_RO: Nu există detalii suplimentare

en: No braille
ro_RO: Fără braille

en: No caret
ro_RO: Fără cursor de scriere

en: No comment thread on this cell
ro_RO: Niciun fir de comentarii pe această celulă

en: No comments
ro_RO: Fără comentarii

en: No containing object
ro_RO: Fără obiect conținător

en: No ducking
ro_RO: Fără atenuare

en: No emoji
ro_RO: Fără emoji

en: No focus
ro_RO: Fără focalizare

en: No formatting information
ro_RO: Nu există informație asupra formatării

en: No help available here.
ro_RO: Niciun ajutor nu este disponibil aici.

en: No location information
ro_RO: Fără informații despre locație

en: No long description
ro_RO: Fără descriere amplă

en: No message yet
ro_RO: Încă niciun mesaj

en: No navigator object
ro_RO: Nu există obiect navigator

en: No new log entry to copy
ro_RO: Nu există nicio intrare nouă de jurnal de copiat

en: No next
ro_RO: Nu există următor

en: No next different style text
ro_RO: Nu există text de stil diferit următor

en: No next paragraph
ro_RO: Nu există paragraf următor

en: No next review mode
ro_RO: Fără mod examinare următor

en: No next same style text
ro_RO: Nu există text de același stil următor

en: No note on this cell
ro_RO: Această celulă nu are notă

en: No notes
ro_RO: Fără note

en: No objects inside
ro_RO: Nu conține obiecte

en: No previous
ro_RO: Nu există anterior

en: No previous different style text
ro_RO: Nu există text de stil diferit anterior

en: No previous paragraph
ro_RO: Nu există paragraf anterior

en: No previous review mode
ro_RO: Fără mod examinare anterior

en: No previous same style text
ro_RO: Nu există text de același stil anterior

en: No progress bar updates
ro_RO: Nu există actualizări ale barei de progres

en: No selection
ro_RO: Fără selecțiune

en: No settings
ro_RO: Nu există setări

en: No shortcut key
ro_RO: Nicio combinație de taste

en: No speech
ro_RO: Fără vorbire

en: No start marker set
ro_RO: N-a fost marcat începutul

en: No status line found
ro_RO: Fără bară de stare

en: No symbol replacement
ro_RO: Micio înlocuire de simboluri

en: No system battery
ro_RO: Nu există baterie pentru sistem

en: No text to copy
ro_RO: Nu există text de copiat

en: No title
ro_RO: Fără titlu

en: No track playing
ro_RO: Nu este redată nicio melodie

en: No update available.
ro_RO: Nicio actualizare disponibilă.

en: No user guide found.
ro_RO: Niciun manual de instrucțiuni găsit.

en: No&tes and comments
ro_RO: &Note și comentarii

en: Normal view
ro_RO: Vedere obișnuită

en: Northern Kurdish grade 0
ro_RO: Curdă de Nord grad 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
ro_RO: Norvegiană, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Norwegian grade 0
ro_RO: Norvegiană grad 0

en: Norwegian grade 1
ro_RO: Norvegiană grad 1

en: Norwegian grade 2
ro_RO: Norvegiană grad 2

en: Norwegian grade 3
ro_RO: Norvegiană grad 3

en: Not a link.
ro_RO: Nu este un link.

en: Not in a container
ro_RO: Nu este într-un element container

en: Not in a table cell
ro_RO: Nu este într-o celulă de tabel

en: Not in table
ro_RO: Nu este în tabel

en: Not math
ro_RO: Nematematic

en: Not on a note
ro_RO: Nu este într-o notă

en: Not supported in this document
ro_RO: Nesuportat în acest document

en: Not supported in this document.
ro_RO: Nesuportat în acest document.

en: Note
ro_RO: Notă

en: Notes Master view
ro_RO: Vizualizare Coordonator de note

en: Notes page
ro_RO: Pagină de note

en: Nothing
ro_RO: Nimic

en: Notify
ro_RO: Notifică

en: Notify for &pending update on startup
ro_RO: Notific&ă actualizarea în așteptare la pornire

en: Number format: {0}
ro_RO: Formatul de numere: {0}

en: Object Presentation
ro_RO: Prezentare obiect

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
ro_RO: Marginile obiectului poziționate la {left:.1f} procente față de marginea stângă a ecranului,  {top:.1f} procente față de marginea de sus a ecranului, lățimea este  {width:.1f} procente din ecran, înălțimea este  {height:.1f} procente din ecran

en: Object has no location
ro_RO: Obiectul nu are o locație

en: Object navigation
ro_RO: Navigare prin obiecte

en: Object placeholder
ro_RO: Substituent obiect

en: Object review
ro_RO: Examinare obiect

en: Off
ro_RO: Dezactivat

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: La partea inferioară a marginii diapozitivului cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: La partea inferioară a marginii diapozitivului cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: La partea inferioară a marginii diapozitivului cu {distance:.3g} puncte

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: La stânga marginii diapozitivului cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: La stânga marginii diapozitivului cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: La stânga marginii diapozitivului cu {distance:.3g} puncte

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: La dreapta marginii diapozitivului cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: La dreapta marginii diapozitivului cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: La dreapta marginii diapozitivului cu {distance:.3g} puncte

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: La {distance:.3g} punct în afara marginii de sus a diapozitivului
ro_RO[1]: La {distance:.3g} puncte în afara marginii de sus a diapozitivului
ro_RO[2]: La {distance:.3g} puncte în afara marginii de sus a diapozitivului

en: Only when scrolling back
ro_RO: Doar la derularea înapoi

en: Only when tethered automatically
ro_RO: Numai atunci când este legat automat

en: Open developer scratchpad directory
ro_RO: Deschide dosarul Scratchpad al dezvoltatorului

en: Open-High-Low-Close
ro_RO: Deschidere-maxim-minim-închidere

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
ro_RO: Deschide dosarul configurărilor NVDA pentru utilizatorul curent.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
ro_RO: Deschide unealta de inspecție WX GUI. Aceasta este utilizată pentru obținerea mai multor informații despre starea componentelor GUI.

en: Opens the note editing dialog
ro_RO: Deschide dialogul de editare a notei

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Options:
ro_RO: Opțiuni:

en: Org Chart placeholder
ro_RO: Substituent organigramă

en: Organisation:
ro_RO: Organizația:

en: Oriya grade 1
ro_RO: Oria grad 1

en: Out of table
ro_RO: În afara tabelului

en: Outline view
ro_RO: Vedere schiță

en: Output pane cleared
ro_RO: Panoul de ieșire a fost golit

en: Package
ro_RO: Pachet

en: Page {pageNumber}
ro_RO: Pagină {pageNumber}

en: Pages and spacing
ro_RO: Pagini și spațiere

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
ro_RO: Modele recente Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
ro_RO: Modele mai vechi Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
ro_RO: Trece prin următoarea tastă

en: Pattern
ro_RO: Șablon

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
ro_RO: Efectuează acțiunea implicită pe obiectul navigator curent (exemplu: îl apasă dacă e un buton).

en: Periodically &refresh recognized content
ro_RO: Re&împrospătează periodic conținutul recunoscut

en: Persian 8 dot computer braille
ro_RO: Persană, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Persian grade 1
ro_RO: Persană grad 1

en: Picture placeholder
ro_RO: Substituent imagine

en: Pie
ro_RO: Structură radială

en: Pie of Pie
ro_RO: Radială din radială

en: Pivot Chart Drop Zone
ro_RO: Pivot Chart cu zonă de refuzare

en: Pivot Chart Field Button
ro_RO: Buton pentru câmpuri Pivot Chart

en: Play a sound for logged e&rrors:
ro_RO: Red&ă un sunet pentru erorile trecute în jurnal:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
ro_RO: &Redă un sunet când apar autosugestiile

en: Play sound for &spelling errors while typing
ro_RO: Redă sunet pentru erorile de &ortografie în timpul tastării

en: Please Donate
ro_RO: Vă rugăm donați

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
ro_RO: Vă rugăm să dezactivați cortina ecranului înainte de a utiliza Windows OCR.

en: Please press OK to start the installed copy.
ro_RO: Apăsați OK pentru a porni copia instalată.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
ro_RO: Specificați un dosar în care se va crea copia portabilă.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
ro_RO: Vă rugăm să specificați locația exactă în care ar trebui creată copia portabilă. Poate include variabile de sistem, (%temp%, %homepath%, etc.)

en: Please wait
ro_RO: Așteptați

en: Please wait while NVDA is being installed
ro_RO: Așteptați cât timp NVDA este instalat

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
ro_RO: Vă rugăm să așteptați cât timp NVDA încearcă să remedieze înregistrările COM ale sistemului dumneavoastră.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
ro_RO: Așteptați cât timp copia portabilă a NVDA este creată.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
ro_RO: Așteptați cât timp opțiunile de configurare sunt copiate în configurația de sistem.

en: Please wait while the add-on is being installed.
ro_RO: Așteptați cât timp suplimentul este instalat.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
ro_RO: Așteptați cât timp instalarea anterioară a NVDA este actualizată.

en: Plot area
ro_RO: Suprafață reprezentată grafic

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
ro_RO: Suprafață reprezentare grafic, înălțime interioară: {plotAreaInsideHeight:.0f}, lățime interioară: {plotAreaInsideWidth:.0f}, vârf interior: {plotAreaInsideTop:.0f}, stânga interior: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
ro_RO: Conectat

en: Plugins reloaded
ro_RO: Extensii plug-in reîncărcate

en: Polish 8 dot computer braille
ro_RO: Poloneză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Polish literary braille
ro_RO: Braille literar polonez

en: Polynomial
ro_RO: Polinomial

en: Portable Copy Exists
ro_RO: Copia portabilă există

en: Portable copy creation cancelled.
ro_RO: Crearea copiei portabile a fost anulată.

en: Portable directory:
ro_RO: Folder portabil:

en: Portrait
ro_RO: Portret

en: Portuguese 8 dot computer braille
ro_RO: Portugheză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Portuguese grade 1
ro_RO: Portugheză grad 1

en: Portuguese grade 2
ro_RO: Portugheză grad 2

en: Positioned at {x}, {y}
ro_RO: Poziționat la {x}, {y}

en: Power
ro_RO: Putere

en: PowerPoint
ro_RO: Powerpointt

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
ro_RO: Prezintă, în modul de navigare, informații despre formatare pentru poziția curentă a cursorului de examinare.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
ro_RO: Raportează informațiile pentru textul de sub această celulă braille.

en: Preserve
ro_RO: Menține

en: Press twice to copy or reset the start marker
ro_RO: Apăsați de două ori pentru a copia sau reseta marcajul de început

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
ro_RO: Apăsat o dată setează focalizarea tastaturii pe obiectul navigator, apăsat de două ori setează cursorul de introducere text la poziția cursorului de examinare

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
ro_RO: Apăsând o dată, configurația actuală revine la cea mai recentă stare salvată. Apăsând de trei ori, se revine la configurația implicită.

en: Primary Category Axis
ro_RO: Axa primară a categoriei

en: Primary Series Axis
ro_RO: Axa primară a seriei

en: Primary Value Axis
ro_RO: Axa primară a valorii

en: Primary footer
ro_RO: Subsol principal

en: Primary header
ro_RO: Antet principal

en: Print Preview
ro_RO: Previzualizează tipărire

en: Profile
ro_RO: Profil

en: Profile Triggers
ro_RO: Declanșatoare profil

en: Profile name:
ro_RO: Nume profil:

en: Progress &bar output:
ro_RO: Tip anunț pentru &bara de progres:

en: Punctuation/symbol &level:
ro_RO: &Nivel punctuație/simbol:

en: Punjabi grade 1
ro_RO: Punjabă grad 1

en: Python Console
ro_RO: Consolă Python

en: Quits NVDA!
ro_RO: Închide NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
ro_RO: RGB roșu {rgb.red}, verde {rgb.green}, albastru {rgb.blue}

en: Radar Axis Labels
ro_RO: Etichete axe pentru radar

en: Radar with Data Markers
ro_RO: Radar cu marcaje de date

en: Rate boos&t
ro_RO: Amplificare &rată vorbire

en: Re&move
ro_RO: Eli&minare

en: Re-&download update
ro_RO: &reDescarcă actualizarea

en: Read by &paragraph
ro_RO: Citire &paragraf cu paragraf

en: Reads all controls in the active window
ro_RO: Citește toate controalele din fereastra activă

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
ro_RO: Citește din cursorul de examinare până la sfârșitul textului curent, mutând cursorul de examinare pe măsură ce Citește

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
ro_RO: Citește din cursorul de scriere al sistemului până la sfârșitul textului, mutând cursorul pe măsură ce citește

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
ro_RO: Citește coloana pe vertical pornind de la celula curentă în jos până la ultima celulă din coloană.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
ro_RO: Citește bara de stare a aplicației curente și deplasează obiectul navigator către ea.

en: Reads the current application status bar.
ro_RO: Citește bara de stare a aplicației curente.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
ro_RO: Citește bara de stare a aplicației curente. Dacă e apăsat de două ori, pronunță informația pe litere. Dacă e apăsat de trei ori, copiază bara de stare pe planșetă

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
ro_RO: Citește coloana curentă pe vertical de sus în jos fără să deplaseze cursorul de scriere al sistemului.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
ro_RO: Citește rândul curent pe orizontal de la stânga la dreapta fără să deplaseze cursorul de scriere al sistemului.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
ro_RO: Citește rândul pe orizontal pornind de la dreapta celulei curente până la ultima celulă din rând.

en: Recognition &language:
ro_RO: &Limba recunoașterii:

en: Recognition failed
ro_RO: Recunoaștere eșuată

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
ro_RO: Recunoaște conținutul obiectului navigator curent, folosind Windows OCR

en: Recognizing
ro_RO: În curs de recunoaștere

en: Refresh	F5
ro_RO: Împrospătează	F5

en: Refreshed
ro_RO: Împrospătat

en: Refreshes the document content
ro_RO: Actualizează conținutul documentului

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
ro_RO: &Înregistrarea pentru evenimentele UI Automation și pentru schimbările de proprietate:

en: Regular &expression
ro_RO: &Expresie regulată

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
ro_RO: Eroare de expresie regulată în câmpul șablon: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
ro_RO: Eroare de expresie regulată în câmpul de înlocuire: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
ro_RO: Expresie regulată pentru navigarea în paragraful textului

en: Reload plugins
ro_RO: Reîncarcă extensii plug-in

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
ro_RO: Reîncarcă modulele aplicației și extensiile plug-in globale fără repornirea NVDA, ceea ce poate fi folositor dezvoltatorilor

en: Remaining time not available
ro_RO: Nu este disponibil timpul rămas

en: Remind me &later
ro_RO: Amintește-mi mai &târziu

en: Remove all
ro_RO: Șterge tot

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
ro_RO: Eliminat rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} din anteturile coloană

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
ro_RO: Eliminat rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} din anteturile rând

en: Removed {address}    from column headers
ro_RO: {address}  eliminată din anteturile coloană

en: Removed {address}    from row headers
ro_RO: {address}  eliminată din anteturile rând

en: Rename Profile
ro_RO: Redenumire profil

en: Replacement
ro_RO: Înlocuire

en: Report &notifications
ro_RO: Anunță N&otificări

en: Report &object when mouse enters it
ro_RO: Raportează &obiectul atunci când mouse-ul îl introduce

en: Report &tooltips
ro_RO: Anunță &indicii

en: Report '&Normalized' when navigating by character
ro_RO: Raportează '&Normalizat' la navigarea după caracter

en: Report 'has details' for structured annotations
ro_RO: Anunță „are detalii” pentru adnotările structurate

en: Report aria-description always
ro_RO: Anunță întotdeauna descrierea aria

en: Report backg&round progress bars
ro_RO: Anunță barele de progres din &fundal

en: Report cell borders {mode}
ro_RO: Anunță bordurile celulelor {mode}

en: Report changes to the &composition string
ro_RO: Raportează schimbări ale șirului de c&ompoziție

en: Report changes to the &reading string
ro_RO: Raportează schimbări ale șirului de ci&tire

en: Report dynamic &content changes
ro_RO: Anunță schimbările &dinamice de conținut

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
ro_RO: &Anunță schimbări de formatare după cursor (poate produce  o întârziere)

en: Report line indentation {mode}
ro_RO: Anunță indentația rândului {mode}

en: Report live regions:
ro_RO: Anunță regiunile în timp real:

en: Report mouse &shape changes
ro_RO: Anunță schimbările &formei cursorului

en: Report object &descriptions
ro_RO: Anunță &descrierile obiectului

en: Report object &position information
ro_RO: Raportează informația despre &poziția obiectului

en: Report object shortcut &keys
ro_RO: Anunță &tastele scurtătură ale obiectului

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
ro_RO: Raportează rezumatul detaliilor fiecărei adnotări de la cursorul de scriere al sistemului.

en: Report table headers {mode}
ro_RO: Anunță anteturile tabelelor {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
ro_RO: Raportează URL-ul de destinație al link-ului de la poziția cursorului de scriere sau a focalizării. Dacă este apăsat de două ori, afișează link-ul într-o fereastră pentru o vizualizare mai ușoară.

en: Report transparent color values
ro_RO: Raportează valorile culorilor deschise

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
ro_RO: Raportează starea bateriei și timpul rămas dacă nu e conectată alimentarea de la priză

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
ro_RO: Raportează informații despre formatare pentru poziția curentă a cursorului de examinare.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
ro_RO: Raportează informații despre formatare pentru poziția curentă a cursorului de examinare. Apăsat de două ori, prezintă informația în modul de navigare

en: Reports formatting info for the text under the caret.
ro_RO: Raportează informații despre formatare pentru textul aflat sub cursorul de scriere.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
ro_RO: Raportează informații despre formatare pentru textul aflat sub cursorul de scriere. Apăsat de două ori, prezintă informația în modul de navigare

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
ro_RO: Raportează informațiile pentru textul de sub această celulă braille

en: Reports information about the location of the current navigator object.
ro_RO: Raportează informații despre locația obiectului navigator curent.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
ro_RO: Raportează informații despre obiectul focalizat în acel moment.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
ro_RO: Raportează informații despre locația textului de la cursorul de scriere sau pe cea a obiectului focalizat în acel moment dacă nu există un cursor de scriere.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
ro_RO: Raportează informații despre locația textului sau a obiectului de la cursorul de examinare dacă nu există un text sub cursorul de examinare.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
ro_RO: Raportează informații despre locația textului sau a obiectului de la poziția cursorului de scriere al sistemului. Dubla apăsare este posibil să furnizeze detalii suplimentare.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
ro_RO: Raportează informații despre locația textului sau a obiectului de la cursorul de examinare. Dubla apăsare este posibil să furnizeze detalii suplimentare.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
ro_RO: Anunță caracterul obiectului navigator curent unde se află cursorul de examinare. Apăsând de două ori, raportează o descriere sau un exemplu al acelui caracter. Apăsând de trei ori, raportează valorile caracterului în decimal și hexadecimal

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ro_RO: Anunță linia curentă de sub cursorul aplicației. Apăsarea tastei de două ori va citi linia curentă. Apăsarea acesteia de trei ori va citi linia utilizând descrieri de caractere.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
ro_RO: Anunță obiectul navigator curent. Apăsând de două ori pronunță această informație, iar apăsând de trei ori copiază numele și valoarea acestui obiect pe planșetă

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
ro_RO: Anunță timpul rămas din melodia a cărei redare este în desfășurare, dacă există

en: Reports the length of the currently playing track, if any
ro_RO: Anunță timpul rămas din melodia a cărei redare este în desfășurare, dacă există

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ro_RO: Anunță linia obiectului navigator curent unde se află cursorul de examinare. Dacă tasta e apăsată de două ori, linia curentă va fi pronunțată pe litere. Apăsând de trei ori, va citi linia folosind descrieri de caracter.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
ro_RO: Raportează numele profilului curemt al configurărilor NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
ro_RO: Anunță noul obiect sau conținu sub degetul tău dacă diferă față de ultima poziție a degetului

en: Reports the note on the current cell
ro_RO: Raportează nota aflată în celula curentă

en: Reports the note or comment thread on the current cell
ro_RO: Raportează nota sau comentariul celulei curente

en: Reports the object and content directly under your finger
ro_RO: Anunță obiectul și conținutul aflate direct sub degetul tău

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ro_RO: Raportează obiectul cu focalizare. Dacă este apăsat de două ori, pronunță informațiile pe litere. Apăsând de trei ori le pronunță folosind descrierile caracterelor.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
ro_RO: Anunță timpul rămas din melodia redată acum, dacă există

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
ro_RO: Raportează combinația de taste a obiectului focalizat în acel moment

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
ro_RO: Raportează simbolul la care este poziționat cursorul de examinare. Apăsat de două ori, afișează simbolul și textul folosit pentru indicarea acestuia în modul de navigare

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
ro_RO: Raportează textul comentariului acolo unde se află cursorul de scriere al sistemului.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ro_RO: Raportează textul pe planșeta Windows. Apăsând de două ori pronunță această informație pe litere. Apăsând de trei ori o pronunță folosind descrierile caracterelor.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
ro_RO: Anunță titlul aplicației curente sau al ferestrei din prim-plan. Dacă e apăsată de două ori, pronunță titlul pe litere. Dacă e apăsată de trei ori, copiază titlul pe planșetă

en: Reset all settings to default state
ro_RO: Resetează toate preferințele la starea implicită

en: Reset all settings to saved state
ro_RO: Resetează toate preferințele la starea salvată

en: Reset configuration to &factory defaults
ro_RO: Resetare la configura&ția implicită

en: Reset gestures
ro_RO: Resetare gesturi

en: Reset to factory &defaults
ro_RO: Resettează la &valorile implicite

en: Restart
ro_RO: Repornire

en: Restart &later
ro_RO: Repornește mai t&ârziu

en: Restart &now
ro_RO: &Repornește acum

en: Restart NVDA
ro_RO: Repornire NVDA

en: Restart with add-ons disabled
ro_RO: Repornire cu suplimentele dezactivate

en: Restart with debug logging enabled
ro_RO: Repornire cu diagnosticarea activată

en: Restarts NVDA!
ro_RO: Repornește NVDA!

en: Restore defaults
ro_RO: Revenire la setările  implicite

en: Result
ro_RO: Rezultat OCR

en: Review Cursor
ro_RO: Cursor de examinare

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Right aligned
ro_RO: Aliniat la dreapta

en: Right click
ro_RO: Clic dreapta

en: Right mouse button locked
ro_RO: Butonul dreapta al mausului blocat

en: Right mouse button unlocked
ro_RO: Butonul dreapta al mausului deblocat

en: Romanian
ro_RO: Română

en: Romanian 6 dot
ro_RO: Română 6 puncte

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
ro_RO: Dirijează cursorul la, sau activează obiectul de sub celula braille curentă

en: Rows
ro_RO: Rânduri

en: Rows and columns
ro_RO: Rânduri și coloane

en: Run COM Registration Fixing tool...
ro_RO: Rulează instrumentul de remediere a înregistrării COM...

en: Russian computer braille
ro_RO: Braille pentru calculator rusesc

en: Russian contracted braille
ro_RO: Braille rusesc abreviat

en: Russian literary braille
ro_RO: Braille literar rusesc

en: Russian literary braille (detailed)
ro_RO: Braille literar rusesc (detaliat)

en: Sanskrit grade 1
ro_RO: Sanscrită grad 1

en: Save &as...	Ctrl+S
ro_RO: Salvare c&a...	Ctrl+S

en: Save As
ro_RO: Salvează ca

en: Saves the current NVDA configuration
ro_RO: Salvează configurația curentă a NVDA

en: Say &cap before capitals
ro_RO: Spune „&mare” după majuscule

en: Say all
ro_RO: Rostește tot

en: Scatter
ro_RO: Prin puncte

en: Scatter with Lines
ro_RO: Prin puncte cu linii

en: Scatter with Lines and No Data Markers
ro_RO: Prin puncte cu linii și fără marcaje de date

en: Scatter with Smoothed Lines
ro_RO: Prin puncte cu linii netede

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
ro_RO: Prin puncte cu linii netede și fără marcaje de date

en: Screen Curtain
ro_RO: Cortină Ecran

en: Screen curtain disabled
ro_RO: Cortină ecran dezactivată

en: Screen curtain enabled
ro_RO: Cortină ecran activată

en: Screen curtain not available
ro_RO: Cortină ecran indisponibilă

en: Screen review
ro_RO: Examinare ecran

en: Scroll down at the mouse position
ro_RO: Derulează în jos la poziția mausului

en: Scroll left at the mouse position
ro_RO: Derulează stânga la poziția mausului

en: Scroll right at the mouse position
ro_RO: Derulează dreapta la poziția mausului

en: Scroll up at the mouse position
ro_RO: Derulează în sus la poziția mausului

en: Scrolls the braille display back
ro_RO: Derulează afișajul braille înapoi

en: Scrolls the braille display forward
ro_RO: Derulează înainte afișajul braille

en: Secondary Category Axis
ro_RO: Axa secundară a categoriei

en: Secondary Series Axis
ro_RO: Axa secundară a seriei

en: Secondary Value Axis
ro_RO: Axa secundară a valorii

en: Secure Desktop
ro_RO: Spațiu de lucru sigur

en: Seika Braille Displays
ro_RO: Afișaje Braille Seika

en: Select Braille Display
ro_RO: Selectare afișaj braille

en: Select NVDA Modifier Keys
ro_RO: Selectează tastele modificatoare NVDA

en: Select Synthesizer
ro_RO: Selectare sintetizator

en: Select portable directory
ro_RO: Selectare folder pentru copia portabilă

en: Select until the end of the current result
ro_RO: Selectează până la sfârșitul rezultatului actual

en: Select until the start of the current result
ro_RO: Selectează până la începutul rezultatului actual

en: Selective
ro_RO: Selectiv

en: Sepedi grade 1
ro_RO: Sepedi grad 1

en: Sepedi grade 2
ro_RO: Sepedi grad 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
ro_RO: Sârbă chirilică grad 1

en: Serbian grade 1
ro_RO: Sârbă grad 1

en: Serial: {portName}
ro_RO: Port serial: {portName}

en: Series Lines
ro_RO: Linii serie

en: Series color: {colorName}
ro_RO: Culoarea seriei: {colorName}

en: Sesotho grade 1
ro_RO: Sesotho grad 1

en: Sesotho grade 2
ro_RO: Sesotho grad 2

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ro_RO: Setează antetul coloanei. Apăsând o dată, această celulă va fi stabilită ca primul antet de coloană pentru orice celulă aflată mai jos și la dreapta ei în acest tabel. Apăsând de două ori, se va uita antetul de coloană curent pentru această celulă.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ro_RO: Setați antetul rândului. Apăsând o dată, această celulă va fi stabilită ca primul antet de rând pentru orice celulă aflată mai jos și la dreapta ei în acest tabel. Dacă apăsați de două ori, va fi uitat antetul de rând curent pentru această celulă.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ro_RO: Stabilește rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} ca început de anteturi coloană

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ro_RO: Stabilește rândul {rowNumber} coloana {columnNumber} ca început de anteturi rând

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
ro_RO: Setează prima valoare a setării curente din inelul setărilor sintetizatorului

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
ro_RO: Setează ultima valoare a setării curente din inelul setărilor sintetizatorului

en: Set {address} as start of column headers
ro_RO: Stabilește {address} ca început de anteturi coloană

en: Set {address} as start of row headers
ro_RO: Stabilește {address} ca început pentru anteturile rând

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ro_RO: Setează celula curentă ca început al antetului de coloană. Apăsarea o dată va seta această celulă ca prim antet de coloană pentru orice celulă aflată mai jos și la dreapta acesteia în această regiune. Apăsarea de două ori va elimina setarea celulei curente ca antet de coloană.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ro_RO: Setează celula curentă ca început al antetelor de rând. Apăsarea o dată va seta această celulă ca primul antet de rând pentru orice celulă aflată mai jos și la dreapta acesteia în această regiune. Apăsarea de două ori va elimina setarea celulei curente ca antet de rând.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
ro_RO: Setează obiectul navigator la focalizarea curentă, iar cursorul de examinare la poziția cursorului de scriere din interiorul obiectului, dacă este posibil.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
ro_RO: Pune obiectul navigator pe obiectul aflat sub cursorul mausului și îl pronunță

en: Setswana grade 1
ro_RO: Setswana grad 1

en: Setswana grade 2
ro_RO: Setswana grad 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
ro_RO: Nu este suportată setarea tastaturii HID

en: Shape
ro_RO: Formă

en: Sheet {0}, {1}
ro_RO: Foaie {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
ro_RO: Arată &opțiunile de ieșire când se părăsește NVDA

en: Show indefinitely
ro_RO: Arată pe termen nelimitat

en: Show messages
ro_RO: Arată mesajele

en: Show se&lection
ro_RO: Afișează selec&ția

en: Shows NVDA's audio settings
ro_RO: Afișează setările audio NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
ro_RO: Arată opțiunile Braille ale NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
ro_RO: Arată opțiunile modului de navigare al NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
ro_RO: Arată opțiunile din NVDA de formatare a documentelor

en: Shows NVDA's general settings
ro_RO: Arată setările generale ale NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
ro_RO: Arată opțiunile NVDA pentru compunerea intrărilor

en: Shows NVDA's keyboard settings
ro_RO: Arată opțiunile tastaturii din NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
ro_RO: Arată opțiunile mausului din NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
ro_RO: Arată opțiunile prezentării obiectelor din NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
ro_RO: Arată opțiunile pentru cursorul de examinare NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
ro_RO: Arată setările de vorbire ale NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
ro_RO: Arată opțiunile relatate la textul selectat sau textul la cursor

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
ro_RO: Arată fereastra de dialog a configurării de profiluri NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
ro_RO: Arată dialogul de selecție a opțiunilor Braille ale NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
ro_RO: Arată fereastra de dialog a dicționarului implicit al NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
ro_RO: Arată fereastra de dialog a gesturilor de intrare NVDA

en: Shows the NVDA menu
ro_RO: Arată meniul NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
ro_RO: Arată fereastra de dialog a pronuțiilor simbolurilor din NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
ro_RO: Arată dialogul de selectare a sintetizatorului NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
ro_RO: Arată fereastra de dialog a dicționarului temporar al NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
ro_RO: Arată fereastra de dialog a dicționarului specific vocii al NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
ro_RO: Dacă există, afișează descrierea amplă la această poziție.

en: Simple review mode off
ro_RO: Modul de examinare simplă este dezactivat

en: Simple review mode on
ro_RO: Modul de examinare simplă este activat

en: Single letter navigation off
ro_RO: Navigare cu o singură literă dezactivată

en: Single letter navigation on
ro_RO: Navigare cu o singură literă activată

en: Single line break
ro_RO: Spațiere de o singură linie

en: Single line spacing
ro_RO: Spațiere de o singură linie

en: Sleep mode off
ro_RO: Modul repaus dezactivat

en: Sleep mode on
ro_RO: Modul repaus activat

en: Slice color: {colorName}
ro_RO: Culoarea seriei: {colorName}

en: Slide Master view
ro_RO: Vizualizare coordonator diapozitive

en: Slide Number placeholder
ro_RO: Substituent număr diapozitiv

en: Slide Show - complete
ro_RO: Proiecție - finalizată

en: Slide Sorter view
ro_RO: Vizualizare sortare diapozitive

en: Slide show - {slideName}
ro_RO: Proiecție - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
ro_RO: Notele proiecției - {slideName}

en: Slide view
ro_RO: Vizualizare diapozitiv

en: Slide {slideNumber}
ro_RO: Diapozitiv {slideNumber}

en: Slovak grade 1
ro_RO: Slovacă grad 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
ro_RO: Slovenă, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Slovenian grade 1
ro_RO: Slovenă grad 1

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
ro_RO: Unele operații pe suplimente nu au reușit. Consultați fișierul jurnal pentru mai multe detalii.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
ro_RO: Nu poate fi utilizată împărțirea sunetelor. Vă rugăm să activați WASAPI din meniul NVDA, categoria setărilor avansate pentru a o folosi.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
ro_RO: NVDA și aplicațiile în ambele canale

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
ro_RO: Împărțirea sunetelor dezactivată

en: Southern Vietnamese grade 1
ro_RO: Vietnameză de Sud grad 1

en: Spanish 8 dot computer braille
ro_RO: Spaniolă, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Spanish for Greek text
ro_RO: Spaniolă pentru greacă

en: Spanish grade 1
ro_RO: Spaniolă grad 1

en: Spanish grade 2
ro_RO: Spaniolă grad 2

en: Speak
ro_RO: Vorbește

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
ro_RO: &Spune parolele în toate terminalele evidențiate (poate îmbunătăți performanța)

en: Speak and beep
ro_RO: Vorbește și emite bip

en: Speak c&ommand keys
ro_RO: Pronunță &tastele de comandă

en: Speak new text in Windows Terminal via:
ro_RO: Spune textul nou din Consola Windows prin:

en: Speak progress bar updates
ro_RO: Pronunță actualizările barei de progres

en: Speak typed &characters
ro_RO: &Pronunță caracterele tastate

en: Speak typed &words
ro_RO: &Pronunță cuvintele tastate

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
ro_RO: Pronunță numele fișierului aplicației active alături de numele modulului încărcat al aplicației

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
ro_RO: Pronunță cuvântul din obiectul navigator de la poziția curentă a cursorului de examinare. Apăsând de două ori, citește pe litere cuvântul. Apăsând de trei ori, pronunță cuvântul folosind descrieri de caracter

en: Speech
ro_RO: Vorbire

en: Speech &dictionaries
ro_RO: &Dicționare de vorbire

en: Speech &interrupt for typed characters
ro_RO: &Vorbirea este întreruptă la tastarea de caractere

en: Speech Unicode normalization default ({default})
ro_RO: Normalizare implicită a vorbirii Unicode ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
ro_RO: Normalizare vorbire Unicode {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
ro_RO: &Vorbirea este întreruptă la apăsarea Enter

en: Speech mode {mode}
ro_RO: Mod de vorbire {mode}

en: Spelling e&rrors
ro_RO: &Greșeli de ortografie

en: Spells the current application status bar.
ro_RO: Pronunță pe litere bara de stare a aplicației curente.

en: St&art NVDA after I sign in
ro_RO: &Pornește NVDA după ce mă autentific

en: St&yle
ro_RO: &Stil

en: Stacked Area
ro_RO: Arie stivuită

en: Stacked Bar
ro_RO: Bare stivuite

en: Stacked Column
ro_RO: Coloană stratificată

en: Stacked Cone Bar
ro_RO: Conuri orizontale stratificate

en: Stacked Cone Column
ro_RO: Conuri verticale stratificate

en: Stacked Cylinder Bar
ro_RO: Cilindri orizontali stratificați

en: Stacked Line
ro_RO: Linie stratificată

en: Stacked Line with Markers
ro_RO: Linie stratificată cu marcaje

en: Stacked Pyramid Bar
ro_RO: Piramide orizontale stratificate

en: Stacked Pyramid Column
ro_RO: Piramide verticale stratificate

en: Standard HID Braille Display
ro_RO: Afișaje Braille HID Standard

en: Start marked
ro_RO: Începutul a fost marcat

en: Strikethrough off
ro_RO: Tăiere dezactivată

en: Strikethrough on
ro_RO: Tăiere activată

en: Styles
ro_RO: Stiluri

en: Su&perscripts and subscripts
ro_RO: &Superscripturi și subscripturi

en: Subject:
ro_RO: Subiect:

en: Subscript
ro_RO: Indice

en: Subtitle placeholder
ro_RO: Substituent subtitlu

en: Success
ro_RO: Succes

en: Successfully copied NVDA user settings
ro_RO: Copiere reușită a configurării de utilizator NVDA

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
ro_RO: O copie portabilă NVDA s-a creat cu succes în locația {dir}

en: Successfully installed NVDA.
ro_RO: NVDA instalat cu succes.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
ro_RO: Instalarea dumneavoastră NVDA a fost actualizată cu succes.

en: Suggestions
ro_RO: Sugestii

en: Superscript
ro_RO: Suprascript

en: Surface (Top View wireframe)
ro_RO: Suprafață (vedere de sus cu fire)

en: Surface (Top View)
ro_RO: Suprafață (vedere de sus)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
ro_RO: Swahili (Kenya) Grad 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
ro_RO: Swahili (Kenya) grad 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
ro_RO: Swahili (Kenya) grad 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
ro_RO: Swahili (Kenya) grad 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
ro_RO: Swahili (Kenya) grad 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
ro_RO: Swahili (Kenya) grad 1.4

en: Swedish 8 dot computer braille
ro_RO: Suedeză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Swedish contracted braille
ro_RO: Braille suedez abreviat

en: Swedish partially contracted braille
ro_RO: Braille suedez parțial abreviat

en: Swedish uncontracted braille
ro_RO: Braille suedez neabreviat

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ro_RO: Schimbă pe următorul mod de examinare (ex obiect, document sau ecran) și așaeză poziția de examinare la locația obiectului navigator

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ro_RO: Schimbă pe modul de examinare anterior (ex obiect, document sau ecran)  și așează poziția de examinare la locația obiectului navigator

en: Symbol
ro_RO: Simbol

en: Symbol "%s" is already present.
ro_RO: Simbolul „%s” este deja existent.

en: Symbol Pronunciation (%s)
ro_RO: Pronunție Simbol (%s)

en: Symbol level %s
ro_RO: Nivelul simbolului %s

en: Synthesizer
ro_RO: Sintetizator

en: Synthesizer Error
ro_RO: Eroare în sintetizator

en: Syriac grade 1
ro_RO: Siriacă grad 1

en: System caret
ro_RO: Cursor de scriere al sistemului

en: System focus
ro_RO: Focalizare sistem

en: System status
ro_RO: Stare sistem

en: Table description
ro_RO: Descriere tabel

en: Table information
ro_RO: Informație tabel

en: Table placeholder
ro_RO: Substituent tabel

en: Tamil grade 1
ro_RO: Tamilă grad 1

en: Taskbar
ro_RO: Bară de activități

en: Tatar grade 1
ro_RO: Tătară grad 1

en: Telugu grade 1
ro_RO: Telugu grad 1

en: Temporarily d&isable all triggers
ro_RO: Dezactivează temporar t&oate declanșatoarele

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
ro_RO: Cortină ecran temporară, activă până la următoarea repornire

en: Temporary dictionary
ro_RO: Dicționar temporar

en: Terminal programs
ro_RO: Programe terminale

en: Tether B&raille:
ro_RO: &Asociere braille:

en: Text &unit resolution:
ro_RO: Rezoluția unității de &text:

en: Text frame
ro_RO: Cadru text

en: Text placeholder
ro_RO: Substituent text

en: Text review
ro_RO: Examinare text

en: Thai 6 dot
ro_RO: Thailandeză 6 puncte

en: Thai 8 dot computer braille
ro_RO: Thailandeză, braille în 8 puncte pentru calculator

en: That profile already exists. Please choose a different name.
ro_RO: Acel profil există deja. Alegeți un alt nume.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
ro_RO: Instrumentul de Remediere a Înregistrării COM a terminat ceea ce avea de făcut. Pentru a vă asigura că modificările au efectul scontat, repornirea calculatorului este recomandată.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
ro_RO[0]: Planșeta conține o cantitate mare de text. Are o lungime de %s caracter
ro_RO[1]: Planșeta conține o cantitate mare de text. Are o lungime de %s caractere
ro_RO[2]: Planșeta conține o cantitate mare de text. Are o lungime de %s caractere

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
ro_RO[0]: Următorul supliment nu a putut fi instalat: {}.
ro_RO[1]: Următoarele suplimente nu au putut fi instalate: {}.
ro_RO[2]: Următoarele suplimente nu au putut fi instalate: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
ro_RO[0]: A eșuat dezinstalarea următorului supliment: {}.
ro_RO[1]: A eșuat instalarea următoarelor suplimente: {}.
ro_RO[2]: A eșuat dezinstalarea următoarelor suplimente: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
ro_RO[0]: Următorul supliment nu a putut fi actualizat: {}.
ro_RO[1]: Următoarele suplimente nu au putut fi actualizate: {}.
ro_RO[2]: Următoarele suplimente nu au putut fi actualizate: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
ro_RO: Următoarele suplimente sunt incompatibile cu versiunea de NVDA și nu pot fi activate. Vă rugăm să-i contactați pe autorii acestora pentru a obține asistență suplimentară.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
ro_RO: Următorii parametrii ai liniei de comandă nu sunt cunoscuți de NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
ro_RO: Opțiunile următoare controlează tipurile formatării documentului anunțate de NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
ro_RO: Următoarele setări sunt dedicate utilizatorilor avansați. Modificarea lor poate face ca NVDA să nu meargă cum trebuie. Vă rugăm să le modificați numai în cazul în care știți ce faceți sau ați fost instruit special de către dezvoltatorii NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
ro_RO: Procesul de instalare nu poate să înlăture sau să suprascrie un fișier. Este posibil să ruleze o altă copie a NVDA din contul unui alt utilizator conectat curent. Asigurați-vă că toate copiile instalate ale NVDA sunt oprite și încercați din nou instalarea.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
ro_RO: Instalarea NVDA a eșuat. Verificați Monitorul de jurnale pentru mai multe informații.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
ro_RO: Calea de instalare a NVDA s-a schimbat. Acum va fi instalat în {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
ro_RO: Următoarea tastă apăsată nu va fi folosită de NVDA, va trece direct la Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
ro_RO: Profilul va fi șters definitiv. Această acțiune este ireversibilă.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
ro_RO: Panoul de setări pe care ați încercat să îl deschideți nu este disponibil pe acest sistem.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
ro_RO: Folderul specificat „{portableDirectory}” nu este gol. Continuarea operațiunii va șterge și va înlocui fișierele existente în folder. Doriți să suprascrieți conținutul acestui folder?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
ro_RO[0]: Există %d serie în această diagramă
ro_RO[1]: Există %d serii în această diagramă
ro_RO[2]: Există %d serii în această diagramă

en: There is no text on the clipboard
ro_RO: Nu există text pe planșetă

en: This change requires administrator privileges.
ro_RO: Această schimbare cere privilegii de administrator.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ro_RO: Această caracteristică ({title}) nu este disponibilă în ecranele de securitate precum cel de autentificare sau fereastra UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ro_RO: Această caracteristică nu este disponibilă cât timp sunteți în ecranele de securitate precum cel de autentificare sau fereastra UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
ro_RO: Acest declanșator este deja asociat cu un alt profil. Dacă veți continua, va fi înlăturat de la profilul respectiv și va fi asociat acestuia.
    Sigur vreți să continuați?

en: Thumbnails
ro_RO: Miniaturi

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
ro_RO: Timp de &menținere a dispozitivului audio treaz după vorbire (secunde)

en: Title Master view
ro_RO: Vedere coordonator titlu

en: Title placeholder
ro_RO: Substituent titlu

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
ro_RO: Pentru a crea o copie portabilă a NVDA, selectați calea și celelalte opțiuni după care apăsați Continuă

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
ro_RO: Pentru a modifica acest profil, va fi nevoie să îl activați manual. Odată ce ați finalizat modificarea, va trebui să îl dezactivați manual pentru a continua utilizarea obișnuită.
    Doriți să îl activați manual acum?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
ro_RO: Pentru a instala NVDA pe unitatea de stocare a calculatorului dumneavoastră, apăsați butonul Continuă.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
ro_RO: Pentru a utiliza Albatross cu NVDA: schimbați numărul stării celulelor din meniul intern al Albatross la majoritatea

en: To:
ro_RO: Către:

en: Toggle HID keyboard simulation
ro_RO: Activează sau dezactivează simularea tastaturii HID

en: Toggle braille input
ro_RO: Comută la intrarea braille

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
ro_RO: Comută asocierea braille între pozițiile de focalizare și de descrierie

en: Toggle the braille cursor on and off
ro_RO: Comută cursorul braille în activat și dezactivat

en: Toggle the way context information is presented in braille
ro_RO: Comută modul în care este prezentată informația despre context în braille

en: Toggles HID keyboard simulation
ro_RO: Activează sau dezactivează simularea tastaturii HID

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
ro_RO: Comută între bipuri, vorbire, bipuri și vorbire și dezactivat pentru raportarea actualizărilor barei de progres

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
ro_RO: Comută între modurile navigare și  formular. În modul  formular, tastele vor fi trimise direct aplicației, permițând interacțiunea directă cu un control. În modul navigare, poți naviga prin document, folosind  cursorul, tastele rapide de navigare, etc.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
ro_RO: Comută între raportarea notelor prezentării/vorbitorului sau conținutul curent al diapozitivului. Acest lucru nu schimbă ce este afișat pe ecran, ci doar ceea ce poate citi utilizatorul cu NVDA

en: Toggles braille mode
ro_RO: Activează sau dezactivează modul Braille

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
ro_RO: Dezactivează toate declanșatoarele tuturor profilurilor. Declanșatoarele rămân dezactivate până după restartarea cititorului

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
ro_RO: Indică cât text va fi citit pe măsură ce mausul este mișcat

en: Toggles native selection mode on and off
ro_RO: Activează sau dezactivează modul nativ de selectare

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
ro_RO: Activează sau dezactivează deplasarea automată a sistemului de focalizare datorită comenzilor modului de navigare

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
ro_RO: Activează sau dezactivează descrierile întârziater ale caracterelor la deplasarea cursorului

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
ro_RO: Activează sau dezactivează păstrarea aspectului ecranului în timpul redării conținutului documentului

en: Toggles on and off reporting if clickable
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea dacă e clicabil

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
ro_RO: Activează sau dezactivează ignorarea rândurilor goale pentru raportarea indentării rândului

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
ro_RO: Activează sau dezactivează includerea tabelelor de aspect din modul de navigare

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
ro_RO: Activează sau dezactivează mișcarea obiectului navigator datorită schimbărilor de focalizare

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
ro_RO: Activează sau dezactivează mișcarea cursorului de examinare datorate mișcării cursorului de scriere.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea caracterelor CLDR precum emoticoanele

en: Toggles on and off the reporting of articles
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea articolelor

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea citatelor în bloc

en: Toggles on and off the reporting of colors
ro_RO: Activează sau dezactivează raportara de culori

en: Toggles on and off the reporting of comments
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea comentariilor

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea schimbărilor dinamice ale conținutului, cum ar fi textul nou în ferestrele consolei DOS

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
ro_RO: Activează sau dezactivează raportare accentuării

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea figurilor și a legendelor

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea schimbărilor atributelor de font

en: Toggles on and off the reporting of font changes
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea schimbărilor de font

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea schimbărilor dimensiunii fontului

en: Toggles on and off the reporting of frames
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea cadrelor

en: Toggles on and off the reporting of graphics
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea graficelor

en: Toggles on and off the reporting of groupings
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea grupurilor

en: Toggles on and off the reporting of headings
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea rubricilor

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea textului evidențiat

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea reperelor

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea numerelor de rând

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea spațierii între linii

en: Toggles on and off the reporting of links
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea legăturilor

en: Toggles on and off the reporting of lists
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea listelor

en: Toggles on and off the reporting of pages
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea paginilor

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea indentației de paragraf

en: Toggles on and off the reporting of revisions
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea de versiuni

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea erorilor de ortografie

en: Toggles on and off the reporting of style changes
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea schimbărilor de stil

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea superscripturilor și a subscripturilor

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea coordonatelor celulei tabelului

en: Toggles on and off the reporting of tables
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea tabelelor

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
ro_RO: Activează sau dezactivează raportarea alinierii textului

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
ro_RO: Activează sau dezactivează citirea caracterelor introduse

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
ro_RO: Activează sau dezactivează citirea tastelor de comandă care nu sunt caractere specifice

en: Toggles on and off the speaking of typed words
ro_RO: Activează sau dezactivează citirea cuvintelor introduse

en: Toggles simple review mode on and off
ro_RO: Comută între activarea și dezactivarea modului de examinare simplă

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
ro_RO: Comută navigarea cu o singură literă în activată sau dezactivată. Când este activată, tastele cu litere,  în modul navigare, fac salt la diferite tipuri de elemente din pagină. Când este dezactivată, aceste taste sunt transmise aplicației

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
ro_RO: Comută modul repaus în activat sau dezactivat pentru aplicația activă.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
ro_RO: Activează sau dezactivează monitorul braille NVDA, o fereastră mobilă care vă permite să vedeți ieșirea braille, precum și textul corespondent pentru fiecare caracter braille

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
ro_RO: Comută monitorul de vorbire NVDA, o fereastră mobilă care îți permite vizualizarea completă a textului curent, rostit de NVDA

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
ro_RO: Activează raportarea informației pe măsură ce mausul este mișcat

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
ro_RO: Schimbă starea cortinei ecranului, fie făcând ecranul negru, fie afișând conținutul acestuia. Dacă pentru activarea cortinei se apasă o dată, ea rămâne activă până la repornirea NVDA. Dacă se apasă de două ori, rămâne activă pe o perioadă nedeterminată. În consecință, dezactivarea acesteia trebuie să fie efectuată manual

en: Toggles the support of touch interaction
ro_RO: Activează sau dezactivează suportul interacțiunii tactile

en: Top
ro_RO: Sus

en: Total time not available
ro_RO: Nu este disponibil timpul total

en: Touch Interaction
ro_RO: Interacțiune tactilă

en: Touch interaction disabled
ro_RO: Interacțiune tactilă dezactivată

en: Touch interaction enabled
ro_RO: Interacțiune tactilă activată

en: Touch interaction not supported
ro_RO: Interacțiune tactilă nesuportată

en: Touch screen
ro_RO: Ecran tactil

en: Translates any braille input
ro_RO: Traduce orice intrare braille

en: Translates any braille input and presses the enter key
ro_RO: Traduce orice intrare braille și apasă tasta enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
ro_RO: Încearcă să citească documentația elementului de autocompletare selectat.

en: Triggers
ro_RO: Declanșatoare

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
ro_RO: Bazează-te pe limba vocii când se procesează caractere și &simboluri

en: Tshivenda grade 1
ro_RO: Tshivenda grad 1

en: Tshivenda grade 2
ro_RO: Tshivenda grad 2

en: Turkish grade 1
ro_RO: Turcă grad 1

en: Turkish grade 2
ro_RO: Turcă grad 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
ro_RO: Activează sau dezactivează ajutorul pentru intrări. Când e activat, orice intrare, cum ar fi apăsarea unei taste pe tastatură, vă va spune ce script e asociat cu ce intrare, dacă există vreuna.

en: Type
ro_RO: Scrie

en: Type exit() to exit the console
ro_RO: Scrie exit() pentru a ieși din consolă

en: Type help(object) to get help about object.
ro_RO: Scrie help(obiect) pentru a primi asistență despre obiect.

en: Type the text you wish to find
ro_RO: Scrie textul pe care dorești să-l cauți

en: Type:
ro_RO: Tip:

en: UIA notifications
ro_RO: Notificări UIA

en: UIA when available
ro_RO: UIA când este disponibilă

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
ro_RO: culoare

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
ro_RO: fără

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
ro_RO: șablon

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
ro_RO: imagine

en: Ugaritic grade 1
ro_RO: Ugaritică grad 1

en: Ukrainian computer braille
ro_RO: Persană, braille în 8 puncte pentru calculator

en: Ukrainian grade 1
ro_RO: Ucraineană grad 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
ro_RO: Braille literar ucrainean (detaliat)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
ro_RO: Nu se poate configura interfața utilizatorului pentru furnizorul de îmbunătățire a vederii, nu poate fi activată.

en: Unable to copy
ro_RO: Imposibil de copiat

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
ro_RO: Imposibil de copiat un fișier. Este posibil să fie momentan folosit de un alt proces, sau ați rămas fără spațiu disponibil pe partiția pe care încercați să-l copiați.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
ro_RO: Nu se poate copia conținutul barei de stare pe planșetă

en: Unable to display browseable message
ro_RO: Mesajul navigabil nu poate fi afișat

en: Unable to mark log position
ro_RO: Nu se poate marca poziția jurnalului

en: Unable to postpone update.
ro_RO: Nu se poate amâna actualizarea.

en: Underline off
ro_RO: Subliniere dezactivat

en: Underline on
ro_RO: Subliniat activat

en: Unicode braille
ro_RO: Braille unicode

en: Unicode normali&zation
ro_RO: Normali&zare Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
ro_RO: Cod Braille Engleză Unificată grad 1

en: Unified English Braille Code grade 2
ro_RO: Cod Braille Engleză Unificată grad 2

en: Uninstall NVDA
ro_RO: Dezinstalează NVDA

en: Unknown braille display
ro_RO: Afișaj braille necunoscut

en: Unknown color
ro_RO: Culoare necunoscută

en: Unknown command line parameters
ro_RO: Parametri ai liniei de comandă necunoscuți

en: Unknown power status
ro_RO: Nu este cunoscut stadiul încărcării

en: Unlabeled
ro_RO: Neetichetat

en: Unplugged
ro_RO: Deconectat

en: Unsupported input
ro_RO: Intrare nesuportată

en: Untitled chart
ro_RO: Diagramă fără titlu

en: Up Bars
ro_RO: Bare sus

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
ro_RO: Actualizarea la versiunea NVDA {version} a fost descărcată și este gata să fie aplicată.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
ro_RO: Actualizarea la versiunea NVDA {version} este gata pentru a fi aplicată.

en: Updating NVDA
ro_RO: Se actualizează NVDA

en: Urdu grade 1
ro_RO: Urdu grad 1

en: Urdu grade 2
ro_RO: Urdu grad 2

en: Use &screen layout (when supported)
ro_RO: Folosește &aspectul ecranului (când e suportat)

en: Use &spelling functionality if supported
ro_RO: &Folosește funcționalitatea de silabisire dacă este suportată

en: Use NVDA during sign-in
ro_RO: Pornește NVDA în timpul autentificării

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
ro_RO: Pornește NVDA în timpul autentificării (cere privilegii de administrator)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
ro_RO: Folosește UI Automation pentru a accesa comenzile foilor de calcul din Microsoft &Excel dacă sunt disponibile

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
ro_RO: Utilizează WASAPI pentru ieșirea audio (necesită repornire)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
ro_RO: Folosește preferințele curent salvate în timpul autentificării și asupra ecranelor de securitate (cere privilegii de administrator)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
ro_RO: Utilizează procesarea evenimentului &evidențiat (necesită repornire)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
ro_RO: Folosește suportul evidențiat pentru caracterele &tastate în Consola Windows când este disponibil

en: Use screen layout off
ro_RO: Folosește aspect ecran dezactivat

en: Use screen layout on
ro_RO: Folosește aspect ecran activat

en: Use this profile for:
ro_RO: Folosește acest profil pentru:

en: Use timeout
ro_RO: Folosește timpul de expirare

en: User Guide
ro_RO: Ghidul utilizatorului

en: User default
ro_RO: Implicită a utilizatorului

en: Uzbek grade 1
ro_RO: Uzbecă grad 1

en: V&ariant
ro_RO: V&ariantă

en: V&olume
ro_RO: V&olum

en: Version
ro_RO: Versiune

en: Vertical Object placeholder
ro_RO: Substituent obiect vertical

en: Vertical Text placeholder
ro_RO: Substituent text vertical

en: Vertical Title placeholder
ro_RO: Substituent titlu vertical

en: Vietnamese grade 0
ro_RO: Vietnameză grad 0

en: Vietnamese grade 1
ro_RO: Vietnameză grad 1

en: Vietnamese grade 2
ro_RO: Vietnameză grad 2

en: View &log
ro_RO: Vezi &jurnal

en: Virtual Buffers
ro_RO: Buffere Virtuale

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la NVDA și la shift pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la NVDA pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la alt și la shift pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la alt pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la control și la alt pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la control și la shift pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la control pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la control, la alt și la shift pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la windows stânga și la shift pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la windows stânga pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ro_RO: Comută virtual la shift pentru a simula o combinație de taste cu intrarea braille

en: Vision
ro_RO: Vedere

en: Vision Enhancement Provider Error
ro_RO: Eroare la furnizorul de îmbunătățire a vederii

en: Visual Highlight
ro_RO: Evidențiere vizuală

en: Voice
ro_RO: Voce

en: Voice dictionary (%s)
ro_RO: Dicționar vocal (%s)

en: Volume of NVDA sounds
ro_RO: Volumul sunetelor NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
ro_RO: Volumul sunetelor NVDA urmărește volumul vocii

en: Volume-High-Low-Close
ro_RO: Volum-maxim-minim-închidere

en: Volume-Open-High-Low-Close
ro_RO: Volum-deschidere-maxim-minim-închidere

en: Waiting for Outlook...
ro_RO: Inițializare Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
ro_RO: Inițializare Powerpoint...

en: Walls
ro_RO: Pereți

en: Warning
ro_RO: Avertisment

en: Warning!
ro_RO: Atenţie!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
ro_RO: Atenție: nu au putut fi setate volumele pentru împărțirea sunetelor: una dintre sesiunile audio fie este mmono, fie are mai mult de două canale audio.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
ro_RO: Avem nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru a continua îmbunătățirea proiectului NVDA.
    Acest proiect se bazează primordial pe donații și subvenții. Donând, ajutați finanțarea dezvoltării cu normă întreagă.
    Dacă s-ar dona măcar 10$ la fiecare descărcare, am avea posibilitatea să acoperim toate costurile în derulare ale proiectului.
    Toate donațiile sunt primite de către NV Access, organizația non-profit care dezvoltă NVDA.
    Vă mulțumim pentru susținere.

en: We&lcome dialog...
ro_RO: Dialog de întâmp&inare...

en: Welcome to NVDA
ro_RO: Bun venit în NVDA

en: Welcome to NVDA!
ro_RO: Bun venit în NVDA!

en: Welsh grade 1
ro_RO: Galeză grad 1

en: Welsh grade 2
ro_RO: Galeză grad 2

en: What would you like to &do?
ro_RO: Ce &acțiune ați dori să faceți?

en: What's &new
ro_RO: Ce e &nou

en: What's new
ro_RO: Ce e nou

en: Whole &word
ro_RO: &Cuvânt complet

en: Windows C&onsole support:
ro_RO: Suport pentru Consola &Windows:

en: Windows OCR not available
ro_RO: Windows OCR indisponibil

en: Windows OneCore voices
ro_RO: Voci Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
ro_RO: Scrie configurarea curentă în nvda.ini

en: X Error Bars
ro_RO: Bare de eroare pe X

en: Xhosa grade 1
ro_RO: Xhosa grad 1

en: Xhosa grade 2
ro_RO: Xhosa grad 2

en: Y Error Bars
ro_RO: Bare de eroare pe Y

en: Yakut grade 1
ro_RO: Iakută grad 1

en: Yes
ro_RO: Da

en: Yiddish grade 1
ro_RO: Idiș grad 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
ro_RO: Sunteți pe punctul de a instala versiunea {newVersion} a {summary}, care se pare că este deja instalată. Doriți, totuși, să actualizați?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
ro_RO: Sunteți pe punctul de a rula instrumentul de remediere a înregistrării COM. Această unealtă va încerca să remedieze probleme comune de  sistem care împiedică NVDA să acceseze conținut din multe programe, inclusiv din Firefox și Internet Explorer. Acest instrument trebuie să facă modificări în regiștrii sistemului și, prin urmare, necesită acces administrativ. Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
ro_RO: Încercați instalarea unei versiuni mai vechi față de versiunea de NVDA instalată curent. Dacă într-adevăr doriți să reveniți la o versiune precedentă, ar trebui mai întâi să anulați acest proces de instalare și să dezinstalați NVDA complet înainte de a instala versiunea precedentă.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
ro_RO: Nu ați ales Vorbirea ca una dintre opțiunile pentru modul de vorbire. Vă rugăm să rețineți că acest lucru poate duce la muțenie din partea NVDA. Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: You must choose a name for this profile.
ro_RO: Trebuie să alegeți un nume pentru acest profil.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
ro_RO: Fișierul dumneavoastră de configurare conține erori. Configurația dumneavoastră a fost resetată la parametrii inițiali.
    Puteți găsi mai multe detalii despre aceste erori în fișierul jurnal.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
ro_RO: Fișierul de asocieri pentru gesturi conține erori.
    Poți găsi mai multe detalii despre erori în fișierul jurnal.

en: Zulu grade 1
ro_RO: Zulu grad 1

en: Zulu grade 2
ro_RO: Zulu grad 2

[ctx: action]
en: Back
ro_RO: Înapoiere

[ctx: action]
en: Beginning
ro_RO: Început

[ctx: action]
en: End
ro_RO: Sfârșit

[ctx: action]
en: Help
ro_RO: Ajutor

[ctx: action]
en: Home
ro_RO: Acasă

[ctx: action]
en: Information
ro_RO: Informație

[ctx: action]
en: Movie
ro_RO: Filmare

[ctx: action]
en: Next
ro_RO: Înaintare

[ctx: action]
en: Sound
ro_RO: Sunet

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
ro_RO: &Despre supliment...

[ctx: addonStore]
en: &Close
ro_RO: &Închide

[ctx: addonStore]
en: &Disable
ro_RO: &Dezactivează

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
ro_RO: &Dezactivează suplimentele selectate

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
ro_RO: Nu &afișa acest mesaj din nou

[ctx: addonStore]
en: &Enable
ro_RO: &Activează

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
ro_RO: &Activează (suprascrie incompatibilitatea)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
ro_RO: &Activează suplimentele selectate

[ctx: addonStore]
en: &Help
ro_RO: &Ajutor

[ctx: addonStore]
en: &Install
ro_RO: &Instalează

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
ro_RO: &Instalează (suprascrie incompatibilitatea)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
ro_RO: &Instalează suplimentele selectate

[ctx: addonStore]
en: &License
ro_RO: &Licență

[ctx: addonStore]
en: &No
ro_RO: &Nu

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
ro_RO: Alt&e detalii:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
ro_RO: &Elimină

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
ro_RO: &Elimină suplimentele selectate

[ctx: addonStore]
en: &Search:
ro_RO: C&ăutare:

[ctx: addonStore]
en: &Update
ro_RO: Act&ualizează

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
ro_RO: &Actualizare (suprascriere incompatibilitate)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
ro_RO: &Actualizare tot

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
ro_RO: &Actualizează suplimentele selectate

[ctx: addonStore]
en: &Yes
ro_RO: &Da

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
ro_RO: A&cțiuni

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
ro_RO: Informații despre supliment

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
ro_RO: Instalare supliment

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
ro_RO: Magazin de suplimente

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
ro_RO: Avertizare Magazin de suplimente

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
ro_RO: Eroare la actualizarea datelor despre supliment

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
ro_RO: Eroare la descărcarea suplimentului

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
ro_RO: Descărcarea suplimentului nu este sigură: verificare eșuată pentru {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
ro_RO: Instalare supliment

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
ro_RO: Eroare de instalare a suplimentului

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
ro_RO: Supliment nesuportat %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
ro_RO: Actualizări disponibile pentru suplimente

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
ro_RO: Suplimentele sunt create de comunitatea NVDA, nu de NV Access. NV Access nu poate fi tras la răspundere pentru comportamentul suplimentelor. Funcționalitatea suplimentelor nu este restricționată și poate include accesarea datelor personale și chiar întregul sistem.

[ctx: addonStore]
en: All
ro_RO: Toate

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
ro_RO: Este necesară o versiune actualizată de NVDA. Versiunea de NVDA {nvdaVersion} sau mai nouă.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
ro_RO: Sigur doriți să înlăturați din NVDA suplimentul {addon}? Această acțiune este ireversibilă.

[ctx: addonStore]
en: Author
ro_RO: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
ro_RO: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
ro_RO: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
ro_RO: Disponibil

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
ro_RO: Suplimente &disponibile

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
ro_RO: Suplimente disponibile

[ctx: addonStore]
en: Available version
ro_RO: Versiune disponibilă

[ctx: addonStore]
en: Available version:
ro_RO: Versiune disponibilă:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
ro_RO: Cana&l:

[ctx: addonStore]
en: Channel
ro_RO: Canal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
ro_RO: Canal:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
ro_RO: Alegeți fișierul cu pachetul suplimentului

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
ro_RO: &Recenziile comunității

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
ro_RO: Nu s-a putut dezactiva suplimentul {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
ro_RO: Nu s-a putut activa suplimentul {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
ro_RO: Descriere:

[ctx: addonStore]
en: Dev
ro_RO: În dezvoltare

[ctx: addonStore]
en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
ro_RO: Dezactivat (incompatibil)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
ro_RO: Dezactivat (incompatibil), repornire în așteptare

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
ro_RO: Dezactivat, repornire în așteptare

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
ro_RO: Link de descărcare:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
ro_RO: Descărcare eșuată

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
ro_RO[0]: Descărcarea suplimentului {} este în curs de desfășurare. Doriți să o anulați?
ro_RO[1]: Descărcarea suplimentelor {} este în curs de desfășurare. Doriți să o anulați?
ro_RO[2]: Descărcarea suplimentelor {} este în curs de desfășurare. Doriți să o anulați?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
ro_RO: Descărcat, instalare în așteptare

[ctx: addonStore]
en: Downloading
ro_RO: Se descarcă

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
ro_RO: Acti&vate/dezactivate:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
ro_RO: Activare supliment

[ctx: addonStore]
en: Enabled
ro_RO: Activat

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
ro_RO: Activat (incompatibil)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
ro_RO: Activat (incompatibil), repornire în așteptare

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
ro_RO: Activat, repornire în așteptare

[ctx: addonStore]
en: External
ro_RO: Extern

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
ro_RO: Instalarea suplimentului de la %s a eșuat

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
ro_RO: Deschiderea pachetului ce conține suplimentul a eșuat la {filePath} - fișier lipsă sau format invalid de fișier

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
ro_RO: Pagina &principală

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
ro_RO: Pagina principală:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
ro_RO: Pagina principală: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
ro_RO: Înțeleg că suplimentele incompatibile vor fi dezactivate și că le pot reactiva manual asumându-mi eventualele riscuri.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
ro_RO: Include &suplimente incompatibile

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
ro_RO: Incompatibil

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
ro_RO: Motiv de incompatibilitate:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
ro_RO: Instalare supliment

[ctx: addonStore]
en: Install failed
ro_RO: Instalare eșuată

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
ro_RO: Instalează dintr-o sursă e&xternă

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
ro_RO: Suplimente &instalate

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
ro_RO: Suplimente instalate

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
ro_RO: &Suplimente incompatibile instalate

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
ro_RO: Suplimente incompatibile instalate

[ctx: addonStore]
en: Installed version
ro_RO: Versiune instalată

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
ro_RO: Versiune instalată:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
ro_RO: Instalat, repornire în așteptare

[ctx: addonStore]
en: Installing
ro_RO: Se Instalează

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
ro_RO[0]: Se instalează suplimentul {}, vă rugăm așteptați.
ro_RO[1]: Se instalează suplimentele {}, vă rugăm așteptați.
ro_RO[2]: Se instalează suplimentele {}, vă rugăm așteptați.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
ro_RO: Ultima versiune de NVDA testată: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
ro_RO: Ultima versiune NVDA testată:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
ro_RO: Link de licență:

[ctx: addonStore]
en: License:
ro_RO: Licență:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
ro_RO: Se încarcă suplimentele...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
ro_RO: Migrat la magazinul de suplimente

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
ro_RO: Versiunea minimă NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
ro_RO: Versiunea minimă necesară de NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
ro_RO: Pachetul suplimentului (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
ro_RO: Nume

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
ro_RO: Nu există nicio acțiune disponibilă pentru suplimentele selectate

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
ro_RO: Niciun supliment selectat.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
ro_RO: Notă: NVDA a fost pornit cu suplimentele dezactivate

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
ro_RO: Deschide maga&zinul de suplimente

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
ro_RO: Ștergere în așteptare

[ctx: addonStore]
en: Publisher
ro_RO: Publicat de

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
ro_RO: Publicat de:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
ro_RO: Publicat de: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
ro_RO: &Înlocuiește

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
ro_RO: Reține această alegere pentru suplimentele ulterioare

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
ro_RO: Eliminare supliment

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
ro_RO: Detalii suplimentare:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
ro_RO: &Stare:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
ro_RO: &Codul sursă

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
ro_RO: Link sursă:

[ctx: addonStore]
en: Stable
ro_RO: Stabile

[ctx: addonStore]
en: Status
ro_RO: Stare

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
ro_RO: Nu a putut fi descărcat suplimentul: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
ro_RO: Nu au putut fi preluate datele cele mai noi despre suplimentele compatibile.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
ro_RO: Nu au putut fi preluate datele cele mai noi despre suplimentele incompatibile.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
ro_RO: Nu a putut fi salvat ca fișier suplimentul: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
ro_RO: Stare necunoscută

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
ro_RO: Suplimente &actualizabile

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
ro_RO: Suplimente actualizabile

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
ro_RO: Suplimente actualizabile

[ctx: addonStore]
en: Update Available
ro_RO: Actualizare disponibilă

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
ro_RO: Actualizare disponibilă (incompatibilă)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
ro_RO: Sunt disponibile actualizări pentru unele dintre suplimentele instalate.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
ro_RO: Se actualizează suplimentele...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
ro_RO: Atenție: instalarea suplimentului poate avea ca rezultat trecerea la o versiune anterioară: {name}. Versiunea instalată a suplimentului nu poate fi comparată cu cea din magazinul de suplimente. Versiune instalată: {oldVersion}. Versiune disponibilă: {version}.
    Continuați cu instalarea oricum?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
ro_RO: Configurația dumneavoastră conține suplimente care sunt incompatibile cu această versiune de NVDA. Aceste suplimente vor fi dezactivate după instalare, însă le puteți reactiva manual asumându-vă eventualele riscuri. Dacă vă bazați pe ele, vă rugăm să consultați lista pentru a decide dacă vreți să continuați cu instalarea sau nu.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
ro_RO[0]: {num} supliment selectat.
ro_RO[1]: {num} suplimente selectate.
ro_RO[2]: {num} suplimente selectate.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
ro_RO: {summary} ({name})
    Versiune: {version}
    Descriere: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
ro_RO: Numai în versiunile de test ale NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
ro_RO: Da

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
ro_RO: Implicit (Numai atunci când este cazul)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
ro_RO: Nu

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
ro_RO: Doar dacă este cazul

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
ro_RO: Folosește UIA cu Microsoft Edge, precum și cu alte 
    navigatoare &web bazate pe Chromium dacă este posibil:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
ro_RO: Da

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
ro_RO: Totdeauna

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
ro_RO: Implicit (Unde se potrivește)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
ro_RO: Numai când este cazul

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
ro_RO: Folosește UI Automation pentru a accesa comenzile documentului Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
ro_RO: Unde se potrivește

en: alert
ro_RO: alertă

en: align center
ro_RO: aliniere pe centru

en: align centered across selection
ro_RO: aliniat pe centru peste selecție

en: align distributed
ro_RO: aliniere distribuită

en: align fill
ro_RO: aliniere de umplutură

en: align general
ro_RO: aliniere generală

en: align justify
ro_RO: aliniere pe toată lungimea

en: align left
ro_RO: aliniere la stânga

en: align right
ro_RO: aliniere la dreapta

en: alignment
ro_RO: aliniere

en: alphanumeric
ro_RO: alfanumeric

en: animation
ro_RO: animație

en: any dots
ro_RO: toate punctele

en: application
ro_RO: aplicație

en: applications
ro_RO: aplicații

[ctx: aria]
en: complementary
ro_RO: complementar

[ctx: aria]
en: content info
ro_RO: informația conținutului

[ctx: aria]
en: form
ro_RO: formular

[ctx: aria]
en: main
ro_RO: principal

[ctx: aria]
en: navigation
ro_RO: navigare

[ctx: aria]
en: search
ro_RO: căutare

en: article
ro_RO: articol

en: at {x}, {y}
ro_RO: la {x}, {y}

en: attachment
ro_RO: atașament

en: automatic
ro_RO: automat

en: automatic color
ro_RO: culoare automată

en: automatically
ro_RO: automat

en: back
ro_RO: înapoi

en: background color
ro_RO: culoare de fundal

en: background pattern {pattern}
ro_RO: tipar de fundal {pattern}

en: backspace
ro_RO: șterge/înapoi

en: baseline
ro_RO: line de bază

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: în spatele părții de jos a lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: în spatele părții de jos a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: în spatele părții de jos a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: în spatele părții din stânga lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: în spatele părții din stânga lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: în spatele părții din stânga lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: în spatele părții din dreapta lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: în spatele părții din dreapta lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: în spatele părții din dreapta lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: în spatele părții de sus a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[1]: în spatele părții de sus a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: în spatele părții de sus a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: behind {otherShape}
ro_RO: ascuns de {otherShape}

en: blank
ro_RO: spațiu gol

en: block quote
ro_RO: citat bloc

en: bold
ro_RO: îngroșat

en: bookmark
ro_RO: semn de carte

en: border
ro_RO: margine

en: bottom edge
ro_RO: margine inferioară

en: box
ro_RO: casetă

en: braille keyboard
ro_RO: tastatură braille

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
ro_RO: formă

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
ro_RO: principal

en: break
ro_RO: spațiu

en: browser stop
ro_RO: stop navigator

en: busy
ro_RO: ocupat

en: busy indicator
ro_RO: indicator de ocupare

en: button
ro_RO: buton

en: canvas
ro_RO: pânză

en: cap %s
ro_RO: %s mare

en: caption
ro_RO: legendă

en: caret
ro_RO: cursor de scriere

en: caret moves review cursor off
ro_RO: cursorul de scriere mută cursorul de examinare dezactivat

en: caret moves review cursor on
ro_RO: cursorul de scriere mută cursorul de examinare activat

en: case
ro_RO: majusculă

en: category {categories} | categories {categories}
ro_RO[0]: categorie {categories}
ro_RO[1]: categorii {categories}
ro_RO[2]: categorii {categories}

en: cell
ro_RO: celulă

en: cell deletion
ro_RO: ștergere celulă

en: cell insertion
ro_RO: introducere celulă

en: cell merge
ro_RO: unire celule

en: centered
ro_RO: centrat

en: character
ro_RO: caracter

en: chart
ro_RO: diagramă

[ctx: chart]
en: column
ro_RO: coloană

en: chart element
ro_RO: element de diagramă

en: check box
ro_RO: casetă de bifat

en: check menu item
ro_RO: element din meniul de verificări

en: checkable
ro_RO: bifabil

en: checked
ro_RO: bifat

en: clickable
ro_RO: clicabil

en: clock
ro_RO: ceas

en: collapsed
ro_RO: redus

en: color chooser
ro_RO: selector de culori

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
ro_RO: aqua-albastru

[ctx: color hue]
en: black
ro_RO: negru

[ctx: color hue]
en: blue
ro_RO: albastru

[ctx: color hue]
en: blue-purple
ro_RO: albastru-violet

[ctx: color hue]
en: brown
ro_RO: brun

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
ro_RO: brun-gălbui

[ctx: color hue]
en: dark grey
ro_RO: gri închis

[ctx: color hue]
en: green
ro_RO: verde

[ctx: color hue]
en: green-aqua
ro_RO: verde-aqua

[ctx: color hue]
en: grey
ro_RO: gri

[ctx: color hue]
en: light grey
ro_RO: gri deschis

[ctx: color hue]
en: orange
ro_RO: portocaliu

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
ro_RO: portocaliu-gălbui

[ctx: color hue]
en: pink
ro_RO: roz

[ctx: color hue]
en: pink-red
ro_RO: roz-roșu

[ctx: color hue]
en: purple
ro_RO: violet

[ctx: color hue]
en: purple-pink
ro_RO: violet-roz

[ctx: color hue]
en: red
ro_RO: roșu

[ctx: color hue]
en: red-brown
ro_RO: roșu-brun

[ctx: color hue]
en: red-orange
ro_RO: roșu-portocaliu

[ctx: color hue]
en: very dark grey
ro_RO: gri foarte întunecat

[ctx: color hue]
en: very light grey
ro_RO: gri foarte deschis

[ctx: color hue]
en: white
ro_RO: alb

[ctx: color hue]
en: yellow
ro_RO: galben

[ctx: color hue]
en: yellow-green
ro_RO: galben-verzui

[ctx: color variation]
en: bright {color}
ro_RO: {color} luminos

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
ro_RO: {color} pal închis

[ctx: color variation]
en: dark {color}
ro_RO: {color} închis

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
ro_RO: {color} - gri întunecat

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
ro_RO: {color} pal luminos

[ctx: color variation]
en: pale {color}
ro_RO: {color} pal

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
ro_RO: {colorDescription} deschis

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
ro_RO: {color} pal foarte întunecat

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
ro_RO: {color} foarte întunecat

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
ro_RO: {color} - gri foarte întunecat

[ctx: color variation]
en: {color} grey
ro_RO: gri cu tentă de {color}

[ctx: color variation]
en: {color} white
ro_RO: alb cu tentă de {color}

en: column
ro_RO: coloană

en: column %s
ro_RO: coloană %s

en: column break
ro_RO: spațiere între coloane

en: column header
ro_RO: antet de coloană

en: column {0} of {1}
ro_RO: coloana {0} din {1}

en: column {columnNumber}
ro_RO: coloana {columnNumber}

en: combo box
ro_RO: casetă combinată

en: comment
ro_RO: comentariu

en: comment: {text} by {author} on {date}
ro_RO: comentariu: {text} de către {author} în {date}

en: continuous
ro_RO: continuu

en: continuous section break
ro_RO: continuă secțiunea

[ctx: controlType]
en: tab
ro_RO: tabulator

en: covers  {otherShape}
ro_RO: acoperă  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: acoperă partea inferioară a lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: acoperă partea inferioară a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: acoperă partea inferioară a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: acoperă stânga lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: acoperă stânga lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: acoperă stânga lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: acoperă dreapta lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: acoperă dreapta lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: acoperă dreapta lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ro_RO[0]: acoperă partea superioară a lui {otherShape} cu {distance:.3g} punct
ro_RO[1]: acoperă partea superioară a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte
ro_RO[2]: acoperă partea superioară a lui {otherShape} cu {distance:.3g} puncte

en: cropped
ro_RO: fragmentat

en: current
ro_RO: curent

en: current date
ro_RO: dată curentă

en: current location
ro_RO: locație curentă

en: current page
ro_RO: pagină curentă

en: current step
ro_RO: etapă curentă

en: current time
ro_RO: oră curentă

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
ro_RO: cursor poziționat {horizontalDistance} de la marginea din stânga a paginii, {verticalDistance} de la marginea de sus a paginii

en: custom application 1
ro_RO: aplicație personală 1

en: custom application 2
ro_RO: aplicație personală 2

en: dash dot
ro_RO: cratimă punct

en: dash dot dot
ro_RO: cratimă punct punct

en: dashed
ro_RO: punctată

en: data grid
ro_RO: grilă de date

en: data item
ro_RO: element de date

en: data point
ro_RO: punct de date

en: date edit
ro_RO: editare dată

en: debug
ro_RO: diagnosticare

en: debug warning
ro_RO: avertisment la diagnosticare

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
ro_RO: scăzut cu {decrementValue} față de punctul {previousIndex},

en: default style
ro_RO: stil implicit

en: definition
ro_RO: definiție

en: delayed character descriptions off
ro_RO: descrierile întârziate ale caracterelor sunt dezactivate

en: delayed character descriptions on
ro_RO: descrierile întârziate ale caracterelor sunt activate

en: delete
ro_RO: șterge

en: deleted
ro_RO: șters

en: deletion
ro_RO: ștergere

en: deletion: {text}
ro_RO: ștergere: {text}

en: desktop icon
ro_RO: iconiță de ecran

en: desktop pane
ro_RO: panou de ecran

en: details
ro_RO: detalii

en: diagonal crosshatch
ro_RO: diagonală hașurată

en: diagonal stripe
ro_RO: dungă diagonală

en: diagram
ro_RO: diagramă

en: dial
ro_RO: cadran

en: directory pane
ro_RO: panou dosare

en: disabled
ro_RO: dezactivat

en: display field
ro_RO: câmp afișat

en: display scroll
ro_RO: derulează afișaj

en: display speech output
ro_RO: afișează ieșirea vorbirii

en: done dragging
ro_RO: tragere încheiată

en: dot
ro_RO: punct

en: dotted
ro_RO: punctat

en: double
ro_RO: dublu

en: double strikethrough
ro_RO: tăiat cu linie dublă

en: double {action}
ro_RO: {action} dublu

en: down arrow
ro_RO: săgeată jos

en: down-right diagonal line
ro_RO: linie diagonală în colțul inferior drept

en: draggable
ro_RO: poate fi tras

en: dragging
ro_RO: se trage

en: drop down button
ro_RO: buton de extindere

en: drop down button grid
ro_RO: grilă de butoane de extindere

en: drop list
ro_RO: listă expandabilă

en: drop target
ro_RO: lasă ținta

en: edit
ro_RO: editare

en: edit bar
ro_RO: bară de editare

en: editable
ro_RO: editabil

en: editing
ro_RO: se editează

en: email
ro_RO: mail

en: embedded
ro_RO: obiect încorporat

en: embedded object
ro_RO: obiect încorporat

en: emphasised
ro_RO: accentuat

en: end
ro_RO: sfârșit

en: end note
ro_RO: notă de final

en: enote
ro_RO: notă de sfârșit

[ctx: espeakVarient]
en: none
ro_RO: fără

en: even pages section break
ro_RO: chiar și spațiere între secțiunile paginii

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
ro_RO: Aspectul celulei

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
ro_RO: Înălțimea celulei: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
ro_RO: Lățimea celulei: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
ro_RO: Culoarea de umplere: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
ro_RO: Tipul de umplere: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
ro_RO: Culoarea conturului: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
ro_RO: Grosimea conturului: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
ro_RO[0]: Rotație: {0} grad
ro_RO[1]: Rotație: {0} grade
ro_RO[2]: Rotație: {0} grade

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
ro_RO: Afișează un mesaj prin care se poate naviga și care listează informații cu privire la aspectul unei celule, cum ar fi conturul și culorile de umplere, rotația și dimensiunea

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
ro_RO: {firstAddress} prin {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ro_RO: {firstAddress} {firstValue} prin {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
ro_RO: extins

en: favorites
ro_RO: favorite

en: figure
ro_RO: figură

en: file chooser
ro_RO: selector de fișiere

en: filler
ro_RO: instrument de umplere

en: find a text string from the current cursor position
ro_RO: găsește un rând de text din poziția actuală a cursorului

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ro_RO: găsește următoarea apariție a textului scris anterior din poziția actuală a cursorului

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ro_RO: găsește precedenta apariție a textului scris anterior din poziția actuală a cursorului

en: first line indent
ro_RO: indentație pentru primul rând

en: flagged
ro_RO: marcat

en: fnote
ro_RO: notă de subsol

en: focus moves navigator object off
ro_RO: focalizarea mută obiectul de navigare dezactivat

en: focus moves navigator object on
ro_RO: focalizarea mută obiectul de navigare activat

en: focusable
ro_RO: focalizabil

en: focused
ro_RO: focalizat

en: follow cursors
ro_RO: urmărește cursoarele

en: font chooser
ro_RO: selector de fonturi

en: font name
ro_RO: nume font

en: font size
ro_RO: mărime font

[ctx: font size]
en: large
ro_RO: mare

[ctx: font size]
en: larger
ro_RO: mai mare

[ctx: font size]
en: medium
ro_RO: medie

[ctx: font size]
en: small
ro_RO: mică

[ctx: font size]
en: smaller
ro_RO: mai mică

[ctx: font size]
en: x-large
ro_RO: de zece ori mai mare

[ctx: font size]
en: x-small
ro_RO: de zece ori mai mică

[ctx: font size]
en: xx-large
ro_RO: de douăzeci de ori mai mare

[ctx: font size]
en: xx-small
ro_RO: de douăzeci de ori mai mică

[ctx: font size]
en: xxx-large
ro_RO: de treizeci de ori mai mare

en: foot note
ro_RO: notă de subsol

en: footer
ro_RO: subsol

en: foreground color
ro_RO: culoare de prim plan

en: form
ro_RO: formă

en: forward
ro_RO: înainte

en: forwarded
ro_RO: redirecționat

en: frame
ro_RO: cadru

en: gesture map File Error
ro_RO: eroare în fișierul de asociere gesturi

en: glass pane
ro_RO: panou transparent

en: grammar error
ro_RO: eroare de gramatică

en: grammar: {text}
ro_RO: gramatică: {text}

en: graphic
ro_RO: grafic

en: grip
ro_RO: apucare

en: grouping
ro_RO: grupare

en: hair
ro_RO: diafan

en: half alphanumeric
ro_RO: semi alfanumeric

en: half checked
ro_RO: parțial bifat

en: half katakana
ro_RO: semi katakana

en: half katakana roman
ro_RO: semi katakana roman

en: half pressed
ro_RO: parțial apăsat

en: hanging indent
ro_RO: indentație negativă

en: has %s
ro_RO: are %s

en: has attachment
ro_RO: are atașament

en: has auto complete
ro_RO: are autocompletare

en: has comment
ro_RO: are comentariu

en: has details
ro_RO: are detalii

en: has draft comment
ro_RO: are schiță de comentariu

en: has formula
ro_RO: are formulă

en: has long description
ro_RO: are descriere amplă

en: has note
ro_RO: are notă

en: has resolved comment
ro_RO: are comentariu rezolvat

en: header
ro_RO: antet

en: header item
ro_RO: element de antet

en: heading
ro_RO: rubrică

en: heading 1
ro_RO: rubrică 1

en: heading 2
ro_RO: rubrică 2

en: heading 3
ro_RO: rubrică 3

en: heading 4
ro_RO: rubrică 4

en: heading 5
ro_RO: rubrică 5

en: heading 6
ro_RO: rubrică 6

en: heading level %d
ro_RO: rubrică nivel %d

en: help balloon
ro_RO: balon de ajutor

en: hidden
ro_RO: ascuns

en: high importance
ro_RO: cu importanță

en: highlight
ro_RO: evidențiere

en: highlighted
ro_RO: evidențiat

en: highlighted in {color}
ro_RO: {color} evidenţiată

en: home
ro_RO: acasă

en: home page
ro_RO: pagina de start

en: horizontal borders except outside
ro_RO: margini orizontale cu excepția celor din exterior

en: horizontal stripe
ro_RO: dungă orizontală

en: hot key field
ro_RO: câmp tastă activă

en: icon
ro_RO: iconiță

en: iconified
ro_RO: iconificat

en: image map
ro_RO: hartă a imaginii

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
ro_RO: mărit cu {incrementValue} față de punctul {previousIndex},

en: indent
ro_RO: spațiator

en: input help off
ro_RO: ajutor pentru intrări dezactivat

en: input help on
ro_RO: ajutor pentru intrări activat

en: input window
ro_RO: fereastră de introducere

en: input/output
ro_RO: intrare/rezultat

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
ro_RO: &Filtrează după:

en: inserted
ro_RO: inserat

en: insertion
ro_RO: inserare

en: insertion: {text}
ro_RO: inserare: {text}

en: invalid entry
ro_RO: intrare invalidă

en: invisible
ro_RO: invizibil

en: invoke
ro_RO: invocare

en: italic
ro_RO: cursiv

en: item
ro_RO: element

en: keyboard, all layouts
ro_RO: tastatură, toate formatele

en: label
ro_RO: etichetă

en: landmark
ro_RO: reper

[ctx: languageName]
en: Aragonese
ro_RO: Aragoneză

[ctx: languageName]
en: Burmese
ro_RO: Birmană

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
ro_RO: Curdă Centrală

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
ro_RO: Curdă Nordică

[ctx: languageName]
en: Somali
ro_RO: Somaleză

en: layered pane
ro_RO: panou stratificat

en: layout tables off
ro_RO: tabele de aspect dezactivate

en: layout tables on
ro_RO: tabele de aspect activate

en: left
ro_RO: stânga

en: left alt
ro_RO: alt stânga

en: left arrow
ro_RO: săgeată stânga

en: left control
ro_RO: control stânga

en: left edge
ro_RO: margine stângă

en: left indent
ro_RO: indentație stânga

en: left shift
ro_RO: shift stânga

en: left windows
ro_RO: windows stânga

en: level %s
ro_RO: nivel %s

en: line
ro_RO: rând

en: line %s
ro_RO: rând %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
ro_RO: Atât Vorbire, cât și Tonuri

[ctx: line indentation setting]
en: Off
ro_RO: Dezactivat

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
ro_RO: Vorbire

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
ro_RO: Tonuri

en: line scroll
ro_RO: derulează rânduri

en: line spacing %s
ro_RO: spațiere linie %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
ro_RO[0]: %.1f linie
ro_RO[1]: %.1f linii
ro_RO[2]: %.1f linii

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
ro_RO: 1.5 linii

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
ro_RO: cel puțin %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
ro_RO: dublă

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
ro_RO: exact {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
ro_RO: simplă

en: linear gradient
ro_RO: gradient liniar

en: linked
ro_RO: legat

en: list
ro_RO: listă

en: list item
ro_RO: obiect din listă

en: low importance
ro_RO: fără importanță

en: marked
ro_RO: marcat

en: math
ro_RO: mate

en: medium
ro_RO: mediu

en: medium dash dot
ro_RO: cratimă medie punct

en: medium dash dot dot
ro_RO: cratimă medie punct punct

en: medium dashed
ro_RO: punctat mediu

en: meeting request
ro_RO: cerere întrevedere

en: menu
ro_RO: meniu

en: menu bar
ro_RO: bară de meniu

en: menu button
ro_RO: buton de meniu

en: menu item
ro_RO: obiect din meniu

en: mnuitem
ro_RO: element meniu

en: moved from
ro_RO: mutat de la

en: moved to
ro_RO: mutat la

en: moves to the first table column
ro_RO: mută la prima coloană din tabel

en: moves to the first table row
ro_RO: mută la primul rând din tabel

en: moves to the last table column
ro_RO: mută la ultima coloană din tabel

en: moves to the last table row
ro_RO: mută la ultimul rând din tabel

en: moves to the next annotation
ro_RO: mută la adnotarea următoare

en: moves to the next article
ro_RO: se mută la articolul următor

en: moves to the next block quote
ro_RO: se mută la citatul bloc următor

en: moves to the next button
ro_RO: se mută la butonul următor

en: moves to the next check box
ro_RO: se mută la căsuța de bifat următoare

en: moves to the next combo box
ro_RO: se mută la caseta combinată următoare

en: moves to the next different style text
ro_RO: mută la următorul text de stil diferit

en: moves to the next edit field
ro_RO: se mută la câmpul de editare următor

en: moves to the next embedded object
ro_RO: se mută la obiectul încorporat următor

en: moves to the next error
ro_RO: se mută la eroarea următoare

en: moves to the next figure
ro_RO: mută la figura următoare

en: moves to the next form field
ro_RO: se mută la câmpul formular următor

en: moves to the next frame
ro_RO: se mută la cadrul următor

en: moves to the next graphic
ro_RO: se mută la graficul următor

en: moves to the next grouping
ro_RO: se mută la grupul următor

en: moves to the next heading
ro_RO: se mută la rubrica următoare

en: moves to the next heading at level 1
ro_RO: se mută la următoarea rubrică la nivelul 1

en: moves to the next heading at level 2
ro_RO: se mută la următoarea rubrică la nivelul 2

en: moves to the next heading at level 3
ro_RO: se mută la următoarea rubrică la nivelul 3

en: moves to the next heading at level 4
ro_RO: se mută la următoarea rubrică la nivelul 4

en: moves to the next heading at level 5
ro_RO: se mută la următoarea rubrică la nivelul 5

en: moves to the next heading at level 6
ro_RO: se mută la următoarea rubrică la nivelul 6

en: moves to the next landmark
ro_RO: se mută la reperul următor

en: moves to the next link
ro_RO: se mută la linkul următor

en: moves to the next list
ro_RO: se mută la lista următoare

en: moves to the next list item
ro_RO: se mută la elementul următor din listă

en: moves to the next math formula
ro_RO: mută la formula matematică următoare

en: moves to the next menu item
ro_RO: mută la următorul element din meniu

en: moves to the next progress bar
ro_RO: mută la următoarea bară de progres

en: moves to the next radio button
ro_RO: se mută la butonul rotativ următor

en: moves to the next same style text
ro_RO: mută la următorul text de același stil

en: moves to the next separator
ro_RO: se mută la separatorul următor

en: moves to the next tab
ro_RO: se mută la fila următoare

en: moves to the next table
ro_RO: se mută la tabelul următor

en: moves to the next table column
ro_RO: mută la coloana următoare din tabel

en: moves to the next table row
ro_RO: se mută lal rândul următor din tabel

en: moves to the next text paragraph
ro_RO: mută la următorul paragraf de text

en: moves to the next toggle button
ro_RO: mută la butonul de activare următor

en: moves to the next unvisited link
ro_RO: se mută la următorul link nevizitat

en: moves to the next vertically aligned paragraph
ro_RO: mută la următorul paragraf aliniat vertical

en: moves to the next visited link
ro_RO: se mută la următorul link vizitat

en: moves to the previous annotation
ro_RO: mută la adnotarea anterioară

en: moves to the previous article
ro_RO: se mută la articolul anterior

en: moves to the previous block quote
ro_RO: se mută la citatul bloc anterior

en: moves to the previous button
ro_RO: se mută la butonul anterior

en: moves to the previous check box
ro_RO: se mută la căsuța de bifat anterioară

en: moves to the previous combo box
ro_RO: se mută la caseta combinată anterioare

en: moves to the previous different style text
ro_RO: mută la textul de stil diferit anterior

en: moves to the previous edit field
ro_RO: se mută la câmpul de editare anterior

en: moves to the previous embedded object
ro_RO: se mută la obiectul încorporat anterior

en: moves to the previous error
ro_RO: se mută la eroarea anterioară

en: moves to the previous figure
ro_RO: mută la figura anterioară

en: moves to the previous form field
ro_RO: se mută la câmpul formular anterior

en: moves to the previous frame
ro_RO: se mută la cadrul anterior

en: moves to the previous graphic
ro_RO: se mută la graficul anterior

en: moves to the previous grouping
ro_RO: se mută la grupul anterior

en: moves to the previous heading
ro_RO: se mută la rubrica anterioară

en: moves to the previous heading at level 1
ro_RO: se mută la rubrica anterioară la nivelul 1

en: moves to the previous heading at level 2
ro_RO: se mută la rubrica anterioară la nivelul 2

en: moves to the previous heading at level 3
ro_RO: se mută la rubrica anterioară la nivelul 3

en: moves to the previous heading at level 4
ro_RO: se mută la rubrica anterioară la nivelul 4

en: moves to the previous heading at level 5
ro_RO: se mută la rubrica anterioară la nivelul 5

en: moves to the previous heading at level 6
ro_RO: se mută la rubrica anterioară la nivelul 6

en: moves to the previous landmark
ro_RO: se mută la reperul anterior

en: moves to the previous link
ro_RO: se mută la linkul anterior

en: moves to the previous list
ro_RO: se mută la lista anterioară

en: moves to the previous list item
ro_RO: se mută la elementul anterior din listă

en: moves to the previous math formula
ro_RO: mută la formula matematică anterioară

en: moves to the previous menu item
ro_RO: mută la elementul din meniu anterior

en: moves to the previous progress bar
ro_RO: mută la bara de progres anterioară

en: moves to the previous radio button
ro_RO: se mută la butonul rotativ anterior

en: moves to the previous same style text
ro_RO: mută la textul de același stil anterior

en: moves to the previous separator
ro_RO: se mută la separatorul anterior

en: moves to the previous tab
ro_RO: se mută la fila anterioară

en: moves to the previous table
ro_RO: se mută la tabelul anterior

en: moves to the previous table column
ro_RO: mută la coloana anterioară din tabel

en: moves to the previous table row
ro_RO: se mută la rândul anterior din tabel

en: moves to the previous text paragraph
ro_RO: mută la paragraful de text anterior

en: moves to the previous toggle button
ro_RO: mută la butonul de activare anterior

en: moves to the previous unvisited link
ro_RO: se mută la anteriorul link nevizitat

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
ro_RO: mută la paragraful aliniat vertical anterior

en: moves to the previous visited link
ro_RO: se mută la anteriorul link vizitat

en: multi line
ro_RO: rânduri multiple

en: mute
ro_RO: fără sonor

en: new column section break
ro_RO: coloana nouă a secțiunii

en: new page section break
ro_RO: pagina nouă a secțiunii

en: next track
ro_RO: piesa următoare

en: no bold
ro_RO: neîngroșat

en: no border lines
ro_RO: fără linii de frontieră

en: no change from point {previousIndex},
ro_RO: fără modificare de la punctul {previousIndex},

en: no first line indent
ro_RO: fără indentație pentru primul rând

en: no hanging indent
ro_RO: fără indentație negativă pentru primul rând

en: no highlight
ro_RO: nicio evidențiere

en: no indent
ro_RO: fără indentare

en: no italic
ro_RO: nu e cursiv

en: no left indent
ro_RO: fără indentație stânga

en: no more text after a block of links
ro_RO: nu există text după un grup de linkuri

en: no more text before a block of links
ro_RO: nu există text înaintea unui grup de linkuri

en: no next annotation
ro_RO: nu există adnotare următoare

en: no next article
ro_RO: nu există articol următor

en: no next block quote
ro_RO: nu există citat bloc următor

en: no next button
ro_RO: nu există buton următor

en: no next check box
ro_RO: nu există căsuță de bifat următoare

en: no next combo box
ro_RO: nu există casetă combinată următoare

en: no next edit field
ro_RO: nu există câmp de editare următor

en: no next embedded object
ro_RO: nu există obiect încorporat următor

en: no next error
ro_RO: nu există eroare următoare

en: no next figure
ro_RO: nu există figură următoare

en: no next form field
ro_RO: nu există câmp formular următor

en: no next frame
ro_RO: nu există cadru următor

en: no next graphic
ro_RO: nu există grafic următor

en: no next grouping
ro_RO: nu există grup următor

en: no next heading
ro_RO: nu există rubrică următoare

en: no next heading at level 1
ro_RO: fără rubrică următoare la nivelul 1

en: no next heading at level 2
ro_RO: nu există rubrică următoare la nivelul 2

en: no next heading at level 3
ro_RO: nu există rubrică următoare la nivelul 3

en: no next heading at level 4
ro_RO: nu există rubrică următoare la nivelul 4

en: no next heading at level 5
ro_RO: nu există rubrică următoare la nivelul 5

en: no next heading at level 6
ro_RO: nu există rubrică următoare la nivelul 6

en: no next landmark
ro_RO: nu există reper următor

en: no next link
ro_RO: nu există link următor

en: no next list
ro_RO: nu există listă următoare

en: no next list item
ro_RO: nu există element următor în listă

en: no next math formula
ro_RO: nu există o formulă matematică următoare

en: no next menu item
ro_RO: nu există un element următor în meniu

en: no next progress bar
ro_RO: nu există bară de progres următoare

en: no next radio button
ro_RO: nu există buton rotativ următor

en: no next separator
ro_RO: nu există separator următor

en: no next tab
ro_RO: nu există filă următoare

en: no next table
ro_RO: nu există tabel următor

en: no next text paragraph
ro_RO: nu există paragraf de text următor

en: no next toggle button
ro_RO: nu există un buton de activare următor

en: no next unvisited link
ro_RO: nu există link nevizitat următor

en: no next vertically aligned paragraph
ro_RO: nu există paragraf aliniat vertical următor

en: no next visited link
ro_RO: nu există link vizitat următor

en: no previous annotation
ro_RO: nu există adnotare anterioară

en: no previous article
ro_RO: nu există articol anterior

en: no previous block quote
ro_RO: nu există citat bloc anterior

en: no previous button
ro_RO: nu există buton anterior

en: no previous check box
ro_RO: nu există căsuță de bifat anterioară

en: no previous combo box
ro_RO: nu există casetă combinată anterioară

en: no previous edit field
ro_RO: nu există câmp de editare anterior

en: no previous embedded object
ro_RO: nu există obiect încorporat anterior

en: no previous error
ro_RO: nu există eroare anterioară

en: no previous figure
ro_RO: nu există figură anterioară

en: no previous form field
ro_RO: nu există câmp formular anterior

en: no previous frame
ro_RO: nu există cadru anterior

en: no previous graphic
ro_RO: nu există grafic anterior

en: no previous grouping
ro_RO: nu există grup anterior

en: no previous heading
ro_RO: nu există rubrică anterioară

en: no previous heading at level 1
ro_RO: nu există rubrică anterioară la nivelul 1

en: no previous heading at level 2
ro_RO: nu există rubrică anterioară la nivelul 2

en: no previous heading at level 3
ro_RO: nu există rubrică anterioară la nivelul 3

en: no previous heading at level 4
ro_RO: nu există rubrică anterioară la nivelul 4

en: no previous heading at level 5
ro_RO: nu există rubrică anterioară la nivelul 5

en: no previous heading at level 6
ro_RO: nu există rubrică anterioară la nivelul 6

en: no previous landmark
ro_RO: nu există reper anterior

en: no previous link
ro_RO: nu există link anterior

en: no previous list
ro_RO: nu există listă anterioară

en: no previous list item
ro_RO: nu există element anterior în listă

en: no previous math formula
ro_RO: nu există o formulă matematică anterioară

en: no previous menu item
ro_RO: nu există un element anterior în meniu

en: no previous progress bar
ro_RO: nu există bară de progres anterioară

en: no previous radio button
ro_RO: nu există buton rotativ anterior

en: no previous separator
ro_RO: nu există separator anterior

en: no previous tab
ro_RO: nu există filă anterioar

en: no previous table
ro_RO: nu există tabel anterior

en: no previous text paragraph
ro_RO: nu există paragraf de text anterior

en: no previous toggle button
ro_RO: nu există un buton de activare anterior

en: no previous unvisited link
ro_RO: nu există link nevizitat anterior

en: no previous vertically aligned paragraph
ro_RO: nu există paragraf aliniat vertical anterior

en: no previous visited link
ro_RO: nu există link vizitat anterior

en: no revised %s
ro_RO: nerevizuit %s

en: no right indent
ro_RO: fără indentație dreapta

en: no status bar information
ro_RO: nicio informație despre bara de stare

en: no strikethrough
ro_RO: nu e tăiat

en: none
ro_RO: fără

en: normal configuration
ro_RO: configurație normală

en: normal configuration profile active
ro_RO: profilul configurației normale este activ

en: not %s
ro_RO: nu este %s

en: not checked
ro_RO: nebifat

en: not deleted
ro_RO: nu a fost șters

en: not emphasised
ro_RO: neaccentuat

en: not hidden
ro_RO: vizibil

en: not highlighted
ro_RO: neevidenţiat

en: not inserted
ro_RO: neinserat

en: not marked
ro_RO: nemarcat

en: not pressed
ro_RO: nu este apăsat

en: not selected
ro_RO: neselectat

en: not strong
ro_RO: neîngroșat

en: not underlined
ro_RO: nesubliniat

en: note
ro_RO: notă

en: num lock
ro_RO: bloc numeric

en: numLock numpad 0
ro_RO: blocat 0 bloc numeric

en: numLock numpad 1
ro_RO: blocat 1 bloc numeric

en: numLock numpad 2
ro_RO: blocat 2 bloc numeric

en: numLock numpad 3
ro_RO: blocat 3 bloc numeric

en: numLock numpad 4
ro_RO: blocat 4 bloc numeric

en: numLock numpad 5
ro_RO: blocat 5 bloc numeric

en: numLock numpad 6
ro_RO: blocat 6 bloc numeric

en: numLock numpad 7
ro_RO: blocat 7 bloc numeric

en: numLock numpad 8
ro_RO: blocat 8 bloc numeric

en: numLock numpad 9
ro_RO: blocat 9 bloc numeric

en: numpad 1
ro_RO: 1 bloc numeric

en: numpad 2
ro_RO: 2 bloc numeric

en: numpad 3
ro_RO: 3 bloc numeric

en: numpad 4
ro_RO: 4 bloc numeric

en: numpad 5
ro_RO: 5 bloc numeric

en: numpad 6
ro_RO: 6 bloc numeric

en: numpad 7
ro_RO: 7 bloc numeric

en: numpad 8
ro_RO: 8 bloc numeric

en: numpad 9
ro_RO: 9 bloc numeric

en: numpad decimal
ro_RO: zecimale bloc numeric

en: numpad delete
ro_RO: șterge bloc numeric

en: numpad divide
ro_RO: împărțire bloc numeric

en: numpad enter
ro_RO: intrare bloc numeric

en: numpad insert
ro_RO: insert bloc numeric

en: numpad minus
ro_RO: minus bloc numeric

en: numpad multiply
ro_RO: înmulțire bloc numeric

en: numpad plus
ro_RO: plus bloc numeric

en: object has no location
ro_RO: obiectul nu are nicio locație

en: object mode
ro_RO: mod obiect

en: obscured
ro_RO: obturat

en: odd pages section break
ro_RO: spațiere adițională între secțiunile paginii

en: off
ro_RO: dezactivat

en: off screen
ro_RO: în afara ecranului

en: on
ro_RO: activat

en: opens dialog
ro_RO: deschide dialog

en: opens grid
ro_RO: deschide tabelul

en: opens list
ro_RO: deschide lista

en: opens tree
ro_RO: deschide vizualizare arborescenta

en: option pane
ro_RO: panou de opțiuni

en: other item
ro_RO: alt element

en: out of %s
ro_RO: în afara %s

en: out of bookmark
ro_RO: în afara semnului de carte

en: out of comment
ro_RO: fără comentariu

en: out of grammar error
ro_RO: în afara erorii de gramatică

en: out of popular highlight
ro_RO: în afara evidențierii populare

en: out of spelling error
ro_RO: în afara erorii de ortografie

en: out of table
ro_RO: în afara tabelului

en: overflowing
ro_RO: debordant

en: page
ro_RO: pagină

en: page %s
ro_RO: pagina %s

en: page down
ro_RO: pagină în jos

en: page up
ro_RO: pagină în sus

en: pane
ro_RO: panou

en: panel
ro_RO: panou

en: paragraph
ro_RO: paragraf

en: paragraph number
ro_RO: număr paragraf

en: paragraph property
ro_RO: proprietate paragraf

en: password edit
ro_RO: editare parolă

en: pinned
ro_RO: fixat

en: play pause
ro_RO: redare pauză

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
ro_RO: Nu a putut fi găsită fereastra {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
ro_RO: Fără {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
ro_RO: Raportează un avertisment de traducere, dacă este cazul. Dacă este apăsat de două ori, afișează avertismentul în modul de navigare

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
ro_RO: Raportează orice comentariu în fereastra comentarii. Dacă este apăsat de două ori, apare comentariul în modul de navigare

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
ro_RO: Raportează orice note pentru traducători. Dacă este apăsat de două ori, prezintă notele în modul de navigare

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
ro_RO: Raportează textul sursă vechi, dacă există. Dacă este apăsat de două ori, prezintă textul în modul de navigare

[ctx: poedit]
en: comment
ro_RO: comentariu

[ctx: poedit]
en: notes for translators
ro_RO: note pentru traducători

[ctx: poedit]
en: old source text
ro_RO: text sursă vechi

[ctx: poedit]
en: translation warning
ro_RO: avertisment traducere

en: pressed
ro_RO: apăsat

en: previous track
ro_RO: piesa anterioară

en: print screen
ro_RO: captură de ecran

en: progress bar
ro_RO: bară de progres

en: property
ro_RO: proprietate

en: property page
ro_RO: pagină de proprietăți

en: protected
ro_RO: protejat

en: quadruple {action}
ro_RO: {action} cvadruplu

en: radio button
ro_RO: buton rotativ

en: radio menu item
ro_RO: obiect din meniul radio

en: read only
ro_RO: doar citire

en: received: %s
ro_RO: primit: %s

en: reconcile
ro_RO: reconciliază

en: rectangular gradient
ro_RO: gradient rectangular

en: redundant object
ro_RO: obiect redundant

en: refresh
ro_RO: împrospătează

en: region
ro_RO: regiune

[ctx: repeat]
en: off
ro_RO: dezactivat

[ctx: repeat]
en: on
ro_RO: activat

en: replace
ro_RO: înlocuiește

en: replied
ro_RO: răspuns

en: replied all
ro_RO: răspuns tuturor

en: report CLDR characters off
ro_RO: anunță caractere CLDR dezactivat

en: report CLDR characters on
ro_RO: anunță caractere CLDR activat

en: report alignment off
ro_RO: anunță alinierea dezactivat

en: report alignment on
ro_RO: anunță alinierea activat

en: report articles off
ro_RO: anunță articole dezactivat

en: report articles on
ro_RO: anunță articole activat

en: report block quotes off
ro_RO: anunță citat în bloc dezactivat

en: report block quotes on
ro_RO: anunță citat în bloc activat

en: report colors off
ro_RO: anunță culori dezactivat

en: report colors on
ro_RO: anunță culori activat

en: report comments off
ro_RO: raport comentarii dezactivat

en: report comments on
ro_RO: anunță comentarii activat

en: report dynamic content changes off
ro_RO: anunță schimbări dinamice de conținut dezactivat

en: report dynamic content changes on
ro_RO: anunță schimbări dinamice de conținut activat

en: report emphasis off
ro_RO: raport accentuare dezactivat

en: report emphasis on
ro_RO: raport accentuare activat

en: report figures and captions off
ro_RO: raportează figurile și legendele dezactivat

en: report figures and captions on
ro_RO: raportează figurile și legendele activat

en: report font attributes off
ro_RO: anunță atribute font dezactivat

en: report font attributes on
ro_RO: anunță atribute font activat

en: report font name off
ro_RO: anunță nume font dezactivat

en: report font name on
ro_RO: anunță nume font activat

en: report font size off
ro_RO: anunță dimensiune font dezactivat

en: report font size on
ro_RO: anunță dimensiune font activat

en: report frames off
ro_RO: anunță cadre dezactivat

en: report frames on
ro_RO: anunță cadre activat

en: report graphics off
ro_RO: anunță grafice dezactivat

en: report graphics on
ro_RO: anunță grafice activat

en: report groupings off
ro_RO: anunță grupuri dezactivat

en: report groupings on
ro_RO: anunță grupuri activat

en: report headings off
ro_RO: anunță rubrică dezactivat

en: report headings on
ro_RO: anunță rubrică activat

en: report highlighted off
ro_RO: anunță textul evidențiat dezactivat

en: report highlighted on
ro_RO: anunță textul evidențiat activat

en: report if clickable off
ro_RO: anunță dacă e clicabil dezactivat

en: report if clickable on
ro_RO: anunță dacă e clicabil activat

en: report landmarks and regions off
ro_RO: anunță repere și regiuni dezactivat

en: report landmarks and regions on
ro_RO: anunță repere și regiuni activat

en: report line numbers off
ro_RO: anunța numere rând dezactivat

en: report line numbers on
ro_RO: anunța numere rând activat

en: report line spacing off
ro_RO: anunță spațiere între linii dezactivat

en: report line spacing on
ro_RO: anunță spațiere între linii activat

en: report links off
ro_RO: anunță legături dezactivat

en: report links on
ro_RO: anunță legături activat

en: report lists off
ro_RO: anunță liste dezactivat

en: report lists on
ro_RO: anunță liste activat

en: report pages off
ro_RO: anunță pagini dezactivat

en: report pages on
ro_RO: anunță pagini activat

en: report paragraph indentation off
ro_RO: anunță indentație paragraf dezactivat

en: report paragraph indentation on
ro_RO: anunță indentație paragraf activat

en: report revisions off
ro_RO: anunță versiuni dezactivat

en: report revisions on
ro_RO: anunță versiuni activat

en: report spelling errors off
ro_RO: anunță erori ortografie dezactivat

en: report spelling errors on
ro_RO: anunță erori ortografie activat

en: report style off
ro_RO: anunță stil dezactivat

en: report style on
ro_RO: anunță stil activat

en: report superscripts and subscripts off
ro_RO: raportează superscripturi și subscripturi dezactivat

en: report superscripts and subscripts on
ro_RO: raportează superscripturi și subscripturi activat

en: report table cell coordinates off
ro_RO: raport coordonate celule tabel dezactivat

en: report table cell coordinates on
ro_RO: raport coordonate celule tabel activat

en: report tables off
ro_RO: anunță tabele dezactivat

en: report tables on
ro_RO: anunță tabele activat

en: required
ro_RO: necesar

en: reverse diagonal stripe
ro_RO: diagonală inversă

en: revised %s
ro_RO: revizuit %s

en: rich edit
ro_RO: editor de text complex

en: right
ro_RO: dreapta

en: right alt
ro_RO: alt dreapta

en: right arrow
ro_RO: săgeată dreapta

en: right control
ro_RO: control dreapta

en: right edge
ro_RO: margine dreaptă

en: right indent
ro_RO: indentație dreapta

en: right shift
ro_RO: shift dreapta

en: right windows
ro_RO: windows dreapta

en: root pane
ro_RO: panou rădăcină

en: row
ro_RO: rând

en: row %s
ro_RO: rând %s

en: row header
ro_RO: antet de rând

en: ruler
ro_RO: riglă

[ctx: script category]
en: Tools
ro_RO: Instrumente

en: scroll bar
ro_RO: bară derulare

en: scroll lock
ro_RO: alege listare

en: scroll pane
ro_RO: panou derulare

en: search page
ro_RO: pagina de căutare

en: section
ro_RO: secțiune

en: section %s
ro_RO: secțiunea %s

en: section property
ro_RO: proprietate secțiune

en: selectable
ro_RO: selectabil

en: selected
ro_RO: selectat

en: selected %s
ro_RO: selectat %s

en: selection removed
ro_RO: selectare îndepărtată

en: sent: %s
ro_RO: trimis: %s

en: series {number} {name}
ro_RO: serie {number} {name}

en: shape
ro_RO: formă

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
ro_RO: 'Nu' simbol

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
ro_RO: 'Or' simbol diagramă

[ctx: shape]
en: 10-point star
ro_RO: stea cu 10 puncte

[ctx: shape]
en: 12-point star
ro_RO: stea cu 12 puncte

[ctx: shape]
en: 16-point star
ro_RO: stea cu 16 puncte

[ctx: shape]
en: 24-point star
ro_RO: stea cu 24 de puncte

[ctx: shape]
en: 32-point star
ro_RO: stea cu 32 de puncte

[ctx: shape]
en: 4-point star
ro_RO: stea cu 4 puncte

[ctx: shape]
en: 5-point star
ro_RO: stea cu 5 puncte

[ctx: shape]
en: 6-point star
ro_RO: stea cu 6 puncte

[ctx: shape]
en: 7-point star
ro_RO: stea cu 7 puncte

[ctx: shape]
en: 8-point star
ro_RO: stea cu 8 puncte

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de flux alternative

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
ro_RO: Săgeți îndreptate spre stânga, sus și jos

[ctx: shape]
en: Balloon
ro_RO: Balon

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
ro_RO: Săgeată sus îndoită

[ctx: shape]
en: Bent arrow
ro_RO: Săgeată îndoită

[ctx: shape]
en: Bevel
ro_RO: Pantă

[ctx: shape]
en: Block arc
ro_RO: Bloc de tip arc de cerc

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
ro_RO: Explicație cu săgeți îndreptate spre stânga, dreapta, sus și jos

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
ro_RO: Explicație cu săgeată orizontală cu două capete

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
ro_RO: Explicație cu săgeată jos

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
ro_RO: Explicație cu săgeată stânga

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
ro_RO: Explicație cu săgeată dreapta

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
ro_RO: Explicație cu săgeată sus

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
ro_RO: Explicație cu bară de accent și segmente de linie de explicație în formă de U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
ro_RO: Explicație cu linie înclinată de explicație și bară de accent

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
ro_RO: Explicație cu linie înclinată

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
ro_RO: Explicație cu săgeți care sunt îndreptate în sus și în jos

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
ro_RO: Explicație cu margine și bară de accent orizontală

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
ro_RO: Explicație cu margine, bară de accent și segmente de linie de explicație în formă de U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
ro_RO: Explicație cu margine, linie de explicație înclinată și bară de accent

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
ro_RO: Explicație cu margine, linie dreaptă pe diagonală și bară de accent

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
ro_RO: Explicație cu segmente de linie de explicație în formă de U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
ro_RO: Explicație cu linie de explicație pe diagonală și bară de accent

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
ro_RO: Explicație cu linie dreaptă pe diagonală

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
ro_RO: Explicație cu bară de accent orizontală

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
ro_RO: Explicație cu linie orizontală

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
ro_RO: Explicație fără margine, dar cu linie de explicație înclinată

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
ro_RO: Explicație fără margine, dar cu segmente de linie de explicație în formă de U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
ro_RO: Explicație fără margine și cu linie explicație pe diagonală

[ctx: shape]
en: Can
ro_RO: Cană

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de flux

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
ro_RO: Simbolul plus în diagramă

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
ro_RO: Simbolul stea în diagramă

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
ro_RO: Simbolul X în diagramă

[ctx: shape]
en: Chevron
ro_RO: Paranteză unghiulară

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
ro_RO: Cerc cu o linie prin centru

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
ro_RO: Săgeată circulară

[ctx: shape]
en: Cloud callout
ro_RO: Nor de explicație

[ctx: shape]
en: Cloud shape
ro_RO: Formă de nor

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de comparație

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei cercului

[ctx: shape]
en: Corner
ro_RO: Colț

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
ro_RO: Săgeată circulară în inversul sensului acelor de ceasornic

[ctx: shape]
en: Cross
ro_RO: Cruce

[ctx: shape]
en: Cube
ro_RO: Cub

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
ro_RO: Săgeată jos curbată

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
ro_RO: Săgeată stânga curbată

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
ro_RO: Săgeată dreapta curbată

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
ro_RO: Săgeată sus curbată

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
ro_RO: Banner panglică curbată în sus

[ctx: shape]
en: Curved arrow
ro_RO: Săgeată curbată

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei paralelipipedului

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei rombului

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de întârziere

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
ro_RO: Dungă diagonală

[ctx: shape]
en: Diamond
ro_RO: Romb

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de acces direct la stocare

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de afișare

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de document

[ctx: shape]
en: Donut
ro_RO: Gogoașă

[ctx: shape]
en: Double brace
ro_RO: Acoladă dublă

[ctx: shape]
en: Double bracket
ro_RO: Paranteză pătrată dublă

[ctx: shape]
en: Double wave
ro_RO: Val dublu

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
ro_RO: Săgeată cu două capete în sus și în jos

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
ro_RO: Săgeată circulară cu două capete

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
ro_RO: Săgeată orizontală cu două capete

[ctx: shape]
en: Down Arrow
ro_RO: Săgeată jos

[ctx: shape]
en: Explosion
ro_RO: Explozie

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de extragere

[ctx: shape]
en: Folded corner
ro_RO: Colț pliat

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
ro_RO: Patru pătrate mici care definesc o formă dreptunghiulară

[ctx: shape]
en: Funnel
ro_RO: Pâlnie

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
ro_RO: Roată cu nouă dinți

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
ro_RO: Roată cu șase dinți

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
ro_RO: Jumătate de cadru dreptunghiular pentru imagine

[ctx: shape]
en: Heart
ro_RO: Inimă

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
ro_RO: Pergament orizontal

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
ro_RO: Formă radială incompletă cu un sector lipsă

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
ro_RO: Simbol al memoriei interne

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
ro_RO: Triunghi isoscel

[ctx: shape]
en: Left Arrow
ro_RO: Săgeată stânga

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
ro_RO: Săgeți stânga și sus

[ctx: shape]
en: Left brace
ro_RO: Acoladă deschisă

[ctx: shape]
en: Left bracket
ro_RO: Paranteză pătrată deschisă

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
ro_RO: Săgeți stânga, dreapta și sus

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
ro_RO: Fulger

[ctx: shape]
en: Line Callout
ro_RO: Linie de explicație

[ctx: shape]
en: Line inverse
ro_RO: Linie inversă

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
ro_RO: Simbol al discului magnetic

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de introducere manuală

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de operațiune manuală

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
ro_RO: Simbolul matematic al adunării

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
ro_RO: Simbolul matematic al împărțirii

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
ro_RO: Simbolul matematic al echivalenței

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
ro_RO: Simbolul matematic al înmulțirii

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
ro_RO: Simbolul neechivalenței matematice

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
ro_RO: Simbolul matematic al scăderii

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de fuziune

[ctx: shape]
en: Moon
ro_RO: Lună

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de document multiplu

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
ro_RO: Săgeată dreapta crestată

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei conectare în afara paginii

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de stocare offline

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
ro_RO: Explicație în formă ovală

[ctx: shape]
en: Parallelogram
ro_RO: Paralelogram

[ctx: shape]
en: Plaque
ro_RO: Plachetă

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
ro_RO: Tabulatori de plachetă

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei procesului predefinit

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
ro_RO: Simbolul diagramei de pregătire

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei procesului

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de tip bandă perforată

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
ro_RO: Sector în formă de sfert de structură radială

[ctx: shape]
en: Rectangle
ro_RO: Dreptunghi

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
ro_RO: Dreptunghi cu un colț rotunjit

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
ro_RO: Dreptunghi cu un colț decupat

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
ro_RO: Dreptunghi cu un colț decupat și unul rotunjit

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
ro_RO: Dreptunghi cu două colțuri în diagonală, rotunjite

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
ro_RO: Dreptunghi cu două colțuri diagonale, decupate

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
ro_RO: Dreptunghi cu două colțuri alungite care împart o latură

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
ro_RO: Dreptunghi cu două colțuri pe aceeași latură, rotunjite

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
ro_RO: Explicație în formă dreptunghiulară

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
ro_RO: Cadru de imagine dreptunghiulară

[ctx: shape]
en: Return
ro_RO: Întoarcere

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
ro_RO: Banner panglică

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
ro_RO: Panglică cu săgeți stânga și dreapta

[ctx: shape]
en: Right Arrow
ro_RO: Săgeată dreapta

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
ro_RO: Săgeată dreapta cu dungi

[ctx: shape]
en: Right brace
ro_RO: Acoladă închisă

[ctx: shape]
en: Right bracket
ro_RO: Paranteză pătrată închisă

[ctx: shape]
en: Right triangle
ro_RO: Triunghi drept

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
ro_RO: Dreptunghi rotunjit

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
ro_RO: Explicație în formă de dreptunghi rotunjit

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei pentru stocare cu acces secvențial

[ctx: shape]
en: Smiley face
ro_RO: Față zâmbitoare

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei de sortare

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei date stocate

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei pentru suma de joncțiune

[ctx: shape]
en: Sun
ro_RO: Soare

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
ro_RO: Simbol al diagramei cu nod de sfârșit

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
ro_RO: Trapezoid cu laturi asimetrice non-paralele

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
ro_RO: Săgeată în formă de u

[ctx: shape]
en: Up Arrow
ro_RO: Săgeată sus

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
ro_RO: Pergament vertical

[ctx: shape]
en: Water droplet
ro_RO: Picătură de apă

[ctx: shape]
en: Wave
ro_RO: Val

[ctx: shape]
en: four snipped corners
ro_RO: chenar dreptunghi cu colțuri vizibile

[ctx: shuffle]
en: off
ro_RO: dezactivat

[ctx: shuffle]
en: on
ro_RO: activat

en: single {action}
ro_RO: {action} o dată

en: skips backward past a block of links
ro_RO: sare înapoi peste un grup de linkuri

en: skips forward past a block of links
ro_RO: sare înainte peste un grup de linkuri

en: slanted dash dot
ro_RO: punct mediu înclinat

en: slice
ro_RO: sector

en: slider
ro_RO: glisor

en: sorted
ro_RO: ordonat

en: sorted asc
ro_RO: ordonat crescător

en: sorted ascending
ro_RO: ordonat crescător

en: sorted desc
ro_RO: ordonat descrescător

en: sorted descending
ro_RO: ordonat descrescător

en: sound
ro_RO: sunet

en: space
ro_RO: spațiu

en: space with any dots
ro_RO: spațiu cu toate punctele

en: space with dot
ro_RO: spațiu cu punct

en: speak command keys off
ro_RO: citește tastele de comandă dezactivat

en: speak command keys on
ro_RO: citește tastele de comandă activat

en: speak typed characters off
ro_RO: citește caracterele introduse dezactivat

en: speak typed characters on
ro_RO: citește caracterele introduse activat

en: speak typed words off
ro_RO: citește cuvintele introduse dezactivat

en: speak typed words on
ro_RO: citește cuvintele tastate activat

en: speech viewer disabled
ro_RO: monitor de vorbire dezactivat

en: speech viewer enabled
ro_RO: monitor de vorbire activat

[ctx: speechModes]
en: beeps
ro_RO: bipuri

[ctx: speechModes]
en: off
ro_RO: dezactivat

[ctx: speechModes]
en: on-demand
ro_RO: la cerere

[ctx: speechModes]
en: talk
ro_RO: vorbește

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
ro_RO: &Filtrează după:

en: spelling and grammar: {text}
ro_RO: ortografie și gramatică: {text}

en: spelling error
ro_RO: eroare de ortografie

en: spelling: {text}
ro_RO: ortografie: {text}

en: spin button
ro_RO: buton rotativ

en: split button
ro_RO: buton de separare

en: split pane
ro_RO: panou împărțit

en: status bar
ro_RO: bară de stare

en: strikethrough
ro_RO: tăiat

en: strong
ro_RO: îngroșat

en: style
ro_RO: stil

en: style %s
ro_RO: stil %s

en: style definition
ro_RO: definire stil

en: subMenu
ro_RO: subMeniu

en: subject: %s
ro_RO: subiect: %s

en: subscript
ro_RO: indice

en: suggestion
ro_RO: sugestie

en: superscript
ro_RO: suprascript

en: switch
ro_RO: comutare

[ctx: symbolLevel]
en: all
ro_RO: toate

[ctx: symbolLevel]
en: character
ro_RO: caracter

[ctx: symbolLevel]
en: most
ro_RO: majoritatea

[ctx: symbolLevel]
en: none
ro_RO: fără

[ctx: symbolLevel]
en: some
ro_RO: unele

[ctx: symbolPreserve]
en: always
ro_RO: totdeauna

[ctx: symbolPreserve]
en: never
ro_RO: niciodată

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
ro_RO: numai sub valoarea nivelului

[ctx: synth setting]
en: Inflection
ro_RO: Intonație

[ctx: synth setting]
en: Language
ro_RO: Limbă

[ctx: synth setting]
en: Pitch
ro_RO: Ton

[ctx: synth setting]
en: Rate
ro_RO: Viteză

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
ro_RO: Amplificare viteză vorbire

[ctx: synth setting]
en: Variant
ro_RO: Variantă

[ctx: synth setting]
en: Voice
ro_RO: Voce

[ctx: synth setting]
en: Volume
ro_RO: Volum

en: tab control
ro_RO: control tabulator

en: table
ro_RO: tabel

en: table body
ro_RO: corp de tabel

en: table footer
ro_RO: subsol de tabel

en: table header
ro_RO: antet de tabel

en: table property
ro_RO: proprietate tabel

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
ro_RO: tabel cu {columnCountText} și {rowCountText}

en: tear off menu
ro_RO: meniu detașabil

en: text "%s" not found
ro_RO: textul „%s” nu a fost găsit

en: text frame
ro_RO: cadru de text

en: text mode
ro_RO: mod text

en: thick
ro_RO: gros

en: thick diagonal crosshatch
ro_RO: hașurare diagonală îngroșată

en: thin
ro_RO: subțire

en: thin diagonal crosshatch
ro_RO: diagonală hașurată subțire

en: thin diagonal stripe
ro_RO: dungă diagonală subțire

en: thin horizontal crosshatch
ro_RO: hașurare orizontală subțire

en: thin horizontal stripe
ro_RO: dungă orizontală subțire

en: thin reverse diagonal stripe
ro_RO: dungă diagonală inversă subțire

en: thin vertical stripe
ro_RO: dungă verticală subțire

en: through row {row} column {column}
ro_RO: prin rândul {row} coloana {column}

en: through {endCol}
ro_RO: prin {endCol}

en: through {endRow}
ro_RO: prin {endRow}

en: thumb control
ro_RO: control tactil

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
ro_RO: {D} zi {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
ro_RO: {D} zile {H}:{M}:{S}

en: title bar
ro_RO: bară de titlu

en: to focus
ro_RO: a focaliza

en: to review
ro_RO: a examina

en: toggle button
ro_RO: buton de activare

en: tool bar
ro_RO: bară de instrumente

en: tool tip
ro_RO: indiciu

en: top edge
ro_RO: margine superioară

[ctx: touch action]
en: flick down
ro_RO: glisează brusc jos

[ctx: touch action]
en: flick left
ro_RO: glisează brusc stânga

[ctx: touch action]
en: flick right
ro_RO: glisează brusc dreapta

[ctx: touch action]
en: flick up
ro_RO: glisează brusc sus

[ctx: touch action]
en: hold
ro_RO: ține

[ctx: touch action]
en: hover
ro_RO: planare

[ctx: touch action]
en: hover down
ro_RO: planare menținută

[ctx: touch action]
en: hover up
ro_RO: planare întreruptă

[ctx: touch action]
en: tap
ro_RO: atinge

[ctx: touch action]
en: tap and hold
ro_RO: atinge și ține

en: track change: {text}
ro_RO: revizie: {text}

en: tree view
ro_RO: vedere listă extinsă

en: tree view button
ro_RO: buton de vedere listă extinsă

en: tree view item
ro_RO: obiect din lista extinsă

en: triggered
ro_RO: declanșat

en: tripple {action}
ro_RO: {action} triplu

en: unavailable
ro_RO: nedisponibil

en: underline
ro_RO: subliniere

en: underlined
ro_RO: subliniat

en: unknown
ro_RO: necunoscut

en: unknown %s
ro_RO: %s necunoscut

en: unknown input method
ro_RO: metodă de introducere necunoscută

en: unknown language
ro_RO: limbă necunoscută

en: unlocked
ro_RO: deblocat

en: unread
ro_RO: necitit

en: up arrow
ro_RO: săgeată sus

en: up-right diagonal line
ro_RO: linie diagonală în colțul superior drept

en: value {valueAxisData}
ro_RO: valoare {valueAxisData}

en: vertical align bottom
ro_RO: aliniere verticală jos

en: vertical align distributed
ro_RO: aliniere verticală distribuită

en: vertical align justified
ro_RO: aliniere verticală la ambele margini

en: vertical align middle
ro_RO: aliniere verticală mijloc

en: vertical align top
ro_RO: aliniere verticală sus

en: vertical borders except outside
ro_RO: margini verticale cu excepția celor din exterior

en: vertical stripe
ro_RO: dungă verticală

en: view port
ro_RO: hublou

en: visited
ro_RO: vizitat

en: volume down
ro_RO: scade volum

en: volume up
ro_RO: crește volum

en: white space
ro_RO: spațiu gol

en: window
ro_RO: fereastră

en: with %s column | with %s columns
ro_RO[0]: cu %s coloană
ro_RO[1]: cu %s coloane
ro_RO[2]: cu %s coloane

en: with %s item | with %s items
ro_RO[0]: cu %s obiect
ro_RO[1]: cu %s obiecte
ro_RO[2]: cu %s obiecte

en: with %s row | with %s rows
ro_RO[0]: cu %s rând
ro_RO[1]: cu %s rânduri
ro_RO[2]: cu %s rânduri

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
ro_RO: cu {rowCountTranslation} și {colCountTranslation}

en: wnd
ro_RO: fereastră

en: word
ro_RO: cuvânt

en: {author} is editing
ro_RO: {author} editează

en: {backgroundColor} background
ro_RO: culoare fundal {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
ro_RO: {bookPercentage}%, locație {curLocation} din {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
ro_RO[0]: {category} ({nbResults} rezultat)
ro_RO[1]: {category} ({nbResults} rezultate)
ro_RO[2]: {category} ({nbResults} rezultate)

en: {color1} to {color2}
ro_RO: {color1} la {color2}

en: {color} (default color)
ro_RO: {color} (culoare implicită)

en: {color} on {backgroundColor}
ro_RO: {color} pe {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
ro_RO[0]: {columnCount} coloană
ro_RO[1]: {columnCount} coloane
ro_RO[2]: {columnCount} coloane

en: {date} (all day)
ro_RO: {date} (toată ziua)

en: {desc} left and right edges
ro_RO: marginea din stânga și cea din dreapta {desc}

en: {desc} surrounding border
ro_RO: margine din jur {desc}

en: {desc} top and bottom edges
ro_RO: marginea superioară și cea inferioară {desc}

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
ro_RO: liniile diagonale sus-dreapta și jos-dreapta {desc}

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
ro_RO[0]: {distance:.3g} punct de la marginea de jos a diapozitivului
ro_RO[1]: {distance:.3g} puncte de la marginea de jos a diapozitivului
ro_RO[2]: {distance:.3g} puncte de la marginea de jos a diapozitivului

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
ro_RO[0]: {distance:.3g} punct de la marginea din stânga a diapozitivului
ro_RO[1]: {distance:.3g} puncte de la marginea din stânga a diapozitivului
ro_RO[2]: {distance:.3g} puncte de la marginea din stânga a diapozitivului

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
ro_RO[0]: {distance:.3g} punct de la marginea din dreapta a diapozitivului
ro_RO[1]: {distance:.3g} puncte de la marginea din dreapta a diapozitivului
ro_RO[2]: {distance:.3g} puncte de la marginea din dreapta a diapozitivului

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
ro_RO[0]: {distance:.3g} punct din partea de sus
ro_RO[1]: {distance:.3g} puncte din partea de sus
ro_RO[2]: {distance:.3g} puncte din partea de sus

en: {distance} from left edge of page
ro_RO: {distance} de la marginea din stânga a paginii

en: {distance} from top edge of page
ro_RO: {distance} de la marginea de sus a paginii

en: {elapsedTime} elapsed
ro_RO: {elapsedTime} timp scurs

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
ro_RO: {firstAddress} {firstContent} prin {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
ro_RO: {firstAddress} prin {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ro_RO: {firstAddress} {firstValue} prin {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
ro_RO: {hourText} și {minuteText} rămase

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
ro_RO[0]: {hours:d} oră
ro_RO[1]: {hours:d} ore
ro_RO[2]: {hours:d} ore

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
ro_RO: {longName} ({name})
    Versiune: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} este protejat de Licența Publică Generală GNU (Versiunea 2). Puteți distribui sau modifica acest program oricum doriți, atâta timp cât distribuiți și licența alături de program și puneți codul sursă la dispoziția oricui îl dorește. Aceasta se aplică atât originalului, cât și copiilor modificate ale programului, plus orice alt proiect rezultat.
    Pentru detalii suplimentare puteți vedea licența din meniul de Ajutor.
    De asemenea, este disponibilă online la: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} este dezvoltat de către NV Access, o organizație non-profit angajată în sprijinirea și promovarea soluțiilor cu sursă liberă pentru nevăzători și persoane cu deficiențe de vedere.
    Dacă îl considerați pe NVDA folositor și doriți să continue să se îmbunătățească, vă rugăm să luați în considerare donația către NV Access. Puteți face asta selectând Donează din meniul NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
ro_RO: "{message}"
    Categorie: "{category}"
    Opțiune: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
ro_RO[0]: {minutes:d} minut
ro_RO[1]: {minutes:d} minute
ro_RO[2]: {minutes:d} minute

en: {modifier} released
ro_RO: {modifier} lansat

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
ro_RO[0]: {action} cu {numFingers} deget
ro_RO[1]: {action} cu {numFingers} degete
ro_RO[2]: {action} cu {numFingers} degete

en: {number} of {total}
ro_RO: {number} din {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
ro_RO[0]: {offset:.3g} centimetru
ro_RO[1]: {offset:.3g} centimetri
ro_RO[2]: {offset:.3g} centimetri

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
ro_RO[0]: {offset:.3g} caracter
ro_RO[1]: {offset:.3g} caractere
ro_RO[2]: {offset:.3g} caractere

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
ro_RO[0]: {offset:.3g} inch
ro_RO[1]: {offset:.3g} inci
ro_RO[2]: {offset:.3g} inci

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
ro_RO[0]: {offset:.3g} milimetru
ro_RO[1]: {offset:.3g} milimetri
ro_RO[2]: {offset:.3g} milimetri

en: {profileName} configuration profile active
ro_RO: profilul de configurare {profileName} este activ

en: {profile} profile activated
ro_RO: Profilul {profile} activat

en: {profile} profile deactivated
ro_RO: Profilul {profile} dezactivat

en: {remainingTimeFormatted} remaining
ro_RO: {remainingTimeFormatted} timp rămas

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
ro_RO: {revisionType} {description}: {text} de {author} în {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
ro_RO[0]: {rowCount} rând
ro_RO[1]: {rowCount} rânduri
ro_RO[2]: {rowCount} rânduri

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
ro_RO: seria {seriesName} {seriesIndex} din {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
ro_RO: {seriesName} tip de curbă: {trendlineType}, nume: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
ro_RO: {seriesName} tip de curbă: {trendlineType}, nume: {trendlineName}, etichetă: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
ro_RO: font {size:g} puncte

en: {startTime} to {endTime}
ro_RO: de la {startTime} la {endTime}

en: {start} through {end}
ro_RO: de la {start} până la {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
ro_RO: stil {styleName}, nivel subliniere {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
ro_RO: {symbol} ca în {description}

en: {textAttribute} off
ro_RO: {textAttribute} dezactivat

en: {textAttribute} on
ro_RO: {textAttribute} activat

en: {totalTime} total
ro_RO: {totalTime} în total

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
ro_RO[0]: {val:.2f} centimetru
ro_RO[1]: {val:.2f} centimetri
ro_RO[2]: {val:.2f} centimetri

en: {val:.2f} in
ro_RO: în {val:.2f}

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
ro_RO[0]: {val:.2f} inch
ro_RO[1]: {val:.2f} inci
ro_RO[2]: {val:.2f} inci

en: {val:g} pt space before paragraph
ro_RO: {val:g} pt spațiu înainte de paragraf

en: {} suggestions
ro_RO: {} sugestii
