nvda - en to uk_UA translation catalogue (2975 entries)

en:  %s is currently running.
uk_UA:  %s запущено.

en:  %s module is loaded.
uk_UA:  модуль %s завантажено.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
uk_UA:  що складає сектор в {fractionValue:.2f} відсоток {pointIndex} із {pointCount}

en:  minus
uk_UA:  мінус

en:  square
uk_UA:  квадрат

en:  title: {axisTitle}
uk_UA:  заголовок: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
uk_UA:  {segmentType} {pointIndex} з {pointCount}

en: %d character | %d characters
uk_UA[0]: %d символ
uk_UA[1]: %d символи
uk_UA[2]: %d символів
uk_UA[3]: %d символу

en: %d percent
uk_UA: %d відсотків

en: %s application
uk_UA: Додаток %s

en: %s column | %s columns
uk_UA[0]: %s стовпець
uk_UA[1]: %s стовпці
uk_UA[2]: %s стовпців
uk_UA[3]: %s стовпця

en: %s cursor
uk_UA: %s курсор

en: %s end
uk_UA: кінець %s

en: %s highlighted
uk_UA: %s позначили фрагмент як цікавий

en: %s item | %s items
uk_UA[0]: %s елемент
uk_UA[1]: %s елементи
uk_UA[2]: %s елементів
uk_UA[3]: %s елемента

en: %s keyboard
uk_UA: Клавіатура %s

en: %s mode
uk_UA: %s режим

en: %s normalized
uk_UA: %s нормалізовано

en: %s selected
uk_UA: %s виділено

en: %s selected instead
uk_UA: %s виділено замість

en: %s unselected
uk_UA: %s не виділено

en: &About add-on...
uk_UA: &Про додаток...

en: &About...
uk_UA: &Про програму...

en: &Add
uk_UA: &Додати

en: &Add-on store...
uk_UA: &Магазин додатків...

en: &Alignment
uk_UA: &Вирівнювання

en: &Annotations
uk_UA: &Анотація

en: &Anywhere
uk_UA: Всюди

en: &Beep for capitals
uk_UA: &Сигнал для великих літер

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
uk_UA: &Звуковий сигнал для маленьких літер в режимі Caps Lock

en: &Bookmarks
uk_UA: &Закладки

en: &Braille viewer
uk_UA: Переглядач &брайля

en: &Brightness controls audio coordinates volume
uk_UA: &Яскравість впливає на рівень звукового сигнала переміщення миші

en: &Buttons
uk_UA: &Кнопки

en: &Categories:
uk_UA: &Категорії:

en: &Charts
uk_UA: &Діаграми

en: &Check for update...
uk_UA: &Перевірити наявність оновлень...

en: &Clickable
uk_UA: &Клікабельність

en: &Close
uk_UA: &Закрити

en: &Colors
uk_UA: &Кольори

en: &Comment
uk_UA: &Коментар

en: &Configuration profiles...
uk_UA: &Конфігураційні профілі...

en: &Continue
uk_UA: &Продовжити

en: &Continue running
uk_UA: &Продовжити запуск

en: &Create portable copy...
uk_UA: Створити переносну &копію...

en: &Default dictionary...
uk_UA: &Основний словник...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
uk_UA: &Відкладений опис символів під час переміщення курсора

en: &Delete
uk_UA: &видалити

en: &Dictionary entries
uk_UA: &Словникові статті

en: &Diff algorithm:
uk_UA: &Алгоритм diff:

en: &Displays to detect automatically:
uk_UA: Дисплеї для автоматичного &виявлення:

en: &Donate
uk_UA: &Пожертвувати

en: &Done
uk_UA: &Готово

en: &Download update
uk_UA: &Завантажити оновлення

en: &Edit
uk_UA: &Змінити

en: &Editor revisions
uk_UA: &Редакторські ревізії

en: &Enable Highlighting
uk_UA: &Увімкнути підсвічування

en: &Enable browse mode on page load
uk_UA: &Увімкнути режим огляду при завантаженні сторінки

en: &Errors
uk_UA: &Помилки

en: &Figures and captions
uk_UA: &Малюнки й підписи

en: &Font name
uk_UA: &Назва шрифту

en: &Form fields
uk_UA: &Поля форми

en: &Graphics
uk_UA: &Графіка

en: &Groupings
uk_UA: &Групування

en: &Guess object position information when unavailable
uk_UA: &Передбачати позицію об’єкта, коли точна інформація недоступна

en: &HID keyboard input simulation
uk_UA: &Емуляція введення з HID клавіатури

en: &Headings
uk_UA: &Заголовки

en: &Help
uk_UA: &Довідка

en: &Help, training and support
uk_UA: &Допомога, навчання й підтримка

en: &Hover for cell routing
uk_UA: &Виконувати маршрутизацію до комірки при наведенні миші

en: &Inflection
uk_UA: &Інтонація

en: &Input table:
uk_UA: &Таблиця введення:

en: &Install NVDA on this computer
uk_UA: &Встановити NVDA на цей комп’ютер

en: &Install NVDA...
uk_UA: &Встановити NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
uk_UA: &Зберегти поточний ярлик на робочому столі

en: &Keyboard layout:
uk_UA: &Розкладка клавіатури:

en: &Language
uk_UA: &Мова

en: &Level
uk_UA: &Рівень

en: &Line spacing
uk_UA: &Міжрядковий інтервал

en: &Lists
uk_UA: &Списки

en: &Maximum number of characters on one line
uk_UA: &Максимальне число символів у рядку

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
uk_UA: &Доступні режими розділення звуку для команди перемикання режимів розділення звуку:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
uk_UA: &Доступні режими під час перемикання команди режимів озвучення:

en: &Move to
uk_UA: &Перейти до

en: &New
uk_UA: &Новий

en: &No
uk_UA: &Ні

en: &Not now
uk_UA: &Не зараз

en: &Number of lines per page
uk_UA: &Кількість рядків на сторінці

en: &Output table:
uk_UA: &Таблиця виведення:

en: &Pages
uk_UA: &Сторінки

en: &Paragraph indentation
uk_UA: &Відступ абзацу

en: &Paragraph style:
uk_UA: &Стиль абзацу:

en: &Pattern
uk_UA: &Шаблон

en: &Pitch
uk_UA: &Висота

en: &Play audio coordinates when mouse moves
uk_UA: &Відтворювати аудіо під час зміни координат миші

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
uk_UA: &відтворювати звук при увімкненні чи вимкненні екранної завіси

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
uk_UA: Відтворювати звук під час запуску програми чи виходу з неї

en: &Port:
uk_UA: &Порт:

en: &Postpone update
uk_UA: &Відкласти оновлення

en: &Preferences
uk_UA: &Параметри

en: &Proceed with installation (not recommended)
uk_UA: &Продовжити встановлення (не рекомендовано)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
uk_UA: &Вимова символів і знаків пунктуації...

en: &Python console
uk_UA: Консоль &Python

en: &Rate
uk_UA: &Швидкість

en: &Remove
uk_UA: &Видалити

en: &Rename
uk_UA: &Перейменувати

en: &Replacement
uk_UA: &Заміна

en: &Revert to saved configuration
uk_UA: &Повернутися до збереженої конфігурації

en: &Review add-ons...
uk_UA: &Переглянути додатки...

en: &Save configuration
uk_UA: &Зберегти конфігурацію

en: &Save configuration when exiting NVDA
uk_UA: &Зберігати конфігурацію при виході з NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
uk_UA: &Оберіть клавіші-модифікатори NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
uk_UA: &Відправити поточний символ до синтезатора

en: &Settings...
uk_UA: &Налаштування...

en: &Sheets
uk_UA: &Аркуші

en: &Show Braille Viewer on Startup
uk_UA: &Показувати Переглядач брайля при запуску

en: &Show Speech Viewer on Startup
uk_UA: &Показувати переглядач мовлення при запуску

en: &Show cursor
uk_UA: &Показувати курсор

en: &Show this dialog when NVDA starts
uk_UA: &Показувати цей діалог при запуску NVDA

en: &Simple review mode
uk_UA: &Простий режим перегляду

en: &Sound split mode:
uk_UA: &Режим розділення звуку:

en: &Speech viewer
uk_UA: Перегляда&ч мовлення

en: &Start the new portable copy after creation
uk_UA: &Запустити нову переносну копію після її створення

en: &Symbol:
uk_UA: &Символ:

en: &Symbols
uk_UA: &Символи

en: &Synthesizer:
uk_UA: &Синтезатор:

en: &Tables
uk_UA: &Таблиці

en: &Temporary dictionary...
uk_UA: &Тимчасовий словник...

en: &Tools
uk_UA: &Інструменти

en: &Touch typing mode
uk_UA: &Режим друку дотиком

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
uk_UA: &Блокувати всі некомандні жести в межах досяжності документа

en: &Triggers...
uk_UA: &Автоперемикачі профілів...

en: &Type
uk_UA: &Тип

en: &Update notifications:
uk_UA: &Сповіщення про оновлення:

en: &Update now
uk_UA: &Оновити зараз

en: &Update to NVDA {version}
uk_UA: &Оновити до NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
uk_UA: &Використовувати CapsLock як клавішу-модифікатор NVDA

en: &User Guide
uk_UA: &Посібник користувача

en: &Voice
uk_UA: &Голос

en: &Voice dictionary...
uk_UA: &Голосовий словник...

en: &Yes
uk_UA: &Так

en: (normal configuration)
uk_UA: (нормальна конфігурація)

en: 0 matches
uk_UA: 0 збігів

en: 1 suggestion
uk_UA: 1 пропозиція

en: 1.5 line spacing
uk_UA: Полуторний міжрядковий інтервал

en: 100 percent Stacked Area
uk_UA: Нормована діаграма з областями з накопиченням

en: 100 percent Stacked Bar
uk_UA: Нормована гістограма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Column
uk_UA: Нормована стовпчаста діаграма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Cone Bar
uk_UA: Нормована конусна гістограма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Cone Column
uk_UA: Нормована конусна діаграма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
uk_UA: Нормована циліндрична гістограма  з накопиченням

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
uk_UA: Нормована циліндрична діаграма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Line
uk_UA: Нормована лінійчата діаграма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Line with Markers
uk_UA: Нормована лінійчата діаграма з накопиченням і маркерами

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
uk_UA: Нормована пірамідальна гістограма з накопиченням

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
uk_UA: Нормована пірамідальна діаграма з накопиченням

en: 12.5% gray
uk_UA: 12.5% сірий

en: 25% gray
uk_UA: 25% сірий

en: 3D 100 percent Stacked Bar
uk_UA: Нормована об’ємна гістограма з накопиченням

en: 3D 100 percent Stacked Column
uk_UA: Нормована об’ємна стовпчаста діаграма з накопиченням

en: 3D Area
uk_UA: Об’ємна діаграма з областями

en: 3D Clustered Bar
uk_UA: Звичайна об’ємна гістограма

en: 3D Clustered Column
uk_UA: об’ємна звичайна стовпчаста діаграма

en: 3D Column
uk_UA: Об’ємна стовпчаста діаграма

en: 3D Cone Column
uk_UA: Об’ємна конусна діаграма

en: 3D Cylinder Column
uk_UA: Об’ємна циліндрична діаграма

en: 3D Line
uk_UA: Об’ємний графік

en: 3D Pie
uk_UA: Об’ємна секторна діаграма

en: 3D Pyramid Column
uk_UA: Об’ємна пірамідальна діаграма

en: 3D Stacked Area
uk_UA: Об’ємна діаграма з областями з накопиченням

en: 3D Stacked Bar
uk_UA: Об’ємна гістограма з накопиченням

en: 3D Stacked Column
uk_UA: об’ємна стовпчаста діаграма з накопиченням

en: 3D Surface
uk_UA: Об’ємна поверхнева діаграма

en: 3D Surface (wireframe)
uk_UA: Каркасна об’ємна поверхнева діаграма

en: 50% gray
uk_UA: 50% сірий

en: 6.25% gray
uk_UA: 6.25% сірий

en: 75% gray
uk_UA: 75% сірий

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
uk_UA: Цей діалог дозволяє створити основний словник, шляхом додавання потрібних Вам записів до списку

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
uk_UA: Цей діалог дозволяє створити тимчасовий словник, шляхом додавання потрібних Вам записів до списку

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
uk_UA: Цей діалог дозволяє створити словник для поточного голосу, шляхом додавання потрібних Вам записів до списку

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
uk_UA: Вільна програма екранного доступу із відкритим вихідним кодом для Microsoft Windows

en: A pattern is required.
uk_UA: Шаблон обов’язковий.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
uk_UA: У папці '{portableDirectory}' вже існує переносна копія. Хочете її оновити?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
uk_UA: У вашій системі виявлено раніше встановлену копію NVDA. Її буде оновлено.

en: A profile cannot have an empty name.
uk_UA: Ім’я профілю не може бути порожнім.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
uk_UA: Додаток вже встановлено. Хочете оновити {summary} версії {curVersion} до версії {newVersion}?

en: About NVDA
uk_UA: Про NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
uk_UA: Дія недоступна у версії  NVDA із Windows Store

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
uk_UA: Дія недоступна у тимчасовій версії NVDA

en: Action unavailable in secure context
uk_UA: Дія недоступна в захищеному контексті

en: Action unavailable while Windows is locked
uk_UA: Дія недоступна, коли Windows заблоковано

en: Action unavailable while a dialog requires a response
uk_UA: Дія недоступна допоки діалог вимагає відповіді

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
uk_UA: Дія недоступна, якщо встановлено брайлівський режим мовленнєвого виводу

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
uk_UA: Дія недоступна. Брайль прив’язаний до фокуса

en: Activate
uk_UA: Активувати

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
uk_UA: Активує чи  деактивує конфігураційний профіль {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
uk_UA: Активовує Магазин додатків для огляду й керування пакетами додатків для NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
uk_UA: Активовує консоль Python NVDA, Головним чином, використовується розробниками

en: Activates the current object in the document
uk_UA: Активовує поточний об’єкт у документі

en: Activates the text at the cursor if possible
uk_UA: Активовує текст під курсором, якщо можливо

en: Add Dictionary Entry
uk_UA: Додати словникову статтю

en: Add Symbol
uk_UA: Додати символ

en: Add-on Installation
uk_UA: Встановлення додатка

en: Add-on Store
uk_UA: Магазин додатків

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
uk_UA: У версію NVDA з Windows Store додатки встановлювати неможливо

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
uk_UA: У папці з налаштуваннями користувача виявлено додатки. Копіювання їх до системного профілю може загрожувати безпеці вашої системи. Хочете продовжити копіювання налаштувань?

en: Advanced
uk_UA: Додаткові налаштування

en: Afrikaans grade 1
uk_UA: Африкаанс рівень 1

en: Afrikaans grade 2
uk_UA: Африкаанс рівень 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
uk_UA: Аккадська (боргерська) рівень 1

en: Akkadian (US) grade 1
uk_UA: Аккадська (США) рівень 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
uk_UA: Тепер всі додатки вимкнено. Їх буде знову увімкнено під час наступного перезапуску, якщо ви не вирішите відключити їх знову.

en: All dots
uk_UA: Всі крапки

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
uk_UA: Дозволити NV Access збирати статистику використання NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
uk_UA: Продовжувати неперервне читання після натискання клавіш швидкої навігації

en: Alpha numeric input
uk_UA: Буквенно-цифрове введення

en: Already in a content recognition result
uk_UA: Вміст вже розпізнано

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
uk_UA: Рядок {rowNumber} стовпця {columnNumber} вже встановлено як заголовок стовпців

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
uk_UA: Рядок {rowNumber} стовпця {columnNumber} вже встановлено як заголовок рядків

en: Already set {address} as start of column headers
uk_UA: {address} вже встановлено як початковий заголовок стовпців

en: Already set {address} as start of row headers
uk_UA: {address} вже встановлено як початковий заголовок рядків

en: Always
uk_UA: Завжди

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
uk_UA: Завжди попереджати &при увімкненні екранної завіси

en: Always duck
uk_UA: Завжди приглушувати

en: Always fill display
uk_UA: Завжди

en: Always include short character &description when announcing candidates
uk_UA: Завжди включати короткий опис ієрогліфа &при читанні варіантів

en: Annotations
uk_UA: Анотації

en: Announce &selected candidate
uk_UA: Повідомляти &обраний варіант

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
uk_UA: Оголошує поточне виділення в елементах керування редагуванням і документах. Подвійне натискання читає цю інформацію посимвольно. Потрійне — озвучує її за допомогою опису символів. Чотириразове натискання показує її як повідомлення в режимі огляду.

en: Answer to:
uk_UA: Відповісти:

en: Appointment {subject}, {time}
uk_UA: Призначення {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
uk_UA: Арабський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Arabic grade 1
uk_UA: Арабська рівень 1

en: Arabic grade 2
uk_UA: Арабська рівень 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
uk_UA: Ви справді хочете встановити цей додаток?
    Встановлюйте додатки лише з захищених джерел.
    Додаток: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
uk_UA: Ви справді бажаєте видалити всі статті з цього словника?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
uk_UA: Ви впевнені, що хочете повернути усі жести до їхніх початкових значень?
    
    			Усі користувацькі жести, призначені раніше чи під час цього сеансу, буде втрачено.
    			Ця дія незворотна.

en: Area
uk_UA: Діаграма з областями

en: Arti&cles
uk_UA: Стат&ті

en: Assamese grade 1
uk_UA: Ассамська рівень 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
uk_UA: Щонайменше одна клавіша повинна буди клавішею-модифікатором NVDA. Клавіша Caps Lock залишиться клавішею-модифікатором NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
uk_UA: Щонайменше одна клавіша повинна буди клавішею-модифікатором NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
uk_UA: Позначте щонайменше один режим розділення звуку.

en: At least two speech modes have to be checked.
uk_UA: Потрібно позначити щонайменше два режими озвучення.

en: Attachments
uk_UA: Вкладення

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
uk_UA: Намагатися скасувати читання старого вмісту при швидкому переміщенні на новий:

en: Audio
uk_UA: Аудіо

en: Audio d&ucking mode:
uk_UA: Режим &приглушування:

en: Audio ducking not supported
uk_UA: Приглушування не підтримується

en: Audio indication of focus and browse modes
uk_UA: Відтворювати аудіо при переході між режимами огляду і фокуса

en: Audio output &device:
uk_UA: Пристрій аудіо&виводу:

en: Automatic
uk_UA: Автоматично

en: Automatic &Say All on page load
uk_UA: Автоматично &промовляти вміст сторінки під час її завантаження

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
uk_UA: Автоматично (переважно Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
uk_UA: Автоматично (переважно UIA)

en: Automatic (prefer selective)
uk_UA: Автоматично (переважно вибіркова)

en: Automatic dialect switching (when supported)
uk_UA: Автоматично перемикатися між діалектами (якщо підтримується)

en: Automatic focus mode for caret movement
uk_UA: Автоматичний перехід в режим фокуса при переміщенні курсора

en: Automatic focus mode for focus changes
uk_UA: Автоматичний перехід в режим фокуса при зміні фокуса

en: Automatic language and dialect switching on
uk_UA: Автоматичне перемикання між мовами й діалектами увімкнено

en: Automatic language switching (when supported)
uk_UA: Автоматично перемикатися між мовами (якщо підтримується)

en: Automatic language switching off
uk_UA: Автоматичне перемикання між мовами вимкнено

en: Automatic language switching on
uk_UA: Автоматично перемикатися між мовами увімкнено

en: Automatic refresh of recognition result failed
uk_UA: Не вдалося  автоматично оновити результат розпізнавання

en: Automatically check for &updates to NVDA
uk_UA: Автоматично перевіряти оновлення &для NVDA

en: Automatically report all available &candidates
uk_UA: Автоматично повідомляти &всі доступні варіанти ієрогліфів

en: Automatically set system &focus to focusable elements
uk_UA: Автоматично встановлювати &системний фокус на елементи, доступні для фокусування

en: Automatically set system focus to focusable elements off
uk_UA: Автоматичне встановлення системного фокуса на елементи, доступні для фокусування, вимкнено

en: Automatically set system focus to focusable elements on
uk_UA: Автоматичне встановлення системного фокуса на елементи, доступні для фокусування, увімкнено

en: Avoid splitting &words when possible
uk_UA: Уникати розбивання &слів, якщо можливо

en: BCC:
uk_UA: Прихована копія:

en: Bar of Pie
uk_UA: Вторинна гістограма

en: Baseline
uk_UA: Базова лінія

en: Bashkir grade 1
uk_UA: Башкирська рівень 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
uk_UA: Брайлівські дисплеї Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
uk_UA: Сигнали

en: Beep and speak progress bar updates
uk_UA: Звуковий сигнал і промовляння оновлень індикаторів виконання

en: Beep for progress bar updates
uk_UA: Звукові сигнали оновлення індикаторів виконання

en: Begins interaction with math content
uk_UA: Починає взаємодію з математичним виразом

en: Belarusian computer braille
uk_UA: Білоруський комп’ютерний брайль

en: Belarusian literary braille
uk_UA: Білоруський літературний брайль

en: Belarusian literary braille (detailed)
uk_UA: Білоруський літературний брайль (докладна)

en: Bengali grade 1
uk_UA: Бенгальська рівень 1

en: Bitmap placeholder
uk_UA: Заповнювач двійкового зображення

en: Blink cursor
uk_UA: Мерехтливий курсор

en: Block &quotes
uk_UA: &Цитати

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
uk_UA: Послідовний порт bluetooth: {port} ({deviceName})

en: Bold off
uk_UA: Напівжирний вимкнено

en: Bold on
uk_UA: Напівжирний увімкнено

en: Both Colors and Styles
uk_UA: Кольори і стилі

en: Bottom
uk_UA: Нижній

en: Braille
uk_UA: Брайль

en: Braille &display:
uk_UA: Брайлівський &Дисплей:

en: Braille Display Error
uk_UA: Помилка брайлівського дисплея

en: Braille Unicode normalization default ({default})
uk_UA: Нормалізація брайлівського юнікоду стандартно ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
uk_UA: Нормалізацію брайлівського юнікоду {state}

en: Braille cursor %s
uk_UA: Брайлівський курсор %s

en: Braille cursor is turned off
uk_UA: Брайлівський курсор вимкнено

en: Braille cursor off
uk_UA: Брайлівський курсор вимкнено

en: Braille cursor on
uk_UA: Брайлівський курсор увімкнено

en: Braille display
uk_UA: Брайлівський дисплей

en: Braille focus context presentation: %s
uk_UA: Брайлівське подання контексту: %s

en: Braille inp&ut
uk_UA: Брайлівське &введення

en: Braille input disabled
uk_UA: Брайлівське введення вимкнено

en: Braille input enabled
uk_UA: Брайлівське введення увімкнено

en: Braille mode {brailleMode}
uk_UA: Брайлівський режим {brailleMode}

en: Braille mode:
uk_UA: Брайлівський режим:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
uk_UA: Переміщення брайлем системної каретки маршрутизацією переглядового курсора %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
uk_UA: Переміщення брайлем системної каретки маршрутизацією переглядового курсора стандартно (%s)

en: Braille show messages %s
uk_UA: Показувати повідомлення брайлем %s

en: Braille show selection %s
uk_UA: Показувати виділення брайлем %s

en: Braille show selection default (%s)
uk_UA: Показувати виділення брайлем стандартно (%s)

en: Braille tethered %s
uk_UA: Брайль прив’язаний %s

en: Braille viewer disabled
uk_UA: Переглядач брайля вимкнено

en: Braille viewer enabled
uk_UA: Переглядач брайля увімкнено

en: Browse Mode
uk_UA: Режим огляду

en: Browse mode
uk_UA: Режим огляду

en: Browse...
uk_UA: Огляд...

en: Bubble
uk_UA: Бульбашкова діаграма

en: Bubble with 3D effects
uk_UA: Об’ємна бульбашкова діаграма

en: Bulgarian 8 dot computer braille
uk_UA: Болгарський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Bulgarian grade 1
uk_UA: Болгарська рівень 1

en: Burmese grade 1
uk_UA: Бірманська рівень 1

en: Burmese grade 2
uk_UA: Бірманська рівень 2

en: C&hange...
uk_UA: З&мінити...

en: C&ontributors
uk_UA: С&писок розробників

en: CC:
uk_UA: Копія:

en: COM Registration Fixing Tool
uk_UA: Інструмент виправлення реєстру COM

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
uk_UA: Не можна змінити активний профіль, коли відкритий діалог NVDA

en: Can't find the documentation window.
uk_UA: Неможливо знайти вікно документації.

en: Can't select text, press twice to copy
uk_UA: Не можу виділити текст, натисніть двічі для копіювання

en: Cancel
uk_UA: Скасувати

en: Candidate
uk_UA: Варіант

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
uk_UA: Не вдалося знайти рядок {rowNumber} стовпець {columnNumber}  у заголовках стовпців

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
uk_UA: Не вдалося знайти рядок {rowNumber} стовпець {columnNumber}  у заголовках рядків

en: Cannot find {address}    in column headers
uk_UA: Неможливо знайти {address}    у заголовках стовпців

en: Cannot find {address}    in row headers
uk_UA: Неможливо знайти {address}    в заголовках рядків

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
uk_UA: Неможливо встановити додаток для NVDA з {path}.
    Ви повинні запустити NVDA, аби могти встановлювати додатки.

en: Capital pitch change percentage
uk_UA: Змінювати висоту голосу для великих літер у відсотках

en: Caret movement timeout (in ms)
uk_UA: Час затримки переміщення каретки (мс)

en: Case &sensitive
uk_UA: Враховувати &регістр

en: Catalan grade 1
uk_UA: Каталонська рівень 1

en: Category {categoryAxisData}:
uk_UA: Категорія {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
uk_UA: Рамки &комірки:

en: Cell c&oordinates
uk_UA: Ко&ординати комірки

en: Center Title placeholder
uk_UA: Заповнювач центрального заголовка

en: Central Kurdish grade 1
uk_UA: Центральнокурдська рівень 1

en: Change selected symbol
uk_UA: Змінити виділений символ

en: Change tracking off
uk_UA: Відстеження змін вимкнено

en: Change tracking on
uk_UA: Відстеження змін увімкнено

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
uk_UA: До додатків внесено зміни. Щоб вони почали діяти, необхідно перезапустити NVDA. Бажаєте це зробити зараз?

en: Character: {}
    Replacement: {}
uk_UA: Символ: {}
    Заміна: {}

en: Chart Elements
uk_UA: Елементи діаграми

en: Chart area
uk_UA: Область діаграми

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
uk_UA: Область діаграми, висота: {chartAreaHeight}, ширина: {chartAreaWidth}, зверху: {chartAreaTop}, зліва: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
uk_UA: Заповнювач діаграми

en: Chart title: {chartTitle}
uk_UA: Заголовок діаграми: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
uk_UA: Заголовок діаграми: {chartTitle}, тип: {chartType}

en: Checking for Update
uk_UA: Перевірка оновлень

en: Checking for update
uk_UA: Перевірка оновлень

en: Chichewa (Malawi) literary braille
uk_UA: Чихева (Малаві) літературний брайль

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
uk_UA: Китайська (Китай, мандарин) поточна система Брайля

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
uk_UA: Китайська (Китай, мандарин) поточна система Брайля (без тонів)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
uk_UA: Китайська (Китай, мандарин) подвійна фонічна система Брайля

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
uk_UA: Китайська (Гонконг, Кантонес)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
uk_UA: Китайська (Тайвань, Мандарин)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
uk_UA: Китайський загальний брайль (спрощені китайські ієрогліфи)

en: Clear the output pane
uk_UA: Очистити область виведення

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
uk_UA: Виконує разове клацання лівою кнопкою миші в поточній позиції вказівника

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
uk_UA: Виконує клацання правою кнопкою миші у поточній позиції сенсора. Зазвичай це використовується для активації контекстного меню.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
uk_UA: Виконує разове клацання правою кнопкою миші у поточній позиції вказівника

en: Clustered Bar
uk_UA: Звичайна гістограма

en: Clustered Column
uk_UA: Звичайна стовпчаста діаграма

en: Clustered Cone Bar
uk_UA: Звичайна конусна гістограма

en: Clustered Cone Column
uk_UA: Звичайна конусна діаграма

en: Clustered Cylinder Bar
uk_UA: Звичайна циліндрична гістограма

en: Clustered Pyramid Bar
uk_UA: Звичайна пірамідальна гістограма

en: Clustered Pyramid Column
uk_UA: Звичайна пірамідальна діаграма

en: Columns
uk_UA: Стовпців

en: Command line option: {langDesc}
uk_UA: Параметр командного рядка: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
uk_UA: У цьому типі документа команда не підтримується. У таблицях перші комірки стовпців автоматично встановлюються як заголовки рядків.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
uk_UA: У цьому типі документа команда не підтримується. У таблицях перші комірки рядків автоматично встановлюються як заголовки стовпців.

en: Commands &Quick Reference
uk_UA: Список &команд

en: Commands Quick Reference
uk_UA: Список команд

en: Comment
uk_UA: Коментар

en: Comment thread: {comment}  by {author}
uk_UA: Гілка коментарів: {comment}  від {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
uk_UA[0]: Гілка коментаря: {comment}  від {author} з {numReplies} відповіддю
uk_UA[1]: Гілка коментаря: {comment}  від {author} з {numReplies} відповідями
uk_UA[2]: Гілка коментаря: {comment}  від {author} з {numReplies} відповідями
uk_UA[3]: Гілка коментаря: {comment}  від {author} з {numReplies} відповідями

en: Comment: {comment} by {author}
uk_UA: Коментар: {comment} від {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
uk_UA: Коментар: {comment} від {author} в {date}

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Composition
uk_UA: Формування

en: Configuration
uk_UA: Конфігурація

en: Configuration File Error
uk_UA: Помилка конфігураційного файла

en: Configuration Profiles
uk_UA: Конфігураційні профілі

en: Configuration applied
uk_UA: Конфігурацію застосовано

en: Configuration profile triggers disabled
uk_UA: Автоперемикання конфігураційних профілів вимкнено

en: Configuration profile triggers enabled
uk_UA: Автоперемикання конфігураційних профілів увімкнено

en: Configuration profiles
uk_UA: Конфігураційні профілі

en: Configuration restored to factory defaults
uk_UA: Конфігурацію відновлено до початкових налаштувань

en: Configuration saved
uk_UA: Конфігурацію збережено

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
uk_UA: Налаштовує обсяг інформації, який NVDA надаватиме про елементи керування. Ці параметри застосовуються до фокуса й об’єктної навігації й не стосуються читання тексту, наприклад, вебвмісту в режимі огляду.

en: Configure visual aids.
uk_UA: Налаштуйте візуальну допомогу.

en: Confirm Deletion
uk_UA: Підтвердіть видалення

en: Connecting
uk_UA: З’єднання

en: Content is not visible
uk_UA: Вміст невидимий

en: Copied to clipboard: {text}
uk_UA: Скопійовано в буфер обміну: {text}

en: Copied: {text}
uk_UA: Скопійовано: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
uk_UA: Копіює вміст рядка стану активної програми в буфер обміну.

en: Coptic 8 dot computer braille
uk_UA: Коптський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Copy &portable configuration to current user account
uk_UA: Скопіювати &переносну конфігурацію до поточного облікового запису

en: Copy current &user configuration
uk_UA: Скопіювати поточну &користувацьку конфігурацію

en: Copying Settings
uk_UA: Копіювання налаштувань

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
uk_UA: Авторське право (C) {years} NVDA Contributors

en: Corners
uk_UA: Кути

en: Could not disable screen curtain
uk_UA: Не вдалося вимкнути екранну завісу

en: Could not enable screen curtain
uk_UA: Не вдалося увімкнути екранну завісу

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
uk_UA: Неможливо увімкнути екранну завісу, коли виконується розпізнавання вмісту

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
uk_UA: Не вдалося коректно завершити перелічених нижче постачальників візуальної допомоги:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
uk_UA: Не вдалося коректно завершити постачальника візуальної допомоги {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
uk_UA: Не вдалося завантажити синтезатор %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
uk_UA: Неможливо завантажити перелічених нижче постачальників візуальної допомоги:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
uk_UA: Не вдалося завантажити дисплей {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
uk_UA: Неможливо завантажити постачальника візуальної допомоги {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
uk_UA: Не вдалося зберегти конфігурацію, ймовірно — файлова система — лише для читання

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
uk_UA: Створити &іконку на робочому столі і призначити на запуск комбінацію клавіш (control+alt+n)

en: Create &portable copy
uk_UA: Створити &переносну копію

en: Create Portable NVDA
uk_UA: Створити переносну копію NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
uk_UA: Створити &нову папку для переносної копії

en: Creating Portable Copy
uk_UA: Створюю переносну копію

en: Croatian 8 dot computer braille
uk_UA: Хорватський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Croatian grade 1
uk_UA: Хорватська рівень 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
uk_UA: Клинопис (транслітерований) рівень 1

en: Current application (%s)
uk_UA: Поточний додаток (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
uk_UA: Швидкість мигання курсора (мс)

en: Cursor shape for &focus:
uk_UA: Форма курсора для &фокуса:

en: Cursor shape for &review:
uk_UA: Форма курсора для &переглядового курсора:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
uk_UA: Перемикає стани нормалізації брайлівського юнікоду

en: Cycle through the braille cursor shapes
uk_UA: Перемикає форми брайлівського курсора

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
uk_UA: Циклічно перемикає стани переміщення системної каретки брайлем маршрутизацією переглядового курсора

en: Cycle through the braille show messages modes
uk_UA: Перемикає між режимами показу повідомлень шрифтом Брайля

en: Cycle through the braille show selection states
uk_UA: Перемикає між показами стану виділення шрифтом Брайля

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
uk_UA: Циклічно перемикає можливі режими промовляння рядків і стовпців таблиці

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
uk_UA: Перемикає стани нормалізації юнікоду для мовлення

en: Cycles between available touch modes
uk_UA: Перемикає між доступними режимами дотику

en: Cycles between speech modes.
uk_UA: Перемикає між режимами озвучення.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
uk_UA: Перемикає між режимами приглушування звуку, які вказують, коли NVDA повинна зменшувати гучність сторонніх звуків

en: Cycles through line indentation settings
uk_UA: Перемикає налаштування оповіщення про відступ рядка

en: Cycles through paragraph navigation styles
uk_UA: Циклічно перемикає стилі навігації по абзацах

en: Cycles through sound split modes
uk_UA: Переходить між режимами розділення звуку

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
uk_UA: Змінює рівень промовляння символів

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
uk_UA: Циклічно перемикає доступні мови для Windows OCR

en: Cycles through the cell border reporting settings
uk_UA: Перемикає налаштування читання рамок комірки

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
uk_UA: Переходить між можливими варіантами автоматичного перемикання мов: вимкнено, лише мова та мова й діалект.

en: Czech 8 dot computer braille
uk_UA: Чеський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Czech grade 1
uk_UA: Чеська рівень 1

en: Danish 6 dot grade 1
uk_UA: Данська 6-крапкова рівень 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
uk_UA: Данська 6-крапкова рівень 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
uk_UA: Данська 6-крапкова рівень 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
uk_UA: Данська 6-крапкова рівень 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
uk_UA: Данський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
uk_UA: Данський 8-крапковий комп’ютерний брайль (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
uk_UA: Данська 8-крапкова рівень 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
uk_UA: Данська 8-крапкова рівень 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
uk_UA: Данська 8-крапкова рівень 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
uk_UA: Данська 8-крапкова рівень 2 (1993)

en: Data Label
uk_UA: Позначка даних

en: Data Table
uk_UA: Таблиця даних

en: Data validation prompt: {0}
uk_UA: Підказка перевірки даних: {0}

en: Date placeholder
uk_UA: Заповнювач даних

en: Date:
uk_UA: Дата:

en: Debug logging
uk_UA: Налагоджувальне ведення журналу

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
uk_UA: Зменшує значення активного параметра у кільці налаштувань синтезатора

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
uk_UA: Зменшує поточне активне налаштування у кільці налаштувань синтезатора з більшим кроком

en: Default (Yes)
uk_UA: Стандартно (так)

en: Default ({})
uk_UA: Стандартно ({})

en: Default dictionary
uk_UA: Основний словник

en: Desktop
uk_UA: Робочий стіл

en: Destination of: {name}
uk_UA: Призначення: {name}

en: Dictionary Entry Error
uk_UA: Помилка словникової статті

en: Directory Exists
uk_UA: Папка вже існує

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Dismiss the recognition result
uk_UA: Приховує результати розпізнавання

en: Display
uk_UA: Екран

en: Display Unit Label
uk_UA: Мітка одиниці показу

en: Display nonprinting characters
uk_UA: Показувати недруковані символи

en: Displays one of the recent messages
uk_UA: Відображає одне з останніх отриманих повідомлень

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
uk_UA: Показує призначення URL посилання в позиції каретки чи фокуса у вікні, замість того, щоб просто його промовляти. Може бути кращим для користувачів брайля.

en: Distribution:
uk_UA: Розсилка:

en: Document Formatting
uk_UA: Форматування документа

en: Document Navigation
uk_UA: Навігація в документі

en: Document formatting
uk_UA: Форматування документа

en: Document information
uk_UA: Інформація про документ

en: Document review
uk_UA: Режим перегляду документа

en: Documentation
uk_UA: Документація

en: Dot 8
uk_UA: Крапка 8

en: Dot firm&ness
uk_UA: &Твердість крапок

en: Dots 7 and 8
uk_UA: Крапки 7 і 8

en: Double line spacing
uk_UA: Подвійний міжрядковий інтервал

en: Doughnut
uk_UA: Кільцева діаграма

en: Down Bars
uk_UA: Смужки зниження

en: Downloading
uk_UA: Завантаження

en: Downloading Update
uk_UA: Завантаження оновлень

en: Drop Lines
uk_UA: Лінії проекції

en: Duck when outputting speech and sounds
uk_UA: Приглушувати, коли виводиться звук чи мовлення

en: Dutch 6 dot
uk_UA: Голландська 6-крапкова

en: Dutch 8 dot
uk_UA: Голландська 8-крапкова

en: E&mphasis
uk_UA: Ак&центи

en: E&xit
uk_UA: В&ихід

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
uk_UA: &Розгортати слово під курсором, яке написане скорописом

en: EcoBraille displays
uk_UA: Дисплеї EcoBraille

en: Edge of table
uk_UA: Межа таблиці

en: Edit Dictionary Entry
uk_UA: Змінити словникову статтю

en: Editable Text
uk_UA: Доступний для редагування текст

en: Editing note for cell {address}
uk_UA: Редагування нотатки для комірки {address}

en: Editing profile {profile}
uk_UA: Редагування профілю {profile}

en: Elapsed time not available
uk_UA: Минулий час недоступний

en: Elements
uk_UA: Елементи

en: Elements List
uk_UA: Список елементів

en: Empty slide
uk_UA: Порожній слайд

en: Emulate key press: {emulateGesture}
uk_UA: Емулювати натискання клавіші: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
uk_UA: Емуляція клавіш системної клавіатури

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
uk_UA: Емулює натискання %s на системній клавіатурі

en: Enable
uk_UA: Увімкнути

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
uk_UA: Увімкнути завантаження користувацького коду з папки розробника Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
uk_UA: Увімкнути відстеження &миші

en: Enable touch interaction support
uk_UA: Увімкнути взаємодію з сенсорним екраном

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: Enabled logging categories
uk_UA: Увімкнути категорії журналювання

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
uk_UA: Увімкнення екранної завіси зробить екран комп'ютера повністю чорним. Перед продовженням переконайтеся, що зможете користуватися комп'ютером без екрана.
    
    Бажаєте продовжити?

en: Endnotes
uk_UA: Виноски

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
uk_UA: Англійський (британський) 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: English (U.K.) grade 1
uk_UA: Англійська (Велика Британія) рівень 1

en: English (U.K.) grade 2
uk_UA: Англійська (Велика Британія) рівень 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
uk_UA: Англійський (США) 6-крапковий комп’ютерний брайль

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
uk_UA: Англійський (США) 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: English (U.S.) grade 1
uk_UA: Англійська (США) рівень 1

en: English (U.S.) grade 2
uk_UA: Англійська (США) рівень 2

en: English North American Braille Computer Code
uk_UA: Англійський північноамериканський брайлівський комп’ютерний код

en: Enter gesture to emulate:
uk_UA: Введіть жест для емуляції:

en: Enter input gesture:
uk_UA: Введіть жест вводу:

en: Erases the last entered braille cell or character
uk_UA: Стирає останню введену брайлівську клітинку або символ

en: Error
uk_UA: Помилка

en: Error Bars
uk_UA: Межа похибок

en: Error Copying
uk_UA: Помилка при копіюванні

en: Error activating profile.
uk_UA: Помилка при активації профілю.

en: Error checking for update.
uk_UA: Помилка під час перевірки оновлення.

en: Error copying NVDA user settings
uk_UA: Помилка при копіюванні користувацьких налаштувань NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
uk_UA: Помилка при створенні профілю — можливо, ваша система — лише для читання.

en: Error deleting profile.
uk_UA: Помилка при видаленні профілю.

en: Error downloading update.
uk_UA: Помилка при завантаженні оновлення.

en: Error in appModule %s
uk_UA: Помилка у модулі %s

en: Error renaming profile.
uk_UA: Помилка при перейменуванні профілю.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
uk_UA: Невдалося зберегти автоперемикання для цього профілю — можливо, ваша система — лише для читання.

en: Error saving log: %s
uk_UA: Помилка збереження журнального файла: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
uk_UA: Не вдалося зберегти користувацькі жести — можливо, файлова система лише для читання.

en: Error: {errorText}
uk_UA: Помилка: {errorText}

en: Esperanto grade 1
uk_UA: Есперанто рівень 1

en: Estonian grade 0
uk_UA: Естонська рівень 0

en: Ethiopic grade 1
uk_UA: Ефіопська рівень 1

en: Eurobraille displays
uk_UA: Дисплеї Eurobraille

en: Even pages footer
uk_UA: Нижній колонтитул парних сторінок

en: Even pages header
uk_UA: Верхній колонтитул парних сторінок

en: Execute a previously downloaded NVDA update
uk_UA: Виконати попередньо завантажене оновлення NVDA

en: Exit
uk_UA: Вийти

en: Exit NVDA
uk_UA: Вихід із NVDA

en: Exit math interaction
uk_UA: Завершити математичну взаємодію

en: Expanded symbol ({})
uk_UA: Розширений символ ({})

en: Exploded 3D Pie
uk_UA: Об’ємна розрізана кругова діаграма

en: Exploded Doughnut
uk_UA: Розрізана кільцева діаграма

en: Exploded Pie
uk_UA: Розрізана секторна діаграма

en: Explore NVDA user configuration directory
uk_UA: Переглянути папку з користувацькими налаштуваннями NVDA

en: Exponential
uk_UA: Експоненціальна

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
uk_UA: Не вдалося скомпілювати регулярний вираз текстового абзацу: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
uk_UA: Не вдалося створити переносну копію: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
uk_UA: Помилка встановлення додатка з %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
uk_UA: Помилка відкриття пакетного файла додатка у %s — файл пошкоджено або неправильний формат файла

en: Feature unavailable.
uk_UA: Функція недоступна.

en: File in Use
uk_UA: Файл використовується

en: Filipino grade 2
uk_UA: Філіппінська рівень 2

en: Fill display for context changes
uk_UA: При зміні контексту

en: Filled Radar
uk_UA: Заповнена пелюсткова діаграма

en: Filter b&y:
uk_UA: Фільтрувати з&а:

en: Find
uk_UA: Знайти

en: Finnish 6 dot
uk_UA: Фінська 6-крапкова

en: Finnish 8 dot computer braille
uk_UA: Фінський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: First page footer
uk_UA: Перша виноска на сторінці

en: First page header
uk_UA: Перший заголовок сторінки

en: Floor
uk_UA: Основа

en: Fo&rmulas
uk_UA: Фо&рмули

en: Focus context presentation:
uk_UA: Подання контексту:

en: Focus mode
uk_UA: Режим фокуса

en: Follow &mouse cursor
uk_UA: Переміщувати за &курсором миші

en: Follow System &Caret
uk_UA: Переміщувати &за системною кареткою

en: Follow system &focus
uk_UA: Відстежувати системний &фокус

en: Font
uk_UA: Шрифт

en: Font &size
uk_UA: Розмір &шрифту

en: Font attrib&utes
uk_UA: Атрибути &шрифту

en: Footer placeholder
uk_UA: Заповнювач нижнього колонтитула

en: Footnotes
uk_UA: Примітки

en: Formatting
uk_UA: Форматування документа

en: Forward to:
uk_UA: Переслати:

en: Fra&mes
uk_UA: Фрей&ми

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
uk_UA: Freedom Scientific серій Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
uk_UA: Французький (уніфікований) 6-крапковий комп’ютерний брайль

en: French (unified) 8 dot computer braille
uk_UA: Французький (уніфікований) 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: French (unified) grade 2
uk_UA: Французька (уніфікована) рівень 2

en: From:
uk_UA: Від:

en: Full shaped mode
uk_UA: Режим повної форми

en: General
uk_UA: Загальні

en: Georgian literary braille
uk_UA: Грузинський літературний брайль

en: German 6 dot computer braille
uk_UA: Німецький 6-крапковий комп’ютерний брайль

en: German 8 dot computer braille
uk_UA: Німецький 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: German grade 0
uk_UA: Німецька рівень 0

en: German grade 0 (detailed)
uk_UA: Німецька рівень 0 (докладна)

en: German grade 1
uk_UA: Німецька рівень 1

en: German grade 1 (detailed)
uk_UA: Німецька рівень 1 (докладна)

en: German grade 2
uk_UA: Німецька рівень 2

en: German grade 2 (detailed)
uk_UA: Німецька рівень 2 (докладна)

en: Global
uk_UA: Глобальна

en: Greek (Greece)
uk_UA: Грецька (Греція)

en: Greek international braille
uk_UA: Грецький міжнародний брайль

en: Gridlines are visible
uk_UA: Лінії сітки видимі

en: Gujarati grade 1
uk_UA: Гуджараті рівень 1

en: H&eaders
uk_UA: З&аголовки

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
uk_UA: Емуляція HID-клавіатури недоступна.

en: HID keyboard simulation disabled
uk_UA: Емуляцію HID-клавіатури вимкнено

en: HID keyboard simulation enabled
uk_UA: Емуляцію HID-клавіатури увімкнено

en: Half shaped mode
uk_UA: Режим часткової форми

en: Handle keys from other &applications
uk_UA: Опрацьовувати клавіші з інших &програм

en: Handled by application
uk_UA: Опрацьовується програмою

en: Handout Master view
uk_UA: Перегляд Майстра Видачі

en: Handy Tech braille displays
uk_UA: Брайлівські дисплеї Handy Tech

en: Has appointment
uk_UA: Містить призначення

en: Has conditional formatting
uk_UA: Містить умовне форматування

en: Has data validation
uk_UA: Містить перевірку даних

en: Header placeholder
uk_UA: Заповнювач верхнього колонтитула

en: Hebrew (Biblical) grade 1
uk_UA: Іврит (біблійний) рівень 1

en: Hebrew computer braille
uk_UA: Комп'ютерний брайль на івриті

en: Hi Lo Lines
uk_UA: Рядки з високим рівнем

en: Hide nonprinting characters
uk_UA: Приховати недруковані символи

en: High-Low-Close
uk_UA: Біржова діаграма з трьома значеннями (найвищий, найнижчий, кінцевий курси)

en: Highlight browse &mode cursor
uk_UA: Підсвічувати каретку &режиму огляду

en: Highlight navigator &object
uk_UA: Підсвічувати &об’єктний навігатор

en: Highlight system fo&cus
uk_UA: Підсвічувати системний &фокус

en: Highlighted (mar&ked) text
uk_UA: Підс&вічений (маркований) текст

en: Hindi grade 1
uk_UA: Гінді рівень 1

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
uk_UA: HumanWare Brailliant серій BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
uk_UA: Угорський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Hungarian grade 1
uk_UA: Угорська рівень 1

en: Hungarian grade 2
uk_UA: Угорська рівень 2

en: I &agree
uk_UA: Я &погоджуюсь

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
uk_UA: Я розумію, що зміна цих налаштувань може призвести до неправильної роботи NVDA.

en: I&nput gestures...
uk_UA: Жести &вводу...

en: I&nterrupt speech while scrolling
uk_UA: Пере&ривати мовлення під час прокрутки

en: IME closed
uk_UA: Закритий IME

en: IME opened
uk_UA: Відкритий IME

en: IP address
uk_UA: IP-адреса

en: Icelandic 8 dot computer braille
uk_UA: Ісландський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
uk_UA: Якщо натиснуто один раз — читає поточний час, а якщо двічі — дату

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
uk_UA: Одноразове натискання виділяє весь текст від попередньо встановленої початкової помітки до позиції переглядового курсора; подвійне натискання копіює текст в буфер обміну

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
uk_UA: &Ігнорувати порожні рядки під час повідомлень про відступ рядка

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
uk_UA: Ігнорувати порожні рядки під час повідомлень про відступ рядка вимкнено

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
uk_UA: Ігнорувати порожні рядки під час повідомлень про відступ рядка увімкнено

en: Ignore mouse input from other &applications
uk_UA: Ігнорувати рухи миші від інших &додатків

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
uk_UA: З метою подальших поліпшень NVDA, NV Access хоче зібрати дані про використання запущених копій програми.
    
    Ці дані включають версію операційної системи, версію NVDA, мову, країну перебування, а також деякі параметри конфігурації, такі, як поточний синтезатор, брайлівський дисплей і брайлівську таблицю. При цьому те, що NVDA промовляє чи відображає на брайлівському дисплеї, до NV Access ніколи не надсилатиметься. Будь ласка, зверніться до посібника користувача для отримання списку даних, які збираються.
    
    Бажаєте дозволити NV Access періодично збирати ці дані з метою подальших поліпшень NVDA?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
uk_UA: Включити дані Консорціуму Юнікоду (включно з емодзі) при обробці знаків та символів

en: Include l&ayout tables
uk_UA: Читати т&абличну розмітку

en: Incompatible Add-ons
uk_UA: Несумісні додатки

en: Incompatible add-ons
uk_UA: Несумісні додатки

en: Incompatible reason
uk_UA: Причина несумісності

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
uk_UA: Збільшує значення активного параметра у кільці налаштувань синтезатора

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
uk_UA: Збільшує поточне активне налаштування у кільці налаштувань синтезатора з більшим кроком

en: Input
uk_UA: Введення

en: Input Composition
uk_UA: Введення ієрогліфів

en: Input Gestures
uk_UA: Жести вводу

en: Input Message is {message}
uk_UA: Повідомлення для введення {message}

en: Input Message is {title}: {message}
uk_UA: Повідомлення для введення {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
uk_UA: Вводить текст брайлівськими крапками за допомогою брайлівської клавіатури

en: Install NVDA
uk_UA: Встановити NVDA

en: Install pending &update
uk_UA: Встановити відкладене &оновлення

en: Install pending update
uk_UA: Встановити відкладене оновлення

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
uk_UA: Встановлення {summary} {version} заблоковано. Додаток потребує мінімум NVDA {minimumNVDAVersion}, ваша поточна версія {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
uk_UA: Встановлюємо додаток

en: Installing NVDA
uk_UA: Встановлюємо NVDA

en: Insufficient Privileges
uk_UA: Недостатньо прав

en: International Phonetic Alphabet
uk_UA: Міжнародна фонетична абетка

en: Invalid configuration
uk_UA: Неправильна конфігурація

en: Irish grade 1
uk_UA: Ірландська рівень 1

en: Irish grade 2
uk_UA: Ірландська рівень 2

en: Israeli grade 1
uk_UA: Ізраїльська рівень 1

en: Italian 6 dot computer braille
uk_UA: Італійський 6-крапковий комп’ютерний брайль

en: Italian 8 dot computer braille
uk_UA: Італійський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Italic off
uk_UA: Курсив вимкнено

en: Italic on
uk_UA: Курсив увімкнено

en: Japanese (Kantenji) literary braille
uk_UA: Японський (Kantenji) літературний брайль

en: Justified
uk_UA: По ширині

en: Kannada grade 1
uk_UA: Каннада рівень 1

en: Kashmiri grade 1
uk_UA: Кашмірська рівень 1

en: Kazakh grade 1
uk_UA: Казахська рівень 1

en: Key words:
uk_UA: Ключові слова:

en: Keyboard
uk_UA: Клавіатура

en: Khmer grade 1
uk_UA: Кхмерська рівень 1

en: Kinyarwanda literary braille
uk_UA: Кіньяруанда літературний брайль

en: Korean grade 1
uk_UA: Корейська рівень 1

en: Korean grade 1 (2006)
uk_UA: Корейська рівень 1 (2006)

en: Korean grade 2
uk_UA: Корейська рівень 2

en: Korean grade 2 (2006)
uk_UA: Корейська рівень 2 (2006)

en: L&icense
uk_UA: &Ліцензія

en: L&ogging level:
uk_UA: Рівень запису в &журнал:

en: Lan&dmarks
uk_UA: Оріє&нтири

en: Lan&dmarks and regions
uk_UA: Орі&єнтири й регіони

en: Landscape
uk_UA: Альбомна

en: Language Configuration Change
uk_UA: Зміна налаштувань мови

en: Lao Grade 1
uk_UA: Лаоська рівень 1

en: Latvian grade 1
uk_UA: Латиська рівень 1

en: Left
uk_UA: Лівий

en: Left aligned
uk_UA: Вирівняно зліва

en: Left click
uk_UA: Лівий клік

en: Left mouse button lock
uk_UA: Ліву кнопку миші заблоковано

en: Left mouse button unlock
uk_UA: Ліву кнопку миші розблоковано

en: Legacy
uk_UA: Застаріла

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
uk_UA: Елемент легенди для ряду {seriesName} {seriesIndex} із {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
uk_UA: Елемент легенди {legendEntryIndex} із {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
uk_UA: Ключ легенди для ряду {seriesName} {seriesIndex} із {seriesCount}

en: Level
uk_UA: Рівень

en: License Agreement
uk_UA: Ліцензійна угода

en: Lin&ks
uk_UA: Поси&лання

en: Line
uk_UA: Звичайна лінійчата діаграма

en: Line &indentation reporting:
uk_UA: Повідомляти про &відступ рядка:

en: Line &numbers
uk_UA: Номери &рядків

en: Line with Markers
uk_UA: Лінійчата діаграма з маркерами

en: Linear
uk_UA: Лінійна

en: Link has no apparent destination
uk_UA: Посилання не має очевидного призначення

en: Lists various types of elements in this document
uk_UA: Списки різних типів елементів у цьому документі

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
uk_UA: Списки різних типів елементів у цьому аркуші

en: Lithuanian 6 dot
uk_UA: Литовська 6 крапок

en: Lithuanian 8 dot
uk_UA: Литовська 8 крапок

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
uk_UA: Завантажувати віртуальний буфер Chromium, коли елемент зайнятий.

en: Loading NVDA. Please wait...
uk_UA: Завантаження NVDA, зачекайте будь ласка...

en: Loading document...
uk_UA: Завантаження документа...

en: Lock screen not secure while using NVDA
uk_UA: Екран блокування не захищений під час використання NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
uk_UA: Блокує або розблоковує ліву кнопку миші

en: Locks or unlocks the right mouse button
uk_UA: Блокує або розблоковує праву кнопку миші

en: Log
uk_UA: Журнал

en: Log fragment copied to clipboard
uk_UA: Фрагмент журналу скопійовано в буфер обміну

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
uk_UA: Помічено початкову позицію фрагмента журналу, натисніть ще раз для копіювання в буфер обміну

en: Log is unavailable
uk_UA: Журнал недоступний

en: Logarithmic
uk_UA: Логарифмічна

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
uk_UA: Записує в журнал корисну для розробників інформацію про поточний об’єкт і відкриває переглядач журналу.

en: Luganda literary braille
uk_UA: Луганда, літературний брайль

en: Major Gridlines
uk_UA: Головні лінії сітки

en: Make screen black (immediate effect)
uk_UA: Зробити екран чорним (миттєвий результат)

en: Malay grade 2
uk_UA: Малайська рівень 2

en: Malayalam grade 1
uk_UA: Малаялам рівень 1

en: Manipuri grade 1
uk_UA: Маніпурі рівень 1

en: Manual Activation
uk_UA: Активація вручну

en: Manual activate
uk_UA: Активувати вручну

en: Manual activation
uk_UA: Активація вручну

en: Manual deactivate
uk_UA: Деактивувати вручну

en: Marathi grade 1
uk_UA: Маратхі рівень 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
uk_UA: Помічає поточне закінчення журналу як початок фрагмента для копіювання в буфер обміну при повторному натисканні.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
uk_UA: Помічає поточну позицію переглядового курсора в тексті як початкову для виділення чи копіювання

en: Master Thumbnails
uk_UA: Майстер мініатюр

en: Math interaction not supported.
uk_UA: Математична взаємодія не підтримується.

en: Media Clip placeholder
uk_UA: Заповнювач медіакліпу

en: Message &timeout (sec)
uk_UA: Час &затримки повідомлень (сек)

en: Minor Gridlines
uk_UA: Допоміжні лінії сітки

en: Miscellaneous
uk_UA: Різне

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
uk_UA: Доступні режими розділення звуку для команди перемикання режимів розділення звуку

en: Modes available in the Cycle speech mode command
uk_UA: Доступні режими для команди перемикання режимів озвучення

en: Mongolian grade 1
uk_UA: Монгольська рівень 1

en: Mongolian grade 2
uk_UA: Монгольська рівень 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
uk_UA: Більшість команд для керування NVDA вимагають утримання клавіші NVDA під час натискання інших клавіш.
    Початково як клавіша NVDA використовуються Insert та додатковий Insert.
    Ви також можете налаштувати NVDA на використання CapsLock як клавіші NVDA.
    Натискайте NVDA+n у будь-який час для активації меню NVDA.
    Із цього меню ви можете налаштовувати NVDA, отримувати доступ до довідки та інших функцій програми.

en: Mouse
uk_UA: Миша

en: Mouse text unit resolution %s
uk_UA: Роздільна здатність текстового блоку %s

en: Mouse tracking off
uk_UA: Відстеження миші вимкнено

en: Mouse tracking on
uk_UA: Відстеження миші увімкнено

en: Move focus
uk_UA: Перемістити фокус

en: Move navigator object to mouse
uk_UA: Привести об’єктний навігатор до миші

en: Move system caret when ro&uting review cursor
uk_UA: Переміщати системну &каретку під час маршрутизації переглядового курсора

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор до позиції, поміченої для виділення чи копіювання тексту

en: Move to focus
uk_UA: Привести до фокуса

en: Move to the next result
uk_UA: Перейти до наступного результату

en: Move to the previous result
uk_UA: Перейти до попереднього результату

en: Moved above %s
uk_UA: Переміщено вище %s

en: Moved above blank paragraph
uk_UA: Переміщено вище порожнього абзацу

en: Moved below %s
uk_UA: Переміщено нижче %s

en: Moved below blank paragraph
uk_UA: Переміщено нижче порожнього абзацу

en: Movement by page not supported
uk_UA: Переміщення по сторінках не підтримується

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
uk_UA: Переходить в кінець елемента-контейнера, наприклад, списку або таблиці

en: Moves the braille display to the current focus
uk_UA: Переходить на брайлівському дисплеї до поточного фокуса

en: Moves the braille display to the next line
uk_UA: Переходить до наступного рядка на брайлівському дисплеї

en: Moves the braille display to the previous line
uk_UA: Переходить до попереднього рядка на брайлівському дисплеї

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
uk_UA: Переміщає фокус за межі поточного вбудованого об’єкта у документ, який містить його

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
uk_UA: Переміщає вказівник миші до поточної позиції об’єктного навігатора

en: Moves the navigator object and focus to the first row
uk_UA: Переміщає навігатор з фокусом до першого рядка

en: Moves the navigator object and focus to the last row
uk_UA: Переміщає навігатор з фокусом до останнього рядка

en: Moves the navigator object and focus to the next row
uk_UA: Переміщає навігатор з фокусом до наступного рядка

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
uk_UA: Переміщає навігатор з фокусом до попереднього рядка

en: Moves the navigator object to the first column
uk_UA: Переміщає об’єктний навігатор до першого стовпця

en: Moves the navigator object to the first object inside it
uk_UA: Переміщає вказівник до першого об'єкта всередині

en: Moves the navigator object to the last column
uk_UA: Переміщає об’єктний навігатор до останнього стовпця

en: Moves the navigator object to the next column
uk_UA: Переміщає навігатор до наступного стовпця

en: Moves the navigator object to the next object
uk_UA: Приводить навігатор до наступного об’єкта

en: Moves the navigator object to the object containing it
uk_UA: Приводить об’єктний навігатор до батьківського об’єкта

en: Moves the navigator object to the previous column
uk_UA: Переміщає навігатор до попереднього стовпця

en: Moves the navigator object to the previous object
uk_UA: Приводить навігатор до попереднього об’єкта

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на нижній рядок поточного об'єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на перший символ рядка поточного об'єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на останній символ рядка поточного об’єкта  і читає його

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на наступний символ поточного об’єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на наступний рядок поточного об’єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на наступну сторінку поточного об’єкта й читає її

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на наступне слово поточного об’єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на попередній символ поточного об’єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на попередній рядок поточного об’єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на попередню сторінку поточного об’єкта й читає її

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на попереднє слово поточного об'єкта і читає його

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
uk_UA: Переміщає переглядовий курсор на верхній рядок поточного об'єкта і читає його

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
uk_UA: Переходить до наступного доступного параметра у кільці налаштувань синтезатора

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
uk_UA: Переходить до наступного об’єкта у плоскому поданні ієрархії об’єктної навігації

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
uk_UA: Переходить до попереднього доступного параметра у кільці налаштувань синтезатора

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
uk_UA: Переходить до попереднього об’єкта у плоскому поданні ієрархії об’єктної навігації

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
uk_UA: Переходить до початку елемента-контейнера, наприклад, списку або таблиці

en: Moving Average
uk_UA: Ковзаюча середня

en: Multi line break
uk_UA: Розрив кількох рядків

en: N&otes
uk_UA: Но&татки

en: NV Access &shop
uk_UA: &Магазин NV Access

en: NV Access &web site
uk_UA: &Сайт NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
uk_UA: Використання  зібраних даних NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
uk_UA: &Мова NVDA (потрібен перезапуск):

en: NVDA Braille Viewer
uk_UA: Переглядач брайля

en: NVDA Development
uk_UA: Розробка NVDA

en: NVDA Log Viewer
uk_UA: Переглядач журналу NVDA

en: NVDA Message
uk_UA: Повідомлення NVDA

en: NVDA Python Console
uk_UA: NVDA Консоль Python

en: NVDA Settings
uk_UA: Налаштування NVDA

en: NVDA Speech Viewer
uk_UA: Переглядач мовлення NVDA

en: NVDA Update
uk_UA: Оновлення NVDA

en: NVDA add-on package
uk_UA: Пакетний файл додатків NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
uk_UA: NVDA у двох каналах, а застосунки у лівому

en: NVDA in both channels and applications on the right
uk_UA: NVDA у двох каналах, а застосунки у правому

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
uk_UA: NVDA не може визначити, чи заблоковано Windows. Поки ця копія NVDA працює, ваш робочий стіл не буде захищено, коли Windows заблоковано. Перезапуск Windows може вирішити цю проблему. Якщо ця помилка не зникає, рекомендується вимкнути екран блокування Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
uk_UA: NVDA не може видалити або перезаписати файл.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
uk_UA: Щоб зміни мови почали діяти, потрібно перезапустити NVDA.

en: NVDA on the left and applications in both channels
uk_UA: NVDA у лівому, а застосунки у двох каналах

en: NVDA on the left and applications on the right
uk_UA: NVDA у лівому, застосунки у правому

en: NVDA on the right and applications in both channels
uk_UA: NVDA у правому, а застосунки у двох каналах

en: NVDA on the right and applications on the left
uk_UA: NVDA у правому, застосунки у лівому

en: NVDA settings
uk_UA: Налаштування NVDA

en: NVDA started
uk_UA: NVDA запущено

en: NVDA version {version} is available.
uk_UA: Доступна NVDA версія {version}.

en: NVDA web site
uk_UA: Сайт NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
uk_UA: Мова інтерфейсу NVDA тепер примусово встановлюється з командного рядка. Під час наступного перезавантаження замість неї використовуватиметься мова, збережена в конфігурації NVDA.

en: Native app selection mode disabled
uk_UA: Режим рідного виділення у застосунку вимкнено

en: Native app selection mode enabled
uk_UA: Режим рідного виділення у застосунку увімкнено

en: Native input
uk_UA: Звичайне введення

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
uk_UA: В цьому документі у режимі огляду неможливо увімкнути режим рідного виділення

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
uk_UA: В цьому документі у режимі огляду не підтримується режим рідного виділення

en: Native selection mode unsupported in this document
uk_UA: У цьому документі не підтримується режим рідного виділення

en: Navigating by sentence not supported in this document
uk_UA: Навігація по реченнях у цьому документі не підтримується

en: Nepali grade 1
uk_UA: Непальська рівень 1

en: Never
uk_UA: Ніколи

en: New Profile
uk_UA: Новий профіль

en: New name:
uk_UA: Нове ім’я:

en: Newsgroup:
uk_UA: Група новин:

en: No
uk_UA: Ні

en: No Series defined.
uk_UA: Немає визначених рядів.

en: No action
uk_UA: Немає дії

en: No additional details
uk_UA: Немає додаткових подробиць

en: No braille
uk_UA: Без брайля

en: No caret
uk_UA: Немає курсора

en: No comment thread on this cell
uk_UA: Ця комірка не містить гілок коментарів

en: No comments
uk_UA: Немає коментарів

en: No containing object
uk_UA: Немає об’єкта

en: No ducking
uk_UA: Не приглушувати

en: No emoji
uk_UA: Немає емодзі

en: No focus
uk_UA: Немає фокуса

en: No formatting information
uk_UA: Немає інформації про форматування

en: No help available here.
uk_UA: Для цього елемента немає довідки.

en: No location information
uk_UA: Немає інформації про розташування

en: No long description
uk_UA: Немає детального опису

en: No message yet
uk_UA: Поки що немає повідомлень

en: No navigator object
uk_UA: Немає об’єктного навігатора

en: No new log entry to copy
uk_UA: Немає нових записів журналу для копіювання

en: No next
uk_UA: Немає наступного

en: No next different style text
uk_UA: Немає наступного тексту іншого стилю

en: No next paragraph
uk_UA: Немає наступного абзацу

en: No next review mode
uk_UA: Немає наступного режиму перегляду

en: No next same style text
uk_UA: Немає наступного тексту того ж стилю

en: No note on this cell
uk_UA: Ця комірка не містить нотатки

en: No notes
uk_UA: Немає нотаток

en: No objects inside
uk_UA: Немає об’єктів усередині

en: No previous
uk_UA: Немає попереднього

en: No previous different style text
uk_UA: Немає попереднього тексту іншого стилю

en: No previous paragraph
uk_UA: Немає попереднього абзацу

en: No previous review mode
uk_UA: Немає попереднього режиму перегляду

en: No previous same style text
uk_UA: Немає попереднього тексту того ж стилю

en: No progress bar updates
uk_UA: Немає оновлень індикаторів виконання

en: No selection
uk_UA: Немає виділення

en: No settings
uk_UA: Немає налаштувань

en: No shortcut key
uk_UA: Немає гарячої клавіші

en: No speech
uk_UA: Без мовлення

en: No start marker set
uk_UA: Початок невідмічено

en: No status line found
uk_UA: Рядок стану невиявлено

en: No symbol replacement
uk_UA: Немає заміни символу

en: No system battery
uk_UA: В системі немає батареї

en: No text to copy
uk_UA: Немає тексту для копіювання

en: No title
uk_UA: Немає заголовка

en: No track playing
uk_UA: Немає трека, який відтворюється

en: No update available.
uk_UA: Немає доступних оновлень.

en: No user guide found.
uk_UA: Посібника користувача не знайдено.

en: No&tes and comments
uk_UA: Но&татки й коментарі

en: Normal view
uk_UA: Звичайний перегляд

en: Northern Kurdish grade 0
uk_UA: Північнокурдська рівень 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
uk_UA: Норвезький 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Norwegian grade 0
uk_UA: Норвезька рівень 0

en: Norwegian grade 1
uk_UA: Норвезька рівень 1

en: Norwegian grade 2
uk_UA: Норвезька рівень 2

en: Norwegian grade 3
uk_UA: Норвезька рівень 3

en: Not a link.
uk_UA: Не посилання.

en: Not in a container
uk_UA: Поза контейнером

en: Not in a table cell
uk_UA: Поза коміркою таблиці

en: Not in table
uk_UA: Поза таблицею

en: Not math
uk_UA: Не математичний вираз

en: Not on a note
uk_UA: Не нотатка

en: Not supported in this document
uk_UA: Не підтримується в цьому документі

en: Not supported in this document.
uk_UA: Не підтримується в цьому документі.

en: Note
uk_UA: Нотатка

en: Notes Master view
uk_UA: Перегляд Майстра Нотаток

en: Notes page
uk_UA: Сторінка нотаток

en: Nothing
uk_UA: Нічого

en: Notify
uk_UA: Сповіщати

en: Notify for &pending update on startup
uk_UA: Сповіщати про &відкладене оновлення під час запуску

en: Number format: {0}
uk_UA: Числовий формат: {0}

en: OK
uk_UA: Гаразд

en: Object Presentation
uk_UA: Представлення об’єкта

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
uk_UA: Межі об’єкта розташовані {left:.1f} відсотків від лівого краю екрана, {top:.1f} відсотків від верхнього краю екрана, ширина становить {width:.1f} відсотків екрана, висота становить {height:.1f} відсотків екрана

en: Object has no location
uk_UA: Об’єкт не має розташування

en: Object navigation
uk_UA: Об’єктна навігація

en: Object placeholder
uk_UA: Заповнювач об’єкта

en: Object review
uk_UA: Об’єктний перегляд

en: Off
uk_UA: Вимкнено

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: За нижнім краєм слайда на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: За нижнім краєм слайда на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: За нижнім краєм слайда на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: За нижнім краєм слайда на {distance:.3g} пункту

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: За лівим краєм слайда на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: За лівим краєм слайда на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: За лівим краєм слайда на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: За лівим краєм слайда на {distance:.3g} пункту

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: За правим краєм слайда на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: За правим краєм слайда на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: За правим краєм слайда на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: За правим краєм слайда на {distance:.3g} пункту

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: За верхнім краєм слайда на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: За верхнім краєм слайда на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: За верхнім краєм слайда на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: За верхнім краєм слайда на {distance:.3g} пункту

en: Only when scrolling back
uk_UA: Лише при прокручуванні назад

en: Only when tethered automatically
uk_UA: Лише під час автоматичної прив’язки

en: Open developer scratchpad directory
uk_UA: Відкрити папку розробника scratchpad

en: Open-High-Low-Close
uk_UA: Біржова діаграма з чотирма значеннями (початковий, найвищий, найнижчий, кінцевий курси)

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
uk_UA: Відкриває папку з налаштуваннями NVDA поточного користувача.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
uk_UA: Відкриває WX Widget Inspection Tool. Використовується для отримання додаткової інформації про елементи графічного інтерфейсу.

en: Opens the note editing dialog
uk_UA: Відкриває діалог редагування нотатки

en: Options
uk_UA: Параметри

en: Options:
uk_UA: Параметри:

en: Org Chart placeholder
uk_UA: Заповнювач орг діаграми

en: Organisation:
uk_UA: Організація:

en: Oriya grade 1
uk_UA: Орія рівень 1

en: Out of table
uk_UA: Поза таблицею

en: Outline view
uk_UA: Перегляд контурів

en: Output pane cleared
uk_UA: Область виводу очищено

en: Package
uk_UA: Пакет

en: Page {pageNumber}
uk_UA: Сторінка {pageNumber}

en: Pages and spacing
uk_UA: Сторінки та інтервали

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
uk_UA: Papenmeier BRAILLEX — новіші моделі

en: Papenmeier BRAILLEX older models
uk_UA: Papenmeier BRAILLEX — старіші моделі

en: Pass next key through
uk_UA: Пропуск клавіші

en: Pattern
uk_UA: Шаблон

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
uk_UA: Виконує встановлену дію для поточного об’єкта (наприклад, натискає його, якщо це кнопка).

en: Periodically &refresh recognized content
uk_UA: Періодично &оновлювати розпізнаний вміст

en: Persian 8 dot computer braille
uk_UA: Перський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Persian grade 1
uk_UA: Перська рівень 1

en: Picture placeholder
uk_UA: Заповнювач зображення

en: Pie
uk_UA: Секторна діаграма

en: Pie of Pie
uk_UA: Вторинна секторна діаграма

en: Pivot Chart Drop Zone
uk_UA: Зона падіння зведеної діаграми

en: Pivot Chart Field Button
uk_UA: Поле кнопки зведеної діаграми

en: Play a sound for logged e&rrors:
uk_UA: Відтворювати звук під час журналювання помилок:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
uk_UA: Відтворювати звук, коли з'являються &автоматичні пропозиції під час введення

en: Play sound for &spelling errors while typing
uk_UA: Відтворювати звук для &орфографічних помилок під час введення

en: Please Donate
uk_UA: Будь ласка, зробіть благодійний внесок

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
uk_UA: Будь ласка, вимкніть екранну завісу перед використанням Windows OCR.

en: Please press OK to start the installed copy.
uk_UA: Будь ласка, натисніть «Гаразд» для запуску встановленої копії.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
uk_UA: Будь ласка, вкажіть папку, в якій ви хочете створити переносну копію.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
uk_UA: Будь ласка, вкажіть абсолютний шлях, де має створитися переносна копія. Він може містити системні змінні (%temp%, %homepath% тощо).

en: Please wait
uk_UA: Будь ласка, зачекайте

en: Please wait while NVDA is being installed
uk_UA: Зачекайте, будь ласка, поки встановлюється NVDA

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
uk_UA: Зачекайте, будь ласка, поки NVDA намагається виправити проблеми у вашому реєстрі.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
uk_UA: Зачекайте, будь ласка, поки створюється переносна копія NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
uk_UA: Зачекайте, будь ласка, поки копіюються налаштування у системну конфігурацію.

en: Please wait while the add-on is being installed.
uk_UA: Зачекайте, будь ласка, поки додаток встановлюється.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
uk_UA: Будь ласка, зачекайте оновлення раніше встановленої версії.

en: Plot area
uk_UA: Область побудови

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
uk_UA: Висота області побудови всередині: {plotAreaInsideHeight:.0f}, ширина всередині: {plotAreaInsideWidth:.0f}, зверху всередині: {plotAreaInsideTop:.0f}, зліва всередині: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
uk_UA: Підключено

en: Plugins reloaded
uk_UA: Плагіни перезавантажено

en: Polish 8 dot computer braille
uk_UA: Польський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Polish literary braille
uk_UA: Польський літературний брайль

en: Polynomial
uk_UA: Поліноміальна

en: Portable Copy Exists
uk_UA: Наявна переносна копія

en: Portable copy creation cancelled.
uk_UA: Створення переносної копії скасовано.

en: Portable directory:
uk_UA: Папка для переносної копії:

en: Portrait
uk_UA: Книжкова

en: Portuguese 8 dot computer braille
uk_UA: Португальський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Portuguese grade 1
uk_UA: Португальська рівень 1

en: Portuguese grade 2
uk_UA: Португальська рівень 2

en: Positioned at {x}, {y}
uk_UA: Розташовано {x}, {y}

en: Power
uk_UA: Степенева

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
uk_UA: Показує інформацію про форматування у поточній позиції переглядового курсора, відкриваючи її у режимі огляду.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
uk_UA: Показує інформацію про форматування тексту під курсором, відкриваючи її у режимі огляду.

en: Preserve
uk_UA: Передавати синтезатору

en: Press twice to copy or reset the start marker
uk_UA: Натисніть двічі для копіювання або очищення початкової помітки

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
uk_UA: Натисніть один раз для встановлення фокуса клавіатури на об'єктний навігатор, натисніть двічі для переміщення системної каретки у позицію переглядового курсора

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
uk_UA: Одноразове натискання повертає попередню конфігурацію. Потрійне — скидає налаштування до початкових.

en: Primary Category Axis
uk_UA: Первинна вісь категорій

en: Primary Series Axis
uk_UA: Первинна вісь ряду

en: Primary Value Axis
uk_UA: Первинна вісь значень

en: Primary footer
uk_UA: Основна нижня виноска

en: Primary header
uk_UA: Основний заголовок

en: Print Preview
uk_UA: Попередній перегляд друку

en: Profile
uk_UA: Профіль

en: Profile Triggers
uk_UA: Автоперемикачі профілів

en: Profile name:
uk_UA: Ім’я профілю:

en: Progress &bar output:
uk_UA: Виведення індикаторів &виконання:

en: Punctuation/symbol &level:
uk_UA: &Рівень символів і знаків пунктуації:

en: Punjabi grade 1
uk_UA: Пенджабська рівень 1

en: Python Console
uk_UA: Консоль Python

en: Quits NVDA!
uk_UA: Завершує роботу NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
uk_UA: RGB червоний {rgb.red}, зелений {rgb.green}, синій {rgb.blue}

en: Radar
uk_UA: Пелюсткова діаграма

en: Radar Axis Labels
uk_UA: Мітки осі пелюсткової діаграми

en: Radar with Data Markers
uk_UA: Пелюсткова діаграма з маркерами даних

en: Rate boos&t
uk_UA: Увімкнути додаткове &прискорення

en: Re&move
uk_UA: Ви&далити

en: Re-&download update
uk_UA: Повторно &завантажити оновлення

en: Read by &paragraph
uk_UA: Читати по &абзацах

en: Reads all controls in the active window
uk_UA: Промовляє усі елементи керування в активному вікні

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
uk_UA: Читає від переглядового курсора до кінця поточного тексту, із переміщенням переглядового курсора за текстом

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
uk_UA: Читає від системного курсора до кінця тексту, із переміщенням системного курсора за текстом

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
uk_UA: Читає стовпець по вертикалі від поточної комірки вниз до останньої комірки стовпця.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
uk_UA: Читає рядок стану активної програми і переміщує до нього навігатор.

en: Reads the current application status bar.
uk_UA: Читає рядок стану активної програми.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
uk_UA: Читає рядок стану активної програми. Натисніть двічі для посимвольного читання. Натисніть тричі для копіювання інформації в буфер обміну

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
uk_UA: Читає поточний стовпець по вертикалі зверху вниз без переміщення системної каретки.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
uk_UA: Читає поточний рядок по горизонталі зліва направо без переміщення системної каретки.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
uk_UA: Читає рядок по горизонталі від поточної комірки вправо до останньої комірки в рядку.

en: Recognition &language:
uk_UA: Мова &розпізнавання:

en: Recognition failed
uk_UA: Невдача розпізнавання

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
uk_UA: Розпізнає вміст у позиції об'єктного навігатора за допомогою Windows OCR

en: Recognizing
uk_UA: Розпізнавання

en: Refresh	F5
uk_UA: Оновити	F5

en: Refreshed
uk_UA: Оновлено

en: Refreshes the document content
uk_UA: Оновлює вміст документа

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
uk_UA: Реєст&рація для подій UI Automation та змін властивостей:

en: Regular &expression
uk_UA: Регулярний &вираз

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
uk_UA: Помилка регулярного виразу в полі шаблону: «{error}».

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
uk_UA: Помилка регулярного виразу в полі заміни: «{error}».

en: Regular expression for text paragraph navigation
uk_UA: Регулярний вираз для навігації в текстовому абзаці

en: Reload plugins
uk_UA: Перезавантажити плагіни

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
uk_UA: Перезавантажує модулі програм і плагіни без перезапуску NVDA. Зручно для розробників

en: Remaining time not available
uk_UA: Залишок часу недоступний

en: Remind me &later
uk_UA: Запитати &пізніше

en: Remove all
uk_UA: Видалити все

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
uk_UA: Рядок {rowNumber} стовпець {columnNumber}  видалено з заголовка стовпців

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
uk_UA: Рядок {rowNumber} стовпець {columnNumber}  видалено з заголовка рядків

en: Removed {address}    from column headers
uk_UA: {address}    видалено із заголовка стовпців

en: Removed {address}    from row headers
uk_UA: {address}    видалено із заголовка рядків

en: Rename Profile
uk_UA: Перейменувати профіль

en: Replacement
uk_UA: Заміна

en: Report &notifications
uk_UA: Читати &сповіщення

en: Report &object when mouse enters it
uk_UA: Повідомляти об’єкт при наведенні &миші

en: Report &tooltips
uk_UA: Читати &Підказки

en: Report '&Normalized' when navigating by character
uk_UA: Повідомляти «&Нормалізовано» під час навігації по символах

en: Report 'has details' for structured annotations
uk_UA: Повідомляти «містить подробиці» для структурованих анотацій

en: Report aria-description always
uk_UA: Завжди промовляти aria-description

en: Report backg&round progress bars
uk_UA: Повідомляти фонові &індикатори виконання

en: Report cell borders {mode}
uk_UA: Промовляння рамок комірок {mode}

en: Report changes to the &composition string
uk_UA: Повідомляти зміни &у рядку формування

en: Report changes to the &reading string
uk_UA: Повідомляти зміни &у рядку попереднього формування

en: Report dynamic &content changes
uk_UA: Повідомляти про зміни &динамічного вмісту

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
uk_UA: Промовляти про зміни форматування &після курсора (може викликати відставання)

en: Report line indentation {mode}
uk_UA: Повідомляти про відступ рядка {mode}

en: Report live regions:
uk_UA: Повідомляти інтерактивні області:

en: Report mouse &shape changes
uk_UA: Читати зміни &Форми вказівника миші

en: Report object &descriptions
uk_UA: Читати &опис об’єкта

en: Report object &position information
uk_UA: Читати &інформацію про позицію об’єкта

en: Report object shortcut &keys
uk_UA: Читати &гарячі клавіші об’єкта

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
uk_UA: Повідомляє зведення будь-яких подробиць анотації в системній каретці.

en: Report table headers {mode}
uk_UA: Повідомляти заголовки таблиці {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
uk_UA: Повідомляє призначення URL посилання в позиції каретки чи фокуса. Якщо натиснути двічі, показує URL у вікні для легкого перегляду.

en: Report transparent color values
uk_UA: Промовляти значення прозорості кольорів

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
uk_UA: Повідомляє стан батареї і час до розрядження при відключеному живленні від електромережі

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
uk_UA: Повідомляє інформацію про форматування в поточній позиції переглядового курсора.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
uk_UA: Повідомляє інформацію про форматування в поточній позиції переглядового курсора. Натисніть двічі, щоб прочитати інформацію в режимі огляду

en: Reports formatting info for the text under the caret.
uk_UA: Показує інформацію про форматування тексту під курсором.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
uk_UA: Показує інформацію про форматування тексту під курсором. Натисніть двічі, щоб прочитати її в режимі огляду

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
uk_UA: Повідомляє інформацію про форматування тексту під брайлівською коміркою

en: Reports information about the location of the current navigator object.
uk_UA: Повідомляє інформацію про розташування поточного об’єктного навігатора.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
uk_UA: Повідомляє інформацію про розташування поточного об’єкта у фокусі.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
uk_UA: Повідомляє інформацію про розташування тексту в позиції системної каретки, або розташування поточного об’єкта у фокусі, якщо каретка відсутня.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
uk_UA: Повідомляє інформацію про розташування тексту в позиції переглядового курсора, або розташування об’єктного навігатора, якщо текст у позиції переглядового курсора відсутній.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
uk_UA: Повідомляє інформацію про текст чи об’єкт, розташований у позиції системної каретки. Натисніть двічі для отримання детальнішої інформації.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
uk_UA: Повідомляє інформацію про текст чи об’єкт, розташований у позиції переглядового курсора. Натисніть двічі для отримання детальнішої інформації.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
uk_UA: Промовляє символ, на якому розташований переглядовий курсор. Натисніть двічі для отримання опису символу або зразків його використання. Натисніть тричі для отримання його десяткового та шістнадцяткового значень

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
uk_UA: Читає рядок під курсором додатка. Якщо натиснуто двічі, читає його по символах. Якщо натиснуто тричі, то рядок читається з використанням опису символів.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
uk_UA: Промовляє поточний об’єкт. Натисніть двічі для посимвольного читання,та натисніть тричі для копіювання імені й значення цього об’єкта в буфер обміну

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
uk_UA: Повідомляє витрачений час поточного трека, якщо доступно

en: Reports the length of the currently playing track, if any
uk_UA: Повідомляє довжину поточного трека, якщо доступно

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
uk_UA: Повідомляє рядок поточного об’єкта, на якому знаходиться переглядовий курсор. Натисніть двічі для посимвольного читання, а при потрійному натисканні ви отримаєте опис та зразки використання кожного із символів.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
uk_UA: Промовляє ім’я поточного конфігураційного профілю

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
uk_UA: Повідомляє про новий об’єкт чи вміст під пальцем, якщо він відрізняється від того, на якому ваш палець був останній раз

en: Reports the note on the current cell
uk_UA: Повідомляє нотатку в поточній комірці

en: Reports the note or comment thread on the current cell
uk_UA: Промовляє нотатку або гілку коментарів у цій комірці

en: Reports the object and content directly under your finger
uk_UA: Повідомляє про об’єкт чи інший вміст безпосередньо під пальцем

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
uk_UA: Повідомляє об’єкт у фокусі. Якщо натиснути двічі, промовляє цю інформацію посимвольно. Потрійне натискання промовить її посимвольно з використанням опису символів.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
uk_UA: Повідомляє про залишок часу звучання поточного трека

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
uk_UA: Повідомляє гарячі клавіші поточного об’єкта у фокусі

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
uk_UA: Повідомляє символ, на якому розташований переглядовий курсор. При подвійному натисканні показує символ і текст, який використовується для його вимови в режимі огляду

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
uk_UA: Повідомляє текст коментаря у місці розташування системної каретки.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
uk_UA: Повідомляє текст у буфері обміну Windows. Подвійне натискання промовляє цю інформацію посимвольно. Потрійне натискання промовляє її посимвольно з використанням опису символів.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
uk_UA: Повідомляє заголовок поточної програми чи вікна на передньому плані. При подвійному натисканні відтворює його посимвольно. При потрійному— копіює в буфер обміну

en: Reset all settings to default state
uk_UA: Скинути усі налаштування до початкових

en: Reset all settings to saved state
uk_UA: Скинути усі налаштування до збереженого стану

en: Reset configuration to &factory defaults
uk_UA: &повернути конфігурацію до початкових налаштувань

en: Reset gestures
uk_UA: Скинути жести

en: Reset to factory &defaults
uk_UA: Повернути до початкових &налаштувань

en: Restart
uk_UA: Перезапустити

en: Restart &later
uk_UA: Перезапустити &пізніше

en: Restart &now
uk_UA: Перезапустити &зараз

en: Restart NVDA
uk_UA: Перезапустити NVDA

en: Restart with add-ons disabled
uk_UA: Перезапустити з вимкненими додатками

en: Restart with debug logging enabled
uk_UA: Перезапустити з увінкненим журналом звіту на рівні налагодження

en: Restarts NVDA!
uk_UA: Перезавантажує NVDA!

en: Restore defaults
uk_UA: Відновити початкові

en: Result
uk_UA: Результат

en: Review Cursor
uk_UA: Переглядовий курсор

en: Right
uk_UA: Правий

en: Right aligned
uk_UA: Вирівняно справа

en: Right click
uk_UA: Правий клік

en: Right mouse button locked
uk_UA: Праву кнопку миші заблоковано

en: Right mouse button unlocked
uk_UA: Праву кнопку миші розблоковано

en: Romanian
uk_UA: Румунська

en: Romanian 6 dot
uk_UA: Румунська 6 крапок

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
uk_UA: Приводить курсор або активує елемент під брайлівською коміркою

en: Rows
uk_UA: Рядків

en: Rows and columns
uk_UA: Рядків і стовпців

en: Run COM Registration Fixing tool...
uk_UA: Запуск інструмента виправлення реєстру COM...

en: Russian computer braille
uk_UA: Російський комп’ютерний брайль

en: Russian contracted braille
uk_UA: Російський скорописний брайль

en: Russian literary braille
uk_UA: Російський літературний брайль

en: Russian literary braille (detailed)
uk_UA: Російський літературний брайль (докладна)

en: Sanskrit grade 1
uk_UA: Санскрит рівень 1

en: Save &as...	Ctrl+S
uk_UA: Зберегти &як...	Ctrl+S

en: Save As
uk_UA: Зберегти як

en: Saves the current NVDA configuration
uk_UA: Зберігає поточну конфігурацію NVDA

en: Say &cap before capitals
uk_UA: Промовляти «&Велика» перед великими літерами

en: Say all
uk_UA: Читати все

en: Scatter
uk_UA: Точкова діаграма

en: Scatter with Lines
uk_UA: Точкова діаграма з лініями

en: Scatter with Lines and No Data Markers
uk_UA: Точкова діаграма з лініями і маркерами без даних

en: Scatter with Smoothed Lines
uk_UA: Точкова діаграма з плавними лініями

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
uk_UA: Точкова діаграма з плавними лініями і маркерами без даних

en: Screen Curtain
uk_UA: Екранна завіса

en: Screen curtain disabled
uk_UA: Екранну завісу вимкнено

en: Screen curtain enabled
uk_UA: Екранну завісу увімкнено

en: Screen curtain not available
uk_UA: Екранна завіса недоступна

en: Screen review
uk_UA: Екранний перегляд

en: Scroll down at the mouse position
uk_UA: Прокручує вниз у позиції миші

en: Scroll left at the mouse position
uk_UA: Прокручує вліво в позиції миші

en: Scroll right at the mouse position
uk_UA: Прокручує вправо в позиції миші

en: Scroll up at the mouse position
uk_UA: Прокручує вгору в позиції миші

en: Scrolls the braille display back
uk_UA: Прокручує назад на брайлівському дисплеї

en: Scrolls the braille display forward
uk_UA: Прокручує вперед на брайлівському дисплеї

en: Secondary Category Axis
uk_UA: Вторинна вісь категорій

en: Secondary Series Axis
uk_UA: Вторинна вісь ряду

en: Secondary Value Axis
uk_UA: Вторинна вісь значень

en: Secure Desktop
uk_UA: Захищений робочий стіл

en: Seika Braille Displays
uk_UA: Брайлівські дисплеї Seika

en: Select Braille Display
uk_UA: Виберіть брайлівський дисплей

en: Select NVDA Modifier Keys
uk_UA: Оберіть клавіші-модифікатори NVDA

en: Select Synthesizer
uk_UA: Виберіть синтезатор

en: Select portable directory
uk_UA: Виберіть папку для переносної копії

en: Select until the end of the current result
uk_UA: Виберіть до кінця поточного результату

en: Select until the start of the current result
uk_UA: Виберіть до початку поточного результату

en: Selective
uk_UA: Вибіркова

en: Sepedi grade 1
uk_UA: Сепеді рівень 1

en: Sepedi grade 2
uk_UA: Сепеді рівень 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
uk_UA: Сербська кирилична рівень 1

en: Serbian grade 1
uk_UA: Сербська рівень 1

en: Serial: {portName}
uk_UA: Послідовний порт: {portName}

en: Series Lines
uk_UA: Ряди рядків

en: Series color: {colorName}
uk_UA: Колір ряду: {colorName}

en: Sesotho grade 1
uk_UA: Сесото рівень 1

en: Sesotho grade 2
uk_UA: Сесото рівень 2

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
uk_UA: Встановити заголовок стовпця. Одноразове натискання зробить цю комірку першим заголовком стовпця для всіх комірок, розташованих у таблиці нижче і правіше від неї. Якщо натиснути двічі, поточний заголовок стовпця для цієї комірки буде забуто.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
uk_UA: Встановити заголовок рядка. Одноразове натискання зробить цю комірку першим заголовком рядка для всіх комірок, розташованих у таблиці нижче і правіше від неї. Якщо натиснути двічі, поточний заголовок рядка для цієї комірки буде забуто.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
uk_UA: Встановити рядок {rowNumber} стовпець {columnNumber} початковим заголовком стовпців

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
uk_UA: Встановити рядок {rowNumber} стовпець {columnNumber} початковим заголовком рядків

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
uk_UA: Встановити перше значення поточного параметра в кільці налаштувань синтезатора

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
uk_UA: Встановити останнє значення поточного параметра в кільці налаштувань синтезатора

en: Set {address} as start of column headers
uk_UA: Встановити {address} як початковий заголовок стовпців

en: Set {address} as start of row headers
uk_UA: Встановити {address} як початковий заголовок рядків

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
uk_UA: Встановлює поточну комірку як початок заголовка стовпця. Одноразове натискання зробить цю комірку першим заголовком стовпця для всіх комірок, розташованих нижче і правіше від неї в цій області. Якщо натиснути двічі, поточний заголовок стовпця для цієї комірки буде забуто.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
uk_UA: Встановлює поточну комірку як початок заголовків рядків. Одноразове натискання зробить цю комірку першим заголовком рядка для всіх клітинок, розташованих нижче і правіше від неї в цій області. Якщо натиснути двічі, поточний заголовок рядка для цієї комірки буде забуто.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
uk_UA: Встановлює навігатор на поточний об’єкт у фокусі, а переглядовий курсор в позицію системної каретки в ньому, якщо можливо.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
uk_UA: Приводить об’єктний навігатор до поточного елемента під мишею та озвучує його

en: Setswana grade 1
uk_UA: Сетсвана рівень 1

en: Setswana grade 2
uk_UA: Сетсвана рівень 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
uk_UA: Налаштування емуляції HID-клавіатури не підтримуються

en: Shape
uk_UA: Фігура

en: Sheet {0}, {1}
uk_UA: Аркуш {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
uk_UA: Пока&зувати варіанти виходу при завершенні роботи NVDA

en: Show indefinitely
uk_UA: Показувати нескінченно

en: Show messages
uk_UA: Показувати повідомлення

en: Show se&lection
uk_UA: &Показати виділення

en: Shows NVDA's audio settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань аудіо в NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань брайля в NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань режиму огляду NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань форматування документа в NVDA

en: Shows NVDA's general settings
uk_UA: Викликає діалог загальних налаштувань NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
uk_UA: Викликає діалог налаштуваннь NVDA, пов’язаних із введенням ієрогліфів

en: Shows NVDA's keyboard settings
uk_UA: Викликає діалог клавіатурних налаштувань NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань миші NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань представлення об’єкта в NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань переглядового курсора

en: Shows NVDA's speech settings
uk_UA: Викликає діалог налаштувань мовлення NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
uk_UA: Показує варіанти дій над виділеним текстом або над словом під курсором

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
uk_UA: Викликає діалог конфігураційних профілів NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
uk_UA: Викликає діалог вибору брайлівського  дисплея в NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
uk_UA: Викликає діалог основного словника для NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
uk_UA: Викликає діалог жестів вводу NVDA

en: Shows the NVDA menu
uk_UA: Викликає меню NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
uk_UA: Викликає діалог вимови символів та пунктуації

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
uk_UA: Викликає діалог вибору синтезатора NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
uk_UA: Викликає діалог тимчасового словника для NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
uk_UA: Викликає діалог голосового словника

en: Shows the long description at this position if one is found.
uk_UA: Відображає повний опис у поточній позиції, якщо його буде знайдено.

en: Simple review mode off
uk_UA: Простий режим перегляду вимкнено

en: Simple review mode on
uk_UA: Простий режим перегляду увімкнено

en: Single letter navigation off
uk_UA: Навігацію за допомогою літер вимкнено

en: Single letter navigation on
uk_UA: Навігацію за допомогою літер увімкнено

en: Single line break
uk_UA: Розрив одного рядка

en: Single line spacing
uk_UA: Одинарний міжрядковий інтервал

en: Sleep mode off
uk_UA: Режим сну вимкнено

en: Sleep mode on
uk_UA: Режим сну увімкнено

en: Slice color: {colorName}
uk_UA: Колір зрізу: {colorName}

en: Slide Master view
uk_UA: Перегляд Майстра Слайдів

en: Slide Number placeholder
uk_UA: Заповнювач номера слайда

en: Slide Show - complete
uk_UA: Слайдшоу — завершено

en: Slide Sorter view
uk_UA: Перегляд Сортувальника Слайдів

en: Slide show - {slideName}
uk_UA: Слайдшоу - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
uk_UA: Нотатки слайдшоу — {slideName}

en: Slide view
uk_UA: Перегляд слайда

en: Slide {slideNumber}
uk_UA: Слайд {slideNumber}

en: Slovak grade 1
uk_UA: Словацька рівень 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
uk_UA: Словенський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Slovenian grade 1
uk_UA: Словенська рівень 1

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
uk_UA: Деякі операції з додатками невдалі. Щоб дізнатися більше подробиць, перегляньте файл журналу.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
uk_UA: Неможливо скористатися розділенням звуку. Для його використання, будь ласка, увімкніть WASAPI у категорії «Додаткові налаштування» в налаштуваннях NVDA.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
uk_UA: NVDA у двох каналах і застосунки у двох каналах

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
uk_UA: Розділення звуку вимкнено

en: Southern Vietnamese grade 1
uk_UA: Південнов’єтнамська рівень 1

en: Spanish 8 dot computer braille
uk_UA: Іспанський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Spanish for Greek text
uk_UA: Іспанська для грецького тексту

en: Spanish grade 1
uk_UA: Іспанська рівень 1

en: Spanish grade 2
uk_UA: Іспанська рівень 2

en: Speak
uk_UA: Мовлення

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
uk_UA: Промовляти &паролі у всіх розширених терміналах (може поліпшити продуктивність)

en: Speak and beep
uk_UA: Мовлення і сигнали

en: Speak c&ommand keys
uk_UA: Промовляти &командні клавіші

en: Speak new text in Windows Terminal via:
uk_UA: Промовляти новий текст у Терміналі Windows через:

en: Speak progress bar updates
uk_UA: Озвучувати оновлення індикаторів виконання

en: Speak typed &characters
uk_UA: Читати &Символи при введенні

en: Speak typed &words
uk_UA: Читати &Слова при введенні

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
uk_UA: Повідомляє назву  виконуваного файла активного додатка і завантаженого для нього модуля

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
uk_UA: Промовляє слово, на якому знаходиться переглядовий курсор. Натисніть двічі для посимвольного читання, а при потрійному натисканні ви отримаєте опис або зразок використання кожного із символів

en: Speech
uk_UA: Мовлення

en: Speech &dictionaries
uk_UA: Мовленнєві &словники

en: Speech &interrupt for typed characters
uk_UA: Переривати мовлення &введенням символів

en: Speech Unicode normalization default ({default})
uk_UA: Нормалізація юнікоду для мовлення стандартно ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
uk_UA: Нормалізацію юнікоду для мовлення {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
uk_UA: Переривати мовлення &натисканням ентера

en: Speech mode {mode}
uk_UA: Режим озвучення {mode}

en: Spelling e&rrors
uk_UA: Орфографічні &помилки

en: Spells the current application status bar.
uk_UA: Читає рядок стану активної програми по символах.

en: St&art NVDA after I sign in
uk_UA: Запускати &NVDA після входу у Windows

en: St&yle
uk_UA: Ст&иль

en: Stacked Area
uk_UA: Діаграма з областями з накопиченням

en: Stacked Bar
uk_UA: Гістограма з накопиченням

en: Stacked Column
uk_UA: Стовпчаста діаграма з накопиченням

en: Stacked Cone Bar
uk_UA: Конусна гістограма з накопиченням

en: Stacked Cone Column
uk_UA: Конусна діаграма з накопиченням

en: Stacked Cylinder Bar
uk_UA: Циліндрична гістограма з накопиченням

en: Stacked Line
uk_UA: Лінійчата діаграма з накопиченням

en: Stacked Line with Markers
uk_UA: Лінійчата діаграма з накопиченням і маркерами

en: Stacked Pyramid Bar
uk_UA: Пірамідальна гістограма з накопиченням

en: Stacked Pyramid Column
uk_UA: Пірамідальна діаграма з накопиченням

en: Start marked
uk_UA: Помічено початок

en: Strikethrough off
uk_UA: Закреслений вимкнено

en: Strikethrough on
uk_UA: Закреслений увімкнено

en: Styles
uk_UA: Стилі

en: Su&perscripts and subscripts
uk_UA: Над&рядкові й підрядкові

en: Subject:
uk_UA: Тема:

en: Subscript
uk_UA: Підрядковий

en: Subtitle placeholder
uk_UA: Заповнювач підзаголовка

en: Success
uk_UA: Успішно

en: Successfully copied NVDA user settings
uk_UA: Користувацькі налаштування успішно скопійовано

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
uk_UA: Переносну копію NVDA успішно створено в {dir}

en: Successfully installed NVDA.
uk_UA: NVDA встановлено успішно.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
uk_UA: Оновлення NVDA пройшло успішно.

en: Suggestions
uk_UA: Пропозиції

en: Superscript
uk_UA: Надрядковий

en: Surface (Top View wireframe)
uk_UA: Каркасна об’ємна поверхнева діаграма (вигляд згори)

en: Surface (Top View)
uk_UA: Поверхнева діаграма (вигляд зверху)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
uk_UA: Суахілі (Кенія) рівень 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
uk_UA: Суахілі (Кенія) рівень 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
uk_UA: Суахілі (Кенія) рівень 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
uk_UA: Суахілі (Кенія) рівень 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
uk_UA: Суахілі (Кенія) рівень 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
uk_UA: Суахілі (Кенія) рівень 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
uk_UA: Шведський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: Swedish contracted braille
uk_UA: Шведський скорописний брайль

en: Swedish partially contracted braille
uk_UA: Шведський частково скорописний брайль

en: Swedish uncontracted braille
uk_UA: Шведський нескорописний брайль

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
uk_UA: Перемикає до наступного режиму перегляду, наприклад, екранного перегляду, об’єктного перегляду чи режиму перегляду документа і встановлює переглядовий курсор у позицію об’єктного навігатора

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
uk_UA: Перемикає до попереднього режиму перегляду, наприклад, екранного перегляду, об’єктного перегляду чи режиму перегляду документа і встановлює переглядовий курсор у позицію об’єктного навігатора

en: Symbol
uk_UA: Символ

en: Symbol "%s" is already present.
uk_UA: Символ «%s» вже існує.

en: Symbol Pronunciation (%s)
uk_UA: Вимова символів і знаків пунктуації (%s)

en: Symbol level %s
uk_UA: Рівень символів %s

en: Synthesizer
uk_UA: Синтезатор

en: Synthesizer Error
uk_UA: Помилка синтезатора

en: Syriac grade 1
uk_UA: Сирійська рівень 1

en: System caret
uk_UA: Системна каретка

en: System focus
uk_UA: Системний фокус

en: System status
uk_UA: Статус системи

en: Table description
uk_UA: Опис таблиці

en: Table information
uk_UA: Інформація про таблицю

en: Table placeholder
uk_UA: Заповнювач таблиці

en: Tamil grade 1
uk_UA: Тамільська рівень 1

en: Taskbar
uk_UA: Панель завдань

en: Tatar grade 1
uk_UA: Татарська рівень 1

en: Telugu grade 1
uk_UA: Телугу рівень 1

en: Temporarily d&isable all triggers
uk_UA: Тимчасово &вимкнути усі автоперемикачі

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
uk_UA: Тимчасова екранна завіса працюватиме до наступного перезапуску

en: Temporary dictionary
uk_UA: Тимчасовий словник

en: Terminal programs
uk_UA: Термінальні програми

en: Tether B&raille:
uk_UA: Прив’язка Б&райля:

en: Text &unit resolution:
uk_UA: Роздільна здатність &текстового блоку:

en: Text frame
uk_UA: Текстовий фрейм

en: Text placeholder
uk_UA: Заповнювач тексту

en: Text review
uk_UA: Перегляд тексту

en: Thai 6 dot
uk_UA: Тайська 6 крапок

en: Thai 8 dot computer braille
uk_UA: Тайський 8-крапковий комп’ютерний брайль

en: That profile already exists. Please choose a different name.
uk_UA: Профіль з таким іменем вже існує. Вкажіть, будь ласка, інше ім’я.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
uk_UA: Інструмент виправлення реєстру COM завершив роботу. Ми наполегливо рекомендуємо перезапустити NVDA, щоб зміни набули чинності.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
uk_UA[0]: Буфер обміну містить великий обсяг тексту. Його довжина становить %s символ
uk_UA[1]: Буфер обміну містить великий обсяг тексту. Його довжина становить %s символи
uk_UA[2]: Буфер обміну містить великий обсяг тексту. Його довжина становить %s символів
uk_UA[3]: Буфер обміну містить великий обсяг тексту. Його довжина становить %s символу

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
uk_UA[0]: Не вдалося встановити такий додаток: {}.
uk_UA[1]: Не вдалося встановити такі додатки: {}.
uk_UA[2]: Не вдалося встановити такі додатки: {}.
uk_UA[3]: Не вдалося встановити такі додатки: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
uk_UA[0]: Не вдалося видалити такий додаток: {}.
uk_UA[1]: Не вдалося видалити такі додатки: {}.
uk_UA[2]: Не вдалося видалити такі додатки: {}.
uk_UA[3]: Не вдалося видалити такі додатки: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
uk_UA[0]: Не вдалося оновити такий додаток: {}.
uk_UA[1]: Не вдалося оновити такі додатки: {}.
uk_UA[2]: Не вдалося оновити такі додатки: {}.
uk_UA[3]: Не вдалося оновити такі додатки: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
uk_UA: Ці додатки несумісні з версією NVDA {}. Їх неможливо увімкнути. Будь ласка, зв’яжіться з автором додатка для подальшої допомоги.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
uk_UA: Ці параметри командного рядка невідомі NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
uk_UA: Ці параметри дозволяють обрати, які елементи у документі промовлятиме NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
uk_UA: Ці параметри призначені для досвідчених користувачів. Їх зміна може призвести до неправильної роботи NVDA. Будь ласка, змінюйте їх, лише якщо знаєте, що робите або ж вас спеціально проінструктували розробники NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
uk_UA: Неможливо під час встановлення видалити чи перезаписати файл. Можливо, запущено іншу копію NVDA під іншим обліковим записом. Переконайтеся, що усі копії неактивні і повторіть спробу встановлення ще раз.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
uk_UA: Не вдалося встановити NVDA. Перегляньте журнал для детальної інформації.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
uk_UA: Шлях установки NVDA змінено. Тепер її буде  встановлено в {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
uk_UA: Наступне натискання клавіші не буде опрацьовуватись NVDA, а буде передано безпосередньо Windows.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
uk_UA: Профіль {} буде видалено. Цю дію не можна скасувати.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
uk_UA: Панель налаштувань, яку ви намагалися відкрити, недоступна в цій системі.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
uk_UA: Вказана папка '{portableDirectory}' не порожня. Якщо продовжити, наявні в папці файли буде видалено й замінено. Ви хочете перезаписати вміст цієї папки?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
uk_UA[0]: У цій діаграмі є %d ряд
uk_UA[1]: У цій діаграмі є %d ряди
uk_UA[2]: У цій діаграмі є %d рядів
uk_UA[3]: У цій діаграмі є %d ряду

en: There is no text on the clipboard
uk_UA: У буфері обміну немає тексту

en: This change requires administrator privileges.
uk_UA: Ця зміна вимагає адміністративних прав.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
uk_UA: Ця функція ({title}) недоступна на захищених екранах, таких як екран входу чи запити UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
uk_UA: Ця функція недоступна на захищених екранах, таких як екран входу чи запити UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
uk_UA: Цей автоперемикач вже асоційований з іншим профілем. Якщо ви продовжите, то його буде видалено з іншого профілю і асоційовано з поточним. Продовжити?

en: Thumbnails
uk_UA: Мініатюри

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
uk_UA: Час &утримування аудіопристрою в активному стані після мовлення (у секундах)

en: Title Master view
uk_UA: Перегляд Майстра Заголовків

en: Title placeholder
uk_UA: Заповнювач заголовка

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
uk_UA: Для створення переносної копії NVDA необхідно обрати шлях для видобування файлів і вказати інші параметри

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
uk_UA: Для редагування цього профілю вам необхідно спершу його активувати вручну. Коли ви закінчите редагування, вам необхідно буде вручну деактивувати його, щоб відновити нормальне використання.
    Бажаєте зараз активувати його вручну?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
uk_UA: Для встановлення NVDA на ваш комп’ютер, натисніть кнопку «Продовжити».

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
uk_UA: Щоб використовувати Albatross із NVDA: змініть якнайбільшу кількість клітинок стану у внутрішньому меню Albatross

en: To:
uk_UA: Кому:

en: Toggle HID keyboard simulation
uk_UA: Перемикає емуляцію HID-клавіатури

en: Toggle braille input
uk_UA: Перемикає брайлівське введення

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
uk_UA: Перемикає прив’язку брайля між позицією фокуса і переглядового курсора

en: Toggle the braille cursor on and off
uk_UA: Вимикає і вмикає брайлівський курсор

en: Toggle the way context information is presented in braille
uk_UA: Перемикає способи подання контекстної інформації на брайлівському дисплеї

en: Toggles HID keyboard simulation
uk_UA: Перемикає режими емуляції HID-клавіатури

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
uk_UA: Перемикає між звуком, мовленням, звуком і мовленням або взагалі вимикає оповіщення про оновлення індикаторів виконання

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
uk_UA: Перемикає між режимом огляду і режимом фокуса. В режимі фокуса клавіші передаються безпосередньо програмі, дозволяючи взаємодіяти з активним елементом керування. В режимі огляду можна переглядати вміст документа, використовуючи курсор, швидкі клавіші NVDA і т.д.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
uk_UA: Перемикає між читанням нотаток програми екранного доступу і фактичним вмістом. Це не змінює фактичного вмісту на екрані, а лише дозволяє користувачеві прочитати інформацію за допомогою NVDA

en: Toggles braille mode
uk_UA: Перемикає брайлівський режим

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
uk_UA: Дозволяє вимикати всі автоперемикання конфігураційних профілів. Відключення діятиме до перезавантаження NVDA

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
uk_UA: Перемикає між тим, скільки тексту має промовлятися при переміщенні миші

en: Toggles native selection mode on and off
uk_UA: Перемикає режим рідного виділення між «увімкнено» та «вимкнено»

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
uk_UA: Вмикає й вимикає автоматичне переміщення системного фокуса за командами режиму огляду

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
uk_UA: Вмикає й вимикає відкладений опис символів під час переміщення курсора

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
uk_UA: Вмикає й вимикає екранне представлення документа, не змінюючи його

en: Toggles on and off reporting if clickable
uk_UA: Вмикає й вимикає повідомлення про клікабельність елементів

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
uk_UA: Вмикає й вимикає ігнорування порожніх рядків під час повідомлення про відступ рядка

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
uk_UA: Вмикає й вимикає читання табличної розмітки в режимі огляду

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
uk_UA: Вмикає й вимикає переміщення навігатора при зміні фокуса

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
uk_UA: Вмикає й вимикає переміщення переглядового курсора під час руху системного курсора.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
uk_UA: Вмикає й вимикає читання емодзі

en: Toggles on and off the reporting of articles
uk_UA: Вмикає й вимикає оповіщення про статті

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
uk_UA: Вмикає й вимикає оповіщення про цитати

en: Toggles on and off the reporting of colors
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння кольорів

en: Toggles on and off the reporting of comments
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння коментарів

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
uk_UA: Перемикає читання змін динамічного вмісту, наприклад, озвучення нового тексту у DOS-консолі Windows

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
uk_UA: Вмикає й вимикає читання акцентів

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
uk_UA: Перемикає повідомлення про малюнки й підписи

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння атрибутів шрифту

en: Toggles on and off the reporting of font changes
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння змін шрифту

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння змін розміру шрифту

en: Toggles on and off the reporting of frames
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння фреймів

en: Toggles on and off the reporting of graphics
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння про графіку

en: Toggles on and off the reporting of groupings
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння про групування

en: Toggles on and off the reporting of headings
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння заголовків

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння про підсвіченість тексту

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння орієнтирів

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння номерів рядків

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння міжрядкових інтервалів

en: Toggles on and off the reporting of links
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння посилань

en: Toggles on and off the reporting of lists
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння списків

en: Toggles on and off the reporting of pages
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння сторінок

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння відступів абзацу

en: Toggles on and off the reporting of revisions
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння ревізій

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння орфографічних помилок

en: Toggles on and off the reporting of style changes
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння про зміни стилів

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
uk_UA: Вмикає або вимикає читання надрядкових і підрядкових

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння координат комірки таблиці

en: Toggles on and off the reporting of tables
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння про таблиці

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння вирівнювання тексту

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння символів при введенні

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
uk_UA: Вмикає й вимикає вимову клавіш, які не є символами

en: Toggles on and off the speaking of typed words
uk_UA: Вмикає й вимикає промовляння слів під час введення

en: Toggles simple review mode on and off
uk_UA: Вмикає й вимикає простий режим перегляду

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
uk_UA: Вмикає й вимикає навігацію за допомогою літер. Якщо увімкнено, то клавіші літер дозволяють переміщатися по різних елементах на сторінці, коли ви перебуваєте в режимі огляду. Якщо вимкннено, то натискання літер передаються безпосередньо до програми

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
uk_UA: Вмикає й вимикає режим сну для активних програм.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
uk_UA: Вмикає й вимикає Переглядач брайля NVDA, де у плаваючому вікні можна переглядати брайлівське виведення і текст, еквівалентний кожному брайлівському символу

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
uk_UA: Вмикає й вимикає переглядач мовлення NVDA, де у плаваючому вікні можна переглядати текст, який NVDA промовляє у цей момент

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
uk_UA: Перемикає озвучення інформації під час переміщення вказівника миші

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
uk_UA: Вмикає екранну завісу, роблячи екран чорним, або вимикає для відображення вмісту екрана. Натиснувши один раз, екранна завіса працюватиме до перезапуску NVDA. Натиснувши двічі, екранна завіса працюватиме, допоки ви її не вимкнете

en: Toggles the support of touch interaction
uk_UA: Вмикає й вимикає взаємодію з сенсорним екраном

en: Top
uk_UA: Верхній

en: Total time not available
uk_UA: Загальний час недоступний

en: Touch Interaction
uk_UA: Взаємодія з сенсорним екраном

en: Touch interaction disabled
uk_UA: Взаємодію з сенсорним екраном вимкнено

en: Touch interaction enabled
uk_UA: Взаємодію з сенсорним екраном увімкнено

en: Touch interaction not supported
uk_UA: Взаємодія з сенсорним екраном не підтримується

en: Touch screen
uk_UA: Сенсорний екран

en: Translates any braille input
uk_UA: Транслює будь-яке брайлівське введення

en: Translates any braille input and presses the enter key
uk_UA: Транслює будь-яке брайлівське введення і натискає Enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
uk_UA: Намагається прочитати документацію для вибраного елемента автозаповнення.

en: Triggers
uk_UA: Автоперемикачі профілів

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
uk_UA: Довіряти голосу для вибраної мови обробку знаків та символів

en: Tshivenda grade 1
uk_UA: Чивенда рівень 1

en: Tshivenda grade 2
uk_UA: Чивенда рівень 2

en: Turkish grade 1
uk_UA: Турецька рівень 1

en: Turkish grade 2
uk_UA: Турецька рівень 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
uk_UA: Вмикає й вимикає режим допомоги при введенні. У ньому NVDA промовляє назву клавіші та її дію, якщо, звісно, дія за клавішею чи за комбінацією клавіш закріплена.

en: Type
uk_UA: Тип

en: Type exit() to exit the console
uk_UA: Введіть exit() для виходу із консолі

en: Type help(object) to get help about object.
uk_UA: Введіть help(об’єкт) для отримання допомоги з використання об’єкта.

en: Type the text you wish to find
uk_UA: Введіть текст для пошуку

en: Type:
uk_UA: Тип:

en: UIA notifications
uk_UA: Сповіщення UIA

en: UIA when available
uk_UA: UIA якщо доступно

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
uk_UA: колір

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
uk_UA: градієнт

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
uk_UA: немає

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
uk_UA: шаблон

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
uk_UA: зображення

en: Ugaritic grade 1
uk_UA: Угаритська рівень 1

en: Ukrainian computer braille
uk_UA: Український комп’ютерний брайль

en: Ukrainian grade 1
uk_UA: Український літературний брайль

en: Ukrainian literary braille (detailed)
uk_UA: Український літературний брайль (докладна)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
uk_UA: Неможливо налаштувати інтерфейс для постачальника візуальної допомоги, його не можна увімкнути.

en: Unable to copy
uk_UA: Немає нічого для копіювання

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
uk_UA: Неможливо скопіювати файл. Ймовірно, він зайнятий іншим процесом, або ж на диску, на який ви хочете його скопіювати, немає місця.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
uk_UA: Неможливо скопіювати вміст рядка стану в буфер обміну

en: Unable to display browseable message
uk_UA: Неможливо показати повідомлення в режимі огляду

en: Unable to mark log position
uk_UA: Неможливо позначити позицію журналу

en: Unable to postpone update.
uk_UA: Неможливо відкласти оновлення.

en: Underline off
uk_UA: Підкреслений вимкнено

en: Underline on
uk_UA: Підкреслений увімкнено

en: Unicode braille
uk_UA: Брайлівський юнікод

en: Unicode normali&zation
uk_UA: Нормалізація &юнікоду

en: Unified English Braille Code grade 1
uk_UA: Уніфікований англійський брайлівський код рівень 1

en: Unified English Braille Code grade 2
uk_UA: Уніфікований англійський брайлівський код рівень 2

en: Uninstall NVDA
uk_UA: Видалити NVDA

en: Unknown braille display
uk_UA: Невідомий брайлівський дисплей

en: Unknown color
uk_UA: Невідомий колір

en: Unknown command line parameters
uk_UA: Невідомі параметри командного рядка

en: Unknown power status
uk_UA: Статус живлення невідомий

en: Unlabeled
uk_UA: Без мітки

en: Unplugged
uk_UA: Відключено

en: Unsupported input
uk_UA: Непідтримуване введення

en: Untitled chart
uk_UA: Діаграма без назви

en: Up Bars
uk_UA: Смуги підвищення

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
uk_UA: Оновлення до NVDA версії {version} завантажене й готове до застосування.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
uk_UA: Оновлення до NVDA версії {version} готове до застосування.

en: Updating NVDA
uk_UA: Оновлюємо NVDA

en: Urdu grade 1
uk_UA: Урду рівень 1

en: Urdu grade 2
uk_UA: Урду рівень 2

en: Use &screen layout (when supported)
uk_UA: Використовувати &екранне представлення (якщо підтримується)

en: Use &spelling functionality if supported
uk_UA: Використовувати &функцію посимвольного читання, якщо підтримується

en: Use NVDA during sign-in
uk_UA: Запускати NVDA разом з Windows

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
uk_UA: Запускати NVDA разом з Windows (потрібні права адміністратора)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
uk_UA: Використовувати UI Automation для доступу до елементів керування електронними таблицями Microsoft &Excel, якщо доступно

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
uk_UA: Використовувати WASAPI для аудіовиводу (потрібен перезапуск)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
uk_UA: Використовувати останні збережені налаштування під час входу й читання захищених екранів (потрібні права адміністратора)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
uk_UA: Використовувати поліпшену &обробку подій (потрібен перезапуск)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
uk_UA: Використовувати &поліпшену підтримку введення символів у застарілих консолях Windows, якщо доступно

en: Use screen layout off
uk_UA: Використання екранного представлення вимкнено

en: Use screen layout on
uk_UA: Використання екранного представлення увімкнено

en: Use this profile for:
uk_UA: Використовувати цей профіль для:

en: Use timeout
uk_UA: Використовувати час затримки

en: User Guide
uk_UA: Посібник користувача

en: User default
uk_UA: Визначено користувачем

en: Uzbek grade 1
uk_UA: Узбецька рівень 1

en: V&ariant
uk_UA: &Варіант

en: V&olume
uk_UA: Гуч&ність

en: Version
uk_UA: Версія

en: Vertical Object placeholder
uk_UA: Заповнювач вертикального об’єкта

en: Vertical Text placeholder
uk_UA: Заповнювач вертикального тексту

en: Vertical Title placeholder
uk_UA: Заповнювач вертикального заголовка

en: Vietnamese grade 0
uk_UA: В’єтнамська рівень 0

en: Vietnamese grade 1
uk_UA: В’єтнамська рівень 1

en: Vietnamese grade 2
uk_UA: В’єтнамська рівень 2

en: View &log
uk_UA: Переглянути &журнал роботи

en: Virtual Buffers
uk_UA: Віртуальні буфери

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Віртуально перемикає клавіші NVDA і shift для емуляції сполучень клавіш із брайлівським введенням

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Перемикає клавішу NVDA для емуляції комбінацій клавіш брайлівського введення

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Віртуально перемикає клавіші alt і shift для емуляції сполучень клавіш із брайлівським введенням

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Перемикає клавішу alt для емуляції комбінацій клавіш брайлівського введення

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Віртуально перемикає клавіші control і alt для емуляції сполучень клавіш із брайлівським введенням

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Віртуально перемикає клавіші control і shift для емуляції сполучень клавіш із брайлівським введенням

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Перемикає клавішу control для емуляції комбінацій клавіш брайлівського введення

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Віртуально перемикає клавіші control, alt і shift для емуляції сполучень клавіш із брайлівським введенням

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Віртуально перемикає клавіші ліва windows і shift для емуляції сполучень клавіш із брайлівським введенням

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Перемикає клавішу ліва Windows  для емуляції комбінацій клавіш брайлівського введення

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
uk_UA: Перемикає клавішу shift для емуляції комбінацій клавіш брайлівського введення

en: Vision
uk_UA: Візуальна допомога

en: Vision Enhancement Provider Error
uk_UA: Помилка постачальника покращення візуальної допомоги

en: Visual Highlight
uk_UA: Підсвічування

en: Voice
uk_UA: Голос

en: Voice dictionary (%s)
uk_UA: Голосовий словник (%s)

en: Volume of NVDA sounds
uk_UA: Гучність звуків NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
uk_UA: Гучність звуків NVDA відповідає гучності голосу

en: Volume-High-Low-Close
uk_UA: Біржова діаграма (обсяг, найвищий курс, найнижчий курс, курс закриття)

en: Volume-Open-High-Low-Close
uk_UA: Біржова діаграма з п’ятьма значеннями (обсяг, початковий, найвищий, найнижчий, кінцевий курси)

en: Waiting for Outlook...
uk_UA: Очікування запуску Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
uk_UA: Очікування запуску PowerPoint...

en: Walls
uk_UA: Стінки

en: Warning
uk_UA: Попередження

en: Warning!
uk_UA: Попередження!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
uk_UA: Попередження: не вдалося встановити гучність для розділення звуку: одна з аудіосесій або моно, або має більше ніж 2 аудіоканали.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
uk_UA: Ми потребуємо вашої допомоги для подальшого розвитку NVDA.
    Цей проект існує завдяки грантам та благодійним внескам. Роблячи благодійний внесок, ви допомагаєте розробникам повноцінно розвивати цю програму.
    Якщо ми отримаємо 10 доларів благодійних внесків з кожного завантаження, то зможемо покрити абсолютно усі подальші затрати проекту.
    Усі благодійні внески приймає NV Access, некомерційна організація, яка розробляє NVDA.
    Дякуємо за вашу підтримку.

en: We&lcome dialog...
uk_UA: Діалог «&Ласкаво просимо»...

en: Welcome to NVDA
uk_UA: Ласкаво просимо до NVDA

en: Welcome to NVDA!
uk_UA: Ласкаво просимо до NVDA!

en: Welsh grade 1
uk_UA: Валлійська рівень 1

en: Welsh grade 2
uk_UA: Валлійська рівень 2

en: What would you like to &do?
uk_UA: Що ви бажаєте &зробити?

en: What's &new
uk_UA: Що &нового

en: What's new
uk_UA: Що нового

en: Whole &word
uk_UA: Ціле слово

en: Windows C&onsole support:
uk_UA: Підтримка &консолі Windows:

en: Windows OCR not available
uk_UA: Windows OCR недоступний

en: Windows OneCore voices
uk_UA: Голоси Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
uk_UA: Записати поточну конфігурацію в nvda.ini

en: X Error Bars
uk_UA: Межа похибки по X

en: Xhosa grade 1
uk_UA: Коса рівень 1

en: Xhosa grade 2
uk_UA: Коса рівень 2

en: Y Error Bars
uk_UA: Межа похибки по Y

en: Yakut grade 1
uk_UA: Якутська рівень 1

en: Yes
uk_UA: Так

en: Yiddish grade 1
uk_UA: Їдиш рівень 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
uk_UA: Ви намагаєтеся встановити версію {newVersion} додатка {summary}, яка вже встановлена. Справді бажаєте оновити?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
uk_UA: Ви маєте намір запустити Інструмент виправлення реєстру COM. Він спробує виправити загальні системні проблеми, які припиняють роботу NVDA під час доступу до вмісту у низці додатків, включаючи Firefox та Internet Explorer. Цей інструмент повинен внести зміни в системний реєстр, тому потребує прав адміністратора. Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
uk_UA: Ви намагаєтеся встановити старішу версію NVDA попри те, що у вас вже встановлена новіша версія. Якщо ви справді бажаєте повернутися до старішої версії, то перед тим, як це зробити, закрийте це встановлення і видаліть поточну версію NVDA.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
uk_UA: Ви не обрали параметр «Мовлення» одним із ваших режимів озвучення. Зауважте, що це може призвести до відсутності мовленнєвого виводу взагалі. Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: You must choose a name for this profile.
uk_UA: Ви повинні назвати цей профіль.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
uk_UA: Ваш файл конфігурації містить помилки. Вашу конфігурацію буде повернено до початкових налаштувань.
    Більше подробиць про цю помилку можна знайти у файлі журналу.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
uk_UA: Ваш файл із прив’язкою жестів містить помилки.
    Більше інформації про них можна знайти у файлі журналу.

en: Zulu grade 1
uk_UA: Зулу рівень 1

en: Zulu grade 2
uk_UA: Зулу рівень 2

[ctx: action]
en: Back
uk_UA: Назад

[ctx: action]
en: Beginning
uk_UA: Початок

[ctx: action]
en: Document
uk_UA: Документ

[ctx: action]
en: End
uk_UA: Кінець

[ctx: action]
en: Help
uk_UA: Допомога

[ctx: action]
en: Home
uk_UA: Додому

[ctx: action]
en: Information
uk_UA: Інформація

[ctx: action]
en: Movie
uk_UA: Фільм

[ctx: action]
en: Next
uk_UA: Далі

[ctx: action]
en: Sound
uk_UA: Звук

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
uk_UA: &Про додаток...

[ctx: addonStore]
en: &Close
uk_UA: &Закрити

[ctx: addonStore]
en: &Disable
uk_UA: &Вимкнути

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
uk_UA: Ви&мкнути вибрані додатки

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
uk_UA: &Більше не показувати це повідомлення

[ctx: addonStore]
en: &Enable
uk_UA: &Увімкнути

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
uk_UA: &Увімкнути (обійти несумісність)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
uk_UA: &Увімкнути вибрані додатки

[ctx: addonStore]
en: &Help
uk_UA: &Довідка

[ctx: addonStore]
en: &Install
uk_UA: &Встановити

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
uk_UA: В&становити (обійти несумісність)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
uk_UA: &Встановити вибрані додатки

[ctx: addonStore]
en: &License
uk_UA: &Ліцензія

[ctx: addonStore]
en: &No
uk_UA: &Ні

[ctx: addonStore]
en: &OK
uk_UA: &Гаразд

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
uk_UA: &Інші подробиці:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
uk_UA: &Видалити

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
uk_UA: В&идалити вибрані додатки

[ctx: addonStore]
en: &Search:
uk_UA: &Пошук:

[ctx: addonStore]
en: &Update
uk_UA: &Оновити

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
uk_UA: &Оновити (обійти несумісність)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
uk_UA: &Оновити всі

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
uk_UA: &Оновити вибрані додатки

[ctx: addonStore]
en: &Yes
uk_UA: &Так

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
uk_UA: &Дії

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
uk_UA: Інформація додатка

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
uk_UA: Встановлення додатка

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
uk_UA: Магазин додатків

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
uk_UA: Попередження магазину додатків

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
uk_UA: Помилка оновлення даних додатка

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
uk_UA: Помилка завантаження додатка

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
uk_UA: Завантаження додатка небезпечне: контрольна сума для {name} не збігається

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
uk_UA: Встановлення додатка

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
uk_UA: Помилка встановлення додатка

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
uk_UA: Додаток не підтримує %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
uk_UA: Доступні оновлення додатків

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
uk_UA: Додатки створює спільнота NVDA, однак NV Access їх не перевіряє. NV Access не несе відповідальності за поведінку додатків. Функціональність додатків необмежена й може включати доступ до ваших персональних даних або навіть до всієї системи.

[ctx: addonStore]
en: All
uk_UA: Усі

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
uk_UA: Потрібна оновлена версія NVDA. Версія NVDA {nvdaVersion} або пізніша.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
uk_UA: Потрібна оновлена версія цього додатка. Цей додаток було востаннє перевірено з NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA вимагає, щоб цей додаток було перевірено з NVDA {nvdaVersion} чи новішою. Ви можете увімкнути цей додаток на свій власний ризик.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
uk_UA: Справді бажаєте видалити додаток {addon} з NVDA? Ця дія незворотна.

[ctx: addonStore]
en: Author
uk_UA: Автор

[ctx: addonStore]
en: Author:
uk_UA: Автор:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
uk_UA: Автор: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
uk_UA: Доступно

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
uk_UA: Доступні &додатки

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
uk_UA: Доступні додатки

[ctx: addonStore]
en: Available version
uk_UA: Доступна версія

[ctx: addonStore]
en: Available version:
uk_UA: Доступна версія:

[ctx: addonStore]
en: Beta
uk_UA: Бета

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
uk_UA: &Канал:

[ctx: addonStore]
en: Channel
uk_UA: Канал

[ctx: addonStore]
en: Channel:
uk_UA: Канал:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
uk_UA: Виберіть пакетний файл додатка

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
uk_UA: Відгуки &спільноти

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
uk_UA: Не вдалося вимкнути додаток: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
uk_UA: Не вдалося увімкнути додаток: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
uk_UA: Опис:

[ctx: addonStore]
en: Dev
uk_UA: Розробницький

[ctx: addonStore]
en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
uk_UA: Вимкнено (несумісний)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
uk_UA: Вимкнено (несумісний), очікує перезапуску

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
uk_UA: Вимкнено, очікує перезапуску

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
uk_UA: Адреса для завантаження:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
uk_UA: Помилка завантаження

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
uk_UA[0]: Триває завантаження {} додатка, скасувати завантаження?
uk_UA[1]: Триває завантаження {} додатків, скасувати завантаження?
uk_UA[2]: Триває завантаження {} додатків, скасувати завантаження?
uk_UA[3]: Триває завантаження {} додатка, скасувати завантаження?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
uk_UA: Завантажено, очікує встановлення

[ctx: addonStore]
en: Downloading
uk_UA: Завантаження

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
uk_UA: Ув&імкнено/вимкнено:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
uk_UA: Увімкнути додаток

[ctx: addonStore]
en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
uk_UA: Увімкнено (несумісний)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
uk_UA: Увімкнено (несумісний), очікує перезапуску

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
uk_UA: Увімкнено, очікує перезапуску

[ctx: addonStore]
en: External
uk_UA: Зовнішнє джерело

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
uk_UA: Не вдалося встановити додаток з %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
uk_UA: Не вдалося відкрити пакетний файл додатка з {filePath} — файл пошкоджено або неправильний формат файлу

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
uk_UA: &Домашня сторінка

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
uk_UA: Домашня сторінка:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
uk_UA: Домашня сторінка: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
uk_UA: Я розумію, що несумісні додатки буде вимкнено і їх можна повторно увімкнути вручну на свій ризик після встановлення.

[ctx: addonStore]
en: ID:
uk_UA: Ідентифікатор:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
uk_UA: Включити &несумісні додатки

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
uk_UA: Несумісний

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
uk_UA: Причина несумісності:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
uk_UA: Встановити додаток

[ctx: addonStore]
en: Install failed
uk_UA: Помилка встановлення

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
uk_UA: Встановити із з&овнішнього джерела

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
uk_UA: Встановлені &додатки

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
uk_UA: Встановлені додатки

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
uk_UA: Встановлені несумісні &додатки

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
uk_UA: Встановлені несумісні додатки

[ctx: addonStore]
en: Installed version
uk_UA: Встановлена версія

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
uk_UA: Встановлена версія:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
uk_UA: Встановлено, очікує перезапуску

[ctx: addonStore]
en: Installing
uk_UA: Встановлення

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
uk_UA[0]: Встановлюємо {} додаток, будь ласка, зачекайте.
uk_UA[1]: Встановлюємо {} додатки, будь ласка, зачекайте.
uk_UA[2]: Встановлюємо {} додатків, будь ласка, зачекайте.
uk_UA[3]: Встановлюємо {} додатка, будь ласка, зачекайте.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
uk_UA: Остання перевірена версія NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
uk_UA: Остання перевірена версія NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
uk_UA: Адреса ліцензії:

[ctx: addonStore]
en: License:
uk_UA: Ліцензія:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
uk_UA: Завантаження додатків…

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
uk_UA: Перехід до магазину додатків

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
uk_UA: Мінімальна версія NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
uk_UA: Потребує мінімум версії NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
uk_UA: Пакетний файл додатків NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
uk_UA: Ім’я

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
uk_UA: Немає доступних дій для вибраних додатків

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
uk_UA: Немає вибраних додатків.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
uk_UA: Примітка: NVDA було запущено з вимкненими додатками

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
uk_UA: Відкрити &Магазин додатків

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
uk_UA: Очікує видалення

[ctx: addonStore]
en: Publisher
uk_UA: Видавець

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
uk_UA: Видавець:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
uk_UA: Видавець: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
uk_UA: Замі&нити

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
uk_UA: Запам’ятати цей вибір для наступних додатків

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
uk_UA: Видалити додаток

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
uk_UA: Посилання на відгуки:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
uk_UA: С&татус:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
uk_UA: Джерельний &код

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
uk_UA: Адреса джерела:

[ctx: addonStore]
en: Stable
uk_UA: Стабільний

[ctx: addonStore]
en: Status
uk_UA: Статус

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
uk_UA: Не вдалося завантажити додаток: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
uk_UA: Не вдалося отримати останні дані для сумісних додатків.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
uk_UA: Не вдалося отримати останні дані для несумісних додатків.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
uk_UA: Не вдалося зберегти додаток як файл: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
uk_UA: Невідомий стан

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
uk_UA: &Додатки з доступними оновленнями

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
uk_UA: Додатки з доступними оновленнями

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
uk_UA: Додатки з доступними оновленнями

[ctx: addonStore]
en: Update Available
uk_UA: Доступне оновлення

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
uk_UA: Доступне оновлення (несумісне)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
uk_UA: Доступні оновлення для деяких встановлених у вас додатків.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
uk_UA: Оновлення додатків...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
uk_UA: Попередження: встановлення додатка може призвести до зниження версії: {name}. Версію встановленого додатка неможливо порівняти з версією додатка з магазину додатків. Встановлена версія: {oldVersion}. Доступна версія: {version}.
    Все одно продовжити встановлення?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
uk_UA: Попередження: несумісний додаток: {name} {version}. За можливості перевірте оновлену версію цього додатка. Цей додаток було востаннє перевірено з NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA вимагає, щоб цей додаток було перевірено з NVDA {nvdaVersion} чи новішою. Увімкнення може призвести до нестабільної поведінки NVDA.
    Все одно продовжити увімкнення?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
uk_UA: Попередження: несумісний додаток: {name} {version}. За можливості перевірте оновлену версію цього додатка. Цей додаток було востаннє перевірено з NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA вимагає, щоб цей додаток було перевірено з NVDA {nvdaVersion} чи новішою. Встановлення може призвести до нестабільної поведінки NVDA.
    Все одно продовжити встановлення?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
uk_UA: У вашій конфігурації NVDA є додатки, несумісні з цією версією програми. Їх буде вимкнено після встановлення. Після встановлення ви на свій ризик зможете повторно увімкнути їх вручну. Якщо вам потрібні ці додатки, перегляньте список, щоб вирішити, чи варто продовжувати встановлення.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
uk_UA[0]: Вибрано {num} додаток.
uk_UA[1]: Вибрано {num} додатки.
uk_UA[2]: Вибрано {num} додатків.
uk_UA[3]: Вибрано {num} додатка.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
uk_UA: {summary} ({name})
    Версія: {version}
    Опис: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
uk_UA: Лише в тестових версіях NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
uk_UA: Так

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
uk_UA: Стандартно (лише за необхідності)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
uk_UA: Ні

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
uk_UA: Лише за необхідності

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
uk_UA: Використовувати UIA в Microsoft Edge й інших 
    &браузерах на основі Chromium, якщо доступно:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
uk_UA: Так

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
uk_UA: Завжди

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
uk_UA: Початково (якщо підходить)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
uk_UA: Лише за необхідності

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
uk_UA: Використовувати UI Automation для доступу до елементів керування документами Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
uk_UA: Якщо підходить

en: alert
uk_UA: попередження

en: align center
uk_UA: вирівнювання за центром

en: align centered across selection
uk_UA: вирівняти виділене за центром

en: align distributed
uk_UA: розподілене вирівнювання

en: align fill
uk_UA: вирівняти заливку

en: align general
uk_UA: загальне вирівнювання

en: align justify
uk_UA: вирівнювання за шириною

en: align left
uk_UA: вирівнювання за лівим краєм

en: align right
uk_UA: вирівнювання за правим краєм

en: alignment
uk_UA: вирівнювання

en: alphanumeric
uk_UA: буквенно-цифровий

en: alt
uk_UA: алт

en: animation
uk_UA: анімація

en: any dots
uk_UA: будь-які крапки

en: app
uk_UA: дод

en: application
uk_UA: додаток

en: applications
uk_UA: контекст

[ctx: aria]
en: banner
uk_UA: банер

[ctx: aria]
en: complementary
uk_UA: додаткове

[ctx: aria]
en: content info
uk_UA: інформація про вміст

[ctx: aria]
en: form
uk_UA: форма

[ctx: aria]
en: main
uk_UA: основне

[ctx: aria]
en: navigation
uk_UA: навігація

[ctx: aria]
en: search
uk_UA: пошук

en: art
uk_UA: стт

en: article
uk_UA: стаття

en: at {x}, {y}
uk_UA: координати {x}, {y}

en: attachment
uk_UA: вкладення

en: audio
uk_UA: аудіо

en: automatic
uk_UA: автоматично

en: automatic color
uk_UA: автоматичний колір

en: automatically
uk_UA: автоматично

en: back
uk_UA: назад

en: background color
uk_UA: колір заднього фону

en: background pattern {pattern}
uk_UA: фоновий шаблон {pattern}

en: backspace
uk_UA: бекспейс

en: baseline
uk_UA: базова лінія

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: ззаду знизу {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: ззаду знизу {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: ззаду знизу {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: ззаду знизу {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: ззаду ліворуч {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: ззаду ліворуч {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: ззаду ліворуч {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: ззаду ліворуч {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: ззаду справа {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: ззаду справа {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: ззаду справа {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: ззаду справа {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: ззаду згори {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: ззаду згори {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: ззаду згори {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: ззаду згори {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: behind {otherShape}
uk_UA: ззаду {otherShape}

en: bkmk
uk_UA: зклдк

en: blank
uk_UA: порожньо

en: block quote
uk_UA: цитата

en: bold
uk_UA: напівжирний

en: bookmark
uk_UA: закладка

en: border
uk_UA: рамка

en: bottom edge
uk_UA: нижній край

en: box
uk_UA: блок

en: bqt
uk_UA: цит

en: braille keyboard
uk_UA: брайлівська клавіатура

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
uk_UA: бнр

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
uk_UA: іпв

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
uk_UA: додатк

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
uk_UA: форм

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
uk_UA: осн

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
uk_UA: нав

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
uk_UA: пош

en: break
uk_UA: розрив

en: browser stop
uk_UA: зупинити браузер

en: bsyind
uk_UA: індз

en: btn
uk_UA: кнп

en: busy
uk_UA: зайнято

en: busy indicator
uk_UA: індикатор зайнятості

en: button
uk_UA: кнопка

en: calendar
uk_UA: календар

en: canvas
uk_UA: підкладка

en: cap
uk_UA: пдп

en: cap %s
uk_UA: велика %s

en: caption
uk_UA: підпис

en: caret
uk_UA: знак вставки

en: caret moves review cursor off
uk_UA: прив’язку переглядового курсора до системного вимкнено

en: caret moves review cursor on
uk_UA: прив’язку переглядового курсора до системного увімкнено

en: case
uk_UA: регістр

en: category {categories} | categories {categories}
uk_UA[0]: категорія {categories}
uk_UA[1]: категорії {categories}
uk_UA[2]: категорій {categories}
uk_UA[3]: категорії {categories}

en: cbo
uk_UA: кспс

en: cell
uk_UA: комірка

en: cell deletion
uk_UA: видалення комірки

en: cell insertion
uk_UA: вставка комірки

en: cell merge
uk_UA: об’єднання комірок

en: centered
uk_UA: центровано

en: character
uk_UA: символ

en: chart
uk_UA: схема

[ctx: chart]
en: column
uk_UA: стовпець

en: chart element
uk_UA: елемент діаграми

en: check box
uk_UA: прапорець

en: check menu item
uk_UA: елемент меню позначено

en: checkable
uk_UA: позначуваний

en: checked
uk_UA: позначено

en: chk
uk_UA: прп

en: clickable
uk_UA: за кліком

en: clk
uk_UA: клк

en: clock
uk_UA: годинник

en: cmnt
uk_UA: комент

en: collapsed
uk_UA: згорнуто

en: color chooser
uk_UA: вибір кольору

[ctx: color hue]
en: aqua
uk_UA: колір морської хвилі

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
uk_UA: синій з кольором морської хвилі

[ctx: color hue]
en: black
uk_UA: чорний

[ctx: color hue]
en: blue
uk_UA: синій

[ctx: color hue]
en: blue-purple
uk_UA: синьо-пурпуровий

[ctx: color hue]
en: brown
uk_UA: коричневий

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
uk_UA: коричнево-жовтий

[ctx: color hue]
en: dark grey
uk_UA: темно-сірий

[ctx: color hue]
en: green
uk_UA: зелений

[ctx: color hue]
en: green-aqua
uk_UA: колір зеленої води

[ctx: color hue]
en: grey
uk_UA: сірий

[ctx: color hue]
en: light grey
uk_UA: світло-сірий

[ctx: color hue]
en: orange
uk_UA: помаранчевий

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
uk_UA: помаранчево-жовтий

[ctx: color hue]
en: pink
uk_UA: рожевий

[ctx: color hue]
en: pink-red
uk_UA: рожево-червоний

[ctx: color hue]
en: purple
uk_UA: пурпуровий

[ctx: color hue]
en: purple-pink
uk_UA: пурпурово-рожевий

[ctx: color hue]
en: red
uk_UA: червоний

[ctx: color hue]
en: red-brown
uk_UA: червоно-коричневий

[ctx: color hue]
en: red-orange
uk_UA: червоно-помаранчевий

[ctx: color hue]
en: very dark grey
uk_UA: дуже темно-сірий

[ctx: color hue]
en: very light grey
uk_UA: дуже світло-сірий

[ctx: color hue]
en: white
uk_UA: білий

[ctx: color hue]
en: yellow
uk_UA: жовтий

[ctx: color hue]
en: yellow-green
uk_UA: жовто-зелений

[ctx: color variation]
en: bright {color}
uk_UA: яскраво {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
uk_UA: темно-тьмяно {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
uk_UA: темно {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
uk_UA: темно {color} сіро

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
uk_UA: світло-тьмяно {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
uk_UA: тьмяно {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
uk_UA: прозорий {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
uk_UA: дуже темно-тьмяно {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
uk_UA: дуже темно {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
uk_UA: дуже темний {color} сірий

[ctx: color variation]
en: {color} grey
uk_UA: {color} зелено

[ctx: color variation]
en: {color} white
uk_UA: {color} біло

en: column
uk_UA: стовпець

en: column %s
uk_UA: стовпець %s

en: column break
uk_UA: розрив стовпця

en: column header
uk_UA: заголовок стовпця

en: column {0} of {1}
uk_UA: стовпець {0} із {1}

en: column {columnNumber}
uk_UA: стовпець {columnNumber}

en: combo box
uk_UA: комбінований список

en: comment
uk_UA: коментар

en: comment: {text} by {author} on {date}
uk_UA: коментар: {text} написав {author} в {date}

en: conflict
uk_UA: конфлікт

en: continuous
uk_UA: безперервна

en: continuous section break
uk_UA: розрив розділу і новий розділ на тій самій сторінці

[ctx: controlType]
en: tab
uk_UA: вкладка

en: covers  {otherShape}
uk_UA: покриває  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: покриває знизу {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: покриває знизу {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: покриває знизу {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: покриває знизу {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: покриває зліва {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: покриває зліва {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: покриває зліва {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: покриває зліва {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: покриває справа {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: покриває справа {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: покриває справа {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: покриває справа {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
uk_UA[0]: покриває згори {otherShape} на {distance:.3g} пункт
uk_UA[1]: покриває згори {otherShape} на {distance:.3g} пункти
uk_UA[2]: покриває згори {otherShape} на {distance:.3g} пунктів
uk_UA[3]: покриває згори {otherShape} на {distance:.3g} пункту

en: cropped
uk_UA: обрізано

en: ctrl
uk_UA: control

en: current
uk_UA: поточний

en: current date
uk_UA: поточна дата

en: current location
uk_UA: поточне розташування

en: current page
uk_UA: поточна сторінка

en: current step
uk_UA: поточний крок

en: current time
uk_UA: поточний час

en: cursor
uk_UA: курсор

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
uk_UA: курсор розташовано {horizontalDistance} від лівого краю сторінки, {verticalDistance} від верхнього краю сторінки

en: custom application 1
uk_UA: додаток користувача 1

en: custom application 2
uk_UA: додаток користувача 2

en: c{columnNumber}
uk_UA: с{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
uk_UA: с{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
uk_UA: штрихпунктирна

en: dash dot dot
uk_UA: штрихпунктирна з двома крапками

en: dashed
uk_UA: штрих

en: data grid
uk_UA: сітка даних

en: data item
uk_UA: елемент даних

en: data point
uk_UA: точка даних

en: date edit
uk_UA: редактор дати

en: debug
uk_UA: налагодження

en: debug warning
uk_UA: налагоджувальне попередження

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
uk_UA: зменшено на {decrementValue} у точці {previousIndex},

en: default style
uk_UA: стандартний стиль

en: definition
uk_UA: визначення

en: defunct
uk_UA: більше неіснує

en: del
uk_UA: вид-но

en: delayed character descriptions off
uk_UA: відкладений опис символів вимкнено

en: delayed character descriptions on
uk_UA: відкладений опис символів увімкнено

en: delete
uk_UA: деліт

en: deleted
uk_UA: видалено

en: deletion
uk_UA: видалення

en: deletion: {text}
uk_UA: видалення: {text}

en: desktop icon
uk_UA: іконка робочого столу

en: desktop pane
uk_UA: область робочого столу

en: details
uk_UA: подробиці

en: diagonal crosshatch
uk_UA: діагональне штрихування

en: diagonal stripe
uk_UA: діагональна смуга

en: diagram
uk_UA: діаграма

en: dial
uk_UA: набірний диск

en: dialog
uk_UA: діалог

en: directory pane
uk_UA: область папок

en: disabled
uk_UA: вимкнено

en: display field
uk_UA: поле індикації

en: display scroll
uk_UA: прокрутити дисплей

en: display speech output
uk_UA: показ мовленнєвого виводу

en: dlg
uk_UA: длг

en: doc
uk_UA: док

en: document
uk_UA: документ

en: done dragging
uk_UA: перетягування завершено

en: dot
uk_UA: крапка

en: dotted
uk_UA: пунктирна

en: double
uk_UA: подвійний

en: double strikethrough
uk_UA: подвійний закреслений

en: double {action}
uk_UA: подвійний {action}

en: down arrow
uk_UA: стрілка вниз

en: down-right diagonal line
uk_UA: діагональ вниз-вправо

en: draggable
uk_UA: можливо перетягувати

en: dragging
uk_UA: перетягування

en: drbtn
uk_UA: вм

en: drft cmnt
uk_UA: черн ком

en: drop down button
uk_UA: кнопка з випадаючим меню

en: drop down button grid
uk_UA: кнопка комірки з випадаючим меню

en: drop list
uk_UA: спадний список

en: drop target
uk_UA: кінцевий пункт перетягування

en: edit
uk_UA: редактор

en: edit bar
uk_UA: рядок редагування

en: editable
uk_UA: можливо редагувати

en: editing
uk_UA: редагування

en: edt
uk_UA: ред

en: email
uk_UA: електронна пошта

en: embedded
uk_UA: вбуд

en: embedded object
uk_UA: вбудований об’єкт

en: emphasised
uk_UA: акцентовано

en: end
uk_UA: в кінець

en: end note
uk_UA: пояснення

en: enote
uk_UA: квин

en: enter
uk_UA: ентер

en: escape
uk_UA: ескейп

[ctx: espeakVarient]
en: none
uk_UA: нічого

en: even pages section break
uk_UA: розрив розділу і новий розділ на наступній парній сторінці

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
uk_UA: Зовнішній вигляд комірки

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
uk_UA: Висота комірки: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
uk_UA: Ширина комірки: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
uk_UA: Колір заливки: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
uk_UA: Тип заливки: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
uk_UA: Колір контура: згори={0.name}, знизу={1.name}, зліва={2.name}, справа={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
uk_UA: Товщина контура: згори={0}, знизу={1}, зліва={2}, справа={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
uk_UA[0]: Поворот: {0} градус
uk_UA[1]: Поворот: {0} градуси
uk_UA[2]: Поворот: {0} градусів
uk_UA[3]: Поворот: {0} градуса

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
uk_UA: Показує доступне для огляду повідомлення з інформацією про зовнішній вигляд комірки, наприклад, кольори контуру й заливки, обертання та розмір

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
uk_UA: {firstAddress} через {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
uk_UA: {firstAddress} {firstValue} через {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
uk_UA: розгорнуто

en: favorites
uk_UA: закладки

en: fig
uk_UA: мал

en: figure
uk_UA: малюнок

en: file chooser
uk_UA: вибір файла

en: filler
uk_UA: заповнювач

en: find a text string from the current cursor position
uk_UA: пошук текстового рядка із поточної позиції курсора

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
uk_UA: пошук наступного текстового фрагменту від поточної позиції курсора

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
uk_UA: пошук попереднього текстового фрагменту від поточної позиції курсора

en: first line indent
uk_UA: відступ першого рядка

en: flagged
uk_UA: позначено

en: fnote
uk_UA: нвин

en: focus moves navigator object off
uk_UA: прив’язку навігатора до фокуса вимкнено

en: focus moves navigator object on
uk_UA: прив’язку навігатора до фокуса увімкнено

en: focusable
uk_UA: можливий фокус

en: focused
uk_UA: у фокусі

en: follow cursors
uk_UA: стеження за курсорами

en: font chooser
uk_UA: вибір шрифту

en: font name
uk_UA: назва шрифту

en: font size
uk_UA: розмір шрифту

[ctx: font size]
en: %s pt
uk_UA: %s пунктів

[ctx: font size]
en: %s px
uk_UA: %s пкс

[ctx: font size]
en: large
uk_UA: великий

[ctx: font size]
en: larger
uk_UA: більший

[ctx: font size]
en: medium
uk_UA: середній

[ctx: font size]
en: small
uk_UA: маленький

[ctx: font size]
en: smaller
uk_UA: менший

[ctx: font size]
en: x-large
uk_UA: дуже великий

[ctx: font size]
en: x-small
uk_UA: дуже маленький

[ctx: font size]
en: xx-large
uk_UA: дуже-дуже великий

[ctx: font size]
en: xx-small
uk_UA: дуже-дуже маленький

[ctx: font size]
en: xxx-large
uk_UA: дуже-дуже-дуже великий

en: foot note
uk_UA: виноска

en: footer
uk_UA: нижній колонтитул

en: foreground color
uk_UA: колір переднього фону

en: form
uk_UA: форма

en: forward
uk_UA: вперед

en: forwarded
uk_UA: переслано

en: frame
uk_UA: фрейм

en: frml
uk_UA: фрмл

en: gesture map File Error
uk_UA: помилка файла з прив’язкою жестів

en: glass pane
uk_UA: дзеркальна область

en: gra
uk_UA: граф

en: grammar error
uk_UA: граматична помилка

en: grammar: {text}
uk_UA: граматика: {text}

en: graphic
uk_UA: графіка

en: grip
uk_UA: комірка

en: grouping
uk_UA: групування

en: grp
uk_UA: грп

en: h%s
uk_UA: з%s

en: hair
uk_UA: надтонка

en: half alphanumeric
uk_UA: частково буквенно-цифровий

en: half checked
uk_UA: частково позначено

en: half katakana
uk_UA: частково katakana

en: half katakana roman
uk_UA: частково katakana roman

en: half pressed
uk_UA: частково натиснуто

en: hanging indent
uk_UA: висячий відступ

en: has %s
uk_UA: містить %s

en: has attachment
uk_UA: містить вкладення

en: has auto complete
uk_UA: містить автоматичне заповнення

en: has comment
uk_UA: містить коментар

en: has details
uk_UA: містить подробиці

en: has draft comment
uk_UA: містить чернетку коментаря

en: has formula
uk_UA: містить формулу

en: has long description
uk_UA: містить детальний опис

en: has note
uk_UA: містить нотатку

en: has resolved comment
uk_UA: містить вирішений коментар

en: header
uk_UA: верхній колонтитул

en: header item
uk_UA: заголовок елемента

en: heading
uk_UA: заголовок

en: heading 1
uk_UA: заголовок 1

en: heading 2
uk_UA: заголовок 2

en: heading 3
uk_UA: заголовок 3

en: heading 4
uk_UA: заголовок 4

en: heading 5
uk_UA: заголовок 5

en: heading 6
uk_UA: заголовок 6

en: heading level %d
uk_UA: заголовок рівня %d

en: help balloon
uk_UA: виринаюче системне повідомлення

en: hidden
uk_UA: приховано

en: high importance
uk_UA: висока важливість

en: highlight
uk_UA: цікавий фрагмент

en: highlighted
uk_UA: підсвічено

en: highlighted in {color}
uk_UA: підсвічено в {color}

en: hiragana
uk_UA: хіраґана

en: hiragana roman
uk_UA: хіраґана для введення латинки

en: hlght
uk_UA: пдсв

en: hlp
uk_UA: всп

en: home
uk_UA: на початок

en: home page
uk_UA: домашня сторінка

en: horizontal borders except outside
uk_UA: горизонтальні рамки всередині

en: horizontal stripe
uk_UA: горизонтальна смуга

en: hot key field
uk_UA: поле гарячої клавіші

en: icon
uk_UA: іконка

en: iconified
uk_UA: означений

en: image map
uk_UA: малюнок

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
uk_UA: збільшено на {incrementValue} у точці {previousIndex},

en: indent
uk_UA: відступ

en: indicator
uk_UA: індикатор

en: info
uk_UA: інфо

en: input help off
uk_UA: режим допомоги при введенні вимкнено

en: input help on
uk_UA: режим допомоги при введенні увімкнено

en: input window
uk_UA: вікно введення

en: input/output
uk_UA: введення/виведення

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
uk_UA: &Фільтрувати за:

en: ins
uk_UA: встав-но

en: insert
uk_UA: інсерт

en: inserted
uk_UA: вставлено

en: insertion
uk_UA: вставка

en: insertion: {text}
uk_UA: вставка: {text}

en: invalid
uk_UA: непрввед

en: invalid entry
uk_UA: неправильне введення

en: invisible
uk_UA: невидимо

en: invoke
uk_UA: активувати

en: italic
uk_UA: курсив

en: item
uk_UA: елемент

en: katakana
uk_UA: катакана

en: katakana roman
uk_UA: катакана для введення латинки

[ctx: keyLabel]
en: tab
uk_UA: таб

en: keyboard, all layouts
uk_UA: клавіатура, усі розкладки

en: label
uk_UA: ярлик

en: landmark
uk_UA: орієнтир

[ctx: languageName]
en: Aragonese
uk_UA: Арагонська

[ctx: languageName]
en: Burmese
uk_UA: Бірманська

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
uk_UA: Центральнокурдська

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
uk_UA: Північнокурдська

[ctx: languageName]
en: Somali
uk_UA: Сомалійська

en: layered pane
uk_UA: багатошарова область

en: layout tables off
uk_UA: читання табличної розмітки вимкнено

en: layout tables on
uk_UA: читання табличної розмітки увімкнено

en: ldesc
uk_UA: доп

en: left
uk_UA: лівий

en: left alt
uk_UA: лівий alt

en: left arrow
uk_UA: стрілка вліво

en: left control
uk_UA: лівий control

en: left edge
uk_UA: лівий край

en: left indent
uk_UA: відступ зліва

en: left shift
uk_UA: лівий shift

en: left windows
uk_UA: ліва windows

en: level %s
uk_UA: рівень %s

en: line
uk_UA: рядок

en: line %s
uk_UA: рядок %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
uk_UA: Мовлення й сигнали

[ctx: line indentation setting]
en: Off
uk_UA: Вимкнено

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
uk_UA: Мовлення

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
uk_UA: Сигнали

en: line scroll
uk_UA: прокрутити рядок

en: line spacing %s
uk_UA: міжрядковий інтервал %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
uk_UA[0]: %.1f рядок
uk_UA[1]: %.1f рядки
uk_UA[2]: %.1f рядків
uk_UA[3]: %.1f рядка

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
uk_UA: полуторний інтервал

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
uk_UA: принаймні %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
uk_UA: подвійний

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
uk_UA: точно {space:.1f} точок

[ctx: line spacing value]
en: single
uk_UA: одинарний

en: linear gradient
uk_UA: лінійний градієнт

en: link
uk_UA: посилання

en: linked
uk_UA: пов’язане

en: list
uk_UA: список

en: list item
uk_UA: елемент списку

en: lmk
uk_UA: орі

en: lnk
uk_UA: псл

en: low importance
uk_UA: низька важливість

en: lst
uk_UA: спс

en: lv %s
uk_UA: рв %s

en: manual
uk_UA: вручну

en: marked
uk_UA: помічено

en: math
uk_UA: математичний вираз

en: media player
uk_UA: медіаплеєр

en: medium
uk_UA: середня

en: medium dash dot
uk_UA: середня тире-крапка

en: medium dash dot dot
uk_UA: середня тире крапка-крапка

en: medium dashed
uk_UA: середній штрих

en: meeting request
uk_UA: зустрічний запит

en: menu
uk_UA: меню

en: menu bar
uk_UA: рядок меню

en: menu button
uk_UA: кнопка меню

en: menu item
uk_UA: елемент меню

en: mln
uk_UA: бр

en: mnu
uk_UA: м

en: mnubar
uk_UA: рм

en: mnubtn
uk_UA: мкнп

en: mnuitem
uk_UA: ем

en: modal
uk_UA: модальний

en: moved from
uk_UA: перемістити з

en: moved to
uk_UA: перемістити до

en: moves to the first table column
uk_UA: переходить до першого стовпця таблиці

en: moves to the first table row
uk_UA: переходить до першого рядка таблиці

en: moves to the last table column
uk_UA: переходить до останнього стовпця таблиці

en: moves to the last table row
uk_UA: переходить до останнього рядка таблиці

en: moves to the next annotation
uk_UA: переходить до наступної анотації

en: moves to the next article
uk_UA: переходить до наступної статті

en: moves to the next block quote
uk_UA: переходить до наступної цитати

en: moves to the next button
uk_UA: переходить до наступної кнопки

en: moves to the next check box
uk_UA: переходить до наступного прапорця

en: moves to the next combo box
uk_UA: переходить до наступного комбінованого списку

en: moves to the next different style text
uk_UA: переходить до наступного тексту іншого стилю

en: moves to the next edit field
uk_UA: переходить до наступного поля редагування

en: moves to the next embedded object
uk_UA: переходить до наступного вбудованого об’єкта

en: moves to the next error
uk_UA: переходить до наступної помилки

en: moves to the next figure
uk_UA: переходить до наступного малюнка

en: moves to the next form field
uk_UA: переходить до наступного поля форми

en: moves to the next frame
uk_UA: переходить до наступного фрейму

en: moves to the next graphic
uk_UA: переходить до наступної графіки

en: moves to the next grouping
uk_UA: переходить до наступного групування

en: moves to the next heading
uk_UA: переходить до наступного заголовка

en: moves to the next heading at level 1
uk_UA: переходить до наступного заголовка рівня 1

en: moves to the next heading at level 2
uk_UA: переходить до наступного заголовка рівня 2

en: moves to the next heading at level 3
uk_UA: переходить до наступного заголовка рівня 3

en: moves to the next heading at level 4
uk_UA: переходить до наступного заголовка рівня 4

en: moves to the next heading at level 5
uk_UA: переходить до наступного заголовка рівня 5

en: moves to the next heading at level 6
uk_UA: переходить до наступного заголовка рівня 6

en: moves to the next landmark
uk_UA: переходить до наступного орієнтира

en: moves to the next link
uk_UA: переходить до наступного посилання

en: moves to the next list
uk_UA: переходить до наступного списку

en: moves to the next list item
uk_UA: переходить до наступного елемента списку

en: moves to the next math formula
uk_UA: переходить до наступної математичної формули

en: moves to the next menu item
uk_UA: переходить до наступного елемента меню

en: moves to the next progress bar
uk_UA: переходить до наступного індикатора виконання

en: moves to the next radio button
uk_UA: переходить до наступної радіокнопки

en: moves to the next same style text
uk_UA: переходить до наступного тексту того ж стилю

en: moves to the next separator
uk_UA: переходить до наступного роздільника

en: moves to the next tab
uk_UA: переходить до наступної вкладки

en: moves to the next table
uk_UA: переходить до наступної таблиці

en: moves to the next table column
uk_UA: переходить до наступного стовпця таблиці

en: moves to the next table row
uk_UA: переходить до наступного рядка таблиці

en: moves to the next text paragraph
uk_UA: переходить до наступного текстового абзацу

en: moves to the next toggle button
uk_UA: переходить до наступної кнопки-перемикача

en: moves to the next unvisited link
uk_UA: переходить до наступного невідвіданого посилання

en: moves to the next vertically aligned paragraph
uk_UA: переходить до наступного вертикально вирівняного абзацу

en: moves to the next visited link
uk_UA: переходить до наступного відвіданого посилання

en: moves to the previous annotation
uk_UA: переходить до попередньої анотації

en: moves to the previous article
uk_UA: переходить до попередньої статті

en: moves to the previous block quote
uk_UA: переходить до попередньої цитати

en: moves to the previous button
uk_UA: переходить до попередньої кнопки

en: moves to the previous check box
uk_UA: переходить до попереднього прапорця

en: moves to the previous combo box
uk_UA: переходить до попереднього комбінованого списку

en: moves to the previous different style text
uk_UA: переходить до попереднього тексту іншого стилю

en: moves to the previous edit field
uk_UA: переходить до попереднього поля редагування

en: moves to the previous embedded object
uk_UA: переходить до попереднього вбудованого об’єкта

en: moves to the previous error
uk_UA: переходить до попередньої помилки

en: moves to the previous figure
uk_UA: переходить до попереднього малюнка

en: moves to the previous form field
uk_UA: переходить до попереднього поля форми

en: moves to the previous frame
uk_UA: переходить до попереднього фрейму

en: moves to the previous graphic
uk_UA: переходить до попередньої графіки

en: moves to the previous grouping
uk_UA: переходить до попереднього групування

en: moves to the previous heading
uk_UA: переходить до попереднього заголовка

en: moves to the previous heading at level 1
uk_UA: переходить до попереднього заголовка рівня 1

en: moves to the previous heading at level 2
uk_UA: переходить до попереднього заголовка рівня 2

en: moves to the previous heading at level 3
uk_UA: переходить до попереднього заголовка рівня 3

en: moves to the previous heading at level 4
uk_UA: переходить до попереднього заголовка рівня 4

en: moves to the previous heading at level 5
uk_UA: переходить до попереднього заголовка рівня 5

en: moves to the previous heading at level 6
uk_UA: переходить до попереднього заголовка рівня 6

en: moves to the previous landmark
uk_UA: переходить до попереднього орієнтира

en: moves to the previous link
uk_UA: переходить до попереднього посилання

en: moves to the previous list
uk_UA: переходить до попереднього списку

en: moves to the previous list item
uk_UA: переходить до попереднього елемента списку

en: moves to the previous math formula
uk_UA: переходить до попередньої математичної формули

en: moves to the previous menu item
uk_UA: переходить до попереднього елемента меню

en: moves to the previous progress bar
uk_UA: переходить до попереднього індикатора виконання

en: moves to the previous radio button
uk_UA: переходить до попередньої радіокнопки

en: moves to the previous same style text
uk_UA: переходить до попереднього тексту того ж стилю

en: moves to the previous separator
uk_UA: переходить до попереднього роздільника

en: moves to the previous tab
uk_UA: переходить до попередньої вкладки

en: moves to the previous table
uk_UA: переходить до попередньої таблиці

en: moves to the previous table column
uk_UA: переходить до попереднього стовпця таблиці

en: moves to the previous table row
uk_UA: переходить до попереднього рядка таблиці

en: moves to the previous text paragraph
uk_UA: переходить до попереднього текстового абзацу

en: moves to the previous toggle button
uk_UA: переходить до попередньої кнопки-перемикача

en: moves to the previous unvisited link
uk_UA: переходить до попереднього невідвіданого посилання

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
uk_UA: переходить до попереднього вертикально вирівняного абзацу

en: moves to the previous visited link
uk_UA: переходить до попереднього відвіданого посилання

en: multi line
uk_UA: багаторядковий

en: mute
uk_UA: вимкнути звук

en: new column section break
uk_UA: розрив розділу і новий розділ у тій самій колонці

en: new page section break
uk_UA: розрив розділу і новий розділ на наступній сторінці

en: next track
uk_UA: наступний трек

en: no bold
uk_UA: не напівжирний

en: no border lines
uk_UA: немає рамок рядків

en: no change from point {previousIndex},
uk_UA: немає зміни у точці {previousIndex},

en: no first line indent
uk_UA: немає відступу першого рядка

en: no hanging indent
uk_UA: немає висячого відступу

en: no highlight
uk_UA: немає підсвічування

en: no indent
uk_UA: немає відступу

en: no italic
uk_UA: не курсив

en: no left indent
uk_UA: немає відступу зліва

en: no more text after a block of links
uk_UA: більше немає тексту після блоку посилань

en: no more text before a block of links
uk_UA: більше немає тексту перед блоком посилань

en: no next annotation
uk_UA: немає наступної анотації

en: no next article
uk_UA: немає наступної статті

en: no next block quote
uk_UA: немає наступної цитати

en: no next button
uk_UA: немає наступної кнопки

en: no next check box
uk_UA: немає наступного прапорця

en: no next combo box
uk_UA: немає наступного комбінованого списку

en: no next edit field
uk_UA: немає наступного поля редагування

en: no next embedded object
uk_UA: немає наступного вбудованого об’єкта

en: no next error
uk_UA: немає наступної помилки

en: no next figure
uk_UA: немає наступного малюнка

en: no next form field
uk_UA: немає наступного поля форми

en: no next frame
uk_UA: немає наступного фрейму

en: no next graphic
uk_UA: немає наступної графіки

en: no next grouping
uk_UA: немає наступного групування

en: no next heading
uk_UA: немає наступного заголовка

en: no next heading at level 1
uk_UA: немає наступного заголовка рівня 1

en: no next heading at level 2
uk_UA: немає наступного заголовка рівня 2

en: no next heading at level 3
uk_UA: немає наступного заголовка рівня 3

en: no next heading at level 4
uk_UA: немає наступного заголовка рівня 4

en: no next heading at level 5
uk_UA: немає наступного заголовка рівня 5

en: no next heading at level 6
uk_UA: немає наступного заголовка рівня 6

en: no next landmark
uk_UA: немає наступного орієнтира

en: no next link
uk_UA: немає наступного посилання

en: no next list
uk_UA: немає наступного списку

en: no next list item
uk_UA: немає наступного елемента списку

en: no next math formula
uk_UA: немає наступної математичної формули

en: no next menu item
uk_UA: немає наступного елемента меню

en: no next progress bar
uk_UA: немає наступного індикатора виконання

en: no next radio button
uk_UA: немає наступної радіокнопки

en: no next separator
uk_UA: немає наступного роздільника

en: no next tab
uk_UA: немає наступної вкладки

en: no next table
uk_UA: немає наступної таблиці

en: no next text paragraph
uk_UA: немає наступного текстового абзацу

en: no next toggle button
uk_UA: немає наступної кнопки-перемикача

en: no next unvisited link
uk_UA: немає наступного невідвіданого посилання

en: no next vertically aligned paragraph
uk_UA: немає наступного вертикально вирівняного абзацу

en: no next visited link
uk_UA: немає наступного відвіданого посилання

en: no previous annotation
uk_UA: немає попередньої анотації

en: no previous article
uk_UA: немає попередньої статті

en: no previous block quote
uk_UA: немає попередньої цитати

en: no previous button
uk_UA: немає попередньої кнопки

en: no previous check box
uk_UA: немає попереднього прапорця

en: no previous combo box
uk_UA: немає попереднього комбінованого списку

en: no previous edit field
uk_UA: немає попереднього поля редагування

en: no previous embedded object
uk_UA: немає попереднього вбудованого об’єкта

en: no previous error
uk_UA: немає попередньої помилки

en: no previous figure
uk_UA: немає попереднього малюнка

en: no previous form field
uk_UA: немає попереднього поля форми

en: no previous frame
uk_UA: немає попереднього фрейму

en: no previous graphic
uk_UA: немає попередньої графіки

en: no previous grouping
uk_UA: немає попереднього групування

en: no previous heading
uk_UA: немає попереднього заголовка

en: no previous heading at level 1
uk_UA: немає попереднього заголовка рівня 1

en: no previous heading at level 2
uk_UA: немає попереднього заголовка рівня 2

en: no previous heading at level 3
uk_UA: немає попереднього заголовка рівня 3

en: no previous heading at level 4
uk_UA: немає попереднього заголовка рівня 4

en: no previous heading at level 5
uk_UA: немає попереднього заголовка рівня 5

en: no previous heading at level 6
uk_UA: немає попереднього заголовка рівня 6

en: no previous landmark
uk_UA: немає попереднього орієнтира

en: no previous link
uk_UA: немає попереднього посилання

en: no previous list
uk_UA: немає попереднього списку

en: no previous list item
uk_UA: немає попереднього елемента списку

en: no previous math formula
uk_UA: немає попередньої математичної формули

en: no previous menu item
uk_UA: немає попереднього елемента меню

en: no previous progress bar
uk_UA: немає попереднього індикатора виконання

en: no previous radio button
uk_UA: немає попередньої радіокнопки

en: no previous separator
uk_UA: немає попереднього роздільника

en: no previous tab
uk_UA: немає попередньої вкладки

en: no previous table
uk_UA: немає попередньої таблиці

en: no previous text paragraph
uk_UA: немає попереднього текстового абзацу

en: no previous toggle button
uk_UA: немає попередньої кнопки-перемикача

en: no previous unvisited link
uk_UA: немає попереднього невідвіданого посилання

en: no previous vertically aligned paragraph
uk_UA: немає попереднього вертикально вирівняного абзацу

en: no previous visited link
uk_UA: немає попереднього відвіданого посилання

en: no revised %s
uk_UA: не перевірено %s

en: no right indent
uk_UA: немає відступу справа

en: no status bar information
uk_UA: немає інформації рядка стану

en: no strikethrough
uk_UA: не закреслений

en: none
uk_UA: немає

en: normal configuration
uk_UA: нормальна конфігурація

en: normal configuration profile active
uk_UA: активовано нормальну конфігурацію

en: not %s
uk_UA: не %s

en: not checked
uk_UA: не позначено

en: not deleted
uk_UA: не видалено

en: not emphasised
uk_UA: не виділено

en: not hidden
uk_UA: не приховано

en: not highlighted
uk_UA: не підсвічено

en: not inserted
uk_UA: не вставлено

en: not marked
uk_UA: не помічено

en: not pressed
uk_UA: не натиснуто

en: not selected
uk_UA: не виділено

en: not strong
uk_UA: не жирний

en: not underlined
uk_UA: не підкреслений

en: note
uk_UA: нотатка

en: nsel
uk_UA: нвид

en: numLock numpad 0
uk_UA: 0

en: numLock numpad 1
uk_UA: 1

en: numLock numpad 2
uk_UA: 2

en: numLock numpad 3
uk_UA: 3

en: numLock numpad 4
uk_UA: 4

en: numLock numpad 5
uk_UA: 5

en: numLock numpad 6
uk_UA: 6

en: numLock numpad 7
uk_UA: 7

en: numLock numpad 8
uk_UA: 8

en: numLock numpad 9
uk_UA: 9

en: numpad 1
uk_UA: додаткова 1

en: numpad 2
uk_UA: додаткова 2

en: numpad 3
uk_UA: додаткова 3

en: numpad 4
uk_UA: додаткова 4

en: numpad 5
uk_UA: додаткова 5

en: numpad 6
uk_UA: додаткова 6

en: numpad 7
uk_UA: додаткова 7

en: numpad 8
uk_UA: додаткова 8

en: numpad 9
uk_UA: додаткова 9

en: numpad decimal
uk_UA: десятковий роздільник

en: numpad delete
uk_UA: додатковий деліт

en: numpad divide
uk_UA: додатковий знак ділення

en: numpad enter
uk_UA: додатковий ентер

en: numpad insert
uk_UA: додатковий інсерт

en: numpad minus
uk_UA: додатковий мінус

en: numpad multiply
uk_UA: додатковий знак множення

en: numpad plus
uk_UA: додатковий плюс

en: object has no location
uk_UA: об’єкт не має розташування

en: object mode
uk_UA: об’єктний режим

en: obscured
uk_UA: перекрито

en: odd pages section break
uk_UA: розрив розділу і новий розділ на наступній непарній сторінці

en: off
uk_UA: вимкнено

en: off screen
uk_UA: екранне

en: on
uk_UA: увімкнено

en: opens dialog
uk_UA: відкриває діалог

en: opens grid
uk_UA: відкриває сітку

en: opens list
uk_UA: відкриває список

en: opens tree
uk_UA: відкриває дерево

en: option pane
uk_UA: область параметра

en: other item
uk_UA: інший елемент

en: out of %s
uk_UA: поза %s

en: out of bookmark
uk_UA: поза закладкою

en: out of comment
uk_UA: поза коментарем

en: out of grammar error
uk_UA: поза граматичною помилкою

en: out of popular highlight
uk_UA: поза цікавим фрагментом

en: out of spelling error
uk_UA: поза орфографічною помилкою

en: out of table
uk_UA: поза таблицею

en: overflowing
uk_UA: переповнено

en: page
uk_UA: сторінка

en: page %s
uk_UA: сторінка %s

en: page down
uk_UA: сторінка вниз

en: page up
uk_UA: сторінка вгору

en: pane
uk_UA: область

en: panel
uk_UA: панель

en: paragraph
uk_UA: абзац

en: paragraph number
uk_UA: номер абзацу

en: paragraph property
uk_UA: властивості абзацу

en: password edit
uk_UA: редактор пароля

en: pinned
uk_UA: прикріплено

en: play pause
uk_UA: відтворити пауза

en: pnl
uk_UA: пнл

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
uk_UA: Не вдалося знайти вікно {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
uk_UA: Немає {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
uk_UA: Повідомляє попередження перекладу, якщо воно є. Якщо натиснути двічі, показує попередження в режимі огляду

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
uk_UA: Повідомляє будь-який коментар у вікні коментарів. Якщо натиснути двічі, показує коментар у режимі огляду

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
uk_UA: Повідомляє будь-які примітки для перекладачів. Якщо натиснути двічі, показує примітки в режимі огляду

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
uk_UA: Повідомляє старий джерельний text, якщо він є. Якщо натиснути двічі, показує текст у режимі огляду

[ctx: poedit]
en: comment
uk_UA: коментаря

[ctx: poedit]
en: notes for translators
uk_UA: приміток для перекладачів

[ctx: poedit]
en: old source text
uk_UA: старого джерельного тексту

[ctx: poedit]
en: translation warning
uk_UA: попередження перекладу

en: pressed
uk_UA: натиснуто

en: previous track
uk_UA: попередній трек

en: prgbar
uk_UA: індвик

en: print screen
uk_UA: друк екрана

en: progress bar
uk_UA: індикатор виконання

en: property
uk_UA: властивість

en: property page
uk_UA: сторінка властивостей

en: protected
uk_UA: захищено

en: pwdedt
uk_UA: редпар

en: quadruple {action}
uk_UA: чотирикратно {action}

en: radio button
uk_UA: радіокнопка

en: radio menu item
uk_UA: елемент радіоменю

en: rbtn
uk_UA: ркнп

en: read only
uk_UA: лише для читання

en: received: %s
uk_UA: отримано: %s

en: reconcile
uk_UA: погодити

en: rectangular gradient
uk_UA: прямокутний градієнт

en: redundant object
uk_UA: збитковий об'єкт

en: refresh
uk_UA: оновити

en: region
uk_UA: регіон

[ctx: repeat]
en: off
uk_UA: вимкнено

[ctx: repeat]
en: on
uk_UA: увімкнено

en: replace
uk_UA: заміна

en: replied
uk_UA: відповів(ла)

en: replied all
uk_UA: відповів(ла) всім

en: report CLDR characters off
uk_UA: читати емодзі вимкнено

en: report CLDR characters on
uk_UA: читати емодзі увімкнено

en: report alignment off
uk_UA: промовляти вирівнювання вимкнено

en: report alignment on
uk_UA: промовляти вирівнювання увімкнено

en: report articles off
uk_UA: повідомляти про статті вимкнено

en: report articles on
uk_UA: повідомляти про статті увімкнено

en: report block quotes off
uk_UA: повідомляти про цитати вимкнено

en: report block quotes on
uk_UA: повідомляти про цитати увімкнено

en: report colors off
uk_UA: промовляти кольори вимкнено

en: report colors on
uk_UA: промовляти кольори увімкнено

en: report comments off
uk_UA: промовляти коментарі вимкнено

en: report comments on
uk_UA: промовляти коментарі увімкнено

en: report dynamic content changes off
uk_UA: повідомляти про зміни динамічного вмісту вимкнено

en: report dynamic content changes on
uk_UA: повідомляти про зміни динамічного вмісту увімкнено

en: report emphasis off
uk_UA: промовляти акценти вимкнено

en: report emphasis on
uk_UA: промовляти акценти увімкнено

en: report figures and captions off
uk_UA: повідомлення про малюнки й підписи вимкнено

en: report figures and captions on
uk_UA: повідомлення про малюнки й підписи увімкнено

en: report font attributes off
uk_UA: промовляти атрибути шрифту вимкнено

en: report font attributes on
uk_UA: промовляти атрибути шрифту увімкнено

en: report font name off
uk_UA: промовляння назви шрифту вимкнено

en: report font name on
uk_UA: промовляння назви шрифту увімкнено

en: report font size off
uk_UA: промовляння розміру шрифту вимкнено

en: report font size on
uk_UA: промовляння розміру шрифту увімкнено

en: report frames off
uk_UA: читати фрейми вимкнено

en: report frames on
uk_UA: читати фрейми увімкнено

en: report graphics off
uk_UA: промовляння про графіку вимкнено

en: report graphics on
uk_UA: промовляння про графіку увімкнено

en: report groupings off
uk_UA: промовляння про групування вимкнено

en: report groupings on
uk_UA: промовляння про групування увімкнено

en: report headings off
uk_UA: промовляння заголовків вимкнено

en: report headings on
uk_UA: промовляння заголовків увімкнено

en: report highlighted off
uk_UA: промовляння підсвічення вимкнено

en: report highlighted on
uk_UA: промовляння підсвічення увімкнено

en: report if clickable off
uk_UA: повідомляти, якщо клікабельно вимкнено

en: report if clickable on
uk_UA: повідомляти, якщо клікабельно увімкнено

en: report landmarks and regions off
uk_UA: повідомляти орієнтири й регіони вимкнено

en: report landmarks and regions on
uk_UA: повідомляти орієнтири й регіони увімкнено

en: report line numbers off
uk_UA: промовляння номерів рядків вимкнено

en: report line numbers on
uk_UA: промовляння номерів рядків увімкнено

en: report line spacing off
uk_UA: повідомлення про міжрядкові інтервали вимкнено

en: report line spacing on
uk_UA: повідомлення про міжрядкові інтервали увімкнено

en: report links off
uk_UA: повідомляти про посилання вимкнено

en: report links on
uk_UA: повідомляти про посилання увімкнено

en: report lists off
uk_UA: повідомляти про списки вимкнено

en: report lists on
uk_UA: повідомляти про списки увімкнено

en: report pages off
uk_UA: промовляння сторінок вимкнено

en: report pages on
uk_UA: промовляння сторінок увімкнено

en: report paragraph indentation off
uk_UA: промовляння відступу абзацу вимкнено

en: report paragraph indentation on
uk_UA: промовляння відступу абзацу вимкнено

en: report revisions off
uk_UA: повідомляти про ревізії вимкнено

en: report revisions on
uk_UA: повідомляти про ревізії увімкнено

en: report spelling errors off
uk_UA: промовляння про орфографічні помилки вимкнено

en: report spelling errors on
uk_UA: промовляння про орфографічні помилки увімкнено

en: report style off
uk_UA: промовляння стилів вимкнено

en: report style on
uk_UA: промовляння стилів увімкнено

en: report superscripts and subscripts off
uk_UA: промовляння надрядкових і підрядкових вимкнено

en: report superscripts and subscripts on
uk_UA: промовляння надрядкових і підрядкових увімкнено

en: report table cell coordinates off
uk_UA: промовляння координат комірки таблиці вимкнено

en: report table cell coordinates on
uk_UA: промовляння координат комірки таблиці увімкнено

en: report tables off
uk_UA: повідомляти про таблиці вимкнено

en: report tables on
uk_UA: повідомляти про таблиці увімкнено

en: req
uk_UA: необх

en: required
uk_UA: необхідно

en: reverse diagonal stripe
uk_UA: реверсне діагональне штрихування

en: revised %s
uk_UA: перевірено %s

en: rgn
uk_UA: ргн

en: rich edit
uk_UA: багаторядковий редактор

en: right
uk_UA: правий

en: right alt
uk_UA: правий alt

en: right arrow
uk_UA: стрілка вправо

en: right control
uk_UA: правий control

en: right edge
uk_UA: правий край

en: right indent
uk_UA: відступ справа

en: right shift
uk_UA: правий shift

en: right windows
uk_UA: права windows

en: ro
uk_UA: лч

en: root pane
uk_UA: коренева область

en: row
uk_UA: рядок

en: row %s
uk_UA: рядок %s

en: row header
uk_UA: заголовок рядка

en: rslvd cmnt
uk_UA: вир ком

en: ruler
uk_UA: лінійка

en: r{rowNumber}
uk_UA: р{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
uk_UA: р{rowNumber}-{rowSpan}

[ctx: script category]
en: Tools
uk_UA: Інструменти

en: scrlbar
uk_UA: панпрок

en: scroll bar
uk_UA: прокрутка

en: scroll lock
uk_UA: scrol lock

en: scroll pane
uk_UA: область прокрутки

en: search page
uk_UA: сторінка пошуку

en: sect
uk_UA: роз

en: section
uk_UA: розділ

en: section %s
uk_UA: розділ %s

en: section property
uk_UA: властивості розділу

en: sel
uk_UA: вид

en: selectable
uk_UA: доступне для виділення

en: selected
uk_UA: виділено

en: selected %s
uk_UA: виділено %s

en: selection removed
uk_UA: виділення видалено

en: sent: %s
uk_UA: відправлено: %s

en: separator
uk_UA: роздільник

en: series {number} {name}
uk_UA: ряд {number} {name}

en: sggstn
uk_UA: проп

en: shape
uk_UA: фігура

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
uk_UA: Знак заборони

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
uk_UA: знак ''чи'' на блок-схемі

[ctx: shape]
en: 10-point star
uk_UA: 10-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 12-point star
uk_UA: 12-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 16-point star
uk_UA: 16-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 24-point star
uk_UA: 24-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 32-point star
uk_UA: 32-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 4-point star
uk_UA: 4-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 5-point star
uk_UA: 5-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 6-point star
uk_UA: 6-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 7-point star
uk_UA: 7-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: 8-point star
uk_UA: 8-кінцева зірка

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
uk_UA: Блок-схема альтернативний процес

[ctx: shape]
en: Arc
uk_UA: Дуга

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
uk_UA: Стрілки направлені вліво, вправо, вгору і вниз

[ctx: shape]
en: Balloon
uk_UA: Виноска-прямокутник з округленими кутами

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
uk_UA: Стрілка кутом вгору

[ctx: shape]
en: Bent arrow
uk_UA: Кутова стрілка

[ctx: shape]
en: Bevel
uk_UA: Рельєфна рамка

[ctx: shape]
en: Block arc
uk_UA: Арка

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
uk_UA: Виноска зі стрілками вліво, вправо, вгору і вниз

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
uk_UA: Виноска з двоспрямованою горизонтальною стрілкою

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
uk_UA: Виноска зі стрілкою вниз

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
uk_UA: Виноска зі стрілкою вліво

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
uk_UA: Виноска зі стрілкою вправо

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
uk_UA: Виноска зі стрілкою вгору

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
uk_UA: Виноска зі смугою акценту й сегментами лінії виноски, які формують U-подібну фігуру

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
uk_UA: Виноска з кутовою лінією виноски та смугою акценту

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
uk_UA: Виноска з кутовою лінією

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
uk_UA: Виноска зі стрілками вгору та вниз

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
uk_UA: Виноска з рамкою й горизонтальною лінією акценту

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
uk_UA: Виноска з рамкою, смугою акценту й лінією виноски, сегменти якої формують U-подібну фігуру

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
uk_UA: Виноска з рамкою, кутовою лінією виноски та смугою акценту

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
uk_UA: Виноска з рамкою, діагональною прямою лінією та смугою акценту

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
uk_UA: Виноска з сегментами лінії виноски, які формують U-подібну фігуру

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
uk_UA: Виноска з діагональною лінією виноски та смугою акценту

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
uk_UA: Виноска з діагональною прямою лінією

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
uk_UA: Виноска з горизонтальною лінією акценту

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
uk_UA: Виноска з горизонтальною лінією

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
uk_UA: Виноска без рамки з кутовою лінією виноски

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
uk_UA: Виноска без рамки і з сегментами лінії виноски, які формують U-подібну фігуру

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
uk_UA: Виноска без рамки з діагональною лінією виноски

[ctx: shape]
en: Can
uk_UA: Циліндр

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
uk_UA: Блок-схема: картка

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
uk_UA: Квадрат, розділений по вертикалі й по горизонталі на чотири чверті

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
uk_UA: Квадрат, розділений на шість частин уздовж вертикальних і діагональних ліній

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
uk_UA: Квадрат, розділений на чотири частини по діагоналі

[ctx: shape]
en: Chevron
uk_UA: Шеврон

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
uk_UA: Коло з лінією, що з'єднує дві точки по периметру через його внутрішню частину

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
uk_UA: Кругова стрілка

[ctx: shape]
en: Cloud callout
uk_UA: Виноска-хмарка

[ctx: shape]
en: Cloud shape
uk_UA: Хмарна фігура

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми сортування

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми з’єднувача

[ctx: shape]
en: Corner
uk_UA: Кут

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
uk_UA: Кругова стрілка, спрямована проти годинникової стрілки

[ctx: shape]
en: Cross
uk_UA: Хрест

[ctx: shape]
en: Cube
uk_UA: Куб

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
uk_UA: Вигнута стрілка вниз

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
uk_UA: Вигнута стрілка вліво

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
uk_UA: Вигнута стрілка вправо

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
uk_UA: Вигнута стрілка вгору

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
uk_UA: Банер стрічки, який закруглюється вгору

[ctx: shape]
en: Curved arrow
uk_UA: Вигнута стрілка

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми даних

[ctx: shape]
en: Decagon
uk_UA: Декагон

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми ухвалення рішень

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми затримки

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
uk_UA: Діагональна смуга

[ctx: shape]
en: Diamond
uk_UA: Діамант

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми сховища з прямим доступом

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
uk_UA: Показ символу блок-схеми

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми документа

[ctx: shape]
en: Dodecagon
uk_UA: Додекагон

[ctx: shape]
en: Donut
uk_UA: Кільце

[ctx: shape]
en: Double brace
uk_UA: Подвійна фігурна дужка

[ctx: shape]
en: Double bracket
uk_UA: Подвійна дужка

[ctx: shape]
en: Double wave
uk_UA: Подвійна хвиля

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
uk_UA: Подвійна стрілка вгору та вниз

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
uk_UA: Двоспрямована кругова стрілка

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
uk_UA: Двоспрямована горизонтальна стрілка

[ctx: shape]
en: Down Arrow
uk_UA: Стрілка вниз

[ctx: shape]
en: Explosion
uk_UA: Вибух

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми видобування

[ctx: shape]
en: Folded corner
uk_UA: Складений кут

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
uk_UA: Чотири маленькі квадратики, що визначають прямокутну фігуру

[ctx: shape]
en: Funnel
uk_UA: Вирва

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
uk_UA: Шестірня з дев’ятьма зубами

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
uk_UA: Шестірня з шістьма зубами

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
uk_UA: Половина прямокутної рамки малюнка

[ctx: shape]
en: Heart
uk_UA: Серце

[ctx: shape]
en: Heptagon
uk_UA: Шестикутник

[ctx: shape]
en: Hexagon
uk_UA: Шестикутник

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
uk_UA: Горизонтальна прокрутка

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
uk_UA: Неповний пиріг з відсутнім шматочком

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми внутрішнього сховища

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
uk_UA: Рівнобедрений трикутник

[ctx: shape]
en: Left Arrow
uk_UA: Стрілка вліво

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
uk_UA: Стрілки вліво та вгору

[ctx: shape]
en: Left brace
uk_UA: Ліва фігурна дужка

[ctx: shape]
en: Left bracket
uk_UA: Ліва квадратна дужка

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
uk_UA: Стрілки вліво вправо і вгору

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
uk_UA: Блискавка

[ctx: shape]
en: Line Callout
uk_UA: Лінія виноски

[ctx: shape]
en: Line inverse
uk_UA: Зворотна лінія

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми магнітного диска

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми введення вручну

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми ручної операції

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
uk_UA: Математичний символ додавання

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
uk_UA: Математичний символ ділення

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
uk_UA: Математичний символ дорівнює

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
uk_UA: Математичний символ множення

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
uk_UA: Математичний символ не дорівнює

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
uk_UA: Символ математичного віднімання

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
uk_UA: Блок-схема: об’єднання

[ctx: shape]
en: Moon
uk_UA: Місяць

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми з кількома документами

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
uk_UA: Зубчата стрілка вправо

[ctx: shape]
en: Octagon
uk_UA: Восьмикутник

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми з’єднувача поза сторінкою

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми автономного сховища

[ctx: shape]
en: Oval
uk_UA: Овал

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
uk_UA: Овальна виноска

[ctx: shape]
en: Parallelogram
uk_UA: Паралелограм

[ctx: shape]
en: Pentagon
uk_UA: П’ятикутник

[ctx: shape]
en: Plaque
uk_UA: Табличка

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
uk_UA: Чотири чверті кола, які визначають прямокутну фігуру

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
uk_UA: Наперед визначений символ блок-схеми процесу

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми підготовки

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми процесу

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми з перфораторною стрічкою

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
uk_UA: Четвертинка круга

[ctx: shape]
en: Rectangle
uk_UA: Прямокутник

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
uk_UA: Прямокутник з одним закругленим кутом

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
uk_UA: Прямокутник з одним зрізаним кутом

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
uk_UA: Прямокутник з одним закругленим та одним зрізаним кутом

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
uk_UA: Прямокутник з двома закругленими кутами один навпроти одного по діагоналі

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
uk_UA: Прямокутник з двома зрізаними кутами один навпроти одного по діагоналі

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
uk_UA: Прямокутник з двома зрізаними кутами, які мають спільну сторону

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
uk_UA: Прямокутник з двома закругленими кутами, які мають спільну сторону

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
uk_UA: Прямокутна виноска

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
uk_UA: Прямокутна рамка рисунка

[ctx: shape]
en: Return
uk_UA: Повернення

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
uk_UA: Банер стрічки

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
uk_UA: Стрічка зі стрілками вліво та вправо

[ctx: shape]
en: Right Arrow
uk_UA: Стрілка вправо

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
uk_UA: Стрілка вправо зі смугами

[ctx: shape]
en: Right brace
uk_UA: Права фігурна дужка

[ctx: shape]
en: Right bracket
uk_UA: Права квадратна дужка

[ctx: shape]
en: Right triangle
uk_UA: Прямокутний трикутник

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
uk_UA: Заокруглений прямокутник

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
uk_UA: Закруглена прямокутна виноска

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми сховища послідовного доступу

[ctx: shape]
en: Smiley face
uk_UA: Усміхнене обличчя

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми сортування

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми даних, що зберігаються

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
uk_UA: Символ блок-схеми зі сумуванням з’єднання

[ctx: shape]
en: Sun
uk_UA: Сонце

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
uk_UA: Знак завершення на блок-схемі

[ctx: shape]
en: Trapezoid
uk_UA: Трапеція

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
uk_UA: Трапеція з непаралельними асиметричними сторонами

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
uk_UA: Розгорнута стрілка

[ctx: shape]
en: Up Arrow
uk_UA: Стрілка вгору

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
uk_UA: Вертикальний список

[ctx: shape]
en: Water droplet
uk_UA: Крапля води

[ctx: shape]
en: Wave
uk_UA: Хвиля

[ctx: shape]
en: four snipped corners
uk_UA: чотири прямокутні трикутники

[ctx: shuffle]
en: off
uk_UA: вимкнено

[ctx: shuffle]
en: on
uk_UA: увімкнено

en: single {action}
uk_UA: простий {action}

en: skips backward past a block of links
uk_UA: переходить на текст перед блоком посилань

en: skips forward past a block of links
uk_UA: переходить на текст після блоку посилань

en: slanted dash dot
uk_UA: похилена тире-крапка

en: slice
uk_UA: сектор

en: slider
uk_UA: повзунок

en: solid
uk_UA: суцільний

en: sorted
uk_UA: сортувати

en: sorted asc
uk_UA: сортзр

en: sorted ascending
uk_UA: сортувати за зростанням

en: sorted desc
uk_UA: сортсп

en: sorted descending
uk_UA: сортувати за спаданням

en: sound
uk_UA: звук

en: space
uk_UA: пробіл

en: space with any dots
uk_UA: простір з будь-якими крапками

en: space with dot
uk_UA: простір з крапкою

en: speak command keys off
uk_UA: промовляння командних клавіш вимкнено

en: speak command keys on
uk_UA: промовляння командних клавіш увімкнено

en: speak typed characters off
uk_UA: промовляння символів при введенні вимкнено

en: speak typed characters on
uk_UA: промовляння символів при введенні увімкнено

en: speak typed words off
uk_UA: промовляння слів при введенні вимкнено

en: speak typed words on
uk_UA: промовляння слів при введенні увімкнено

en: speech viewer disabled
uk_UA: переглядач мовлення вимкнено

en: speech viewer enabled
uk_UA: переглядач мовлення увімкнено

[ctx: speechModes]
en: beeps
uk_UA: сигнали

[ctx: speechModes]
en: off
uk_UA: вимкнено

[ctx: speechModes]
en: on-demand
uk_UA: на вимогу

[ctx: speechModes]
en: talk
uk_UA: мовлення

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
uk_UA: &Фільтрувати за:

en: spelling and grammar: {text}
uk_UA: орфографія і граматика: {text}

en: spelling error
uk_UA: орфографічна помилка

en: spelling: {text}
uk_UA: орфографія: {text}

en: spin button
uk_UA: кнопка прокрутки

en: splbtn
uk_UA: кнпр

en: split button
uk_UA: кнопка-роздільник

en: split pane
uk_UA: область роздільника

en: spnbtn
uk_UA: кнппр

en: status bar
uk_UA: рядок стану

en: stbar
uk_UA: рст

en: stop
uk_UA: зупинити

en: strikethrough
uk_UA: закреслений

en: strong
uk_UA: жирний

en: style
uk_UA: стиль

en: style %s
uk_UA: стиль %s

en: style definition
uk_UA: визначення стилю

en: subMenu
uk_UA: підменю

en: subject: %s
uk_UA: тема: %s

en: submnu
uk_UA: пм

en: subscript
uk_UA: підрядковий

en: suggestion
uk_UA: пропозиція

en: superscript
uk_UA: надрядковий

en: switch
uk_UA: перемикач

en: swtch
uk_UA: пмкч

[ctx: symbolLevel]
en: all
uk_UA: усі

[ctx: symbolLevel]
en: character
uk_UA: символ

[ctx: symbolLevel]
en: most
uk_UA: більшість

[ctx: symbolLevel]
en: none
uk_UA: жодних

[ctx: symbolLevel]
en: some
uk_UA: деякі

[ctx: symbolPreserve]
en: always
uk_UA: завжди

[ctx: symbolPreserve]
en: never
uk_UA: ніколи

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
uk_UA: тільки якщо рівень пунктуації нижчий за рівень символу

[ctx: synth setting]
en: Inflection
uk_UA: Інтонація

[ctx: synth setting]
en: Language
uk_UA: Мова

[ctx: synth setting]
en: Pitch
uk_UA: Висота

[ctx: synth setting]
en: Rate
uk_UA: Швидкість

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
uk_UA: Додаткове прискорення

[ctx: synth setting]
en: Variant
uk_UA: Варіант

[ctx: synth setting]
en: Voice
uk_UA: Голос

[ctx: synth setting]
en: Volume
uk_UA: Гучність

en: tab control
uk_UA: вкладка

en: tabctl
uk_UA: вклдк

en: table
uk_UA: таблиця

en: table body
uk_UA: тіло таблиці

en: table footer
uk_UA: нижній колонтитул таблиці

en: table header
uk_UA: заголовок таблиці

en: table property
uk_UA: властивості таблиці

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
uk_UA: таблиця з {columnCountText} і {rowCountText}

en: tbl
uk_UA: тбл

en: tear off menu
uk_UA: розривне меню

en: term
uk_UA: терм

en: terminal
uk_UA: термінал

en: text
uk_UA: текст

en: text "%s" not found
uk_UA: текст «%s» не знайдено

en: text frame
uk_UA: текстовий фрейм

en: text mode
uk_UA: текстовий режим

en: tgbtn
uk_UA: кнпп

en: thick
uk_UA: товста

en: thick diagonal crosshatch
uk_UA: товсте діагональне штрихування

en: thin
uk_UA: тонка

en: thin diagonal crosshatch
uk_UA: тонке діагональне штрихування

en: thin diagonal stripe
uk_UA: тонка діагональна смуга

en: thin horizontal crosshatch
uk_UA: тонке горизонтальне штрихування

en: thin horizontal stripe
uk_UA: тонка горизонтальна смуга

en: thin reverse diagonal stripe
uk_UA: тонка реверсна діагональна смуга

en: thin vertical stripe
uk_UA: тонка вертикальна смуга

en: through row {row} column {column}
uk_UA: по рядок {row} column {column}

en: through {endCol}
uk_UA: через {endCol}

en: through {endRow}
uk_UA: через {endRow}

en: thumb control
uk_UA: бігунець лінійки прокрутки

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
uk_UA: {D} день {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
uk_UA: {D} днів {H}:{M}:{S}

en: title bar
uk_UA: заголовок вікна

en: tlbar
uk_UA: пінст

en: tltip
uk_UA: пдк

en: to focus
uk_UA: до фокуса

en: to review
uk_UA: до переглядового курсора

en: toggle button
uk_UA: кнопка-перемикач

en: tool bar
uk_UA: панель інструментів

en: tool tip
uk_UA: підказка

en: top edge
uk_UA: верхній край

[ctx: touch action]
en: flick down
uk_UA: пролистати вниз

[ctx: touch action]
en: flick left
uk_UA: пролистати вліво

[ctx: touch action]
en: flick right
uk_UA: пролистати вправо

[ctx: touch action]
en: flick up
uk_UA: пролистати вгору

[ctx: touch action]
en: hold
uk_UA: утримання

[ctx: touch action]
en: hover
uk_UA: прокрутити

[ctx: touch action]
en: hover down
uk_UA: прокрутити вниз

[ctx: touch action]
en: hover up
uk_UA: прокрутити вгору

[ctx: touch action]
en: tap
uk_UA: дотик

[ctx: touch action]
en: tap and hold
uk_UA: дотик і утримання

en: track change: {text}
uk_UA: відстежується зміна: {text}

en: tree view
uk_UA: дерево

en: tree view button
uk_UA: кнопка дерева

en: tree view item
uk_UA: елемент дерева

en: triggered
uk_UA: активний

en: tripple {action}
uk_UA: потрійно {action}

en: tv
uk_UA: дер

en: tvbtn
uk_UA: кнпд

en: tvitem
uk_UA: едер

en: unavailable
uk_UA: недоступно

en: underline
uk_UA: підкреслення

en: underlined
uk_UA: підкреслений

en: unknown
uk_UA: невідомо

en: unknown %s
uk_UA: невідомо %s

en: unknown input method
uk_UA: невідомий метод вводу

en: unknown language
uk_UA: невідома мова

en: unlocked
uk_UA: розблоковано

en: unread
uk_UA: непрочитано

en: up arrow
uk_UA: стрілка вгору

en: up-right diagonal line
uk_UA: діагональ вгору-вправо

en: value {valueAxisData}
uk_UA: значення {valueAxisData}

en: vertical align bottom
uk_UA: вертикальне вирівнювання знизу

en: vertical align distributed
uk_UA: вертикальне розподілене вирівнювання

en: vertical align justified
uk_UA: вертикальне вирівнювання по ширині

en: vertical align middle
uk_UA: вертикальне вирівнювання посередині

en: vertical align top
uk_UA: вертикальне вирівнювання зверху

en: vertical borders except outside
uk_UA: вертикальні межі в середині

en: vertical stripe
uk_UA: вертикальний штриховий

en: video
uk_UA: відео

en: view port
uk_UA: вікно огляду

en: visited
uk_UA: відвідане

en: vlnk
uk_UA: впсл

en: volume down
uk_UA: зменшити гучність

en: volume up
uk_UA: збільшити гучність

en: white space
uk_UA: чистий простір

en: window
uk_UA: вікно

en: with %s column | with %s columns
uk_UA[0]: з %s стовпця
uk_UA[1]: з %s стовпців
uk_UA[2]: з %s стовпців
uk_UA[3]: з %s стовпця

en: with %s item | with %s items
uk_UA[0]: із %s елемента
uk_UA[1]: із %s елементів
uk_UA[2]: із %s елементів
uk_UA[3]: із %s елементів

en: with %s row | with %s rows
uk_UA[0]: з %s рядка
uk_UA[1]: з %s рядків
uk_UA[2]: з %s рядків
uk_UA[3]: з %s рядка

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
uk_UA: з {rowCountTranslation} і {colCountTranslation}

en: wnd
uk_UA: вкн

en: word
uk_UA: слово

en: {author} is editing
uk_UA: {author} редагує

en: {backgroundColor} background
uk_UA: {backgroundColor} Задній фон

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
uk_UA: {bookPercentage}%, розташування {curLocation} із {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
uk_UA[0]: {category} ({nbResults} результат)
uk_UA[1]: {category} ({nbResults} результати)
uk_UA[2]: {category} ({nbResults} результатів)
uk_UA[3]: {category} ({nbResults} результату)

en: {color1} to {color2}
uk_UA: {color1} на {color2}

en: {color} (default color)
uk_UA: {color} (основний колір)

en: {color} on {backgroundColor}
uk_UA: {color} на {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
uk_UA[0]: {columnCount} стовпця
uk_UA[1]: {columnCount} стовпців
uk_UA[2]: {columnCount} стовпців
uk_UA[3]: {columnCount} стовпця

en: {desc} left and right edges
uk_UA: {desc} ліва і права межі

en: {desc} surrounding border
uk_UA: {desc} межа з усіх боків

en: {desc} top and bottom edges
uk_UA: {desc} верхня і нижня межі

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
uk_UA: {desc} діагоналі вгору-вправо і вниз-вправо

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
uk_UA[0]: {distance:.3g} пункт від нижнього краю слайда
uk_UA[1]: {distance:.3g} пункти від нижнього краю слайда
uk_UA[2]: {distance:.3g} пунктів від нижнього краю слайда
uk_UA[3]: {distance:.3g} пункту від нижнього краю слайда

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
uk_UA[0]: {distance:.3g} пункт від лівого краю слайда
uk_UA[1]: {distance:.3g} пункти від лівого краю слайда
uk_UA[2]: {distance:.3g} пунктів від лівого краю слайда
uk_UA[3]: {distance:.3g} пункту від лівого краю слайда

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
uk_UA[0]: {distance:.3g} пункт від правого краю слайда
uk_UA[1]: {distance:.3g} пункти від правого краю слайда
uk_UA[2]: {distance:.3g} пунктів від правого краю слайда
uk_UA[3]: {distance:.3g} пункту від правого краю слайда

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
uk_UA[0]: {distance:.3g} пункт від верхнього краю слайда
uk_UA[1]: {distance:.3g} пункти від верхнього краю слайда
uk_UA[2]: {distance:.3g} пунктів від верхнього краю слайда
uk_UA[3]: {distance:.3g} пункту від верхнього краю слайда

en: {distance} from left edge of page
uk_UA: {distance} від лівого краю сторінки

en: {distance} from top edge of page
uk_UA: {distance} від верхнього краю сторінки

en: {elapsedTime} elapsed
uk_UA: минуло {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
uk_UA: {firstAddress}  {firstContent} через {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
uk_UA: {firstAddress} через {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
uk_UA: {firstAddress} {firstValue} через {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
uk_UA: залишилося {hourText} і {minuteText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
uk_UA[0]: {hours:d} година
uk_UA[1]: {hours:d} години
uk_UA[2]: {hours:d} годин
uk_UA[3]: {hours:d} години

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
uk_UA: {longName} ({name})
    Версія: {version} ({version_detailed})
    Сайт: {url}
    {copyright}
    
    {name} захищена GNU General Public License (Версія 2). Ви можете вільно використовувати та поширювати і/або змінювати це програмне забезпечення за умови дотримання ліцензії і надання вихідного коду всім охочим. Це застосовується для оригінальної версії цього програмного забезпечення, його змінених копій та інших похідних робіт.
    Для подробиць перегляньте ліцензію в меню «Довідка».
    Також її можна прочитати онлайн: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} розробляє NV Access — некомерційна організація, яку створено для підтримки та популяризації вільних рішень з відкритим вихідним кодом для людей з проблемами зору.
    Якщо ви вважаєте, що NVDA є корисною і хочете, щоб вона продовжувала розвиватись, будь ласка, подумайте про можливість зробити благодійний внесок на користь NV Access. Це можна зробити, обравши пункт «Пожертвувати» у меню NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
uk_UA: {message}
    
    Категорія: "{category}"
    Параметр: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
uk_UA[0]: {minutes:d} хвилина
uk_UA[1]: {minutes:d} хвилини
uk_UA[2]: {minutes:d} хвилин
uk_UA[3]: {minutes:d} хвилини

en: {modifier} released
uk_UA: {modifier} відпущено

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
uk_UA[0]: {action} {numFingers} пальцем
uk_UA[1]: {action} {numFingers} пальцями
uk_UA[2]: {action} {numFingers} пальцями
uk_UA[3]: {action} {numFingers} пальцями

en: {number} of {total}
uk_UA: {number} із {total}

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
uk_UA[0]: {offset:.3g} сантиметр
uk_UA[1]: {offset:.3g} сантиметри
uk_UA[2]: {offset:.3g} сантиметрів
uk_UA[3]: {offset:.3g} сантиметра

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
uk_UA[0]: {offset:.3g} символ
uk_UA[1]: {offset:.3g} символи
uk_UA[2]: {offset:.3g} символів
uk_UA[3]: {offset:.3g} символу

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
uk_UA[0]: {offset:.3g} дюйм
uk_UA[1]: {offset:.3g} дюйми
uk_UA[2]: {offset:.3g} дюймів
uk_UA[3]: {offset:.3g} дюйма

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
uk_UA[0]: {offset:.3g} міліметр
uk_UA[1]: {offset:.3g} міліметри
uk_UA[2]: {offset:.3g} міліметрів
uk_UA[3]: {offset:.3g} міліметра

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
uk_UA[0]: {offset:.3g} пайка
uk_UA[1]: {offset:.3g} пайки
uk_UA[2]: {offset:.3g} пайок
uk_UA[3]: {offset:.3g} пайки

en: {offset:.3g} pt
uk_UA: {offset:.3g} пунктів

en: {profileName} configuration profile active
uk_UA: Активовано конфігураційний профіль {profileName}

en: {profile} profile activated
uk_UA: {profile} профіль активовано

en: {profile} profile deactivated
uk_UA: {profile} профіль деактивовано

en: {remainingTimeFormatted} remaining
uk_UA: залишилося {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
uk_UA: {revisionType} {description}: {text} переглянуто {author} {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
uk_UA[0]: {rowCount} рядка
uk_UA[1]: {rowCount} рядків
uk_UA[2]: {rowCount} рядків
uk_UA[3]: {rowCount} рядка

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
uk_UA: {seriesName} ряд {seriesIndex} із {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
uk_UA: {seriesName} тип лінії тренду: {trendlineType}, назва: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
uk_UA: {seriesName} тип лінії тренду: {trendlineType}, назва: {trendlineName}, позначка: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
uk_UA: {size:g} пунктів шрифту

en: {startTime} to {endTime}
uk_UA: {startTime} до {endTime}

en: {start} through {end}
uk_UA: {start} через {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
uk_UA: {styleName} стиль, рівень структури {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
uk_UA: {symbol} як в {description}

en: {textAttribute} off
uk_UA: {textAttribute} вимкнено

en: {textAttribute} on
uk_UA: {textAttribute} увімкнено

en: {totalTime} total
uk_UA: загалом {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
uk_UA[0]: {val:.2f} сантиметр
uk_UA[1]: {val:.2f} сантиметри
uk_UA[2]: {val:.2f} сантиметрів
uk_UA[3]: {val:.2f} сантиметра

en: {val:.2f} cm
uk_UA: {val:.2f} см

en: {val:.2f} in
uk_UA: {val:.2f} дюйм

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
uk_UA[0]: {val:.2f} дюйм
uk_UA[1]: {val:.2f} дюйми
uk_UA[2]: {val:.2f} дюймів
uk_UA[3]: {val:.2f} дюйма

en: {val:g} pt space before paragraph
uk_UA: {val:g} пунктів пробіл перед абзацом

en: {} suggestions
uk_UA: {} пропозиції
