nvda - en to ru_RU translation catalogue (2976 entries)

en:  %s is currently running.
ru_RU:  Работает приложение %s.

en:  %s module is loaded.
ru_RU:  Загружен модуль %s.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
ru_RU:  что составляет сектор в {fractionValue:.2f} процент {pointIndex} из {pointCount}

en:  minus
ru_RU:  минус

en:  square
ru_RU:  квадрат

en:  title: {axisTitle}
ru_RU:  заголовок: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
ru_RU:  {segmentType} {pointIndex} из {pointCount}

en: %d character | %d characters
ru_RU[0]: %d символ
ru_RU[1]: %d символа
ru_RU[2]: %d символов
ru_RU[3]: %d символов

en: %d percent
ru_RU: %d процент

en: %s application
ru_RU: Приложение %s

en: %s column | %s columns
ru_RU[0]: %s колонка
ru_RU[1]: %s колонки
ru_RU[2]: %s колонок
ru_RU[3]: %s колонок

en: %s cursor
ru_RU: %s курсор

en: %s end
ru_RU: ⠅⠕⠝ %s

en: %s highlighted
ru_RU: популярный фрагмент для %s человек

en: %s item | %s items
ru_RU[0]: %s элемент
ru_RU[1]: %s элемента
ru_RU[2]: %s элементов
ru_RU[3]: %s элементов

en: %s keyboard
ru_RU: клавиатура, %s раскладка

en: %s mode
ru_RU: режим %s

en: %s normalized
ru_RU: %s нормализована

en: %s selected
ru_RU: %s выделено

en: %s selected instead
ru_RU: %s выделено взамен

en: %s unselected
ru_RU: %s не выделено

en: &About add-on...
ru_RU: О допо&лнении...

en: &About...
ru_RU: &О программе...

en: &Add
ru_RU: &Добавить

en: &Add-on store...
ru_RU: Магазин &дополнений...

en: &Alignment
ru_RU: &Выравнивание

en: &Annotations
ru_RU: &Аннотации

en: &Anywhere
ru_RU: &Везде

en: &Beep for capitals
ru_RU: Сигнал перед &заглавными буквами

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
ru_RU: &Звуковой сигнал при наборе строчных букв в режиме CapsLock

en: &Bookmarks
ru_RU: Закладк&и

en: &Braille viewer
ru_RU: Просмотрщик &брайля

en: &Brightness controls audio coordinates volume
ru_RU: &Яркость управляет громкостью звуковых координат

en: &Buttons
ru_RU: &Кнопки

en: &Categories:
ru_RU: &Категории:

en: &Charts
ru_RU: &Диаграммы

en: &Check for update...
ru_RU: &Проверить наличие обновлений...

en: &Clickable
ru_RU: Интерактивные &элементы

en: &Close
ru_RU: &Закрыть

en: &Colors
ru_RU: &Цвета

en: &Comment
ru_RU: &Примечание

en: &Configuration profiles...
ru_RU: Про&фили конфигурации...

en: &Continue
ru_RU: &Продолжить

en: &Continue running
ru_RU: &Продолжить работу

en: &Create portable copy...
ru_RU: Создать &переносную копию...

en: &Default dictionary...
ru_RU: &Общий словарь...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
ru_RU: О&тложенные описания символов при перемещении курсора

en: &Delete
ru_RU: &Удалить

en: &Dictionary entries
ru_RU: &Словарные статьи

en: &Diff algorithm:
ru_RU: &Diff-алгоритм:

en: &Displays to detect automatically:
ru_RU: Автоматически определяемые &дисплеи:

en: &Donate
ru_RU: Сделать по&жертвование

en: &Done
ru_RU: &Уже пожертвовал

en: &Download update
ru_RU: За&грузить обновление

en: &Edit
ru_RU: &Редактировать

en: &Editor revisions
ru_RU: &Исправления редактора

en: &Enable Highlighting
ru_RU: Включить по&дсветку

en: &Enable browse mode on page load
ru_RU: Активировать &режим обзора при загрузке страницы

en: &Errors
ru_RU: &Ошибки

en: &Figures and captions
ru_RU: &Иллюстрации и подписи к ним

en: &Font name
ru_RU: Название &шрифта

en: &Form fields
ru_RU: Поля &форм

en: &Graphics
ru_RU: &Графические элементы

en: &Groupings
ru_RU: &Группы

en: &Guess object position information when unavailable
ru_RU: П&редугадывать позицию объекта если она недоступна

en: &HID keyboard input simulation
ru_RU: &Эмуляция HID-клавиатуры

en: &Headings
ru_RU: &Заголовки

en: &Help
ru_RU: &Справка

en: &Help, training and support
ru_RU: &Помощь, обучение и поддержка

en: &Hover for cell routing
ru_RU: Наводить мыш на ячейку при &маршрутизации

en: &Inflection
ru_RU: Ин&тонация

en: &Input table:
ru_RU: Таблица вв&ода:

en: &Install NVDA on this computer
ru_RU: &Установить NVDA на этот компьютер

en: &Install NVDA...
ru_RU: &Установить NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
ru_RU: &Сохранить существующий ярлык на рабочем столе

en: &Keyboard layout:
ru_RU: &Раскладка клавиатуры:

en: &Language
ru_RU: &Язык

en: &Level
ru_RU: &Уровень

en: &Line spacing
ru_RU: &Межстрочный интервал

en: &Lists
ru_RU: &Списки

en: &Maximum number of characters on one line
ru_RU: &Максимальное число символов на строку

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
ru_RU: &Доступные режимы разделения звука:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
ru_RU: Доступные &режимы речи:

en: &Move to
ru_RU: &Перейти к

en: &New
ru_RU: &Создать

en: &No
ru_RU: &Нет

en: &Not now
ru_RU: &Не сейчас

en: &Number of lines per page
ru_RU: Число &строк на страницу

en: &Output table:
ru_RU: Таблица в&ывода:

en: &Pages
ru_RU: &Номера страниц

en: &Paragraph indentation
ru_RU: &Отступы абзацев

en: &Paragraph style:
ru_RU: Стиль &абзаца:

en: &Pattern
ru_RU: &Шаблон

en: &Pitch
ru_RU: &Высота

en: &Play audio coordinates when mouse moves
ru_RU: Воспроизводить &звуковые координаты при перемещении мыши

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
ru_RU: Воспроизводить &звук при переключении затемнения экрана

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
ru_RU: Воспроизводить зв&уки при запуске или завершении работы NVDA

en: &Port:
ru_RU: &Порт:

en: &Postpone update
ru_RU: &Отложить установку

en: &Preferences
ru_RU: &Параметры

en: &Proceed with installation (not recommended)
ru_RU: &Продолжить установку (не рекомендуется)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
ru_RU: Про&изношение символов/пунктуации...

en: &Python console
ru_RU: &Консоль Python

en: &Rate
ru_RU: &Скорость

en: &Remove
ru_RU: &Удалить

en: &Rename
ru_RU: &Переименовать

en: &Replacement
ru_RU: &Замена

en: &Revert to saved configuration
ru_RU: &Вернуться к сохранённой конфигурации

en: &Review add-ons...
ru_RU: Просмотреть &дополнения...

en: &Save configuration
ru_RU: С&охранить конфигурацию

en: &Save configuration when exiting NVDA
ru_RU: &Сохранять конфигурацию при завершении работы NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
ru_RU: Клавиши-&модификаторы NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
ru_RU: Передавать &фактический символ на синтезатор

en: &Settings...
ru_RU: &Настройки...

en: &Sheets
ru_RU: &Листы

en: &Show Braille Viewer on Startup
ru_RU: &Открывать просмотрщик брайля при запуске NVDA

en: &Show Speech Viewer on Startup
ru_RU: &Открывать просмотрщик речи при запуске NVDA

en: &Show cursor
ru_RU: Показывать ку&рсор

en: &Show this dialog when NVDA starts
ru_RU: &Показывать этот диалог при запуске NVDA

en: &Simple review mode
ru_RU: &Облегчённый режим просмотра

en: &Sound split mode:
ru_RU: &Режим разделения звука:

en: &Speech viewer
ru_RU: Просмотрщик &речи

en: &Start the new portable copy after creation
ru_RU: &Запустить переносную копию после создания

en: &Symbol:
ru_RU: &Символ:

en: &Symbols
ru_RU: &Символы

en: &Synthesizer:
ru_RU: &Синтезатор:

en: &Tables
ru_RU: &Таблицы

en: &Temporary dictionary...
ru_RU: &Временный словарь...

en: &Tools
ru_RU: Се&рвис

en: &Touch typing mode
ru_RU: Режим сенсорного &ввода

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
ru_RU: &Блокировать некомандные жесты

en: &Triggers...
ru_RU: &Автопереключатели профилей...

en: &Type
ru_RU: &Тип

en: &Update notifications:
ru_RU: &Уведомления об обновлениях:

en: &Update now
ru_RU: &Обновить сейчас

en: &Update to NVDA {version}
ru_RU: &Обновление NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
ru_RU: &Использовать CapsLock как клавишу-модификатор NVDA

en: &User Guide
ru_RU: &Руководство пользователя

en: &Voice
ru_RU: &Голос

en: &Voice dictionary...
ru_RU: Словарь для &голоса...

en: &Yes
ru_RU: &Да

en: (normal configuration)
ru_RU: (по умолчанию)

en: ***
ru_RU: ⠔⠔⠔

en: +
ru_RU: ⠖

en: -
ru_RU: ⠤

en: ...
ru_RU: ⠄⠄⠄

en: 0 matches
ru_RU: Нет совпадений

en: 1 suggestion
ru_RU: одно предложение

en: 1.5 line spacing
ru_RU: Полуторный межстрочный интервал

en: 100 percent Stacked Area
ru_RU: Нормированная диаграмма с областями и накоплением

en: 100 percent Stacked Bar
ru_RU: Нормированная линейчатая диаграмма

en: 100 percent Stacked Column
ru_RU: Нормированная гистограмма

en: 100 percent Stacked Cone Bar
ru_RU: Нормированная коническая с накоплением

en: 100 percent Stacked Cone Column
ru_RU: Нормированная коническая гистограмма с накоплением

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
ru_RU: Нормированная цилиндрическая с накоплением

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
ru_RU: Нормированная цилиндрическая гистограмма с накоплением

en: 100 percent Stacked Line
ru_RU: Нормированный график с накоплением

en: 100 percent Stacked Line with Markers
ru_RU: Нормированный график, на котором отдельные значения помечены маркерами

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
ru_RU: Нормированная пирамидальная с накоплением

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
ru_RU: Нормированная пирамидальная гистограмма с накоплением

en: 12.5% gray
ru_RU: 12,5% серый

en: 25% gray
ru_RU: 25% серый

en: 3D 100 percent Stacked Bar
ru_RU: Нормированная объёмная линейчатая диаграмма с накоплением

en: 3D 100 percent Stacked Column
ru_RU: Нормированная объёмная гистограмма с накоплением

en: 3D Area
ru_RU: Объёмная диаграмма с областями

en: 3D Clustered Bar
ru_RU: Объёмная линейчатая диаграмма с группировкой

en: 3D Clustered Column
ru_RU: Объёмная гистограмма с группировкой

en: 3D Column
ru_RU: Объёмная гистограмма

en: 3D Cone Column
ru_RU: Объёмная коническая гистограмма

en: 3D Cylinder Column
ru_RU: Объёмная цилиндрическая гистограмма

en: 3D Line
ru_RU: Объёмный график

en: 3D Pie
ru_RU: Объёмная круговая диаграмма

en: 3D Pyramid Column
ru_RU: Объёмная пирамидальная гистограмма

en: 3D Stacked Area
ru_RU: Объёмная диаграмма с областями и накоплением

en: 3D Stacked Bar
ru_RU: Объёмная линейчатая диаграмма с накоплением

en: 3D Stacked Column
ru_RU: Объёмная гистограмма с накоплением

en: 3D Surface
ru_RU: Объёмная поверхностная диаграмма

en: 3D Surface (wireframe)
ru_RU: Объёмная проволочная поверхность

en: 50% gray
ru_RU: 50% серый

en: 6.25% gray
ru_RU: 6,25% серый

en: 75% gray
ru_RU: 75% серый

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
ru_RU: Диалог, в котором вы можете сформировать общий словарь, добавляя необходимые статьи в список

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
ru_RU: Диалог, в котором вы можете сформировать временный словарь, добавляя необходимые статьи

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
ru_RU: Диалог, в котором вы можете сформировать словарь для определённого голоса, добавляя необходимые статьи в список

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
ru_RU: Свободная программа экранного доступа для Microsoft Windows с открытым исходным кодом

en: A pattern is required.
ru_RU: Необходимо заполнить поле шаблон.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
ru_RU: Переносная копия уже существует в каталоге '{portableDirectory}'. Вы хотите создать копию в этом каталоге?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
ru_RU: На вашем компьютере обнаружена предыдущая версия NVDA, которая будет обновлена.

en: A profile cannot have an empty name.
ru_RU: Профиль не может иметь пустое имя.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
ru_RU: Дополнение {summary} {curVersion} уже установлено. Хотите обновить его до версии {newVersion}?

en: About NVDA
ru_RU: О NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
ru_RU: Действие недоступно в версии NVDA из Windows Store

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
ru_RU: Действие недоступно во временной копии NVDA

en: Action unavailable in secure context
ru_RU: Действие недоступно в безопасном режиме

en: Action unavailable while Windows is locked
ru_RU: Действие недоступно, пока Windows заблокирована

en: Action unavailable while a dialog requires a response
ru_RU: Действие недоступно, пока диалоговое окно требует ответа от пользователя

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
ru_RU: Действие недоступно, если режим вывода речи установлен в качестве режима Брайля

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
ru_RU: Действие недоступно. Брайль привязан к фокусу

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
ru_RU: Активирует или деактивирует профиль конфигурации {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
ru_RU: Активирует магазин дополнений для просмотра и управления пакетами дополнений NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
ru_RU: Активирует Python-консоль NVDA. Главным образом используется разработчиками

en: Activates the current object in the document
ru_RU: Активирует текущий объект в документе

en: Activates the text at the cursor if possible
ru_RU: Активирует фрагмент текста под курсором, если это возможно

en: Add Dictionary Entry
ru_RU: Добавление словарной статьи

en: Add Symbol
ru_RU: Добавление символа

en: Add-on Installation
ru_RU: Установка дополнения

en: Add-on Store
ru_RU: Магазин дополнений

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
ru_RU: Дополнения нельзя устанавливать в версию NVDA из Windows Store

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
ru_RU: В вашей папке пользовательских настроек были обнаружены дополнения. Копирование их в системный профиль может представлять угрозу для безопасности. Продолжить копирование ваших настроек?

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Afrikaans grade 1
ru_RU: Африкаанс (первая ступень)

en: Afrikaans grade 2
ru_RU: Африкаанс (вторая ступень)

en: Akkadian (Borger) grade 1
ru_RU: Аккадский (боргерский) (первая ступень)

en: Akkadian (US) grade 1
ru_RU: Аккадский (американский) (первая ступень)

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
ru_RU: Все дополнения отключены. Они будут вновь включены при следующей перезагрузке, если вы не решите отключить их снова.

en: All dots
ru_RU: Все точки

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
ru_RU: Разрешить NV Access собирать статистику использования NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
ru_RU: Разрешить обзорное &чтение в режиме непрерывного чтения

en: Alpha numeric input
ru_RU: Буквенно-цифровой ввод

en: Already in a content recognition result
ru_RU: Содержимое уже распознано

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ru_RU: Строка {rowNumber} от столбца {columnNumber} уже установлена в качестве заголовков для столбцов

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ru_RU: Столбец {columnNumber} от строки {rowNumber} уже установлен в качестве заголовков для строк

en: Already set {address} as start of column headers
ru_RU: Координаты {address} уже установлены в качестве заголовков столбцов

en: Already set {address} as start of row headers
ru_RU: Координаты {address} уже установлены в качестве заголовков строк

en: Always
ru_RU: Всегда

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
ru_RU: &Всегда показывать предупреждения при активации затемнения экрана

en: Always duck
ru_RU: Всегда приглушать

en: Always fill display
ru_RU: Всегда

en: Always include short character &description when announcing candidates
ru_RU: Всегда включать краткое &описание иероглифа при чтении вариантов

en: Annotations
ru_RU: Аннотации

en: Announce &selected candidate
ru_RU: Сообщать вы&бранный вариант

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
ru_RU: Читает выделенный текст в полях редактирования и документах. При нажатии дважды быстро текст читается по символам. При нажатии трижды быстро текст читается при помощи описаний символов. При нажатии четырежды быстро текст отображается в доступном для просмотра сообщении.

en: Answer to:
ru_RU: Ответить:

en: Appointment {subject}, {time}
ru_RU: Встреча {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
ru_RU: Арабский восьмиточечный

en: Arabic grade 1
ru_RU: Арабский (первая ступень)

en: Arabic grade 2
ru_RU: Арабский (вторая ступень)

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
ru_RU: Вы уверены, что хотите установить это дополнение?
    Устанавливайте дополнения только из доверенных источников.
    Дополнение: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить все статьи в этом словаре?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить все жесты до заводских значений по умолчанию?
    
    			Все ваши пользовательские жесты, заданные ранее или определённые во время текущего сеанса, будут потеряны.
    			Это действие не может быть отменено.

en: Area
ru_RU: Диаграмма с областями

en: Arti&cles
ru_RU: Стат&ьи

en: Assamese grade 1
ru_RU: Ассамский (первая ступень)

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
ru_RU: В NVDA должна быть установлена хотя бы одна клавиша-модификатор. Поэтому CapsLock всё равно останется клавишей-модификатором NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
ru_RU: Как минимум одна клавиша должна быть использована в качестве клавиши-модификатора NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
ru_RU: Необходимо выбрать по крайней мере один режим разделения звука.

en: At least two speech modes have to be checked.
ru_RU: Необходимо отметить по крайней мере два режима речи.

en: Attachments
ru_RU: Вложения

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
ru_RU: Пытаться отменять речевой вывод для устаревших событий фокуса:

en: Audio
ru_RU: Аудио

en: Audio d&ucking mode:
ru_RU: Режим &приглушения аудио:

en: Audio ducking not supported
ru_RU: Приглушение аудио не поддерживается

en: Audio indication of focus and browse modes
ru_RU: Звуковая индикация режимов обзора и редактирования

en: Audio output &device:
ru_RU: &Устройство вывода звука:

en: Automatic
ru_RU: Определять автоматически

en: Automatic &Say All on page load
ru_RU: Автоматическое &чтение страницы при её загрузке

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
ru_RU: Автоматически (предпочитать Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
ru_RU: Автоматическая (предпочитать UIA)

en: Automatic (prefer selective)
ru_RU: Автоматическая (предпочитать выборочную)

en: Automatic dialect switching (when supported)
ru_RU: Автоматическая смена &диалектов (если поддерживается)

en: Automatic focus mode for caret movement
ru_RU: Автоматический переход в режим редактирования при перемещении каретки

en: Automatic focus mode for focus changes
ru_RU: Автоматический переход в режим редактирования при смене фокуса

en: Automatic language and dialect switching on
ru_RU: Автоматическая смена языков и диалектов включена

en: Automatic language switching (when supported)
ru_RU: Автоматическая смена &языков (если поддерживается)

en: Automatic language switching off
ru_RU: Автоматическая смена языков выключена

en: Automatic language switching on
ru_RU: Автоматическая смена языков включена

en: Automatic refresh of recognition result failed
ru_RU: Не удалось выполнить автоматическое обновление результатов распознавания

en: Automatically check for &updates to NVDA
ru_RU: &Автоматически проверять наличие обновлений NVDA

en: Automatically report all available &candidates
ru_RU: Автоматически сообщать все доступные &варианты

en: Automatically set system &focus to focusable elements
ru_RU: Автоматически устанавливать системный &фокус на фокусируемые элементы

en: Automatically set system focus to focusable elements off
ru_RU: Автоматическая установка системного фокуса на фокусируемые элементы выключена

en: Automatically set system focus to focusable elements on
ru_RU: Автоматическая установка системного фокуса на фокусируемые элементы включена

en: Avoid splitting &words when possible
ru_RU: Не разбивать &слова в середине, когда возможно

en: BCC:
ru_RU: Скрытая копия:

en: Bar of Pie
ru_RU: Линейчатая круговая диаграмма

en: Baseline
ru_RU: Опорная линия

en: Bashkir grade 1
ru_RU: Башкирский (первая ступень)

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
ru_RU: Брайлевские дисплеи Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
ru_RU: Воспроизводить звуковые сигналы

en: Beep and speak progress bar updates
ru_RU: Проговаривать и воспроизводить звуковые сигналы

en: Beep for progress bar updates
ru_RU: Воспроизводить звуковые сигналы

en: Begins interaction with math content
ru_RU: Начинает взаимодействие с математическим выражением

en: Belarusian computer braille
ru_RU: Белорусский компьютерный брайль

en: Belarusian literary braille
ru_RU: Белорусский литературный брайль

en: Belarusian literary braille (detailed)
ru_RU: Белорусский литературный брайль (с индикацией заглавных букв)

en: Bengali grade 1
ru_RU: Бенгальский (первая ступень)

en: Bitmap placeholder
ru_RU: Область рисунка

en: Blink cursor
ru_RU: Мигание курсора

en: Block &quotes
ru_RU: Цитат&ы

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
ru_RU: Последовательный порт Bluetooth: {port} ({deviceName})

en: Bold off
ru_RU: Полужирный выключен

en: Bold on
ru_RU: Полужирный включён

en: Both Colors and Styles
ru_RU: Цвета и стили

en: Bottom
ru_RU: Нижняя

en: Braille
ru_RU: Брайль

en: Braille &display:
ru_RU: Брайлевский &дисплей:

en: Braille Display Error
ru_RU: Ошибка брайлевского дисплея

en: Braille Unicode normalization default ({default})
ru_RU: Нормализация брайлевского Юникода по умолчанию ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
ru_RU: Нормализация брайлевского Юникода {state}

en: Braille cursor %s
ru_RU: Брайлевский курсор %s

en: Braille cursor is turned off
ru_RU: Брайлевский курсор выключен

en: Braille cursor off
ru_RU: Брайлевский курсор выключен

en: Braille cursor on
ru_RU: Брайлевский курсор включён

en: Braille display
ru_RU: Брайлевский дисплей

en: Braille focus context presentation: %s
ru_RU: Представление контекста Брайля: %s

en: Braille inp&ut
ru_RU: Брайлевский вво&д

en: Braille input disabled
ru_RU: Брайлевский ввод выключен

en: Braille input enabled
ru_RU: Брайлевский ввод включён

en: Braille mode {brailleMode}
ru_RU: Режим Брайля {brailleMode}

en: Braille mode:
ru_RU: Режим Брайля:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
ru_RU: Перемещение системной каретки при маршрутизации просмотрового курсора %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
ru_RU: Перемещение системной каретки при маршрутизации просмотрового курсора по умолчанию (%s)

en: Braille show messages %s
ru_RU: Сообщения по Брайлю показываются %s

en: Braille show selection %s
ru_RU: Показ выделения по Брайлю %s

en: Braille show selection default (%s)
ru_RU: Показ выделения по Брайлю по умолчанию (%s)

en: Braille tethered %s
ru_RU: Привязка брайля %s

en: Braille viewer disabled
ru_RU: Просмотрщик брайля выключен

en: Braille viewer enabled
ru_RU: Просмотрщик брайля включён

en: Browse Mode
ru_RU: Режим обзора

en: Browse mode
ru_RU: Режим обзора

en: Browse...
ru_RU: Обзор...

en: Bubble
ru_RU: Пузырьковая диаграмма

en: Bubble with 3D effects
ru_RU: Объёмный вариант пузырьковой диаграммы

en: Bulgarian 8 dot computer braille
ru_RU: Болгарский восьмиточечный

en: Bulgarian grade 1
ru_RU: Болгарский (первая ступень)

en: Burmese grade 1
ru_RU: Бирманский (первая ступень)

en: Burmese grade 2
ru_RU: Бирманский (вторая ступень)

en: C&hange...
ru_RU: &Изменить...

en: C&ontributors
ru_RU: Сп&исок разработчиков

en: CC:
ru_RU: Копия:

en: COM Registration Fixing Tool
ru_RU: Средство восстановления COM-объектов

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
ru_RU: Невозможно изменить активный профиль, пока открыто диалоговое окно NVDA

en: Can't find the documentation window.
ru_RU: Не удалось найти окно документации.

en: Can't select text, press twice to copy
ru_RU: Невозможно выделить текст. Нажмите дважды для копирования

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Candidate
ru_RU: Вариант

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
ru_RU: Не удалось найти строку {rowNumber} столбец {columnNumber} в заголовках столбцов

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
ru_RU: Не удалось найти строку {rowNumber} столбец {columnNumber} в заголовках строк

en: Cannot find {address}    in column headers
ru_RU: Невозможно найти в заголовках столбцов координаты {address}

en: Cannot find {address}    in row headers
ru_RU: Невозможно найти в заголовках строк координаты {address}

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
ru_RU: Невозможно установить дополнение NVDA из {path}.
    Для установки дополнений, NVDA должна быть запущена.

en: Capital pitch change percentage
ru_RU: Процент изменения высоты для заглавных

en: Caret movement timeout (in ms)
ru_RU: Тайм-аут перемещения каретки (мс):

en: Case &sensitive
ru_RU: С учётом &регистра

en: Catalan grade 1
ru_RU: Каталонский (первая ступень)

en: Category {categoryAxisData}:
ru_RU: Категория {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
ru_RU: Границы &ячеек:

en: Cell c&oordinates
ru_RU: Коор&динаты ячеек

en: Center Title placeholder
ru_RU: Область центрального заголовка

en: Central Kurdish grade 1
ru_RU: Сорани (первая ступень)

en: Change selected symbol
ru_RU: Изменение выбранного символа

en: Change tracking off
ru_RU: Отслеживание изменений выключено

en: Change tracking on
ru_RU: Отслеживание изменений включено

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
ru_RU: В дополнения были внесены изменения. Для того, чтобы они вступили в силу, необходимо перезагрузить NVDA. Хотите сделать это сейчас?

en: Character: {}
    Replacement: {}
ru_RU: Символ: «{}»
    Замена: {}

en: Chart Elements
ru_RU: Элементы диаграммы

en: Chart area
ru_RU: Область диаграммы

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
ru_RU: Область диаграммы, высота: {chartAreaHeight}, ширина: {chartAreaWidth}, сверху: {chartAreaTop}, слева: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
ru_RU: Область диаграммы

en: Chart title: {chartTitle}
ru_RU: Заголовок диаграммы: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
ru_RU: Заголовок диаграммы: {chartTitle}, тип: {chartType}

en: Checking for Update
ru_RU: Проверка наличия обновлений

en: Checking for update
ru_RU: Проверяется наличие обновлений

en: Chichewa (Malawi) literary braille
ru_RU: Чичева (Малави) литературный брайль

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
ru_RU: Китайский (Китай, Мандарин) текущая система брайля

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
ru_RU: Китайский (Китай, Мандарин) текущая система брайля (без тонов)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
ru_RU: Китайский (Китай, Мандарин) двухфоническая система брайля

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
ru_RU: Китайский (Гонконг, Кантонский)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
ru_RU: Китайский (Тайвань, Мандарин)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
ru_RU: Китайский стандартный брайль (упрощённые китайские иероглифы)

en: Clear the output pane
ru_RU: Очистить область вывода

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
ru_RU: Выполняет одиночный щелчок левой кнопкой мыши в текущей позиции указателя

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
ru_RU: Выполняет щелчок правой кнопкой мыши в текущей точке касания. Обычно используется для вызова контекстного меню.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
ru_RU: Выполняет одиночный щелчок правой кнопкой мыши в текущей позиции указателя

en: Clustered Bar
ru_RU: Линейчатая диаграмма с группировкой

en: Clustered Column
ru_RU: Гистограмма с группировкой

en: Clustered Cone Bar
ru_RU: Коническая с группировкой

en: Clustered Cone Column
ru_RU: Коническая гистограмма с группировкой

en: Clustered Cylinder Bar
ru_RU: Цилиндрическая с группировкой

en: Clustered Pyramid Bar
ru_RU: Пирамидальная с группировкой

en: Clustered Pyramid Column
ru_RU: Пирамидальная гистограмма с группировкой

en: Columns
ru_RU: Столбцы

en: Command line option: {langDesc}
ru_RU: Параметр командной строки: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
ru_RU: Команда не поддерживается в этом типе документов. Ячейки первых столбцов таблиц автоматически устанавливаются в качестве заголовков строк.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
ru_RU: Команда не поддерживается в этом типе документов. Ячейки первой строки таблиц автоматически устанавливаются в качестве заголовков столбцов.

en: Commands &Quick Reference
ru_RU: &Краткий справочник команд

en: Commands Quick Reference
ru_RU: Краткий справочник команд

en: Comment
ru_RU: Примечание

en: Comment thread: {comment}  by {author}
ru_RU: Цепочка примечаний: {comment} от {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
ru_RU[0]: Цепочка примечаний: {comment}  от {author}, {numReplies} ответ
ru_RU[1]: Цепочка примечаний: {comment}  от {author}, {numReplies} ответа
ru_RU[2]: Цепочка примечаний: {comment}  от {author}, {numReplies} ответов
ru_RU[3]: Ветка комментария: {comment}  от {author} с {numReplies} ответами

en: Comment: {comment} by {author}
ru_RU: Примечание: {comment} от {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
ru_RU: Примечание: {comment}. {author}, {date}

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Composition
ru_RU: Формирование ввода

en: Configuration
ru_RU: Конфигурация

en: Configuration File Error
ru_RU: Ошибка файла конфигурации

en: Configuration Profiles
ru_RU: Профили конфигурации

en: Configuration applied
ru_RU: Конфигурация применена

en: Configuration profile triggers disabled
ru_RU: Автопереключатели профилей отключены

en: Configuration profile triggers enabled
ru_RU: Автопереключатели профилей включены

en: Configuration profiles
ru_RU: Профили конфигурации

en: Configuration restored to factory defaults
ru_RU: Конфигурация сброшена к заводским настройкам

en: Configuration saved
ru_RU: Конфигурация сохранена

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
ru_RU: Настройте объём информации, который NVDA будет предоставлять об элементах управления. Эти параметры применяются при объявлении системного фокуса и навигации по объектам NVDA, но не при чтении текстового содержимого, например, web-содержимого в режиме обзора.

en: Configure visual aids.
ru_RU: Настройка средств зрительной коррекции.

en: Confirm Deletion
ru_RU: Подтверждение удаления профиля

en: Connecting
ru_RU: Подключение

en: Content is not visible
ru_RU: Содержимого не видно

en: Copied to clipboard: {text}
ru_RU: Скопировано в буфер обмена: {text}

en: Copied: {text}
ru_RU: Скопировано: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
ru_RU: Копирует содержимое строки состояния текущего приложения в буфер обмена.

en: Coptic 8 dot computer braille
ru_RU: Коптский восьмиточечный

en: Copy &portable configuration to current user account
ru_RU: С&копировать конфигурацию переносной версии в папку настроек текущего пользователя

en: Copy current &user configuration
ru_RU: Скопировать текущую конфигурацию &пользователя

en: Copying Settings
ru_RU: Копирование настроек

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
ru_RU: Авторское право (C) {years} NVDA contributors

en: Corners
ru_RU: Углы

en: Could not disable screen curtain
ru_RU: Не удалось отключить затемнение экрана

en: Could not enable screen curtain
ru_RU: Не удалось включить затемнение экрана

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
ru_RU: Не удалось включить затемнение экрана при выполнении распознавания содержимого

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ru_RU: Не удалось корректно завершить работу следующих поставщиков зрительной коррекции:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
ru_RU: Не удалось корректно завершить работу поставщика зрительной коррекции {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
ru_RU: Не удалось загрузить синтезатор %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ru_RU: Не удалось загрузить следующих поставщиков зрительной коррекции:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
ru_RU: Не удалось загрузить дисплей {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
ru_RU: Не удалось загрузить поставщика зрительной коррекции {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
ru_RU: Не удалось сохранить конфигурацию. Вероятно, NVDA запущена из области, доступной только для чтения

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
ru_RU: Создать ярлык на &рабочем столе и назначить горячие клавиши для запуска (control+alt+n)

en: Create &portable copy
ru_RU: Создать &переносную копию

en: Create Portable NVDA
ru_RU: Создание переносной NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
ru_RU: Создать &новую папку для переносной копии

en: Creating Portable Copy
ru_RU: Создание переносной копии

en: Croatian 8 dot computer braille
ru_RU: Хорватский восьмиточечный

en: Croatian grade 1
ru_RU: Хорватский (первая ступень)

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
ru_RU: Клинопись (транслитерированная) (первая ступень)

en: Current application (%s)
ru_RU: Активное приложение (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
ru_RU: Скорость мигания курсора (мс):

en: Cursor shape for &focus:
ru_RU: &Форма курсора для системного фокуса:

en: Cursor shape for &review:
ru_RU: Форма курсора для просмотрово&го курсора:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
ru_RU: Переключает нормализацию брайлевского Юникода

en: Cycle through the braille cursor shapes
ru_RU: Переключает формы брайлевского курсора

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
ru_RU: Переключает состояния Перемещения системной каретки при маршрутизации просмотрового курсора

en: Cycle through the braille show messages modes
ru_RU: Переключает режимы отображения сообщений по  Брайлю

en: Cycle through the braille show selection states
ru_RU: Переключает режимы показа выделения по Брайлю

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
ru_RU: Переключение возможных режимов чтения заголовков строк и столбцов в таблицах

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
ru_RU: Переключает состояния нормализации речевого юникода

en: Cycles between available touch modes
ru_RU: Переключает доступные сенсорные режимы

en: Cycles between speech modes.
ru_RU: Переключает режимы вывода речи.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
ru_RU: Переключает режимы приглушения аудио, которые определяют, когда NVDA должна уменьшать громкость других звуков

en: Cycles through line indentation settings
ru_RU: Переключает варианты произнесения отступов строк

en: Cycles through paragraph navigation styles
ru_RU: Переключает стили навигации по абзацам

en: Cycles through sound split modes
ru_RU: Переключает режимы разделения звука

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
ru_RU: Переключает уровни озвучивания пунктуации, которые определяют, какие именно символы будут произноситься

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
ru_RU: Переключает доступные языки для Windows OCR

en: Cycles through the cell border reporting settings
ru_RU: Переключает способы озвучивания границ ячеек

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
ru_RU: Переключает режимы автоматической смены языков между выключено, только языки и языки и диалекты.

en: Czech 8 dot computer braille
ru_RU: Чешский восьмиточечный

en: Czech grade 1
ru_RU: Чешский (первая ступень)

en: Danish 6 dot grade 1
ru_RU: Датский шеститочечный (первая ступень)

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
ru_RU: Датский шеститочечный (первая ступень, 1993)

en: Danish 6 dot grade 2
ru_RU: Датский шеститочечный (вторая ступень)

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
ru_RU: Датский шеститочечный (вторая ступень, 1993)

en: Danish 8 dot computer braille
ru_RU: Датский восьмиточечный

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
ru_RU: Датский восьмиточечный компьютерный брайль (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
ru_RU: Датский восьмиточечный (первая ступень)

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
ru_RU: Датский восьмиточечный (первая ступень, 1993)

en: Danish 8 dot grade 2
ru_RU: Датский восьмиточечный (вторая ступень)

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
ru_RU: Датский восьмиточечный (вторая ступень, 1993)

en: Data Label
ru_RU: Подпись данных

en: Data Table
ru_RU: Таблица данных

en: Data validation prompt: {0}
ru_RU: Запрос проверочных данных: {0}

en: Date placeholder
ru_RU: Область даты

en: Date:
ru_RU: Дата:

en: Debug logging
ru_RU: Отладочное журналирование

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
ru_RU: Уменьшает значение активного параметра в кольце настроек синтезатора

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ru_RU: Уменьшает значение активного параметра в кольце настроек синтезатора

en: Default (Yes)
ru_RU: По умолчанию (Да)

en: Default ({})
ru_RU: По умолчанию ({})

en: Default dictionary
ru_RU: Общий словарь

en: Desktop
ru_RU: Рабочий стол

en: Destination of: {name}
ru_RU: Адрес ссылки «{name}»

en: Dictionary Entry Error
ru_RU: Ошибка словарной статьи

en: Diffing
ru_RU: Выбранного diff-алгоритма

en: Directory Exists
ru_RU: Папка уже существует

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Dismiss the recognition result
ru_RU: Скрывает результаты распознавания

en: Display
ru_RU: Дисплей

en: Display Unit Label
ru_RU: Показать метку цены деления

en: Display nonprinting characters
ru_RU: Непечатаемые символы отображены

en: Displays one of the recent messages
ru_RU: Отображает одно из последних сообщений

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
ru_RU: Показывает URL-адрес ссылки под кареткой или системным фокусом в отдельном окне, вместо его чтения синтезатором речи. Это может быть полезно для пользователей дисплеев Брайля.

en: Distribution:
ru_RU: Рассылка:

en: Document Formatting
ru_RU: Форматирование документа

en: Document Navigation
ru_RU: Навигация по документу

en: Document formatting
ru_RU: Форматирование документа

en: Document information
ru_RU: Информация о документе

en: Document review
ru_RU: Документ

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Dot 8
ru_RU: Точка 8

en: Dot firm&ness
ru_RU: &Жёсткость точек

en: Dots 7 and 8
ru_RU: Точки 7 и 8

en: Double line spacing
ru_RU: Двойной межстрочный интервал

en: Doughnut
ru_RU: Кольцевая диаграмма

en: Down Bars
ru_RU: Полосы понижения

en: Downloading
ru_RU: Загрузка

en: Downloading Update
ru_RU: Загрузка обновления

en: Drop Lines
ru_RU: Линии проекции

en: Duck when outputting speech and sounds
ru_RU: Приглушать при выводе речи и звуков

en: Dutch 6 dot
ru_RU: Голландский шеститочечный

en: Dutch 8 dot
ru_RU: Голландский восьмиточечный

en: E&mphasis
ru_RU: Акц&ентирование

en: E&xit
ru_RU: В&ыход

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
ru_RU: Использовать ко&мпьютерный брайль для слова под курсором

en: EcoBraille displays
ru_RU: Дисплеи EcoBraille

en: Edge of table
ru_RU: Граница таблицы

en: Edit Dictionary Entry
ru_RU: Редактирование словарной статьи

en: Editable Text
ru_RU: Редактирование текста

en: Editing note for cell {address}
ru_RU: Редактирование заметки для ячейки {address}

en: Editing profile {profile}
ru_RU: Редактирование профиля {profile}

en: Elapsed time not available
ru_RU: Прошедшее время недоступно

en: Elements
ru_RU: Элементы

en: Elements List
ru_RU: Список элементов

en: Empty slide
ru_RU: Пустой слайд

en: Emulate key press: {emulateGesture}
ru_RU: Эмулирует нажатие {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
ru_RU: Эмулируемые клавиши системной клавиатуры

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
ru_RU: Эмулирует нажатие %s на клавиатуре

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
ru_RU: Разрешить загрузку пользовательского кода из каталога Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
ru_RU: Включить отслеживание &мыши

en: Enable touch interaction support
ru_RU: Включить поддержку сенсорного взаимодействия

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Enabled logging categories
ru_RU: Журналируемые категории

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
ru_RU: Активация функции затемнения экрана сделает экран вашего компьютера абсолютно чёрным. Перед продолжением убедитесь, что сможете использовать это устройство без экрана. 
    
    Вы хотите продолжить?

en: Endnotes
ru_RU: Пояснение

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
ru_RU: Британский английский восьмиточечный

en: English (U.K.) grade 1
ru_RU: Британский английский (первая ступень)

en: English (U.K.) grade 2
ru_RU: Британский английский (вторая ступень)

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
ru_RU: Американский английский шеститочечный

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
ru_RU: Американский английский восьмиточечный

en: English (U.S.) grade 1
ru_RU: Американский английский (первая ступень)

en: English (U.S.) grade 2
ru_RU: Американский английский (вторая ступень)

en: English North American Braille Computer Code
ru_RU: Североамериканский Компьютерный

en: Enter gesture to emulate:
ru_RU: Введите жест для эмуляции:

en: Enter input gesture:
ru_RU: Введите Жест Ввода:

en: Erases the last entered braille cell or character
ru_RU: Стирает последнюю введённую брайлевскую ячейку или символ

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error Bars
ru_RU: Предел погрешностей

en: Error Copying
ru_RU: Ошибка при копировании

en: Error activating profile.
ru_RU: Ошибка активации профиля.

en: Error checking for update.
ru_RU: Ошибка при проверке наличия обновлений.

en: Error copying NVDA user settings
ru_RU: Ошибка при копировании пользовательских настроек NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
ru_RU: Ошибка создания профиля конфигурации. Вероятно, NVDA запущена из области, доступной только для чтения.

en: Error deleting profile.
ru_RU: Ошибка удаления профиля.

en: Error downloading update.
ru_RU: Ошибка при загрузке обновления.

en: Error in appModule %s
ru_RU: Ошибка в модуле %s

en: Error renaming profile.
ru_RU: Ошибка переименования профиля.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
ru_RU: Ошибка сохранения автопереключателей профиля конфигурации. Вероятно, NVDA запущена из области, доступной только для чтения.

en: Error saving log: %s
ru_RU: Ошибка сохранения журнала: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
ru_RU: Ошибка сохранения определённых пользователем жестов. Вероятно, из-за файловой системы, доступной только для чтения.

en: Error: {errorText}
ru_RU: Ошибка: {errorText}

en: Esperanto grade 1
ru_RU: Эсперанто (первая ступень)

en: Estonian grade 0
ru_RU: Эстонский (нулевая ступень)

en: Ethiopic grade 1
ru_RU: Эфиопский (первая ступень)

en: Eurobraille displays
ru_RU: Дисплеи Eurobraille

en: Even pages footer
ru_RU: Нижний колонтитул чётной страницы

en: Even pages header
ru_RU: Верхний колонтитул чётной страницы

en: Execute a previously downloaded NVDA update
ru_RU: Выполняет установку ранее загруженного обновления NVDA

en: Exit
ru_RU: Завершить работу

en: Exit NVDA
ru_RU: Завершение работы NVDA

en: Exit math interaction
ru_RU: Завершить математическое взаимодействие

en: Expanded symbol ({})
ru_RU: Добавочный символ ({})

en: Exploded 3D Pie
ru_RU: Объёмная разрезанная круговая диаграмма

en: Exploded Doughnut
ru_RU: Разрезанная кольцевая диаграмма

en: Exploded Pie
ru_RU: Разрезанная круговая диаграмма

en: Explore NVDA user configuration directory
ru_RU: Просмотреть папку пользовательских настроек NVDA

en: Exponential
ru_RU: Экспоненциальная

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
ru_RU: Не удалось скомпилировать регулярное выражение для перемещения по абзацам текста: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
ru_RU: Не удалось создать переносную копию: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
ru_RU: Не удалось установить дополнение из %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
ru_RU: Не удалось открыть файл дополнения из %s. Файл отсутствует или имеет неверный формат

en: Feature unavailable.
ru_RU: Функция недоступна.

en: File in Use
ru_RU: Файл уже используется

en: Filipino grade 2
ru_RU: Филиппинский (вторая ступень)

en: Fill display for context changes
ru_RU: При изменении контекста

en: Filled Radar
ru_RU: Заполненная лепестковая диаграмма

en: Filter b&y:
ru_RU: Филь&тр:

en: Find
ru_RU: Поиск

en: Finnish 6 dot
ru_RU: Финский шеститочечный

en: Finnish 8 dot computer braille
ru_RU: Финский восьмиточечный

en: First page footer
ru_RU: Нижний колонтитул первой страницы

en: First page header
ru_RU: Верхний колонтитул первой страницы

en: Floor
ru_RU: Основание

en: Fo&rmulas
ru_RU: Фо&рмулы

en: Focus context presentation:
ru_RU: Представление контекста:

en: Focus mode
ru_RU: Режим редактирования

en: Follow &mouse cursor
ru_RU: Следовать за указателем &мыши

en: Follow System &Caret
ru_RU: Следовать за системной ка&реткой

en: Follow system &focus
ru_RU: Следовать за системным &фокусом

en: Font
ru_RU: Шрифт

en: Font &size
ru_RU: &Размер шрифта

en: Font attrib&utes
ru_RU: &Атрибуты шрифта

en: Footer placeholder
ru_RU: Область нижнего колонтитула

en: Footnotes
ru_RU: Сноски

en: Formatting
ru_RU: Форматирование

en: Forward to:
ru_RU: Переслать:

en: Fra&mes
ru_RU: &Фреймы

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
ru_RU: Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
ru_RU: Французский стандартный шеститочечный

en: French (unified) 8 dot computer braille
ru_RU: Французский стандартный восьмиточечный

en: French (unified) grade 2
ru_RU: Унифицированный французский (вторая ступень)

en: From:
ru_RU: От:

en: Full shaped mode
ru_RU: Режим полной формы

en: General
ru_RU: Общие

en: Georgian literary braille
ru_RU: Грузинский литературный брайль

en: German 6 dot computer braille
ru_RU: Немецкий шеститочечный компьютерный брайль

en: German 8 dot computer braille
ru_RU: Немецкий восьмиточечный

en: German grade 0
ru_RU: Немецкий (нулевая ступень)

en: German grade 0 (detailed)
ru_RU: Немецкий (подробная нулевая ступень)

en: German grade 1
ru_RU: Немецкий (первая ступень)

en: German grade 1 (detailed)
ru_RU: Немецкий (подробная первая ступень)

en: German grade 2
ru_RU: Немецкий (вторая ступень)

en: German grade 2 (detailed)
ru_RU: Немецкий (подробная вторая ступень)

en: Global
ru_RU: Глобальная

en: Greek (Greece)
ru_RU: Греческий (Греция)

en: Greek international braille
ru_RU: Греческий международный брайль

en: Gridlines are visible
ru_RU: Сетка видима

en: Gujarati grade 1
ru_RU: Гуджарати (первая ступень)

en: H&eaders
ru_RU: &Заголовки

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
ru_RU: Эмуляция HID-клавиатуры недоступна.

en: HID keyboard simulation disabled
ru_RU: Эмуляция HID-клавиатуры выключена

en: HID keyboard simulation enabled
ru_RU: Эмуляция HID-клавиатуры включена

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
ru_RU: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
ru_RU: Режим частичной формы

en: Handle keys from other &applications
ru_RU: Обрабатывать клавиши из &других приложений

en: Handled by application
ru_RU: Обрабатывается приложением

en: Handout Master view
ru_RU: Просмотр Мастера Выдач

en: Handy Tech braille displays
ru_RU: Брайлевские дисплеи Handy Tech

en: Has appointment
ru_RU: Содержит встречу

en: Has conditional formatting
ru_RU: Содержит условное форматирование

en: Has data validation
ru_RU: Содержит проверку вводимых данных

en: Header placeholder
ru_RU: Область верхнего колонтитула

en: Hebrew (Biblical) grade 1
ru_RU: Иврит (библейский) (первая ступень)

en: Hebrew computer braille
ru_RU: Иврит (компьютерный брайль)

en: Hi Lo Lines
ru_RU: Коридор колебания

en: Hide nonprinting characters
ru_RU: Непечатаемые символы скрыты

en: High-Low-Close
ru_RU: Биржевая диаграмма отображает наборы данных из трёх значений (самый высокий курс, самый низкий курс, курс закрытия)

en: Highlight browse &mode cursor
ru_RU: Подсвечивать курсор режима &обзора

en: Highlight navigator &object
ru_RU: Подсвечивать объект &навигатора

en: Highlight system fo&cus
ru_RU: Подсвечивать системный &фокус

en: Highlighted (mar&ked) text
ru_RU: Подсвеченны&й (выделенный) текст

en: Hindi grade 1
ru_RU: Хинди (первая ступень)

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
ru_RU: HumanWare Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
ru_RU: Венгерский восьмиточечный

en: Hungarian grade 1
ru_RU: Венгерский (первая ступень)

en: Hungarian grade 2
ru_RU: Венгерский (вторая ступень)

en: I &agree
ru_RU: Я &согласен

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
ru_RU: Я понимаю, что изменение этих настроек может привести к некорректной работе NVDA.

en: I&nput gestures...
ru_RU: Жесты вв&ода...

en: I&nterrupt speech while scrolling
ru_RU: Пр&ерывание речи при прокрутке

en: IME closed
ru_RU: Редактор метода ввода закрыт

en: IME opened
ru_RU: Редактор метода ввода открыт

en: IP address
ru_RU: IP адрес

en: Icelandic 8 dot computer braille
ru_RU: Исландский восьмиточечный

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
ru_RU: Сообщает текущее время. Если нажато дважды, сообщает текущую дату

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
ru_RU: Если нажато один раз, выделяет текст от начала фрагмента, вплоть до текущей позиции просмотрового курсора включительно. Если нажато дважды, копирует его в буфер обмена

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
ru_RU: Игнорировать п&устые строки при чтении отступов строк

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
ru_RU: Игнорирование пустых строк при чтении отступов строк выключено

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
ru_RU: Игнорирование пустых строк при чтении отступов строк включено

en: Ignore mouse input from other &applications
ru_RU: Игнорировать события &ввода мыши от сторонних приложений

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
ru_RU: Для дальнейшего улучшения NVDA, организации NV Access требуются статистические данные по использованию вашей копии программы.
    
    Эти данные включают в себя версию операционной системы, версию NVDA, используемый язык, страну пребывания, а также некоторые настройки NVDA, такие как используемый синтезатор речи, брайлевский дисплей и брайлевскую таблицу вывода. Никакой речевой или брайлевский вывод никогда не будет передаваться в NV Access. Для ознакомления со списком всех собираемых данных, пожалуйста, обратитесь к руководству пользователя NVDA.
    
    Хотите ли вы разрешить NV Access периодически собирать эти данные для улучшения NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
ru_RU: Использовать базу данных Консорциума Unicode при чтении эмодзи, знаков и символов пунктуации

en: Include l&ayout tables
ru_RU: Учитывать макетные &таблицы

en: Incompatible Add-ons
ru_RU: Несовместимые дополнения

en: Incompatible add-ons
ru_RU: Несовместимые дополнения

en: Incompatible reason
ru_RU: Причина несовместимости

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
ru_RU: Увеличивает значение активного параметра в кольце настроек синтезатора

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ru_RU: Увеличивает значение активного параметра в кольце настроек синтезатора

en: Input
ru_RU: Ввод

en: Input Composition
ru_RU: Композитный ввод

en: Input Gestures
ru_RU: Жесты ввода

en: Input Message is {message}
ru_RU: Сообщение для ввода {message}

en: Input Message is {title}: {message}
ru_RU: Сообщение для ввода {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
ru_RU: Набирает шрифтом брайля с брайлевской клавиатуры

en: Install NVDA
ru_RU: Установка NVDA

en: Install pending &update
ru_RU: Установить &отложенное обновление

en: Install pending update
ru_RU: Установить отложенное обновление

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
ru_RU: Установка {summary} {version} была заблокирована. Вы используете NVDA {NVDAVersion}, а для работы этого дополнения требуется версия NVDA не ниже {minimumNVDAVersion}

en: Installing Add-on
ru_RU: Установка дополнения

en: Installing NVDA
ru_RU: Установка NVDA

en: Insufficient Privileges
ru_RU: Недостаточно прав

en: International Phonetic Alphabet
ru_RU: Международный фонетический алфавит

en: Invalid configuration
ru_RU: Неверная конфигурация

en: Irish grade 1
ru_RU: Ирландский (первая ступень)

en: Irish grade 2
ru_RU: Ирландский (вторая ступень)

en: Israeli grade 1
ru_RU: Иврит (первая ступень)

en: Italian 6 dot computer braille
ru_RU: Итальянский шеститочечный

en: Italian 8 dot computer braille
ru_RU: Итальянский восьмиточечный

en: Italic off
ru_RU: Курсивный выключен

en: Italic on
ru_RU: Курсивный включён

en: Japanese (Kantenji) literary braille
ru_RU: Японский (Кандзи) литературный брайль

en: Justified
ru_RU: Выравнивание по ширине

en: Kannada grade 1
ru_RU: Каннада (первая ступень)

en: Kashmiri grade 1
ru_RU: Кашмирский (первая ступень)

en: Kazakh grade 1
ru_RU: Казахский (первая ступень)

en: Key words:
ru_RU: Ключевые слова:

en: Keyboard
ru_RU: Клавиатура

en: Khmer grade 1
ru_RU: Кхмерский (первая ступень)

en: Kinyarwanda literary braille
ru_RU: Киньяруанда литературный брайль

en: Korean grade 1
ru_RU: Корейский (первая ступень)

en: Korean grade 1 (2006)
ru_RU: Корейский (первая ступень) (2006)

en: Korean grade 2
ru_RU: Корейский (вторая ступень)

en: Korean grade 2 (2006)
ru_RU: Корейский (вторая ступень) (2006)

en: L&icense
ru_RU: &Лицензионное соглашение

en: L&ogging level:
ru_RU: Уровень ведения &журнала:

en: Lan&dmarks
ru_RU: &Ориентиры

en: Lan&dmarks and regions
ru_RU: Ориентиры и о&бласти

en: Landscape
ru_RU: Альбомная ориентация

en: Language Configuration Change
ru_RU: Изменение языка

en: Lao Grade 1
ru_RU: Лаосский (первая ступень)

en: Latvian grade 1
ru_RU: Латышский (первая ступень)

en: Left
ru_RU: Левый

en: Left aligned
ru_RU: Выравнивание по левому краю

en: Left click
ru_RU: Щелчок левой кнопкой мыши

en: Left mouse button lock
ru_RU: Левая кнопка мыши зажата

en: Left mouse button unlock
ru_RU: Левая кнопка мыши отпущена

en: Legacy
ru_RU: Устаревшая

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ru_RU: Элемент легенды для ряда {seriesName} {seriesIndex} из {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
ru_RU: Элемент легенды {legendEntryIndex} из {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ru_RU: Ключ легенды для ряда {seriesName} {seriesIndex} из {seriesCount}

en: Level
ru_RU: Уровень

en: License Agreement
ru_RU: Лицензионное соглашение

en: Lin&ks
ru_RU: С&сылки

en: Line
ru_RU: График

en: Line &indentation reporting:
ru_RU: Чтение отст&упов строк:

en: Line &numbers
ru_RU: &Номера строк

en: Line with Markers
ru_RU: График с маркерами

en: Linear
ru_RU: Линейная

en: Link has no apparent destination
ru_RU: Ссылка не имеет адреса

en: Lists various types of elements in this document
ru_RU: Выводит список элементов различных типов в этом документе

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
ru_RU: Вызывает список элементов различных типов в этой таблице

en: Lithuanian 6 dot
ru_RU: Литовский шеститочечный

en: Lithuanian 8 dot
ru_RU: Литовский восьмиточечный

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
ru_RU: Загружать виртуальный буфер Chromium, когда документ занят.

en: Loading NVDA. Please wait...
ru_RU: Загрузка NVDA. Пожалуйста, подождите...

en: Loading document...
ru_RU: Загрузка документа...

en: Lock screen not secure while using NVDA
ru_RU: Экран блокировки не защищён при использовании NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
ru_RU: Зажимает или отпускает левую кнопку мыши

en: Locks or unlocks the right mouse button
ru_RU: Зажимает или отпускает правую кнопку мыши

en: Log
ru_RU: Журнал

en: Log fragment copied to clipboard
ru_RU: Фрагмент журнала скопирован в буфер обмена

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
ru_RU: Начальная позиция фрагмента журнала установлена. Нажмите ещё раз, чтобы скопировать его в буфер обмена

en: Log is unavailable
ru_RU: Журнал NVDA недоступен

en: Logarithmic
ru_RU: Логарифмическая

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
ru_RU: Добавляет в файл журнала информацию о текущем объекте навигатора, которая может быть полезна разработчикам и активирует просмотрщик журнала для её просмотра.

en: Luganda literary braille
ru_RU: Луганда литературный брайль

en: Major Gridlines
ru_RU: Основные линии сетки

en: Make screen black (immediate effect)
ru_RU: Сделать экран чёрным (применяется немедленно)

en: Malay grade 2
ru_RU: Малайский (вторая ступень)

en: Malayalam grade 1
ru_RU: Малаялам (первая ступень)

en: Manipuri grade 1
ru_RU: Манипури (первая ступень)

en: Manual Activation
ru_RU: Ручная активация

en: Manual activate
ru_RU: Ручна&я активация

en: Manual activation
ru_RU: Ручная активация

en: Manual deactivate
ru_RU: Ручная д&еактивация

en: Marathi grade 1
ru_RU: Маратхи (первая ступень)

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
ru_RU: Устанавливает текущий конец журнала NVDA как начало фрагмента, который будет скопирован в буфер обмена при повторном нажатии.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
ru_RU: Устанавливает текущую позицию просмотрового курсора как начало выделяемого или копируемого фрагмента текста

en: Master Thumbnails
ru_RU: Мастер миниатюр

en: Math interaction not supported.
ru_RU: Математическое взаимодействие не поддерживается.

en: Media Clip placeholder
ru_RU: Область медиа клипа

en: Message &timeout (sec)
ru_RU: &Тайм-аут для сообщений (сек):

en: Minor Gridlines
ru_RU: Вспомогательные линии сетки

en: Miscellaneous
ru_RU: Разное

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
ru_RU: Доступные режимы разделения звука

en: Modes available in the Cycle speech mode command
ru_RU: Доступные режимы речи

en: Mongolian grade 1
ru_RU: Монгольский (первая ступень)

en: Mongolian grade 2
ru_RU: Монгольский (вторая ступень)

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
ru_RU: Большинство команд для управления NVDA требуют, чтобы вы удерживали нажатой клавишу-модификатор NVDA при нажатии других клавиш.
    По умолчанию в качестве клавиши-модификатора NVDA может использоваться клавиша Insert как на основной, так и на  цифровой клавиатуре.
    Вы также можете настроить NVDA на использование CapsLock в качестве клавиши-модификатора NVDA.
    Нажмите NVDA+n в любое время, чтобы активировать меню NVDA.
    Из этого меню вы сможете настроить NVDA, а также получить справку и доступ к другим функциям NVDA.

en: Mouse
ru_RU: Мышь

en: Mouse text unit resolution %s
ru_RU: Размер единицы текста для мыши: %s

en: Mouse tracking off
ru_RU: Отслеживание мыши выключено

en: Mouse tracking on
ru_RU: Отслеживание мыши включено

en: Move focus
ru_RU: Фокус к навигатору

en: Move navigator object to mouse
ru_RU: Навигатор к мыши

en: Move system caret when ro&uting review cursor
ru_RU: Перемещать системную каретку при перемещении просмотрового курсора

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор к позиции, установленной как начало выделяемого или копируемого фрагмента текста

en: Move to focus
ru_RU: Навигатор к фокусу

en: Move to the next result
ru_RU: Переход к следующему результату

en: Move to the previous result
ru_RU: Переход к предыдущему результату

en: Moved above %s
ru_RU: Помещён над %s

en: Moved above blank paragraph
ru_RU: Помещён над пустым абзацем

en: Moved below %s
ru_RU: Помещён под %s

en: Moved below blank paragraph
ru_RU: Помещён под пустым абзацем

en: Movement by page not supported
ru_RU: Перемещение по страницам не поддерживается

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
ru_RU: Переходит в конец элемента-контейнера, например списка или таблицы

en: Moves the braille display to the current focus
ru_RU: Перемещает брайль к текущему фокусу

en: Moves the braille display to the next line
ru_RU: Перемещает брайлевский дисплей на следующую строку

en: Moves the braille display to the previous line
ru_RU: Перемещает брайлевский дисплей на предыдущую строку

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
ru_RU: Перемещает фокус с текущего встроенного объекта на документ, который его содержит

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
ru_RU: Перемещает указатель мыши к текущему объекту навигатора

en: Moves the navigator object and focus to the first row
ru_RU: Перемещает навигатор и системный фокус на первую строку

en: Moves the navigator object and focus to the last row
ru_RU: Перемещает навигатор и системный фокус на последнюю строку

en: Moves the navigator object and focus to the next row
ru_RU: Перемещает навигатор и системный фокус на следующую строку

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
ru_RU: Перемещает навигатор и системный фокус на предыдущую строку

en: Moves the navigator object to the first column
ru_RU: Перемещает навигатор на первый столбец

en: Moves the navigator object to the first object inside it
ru_RU: Перемещает навигатор на первый вложенный объект

en: Moves the navigator object to the last column
ru_RU: Перемещает навигатор на последний столбец

en: Moves the navigator object to the next column
ru_RU: Перемещает навигатор на следующий столбец

en: Moves the navigator object to the next object
ru_RU: Перемещает навигатор на следующий объект

en: Moves the navigator object to the object containing it
ru_RU: Перемещает навигатор на содержащий объект

en: Moves the navigator object to the previous column
ru_RU: Перемещает навигатор на предыдущий столбец

en: Moves the navigator object to the previous object
ru_RU: Перемещает навигатор на предыдущий объект

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на последнюю строку объекта навигатора и читает её

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на первый символ текущей строки объекта навигатора и читает его

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на последний символ текущей строки объекта навигатора и читает его

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на следующий символ объекта навигатора и читает его

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на следующую строку объекта навигатора и читает её

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на следующую страницу объекта навигатора и читает её

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на следующее слово объекта навигатора и читает его

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на предыдущий символ объекта навигатора и читает его

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на предыдущую строку объекта навигатора и читает её

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на предыдущую страницу объекта навигатора и читает её

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на предыдущее слово объекта навигатора и читает его

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
ru_RU: Перемещает просмотровый курсор на первую строку объекта навигатора и читает её

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
ru_RU: Переходит к следующему параметру в кольце настроек синтезатора

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ru_RU: Переходит к следующему объекту иерархии объектной навигации в режиме просмотра экрана

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
ru_RU: Переходит к предыдущему параметру в кольце настроек синтезатора

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ru_RU: Переходит к предыдущему объекту иерархии объектной навигации в режиме просмотра экрана

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
ru_RU: Переходит к началу элемента-контейнера, например списка или таблицы

en: Moving Average
ru_RU: Скользящая средняя

en: Multi line break
ru_RU: Многострочный разрыв

en: N&otes
ru_RU: &Заметки

en: NV Access &shop
ru_RU: &Магазин NV Access

en: NV Access &web site
ru_RU: &Веб-сайт NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
ru_RU: Сбор статистики использования NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
ru_RU: &Язык NVDA (требуется перезагрузка):

en: NVDA Braille Viewer
ru_RU: Просмотрщик брайля NVDA

en: NVDA Development
ru_RU: Разработка NVDA

en: NVDA Log Viewer
ru_RU: Просмотрщик журнала NVDA

en: NVDA Message
ru_RU: Сообщение NVDA

en: NVDA Python Console
ru_RU: Консоль Python NVDA

en: NVDA Settings
ru_RU: Настройки NVDA

en: NVDA Speech Viewer
ru_RU: Просмотрщик Речи NVDA

en: NVDA Update
ru_RU: Обновление NVDA

en: NVDA add-on package
ru_RU: Файл дополнений NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
ru_RU: NVDA в обоих каналах и приложения слева

en: NVDA in both channels and applications on the right
ru_RU: NVDA в обоих каналах и приложения слева

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
ru_RU: NVDA не может определить, заблокирована ли Windows. Пока этот экземпляр NVDA работает, ваш рабочий стол не будет защищён, когда Windows заблокирована. Перезагрузка Windows может решить эту проблему. Если эта ошибка повторяется, рекомендуется отключить экран блокировки Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
ru_RU: NVDA не может удалить или перезаписать файл.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
ru_RU: Для применения нового языка требуется перезагрузка NVDA.

en: NVDA on the left and applications in both channels
ru_RU: NVDA слева и приложения в обоих каналах

en: NVDA on the left and applications on the right
ru_RU: NVDA слева и приложения справа

en: NVDA on the right and applications in both channels
ru_RU: NVDA справа и приложения в обоих каналах

en: NVDA on the right and applications on the left
ru_RU: NVDA справа и приложения слева

en: NVDA settings
ru_RU: Настройки NVDA

en: NVDA started
ru_RU: NVDA запущена

en: NVDA version {version} is available.
ru_RU: Доступна NVDA {version}.

en: NVDA web site
ru_RU: Web-сайт NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
ru_RU: Язык интерфейса NVDA принудительно переопределён в командной строке. При следующей перезагрузке вместо него будет использоваться язык, сохранённый в конфигурации NVDA.

en: Native app selection mode disabled
ru_RU: Режим встроенного выделения приложения выключен

en: Native app selection mode enabled
ru_RU: Режим встроенного выделения приложения включён

en: Native input
ru_RU: Исходный ввод

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
ru_RU: Режим встроенного выделения не может быть выключен в этом режиме обзора документа

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
ru_RU: Режим встроенного выделения не поддерживается в этом документе режима обзора

en: Native selection mode unsupported in this document
ru_RU: Режим встроенного выделения не поддерживается в этом документе

en: Navigating by sentence not supported in this document
ru_RU: Навигация по предложениям не поддерживается в этом документе

en: Nepali grade 1
ru_RU: Непальский (первая ступень)

en: Never
ru_RU: Никогда

en: New Profile
ru_RU: Новый профиль

en: New name:
ru_RU: Новое имя:

en: Newsgroup:
ru_RU: Группа новостей:

en: No
ru_RU: Нет

en: No Series defined.
ru_RU: Ряды не определены.

en: No action
ru_RU: Нет действия

en: No additional details
ru_RU: Нет дополнительных подробностей

en: No braille
ru_RU: Нет брайля

en: No caret
ru_RU: Нет каретки

en: No comment thread on this cell
ru_RU: В этой ячейке нет цепочки примечаний

en: No comments
ru_RU: Нет примечаний

en: No containing object
ru_RU: Нет содержащего объекта

en: No ducking
ru_RU: Не приглушать

en: No emoji
ru_RU: Нет эмоджи

en: No focus
ru_RU: Нет фокуса

en: No formatting information
ru_RU: Нет информации о форматировании

en: No help available here.
ru_RU: Здесь справка недоступна.

en: No location information
ru_RU: Нет информации о расположении

en: No long description
ru_RU: Нет подробного описания

en: No message yet
ru_RU: Нет сообщения

en: No navigator object
ru_RU: Нет объекта навигатора

en: No new log entry to copy
ru_RU: Нет новых записей журнала для копирования

en: No next
ru_RU: Нет следующего

en: No next different style text
ru_RU: Нет следующего текста в другом стиле

en: No next paragraph
ru_RU: Нет следующего абзаца

en: No next review mode
ru_RU: Нет следующего режима просмотра

en: No next same style text
ru_RU: Нет следующего текста в том же стиле

en: No note on this cell
ru_RU: Нет заметок в этой ячейке

en: No notes
ru_RU: Нет заметок

en: No objects inside
ru_RU: Нет объектов внутри

en: No previous
ru_RU: Нет предыдущего

en: No previous different style text
ru_RU: Нет предыдущего текста в другом стиле

en: No previous paragraph
ru_RU: Нет предыдущего абзаца

en: No previous review mode
ru_RU: Нет предыдущего режима просмотра

en: No previous same style text
ru_RU: Нет предыдущего текста в том же стиле

en: No progress bar updates
ru_RU: Не озвучивать

en: No selection
ru_RU: Нет выделения

en: No settings
ru_RU: Нет настроек

en: No shortcut key
ru_RU: Нет горячей клавиши

en: No speech
ru_RU: Нет речи

en: No start marker set
ru_RU: Начало фрагмента не установлено

en: No status line found
ru_RU: Не удалось найти строку состояния

en: No symbol replacement
ru_RU: Нет замены для символа

en: No system battery
ru_RU: Нет системной батареи

en: No text to copy
ru_RU: Нет текста для копирования

en: No title
ru_RU: Нет заголовка

en: No track playing
ru_RU: Трек не воспроизводится

en: No update available.
ru_RU: Нет доступных обновлений.

en: No user guide found.
ru_RU: Руководство пользователя не найдено.

en: No&tes and comments
ru_RU: Заметки и пр&имечания

en: Normal view
ru_RU: Обычный вид

en: Northern Kurdish grade 0
ru_RU: Курманджи (нулевая ступень)

en: Norwegian 8 dot computer braille
ru_RU: Норвежский восьмиточечный

en: Norwegian grade 0
ru_RU: Норвежский (нулевая ступень)

en: Norwegian grade 1
ru_RU: Норвежский (первая ступень)

en: Norwegian grade 2
ru_RU: Норвежский (вторая ступень)

en: Norwegian grade 3
ru_RU: Норвежский (третья ступень)

en: Not a link.
ru_RU: Это не ссылка.

en: Not in a container
ru_RU: Не в контейнере

en: Not in a table cell
ru_RU: Вне ячейки таблицы

en: Not in table
ru_RU: Не в таблице

en: Not math
ru_RU: Нет математического выражения

en: Not on a note
ru_RU: Нет заметок

en: Not supported in this document
ru_RU: Не поддерживается в этом документе

en: Not supported in this document.
ru_RU: Не поддерживается в этом документе.

en: Note
ru_RU: Заметка

en: Notes Master view
ru_RU: Просмотр Мастера Заметок

en: Notes page
ru_RU: Страница Заметок

en: Nothing
ru_RU: Ничего

en: Notify
ru_RU: Уведомлять

en: Notify for &pending update on startup
ru_RU: Сообщать об &отложенных обновлениях при запуске NVDA

en: Number format: {0}
ru_RU: Числовой формат: {0}

en: OK
ru_RU: ОК

en: Object Presentation
ru_RU: Представление объекта

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
ru_RU: Границы объекта расположены {left:.1f} процента справа от левого края экрана, {top:.1f} процента снизу от верхнего края экрана, Ширина объекта {width:.1f} процентов ширины экрана, высота - {height:.1f} процентов высоты экрана

en: Object has no location
ru_RU: Объект не имеет расположения

en: Object navigation
ru_RU: Объектная навигация

en: Object placeholder
ru_RU: Область объекта

en: Object review
ru_RU: Объект

en: Off
ru_RU: Выключено

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: От нижнего края слайда на {distance:.3g} точка
ru_RU[1]: От нижнего края слайда на {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: От нижнего края слайда на {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: От нижнего края слайда на {distance:.3g} точек

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: От левого края слайда на {distance:.3g} точка
ru_RU[1]: От левого края слайда на {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: От левого края слайда на {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: От левого края слайда на {distance:.3g} точек

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: От правого края слайда на {distance:.3g} точка
ru_RU[1]: От правого края слайда на {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: От правого края слайда на {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: От правого края слайда на {distance:.3g} точек

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: От верхнего края слайда на {distance:.3g} точка
ru_RU[1]: От верхнего края слайда на {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: От верхнего края слайда на {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: От верхнего края слайда на {distance:.3g} точек

en: Only when scrolling back
ru_RU: Только при прокрутке назад

en: Only when tethered automatically
ru_RU: Только при автоматической привязке

en: Open developer scratchpad directory
ru_RU: Открыть каталог Scratchpad

en: Open-High-Low-Close
ru_RU: Биржевая диаграмма для наборов из четырёх значений (курс открытия, самый высокий курс, самый низкий курс, курс закрытия)

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
ru_RU: Открывает каталог конфигурации NVDA для текущего пользователя.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
ru_RU: Открывает WX Widget Inspection Tool. Используется для получения дополнительной информации об элементах графического интерфейса.

en: Opens the note editing dialog
ru_RU: Открывает диалог редактирования заметки

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Options:
ru_RU: Параметры:

en: Org Chart placeholder
ru_RU: Область организационной диаграммы

en: Organisation:
ru_RU: Организация:

en: Oriya grade 1
ru_RU: Ория (первая ступень)

en: Out of table
ru_RU: Конец таблицы

en: Outline view
ru_RU: Просмотр макета

en: Output pane cleared
ru_RU: Область вывода очищена

en: Package
ru_RU: Пакет

en: Page {pageNumber}
ru_RU: Страница {pageNumber}

en: Pages and spacing
ru_RU: Страницы и интервалы

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
ru_RU: Новые модели Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
ru_RU: Устаревшие модели Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
ru_RU: Пропуск клавиши

en: Pattern
ru_RU: Шаблон

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
ru_RU: Выполняет действие по умолчанию над объектом навигатора (например, нажимает его, если это кнопка)

en: Periodically &refresh recognized content
ru_RU: Периодическое &обновление распознанного содержимого

en: Persian 8 dot computer braille
ru_RU: Персидский восьмиточечный

en: Persian grade 1
ru_RU: Персидский (первая ступень)

en: Picture placeholder
ru_RU: Область изображения

en: Pie
ru_RU: Круговая диаграмма

en: Pie of Pie
ru_RU: Вторичная круговая диаграмма

en: Pivot Chart Drop Zone
ru_RU: Область выпадения сводной диаграммы

en: Pivot Chart Field Button
ru_RU: Кнопка поля сводной диаграммы

en: Play a sound for logged e&rrors:
ru_RU: Воспроизводить &звук журналируемых ошибок:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
ru_RU: Воспроизводить звук для предложений по &вводу

en: Play sound for &spelling errors while typing
ru_RU: Воспроизводить звук для &орфографических ошибок при наборе текста

en: Please Donate
ru_RU: Пожалуйста, помогите проекту

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
ru_RU: Пожалуйста, отключите затемнение экрана перед использованием Windows OCR.

en: Please press OK to start the installed copy.
ru_RU: Пожалуйста, нажмите кнопку OK, чтобы запустить установленную копию.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
ru_RU: Пожалуйста, укажите папку в которой будет создана переносная копия.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
ru_RU: Укажите абсолютный путь, по которому должна быть создана переносная копия. Он может включать системные переменные (%temp%, %homepath% и т. д.).

en: Please wait
ru_RU: Пожалуйста, подождите

en: Please wait while NVDA is being installed
ru_RU: Пожалуйста, подождите, пока происходит установка NVDA

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
ru_RU: Пожалуйста, подождите, пока NVDA восстанавливает регистрацию COM-объектов в вашей системе.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
ru_RU: Пожалуйста, подождите, пока создаётся переносная копия NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
ru_RU: Пожалуйста, подождите, пока настройки копируются в системную конфигурацию.

en: Please wait while the add-on is being installed.
ru_RU: Пожалуйста, подождите, пока происходит установка дополнения.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
ru_RU: Пожалуйста, подождите, пока происходит обновление NVDA.

en: Plot area
ru_RU: Область построения

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
ru_RU: Высота области построения внутри: {plotAreaInsideHeight:.0f}, ширина внутри: {plotAreaInsideWidth:.0f}, сверху внутри: {plotAreaInsideTop:.0f}, слева внутри: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
ru_RU: Подключено

en: Plugins reloaded
ru_RU: Плагины перезагружены

en: Polish 8 dot computer braille
ru_RU: Польский восьмиточечный

en: Polish literary braille
ru_RU: Польский литературный брайль

en: Polynomial
ru_RU: Полиномиальная

en: Portable Copy Exists
ru_RU: Переносная копия уже существует

en: Portable copy creation cancelled.
ru_RU: Создание переносной копии отменено.

en: Portable directory:
ru_RU: Папка для переносной копии:

en: Portrait
ru_RU: Книжная ориентация

en: Portuguese 8 dot computer braille
ru_RU: Португальский восьмиточечный

en: Portuguese grade 1
ru_RU: Португальский (первая ступень)

en: Portuguese grade 2
ru_RU: Португальский (вторая ступень)

en: Positioned at {x}, {y}
ru_RU: Координаты: {x}, {y}

en: Power
ru_RU: Степенная

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
ru_RU: Открывает в отдельном окне с режимом обзора информацию о форматировании текста в текущей позиции просмотрового курсора.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
ru_RU: Открывает в отдельном окне с режимом обзора информацию о форматировании текста в текущей позиции системной каретки.

en: Preserve
ru_RU: Передавать синтезатору

en: Press twice to copy or reset the start marker
ru_RU: Нажмите дважды для копирования или сбросьте начало фрагмента

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
ru_RU: Устанавливает системный фокус на объект навигатора. При двойном нажатии устанавливает системную каретку в позицию просмотрового курсора

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
ru_RU: Однократное нажатие возвращает текущую конфигурацию к последнему сохранённому состоянию. Тройное нажатие сбрасывает её к заводским настройкам.

en: Primary Category Axis
ru_RU: Первичная ось категорий

en: Primary Series Axis
ru_RU: Первичная ось ряда

en: Primary Value Axis
ru_RU: Первичная ось значений

en: Primary footer
ru_RU: Первичный нижний колонтитул

en: Primary header
ru_RU: Первичный верхний колонтитул

en: Print Preview
ru_RU: Предварительный Просмотр печати

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: Profile Triggers
ru_RU: Автопереключатели профилей

en: Profile name:
ru_RU: Имя профиля:

en: Progress &bar output:
ru_RU: Озвучивание &индикаторов выполнения:

en: Punctuation/symbol &level:
ru_RU: &Уровень пунктуации:

en: Punjabi grade 1
ru_RU: Панджаби (первая ступень)

en: Python Console
ru_RU: Консоль Python

en: Quits NVDA!
ru_RU: Завершает работу NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
ru_RU: RGB красный {rgb.red}, зелёный {rgb.green}, синий {rgb.blue}

en: Radar
ru_RU: Лепестковая диаграмма

en: Radar Axis Labels
ru_RU: Метки оси лепестковой диаграммы

en: Radar with Data Markers
ru_RU: Лепестковая диаграмма с маркерами данных

en: Rate boos&t
ru_RU: Допо&лнительное ускорение

en: Re&move
ru_RU: Уд&алить

en: Re-&download update
ru_RU: &Повторно загрузить обновление

en: Read by &paragraph
ru_RU: Читать по &абзацам

en: Reads all controls in the active window
ru_RU: Читает все элементы управления в активном окне

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
ru_RU: Читает от просмотрового курсора до конца текста, с перемещением просмотрового курсора по тексту

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
ru_RU: Читает от системной каретки до конца текста, с перемещением каретки по тексту

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
ru_RU: Читает столбец вниз от текущей ячейки до последней ячейки в столбце.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
ru_RU: Читает строку состояния текущего приложения и приводит к ней объектный навигатор.

en: Reads the current application status bar.
ru_RU: Читает строку состояния текущего приложения.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
ru_RU: Читает строку состояния текущего приложения. При двойном нажатии читает её по символам. Тройное нажатие копирует содержимое строки состояния в буфер обмена

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
ru_RU: Читает текущий столбец сверху вниз, не перемещая системную каретку.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
ru_RU: Читает текущую строку слева направо, не перемещая системную каретку.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
ru_RU: Читает строку вправо от текущей ячейки до последней ячейки в строке.

en: Recognition &language:
ru_RU: &Язык распознавания:

en: Recognition failed
ru_RU: Распознавание не удалось

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
ru_RU: Распознаёт текущий объект навигатора с помощью компонента Windows OCR

en: Recognizing
ru_RU: Распознавание

en: Refresh	F5
ru_RU: Обновить	F5

en: Refreshed
ru_RU: Обновлено

en: Refreshes the document content
ru_RU: Обновляет содержимое документа

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
ru_RU: &Регистрация событий и изменений свойств UI Automation:

en: Regular &expression
ru_RU: Ре&гулярное выражение

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
ru_RU: Ошибка регулярного выражения в поле шаблона: «{error}».

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
ru_RU: Ошибка регулярного выражения в поле замены: «{error}».

en: Regular expression for text paragraph navigation
ru_RU: Регулярное выражение для перемещения по абзацам текста

en: Reload plugins
ru_RU: Перезагрузить плагины

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
ru_RU: Перезагружает модули приложений и глобальные плагины без перезапуска NVDA, удобно для разработчиков

en: Remaining time not available
ru_RU: Оставшееся время недоступно

en: Remind me &later
ru_RU: Напомнить &позже

en: Remove all
ru_RU: Удалить всё

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
ru_RU: Строка {rowNumber} от столбца {columnNumber} удалена из заголовков столбцов

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
ru_RU: Столбец {columnNumber} от строки {rowNumber} удалён из заголовков строк

en: Removed {address}    from column headers
ru_RU: {address} удалена из заголовков столбца

en: Removed {address}    from row headers
ru_RU: {address} удалена из заголовков строки

en: Rename Profile
ru_RU: Переименование профиля

en: Replacement
ru_RU: Замена

en: Report &notifications
ru_RU: Читать системные &уведомления

en: Report &object when mouse enters it
ru_RU: Озвучивать объект при наведении на него указателя мыши

en: Report &tooltips
ru_RU: Читать в&сплывающие подсказки

en: Report '&Normalized' when navigating by character
ru_RU: Сообщать "&Нормализовано" при перемещении по символам

en: Report 'has details' for structured annotations
ru_RU: Сообщать наличие дополнительных подробностей для структурированных аннотаций

en: Report aria-description always
ru_RU: Всегда сообщать атрибут aria-description

en: Report backg&round progress bars
ru_RU: Озвучивать &фоновые индикаторы выполнения

en: Report cell borders {mode}
ru_RU: Чтение границ ячеек: {mode}

en: Report changes to the &composition string
ru_RU: Сообщать &изменения строки композиции

en: Report changes to the &reading string
ru_RU: Сообщать изменения строки п&рекомпозиции

en: Report dynamic &content changes
ru_RU: Сообщать &динамические изменения содержимого

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
ru_RU: Сооб&щать изменения форматирования после курсора (может вызвать отставание)

en: Report line indentation {mode}
ru_RU: Чтение отступов строк {mode}

en: Report live regions:
ru_RU: Озвучивать интерактивные области:

en: Report mouse &shape changes
ru_RU: Сообщать изменение &формы указателя мыши

en: Report object &descriptions
ru_RU: Сообщать &описание объекта

en: Report object &position information
ru_RU: Сообщать по&зицию объекта

en: Report object shortcut &keys
ru_RU: Сообщать &горячие клавиши объекта

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
ru_RU: Сообщает подробности любых аннотаций в позиции системной каретки.

en: Report table headers {mode}
ru_RU: Чтение заголовков таблиц {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
ru_RU: Сообщает URL-адрес ссылки под кареткой или системным фокусом. Если нажато дважды, показывает этот адрес в отдельном окне для удобного просмотра.

en: Report transparent color values
ru_RU: Сообщать прозрачность цвета

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
ru_RU: Сообщает состояние батареи и время, оставшееся до разрядки, при отключённом питании от электросети

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
ru_RU: Сообщает информацию о форматировании текста в текущей позиции просмотрового курсора.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
ru_RU: Сообщает информацию о форматировании текста в текущей позиции просмотрового курсора. При двойном нажатии открывает её в отдельном окне с режимом обзора

en: Reports formatting info for the text under the caret.
ru_RU: Сообщает информацию о форматировании текста в текущей позиции системной каретки.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
ru_RU: Сообщает информацию о форматировании текста в текущей позиции системной каретки. При двойном нажатии открывает её в отдельном окне с режимом обзора

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
ru_RU: Сообщает форматирование текста под брайлевской ячейкой

en: Reports information about the location of the current navigator object.
ru_RU: Сообщает информацию о местоположении текущего объекта навигатора.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
ru_RU: Сообщает информацию о местоположении системного фокуса.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
ru_RU: Сообщает информацию о расположении текста под системной кареткой. Если каретка отсутствует, сообщает местоположение системного фокуса.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
ru_RU: Сообщает информацию о расположении текста под просмотровым курсором. Если текст под просмотровым курсором отсутствует, сообщает местоположение объекта навигатора.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
ru_RU: Сообщает информацию о расположении текста или объекта в позиции системной каретки. Двойное нажатие может предоставить дополнительную информацию.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
ru_RU: Сообщает расположение текста или объекта под просмотровым курсором. Двойное нажатие может предоставить дополнительную информацию.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
ru_RU: Читает символ под просмотровым курсором объекта навигатора. Если нажато дважды, читает фонетическое описание символа. Если нажато трижды, читает десятичное и шестнадцатеричное значение

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ru_RU: Читает строку под курсором приложения. Если нажато дважды, читает её по символам. По тройному нажатию эта строка будет произноситься, используя описания символов.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
ru_RU: Сообщает информацию о текущем объекте навигатора. При двойном нажатии эти данные читаются по символам. Тройное нажатие копирует имя и значение объекта в буфер обмена

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
ru_RU: Сообщает прошедшее время воспроизводимого трека, если оно доступно

en: Reports the length of the currently playing track, if any
ru_RU: Сообщает длительность воспроизводимого трека, если она доступна

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ru_RU: Читает строку под просмотровым курсором объекта навигатора. Если нажато дважды, произносит её по символам. Если нажато трижды, читает фонетическое описание символов.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
ru_RU: Сообщает имя текущего профиля конфигурации NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
ru_RU: Сообщает новый объект или содержание под вашем пальцем если отличается, где ваш палец был последним

en: Reports the note on the current cell
ru_RU: Читает заметку для текущей ячейки

en: Reports the note or comment thread on the current cell
ru_RU: Читает заметку или цепочку примечаний текущей ячейки

en: Reports the object and content directly under your finger
ru_RU: Сообщает объект и содержание прямо под вашим пальцем

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ru_RU: Сообщает текущий объект в фокусе. При двойном нажатии информация читается по символам. При тройном нажатии она произносится с помощью описаний символов.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
ru_RU: Сообщает оставшееся время воспроизводимого трека, если оно доступно

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
ru_RU: Сообщает горячие клавиши объекта в системном фокусе

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
ru_RU: Сообщает символ в текущей позиции просмотрового курсора. При двойном нажатии представляет заменяющий его текст в режиме обзора

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
ru_RU: Читает текст примечания, на котором находится системная каретка.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ru_RU: Читает выделенный текст в буфере обмена Windows. При двойном нажатии текст читается по символам. При тройном нажатии читаются описания символов этого текста.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
ru_RU: Сообщает заголовок текущего приложения или окна на переднем плане. При двойном нажатии, произносит его по символам. При тройном нажатии, копирует заголовок в буфер обмена

en: Reset all settings to default state
ru_RU: Сбросить все настройки в состояние по умолчанию

en: Reset all settings to saved state
ru_RU: Сбросить все настройки в сохранённое состояние

en: Reset configuration to &factory defaults
ru_RU: С&бросить конфигурацию к заводским настройкам

en: Reset gestures
ru_RU: Сброс жестов

en: Reset to factory &defaults
ru_RU: С&бросить к заводским значениям по умолчанию

en: Restart
ru_RU: Перезагрузить

en: Restart &later
ru_RU: Перезагрузить &позже

en: Restart &now
ru_RU: Перезагрузить &сейчас

en: Restart NVDA
ru_RU: Перезагрузка NVDA

en: Restart with add-ons disabled
ru_RU: Перезагрузить с отключёнными дополнениями

en: Restart with debug logging enabled
ru_RU: Перезагрузить с журналом на уровне отладки

en: Restarts NVDA!
ru_RU: Перезагружает NVDA!

en: Restore defaults
ru_RU: Восстановить значения по умолчанию

en: Result
ru_RU: Результат

en: Review Cursor
ru_RU: Просмотровый курсор

en: Right
ru_RU: Правый

en: Right aligned
ru_RU: Выравнивание по правому краю

en: Right click
ru_RU: Щелчок правой кнопкой мыши

en: Right mouse button locked
ru_RU: Правая кнопка мыши заблокирована

en: Right mouse button unlocked
ru_RU: Правая кнопка мыши разблокирована

en: Romanian
ru_RU: Румынский

en: Romanian 6 dot
ru_RU: Румынский шеститочечный

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
ru_RU: Перемещает курсор или активирует объект под брайлевской ячейкой

en: Rows
ru_RU: Строки

en: Rows and columns
ru_RU: Строки и столбцы

en: Run COM Registration Fixing tool...
ru_RU: Средство восстановления COM-объектов...

en: Russian computer braille
ru_RU: Русский компьютерный брайль

en: Russian contracted braille
ru_RU: Русский сокращённый брайль

en: Russian literary braille
ru_RU: Русский литературный брайль

en: Russian literary braille (detailed)
ru_RU: Русский литературный брайль (с индикацией заглавных букв)

en: Sanskrit grade 1
ru_RU: Санскрит (первая ступень)

en: Save &as...	Ctrl+S
ru_RU: &Сохранить как...	Ctrl+S

en: Save As
ru_RU: Сохранить как

en: Saves the current NVDA configuration
ru_RU: Сохраняет текущую конфигурацию NVDA

en: Say &cap before capitals
ru_RU: Говорить «&Большая» перед заглавными буквами

en: Say all
ru_RU: Режим непрерывного чтения

en: Scatter
ru_RU: Точечная диаграмма

en: Scatter with Lines
ru_RU: Точечная диаграмма с линиями

en: Scatter with Lines and No Data Markers
ru_RU: Точечная диаграмма с линиями и без маркеров данных

en: Scatter with Smoothed Lines
ru_RU: Точечная диаграмма с гладкими линиями

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
ru_RU: Точечная диаграмма с гладкими линиями и без маркеров данных

en: Screen Curtain
ru_RU: Затемнение экрана

en: Screen curtain disabled
ru_RU: Затемнение экрана отключено

en: Screen curtain enabled
ru_RU: Затемнение экрана включено

en: Screen curtain not available
ru_RU: Затемнение экрана недоступно

en: Screen review
ru_RU: Экран

en: Scroll down at the mouse position
ru_RU: Прокручивает вниз объект под указателем мыши

en: Scroll left at the mouse position
ru_RU: Прокручивает влево объект под указателем мыши

en: Scroll right at the mouse position
ru_RU: Прокручивает вправо объект под указателем мыши

en: Scroll up at the mouse position
ru_RU: Прокручивает вверх объект под указателем мыши

en: Scrolls the braille display back
ru_RU: Прокручивает брайлевский дисплей назад

en: Scrolls the braille display forward
ru_RU: Прокручивает брайлевский дисплей вперёд

en: Secondary Category Axis
ru_RU: Вторичная ось категорий

en: Secondary Series Axis
ru_RU: Вторичная ось ряда

en: Secondary Value Axis
ru_RU: Вторичная ось значений

en: Secure Desktop
ru_RU: Защищённый рабочий стол

en: Seika Braille Displays
ru_RU: Брайлевские дисплеи Seika

en: Select Braille Display
ru_RU: Выбор брайлевского дисплея

en: Select NVDA Modifier Keys
ru_RU: Выберите клавиши-модификаторы NVDA

en: Select Synthesizer
ru_RU: Выбор синтезатора

en: Select portable directory
ru_RU: Выберите папку для переносной копии

en: Select until the end of the current result
ru_RU: Выделить до конца текущего результата

en: Select until the start of the current result
ru_RU: Выделить до начала текущего результата

en: Selective
ru_RU: Выборочная

en: Sepedi grade 1
ru_RU: Сепе́ди (первая ступень)

en: Sepedi grade 2
ru_RU: Сепе́ди (вторая ступень)

en: Serbian Cyrillic grade 1
ru_RU: Сербский (кириллица) (первая ступень)

en: Serbian grade 1
ru_RU: Сербский (первая ступень)

en: Serial: {portName}
ru_RU: Последовательный: {portName}

en: Series Lines
ru_RU: Линии серий

en: Series color: {colorName}
ru_RU: Цвет ряда: {colorName}

en: Sesotho grade 1
ru_RU: Сесо́то (первая ступень)

en: Sesotho grade 2
ru_RU: Сесо́то (вторая ступень)

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ru_RU: Устанавливает заголовок столбца. Однократное нажатие установит эту ячейку в качестве первого заголовка столбца для любой ячейки ниже и справа от неё в этой таблице. Двойное нажатие сбросит текущий заголовок столбца для этой ячейки.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ru_RU: Устанавливает заголовок строки. При однократном нажатии эта ячейка станет первым заголовком первой строки для любой расположенной ниже и справа от неё ячейки таблицы. Нажатие дважды сбросит текущий заголовок строки для этой ячейки.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ru_RU: Строка {rowNumber} от столбца {columnNumber} установлена в качестве заголовков столбцов

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ru_RU: Столбец {columnNumber} от строки {rowNumber} установлен в качестве заголовков \строк

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
ru_RU: Устанавливает первое значение текущего параметра в кольце настроек синтезатора

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
ru_RU: Устанавливает последнее значение текущего параметра в кольце настроек синтезатора

en: Set {address} as start of column headers
ru_RU: Установка координат {address} в качестве заголовков столбца

en: Set {address} as start of row headers
ru_RU: Установка координат {address} в качестве заголовков строк

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ru_RU: Устанавливает заголовок столбца. Однократное нажатие установит эту ячейку в качестве первого заголовка столбца для любой ячейки ниже и справа от неё  в этой таблице. Двойное нажатие сбросит текущий заголовок столбца для этой ячейки.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ru_RU: Устанавливает текущую ячейку в качестве заголовка строки. Однократное нажатие установит эту ячейку в качестве первого заголовка строки для любой ячейки ниже и справа от неё в пределах этой области. Двойное нажатие сбросит текущий заголовок столбца для этой ячейки.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
ru_RU: Устанавливает навигатор на объект в системном фокусе. Если возможно, устанавливает просмотровый курсор в позицию каретки в этом объекте.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
ru_RU: Устанавливает навигатор на объект под указателем мыши и читает его

en: Setswana grade 1
ru_RU: Тсвана (первая ступень)

en: Setswana grade 2
ru_RU: Тсвана (вторая ступень)

en: Setting HID keyboard simulation not supported
ru_RU: Эмуляция HID-клавиатуры не поддерживается

en: Shape
ru_RU: Фигура

en: Sheet {0}, {1}
ru_RU: Лист {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
ru_RU: Показывать &варианты выхода при завершении работы NVDA

en: Show indefinitely
ru_RU: Показывать бесконечно

en: Show messages
ru_RU: Показывать сообщения

en: Show se&lection
ru_RU: Показывать &выделение

en: Shows NVDA's audio settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек вывода звука

en: Shows NVDA's braille settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек брайля

en: Shows NVDA's browse mode settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек режима обзора

en: Shows NVDA's document formatting settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек форматирования документа

en: Shows NVDA's general settings
ru_RU: Вызывает диалог общих настроек

en: Shows NVDA's input composition settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек композитного ввода

en: Shows NVDA's keyboard settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек клавиатуры

en: Shows NVDA's mouse settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек мыши

en: Shows NVDA's object presentation settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек представления объекта

en: Shows NVDA's review cursor settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек просмотрового курсора

en: Shows NVDA's speech settings
ru_RU: Вызывает диалог настроек речи

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
ru_RU: Показывает варианты действий над выделенным текстом или над словом под курсором

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
ru_RU: Вызывает диалог профилей конфигурации

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
ru_RU: Вызывает диалог выбора брайлевского дисплея

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
ru_RU: Вызывает общий словарь NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
ru_RU: Вызывает диалог жестов ввода

en: Shows the NVDA menu
ru_RU: Выводит меню NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
ru_RU: Вызывает диалог произношения символов/пунктуации

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
ru_RU: Вызывает диалог выбора синтезатора речи

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
ru_RU: Вызывает временный словарь NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
ru_RU: Вызывает словарь NVDA для определённого голоса

en: Shows the long description at this position if one is found.
ru_RU: Показывает подробное описание элемента в текущей позиции курсора, если оно имеется.

en: Simple review mode off
ru_RU: Облегчённый режим просмотра выключен

en: Simple review mode on
ru_RU: Облегчённый режим просмотра включён

en: Single letter navigation off
ru_RU: Быстрая навигация выключена

en: Single letter navigation on
ru_RU: Быстрая навигация включена

en: Single line break
ru_RU: Однострочный разрыв

en: Single line spacing
ru_RU: Одинарный межстрочный интервал

en: Sleep mode off
ru_RU: Режим сна выключен

en: Sleep mode on
ru_RU: Режим сна включён

en: Slice color: {colorName}
ru_RU: Цвет среза: {colorName}

en: Slide Master view
ru_RU: Просмотр Мастера слайдов

en: Slide Number placeholder
ru_RU: Область номера слайда

en: Slide Show - complete
ru_RU: Показ Слайдов - закончен

en: Slide Sorter view
ru_RU: Просмотр Сортировщика Слайдов

en: Slide show - {slideName}
ru_RU: Показ слайдов - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
ru_RU: Заметки показа слайдов - {slideName}

en: Slide view
ru_RU: Просмотр Слайдов

en: Slide {slideNumber}
ru_RU: Слайд {slideNumber}

en: Slovak grade 1
ru_RU: Словацкий (первая ступень)

en: Slovenian 8 dot computer braille
ru_RU: Словенский восьмиточечный

en: Slovenian grade 1
ru_RU: Словенский первая ступень

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
ru_RU: Не удалось выполнить некоторые операции с дополнениями. Подробности смотрите в файле журнала.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
ru_RU: Невозможно использовать разделение звука. Чтобы использовать его, пожалуйста, включите WASAPI в категории "Дополнительно" в настройках NVDA.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
ru_RU: NVDA и приложения в обоих каналах

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
ru_RU: Разделение звука выключено

en: Southern Vietnamese grade 1
ru_RU: Южновьетнамский (первая ступень)

en: Spanish 8 dot computer braille
ru_RU: Испанский восьмиточечный

en: Spanish for Greek text
ru_RU: Классический греческий брайль (Испания)

en: Spanish grade 1
ru_RU: Испанский (первая ступень)

en: Spanish grade 2
ru_RU: Испанский (вторая ступень)

en: Speak
ru_RU: Проговаривать

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
ru_RU: Читать пароли во всех современных терминалах (может улучшить производительность)

en: Speak and beep
ru_RU: Проговаривать и воспроизводить звуковые сигналы

en: Speak c&ommand keys
ru_RU: Озвучивать кома&ндные клавиши

en: Speak new text in Windows Terminal via:
ru_RU: Сообщать новый текст в терминале Windows с помощью:

en: Speak progress bar updates
ru_RU: Проговаривать

en: Speak typed &characters
ru_RU: Читать &символы при вводе

en: Speak typed &words
ru_RU: Читать с&лова при вводе

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
ru_RU: Сообщает название исполняемого файла активного приложения и загруженного для него модуля

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
ru_RU: Читает слово под просмотровым курсором объекта навигатора. Если нажато дважды, произносит его по символам. Если нажато трижды, читает фонетическое описание символов

en: Speech
ru_RU: Речь

en: Speech &dictionaries
ru_RU: &Речевые словари

en: Speech &interrupt for typed characters
ru_RU: Прерывать речь при вводе с&имволов

en: Speech Unicode normalization default ({default})
ru_RU: Нормализация речевого юникода по умолчанию ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
ru_RU: Нормализация речевого юникода {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
ru_RU: Пр&ерывать речь при нажатии Enter

en: Speech mode {mode}
ru_RU: Режим речи {mode}

en: Spelling e&rrors
ru_RU: Орфографи&ческие ошибки

en: Spells the current application status bar.
ru_RU: Читает строку состояния текущего приложения по символам.

en: St&art NVDA after I sign in
ru_RU: &Запускать NVDA после входа в систему

en: St&yle
ru_RU: Сти&ль

en: Stacked Area
ru_RU: Диаграмма с областями с накоплением

en: Stacked Bar
ru_RU: Линейчатая диаграмма с накоплением

en: Stacked Column
ru_RU: Гистограмма с накоплением

en: Stacked Cone Bar
ru_RU: Коническая с накоплением

en: Stacked Cone Column
ru_RU: Коническая гистограмма с накоплением

en: Stacked Cylinder Bar
ru_RU: Цилиндрическая с накоплением

en: Stacked Line
ru_RU: График с накоплением

en: Stacked Line with Markers
ru_RU: График с накоплением, на котором отдельные значения помечены маркерами

en: Stacked Pyramid Bar
ru_RU: Пирамидальная с накоплением

en: Stacked Pyramid Column
ru_RU: Пирамидальная гистограмма с накоплением

en: Standard HID Braille Display
ru_RU: Дисплей HID Braille

en: Start marked
ru_RU: Начало фрагмента установлено

en: Strikethrough off
ru_RU: Зачёркивание выключено

en: Strikethrough on
ru_RU: Зачёркивание включено

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Su&perscripts and subscripts
ru_RU: Надстрочные и подстрочные индексы

en: Subject:
ru_RU: Тема:

en: Subscript
ru_RU: Подстрочный индекс

en: Subtitle placeholder
ru_RU: Область подзаголовка

en: Success
ru_RU: Операция успешно завершена

en: Successfully copied NVDA user settings
ru_RU: Пользовательские настройки NVDA успешно скопированы

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
ru_RU: Переносная копия NVDA успешно создана в папке {dir}

en: Successfully installed NVDA.
ru_RU: Установка NVDA успешно завершена.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
ru_RU: Обновление NVDA успешно завершено.

en: Suggestions
ru_RU: Предложения

en: Superscript
ru_RU: Надстрочный индекс

en: Surface (Top View wireframe)
ru_RU: Проволочная поверхность

en: Surface (Top View)
ru_RU: Поверхностная диаграмма (вид сверху)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
ru_RU: Суахили (Кения) (вторая ступень)

en: Swahili (Kenya) grade 1
ru_RU: Суахили (Кения) (первая ступень)

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
ru_RU: Суахили (Кения) ступень 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
ru_RU: Суахили (Кения) ступень 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
ru_RU: Суахили (Кения) ступень 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
ru_RU: Суахили (Кения) ступень 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
ru_RU: Шведский восьмиточечный

en: Swedish contracted braille
ru_RU: Шведский сокращённый брайль

en: Swedish partially contracted braille
ru_RU: Шведский частично сокращённый брайль

en: Swedish uncontracted braille
ru_RU: Шведский несокращённый брайль

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ru_RU: Переключает на следующий режим просмотра (например, объект, документ или экран) и помещает позицию просмотра в точке объекта навигатора

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ru_RU: Переключает на предыдущий режим просмотра (например, объект, документ или экран) и помещает позицию просмотра в точке объекта навигатора

en: Symbol
ru_RU: Символ

en: Symbol "%s" is already present.
ru_RU: Символ «%s» уже существует.

en: Symbol Pronunciation (%s)
ru_RU: Произношение символов (%s)

en: Symbol level %s
ru_RU: Уровень пунктуации %s

en: Synthesizer
ru_RU: Синтезатор

en: Synthesizer Error
ru_RU: Ошибка синтезатора

en: Syriac grade 1
ru_RU: Сирийский (первая ступень)

en: System caret
ru_RU: Системная каретка

en: System focus
ru_RU: Системный фокус

en: System status
ru_RU: Состояние системы

en: Table description
ru_RU: Описание таблицы

en: Table information
ru_RU: Информация о таблице

en: Table placeholder
ru_RU: Область таблицы

en: Tamil grade 1
ru_RU: Тамильский (первая ступень)

en: Taskbar
ru_RU: Панель задач

en: Tatar grade 1
ru_RU: Татарский (первая ступень)

en: Telugu grade 1
ru_RU: Телугу (первая ступень)

en: Temporarily d&isable all triggers
ru_RU: Временно зап&ретить все автопереключатели профилей

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
ru_RU: Временное затемнение экрана, включено до следующей перезагрузки

en: Temporary dictionary
ru_RU: Временный словарь

en: Terminal programs
ru_RU: Терминальные программы

en: Tether B&raille:
ru_RU: При&вязка брайля:

en: Text &unit resolution:
ru_RU: &Размер единицы текста:

en: Text frame
ru_RU: Текстовый фрейм

en: Text placeholder
ru_RU: Область текста

en: Text review
ru_RU: Просмотр текста

en: Thai 6 dot
ru_RU: Тайский шеститочечный

en: Thai 8 dot computer braille
ru_RU: Тайский восьмиточечный

en: That profile already exists. Please choose a different name.
ru_RU: Такой профиль уже существует. Выберите другое имя.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
ru_RU: Средство восстановления регистрации COM-объектов завершило работу. Для полного вступления в силу сделанных изменений, настоятельно рекомендуется выполнить перезагрузку компьютера.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
ru_RU[0]: Буфер обмена содержит большой объём текста. Длина текста %s символ
ru_RU[1]: Буфер обмена содержит большой объём текста. Длина текста %s символа
ru_RU[2]: Буфер обмена содержит большой объём текста. Длина текста %s символов
ru_RU[3]: Буфер обмена содержит большой объём текста. Длина текста %s символов

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
ru_RU[0]: Не удалось установить следующее дополнение: {}.
ru_RU[1]: Не удалось установить следующие дополнения: {}.
ru_RU[2]: Не удалось установить следующие дополнения: {}.
ru_RU[3]: Не удалось установить дополнения: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
ru_RU[0]: Не удалось удалить следующее дополнение: {}.
ru_RU[1]: Не удалось удалить следующие дополнения: {}.
ru_RU[2]: Не удалось удалить следующие дополнения: {}.
ru_RU[3]: Не удалось удалить следующие дополнения: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
ru_RU[0]: Невозможно обновить следующее дополнение: {}.
ru_RU[1]: Невозможно обновить следующие дополнения: {}.
ru_RU[2]: Невозможно обновить следующие дополнения: {}.
ru_RU[3]: Следующие дополнения не могут быть обновлены: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
ru_RU: Следующие дополнения несовместимы с NVDA {} и не могут быть включены. Пожалуйста, свяжитесь с авторами этих дополнений для получения дальнейшей помощи.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
ru_RU: Следующие параметры командной строки неизвестны NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
ru_RU: Следующие параметры указывают сообщаемые в документе виды форматирования.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
ru_RU: Параметры в этой категории предназначены для опытных пользователей и при неправильной настройке могут привести к некорректной работе NVDA. Изменяйте эти настройки только в том случае, если вы точно понимаете, что делаете, или имеете соответствующие инструкции от разработчиков NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
ru_RU: Установщик не может удалить или перезаписать файл. Возможно, что NVDA запущена другим пользователем. Убедитесь, что все копии NVDA выгружены и попробуйте снова.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
ru_RU: Установка NVDA не удалась. Пожалуйста, обратитесь к журналу NVDA для получения дополнительной информации.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
ru_RU: Путь для установки NVDA был изменён. Теперь установка будет выполнена в папку {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
ru_RU: Следующее нажатие клавиши или комбинации клавиш не будет обрабатываться NVDA, а будет передано, непосредственно, Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
ru_RU: Профиль {} будет полностью удалён. Это действие не может быть отменено.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
ru_RU: Категория настроек NVDA, которую вы пытаетесь открыть, недоступна на данной системе.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
ru_RU: Указанная папка "{portableDirectory}" не является пустой. В результате этого будут удалены и заменены существующие файлы. Вы хотите перезаписать содержимое этой папки?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
ru_RU[0]: Диаграмма содержит %d ряд
ru_RU[1]: Диаграмма содержит %d ряда
ru_RU[2]: Диаграмма содержит %d рядов
ru_RU[3]: На этой диаграмме есть %d серий данных

en: There is no text on the clipboard
ru_RU: Нет текста в буфере обмена

en: This change requires administrator privileges.
ru_RU: Это изменение требует прав администратора.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ru_RU: Эта функция ({title}) недоступна на защищённых экранах, таких как экран входа в систему или диалог контроля учётных записей.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ru_RU: Эта функция недоступна на защищённых экранах, таких как экран входа в систему или диалог контроля учётных записей.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
ru_RU: Этот автопереключатель уже связан с другим профилем. Если вы продолжите, то он будет удалён из другого профиля и связан с текущим.
    Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Thumbnails
ru_RU: Миниатюры

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
ru_RU: Время &ожидания аудиоустройства по окончании последней произнесённой фразы (в секундах)

en: Title Master view
ru_RU: Просмотр Мастера Заголовков

en: Title placeholder
ru_RU: Область заголовка

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
ru_RU: Для создания переносной копии NVDA, пожалуйста, укажите путь и другие настройки, а затем нажмите кнопку «Продолжить»

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
ru_RU: Для редактирования этого профиля вам понадобится вручную активировать его. По завершении редактирования, необходимо будет вручную деактивировать его, чтобы восстановить нормальное использование профилей.
    Вы хотите сейчас активировать его вручную?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
ru_RU: Для установки NVDA на ваш жёсткий диск, пожалуйста, нажмите кнопку «Продолжить».

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
ru_RU: Чтобы использовать Albatross с NVDA, измените количество статусных клеток во внутреннем меню Albatross на большее

en: To:
ru_RU: Кому:

en: Toggle HID keyboard simulation
ru_RU: Включает и выключает эмуляцию HID-клавиатуры

en: Toggle braille input
ru_RU: Включает и выключает брайлевский ввод

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
ru_RU: Переключает привязку брайля между позицией системного фокуса и просмотрового курсора

en: Toggle the braille cursor on and off
ru_RU: Переключает брайлевский курсор

en: Toggle the way context information is presented in braille
ru_RU: Переключает способы представления контекстной информации на брайлевском дисплее

en: Toggles HID keyboard simulation
ru_RU: Включает и выключает эмуляцию HID-клавиатуры

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
ru_RU: Переключение между различными способами озвучивания обновлений индикаторов выполнения

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
ru_RU: Переключает между режимами обзора и редактирования. В режиме редактирования, нажатия клавиш напрямую передаются приложению, позволяя взаимодействовать с активным элементом управления. В режиме обзора, вы можете просматривать содержимое документа используя курсор, клавиши быстрой навигации NVDA и т.д.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
ru_RU: Переключает чтение заметок докладчика или текущего содержимого слайда. Это не изменяет видимое содержимое на экране, а только позволяет пользователю просмотреть информацию с помощью NVDA

en: Toggles braille mode
ru_RU: Переключает режим Брайля

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
ru_RU: Отключает или включает все автопереключатели профилей конфигурации. Отключение сохраняется до перезапуска NVDA

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
ru_RU: Переключает размер единицы текста произносимого при перемещении мыши

en: Toggles native selection mode on and off
ru_RU: Включает и выключает режим встроенного выделения

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
ru_RU: Включает или выключает перемещение системного фокуса вслед за курсором режима обзора

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
ru_RU: Включает и выключает отложенные описания символов при перемещении курсора

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
ru_RU: Включает и выключает сохранение экранного представления документа

en: Toggles on and off reporting if clickable
ru_RU: Включает и выключает произнесение интерактивных элементов

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
ru_RU: Включает и выключает игнорирование пустых строк при произнесении отступов строк

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
ru_RU: Включает и выключает чтение служебных таблиц в режиме обзора

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
ru_RU: Включает или выключает перемещение навигатора вслед за системным фокусом

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
ru_RU: Включает или выключает перемещение просмотрового курсора вслед за системной кареткой.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
ru_RU: Включает или выключает чтение символов из базы данных консорциума Unicode, таких как эмодзи

en: Toggles on and off the reporting of articles
ru_RU: Включает и выключает чтение статей

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
ru_RU: Включает и выключает чтение цитат

en: Toggles on and off the reporting of colors
ru_RU: Включает и выключает произнесение цветов

en: Toggles on and off the reporting of comments
ru_RU: Включает и выключает чтение примечаний

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
ru_RU: Включает или выключает чтение динамических изменений содержимого, например, озвучивание нового текста в DOS консолях

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
ru_RU: Включает и выключает произнесение акцентирования

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
ru_RU: Включает и выключает произнесение иллюстраций и подписей к ним

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
ru_RU: Включает и выключает произнесение атрибутов шрифта

en: Toggles on and off the reporting of font changes
ru_RU: Включает и выключает произнесение изменения шрифта

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
ru_RU: Включает и выключает произнесение изменения размера шрифта

en: Toggles on and off the reporting of frames
ru_RU: Включает и выключает произнесение фреймов

en: Toggles on and off the reporting of graphics
ru_RU: Включает и выключает произнесение графических элементов

en: Toggles on and off the reporting of groupings
ru_RU: Включает и выключает чтение групп

en: Toggles on and off the reporting of headings
ru_RU: Включает и выключает чтение заголовков

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
ru_RU: Включает и выключает произнесение подсвеченного (выделенного) текста

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
ru_RU: Включает и выключает чтение ориентиров

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
ru_RU: Включает и выключает произнесение номеров строк

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
ru_RU: Включает и выключает произнесение межстрочного интервала

en: Toggles on and off the reporting of links
ru_RU: Включает и выключает произнесение ссылок

en: Toggles on and off the reporting of lists
ru_RU: Включает и выключает чтение списков

en: Toggles on and off the reporting of pages
ru_RU: Включает и выключает произнесение номеров страниц

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
ru_RU: Включает и выключает произнесение отступов абзацев

en: Toggles on and off the reporting of revisions
ru_RU: Включает и выключает произнесение исправлений редактора

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
ru_RU: Включает и выключает произнесение орфографических ошибок

en: Toggles on and off the reporting of style changes
ru_RU: Включает и выключает произнесение изменений стиля

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
ru_RU: Включает и выключает произнесение надстрочного и подстрочного индекса

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
ru_RU: Включает и выключает произнесение координат ячеек в таблицах

en: Toggles on and off the reporting of tables
ru_RU: Включает и выключает чтение таблиц

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
ru_RU: Включает и выключает произнесение выравнивания текста

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
ru_RU: Включает и выключает чтение символов при вводе

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
ru_RU: Включает и выключает озвучивание клавиш, не являющихся символами

en: Toggles on and off the speaking of typed words
ru_RU: Включает и выключает чтение слов при вводе

en: Toggles simple review mode on and off
ru_RU: Включает и выключает облегчённый режим просмотра

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
ru_RU: Включает и выключает быструю навигацию. Если включена, то в режиме обзора клавиши быстрой навигации осуществляют перемещение по элементам различных типов на странице. Если выключена, то эти клавиши передаются непосредственно приложению

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
ru_RU: Включает и выключает режим сна для активного приложения.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
ru_RU: Переключает просмотрщик брайля NVDA — всплывающее окно, которое позволяет просматривать брайлевский вывод и текстовый эквивалент для каждого брайлевского символа

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
ru_RU: Включает и выключает просмотрщик речи NVDA — всплывающее окно, которое позволяет просматривать весь текст, произносимый NVDA в данный момент

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
ru_RU: Переключает озвучивание информации при перемещении указателя мыши

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
ru_RU: Переключает состояние затемнения экрана, делая экран полностью чёрным, или вновь отображая его содержимое. Однократное нажатие включает затемнение экрана до следующей перезагрузки NVDA. Двойное нажатие включает затемнение до тех пор, пока вы не отключите его вручную

en: Toggles the support of touch interaction
ru_RU: Включает и выключает поддержку сенсорного взаимодействия

en: Top
ru_RU: Верхняя

en: Total time not available
ru_RU: Общее время недоступно

en: Touch Interaction
ru_RU: Сенсорное взаимодействие

en: Touch interaction disabled
ru_RU: Сенсорное взаимодействие выключено

en: Touch interaction enabled
ru_RU: Сенсорное взаимодействие включено

en: Touch interaction not supported
ru_RU: Сенсорное взаимодействие не поддерживается

en: Touch screen
ru_RU: Сенсорный экран

en: Translates any braille input
ru_RU: Транслирует любой брайлевский ввод

en: Translates any braille input and presses the enter key
ru_RU: Транслирует любой брайлевский ввод и нажимает клавишу Enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
ru_RU: Пробует прочитать документацию для выбранного элемента автодополнения.

en: Triggers
ru_RU: Автопереключатели

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
ru_RU: Использовать язык синтезатора для чтения знаков и символов пунктуации

en: Tshivenda grade 1
ru_RU: Чивенда (первая ступень)

en: Tshivenda grade 2
ru_RU: Чивенда (вторая ступень)

en: Turkish grade 1
ru_RU: Турецкий (первая ступень)

en: Turkish grade 2
ru_RU: Турецкий (вторая ступень)

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
ru_RU: Включает и выключает режим справки по вводу. При включённом режиме, для любого жеста ввода (например при нажатии клавиш на клавиатуре), читается описание соответствующей команды, закреплённой за жестом.

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type exit() to exit the console
ru_RU: Введите exit(), чтобы выйти из консоли

en: Type help(object) to get help about object.
ru_RU: Введите help(object), чтобы получить справку для объекта object.

en: Type the text you wish to find
ru_RU: Введите текст для поиска

en: Type:
ru_RU: Тип:

en: UIA notifications
ru_RU: Уведомлений UIA

en: UIA when available
ru_RU: UIA если возможно

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
ru_RU: цвет

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
ru_RU: градиент

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
ru_RU: отсутствует

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
ru_RU: узор

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
ru_RU: изображение

en: Ugaritic grade 1
ru_RU: Угаритский (первая ступень)

en: Ukrainian computer braille
ru_RU: Украинский компьютерный брайль

en: Ukrainian grade 1
ru_RU: Украинский (первая ступень)

en: Ukrainian literary braille (detailed)
ru_RU: Украинский литературный брайль (с индикацией заглавных букв)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
ru_RU: Не удалось настроить пользовательский интерфейс для поставщика зрительной коррекции. Он не может быть активирован.

en: Unable to copy
ru_RU: Копирование не удалось

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
ru_RU: Не удалось скопировать файл. Возможно он используется другим процессом или на диске куда выполняется копирование не хватает свободного места.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
ru_RU: Не удалось скопировать содержимое строки состояния в буфер обмена

en: Unable to display browseable message
ru_RU: Не удаётся отобразить сообщение в режиме просмотра

en: Unable to mark log position
ru_RU: Не удалось установить позицию журнала

en: Unable to postpone update.
ru_RU: Не удалось отложить установку обновления.

en: Underline off
ru_RU: Подчёркнутый выключено

en: Underline on
ru_RU: Подчёркнутый включено

en: Unicode braille
ru_RU: Брайлевский Unicode

en: Unicode normali&zation
ru_RU: Нормали&зация Юникода

en: Unified English Braille Code grade 1
ru_RU: Унифицированный английский (первая ступень)

en: Unified English Braille Code grade 2
ru_RU: Унифицированный английский (вторая ступень)

en: Uninstall NVDA
ru_RU: Удалить NVDA

en: Unknown braille display
ru_RU: Брайлевский дисплей неизвестен

en: Unknown color
ru_RU: Неизвестный цвет

en: Unknown command line parameters
ru_RU: Неизвестные параметры командной строки

en: Unknown power status
ru_RU: Состояние электропитания неизвестно

en: Unlabeled
ru_RU: Без метки

en: Unplugged
ru_RU: Отключено

en: Unsupported input
ru_RU: Неподдерживаемый ввод

en: Untitled chart
ru_RU: Диаграмма без названия

en: Up Bars
ru_RU: Полосы повышения

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
ru_RU: Обновление NVDA до версии {version} загружено и готово к установке.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
ru_RU: Обновление NVDA до версии {version} готово к установке.

en: Updating NVDA
ru_RU: Обновление NVDA

en: Urdu grade 1
ru_RU: Урду (первая ступень)

en: Urdu grade 2
ru_RU: Урду (вторая ступень)

en: Use &screen layout (when supported)
ru_RU: Использовать &экранное представление (если поддерживается)

en: Use &spelling functionality if supported
ru_RU: Использовать поси&мвольное чтение, если поддерживается

en: Use NVDA during sign-in
ru_RU: Использовать NVDA на экране входа в систему

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
ru_RU: Использовать NVDA на экране входа в систему (требуются права администратора)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
ru_RU: Использовать UI Automation для доступа к таблицам Microsoft &Excel (если возможно)

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
ru_RU: Использовать WASAPI для вывода звука (требуется перезагрузка)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
ru_RU: Использовать последнюю сохранённую конфигурацию на экране входа в систему и на других защищённых экранах (требуются права администратора)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
ru_RU: Использовать расширенную обработку событий (требуется перезапуск)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
ru_RU: Использовать современную поддержку &ввода символов в консоли Windows (если возможно)

en: Use screen layout off
ru_RU: Экранное представление выключено

en: Use screen layout on
ru_RU: Экранное представление включено

en: Use this profile for:
ru_RU: Использовать этот профиль для:

en: Use timeout
ru_RU: Использовать тайм-аут

en: User Guide
ru_RU: Руководство пользователя

en: User default
ru_RU: По умолчанию

en: Uzbek grade 1
ru_RU: Узбекский (первая ступень)

en: V&ariant
ru_RU: В&ариант

en: V&olume
ru_RU: Гр&омкость

en: Version
ru_RU: Версия

en: Vertical Object placeholder
ru_RU: Область вертикального объекта

en: Vertical Text placeholder
ru_RU: Область вертикального текста

en: Vertical Title placeholder
ru_RU: Область вертикального заголовка

en: Vietnamese grade 0
ru_RU: Вьетнамский (нулевая ступень)

en: Vietnamese grade 1
ru_RU: Вьетнамский (первая ступень)

en: Vietnamese grade 2
ru_RU: Вьетнамский (вторая ступень)

en: View &log
ru_RU: Просмотрщик &журнала

en: Virtual Buffers
ru_RU: Виртуальные буферы

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавиши NVDA и shift, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавишу-модификатор NVDA, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавиши alt и shift, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавишу alt, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавиши control и alt, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавиши control и shift, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавишу control, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавиши control, alt и shift, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавиши левая windows и shift, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает левую клавишу windows, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ru_RU: Зажимает или отпускает клавишу shift, эмулируя клавиатурные комбинации при брайлевском вводе

en: Vision
ru_RU: Зрение

en: Vision Enhancement Provider Error
ru_RU: Ошибка поставщика зрительной коррекции

en: Visual Highlight
ru_RU: Визуальная подсветка

en: Voice
ru_RU: Голос

en: Voice dictionary (%s)
ru_RU: Словарь для голоса (%s)

en: Volume of NVDA sounds
ru_RU: Громкость звуков NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
ru_RU: Громкость звуков NVDA соответствует громкости речи

en: Volume-High-Low-Close
ru_RU: Биржевая диаграмма для наборов из четырёх значений (объём, самый высокий курс, самый низкий курс, курс закрытия)

en: Volume-Open-High-Low-Close
ru_RU: Биржевая диаграмма для наборов из пяти значений (объём, курс открытия, самый высокий курс, самый низкий курс, курс закрытия)

en: Waiting for Outlook...
ru_RU: Ожидаем Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
ru_RU: Ожидаем Powerpoint...

en: Walls
ru_RU: Стенки

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Warning!
ru_RU: Внимание!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
ru_RU: Предупреждение: не удалось настроить громкость для разделения звука: одна из аудиосессий либо монофоническая, либо имеет более двух аудиоканалов.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
ru_RU: Мы нуждаемся в вашей помощи для продолжения работы по улучшению NVDA.
    Этот проект зависит от пожертвований и грантов. Жертвуя деньги, вы поддерживаете полноценную разработку.
    Если бы люди жертвовали даже 10 долларов при каждой загрузке, этого хватило бы чтобы окупить все затраты на разработку проекта.
    Все пожертвования получает NV Access, некоммерческая организация, которая занимается разработкой NVDA.
    Спасибо за вашу поддержку.

en: We&lcome dialog...
ru_RU: Диалог &Добро Пожаловать...

en: Welcome to NVDA
ru_RU: Добро пожаловать в NVDA

en: Welcome to NVDA!
ru_RU: Добро пожаловать в NVDA!

en: Welsh grade 1
ru_RU: Валлийский (первая ступень)

en: Welsh grade 2
ru_RU: Валлийский (вторая ступень)

en: What would you like to &do?
ru_RU: Что вы хотите &сделать?

en: What's &new
ru_RU: Что &нового

en: What's new
ru_RU: Что нового

en: Whole &word
ru_RU: &Слово полностью

en: Windows C&onsole support:
ru_RU: Поддержка &консоли Windows:

en: Windows OCR
ru_RU: Распознавание текста Windows

en: Windows OCR not available
ru_RU: Компонент Windows OCR недоступен

en: Windows OneCore voices
ru_RU: Голоса Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
ru_RU: Записать текущую конфигурацию в nvda.ini

en: X Error Bars
ru_RU: Предел погрешностей по X

en: Xhosa grade 1
ru_RU: Ко́са (первая ступень)

en: Xhosa grade 2
ru_RU: Ко́са (вторая ступень)

en: Y Error Bars
ru_RU: Предел погрешностей по Y

en: Yakut grade 1
ru_RU: Якутский (первая ступень)

en: Yes
ru_RU: Да

en: Yiddish grade 1
ru_RU: Идиш (первая ступень)

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
ru_RU: Вы собираетесь установить дополнение {summary} версии {newVersion}, которое уже установлено. Хотите продолжить?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь запустить средство восстановления регистрации COM-объектов. Это средство попробует исправить работу системных компонентов, отвечающих за доступ NVDA к содержимому многих приложений, таких как Firefox и Internet Explorer. Это средство должно внести изменения в системный реестр и, следовательно, для своей работы требует прав администратора. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
ru_RU: Вы пытаетесь установить более раннюю версию NVDA, чем та, что уже установлена. Если вы действительно хотите вернуться к предыдущей версии, то следует сначала отменить эту установку и полностью удалить NVDA перед установкой более ранней версии.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
ru_RU: Вы не выбрали Речь в качестве одного из вариантов режима речи. Обратите внимание, что это может привести к полному отсутствию речи. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: You must choose a name for this profile.
ru_RU: Вы должны указать имя для этого профиля.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
ru_RU: Ваш файл конфигурации содержит ошибки. Конфигурация сброшена к заводским настройкам.
    Более подробную информацию об ошибках можно найти в журнале NVDA.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
ru_RU: Ваш файл с назначениями жестов содержит ошибки.
    Более подробную информацию об ошибках можно найти в журнале NVDA.

en: Zulu grade 1
ru_RU: Зулусский (первая ступень)

en: Zulu grade 2
ru_RU: Зулусский (вторая ступень)

[ctx: action]
en: Back
ru_RU: Назад

[ctx: action]
en: Beginning
ru_RU: Начало

[ctx: action]
en: Document
ru_RU: Документ

[ctx: action]
en: End
ru_RU: Конец

[ctx: action]
en: Help
ru_RU: Справка

[ctx: action]
en: Home
ru_RU: Главная

[ctx: action]
en: Information
ru_RU: Информация

[ctx: action]
en: Movie
ru_RU: Фильм

[ctx: action]
en: Next
ru_RU: Вперёд

[ctx: action]
en: Sound
ru_RU: Звук

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
ru_RU: О допо&лнении...

[ctx: addonStore]
en: &Close
ru_RU: &Закрыть

[ctx: addonStore]
en: &Disable
ru_RU: &Отключить

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
ru_RU: &Отключить выбранные дополнения

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
ru_RU: Больше &не показывать это сообщение

[ctx: addonStore]
en: &Enable
ru_RU: &Включить

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
ru_RU: &Включить (игнорировать несовместимость)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
ru_RU: &Включить выбранные дополнения

[ctx: addonStore]
en: &Help
ru_RU: &Справка

[ctx: addonStore]
en: &Install
ru_RU: &Установить

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
ru_RU: &Установить (игнорировать несовместимость)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
ru_RU: &Установить выбранные дополнения

[ctx: addonStore]
en: &License
ru_RU: &Лицензия

[ctx: addonStore]
en: &No
ru_RU: &Нет

[ctx: addonStore]
en: &OK
ru_RU: &ОК

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
ru_RU: П&рочие подробности:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
ru_RU: &Удалить

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
ru_RU: &Удалить выбранные дополнения

[ctx: addonStore]
en: &Search:
ru_RU: &Поиск:

[ctx: addonStore]
en: &Update
ru_RU: О&бновить

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
ru_RU: &Обновить (устраняет несовместимость)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
ru_RU: &Обновить все

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
ru_RU: &Обновить выбранные дополнения

[ctx: addonStore]
en: &Yes
ru_RU: &Да

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
ru_RU: Дейс&твия

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
ru_RU: Информация о дополнении

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
ru_RU: Установка дополнения

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
ru_RU: Магазин дополнений

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
ru_RU: Предупреждение магазина дополнений

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
ru_RU: Сбой обновления данных дополнения

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
ru_RU: Ошибка загрузки дополнения

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
ru_RU: Загрузка дополнения небезопасна: ошибка контрольной суммы для {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
ru_RU: Установка дополнений

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
ru_RU: Ошибка установки дополнения

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
ru_RU: Дополнение %s не поддерживается

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
ru_RU: Доступны обновления дополнений

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
ru_RU: Обратите внимание, что дополнения создаются сообществом NVDA и не проверяются со стороны NV Access. NV Access не может нести ответственность за поведение тех или иных дополнений. Функциональность дополнений никак не ограничена и может включать доступ к вашим личным данным или даже ко всей системе.

[ctx: addonStore]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
ru_RU: Требуется более новая NVDA версии {nvdaVersion} или выше.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
ru_RU: Требуется обновлённая версия этого дополнения. В последний раз это дополнение тестировалось с NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Требуется протестировать это дополнение с  NVDA {nvdaVersion} или более поздней версии. Вы можете включить это дополнение на свой страх и риск.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить дополнение {addon} из NVDA? Это действие не может быть отменено.

[ctx: addonStore]
en: Author
ru_RU: Автор

[ctx: addonStore]
en: Author:
ru_RU: Автор:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
ru_RU: Автор: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
ru_RU: Доступно

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
ru_RU: Доступные &дополнения

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
ru_RU: Доступные дополнения

[ctx: addonStore]
en: Available version
ru_RU: Доступная версия

[ctx: addonStore]
en: Available version:
ru_RU: Доступная версия:

[ctx: addonStore]
en: Beta
ru_RU: Бета

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
ru_RU: &Канал:

[ctx: addonStore]
en: Channel
ru_RU: Канал

[ctx: addonStore]
en: Channel:
ru_RU: Канал:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
ru_RU: Выбор файла дополнения

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
ru_RU: От&зывы сообщества

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
ru_RU: Не удалось отключить дополнение {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
ru_RU: Не удалось включить дополнение {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
ru_RU: Описание:

[ctx: addonStore]
en: Dev
ru_RU: В разработке

[ctx: addonStore]
en: Disabled
ru_RU: Отключено

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
ru_RU: Отключено (несовместимо)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
ru_RU: Отключено (несовместимо), ожидает перезагрузки

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
ru_RU: Отключено, ожидает перезагрузки

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
ru_RU: URL-адрес для загрузки:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
ru_RU: Загрузка не удалась

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
ru_RU[0]: Загружается {} дополнение, отменить загрузку?
ru_RU[1]: Загружаются {} дополнения, отменить загрузку?
ru_RU[2]: Загружаются {} дополнений, отменить загрузку?
ru_RU[3]: Выполняется загрузка {} дополнений, отменить загрузку?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
ru_RU: Загружено, ожидает установки

[ctx: addonStore]
en: Downloading
ru_RU: Загрузка

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
ru_RU: &Состояние:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
ru_RU: Включить дополнение

[ctx: addonStore]
en: Enabled
ru_RU: Включено

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
ru_RU: Включено (несовместимо)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
ru_RU: Включено (несовместимо), ожидает перезагрузки

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
ru_RU: Включено, ожидает перезагрузки

[ctx: addonStore]
en: External
ru_RU: Сторонние

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
ru_RU: Не удалось установить дополнение из %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
ru_RU: Не удалось открыть файл дополнения из {filePath}. Файл отсутствует или имеет неверный формат

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
ru_RU: &Домашняя страница

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
ru_RU: Домашняя страница:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
ru_RU: Домашняя страница: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
ru_RU: Я понимаю, что несовместимые дополнения будут отключены, но вновь могут быть включены вручную на мой страх и риск после установки.

[ctx: addonStore]
en: ID:
ru_RU: Идентификатор:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
ru_RU: Показывать &несовместимые дополнения

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
ru_RU: Несовместимо

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
ru_RU: Причина несовместимости:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
ru_RU: Установка дополнения

[ctx: addonStore]
en: Install failed
ru_RU: Установка не удалась

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
ru_RU: &Установить из стороннего источника

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
ru_RU: Установленные &дополнения

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
ru_RU: Установленные дополнения

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
ru_RU: Установленные несовместимые &дополнения

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
ru_RU: Установленные несовместимые дополнения

[ctx: addonStore]
en: Installed version
ru_RU: Установленная версия

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
ru_RU: Установленная версия:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
ru_RU: Установлено, ожидает перезагрузки

[ctx: addonStore]
en: Installing
ru_RU: Установка

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
ru_RU[0]: Устанавливается {} дополнение, пожалуйста, подождите.
ru_RU[1]: Устанавливаются {} дополнения, пожалуйста, подождите.
ru_RU[2]: Устанавливаются {} дополнений, пожалуйста, подождите.
ru_RU[3]: Идёт установка {} дополнений, пожалуйста, подождите.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
ru_RU: Последняя проверенная версия NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
ru_RU: Последняя протестированная версия NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
ru_RU: URL-адрес лицензии:

[ctx: addonStore]
en: License:
ru_RU: Лицензия:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
ru_RU: Загрузка дополнений...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
ru_RU: Перенести в магазин дополнений

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
ru_RU: Минимальная версия NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
ru_RU: Минимальная требуемая версия NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
ru_RU: Файлы дополнений NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
ru_RU: Название

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
ru_RU: Нет доступных действий для выбранных дополнений

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
ru_RU: Нет выбранных дополнений.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
ru_RU: Примечание: NVDA была запущена с отключёнными дополнениями

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
ru_RU: Открыть &магазин дополнений

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
ru_RU: Ожидает удаления

[ctx: addonStore]
en: Publisher
ru_RU: Издатель

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
ru_RU: Издатель:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
ru_RU: Издатель: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
ru_RU: &Заменить

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
ru_RU: Запомнить выбор для последующих дополнений

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
ru_RU: Удалить дополнение

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
ru_RU: URL-адрес для отзывов:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
ru_RU: &Состояние:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
ru_RU: Исходный &код

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
ru_RU: URL-адрес исходного кода:

[ctx: addonStore]
en: Stable
ru_RU: Стабильные

[ctx: addonStore]
en: Status
ru_RU: Состояние

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
ru_RU: Не удалось загрузить дополнение {name}.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
ru_RU: Не удаётся получить актуальную информацию о совместимых дополнениях.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
ru_RU: Не удаётся получить актуальную информацию о несовместимых дополнениях.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
ru_RU: Не удалось сохранить дополнение {name} в виде файла.

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
ru_RU: Состояние неизвестно

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
ru_RU: Обновлённые &дополнения

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
ru_RU: Обновлённые дополнения

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
ru_RU: Обновлённые дополнения

[ctx: addonStore]
en: Update Available
ru_RU: Доступно обновление

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
ru_RU: Доступно обновление (несовместимо)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
ru_RU: Доступны обновления для некоторых установленных дополнений.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
ru_RU: Обновление дополнений...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
ru_RU: Предупреждение: установка дополнения может привести к снижению версии: {name}. Установленную версию дополнения нельзя сравнить с версией магазина дополнений. Установленная версия: {oldVersion}. Доступная версия: {version}.
    В сё равно установить дополнение?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
ru_RU: Предупреждение: дополнение несовместимо: {name} {version}. По возможности проверьте наличие обновлённой версии этого дополнения. В последний раз это дополнение тестировалось с NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Необходимо протестировать это дополнение с NVDA {nvdaVersion} или более поздней версии. Включение дополнения может привести к нестабильному поведению NVDA.
    Всё равно включить дополнение?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
ru_RU: Предупреждение: дополнение несовместимо: {name} {version}. По возможности проверьте наличие обновлённой версии этого дополнения. В последний раз это дополнение тестировалось с NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Необходимо протестировать это дополнение с NVDA {nvdaVersion} или более поздней версии. Установка может привести к нестабильной работе NVDA.
    Всё равно продолжить установку?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
ru_RU: Ваша конфигурация содержит дополнения, несовместимые с этой версией NVDA. Эти дополнения будут отключены после установки, но вы сможете вновь включить их вручную на свой страх и риск. Просмотрите список этих дополнений, чтобы решить, следует ли продолжать установку.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
ru_RU[0]: Выбрано {num} дополнение.
ru_RU[1]: выбрано {num} дополнения.
ru_RU[2]: выбрано {num} дополнений.
ru_RU[3]: выбрано {num} дополнений.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
ru_RU: {summary} ({name})
    Версия: {version}
    Описание: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
ru_RU: Только в тестовых версиях NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
ru_RU: Да

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
ru_RU: По умолчанию (Только при необходимости)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
ru_RU: Нет

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
ru_RU: Только при необходимости

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
ru_RU: Использовать UI Automation в Microsoft Edge и других 
    web-браузерах на основе &Chromium (если возможно):

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
ru_RU: Да

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
ru_RU: Всегда

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
ru_RU: По умолчанию (если допустимо)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
ru_RU: Только при необходимости

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
ru_RU: Использовать UI Automation для доступа к документам Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
ru_RU: Если допустимо

en: alert
ru_RU: уведомление

en: align center
ru_RU: выравнивание по центру

en: align centered across selection
ru_RU: выровнять по центру выделения

en: align distributed
ru_RU: распределённое выравнивание

en: align fill
ru_RU: выровнять заливку

en: align general
ru_RU: выровнять общее

en: align justify
ru_RU: выравнивание по ширине

en: align left
ru_RU: выравнивание по левому краю

en: align right
ru_RU: выравнивание по правому краю

en: alignment
ru_RU: выравнивание

en: alphanumeric
ru_RU: буквенно-цифровой

en: animation
ru_RU: анимация

en: any dots
ru_RU: любые точки

en: app
ru_RU: ⠏⠗⠊⠇

en: application
ru_RU: приложение

en: applications
ru_RU: контекст

[ctx: aria]
en: banner
ru_RU: баннер

[ctx: aria]
en: complementary
ru_RU: дополнение

[ctx: aria]
en: content info
ru_RU: информация о содержимом

[ctx: aria]
en: form
ru_RU: форма

[ctx: aria]
en: main
ru_RU: основная часть

[ctx: aria]
en: navigation
ru_RU: навигация

[ctx: aria]
en: search
ru_RU: поиск

en: art
ru_RU: ⠎⠞

en: article
ru_RU: статья

en: at {x}, {y}
ru_RU: координаты: {x}, {y}

en: attachment
ru_RU: вложение

en: audio
ru_RU: аудио

en: automatic
ru_RU: автоматический

en: automatic color
ru_RU: автоматический цвет

en: automatically
ru_RU: автоматическая

en: back
ru_RU: назад

en: background color
ru_RU: цвет фона

en: background pattern {pattern}
ru_RU: узор {pattern}

en: baseline
ru_RU: по опорной линии

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: позади снизу от {otherShape} от {distance:.3g} точки
ru_RU[1]: позади снизу от {otherShape} от {distance:.3g} точек
ru_RU[2]: позади снизу от {otherShape} от {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: позади снизу от {otherShape} от {distance:.3g} точек

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: позади слева от {otherShape} {distance:.3g} точка
ru_RU[1]: позади слева от {otherShape} {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: позади слева от {otherShape} {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: позади слева от {otherShape} {distance:.3g} точек

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: позади справа от {otherShape} от {distance:.3g} точки
ru_RU[1]: позади справа от {otherShape} от {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: позади справа от {otherShape} от {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: позади справа от {otherShape} от {distance:.3g} точек

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: позади слева от {otherShape} от {distance:.3g} точка
ru_RU[1]: позади слева от {otherShape} от {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: позади слева от {otherShape} от {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: покрывает сверху от {otherShape} {distance:.3g} точек

en: behind {otherShape}
ru_RU: позади от {otherShape}

en: bkmk
ru_RU: ⠵⠁⠅⠇

en: blank
ru_RU: пусто

en: block quote
ru_RU: цитата

en: bold
ru_RU: полужирный

en: bookmark
ru_RU: закладка

en: border
ru_RU: рамка

en: bottom edge
ru_RU: нижняя граница

en: box
ru_RU: блок

en: bqt
ru_RU: ⠃⠇⠟⠉⠊⠞

en: braille keyboard
ru_RU: клавиатура брайля

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
ru_RU: ⠃⠁⠝

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
ru_RU: ⠊⠝⠋⠕⠎

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
ru_RU: ⠙⠏⠇⠝

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
ru_RU: ⠋⠕⠗⠍

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
ru_RU: ⠕⠎⠝

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
ru_RU: ⠝⠁⠺

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
ru_RU: ⠏⠎⠅

en: break
ru_RU: пауза

en: browser stop
ru_RU: остановить браузер

en: bsyind
ru_RU: ⠊⠝⠙⠺⠮⠏

en: btn
ru_RU: ⠅⠝⠏

en: busy
ru_RU: занято

en: busy indicator
ru_RU: индикатор занятости

en: button
ru_RU: кнопка

en: calendar
ru_RU: календарь

en: canvas
ru_RU: холст

en: cap
ru_RU: ⠏⠕⠙⠏⠎

en: cap %s
ru_RU: большая %s

en: caption
ru_RU: подпись

en: caret
ru_RU: точка вставки

en: caret moves review cursor off
ru_RU: привязка просмотрового курсора к каретке выключена

en: caret moves review cursor on
ru_RU: привязка просмотрового курсора к каретке включена

en: case
ru_RU: регистр

en: category {categories} | categories {categories}
ru_RU[0]: категория {categories}
ru_RU[1]: категории {categories}
ru_RU[2]: категорий {categories}
ru_RU[3]: категорий {categories}

en: cbo
ru_RU: ⠅⠕⠍⠎⠏

en: cell
ru_RU: ячейка

en: cell deletion
ru_RU: удаление ячейки

en: cell insertion
ru_RU: вставка ячейки

en: cell merge
ru_RU: слияние ячеек

en: centered
ru_RU: выравнивание по центру

en: character
ru_RU: символ

en: chart
ru_RU: схема

[ctx: chart]
en: column
ru_RU: столбец диаграммы

en: chart element
ru_RU: элемент диаграммы

en: check box
ru_RU: флажок

en: check menu item
ru_RU: пункт меню флажок

en: checkable
ru_RU: отмечаемый

en: checked
ru_RU: отмечено

en: chk
ru_RU: ⠋⠇⠚

en: clickable
ru_RU: по щелчку

en: clk
ru_RU: ⠭⠇⠅

en: clock
ru_RU: часы

en: cmnt
ru_RU: ⠏⠗⠍⠟

en: collapsed
ru_RU: свёрнуто

en: color chooser
ru_RU: выбор цвета

[ctx: color hue]
en: aqua
ru_RU: голубой

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
ru_RU: сине-голубой

[ctx: color hue]
en: black
ru_RU: чёрный

[ctx: color hue]
en: blue
ru_RU: синий

[ctx: color hue]
en: blue-purple
ru_RU: сине-фиолетовый

[ctx: color hue]
en: brown
ru_RU: коричневый

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
ru_RU: коричнево-жёлтый

[ctx: color hue]
en: dark grey
ru_RU: тёмно-серый

[ctx: color hue]
en: green
ru_RU: зелёный

[ctx: color hue]
en: green-aqua
ru_RU: зелёно-голубой

[ctx: color hue]
en: grey
ru_RU: серый

[ctx: color hue]
en: light grey
ru_RU: светло-серый

[ctx: color hue]
en: orange
ru_RU: оранжевый

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
ru_RU: оранжево-жёлтый

[ctx: color hue]
en: pink
ru_RU: розовый

[ctx: color hue]
en: pink-red
ru_RU: розово-красный

[ctx: color hue]
en: purple
ru_RU: фиолетовый

[ctx: color hue]
en: purple-pink
ru_RU: розово-фиолетовый

[ctx: color hue]
en: red
ru_RU: красный

[ctx: color hue]
en: red-brown
ru_RU: красно-коричневый

[ctx: color hue]
en: red-orange
ru_RU: красно-оранжевый

[ctx: color hue]
en: very dark grey
ru_RU: очень тёмно-серый

[ctx: color hue]
en: very light grey
ru_RU: очень светло-серый

[ctx: color hue]
en: white
ru_RU: белый

[ctx: color hue]
en: yellow
ru_RU: жёлтый

[ctx: color hue]
en: yellow-green
ru_RU: жёлто-зелёный

[ctx: color variation]
en: bright {color}
ru_RU: яркий {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
ru_RU: тёмно-бледный {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
ru_RU: тёмный {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
ru_RU: тёмно-бледный {color}

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
ru_RU: светло-бледный {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
ru_RU: бледный {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
ru_RU: прозрачный {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
ru_RU: очень тёмный, бледный {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
ru_RU: очень тёмный {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
ru_RU: очень тёмный, бледный {color}

[ctx: color variation]
en: {color} grey
ru_RU: бледный {color}

[ctx: color variation]
en: {color} white
ru_RU: светлый {color}

en: column
ru_RU: столбец

en: column %s
ru_RU: столбец %s

en: column break
ru_RU: разрыв колонки

en: column header
ru_RU: заголовок столбца

en: column {0} of {1}
ru_RU: колонка {0} из {1}

en: column {columnNumber}
ru_RU: колонка {columnNumber}

en: combo box
ru_RU: комбинированный список

en: comment
ru_RU: примечание

en: comment: {text} by {author} on {date}
ru_RU: комментарий: {text}. {author}, {date}

en: conflict
ru_RU: конфликт

en: continuous
ru_RU: непрерывная

en: continuous section break
ru_RU: разрыв раздела и новый раздел на той же странице

[ctx: controlType]
en: tab
ru_RU: вкладка

en: covers  {otherShape}
ru_RU: перекрывает  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: перекрывает нижнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точку
ru_RU[1]: перекрывает нижнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: перекрывает нижнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: перекрывает нижнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точек

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: перекрывает слева {otherShape} {distance:.3g}точка
ru_RU[1]: перекрывает слева {otherShape} {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: перекрывает слева {otherShape} {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: перекрывает слева {otherShape} {distance:.3g} точек

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: перекрывает справа от {otherShape} {distance:.3g} точку
ru_RU[1]: перекрывает справа от {otherShape} {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: перекрывает справа от {otherShape} {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: перекрывает справа от {otherShape} {distance:.3g} точек

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ru_RU[0]: перекрывает верхнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точку
ru_RU[1]: перекрывает верхнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точки
ru_RU[2]: перекрывает верхнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точек
ru_RU[3]: перекрывает верхнюю часть {otherShape} {distance:.3g} точек

en: cropped
ru_RU: обрезано

en: ctrl
ru_RU: control

en: current
ru_RU: текущий

en: current date
ru_RU: текущая дата

en: current location
ru_RU: текущая позиция

en: current page
ru_RU: текущая страница

en: current step
ru_RU: текущий шаг

en: current time
ru_RU: текущее время

en: cursor
ru_RU: курсор

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
ru_RU: курсор расположен в {horizontalDistance} от левого края страницы, {verticalDistance} от верхнего края страницы

en: custom application 1
ru_RU: первое пользовательское приложение

en: custom application 2
ru_RU: второе пользовательское приложение

en: c{columnNumber}
ru_RU: ⠎⠞⠇⠃{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
ru_RU: ⠎⠞⠇⠃{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
ru_RU: штрихпунктирная

en: dash dot dot
ru_RU: штрихпунктирная с двумя точками

en: dashed
ru_RU: штриховая

en: data grid
ru_RU: сетка данных

en: data item
ru_RU: элемент данных

en: data point
ru_RU: точка данных

en: date edit
ru_RU: редактор даты

en: debug
ru_RU: отладка

en: debug warning
ru_RU: предупреждение отладки

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
ru_RU: уменьшилось на {decrementValue} в точке {previousIndex},

en: default style
ru_RU: стиль по умолчанию

en: definition
ru_RU: ⠕⠏⠗⠑⠙⠑⠇⠑⠝⠊⠑

en: defunct
ru_RU: не существует

en: del
ru_RU: ⠥⠙⠇

en: delayed character descriptions off
ru_RU: отложенное чтение описаний символов выключено

en: delayed character descriptions on
ru_RU: отложенное чтение описаний символов включено

en: deleted
ru_RU: удалено

en: deletion
ru_RU: удаление

en: deletion: {text}
ru_RU: удаление: {text}

en: desktop
ru_RU: настольная

en: desktop icon
ru_RU: значок рабочего стола

en: desktop pane
ru_RU: область рабочего стола

en: details
ru_RU: ⠏⠕⠙⠗⠕⠃⠝⠕⠎⠞⠊

en: diagonal crosshatch
ru_RU: диагональный клетчатый

en: diagonal stripe
ru_RU: диагональный штриховой

en: diagram
ru_RU: диаграмма

en: dial
ru_RU: цифровая панель

en: dialog
ru_RU: диалог

en: directory pane
ru_RU: область папок

en: disabled
ru_RU: отключено

en: display field
ru_RU: поле индикации

en: display scroll
ru_RU: прокрутка дисплея

en: display speech output
ru_RU: отображать речевой вывод

en: dlg
ru_RU: ⠙⠇⠛

en: doc
ru_RU: ⠙⠕⠅

en: document
ru_RU: документ

en: done dragging
ru_RU: перетаскивание завершено

en: dot
ru_RU: брайлевская точка

en: dotted
ru_RU: пунктирная

en: double
ru_RU: двойная

en: double strikethrough
ru_RU: двойное зачёркивание

en: double {action}
ru_RU: двойное {action}

en: down arrow
ru_RU: стрелка вниз

en: down-right diagonal line
ru_RU: диагональ вниз направо

en: draggable
ru_RU: перетаскиваемый

en: dragging
ru_RU: перетаскивание

en: drbtn
ru_RU: ⠅⠝⠏⠎⠺⠍

en: drft cmnt
ru_RU: ⠟⠑⠗⠝ ⠅⠍⠝⠞

en: drop down button
ru_RU: кнопка с выпадающим меню

en: drop down button grid
ru_RU: кнопка ячейки с выпадающим меню

en: drop list
ru_RU: выпадающий список

en: drop target
ru_RU: целевой пункт перетаскивания

en: edit
ru_RU: редактор

en: edit bar
ru_RU: строка редактирования

en: editable
ru_RU: редактируемый

en: editing
ru_RU: редактирование

en: edt
ru_RU: ⠗⠑⠙

en: email
ru_RU: электронная почта

en: embedded
ru_RU: ⠺⠝⠑⠙⠗

en: embedded object
ru_RU: встроенный объект

en: emphasised
ru_RU: акцентирование

en: end
ru_RU: конец

en: end note
ru_RU: концевая сноска

en: enote
ru_RU: ⠅⠎⠝⠎

[ctx: espeakVarient]
en: none
ru_RU: ничего

en: even pages section break
ru_RU: разрыв раздела и новый раздел на следующей чётной странице

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
ru_RU: Внешний вид ячейки

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
ru_RU: Высота ячейки: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
ru_RU: Ширина ячейки: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
ru_RU: Цвет заливки: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
ru_RU: Тип заливки: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
ru_RU: Цвет границ: верхняя={0.name}, нижняя={1.name}, левая={2.name}, правая={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
ru_RU: Толщина границ: верхняя={0}, нижняя={1}, левая={2}, правая={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
ru_RU[0]: Поворот: {0} градус
ru_RU[1]: Поворот: {0} градуса
ru_RU[2]: Поворот: {0} градусов
ru_RU[3]: Вращение: {0} градусов

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
ru_RU: Отображает в режиме обзора сообщение с информацией о внешнем виде ячейки, такой как цвета границ и заливки, угол поворота и размер

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
ru_RU: {firstAddress} по {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ru_RU: {firstAddress} {firstValue} по {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
ru_RU: развёрнуто

en: favorites
ru_RU: избранное

en: fig
ru_RU: ⠊⠇

en: figure
ru_RU: иллюстрация

en: file chooser
ru_RU: выбор файла

en: filler
ru_RU: заполнитель

en: find a text string from the current cursor position
ru_RU: поиск текста от текущей позиции курсора

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ru_RU: поиск следующего вхождения ранее введённого текста от текущей позиции курсора

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ru_RU: поиск предыдущего вхождения ранее введённого текста от текущей позиции курсора

en: first line indent
ru_RU: отступ первой строки

en: flagged
ru_RU: отмечено

en: fnote
ru_RU: ⠎⠝⠎

en: focus moves navigator object off
ru_RU: привязка навигатора к фокусу выключена

en: focus moves navigator object on
ru_RU: привязка навигатора к фокусу включена

en: focusable
ru_RU: фокусируемый

en: focused
ru_RU: в фокусе

en: follow cursors
ru_RU: следовать за курсором

en: font chooser
ru_RU: выбор шрифта

en: font name
ru_RU: название шрифта

en: font size
ru_RU: размер шрифта

[ctx: font size]
en: %s pt
ru_RU: %s пунктов

[ctx: font size]
en: %s px
ru_RU: %s пикселей

[ctx: font size]
en: large
ru_RU: крупный

[ctx: font size]
en: larger
ru_RU: крупнее

[ctx: font size]
en: medium
ru_RU: средний

[ctx: font size]
en: small
ru_RU: мелкий

[ctx: font size]
en: smaller
ru_RU: мельче

[ctx: font size]
en: x-large
ru_RU: очень крупный

[ctx: font size]
en: x-small
ru_RU: очень мелкий

[ctx: font size]
en: xx-large
ru_RU: очень очень крупный

[ctx: font size]
en: xx-small
ru_RU: очень очень мелкий

[ctx: font size]
en: xxx-large
ru_RU: очень очень очень крупный

en: foot note
ru_RU: сноска

en: footer
ru_RU: нижний колонтитул

en: foreground color
ru_RU: цвет шрифта

en: form
ru_RU: форма

en: forward
ru_RU: вперёд

en: forwarded
ru_RU: переслано

en: frame
ru_RU: фрейм

en: frml
ru_RU: ⠋⠗⠍⠇

en: gesture map File Error
ru_RU: ошибка файла назначения жестов

en: glass pane
ru_RU: стеклянная область

en: gra
ru_RU: ⠛⠗⠋

en: grammar error
ru_RU: грамматическая ошибка

en: grammar: {text}
ru_RU: грамматика: {text}

en: graphic
ru_RU: графика

en: grip
ru_RU: ячейка

en: grouping
ru_RU: группа

en: grp
ru_RU: ⠛⠗⠏

en: h%s
ru_RU: ⠵%s

en: hair
ru_RU: сверхтонкая

en: half alphanumeric
ru_RU: частично буквенно-цифровой

en: half checked
ru_RU: частично отмечено

en: half katakana
ru_RU: частично katakana

en: half katakana roman
ru_RU: смешанный ввод катакана латинскими

en: half pressed
ru_RU: частично нажато

en: hanging indent
ru_RU: висячий отступ

en: has %s
ru_RU: ⠎⠕⠙⠑⠗⠚⠊⠞ %s

en: has attachment
ru_RU: содержит вложение

en: has auto complete
ru_RU: содержит автозаполнение

en: has comment
ru_RU: содержит примечание

en: has details
ru_RU: содержит подробности

en: has draft comment
ru_RU: содержит черновое примечания

en: has formula
ru_RU: содержит формулу

en: has long description
ru_RU: содержит подробное описание

en: has note
ru_RU: содержит заметку

en: has resolved comment
ru_RU: содержит разрешённое примечание

en: header
ru_RU: верхний колонтитул

en: header item
ru_RU: элемент заголовка

en: heading
ru_RU: заголовок

en: heading 1
ru_RU: заголовок 1

en: heading 2
ru_RU: заголовок 2

en: heading 3
ru_RU: заголовок 3

en: heading 4
ru_RU: заголовок 4

en: heading 5
ru_RU: заголовок 5

en: heading 6
ru_RU: заголовок 6

en: heading level %d
ru_RU: заголовок уровня %d

en: help balloon
ru_RU: системное уведомление

en: hidden
ru_RU: скрытый

en: high importance
ru_RU: высокая важность

en: highlight
ru_RU: подсвечено

en: highlighted
ru_RU: подсвечено

en: highlighted in {color}
ru_RU: подсвечено {color}

en: hiragana
ru_RU: хирагана

en: hiragana roman
ru_RU: хирагана латинскими

en: hlght
ru_RU: ⠏⠕⠙⠎⠺

en: hlp
ru_RU: ⠎⠏⠗

en: home
ru_RU: начало

en: home page
ru_RU: домашняя страница

en: horizontal borders except outside
ru_RU: горизонтальные границы внутри

en: horizontal stripe
ru_RU: горизонтальный штриховой

en: hot key field
ru_RU: поле горячей клавиши

en: icon
ru_RU: значок

en: iconified
ru_RU: обозначенный

en: image map
ru_RU: макет изображения

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
ru_RU: увеличелось на {incrementValue} в точке {previousIndex},

en: indent
ru_RU: отступ

en: indicator
ru_RU: индикатор

en: input help off
ru_RU: справка по вводу выключена

en: input help on
ru_RU: справка по вводу включена

en: input window
ru_RU: окно ввода

en: input/output
ru_RU: ввод/вывод

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
ru_RU: Филь&тр:

en: ins
ru_RU: ⠺⠎⠞

en: inserted
ru_RU: вставлено

en: insertion
ru_RU: вставка

en: insertion: {text}
ru_RU: вставка: {text}

en: invalid
ru_RU: ⠝⠑⠙⠏⠎⠞

en: invalid entry
ru_RU: неверный ввод

en: invisible
ru_RU: невидимо

en: invoke
ru_RU: активировать

en: italic
ru_RU: курсивный

en: item
ru_RU: элемент

en: katakana
ru_RU: катакана

en: katakana roman
ru_RU: катакана латинскими

en: keyboard, all layouts
ru_RU: клавиатура, все раскладки

en: label
ru_RU: метка

en: landmark
ru_RU: ориентир

[ctx: languageName]
en: Aragonese
ru_RU: Арагонский

[ctx: languageName]
en: Burmese
ru_RU: Бирманский

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
ru_RU: Центральнокурдский

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
ru_RU: Севернокурдский

[ctx: languageName]
en: Somali
ru_RU: Сомалийский

en: laptop
ru_RU: ноутбук

en: layered pane
ru_RU: многослойное окно

en: layout tables off
ru_RU: чтение служебных таблиц выключено

en: layout tables on
ru_RU: чтение служебных таблиц включено

en: ldesc
ru_RU: ⠕⠏⠎⠝

en: left
ru_RU: левый

en: left alt
ru_RU: левый alt

en: left arrow
ru_RU: стрелка влево

en: left control
ru_RU: левый control

en: left edge
ru_RU: левая граница

en: left indent
ru_RU: отступ слева

en: left shift
ru_RU: левый shift

en: left windows
ru_RU: левая windows

en: level %s
ru_RU: уровень %s

en: line
ru_RU: строка

en: line %s
ru_RU: строка %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
ru_RU: Речь и звуковые сигналы

[ctx: line indentation setting]
en: Off
ru_RU: Выключено

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
ru_RU: Речь

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
ru_RU: Звуковые сигналы

en: line scroll
ru_RU: прокрутка по строкам

en: line spacing %s
ru_RU: межстрочный интервал %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
ru_RU[0]: %.1f строки
ru_RU[1]: %.1f строк
ru_RU[2]: %.1f строк
ru_RU[3]: %.1f строки

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
ru_RU: полуторный

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
ru_RU: минимум %.1f пункт

[ctx: line spacing value]
en: double
ru_RU: двойной

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
ru_RU: ровно {space:.1f} пунктов

[ctx: line spacing value]
en: single
ru_RU: одинарный

en: linear gradient
ru_RU: линейный градиент

en: link
ru_RU: ссылка

en: linked
ru_RU: связано

en: list
ru_RU: список

en: list item
ru_RU: элемент списка

en: lmk
ru_RU: ⠕⠗⠝⠞

en: lnk
ru_RU: ⠎⠇⠅

en: low importance
ru_RU: низкая важность

en: lst
ru_RU: ⠎⠏

en: lv %s
ru_RU: |⠥%s|

en: manual
ru_RU: активирован вручную

en: marked
ru_RU: отмеченный

en: math
ru_RU: математическое выражение

en: media player
ru_RU: медиаплеер

en: medium
ru_RU: средняя

en: medium dash dot
ru_RU: средняя штрихпунктирная

en: medium dash dot dot
ru_RU: средняя штрихпунктирная с двумя точками

en: medium dashed
ru_RU: средняя штриховая

en: meeting request
ru_RU: приглашение на собрание

en: menu
ru_RU: меню

en: menu bar
ru_RU: строка меню

en: menu button
ru_RU: кнопка меню

en: menu item
ru_RU: пункт меню

en: mln
ru_RU: ⠍⠎⠞⠗

en: mnu
ru_RU: ⠍⠝

en: mnubar
ru_RU: ⠎⠞⠗⠍⠝

en: mnubtn
ru_RU: ⠅⠝⠏⠍⠝

en: mnuitem
ru_RU: ⠏⠝⠅⠞⠍⠝

en: modal
ru_RU: модальный

en: moved from
ru_RU: перемещено из

en: moved to
ru_RU: перемещено на

en: moves to the first table column
ru_RU: переходит на первый столбец таблицы

en: moves to the first table row
ru_RU: переходит на первую строку таблицы

en: moves to the last table column
ru_RU: переходит на последний столбец таблицы

en: moves to the last table row
ru_RU: переходит на последнюю строку таблицы

en: moves to the next annotation
ru_RU: переходит на следующую аннотацию

en: moves to the next article
ru_RU: переходит на следующую статью

en: moves to the next block quote
ru_RU: переходит на следующую цитату

en: moves to the next button
ru_RU: переходит на следующую кнопку

en: moves to the next check box
ru_RU: переходит на следующий флажок

en: moves to the next combo box
ru_RU: переходит на следующий комбинированный список

en: moves to the next different style text
ru_RU: переходит к следующему тексту в другом стиле

en: moves to the next edit field
ru_RU: переходит на следующее поле редактора

en: moves to the next embedded object
ru_RU: переходит на следующий встроенный объект

en: moves to the next error
ru_RU: переходит на следующую ошибку

en: moves to the next figure
ru_RU: переходит к следующей иллюстрации

en: moves to the next form field
ru_RU: переходит на следующее поле формы

en: moves to the next frame
ru_RU: переходит на следующий фрейм

en: moves to the next graphic
ru_RU: переходит на следующий графический элемент

en: moves to the next grouping
ru_RU: переходит на следующую группу

en: moves to the next heading
ru_RU: переходит на следующий заголовок

en: moves to the next heading at level 1
ru_RU: переходит на следующий заголовок первого уровня

en: moves to the next heading at level 2
ru_RU: переходит на следующий заголовок второго уровня

en: moves to the next heading at level 3
ru_RU: переходит на следующий заголовок третьего уровня

en: moves to the next heading at level 4
ru_RU: переходит на следующий заголовок четвёртого уровня

en: moves to the next heading at level 5
ru_RU: переходит на следующий заголовок пятого уровня

en: moves to the next heading at level 6
ru_RU: переходит на следующий заголовок шестого уровня

en: moves to the next landmark
ru_RU: переходит на следующий ориентир

en: moves to the next link
ru_RU: переходит на следующую ссылку

en: moves to the next list
ru_RU: переходит на следующий список

en: moves to the next list item
ru_RU: переходит на следующий элемент списка

en: moves to the next math formula
ru_RU: переходит к следующей математической формуле

en: moves to the next menu item
ru_RU: переходит на следующий пункт меню

en: moves to the next progress bar
ru_RU: переходит к следующему индикатору выполнения

en: moves to the next radio button
ru_RU: переходит на следующую радио-кнопку

en: moves to the next same style text
ru_RU: переходит к следующему тексту в том же стиле

en: moves to the next separator
ru_RU: переходит на следующий разделитель

en: moves to the next tab
ru_RU: переходит на следующую вкладку

en: moves to the next table
ru_RU: переходит на следующую таблицу

en: moves to the next table column
ru_RU: переходит на следующий столбец таблицы

en: moves to the next table row
ru_RU: переходит на следующую строку таблицы

en: moves to the next text paragraph
ru_RU: переходит к следующему абзацу текста

en: moves to the next toggle button
ru_RU: переходит к следующей кнопке переключателю

en: moves to the next unvisited link
ru_RU: переходит на следующую не посещённую ссылку

en: moves to the next vertically aligned paragraph
ru_RU: переходит к следующему выровненному по вертикали абзацу

en: moves to the next visited link
ru_RU: переходит на следующую посещённую ссылку

en: moves to the previous annotation
ru_RU: переходит на предыдущую аннотацию

en: moves to the previous article
ru_RU: переходит на предыдущую статью

en: moves to the previous block quote
ru_RU: переходит на предыдущую цитату

en: moves to the previous button
ru_RU: переходит на предыдущую кнопку

en: moves to the previous check box
ru_RU: переходит на предыдущий флажок

en: moves to the previous combo box
ru_RU: переходит на предыдущий комбинированный список

en: moves to the previous different style text
ru_RU: переходит к предыдущему тексту в другом стиле

en: moves to the previous edit field
ru_RU: переходит на предыдущее поле редактора

en: moves to the previous embedded object
ru_RU: переходит на предыдущий встроенный объект

en: moves to the previous error
ru_RU: переходит на предыдущую ошибку

en: moves to the previous figure
ru_RU: переходит к предыдущей иллюстрации

en: moves to the previous form field
ru_RU: переходит на предыдущее поле формы

en: moves to the previous frame
ru_RU: переходит на предыдущий фрейм

en: moves to the previous graphic
ru_RU: переходит на предыдущий графический элемент

en: moves to the previous grouping
ru_RU: переходит на предыдущую группу

en: moves to the previous heading
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок

en: moves to the previous heading at level 1
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок первого уровня

en: moves to the previous heading at level 2
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок второго уровня

en: moves to the previous heading at level 3
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок третьего уровня

en: moves to the previous heading at level 4
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок четвёртого уровня

en: moves to the previous heading at level 5
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок пятого уровня

en: moves to the previous heading at level 6
ru_RU: переходит на предыдущий заголовок шестого уровня

en: moves to the previous landmark
ru_RU: переходит на предыдущий ориентир

en: moves to the previous link
ru_RU: переходит на предыдущую ссылку

en: moves to the previous list
ru_RU: переходит на предыдущий список

en: moves to the previous list item
ru_RU: переходит на предыдущий элемент списка

en: moves to the previous math formula
ru_RU: переходит к предыдущей математической формуле

en: moves to the previous menu item
ru_RU: переходит на предыдущий пункт меню

en: moves to the previous progress bar
ru_RU: переходит к предыдущему индикатору выполнения

en: moves to the previous radio button
ru_RU: переходит на предыдущую радио-кнопку

en: moves to the previous same style text
ru_RU: переходит к предыдущему тексту в том же стиле

en: moves to the previous separator
ru_RU: переходит на предыдущий разделитель

en: moves to the previous tab
ru_RU: переходит на предыдущую вкладку

en: moves to the previous table
ru_RU: переходит на предыдущую таблицу

en: moves to the previous table column
ru_RU: переходит на предыдущий столбец таблицы

en: moves to the previous table row
ru_RU: переходит на предыдущую строку таблицы

en: moves to the previous text paragraph
ru_RU: переходит к предыдущему абзацу текста

en: moves to the previous toggle button
ru_RU: переходит к предыдущей кнопке переключателю

en: moves to the previous unvisited link
ru_RU: переходит на предыдущую не посещённую ссылку

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
ru_RU: переходит к предыдущему выровненному по вертикали абзацу

en: moves to the previous visited link
ru_RU: переходит на предыдущую посещённую ссылку

en: multi line
ru_RU: многострочный

en: mute
ru_RU: выключить звук

en: new column section break
ru_RU: разрыв раздела и новый раздел на следующей колонке

en: new page section break
ru_RU: разрыв раздела и новый раздел на следующей странице

en: next track
ru_RU: следующая дорожка

en: no bold
ru_RU: нет полужирного

en: no border lines
ru_RU: нет границ

en: no change from point {previousIndex},
ru_RU: без изменений в точке {previousIndex},

en: no first line indent
ru_RU: нет отступа первой строки

en: no hanging indent
ru_RU: нет висячего отступа

en: no highlight
ru_RU: не подсвечено

en: no indent
ru_RU: нет отступа

en: no italic
ru_RU: нет курсивного

en: no left indent
ru_RU: нет отступа слева

en: no more text after a block of links
ru_RU: нет текста после группы ссылок

en: no more text before a block of links
ru_RU: нет текста перед группой ссылок

en: no next annotation
ru_RU: нет следующей аннотации

en: no next article
ru_RU: нет следующей статьи

en: no next block quote
ru_RU: нет следующей Цитаты

en: no next button
ru_RU: нет следующей кнопки

en: no next check box
ru_RU: нет следующего флажка

en: no next combo box
ru_RU: нет следующего комбинированного списка

en: no next edit field
ru_RU: нет следующего поля редактора

en: no next embedded object
ru_RU: нет следующего встроенного объекта

en: no next error
ru_RU: нет следующей ошибки

en: no next figure
ru_RU: нет следующей иллюстрации

en: no next form field
ru_RU: нет следующего поля формы

en: no next frame
ru_RU: нет следующего фрейма

en: no next graphic
ru_RU: нет следующего графического элемента

en: no next grouping
ru_RU: нет следующей группы

en: no next heading
ru_RU: нет следующего заголовка

en: no next heading at level 1
ru_RU: нет следующего заголовка первого уровня

en: no next heading at level 2
ru_RU: нет следующего заголовка второго уровня

en: no next heading at level 3
ru_RU: нет следующего заголовка третьего уровня

en: no next heading at level 4
ru_RU: нет следующего заголовка четвёртого уровня

en: no next heading at level 5
ru_RU: нет следующего заголовка пятого уровня

en: no next heading at level 6
ru_RU: нет следующего заголовка шестого уровня

en: no next landmark
ru_RU: нет следующего ориентира

en: no next link
ru_RU: нет следующей ссылки

en: no next list
ru_RU: нет следующего списка

en: no next list item
ru_RU: нет следующего элемента списка

en: no next math formula
ru_RU: нет следующей математической формулы

en: no next menu item
ru_RU: нет следующего пункта меню

en: no next progress bar
ru_RU: нет следующего индикатора выполнения

en: no next radio button
ru_RU: нет следующей радио-кнопки

en: no next separator
ru_RU: нет следующего разделителя

en: no next tab
ru_RU: нет следующей вкладки

en: no next table
ru_RU: нет следующей таблицы

en: no next text paragraph
ru_RU: нет следующего абзаца текста

en: no next toggle button
ru_RU: нет следующей кнопке переключателя

en: no next unvisited link
ru_RU: нет следующей не посещённой ссылки

en: no next vertically aligned paragraph
ru_RU: нет следующего выровненного по вертикали абзаца

en: no next visited link
ru_RU: нет следующей посещённой ссылки

en: no previous annotation
ru_RU: нет предыдущей аннотации

en: no previous article
ru_RU: нет предыдущей статьи

en: no previous block quote
ru_RU: нет предыдущей цитаты

en: no previous button
ru_RU: нет предыдущей кнопки

en: no previous check box
ru_RU: нет предыдущего флажка

en: no previous combo box
ru_RU: нет предыдущего комбинированного списка

en: no previous edit field
ru_RU: нет предыдущего поля редактора

en: no previous embedded object
ru_RU: нет предыдущего встроенного объекта

en: no previous error
ru_RU: нет предыдущей ошибки

en: no previous figure
ru_RU: нет предыдущей иллюстрации

en: no previous form field
ru_RU: нет предыдущего поля формы

en: no previous frame
ru_RU: нет предыдущего фрейма

en: no previous graphic
ru_RU: нет предыдущего графического элемента

en: no previous grouping
ru_RU: нет предыдущей группы

en: no previous heading
ru_RU: нет предыдущего заголовка

en: no previous heading at level 1
ru_RU: нет предыдущего заголовка первого уровня

en: no previous heading at level 2
ru_RU: нет предыдущего заголовка второго уровня

en: no previous heading at level 3
ru_RU: нет предыдущего заголовка третьего уровня

en: no previous heading at level 4
ru_RU: нет предыдущего заголовка четвёртого уровня

en: no previous heading at level 5
ru_RU: нет предыдущего заголовка пятого уровня

en: no previous heading at level 6
ru_RU: нет предыдущего заголовка шестого уровня

en: no previous landmark
ru_RU: нет предыдущего ориентира

en: no previous link
ru_RU: нет предыдущей ссылки

en: no previous list
ru_RU: нет предыдущего списка

en: no previous list item
ru_RU: нет предыдущего элемента списка

en: no previous math formula
ru_RU: нет предыдущей математической формулы

en: no previous menu item
ru_RU: нет предыдущего пункта меню

en: no previous progress bar
ru_RU: нет предыдущего индикатора выполнения

en: no previous radio button
ru_RU: нет предыдущей радио-кнопки

en: no previous separator
ru_RU: нет предыдущего разделителя

en: no previous tab
ru_RU: нет предыдущей вкладки

en: no previous table
ru_RU: нет предыдущей таблицы

en: no previous text paragraph
ru_RU: нет предыдущего абзаца текста

en: no previous toggle button
ru_RU: нет предыдущей кнопке переключателя

en: no previous unvisited link
ru_RU: нет предыдущей не посещённой ссылки

en: no previous vertically aligned paragraph
ru_RU: нет предыдущего выровненного по вертикали абзаца

en: no previous visited link
ru_RU: нет предыдущей посещённой ссылки

en: no revised %s
ru_RU: нет исправлений %s

en: no right indent
ru_RU: нет отступа справа

en: no status bar information
ru_RU: нет текста в строке состояния

en: no strikethrough
ru_RU: нет зачёркивания

en: none
ru_RU: отсутствует

en: normal configuration
ru_RU: по умолчанию

en: normal configuration profile active
ru_RU: активен профиль по умолчанию

en: not %s
ru_RU: не %s

en: not checked
ru_RU: не отмечено

en: not deleted
ru_RU: нет удалённого

en: not emphasised
ru_RU: нет акцентирования

en: not hidden
ru_RU: нет скрытого

en: not highlighted
ru_RU: не подсвечено

en: not inserted
ru_RU: нет вставленного

en: not marked
ru_RU: не отмеченный

en: not pressed
ru_RU: не нажата

en: not selected
ru_RU: не выделено

en: not strong
ru_RU: нет сильного акцентирования

en: not underlined
ru_RU: нет подчёркивания

en: note
ru_RU: заметка

en: nsel
ru_RU: ⠝⠺⠮⠙

en: numLock numpad 0
ru_RU: 0

en: numLock numpad 1
ru_RU: 1

en: numLock numpad 2
ru_RU: 2

en: numLock numpad 3
ru_RU: 3

en: numLock numpad 4
ru_RU: 4

en: numLock numpad 5
ru_RU: 5

en: numLock numpad 6
ru_RU: 6

en: numLock numpad 7
ru_RU: 7

en: numLock numpad 8
ru_RU: 8

en: numLock numpad 9
ru_RU: 9

en: numpad 1
ru_RU: 1 на цифровом блоке

en: numpad 2
ru_RU: 2 на цифровом блоке

en: numpad 3
ru_RU: 3 на цифровом блоке

en: numpad 4
ru_RU: 4 на цифровом блоке

en: numpad 5
ru_RU: 5 на цифровом блоке

en: numpad 6
ru_RU: 6 на цифровом блоке

en: numpad 7
ru_RU: 7 на цифровом блоке

en: numpad 8
ru_RU: 8 на цифровом блоке

en: numpad 9
ru_RU: 9 на цифровом блоке

en: numpad decimal
ru_RU: десятичный разделитель

en: numpad delete
ru_RU: delete на цифровом блоке

en: numpad divide
ru_RU: косая черта на цифровом блоке

en: numpad enter
ru_RU: enter на цифровом блоке

en: numpad insert
ru_RU: insert на цифровом блоке

en: numpad minus
ru_RU: минус на цифровом блоке

en: numpad multiply
ru_RU: звёздочка на цифровом блоке

en: numpad plus
ru_RU: плюс на цифровом блоке

en: object has no location
ru_RU: объект не имеет расположения

en: object mode
ru_RU: объектный режим

en: obscured
ru_RU: перекрыто

en: odd pages section break
ru_RU: разрыв раздела и новый раздел на следующей нечётной странице

en: off
ru_RU: выключено

en: off screen
ru_RU: вне экрана

en: on
ru_RU: включено

en: opens dialog
ru_RU: открывает диалог

en: opens grid
ru_RU: открывает сетку

en: opens list
ru_RU: открывает список

en: opens tree
ru_RU: открывает дерево

en: option pane
ru_RU: область параметров

en: other item
ru_RU: другой элемент

en: out of %s
ru_RU: вне %s

en: out of bookmark
ru_RU: вне закладки

en: out of comment
ru_RU: вне примечания

en: out of grammar error
ru_RU: вне грамматической ошибки

en: out of popular highlight
ru_RU: конец популярного фрагмента

en: out of spelling error
ru_RU: вне орфографической ошибки

en: out of table
ru_RU: вне таблицы

en: overflowing
ru_RU: переполнено

en: page
ru_RU: страница

en: page %s
ru_RU: страница %s

en: page down
ru_RU: страница вниз

en: page up
ru_RU: страница вверх

en: pane
ru_RU: область

en: panel
ru_RU: панель

en: paragraph
ru_RU: абзац

en: paragraph number
ru_RU: номер абзаца

en: paragraph property
ru_RU: свойство абзаца

en: password edit
ru_RU: редактор пароля

en: pinned
ru_RU: закреплено

en: play pause
ru_RU: воспроизведение/пауза

en: pnl
ru_RU: ⠏⠝⠇

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
ru_RU: Окно {description} не найдено.

[ctx: poedit]
en: No {description}
ru_RU: Отсутствует {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
ru_RU: Сообщает примечания для переводчиков, если таковое имеется. При двойном нажатии отображается примечание в режиме просмотра

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
ru_RU: Сообщает о любых комментариях в окне комментариев. При двойном нажатии отображает комментарии в режиме просмотра

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
ru_RU: Сообщает о любых примечаниях для переводчиков. При двойном нажатии отображает примечания в режиме просмотра

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
ru_RU: Сообщает старый исходный текст, если он есть. Если нажать дважды, представляет текст в режиме просмотра

[ctx: poedit]
en: comment
ru_RU: комментарий

[ctx: poedit]
en: notes for translators
ru_RU: примечания для переводчиков

[ctx: poedit]
en: old source text
ru_RU: старый исходный текст

[ctx: poedit]
en: translation warning
ru_RU: предупреждение о переводе

en: pressed
ru_RU: нажато

en: previous track
ru_RU: предыдущая дорожка

en: prgbar
ru_RU: ⠊⠝⠙⠺⠮⠏

en: progress bar
ru_RU: индикатор выполнения

en: property
ru_RU: свойство

en: property page
ru_RU: страница свойств

en: protected
ru_RU: защищено

en: pwdedt
ru_RU: ⠗⠑⠙⠏⠁⠗

en: quadruple {action}
ru_RU: четырёхкратное {action}

en: radio button
ru_RU: радиокнопка

en: radio menu item
ru_RU: пункт меню радиокнопка

en: rbtn
ru_RU: ⠗⠅⠝⠏

en: read only
ru_RU: только чтение

en: received: %s
ru_RU: получено: %s

en: reconcile
ru_RU: согласовать

en: rectangular gradient
ru_RU: прямоугольный градиент

en: redundant object
ru_RU: избыточный объект

en: refresh
ru_RU: обновить

en: region
ru_RU: область

[ctx: repeat]
en: off
ru_RU: выключено

[ctx: repeat]
en: on
ru_RU: включено

en: replace
ru_RU: заменить

en: replied
ru_RU: отвечено

en: replied all
ru_RU: отвечено всем

en: report CLDR characters off
ru_RU: чтение символов из базы данных консорциума Unicode выключено

en: report CLDR characters on
ru_RU: чтение символов из базы данных консорциума Unicode включено

en: report alignment off
ru_RU: чтение выравнивания выключено

en: report alignment on
ru_RU: чтение выравнивания включено

en: report articles off
ru_RU: чтение статей выключено

en: report articles on
ru_RU: чтение статей включено

en: report block quotes off
ru_RU: чтение цитат выключено

en: report block quotes on
ru_RU: чтение цитат включено

en: report colors off
ru_RU: чтение цветов выключено

en: report colors on
ru_RU: чтение цветов включено

en: report comments off
ru_RU: чтение примечаний выключено

en: report comments on
ru_RU: чтение примечаний включено

en: report dynamic content changes off
ru_RU: чтение динамических изменений содержимого выключено

en: report dynamic content changes on
ru_RU: чтение динамических изменений содержимого включено

en: report emphasis off
ru_RU: чтение акцентирования выключено

en: report emphasis on
ru_RU: чтение акцентирования включено

en: report figures and captions off
ru_RU: чтение иллюстраций и подписей выключено

en: report figures and captions on
ru_RU: чтение иллюстраций и подписей включено

en: report font attributes off
ru_RU: чтение атрибутов шрифта выключено

en: report font attributes on
ru_RU: чтение атрибутов шрифта включено

en: report font name off
ru_RU: чтение названия шрифта выключено

en: report font name on
ru_RU: чтение названия шрифта включено

en: report font size off
ru_RU: чтение размера шрифта выключено

en: report font size on
ru_RU: чтение размера шрифта включено

en: report frames off
ru_RU: чтение фреймов выключено

en: report frames on
ru_RU: чтение фреймов включено

en: report graphics off
ru_RU: чтение графических элементов выключено

en: report graphics on
ru_RU: чтение графических элементов включено

en: report groupings off
ru_RU: чтение групп выключено

en: report groupings on
ru_RU: чтение групп включено

en: report headings off
ru_RU: чтение заголовков выключено

en: report headings on
ru_RU: чтение заголовков включено

en: report highlighted off
ru_RU: чтение подсвеченного текста выключено

en: report highlighted on
ru_RU: чтение подсвеченного текста включено

en: report if clickable off
ru_RU: чтение интерактивных элементов выключено

en: report if clickable on
ru_RU: чтение интерактивных элементов включено

en: report landmarks and regions off
ru_RU: чтение ориентиров и областей выключено

en: report landmarks and regions on
ru_RU: чтение ориентиров и областей включено

en: report line numbers off
ru_RU: чтение номеров строк выключено

en: report line numbers on
ru_RU: чтение номеров строк включено

en: report line spacing off
ru_RU: чтение межстрочного интервала выключено

en: report line spacing on
ru_RU: чтение межстрочного интервала включено

en: report links off
ru_RU: чтение ссылок выключено

en: report links on
ru_RU: чтение ссылок включено

en: report lists off
ru_RU: чтение списков выключено

en: report lists on
ru_RU: чтение списков включено

en: report pages off
ru_RU: чтение номеров страниц выключено

en: report pages on
ru_RU: чтение номеров страниц включено

en: report paragraph indentation off
ru_RU: чтение отступов абзацев выключено

en: report paragraph indentation on
ru_RU: чтение отступов абзацев включено

en: report revisions off
ru_RU: чтение исправлений редактора выключено

en: report revisions on
ru_RU: чтение исправлений редактора включено

en: report spelling errors off
ru_RU: чтение орфографических ошибок выключено

en: report spelling errors on
ru_RU: чтение орфографических ошибок включено

en: report style off
ru_RU: чтение стиля выключено

en: report style on
ru_RU: чтение стиля включено

en: report superscripts and subscripts off
ru_RU: чтение надстрочного и подстрочного индексавыключено

en: report superscripts and subscripts on
ru_RU: чтение надстрочного и подстрочного индекса включено

en: report table cell coordinates off
ru_RU: чтение координат ячеек выключено

en: report table cell coordinates on
ru_RU: чтение координат ячеек включено

en: report tables off
ru_RU: чтение таблиц выключено

en: report tables on
ru_RU: чтение таблиц включено

en: req
ru_RU: ⠕⠃⠫⠵

en: required
ru_RU: требуется

en: reverse diagonal stripe
ru_RU: перевёрнутый диагональный штриховой

en: revised %s
ru_RU: исправлено %s

en: rgn
ru_RU: ⠕⠃⠇

en: rich edit
ru_RU: многострочный редактор

en: right
ru_RU: правый

en: right alt
ru_RU: правый alt

en: right arrow
ru_RU: стрелка вправо

en: right control
ru_RU: правый control

en: right edge
ru_RU: правая граница

en: right indent
ru_RU: отступ справа

en: right shift
ru_RU: правый shift

en: right windows
ru_RU: правая windows

en: ro
ru_RU: ⠟⠞

en: root pane
ru_RU: корневая область

en: row
ru_RU: строка

en: row %s
ru_RU: строка %s

en: row header
ru_RU: заголовок строки

en: rslvd cmnt
ru_RU: ⠗⠑⠉ ⠅⠍⠝⠞

en: ruler
ru_RU: линейка

en: r{rowNumber}
ru_RU: ⠎⠞⠗{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
ru_RU: ⠎⠞⠗{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
ru_RU: Сервис

en: scrlbar
ru_RU: ⠏⠇⠏⠗⠕⠅⠗

en: scroll bar
ru_RU: полоса прокрутки

en: scroll pane
ru_RU: область прокрутки

en: search page
ru_RU: страница поиска

en: sect
ru_RU: ⠗⠁⠵⠙⠇

en: section
ru_RU: раздел

en: section %s
ru_RU: раздел %s

en: section property
ru_RU: свойство раздела

en: sel
ru_RU: ⠺⠮⠙

en: selectable
ru_RU: выделяемый

en: selected
ru_RU: выделено

en: selected %s
ru_RU: выделено %s

en: selection removed
ru_RU: выделение удалено

en: sent: %s
ru_RU: отправлено: %s

en: separator
ru_RU: разделитель

en: series {number} {name}
ru_RU: ряд {number} {name}

en: sggstn
ru_RU: ⠏⠗⠑⠙⠇

en: shape
ru_RU: фигура

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
ru_RU: Символ запрета

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: ИЛИ

[ctx: shape]
en: 10-point star
ru_RU: 10-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 12-point star
ru_RU: 12-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 16-point star
ru_RU: 16-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 24-point star
ru_RU: 24-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 32-point star
ru_RU: 32-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 4-point star
ru_RU: 4-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 5-point star
ru_RU: 5-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 6-point star
ru_RU: 6-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 7-point star
ru_RU: 7-конечная звезда

[ctx: shape]
en: 8-point star
ru_RU: 8-конечная звезда

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: альтернативный процесс

[ctx: shape]
en: Arc
ru_RU: Дуга

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
ru_RU: Стрелки влево вправо вверх и вниз

[ctx: shape]
en: Balloon
ru_RU: Выноска-прямоугольник со скруглёнными углами

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
ru_RU: Угловая Стрелка вверх

[ctx: shape]
en: Bent arrow
ru_RU: Угловая Стрелка

[ctx: shape]
en: Bevel
ru_RU: Багетная рамка

[ctx: shape]
en: Block arc
ru_RU: Блочная дуга

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
ru_RU: Выноска со стрелками влево вправо вверх и вниз

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
ru_RU: Выноска со стрелками вправо и влево

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
ru_RU: Выноска со стрелкой вниз

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
ru_RU: Выноска со стрелкой влево

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
ru_RU: Выноска со стрелкой вправо

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
ru_RU: Выноска со стрелкой вверх

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
ru_RU: Выноска 4 (с границей)

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
ru_RU: Выноска 3 (с границей)

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
ru_RU: Выноска 3

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
ru_RU: Выноска со стрелками вверх и вниз

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
ru_RU: Выноска 1 (граница и черта)

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
ru_RU: Выноска 4 (граница и черта)

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
ru_RU: Выноска 3 (граница и черта)

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
ru_RU: Выноска 2 (граница и черта)

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
ru_RU: Выноска 4

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
ru_RU: Выноска 2 (с границей)

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
ru_RU: Выноска 2

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
ru_RU: Выноска 1 (с границей)

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
ru_RU: Выноска 1 (без границ)

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
ru_RU: Выноска 3 (без границ)

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
ru_RU: Выноска 4 (без границ)

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
ru_RU: Выноска 2 (без границ)

[ctx: shape]
en: Can
ru_RU: Цилиндр

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: карточка

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
ru_RU: Квадрат, разделённый по вертикали и горизонтали на четыре четверти

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
ru_RU: Квадрат, разделённый на шесть частей по вертикальным и диагональным линиям

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
ru_RU: Квадрат, разделённый на четыре части вдоль диагональных линий

[ctx: shape]
en: Chevron
ru_RU: Шеврон

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
ru_RU: Круг с линией, соединяющей две точки по периметру через внутреннюю часть круга

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
ru_RU: Круговая стрелка

[ctx: shape]
en: Cloud callout
ru_RU: Выноска-облако

[ctx: shape]
en: Cloud shape
ru_RU: Форма облако

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: сопоставление

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: узел

[ctx: shape]
en: Corner
ru_RU: Прямоугольник с вырезом

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
ru_RU: Круговая стрелка, указывающая счётчик - по часовой стрелке

[ctx: shape]
en: Cross
ru_RU: Крест

[ctx: shape]
en: Cube
ru_RU: Куб

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
ru_RU: Выгнутая вверх стрелка

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
ru_RU: Выгнутая вправо стрелка

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
ru_RU: Выгнутая влево стрелка

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
ru_RU: Выгнутая вниз стрелка

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
ru_RU: Круглая лента лицом вверх

[ctx: shape]
en: Curved arrow
ru_RU: Изогнутая стрелка

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: данные

[ctx: shape]
en: Decagon
ru_RU: Десятиугольник

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: решение

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: задержка

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
ru_RU: Прямоугольник с двумя треугольниками

[ctx: shape]
en: Diamond
ru_RU: Ромб

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: память с прямым доступом

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: дисплей

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: документ

[ctx: shape]
en: Dodecagon
ru_RU: Двенадцатиугольник

[ctx: shape]
en: Donut
ru_RU: Кольцо

[ctx: shape]
en: Double brace
ru_RU: Двойные фигурные скобки

[ctx: shape]
en: Double bracket
ru_RU: Двойные квадратные скобки

[ctx: shape]
en: Double wave
ru_RU: Двойная волна

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
ru_RU: Двойная стрелка вверх и вниз

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
ru_RU: Двусторонняя круговая стрелка

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
ru_RU: Двойная стрелка влево и вправо

[ctx: shape]
en: Down Arrow
ru_RU: Стрелка вниз

[ctx: shape]
en: Explosion
ru_RU: Взрыв

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: извлечение

[ctx: shape]
en: Folded corner
ru_RU: Загнутый угол

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
ru_RU: Четыре маленьких квадрата, определяющие прямоугольную фигуру

[ctx: shape]
en: Funnel
ru_RU: Торнадо

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
ru_RU: Шестерня с девятью зубцами

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
ru_RU: Шестерня с шестью зубцами

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
ru_RU: Половина прямоугольной фоторамки

[ctx: shape]
en: Heart
ru_RU: Сердце

[ctx: shape]
en: Heptagon
ru_RU: Семиугольник

[ctx: shape]
en: Hexagon
ru_RU: Шестиугольник

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
ru_RU: Горизонтальный список

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
ru_RU: Круг (пирог) с отсутствующей частью

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: внутренняя память

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
ru_RU: Равнобедренный треугольник

[ctx: shape]
en: Left Arrow
ru_RU: Стрелка влево

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
ru_RU: Двойная стрелка влево и вверх

[ctx: shape]
en: Left brace
ru_RU: Левая фигурная скобка

[ctx: shape]
en: Left bracket
ru_RU: Левая квадратная скобка

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
ru_RU: Тройная стрелка влево, вправо и вверх

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
ru_RU: Молния

[ctx: shape]
en: Line Callout
ru_RU: Выноска 1

[ctx: shape]
en: Line inverse
ru_RU: Обратная линия

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: магнитный диск

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: ручной ввод

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: ручное управление

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
ru_RU: Математический символ сложения

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
ru_RU: Математический символ деления

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
ru_RU: Математический символ равенства

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
ru_RU: Математический символ умножения

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
ru_RU: Математический символ неравенства

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
ru_RU: Математический символ вычитания

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: объединение

[ctx: shape]
en: Moon
ru_RU: Луна

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: несколько документов

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
ru_RU: Стрелка вправо с вырезом

[ctx: shape]
en: Octagon
ru_RU: Восьмиугольник

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: ссылка на другую страницу

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: символ хранения

[ctx: shape]
en: Oval
ru_RU: Овал

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
ru_RU: Овальная выноска

[ctx: shape]
en: Parallelogram
ru_RU: Параллелограмм

[ctx: shape]
en: Pentagon
ru_RU: Пятиугольник

[ctx: shape]
en: Plaque
ru_RU: Табличка

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
ru_RU: Четыре четверти окружности, определяющие прямоугольную фигуру

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: типовой процесс

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: подготовка

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: процесс

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: перфолента

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
ru_RU: Четверть круга (пирога)

[ctx: shape]
en: Rectangle
ru_RU: Прямоугольник

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
ru_RU: Прямоугольник с одним закруглённым углом

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
ru_RU: Прямоугольник с одним срезанным углом

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
ru_RU: Прямоугольник с одним срезанным и одним закруглённым углом

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
ru_RU: Прямоугольник с двумя закруглёнными углами, напротив друг друга по диагонали

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
ru_RU: Прямоугольник с двумя срезанными углами, напротив друг друга по диагонали

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
ru_RU: Прямоугольник с двумя срезанными углами, которые разделяют одну общую сторону

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
ru_RU: Прямоугольник с двумя закруглёнными углами, которые разделяют одну общую сторону

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
ru_RU: Прямоугольная выноска

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
ru_RU: Прямоугольная фоторамка

[ctx: shape]
en: Return
ru_RU: Возврат

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
ru_RU: Лента

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
ru_RU: Лента со стрелками на обоих концах

[ctx: shape]
en: Right Arrow
ru_RU: Стрелка вправо

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
ru_RU: Штриховая стрелка вправо

[ctx: shape]
en: Right brace
ru_RU: Правая фигурная скобка

[ctx: shape]
en: Right bracket
ru_RU: Правая квадратная скобка

[ctx: shape]
en: Right triangle
ru_RU: Прямоугольный треугольник

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
ru_RU: Скруглённый прямоугольник

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
ru_RU: Скруглённая прямоугольная выноска

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: память с последовательным доступом

[ctx: shape]
en: Smiley face
ru_RU: Улыбающееся лицо

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: сортировка

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: сохранённые данные

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: узел суммирования

[ctx: shape]
en: Sun
ru_RU: Солнце

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
ru_RU: Блок-схема: знак завершения

[ctx: shape]
en: Trapezoid
ru_RU: Трапеция

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
ru_RU: Трапеция с непараллельными асимметричными сторонами

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
ru_RU: Развёрнутая стрелка

[ctx: shape]
en: Up Arrow
ru_RU: Стрелка вверх

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
ru_RU: Вертикальный список

[ctx: shape]
en: Water droplet
ru_RU: Капля воды

[ctx: shape]
en: Wave
ru_RU: Волна

[ctx: shape]
en: four snipped corners
ru_RU: четыре прямоугольных треугольника

[ctx: shuffle]
en: off
ru_RU: выключено

[ctx: shuffle]
en: on
ru_RU: включено

en: single {action}
ru_RU: однократное {action}

en: skips backward past a block of links
ru_RU: переходит на текст перед группой ссылок

en: skips forward past a block of links
ru_RU: переходит на текст после группы ссылок

en: slanted dash dot
ru_RU: штрихпунктирная с наклоном

en: slice
ru_RU: сектор

en: slider
ru_RU: ползунок

en: solid
ru_RU: сплошной

en: sorted
ru_RU: отсортировано

en: sorted asc
ru_RU: ⠎⠕⠗⠞⠏⠺

en: sorted ascending
ru_RU: отсортировано по возрастанию

en: sorted desc
ru_RU: ⠎⠕⠗⠞⠏⠥

en: sorted descending
ru_RU: отсортировано по убыванию

en: sound
ru_RU: звук

en: space
ru_RU: пробел

en: space with any dots
ru_RU: пробел с любыми точками

en: space with dot
ru_RU: пробел плюс брайлевская точка

en: speak command keys off
ru_RU: чтение командных клавиш выключено

en: speak command keys on
ru_RU: чтение командных клавиш включено

en: speak typed characters off
ru_RU: чтение вводимых символов выключено

en: speak typed characters on
ru_RU: чтение вводимых символов включено

en: speak typed words off
ru_RU: чтение вводимых слов выключено

en: speak typed words on
ru_RU: чтение вводимых слов включено

en: speech viewer disabled
ru_RU: просмотрщик речи отключён

en: speech viewer enabled
ru_RU: просмотрщик речи включён

[ctx: speechModes]
en: beeps
ru_RU: сигналы

[ctx: speechModes]
en: off
ru_RU: выключено

[ctx: speechModes]
en: on-demand
ru_RU: по требованию

[ctx: speechModes]
en: talk
ru_RU: речь

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
ru_RU: Филь&тр:

en: spelling and grammar: {text}
ru_RU: орфография и грамматика: {text}

en: spelling error
ru_RU: орфографическая ошибка

en: spelling: {text}
ru_RU: орфография: {text}

en: spin button
ru_RU: счётчик

en: splbtn
ru_RU: ⠗⠵⠙⠅⠝⠏

en: split button
ru_RU: разделённая кнопка

en: split pane
ru_RU: разделённая область

en: spnbtn
ru_RU: ⠎⠟

en: status bar
ru_RU: строка состояния

en: stbar
ru_RU: ⠎⠞⠗⠎⠕⠎

en: stop
ru_RU: остановить

en: strikethrough
ru_RU: зачёркивание

en: strong
ru_RU: сильное акцентирование

en: style
ru_RU: стиль

en: style %s
ru_RU: стиль %s

en: style definition
ru_RU: определение стиля

en: subMenu
ru_RU: подменю

en: subject: %s
ru_RU: тема: %s

en: submnu
ru_RU: ⠏⠕⠙⠍⠝

en: subscript
ru_RU: подстрочный

en: suggestion
ru_RU: предложение

en: superscript
ru_RU: надстрочный

en: switch
ru_RU: переключатель

en: swtch
ru_RU: ⠏⠗⠟

[ctx: symbolLevel]
en: all
ru_RU: все

[ctx: symbolLevel]
en: character
ru_RU: символ

[ctx: symbolLevel]
en: most
ru_RU: большинство

[ctx: symbolLevel]
en: none
ru_RU: ничего

[ctx: symbolLevel]
en: some
ru_RU: некоторые

[ctx: symbolPreserve]
en: always
ru_RU: всегда

[ctx: symbolPreserve]
en: never
ru_RU: никогда

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
ru_RU: только если уровень пунктуации ниже уровня символа

[ctx: synth setting]
en: Inflection
ru_RU: Интонация

[ctx: synth setting]
en: Language
ru_RU: Язык

[ctx: synth setting]
en: Pitch
ru_RU: Высота

[ctx: synth setting]
en: Rate
ru_RU: Скорость

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
ru_RU: Дополнительное ускорение

[ctx: synth setting]
en: Variant
ru_RU: Вариант

[ctx: synth setting]
en: Voice
ru_RU: Голос

[ctx: synth setting]
en: Volume
ru_RU: Громкость

en: tab control
ru_RU: вкладка

en: tabctl
ru_RU: ⠺⠅⠇

en: table
ru_RU: таблица

en: table body
ru_RU: тело таблицы

en: table footer
ru_RU: нижний колонтитул таблицы

en: table header
ru_RU: заголовок таблицы

en: table property
ru_RU: свойство таблицы

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
ru_RU: таблица из {columnCountText} и {rowCountText}

en: tbl
ru_RU: ⠞⠃⠇

en: tear off menu
ru_RU: разрывное меню

en: term
ru_RU: ⠞⠗⠍

en: terminal
ru_RU: терминал

en: text
ru_RU: текст

en: text "%s" not found
ru_RU: текст «%s» не найден

en: text frame
ru_RU: текстовый фрейм

en: text mode
ru_RU: текстовый режим

en: tgbtn
ru_RU: ⠅⠝⠏⠏⠗⠟

en: thick
ru_RU: толстая

en: thick diagonal crosshatch
ru_RU: толстый, диагональный клетчатый

en: thin
ru_RU: тонкая

en: thin diagonal crosshatch
ru_RU: тонкий, диагональный клетчатый

en: thin diagonal stripe
ru_RU: тонкий, диагональный штриховой

en: thin horizontal crosshatch
ru_RU: тонкий, горизонтальный клетчатый

en: thin horizontal stripe
ru_RU: тонкий, горизонтальный штриховой

en: thin reverse diagonal stripe
ru_RU: тонкий, перевёрнутый диагональный штриховой

en: thin vertical stripe
ru_RU: тонкий, вертикальный штриховой

en: through row {row} column {column}
ru_RU: по строку {row} столбец {column}

en: through {endCol}
ru_RU: по {endCol}

en: through {endRow}
ru_RU: по {endRow}

en: thumb control
ru_RU: бегунок линейки прокрутки

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
ru_RU: {D} день {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
ru_RU: {D} дней {H}:{M}:{S}

en: title bar
ru_RU: заголовок окна

en: tlbar
ru_RU: ⠏⠁⠝⠊⠝⠎⠞⠗

en: tltip
ru_RU: ⠺⠎⠏⠇

en: to focus
ru_RU: к системному фокусу

en: to review
ru_RU: к просмотровому курсору

en: toggle button
ru_RU: кнопка переключатель

en: tool bar
ru_RU: панель инструментов

en: tool tip
ru_RU: всплывающая подсказка

en: top edge
ru_RU: верхняя граница

[ctx: touch action]
en: flick down
ru_RU: смахивание вниз

[ctx: touch action]
en: flick left
ru_RU: смахивание влево

[ctx: touch action]
en: flick right
ru_RU: смахивание вправо

[ctx: touch action]
en: flick up
ru_RU: смахивание вверх

[ctx: touch action]
en: hold
ru_RU: удержание

[ctx: touch action]
en: hover
ru_RU: скольжение

[ctx: touch action]
en: hover down
ru_RU: скольжение вниз

[ctx: touch action]
en: hover up
ru_RU: скольжение вверх

[ctx: touch action]
en: tap
ru_RU: касание

[ctx: touch action]
en: tap and hold
ru_RU: касание и удержание

en: track change: {text}
ru_RU: отслеживаемое изменение: {text}

en: tree view
ru_RU: дерево

en: tree view button
ru_RU: кнопка дерева

en: tree view item
ru_RU: элемент дерева

en: triggered
ru_RU: активирован автопереключателем

en: tripple {action}
ru_RU: тройное {action}

en: tv
ru_RU: ⠙⠑⠗

en: tvbtn
ru_RU: ⠅⠝⠏⠙⠑⠗

en: tvitem
ru_RU: ⠏⠙⠑⠗

en: unavailable
ru_RU: недоступно

en: underline
ru_RU: подчёркнутый

en: underlined
ru_RU: подчёркивание

en: unknown
ru_RU: неизвестно

en: unknown %s
ru_RU: неизвестно %s

en: unknown input method
ru_RU: неизвестный метод ввода

en: unknown language
ru_RU: неизвестный язык

en: unlocked
ru_RU: разблокировано

en: unread
ru_RU: непрочитано

en: up arrow
ru_RU: стрелка вверх

en: up-right diagonal line
ru_RU: диагональ вверх направо

en: value {valueAxisData}
ru_RU: значение {valueAxisData}

en: vertical align bottom
ru_RU: вертикальное выравнивание по нижнему краю

en: vertical align distributed
ru_RU: распределённое вертикальное выравнивание

en: vertical align justified
ru_RU: вертикальное выравнивание по высоте

en: vertical align middle
ru_RU: вертикальное выравнивание по центру

en: vertical align top
ru_RU: вертикальное выравнивание по верхнему краю

en: vertical borders except outside
ru_RU: вертикальные границы внутри

en: vertical stripe
ru_RU: вертикальный штриховой

en: video
ru_RU: видео

en: view port
ru_RU: смотровое окно

en: visited
ru_RU: посещённая

en: vlnk
ru_RU: ⠏⠎⠭⠎⠇⠅

en: volume down
ru_RU: уменьшение громкости

en: volume up
ru_RU: увеличение громкости

en: white space
ru_RU: пустое пространство

en: window
ru_RU: окно

en: with %s column | with %s columns
ru_RU[0]: из %s столбца
ru_RU[1]: из %s столбцов
ru_RU[2]: из %s столбцов
ru_RU[3]: из %s столбцов

en: with %s item | with %s items
ru_RU[0]: из %s элемента
ru_RU[1]: из %s элементов
ru_RU[2]: из %s элементов
ru_RU[3]: из %s элементов

en: with %s row | with %s rows
ru_RU[0]: из %s строки
ru_RU[1]: из %s строк
ru_RU[2]: из %s строк
ru_RU[3]: из %s строк

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
ru_RU: из {rowCountTranslation} и {colCountTranslation}

en: wnd
ru_RU: ⠕⠅⠝

en: word
ru_RU: слово

en: {author} is editing
ru_RU: {author} редактирует

en: {backgroundColor} background
ru_RU: цвет фона {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
ru_RU: {bookPercentage}%, расположение {curLocation} из {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
ru_RU[0]: {category} ({nbResults} результат)
ru_RU[1]: {category} ({nbResults} результата)
ru_RU[2]: {category} ({nbResults} результатов)
ru_RU[3]: {category} ({nbResults} результатов)

en: {color1} to {color2}
ru_RU: {color1} на {color2}

en: {color} (default color)
ru_RU: {color} (цвет по умолчанию)

en: {color} on {backgroundColor}
ru_RU: {color} на {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
ru_RU[0]: {columnCount} столбца
ru_RU[1]: {columnCount} столбцов
ru_RU[2]: {columnCount} столбцов
ru_RU[3]: {columnCount} столбцов

en: {date} (all day)
ru_RU: {date} (весь день)

en: {desc} left and right edges
ru_RU: {desc} граница слева и справа

en: {desc} surrounding border
ru_RU: {desc} граница со всех сторон

en: {desc} top and bottom edges
ru_RU: {desc} граница сверху и снизу

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
ru_RU: {desc} диагонали вверх и вниз

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
ru_RU[0]: {distance:.3g} точка от нижнего края слайда
ru_RU[1]: {distance:.3g} точки от нижнего края слайда
ru_RU[2]: {distance:.3g} точек от нижнего края слайда
ru_RU[3]: {distance:.3g} точек от нижнего края слайда

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
ru_RU[0]: {distance:.3g} точка от левого края слайда
ru_RU[1]: {distance:.3g} точки от левого края слайда
ru_RU[2]: {distance:.3g} точек от левого края слайда
ru_RU[3]: {distance:.3g} точек от левого края слайда

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
ru_RU[0]: {distance:.3g} точка от правого края слайда
ru_RU[1]: {distance:.3g} точки от правого края слайда
ru_RU[2]: {distance:.3g} точек от правого края слайда
ru_RU[3]: {distance:.3g} точек от правого края слайда

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
ru_RU[0]: {distance:.3g} точка от верхнего края слайда
ru_RU[1]: {distance:.3g} точки от верхнего края слайда
ru_RU[2]: {distance:.3g} точек от верхнего края слайда
ru_RU[3]: {distance:.3g} точек от верхнего края слайда

en: {distance} from left edge of page
ru_RU: {distance} от левого края страницы

en: {distance} from top edge of page
ru_RU: {distance} от верхнего края страницы

en: {elapsedTime} elapsed
ru_RU: прошло {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
ru_RU: {firstAddress}  {firstContent} по {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
ru_RU: {firstAddress} по {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ru_RU: {firstAddress} {firstValue} по {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
ru_RU: осталось {hourText} и {minuteText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
ru_RU[0]: {hours:d} час
ru_RU[1]: {hours:d} часа
ru_RU[2]: {hours:d} часов
ru_RU[3]: {hours:d} часов

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
ru_RU: {longName} ({name})
    Версия: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} распространяется на условиях лицензии GNU General Public License (Version 2). Вы можете свободно распространять и/или изменять это программное обеспечение только при условии соблюдения лицензии и предоставлении исходного кода всем желающим. Это в равной степени относится к оригинальной версии этого программного обеспечения, его изменённым копиям, а также ко всем его производным.
    Для получения дополнительной информации, пожалуйста, обратитесь к лицензии в подменю «Справка».
    Она также может быть получена онлайн по адресу: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} разрабатывается NV Access, некоммерческой организацией, созданной для поддержки и популяризации свободных решений с открытым исходным кодом для людей с проблемами зрения.
    Если вы находите NVDA полезной и хотите, чтобы она продолжала развиваться, пожалуйста, рассмотрите возможность пожертвования в пользу NV Access. Для этого из меню NVDA выберите пункт «Сделать пожертвование».

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
ru_RU: {message}
    
    Категория: "{category}"
    Параметр: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
ru_RU[0]: {minutes:d} минута
ru_RU[1]: {minutes:d} минуты
ru_RU[2]: {minutes:d} минут
ru_RU[3]: {minutes:d} минут

en: {modifier} released
ru_RU: {modifier} отпущена

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
ru_RU[0]: {numFingers} палец {action}
ru_RU[1]: {numFingers} пальца {action}
ru_RU[2]: {numFingers} пальцев {action}
ru_RU[3]: {numFingers} пальцев {action}

en: {number} of {total}
ru_RU: {number} из {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
ru_RU[0]: {offset:.3g} сантиметр
ru_RU[1]: {offset:.3g} сантиметра
ru_RU[2]: {offset:.3g} сантиметров
ru_RU[3]: {offset:.3g} сантиметров

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
ru_RU[0]: {offset:.3g} символ
ru_RU[1]: {offset:.3g} символа
ru_RU[2]: {offset:.3g} символов
ru_RU[3]: {offset:.3g} символов

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
ru_RU[0]: {offset:.3g} дюйм
ru_RU[1]: {offset:.3g} дюйма
ru_RU[2]: {offset:.3g} дюймов
ru_RU[3]: {offset:.3g} дюймов

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
ru_RU[0]: {offset:.3g} миллиметр
ru_RU[1]: {offset:.3g} миллиметра
ru_RU[2]: {offset:.3g} миллиметров
ru_RU[3]: {offset:.3g} миллиметров

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
ru_RU[0]: {offset:.3g} пик
ru_RU[1]: {offset:.3g} пика
ru_RU[2]: {offset:.3g} пиков
ru_RU[3]: {offset:.3g} пиков

en: {offset:.3g} pt
ru_RU: {offset:.3g} пунктов

en: {profileName} configuration profile active
ru_RU: Активен профиль {profileName}

en: {profile} profile activated
ru_RU: Профиль {profile} активирован

en: {profile} profile deactivated
ru_RU: Профиль {profile} деактивирован

en: {remainingTimeFormatted} remaining
ru_RU: осталось {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
ru_RU: {revisionType} {description}: {text}. {author}, {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
ru_RU[0]: {rowCount} строки
ru_RU[1]: {rowCount} строк
ru_RU[2]: {rowCount} строк
ru_RU[3]: {rowCount} строк

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
ru_RU: {seriesName} ряд {seriesIndex} из {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
ru_RU: {seriesName} тип линии тренда: {trendlineType}, название: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
ru_RU: {seriesName} тип линии тренда: {trendlineType}, название: {trendlineName}, метка: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
ru_RU: {size:g} пунктов шрифта

en: {startTime} to {endTime}
ru_RU: С {startTime} по {endTime}

en: {start} through {end}
ru_RU: {start} по {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
ru_RU: стиль {styleName}, уровень структуры {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
ru_RU: {symbol} как в {description}

en: {textAttribute} off
ru_RU: {textAttribute} выключено

en: {textAttribute} on
ru_RU: {textAttribute} включено

en: {totalTime} total
ru_RU: общее время {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
ru_RU[0]: {val:.2f} сантиметр
ru_RU[1]: {val:.2f} сантиметра
ru_RU[2]: {val:.2f} сантиметров
ru_RU[3]: {val:.2f} сантиметров

en: {val:.2f} cm
ru_RU: {val:.2f} см

en: {val:.2f} in
ru_RU: {val:.2f} дюймов

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
ru_RU[0]: {val:.2f} дюйм
ru_RU[1]: {val:.2f} дюйма
ru_RU[2]: {val:.2f} дюймов
ru_RU[3]: {val:.2f} дюймов

en: {val:g} pt space before paragraph
ru_RU: Отступ {val:g} пунктов перед абзацем

en: {} suggestions
ru_RU: {} предложений
