nvda - en to sv_SE translation catalogue (2899 entries)

en:  %s is currently running.
sv_SE:  %s körs för tillfället.

en:  %s module is loaded.
sv_SE:  %s modul är laddad.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
sv_SE:  fraktion {fractionValue:.2f} procent slice {pointIndex} av {pointCount}

en:  square
sv_SE:  kvadrat

en:  title: {axisTitle}
sv_SE:  titel: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
sv_SE:  {segmentType} {pointIndex} av {pointCount}

en: %d character | %d characters
sv_SE[0]: %d tecken
sv_SE[1]: %d tecken

en: %d percent
sv_SE: %d procent

en: %s application
sv_SE: applikation %s

en: %s column | %s columns
sv_SE[0]: %s kolumn
sv_SE[1]: %s kolumner

en: %s cursor
sv_SE: %s markör

en: %s end
sv_SE: %s slut

en: %s highlighted
sv_SE: %s markerad

en: %s item | %s items
sv_SE[0]: %s objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: %s keyboard
sv_SE: %s tangentbord

en: %s mode
sv_SE: %s läge

en: %s normalized
sv_SE: %s normaliserat

en: %s selected
sv_SE: %s markerad

en: %s selected instead
sv_SE: %s markerat istället

en: %s unselected
sv_SE: %s avmarkerad

en: &About add-on...
sv_SE: &Om tillägget...

en: &About...
sv_SE: &Om...

en: &Add
sv_SE: &Lägg till

en: &Add-on store...
sv_SE: Tillägg&sbutik...

en: &Alignment
sv_SE: &Justering

en: &Annotations
sv_SE: &Tilläggsinformation

en: &Anywhere
sv_SE: &Överallt

en: &Beep for capitals
sv_SE: Avge &pip för versaler

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
sv_SE: Pip om små &bokstäver skrivs när Caps Lock är på

en: &Bookmarks
sv_SE: &Bokmärken

en: &Braille viewer
sv_SE: P&unktskriftsvisare

en: &Brightness controls audio coordinates volume
sv_SE: Ljusstyrka bestämmer ljudnivån på uppspelning av koordinater

en: &Buttons
sv_SE: Kna&ppar

en: &Categories:
sv_SE: &Kategorier:

en: &Charts
sv_SE: &Diagram

en: &Check for update...
sv_SE: S&ök efter uppdatering...

en: &Clickable
sv_SE: &Klickbar

en: &Close
sv_SE: &Avsluta

en: &Colors
sv_SE: F&ärger

en: &Comment
sv_SE: &Kommentar

en: &Configuration profiles...
sv_SE: &Konfigurationsprofiler...

en: &Continue
sv_SE: F&ortsätt

en: &Continue running
sv_SE: &Fortsätt att köra

en: &Create portable copy...
sv_SE: S&kapa portabelt exemplar...

en: &Default dictionary...
sv_SE: Standar&d ordlista...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
sv_SE: För&dröjd beskrivning för tecken när markören rör sig

en: &Delete
sv_SE: &Radera

en: &Dictionary entries
sv_SE: Or&dlisteposter

en: &Diff algorithm:
sv_SE: Algorithm för skillna&d:

en: &Displays to detect automatically:
sv_SE: &Displayer att upptäcka automatiskt:

en: &Donate
sv_SE: &Donera

en: &Done
sv_SE: &Klar

en: &Download update
sv_SE: La&dda hem uppdatering

en: &Edit
sv_SE: R&edigera

en: &Editor revisions
sv_SE: Granskningsrevideringar

en: &Enable Highlighting
sv_SE: Aktiv&era överstrykning

en: &Enable browse mode on page load
sv_SE: Aktiv&era läsläge när sidan laddats

en: &Errors
sv_SE: &Fel

en: &Figures and captions
sv_SE: &figurer och bildtexter

en: &Font name
sv_SE: &teckensnittsnamn

en: &Form fields
sv_SE: &Formulärfält

en: &Graphics
sv_SE: &Grafik

en: &Groupings
sv_SE: &Grupperingar

en: &Guess object position information when unavailable
sv_SE: &Gissa objektpositionsinformation när det är otillgängligt

en: &HID keyboard input simulation
sv_SE: Simulera &HID tangentbordsinmatning

en: &Headings
sv_SE: &Rubriker

en: &Help
sv_SE: &Hjälp

en: &Help, training and support
sv_SE: &Hjälp, träning och stöd

en: &Hover for cell routing
sv_SE: &Håll muspekaren över för celldirigering

en: &Inflection
sv_SE: Beton&ing

en: &Input table:
sv_SE: &Inmatningstabell:

en: &Install NVDA on this computer
sv_SE: &Installera NVDA på den här datorn

en: &Install NVDA...
sv_SE: &Installera NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
sv_SE: &Behåll befintlig skrivbordsgenväg

en: &Keyboard layout:
sv_SE: &Tangentbordslayout:

en: &Language
sv_SE: &Språk

en: &Level
sv_SE: &Nivå

en: &Line spacing
sv_SE: Radavst&ånd

en: &Lists
sv_SE: &Listor

en: &Maximum number of characters on one line
sv_SE: &Maximalt antal tecken på en rad

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
sv_SE: tillgängliga lägen i ko&mmandot växla ljuddelningslägen:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
sv_SE: &Lägen tillgängliga vid växling av tallägen:

en: &Move to
sv_SE: &Flytta till

en: &New
sv_SE: &Ny

en: &No
sv_SE: N&ej

en: &Not now
sv_SE: I&nte nu

en: &Number of lines per page
sv_SE: A&ntal rader per sida

en: &Output table:
sv_SE: Utmatningstabell:

en: &Pages
sv_SE: &Sidor

en: &Paragraph indentation
sv_SE: St&yckesindrag

en: &Paragraph style:
sv_SE: &Styckestil:

en: &Pattern
sv_SE: &Mönster

en: &Pitch
sv_SE: &Tonhöjd

en: &Play audio coordinates when mouse moves
sv_SE: Spela upp ljudkoordinater när musen förflyttas

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
sv_SE: S&pela ljud när skärmridån växlas

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
sv_SE: &Spela upp ljud när NVDA startas eller avslutas

en: &Postpone update
sv_SE: Skjut u&pp installationen

en: &Preferences
sv_SE: &Inställningar

en: &Proceed with installation (not recommended)
sv_SE: &Fortsätt installera (rekommenderas inte)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
sv_SE: &Skiljetecken/symbol uttal...

en: &Python console
sv_SE: &Python-kommandotolk

en: &Rate
sv_SE: &Hastighet

en: &Remove
sv_SE: &Radera

en: &Rename
sv_SE: &Byt namn

en: &Replacement
sv_SE: E&rsättning

en: &Revert to saved configuration
sv_SE: Åte&rgå till sparad konfiguration

en: &Review add-ons...
sv_SE: G&ranska tillägg...

en: &Save configuration
sv_SE: &Spara konfiguration

en: &Save configuration when exiting NVDA
sv_SE: &Spara konfiguration NVDA avslutas

en: &Select NVDA Modifier Keys
sv_SE: &Välj NVDA-tangenter

en: &Send actual symbol to synthesizer
sv_SE: &Skicka aktuell symbol till talsyntes

en: &Settings...
sv_SE: In&ställningar...

en: &Sheets
sv_SE: &Blad

en: &Show Braille Viewer on Startup
sv_SE: &Visa punktskriftsvisaren vid uppstart

en: &Show Speech Viewer on Startup
sv_SE: &Visa talfönster vid uppstart

en: &Show cursor
sv_SE: Vi&sa markör

en: &Show this dialog when NVDA starts
sv_SE: &Visa den här dialogrutan när NVDA startar

en: &Simple review mode
sv_SE: Enkelt gran&skningsläge

en: &Sound split mode:
sv_SE: &läge för ljuddelning:

en: &Speech viewer
sv_SE: Tal&ruta

en: &Start the new portable copy after creation
sv_SE: &Starta den nya portabla kopian efter den skapats

en: &Symbols
sv_SE: &Symboler

en: &Synthesizer:
sv_SE: Tal&syntes:

en: &Tables
sv_SE: &Tabeller

en: &Temporary dictionary...
sv_SE: &Tillfällig ordlista...

en: &Tools
sv_SE: Verk&tyg

en: &Touch typing mode
sv_SE: &Touchmetod

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
sv_SE: &Fånga alla inmatningsgester som inte är kommandon från att nå dokumentet

en: &Triggers...
sv_SE: &Utlösare...

en: &Type
sv_SE: Typ

en: &Update notifications:
sv_SE: &Uppdateringsmeddelanden:

en: &Update now
sv_SE: &uppdatera nu

en: &Update to NVDA {version}
sv_SE: &uppdatera till nvda {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
sv_SE: Använd s&kiftlås som NVDA-tangent

en: &User Guide
sv_SE: &Användarhandledning

en: &Voice
sv_SE: R&öst

en: &Voice dictionary...
sv_SE: Röstordlista...

en: &Yes
sv_SE: &Ja

en: (normal configuration)
sv_SE: (ordinarie konfiguration)

en: 0 matches
sv_SE: 0 träffar

en: 1 suggestion
sv_SE: 1 förslag

en: 1.5 line spacing
sv_SE: 1,5 rader

en: 100 percent Stacked Area
sv_SE: 100 procent staplat område

en: 100 percent Stacked Bar
sv_SE: 100 procent staplad stapel

en: 100 percent Stacked Column
sv_SE: 100 procent staplad kolumn

en: 100 percent Stacked Cone Bar
sv_SE: 100 procent staplad konformad stapel

en: 100 percent Stacked Cone Column
sv_SE: 100 procent staplad konformad kolumn

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
sv_SE: 100 procent staplad cylinderstapel

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
sv_SE: 100 procent staplad cylinderkolumn

en: 100 percent Stacked Line
sv_SE: 100 procent staplad linje

en: 100 percent Stacked Line with Markers
sv_SE: 100 procent staplad linje med märken

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
sv_SE: 100 procent staplad pyramidstapel

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
sv_SE: 100 procent staplad pyramidkolumn

en: 12.5% gray
sv_SE: 12,5% grått

en: 25% gray
sv_SE: 25% grått

en: 3D 100 percent Stacked Bar
sv_SE: 3D 100 procent staplad stapel

en: 3D 100 percent Stacked Column
sv_SE: 3D 100 procent staplad kolumn

en: 3D Area
sv_SE: 3D-område

en: 3D Clustered Bar
sv_SE: 3D klustrad stapel

en: 3D Clustered Column
sv_SE: 3D-klustrad kolumn

en: 3D Column
sv_SE: 3D-kolumn

en: 3D Cone Column
sv_SE: 3D konformad kolumn

en: 3D Cylinder Column
sv_SE: 3D cylinderkolumn

en: 3D Line
sv_SE: 3D-linje

en: 3D Pie
sv_SE: 3D paj

en: 3D Pyramid Column
sv_SE: 3D pyramidkolumn

en: 3D Stacked Area
sv_SE: 3D staplat område

en: 3D Stacked Bar
sv_SE: 3D-staplad stapel

en: 3D Stacked Column
sv_SE: 3D-staplad kolumn

en: 3D Surface
sv_SE: 3D-yta

en: 3D Surface (wireframe)
sv_SE: 3D-yta(trådmodell)

en: 50% gray
sv_SE: 50% grått

en: 6.25% gray
sv_SE: 6,25% grått

en: 75% gray
sv_SE: 75% grått

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
sv_SE: En dialogruta där du kan ställa in en standardordilista genom att lägga till poster i listan

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
sv_SE: En dialogruta där du kan ställa in en temporär ordlista genom att lägga till poster i listan

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
sv_SE: En dialogruta där du kan ställa in en röst-specifik ordlista genom att lägga till poster i listan

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
sv_SE: En gratis skärmläsare för Microsoft Windows byggd på öppen källkod

en: A pattern is required.
sv_SE: Ett mönster krävs.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
sv_SE: Ett portabelt exemplar finns redan i mappen '{portableDirectory}'. Vill du uppdatera det?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
sv_SE: En tidigare version av NVDA har hittats i ditt system. Detta exemplar kommer att uppdateras.

en: A profile cannot have an empty name.
sv_SE: En profil kan inte ha ett tomt namn.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
sv_SE: Detta tillägg är redan installerat. Vill du uppdatera {summary} version {curVersion} till version {newVersion}?

en: About NVDA
sv_SE: Om NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig i versionen av NVDA från Windows Store

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig i en tillfällig version av NVDA

en: Action unavailable in secure context
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig i en säker kontext

en: Action unavailable while Windows is locked
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig när Windows är låst

en: Action unavailable while a dialog requires a response
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig när en dialogruta kräver ett svar

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig när punktskriftsutmatning är satt till utmatat tal

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
sv_SE: Åtgärden är inte tillgänglig. Punktskrift är knuten till fokus

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
sv_SE: Aktiverar eller inaktiverar {profile} konfigurationsprofil

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
sv_SE: Aktiverar Tilläggsbutik för att hitta och hantera tillägg till NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
sv_SE: Aktiverar NVDA:s Python-kommandotolk, är i första hand användbart för utveckling

en: Activates the current object in the document
sv_SE: Aktiverar nuvarande objekt i dokumentet

en: Activates the text at the cursor if possible
sv_SE: Aktiverar texten vid markören om det är möjligt

en: Add Dictionary Entry
sv_SE: Lägg till ordlistepost

en: Add Symbol
sv_SE: Lägg till symbol

en: Add-on Installation
sv_SE: Installation av tillägg

en: Add-on Store
sv_SE: Tilläggsbutik

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
sv_SE: Tillägg kan inte installeras i versionen av NVDA från Windows Store

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
sv_SE: Tillägg hittades i din användarinställningsmapp. Kopiering av dessa till systemprofilen kan innebära en säkerhetsrisk. Vill du fortfarande kopiera dina inställningar?

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Afrikaans grade 1
sv_SE: Afrikaans grad 1

en: Afrikaans grade 2
sv_SE: Afrikaans grad 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
sv_SE: Akkadiska (Borger) grad 1

en: Akkadian (US) grade 1
sv_SE: Akkadiska (US) grad 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
sv_SE: Alla tillägg är nu inaktiverade. De kommer att återaktiveras efter nästa omstart om du inte väljer att inaktivera dem igen.

en: All dots
sv_SE: Alla punkter

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
sv_SE: Tillåt NV Access att samla in användningsstatistik

en: Allow skim &reading in Say All
sv_SE: Tillåt skumläsning i Läs allt

en: Alpha numeric input
sv_SE: Alfanumerisk inmatning

en: Already in a content recognition result
sv_SE: Redan i ett innehållstolkat resultat

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
sv_SE: Rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} redan satt som start av kolumnrubriker

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
sv_SE: Rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} redan satt som start av radrubriker

en: Already set {address} as start of column headers
sv_SE: {address} har redan satts som start för kolumnrubriker

en: Already set {address} as start of row headers
sv_SE: {address} har redan satts som start för radrubriker

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
sv_SE: Vi&sa alltid en varning när skärmridån aktiveras

en: Always duck
sv_SE: Sänk alltid

en: Always fill display
sv_SE: Fyll alltid displayen

en: Always include short character &description when announcing candidates
sv_SE: Inkludera alltid en kort teckenbeskrivning vid meddelande av kandidater

en: Annotations
sv_SE: Anteckningar

en: Announce &selected candidate
sv_SE: Meddela &vald kandidat

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
sv_SE: Meddelar det aktuella valet i redigeringskontroller och dokument. Om du trycker två gånger stavas denna information. Om du trycker tre gånger stavas det med hjälp av teckenbeskrivningar. Om du trycker fyra gånger visas det i ett läsbart meddelande.

en: Answer to:
sv_SE: Svara till:

en: Appointment {subject}, {time}
sv_SE: Avtalad tid {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
sv_SE: Arabisk 8-punkters datorpunktskrift

en: Arabic grade 1
sv_SE: Arabiska grad 1

en: Arabic grade 2
sv_SE: Arabiska grad 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
sv_SE: Är du säker på att du vill installera detta tillägg? Installera endast tillägg från betrodda källor.
    Tillägg: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla poster i den här ordlistan?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla inmatningsgester till deras fabriksinställningar?
    
    			Alla dina egendefinierade inmatningsgester, oavsett om de var definierade sedan tidigare eller definierade under denna session, kommer gå förlorade.
    			Detta kan inte ångras.

en: Area
sv_SE: Yta

en: Arti&cles
sv_SE: Arti&klar

en: Assamese grade 1
sv_SE: Assamesiska grad 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
sv_SE: Minst en NVDA-tangent måste anges. Caps lock kommer fortsätta användas som NVDA-tangent.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
sv_SE: Minst en tangent måste användas som NVDA-tangent.

en: At least one sound split mode has to be checked.
sv_SE: Minst ett läge för ljuddelning måste vara ikryssat.

en: At least two speech modes have to be checked.
sv_SE: Minst två tallägen måste vara markerade.

en: Attachments
sv_SE: Bifogade filer

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
sv_SE: Försök att avbryta tal för utgången fokushändelse:

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Audio d&ucking mode:
sv_SE: Lj&udducking-läge:

en: Audio ducking not supported
sv_SE: Ljudducking stöds inte

en: Audio indication of focus and browse modes
sv_SE: Avge pip när fokus- och läslägen skiftas

en: Audio output &device:
sv_SE: Lju&dutmatningsenhet:

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Automatic &Say All on page load
sv_SE: Läs allt automatiskt när sidor laddas

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
sv_SE: Automatisk (föredra Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
sv_SE: Automatisk (föredra UIA)

en: Automatic (prefer selective)
sv_SE: Automatisk (föredra selektiv)

en: Automatic dialect switching (when supported)
sv_SE: Skifta dialekt automatiskt (om det stöds)

en: Automatic focus mode for caret movement
sv_SE: Automatiskt fokusläge vid markörförflyttning

en: Automatic focus mode for focus changes
sv_SE: Automatiskt fokusläge vid fokusförändring

en: Automatic language and dialect switching on
sv_SE: Automatiskt byte av språk och dialekt på

en: Automatic language switching (when supported)
sv_SE: Skifta språk automatiskt (om det stöds)

en: Automatic language switching off
sv_SE: Automatiskt byte av språk av

en: Automatic language switching on
sv_SE: Automatiskt byte av språk på

en: Automatic refresh of recognition result failed
sv_SE: Automatisk uppdatering av tolkningsresultatet misslyckades

en: Automatically check for &updates to NVDA
sv_SE: Sök automatiskt efter &uppdateringar av NVDA

en: Automatically report all available &candidates
sv_SE: Rapportera automatiskt alla tillgängliga &kandidater

en: Automatically set system &focus to focusable elements
sv_SE: Sätt system&fokus på fokuserbara element automatiskt

en: Automatically set system focus to focusable elements off
sv_SE: Sätt systemfokus på fokuserbara element automatiskt Av

en: Automatically set system focus to focusable elements on
sv_SE: Sätt systemfokus på fokuserbara element automatiskt På

en: Avoid splitting &words when possible
sv_SE: Undvik delning av ord när möjligt

en: BCC:
sv_SE: Hemlig kopia:

en: Bar of Pie
sv_SE: Cirkel med liggande kolonn

en: Baseline
sv_SE: Baslinje

en: Bashkir grade 1
sv_SE: Bashkir grad 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
sv_SE: Baum/HumanWare/APH punktskriftsdisplayer

en: Beep
sv_SE: Pip

en: Beep and speak progress bar updates
sv_SE: Avge pip och tal vid uppdatering av förloppsindikator

en: Beep for progress bar updates
sv_SE: Avge pip vid uppdatering av förloppsindikator

en: Begins interaction with math content
sv_SE: Påbörjar interaktion med matteinnehåll

en: Belarusian computer braille
sv_SE: Belarusisk datorpunktskrift

en: Belarusian literary braille
sv_SE: Belarusisk literär punktskrift

en: Belarusian literary braille (detailed)
sv_SE: Belarusisk literär punktskrift (detaljerad)

en: Bengali grade 1
sv_SE: Bengali grad 1

en: Bitmap placeholder
sv_SE: Bildobjektsplatshållare

en: Blink cursor
sv_SE: Blinkande markör

en: Block &quotes
sv_SE: Block&citat

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
sv_SE: Bluetooth serieport: {port} ({deviceName})

en: Bold off
sv_SE: Fetstil av

en: Bold on
sv_SE: Fetstil på

en: Both Colors and Styles
sv_SE: Både färg och stil

en: Bottom
sv_SE: Nederst

en: Braille
sv_SE: Punktskrift

en: Braille &display:
sv_SE: Punktskrifts&display:

en: Braille Display Error
sv_SE: Punktskriftsdisplayfel

en: Braille Unicode normalization default ({default})
sv_SE: Braille Unicode normalisering standard ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
sv_SE: Braille Unicode normalisering {state}

en: Braille cursor %s
sv_SE: Punktskriftsmarkör %s

en: Braille cursor is turned off
sv_SE: Punktmarkören är avstängd

en: Braille cursor off
sv_SE: Punktmarkör av

en: Braille cursor on
sv_SE: Punktmarkör på

en: Braille display
sv_SE: Punktskriftsdisplay

en: Braille focus context presentation: %s
sv_SE: Presentation av fokuskontext för punktskrift: %s

en: Braille inp&ut
sv_SE: Punktskrifts&inmatning

en: Braille input disabled
sv_SE: Punktskriftsinmatning inaktiverad

en: Braille input enabled
sv_SE: Punktskriftsinmatning på

en: Braille mode {brailleMode}
sv_SE: Punktskriftsläge {brailleMode}

en: Braille mode:
sv_SE: Punktskriftsläge:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
sv_SE: Punktskrift flyttar systemmarkören vid omdirigering av granskningsmarkören %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
sv_SE: Punktskrift flyttar systemmarkören vid omdirigering av granskningsmarkören standard (%s)

en: Braille show messages %s
sv_SE: Punktskrift visa meddelanden %s

en: Braille show selection %s
sv_SE: Punktskrift visa markering %s

en: Braille show selection default (%s)
sv_SE: Punktskrift visa markering standard (%s)

en: Braille tethered %s
sv_SE: Punktskrift kopplad till %s

en: Braille viewer disabled
sv_SE: Punktskriftsvisare inaktiverad

en: Braille viewer enabled
sv_SE: Punktskriftsvisare aktiverad

en: Browse Mode
sv_SE: Läsläge

en: Browse mode
sv_SE: Läsläge

en: Browse...
sv_SE: Bläddra...

en: Bubble
sv_SE: Bubbla

en: Bubble with 3D effects
sv_SE: Bubbla med 3D-effekter

en: Bulgarian 8 dot computer braille
sv_SE: Bulgariska, 8-punkters datorpunktskrift

en: Bulgarian grade 1
sv_SE: Bulgariska grad 1

en: Burmese grade 1
sv_SE: Burmesiska grad 1

en: Burmese grade 2
sv_SE: Burmesiska grad 2

en: C&hange...
sv_SE: &Ändra...

en: C&ontributors
sv_SE: K&ontributörer

en: CC:
sv_SE: Kopia:

en: COM Registration Fixing Tool
sv_SE: Verktyget för att fixa COM-registrering

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
sv_SE: Kan inte skifta den aktiva profilen när en NVDA-dialog är öppen

en: Can't find the documentation window.
sv_SE: Kan inte hitta dokumentationsfönstret.

en: Can't select text, press twice to copy
sv_SE: Kan inte markera text, dubbelklicka för att kopiera

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Candidate
sv_SE: Kandidat

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
sv_SE: Hittar inte rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} bland kolumnrubriker

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
sv_SE: Hittar inte rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} bland radrubriker

en: Cannot find {address}    in column headers
sv_SE: Hittar inte {address} i kolumnrubriker

en: Cannot find {address}    in row headers
sv_SE: Hittar inte {address} i radrubriker

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
sv_SE: Kan inte installera tillägg till NVDA från {path}.
    NVDA måste vara igång för att kunna installera tillägg.

en: Capital pitch change percentage
sv_SE: Versaltonhöjning

en: Caret movement timeout (in ms)
sv_SE: Tidsgräns för markörrörelser (i ms)

en: Case &sensitive
sv_SE: &skiftlägesberoende

en: Catalan grade 1
sv_SE: Katalanska grad 1

en: Category {categoryAxisData}:
sv_SE: Kategori {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
sv_SE: Cell&kanter:

en: Cell c&oordinates
sv_SE: Cellk&ordinater

en: Center Title placeholder
sv_SE: Centrerad rubrikplatshållare

en: Central Kurdish grade 1
sv_SE: Centralkurdiska grad 1

en: Change selected symbol
sv_SE: Ändra vald symbol

en: Change tracking off
sv_SE: Ändringsspårning av

en: Change tracking on
sv_SE: Ändringsspårning på

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
sv_SE: Ändringar har gjorts för tillägg. Du måste starta om NVDA för att ändringarna ska börja gälla. Vill du starta om nu?

en: Character: {}
    Replacement: {}
sv_SE: Tecken: {}
    Ersättning: {}

en: Chart Elements
sv_SE: Diagramelement

en: Chart area
sv_SE: Diagramyta

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
sv_SE: Diagramyta, höjd: {chartAreaHeight}, bredd: {chartAreaWidth}, överkant: {chartAreaTop}, vänster: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
sv_SE: Diagramplatshållare

en: Chart title: {chartTitle}
sv_SE: Diagramtitel: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
sv_SE: Diagramtitel: {chartTitle}, typ: {chartType}

en: Checking for Update
sv_SE: Söker efter uppdatering

en: Checking for update
sv_SE: Söker efter uppdatering

en: Chichewa (Malawi) literary braille
sv_SE: Chichewa (Malawi) literär punktskrift

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
sv_SE: Kinesiska (Kina, mandarin) nuvarande punktskriftssystem

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
sv_SE: Kinesiska (Kina, mandarin) nuvarande punktskriftssystem (inga toner)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
sv_SE: Kinesiska (Kina, mandarin) Dubbel-fonisk punktskriftssystem

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
sv_SE: Kinesiska (Hong Kong, kantonesiska)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
sv_SE: Kinesiska (Taiwan, mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
sv_SE: Kinesisk vanlig punktskrift (förenklade kinesiska tecken)

en: Clear the output pane
sv_SE: Rensa utmatningsrutan

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
sv_SE: Utför ett vänster musklick vid muspekarens position

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
sv_SE: Klickar med höger musknapp vid aktuell pekposition. Används vanligtvis för att visa en kontextmeny.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
sv_SE: Utför ett höger musklick vid muspekarens position

en: Clustered Bar
sv_SE: Klustrad stapel

en: Clustered Column
sv_SE: Klustrad kolumn

en: Clustered Cone Bar
sv_SE: Klustrad konformad stapel

en: Clustered Cone Column
sv_SE: Klustrad konformad kolumn

en: Clustered Cylinder Bar
sv_SE: Klustrad cylinderstapel

en: Clustered Pyramid Bar
sv_SE: Klustrad pyramidstapel

en: Clustered Pyramid Column
sv_SE: Klustrad pyramidkolumn

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Command line option: {langDesc}
sv_SE: Kommandoradsalternativ: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
sv_SE: Kommandot stöds inte i den här typen av dokument. Tabellerna har sina första kolumnceller automatiskt inställda som radrubriker.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
sv_SE: Kommandot stöds inte i den här typen av dokument. Tabellerna har sina första radceller automatiskt inställda som kolumnrubriker.

en: Commands &Quick Reference
sv_SE: Snabbreferens för kortkommandon

en: Commands Quick Reference
sv_SE: Snabbreferens för kortkommandon

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comment thread: {comment}  by {author}
sv_SE: Kommentarstråd: {comment} av {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
sv_SE[0]: Kommentarstråd: {comment}  av {author} med {numReplies} svar
sv_SE[1]: Kommentarstråd: {comment}  av {author} med {numReplies} svar

en: Comment: {comment} by {author}
sv_SE: Kommentar: {comment} av {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
sv_SE: Kommentar: {comment} av {author} den {date}

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Composition
sv_SE: Komposition

en: Configuration
sv_SE: Konfiguration

en: Configuration File Error
sv_SE: Fel i konfigurationsfil

en: Configuration Profiles
sv_SE: Konfigurationsprofiler

en: Configuration applied
sv_SE: Konfigurationen verkställd

en: Configuration profile triggers disabled
sv_SE: Konfigurationsprofilens utlösare är inaktiverade

en: Configuration profile triggers enabled
sv_SE: Konfigurationsprofilens utlösare är aktiverade

en: Configuration profiles
sv_SE: Konfigurationsprofiler

en: Configuration restored to factory defaults
sv_SE: Konfigurationen har återställts till fabriksinställningar

en: Configuration saved
sv_SE: Konfigurationen sparad

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
sv_SE: Konfigurera hur mycket information NVDA  ska presentera om kontroller. Alternativen påverkar fokusrapportering och NVDA objektnavigation, men inte textinnehåll som läses upp så som webbinnehåll i läsläge.

en: Configure visual aids.
sv_SE: Konfigurera synhjälpmedel.

en: Confirm Deletion
sv_SE: Bekräfta radering

en: Connecting
sv_SE: Ansluter

en: Content is not visible
sv_SE: Innehållet är inte synligt

en: Copied to clipboard: {text}
sv_SE: Kopierat till klippbordet: {text}

en: Copied: {text}
sv_SE: Kopierat: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
sv_SE: Kopierar statusradens innehåll för den nuvarande applikationen till klippbordet.

en: Coptic 8 dot computer braille
sv_SE: Coptiska 8-punkters datorpunktskrift

en: Copy &portable configuration to current user account
sv_SE: Kopiera &portabel konfiguration till nuvarande användarkonto

en: Copy current &user configuration
sv_SE: Kopiera n&uvarande användarkonfiguration

en: Copying Settings
sv_SE: Kopierar inställningar

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
sv_SE: Copyright (C) {years} NVDA bidragsgivare

en: Corners
sv_SE: Hörn

en: Could not disable screen curtain
sv_SE: Kunde inte inaktivera skärmridå

en: Could not enable screen curtain
sv_SE: Kunde inte aktivera skärmridå

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
sv_SE: Kunde inte aktivera skärmridå vid innehållsigenkänning

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
sv_SE: Kunde inte stoppa följande synförbättringsmodulerna på ett elegant sätt:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
sv_SE: Kunde inte stoppa {providerName} synförbättringsmodul på ett elegant sätt

en: Could not load the %s synthesizer.
sv_SE: Kunde inte starta talsyntesen %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
sv_SE: Kunde inte ladda följande synförbättringsmoduler:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
sv_SE: Kunde inte ladda displayen {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
sv_SE: Kunde inte ladda {providerName} synförbättringsmodul

en: Could not save configuration - probably read only file system
sv_SE: Kunde inte spara konfigurationen. Förmodligen finns skrivskydd

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
sv_SE: Skapa ikon på skrivbor&det och kortkommandot ctrl+alt+n

en: Create &portable copy
sv_SE: Ska&pa ett portabelt exemplar

en: Create Portable NVDA
sv_SE: Skapa portabelt exemplar

en: Create a &new folder for the portable copy
sv_SE: Skapa en &ny mapp för det portabla exemplaret

en: Creating Portable Copy
sv_SE: Skapar portabelt exemplar

en: Croatian 8 dot computer braille
sv_SE: Kroatiska 8-punkters datorpunktskrift

en: Croatian grade 1
sv_SE: Kroatiska grad 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
sv_SE: Kilskrift (translittererade) grad 1

en: Current application (%s)
sv_SE: Nuvarande applikation (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
sv_SE: Markörens blinkningshastighet (ms)

en: Cursor shape for &focus:
sv_SE: Markörform för &fokus:

en: Cursor shape for &review:
sv_SE: Markörform för g&ranskning:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
sv_SE: Växla mellan lägena för braille Unicode normalisering

en: Cycle through the braille cursor shapes
sv_SE: Växla mellan punktmarkörens utseenden

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
sv_SE: Växla mellan lägena för punktskrift flyttar systemmarkören vid omdirigering av granskningsmarkören

en: Cycle through the braille show messages modes
sv_SE: Växla mellan punktskrift visa meddelanden-lägen

en: Cycle through the braille show selection states
sv_SE: Växla mellan punktskrift visa urval-lägen

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
sv_SE: Växla mellan möjliga lägen för rapportering av rubriker för rader och kolumner i tabeller

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
sv_SE: Växla mellan lägena för Tal Unicode normalisering

en: Cycles between available touch modes
sv_SE: Växlar mellan tillgängliga peklägen

en: Cycles between speech modes.
sv_SE: Växlar mellan tallägen.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
sv_SE: Växlar mellan ljudduckningslägen  som bestämmer när NVDA sänker volymen på andra ljud

en: Cycles through line indentation settings
sv_SE: Växlar mellan inställning för radindrag

en: Cycles through paragraph navigation styles
sv_SE: Växlar mellan styckenavigeringsstilar

en: Cycles through sound split modes
sv_SE: Växlar mellan lägen för ljuddelning

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
sv_SE: Växlar mellan nivåer för tal av symboler som fastställer vilka symboler som ska läsas

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
sv_SE: Växlar mellan de språk som finns tillgängliga för Windows OCR

en: Cycles through the cell border reporting settings
sv_SE: Växlar mellan inställningarna för rapportering av kantlinjer

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
sv_SE: Växlar mellan de tillgängliga alternativen för automatisk språkväxling: av, endast språk samt språk och dialekt.

en: Czech 8 dot computer braille
sv_SE: Tjeckiska 8-punkters datorpunktskrift

en: Czech grade 1
sv_SE: Tjeckiska grad 1

en: Danish 6 dot grade 1
sv_SE: Danska 6-punkters grad 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
sv_SE: Danska 6-punkters grad 1  (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
sv_SE: Danska 6-punkters grad 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
sv_SE: Danska 6-punkters grad 2  (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
sv_SE: Danska 8-punkters datorpunktskrift

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
sv_SE: Danska 8-punkters datorpunktskrift  (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
sv_SE: Danska 8-punkters grad 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
sv_SE: Danska 8-punkters grad 1  (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
sv_SE: Danska 8-punkters grad 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
sv_SE: Danska 8-punkters grad 2  (1993)

en: Data Label
sv_SE: Dataetikett

en: Data Table
sv_SE: Datatabell

en: Data validation prompt: {0}
sv_SE: Uppmaning om datavalidering: {0}

en: Date placeholder
sv_SE: Datumplatshållare

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Debug logging
sv_SE: Debug-loggning

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
sv_SE: Minskar värdet för aktuellt val i talsyntesinställningsringen

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
sv_SE: Minskar den nuvarande inställningen i ringen för talsyntesinställningar i större steg

en: Default (Yes)
sv_SE: Standard (Ja)

en: Default ({})
sv_SE: Standard ({})

en: Default dictionary
sv_SE: Standardordlista

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Destination of: {name}
sv_SE: Webbadress för: {name}

en: Dictionary Entry Error
sv_SE: Ordlistepostfel

en: Diffing
sv_SE: Skillnad

en: Directory Exists
sv_SE: Mappen finns

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Dismiss the recognition result
sv_SE: Avfärda tolkningsresultatet

en: Display Unit Label
sv_SE: Etikett för visningsenhet

en: Display nonprinting characters
sv_SE: Visa icke skrivbara tecken

en: Displays one of the recent messages
sv_SE: Visar ett av de senaste meddelandena

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
sv_SE: Visar länkadressen vid markören eller fokus i ett fönster istället för att bara läsa upp den. Kan föredras av punktläsare.

en: Document Formatting
sv_SE: Dokumentformatering

en: Document Navigation
sv_SE: Dokumentnavigering

en: Document formatting
sv_SE: Dokumentformatering

en: Document information
sv_SE: Dokumentinformation

en: Document review
sv_SE: Dokumentgranskning

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Dot 8
sv_SE: Punkt 8

en: Dot firm&ness
sv_SE: Pu&nktfasthet

en: Dots 7 and 8
sv_SE: Punkt 7 och 8

en: Double line spacing
sv_SE: Dubbelt radavstånd

en: Doughnut
sv_SE: Ring

en: Down Bars
sv_SE: Ned-linjer

en: Downloading
sv_SE: Laddar ned

en: Downloading Update
sv_SE: Laddar ned uppdatering

en: Drop Lines
sv_SE: Glidlinjer

en: Duck when outputting speech and sounds
sv_SE: Sänk vid tal och ljud

en: Dutch 6 dot
sv_SE: Nederländska 6 punkter

en: Dutch 8 dot
sv_SE: Nederländska 8 punkter

en: E&mphasis
sv_SE: B&etoning

en: E&xit
sv_SE: A&vsluta

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
sv_SE: E&xpandera till punktskrift för ordet vid markören

en: EcoBraille displays
sv_SE: EcoBraille displayer

en: Edge of table
sv_SE: Tabellkant

en: Edit Dictionary Entry
sv_SE: Redigera ordlistepost

en: Editable Text
sv_SE: Redigerbar text

en: Editing note for cell {address}
sv_SE: Redigerar anteckning för cell {address}

en: Editing profile {profile}
sv_SE: Redigerar profil {profile}

en: Elapsed time not available
sv_SE: Förfluten tid inte tillgänglig

en: Elements
sv_SE: Element

en: Elements List
sv_SE: Elementlista

en: Empty slide
sv_SE: Tom bild

en: Emulate key press: {emulateGesture}
sv_SE: Emulera tangenttryckning: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
sv_SE: Emulerade systemtangentbordstryckningar

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
sv_SE: Emulerar tangentbordstrycket %s

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
sv_SE: Aktivera inläsning av anpassad kod från Scratchpad-mappen

en: Enable mouse &tracking
sv_SE: Aktivera musföljning

en: Enable touch interaction support
sv_SE: Aktivera stöd för pekinteraktion

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled logging categories
sv_SE: Aktivera loggningskategorier

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
sv_SE: Aktivering av skärmridån gör din datorskärm helt svart. Säkerställ att du kan navigera helt utan din bildskärm innan du fortsätter. 
    
    Vill du fortsätta?

en: Endnotes
sv_SE: Slutnoter

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
sv_SE: Engelska (UK) 8-punkters datorpunktskrift

en: English (U.K.) grade 1
sv_SE: Engelska (UK) grad 1

en: English (U.K.) grade 2
sv_SE: Engelska (UK) grad 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
sv_SE: Engelska (USA) 6-punkters datorpunktskrift

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
sv_SE: Engelska (USA) 8-punkters datorpunktskrift

en: English (U.S.) grade 1
sv_SE: Engelska (USA) grad 1

en: English (U.S.) grade 2
sv_SE: Engelska (USA) grad 2

en: English North American Braille Computer Code
sv_SE: Engelska Nordamerikansk datorpunktskrift

en: Enter gesture to emulate:
sv_SE: Ange inmatningsgest att emulera:

en: Enter input gesture:
sv_SE: Ange inmatningsgest:

en: Erases the last entered braille cell or character
sv_SE: Radderar den senast inmatade punktcellen eller tecknet

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error Bars
sv_SE: Felstaplar

en: Error Copying
sv_SE: Fel vid kopiering

en: Error activating profile.
sv_SE: Det gick inte att aktivera profil.

en: Error checking for update.
sv_SE: Fel inträffade vid sökning efter uppdatering.

en: Error copying NVDA user settings
sv_SE: Ett fel inträffade vid kopiering av NVDA användarinställningar

en: Error creating profile - probably read only file system.
sv_SE: Det gick inte att skapa profilen - troligtvis på grund av ett skrivskyddat filsystem.

en: Error deleting profile.
sv_SE: Det gick inte att radera profil.

en: Error downloading update.
sv_SE: Kunde inte ladda ned uppdatering.

en: Error in appModule %s
sv_SE: Fel i applikationsmodul %s

en: Error renaming profile.
sv_SE: Det gick inte att byta namn på profil.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
sv_SE: Det gick inte att spara konfigurationen av profilutlösare - troligtvis på grund av ett skrivskyddat filsystem.

en: Error saving log: %s
sv_SE: Det gick inte att spara loggen: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
sv_SE: Det gick inte att spara användardefinierade gester - troligtvis på grund av ett skrivskyddat filsystem.

en: Error: {errorText}
sv_SE: Fel: {errorText}

en: Esperanto grade 1
sv_SE: Esperanto grad 1

en: Estonian grade 0
sv_SE: Estniska grad 0

en: Ethiopic grade 1
sv_SE: Etiopiska grad 1

en: Eurobraille displays
sv_SE: Eurobraille displayer

en: Even pages footer
sv_SE: Jämn sidfot

en: Even pages header
sv_SE: Jämnt sidhuvud

en: Execute a previously downloaded NVDA update
sv_SE: Kör en tidigare nedladdad NVDA-uppdatering

en: Exit
sv_SE: Avsluta

en: Exit NVDA
sv_SE: Avsluta NVDA

en: Exit math interaction
sv_SE: Avsluta matematisk interaktion

en: Expanded symbol ({})
sv_SE: Expanderad symbol

en: Exploded 3D Pie
sv_SE: Exploderad 3D paj

en: Exploded Doughnut
sv_SE: Sprängd Doughnut

en: Exploded Pie
sv_SE: Sprängd paj

en: Explore NVDA user configuration directory
sv_SE: Utforska NVDA:s användarkonfigurationsmapp

en: Exponential
sv_SE: Exponentiell

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
sv_SE: Misslyckades att kompilera reguljärt uttryck för textstycke: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
sv_SE: Misslyckades att skapa ett portabelt exemplar: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
sv_SE: Det gick inte att installera tillägget från %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
sv_SE: Det gick inte att öppna tilläggspaketfilen från %s - filen saknas eller ogiltigt filformat

en: Feature unavailable.
sv_SE: Funktionen är inte tillgänglig.

en: File in Use
sv_SE: Filen används

en: Filipino grade 2
sv_SE: Filipino grad 2

en: Fill display for context changes
sv_SE: Så mycket som möjligt

en: Filled Radar
sv_SE: Fylld radar

en: Filter b&y:
sv_SE: &Filtrera med:

en: Find
sv_SE: Sök

en: Finnish 6 dot
sv_SE: Finska 6-punkters

en: Finnish 8 dot computer braille
sv_SE: Finska 8-punkters datorpunktskrift

en: First page footer
sv_SE: Sidfot på första sidan

en: First page header
sv_SE: Sidhuvud på första sidan

en: Floor
sv_SE: Golv

en: Fo&rmulas
sv_SE: Fo&rmler

en: Focus context presentation:
sv_SE: Presentation av fokuskontext:

en: Focus mode
sv_SE: Fokusläge

en: Follow &mouse cursor
sv_SE: Följ &musmarkör

en: Follow System &Caret
sv_SE: Följ systemmarkö&r

en: Follow system &focus
sv_SE: Följ system&fokus

en: Font
sv_SE: Teckensnitt

en: Font &size
sv_SE: Teckensnittsstorlek

en: Font attrib&utes
sv_SE: Teckensnittsattrib&ut

en: Footer placeholder
sv_SE: Sidfot-platshållare

en: Footnotes
sv_SE: Fotnoter

en: Formatting
sv_SE: Fformatering

en: Forward to:
sv_SE: Vidarebefordra till:

en: Fra&mes
sv_SE: &Ramar

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
sv_SE: Freedom Scientific Focus/PAC Mate serie

en: French (unified) 6 dot computer braille
sv_SE: Franska (enad) 6-punkters datorpunktskrift

en: French (unified) 8 dot computer braille
sv_SE: Franska (enad) 8-punkters datorpunktskrift

en: French (unified) grade 2
sv_SE: Franska (enad) grad 2

en: From:
sv_SE: Från:

en: Full shaped mode
sv_SE: 2-bytesläge

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Georgian literary braille
sv_SE: Georgisk literär punktskrift

en: German 6 dot computer braille
sv_SE: Tyska 6-punkters datorpunktskrift

en: German 8 dot computer braille
sv_SE: Tyska 8-punkters datorpunktskrift

en: German grade 0
sv_SE: Tyska grad 0

en: German grade 0 (detailed)
sv_SE: Tyska grad 0 (detaljerad)

en: German grade 1
sv_SE: Tyska grad 1

en: German grade 1 (detailed)
sv_SE: Tyska grad 1 (detaljerad)

en: German grade 2
sv_SE: Tyska grad 2

en: German grade 2 (detailed)
sv_SE: Tyska grad 2 (detaljerad)

en: Greek (Greece)
sv_SE: Grekiska (Grekland)

en: Greek international braille
sv_SE: Grekisk internationell braille

en: Gridlines are visible
sv_SE: Rutnätslinjer är synliga

en: Gujarati grade 1
sv_SE: Gujarati grad 1

en: H&eaders
sv_SE: Rubrik&er

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
sv_SE: HID-tangentbordssimulering är otillgänglig.

en: HID keyboard simulation disabled
sv_SE: HID-tangentbordssimulering är inaktiverat

en: HID keyboard simulation enabled
sv_SE: HID-tangentbordssimulering är aktiverat

en: Half shaped mode
sv_SE: 1-bytesläge

en: Handle keys from other &applications
sv_SE: Hantera tangentbordstryckningar från andra &applikationer

en: Handled by application
sv_SE: Hanteras av applikationen

en: Handout Master view
sv_SE: Åhörarkopievy

en: Handy Tech braille displays
sv_SE: Handy Tech punktskriftsdisplay

en: Has appointment
sv_SE: Har avtalad tid

en: Has conditional formatting
sv_SE: Har villkorsstyrd formattering

en: Has data validation
sv_SE: Har datavalidering

en: Header placeholder
sv_SE: Rubrik -platshållare

en: Hebrew (Biblical) grade 1
sv_SE: Hebreiska (biblisk) grad 1

en: Hebrew computer braille
sv_SE: Hebreiska datorpunktskrift

en: Hi Lo Lines
sv_SE: Högsta/lägstalinjer

en: Hide nonprinting characters
sv_SE: Göm ej skrivbara tecken

en: High-Low-Close
sv_SE: Hög-Låg-Stäng

en: Highlight browse &mode cursor
sv_SE: Markera läsläges&markören

en: Highlight navigator &object
sv_SE: Markera navigator&objektet

en: Highlight system fo&cus
sv_SE: Markera systemfo&kus

en: Highlighted (mar&ked) text
sv_SE: Mar&kerad text

en: Hindi grade 1
sv_SE: Hindi grad 1

en: Hungarian 8 dot computer braille
sv_SE: Ungerska 8-punkters datorpunktskrift

en: Hungarian grade 1
sv_SE: Ungerska grad 1

en: Hungarian grade 2
sv_SE: Ungerska grad 2

en: I &agree
sv_SE: Jag &accepterar

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
sv_SE: Jag förstår att ändring av dessa inställningar kan göra att NVDA inte fungerar korrekt.

en: I&nput gestures...
sv_SE: In&matningsgester...

en: I&nterrupt speech while scrolling
sv_SE: Av&bryt tal vid skrollning

en: IME closed
sv_SE: IME stängd

en: IME opened
sv_SE: IME öppnad

en: IP address
sv_SE: IP-adress

en: Icelandic 8 dot computer braille
sv_SE: Isländska 8-punkters datorpunktskrift

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
sv_SE: En tryckning läser upp aktuell tid, två tryckningar läser upp aktuellt datum

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
sv_SE: Ett tryck hämtar texten från föregående startmarkering upp till nuvarande position av granskningsmarkören. Två tryck kopierar den till klippbordet

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
sv_SE: Ignorera &blankrader för rapportering av indrag

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
sv_SE: Ignorera blankrader för rapportering av indrag av

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
sv_SE: Ignorera blankrader för rapportering av indrag på

en: Ignore mouse input from other &applications
sv_SE: Ignorera musrörelser från andra &applikationer

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
sv_SE: För att förbättra NVDA i framtiden vill NV Access samla in användningsdata från NVDA som körs på användares datorer.
    
    Data inkluderar operativsystemets version, NVDA version, språk, land, plus viss NVDA konfiguration såsom aktuell talsyntes, punktdisplay och punkttabell. Inget inehåll, varken talat eller i punkt, kommer någonsin att skickas till NV Access.  En aktuell lista över data som samlas in finns i användarguiden.
    
    Vill du tillåta NV Access att då och då samla in dessa data för att förbättra NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
sv_SE: Inkludera Unicode konsortiets data (inklusive emoji) när tecken och symboler behandlas

en: Include l&ayout tables
sv_SE: Inkludera l&ayouttabeller

en: Incompatible Add-ons
sv_SE: Inkompatibla tillägg

en: Incompatible add-ons
sv_SE: Inkompatibla tillägg

en: Incompatible reason
sv_SE: Anledning för inkompatibilitet

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
sv_SE: Ökar värdet för aktuellt val i talsyntesinställningsringen

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
sv_SE: Ökar den nuvarande inställningen i ringen för talsyntesinställningar i större steg

en: Input
sv_SE: Inmatning

en: Input Composition
sv_SE: Inmatningskomposition

en: Input Gestures
sv_SE: Inmatningsgester

en: Input Message is {message}
sv_SE: Inmatningsmeddelande är {message}

en: Input Message is {title}: {message}
sv_SE: Imatningsmeddelande är {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
sv_SE: Matar in punktskrift via punktskriftstangentbordet

en: Install NVDA
sv_SE: Installera NVDA

en: Install pending &update
sv_SE: Installera väntande &uppdatering

en: Install pending update
sv_SE: Installera väntande uppdatering

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
sv_SE: Installationen av {summary} {version} har blockerats. Lägsta versionen av NVDA som krävs för detta tillägg är {minimumNVDAVersion}, Din nuvarande version av NVDA är {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
sv_SE: Installerar tillägg

en: Installing NVDA
sv_SE: Installerar NVDA

en: Insufficient Privileges
sv_SE: Otillräcklig behörighet

en: International Phonetic Alphabet
sv_SE: Internationellt fonetiskt alfabete

en: Invalid configuration
sv_SE: Felaktig konfiguration

en: Irish grade 1
sv_SE: Irländska grad 1

en: Irish grade 2
sv_SE: Irländska grad 2

en: Israeli grade 1
sv_SE: Israelsk grad 1

en: Italian 6 dot computer braille
sv_SE: Italienska 6-punkters datorpunktskrift

en: Italian 8 dot computer braille
sv_SE: Italienska 8-punkters datorpunktskrift

en: Italic off
sv_SE: Kursiv av

en: Italic on
sv_SE: Kursiv på

en: Japanese (Kantenji) literary braille
sv_SE: Japansk (Kanji) literär punktskrift

en: Justified
sv_SE: Justerad

en: Kannada grade 1
sv_SE: Kanadensiska grad 1

en: Kashmiri grade 1
sv_SE: Kashmiri grad 1

en: Kazakh grade 1
sv_SE: Kazakiska, grad 1

en: Key words:
sv_SE: Nyckelord:

en: Keyboard
sv_SE: Tangentbord

en: Khmer grade 1
sv_SE: Khmer grad 1

en: Kinyarwanda literary braille
sv_SE: Kinyarwanda litterär punktskrift

en: Korean grade 1
sv_SE: Koreanska grad 1

en: Korean grade 1 (2006)
sv_SE: Koreanska grad 1 (2006)

en: Korean grade 2
sv_SE: Koreanska grad 2

en: Korean grade 2 (2006)
sv_SE: Koreanska grad 2 (2006)

en: L&icense
sv_SE: L&icens

en: L&ogging level:
sv_SE: L&oggningsnivå:

en: Lan&dmarks
sv_SE: Lan&dmärken

en: Lan&dmarks and regions
sv_SE: Lan&dmärken och regioner

en: Landscape
sv_SE: Liggande

en: Language Configuration Change
sv_SE: Ändra språkinställningar

en: Lao Grade 1
sv_SE: Lao Grad 1

en: Latvian grade 1
sv_SE: Lettiska grad 1

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left aligned
sv_SE: Vänsterjusterad

en: Left click
sv_SE: Vänster musklick

en: Left mouse button lock
sv_SE: Lås vänster musknapp

en: Left mouse button unlock
sv_SE: Släpp vänster musknapp

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
sv_SE: Teckenförklaring för serie {seriesName} {seriesIndex} av {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
sv_SE: Teckenförklaring {legendEntryIndex} av {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
sv_SE: Teckenförklaring för serie {seriesName} {seriesIndex} av {seriesCount}

en: Level
sv_SE: Nivå

en: License Agreement
sv_SE: Licensavtal

en: Lin&ks
sv_SE: Län&kar

en: Line
sv_SE: Linje

en: Line &indentation reporting:
sv_SE: Rapportering av rad&indrag:

en: Line &numbers
sv_SE: &Rradnummer

en: Line with Markers
sv_SE: Linje med märken

en: Linear
sv_SE: Linjär

en: Link has no apparent destination
sv_SE: Länken har ingen synbar destination

en: Lists various types of elements in this document
sv_SE: Listar olika typer av element i det här dokumentet

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
sv_SE: Listar olika typer av element i det här kalkylbladet

en: Lithuanian 6 dot
sv_SE: Litauiska 6-punkters

en: Lithuanian 8 dot
sv_SE: Litauiska 8-punkters

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
sv_SE: Ladda Chromiums virtuella buffer när dokumentet är upptaget.

en: Loading NVDA. Please wait...
sv_SE: Laddar NVDA. Var god vänta...

en: Loading document...
sv_SE: Laddar dokument...

en: Lock screen not secure while using NVDA
sv_SE: Låsskärmen är inte säker medan NVDA används

en: Locks or unlocks the left mouse button
sv_SE: Låser eller släpper vänster musknapp

en: Locks or unlocks the right mouse button
sv_SE: Låser eller släpper höger musknapp

en: Log
sv_SE: Logg

en: Log fragment copied to clipboard
sv_SE: Loggfragment kopierades till klippbordet

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
sv_SE: Startposition för loggfragment markerat, tryck igen för att kopiera till klippbordet

en: Log is unavailable
sv_SE: Loggen är otillgänglig

en: Logarithmic
sv_SE: Logaritmisk

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
sv_SE: Loggar information om nuvarande navigationsobjekt vilket är användbart för utvecklare och öppnar loggfönstret så att informationen kan läsas.

en: Luganda literary braille
sv_SE: Luganda litterär punktskrift

en: Major Gridlines
sv_SE: Huvudlinjer för rutnät

en: Make screen black (immediate effect)
sv_SE: Gör bildskärmen svart (omedelbar effekt)

en: Malay grade 2
sv_SE: Malajisk grad 2

en: Malayalam grade 1
sv_SE: Malayalam grad 1

en: Manipuri grade 1
sv_SE: Manipuri grad 1

en: Manual Activation
sv_SE: Manuell aktivering

en: Manual activate
sv_SE: Aktivera manuellt

en: Manual activation
sv_SE: Manuell aktivering

en: Manual deactivate
sv_SE: Deaktivera manuellt

en: Marathi grade 1
sv_SE: Marathi grad 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
sv_SE: Markera nuvarande slutet av loggen som början på det fragment som ska kopieras till klippbordet genom att trycka en gång till.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
sv_SE: Anger granskningsmarkörens nuvarande position som startpunkt för markering av text

en: Master Thumbnails
sv_SE: Tumnaglar för bakgrundsbilder

en: Math interaction not supported.
sv_SE: Matematisk interaktion stöds inte.

en: Media Clip placeholder
sv_SE: Medieklippsplatshållare

en: Message &timeout (sec)
sv_SE: Meddelande&timeout (sek)

en: Minor Gridlines
sv_SE: Underlinjer för rutnät

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
sv_SE: Tillgängliga lägen i kommandot växla ljuddelningslägen

en: Modes available in the Cycle speech mode command
sv_SE: Tillgängliga lägen i kommandot växla tallägen

en: Mongolian grade 1
sv_SE: Mongoliska grad 1

en: Mongolian grade 2
sv_SE: Mongoliska grad 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
sv_SE: De flesta kommandona för att styra NVDA kräver att du håller ned NVDA-tangenten medan du trycker på andra tangenter.
    Som standard kan både Insert och Insert på den numeriska delen av tangentbordet användas som NVDA-tangent.
    Du kan även ställa in så att Caps Lock kan användas som NVDA-tangent.
    Du kan när som helst trycka på NVDA+n för att aktivera NVDA-menyn.
    Från den här menyn kan du konfigurera NVDA, få hjälp och komma åt andra NVDA-funktioner.

en: Mouse
sv_SE: Mus

en: Mouse text unit resolution %s
sv_SE: Läsnivå för text under pekaren %s

en: Mouse tracking off
sv_SE: Musföljning av

en: Mouse tracking on
sv_SE: Musföljning på

en: Move focus
sv_SE: Flytta fokus

en: Move navigator object to mouse
sv_SE: Flyttar navigationsobjekt till muspekaren

en: Move system caret when ro&uting review cursor
sv_SE: Fl&ytta systemmarkören när granskningsmarkören omdirigeras

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
sv_SE: Flytta granskningsmarkören till positionen angiven som starten på texten som ska markeras eller kopieras

en: Move to focus
sv_SE: Flytta till fokus

en: Move to the next result
sv_SE: Flyttar till nästa resultat

en: Move to the previous result
sv_SE: Flyttar till föregående resultat

en: Moved above %s
sv_SE: Flyttad ovanför %s

en: Moved above blank paragraph
sv_SE: Flyttad ovanför tomt stycke

en: Moved below %s
sv_SE: Flyttad nedanför %s

en: Moved below blank paragraph
sv_SE: Flyttad nedanför tomt stycke

en: Movement by page not supported
sv_SE: Rörelse per sida stöds inte

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
sv_SE: Går förbi slutet av ett behållarelement, till exempel en lista eller tabell

en: Moves the braille display to the current focus
sv_SE: Flyttar punktdisplayen till nuvarande fokus

en: Moves the braille display to the next line
sv_SE: Flyttar punktdisplayen till nästa rad

en: Moves the braille display to the previous line
sv_SE: Flyttar punktdisplayen till föregående rad

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
sv_SE: Flyttar fokus från det nuvarande inbäddade objektet till dokumentet det finns i

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
sv_SE: Flyttar muspekaren till aktuellt navigationsobjekt

en: Moves the navigator object and focus to the first row
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet och fokus till första raden

en: Moves the navigator object and focus to the last row
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet och fokus till sista raden

en: Moves the navigator object and focus to the next row
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet och fokus till nästa rad

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet och fokus till föregående rad

en: Moves the navigator object to the first column
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till första kolumnen

en: Moves the navigator object to the first object inside it
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till det första objektet inuti det

en: Moves the navigator object to the last column
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till sista kolumnen

en: Moves the navigator object to the next column
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till nästa kolumn

en: Moves the navigator object to the next object
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till nästa objekt

en: Moves the navigator object to the object containing it
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till dess behållare

en: Moves the navigator object to the previous column
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till föregående kolumn

en: Moves the navigator object to the previous object
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till föregående objekt

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till nedersta raden i nuvarande navigationsobjekt och läser upp den

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till första tecknet av raden där den befinner sig i nuvarande navigationsobjekt och läser upp det

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till sista tecknet i raden där den befinner sig i nuvarande navigationsobjekt och läser upp det

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till nästa tecken i nuvarande navigationsobjekt och läser upp det

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till nästa rad i nuvarande navigationsobjekt och läser upp den

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till nästa sida i nuvarande navigationsobjekt och läser upp den

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till nästa ord i nuvarande navigationsobjekt och läser upp det

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till föregående tecken i nuvarande navigationsobjekt och läser upp det

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till föregående rad i nuvarande navigationsobjekt och läser upp den

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till föregående sida i nuvarande navigationsobjekt och läser upp den

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till föregående ord i nuvarande navigationsobjekt och läser upp det

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
sv_SE: Flyttar granskningsmarkören till översta raden i nuvarande navigationsobjekt och läser upp den

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
sv_SE: Går till nästa val i talsyntesinställningsringen

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
sv_SE: Flyttar till nästa objekt i en platt vy av objektnavigationshierarkin

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
sv_SE: Går till föregående val i talsyntesinställningsringen

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
sv_SE: Flyttar till föregående objekt i en platt vy av objektnavigationshierarkin

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
sv_SE: Flyttar till början av behållarelementet, till exempel en lista eller tabell

en: Moving Average
sv_SE: Rörligt genomsnitt

en: Multi line break
sv_SE: Flerradsbrytning

en: N&otes
sv_SE: A&nteckningar

en: NV Access &shop
sv_SE: NV Access &butik

en: NV Access &web site
sv_SE: NV Access &hemsida

en: NVDA  Usage Data Collection
sv_SE: NVDA användningsdatainsamling

en: NVDA &Language (requires restart):
sv_SE: NVDA &språk (kräver omstart):

en: NVDA Braille Viewer
sv_SE: NVDA punktskriftsvisare

en: NVDA Development
sv_SE: NVDA Utveckling

en: NVDA Log Viewer
sv_SE: NVDA loggfilsvisare

en: NVDA Message
sv_SE: NVDA-meddelande

en: NVDA Python Console
sv_SE: NVDA Python-kommandotolk

en: NVDA Settings
sv_SE: NVDA Inställningar

en: NVDA Speech Viewer
sv_SE: NVDA Talfönster

en: NVDA Update
sv_SE: NVDA-uppdatering

en: NVDA add-on package
sv_SE: NVDA tilläggspaket

en: NVDA in both channels and applications on the left
sv_SE: nvda i båda kanalerna och applikationer till vänster

en: NVDA in both channels and applications on the right
sv_SE: nvda i båda kanalerna och applikationer till höger

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
sv_SE: En omstart av Windows kanske löser problemet. Om detta fel kvarstår rekommenderas att du inaktiverar låsskärmen i Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
sv_SE: NVDA kan inte ta bort eller skriva över en fil.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
sv_SE: NVDA behöver startas om för att det nya språket ska användas.

en: NVDA on the left and applications in both channels
sv_SE: nvda till vänster och applikationer i båda kanalerna

en: NVDA on the left and applications on the right
sv_SE: nvda till vänster och applikationer till höger

en: NVDA on the right and applications in both channels
sv_SE: nvda till höger och applikationer i båda kanalerna

en: NVDA on the right and applications on the left
sv_SE: nvda till höger och applikationer till vänster

en: NVDA settings
sv_SE: Inställningar för NVDA

en: NVDA started
sv_SE: NVDA har startat

en: NVDA version {version} is available.
sv_SE: NVDA version {version} är nu tillgänglig.

en: NVDA web site
sv_SE: NVDA:s hemsida

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
sv_SE: NVDA's gränssnittsspråk har nu tvingats från kommandoraden. Vid nästa omstart kommer språket som sparats i inställningarna för NVDA att användas.

en: Native app selection mode disabled
sv_SE: Inbyggt app markeringsläge inaktiverat

en: Native app selection mode enabled
sv_SE: Inbyggt app markeringsläge aktiverat

en: Native input
sv_SE: Inhemsk inmatning

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
sv_SE: Inbyggt app markeringsläge kan inte stängas av i detta dokument i läsläge

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
sv_SE: Inbyggt app markeringsläge stöds inte i detta dokument i läsläge

en: Native selection mode unsupported in this document
sv_SE: Inbyggt markeringsläge stöds inte i detta dokument

en: Navigating by sentence not supported in this document
sv_SE: Navigering per mening stöds inte i detta dokument

en: Nepali grade 1
sv_SE: Nepalesiska grad 1

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: New Profile
sv_SE: Ny profil

en: New name:
sv_SE: Nytt namn:

en: Newsgroup:
sv_SE: Nyhetsgrupp:

en: No
sv_SE: Nej

en: No Series defined.
sv_SE: Inga serier definierade.

en: No action
sv_SE: Ingen åtgärd

en: No additional details
sv_SE: Inga ytterligare detaljer

en: No braille
sv_SE: Ingen punktskriftsdisplay

en: No caret
sv_SE: Ingen markör

en: No comment thread on this cell
sv_SE: Ingen kommentarstråd på den här cellen

en: No comments
sv_SE: Inga kommentarer

en: No containing object
sv_SE: Inget behållareobjekt

en: No ducking
sv_SE: Ingen sänkning

en: No emoji
sv_SE: Ingen emoji

en: No focus
sv_SE: Inget fokus

en: No formatting information
sv_SE: Ingen formateringsinformation

en: No help available here.
sv_SE: Ingen användarhandledning hittades.

en: No location information
sv_SE: Ingen placeringsinformation

en: No long description
sv_SE: Ingen lång beskrivning

en: No message yet
sv_SE: Inget meddelande än

en: No navigator object
sv_SE: Inget navigationsobjekt

en: No new log entry to copy
sv_SE: Ingen ny logginformation att kopiera

en: No next
sv_SE: Inget nästa

en: No next different style text
sv_SE: Ingen text med annan stil

en: No next paragraph
sv_SE: Inget nästa stycke

en: No next review mode
sv_SE: Inget nästa granskningsläge

en: No next same style text
sv_SE: Ingen nästa text med samma stil

en: No note on this cell
sv_SE: Ingen anteckning på den här cellen

en: No notes
sv_SE: Inga anteckningar

en: No objects inside
sv_SE: Innehåller inga objekt

en: No previous
sv_SE: Inget föregående

en: No previous different style text
sv_SE: Ingen föregående text med annan stil

en: No previous paragraph
sv_SE: Inget föregående stycke

en: No previous review mode
sv_SE: Inget föregående granskningsläge

en: No previous same style text
sv_SE: Ingen föregående text med samma stil

en: No progress bar updates
sv_SE: Ingen uppdatering av förloppsindikator

en: No selection
sv_SE: Ingen markering

en: No settings
sv_SE: Inga inställningar

en: No shortcut key
sv_SE: Ingen tangentbordsgenväg

en: No speech
sv_SE: Inget tal

en: No start marker set
sv_SE: Ingen startmarkering satt

en: No status line found
sv_SE: Ingen statusrad hittades

en: No symbol replacement
sv_SE: Ingen symbolersättning

en: No system battery
sv_SE: Inget batteri

en: No text to copy
sv_SE: Ingen text att kopiera

en: No title
sv_SE: Ingen titel

en: No track playing
sv_SE: Inget spår spelas

en: No update available.
sv_SE: Ingen uppdatering finns tillgänglig.

en: No user guide found.
sv_SE: Ingen användarhandledning hittades.

en: No&tes and comments
sv_SE: An&teckningar och kommentarer

en: Normal view
sv_SE: Normalvy

en: Northern Kurdish grade 0
sv_SE: Nordkurdiska grad 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
sv_SE: Norska 8-punkters datorpunktskrift

en: Norwegian grade 0
sv_SE: Norska grad 0

en: Norwegian grade 1
sv_SE: Norska grad 1

en: Norwegian grade 2
sv_SE: Norska grad 2

en: Norwegian grade 3
sv_SE: Norska grad 3

en: Not a link.
sv_SE: Inte någon länk.

en: Not in a container
sv_SE: Inte i en behållare

en: Not in a table cell
sv_SE: Inte i en tabellcell

en: Not in table
sv_SE: Inte i en tabell

en: Not math
sv_SE: Inte matte

en: Not on a note
sv_SE: Inte på en anteckning

en: Not supported in this document
sv_SE: Stöds inte i detta dokument

en: Not supported in this document.
sv_SE: Stöds inte i detta dokument.

en: Note
sv_SE: Anteckning

en: Notes Master view
sv_SE: Visa anteckningsbakgrund

en: Notes page
sv_SE: Anteckningsvy

en: Nothing
sv_SE: Inget

en: Notify
sv_SE: Meddela

en: Notify for &pending update on startup
sv_SE: Avisera väntande u&ppdateringar vid start

en: Number format: {0}
sv_SE: Numeriskt format: {0}

en: Object Presentation
sv_SE: Objektpresentation

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
sv_SE: Objektets kanter befinner sig {left:.1f} procent från vänster kant av skärmen, {top:.1f} procent från toppen av skärmen, bredden är {width:.1f} procent av skärmen, höjden är {height:.1f} av skärmen

en: Object has no location
sv_SE: Objektet har ingen placering

en: Object navigation
sv_SE: Objektnavigation

en: Object placeholder
sv_SE: Objektplatshållare

en: Object review
sv_SE: Objektgranskning

en: Off
sv_SE: Av

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: Utanför bildens nederkant med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: Utanför bildens nederkant med {distance:.3g} punkter

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: Utanför bildens vänsterkant med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: Utanför bildens vänsterkant med {distance:.3g} punkter

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: Utanför bildens högerkant med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: Utanför bildens högerkant med {distance:.3g} punkter

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: Utanför bildens överkant med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: Utanför bildens överkant med {distance:.3g} punkter

en: Only when scrolling back
sv_SE: Bara när man skrollar tillbaks

en: Only when tethered automatically
sv_SE: Endast när den är kopplad automatiskt

en: Open developer scratchpad directory
sv_SE: Öppna scratchpad-mappen

en: Open-High-Low-Close
sv_SE: Öppna-Hög-Låg-Stäng

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
sv_SE: Öppnar NVDAs konfigurationsmapp för aktuell användare.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
sv_SE: Öppnar WX GUI inspektionsverktyget. Används för att få mer information om användargränssnittskomponenters tillstånd.

en: Opens the note editing dialog
sv_SE: Öppnar redigeringsfönstret för anteckning

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
sv_SE: Optelec ALVA 6 series/protokollomvandlare

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Options:
sv_SE: Alternativ:

en: Org Chart placeholder
sv_SE: Organisationsschema-platshållare

en: Oriya grade 1
sv_SE: Oriya grad 1

en: Out of table
sv_SE: Lämnar tabell

en: Outline view
sv_SE: Översiktsvy

en: Output pane cleared
sv_SE: Utdatarutan har tömtss

en: Package
sv_SE: Paket

en: Page {pageNumber}
sv_SE: Sida {pageNumber}

en: Pages and spacing
sv_SE: Sidor och avstånd

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
sv_SE: Papenmeier BRAILLEX nyare modeller

en: Papenmeier BRAILLEX older models
sv_SE: Papenmeier BRAILLEX äldre modeller

en: Pass next key through
sv_SE: Släpp igenom nästa tangenttryck

en: Pattern
sv_SE: Mönster

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
sv_SE: Utför standardåtgärd för nuvarande navigationsobjekt (exempel: Ett tryck om det är en knapp).

en: Periodically &refresh recognized content
sv_SE: Uppdatera tolkat innehåll periodvis

en: Persian 8 dot computer braille
sv_SE: Persiska 8-punkters datorpunktskrift

en: Persian grade 1
sv_SE: Persiska grad 1

en: Picture placeholder
sv_SE: Bildplatshållare

en: Pie
sv_SE: Paj

en: Pie of Pie
sv_SE: Paj av paj

en: Pivot Chart Drop Zone
sv_SE: Drop Zone för pivotdiagram

en: Pivot Chart Field Button
sv_SE: Pivot-diagram fältknapp

en: Play a sound for logged e&rrors:
sv_SE: Spela ett ljud för loggade f&el:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
sv_SE: Spela ett ljud när &automatiska förslag dyker upp

en: Play sound for &spelling errors while typing
sv_SE: Spela ljud vid fel&stavningar under skrift

en: Please Donate
sv_SE: Vänligen donera

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
sv_SE: Vänligen stäng av skärmridå innan du använder Windows OCR-tolkning.

en: Please press OK to start the installed copy.
sv_SE: Vänligen tryck OK för att starta det installerade exemplaret.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
sv_SE: Vänligen specificera mappen där det portabla exemplaret ska skapas.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
sv_SE: Vänligen ange den absoluta sökvägen där det portabla exemplaret ska skapas. Det kan innehålla systemvariabler som (%temp%, %homepath%, etc.).

en: Please wait
sv_SE: Vänligen vänta

en: Please wait while NVDA is being installed
sv_SE: Vänligen vänta medan NVDA installeras

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
sv_SE: Vänligen vänta medan inställningar kopieras till systemkonfigurationen.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
sv_SE: Vänligen vänta medan ett portabelt exemplar av NVDA skapas.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
sv_SE: Vänligen vänta medan inställningar kopieras till systemkonfigurationen.

en: Please wait while the add-on is being installed.
sv_SE: Vänligen vänta medan tillägget installeras.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
sv_SE: Vänligen vänta medan din föregående installation av NVDA uppdateras.

en: Plot area
sv_SE: Plottyta

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
sv_SE: Plottyta, inre höjd: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inre bredd: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inre överkant: {plotAreaInsideTop:.0f}, inre vänsterkant: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
sv_SE: Ansluten

en: Plugins reloaded
sv_SE: Insticksmoduler laddades om

en: Polish 8 dot computer braille
sv_SE: Polska 8-punkters datorpunktskrift

en: Polish literary braille
sv_SE: Polsk literär punktskrift

en: Polynomial
sv_SE: Polynom

en: Portable Copy Exists
sv_SE: Portabelt exemplar finns

en: Portable copy creation cancelled.
sv_SE: Skapandet av portabelt exemplar avbruten.

en: Portable directory:
sv_SE: Mapp för portabelt exemplar:

en: Portrait
sv_SE: Stående

en: Portuguese 8 dot computer braille
sv_SE: Portugisiska 8-punkters datorpunktskrift

en: Portuguese grade 1
sv_SE: Portugisiska grad 1

en: Portuguese grade 2
sv_SE: Portugisiska grad 2

en: Positioned at {x}, {y}
sv_SE: Positionerad på {x},{y}

en: Power
sv_SE: Ström

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
sv_SE: Presenterar, i läsläge, formatteringsinformation för det nuvarande granskningsmarkörläget.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
sv_SE: Presenterar, i läsläge, formatteringsinformation för texten under markören.

en: Preserve
sv_SE: Bevara

en: Press twice to copy or reset the start marker
sv_SE: Dubbelklicka för att kopiera eller återställa startmarkören

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
sv_SE: Ett tryck flyttar fokus till navigationsobjektet. Två tryck flyttar systemmarkören till granskningsmarkörens position

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
sv_SE: Ett tryck återställer nuvarande konfiguration till det senast sparade tillståndet. Tre tryck återställer till fabriksinställningar.

en: Primary Category Axis
sv_SE: Primär kategoriaxel

en: Primary Series Axis
sv_SE: Primär serieaxel

en: Primary Value Axis
sv_SE: Primär värdeaxel

en: Primary footer
sv_SE: Primär sidfot

en: Primary header
sv_SE: Primärrubrik

en: Print Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Profile Triggers
sv_SE: Profilutlösare

en: Profile name:
sv_SE: Profilnamn:

en: Progress &bar output:
sv_SE: Förloppsindikator-utmatnin&g:

en: Punctuation/symbol &level:
sv_SE: Skiljetecken/symbol &nivå:

en: Punjabi grade 1
sv_SE: Punjabi grad 1

en: Python Console
sv_SE: Python-kommandotolk

en: Quits NVDA!
sv_SE: Avslutar NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
sv_SE: RGB röd {rgb.red}, grön {rgb.green}, blå {rgb.blue}

en: Radar Axis Labels
sv_SE: Poläraxeletikett

en: Radar with Data Markers
sv_SE: Radar med datamärken

en: Rate boos&t
sv_SE: Accelerera has&tighet

en: Re&move
sv_SE: &Radera

en: Re-&download update
sv_SE: La&dda hem uppdatering igen

en: Read by &paragraph
sv_SE: Läs st&yckevis

en: Reads all controls in the active window
sv_SE: Läser alla kontroller i det aktiva fönstret

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
sv_SE: Läser från granskningsmarkören till slutet av nuvarande text. Granskningsmarkören följer med under läsningen

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
sv_SE: Läser från systemmarkören till slutet av texten. Markören följer med under läsningen

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
sv_SE: Läser kolumnen vertikalt från den nuvarande cellen till den nedersta cellen i kolumnen.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
sv_SE: Läser den nuvarande applikationens statusrad och flyttar navigatorobjektet dit.

en: Reads the current application status bar.
sv_SE: Läser den nuvarande applikationens statusrad.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
sv_SE: Läser den nuvarande applikationens statusrad. Två tryck bokstaverar informationen. Tre tryck kopierar statusraden till klippbordet

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
sv_SE: Läser den nuvarande kolumnen vertikalt från översta till nedersta cellen utan att flytta systemmarkören.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
sv_SE: Läser den nuvarande raden från vänster till höger utan att flytta systemmarkören.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
sv_SE: Läser raden horisontellt från den nuvarande cellen åt höger till den sista cellen i raden.

en: Recognition &language:
sv_SE: To&lkningsspråk:

en: Recognition failed
sv_SE: Tolkningen misslyckades

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
sv_SE: Tolkar innehållet i det aktuella navigatorobjektet med Windows OCR

en: Recognizing
sv_SE: Tolkar

en: Refresh	F5
sv_SE: Uppdatera	F5

en: Refreshed
sv_SE: Uppdaterades

en: Refreshes the document content
sv_SE: Uppdaterar dokumentinnehållet

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
sv_SE: Regi&strering för UI Automation-händelser och egenskapsförändringar:

en: Regular &expression
sv_SE: R&eguljärt uttryck

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
sv_SE: Fel i reguljärt uttryck: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
sv_SE: Fel i reguljärt uttryck: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
sv_SE: Reguljärt uttryck för textstyckesnavigering

en: Reload plugins
sv_SE: Ladda om insticksmoduler

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
sv_SE: Laddar om appmoduler och globala insticksmoduler utan att starta om NVDA. Kan vara bra för utvecklare

en: Remaining time not available
sv_SE: Kvarvarande tid inte tillgänglig

en: Remind me &later
sv_SE: Påminn mig &senare

en: Remove all
sv_SE: Ta bort alla

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
sv_SE: Tog bort rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} från kolumnrubriker

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
sv_SE: Tog bort rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} från radrubriker

en: Removed {address}    from column headers
sv_SE: Raderade {address} från kolumnrubriker

en: Removed {address}    from row headers
sv_SE: {address} togs bort från radrubriker

en: Rename Profile
sv_SE: Byt namn på profil

en: Replacement
sv_SE: Ersättning

en: Report &notifications
sv_SE: Rapportera aviseri&ngar

en: Report &object when mouse enters it
sv_SE: Rapportera &objekt när musen kommer över det

en: Report &tooltips
sv_SE: Rapportera verk&tygstips

en: Report '&Normalized' when navigating by character
sv_SE: Rapportera '&Normaliserad' när du navigerar tecken för tecken

en: Report 'has details' for structured annotations
sv_SE: Rapporterar 'har detaljer' för strukturerade noteringar

en: Report aria-description always
sv_SE: Rapportera aria-beskrivning alltid

en: Report backg&round progress bars
sv_SE: Läs förloppsindikatorer i bakg&runden

en: Report cell borders {mode}
sv_SE: Rapportera kantlinjer {mode}

en: Report changes to the &composition string
sv_SE: Rapportera ändringar av kompositionssträng

en: Report changes to the &reading string
sv_SE: Rapportera ändringar av &lässträngen

en: Report dynamic &content changes
sv_SE: Rapportera förändringar av dynamiskt innehåll

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
sv_SE: Rapportera formaterin&gsförändringar efter markören (kan skapa fördröjning)

en: Report line indentation {mode}
sv_SE: Rapportera radindrag {mode}

en: Report live regions:
sv_SE: Rapportera aktiva regioner:

en: Report mouse &shape changes
sv_SE: Rapportera ändringar av musmarkörens utseende

en: Report object &descriptions
sv_SE: Rapportera objektb&eskrivning

en: Report object &position information
sv_SE: Rapportera objekt&positionsinformation

en: Report object shortcut &keys
sv_SE: Rapportera objekt&kortkommandon

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
sv_SE: Rapportera en sammanfattning av eventuella anteckningsdetaljer vid systemmarkören.

en: Report table headers {mode}
sv_SE: Rapportering av tabeller {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
sv_SE: Rapportera webbadressen för länken vid markören eller fokus. Två tryck visar webbadressen i ett fönster för enklare granskning.

en: Report transparent color values
sv_SE: Rapportera transparenta färgvärden

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
sv_SE: Rapportera batteristatus och återstående tid om strömmen inte är ansluten

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
sv_SE: Rapporterar formatteringsinformation för det nuvarande granskningsmarkörläget.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
sv_SE: Rapporterar formateringsinformation för nuvarande granskningsmarkörsposition. Två tryck presenterar informationen i läsläge

en: Reports formatting info for the text under the caret.
sv_SE: Rapporterar formatteringsinformation för texten under markören.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
sv_SE: Rapporterar formateringsinformation för texten under markören. Två tryck presenterar informationen i läsläge

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
sv_SE: Rapporterar information om format för texten under den här punktcellen

en: Reports information about the location of the current navigator object.
sv_SE: Rapporterar information om nuvarande navigatorobjekts position.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
sv_SE: Rapporterar information om placering av objektet som för närvarande har fokus.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
sv_SE: Rapporterar information om placering av texten vid markören, eller placeringen av objektet som för närvarande har fokus om det inte finns någon markör.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
sv_SE: Rapporterar information om placering av texten eller objektet vid granskningsmarkören, eller placeringen av navigatorobjektet om det inte finns någon text under granskningsmarkören.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
sv_SE: Rapporterar information om placering av texten eller objektet vid systemmarkören. Två tryck kan tillhandahålla fler detaljer.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
sv_SE: Rapporterar information om placering av texten eller objektet vid granskningsmarkören. Två tryck kan tillhandahålla fler detaljer.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
sv_SE: Rapporterar tecknet där granskningsmarkören befinner sig i nuvarande navigationsobjekt. Två tryck rapporterar en beskrivning eller ett exempel av det tecknet. Tre tryck rapporterar det numeriska värdet av tecknet i decimal- och hexadecimalform

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
sv_SE: Läser aktuell rad. Tryck två gånger för att stava raden. Tryck tre gånger för att få teckenbeskrivningar.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
sv_SE: Rapporterar nuvarande navigationsobjekt. Två tryck bokstaverar informationen. Tre tryck kopierar objektnamn och text till klippbordet

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
sv_SE: Rapporterar förfluten tid för det spår som spelas nu, om något

en: Reports the length of the currently playing track, if any
sv_SE: Rapporterar längden på det spår som spelas nu, om något

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
sv_SE: Läser raden vid granskningsmarkören. Två tryck bokstaverar raden. Tre tryck bokstaverar raden med teckenbeskrivning.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
sv_SE: Rapporterar namnet på aktiv NVDA konfigurationsprofil

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
sv_SE: Rapporterar det nya objektet eller innehållet under ditt finger om det skiljer sig från var ditt finger var senast

en: Reports the note on the current cell
sv_SE: Rapporterar anteckningen för den nuvarande cellen

en: Reports the note or comment thread on the current cell
sv_SE: Rapporterar anteckningen eller kommentarstråden för den nuvarande cellen

en: Reports the object and content directly under your finger
sv_SE: Rapporterar objektet och innehållet som befinner sig under ditt finger

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
sv_SE: Rapporterar objektet med fokus. Om den trycks två gånger stavas informationen. Om du trycker tre gånger stavas det med hjälp av teckenbeskrivningar.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
sv_SE: Rapporterar återstående tid för det spår som spelas nu, om något

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
sv_SE: Rapporterar tangentbordsgenvägen för det fokuserade objektet

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
sv_SE: Rapporterar symbolen där granskningsmarkören befinner sig. Två tryck visar symbolen och texten som används för att säga den i läsläge

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
sv_SE: Rapporterar texten i kommentaren där systemmarkören finns.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
sv_SE: Rapporterar texten i Windows urklipp. Om du trycker två gånger stavas denna information. Om du trycker tre gånger stavas det med hjälp av teckenbeskrivningar.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
sv_SE: Rapporterar nuvarande applikations titel eller titel för förgrundsfönster. Två tryck bokstaverar titeln. Tre tryck kopierar titeln till klippbordet

en: Reset all settings to default state
sv_SE: Återställ alla inställningar till standardläge

en: Reset all settings to saved state
sv_SE: Återställ alla inställningar till sparad konfiguration

en: Reset configuration to &factory defaults
sv_SE: &Återställ konfigurationen till &fabriksinställningar

en: Reset gestures
sv_SE: Återställ inmatningsgesterInmatningsgester

en: Reset to factory &defaults
sv_SE: &Återställ konfigurationen till fabriksinställningar

en: Restart
sv_SE: Starta om

en: Restart &later
sv_SE: Starta om &senare

en: Restart &now
sv_SE: Starta om &nu

en: Restart NVDA
sv_SE: Starta om NVDA

en: Restart with add-ons disabled
sv_SE: Starta om med tillägg inaktiverade

en: Restart with debug logging enabled
sv_SE: Starta om med debug-loggning aktiverat

en: Restarts NVDA!
sv_SE: Startar om NVDA!

en: Restore defaults
sv_SE: Återställ standard

en: Result
sv_SE: Resultat

en: Review Cursor
sv_SE: Granskningsmarkör

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right aligned
sv_SE: Högerjusterad

en: Right click
sv_SE: Höger musklick

en: Right mouse button locked
sv_SE: Höger musknapp låst

en: Right mouse button unlocked
sv_SE: Höger musknapp olåst

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Romanian 6 dot
sv_SE: Romanian 6 punkter

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
sv_SE: Omdirigerar markören till eller aktiverar objektet under denna punktcell

en: Rows
sv_SE: Rader

en: Rows and columns
sv_SE: Rader och kolumner

en: Run COM Registration Fixing tool...
sv_SE: Kör verktyget för att fixa COM-registrering...

en: Russian computer braille
sv_SE: Rysk datorpunktskrift

en: Russian contracted braille
sv_SE: Rysk sammandragen punktskrift

en: Russian literary braille
sv_SE: Rysk literär punktskrift

en: Russian literary braille (detailed)
sv_SE: Rysk literär punktskrift (detaljerad)

en: Sanskrit grade 1
sv_SE: Sanskrit grad 1

en: Save &as...	Ctrl+S
sv_SE: Spara &som...	Ctrl+S

en: Save As
sv_SE: Spara som

en: Saves the current NVDA configuration
sv_SE: Sparar nuvarande NVDA-konfiguration

en: Say &cap before capitals
sv_SE: Säg &stort före versaler

en: Say all
sv_SE: Läs allt

en: Scatter
sv_SE: Mönster

en: Scatter with Lines
sv_SE: Punkt med linjer

en: Scatter with Lines and No Data Markers
sv_SE: Punkt med linjer utan datamärken

en: Scatter with Smoothed Lines
sv_SE: Punkt med mjuka linjer

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
sv_SE: Punkt med mjuka linjer utan datamärken

en: Screen Curtain
sv_SE: Skärmridå

en: Screen curtain disabled
sv_SE: Skärmridå inaktiverad

en: Screen curtain enabled
sv_SE: Skärmridå aktiverad

en: Screen curtain not available
sv_SE: Skärmridå är inte tillgänglig

en: Screen review
sv_SE: Skärmgranskning

en: Scroll down at the mouse position
sv_SE: Skrolla nedåt vid musens position

en: Scroll left at the mouse position
sv_SE: Skrolla vänster vid musens position

en: Scroll right at the mouse position
sv_SE: Skrolla höger vid musens position

en: Scroll up at the mouse position
sv_SE: Skrolla uppåt vid musens position

en: Scrolls the braille display back
sv_SE: Rullar punktdisplayen bakåt

en: Scrolls the braille display forward
sv_SE: Rullar punktdisplayen framåt

en: Secondary Category Axis
sv_SE: Sekundär kategoriaxel

en: Secondary Series Axis
sv_SE: Sekundär serieaxelOr&dlisteposter

en: Secondary Value Axis
sv_SE: Sekundär värdeaxel

en: Secure Desktop
sv_SE: Skyddat skrivbord

en: Seika Braille Displays
sv_SE: Seika braille displayer

en: Select Braille Display
sv_SE: Välj punktdisplay

en: Select NVDA Modifier Keys
sv_SE: Välj nvda-tangenter

en: Select Synthesizer
sv_SE: Välj talsyntes

en: Select portable directory
sv_SE: Välj mapp för portabelt exemplar

en: Select until the end of the current result
sv_SE: Markera till och med slutet av det aktuella resultatet

en: Select until the start of the current result
sv_SE: Markera fram till början av det aktuella resultatet

en: Selective
sv_SE: Selektiv

en: Sepedi grade 1
sv_SE: Nordsotho grad 1

en: Sepedi grade 2
sv_SE: Nordsotho grad 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
sv_SE: Serbisk kyrilliska grad 1

en: Serbian grade 1
sv_SE: Serbiska grad 1

en: Serial: {portName}
sv_SE: Seriellport: {portName}

en: Series Lines
sv_SE: Linjer för serie

en: Series color: {colorName}
sv_SE: Färg för serie: {colorName}

en: Sesotho grade 1
sv_SE: Sesotho grad 1

en: Sesotho grade 2
sv_SE: Sesotho grad 2

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
sv_SE: Ställ in kolumnrubrik. Om du trycker en gång kommer den här cellen att anges som första kolumnrubrik för en cell nedanför och till höger om den i tabellen. Om du trycker två gånger glöms den aktuella kolumnrubriken för denna cell.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
sv_SE: Ställ in radhuvud. Om du trycker en gång kommer denna cell att anges som den första radrubriken för en cell nedanför och till höger om den i denna tabell. Om du trycker två gånger glöms den aktuella radrubriken för denna cell.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
sv_SE: Sätt rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} som start av kolumnrubriker

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
sv_SE: Sätt rad {rowNumber} kolumn {columnNumber} som start av radrubriker

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
sv_SE: Sätt det första värdet i nuvarande inställning i ringen för talsyntesinställningar

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
sv_SE: Sätt det sista värdet i nuvarande inställning i ringen för talsyntesinställningar

en: Set {address} as start of column headers
sv_SE: Sätt {address} som start av kolumnrubriker

en: Set {address} as start of row headers
sv_SE: Sätt {address} som start för radrubriker

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
sv_SE: Anger den aktuella cellen som början på kolumnrubrik. Om du trycker en gång kommer denna cell att anges som den första kolumnrubriken för en cell nedanför och till höger om den inom denna region. Om du trycker två gånger glöms den aktuella kolumnrubriken för denna cell.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
sv_SE: Anger den aktuella cellen som början på radrubriker. Om du trycker en gång kommer denna cell att Anges som den första radens rubrik för en cell nedanför och till höger om den inom denna region. Om du trycker två gånger glöms den aktuella radrubriken för denna cell.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till nuvarande fokus, och placerar granskningsmarkören vid markören om det är möjligt.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
sv_SE: Flyttar navigationsobjektet till muspekaren och läser upp det

en: Setswana grade 1
sv_SE: Setswana grad 1

en: Setswana grade 2
sv_SE: Setswana grad 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
sv_SE: Kan inte aktivera simulering av HID-tangentbord

en: Shape
sv_SE: Form

en: Sheet {0}, {1}
sv_SE: Blad {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
sv_SE: Visa alternativ när du stänger av NVDA

en: Show indefinitely
sv_SE: Visa för evigt

en: Show messages
sv_SE: Visa meddelanden

en: Show se&lection
sv_SE: Visa urva&l

en: Shows NVDA's audio settings
sv_SE: Visar NVDA:s ljudinställningar

en: Shows NVDA's braille settings
sv_SE: Visar NVDA:s punktskriftsinställningar

en: Shows NVDA's browse mode settings
sv_SE: Visar NVDA:s läslägesinställningar

en: Shows NVDA's document formatting settings
sv_SE: Visar NVDA:s dokumenformateringsinställningar

en: Shows NVDA's general settings
sv_SE: Visar NVDA:s allmänna inställningar

en: Shows NVDA's input composition settings
sv_SE: Visar NVDA:s kompositionsinställningar

en: Shows NVDA's keyboard settings
sv_SE: Visar NVDA:s tangentbordsinställningar

en: Shows NVDA's mouse settings
sv_SE: Visar NVDA:s musinställningar

en: Shows NVDA's object presentation settings
sv_SE: Visar NVDA:s objektpresentationsinställningar

en: Shows NVDA's review cursor settings
sv_SE: Visar NVDA:s granskningsmarkörinställningar

en: Shows NVDA's speech settings
sv_SE: Visar NVDA:s talinställningar

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
sv_SE: Visar alternativ för markerad text eller text vid markören

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
sv_SE: Visar NVDA:s konfigurationsprofiler

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
sv_SE: Visar NVDA:s dialogruta för val av punktdisplay

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
sv_SE: Visar NVDA:s dialogruta för standardordlista

en: Shows the NVDA input gestures dialog
sv_SE: Visar NVDA:s inmatningsgestinställningar

en: Shows the NVDA menu
sv_SE: Visar NVDA-menyn

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
sv_SE: Visar NVDA:s dialogruta för uttal av symboler

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
sv_SE: Visar NVDA:s dialogruta för val av talsyntes

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
sv_SE: Visar NVDA:s dialogruta för tillfällig ordlista

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
sv_SE: Visar NVDA:s dialogruta för röstspecifik ordlista

en: Shows the long description at this position if one is found.
sv_SE: Visar den långa beskrivningen på den här positionen  om någon hittas.

en: Simple review mode off
sv_SE: Enkelt granskningsläge av

en: Simple review mode on
sv_SE: Enkelt granskningsläge på

en: Single letter navigation off
sv_SE: Bokstavsnavigation av

en: Single letter navigation on
sv_SE: Bokstavsnavigation på

en: Single line break
sv_SE: Enkel radbrytning

en: Single line spacing
sv_SE: Enkelt radavstånd

en: Sleep mode off
sv_SE: Viloläge av

en: Sleep mode on
sv_SE: Viloläge på

en: Slice color: {colorName}
sv_SE: Slice färg: {colorName}

en: Slide Master view
sv_SE: Bildsorteringsvy

en: Slide Number placeholder
sv_SE: Bildnummer-platshållare

en: Slide Show - complete
sv_SE: Bildspel - slut

en: Slide Sorter view
sv_SE: Bildsortering

en: Slide show - {slideName}
sv_SE: Bildspel - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
sv_SE: Bildspelsanteckningar - {slideName}

en: Slide view
sv_SE: Bildvy

en: Slide {slideNumber}
sv_SE: Bild {slideNumber}

en: Slovak grade 1
sv_SE: Slovakiska grad 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
sv_SE: Slovenska 8-punkters datorpunktskrift

en: Slovenian grade 1
sv_SE: Slovenska grad 1

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
sv_SE: Vissa åtgärder på tillägg misslyckades. Se loggfilen för mer information.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
sv_SE: Ljuddelning kan inte användas. vänligen aktivera WASAPI i kategorin avancerat i inställningarna för nvda för att använda det.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
sv_SE: NVDA i båda kanalerna och applikationer i båda kanalerna

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
sv_SE: Ljuddelning inaktiverat

en: Southern Vietnamese grade 1
sv_SE: Sydvietnamesiska grad 1

en: Spanish 8 dot computer braille
sv_SE: Spanska 8-punkters datorpunktskrift

en: Spanish for Greek text
sv_SE: Spanska för grekisk text

en: Spanish grade 1
sv_SE: Spanska grad 1

en: Spanish grade 2
sv_SE: Spanska grad 2

en: Speak
sv_SE: Tal

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
sv_SE: Läs &lösenord i alla förbättrade terminaler (kan förbättra prestandan)

en: Speak and beep
sv_SE: Tal och pip

en: Speak c&ommand keys
sv_SE: Säg k&ommandotangenter

en: Speak new text in Windows Terminal via:
sv_SE: Säg ny text i Windows Terminal via:

en: Speak progress bar updates
sv_SE: Säg uppdateringar av förloppsindikatorer

en: Speak typed &characters
sv_SE: Tangenteko te&cken

en: Speak typed &words
sv_SE: Tangenteko &ord

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
sv_SE: Läser upp filnamnet för aktiv applikation samt nuvarande inladdad appmodul

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
sv_SE: Läser ordet vid granskningsmarkören. Två tryck bokstaverar ordet. Tre tryck bokstaverar ordet med teckenbeskrivning

en: Speech
sv_SE: Tal

en: Speech &dictionaries
sv_SE: Talor&dlistor

en: Speech &interrupt for typed characters
sv_SE: Talavbrott för skr&ivna tecken

en: Speech Unicode normalization default ({default})
sv_SE: Tal Unicode normalisering standard ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
sv_SE: Tal Unicode normalisering {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
sv_SE: Talavbrott för E&nter-tangenten

en: Speech mode {mode}
sv_SE: Talläge {mode}

en: Spelling e&rrors
sv_SE: Stavf&el

en: Spells the current application status bar.
sv_SE: Stavar nuvarande applikations statusrad.

en: St&art NVDA after I sign in
sv_SE: St&arta NVDA efter att jag loggat in

en: St&yle
sv_SE: St&il

en: Stacked Area
sv_SE: Staplad yta

en: Stacked Bar
sv_SE: Staplad stapel

en: Stacked Column
sv_SE: Staplad kolumn

en: Stacked Cone Bar
sv_SE: Staplad konformad stapel

en: Stacked Cone Column
sv_SE: Staplad konformad kolumn

en: Stacked Cylinder Bar
sv_SE: Staplad cylinderstapel

en: Stacked Line
sv_SE: Staplad linje

en: Stacked Line with Markers
sv_SE: Staplad linje med märken

en: Stacked Pyramid Bar
sv_SE: Staplad pyramidstapel

en: Stacked Pyramid Column
sv_SE: Staplad pyramidkolumn

en: Standard HID Braille Display
sv_SE: Standard HID punktdisplay

en: Start marked
sv_SE: Start markerad

en: Strikethrough off
sv_SE: Genomstruken av

en: Strikethrough on
sv_SE: Genomstruken på

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Su&perscripts and subscripts
sv_SE: Ex&ponenter och index

en: Subject:
sv_SE: Ämne:

en: Subscript
sv_SE: Index

en: Subtitle placeholder
sv_SE: Underrubrik-platshållare

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Successfully copied NVDA user settings
sv_SE: NVDA användarinställningar kopierades

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
sv_SE: Ett portabelt exemplar av NVDA har skapats i {dir}

en: Successfully installed NVDA.
sv_SE: NVDA har installerats.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
sv_SE: Din installation av NVDA har uppdaterats.

en: Suggestions
sv_SE: Förslag

en: Superscript
sv_SE: Exponent

en: Surface (Top View wireframe)
sv_SE: Yta (toppvy trådmodell)

en: Surface (Top View)
sv_SE: Yta (toppvy)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
sv_SE: Swahili (Kenya) Grad 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
sv_SE: Swahili (Kenya) grad 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
sv_SE: Swahili (Kenya) grad 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
sv_SE: Swahili (Kenya) grad 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
sv_SE: Swahili (Kenya) grad 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
sv_SE: Swahili (Kenya) grad 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
sv_SE: Svenska 8-punkters datorpunktskrift

en: Swedish contracted braille
sv_SE: Svensk sammandragen punktskrift

en: Swedish partially contracted braille
sv_SE: Svensk delvis sammandragen punktskrift

en: Swedish uncontracted braille
sv_SE: Svensk icke sammandragen punktskrift

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
sv_SE: Byter till nästa granskningsläge (exempelvis objekt, dokument eller skärm) och positionerar granskningspositionen till navigationsobjektet

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
sv_SE: Byter till föregående granskningsläge (exempelvis objekt, dokument eller skärm) och positionerar granskningspositionen till navigationsobjektet

en: Symbol "%s" is already present.
sv_SE: Symbolen "%s" finns redan.

en: Symbol Pronunciation (%s)
sv_SE: Symboluttal (%s)

en: Symbol level %s
sv_SE: Symbolnivå %s

en: Synthesizer
sv_SE: Talsyntes

en: Synthesizer Error
sv_SE: Talsyntesfel

en: Syriac grade 1
sv_SE: Syrisk grad 1

en: System caret
sv_SE: Systemmarkör

en: System focus
sv_SE: Systemfokus

en: System status
sv_SE: Systemstatus

en: Table description
sv_SE: Tabellbeskrivning

en: Table information
sv_SE: Tabellinformation

en: Table placeholder
sv_SE: Tabellplatshållare

en: Tamil grade 1
sv_SE: Tamil grad 1

en: Taskbar
sv_SE: Aktivitetsfält

en: Tatar grade 1
sv_SE: Tatariska grad 1

en: Telugu grade 1
sv_SE: Telugu grad 1

en: Temporarily d&isable all triggers
sv_SE: Inaktivera alla utlösare tillfälligt

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
sv_SE: Tillfällig skärmridå, aktiv till nästa omstart

en: Temporary dictionary
sv_SE: Tillfällig ordlista

en: Terminal programs
sv_SE: Terminalprogram

en: Tether B&raille:
sv_SE: &Koppla punktskrift:

en: Text &unit resolution:
sv_SE: Textenhets&upplösning:

en: Text frame
sv_SE: Textram

en: Text placeholder
sv_SE: Textplatshållare

en: Text review
sv_SE: Textgranskning

en: Thai 6 dot
sv_SE: Thai 6 punkter

en: Thai 8 dot computer braille
sv_SE: Thai 8 punkters datorpunktskrift

en: That profile already exists. Please choose a different name.
sv_SE: Denna profil finns redan. Välj ett annat namn.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
sv_SE: Verktyget COM Registration Fixing har körts färdigt. För att säkerställa att ändringarna slår igenom helt rekommenderas en omstart av datorn nu.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
sv_SE[0]: Klippbordet innehåller en stor mängd text. Den är %s tecken lång
sv_SE[1]: Klippbordet innehåller en stor mängd text. Den är %s tecken lång

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
sv_SE[0]: Följande tillägg  kunde inte installeras: {}.
sv_SE[1]: Följande tillägg  kunde inte installeras: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
sv_SE[0]: Följande tillägg kunde inte avinstalleras: {}.
sv_SE[1]: Följande tillägg kunde inte avinstalleras: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
sv_SE[0]: Följande tillägg kunde inte uppdateras: {}.
sv_SE[1]: Följande tillägg kunde inte uppdateras: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
sv_SE: Följande tillägg är inte kompatibla med NVDA version {}. Dessa tillägg kan inte aktiveras. Vänligen kontakta författarna till dessa tillägg för vidare hjälp.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
sv_SE: Följande kommandoradsargument är okända för NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
sv_SE: Följande alternativ bestämmer vilka dokumentformatteringar som rapporteras av NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
sv_SE: Följande inställningar är för avancerade användare. Ändring av dem kan göra att NVDA inte fungerar korrekt. Ändra bara dem om du vet vad du gör eller om en NVDA-utvecklare specifikt har bett dig göra det.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
sv_SE: Installationen kan inte ta bort eller skriva över en fil. Ett annat exemplar av NVDA kanske körs på ett annat inloggat användarkonto. Se till att alla installerade kopior av NVDA är avstängda och försök sedan att installera på nytt.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
sv_SE: Installationen av NVDA misslyckades. För mer information se logg-filen.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
sv_SE: Installationsplatsen för NVDA har ändrats. Den kommer nu att vara installerad i {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
sv_SE: Nästa tangenttryck kommer inte att hanteras överhuvudtaget av NVDA utan kommer att släppas igenom direkt till Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
sv_SE: Profilen {} kommer raderas permanent. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
sv_SE: Inställningspanelen du försöker öppna är otillgänglig på det här systemet.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
sv_SE: Den angivna mappen '{portableDirectory}' Om du fortsätter kommer radera och ersätta befintliga filer i mappen Vill du skriva över innehållet i den här mappen?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
sv_SE[0]: Det finns %d serie i detta diagram
sv_SE[1]: Det finns %d serier i detta diagram

en: There is no text on the clipboard
sv_SE: Det finns ingen text på klippbordet

en: This change requires administrator privileges.
sv_SE: Denna ändring kräver administratörsbehörighet.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
sv_SE: Den här funktionen ({title}) är inte tillgänglig när du är på säkra skärmar som inloggningsskärmen och UAC (User Account Control).

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
sv_SE: Den här funktionen är inte tillgänglig när du är på säkra skärmar som inloggningsskärmen och UAC (User Account Control).

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
sv_SE: Denna utlösare är redan förknippad med en annan profil. Om du fortsätter kommer den att tas bort från den profilen och förknippas med den här profilen.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrbilder

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
sv_SE: Tid för att hålla ljudenheten vaken efter tal (sekunder)

en: Title Master view
sv_SE: Titelhuvudvy

en: Title placeholder
sv_SE: Titelplatshållare

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
sv_SE: För att skapa ett portabelt exemplar av NVDA välj sökväg och andra alternativ och tryck därefter på Fortsätt

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
sv_SE: För att redigera den här profilen måste du aktivera den manuellt. När du är klar med redigeringen måste du manuellt inaktivera den för att återgå till ordinarie användning.
    Vill du aktivera den manuellt nu?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
sv_SE: För att installera NVDA på hårddisken, tryck på knappen Fortsätt.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
sv_SE: För att använda Albatross med NVDA: Ändra antalet statusceller i Albatross interna meny till som mest

en: To:
sv_SE: Till:

en: Toggle HID keyboard simulation
sv_SE: Växla simulering av HID-tangentbord

en: Toggle braille input
sv_SE: Växla punktskriftsinmatning

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
sv_SE: Växlar läge för koppling av punktskrift mellan fokus och granskningsposition

en: Toggle the braille cursor on and off
sv_SE: Växla punktmarkör på och av

en: Toggle the way context information is presented in braille
sv_SE: Växla hur sammanhangsinformation ska visas i punktskrift

en: Toggles HID keyboard simulation
sv_SE: Växlar simulering av HID-tangentbord

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
sv_SE: Växlar mellan pip, tal, pip och tal, och av för rapportering av uppdatering av förloppsindikatorer

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
sv_SE: Växlar mellan läsläge och fokusläge. Vid fokusläge skickas tangenttryckningar direkt till applikationen, vilket tillåter dig att interagera med kontroller i applikationen. Vid läsläge kan du navigera dokumentet med markören, snabbnavigationskommandon, etc.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
sv_SE: Växlar mellan att rapportera anteckningar eller aktuellt bildinnehåll. Detta ändrar inte vad som syns på skärmen, utan bara vad användaren kan läsa med NVDA

en: Toggles braille mode
sv_SE: Växlar punktskriftslägen

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
sv_SE: Växlar alla konfigurationsprofilutlösare till att vara inaktiva. Inaktiveringen är kvar tills NVDA startats om

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
sv_SE: Växlar läge för hur mycket information som sägs vid musföljning

en: Toggles native selection mode on and off
sv_SE: Växlar läge för inbyggd markering på och av

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
sv_SE: Växlar på och av för automatisk förflyttning av systemfokus på grund av läslägeskommandon

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
sv_SE: Växlar av och på fördröjd beskrivning för tecken när markören rör sig

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
sv_SE: Växlar mellan på och av om skärmlayout bevaras när dokumentinnehållet renderas

en: Toggles on and off reporting if clickable
sv_SE: Växlar rapportering om element är klickbara

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
sv_SE: Växlar ignorering av blankrader vid  rapportering av styckeindrag

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
sv_SE: Växlar inkludering av layouttabeller på eller av i läsläge

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
sv_SE: Växlar mellan på och av för flytt av navigationsobjekt på grund av fokusändring

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
sv_SE: Växlar mellan på och av för flytt av granskningsmarkör då markören rör på sig.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
sv_SE: Växlar rapportering av CLDR-tecken, såsom emojier

en: Toggles on and off the reporting of articles
sv_SE: Växlar rapportering av avsnitt

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
sv_SE: Växlar rapportering av blockcitat

en: Toggles on and off the reporting of colors
sv_SE: Växlar rapportering av färger

en: Toggles on and off the reporting of comments
sv_SE: Växlar rapportering av kommentarer

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
sv_SE: Växlar mellan på och av för rapportering av förändring av dynamiskt innehåll, såsom ny text i ett kommandotolkfönster

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
sv_SE: Växlar rapportering av betoning

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
sv_SE: Växlar rapporteringen av figurer och bildtexter på och av

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
sv_SE: Växlar rapportering av teckensnittsattribut

en: Toggles on and off the reporting of font changes
sv_SE: Växlar rapportering av teckensnittsförändringar

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
sv_SE: Växlar rapportering för ändringar av teckenstorlek

en: Toggles on and off the reporting of frames
sv_SE: Växlar rapportering av ramar

en: Toggles on and off the reporting of graphics
sv_SE: Växlar rapportering av grafik på och av

en: Toggles on and off the reporting of groupings
sv_SE: Växlar rapportering av grupperingar

en: Toggles on and off the reporting of headings
sv_SE: Växlar rapportering av rubriker

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
sv_SE: Växlar rapportering av markerad text på och av

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
sv_SE: Växlar rapportering av landmärken

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
sv_SE: Växlar rapportering av radnummer

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
sv_SE: Växlar rapportering av radavstånd

en: Toggles on and off the reporting of links
sv_SE: Växlar rapportering av länkar

en: Toggles on and off the reporting of lists
sv_SE: Växlar rapportering av listor

en: Toggles on and off the reporting of pages
sv_SE: Växlar rapportering av sidor

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
sv_SE: Växlar rapportering av styckeindrag

en: Toggles on and off the reporting of revisions
sv_SE: Växlar rapportering av granskningsrevideringar

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
sv_SE: Växlar rapportering av stavfel

en: Toggles on and off the reporting of style changes
sv_SE: Växlar rapportering av stil

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
sv_SE: Växlar rapporteringen av exponenter och index

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
sv_SE: Växlar rapportering av koordinater för tabellceller

en: Toggles on and off the reporting of tables
sv_SE: Växlar rapportering av tabeller

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
sv_SE: Växlar rapportering av textjustering

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
sv_SE: Växlar tangenteko för tecken

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
sv_SE: Växla tangenteko för tangenter som inte är tecken

en: Toggles on and off the speaking of typed words
sv_SE: Växlar tangenteko för ord

en: Toggles simple review mode on and off
sv_SE: Växlar enkelt granskningsläge

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
sv_SE: Växlar bokstavsnavigation på och av.
    På innebär att bokstavstangenter hoppar till olika typer av element på sidan i läsläge.
    Av innebär att de tangenterna skickas vidare till applikationen

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
sv_SE: Växlar  viloläge för aktiv applikation.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
sv_SE: Växlar NVDA punktskriftsvisare, ett flytande fönster som visar utmatningen till punktdisplay och den text som varje punktskriftstecken motsvarar

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
sv_SE: Växlar NVDA:s talvisare, ett flytande fönster som låter dig visa all text som NVDA säger för tillfället

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
sv_SE: Växlar läge för information vid musföljning

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
sv_SE: Växlar skärmridån, aktivera gör skärmen helt svart och inaktivera visar skärmens innehåll. Ett tryck aktiverar skärmridån tills du startar om NVDA. Två tryck aktiverar skärmridån permanent och du måste manuellt inaktivera den

en: Toggles the support of touch interaction
sv_SE: Växlar stödet för pekskärm

en: Top
sv_SE: Överst

en: Total time not available
sv_SE: Total tid inte tillgänglig

en: Touch Interaction
sv_SE: Pekinteraktion

en: Touch interaction disabled
sv_SE: Pekinteraktion inaktiverat

en: Touch interaction enabled
sv_SE: Pekinteraktion aktiverat

en: Touch interaction not supported
sv_SE: Pekinteraktion stöds inte

en: Touch screen
sv_SE: Pekskärm

en: Translates any braille input
sv_SE: Översätter punktskriftsinmatning

en: Translates any braille input and presses the enter key
sv_SE: Översätter punktskriftinmatning och trycker på enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
sv_SE: Försöker läsa dokumentationen för den valda autokompletteringen.

en: Triggers
sv_SE: Utlösare

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
sv_SE: Lita på röstens språk när tecken och symboler bearbetas

en: Tshivenda grade 1
sv_SE: Tshivenda grad 1

en: Tshivenda grade 2
sv_SE: Tshivenda grad 2

en: Turkish grade 1
sv_SE: Turkiska grad 1

en: Turkish grade 2
sv_SE: Turkiska grad 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
sv_SE: Växlar läge på tangenthjälp. När tangenthjälpen är på, kan du trycka en tangent för att få reda på vilken funktion som eventuellt är kopplad till tangenten.

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type exit() to exit the console
sv_SE: Skriv exit() för att lämna kommandotolken

en: Type help(object) to get help about object.
sv_SE: Skriv help(objektNamn) för att få hjälp om objektet.

en: Type the text you wish to find
sv_SE: Skriv in texten du vill hitta

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: UIA notifications
sv_SE: UIA meddelanden

en: UIA when available
sv_SE: UIA när tillgängligt

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
sv_SE: färg

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
sv_SE: ingen

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
sv_SE: mönster

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
sv_SE: bild

en: Ugaritic grade 1
sv_SE: Ugarit grad 1

en: Ukrainian computer braille
sv_SE: Ukrainsk datorpunktskrift

en: Ukrainian grade 1
sv_SE: Ukrainska grad 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
sv_SE: Ukrainsk literär punktskrift (detaljerad)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
sv_SE: Kan inte konfigurera användargränssnittet för synförbättringsmodulen, den kan inte aktiveras.

en: Unable to copy
sv_SE: Kunde inte kopiera

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
sv_SE: Det går inte att kopiera en fil. Den används kanske av en annan process eller så är det slut på diskutrymme på enheten du kopierar till.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
sv_SE: Kunde inte kopiera innehållet i statusraden till klippbordet

en: Unable to display browseable message
sv_SE: Kunde inte visa bläddringsbart meddelande

en: Unable to mark log position
sv_SE: Kunde inte markera position i loggen

en: Unable to postpone update.
sv_SE: Kunde inte skjuta upp uppdateringen.

en: Underline off
sv_SE: Understrykning av

en: Underline on
sv_SE: Understrykning på

en: Unicode braille
sv_SE: Unicode-punktskrift

en: Unicode normali&zation
sv_SE: Unicode normali&sering

en: Unified English Braille Code grade 1
sv_SE: Enad engelsk punktskrift grad 1

en: Unified English Braille Code grade 2
sv_SE: Enad engelsk punktskrift grad 2

en: Uninstall NVDA
sv_SE: Avinstallera NVDA

en: Unknown braille display
sv_SE: Okänd punktdisplay

en: Unknown color
sv_SE: Okänd färg

en: Unknown command line parameters
sv_SE: Okända kommandoradsargument

en: Unknown power status
sv_SE: Okänd strömstatus

en: Unlabeled
sv_SE: Saknar etikett

en: Unplugged
sv_SE: Inte ansluten

en: Unsupported input
sv_SE: Inmatningen stöds inte

en: Untitled chart
sv_SE: Namnlöst diagram

en: Up Bars
sv_SE: Uppåtstaplar

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
sv_SE: Uppdatering till nvda version {version} har laddats ned och är redo att appliceras.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
sv_SE: Uppdatering till nvda version {version} är redo att appliceras.

en: Updating NVDA
sv_SE: Uppdaterar NVDA

en: Urdu grade 1
sv_SE: Urdu grad 1

en: Urdu grade 2
sv_SE: Urdu grad 2

en: Use &screen layout (when supported)
sv_SE: Använd &skärmlayout (när den är tillgänglig)

en: Use &spelling functionality if supported
sv_SE: Använd &stavningsfunktionalitet om möjligt

en: Use NVDA during sign-in
sv_SE: Använd NVDA vid inloggning

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
sv_SE: Använd NVDA vid inloggning (kräver administratörbehörighet).

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
sv_SE: Använd UI Automation för att interagera med Microsoft &Excel kontroller när det är  möjligt

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
sv_SE: Använd WASAPI för ljudutmatning

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
sv_SE: Använd nuvarande sparad konfiguration vid inloggning och andra skyddade skärmar (kräver administratörbehörighet)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
sv_SE: Använd utökad &händelsehantering (kräver omstart)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
sv_SE: Använd förbä&ttrat  stöd för skrivna tecken i äldre Windows kommandotolk när det är möjligt

en: Use screen layout off
sv_SE: Använd skärmlayout av

en: Use screen layout on
sv_SE: Använd skärmlayout på

en: Use this profile for:
sv_SE: Använd denna profil till:

en: Use timeout
sv_SE: Använd timeout

en: User Guide
sv_SE: Användarhandledning

en: User default
sv_SE: Användarens standard

en: Uzbek grade 1
sv_SE: Uzbekiska grad 1

en: V&olume
sv_SE: V&olym

en: Vertical Object placeholder
sv_SE: Lodrät objekt-platshållare

en: Vertical Text placeholder
sv_SE: Lodrät text-platshållare

en: Vertical Title placeholder
sv_SE: Lodrät rubrik-platshållare

en: Vietnamese grade 0
sv_SE: Vietnamesiska grad 0

en: Vietnamese grade 1
sv_SE: Vietnamesiska grad 1

en: Vietnamese grade 2
sv_SE: Vietnamesiska grad 2

en: View &log
sv_SE: Visa &loggfil

en: Virtual Buffers
sv_SE: Virtuella buffrar

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på NVDA-tangenten och Skift för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på NVDA-tangenten för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Alt och Skift för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Alt för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Control och Alt för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Control och Skift för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Control för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Control, Alt och Skift för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på vänster Windows-tangent och Skift för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på vänster Windows-tangent för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
sv_SE: Utför tryck på Skift för att simulera ett kortkommando med punktinmatning

en: Vision
sv_SE: Syn

en: Vision Enhancement Provider Error
sv_SE: Synförbättringsmodul-fel

en: Visual Highlight
sv_SE: Visuell markering

en: Voice
sv_SE: Röst

en: Voice dictionary (%s)
sv_SE: Röstordlista %s

en: Volume of NVDA sounds
sv_SE: Volymen för NVDA-ljud

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
sv_SE: Volymen för NVDA-ljud följer volym för röst

en: Volume-High-Low-Close
sv_SE: Volym-Hög-Låg-Stäng

en: Volume-Open-High-Low-Close
sv_SE: Volym-Öppna-Hög-Låg-Stäng

en: Waiting for Outlook...
sv_SE: Väntar på Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
sv_SE: Väntar på Powerpoint...

en: Walls
sv_SE: Väggar

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning!
sv_SE: Varning!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
sv_SE: Varning: kunde inte sätta volym för ljuddelning: en av ljudsessionerna är antingen mono eller har mer än 2 ljudkanaler
    .

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
sv_SE: Vi behöver din hjälp för att fortsätta förbättra NVDA.
    Det här projektet förlitar sig framförallt på donationer och bidrag. Genom att donera hjälper du till att sponsra heltidsutveckling.
    Om endast $10 doneras för varje nedladdning kommer vi att kunna täcka alla omkostnader för projektet.
    Alla donationer tas emot av NV Access, den icke-vinstdrivande organisationen som utvecklar NVDA.
    Tack för ditt stöd.

en: We&lcome dialog...
sv_SE: Vä&lkomstdialog...

en: Welcome to NVDA
sv_SE: Välkommen till NVDA

en: Welcome to NVDA!
sv_SE: Välkommen till NVDA!

en: Welsh grade 1
sv_SE: Walesiska grad 1

en: Welsh grade 2
sv_SE: Walesiska grad 2

en: What would you like to &do?
sv_SE: Vad vill &du göra?

en: What's &new
sv_SE: &Nyheter

en: What's new
sv_SE: Nyheter

en: Whole &word
sv_SE: Hela &ord

en: Windows C&onsole support:
sv_SE: Windows C&onsole stöd:

en: Windows OCR not available
sv_SE: Windows OCR är inte tillgängligt

en: Windows OneCore voices
sv_SE: Windows OneCore röster

en: Write the current configuration to nvda.ini
sv_SE: Spara aktuell konfiguration i nvda.ini

en: X Error Bars
sv_SE: X felstaplar

en: Xhosa grade 1
sv_SE: Xhosa grad 1

en: Xhosa grade 2
sv_SE: Xhosa grad 2

en: Y Error Bars
sv_SE: Y-felstaplar

en: Yakut grade 1
sv_SE: Jakutiska grad 1

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yiddish grade 1
sv_SE: Jiddisch grad 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
sv_SE: Du är på väg att installera version {newVersion} av {summary} som verkar vara installerad redan. Vill du fortfarande uppdatera?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
sv_SE: Du är på väg att köra verktyget för att fixa COM-registrering. Verktyget försöker fixa vanliga problem i systemet som förhindrar NVDA att komma åt innehåll i många program såsom Firefox och Internet Explorer. Verktyget behöver göra ändringar i systemregistret och behöver därför administratörsrättigheter. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
sv_SE: Du försöker installera en äldre version av NVDA än den som redan finns installerad. Om du verkligen vill backa till en äldre version ska du avbryta den här installationen och ta bort NVDA fullständigt innan du kan installera den äldre versionen.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
sv_SE: Du valde inte Tala som ett av dina tallägesalternativ. Observera att detta kan leda till att det inte finns något tal alls. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You must choose a name for this profile.
sv_SE: Du måste välja ett namn för den här profilen.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
sv_SE: Din konfigurationsfil innehåller fel. Din konfiguration har återställts till fabriksinställningar.
    För mer information se loggfilen.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
sv_SE: Din inmatningsgestmappsfil innehåller fel.
    För mer information se loggfilen.

en: Zulu grade 1
sv_SE: Zulu grad 1

en: Zulu grade 2
sv_SE: Zulu grad 2

[ctx: action]
en: Back
sv_SE: Bakåt

[ctx: action]
en: Beginning
sv_SE: Börjar

[ctx: action]
en: Document
sv_SE: Dokument

[ctx: action]
en: End
sv_SE: Slut

[ctx: action]
en: Help
sv_SE: Hjälp

[ctx: action]
en: Home
sv_SE: Hem

[ctx: action]
en: Movie
sv_SE: Film

[ctx: action]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: action]
en: Sound
sv_SE: Ljud

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
sv_SE: &Om tillägget...

[ctx: addonStore]
en: &Close
sv_SE: St&äng

[ctx: addonStore]
en: &Disable
sv_SE: Ina&ktivera

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
sv_SE: Inaktivera markera&de tillägg

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
sv_SE: &Visa inte det här meddelandet igen

[ctx: addonStore]
en: &Enable
sv_SE: Aktiv&era

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
sv_SE: &Aktivera (åsidosätt inkompatibilitet)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
sv_SE: Aktiv&era valda tillägg

[ctx: addonStore]
en: &Help
sv_SE: &Hjälp

[ctx: addonStore]
en: &Install
sv_SE: &Installera

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
sv_SE: &Installera (åsidosätt inkompatibilitet)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
sv_SE: &Installera markerade tillägg

[ctx: addonStore]
en: &License
sv_SE: &Licens

[ctx: addonStore]
en: &No
sv_SE: N&ej

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
sv_SE: &Ytterligare detaljer:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
sv_SE: &Radera

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
sv_SE: Ta bo&rt valda tillägg

[ctx: addonStore]
en: &Search:
sv_SE: &Sök:

[ctx: addonStore]
en: &Update
sv_SE: &Uppdatera

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
sv_SE: &Uppdatera (åsidosätt inkompatibilitet)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
sv_SE: &Uppdatera alla

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
sv_SE: &Uppdatera valda tillägg

[ctx: addonStore]
en: &Yes
sv_SE: &Ja

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
sv_SE: &Åtgärder

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
sv_SE: Information om tillägg

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
sv_SE: Installation av tillägg

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
sv_SE: Tilläggsbutik

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
sv_SE: Tilläggsbutik Varning

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
sv_SE: Uppdatering av data för tillägg misslyckades

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
sv_SE: Nedladdning av tillägg misslyckades

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
sv_SE: Nedladdning av tillägget är inte säker: checksumman var felaktig för {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
sv_SE: Installation av tillägg

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
sv_SE: Fel vid installation av tillägg

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
sv_SE: Tillägget stöds inte %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
sv_SE: Uppdateringar för tillägg tillgängliga

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
sv_SE: Tillägg skapas av NVDA-communityt och granskas inte av NV Access. NV Access kan inte hållas ansvarigt för tilläggens beteende. Funktionaliteten hos tillägg är obegränsad och kan inkludera tillgång till dina personuppgifter eller till och med hela systemet.

[ctx: addonStore]
en: All
sv_SE: Alla

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
sv_SE: En uppdaterad version av NVDA krävs. NVDA version {nvdaVersion} eller senare.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
sv_SE: En uppdaterad version av det här tillägget krävs. Tillägget testades senast med NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA kräver att tillägget testas med NVDA {nvdaVersion} eller senare. Du kan aktivera det här tillägget på egen risk.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort tillägget {addon} från NVDA? Detta kan inte ångras.

[ctx: addonStore]
en: Author
sv_SE: Skapare

[ctx: addonStore]
en: Author:
sv_SE: Skapare:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
sv_SE: Skapare: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
sv_SE: Tillgänglig

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
sv_SE: Tillgänglig&a tillägg

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
sv_SE: Tillgängliga tillägg

[ctx: addonStore]
en: Available version
sv_SE: Tillgänglig version

[ctx: addonStore]
en: Available version:
sv_SE: Tillgänglig version:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
sv_SE: Ka&nal:

[ctx: addonStore]
en: Channel
sv_SE: Kanal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
sv_SE: Kanal:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
sv_SE: Välj paketfil för tillägg

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
sv_SE: Community re&censioner

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
sv_SE: Kunde inte inaktivera tillägget: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
sv_SE: Kunde inte aktivera tillägget: {addon}

[ctx: addonStore]
en: Description:
sv_SE: Beskrivning:

[ctx: addonStore]
en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
sv_SE: Inaktiverat (inkompatibelt)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
sv_SE: Inaktiverat (inkompatibelt), väntande omstart

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
sv_SE: Inaktiverat, väntande omstart

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
sv_SE: URL för nedladdning:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
sv_SE: Nedladdning misslyckades

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
sv_SE[0]: Nedladdning av {} tillägg pågår, avbryta nedladdningen?
sv_SE[1]: Nedladdning av {} tillägg pågår, avbryta nedladdning?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
sv_SE: Nedladdad, väntande installation

[ctx: addonStore]
en: Downloading
sv_SE: Laddar ned

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
sv_SE: A&ktiverad/inaktiverad:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
sv_SE: Aktivera tillägg

[ctx: addonStore]
en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
sv_SE: Aktiverat (inkompatibelt)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
sv_SE: Aktiverat (inkompatibelt), väntande omstart

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
sv_SE: Aktiverat, väntande omstart

[ctx: addonStore]
en: External
sv_SE: Externa

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
sv_SE: Det gick inte att installera tillägget från %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
sv_SE: Det gick inte att öppna tilläggspaketfilen från {filePath} - filen saknas eller har ogiltigt filformat

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
sv_SE: He&msida

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
sv_SE: Hemsida:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
sv_SE: Hemsida: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
sv_SE: Jag förstår att inkompatibla tillägg kommer inaktiveras och att de kan manuellt aktiveras igen efter installationen på egen risk.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
sv_SE: Inkludera &inkompatibla tillägg

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
sv_SE: Inkompatibelt

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
sv_SE: Anledning till inkompatibilitet:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
sv_SE: Installera tillägg

[ctx: addonStore]
en: Install failed
sv_SE: Installation misslyckades

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
sv_SE: Installera från e&xtern källa

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
sv_SE: Inst&allerade tillägg

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
sv_SE: Installerade tillägg

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
sv_SE: Installerade inkompatibl&a tillägg

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
sv_SE: Installerade inkompatibla tillägg

[ctx: addonStore]
en: Installed version
sv_SE: Installerad version

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
sv_SE: Installerad version:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
sv_SE: Installerade, väntande omstart

[ctx: addonStore]
en: Installing
sv_SE: Installerar

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
sv_SE[0]: Installerar {} tillägg, vänligen vänta.
sv_SE[1]: Installerar {} tillägg, vänligen vänta.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
sv_SE: Senaste version av NVDA som testats: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
sv_SE: Senaste version av NVDA som testats:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
sv_SE: URL för licens:

[ctx: addonStore]
en: License:
sv_SE: Licens:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
sv_SE: Laddar tillägg...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
sv_SE: Migrera till Tilläggsbutik

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
sv_SE: Minsta version av NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
sv_SE: Lägsta version av NVDA som krävs: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
sv_SE: NVDA tilläggspaket (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
sv_SE: Inga åtgärder tillgängliga för de valda tilläggen

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
sv_SE: Inget tillägg valt.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
sv_SE: Obs: NVDA startades med tillägg inaktiverade

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
sv_SE: Öppna Tillägg&sbutik

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
sv_SE: Väntande borttagning

[ctx: addonStore]
en: Publisher
sv_SE: Utgivare

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
sv_SE: Utgivare:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
sv_SE: Utgivare: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
sv_SE: Ers&ätt

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
sv_SE: Kom ihåg detta val för kommande tillägg

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
sv_SE: Ta bort tillägg

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
sv_SE: Recensionsadress:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
sv_SE: K&ällkod

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
sv_SE: Källkod URL:

[ctx: addonStore]
en: Stable
sv_SE: Stabila

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
sv_SE: Kunde inte ladda ned tillägg: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
sv_SE: Kunde inte hämta senaste data för kompatibla tillägg.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
sv_SE: Kunde inte hämta senaste data för inkompatibla tillägg.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
sv_SE: Kunde inte spara tillägget som en fil
    : {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
sv_SE: Okänd status

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
sv_SE: Uppd&aterbara tillägg

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
sv_SE: Uppdaterbara tillägg

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
sv_SE: Uppdaterbara tillägg

[ctx: addonStore]
en: Update Available
sv_SE: Uppdatering tillgänglig

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
sv_SE: Uppdatering tillgänglig (inkompatibel)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
sv_SE: Uppdateringar finns tillgängliga för några av dina tillägg.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
sv_SE: Uppdaterar tillägg...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
sv_SE: Varning: installation av tillägg kan innebära en nedgradering: {name}. 
    Det installerade tilläggets version kan inte jämföras med tilläggets version i Tilläggsbutiken. Installerad version: {oldVersion}. Tillgänglig version: {version}.
    Ska installationen ändå fortsätta?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
sv_SE: Varning: Tillägget är inkompatibelt: {name} {version}. Försök se om det finns en uppdaterad version av det här tillägget. Detta tillägg testades senast med NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA kräver att tillägget testas med NVDA {nvdaVersion} eller senare. Aktivering kan leda till att NVDA blir instabilt.
    Vill du fortsätta med aktiveringen ändå?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
sv_SE: Varning: Tillägget är inkompatibelt: {name} {version}. Försök se om det finns en uppdaterad version av det här tillägget. Detta tillägg testades senast med NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA kräver att tillägget testas med NVDA {nvdaVersion} eller senare. Aktivering kan leda till att NVDA blir instabilt.
    Vill du fortsätta med aktiveringen ändå?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
sv_SE: Din NVDA konfiguration innehåller tillägg som är inkompatibla med den här versionen av NVDA. Dessa tillägg kommer inaktiveras när installationen är klar. Efter installationen kan du aktivera dessa tillägg igen på egen risk. Om du är beroende av dessa tillägg, vänligen granska listan och bestäm om du ska fortsätta med installationen.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
sv_SE[0]: {num} tillägg valt.
sv_SE[1]: {num} tillägg valda.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
sv_SE: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Beskrivning: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
sv_SE: Endast i NVDA testversioner

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
sv_SE: Ja

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
sv_SE: Standard (Bara när det är nödvändigt)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
sv_SE: Nej

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
sv_SE: Bara när det är nödvändigt

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
sv_SE: Använd UIA i Microsoft Edge och andra 
    &Chromiumbaserade webbläsare när det är tillgängligt:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
sv_SE: Ja

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
sv_SE: Alltid

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
sv_SE: Standard (där det passar)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
sv_SE: Bara när det är nödvändigt

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
sv_SE: Använd UI Automation för att komma åt Microsoft &Word dokumentkontroller

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
sv_SE: Där det passar

en: alert
sv_SE: varning

en: align center
sv_SE: centrerad

en: align centered across selection
sv_SE: centrerat över markering

en: align distributed
sv_SE: distribuerad justering

en: align fill
sv_SE: justering

en: align general
sv_SE: allmän justering

en: align justify
sv_SE: marginaljusterad

en: align left
sv_SE: vänsterjusterad

en: align right
sv_SE: högerjusterad

en: alignment
sv_SE: justering

en: alphanumeric
sv_SE: alfanumerisk

en: animation
sv_SE: animering

en: any dots
sv_SE: någon punkt

en: application
sv_SE: applikation

en: applications
sv_SE: applikationer

[ctx: aria]
en: banner
sv_SE: baner

[ctx: aria]
en: complementary
sv_SE: komplementär

[ctx: aria]
en: content info
sv_SE: innehållsinfo

[ctx: aria]
en: form
sv_SE: formulär

[ctx: aria]
en: main
sv_SE: huvudinnehåll

[ctx: aria]
en: navigation
sv_SE: navigering

[ctx: aria]
en: search
sv_SE: sök

en: art
sv_SE: avsn

en: article
sv_SE: avsnitt

en: at {x}, {y}
sv_SE: vid {x},{y}

en: attachment
sv_SE: bifogad fil

en: audio
sv_SE: ljud

en: automatic
sv_SE: automatisk

en: automatic color
sv_SE: automatisk färg

en: automatically
sv_SE: automatisk

en: back
sv_SE: bakåt

en: background color
sv_SE: bakgrundsfärg

en: background pattern {pattern}
sv_SE: bakgrundsmönster {pattern}

en: backspace
sv_SE: backsteg

en: baseline
sv_SE: baslinje

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: bakom nederkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: bakom nederkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: bakom vänsterkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: bakom vänsterkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: bakom högerkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: bakom högerkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: bakom överkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: bakom överkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: behind {otherShape}
sv_SE: bakom {otherShape}

en: blank
sv_SE: tom

en: block quote
sv_SE: blockcitat

en: bold
sv_SE: fetstil

en: bookmark
sv_SE: bokmärke

en: border
sv_SE: gräns

en: bottom edge
sv_SE: nederkant

en: box
sv_SE: ruta

en: bqt
sv_SE: bst

en: braille keyboard
sv_SE: punktdisplaytangentbord

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
sv_SE: bnr

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
sv_SE: inhinf

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
sv_SE: kmpl

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
sv_SE: huvud

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
sv_SE: sök

en: browser stop
sv_SE: stopp

en: bsyind
sv_SE: arbind

en: btn
sv_SE: knp

en: busy
sv_SE: upptagen

en: busy indicator
sv_SE: indikator för arbete pågår

en: button
sv_SE: knapp

en: calendar
sv_SE: kalender

en: canvas
sv_SE: duk

en: cap
sv_SE: rub

en: cap %s
sv_SE: stort %s

en: caps lock
sv_SE: skiftlås

en: caption
sv_SE: bildtext

en: caret
sv_SE: markör

en: caret moves review cursor off
sv_SE: markör flyttar granskningsmarkör av

en: caret moves review cursor on
sv_SE: markör flyttar granskningsmarkör på

en: case
sv_SE: skiljer på små och stora bokstäver

en: category {categories} | categories {categories}
sv_SE[0]: kategori {categories}
sv_SE[1]: kategorier {categories}

en: cbo
sv_SE: kbo

en: cell deletion
sv_SE: borttagning av cell

en: cell insertion
sv_SE: infogning av cell

en: cell merge
sv_SE: cellsammanfogning

en: centered
sv_SE: centrerad

en: character
sv_SE: tecken

en: chart
sv_SE: diagram

[ctx: chart]
en: column
sv_SE: kolumn

en: chart element
sv_SE: diagramelement

en: check box
sv_SE: kryssruta

en: check menu item
sv_SE: menyval med bockmarkering

en: checkable
sv_SE: kryssbar

en: checked
sv_SE: kryssad

en: chk
sv_SE: krr

en: clickable
sv_SE: klickbar

en: clk
sv_SE: klb

en: clock
sv_SE: klocka

en: cmnt
sv_SE: kmnt

en: collapsed
sv_SE: stängd

en: color chooser
sv_SE: färgväljare

[ctx: color hue]
en: aqua
sv_SE: turkos

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
sv_SE: turkosblå

[ctx: color hue]
en: black
sv_SE: svart

[ctx: color hue]
en: blue
sv_SE: blå

[ctx: color hue]
en: blue-purple
sv_SE: blålila

[ctx: color hue]
en: brown
sv_SE: brun

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
sv_SE: brungul

[ctx: color hue]
en: dark grey
sv_SE: mörkgrå

[ctx: color hue]
en: green
sv_SE: grön

[ctx: color hue]
en: green-aqua
sv_SE: turkosgrön

[ctx: color hue]
en: grey
sv_SE: grå

[ctx: color hue]
en: light grey
sv_SE: ljusgrå

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
sv_SE: gulorange

[ctx: color hue]
en: pink
sv_SE: rosa

[ctx: color hue]
en: pink-red
sv_SE: rödrosa

[ctx: color hue]
en: purple
sv_SE: lila

[ctx: color hue]
en: purple-pink
sv_SE: lilarosa

[ctx: color hue]
en: red
sv_SE: röd

[ctx: color hue]
en: red-brown
sv_SE: rödbrun

[ctx: color hue]
en: red-orange
sv_SE: rödorange

[ctx: color hue]
en: very dark grey
sv_SE: mycket mörkgrå

[ctx: color hue]
en: very light grey
sv_SE: mycket ljusgrå

[ctx: color hue]
en: white
sv_SE: vit

[ctx: color hue]
en: yellow
sv_SE: gul

[ctx: color hue]
en: yellow-green
sv_SE: gulgrön

[ctx: color variation]
en: bright {color}
sv_SE: ljus {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
sv_SE: mörk blek {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
sv_SE: mörk {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
sv_SE: mörk {color}grå

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
sv_SE: ljus blek {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
sv_SE: blek {color}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
sv_SE: mycket mörk blek {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
sv_SE: mycket mörk {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
sv_SE: mycket mörk {color}grå

[ctx: color variation]
en: {color} grey
sv_SE: {color}grå

[ctx: color variation]
en: {color} white
sv_SE: {color}vit

en: column
sv_SE: kolumn

en: column %s
sv_SE: kolumn %s

en: column break
sv_SE: kolumnbrytning

en: column header
sv_SE: kolumnrubrik

en: column {0} of {1}
sv_SE: kolumn {0} av {1}

en: column {columnNumber}
sv_SE: kolumn {columnNumber}

en: combo box
sv_SE: kombinationsruta

en: comment
sv_SE: kommentar

en: comment: {text} by {author} on {date}
sv_SE: kommentar: {text} av {author} den {date}

en: conflict
sv_SE: konflikt

en: continuous
sv_SE: kontinuerlig

en: continuous section break
sv_SE: kontinuerlig avsnittsbrytning

[ctx: controlType]
en: tab
sv_SE: flik

en: covers  {otherShape}
sv_SE: täcker  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: täcker nederkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: täcker nederkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: täcker vänsterkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: täcker vänsterkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: täcker högerkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: täcker högerkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
sv_SE[0]: täcker överkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkt
sv_SE[1]: täcker överkanten på {otherShape} med {distance:.3g} punkter

en: cropped
sv_SE: beskuren

en: ctrl
sv_SE: kontroll

en: current
sv_SE: aktuell

en: current date
sv_SE: aktuellt datum

en: current location
sv_SE: aktuell position

en: current page
sv_SE: aktuell sida

en: current step
sv_SE: aktuellt steg

en: current time
sv_SE: aktuell tid

en: cursor
sv_SE: markör

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
sv_SE: markörens position {horizontalDistance} från sidans vänsterkant, {verticalDistance} från sidans överkant

en: custom application 1
sv_SE: anpassad applikation 1

en: custom application 2
sv_SE: anpassad applikation 2

en: dash dot
sv_SE: punktstreckad

en: dash dot dot
sv_SE: dubbelt punktstreckad

en: dashed
sv_SE: streckad

en: data grid
sv_SE: datarutnät

en: data item
sv_SE: dataelement

en: data point
sv_SE: datapunkt

en: date edit
sv_SE: datumredigering

en: debug warning
sv_SE: debugvarning

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
sv_SE: minskad med {decrementValue} från punkt {previousIndex},

en: default style
sv_SE: standardstil

en: defunct
sv_SE: inte längre förekommande

en: delayed character descriptions off
sv_SE: fördröjda tangentbeskrivningar av

en: delayed character descriptions on
sv_SE: fördröjda tangentbeskrivningar på

en: delete
sv_SE: radera

en: deleted
sv_SE: raderat

en: deletion
sv_SE: radering

en: deletion: {text}
sv_SE: radering: {text}

en: desktop
sv_SE: skrivbord

en: desktop icon
sv_SE: skrivbordsikon

en: desktop pane
sv_SE: skrivbordsfönster

en: details
sv_SE: detaljer

en: diagonal crosshatch
sv_SE: diagonal korshatch

en: diagonal stripe
sv_SE: diagonal rand

en: dial
sv_SE: visare

en: directory pane
sv_SE: mappruta

en: disabled
sv_SE: inaktiverad

en: display field
sv_SE: visningsfält

en: display scroll
sv_SE: bläddra display

en: display speech output
sv_SE: visa utmatat tal

en: doc
sv_SE: dok

en: document
sv_SE: dokument

en: done dragging
sv_SE: färdig med att dra

en: dot
sv_SE: punkt

en: dotted
sv_SE: prickad

en: double
sv_SE: dubbel

en: double strikethrough
sv_SE: dubbel genomstrykning

en: double {action}
sv_SE: dubbel {action}

en: down arrow
sv_SE: nedåtpil

en: down-right diagonal line
sv_SE: ned-höger diagonal linje

en: draggable
sv_SE: dragbar

en: dragging
sv_SE: drar

en: drbtn
sv_SE: rkn

en: drft cmnt
sv_SE: kmntutkst

en: drop down button
sv_SE: rullgardinsknapp

en: drop down button grid
sv_SE: rullgardinknapprutnät

en: drop list
sv_SE: rullgardinslista

en: drop target
sv_SE: mål för dra-och-släpp

en: edit
sv_SE: redigera

en: edit bar
sv_SE: redigeringsfält

en: editable
sv_SE: redigerbar

en: editing
sv_SE: redigerar

en: edt
sv_SE: rd

en: email
sv_SE: e-post

en: embedded
sv_SE: inbäddat

en: embedded object
sv_SE: inbäddat objekt

en: emphasised
sv_SE: betonad

en: end note
sv_SE: slutnot

en: enote
sv_SE: snot

[ctx: espeakVarient]
en: none
sv_SE: ingen

en: even pages section break
sv_SE: avsnittsbrytning på jämna sidor

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
sv_SE: Cellutseende

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
sv_SE: Cellhöjd: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
sv_SE: Cellbredd: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
sv_SE: Fyllnadsfärg: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
sv_SE: Typ av fyllning: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
sv_SE: Kantlinjefärg: överkant={0.name}, nederkant={1.name}, vänster={2.name}, höger={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
sv_SE: Kantlinjetjocklek: överkand={0}, nederkant={1}, vänster={2}, höger={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
sv_SE[0]: Rotation: {0} grad
sv_SE[1]: Rotation: {0} grader

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
sv_SE: Visar ett meddelande  som du kan granska med information om en cells utseende såsom kantlinjer, fyllnadsfärg, rotation och storlek

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
sv_SE: {firstAddress} till och med {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
sv_SE: {firstAddress} {firstValue} till och med {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
sv_SE: expanderat

en: favorites
sv_SE: favoriter

en: figure
sv_SE: figur

en: file chooser
sv_SE: filväljare

en: filler
sv_SE: utfyllnad

en: find a text string from the current cursor position
sv_SE: sök från nuvarande position

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
sv_SE: sök nästa

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
sv_SE: sök föregående

en: first line indent
sv_SE: indrag på första raden

en: flagged
sv_SE: flaggad

en: fnote
sv_SE: fnot

en: focus moves navigator object off
sv_SE: fokus flyttar navigationsobjekt av

en: focus moves navigator object on
sv_SE: fokus flyttar navigationsobjekt på

en: focusable
sv_SE: fokuserbar

en: focused
sv_SE: fokuserad

en: follow cursors
sv_SE: följ markörer

en: font chooser
sv_SE: teckensnittsväljare

en: font name
sv_SE: teckensnittsnamn

en: font size
sv_SE: teckensnittsstorlek

[ctx: font size]
en: %s pt
sv_SE: %s punkter

[ctx: font size]
en: %s px
sv_SE: %s pixlar

[ctx: font size]
en: large
sv_SE: stor

[ctx: font size]
en: larger
sv_SE: större

[ctx: font size]
en: small
sv_SE: liten

[ctx: font size]
en: smaller
sv_SE: mindre

[ctx: font size]
en: x-large
sv_SE: extra stor

[ctx: font size]
en: x-small
sv_SE: extra liten

[ctx: font size]
en: xx-large
sv_SE: extra extra stor

[ctx: font size]
en: xx-small
sv_SE: extra extra liten

[ctx: font size]
en: xxx-large
sv_SE: extra extra extra stor

en: foot note
sv_SE: fotnot

en: footer
sv_SE: sidfot

en: foreground color
sv_SE: förgrundsfärg

en: form
sv_SE: formulär

en: forward
sv_SE: framåt

en: forwarded
sv_SE: vidarebefordrat

en: frame
sv_SE: ram

en: gesture map File Error
sv_SE: fel på fil för inmatningsgester

en: glass pane
sv_SE: glasruta

en: gra
sv_SE: grf

en: grammar error
sv_SE: grammatikfel

en: grammar: {text}
sv_SE: grammatik: {text}

en: graphic
sv_SE: grafik

en: grip
sv_SE: grepp

en: grouping
sv_SE: gruppering

en: hair
sv_SE: hår

en: half alphanumeric
sv_SE: 1-bytes alfanumerisk

en: half checked
sv_SE: delvis kryssad

en: half katakana
sv_SE: 1-bytes katakana

en: half katakana roman
sv_SE: 1-bytes katakana latin

en: half pressed
sv_SE: delvis tryckt

en: hanging indent
sv_SE: hängande indrag

en: has %s
sv_SE: har %s

en: has attachment
sv_SE: har bilaga

en: has auto complete
sv_SE: har automatisk komplettering

en: has comment
sv_SE: har kommentar

en: has details
sv_SE: har detaljer

en: has draft comment
sv_SE: har kommentarsutkast

en: has formula
sv_SE: har formel

en: has long description
sv_SE: har lång beskrivning

en: has note
sv_SE: har anteckning

en: has resolved comment
sv_SE: har kommentar

en: header
sv_SE: rubrik

en: header item
sv_SE: rubrikelement

en: heading
sv_SE: rubrik

en: heading 1
sv_SE: rubrik 1

en: heading 2
sv_SE: rubrik 2

en: heading 3
sv_SE: rubrik 3

en: heading 4
sv_SE: rubrik 4

en: heading 5
sv_SE: rubrik 5

en: heading 6
sv_SE: rubrik 6

en: heading level %d
sv_SE: rubriknivå %d

en: help balloon
sv_SE: hjälpballong

en: hidden
sv_SE: dold

en: high importance
sv_SE: hög prioritet

en: highlight
sv_SE: markering

en: highlighted
sv_SE: markerad

en: highlighted in {color}
sv_SE: markerad i {color}

en: hiragana roman
sv_SE: hiragana latin

en: hlght
sv_SE: mrkrd

en: home page
sv_SE: hemsida

en: horizontal borders except outside
sv_SE: vågräta kanter förutom ytterkanter

en: horizontal stripe
sv_SE: vågrät randigt

en: hot key field
sv_SE: kortkommandofält

en: icon
sv_SE: ikon

en: iconified
sv_SE: ikonifierad

en: image map
sv_SE: bildkarta

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
sv_SE: ökad med {incrementValue} från punkt {previousIndex},

en: indent
sv_SE: indrag

en: indicator
sv_SE: indikator

en: input help off
sv_SE: inmatningshjälp av

en: input help on
sv_SE: inmatningshjälp på

en: input window
sv_SE: inmatningsruta

en: input/output
sv_SE: inmatning/utmatning

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
sv_SE: &Filtrera med:

en: inserted
sv_SE: infogat

en: insertion
sv_SE: infogning

en: insertion: {text}
sv_SE: infogning: {text}

en: invalid
sv_SE: ogiltig

en: invalid entry
sv_SE: ogiltig inmatning

en: invisible
sv_SE: osynlig

en: invoke
sv_SE: aktivera

en: italic
sv_SE: kursiv

en: item
sv_SE: objekt

en: katakana roman
sv_SE: katakana latin

[ctx: keyLabel]
en: tab
sv_SE: tabb

en: keyboard, all layouts
sv_SE: tangentbord, alla layouter

en: label
sv_SE: etikett

en: landmark
sv_SE: landmärke

[ctx: languageName]
en: Aragonese
sv_SE: Aragonska

[ctx: languageName]
en: Burmese
sv_SE: Burmesiska

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
sv_SE: Centralkurdiska

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
sv_SE: Nordkurdiska

[ctx: languageName]
en: Somali
sv_SE: Somaliska

en: laptop
sv_SE: bärbar

en: layered pane
sv_SE: skiktad panel

en: layout tables off
sv_SE: layouttabeller av

en: layout tables on
sv_SE: layouttabeller på

en: ldesc
sv_SE: lbesk

en: left
sv_SE: vänster

en: left alt
sv_SE: vänster alt

en: left arrow
sv_SE: vänsterpil

en: left control
sv_SE: vänster kontroll

en: left edge
sv_SE: vänsterkant

en: left indent
sv_SE: vänsterindrag

en: left shift
sv_SE: vänster skift

en: left windows
sv_SE: vänster windows

en: level %s
sv_SE: nivå %s

en: line
sv_SE: rad

en: line %s
sv_SE: rad %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
sv_SE: Både tal och ljud

[ctx: line indentation setting]
en: Off
sv_SE: Av

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
sv_SE: Tal

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
sv_SE: Ljud

en: line scroll
sv_SE: radrull

en: line spacing %s
sv_SE: radavstånd %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
sv_SE[0]: %.1f rad
sv_SE[1]: %.1f rader

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
sv_SE: 1,5 rader

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
sv_SE: minst %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
sv_SE: dubbel

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
sv_SE: exakt {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
sv_SE: enkelt

en: linear gradient
sv_SE: linjär gradient

en: link
sv_SE: länk

en: linked
sv_SE: länkad

en: list
sv_SE: lista

en: list item
sv_SE: listobjekt

en: lmk
sv_SE: lnk

en: low importance
sv_SE: låg prioritet

en: lv %s
sv_SE: nvå %s

en: manual
sv_SE: manuell

en: marked
sv_SE: markerad

en: math
sv_SE: matematik

en: media player
sv_SE: mediaspelare

en: medium dash dot
sv_SE: medium dash dot punktstreckad

en: medium dash dot dot
sv_SE: medium dubbelpunktstreckad

en: medium dashed
sv_SE: medium streckad

en: meeting request
sv_SE: mötesinbjudan

en: menu
sv_SE: meny

en: menu bar
sv_SE: menyrad

en: menu button
sv_SE: menyknapp

en: menu item
sv_SE: menyobjekt

en: mln
sv_SE: flr

en: mnu
sv_SE: mn

en: mnubar
sv_SE: mnrd

en: mnubtn
sv_SE: mnknp

en: mnuitem
sv_SE: mnobj

en: moved from
sv_SE: flyttad från

en: moved to
sv_SE: flyttad till

en: moves to the first table column
sv_SE: flyttar till den första tabellkolumnen

en: moves to the first table row
sv_SE: flyttar till den första tabellraden

en: moves to the last table column
sv_SE: flyttar till den sista tabellkolumnen

en: moves to the last table row
sv_SE: flyttar till den sista tabellraden

en: moves to the next annotation
sv_SE: flyttar till nästa notering

en: moves to the next article
sv_SE: flyttar till nästa avsnitt

en: moves to the next block quote
sv_SE: flyttar till nästa blockcitat

en: moves to the next button
sv_SE: flyttar till nästa knapp

en: moves to the next check box
sv_SE: flyttar till nästa kryssruta

en: moves to the next combo box
sv_SE: flyttar till nästa kombinationsruta

en: moves to the next different style text
sv_SE: flyttar till nästa text med annan stil

en: moves to the next edit field
sv_SE: flyttar till nästa textfält

en: moves to the next embedded object
sv_SE: flyttar till nästa inbäddade objekt

en: moves to the next error
sv_SE: flyttar till nästa fel

en: moves to the next figure
sv_SE: flyttar till nästa figur

en: moves to the next form field
sv_SE: flyttar till nästa formulärfält

en: moves to the next frame
sv_SE: flyttar till nästa ram

en: moves to the next graphic
sv_SE: flyttar till nästa grafik

en: moves to the next grouping
sv_SE: flyttar till nästa gruppering

en: moves to the next heading
sv_SE: flyttar till nästa rubrik

en: moves to the next heading at level 1
sv_SE: flyttar till nästa rubrik på nivå 1

en: moves to the next heading at level 2
sv_SE: flyttar till nästa rubrik på nivå 2

en: moves to the next heading at level 3
sv_SE: flyttar till nästa rubrik på nivå 3

en: moves to the next heading at level 4
sv_SE: flyttar till nästa rubrik på nivå 4

en: moves to the next heading at level 5
sv_SE: flyttar till nästa rubrik på nivå 5

en: moves to the next heading at level 6
sv_SE: flyttar till nästa rubrik på nivå 6

en: moves to the next landmark
sv_SE: flyttar till nästa landmärke

en: moves to the next link
sv_SE: flyttar till nästa länk

en: moves to the next list
sv_SE: flyttar till nästa lista

en: moves to the next list item
sv_SE: flyttar till nästa listobjekt

en: moves to the next math formula
sv_SE: flyttar till nästa mattematiska formel

en: moves to the next menu item
sv_SE: flyttar till nästa menyval

en: moves to the next progress bar
sv_SE: flyttar till nästa framstegsindikator

en: moves to the next radio button
sv_SE: flyttar till nästa radioknapp

en: moves to the next same style text
sv_SE: flyttar till nästa text med samma stil

en: moves to the next separator
sv_SE: flyttar till nästa separator

en: moves to the next tab
sv_SE: flyttar till nästa flik

en: moves to the next table
sv_SE: flyttar till nästa tabell

en: moves to the next table column
sv_SE: flyttar till nästa tabellkolumn

en: moves to the next table row
sv_SE: flyttar till nästa tabellrad

en: moves to the next text paragraph
sv_SE: flyttar till nästa textstycke

en: moves to the next toggle button
sv_SE: flyttar till nästa växlingsknapp

en: moves to the next unvisited link
sv_SE: flyttar till nästa obesökta länk

en: moves to the next vertically aligned paragraph
sv_SE: flyttar till nästa paragraf med samma vertikala justering

en: moves to the next visited link
sv_SE: flyttar till nästa besökta länk

en: moves to the previous annotation
sv_SE: flyttar till föregående notering

en: moves to the previous article
sv_SE: flyttar till föregående avsnitt

en: moves to the previous block quote
sv_SE: flyttar till föregående blockcitat

en: moves to the previous button
sv_SE: flyttar till föregående knapp

en: moves to the previous check box
sv_SE: flyttar till föregående kryssruta

en: moves to the previous combo box
sv_SE: flyttar till föregående kombinationsruta

en: moves to the previous different style text
sv_SE: flyttar till föregående text med annan stil

en: moves to the previous edit field
sv_SE: flyttar till föregående textfält

en: moves to the previous embedded object
sv_SE: flyttar till föregående inbäddade objekt

en: moves to the previous error
sv_SE: flyttar till föregående fel

en: moves to the previous figure
sv_SE: flyttar till föregående figur

en: moves to the previous form field
sv_SE: flyttar till föregående formulärfält

en: moves to the previous frame
sv_SE: flyttar till föregående ram

en: moves to the previous graphic
sv_SE: flyttar till föregående grafik

en: moves to the previous grouping
sv_SE: flyttar till föregående gruppering

en: moves to the previous heading
sv_SE: flyttar till föregående rubrik

en: moves to the previous heading at level 1
sv_SE: flyttar till föregående rubrik på nivå 1

en: moves to the previous heading at level 2
sv_SE: flyttar till föregående rubrik på nivå 2

en: moves to the previous heading at level 3
sv_SE: flyttar till föregående rubrik på nivå 3

en: moves to the previous heading at level 4
sv_SE: flyttar till föregående rubrik på nivå 4

en: moves to the previous heading at level 5
sv_SE: flyttar till föregående rubrik på nivå 5

en: moves to the previous heading at level 6
sv_SE: flyttar till föregående rubrik på nivå 6

en: moves to the previous landmark
sv_SE: flyttar till föregående landmärke

en: moves to the previous link
sv_SE: flyttar till föregående länk

en: moves to the previous list
sv_SE: flyttar till föregående lista

en: moves to the previous list item
sv_SE: flyttar till föregående listobjekt

en: moves to the previous math formula
sv_SE: flyttar till föregående mattematiska formel

en: moves to the previous menu item
sv_SE: flyttar till föregående menyval

en: moves to the previous progress bar
sv_SE: flyttar till föregående framstegsindikator

en: moves to the previous radio button
sv_SE: flyttar till föregående radioknapp

en: moves to the previous same style text
sv_SE: flyttar till föregående text med samma stil

en: moves to the previous separator
sv_SE: flyttar till föregående separator

en: moves to the previous tab
sv_SE: flyttar till föregående flik

en: moves to the previous table
sv_SE: flyttar till föregående tabell

en: moves to the previous table column
sv_SE: flyttar till föregående tabellkolumn

en: moves to the previous table row
sv_SE: flyttar till föregående tabellrad

en: moves to the previous text paragraph
sv_SE: flyttar till föregående textstycke

en: moves to the previous toggle button
sv_SE: flyttar till föregående växlingsknapp

en: moves to the previous unvisited link
sv_SE: flyttar till föregående obesökta länk

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
sv_SE: flyttar till föregående stycke med samma vertikala justering

en: moves to the previous visited link
sv_SE: flyttar till föregående besökta länk

en: multi line
sv_SE: flerrad

en: mute
sv_SE: tyst läge

en: new column section break
sv_SE: ny kolumnbrytning

en: new page section break
sv_SE: ny sidbrytning

en: next track
sv_SE: nästa spår

en: no bold
sv_SE: ingen fetstil

en: no border lines
sv_SE: inga kantlinjer

en: no change from point {previousIndex},
sv_SE: ingen förändring från punkt {previousIndex},

en: no first line indent
sv_SE: inget indrag på första raden

en: no hanging indent
sv_SE: inget hängande indrag

en: no highlight
sv_SE: ingen markering

en: no indent
sv_SE: inget indrag

en: no italic
sv_SE: ingen kursivering

en: no left indent
sv_SE: inget vänsterindrag

en: no more text after a block of links
sv_SE: ingen mer text efter en serie av länkar

en: no more text before a block of links
sv_SE: ingen mer text före en serie av länkar

en: no next annotation
sv_SE: ingen nästa notering

en: no next article
sv_SE: inget nästa avsnitt

en: no next block quote
sv_SE: inget nästa blockcitat

en: no next button
sv_SE: ingen nästa knapp

en: no next check box
sv_SE: ingen nästa kryssruta

en: no next combo box
sv_SE: ingen nästa kombinationsruta

en: no next edit field
sv_SE: inget nästa textfält

en: no next embedded object
sv_SE: inget nästa inbäddat objekt

en: no next error
sv_SE: inget nästa fel

en: no next figure
sv_SE: ingen nästa figur

en: no next form field
sv_SE: inget nästa formulärfält

en: no next frame
sv_SE: ingen nästa ram

en: no next graphic
sv_SE: ingen nästa grafik

en: no next grouping
sv_SE: ingen nästa gruppering

en: no next heading
sv_SE: ingen nästa rubrik

en: no next heading at level 1
sv_SE: ingen nästa rubrik på nivå 1

en: no next heading at level 2
sv_SE: ingen nästa rubrik på nivå 2

en: no next heading at level 3
sv_SE: ingen nästa rubrik på nivå 3

en: no next heading at level 4
sv_SE: ingen nästa rubrik på nivå 4

en: no next heading at level 5
sv_SE: ingen nästa rubrik på nivå 5

en: no next heading at level 6
sv_SE: ingen nästa rubrik på nivå 6

en: no next landmark
sv_SE: inget nästa landmärke

en: no next link
sv_SE: ingen nästa länk

en: no next list
sv_SE: ingen nästa lista

en: no next list item
sv_SE: inget nästa listobjekt

en: no next math formula
sv_SE: ingen nästa mattematiska formel

en: no next menu item
sv_SE: inget nästa menyval

en: no next progress bar
sv_SE: ingen nästa framstegsindikator

en: no next radio button
sv_SE: ingen nästa radioknapp

en: no next separator
sv_SE: ingen nästa separator

en: no next tab
sv_SE: ingen nästa flik

en: no next table
sv_SE: ingen nästa tabell

en: no next text paragraph
sv_SE: inget nästa textstycke

en: no next toggle button
sv_SE: ingen nästa växlingsknapp

en: no next unvisited link
sv_SE: ingen nästa obesökt länk

en: no next vertically aligned paragraph
sv_SE: inget nästa stycke med samma vertikala justering

en: no next visited link
sv_SE: ingen nästa besökt länk

en: no previous annotation
sv_SE: ingen föregående notation

en: no previous article
sv_SE: inget föregående avsnitt

en: no previous block quote
sv_SE: inget föregående blockcitat

en: no previous button
sv_SE: ingen föregående knapp

en: no previous check box
sv_SE: ingen föregående kryssruta

en: no previous combo box
sv_SE: ingen föregående kombinationsruta

en: no previous edit field
sv_SE: inget föregående textfält

en: no previous embedded object
sv_SE: inget föregående inbäddat objekt

en: no previous error
sv_SE: inget föregående fel

en: no previous figure
sv_SE: ingen föregående figur

en: no previous form field
sv_SE: inget föregående formulärfält

en: no previous frame
sv_SE: ingen föregående ram

en: no previous graphic
sv_SE: ingen föregående grafik

en: no previous grouping
sv_SE: ingen föregående gruppering

en: no previous heading
sv_SE: ingen föregående rubrik

en: no previous heading at level 1
sv_SE: ingen föregående rubrik på nivå 1

en: no previous heading at level 2
sv_SE: ingen föregående rubrik på nivå 2

en: no previous heading at level 3
sv_SE: ingen föregående rubrik på nivå 3

en: no previous heading at level 4
sv_SE: ingen föregående rubrik på nivå 4

en: no previous heading at level 5
sv_SE: ingen föregående rubrik på nivå 5

en: no previous heading at level 6
sv_SE: ingen föregående rubrik på nivå 6

en: no previous landmark
sv_SE: ingen föregående landmärke

en: no previous link
sv_SE: ingen föregående länk

en: no previous list
sv_SE: ingen föregående lista

en: no previous list item
sv_SE: inget föregående listobjekt

en: no previous math formula
sv_SE: ingen föregående mattematiska formel

en: no previous menu item
sv_SE: inget föregående menyval

en: no previous progress bar
sv_SE: ingen föregående framstegsindikator

en: no previous radio button
sv_SE: ingen föregående radioknapp

en: no previous separator
sv_SE: ingen föregående separator

en: no previous tab
sv_SE: ingen föregående flik

en: no previous table
sv_SE: ingen föregående tabell

en: no previous text paragraph
sv_SE: inget föregående textstycke

en: no previous toggle button
sv_SE: ingen föregående växlingsknapp

en: no previous unvisited link
sv_SE: ingen föregående obesökt länk

en: no previous vertically aligned paragraph
sv_SE: inget föregående stycke med samma vertikala justering

en: no previous visited link
sv_SE: ingen föregående besökt länk

en: no revised %s
sv_SE: ingen revidering %s

en: no right indent
sv_SE: inget högerindrag

en: no status bar information
sv_SE: ingen statusradsinformation

en: no strikethrough
sv_SE: ingen genomstrykning

en: none
sv_SE: inget

en: normal configuration
sv_SE: (ordinarie konfiguration)

en: normal configuration profile active
sv_SE: normal konfigurationsprofil aktiv

en: not %s
sv_SE: inte %s

en: not checked
sv_SE: inte kryssat

en: not deleted
sv_SE: inte raderat

en: not emphasised
sv_SE: inte betonad

en: not hidden
sv_SE: inte dolt

en: not highlighted
sv_SE: inte markerad

en: not inserted
sv_SE: inte infogat

en: not marked
sv_SE: inte markerat

en: not pressed
sv_SE: inte tryckt

en: not selected
sv_SE: inte markerat

en: not strong
sv_SE: inte fet

en: not underlined
sv_SE: inte understruken

en: note
sv_SE: anteckning

en: nsel
sv_SE: omrk

en: numLock numpad 1
sv_SE: numLock numeriskt 1

en: numLock numpad 2
sv_SE: numLock numeriskt 2

en: numLock numpad 3
sv_SE: numLock numeriskt 3

en: numLock numpad 4
sv_SE: numLock numeriskt 4

en: numLock numpad 5
sv_SE: numLock numeriskt 5

en: numLock numpad 6
sv_SE: numLock numeriskt 6

en: numLock numpad 7
sv_SE: numLock numeriskt 7

en: numLock numpad 8
sv_SE: numLock numeriskt 8

en: numLock numpad 9
sv_SE: numLock numeriskt 9

en: numpad 1
sv_SE: numeriskt 1

en: numpad 2
sv_SE: numeriskt 2

en: numpad 3
sv_SE: numeriskt 3

en: numpad 4
sv_SE: numeriskt 4

en: numpad 5
sv_SE: numeriskt 5

en: numpad 6
sv_SE: numeriskt 6

en: numpad 7
sv_SE: numeriskt 7

en: numpad 8
sv_SE: numeriskt 8

en: numpad 9
sv_SE: numeriskt 9

en: numpad decimal
sv_SE: numeriskt decimaltecken

en: numpad delete
sv_SE: numeriskt radera

en: numpad divide
sv_SE: numeriskt division

en: numpad enter
sv_SE: numeriskt enter

en: numpad insert
sv_SE: numeriskt insert

en: numpad minus
sv_SE: numeriskt minus

en: numpad multiply
sv_SE: numeriskt multiplicera

en: numpad plus
sv_SE: numeriskt plus

en: object has no location
sv_SE: objektet har ingen placering

en: object mode
sv_SE: objektläge

en: obscured
sv_SE: skymd

en: odd pages section break
sv_SE: udda sida avsnittsbrytning

en: off
sv_SE: av

en: off screen
sv_SE: utanför skärmen

en: on
sv_SE: på

en: opens dialog
sv_SE: öppnar dialog

en: opens grid
sv_SE: öppnar rutnät

en: opens list
sv_SE: öppnar lista

en: opens tree
sv_SE: öppnar träd

en: option pane
sv_SE: inställningsfönster

en: other item
sv_SE: annat objekt

en: out of %s
sv_SE: lämnar %s

en: out of bookmark
sv_SE: lämnar bokmärke

en: out of comment
sv_SE: lämnar kommentar

en: out of grammar error
sv_SE: lämnar grammatikfel

en: out of popular highlight
sv_SE: lämnar populär markering

en: out of spelling error
sv_SE: lämnar felstavning

en: out of table
sv_SE: lämnar tabell

en: overflowing
sv_SE: flödar över

en: page
sv_SE: sida

en: page %s
sv_SE: sida %s

en: pane
sv_SE: ruta

en: paragraph
sv_SE: stycke

en: paragraph number
sv_SE: styckesnummer

en: paragraph property
sv_SE: styckesegenskaper

en: password edit
sv_SE: lösenordsfält

en: pinned
sv_SE: fäst

en: play pause
sv_SE: play/pause

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
sv_SE: Kunde inte hitta {description} fönster.

[ctx: poedit]
en: No {description}
sv_SE: Ingen {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
sv_SE: Rapporterar en översättningsvarning, om det finns någon. Om du trycker två gånger presenteras varningen i läsläge

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
sv_SE: Rapporterar alla kommentarer i kommentarsfönstret. Om du trycker två gånger, presenteras kommentaren i läsläge

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
sv_SE: Rapporterar eventuella anteckningar för översättare. Om du trycker två gånger visas anteckningarna i läsläge

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
sv_SE: Rapporterar den gamla källtexten, om någon. Om du trycker två gånger visas texten i läsläge

[ctx: poedit]
en: comment
sv_SE: kommentar

[ctx: poedit]
en: notes for translators
sv_SE: noteringar till översättare

[ctx: poedit]
en: old source text
sv_SE: gammal källtext

[ctx: poedit]
en: translation warning
sv_SE: översättningsvarning

en: pressed
sv_SE: tryckt

en: previous track
sv_SE: föregående spår

en: prgbar
sv_SE: frsflt

en: progress bar
sv_SE: förloppsindikator

en: property
sv_SE: egenskap

en: property page
sv_SE: egenskapssida

en: protected
sv_SE: skyddat

en: pwdedt
sv_SE: lsord

en: quadruple {action}
sv_SE: kvadruppel{action}

en: radio button
sv_SE: radioknapp

en: radio menu item
sv_SE: menyval med radioknapp

en: rbtn
sv_SE: rkn

en: read only
sv_SE: skrivskyddat

en: received: %s
sv_SE: mottaget: %s

en: reconcile
sv_SE: förlika

en: rectangular gradient
sv_SE: rektangulär gradient

en: redundant object
sv_SE: redundant objekt

en: refresh
sv_SE: uppdatera

[ctx: repeat]
en: off
sv_SE: av

[ctx: repeat]
en: on
sv_SE: på

en: replace
sv_SE: ersätt

en: replied
sv_SE: besvarat

en: replied all
sv_SE: svarat alla

en: report CLDR characters off
sv_SE: rapportera CLDR-tecken av

en: report CLDR characters on
sv_SE: rapportera CLDR-tecken på

en: report alignment off
sv_SE: rapportera justering av

en: report alignment on
sv_SE: rapportera justering på

en: report articles off
sv_SE: rapportera avsnitt av

en: report articles on
sv_SE: rapportera avsnitt på

en: report block quotes off
sv_SE: rapportera blockcitat av

en: report block quotes on
sv_SE: rapportera blockcitat på

en: report colors off
sv_SE: rapportera färger av

en: report colors on
sv_SE: rapportera färger på

en: report comments off
sv_SE: rapportera kommentarer av

en: report comments on
sv_SE: rapportera kommentarer på

en: report dynamic content changes off
sv_SE: rapportera förändringar av dynamiskt innehåll av

en: report dynamic content changes on
sv_SE: rapportera förändringar av dynamiskt innehåll på

en: report emphasis off
sv_SE: rapportera betoning av

en: report emphasis on
sv_SE: rapportera betoning på

en: report figures and captions off
sv_SE: rapportera figurer och bildtexter av

en: report figures and captions on
sv_SE: rapportera figurer och bildtexter på

en: report font attributes off
sv_SE: rapportera teckensnittsattribut av

en: report font attributes on
sv_SE: rapportera teckensnittsattribut på

en: report font name off
sv_SE: rapportera teckensnittsnamn av

en: report font name on
sv_SE: rapportera teckensnittsnamn på

en: report font size off
sv_SE: rapportera teckenstorlek av

en: report font size on
sv_SE: rapportera teckenstorlek på

en: report frames off
sv_SE: rapportera ramar av

en: report frames on
sv_SE: rapportera ramar på

en: report graphics off
sv_SE: rapportera grafik av

en: report graphics on
sv_SE: rapportera grafik på

en: report groupings off
sv_SE: rapportera grupperingar av

en: report groupings on
sv_SE: rapportera grupperingar på

en: report headings off
sv_SE: rapportera rubriker av

en: report headings on
sv_SE: rapportera rubriker på

en: report highlighted off
sv_SE: rapportera markerad av

en: report highlighted on
sv_SE: rapportera markerad på

en: report if clickable off
sv_SE: rapportera om klickbar av

en: report if clickable on
sv_SE: rapportera om klickbar på

en: report landmarks and regions off
sv_SE: rapportera landmärken och regioner av

en: report landmarks and regions on
sv_SE: rapportera landmärken och regioner på

en: report line numbers off
sv_SE: rapportera radnummer av

en: report line numbers on
sv_SE: rapportera radnummer på

en: report line spacing off
sv_SE: rapportera radavstånd av

en: report line spacing on
sv_SE: rapportera radavstånd på

en: report links off
sv_SE: rapportera länkar av

en: report links on
sv_SE: rapportera länkar på

en: report lists off
sv_SE: rapportera listor av

en: report lists on
sv_SE: rapportera listor på

en: report pages off
sv_SE: rapportera sidnummer av

en: report pages on
sv_SE: rapportera sidnummer på

en: report paragraph indentation off
sv_SE: rapportera styckeindrag av

en: report paragraph indentation on
sv_SE: rapportera styckeindrag på

en: report revisions off
sv_SE: rapportera granskningsrevideringar av

en: report revisions on
sv_SE: rapportera granskningsrevideringar på

en: report spelling errors off
sv_SE: rapportera stavfel av

en: report spelling errors on
sv_SE: rapportera stavfel på

en: report style off
sv_SE: rapportera stil av

en: report style on
sv_SE: rapportera stil på

en: report superscripts and subscripts off
sv_SE: rapportera exponenter och index av

en: report superscripts and subscripts on
sv_SE: rapportera exponenter och index på

en: report table cell coordinates off
sv_SE: rapportera cellkordinater av

en: report table cell coordinates on
sv_SE: rapportera cellkordinater på

en: report tables off
sv_SE: rapportera tabeller av

en: report tables on
sv_SE: rapportera tabeller på

en: req
sv_SE: krvs

en: required
sv_SE: krävs

en: reverse diagonal stripe
sv_SE: omvänt diagonalt randigt

en: revised %s
sv_SE: reviderad %s

en: rich edit
sv_SE: rik redigering

en: right
sv_SE: höger

en: right alt
sv_SE: höger alt

en: right arrow
sv_SE: högerpil

en: right control
sv_SE: höger kontroll

en: right edge
sv_SE: högerkant

en: right indent
sv_SE: högerindrag

en: right shift
sv_SE: höger skift

en: right windows
sv_SE: höger windows

en: ro
sv_SE: ss

en: root pane
sv_SE: rotpanel

en: row
sv_SE: rad

en: row %s
sv_SE: rad %s

en: row header
sv_SE: radrubrik

en: rslvd cmnt
sv_SE: lst kmntr

en: ruler
sv_SE: linjal

[ctx: script category]
en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: scrlbar
sv_SE: rllst

en: scroll bar
sv_SE: rullningslist

en: scroll pane
sv_SE: rullningsfönster

en: search page
sv_SE: söksida

en: sect
sv_SE: sekt

en: section
sv_SE: avsnitt

en: section %s
sv_SE: avsnitt %s

en: section property
sv_SE: avsnittsegenskaper

en: sel
sv_SE: mrk

en: selectable
sv_SE: markerbar

en: selected
sv_SE: markerad

en: selected %s
sv_SE: markerade %s

en: selection removed
sv_SE: markering borttagen

en: sent: %s
sv_SE: skickat: %s

en: series {number} {name}
sv_SE: serie {number} {name}

en: sggstn
sv_SE: frslg

en: shape
sv_SE: form

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
sv_SE: 'Nej' symbol

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol 'Eller'

[ctx: shape]
en: 10-point star
sv_SE: 10-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 12-point star
sv_SE: 12-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 16-point star
sv_SE: 16-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 24-point star
sv_SE: 24-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 32-point star
sv_SE: 32-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 4-point star
sv_SE: 4-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 5-point star
sv_SE: 5-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 6-point star
sv_SE: 6-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: 7-point star
sv_SE: 7-punkters stjärnaq

[ctx: shape]
en: 8-point star
sv_SE: 8-punkters stjärna

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
sv_SE: Symbol för alternativt processflödesschema

[ctx: shape]
en: Arc
sv_SE: Båge

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
sv_SE: Pilar som pekar vänster höger upp och ned

[ctx: shape]
en: Balloon
sv_SE: Ballong

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
sv_SE: Böjd uppåtpil

[ctx: shape]
en: Bent arrow
sv_SE: Böjd pil

[ctx: shape]
en: Bevel
sv_SE: Avfasning

[ctx: shape]
en: Block arc
sv_SE: Blockbåge

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
sv_SE: Pratbubbla med pilar som pekar vänster höger upp och ned

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
sv_SE: Pratbubbla med dubbelriktad horisontell pil

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
sv_SE: Pratbubbla med nedåtpil

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
sv_SE: Pratbubbla med vänsterpil

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
sv_SE: Pratbubbla med högerpil

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
sv_SE: Pratbubbla med uppåtpil

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
sv_SE: Pratbubbla med betoningsstreck och pratbubblelinjer i U-form

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
sv_SE: Pratbubbla med vinklad pratbubblelinje och betoningsstreck

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
sv_SE: Pratbubbla med vinklad linje

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
sv_SE: Pratbubbla med pilar som pekar upp och ned

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
sv_SE: Pratbubbla med kant och horisontellt betoningsstreck

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
sv_SE: Pratbubbla med kant, betoningsstreck och pratbubblelinjesegment som bildar en U-form

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
sv_SE: Pratbubbla med kant, vinklad pratbubblelinje och betoningsstreck

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
sv_SE: Pratbubbla med kant, diagonal rak linje och betoningsstreck

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
sv_SE: Pratbubbla med pratbubblelinjesegment som bildar en U-form

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
sv_SE: Bildtext med diagonal bildtextlinje och accentstapel

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
sv_SE: Pratbubbla med diagonal rak linje

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
sv_SE: Pratbubbla med horisontellt betoningsstreck

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
sv_SE: Utrop med horisontell linje

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
sv_SE: Pratbubbla utan kant och vinklad pratbubblelinje

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
sv_SE: Pratbubbla utan kant och pratbubblelinjesegment som bildar en U-form

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
sv_SE: Pratbubbla utan kant och diagonal pratbubblelinje

[ctx: shape]
en: Can
sv_SE: Burk

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol Kort

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
sv_SE: Diagramsymbol Plus

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
sv_SE: Diagramsymbol Stjärna

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
sv_SE: Diagramsymbol X

[ctx: shape]
en: Chevron
sv_SE: Ärmvinkel

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
sv_SE: Cirkel med linje genom mitten

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
sv_SE: Cirkulär pil

[ctx: shape]
en: Cloud callout
sv_SE: Molnpratbubbla

[ctx: shape]
en: Cloud shape
sv_SE: Molnform

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol Jämförelse

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol Koppling

[ctx: shape]
en: Corner
sv_SE: Hörn

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
sv_SE: Moturs cirkulär pil

[ctx: shape]
en: Cross
sv_SE: Kors

[ctx: shape]
en: Cube
sv_SE: Kub

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
sv_SE: Böjd nedåtpil

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
sv_SE: Böjd vänsterpil

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
sv_SE: Böjd högerpil

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
sv_SE: Böjd uppåtpil

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
sv_SE: Uppåtböjd banderoll

[ctx: shape]
en: Curved arrow
sv_SE: Böjd pil

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol Data

[ctx: shape]
en: Decagon
sv_SE: Tiohörning

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol Beslut

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol Fördröjning

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
sv_SE: Diagonal rand

[ctx: shape]
en: Diamond
sv_SE: Diamant

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för direktåtkomstlagring

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för display

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för dokument

[ctx: shape]
en: Dodecagon
sv_SE: Tolvhörning

[ctx: shape]
en: Donut
sv_SE: Munk

[ctx: shape]
en: Double brace
sv_SE: Dubbla klammer

[ctx: shape]
en: Double bracket
sv_SE: Dubbel vinkel

[ctx: shape]
en: Double wave
sv_SE: Dubbel våg

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
sv_SE: Dubbeländad pil som pekar uppåt och nedåt

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
sv_SE: Dubbeländad cirkulär pil

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
sv_SE: Dubbeländad horisontell pil

[ctx: shape]
en: Down Arrow
sv_SE: Nedåtpil

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för extraktion

[ctx: shape]
en: Folded corner
sv_SE: Vikt hörn

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
sv_SE: Fyra små kvadrater som bildar en rektangulär form

[ctx: shape]
en: Funnel
sv_SE: Tratt

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
sv_SE: Kugghjul med nio kuggar

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
sv_SE: Kugghjul med sex kuggar

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
sv_SE: Halv rektangulär fotoram

[ctx: shape]
en: Heart
sv_SE: Hjärta

[ctx: shape]
en: Heptagon
sv_SE: Sjuhörning

[ctx: shape]
en: Hexagon
sv_SE: Sexhörning

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
sv_SE: Horisontell rullning

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
sv_SE: Ofullständig cirkel med en kil som saknas

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för intern lagring

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
sv_SE: Likbent triangel

[ctx: shape]
en: Left Arrow
sv_SE: Vänsterpil

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
sv_SE: Vänster och uppåtpilar

[ctx: shape]
en: Left brace
sv_SE: Vänsterklammer

[ctx: shape]
en: Left bracket
sv_SE: Vänster hakparentes

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
sv_SE: Vänster höger och uppåtpilar

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
sv_SE: Blixt

[ctx: shape]
en: Line Callout
sv_SE: Pratbubbla med linje

[ctx: shape]
en: Line inverse
sv_SE: Omvänd rad

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för lagring på magnetskiva

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för manuell inmatning

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för manuell drift

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
sv_SE: Matematisk symbol Addition

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
sv_SE: Matematisk symbol Division

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
sv_SE: Matematisk symbol Likhet

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
sv_SE: Matematisk symbol Multiplikation

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
sv_SE: Matematisk symbol Ej likhet

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
sv_SE: Matematisk symbol Subtraktion

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för sammanfogning

[ctx: shape]
en: Moon
sv_SE: Måne

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för fledokument

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
sv_SE: Högerpil med hack

[ctx: shape]
en: Octagon
sv_SE: Åtthörning

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för Off-page anslutning

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för Offline-lagring

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
sv_SE: Oval pratbubbla

[ctx: shape]
en: Parallelogram
sv_SE: Parallellogram

[ctx: shape]
en: Pentagon
sv_SE: Femhörning

[ctx: shape]
en: Plaque
sv_SE: Tallrik

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
sv_SE: Plattflikar

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för fördefinierad process

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för förberedelse

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för process

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för hålremsa

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
sv_SE: Kvarts cirkelkil

[ctx: shape]
en: Rectangle
sv_SE: Rektangel

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
sv_SE: Rektangel med ett rundat hörn

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
sv_SE: Rektangel med ett kapat hörn

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
sv_SE: Rektangel med ett runt och ett kapat hörn

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
sv_SE: Rektangel med två rundade hörn diagonalt motsatta

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
sv_SE: Rektangel med två klippta hörn diagonalt motsatta

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
sv_SE: Rektangel med två klippta hörn på samma sida

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
sv_SE: Rektangle med två rundade hörn på samma sida

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
sv_SE: Rektangulär pratbubbla

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
sv_SE: Rektangulär fotoram

[ctx: shape]
en: Return
sv_SE: Tillbaks

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
sv_SE: Banner

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
sv_SE: Band med vänster- och högerpilar

[ctx: shape]
en: Right Arrow
sv_SE: Högerpil

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
sv_SE: Högerpil med ränder

[ctx: shape]
en: Right brace
sv_SE: Höger klammer

[ctx: shape]
en: Right bracket
sv_SE: Höger hakparentes

[ctx: shape]
en: Right triangle
sv_SE: Högertriangel

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
sv_SE: Rundad rektangel

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
sv_SE: Rektangulär pratbubbla med runda hörn

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för lagring med sekventiell åtkomst

[ctx: shape]
en: Smiley face
sv_SE: Smiley

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för sortering

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för lagrad data

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för summerande korsning

[ctx: shape]
en: Sun
sv_SE: Sol

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
sv_SE: Flödesschemasymbol för terminator

[ctx: shape]
en: Trapezoid
sv_SE: Trapetsoid

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
sv_SE: Trapetsoid  med asymetriska icke-parallella sidor

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
sv_SE: U-formad pil

[ctx: shape]
en: Up Arrow
sv_SE: Uppåtpil

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
sv_SE: Lodrät överkantsjustering

[ctx: shape]
en: Water droplet
sv_SE: Vattendroppe

[ctx: shape]
en: Wave
sv_SE: Våg

[ctx: shape]
en: four snipped corners
sv_SE: fyra kapade

en: shift
sv_SE: skift

[ctx: shuffle]
en: off
sv_SE: av

[ctx: shuffle]
en: on
sv_SE: på

en: single {action}
sv_SE: enkel {action}

en: skips backward past a block of links
sv_SE: hoppar bakåt före en serie av länkar

en: skips forward past a block of links
sv_SE: hoppar framåt förbi en serie av länkar

en: slanted dash dot
sv_SE: lutande prick-streck

en: slice
sv_SE: bit

en: slider
sv_SE: skjutreglage

en: sorted
sv_SE: sorterad

en: sorted asc
sv_SE: sorterad stigande

en: sorted ascending
sv_SE: sorterad stigande

en: sorted desc
sv_SE: sorterad fallande

en: sorted descending
sv_SE: sorterad fallande

en: sound
sv_SE: ljud

en: space
sv_SE: mellanslag

en: space with any dots
sv_SE: mellanslag med någon punkt

en: space with dot
sv_SE: mellanslag med punkt

en: speak command keys off
sv_SE: säg kommandotangenter av

en: speak command keys on
sv_SE: säg kommandotangenter på

en: speak typed characters off
sv_SE: tangenteko för tecken av

en: speak typed characters on
sv_SE: tangenteko för tecken på

en: speak typed words off
sv_SE: tangenteko för ord av

en: speak typed words on
sv_SE: tangenteko för ord på

en: speech viewer disabled
sv_SE: talruta inaktiverad

en: speech viewer enabled
sv_SE: talruta aktiverad

[ctx: speechModes]
en: beeps
sv_SE: pip

[ctx: speechModes]
en: off
sv_SE: av

[ctx: speechModes]
en: on-demand
sv_SE: på begäran

[ctx: speechModes]
en: talk
sv_SE: prata

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
sv_SE: &Filtrera med:

en: spelling and grammar: {text}
sv_SE: stavning och grammatik: {text}

en: spelling error
sv_SE: stavfel

en: spelling: {text}
sv_SE: stavning: {text}

en: spin button
sv_SE: öka-minska knapp

en: splbtn
sv_SE: dlknp

en: split button
sv_SE: delad knapp

en: split pane
sv_SE: delat fönster

en: spnbtn
sv_SE: spnknp

en: status bar
sv_SE: statusrad

en: stbar
sv_SE: stflt

en: stop
sv_SE: stopp

en: strikethrough
sv_SE: genomstruken

en: strong
sv_SE: fet

en: style
sv_SE: stil

en: style %s
sv_SE: stil %s

en: style definition
sv_SE: formatdefinition

en: subMenu
sv_SE: undermeny

en: subject: %s
sv_SE: ämne: %s

en: submnu
sv_SE: umn

en: subscript
sv_SE: nedsänkt

en: suggestion
sv_SE: förslag

en: superscript
sv_SE: upphöjd

en: switch
sv_SE: växlingsknapp

en: swtch
sv_SE: vxlknp

[ctx: symbolLevel]
en: all
sv_SE: alla

[ctx: symbolLevel]
en: character
sv_SE: tecken

[ctx: symbolLevel]
en: most
sv_SE: de flesta

[ctx: symbolLevel]
en: none
sv_SE: inga

[ctx: symbolLevel]
en: some
sv_SE: några

[ctx: symbolPreserve]
en: always
sv_SE: alltid

[ctx: symbolPreserve]
en: never
sv_SE: aldrig

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
sv_SE: endast under skiljeteckensnivå

[ctx: synth setting]
en: Inflection
sv_SE: Betoning

[ctx: synth setting]
en: Language
sv_SE: Språk

[ctx: synth setting]
en: Pitch
sv_SE: Tonhöjd

[ctx: synth setting]
en: Rate
sv_SE: Hastighet

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
sv_SE: Accelerera hastighet

[ctx: synth setting]
en: Voice
sv_SE: Röst

[ctx: synth setting]
en: Volume
sv_SE: Volym

en: tab control
sv_SE: flikar

en: tabctl
sv_SE: flikar

en: table
sv_SE: tabell

en: table body
sv_SE: tabellinnehåll

en: table footer
sv_SE: tabellfot

en: table header
sv_SE: tabellrubrik

en: table property
sv_SE: tabellegenskap

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
sv_SE: tabell med {columnCountText} och {rowCountText}

en: tear off menu
sv_SE: riv av meny

en: text "%s" not found
sv_SE: texten "%s" hittas inte

en: text frame
sv_SE: textram

en: text mode
sv_SE: textläge

en: tgbtn
sv_SE: vlknp

en: thick
sv_SE: tjock

en: thick diagonal crosshatch
sv_SE: tjock Diagonal rutat

en: thin
sv_SE: tunn

en: thin diagonal crosshatch
sv_SE: tunn Diagonal rutat

en: thin diagonal stripe
sv_SE: tunn Diagonal randigt

en: thin horizontal crosshatch
sv_SE: tunn Vågrät rutat

en: thin horizontal stripe
sv_SE: tunn Vågrät randigt

en: thin reverse diagonal stripe
sv_SE: tunn Omvänt diagonalt randigt

en: thin vertical stripe
sv_SE: tunn Vågrät randigt

en: through row {row} column {column}
sv_SE: till rad {row} kolumn {column}

en: through {endCol}
sv_SE: till och med {endCol}

en: through {endRow}
sv_SE: till och med {endRow}

en: thumb control
sv_SE: tumkontroll

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
sv_SE: {D} dag {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
sv_SE: {D} dagar {H}:{M}:{S}

en: title bar
sv_SE: titelrad

en: tlbar
sv_SE: vrflt

en: tltip
sv_SE: vrtip

en: to focus
sv_SE: till fokus

en: to review
sv_SE: till granskning

en: toggle button
sv_SE: växlingsknapp

en: tool bar
sv_SE: verktygsfält

en: tool tip
sv_SE: verktygstips

en: top edge
sv_SE: överkant

[ctx: touch action]
en: flick down
sv_SE: svep ned

[ctx: touch action]
en: flick left
sv_SE: svep vänster

[ctx: touch action]
en: flick right
sv_SE: svep höger

[ctx: touch action]
en: flick up
sv_SE: svep upp

[ctx: touch action]
en: hold
sv_SE: tryck-och-håll

[ctx: touch action]
en: hover
sv_SE: sväva

[ctx: touch action]
en: hover down
sv_SE: långtryck/svep ner

[ctx: touch action]
en: hover up
sv_SE: långtryck/svep-upp

[ctx: touch action]
en: tap
sv_SE: knacka

[ctx: touch action]
en: tap and hold
sv_SE: knacka och håll

en: track change: {text}
sv_SE: spåra ändring: {text}

en: tree view
sv_SE: trädvy

en: tree view button
sv_SE: trädvy-knapp

en: tree view item
sv_SE: trädvy-element

en: triggered
sv_SE: utlöst

en: tripple {action}
sv_SE: trippel {action}

en: tvbtn
sv_SE: tvknp

en: tvitem
sv_SE: tvobj

en: unavailable
sv_SE: otillgänglig

en: underline
sv_SE: understreck

en: underlined
sv_SE: understruken

en: unknown
sv_SE: okänd

en: unknown %s
sv_SE: %s okänd

en: unknown input method
sv_SE: okänd inmatningsmetod

en: unknown language
sv_SE: okänt språk

en: unlocked
sv_SE: olåst

en: unread
sv_SE: oläst

en: up arrow
sv_SE: uppåtpil

en: up-right diagonal line
sv_SE: linje diagonal uppåt

en: value {valueAxisData}
sv_SE: värde {valueAxisData}

en: vertical align bottom
sv_SE: lodrät nederkantsjustering

en: vertical align distributed
sv_SE: lodrät distribuerad justering

en: vertical align justified
sv_SE: lodrät justerad

en: vertical align middle
sv_SE: centrera lodrätt

en: vertical align top
sv_SE: lodrät överkantsjustering

en: vertical borders except outside
sv_SE: vertikala kanter förutom yttersidor

en: vertical stripe
sv_SE: lodräta ränder

en: view port
sv_SE: vyport

en: visited
sv_SE: besökt

en: vlnk
sv_SE: blnk

en: volume down
sv_SE: volym ner

en: volume up
sv_SE: volym upp

en: white space
sv_SE: blanktecken

en: window
sv_SE: fönster

en: with %s column | with %s columns
sv_SE[0]: med %s kolumn
sv_SE[1]: med %s kolumner

en: with %s item | with %s items
sv_SE[0]: med %s objekt
sv_SE[1]: med %s objekt

en: with %s row | with %s rows
sv_SE[0]: med %s rad
sv_SE[1]: med %s rader

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
sv_SE: med {rowCountTranslation} och {colCountTranslation}

en: wnd
sv_SE: fns

en: word
sv_SE: ord

en: {author} is editing
sv_SE: {author} redigerar

en: {backgroundColor} background
sv_SE: {backgroundColor} bakgrund

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
sv_SE: {bookPercentage}, plats {curLocation} av {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
sv_SE[0]: {category} ({nbResults} resultat)
sv_SE[1]: {category} ({nbResults} resultat)

en: {color1} to {color2}
sv_SE: {color1} till {color2}

en: {color} (default color)
sv_SE: {color} (standardfärg)

en: {color} on {backgroundColor}
sv_SE: {color} på {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
sv_SE[0]: {columnCount} kolumn
sv_SE[1]: {columnCount} kolumner

en: {date} (all day)
sv_SE: {date} (hela dagen)

en: {desc} left and right edges
sv_SE: {desc} vänster och höger kanter

en: {desc} surrounding border
sv_SE: {desc} ytterkanter

en: {desc} top and bottom edges
sv_SE: {desc} över- och nederkant

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
sv_SE: {desc} upp-höger och ned-höger diagonala linjer

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
sv_SE[0]: {distance:.3g} punkt från bildens nederkant
sv_SE[1]: {distance:.3g} punkter från bildens nederkant

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
sv_SE[0]: {distance:.3g} punkt från bildens vänsterkant
sv_SE[1]: {distance:.3g} punkter från bildens vänsterkant

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
sv_SE[0]: {distance:.3g} punkt från bildens högerkant
sv_SE[1]: {distance:.3g} punkter från bildens högerkant

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
sv_SE[0]: {distance:.3g} punkt från bildens överkant
sv_SE[1]: {distance:.3g} punkter från bildens överkant

en: {distance} from left edge of page
sv_SE: {distance} från sidans vänsterkant

en: {distance} from top edge of page
sv_SE: {distance} från sidans överkant

en: {elapsedTime} elapsed
sv_SE: {elapsedTime} förflutet

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
sv_SE: {firstAddress}  {firstContent} till och med {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
sv_SE: {firstAddress} till och med {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
sv_SE: {firstAddress} {firstValue} till och med {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
sv_SE: {hourText} och {minuteText} kvar

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
sv_SE[0]: {hours:d} timme
sv_SE[1]: {hours:d} timmar

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
sv_SE: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} täcks av GNU General Public License (Version 2). Du är fri att dela eller ändra den här mjukvaran på vilket sätt du vill så länge licensen medföljer och du gör all källkod tillgänglig till alla som vill ha den. Det här gäller både originalet och modifierade exemplar av denna mjukvara, samt  eventuella härledda verk.
    För vidare information kan du se licensen i Hjälp-menyn.
    Den kan också ses online: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} utvecklas av NV Access, en icke-vinstdrivande organisation förbunden att hjälpa och främja fria och open source-lösningar för blinda och synnedsatta.
    Om du finner NVDA användbar och vill ha fortsatta förbättringar, vänligen överväg att donera till NV Access. Du kan göra detta genom att välja Donera från NVDA-menyn.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
sv_SE: {message}
    
    kategori: "{category}"
    alternativ: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
sv_SE[0]: {minutes:d} minut
sv_SE[1]: {minutes:d} minuter

en: {modifier} released
sv_SE: {modifier} släppt

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
sv_SE[0]: {numFingers} finger {action}
sv_SE[1]: {numFingers} fingrar {action}

en: {number} of {total}
sv_SE: {number} av {total}

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
sv_SE[0]: {offset:.3g} tecken
sv_SE[1]: {offset:.3g} tecken

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
sv_SE[0]: {offset:.3g} tum
sv_SE[1]: {offset:.3g} tum

en: {offset:.3g} pt
sv_SE: {offset:.3g} punkter

en: {profileName} configuration profile active
sv_SE: {profileName} konfigurationsprofil aktiv

en: {profile} profile activated
sv_SE: {profile} konfiguration aktiverad

en: {profile} profile deactivated
sv_SE: {profile} konfiguration inaktiverad

en: {remainingTimeFormatted} remaining
sv_SE: {remainingTimeFormatted} kvar

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
sv_SE: {revisionType} {description}: {text} av {author} den {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
sv_SE[0]: {rowCount} rad
sv_SE[1]: {rowCount} rader

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
sv_SE: {seriesName} serie {seriesIndex} av {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
sv_SE: {seriesName} trendlinje typ: {trendlineType}, namn: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
sv_SE: {seriesName} trendlinje typ: {trendlineType}, namn: {trendlineName}, etikett: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
sv_SE: {size:g}-punkts teckensnitt

en: {startTime} to {endTime}
sv_SE: {startTime} till {endTime}

en: {start} through {end}
sv_SE: {start} till och med {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
sv_SE: format {styleName}, dispositionsnivå {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
sv_SE: {symbol} som i {description}

en: {textAttribute} off
sv_SE: {textAttribute} av

en: {textAttribute} on
sv_SE: {textAttribute} på

en: {totalTime} total
sv_SE: {totalTime} totalt

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
sv_SE[0]: {val:.2f} centimeter
sv_SE[1]: {val:.2f} centimeter

en: {val:.2f} in
sv_SE: {val:.2f} tum

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
sv_SE[0]: {val:.2f} tum
sv_SE[1]: {val:.2f} tum

en: {val:g} pt space before paragraph
sv_SE: {val:g} pt mellanrum före stycke

en: {} suggestions
sv_SE: {} förslag
