nvda - en to vi_VN translation catalogue (2858 entries)

en:  %s is currently running.
vi_VN:  %s hiện đang chạy.

en:  %s module is loaded.
vi_VN:  đã tải module %s.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
vi_VN:  phân số {fractionValue:.2f} chia phần tram {pointIndex} của {pointCount}

en:  minus
vi_VN:  trừ

en:  square
vi_VN:  diện tích

en:  title: {axisTitle}
vi_VN:  tiêu đề: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
vi_VN:  {segmentType} {pointIndex} của {pointCount}

en: %d character | %d characters
vi_VN[0]: kí tự %d

en: %d percent
vi_VN: %d phần trăm

en: %s application
vi_VN: ứng dụng %s

en: %s column | %s columns
vi_VN[0]: %s cột

en: %s cursor
vi_VN: con trỏ %s

en: %s end
vi_VN: cuối %s

en: %s highlighted
vi_VN: Đã làm nổi %s

en: %s item | %s items
vi_VN[0]: %s mục

en: %s keyboard
vi_VN: bàn phím %s

en: %s mode
vi_VN: Chế độ %s

en: %s normalized
vi_VN: %s đã chuẩn hóa

en: %s selected
vi_VN: đã chọn %s

en: %s selected instead
vi_VN: đã chọn %s thay vì

en: %s unselected
vi_VN: bỏ chọn %s

en: &About add-on...
vi_VN: &Thông tin về Add - on...

en: &About...
vi_VN: &Giới thiệu...

en: &Add
vi_VN: &Thêm

en: &Add-on store...
vi_VN: &Cửa hàng add-on...

en: &Alignment
vi_VN: Canh &lề

en: &Annotations
vi_VN: &Ghi chú

en: &Anywhere
vi_VN: Mọi &chỗ

en: &Beep for capitals
vi_VN: &Bíp cho chữ hoa

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
vi_VN: Bíp nếu gõ ký tự thường khi phím khóa hoa đang bật

en: &Bookmarks
vi_VN: &Dấu trang

en: &Braille viewer
vi_VN: Trình xem &chữ nổi

en: &Brightness controls audio coordinates volume
vi_VN: Độ &sáng kiểm soát âm lượng của tọa độ âm thanh

en: &Buttons
vi_VN: &Nút

en: &Categories:
vi_VN: &Phân loại:

en: &Charts
vi_VN: &Biểu đồ

en: &Check for update...
vi_VN: &Kiểm tra cập nhật...

en: &Clickable
vi_VN: Có thể clic&k

en: &Close
vi_VN: Đó&ng

en: &Colors
vi_VN: &Màu

en: &Comment
vi_VN: &Chú thích

en: &Configuration profiles...
vi_VN: Hồ &sơ cấu hình...

en: &Continue
vi_VN: &tiếp tục

en: &Continue running
vi_VN: &Tiếp tục sử dụng

en: &Create portable copy...
vi_VN: &Tạo bản chạy trực tiếp...

en: &Default dictionary...
vi_VN: &Từ điển mặc định...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
vi_VN: &Chờ mô tả cho kí tự khi di chuyển con trỏ

en: &Delete
vi_VN: &Xóa

en: &Dictionary entries
vi_VN: Các mục &trong từ điển

en: &Diff algorithm:
vi_VN: Thuật toán &Diff:

en: &Displays to detect automatically:
vi_VN: Các &màn hình tự dò tìm:

en: &Donate
vi_VN: &Tài trợ

en: &Done
vi_VN: Đã &xong

en: &Download update
vi_VN: &Tải bản cập nhật

en: &Edit
vi_VN: &Sửa

en: &Editor revisions
vi_VN: Các bản sửa biên tập

en: &Enable Highlighting
vi_VN: &Kích hoạt làm nổi

en: &Enable browse mode on page load
vi_VN: &Bật chế độ duyệt khi tải trang

en: &Errors
vi_VN: &Lỗi

en: &Figures and captions
vi_VN: &Nhóm hình ảnh và phụ đề

en: &Font name
vi_VN: Tên &phông

en: &Form fields
vi_VN: &Biểu mẫu

en: &Graphics
vi_VN: &hình ảnh

en: &Groupings
vi_VN: &nhóm

en: &Guess object position information when unavailable
vi_VN: Đoán thông tin &vị trí đối tượng khi không có sẵn

en: &HID keyboard input simulation
vi_VN: Mô phỏng bàn phím nhập &HID

en: &Headings
vi_VN: &Tiêu đề

en: &Help
vi_VN: &Trợ giúp

en: &Help, training and support
vi_VN: &Trợ giúp và đào tạo

en: &Hover for cell routing
vi_VN: &Lướt để đưa đến ô

en: &Inflection
vi_VN: Ngữ điệ&u

en: &Input table:
vi_VN: bảng mã đầu &vào:

en: &Install NVDA on this computer
vi_VN: &Cài NVDA vào máy tính

en: &Install NVDA...
vi_VN: &Cài đặt NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
vi_VN: &Giữ lại biểu tượng trên màn hình Desktop

en: &Keyboard layout:
vi_VN: &Kiểu bàn phím:

en: &Language
vi_VN: &Ngôn ngữ

en: &Level
vi_VN: &Cấp độ

en: &Line spacing
vi_VN: Phân cách &dòng

en: &Lists
vi_VN: &Danh sách

en: &Maximum number of characters on one line
vi_VN: Số ký tự &tối đa trên một dòng

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
vi_VN: Các &chế độ hiện có trong lệnh 'Chuyển chế độ chia âm thanh':

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
vi_VN: Các &chế độ hiện có trong lệnh chế độ đọc:

en: &Move to
vi_VN: &Chuyển đến

en: &New
vi_VN: Tạo &mới

en: &No
vi_VN: &Không

en: &Not now
vi_VN: &Chưa phải lúc này

en: &Number of lines per page
vi_VN: &Số dòng trên một trang

en: &Output table:
vi_VN: Bảng mã đầu &ra:

en: &Pages
vi_VN: &Trang

en: &Paragraph indentation
vi_VN: &Lề của đoạn

en: &Paragraph style:
vi_VN: &Kiểu đoạn:

en: &Pattern
vi_VN: &Mẫu

en: &Pitch
vi_VN: &Cao độ

en: &Play audio coordinates when mouse moves
vi_VN: &Phát tọa độ âm thanh khi chuột di chuyển

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
vi_VN: &Phát âm thanh khi bật / tắt che màn hình

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
vi_VN: &Phát âm thanh khi khởi động hay tắt NVDA

en: &Port:
vi_VN: &Cổng:

en: &Postpone update
vi_VN: &Hoãn cập nhật

en: &Preferences
vi_VN: &Tùy Chọn

en: &Proceed with installation (not recommended)
vi_VN: &Tiếp tục cài đặt (không khuyến khích)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
vi_VN: Phát âm &ký hiệu/dấu câu...

en: &Rate
vi_VN: Tố&c độ

en: &Remove
vi_VN: & xóa

en: &Rename
vi_VN: Đổi &tên

en: &Replacement
vi_VN: Th&ay thế

en: &Revert to saved configuration
vi_VN: &Phục hồi lại cấu hình đã lưu

en: &Review add-ons...
vi_VN: &Xem các add-on...

en: &Save configuration
vi_VN: &Lưu cấu hình

en: &Save configuration when exiting NVDA
vi_VN: &Lưu cấu hình khi tắt NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
vi_VN: &Chọn các phím bổ trợ NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
vi_VN: &Gửi ký hiệu gốc đến bộ đọc

en: &Settings...
vi_VN: &Cấu hình...

en: &Sheets
vi_VN: &Bảng tính

en: &Show Braille Viewer on Startup
vi_VN: &Hiển thị trình xem chữ nổi khi khởi động

en: &Show Speech Viewer on Startup
vi_VN: &Hiện trình hiển thị nội dung đọc khi khởi động

en: &Show cursor
vi_VN: &hiện con trỏ

en: &Show this dialog when NVDA starts
vi_VN: &Hiện hộp thoại này khi khởi động NVDA

en: &Simple review mode
vi_VN: &Chế độ duyệt đơn giản

en: &Sound split mode:
vi_VN: &Chế độ chia âm thanh:

en: &Speech viewer
vi_VN: Trình &Hiển thị nội dung đọc

en: &Start the new portable copy after creation
vi_VN: &Khởi động bản chạy trực tiếp mới sau khi tạo

en: &Symbol:
vi_VN: &Ký hiệu:

en: &Symbols
vi_VN: &Ký hiệu

en: &Synthesizer:
vi_VN: &Bộ đọc:

en: &Tables
vi_VN: &Bảng

en: &Temporary dictionary...
vi_VN: &Từ điển tạm...

en: &Tools
vi_VN: &Công cụ

en: &Touch typing mode
vi_VN: Chế độ nhập &cảm ứng

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
vi_VN: &Chặn các thao tác không thuộc lệnh truy cập tài liệu

en: &Triggers...
vi_VN: &Tác nhân...

en: &Type
vi_VN: &Loại

en: &Update notifications:
vi_VN: Thông báo &cập nhật:

en: &Update now
vi_VN: &Cập nhật bây giờ

en: &Update to NVDA {version}
vi_VN: &Cập nhật NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
vi_VN: &Sử dụng phím Khóa Hoa làm phím bổ trợ NVDA

en: &User Guide
vi_VN: &Hướng dẫn sử dụng

en: &Voice
vi_VN: &Giọng

en: &Voice dictionary...
vi_VN: Từ điển &giọng đọc...

en: &Yes
vi_VN: Đồ&ng ý

en: (normal configuration)
vi_VN: (Cấu hình bình thường)

en: 0 matches
vi_VN: 0 mục khớp

en: 1 suggestion
vi_VN: 1 gợi ý

en: 1.5 line spacing
vi_VN: Phân cách dòng 1.5

en: 100 percent Stacked Area
vi_VN: Khu vực xếp chồng 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Bar
vi_VN: Thanh xếp chồng 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Column
vi_VN: Cột xếp chồng 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Cone Bar
vi_VN: Thanh hình nón xếp chồng lên nhau 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Cone Column
vi_VN: Cột hình nón xếp chồng 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
vi_VN: Thanh xi lanh xếp chồng lên nhau 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
vi_VN: Cột xi lanh xếp chồng lên nhau 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Line
vi_VN: Đường xếp chồng 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Line with Markers
vi_VN: Dòng xếp chồng 100 phần trăm với điểm đánh dấu

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
vi_VN: Thanh kim tự tháp xếp chồng lên nhau 100 phần trăm

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
vi_VN: Cột kim tự tháp xếp chồng 100 phần trăm

en: 12.5% gray
vi_VN: 12.5% xám

en: 25% gray
vi_VN: 25% xám

en: 3D 100 percent Stacked Bar
vi_VN: Thanh xếp chồng 3D 100 phần trăm

en: 3D 100 percent Stacked Column
vi_VN: Cột xếp chồng 100 phần trăm 3D

en: 3D Area
vi_VN: Vùng 3D

en: 3D Clustered Bar
vi_VN: Thanh cụm 3D

en: 3D Clustered Column
vi_VN: Cột cụm 3D

en: 3D Column
vi_VN: cột 3D

en: 3D Cone Column
vi_VN: Cột nón 3D

en: 3D Cylinder Column
vi_VN: Cột trụ 3D

en: 3D Line
vi_VN: Đường 3D

en: 3D Pie
vi_VN: Bánh 3D

en: 3D Pyramid Column
vi_VN: Cột kim tự tháp 3D

en: 3D Stacked Area
vi_VN: Khu vực xếp chồng 3D

en: 3D Stacked Bar
vi_VN: Thanh xếp chồng 3D

en: 3D Stacked Column
vi_VN: Cột xếp chồng 3D

en: 3D Surface
vi_VN: Dịch Vụ 3D

en: 3D Surface (wireframe)
vi_VN: Dịch vụ 3D (wireframe)

en: 50% gray
vi_VN: 50% xám

en: 6.25% gray
vi_VN: 6.25% xám

en: 75% gray
vi_VN: 75% xám

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
vi_VN: Hộp Thoại cho phép bạn tạo ra từ điển mặc định bằng cách thêm từ vào danh sách

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
vi_VN: Hộp thoại cho phép bạn thiết lập từ điển tạm thời bằng cách thêm từ vào hộp chỉnh sửa

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
vi_VN: Hộp thoại cho phép bạn thiết lập từ điển cho giọng đọc cụ thể bằng cách thêm từ vào danh sách

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
vi_VN: Một chương trình đọc màn hình miễn phí và mã nguồn mở cho Microsoft Windows

en: A pattern is required.
vi_VN: Yêu cầu một bản mẫu.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
vi_VN: Đã có một bản chạy trực tiếp tại đường dẫn '{portableDirectory}'. Bạn có muốn cập nhật nó không?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
vi_VN: Có một phiên bản NVDA đã cài trên máy, phiên bản này sẽ được cập nhật.

en: A profile cannot have an empty name.
vi_VN: Một hồ sơ không thể không có tên.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
vi_VN: Một Phiên bản của add-on này hiện đã được cài đặt trên máy. Bạn có muốn tiếp tục cập nhật {summary} phiên bản {curVersion} lên phiên bản {newVersion} không?

en: About NVDA
vi_VN: Giới thiệu về NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
vi_VN: Hành động không sẵn sàng trong phiên bản Windows Store của NVDA

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
vi_VN: Hành động không sẵn sàng trong phiên bản tạm thời của NVDA

en: Action unavailable in secure context
vi_VN: Hành động không sẵn sàng trong các ngữ cảnh được bảo vệ

en: Action unavailable while Windows is locked
vi_VN: Hành động không sẵn sàng khi Windows bị khóa

en: Action unavailable while a dialog requires a response
vi_VN: Hành động không sẵn sàng khi một hộp thoại yêu cầu phản hồi

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
vi_VN: Hành động không sẵn sàng trong khi chế độ chữ nổi được đặt là đầu ra giọng đọc

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
vi_VN: Hành động không sẵn sàng. Chữ nổi đã đi theo focus

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
vi_VN: Kích hoạt hay bỏ kích hoạt hồ sơ cấu hình {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
vi_VN: Mở cửa hang Add-on để tìm và quản lý các gói add-on cho NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
vi_VN: Mở trình Python Console, chủ yếu dùng trong việc phát triển phần mềm

en: Activates the current object in the document
vi_VN: Kích hoạt đối tượng hiện tại trong tài liệu

en: Activates the text at the cursor if possible
vi_VN: Kích hoạt văn bản tại vị trí con trỏ, nếu có thể

en: Add Dictionary Entry
vi_VN: Bổ sung từ vào từ điển

en: Add Symbol
vi_VN: Thêm ký hiệu

en: Add-on Installation
vi_VN: Cài Đặt Add-on

en: Add-on Store
vi_VN: Cửa hàng Add-on

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
vi_VN: Không thể cài add-on cho phiên bản Windows Store của NVDA

en: Add-ons were detected in your user settings directory. Copying these to the system profile could be a security risk. Do you still wish to copy your settings?
vi_VN: Đã tìm thấy add-on trong thư mục người dùng. Nếu chép vào hồ sơ hệ thống có thể gây nguy hiểm cho máy tính của bạn. Bạn có muốn tiếp tục chép không?

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Afrikaans grade 1
vi_VN: Nam Phi cấp 1

en: Afrikaans grade 2
vi_VN: Nam Phi cấp 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
vi_VN: Akkad (Borger) cấp 1

en: Akkadian (US) grade 1
vi_VN: Akkad (Mỹ) cấp 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
vi_VN: Tất cả add-ons hiện đã tắt. Nó sẽ được bật lên lại sau khi khởi động nếu bạn không tắt nó tiếp.

en: All dots
vi_VN: Tất cả các chấm

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
vi_VN: Cho phép dự án NVDA thu thập thống kê sử dụng NVDA

en: Allow skim &reading in Say All
vi_VN: Cho phép thay đổi vị trí đọc khi đọc &tất cả

en: Alpha numeric input
vi_VN: Kiểu gõ Roman

en: Already in a content recognition result
vi_VN: Đã có trong kết quả nhận dạng nội dung

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
vi_VN: Đã thiết lập dòng {rowNumber} cột {columnNumber} là tiêu đề đầu tiên của các cột

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
vi_VN: Đã thiết lập dòng {rowNumber} cột {columnNumber} là tiêu đề đầu tiên của các dòng

en: Already set {address} as start of column headers
vi_VN: Đã thiết lập {address} như tiêu đề của cột

en: Already set {address} as start of row headers
vi_VN: Đã thiết lập {address} là tiêu đề đầu tiên của các dòng

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Always &show a warning when loading Screen Curtain
vi_VN: Luôn &hiện cảnh báo khi bật che màn hình

en: Always duck
vi_VN: Luôn luôn giảm

en: Always fill display
vi_VN: Luôn luôn điền trên màn hình

en: Always include short character &description when announcing candidates
vi_VN: Thông báo mô tả ngắn của ký tự khi đọc các mục

en: Annotations
vi_VN: Các ghi chú

en: Announce &selected candidate
vi_VN: Thông báo mục đã &chọn

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
vi_VN: Thông báo vùng chọn hiện tại ở ô nhập liệu hoặc tài liệu. Bấm hai lần để đánh vần thông tin này. Bấm ba lần để đánh vần bằng mô tả kí tự. Bấm bốn lần để hiển thị trên cửa sổ thông điệp có thể duyệt.

en: Answer to:
vi_VN: Trả Lời Đến:

en: Appointment {subject}, {time}
vi_VN: Buổi hẹn {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
vi_VN: Ả rập chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Arabic grade 1
vi_VN: Ả Rập cấp 1

en: Arabic grade 2
vi_VN: Ả Rập cấp 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
vi_VN: Bạn có muốn cài đặt add-on này không? Chỉ cài các add-on có nguồn gốc tin tưởng.
    Addon: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
vi_VN: Bạn có chắc muốn gỡ bỏ tất cả thành phần trong từ điển này?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc chắn khôi phục các thao tác về mặc định không?
    
    			Tất cả các thao tác do người dùng gán vào trước đây hay ở phiên làm việc này sẽ bị xóa.
    			Tác vụ này không thể phục hồi.

en: Area
vi_VN: Khu vực

en: Arti&cles
vi_VN: &Bài viết

en: Assamese grade 1
vi_VN: Assam cấp 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
vi_VN: Phải chọn ít nhất một phím làm phím bổ trợ NVDA. Phím khóa hoa sẽ là phím bổ trợ NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
vi_VN: Cần sử dụng ít nhất 1 phím làm phím bổ trợ NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
vi_VN: Phải chọn tối thiểu một chế độ chia âm thanh.

en: At least two speech modes have to be checked.
vi_VN: Phải chọn tối thiểu hai chế độ đọc.

en: Attachments
vi_VN: Đính kèm

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
vi_VN: Cố gắng không đọc các sự kiện lỗi thời của focus:

en: Audio
vi_VN: Âm thanh

en: Audio d&ucking mode:
vi_VN: Chế độ &giảm âm:

en: Audio ducking not supported
vi_VN: Không hỗ trợ chức năng giảm âm lượng

en: Audio indication of focus and browse modes
vi_VN: Phát âm thanh khi thay đổi giữa chế độ focus và chế độ duyệt

en: Audio output &device:
vi_VN: Thiết &bị âm thanh đầu ra:

en: Automatic
vi_VN: Tự động

en: Automatic &Say All on page load
vi_VN: Tự động đọc tất cả khi &trang được mở

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
vi_VN: Tự động (ưu tiên Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
vi_VN: Tự động (ưu tiên UIA)

en: Automatic (prefer selective)
vi_VN: Tự động (chọn ưu tiên)

en: Automatic dialect switching (when supported)
vi_VN: Tự động chuyển giọng theo vùng miền (nếu có hỗ trợ)

en: Automatic focus mode for caret movement
vi_VN: Tự chuyển sang chế độ focus khi di chuyển con trỏ nháy

en: Automatic focus mode for focus changes
vi_VN: Tự chuyển sang chế độ focus khi focus thay đổi

en: Automatic language and dialect switching on
vi_VN: Bật tự động chuyển ngôn ngữ và giọng theo vùng miền

en: Automatic language switching (when supported)
vi_VN: Tự động chuyển ngôn ngữ (nếu có hỗ trợ)

en: Automatic language switching off
vi_VN: Tắt tự động chuyển ngôn ngữ

en: Automatic language switching on
vi_VN: Bật tự động chuyển ngôn ngữ

en: Automatic refresh of recognition result failed
vi_VN: Quá trình tự cập nhật kết quả nhận dạng bị thất bại

en: Automatically check for &updates to NVDA
vi_VN: Tự động kiểm tra &cập nhật NVDA

en: Automatically report all available &candidates
vi_VN: Tự thông báo các lựa chọn &hiện có

en: Automatically set system &focus to focusable elements
vi_VN: Tự đưa con trỏ &hệ thống đến các thành phần có thể có focus

en: Automatically set system focus to focusable elements off
vi_VN: Tắt tự đưa con trỏ hệ thống đến các thành phần có thể có focus

en: Automatically set system focus to focusable elements on
vi_VN: Bật tự đưa con trỏ hệ thống đến các thành phần có thể có focus

en: Avoid splitting &words when possible
vi_VN: Tránh tách từ

en: Bar of Pie
vi_VN: Thanh của Pie

en: Baseline
vi_VN: Hàng ngang

en: Bashkir grade 1
vi_VN: Bashkir cấp 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
vi_VN: Màn hình chữ nổi Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
vi_VN: Bíp

en: Beep and speak progress bar updates
vi_VN: Đọc và bíp cập nhật trên thanh tiến độ

en: Beep for progress bar updates
vi_VN: Beep cho cập nhật trên thanh tiến độ

en: Begins interaction with math content
vi_VN: Bắt đầu tương tác với nội dung Toán

en: Belarusian computer braille
vi_VN: Belarus chữ nổi máy tính

en: Belarusian literary braille
vi_VN: Belarus chữ nổi văn học

en: Belarusian literary braille (detailed)
vi_VN: Belarus văn học (chi tiết)

en: Bengali grade 1
vi_VN: Bengal cấp 1

en: Bitmap placeholder
vi_VN: Phần hình ảnh

en: Blink cursor
vi_VN: Nhấp nháy con trỏ

en: Block &quotes
vi_VN: Trích &dẫn

en: Bold off
vi_VN: Tắt in đậm

en: Bold on
vi_VN: Bật in đậm

en: Both Colors and Styles
vi_VN: Cả Màu và Kiểu Dáng

en: Bottom
vi_VN: Cuối

en: Braille
vi_VN: Chữ nổi

en: Braille &display:
vi_VN: Màn hình chữ &nổi:

en: Braille Display Error
vi_VN: Lỗi màn hình chữ nổi

en: Braille Unicode normalization default ({default})
vi_VN: Mặc định chuẩn hóa chữ nổi Unicode ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
vi_VN: Chuẩn hóa chữ nổi Unicode {state}

en: Braille cursor %s
vi_VN: Con trỏ Braille %s

en: Braille cursor is turned off
vi_VN: Con trỏ Braille đã tắt

en: Braille cursor off
vi_VN: Tắt con trỏ Braille

en: Braille cursor on
vi_VN: Bật con trỏ Braille

en: Braille display
vi_VN: Màn hình chữ nổi

en: Braille focus context presentation: %s
vi_VN: Trình bày ngữ cảnh khi con trỏ nổi có focus: %s

en: Braille inp&ut
vi_VN: Đầu &vào chữ nổi

en: Braille input disabled
vi_VN: Đã tắt nhập liệu chữ nổi

en: Braille input enabled
vi_VN: Đã bật nhập liệu chữ nổi

en: Braille mode {brailleMode}
vi_VN: Chế độ chữ nổi {brailleMode}

en: Braille mode:
vi_VN: Chế độ chữ nổi:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
vi_VN: Chữ nổi di chuyển dấu nháy hệ thống khi định tuyến con trỏ duyệt %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
vi_VN: Chữ nổi di chuyển dấu nháy hệ thống khi định tuyến con trỏ duyệt mặc định (%s)

en: Braille show messages %s
vi_VN: Hiển thị thông điệp chữ nổi %s

en: Braille show selection %s
vi_VN: Hiển thị vùng chọn chữ nổi %s

en: Braille show selection default (%s)
vi_VN: Hiện vùng chọn chữ nổi mặc định (%s)

en: Braille tethered %s
vi_VN: Braille đi theo %s

en: Braille viewer disabled
vi_VN: Đã tắt trình xem chữ nổi

en: Braille viewer enabled
vi_VN: Đã bật trình xem chữ nổi

en: Browse Mode
vi_VN: Chế độ duyệt

en: Browse mode
vi_VN: Chế độ duyệt

en: Browse...
vi_VN: Chọn thư mục...

en: Bubble
vi_VN: bong bóng

en: Bubble with 3D effects
vi_VN: Bubble với hiệu ứng 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
vi_VN: Bun-ga-ri chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Bulgarian grade 1
vi_VN: Bun-ga-ri cấp 1

en: Burmese grade 1
vi_VN: Burmese (Myanmar) cấp 1

en: Burmese grade 2
vi_VN: Burmese (Myanmar) cấp 2

en: C&hange...
vi_VN: T&hay đổi...

en: C&ontributors
vi_VN: Cộng đồng &hỗ trợ

en: COM Registration Fixing Tool
vi_VN: Công Cụ Sửa Đăng Ký COM

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
vi_VN: Không thể thay đổi hồ sơ cấu hình khi một hộp thoại của NVDA đang được mở

en: Can't find the documentation window.
vi_VN: Không tìm thấy cửa sổ tài liệu.

en: Can't select text, press twice to copy
vi_VN: Không thể chọn nội dung, bấm hai lần để chép

en: Cancel
vi_VN: Hủy bỏ

en: Candidate
vi_VN: Lựa chọn

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in column headers
vi_VN: Không tìm thấy dòng {rowNumber} cột {columnNumber} trong các tiêu đề cột

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber}  in row headers
vi_VN: Không tìm thấy dòng {rowNumber} cột {columnNumber} trong các tiêu đề dòng

en: Cannot find {address}    in column headers
vi_VN: Không tìm thấy {address}    trong tiêu đề của cột

en: Cannot find {address}    in row headers
vi_VN: Không tìm thấy {address}    trong các tiêu đề dòng

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
vi_VN: Không cài được Add on từ {path}.
    Bạn phải chạy NVDA để cài Add on này.

en: Capital pitch change percentage
vi_VN: Phần trăm thay đổi độ cao cho chữ hoa

en: Caret movement timeout (in ms)
vi_VN: Thời gian chờ di chuyển dấu nháy (ms)

en: Case &sensitive
vi_VN: Phân biệt chữ &hoa và chữ thường

en: Catalan grade 1
vi_VN: Catalan cấp 1

en: Category {categoryAxisData}:
vi_VN: Loại {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
vi_VN: Đường &viền ô:

en: Cell c&oordinates
vi_VN: Vị &trí ô

en: Center Title placeholder
vi_VN: Phần tiêu đề giữa

en: Central Kurdish grade 1
vi_VN: Trung Kurdish cấp 1

en: Change selected symbol
vi_VN: Thay đổi ký hiệu được chọn

en: Change tracking off
vi_VN: Tắt thông báo theo dõi thay đổi

en: Change tracking on
vi_VN: Bật thông báo theo dõi thay đổi

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
vi_VN: Các thay đổi cho add-on đã hoàn tất. Bạn cần phải khởi động lại NVDA để thay đổi có hiệu lực. Bạn có muốn khởi động NVDA ngay bây giờ không?

en: Character: {}
    Replacement: {}
vi_VN: Kí tự: {}
    Thay thế: {}

en: Chart Elements
vi_VN: Các thành phần biểu đồ

en: Chart area
vi_VN: Khu vực biểu đồ

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
vi_VN: Khu vực biểu đồ, chiều cao: {chartAreaHeight}, độ rộng: {chartAreaWidth}, đỉnh: {chartAreaTop}, trái: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
vi_VN: Phần biểu đồ

en: Chart title: {chartTitle}
vi_VN: Tên biểu đồ: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
vi_VN: Tên biểu đồ: {chartTitle}, loại: {chartType}

en: Checking for Update
vi_VN: Đang kiểm tra cập nhật

en: Checking for update
vi_VN: Đang kiểm tra cập nhật

en: Chichewa (Malawi) literary braille
vi_VN: Chichewa (chữ nổi văn học)

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
vi_VN: Trung Quốc (Trung Quốc, Quan Thoại) hệ thống chữ nổi hiện tại

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
vi_VN: Trung Quốc (Trung Quốc, Quan Thoại) hệ thống chữ nổi hiện tại (không có mực)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
vi_VN: Trung Quốc (Trung quốc, Quan Thoại) hệ thống chữ nổi Double-phonic

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
vi_VN: Trung Quốc (Hồng Công, Quảng Đông)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
vi_VN: Trung Quốc (Đài Loan, Quan Thoại)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
vi_VN: Trung Quốc chữ nổi phổ thông (chữ Trung giản thể)

en: Clear the output pane
vi_VN: Xóa bản đầu ra

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
vi_VN: Kích hoạt nút chuột trái một lần tại vị trí con trỏ chuột

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
vi_VN: Bấm nút chuột phải tại điểm cảm ứng hiện tại. Thao tác này thường dùng để kích hoạt trình đơn ngữ cảnh.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
vi_VN: Kích hoạt nút chuột phải một lần tại vị trí con trỏ chuột

en: Clustered Bar
vi_VN: Thanh cụm

en: Clustered Column
vi_VN: Cột được nhóm

en: Clustered Cone Bar
vi_VN: Thanh hình nón cụm

en: Clustered Cone Column
vi_VN: Cột hình nón

en: Clustered Cylinder Bar
vi_VN: Thanh xi lanh cụm

en: Clustered Pyramid Bar
vi_VN: Thanh kim tự tháp cụm

en: Clustered Pyramid Column
vi_VN: Cột kim tự tháp cụm

en: Columns
vi_VN: Cột

en: Command line option: {langDesc}
vi_VN: Tùy chọn dòng lệnh: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
vi_VN: Lệnh không hỗ trợ loại tài liệu này. Bảng đã có ô đầu tiên tự động được đặt làm tiêu đề dòng.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
vi_VN: Lệnh không hỗ trợ loại tài liệu này. Bảng đã có ô đầu tiên tự động được đặt làm tiêu đề cột.

en: Commands &Quick Reference
vi_VN: &Danh sách phím lệnh

en: Commands Quick Reference
vi_VN: Danh sách phím lệnh

en: Comment
vi_VN: Chú thích

en: Comment thread: {comment}  by {author}
vi_VN: Chủ đề bình luận: {comment}  bởi {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
vi_VN[0]: Chủ đề bình luận: {comment}  bởi {author} với {numReplies} trả lời

en: Comment: {comment} by {author}
vi_VN: Bình luận: {comment} bởi {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
vi_VN: Nhận xét: {comment} bởi {author} vào {date}

en: Comments
vi_VN: Chú thích

en: Composition
vi_VN: Thành phần

en: Configuration
vi_VN: Cấu hình

en: Configuration File Error
vi_VN: Lỗi tập tin cấu hình

en: Configuration Profiles
vi_VN: Hồ Sơ Cấu Hình

en: Configuration applied
vi_VN: Đã áp dụng cấu hình

en: Configuration profile triggers disabled
vi_VN: Đã tắt tác nhân hồ sơ cấu hình

en: Configuration profile triggers enabled
vi_VN: Đã bật tác nhân hồ sơ cấu hình

en: Configuration profiles
vi_VN: Hồ Sơ Cấu Hình

en: Configuration restored to factory defaults
vi_VN: Đã khôi phục về cấu hình mặc định

en: Configuration saved
vi_VN: Đã lưu cấu hình

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
vi_VN: Cấu hình bao nhiêu thông tin NVDA sẽ trình bày về các điều khiển. Các tùy chọn này áp dụng để tập trung báo cáo các đối tượng điều hướng của NVDA, nhưng không phải khi đọc nội dung bằng văn bản như nội dung web với chế độ Duyệt chẳng hạn.

en: Configure visual aids.
vi_VN: Cấu hình hỗ trợ nhìn.

en: Confirm Deletion
vi_VN: Xác Nhận Xóa

en: Connecting
vi_VN: Đang kết nối

en: Content is not visible
vi_VN: Không thấy nội dung

en: Copied to clipboard: {text}
vi_VN: Đã chép vào bộ nhớ tạm: {text}

en: Copied: {text}
vi_VN: Đã chép: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
vi_VN: Chép nội dung từ thanh trạng thái  của ứng dụng hiện tại vào bộ nhớ tạm.

en: Coptic 8 dot computer braille
vi_VN: Coptic chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Copy &portable configuration to current user account
vi_VN: Chép &thư mục cấu hình bản chạy trực tiếp vào thư mục người dùng hiện tại

en: Copy current &user configuration
vi_VN: Sao chép cấ&u hình người dùng hiện tại

en: Copying Settings
vi_VN: Đang sao chép cấu hình

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
vi_VN: Bản quyền (C) {years} cộng đồng hỗ trợ NVDA

en: Corners
vi_VN: Góc

en: Could not disable screen curtain
vi_VN: Không thể tắt che màn hình

en: Could not enable screen curtain
vi_VN: Không thể bật che màn hình

en: Could not enable screen curtain when performing content recognition
vi_VN: Không thể bật che màn hình khi đang thực hiện nhận dạng nội dung

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
vi_VN: Không thể tắt các trình cải thiện tầm nhìn sau:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
vi_VN: Không thể tắt trình cải thiện tầm nhìn {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
vi_VN: Không tìm thấy bộ đọc %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
vi_VN: Không thể gọi các trình cải thiện tầm nhìn sau:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
vi_VN: Không thể tải màn hình {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
vi_VN: Không thể gọi trình cải thiện tầm nhìn {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
vi_VN: Không thể lưu cấu hình - lỗi có thể do tập tin có thuộc tính chỉ đọc

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
vi_VN: Tạo biểu tượng trên &Desktop và phím tắt (Ctrl + alt + n)

en: Create &portable copy
vi_VN: Tạo bản &chạy trực tiếp

en: Create Portable NVDA
vi_VN: Tạo Bản NVDA chạy trực tiếp

en: Create a &new folder for the portable copy
vi_VN: Tạo thư mục &mới cho bản chạy trực tiếp

en: Creating Portable Copy
vi_VN: Đang Tạo Bản chạy trực tiếp

en: Croatian 8 dot computer braille
vi_VN: Croatia chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Croatian grade 1
vi_VN: Croatia cấp 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
vi_VN: Chữ hình nêm (phiên âm) cấp 1

en: Current application (%s)
vi_VN: Ứng dụng hiện tại (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
vi_VN: Tốc độ nháy con trỏ (Ms)

en: Cursor shape for &focus:
vi_VN: Hình con trỏ &focus:

en: Cursor shape for &review:
vi_VN: Hình con trỏ &duyệt:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
vi_VN: Xoay vòng các kiểu trạng thái chữ nổi Unicode

en: Cycle through the braille cursor shapes
vi_VN: Xoay vòng các kiểu con trỏ Braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
vi_VN: Xoay vòng các kiểu di chuyển dấu nháy hệ thống chữ nổi khi định tuyến con trỏ duyệt

en: Cycle through the braille show messages modes
vi_VN: Xoay vòng các kiểu hiển thị thông điệp chữ nổi

en: Cycle through the braille show selection states
vi_VN: Xoay vòng các kiểu trạng thái hiển thị vùng chọn chữ nổi

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
vi_VN: Xoay vòng các chế độ thông báo tiêu đề cột và dòng

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
vi_VN: Xoay vòng các trạng thái phát âm chuẩn hóa Unicode

en: Cycles between available touch modes
vi_VN: Xoay vòng giữa các chế độ cảm ứng

en: Cycles between speech modes.
vi_VN: Xoay vòng các chế độ đọc.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
vi_VN: Xoay vòng các tùy chọn để NVDA giảm âm lượng của các ứng dụng khác

en: Cycles through line indentation settings
vi_VN: Xoay vòng các thiết lập thụt đầu dòng

en: Cycles through paragraph navigation styles
vi_VN: Xoay vòng các kiểu điều hướng đoạn

en: Cycles through sound split modes
vi_VN: Chuyển giữa các chế độ chia âm thanh

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
vi_VN: Xoay vòng các chế độ đọc ký hiệu để chọn những kí hiệu nào sẽ được đọc lên

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
vi_VN: Xoay vòng các ngôn ngữ đang có cho Windows OCR

en: Cycles through the cell border reporting settings
vi_VN: Xoay vòng các thiết lập thông báo đường viền ô

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
vi_VN: Xoay vòng các lựa chọn cho việc tự động chuyển ngôn ngữ: tắt, chỉ ngôn ngữ và ngôn ngữ theo vùng miền.

en: Czech 8 dot computer braille
vi_VN: Czech chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Czech grade 1
vi_VN: Czech cấp 1

en: Danish 6 dot grade 1
vi_VN: Đan Mạch 6 chấm cấp 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
vi_VN: Đan Mạch 6 chấm cấp 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
vi_VN: Đan Mạch 6 chấm cấp 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
vi_VN: Đan Mạch 6 chấm cấp 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
vi_VN: Đan Mạch 8 chấm chữ nổi máy tính

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
vi_VN: Đan Mạch 8 chấm chữ nổi máy tính (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
vi_VN: Đan Mạch 8 chấm cấp 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
vi_VN: Đan Mạch 8 chấm cấp 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
vi_VN: Đan Mạch 8 chấm cấp 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
vi_VN: Đan Mạch 8 chấm cấp 2 (1993)

en: Data Label
vi_VN: Nhãn dữ liệu

en: Data Table
vi_VN: Bảng dữ liệu

en: Data validation prompt: {0}
vi_VN: Dấu hiệu xác thực dữ liệu: {0}

en: Date placeholder
vi_VN: Phần ngày tháng

en: Date:
vi_VN: Ngày:

en: Debug logging
vi_VN: Bản ghi dò lỗi

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
vi_VN: Giảm giá trị cho tham số hiện tại của giọng đọc

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
vi_VN: Giảm cài đặt hiện đang hoạt động trong vòng thiết lập bộ đọc ở bước lớn hơn

en: Default (Yes)
vi_VN: Mặc định (Không)

en: Default ({})
vi_VN: Mặc định ({})

en: Default dictionary
vi_VN: Từ Điển Mặc Định

en: Destination of: {name}
vi_VN: Vị trí của: {name}

en: Dictionary Entry Error
vi_VN: Lỗi mục từ trong từ điển

en: Directory Exists
vi_VN: Thư mục tồn tại

en: Disabled
vi_VN: Tắt

en: Dismiss the recognition result
vi_VN: Bỏ qua kết quả nhận dạng

en: Display
vi_VN: Hiển thị

en: Display Unit Label
vi_VN: Nhãn đơn vị hiển thị

en: Display nonprinting characters
vi_VN: Hiển thị các kí tự không thể in

en: Displays one of the recent messages
vi_VN: Hiển thị một trong những tin nhắn gần đây

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
vi_VN: Hiển thị đường dẫn URL của liên kết tại vị trí dấu náy hoặc focus trong một cửa sổ, thay vì chỉ đọc nó lên. Có thể người dùng chữ nổi chuộng cái này.

en: Distribution:
vi_VN: Phân phối:

en: Document Formatting
vi_VN: Định Dạng Tài Liệu

en: Document Navigation
vi_VN: Điều hướng tài liệu

en: Document formatting
vi_VN: Định dạng tài liệu

en: Document information
vi_VN: Thông tin tài liệu

en: Document review
vi_VN: Chế độ duyệt tài liệu

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn

en: Dot 8
vi_VN: Chấm 8

en: Dot firm&ness
vi_VN: Chấm &cố định

en: Dots 7 and 8
vi_VN: Chấm 7 8

en: Double line spacing
vi_VN: Phân cách dòng đôi

en: Down Bars
vi_VN: Thanh Dưới

en: Downloading
vi_VN: Đang tải về

en: Downloading Update
vi_VN: Đang tải bản cập nhật

en: Drop Lines
vi_VN: Bỏ dòng

en: Duck when outputting speech and sounds
vi_VN: Giảm khi đọc và phát âm thanh

en: Dutch 6 dot
vi_VN: Hà Lan 6 chấm

en: Dutch 8 dot
vi_VN: Hà Lan 8 chấm

en: E&mphasis
vi_VN: Nhấn &mạnh

en: E&xit
vi_VN: &thoát

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
vi_VN: &Mở rộng đến chữ nổi máy tính cho từ tại con trỏ

en: EcoBraille displays
vi_VN: Màn hình chữ nổi EcoBraille

en: Edge of table
vi_VN: Đã ở sát cạnh của bảng

en: Edit Dictionary Entry
vi_VN: Sửa mục trong từ điển

en: Editable Text
vi_VN: Có thể nhập

en: Editing note for cell {address}
vi_VN: Sửa ghi chú cho ô {address}

en: Editing profile {profile}
vi_VN: Đang sửa hồ sơ {profile}

en: Elapsed time not available
vi_VN: Không có thời gian đã trôi qua

en: Elements
vi_VN: Thành phần

en: Elements List
vi_VN: Danh sách các thành phần

en: Empty slide
vi_VN: Slide trắng

en: Emulate key press: {emulateGesture}
vi_VN: Bấm phím mô phỏng: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
vi_VN: Các phím mô phỏng bàn phím hệ thống

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
vi_VN: Mô phỏng việc bấm phím %s trên bàn phím

en: Enable
vi_VN: Đã bật

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
vi_VN: Cho phép gọi mã nguồn từ thư mục Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
vi_VN: Thông báo khi &di chuyển chuột

en: Enable touch interaction support
vi_VN: Bật hỗ trợ tương tác cảm ứng

en: Enabled
vi_VN: Đã bật

en: Enabled logging categories
vi_VN: Đã bật các kiểu log

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
vi_VN: Việc bật Che Màn Hình sẽ làm cho màn hình máy tính của bạn trở nên đen toàn bộ. Trước khi tiếp tục, hãy chắc rằng bạn sẽ thao tác được mà không cần màn hình. 
    
    Bạn có muốn tiếp tục không?

en: Endnotes
vi_VN: Chú thích cuối

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
vi_VN: Anh (Anh) chữ nổi máy tính 8 chấm

en: English (U.K.) grade 1
vi_VN: Anh (Anh) cấp 1

en: English (U.K.) grade 2
vi_VN: Anh (Anh) cấp 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
vi_VN: Anh (Mỹ) chữ nổi máy tính 6 chấm

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
vi_VN: Anh (Mỹ.) chữ nổi máy tính 8 chấm

en: English (U.S.) grade 1
vi_VN: Anh (Mỹ) cấp 1

en: English (U.S.) grade 2
vi_VN: Anh (Mỹ) cấp 2

en: English North American Braille Computer Code
vi_VN: Anh Mã chữ nổi máy tính tiếng Anh Bắc Mỹ

en: Enter gesture to emulate:
vi_VN: Nhập thao tác để mô phỏng:

en: Enter input gesture:
vi_VN: Nhập phím tắt hoặc thao tác:

en: Erases the last entered braille cell or character
vi_VN: Xóa ô vừa nhập liệu hoặc ký tự trước đó

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error Bars
vi_VN: Thanh Lỗi

en: Error Copying
vi_VN: Lỗi Sao Chép

en: Error activating profile.
vi_VN: Lỗi kích hoạt hồ sơ.

en: Error checking for update.
vi_VN: Lỗi kiểm tra cập nhật.

en: Error copying NVDA user settings
vi_VN: Lỗi khi sao chép tập tin cấu hình người dùng

en: Error creating profile - probably read only file system.
vi_VN: Lỗi tạo hồ sơ - có thể hệ thống không cho phép ghi lên tập tin.

en: Error deleting profile.
vi_VN: Lỗi xóa hồ sơ.

en: Error downloading update.
vi_VN: Lỗi khi tải bản cập nhật.

en: Error in appModule %s
vi_VN: Lỗi trong appModule %s

en: Error renaming profile.
vi_VN: Lỗi đổi tên hồ sơ.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
vi_VN: Không thể lưu hồ sơ cấu hình kích hoạt tự động - lỗi có thể do tập tin có thuộc tính chỉ đọc.

en: Error saving log: %s
vi_VN: Lỗi khi lưu log: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
vi_VN: Lỗi khi lưu lại các phím tắt/thao tác, nguyên nhân có thể do hệ thống không có quyền ghi xuống tập tin.

en: Error: {errorText}
vi_VN: Lỗi: {errorText}

en: Esperanto grade 1
vi_VN: Esperanto cấp 1

en: Estonian grade 0
vi_VN: Estonia cấp 0

en: Ethiopic grade 1
vi_VN: Etopic cấp 1

en: Eurobraille displays
vi_VN: Các màn hình chữ nổi Eurobraille

en: Even pages footer
vi_VN: Chân các trang chẵn

en: Even pages header
vi_VN: Đầu các trang chẵn

en: Execute a previously downloaded NVDA update
vi_VN: Thực thi bản cập nhật NVDA tải trước đó

en: Exit
vi_VN: Thoát

en: Exit NVDA
vi_VN: Thoát NVDA

en: Exit math interaction
vi_VN: Thoát tương tác với Toán

en: Expanded symbol ({})
vi_VN: Kí hiệu đã mở rộng ({})

en: Exploded 3D Pie
vi_VN: Bánh 3D Nổ

en: Exploded Doughnut
vi_VN: Bánh donut nổ

en: Exploded Pie
vi_VN: Bánh nổ

en: Explore NVDA user configuration directory
vi_VN: Mở thư mục cấu hình người dùng của NVDA

en: Exponential
vi_VN: Hàm mũ

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
vi_VN: Không thể biên dịch biểu thức phổ thông điều hướng văn bản: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
vi_VN: Lỗi khi tạo bản chạy trực tiếp: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
vi_VN: Lỗi khi cài Add-on từ %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
vi_VN: Lỗi khi mở tập tin Add-on%s - Tập tin không tồn tại hoặc không đúng định dạng

en: Feature unavailable.
vi_VN: Tính năng không hoạt động.

en: File in Use
vi_VN: Tập tin đang được sử dụng

en: Filipino grade 2
vi_VN: Filipino cấp 2

en: Fill display for context changes
vi_VN: Điền trên màn hình những thay đổi ngữ cảnh

en: Filled Radar
vi_VN: Ra Đa đầy

en: Filter b&y:
vi_VN: Lọc &theo:

en: Find
vi_VN: Tìm kiếm

en: Finnish 6 dot
vi_VN: Phần Lan 6 chấm

en: Finnish 8 dot computer braille
vi_VN: Phần Lan máy tính chữ nổi 8 chấm

en: First page footer
vi_VN: Chân trang thứ nhất

en: First page header
vi_VN: Đầu trang thứ nhất

en: Floor
vi_VN: Sàn

en: Fo&rmulas
vi_VN: Công &thức

en: Focus context presentation:
vi_VN: Trình bày ngữ cảnh tại focus:

en: Focus mode
vi_VN: Chế độ focus

en: Follow &mouse cursor
vi_VN: Theo con trỏ &chuột

en: Follow System &Caret
vi_VN: Theo dấu &nháy hệ thống

en: Follow system &focus
vi_VN: Theo focus hệ &thống

en: Font
vi_VN: Phông

en: Font &size
vi_VN: Kích &cỡ phông

en: Font attrib&utes
vi_VN: Thuộc &tính phông

en: Footer placeholder
vi_VN: Phần chân trang

en: Footnotes
vi_VN: Chú thích chân trang

en: Formatting
vi_VN: Định dạng

en: Forward to:
vi_VN: Chuyển Đến:

en: Fra&mes
vi_VN: &Khung

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
vi_VN: Freedom Scientific dòng Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
vi_VN: Pháp (unified) chữ nổi máy tính 6 chấm

en: French (unified) 8 dot computer braille
vi_VN: Pháp (unified) chữ nổi máy tính 8 chấm

en: French (unified) grade 2
vi_VN: Pháp (unified) cấp 2

en: From:
vi_VN: Từ:

en: Full shaped mode
vi_VN: Chế độ ký tự 2-byte

en: General
vi_VN: Chung

en: Georgian literary braille
vi_VN: Georgian chữ nổi văn học

en: German 6 dot computer braille
vi_VN: Đức chữ nổi máy tính 6 chấm

en: German 8 dot computer braille
vi_VN: Đức chữ nổi máy tính 8 chấm

en: German grade 0
vi_VN: Đức cấp 0

en: German grade 0 (detailed)
vi_VN: Đức cấp 0 (chi tiết)

en: German grade 1
vi_VN: Đức cấp 1

en: German grade 1 (detailed)
vi_VN: Đức cấp 1 (chi tiết)

en: German grade 2
vi_VN: Đức cấp 2

en: German grade 2 (detailed)
vi_VN: Đức cấp 2 (chi tiết)

en: Global
vi_VN: Toàn cục

en: Greek (Greece)
vi_VN: Hy Lạp (Greece)

en: Greek international braille
vi_VN: Hi Lạp chữ nổi quốc tế

en: Gridlines are visible
vi_VN: Hiện đường lưới

en: Gujarati grade 1
vi_VN: Gujarati cấp 1

en: H&eaders
vi_VN: &Phần đầu

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
vi_VN: Không có mô phỏng bàn phím nhập HID.

en: HID keyboard simulation disabled
vi_VN: Tắt mô phỏng bàn phím HID

en: HID keyboard simulation enabled
vi_VN: Bật mô phỏng bàn phím HID

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
vi_VN: HIMS Braille dòng Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
vi_VN: Chế độ ký tự 1-byte

en: Handle keys from other &applications
vi_VN: Quản lý phím từ ứ&ng dụng khác

en: Handled by application
vi_VN: Quản lý bởi ứng dụng

en: Handout Master view
vi_VN: Dạng xem Handout Master

en: Handy Tech braille displays
vi_VN: Màn hình chữ nổi Handy Tech

en: Has appointment
vi_VN: Có buổi hẹn

en: Has conditional formatting
vi_VN: Có điều kiện định dạng

en: Has data validation
vi_VN: Có xác nhận dữ liệu

en: Header placeholder
vi_VN: Phần chú thích đầu trang

en: Hebrew (Biblical) grade 1
vi_VN: Do Thái (Kinh thánh) cấp 1

en: Hebrew computer braille
vi_VN: Do Thái chữ nổi máy tính

en: Hide nonprinting characters
vi_VN: Ẩn các kí tự không in được

en: High-Low-Close
vi_VN: Cao-Thấp-Đóng

en: Highlight browse &mode cursor
vi_VN: Làm nổi bật con trỏ chế độ &duyệt

en: Highlight navigator &object
vi_VN: Làm nổi bật đối &tượng điều hướng

en: Highlight system fo&cus
vi_VN: Làm nổi bật focus hệ &thống

en: Highlighted (mar&ked) text
vi_VN: Văn bản được làm nổi (Đánh &dấu)

en: Hindi grade 1
vi_VN: Hindi cấp 1

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
vi_VN: HumanWare Brailliant dòng BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
vi_VN: Hungary máy tính chữ nổi 8 chấm

en: Hungarian grade 1
vi_VN: Hungary cấp 1

en: Hungarian grade 2
vi_VN: Hungary cấp 2

en: I &agree
vi_VN: Tôi đồ&ng ý

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
vi_VN: Tôi hiểu rằng việc thay đổi các cài đặt này có thể làm cho NVDA không hoạt động như ý muốn.

en: I&nput gestures...
vi_VN: &Quản lý thao tác...

en: I&nterrupt speech while scrolling
vi_VN: Ngừ&ng đọc trong khi cuộn

en: IME closed
vi_VN: Đã đóng IME

en: IME opened
vi_VN: Đã mở IME

en: IP address
vi_VN: Địa chỉ IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
vi_VN: Iceland chữ nổi máy tính 8 chấm

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
vi_VN: Bấm một lần để nghe ggiờ hiện tại. Bấm hai lần để nghe ngày hiện tại

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
vi_VN: Bấm một lần để chọn nội dung từ điểm bắt đầu đến vị trí con trỏ duyệt. bấm nhanh hai lần để sao chép nội dung

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
vi_VN: Bỏ qua dòng &trắng khi thông báo thụt lề dòng

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
vi_VN: Tắt bỏ các dòng trống khi thông báo thụt lề

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
vi_VN: Bật bỏ các dòng trống khi thông báo thụt lề

en: Ignore mouse input from other &applications
vi_VN: Bỏ qua đầu vào của chuột từ ứng dụng khác

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
vi_VN: Để cải thiện NVDA trong tương lai, NV Access mong muốn thu thập dữ liệu sử dụng từ các bản chạy NVDA.
    
    Dữ liệu bao gồm phiên bản hệ điều hành, phiên bản NVDA, ngôn ngữ, quốc gia đang sử dụng, thêm một số cấu hình NVDA như bộ đọc hiện tại, bản phiên dịch và màn hình chữ nổi. Không có bất kỳ nội dung được đọc hay hiển thị trên màn hình chữ nổi nào được thu thập và gửi cho NV Access. Vui lòng xem tài liệu hướng dẫn sử dụng để biết thêm những dữ liệu hiện được thu thập.
    
    Bạn có đồng ý cho phép NVDA thu thập dữ liệu sử dụng định kỳ để cải thiện NVDA không?

en: Include Unicode Consortium data (including emoji) when processing characters and symbols
vi_VN: Tích hợp dữ liệu của Unicode Consortium (bao gồm biểu tượng cảm xúc) khi xử lý kí hiệu và kí tự

en: Include l&ayout tables
vi_VN: Đọc các bảng &bố cục

en: Incompatible Add-ons
vi_VN: Các add-on không tương thích

en: Incompatible add-ons
vi_VN: Các add-on không tương thích

en: Incompatible reason
vi_VN: Lí do không tương thích

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
vi_VN: Tăng giá trị cho tham số hiện tại của giọng đọc

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
vi_VN: Tăng cài đặt hiện đang hoạt động trong vòng cài đặt tổng hợp ở bước lớn hơn

en: Input
vi_VN: Đầu vào

en: Input Composition
vi_VN: Phương thức nhập

en: Input Gestures
vi_VN: Quản Lý Thao Tác

en: Input Message is {message}
vi_VN: Thông điệp nhập là {message}

en: Input Message is {title}: {message}
vi_VN: Thông điệp nhập là {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
vi_VN: Nhập thông tin thông qua bàn phím nổi

en: Install NVDA
vi_VN: Cài đặt NVDA

en: Install pending &update
vi_VN: Cài bản &cập nhật đang chờ

en: Install pending update
vi_VN: Cài bản cập nhật đang chờ

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
vi_VN: Quá trình cài đặt của {summary} {version} đã bị chặn. Phiên bản NVDA thấp nhất cho add-on này là {minimumNVDAVersion}, Phiên bản NVDA hiện tại của bạn là {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
vi_VN: Đang cài đặt Add-on

en: Installing NVDA
vi_VN: Đang cài đặt NVDA

en: Insufficient Privileges
vi_VN: Không đủ quyền

en: International Phonetic Alphabet
vi_VN: Bảng chữ cái ngữ âm quốc tế

en: Invalid configuration
vi_VN: Lỗi cài đặt cấu hình

en: Irish grade 1
vi_VN: Ailen cấp 1

en: Irish grade 2
vi_VN: Ailen cấp 2

en: Israeli grade 1
vi_VN: Israel cấp 1

en: Italian 6 dot computer braille
vi_VN: Ý chữ nổi máy tính 6 chấm

en: Italian 8 dot computer braille
vi_VN: Ý chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Italic off
vi_VN: Tắt in nghiêng

en: Italic on
vi_VN: Bật in nghiêng

en: Japanese (Kantenji) literary braille
vi_VN: Nhật Bản (Kantenji) chữ nổi văn học

en: Justified
vi_VN: Căn lề hai bên

en: Kannada grade 1
vi_VN: Kannada cấp 1

en: Kashmiri grade 1
vi_VN: Kashmir cấp 1

en: Kazakh grade 1
vi_VN: Kazakhstan cấp 1

en: Key words:
vi_VN: Từ Khóa:

en: Keyboard
vi_VN: Bàn phím

en: Khmer grade 1
vi_VN: Khmer cấp 1

en: Kinyarwanda literary braille
vi_VN: Kinyarwanda chữ nổi văn học

en: Korean grade 1
vi_VN: Hàn Quốc cấp 1

en: Korean grade 1 (2006)
vi_VN: Hàn Quốc cấp 1 (2006)

en: Korean grade 2
vi_VN: Hàn Quốc cấp 2

en: Korean grade 2 (2006)
vi_VN: Hàn quốc cấp 2 (2006)

en: L&icense
vi_VN: &Giấy phép

en: L&ogging level:
vi_VN: &Mức độ log:

en: Lan&dmarks
vi_VN: Cột &mốc

en: Lan&dmarks and regions
vi_VN: Cột &mốc và vùng

en: Landscape
vi_VN: Ngang

en: Language Configuration Change
vi_VN: Thay đổi cấu hình ngôn ngữ

en: Lao Grade 1
vi_VN: Lào cấp 1

en: Latvian grade 1
vi_VN: Latvian cấp 1

en: Left
vi_VN: Trái

en: Left aligned
vi_VN: Căn trái

en: Left click
vi_VN: Bấm chuột trái

en: Left mouse button lock
vi_VN: Khóa nút chuột trái

en: Left mouse button unlock
vi_VN: Mở khóa nút chuột trái

en: Legacy
vi_VN: Kiểu cũ

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
vi_VN: Mục nhập huyền thoại cho bộ truyện {seriesName} {seriesIndex} của {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
vi_VN: Mục nhập legend {legendEntryIndex} của {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
vi_VN: Chìa khóa chú giải cho bộ truyện {seriesName} {seriesIndex} của {seriesCount}

en: Level
vi_VN: Cấp độ

en: License Agreement
vi_VN: Thỏa thuận giấy phép sử dụng

en: Lin&ks
vi_VN: &Liên kết

en: Line
vi_VN: Dòng

en: Line &indentation reporting:
vi_VN: Thông báo &thụt lề dòng:

en: Line &numbers
vi_VN: Số &dòng

en: Line with Markers
vi_VN: Dòng có các điểm đánh dấu

en: Linear
vi_VN: Nối tuyến

en: Link has no apparent destination
vi_VN: Liên kết không có đường dẫn rõ ràng

en: Lists various types of elements in this document
vi_VN: Liệt kê các thành phần trong tài liệu này

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
vi_VN: Liệt kê các thành phần trong bang tính này

en: Lithuanian 6 dot
vi_VN: Litva 6 chấm

en: Lithuanian 8 dot
vi_VN: Litva 8 chấm

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
vi_VN: Tải Chromium virtual buffer khi tài liệu ảo bận.

en: Loading NVDA. Please wait...
vi_VN: Đang khởi động NVDA. Vui lòng chờ...

en: Loading document...
vi_VN: Đang tải tài liệu . . .

en: Lock screen not secure while using NVDA
vi_VN: Màn hình khóa không an toàn khi dùng NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
vi_VN: Khóa hoặc mở khóa nút chuột trái

en: Locks or unlocks the right mouse button
vi_VN: Khóa hoặc mở khóa nút chuột phải

en: Log fragment copied to clipboard
vi_VN: Đã chép đoạn log vào bộ nhớ tạm

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
vi_VN: Đã đánh dấu vị trí bắt đầu ngắt đoạn của log. Bấm lại lần nữa để chép vào bộ nhớ tạm

en: Log is unavailable
vi_VN: Log không hoạt động

en: Logarithmic
vi_VN: & Lôgarít

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
vi_VN: Ghi lại thông tin về đối tượng hiện tại. các thông tin này rất hữu ích cho các lập trình viên. Mở trình hiển thị log để xem chi tiết thông tin này.

en: Luganda literary braille
vi_VN: Luganda chữ nổi văn học

en: Major Gridlines
vi_VN: Đường lưới chính

en: Make screen black (immediate effect)
vi_VN: Làm đen màn hình (tác dụng ngay lập tức)

en: Malay grade 2
vi_VN: Malaisia cấp 2

en: Malayalam grade 1
vi_VN: Malayalam cấp 1

en: Manipuri grade 1
vi_VN: Manipuri cấp 1

en: Manual Activation
vi_VN: Kích Hoạt Thủ Công

en: Manual activate
vi_VN: Kích hoạt thủ công

en: Manual activation
vi_VN: Kích hoạt thủ công

en: Manual deactivate
vi_VN: Bỏ kích hoạt thủ công

en: Marathi grade 1
vi_VN: Marathi cấp 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
vi_VN: Đánh dấu vị trí kết thúc hiện tại của log là vị trí bắt đầu ngắt đoạn để chép vào bộ nhớ tạm bằng cách bấm một lần nữa.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
vi_VN: Đánh dấu vị trí hiện tại của con trỏ duyệt là điểm bắt đầu của nội dung để chọn hoặc sao chép

en: Master Thumbnails
vi_VN: Hình thu nhỏ chính

en: Math interaction not supported.
vi_VN: Không hỗ trợ tương tác với Toán.

en: Media Clip placeholder
vi_VN: Phần clip âm thanh

en: Message &timeout (sec)
vi_VN: Thời gian kết &thúc thông điệp (giây)

en: Minor Gridlines
vi_VN: Đường lưới nhỏ

en: Miscellaneous
vi_VN: Các phần khác

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
vi_VN: Các &chế độ hiện có trong lệnh 'Chuyển chế độ tách âm thanh'

en: Modes available in the Cycle speech mode command
vi_VN: Các chế độ hiện có trong lệnh chuyển chế độ đọc

en: Mongolian grade 1
vi_VN: Mông Cổ cấp 1

en: Mongolian grade 2
vi_VN: Mông Cổ cấp 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
vi_VN: Hầu hết các phím lệnh để điều khiển NVDA yêu cầu bạn giữ phím NVDA trong khi bấm các phím khác.
    Mặc định, phím Insert và phím Insert bàn phím số được chọn là phím NVDA.
    Bạn cũng có thể chọn phím khóa Hoa (CapsLock) làm phím NVDA.
    bấm NVDA + N bất cứ lúc nào để mở trình đơn của NVDA..
    Từ trình đơn này, bạn có thể cấu hình cho NVDA, xem trợ giúp hay truy cập các chức năng khác của NVDA.

en: Mouse
vi_VN: Chuột

en: Mouse text unit resolution %s
vi_VN: Lượng nội dugn cho chuột là %s

en: Mouse tracking off
vi_VN: Tắt theo dõi chuột

en: Mouse tracking on
vi_VN: Bật theo dõi chuột

en: Move focus
vi_VN: Chuyển focus

en: Move navigator object to mouse
vi_VN: Chuyển đến đối tượng ở vị trí con trỏ chuột

en: Move system caret when ro&uting review cursor
vi_VN: Di chuyển dấu nháy hệ thống khi định &tuyến con trỏ duyệt

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
vi_VN: Di chuyển con trỏ duyệt đến điểm bắt đầu của nội dung để chọn hoặc sao chép

en: Move to focus
vi_VN: Chuyển đến focus

en: Move to the next result
vi_VN: Chuyển đến kết quả kế

en: Move to the previous result
vi_VN: Chuyển về kết quả trước

en: Moved above %s
vi_VN: Chuyển lên trước %s

en: Moved above blank paragraph
vi_VN: Chuyển lên trước đoạn trống

en: Moved below %s
vi_VN: Chuyển xuống dưới %s

en: Moved below blank paragraph
vi_VN: Chuyển xuống sau đoạn trống

en: Movement by page not supported
vi_VN: Không hỗ trợ di chuyển theo trang

en: Moves past the end  of the container element, such as a list or table
vi_VN: Chuyển qua phần cuối của đối tượng chứa, như trong danh sách hoặc bảng

en: Moves the braille display to the current focus
vi_VN: Chuyển màn hình chữ nổi đến focus hiện tại

en: Moves the braille display to the next line
vi_VN: Chuyển màn hình chữ nổi tới dòng kế

en: Moves the braille display to the previous line
vi_VN: Chuyển màn hình chữ nổi tới dòng trước

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
vi_VN: Chuyển con trỏ ra khỏi đối tượng nhún hiện tại và vào trong tài liệu có chứa nó

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
vi_VN: Di chuyển con trỏ chuột đến đối tượng hiện tại

en: Moves the navigator object and focus to the first row
vi_VN: Chuyển đối tượng điều hướng và con trỏ đến dòng đầu tiên

en: Moves the navigator object and focus to the last row
vi_VN: Chuyển đối tượng điều hướng và con trỏ đến dòng cuối cùng

en: Moves the navigator object and focus to the next row
vi_VN: Chuyển xuống dòng kế

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
vi_VN: Chuyển đối tượng điều hướng và focus về dòng trên

en: Moves the navigator object to the first column
vi_VN: Chuyển đối tượng điều hướng đến cột đầu tiên

en: Moves the navigator object to the first object inside it
vi_VN: Chuyển đến đối tượng con đầu tiên

en: Moves the navigator object to the last column
vi_VN: Chuyển đối tượng điều hướng đến cột cuối cùng

en: Moves the navigator object to the next column
vi_VN: Chuyển sang cột kế

en: Moves the navigator object to the next object
vi_VN: Chuyển đến đối tượng kế

en: Moves the navigator object to the object containing it
vi_VN: Chuyển đối tượng điều hướng về đối tượng cha

en: Moves the navigator object to the previous column
vi_VN: Chuyển về cột trước

en: Moves the navigator object to the previous object
vi_VN: Chuyển về đối tượng trước đó

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt đến dòng cuối cùng của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc dòng đó

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt về đầu dòng của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc ký tự đầu tiên của dòng đó

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt đến ký tự cuối cùng trên dòng hiện tại của đối tượng điều hướng và đọc ký tự đó

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt qua ký tự kế của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc ký tự đó

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt đến dòng kế của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc dòng đó

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt đến trang kế của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc nó

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt qua từ kế của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc từ đó

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt về ký tự trước của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc ký tự đó

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt về dòng trước của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc dòng đó

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt về trang trước của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc nó

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt về từ trước của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc từ đó

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
vi_VN: Đưa con trỏ duyệt về dòng trên cùng của đối tượng điều hướng hiện tại và đọc dòng đó

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
vi_VN: Chuyển đến tham số tiếp theo của giọng đọc

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
vi_VN: Chuyển đến đối tượng kế cùng cấp

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
vi_VN: Chuyển đến tham số trước của giọng đọc

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
vi_VN: Chuyển về đối tượng trước đó cùng cấp

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
vi_VN: Chuyển về đầu đối tượng chứa, như trong danh sách hoặc bảng

en: Moving Average
vi_VN: Di chuyển trung bình

en: Multi line break
vi_VN: Nhiều dấu xuống dòng

en: N&otes
vi_VN: &Ghi chú

en: NV Access &shop
vi_VN: Cửa &hàng NV Access

en: NV Access &web site
vi_VN: Trang &web NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
vi_VN: Thu thập Dữ Liệu Sử Dụng NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
vi_VN: &Ngôn ngữ (yêu cầu khởi động lại):

en: NVDA Braille Viewer
vi_VN: Trình Xem chữ nổi của NVDA

en: NVDA Development
vi_VN: Phát triển NVDA

en: NVDA Log Viewer
vi_VN: Trình Xem Log của NVDA

en: NVDA Message
vi_VN: Thông điệp NVDA

en: NVDA Settings
vi_VN: Cấu hình NVDA

en: NVDA Speech Viewer
vi_VN: Trình Hiển Thị Nội Dung Đọc NVDA

en: NVDA Update
vi_VN: Cập nhật NVDA

en: NVDA add-on package
vi_VN: Gói Add-on NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
vi_VN: NVDA ở hai kênh và ứng dụng ở bên trái

en: NVDA in both channels and applications on the right
vi_VN: NVDA ở hai kênh và ứng dụng ở bên phải

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
vi_VN: NVDA không xác định được Windows có bị khóa hay không. Khi bản NVDA này chạy, máy tính của bạn sẽ không được bảo vệ khi Windows bị khóa. Khởi động lại NVDA có thể khắc phục được. Nếu lỗi này vẫn tiếp tục xuất hiện, vô hiệu hóa màn hình khóa là việc được khuyến khích.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
vi_VN: NVDA không thể xóa hay ghi đè tập tin.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
vi_VN: NVDA phải được khởi động lại để ngôn ngữ mới có hiệu lực.

en: NVDA on the left and applications in both channels
vi_VN: NVDA bên trái và các ứng dụng ở hai kênh

en: NVDA on the left and applications on the right
vi_VN: NVDA bên trái và các ứng dụng bên phải

en: NVDA on the right and applications in both channels
vi_VN: NVDA ở bên phải và các ứng dụng ở hai kênh

en: NVDA on the right and applications on the left
vi_VN: NVDA bên phải và các ứng dụng bên trái

en: NVDA settings
vi_VN: Cấu hình NVDA

en: NVDA started
vi_VN: Đã khởi động NVDA

en: NVDA version {version} is available.
vi_VN: Đã có NVDA phiên bản {version}.

en: NVDA web site
vi_VN: Trang web NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
vi_VN: Ngôn ngữ giao diện của NVDA giờ đây bị buộc theo dòng lệnh. Ở lần khởi động tới, ngôn ngữ  đã lưu trong cấu hình NVDA sẽ được dung thay thế.

en: Native app selection mode disabled
vi_VN: Đã tắt chế độ chọn thực tế

en: Native app selection mode enabled
vi_VN: Đã bật chế độ chọn thực tế

en: Native input
vi_VN: Kiểu gõ bản địa

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
vi_VN: Không thể tắt chế độ chọn thực tế trong tài liệu chế độ duyệt này

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
vi_VN: Chế độ chọn thực tế không hỗ trợ cho tài liệu chế độ duyệt này

en: Native selection mode unsupported in this document
vi_VN: Chế độ chọn thực tế không được hỗ trợ trong tài liệu này

en: Navigating by sentence not supported in this document
vi_VN: Di chuyển theo câu không được hỗ trợ trong tài liệu này

en: Nepali grade 1
vi_VN: Nepal cấp 1

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: New Profile
vi_VN: Tạo Hồ Sơ Mới

en: New name:
vi_VN: Tên mới:

en: Newsgroup:
vi_VN: Nhóm Tin:

en: No
vi_VN: Không

en: No Series defined.
vi_VN: Không có chuỗi được định nghĩa.

en: No action
vi_VN: Không có hành động

en: No additional details
vi_VN: Không có các chi tiết bổ sung

en: No braille
vi_VN: Không có Braille

en: No caret
vi_VN: Không có dấu nháy

en: No comment thread on this cell
vi_VN: Không có chủ đề bình luận trên ô này

en: No comments
vi_VN: Không có chú thích

en: No containing object
vi_VN: Không có đối tượng cha

en: No ducking
vi_VN: Không giảm

en: No emoji
vi_VN: Không có biểu tượng cảm xúc

en: No focus
vi_VN: Không có focus

en: No formatting information
vi_VN: Không có thông tin định dạng

en: No help available here.
vi_VN: Không có thông tin trợ giúp ở đây.

en: No location information
vi_VN: Không có thông tin về vị trí

en: No long description
vi_VN: Không có mô tả dài

en: No message yet
vi_VN: Chưa có tin nhắn

en: No navigator object
vi_VN: Không có đối tượng điều hướng

en: No new log entry to copy
vi_VN: Không có nội dung log mới nào để sao chép

en: No next
vi_VN: Không còn đối tượng kế

en: No next different style text
vi_VN: Không có văn bản khác kiểu tiếp theo

en: No next paragraph
vi_VN: Không có đoạn kế

en: No next review mode
vi_VN: Không có chế độ duyệt kế

en: No next same style text
vi_VN: Không có văn bản cùng kiểu tiếp theo

en: No note on this cell
vi_VN: Không có chú thích trên ô này

en: No notes
vi_VN: Không có ghi chú

en: No objects inside
vi_VN: Không có đối tượng con

en: No previous
vi_VN: Không còn đối tượng trước đó

en: No previous different style text
vi_VN: Không có văn bản khác kiểu trước

en: No previous paragraph
vi_VN: Không có đoạn trước

en: No previous review mode
vi_VN: Khong có chế độ duyệt trước

en: No previous same style text
vi_VN: Không có văn bản cùng kiểu trước

en: No progress bar updates
vi_VN: Không cập nhật trên thanh tiến độ

en: No selection
vi_VN: Chưa chọn

en: No settings
vi_VN: Chưa cấu hình

en: No shortcut key
vi_VN: Không có phím tắt

en: No speech
vi_VN: Không đọc

en: No start marker set
vi_VN: Điểm bắt đầu chưa được đánh dấu

en: No status line found
vi_VN: Không tìm thấy dòng trạng thái

en: No symbol replacement
vi_VN: Không có kí hiệu thay thế

en: No system battery
vi_VN: Không có pin hệ thống

en: No text to copy
vi_VN: Không có văn bản để sao chép

en: No title
vi_VN: Không có tiêu đề

en: No track playing
vi_VN: Không có bài nào đang phát

en: No update available.
vi_VN: Không có bản cập nhật nào.

en: No user guide found.
vi_VN: Không tìm thấy hướng dẫn sử dụng.

en: No&tes and comments
vi_VN: Ghi & chú và chú thích

en: Normal view
vi_VN: Dạng xem bình thường

en: Northern Kurdish grade 0
vi_VN: Bắc Kurdish cấp 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
vi_VN: Na Uy chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Norwegian grade 0
vi_VN: Na Uy cấp 0

en: Norwegian grade 1
vi_VN: Na Uy cấp 1

en: Norwegian grade 2
vi_VN: Na Uy cấp 2

en: Norwegian grade 3
vi_VN: Na Uy cấp 3

en: Not a link.
vi_VN: Không phải liên kết.

en: Not in a container
vi_VN: Không ở trong đối tượng chứa

en: Not in a table cell
vi_VN: Không ở trong bảng

en: Not in table
vi_VN: Không ở trong bảng

en: Not math
vi_VN: Không phải toán

en: Not on a note
vi_VN: Không ở phần chú thích

en: Not supported in this document
vi_VN: Không được hỗ trợ trong tài liệu này

en: Not supported in this document.
vi_VN: Không được hỗ trợ trong tài liệu này.

en: Note
vi_VN: Ghi Chú

en: Notes Master view
vi_VN: Hiển thị chú thích ở chế độ mặc định

en: Notes page
vi_VN: Trang chú thích

en: Nothing
vi_VN: Không

en: Notify
vi_VN: Thông báo

en: Notify for &pending update on startup
vi_VN: Báo bản &cập nhật đang chờ khi khởi động

en: Number format: {0}
vi_VN: Định dạng số: {0}

en: OK
vi_VN: Đồng ý

en: Object Presentation
vi_VN: Trình Bày Đối Tượng

en: Object edges positioned {left:.1f} per cent from left edge of screen, {top:.1f} per cent from top edge of screen, width is {width:.1f} per cent of screen, height is {height:.1f} per cent of screen
vi_VN: Vị trí các cạnh đối tượng {left:.1f} phần tram từ cạnh trái của màn hình, {top:.1f} phần tram từ cạnh trên của màn hình, độ rộng là {width:.1f} phần tram của màn hình, độ cao là {height:.1f} phần tram của màn hình

en: Object has no location
vi_VN: Đối tượng không có vị trí

en: Object navigation
vi_VN: Duyệt các đối tượng

en: Object placeholder
vi_VN: Phần đối tượng

en: Object review
vi_VN: Chế độ duyệt đối tượng

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: Cách xa cạnh dưới slide {distance:.3g} điểm

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: Cách xa cạnh trái slide {distance:.3g} điểm

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: Cách xa cạnh phải slide {distance:.3g} điểm

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: Cách xa cạnh trên slide {distance:.3g} điểm

en: Only when scrolling back
vi_VN: Chỉ khi cuộn về trước

en: Only when tethered automatically
vi_VN: Chỉ khi tự đi theo

en: Open developer scratchpad directory
vi_VN: Mở thư mục scratchpad

en: Open-High-Low-Close
vi_VN: Mở-Cao-Thấp-Đóng

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
vi_VN: Mở thư mục cấu hình người dùng của NVDA cho tài khoản hiện tại.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
vi_VN: Mở công cụ WX GUI inspection. Dùng để thu thập thêm thông tin về trạng thái của các thành phần GUI.

en: Opens the note editing dialog
vi_VN: Mở hộp thoại chỉnh sửa ghi chú

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
vi_VN: Bộ chuyển giao thức/Optelec ALVA 6 series

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Options:
vi_VN: Tùy chọn:

en: Org Chart placeholder
vi_VN: Phần biểu đồ

en: Organisation:
vi_VN: Tổ chức:

en: Oriya grade 1
vi_VN: Oriya cấp 1

en: Out of table
vi_VN: Hết bảng

en: Outline view
vi_VN: Dạng xem bố cục

en: Output pane cleared
vi_VN: Đã xóa bản đầu ra

en: Package
vi_VN: Gói

en: Page {pageNumber}
vi_VN: Trang {pageNumber}

en: Pages and spacing
vi_VN: Trang và phân cách

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
vi_VN: Papenmeier BRAILLEX mẫu mới

en: Papenmeier BRAILLEX older models
vi_VN: Papenmeier BRAILLEX mẫu cũ

en: Pass next key through
vi_VN: Chuyển phím tiếp theo đến ứng dụng

en: Pattern
vi_VN: Mẫu

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
vi_VN: Thực hiện thao tác mặc định cho đối tượng điều hướng hiện tại (Ví dụ như thực hiện thao tác kích hoạt một nút)

en: Periodically &refresh recognized content
vi_VN: Định kì &cập nhật nội dung đã nhận dạng

en: Persian 8 dot computer braille
vi_VN: Ba Tư chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Persian grade 1
vi_VN: Ba Tư cấp 1

en: Picture placeholder
vi_VN: Phần hình ảnh

en: Pie
vi_VN: Bánh

en: Pie of Pie
vi_VN: Bánh nướng

en: Pivot Chart Drop Zone
vi_VN: Vùng thả biểu đồ Pivot

en: Pivot Chart Field Button
vi_VN: Nút trường biểu đồ Pivot

en: Play a sound for logged e&rrors:
vi_VN: Phát âm thanh báo &lỗi ghi vào log:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
vi_VN: Phát âm thanh khi có gợi ý &tự động

en: Play sound for &spelling errors while typing
vi_VN: Phát âm thanh báo lỗi &chính tả khi nhập liệu

en: Please Donate
vi_VN: Xin vui lòng tài trợ

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
vi_VN: Vui lòng tắt chế độ che màn hình trước khi sử dụng Windows OCR.

en: Please press OK to start the installed copy.
vi_VN: Vui lòng bấm Đồng Ý để bắt đầu chạy bản cài đặt.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
vi_VN: Vui lòng chọn thư mục để tạo bản NVDA chạy trực tiếp.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (%temp%, %homepath%, etc.).
vi_VN: Vui lòng nhập đường dẫn chính xác để tạo bản chạy trực tiếp. Có thể bao gồm các biến của hệ thống (%temp%, %homepath%, v...v...).

en: Please wait
vi_VN: Vui lòng chờ

en: Please wait while NVDA is being installed
vi_VN: Vui lòng chờ trong khi cài NVDA

en: Please wait while NVDA tries to fix your system's COM registrations.
vi_VN: Vui lòng chờ, NVDA đang sửa đăng ký COM của hệ thống.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
vi_VN: Vui lòng chờ trong khi đang tạo bản chạy trực tiếp của NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
vi_VN: Vui long chờ trong khi đang sao chép các thiết lập vào cấu hình hệ thống.

en: Please wait while the add-on is being installed.
vi_VN: Vui lòng chờ khi add-on được cài đặt.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
vi_VN: Vui lòng chờ trong khi đang cập nhật bản cài đặt NVDA trước.

en: Plot area
vi_VN: Khu vực đồ thị

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
vi_VN: Diện tích lô đất, chiều cao bên trong: {plotAreaInsideHeight:.0f}, chiều rộng bên trong: {plotAreaInsideWidth:.0f}, bên trong phía trên: {plotAreaInsideTop:.0f}, bên trong bên trái: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
vi_VN: Đã cắm sạc

en: Plugins reloaded
vi_VN: Các mô đun mở rộng đã được cập nhật

en: Polish 8 dot computer braille
vi_VN: Ba Lan chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Polish literary braille
vi_VN: Ba Lan chữ nổi văn học

en: Polynomial
vi_VN: Đa thức

en: Portable Copy Exists
vi_VN: Có bản chạy trực tiếp

en: Portable copy creation cancelled.
vi_VN: Đã hủy bỏ việc tạo bản chạy trực tiếp.

en: Portable directory:
vi_VN: Đường dẫn bản chạy trực tiếp:

en: Portrait
vi_VN: Dọc

en: Portuguese 8 dot computer braille
vi_VN: Bồ Đào Nha chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Portuguese grade 1
vi_VN: Bồ Đào Nha cấp 1

en: Portuguese grade 2
vi_VN: Bồ Đào Nha cấp 2

en: Positioned at {x}, {y}
vi_VN: Tại {x}, {y}

en: Power
vi_VN: Năng lượng

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
vi_VN: Trình bày trong chế độ duyệt, thông tin định dạng tại vị trí con trỏ duyệt.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
vi_VN: Trình bày ở chế độ duyệt, báo thông tin định dạng văn bản tại vị trí dấu nháy.

en: Preserve
vi_VN: Giữ lại

en: Press twice to copy or reset the start marker
vi_VN: Bấm hai lần để chép hoặc thiết lập lại điểm bắt đầu

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
vi_VN: Bấm một lần để đưa focus bàn phím đến đối tượng điều hướng hiện tại, bấm hai lần để đưa dấu nháy hệ thống đến vị trí con trỏ duyệt

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
vi_VN: Bấm một lần để khôi phục lại cấu hình đã lưu trước đó. Bấm ba lần để khôi phục lại cấu hình mặc định.

en: Primary Category Axis
vi_VN: Trục loại chính

en: Primary Series Axis
vi_VN: Chuỗi trục chính

en: Primary Value Axis
vi_VN: Trục giá trị chính

en: Primary footer
vi_VN: Chân trang chính

en: Primary header
vi_VN: Đầu trang chính

en: Print Preview
vi_VN: Xem trước bản in

en: Profile
vi_VN: Hồ Sơ

en: Profile Triggers
vi_VN: Tác Nhân Kích Hoạt Hồ Sơ

en: Profile name:
vi_VN: Tên hồ sơ:

en: Progress &bar output:
vi_VN: Cách thông báo thanh &tiến độ:

en: Punctuation/symbol &level:
vi_VN: &Mức độ đọc dấu câu và ký hiệu:

en: Punjabi grade 1
vi_VN: Ba Tư cấp 1

en: Quits NVDA!
vi_VN: Đóng NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
vi_VN: RGB đỏ {rgb.red}, xanh lục {rgb.green}, xanh da trời {rgb.blue}

en: Radar
vi_VN: ra đa

en: Radar Axis Labels
vi_VN: Ra đa nhãn trục

en: Radar with Data Markers
vi_VN: Ra đa có điểm đánh dấu dữ liệu

en: Rate boos&t
vi_VN: &Tăng tốc độ

en: Re&move
vi_VN: &Xóa

en: Re-&download update
vi_VN: &Tải lại bản cập nhật

en: Read by &paragraph
vi_VN: Đọ&c theo đoạn

en: Reads all controls in the active window
vi_VN: Đọc tất cả điều khiển trong cửa sổ đang hoạt động

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
vi_VN: Đọc nội dung từ vị trí con trỏ duyệt đến hết văn bản, con trỏ duyệt sẽ đi theo trong khi đọc

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
vi_VN: Đọc từ vị trí hiện tại của dấu nháy hệ thống đến hết văn bản, và di chuyển dấu nháy theo khi đọc

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
vi_VN: Đọc cột theo chiều dọc từ ô hiện tại xuống ô cuối cùng trong cột.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
vi_VN: Đọc thanh trạng thái của ứng dụng hiện tại và chuyển đối tượng điều hướng đến đó.

en: Reads the current application status bar.
vi_VN: Đọc thanh trạng thái của ứng dụng hiện tại.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
vi_VN: Đọc thanh trạng thái của ứng dụng hiện tại. Bấm hai lần để đánh vần thông tin. Bấm ba lần để chép thông tin vào bộ nhớ tạm

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
vi_VN: Đọc cột hiện tại theo chiều dọc từ trên xuống dưới mà không di chuyển dấu nháy hệ thống.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
vi_VN: Đọc dòng hiện tại theo chiều ngang từ trái sang phải mà không di chuyển dấu nháy hệ thống.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
vi_VN: Đọc dòng theo chiều ngang từ ô hiện tại đến ô cuối cùng trong dòng.

en: Recognition &language:
vi_VN: &Ngôn ngữ nhận dạng:

en: Recognition failed
vi_VN: Nhận dạng không thành công

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
vi_VN: Nhận dạng nội dung tại đối tượng điều hướng bằng Windows OCR

en: Recognizing
vi_VN: Đang nhận dạng

en: Refresh	F5
vi_VN: Cập nhật lại	F5

en: Refreshed
vi_VN: Đã tải lại

en: Refreshes the document content
vi_VN: Tải lại tài liệu

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
vi_VN: Đăng &kí cho các thay đổi sự kiện và thuộc tính của UI Automation:

en: Regular &expression
vi_VN: Biểu thức &phổ thông

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
vi_VN: Lỗi biểu thức phổ thông ở trường nhập bản mẫu: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
vi_VN: Lỗi biểu thức phổ thông ở trường thay thế: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
vi_VN: Biểu thức phổ thông để điều hướng văn bản

en: Reload plugins
vi_VN: Tải lại các mô đun

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
vi_VN: Cập nhật lại các mô đun mở rộng mà không cần khởi động lại NVDA. Chức năng này rất hữu ích cho các lập trình viên

en: Remaining time not available
vi_VN: Không có thời gian còn lại

en: Remind me &later
vi_VN: Nhắc lại &sau

en: Remove all
vi_VN: Gỡ tất cả

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from column headers
vi_VN: Đã xóa thiết lập tiêu đề cột của dòng {rowNumber} cột {columnNumber}

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber}  from row headers
vi_VN: Đã xóa thiết lập dòng {rowNumber} cột {columnNumber} là tiêu đề của các dòng

en: Removed {address}    from column headers
vi_VN: Bỏ {address}    khỏi tiêu đề cột

en: Removed {address}    from row headers
vi_VN: Bỏ {address}    khỏi tiêu đề dòng

en: Rename Profile
vi_VN: Đổi Tên Hồ Sơ

en: Replacement
vi_VN: Thay thế

en: Report &notifications
vi_VN: Đọc các &thông báo

en: Report &object when mouse enters it
vi_VN: Thông báo đối &tượng khi chuột đi vào nó

en: Report &tooltips
vi_VN: Đọc các &thông báo trên đối tượng

en: Report '&Normalized' when navigating by character
vi_VN: Thông báo 'Đã &chuẩn hóa' khi điều hướng theo kí tự

en: Report 'has details' for structured annotations
vi_VN: Thông báo 'có chi tiết' cho các chú thích có cấu trúc

en: Report aria-description always
vi_VN: Luôn thông báo mô tả aria

en: Report backg&round progress bars
vi_VN: Thông báo các thanh tiến độ &ngầm

en: Report cell borders {mode}
vi_VN: Báo đường viền ô {mode}

en: Report changes to the &composition string
vi_VN: Thông báo thay đổi cho chuỗi &tổ hợp

en: Report changes to the &reading string
vi_VN: Thông báo những thay đổi cho chuỗi &dựng sẵn

en: Report dynamic &content changes
vi_VN: Thông báo thay đổi nội &dung động

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
vi_VN: &Thông báo các thay đổi định dạng sau con trỏ (có thể gây ra độ trễ)

en: Report line indentation {mode}
vi_VN: Báo thụt đầu dòng {mode}

en: Report live regions:
vi_VN: Thông báo nội dung động:

en: Report mouse &shape changes
vi_VN: Thông báo khi chuột thay đổi &hình dạng

en: Report object &descriptions
vi_VN: Thông báo &mô tả của đối tượng

en: Report object &position information
vi_VN: Thông báo thông tin &vị trí đối tượng

en: Report object shortcut &keys
vi_VN: Thông báo &phím tắt của đối tượng

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
vi_VN: Thông báo tổng quan cho mọi chi tiết chú thích tại dấu nháy.

en: Report table headers {mode}
vi_VN: Thông báo các tiêu đề bảng {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
vi_VN: Thông báo đường dẫn URL của liên kết tại vị trí dấu nháy hoặc focus. Bấm hai lần sẽ hiển thị URL trên một cửa sổ để dễ dàng xem lại hơn.

en: Report transparent color values
vi_VN: Thông báo giá trị màu trong suốt

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
vi_VN: Thông báo tình trạng pin và thời gian còn lại khi không cắm sạc nguồn

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
vi_VN: Báo thông tin định dạng tại vị trí con trỏ duyệt.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
vi_VN: Thông báo thông tin định dạng tại vị trí con trỏ duyệt. Bấm hai lần để xem thông tin ở chế độ duyệt

en: Reports formatting info for the text under the caret.
vi_VN: Báo thông tin định dạng văn bản tại vị trí dấu nháy.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
vi_VN: Thông báo thông tin định dạng tại vị trí dấu nháy. Bấm hai lần để xem thông tin ở chế độ duyệt

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
vi_VN: Báo thông tin định dạng văn bản dưới ô nổi này

en: Reports information about the location of the current navigator object.
vi_VN: Thông báo thông tin về đối tượng điều hướng hiện tại.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
vi_VN: Thông báo thông tin về vị trí đối tượng đang có focus.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
vi_VN: Thông báo thông tin về vị trí văn bản tại dấu nháy, hoặc vị trí đối tượng đang có focus nếu không có dấu nháy.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
vi_VN: Thông báo thông tin về vị trí văn bản ở con trỏ duyệt, hoặc vị trí của đối tượng điều hướng nếu không có văn bản dưới con trỏ duyệt.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
vi_VN: Thông báo thông tin về vị trí văn bản hoặc đối tượng tại vị trí con trỏ náy. Bấm nhanh hai lần có thể cung cấp nhiều chi tiết hơn.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
vi_VN: Thông báo thông tin về văn bản hoặc đối tượng tại nơi vị trí con trỏ duyệt. Bấm nhanh hai lần để có thêm thông tin chi tiết.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
vi_VN: Đọc ký tự hiện tại của đối tượng điều hướng, nơi con trỏ duyệt đang đứng. Bấm nhanh hai lần để nghe phần mô tả hoặc ví dụ cho ký tự. Bấm nhanh ba lần để nghe mã số thập phân và mã số hệ 16 của ký tự đó

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
vi_VN: Thông báo dòng tại vị trí con trỏ hiện tại của ứng dụng. bấm nhanh hai lần để đánh vần dòng. Và bấm nhanh ba lần để đánh vần dòng đó với phần mô tả của từng ký tự.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
vi_VN: Thông báo đối tượng điều hướng hiện tại. Bấm hai lần để đánh vần thông tin và ba lần để chép tên và giá trị của đối tượng lên bộ nhớ tạm

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
vi_VN: Thông báo thời gian đã phát của bản nhạc hiện tại, nếu có

en: Reports the length of the currently playing track, if any
vi_VN: Thông báo thời gian của bản nhạc đang phát, nếu có

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
vi_VN: Đọc dòng hiện tại của đối tượng điều hướng, nơi con trỏ duyệt đang đứng. Bấm hai lần để đánh vần. Bấm nhanh ba lần để đánh vần với phần mô tả của ký tự.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
vi_VN: Đọc tên hồ sơ cấu hình hiện tại của NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
vi_VN: Thông báo đối tượng hoặc nội dung tại vị trí tiếp xúc khác so với lần chạm trước

en: Reports the note on the current cell
vi_VN: Thông báo chú thích trong ô hiện tại

en: Reports the note or comment thread on the current cell
vi_VN: Thông báo ghi chú hoặc chủ đề bình luận trên ô hiện tại

en: Reports the object and content directly under your finger
vi_VN: Thông báo đối tượng và nội dung tại vị trí tiếp xúc

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
vi_VN: Thông báo đối tượng với focus. Bấm hai lần để đánh vần thông tin. Bấm ba lần để đánh vần bằng kí tự mô tả.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
vi_VN: Thông báo thời gian còn lại của bản nhạc đang chơi, nếu có

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
vi_VN: Thông báo phím tắt của đối tượng đang có focus

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
vi_VN: Thông báo kí hiệu tại vị trí con trỏ duyệt. Bấm hai lần để xem kí hiệu và văn bản thay thế khi đọc nó ở chế độ duyệt

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.
vi_VN: Thông báo văn bản của chú thích tại vị trí dấu nháy hệ thống.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
vi_VN: Thông báo văn bản trong bộ nhớ tạm. Bấm hai lần để đánh vần thông tin. Bấm ba lần để đánh vần bằng kí tự mô tả.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
vi_VN: Thông báo tên ứng dụng hoặc cửa sổ hiện hành. Bấm hai lần để đánh vần tiêu đề cửa sổ, bấm ba lần để chép vào bộ nhớ tạm

en: Reset all settings to default state
vi_VN: Khôi phục về cấu hình mặc định

en: Reset all settings to saved state
vi_VN: Phục hồi lại các thiết lập như trạng thái đã lưu

en: Reset configuration to &factory defaults
vi_VN: Khôi phục về cấu hình &mặc định

en: Reset gestures
vi_VN: Đặt lại Thao Tác

en: Reset to factory &defaults
vi_VN: Khôi phục về cấu hình &mặc định

en: Restart
vi_VN: Khởi động lại

en: Restart &later
vi_VN: Khởi động lại &sau

en: Restart &now
vi_VN: Khởi động lại &ngay

en: Restart NVDA
vi_VN: Khởi động lại NVDA

en: Restart with add-ons disabled
vi_VN: Khởi động lại với các add-on được tắt

en: Restart with debug logging enabled
vi_VN: Khởi động lại với bản ghi dò lỗi được bật

en: Restarts NVDA!
vi_VN: Khởi động lại NVDA!

en: Restore defaults
vi_VN: Khôi phục về cài đặt mặc định

en: Result
vi_VN: Kết quả

en: Review Cursor
vi_VN: Con trỏ duyệt

en: Right
vi_VN: Phải

en: Right aligned
vi_VN: Căn phải

en: Right click
vi_VN: Bấm chuột phải

en: Right mouse button locked
vi_VN: Khóa nút chuột phải

en: Right mouse button unlocked
vi_VN: Mở khóa nút chuột phải

en: Romanian
vi_VN: Rumani

en: Romanian 6 dot
vi_VN: Rumani 6 chấm

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
vi_VN: Đưa con trỏ tới hoặc kích hoạt đối tượng dưới ô chữ nổi này

en: Rows
vi_VN: Dòng

en: Rows and columns
vi_VN: Cột và dòng

en: Run COM Registration Fixing tool...
vi_VN: Chạy công cụ sửa lỗi đăng kí COM...

en: Russian computer braille
vi_VN: Nga chữ nổi máy tính

en: Russian contracted braille
vi_VN: Chữ nổi tắt tiếng Nga

en: Russian literary braille
vi_VN: Nga chữ nổi văn học

en: Russian literary braille (detailed)
vi_VN: Nga chữ nổi văn học (chi tiết)

en: Sanskrit grade 1
vi_VN: Sanskrit cấp 1

en: Save &as...	Ctrl+S
vi_VN: Lưu với &tên...	Ctrl+S

en: Save As
vi_VN: Lưu với

en: Saves the current NVDA configuration
vi_VN: Lưu các cấu hình hiện tại của NVDA

en: Say &cap before capitals
vi_VN: Thông báo chữ &hoa

en: Say all
vi_VN: Đọc tất cả

en: Scatter
vi_VN: Tiêu tan

en: Scatter with Lines
vi_VN: Phân tán bằng đường kẻ

en: Scatter with Lines and No Data Markers
vi_VN: Phân tán bằng đường kẻ và không có điểm đánh dấu dữ liệu

en: Scatter with Smoothed Lines
vi_VN: Phân tán với các đường làm mịn

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
vi_VN: Phân tán với các đường nét mượt mà và không có điểm đánh dấu dữ liệu

en: Screen Curtain
vi_VN: Che màn hình

en: Screen curtain disabled
vi_VN: Đã tắt che màn hình

en: Screen curtain enabled
vi_VN: Đã bật che màn hình

en: Screen curtain not available
vi_VN: Che màn hình không hoạt động

en: Screen review
vi_VN: Chế độ duyệt màn hình

en: Scroll down at the mouse position
vi_VN: Cuộn xuống tại vị trí chuột

en: Scroll left at the mouse position
vi_VN: Cuộn qua trái tại vị trí chuột

en: Scroll right at the mouse position
vi_VN: Cuộn qua phải tại vị trí chuột

en: Scroll up at the mouse position
vi_VN: Cuộn lên tại vị trí chuột

en: Scrolls the braille display back
vi_VN: Cuộn màn hình chữ nổi về trước

en: Scrolls the braille display forward
vi_VN: Cuộn màn hình chữ nổi tới

en: Secondary Category Axis
vi_VN: Trục loại cấp hai

en: Secondary Series Axis
vi_VN: Chuỗi trục thứ hai

en: Secondary Value Axis
vi_VN: Trục giá trị thứ hai

en: Secure Desktop
vi_VN: Màn Hình Bảo Vệ

en: Seika Braille Displays
vi_VN: Các màn hình chữ nổi Seika

en: Select Braille Display
vi_VN: Chọn màn hình chữ nổi

en: Select NVDA Modifier Keys
vi_VN: Chọn các phím bổ trợ NVDA

en: Select Synthesizer
vi_VN: Chọn bộ đọc

en: Select portable directory
vi_VN: Chọn đường dẫn cho bản chạy trực tiếp

en: Select until the end of the current result
vi_VN: Chọn đến cuối kết quả hiện tại

en: Select until the start of the current result
vi_VN: Chọn đến khi bắt đầu kết quả hiện tại

en: Selective
vi_VN: Đã chọn

en: Sepedi grade 1
vi_VN: Sepedi cấp 1

en: Sepedi grade 2
vi_VN: Sepedi cấp 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
vi_VN: Serbia Cyrillic cấp 1

en: Serbian grade 1
vi_VN: Serbia cấp 1

en: Serial: {portName}
vi_VN: Cổng nối tiếp: {portName}

en: Series Lines
vi_VN: Dòng đường

en: Series color: {colorName}
vi_VN: Dãy màu: {colorName}

en: Sesotho grade 1
vi_VN: Sesotho cấp 1

en: Sesotho grade 2
vi_VN: Sesotho cấp 2

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
vi_VN: Đặt tiêu đề cột. Bấm một lần để đặt ô này làm tiêu đề cột đầu tiên cho mọi ô phía dưới và bên phải nó trong bảng. Bấm hai lần để quên thông tin tiêu đề cột cho ô hiện tại.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
vi_VN: Đặt tiêu đề dòng. Bấm một lần để đặt ô này làm tiêu đề dòng đầu tiên cho mọi ô phía dưới và bên phải nó trong bảng. Bấm hai lần để quên thông tin tiêu đề dòng cho ô hiện tại.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
vi_VN: Thiết lập dòng {rowNumber} cột {columnNumber} là tiêu đề đầu tiên của các cột

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
vi_VN: Thiết lập dòng {rowNumber} cột {columnNumber} là tiêu đề đầu tiên của các dòng

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
vi_VN: Đặt giá trị đầu tiên của thiết lập hiện tại trong vòng thiết lập bộ đọc

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
vi_VN: Đặt giá trị cuối cùng của thiết lập hiện tại trong vòng thiết lập bộ đọc

en: Set {address} as start of column headers
vi_VN: Thiết lập {address} là tiêu đề cột đầu tiên

en: Set {address} as start of row headers
vi_VN: Thiết lập {address} là ô tiêu đề đầu tiên của dòng

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
vi_VN: Đặt ô hiện tại làm ô bắt đầu tiêu đề cột. Bấm một lần sẽ đặt ô này làm tiêu đề cột đầu tiên cho mọi ô phía dưới và bên phải của khu vực. Bấm hai lần sẽ quên thông tin tiêu đề cột cho ô hiện tại.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
vi_VN: Đặt ô hiện tại làm ô bắt đầu tiêu đề dòng. Bấm một lần sẽ đặt ô này làm tiêu đề dòng đầu tiên cho mọi ô phía dưới và bên phải của khu vực. Bấm hai lần sẽ quên thông tin tiêu đề dòng cho ô hiện tại.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
vi_VN: Đặt đối tượng điều hướng vào focus hiện tại, và con trỏ duyệt vào vị trí dấu nháy bên trong nó nếu có thể.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
vi_VN: Đưa đối tượng điều hướng đến đối tượng nằm dưới con trỏ chuột và thông báo nó

en: Setswana grade 1
vi_VN: Setswana cấp 1

en: Setswana grade 2
vi_VN: Setswana cấp 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
vi_VN: Không hỗ trợ thiết lập mô phỏng bàn phím HID

en: Shape
vi_VN: Hình

en: Sheet {0}, {1}
vi_VN: Bảng tính {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
vi_VN: Hiển thị tùy chọn &thoát khi tắt NVDA

en: Show indefinitely
vi_VN: Hiển thị vô thời hạn

en: Show messages
vi_VN: Hiện thông điệp

en: Show se&lection
vi_VN: Hiển thị vùng &chọn

en: Shows NVDA's audio settings
vi_VN: Mở cài đặt âm thanh của NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
vi_VN: Mở cài đặt màn hình chữ nổi của NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
vi_VN: Mở cài đặt chế độ duyệt NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
vi_VN: Mở cài đặt định dạng tài liệu NVDA

en: Shows NVDA's general settings
vi_VN: Mở cài đặt chung NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
vi_VN: Mở cài đặt phương thức nhập NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
vi_VN: Mở cài đặt bàn phím NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
vi_VN: Mở cài đặt chuột cho NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
vi_VN: Mở cài đặt trình bày đối tượng NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
vi_VN: Mở cài đặt con trỏ duyệt NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
vi_VN: Mở cài đặt giọng đọc NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn liên quan đến văn bản được chọn hoặc văn bản tại vị trí con trỏ

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
vi_VN: Hiển thị hộp thoại Hồ Sơ Cấu Hình của NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
vi_VN: Mở hộp thoại chọn màn hình chữ nổi của NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
vi_VN: Mở hộp thoại từ điển mặc định của NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
vi_VN: Mở hộp thoại quản lý thao tác của NVDA

en: Shows the NVDA menu
vi_VN: Mở trình đơn của NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
vi_VN: Mở hộp thoại phát âm ký hiệu dấu câu của NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
vi_VN: Mở hộp thoại chọn bộ đọc NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
vi_VN: Mở hộp thoại từ điển tạm của NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
vi_VN: Mở hộp thoại từ điển riêng cho giọng của NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
vi_VN: Thông báo mô tả dài nếu có.

en: Simple review mode off
vi_VN: Tắt chế độ duyệt đơn giản

en: Simple review mode on
vi_VN: Bật chế độ duyệt đơn giản

en: Single letter navigation off
vi_VN: Tắt di chuyển ký tự đơn

en: Single letter navigation on
vi_VN: Bật di chuyển ký tự đơn

en: Single line break
vi_VN: Một dấu xuống dòng

en: Single line spacing
vi_VN: Phân cách dòng đơn

en: Sleep mode off
vi_VN: Tắt chế độ ngủ

en: Sleep mode on
vi_VN: Bật chế độ ngủ

en: Slice color: {colorName}
vi_VN: Màu phiến: {colorName}

en: Slide Master view
vi_VN: Hiển thị slide ở chế độ mặc định

en: Slide Number placeholder
vi_VN: Phần số trang

en: Slide Show - complete
vi_VN: Trình diễn - hoàn thành

en: Slide Sorter view
vi_VN: Dạng xem slide theo thứ tự

en: Slide show - {slideName}
vi_VN: Trình diễn slide - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
vi_VN: Chú thích cho slide - {slideName}

en: Slide view
vi_VN: Dạng xem slide

en: Slovak grade 1
vi_VN: Slovak cấp 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
vi_VN: Slovenia máy tính 8 chấm

en: Slovenian grade 1
vi_VN: Slovenia cấp 1

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {}
vi_VN: Lỗi với vài thao tác trên các add-on. Vui long xem tập tin log để biết them chi tiết.
    {}

en: Sound split cannot be used. Please enable WASAPI in the Advanced category in NVDA Settings to use it.
vi_VN: Không thể dùng tính năng chia âm thanh. Vui lòng bật WASAPI trong phân loại nâng cao trong cài đặt NVDA.

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
vi_VN: NVDA ở hai kênh và ứng dụng ở hai kênh

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
vi_VN: Chia âm thanh đã tắt

en: Southern Vietnamese grade 1
vi_VN: Miền Nam Việt Nam cấp 1

en: Spanish 8 dot computer braille
vi_VN: Tây Ban Nha chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Spanish for Greek text
vi_VN: Tây Ban Nha cho văn bản tiếng Hy Lạp

en: Spanish grade 1
vi_VN: Tây Ban Nha cấp 1

en: Spanish grade 2
vi_VN: Tây Ban Nha cấp 2

en: Speak
vi_VN: Đọc

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
vi_VN: Nói &mật khẩu trong tất cả terminal nâng cao (có thể cải thiện hiệu suất)

en: Speak and beep
vi_VN: Đọc và bíp

en: Speak c&ommand keys
vi_VN: Đọc &phím lệnh

en: Speak new text in Windows Terminal via:
vi_VN: Đọc văn bản mới trong Windows Terminal thông qua:

en: Speak progress bar updates
vi_VN: Đọc cập nhật trên thanh tiến độ

en: Speak typed &characters
vi_VN: Đọc &ký tự khi gõ

en: Speak typed &words
vi_VN: Đọc& từ khi gõ

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
vi_VN: Thông báo tên tập tin của ứng dụng hiện tại và Add on đã được khởi động cho nó

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
vi_VN: Đọc từ hiện tại của đối tượng điều hướng, nơi con trỏ duyệt đang đứng. Bấm nhanh hai lần để đánh vần từ đó. Bấm nhanh ba lần để đánh vần với phần mô tả ký tự

en: Speech
vi_VN: Tiếng nói

en: Speech &dictionaries
vi_VN: &Từ điển phát âm

en: Speech &interrupt for typed characters
vi_VN: Ngừng đọc khi gõ ký tự

en: Speech Unicode normalization default ({default})
vi_VN: Phát âm chuẩn hóa Unicode mặc định ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
vi_VN: Phát âm chuẩn hóa Unicode {state}

en: Speech i&nterrupt for Enter key
vi_VN: Ngừ&ng đọc khi bấm phím Enter

en: Speech mode {mode}
vi_VN: Chế độ đọc {mode}

en: Spelling e&rrors
vi_VN: Lỗi &chính tả

en: Spells the current application status bar.
vi_VN: Đánh vần thanh trạng thái của ứng dụng hiện tại.

en: St&art NVDA after I sign in
vi_VN: Khởi động NVDA s&au khi tôi đăng nhập

en: St&yle
vi_VN: Kiểu &dáng

en: Stacked Area
vi_VN: Khu vực xếp chồng

en: Stacked Bar
vi_VN: Thanh xếp chồng lên nhau

en: Stacked Column
vi_VN: Cột xếp chồng

en: Stacked Cone Bar
vi_VN: Thanh hình nón xếp chồng lên nhau

en: Stacked Cone Column
vi_VN: Cột hình nón xếp chồng lên nhau

en: Stacked Cylinder Bar
vi_VN: Thanh xi lanh xếp chồng lên nhau

en: Stacked Line
vi_VN: Đường xếp chồng

en: Stacked Line with Markers
vi_VN: Dòng xếp chồng với điểm đánh dấu

en: Stacked Pyramid Bar
vi_VN: Thanh kim tự tháp xếp chồng lên nhau

en: Stacked Pyramid Column
vi_VN: Cột kim tự tháp xếp chồng lên nhau

en: Standard HID Braille Display
vi_VN: Các màn hình chữ nổi HID tiêu chuẩn

en: Start marked
vi_VN: Đã đánh dấu điểm bắt đầu

en: Strikethrough off
vi_VN: Tắt gạch giữa chữ

en: Strikethrough on
vi_VN: Bật gạch giữa chữ

en: Styles
vi_VN: Kiểu dáng

en: Su&perscripts and subscripts
vi_VN: Chỉ số &trên và chỉ số dưới

en: Subject:
vi_VN: Chủ đề:

en: Subscript
vi_VN: Chỉ số dưới

en: Subtitle placeholder
vi_VN: Tiêu đề con

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Successfully copied NVDA user settings
vi_VN: Đã chép thành công thiết lập người dùng của NVDA

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
vi_VN: Đã tạo thành công bản NVDA chạy trực tiếp tại {dir}

en: Successfully installed NVDA.
vi_VN: Đã cài đặt thành công NVDA.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
vi_VN: Cập nhật NVDA thành công.

en: Suggestions
vi_VN: Gợi ý

en: Superscript
vi_VN: Chỉ số trên

en: Surface (Top View wireframe)
vi_VN: Dịch vụ (Top View wireframe)

en: Surface (Top View)
vi_VN: Dịch vụ (Top View)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
vi_VN: Swahili (Kenya) cấp 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
vi_VN: Swahili (Kenya) cấp 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
vi_VN: Swahili (Kenya) cấp 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
vi_VN: Swahili (Kenya) cấp 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
vi_VN: Swahili (Kenya) cấp 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
vi_VN: Swahili (Kenya) cấp 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
vi_VN: Thụy Điển chữ nổi máy tính 8 chấm

en: Swedish contracted braille
vi_VN: Thụy Điển Chữ nổi tắt

en: Swedish partially contracted braille
vi_VN: Thụy Điển chữ nổi tắt một phần

en: Swedish uncontracted braille
vi_VN: Thụy Điển chữ nổi đầy đủ

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
vi_VN: Chuyển sang chế độ duyệt kế

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
vi_VN: Chuyển về chế độ duyệt trước

en: Symbol
vi_VN: Ký hiệu

en: Symbol "%s" is already present.
vi_VN: Đã có ký hiệu "%s".

en: Symbol Pronunciation (%s)
vi_VN: Phát âm ký hiệu (%s)

en: Symbol level %s
vi_VN: Cấp độ ký hiệu %s

en: Synthesizer
vi_VN: Bộ đọc

en: Synthesizer Error
vi_VN: Lỗi bộ đọc

en: Syriac grade 1
vi_VN: Syriac cấp 1

en: System caret
vi_VN: Dấu nháy hệ thống

en: System focus
vi_VN: Con trỏ hệ thống

en: System status
vi_VN: Trạng thái hệ thống

en: Table description
vi_VN: Mô tả bảng

en: Table information
vi_VN: Thông tin bảng

en: Table placeholder
vi_VN: Phần biểu đồ bảng

en: Tamil grade 1
vi_VN: Tamil cấp 1

en: Taskbar
vi_VN: Thanh tác vụ

en: Tatar grade 1
vi_VN: Tatar cấp 1

en: Telugu grade 1
vi_VN: Telugu cấp 1

en: Temporarily d&isable all triggers
vi_VN: Tạm &dừng các tác nhân kích hoạt

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
vi_VN: Che màn hình tạm thời, có hiệu lực đến lần khởi động tiếp theo

en: Temporary dictionary
vi_VN: Từ Điển Tạm

en: Terminal programs
vi_VN: Các ứng dụng Terminal

en: Tether B&raille:
vi_VN: Đưa Braille &theo:

en: Text &unit resolution:
vi_VN: Đơ&n vị nội dung tại vị trí chuột:

en: Text frame
vi_VN: Khung văn bản

en: Text placeholder
vi_VN: Phần văn bản

en: Text review
vi_VN: Duyệt văn bản

en: Thai 6 dot
vi_VN: Thái Lan 6 chấm

en: Thai 8 dot computer braille
vi_VN: Thái Lan chữ nổi máy tính 8 chấm

en: That profile already exists. Please choose a different name.
vi_VN: Tên hồ sơ đó đã tồn tại. xin chọ một tên khác.

en: The COM Registration Fixing tool has finished. It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
vi_VN: Công cụ sửa lỗi COM đã hoàn tất. Bạn nên khởi động lại máy tính ngay bây giờ để đảm bảo các thay đổi có hiệu lực.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
vi_VN[0]: Bộ nhớ tạm chứa số lượng văn bản quá lớn. Độ dài là %s kí tự

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
vi_VN[0]: Các add-on sau đây không thể cài đặt: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
vi_VN[0]: Các add-on sau đây không thể gỡ cài đặt: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
vi_VN[0]: Các add-on sau đây không thể cập nhật: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
vi_VN: Các add-on sau đây không tương thích với NVDA phiên bản {}. Không thể bật các add-on này. Vui lòng liên hệ tác giả của add-on để được hỗ trợ.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
vi_VN: Các tham số dòng lệnh sau không được xác định bởi NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
vi_VN: Các tùy chọn sau kiểm soát kiểu định dạng tài liệu được thông báo bởi NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
vi_VN: Các thiết lập sau đây dành cho người dùng ở cấp độ nâng cao. Việc thay đổi chúng có thể khiến cho NVDA hoạt động không như ý muốn. Vui lòng chỉ thay đổi chúng nếu bạn biết mình đang làm gì hoặc đã được hướng dẫn cụ thể bởi người phát triển NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
vi_VN: Chương trình cài đặt không thể gỡ bỏ hay cài đè lên phiên bản NVDA hiện tại. có thể một người dùng khác đang sử dụng NVDA. xin vui lòng tắt tất cả NVDA đang chạy trên máy và tiến hành cài đặt lại.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
vi_VN: Quá trình cài đặt gặp lỗi. Vui lòng xem log để biết thêm thông tin.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
vi_VN: Thư mục cài đặt cho NVDA đã bị thay đổi. thư mục mới bây giờ là {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
vi_VN: Phím tiếp theo bạn bấm sẽ không được xử lý bởi NVDA mà được gửi trực tiếp tới ứng dụng hiện tại.

en: The profile {} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
vi_VN: Hồ sơ {} sẽ bị xóa vĩnh viễn. Thao tác này không thể phục hồi.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
vi_VN: Bảng cấu hình bạn muốn mở không có trong hệ thống.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
vi_VN: Đường dẫn '{portableDirectory}' không phải là thư mục rỗng. Việc tiếp tục sẽ xóa và thay thế các tập tin hiện có trong thư mục. Bạn có muốn ghi đè lên nội dung của thư mục này không?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
vi_VN[0]: Có chuỗi %d trong biểu đồ này

en: There is no text on the clipboard
vi_VN: Không có dữ liệu trong bộ nhớ tạm

en: This change requires administrator privileges.
vi_VN: Việc thay đổi này yêu cầu quyền quản trị.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
vi_VN: Tính năng ({title}) không hoạt động khi ở các màn hình bảo vệ như màn hình đăng nhập hay bảng xác nhận của UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
vi_VN: Tính năng này không hoạt động khi ở các màn hình bảo vệ như màn hình đăng nhập hay bảng xác nhận của UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
vi_VN: Tác nhân kích hoạt này đã được gán cho một hồ sơ cấu hình khác. nếu bạn tiếp tục chọn thì nó sẽ được gán với hồ sơ cấu hình này.
    Bạn có muốn tiếp tục không?

en: Thumbnails
vi_VN: Hình thu nhỏ

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
vi_VN: Thời gian &giữ cho thiết bị âm thanh hoạt động sau khi đọc (giây)

en: Title Master view
vi_VN: Dạng xem bản master của tiêu đề

en: Title placeholder
vi_VN: Phần tiêu đề

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
vi_VN: Để tạo bản NVDA chạy trực tiếp, chọn đường dẫn và các tùy chọn khác, sau đó bấm nút Tiếp tục

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
vi_VN: Để sửa hồ sơ này, bạn cần phải kích hoạt thủ công nó. Sau khi sửa xong, cần phải bỏ kích hoạt thủ công để phục hồi nó về trạng thái sử dụng bình thường.
    Bạn có muốn kích hoạt thủ không nó không?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
vi_VN: Để cài NVDA vào ổ cứng, xin vui lòng chọn nút tiếp tục.

en: To use Albatross with NVDA: change number of status cells in Albatross internal menu at most
vi_VN: Để dùng Albatross với NVDA: hãy thay đổi số trạng thái ô trong trình đơn Albatross internal thành hầu hết

en: To:
vi_VN: Đến:

en: Toggle HID keyboard simulation
vi_VN: Bật tắt mô phỏng bàn phím HID

en: Toggle braille input
vi_VN: Bật tắt nhập liệu chữ nổi

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
vi_VN: Chuyển giữa hai chế độ cho phép con trỏ màn hình nổi đi theo focus hoặc theo con trỏ duyệt

en: Toggle the braille cursor on and off
vi_VN: Tắt/bật con trỏ Braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
vi_VN: Bật/tắt cách hiển thị thông tin ngữ cảnh trong chữ nổi

en: Toggles HID keyboard simulation
vi_VN: Bật bắt mô phỏng bàn phím HID

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
vi_VN: Xoay vòng giữa các tùy chọn thông báo cho thanh tiến độ như: thông báo bằng tiếng nói, bằng tiếng bip, cả hai hay tắt

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
vi_VN: Chuyển qua lại giữa chế độ duyệt và chế độ focus của tài liệu. Nếu chuyển sang chế độ focus, sẽ cho phép người dùng tương tác trực tiếp với các đối tượng thông qua bàn phím, ví dụ như nhập liệu hoặc kích hoạt. Và nếu chuyển sang chế độ duyệt, người dùng có thể sử dụng các phím di chuyển nhanh để chuyển qua lại giữa các thành phần trong tài liệu.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
vi_VN: Bật tắt chế độ đọc chú thích trong nội dung slide. chế độ này không làm thay đổi việc hiển thị trên slide

en: Toggles braille mode
vi_VN: Chuyển chế độ chữ nổi

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
vi_VN: Bật/tắt vô hiệu hóa tác nhân hồ sơ cấu hình. Việc vô hiệu hóa này sẽ có hiệu lực đến khi NVDA khởi động lại

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
vi_VN: Chọn lượng nội dung sẽ được đọc khi di chuyển chuột

en: Toggles native selection mode on and off
vi_VN: Bật / tắt chế độ chọn thực tế

en: Toggles on and off automatic movement of the system focus due to browse mode commands
vi_VN: Bật tắt việc tự di chuyển con trỏ hệ thống vì các lệnh chế độ duyệt

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
vi_VN: Bật / tắt chờ mô tả cho kí tự khi di chuyển con trỏ

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
vi_VN: Bật tắt chức năng đọc theo kiểu trình bày của trang web

en: Toggles on and off reporting if clickable
vi_VN: Bật/tắt thông báo có thể click

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
vi_VN: Bật/tắt bỏ qua dòng trắng khi thông báo thụt lề dòng

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
vi_VN: Bật tắt báo bố cục bảng ở chế độ duyệt

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
vi_VN: Bật tắt chế độ cho phép đối tượng điều hướng đi theo focus hệ thống

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
vi_VN: Bật tắt chế độ cho phép con trỏ duyệt đi theo vị trí con trỏ nháy.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
vi_VN: Bật/tắt thông báo các kí tự CLDR như biểu tượng cảm xúc

en: Toggles on and off the reporting of articles
vi_VN: Bật/tắt thông báo bài viết

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
vi_VN: Bật/tắt thông báo đoạn trích dẫn

en: Toggles on and off the reporting of colors
vi_VN: Bật/tắt thông báo màu

en: Toggles on and off the reporting of comments
vi_VN: Bật/tắt thông báo chú thích

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
vi_VN: Bật tắt chế độ thông báo thay đổi nội dung động như trên các màn hình console

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
vi_VN: Bật/tắt thông báo thuộc tính nhấn mạnh (emphasise)

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
vi_VN: Bật/tắt thông báo nhóm hình ảnh và phụ đề

en: Toggles on and off the reporting of font attributes
vi_VN: Bật / tắt thông báo thuộc tính phông chữ

en: Toggles on and off the reporting of font changes
vi_VN: Bật/tắt thông báo các thay đổi về phông chữ

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
vi_VN: Bật/tắt thông báo các thay đổi về kích cỡ phông chữ

en: Toggles on and off the reporting of frames
vi_VN: Bật/tắt thông báo khung

en: Toggles on and off the reporting of graphics
vi_VN: Bật/tắt thông báo hình ảnh

en: Toggles on and off the reporting of groupings
vi_VN: Bật/tắt thông báo nhóm

en: Toggles on and off the reporting of headings
vi_VN: Bật/tắt thông báo tiêu đề

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
vi_VN: Bật/tắt thông báo các văn bản được làm nổi

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
vi_VN: Bật/tắt thông báo cột móc (landmarks)

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
vi_VN: Bật/tắt thông báo số thứ tự của dòng

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
vi_VN: Bật/tắt thông báo phân cách dòng

en: Toggles on and off the reporting of links
vi_VN: Bật/Tắt thông báo liên kết

en: Toggles on and off the reporting of lists
vi_VN: Bật/tắt thông báo danh sách

en: Toggles on and off the reporting of pages
vi_VN: Bật/tắt thông báo trang

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
vi_VN: Bật/tắt thông báo lề đoạn

en: Toggles on and off the reporting of revisions
vi_VN: Bật/tắt thông báo các bản sửa

en: Toggles on and off the reporting of spelling errors
vi_VN: Bật/tắt thông báo lỗi chính tả

en: Toggles on and off the reporting of style changes
vi_VN: Bật/tắt thông báo kiểu dáng khi nó thay đổi

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
vi_VN: Bật/tắt đọc chỉ số trên và chỉ số dưới

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
vi_VN: Bật/tắt thông báo tọa độ ô

en: Toggles on and off the reporting of tables
vi_VN: Bật/tắt thông báo bảng biểu

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
vi_VN: Bật/tắt thông báo thụt lề văn bản

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
vi_VN: Bật tắt chế độ đọc ký tự khi gõ

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
vi_VN: Bật tắt việc đọc các phím được nhập nhưng không phải là kí tự cụ thể

en: Toggles on and off the speaking of typed words
vi_VN: Bật tắt chế độ đọc từ khi gõ

en: Toggles simple review mode on and off
vi_VN: Bật/tắt chế độ duyệt đơn giản

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
vi_VN: Bật/tắt di chuyển ký tự đơn. Khi bật, ở chế độ duyệt, các phím ký tự đơn sẽ chuyển đến các thành phần khác nhau trên trang. Khi tắt, những phím này sẽ gửi đến ứng dụng

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
vi_VN: Bật tắt chế độ ngủ cho ứng dụng hiện tại.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
vi_VN: Bật / tắt trình hiển thị chữ nổi, một cửa sổ cho phép bạn xem đầu ra chữ nổi và văn bản tương ứng cho mỗi kí tự chữ nổi

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
vi_VN: Bật / tắt trình hiển thị nội dung đọc, một cửa sổ hiển thị văn bản của nội dung mà NVDA đang đọc

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
vi_VN: Bật tắt chế độ thông báo thông tin khi di chuyển chuột

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
vi_VN: Chuyển đổi trạng thái che màn hình, làm đen màn hình hoặc hiển thị nội dung trên đó. Nếu bấm một lần, tính năng này sẽ bật đến khi khởi động lại NVDA. Nếu bấm hai lần, tính năng sẽ được bật đến khi bạn tắt nó

en: Toggles the support of touch interaction
vi_VN: Bật / tắt hỗ trợ tương tác cảm ứng

en: Top
vi_VN: Trên cùng

en: Total time not available
vi_VN: Không có tổng thời gian

en: Touch Interaction
vi_VN: Tương Tác Cảm Ứng

en: Touch interaction disabled
vi_VN: Đã tắt tương tác cảm ứng

en: Touch interaction enabled
vi_VN: Đã bật tương tác cảm ứng

en: Touch interaction not supported
vi_VN: Tương tác cảm ứng không được hỗ trợ

en: Touch screen
vi_VN: Màn hình cảm ứng

en: Translates any braille input
vi_VN: Chuyển dịch chữ nổi đầu vào

en: Translates any braille input and presses the enter key
vi_VN: Chuyển dịch chữ nổi đầu vào và bấm Enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
vi_VN: Cố gắng đọc tài liệu cho mục tự hoàn thành đã chọn.

en: Triggers
vi_VN: Tác nhân

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
vi_VN: Sử dụng giọng đọc của ngôn ngữ để xử lý ký hiệu và ký tự

en: Tshivenda grade 1
vi_VN: Tshivenda cấp 1

en: Tshivenda grade 2
vi_VN: Tshivenda cấp 2

en: Turkish grade 1
vi_VN: Thổ Nhĩ Kỳ cấp 1

en: Turkish grade 2
vi_VN: Thổ Nhĩ Kỳ cấp 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
vi_VN: Bật tắt chế độ trợ giúp nhập. Nếu bật, khi bấmmột phím hoặc một tổ hợp phím, sẽ thông báo chức năng được gán cho phím đó nếu có.

en: Type
vi_VN: Loại

en: Type exit() to exit the console
vi_VN: Gõ exit() để thoát khỏi chế độ dòng lệnh

en: Type help(object) to get help about object.
vi_VN: Gõ help [tên đối tượng] để nghe trợ giúp về dối tượng đó.

en: Type the text you wish to find
vi_VN: Nhập văn bản muốn tìm

en: Type:
vi_VN: Loại:

en: UIA notifications
vi_VN: Các thông báo UIA

en: UIA when available
vi_VN: UIA không hoạt động

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
vi_VN: màu

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
vi_VN: không

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
vi_VN: mẫu

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
vi_VN: tranh

en: Ugaritic grade 1
vi_VN: Ugarit cấp 1

en: Ukrainian computer braille
vi_VN: Ukraina chữ nổi máy tính

en: Ukrainian grade 1
vi_VN: Ukraina cấp 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
vi_VN: Ukraina chữ nổi văn học (chi tiết)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
vi_VN: Không thể cấu hình giao diện người dung cho trình cải thiện tầm nhìn. Không bật nó lên được.

en: Unable to copy
vi_VN: Không thể sao chép

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
vi_VN: Không thể sao chép được tập tin này. Nó đang được dùng bởi một chương trình khác hoặc ổ đĩa đang sao chép đến đã bị đầy.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
vi_VN: Không thể chép nội dung ở thanh trạng thái vào bộ nhớ tạm

en: Unable to display browseable message
vi_VN: Không thể hiển thị thông điệp có thể duyệt

en: Unable to mark log position
vi_VN: Không thể đánh dấu vị trí log

en: Unable to postpone update.
vi_VN: Không thể hoãn cập nhật.

en: Underline off
vi_VN: Tắt gạch dưới

en: Underline on
vi_VN: Bật gạch dưới

en: Unicode braille
vi_VN: Chữ nổi Unicode

en: Unicode normali&zation
vi_VN: &Chuẩn hóa Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
vi_VN: Anh mã chữ nổi thống nhất cấp 1

en: Unified English Braille Code grade 2
vi_VN: Anh mã chữ nổi thống nhất cấp 2

en: Uninstall NVDA
vi_VN: Gỡ cài đặt NVDA

en: Unknown braille display
vi_VN: Màn hình chữ nổi không xác định

en: Unknown color
vi_VN: Màu không xác định

en: Unknown command line parameters
vi_VN: Tham số dòng lệnh không xác định

en: Unknown power status
vi_VN: Không xác định được trạng thái nguồn điện

en: Unlabeled
vi_VN: Không có nhãn

en: Unplugged
vi_VN: Đã rút sạc

en: Unsupported input
vi_VN: Kiểu nhập không hỗ trợ

en: Untitled chart
vi_VN: Biểu đồ không tên

en: Up Bars
vi_VN: Thanh lên

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
vi_VN: Cập nhật của NVDA phiên bản {version} đã được tải về và sẵn sàng để áp dụng.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
vi_VN: Cập nhật cho NVDA {version} đã sẵn sàng để áp dụng.

en: Updating NVDA
vi_VN: Đang Cập Nhật NVDA

en: Urdu grade 1
vi_VN: Urdu cấp 1

en: Urdu grade 2
vi_VN: Urdu cấp 2

en: Use &screen layout (when supported)
vi_VN: Sử dụng kiểu &trình bày theo màn hình (khi được hỗ trợ)

en: Use &spelling functionality if supported
vi_VN: Sử dụng chức năng đánh &vần nếu có hỗ trợ

en: Use NVDA during sign-in
vi_VN: Dùng NVDA trong khi đăng nhập

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
vi_VN: Dùng NVDA trong khi đăng nhập ( yêu cầu quyền quản trị)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
vi_VN: Sử dụng UI Automation để truy cập các điều khiển của bảng tính trong Microsoft &Excel khi có thể

en: Use WASAPI for audio output (requires restart)
vi_VN: Dùng WASAPI cho đầu ra âm thanh (yêu cầu khởi động lại)

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
vi_VN: Dùng cấu hình hiện tại trong khi đăng nhập và các màn hình bảo vệ (yêu cầu quyền quản trị)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
vi_VN: Sử dụng xử lý sự kiện &nâng cao (yêu cầu khởi động lại)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
vi_VN: Dùng hỗ trợ &nhập văn bản nâng cao trong Windows console khi có thể

en: Use screen layout off
vi_VN: Tắt kiểu trình bày theo màn hình

en: Use screen layout on
vi_VN: Bật kiểu trình bày theo màn hình

en: Use this profile for:
vi_VN: Sử dụng hồ sơ này cho:

en: Use timeout
vi_VN: Dùng thời gian chờ

en: User Guide
vi_VN: Hướng dẫn sử dụng

en: User default
vi_VN: Mặc định của người dùng

en: Uzbek grade 1
vi_VN: Uzbek cấp 1

en: V&ariant
vi_VN: &Tên giọng

en: V&olume
vi_VN: Âm &lượng

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: Vertical Object placeholder
vi_VN: Phần đối tượng dọc

en: Vertical Text placeholder
vi_VN: Phần văn bản dọc

en: Vertical Title placeholder
vi_VN: Phần tiêu đề dọc

en: Vietnamese grade 0
vi_VN: Việt Nam cấp 0

en: Vietnamese grade 1
vi_VN: Việt Nam cấp 1

en: Vietnamese grade 2
vi_VN: Việt Nam cấp 2

en: View &log
vi_VN: Xem &log

en: Virtual Buffers
vi_VN: Của sổ ảo

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt các phím NVDA và shift để mô phỏng phím tắt với kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt phím NVDA để mô phỏng phím tắt cho kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt các phím Alt và shift để mô phỏng phím tắt với kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt phím alt để mô phỏng phím tắt cho kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt các phím control và alt để mô phỏng phím tắt với kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt các phím control và shift để mô phỏng phím tắt với kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt phím control để mô phỏng phím tắt cho kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt các phím control, alt và shift để mô phỏng phím tắt với kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt các phím windows trái và shift để mô phỏng phím tắt với kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt phím windows trái để mô phỏng phím tắt cho kiểu nhập chữ nổi

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
vi_VN: Bật/tắt phím shift để mô phỏng phím tắt cho kiểu nhập chữ nổi

en: Vision
vi_VN: Hỗ trợ nhìn

en: Vision Enhancement Provider Error
vi_VN: Lỗi trình cải thiện tầm nhìn

en: Visual Highlight
vi_VN: Làm nổi trực quan

en: Voice
vi_VN: Giọng

en: Voice dictionary (%s)
vi_VN: Từ Điển Cho Giọng Đọc (%s)

en: Volume of NVDA sounds
vi_VN: Âm lượng âm thanh NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
vi_VN: Âm lượng âm thanh NVDA đi theo âm lượng giọng đọc

en: Volume-High-Low-Close
vi_VN: Khối lượng-Cao-Thấp-Đóng

en: Volume-Open-High-Low-Close
vi_VN: Khối lượng-Mở-Cao-Thấp-Đóng

en: Waiting for Outlook...
vi_VN: Đang chờ Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
vi_VN: Đang chờ Powerpoint...

en: Walls
vi_VN: Tường

en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

en: Warning!
vi_VN: Cảnh báo!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
vi_VN: Cảnh báo: không thể đặt âm lượng cho việc chia âm thanh: phần nào đó của âm thanh là mono, hoặc có nhiều hơn hai kênh âm thanh.

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
vi_VN: Chúng tôi cần sự giúp đỡ của bạn để tiếp tục phát triển sản phẩm.
    Dự án này chủ yếu dựa trên sự đóng góp từ các tổ chức cá nhân.Mọi đóng góp dù là nhỏ nhất đều hỗ trợ cho dự án phát triển NVDA và được chuyển về tổ chức NVAccess, đây là tổ chức chịu trách nhiệm phát triển sản phẩm.
    Cảm ơn sự hỗ trợ của các bạn.

en: We&lcome dialog...
vi_VN: Hộp thoại &chào mừng...

en: Welcome to NVDA
vi_VN: Chào mừng bạn đến với NVDA

en: Welcome to NVDA!
vi_VN: Chào mừng bạn đến với NVDA!

en: Welsh grade 1
vi_VN: Welsh cấp 1

en: Welsh grade 2
vi_VN: Welsh cấp 2

en: What would you like to &do?
vi_VN: Bạn muốn &làm gì?

en: What's &new
vi_VN: Các tính năng &mới

en: What's new
vi_VN: Các tính năng mới

en: Whole &word
vi_VN: Cả &từ

en: Windows C&onsole support:
vi_VN: Hỗ trợ Windows C&onsole:

en: Windows OCR not available
vi_VN: Windows OCR không sẵn sàng

en: Windows OneCore voices
vi_VN: Giọng Windows OneCore

en: Write the current configuration to nvda.ini
vi_VN: Ghi cấu hình hiện tại vào tập tin nvda.ini

en: X Error Bars
vi_VN: Thanh Lỗi X

en: Xhosa grade 1
vi_VN: Xhosa cấp 1

en: Xhosa grade 2
vi_VN: Xhosa cấp 2

en: Y Error Bars
vi_VN: Thanh Lỗi Y

en: Yakut grade 1
vi_VN: Yakut cấp 1

en: Yes
vi_VN: Có

en: Yiddish grade 1
vi_VN: Yiddish cấp 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
vi_VN: Bạn đang muốn cài đặt phiên bản {newVersion} của {summary}, hiện đã được cài trên máy. Bạn có muốn tiếp tục cập nhật không?

en: You are about to run the COM Registration Fixing tool. This tool will try to fix common system problems that stop NVDA from being able to access content in many programs including Firefox and Internet Explorer. This tool must make changes to the System registry and therefore requires administrative access. Are you sure you wish to proceed?
vi_VN: Bạn đang muốn chạy công cụ sửa đăng ký COM. Công cụ này sẽ giúp sửa những vấn đề không cho phép NVDA truy xuất nội dung của các ứng dụng như Firefox, Internet Explorer. Do thao tác này sẽ thay đổi registry hệ thống nên bạn cần có quyền quản trị. Xác nhận bạn muốn chạy công cụ này?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
vi_VN: Bạn đang nỗ lực cài phiên bản cũ hơn phiên bản NVDA hiện đang được cài đặt. Nếu bạn thật sự muốn cài phiên bản cũ, trước hết hãy hủy hộp thoại cài đặt này, gỡ cài đặt phiên bản NVDA hiện tại và cài phiên bản cũ.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
vi_VN: Bạn không chọn đọc cho một trong số tùy chọn chế độ đọc của mình. Lưu ý rằng điều này có thể cho kết quả là không có thông tin đầu ra bằng giọng đọc. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: You must choose a name for this profile.
vi_VN: Bạn phải chọn một cái tên cho hồ sơ này.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
vi_VN: Tập tin cấu hình của bạn bị lỗi và đã được khôi phục về cấu hình mặc định của nhà sản xuất.
    Xem tập tin log để biết thêm chi tiết.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
vi_VN: Tập tin chứa các thao tác có lỗi.
    Chi tiết lỗi có thể xem trong bản ghi chú.

en: Zulu grade 1
vi_VN: Zulu cấp 1

en: Zulu grade 2
vi_VN: Zulu cấp 2

[ctx: action]
en: Back
vi_VN: Trước

[ctx: action]
en: Beginning
vi_VN: Bắt đầu

[ctx: action]
en: Document
vi_VN: Tài liệu

[ctx: action]
en: End
vi_VN: Cuối

[ctx: action]
en: Help
vi_VN: Trợ giúp

[ctx: action]
en: Home
vi_VN: Về đầu

[ctx: action]
en: Information
vi_VN: Thông tin

[ctx: action]
en: Movie
vi_VN: Phim

[ctx: action]
en: Next
vi_VN: Kế

[ctx: action]
en: Sound
vi_VN: Âm thanh

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
vi_VN: Thông tin về &add - on...

[ctx: addonStore]
en: &Close
vi_VN: Đó&ng

[ctx: addonStore]
en: &Disable
vi_VN: &tắt

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
vi_VN: &Tắt các add-on đã chọn

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
vi_VN: &Không hiện lại thông điệp này

[ctx: addonStore]
en: &Enable
vi_VN: &Bật

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
vi_VN: &bật (ghi đè add-on không tương thích)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
vi_VN: &Bật các add-on đã chọn

[ctx: addonStore]
en: &Help
vi_VN: &Trợ giúp

[ctx: addonStore]
en: &Install
vi_VN: Cà&i đặt

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
vi_VN: Cài đặt (ghi đè add-on không tương thích)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
vi_VN: &Cài các add-on đã chọn

[ctx: addonStore]
en: &License
vi_VN: &Giấy phép

[ctx: addonStore]
en: &No
vi_VN: &Không

[ctx: addonStore]
en: &OK
vi_VN: Đồ&ng ý

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
vi_VN: Các &chi tiết khác:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
vi_VN: &Xóa

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
vi_VN: &Gỡ cài đặt các add-on đã chọn

[ctx: addonStore]
en: &Search:
vi_VN: &Tìm kiếm:

[ctx: addonStore]
en: &Update
vi_VN: &Cập nhật

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
vi_VN: &Cập nhật (ghi đè tính tương thích)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
vi_VN: &Cập nhật tất cả

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
vi_VN: &Cập nhật các add-on đã chọn

[ctx: addonStore]
en: &Yes
vi_VN: Đồ&ng ý

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
vi_VN: Các &hành động

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
vi_VN: Thông tin Add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
vi_VN: Cài Đặt Add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
vi_VN: Cửa hàng Add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
vi_VN: Cảnh báo từ Cửa hàng Add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
vi_VN: Lỗi cập nhật dữ liệu add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
vi_VN: Lỗi tải add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
vi_VN: Add-on không an toàn để tải về: tổng kiểm tra không thành công cho {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
vi_VN: Cài đặt Add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
vi_VN: Lỗi cài đặt add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
vi_VN: Add-on không hỗ trợ cho %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
vi_VN: Có bản cập nhật add-on

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
vi_VN: Các add-on được tạo bởi cộng đồng NVDA và không được xem xét bởi NV Access. NV Access không thể chịu trách nhiệm về hành vi của các add-on. Chức năng của các add-on không bị giới hạn và có thể bao gồm cả việc truy cập dữ liệu cá nhân hay thậm chí là toàn bộ hệ thống của bạn.

[ctx: addonStore]
en: All
vi_VN: Tất cả

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
vi_VN: Yêu cầu một bản cập nhật của NVDA. NVDA phiên bản {nvdaVersion} trở lên.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
vi_VN: Yêu cầu một bản cập nhật của add-on này. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa Add-on {addon} ra khỏi NVDA không? Tác vụ này không thể phục hồi.

[ctx: addonStore]
en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: addonStore]
en: Author:
vi_VN: Tác giả:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
vi_VN: Tác giả: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
vi_VN: Đang có

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
vi_VN: Các &add-on hiện có

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
vi_VN: Các add-on hiện có

[ctx: addonStore]
en: Available version
vi_VN: Các phiên bản hiện có

[ctx: addonStore]
en: Available version:
vi_VN: Phiên bản đang có:

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
vi_VN: Kê&nh:

[ctx: addonStore]
en: Channel
vi_VN: Kênh

[ctx: addonStore]
en: Channel:
vi_VN: Kênh:

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
vi_VN: Chọn gói Add-on

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
vi_VN: Cộng đồng đánh &giá

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
vi_VN: Không thể tắt add-on: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
vi_VN: Không thể bật add-on: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
vi_VN: Mô tả:

[ctx: addonStore]
en: Dev
vi_VN: Đang phát triển

[ctx: addonStore]
en: Disabled
vi_VN: Đã tắt

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
vi_VN: Đã tắt (không tương thích)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
vi_VN: Đã tắt (không tương thích), đang chờ khởi động lại

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
vi_VN: Đã tắt, đang chờ khởi động lại

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
vi_VN: Liên kết tải về:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
vi_VN: Lỗi tải về

[ctx: addonStore]
en: Download of {} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {} add-ons in progress, cancel downloading?
vi_VN[0]: Đang tải add-on {}. Bạn có muốn hủy bỏ tải về?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
vi_VN: Đã tải về. Đang chờ cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Downloading
vi_VN: Đang tải về

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
vi_VN: &Bật / tắt:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
vi_VN: Bật add-on

[ctx: addonStore]
en: Enabled
vi_VN: Đã bật

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
vi_VN: Đã bật (không tương thích)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
vi_VN: Đã bật (không tương thích), đang chờ khởi động lại

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
vi_VN: Đã bật, đang chờ khởi động lại

[ctx: addonStore]
en: External
vi_VN: Bên ngoài

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
vi_VN: Lỗi cài đặt Add-on từ %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
vi_VN: Lỗi mở tập tin Add-on tại {filePath} - Tập tin không tồn tại hoặc không đúng định dạng

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
vi_VN: Trang &chủ

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
vi_VN: Trang chủ:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
vi_VN: Trang chủ: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
vi_VN: Tôi hiểu rằng các add-on không tương thích sẽ bị tắt và có thể bật lại sau khi cài đặt nhưng tôi tự chịu trách nhiệm về những rủi ro.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
vi_VN: Bao gồm các &add-on không tương thích

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
vi_VN: Không tương thích

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
vi_VN: Lí do không tương thích:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
vi_VN: Cài đặt add-on

[ctx: addonStore]
en: Install failed
vi_VN: Cài đặt thất bại

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
vi_VN: Cài đặt từ &nguồn bên ngoài

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
vi_VN: &Add-on đã cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
vi_VN: Các add-on đã cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
vi_VN: Các &add-on không tương thích đã cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
vi_VN: Các add-on không tương thích đã cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Installed version
vi_VN: Phiên bản đã cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
vi_VN: Phiên bản đã cài đặt:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
vi_VN: Đã cài đặt, đang chờ khởi động lại

[ctx: addonStore]
en: Installing
vi_VN: Đang cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Installing {} add-on, please wait. | Installing {} add-ons, please wait.
vi_VN[0]: Đang cài đặt add-on {}, vui lòng chờ.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
vi_VN: Bản NVDA cuối cùng được thử nghiệm: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
vi_VN: Bản NVDA thử nghiệm sau cùng:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
vi_VN: Liên kết giấy phép:

[ctx: addonStore]
en: License:
vi_VN: &Giấy phép:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
vi_VN: Đang tải các add-ons...

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
vi_VN: Chuyển vào cửa hàng add-on

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
vi_VN: Bản NVDA thấp nhất:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
vi_VN: Yêu cầu bản NVDA thấp nhất: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
vi_VN: Gói NVDA Add-on (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
vi_VN: Tên

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
vi_VN: Không có hành động nào sẵn sàng cho các add-on được chọn

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
vi_VN: Chưa chọn add-on nào.

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
vi_VN: Lưu ý: NVDA đã được gọi chạy với các add-on được tắt

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
vi_VN: Mở &Cửa Hàng Add-on

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
vi_VN: Đang chờ gỡ cài đặt

[ctx: addonStore]
en: Publisher
vi_VN: Nhà xuất bản

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
vi_VN: Nhà xuất bản:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
vi_VN: Nhà xuất bản: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
vi_VN: Thay &thế

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
vi_VN: nhớ lựa chọn này cho các add-on tiếp theo

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
vi_VN: Gỡ add-on

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
vi_VN: URL trang đánh giá:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
vi_VN: Trạng &thái:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
vi_VN: &Mã nguồn

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
vi_VN: Nguồn URL:

[ctx: addonStore]
en: Stable
vi_VN: Chính thức

[ctx: addonStore]
en: Status
vi_VN: Trạng thái

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
vi_VN: Không thể tải add-on: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu mới nhất cho các add-on tương thích.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu mới nhất cho các add-on không tương thích.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
vi_VN: Không thể lưu add-on thành tập tin: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
vi_VN: Trạng thái không xác định

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
vi_VN: Các &add-on có bản cập nhật

[ctx: addonStore]
en: Updatable Add-ons
vi_VN: Các add-on có bản cập nhật

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
vi_VN: Các add-on có bản cập nhật

[ctx: addonStore]
en: Update Available
vi_VN: Có bản cập nhật

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
vi_VN: Có bản cập nhật (không tương thích)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
vi_VN: Có bản cập nhật cho một trong số các add-on đã cài đặt.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
vi_VN: Đang cập nhật add-on...

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
vi_VN: Cảnh báo: việc cài đặt add-on có thể cho kết quả là hạ cấp: {name}. Không thể so sánh phiên bản đã cài với phiên bản trên cửa hàng của add-on. Phiên bản đã cài: {oldVersion}. Phiên bản hiện tại: {version}.
    Vẫn tiếp tục cài đặt?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
vi_VN: Cảnh báo: add-on không tương thích: {name} {version}. Hãy kiểm tra và cập nhật add-on này nếu có thể. Add-on này đã được thử nghiệm lần cuối với NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA yêu cầuthis add-on phải được thử nghiệm với NVDA {nvdaVersion} hay cao hơn. Việc cài đặt có thể gây ra hoạt động không ổn định trong NVDA.
    Vẫn tiếp tục bật lên?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
vi_VN: Cảnh báo: add-on không tương thích: {name} {version}. Hãy kiểm tra và cập nhật add-on này nếu có thể. Add-on này đã được thử nghiệm lần cuối với NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA yêu cầuthis add-on phải được thử nghiệm với NVDA {nvdaVersion} hay cao hơn. Việc cài đặt có thể gây ra hoạt động không ổn định trong NVDA.
    Vẫn tiếp tục cài đặt?

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
vi_VN: NVDA của bạn có chứa những add-on không tương thích với phiên bản NVDA này. Chúng sẽ bị tắt sau khi hoàn tất cài đặt. Sau đó, bạn có thể bật lại chúng và tự chịu trách nhiệm về những rủi ro. Nếu cần dùng những add-on này, vui lòng xem lại danh sách để quyết định có tiếp tục cài đặt hay không.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
vi_VN[0]: {num} add-on được chọn.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
vi_VN: {summary} ({name})
    phiên bản: {version}
    mô tả: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
vi_VN: Chỉ trong các bản thử nghiệm NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
vi_VN: Có

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
vi_VN: Mặc định (chỉ khi cần)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
vi_VN: Không

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
vi_VN: Chỉ khi cần

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
vi_VN: Sử dụng UIA với Microsoft Edge và 
    các trình duyệt trên nền &Chromium khi có thể:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
vi_VN: Có

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
vi_VN: Luôn luôn

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
vi_VN: Mặc định (khi phù hợp)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
vi_VN: Chỉ khi cần

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
vi_VN: Sử dụng UI Automation để truy cập các điều khiển của tài liệu Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
vi_VN: Khi phù hợp

en: alert
vi_VN: thông báo

en: align center
vi_VN: căn giữa

en: align centered across selection
vi_VN: căn giữa qua nhiều ô

en: align distributed
vi_VN: căn phân tán

en: align fill
vi_VN: căn đầy

en: align general
vi_VN: căn lề cơ bản

en: align justify
vi_VN: căn hai bên

en: align left
vi_VN: căn trái

en: align right
vi_VN: căn phải

en: alignment
vi_VN: canh lề

en: alphanumeric
vi_VN: chế độ an-pha-bê cho tiếng Nhật

en: animation
vi_VN: hình ảnh động

en: any dots
vi_VN: mọi chấm

en: application
vi_VN: ứng dụng

[ctx: aria]
en: banner
vi_VN: biểu ngữ

[ctx: aria]
en: complementary
vi_VN: bổ sung

[ctx: aria]
en: content info
vi_VN: thông tin nội dung

[ctx: aria]
en: form
vi_VN: biểu mẫu

[ctx: aria]
en: main
vi_VN: phần chính

[ctx: aria]
en: navigation
vi_VN: điều hướng

[ctx: aria]
en: search
vi_VN: tìm kiếm

en: article
vi_VN: bài viết

en: at {x}, {y}
vi_VN: tại {x}, {y}

en: attachment
vi_VN: đính kèm

en: audio
vi_VN: âm thanh

en: automatic
vi_VN: tự động

en: automatic color
vi_VN: màu tự động

en: automatically
vi_VN: tự động

en: back
vi_VN: quay lại

en: background color
vi_VN: màu nền

en: background pattern {pattern}
vi_VN: mẫu nền {pattern}

en: backspace
vi_VN: xóa lùi

en: baseline
vi_VN: hàng ngang

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: phía sau dưới {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: phía sau bên trái của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: phía sau bên phải của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: phía sau ở trên của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: behind {otherShape}
vi_VN: phía sau {otherShape}

en: blank
vi_VN: dòng trắng

en: block quote
vi_VN: đoạn trích dẫn

en: bold
vi_VN: in đậm

en: bookmark
vi_VN: dấu trang

en: border
vi_VN: đường viền

en: bottom edge
vi_VN: cạnh dưới

en: box
vi_VN: hộp

en: braille keyboard
vi_VN: bàn phím chữ nổi

en: browser stop
vi_VN: tắt trình duyệt

en: busy
vi_VN: đang xử lý

en: busy indicator
vi_VN: chỉ báo bận

en: button
vi_VN: nút

en: calendar
vi_VN: lịch

en: cap %s
vi_VN: %s hoa

en: caps lock
vi_VN: khóa hoa

en: caption
vi_VN: phụ đề

en: caret
vi_VN: dấu nháy

en: caret moves review cursor off
vi_VN: tắt con trỏ duyệt đi theo dấu nháy hệ thống

en: caret moves review cursor on
vi_VN: bật con trỏ duyệt đi theo dấu nháy hệ thống

en: case
vi_VN: chữ hoa

en: category {categories} | categories {categories}
vi_VN[0]: phân loại {categories}

en: cell
vi_VN: ô

en: cell deletion
vi_VN: xóa ô

en: cell insertion
vi_VN: chèn ô

en: cell merge
vi_VN: trộn các ô

en: centered
vi_VN: căn giữa

en: character
vi_VN: ký tự

en: chart
vi_VN: biểu đồ

[ctx: chart]
en: column
vi_VN: cột

en: chart element
vi_VN: thành phần biểu đồ

en: check box
vi_VN: hộp kiểm

en: check menu item
vi_VN: chọn mục trên trình đơn

en: checkable
vi_VN: có thể chọn

en: checked
vi_VN: đã chọn

en: clickable
vi_VN: có thể click

en: clock
vi_VN: đồng hồ

en: collapsed
vi_VN: đã đóng

en: color chooser
vi_VN: chọn màu

[ctx: color hue]
en: aqua
vi_VN: nước

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
vi_VN: nước xanh dương

[ctx: color hue]
en: black
vi_VN: đen

[ctx: color hue]
en: blue
vi_VN: xanh dương

[ctx: color hue]
en: blue-purple
vi_VN: xanh-tím

[ctx: color hue]
en: brown
vi_VN: nâu

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
vi_VN: vàng-nâu

[ctx: color hue]
en: dark grey
vi_VN: xám tối

[ctx: color hue]
en: green
vi_VN: xanh lục

[ctx: color hue]
en: green-aqua
vi_VN: nước xanh lá

[ctx: color hue]
en: grey
vi_VN: xám

[ctx: color hue]
en: light grey
vi_VN: xám nhẹ

[ctx: color hue]
en: orange
vi_VN: cam

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
vi_VN: vàng-cam

[ctx: color hue]
en: pink
vi_VN: hồng

[ctx: color hue]
en: pink-red
vi_VN: đỏ-hồng

[ctx: color hue]
en: purple
vi_VN: tím

[ctx: color hue]
en: purple-pink
vi_VN: tím hồng

[ctx: color hue]
en: red
vi_VN: đỏ

[ctx: color hue]
en: red-brown
vi_VN: nâu-đỏ

[ctx: color hue]
en: red-orange
vi_VN: cam-đỏ

[ctx: color hue]
en: very dark grey
vi_VN: xám rất tối

[ctx: color hue]
en: very light grey
vi_VN: xám rất nhẹ

[ctx: color hue]
en: white
vi_VN: trắng

[ctx: color hue]
en: yellow
vi_VN: vàng

[ctx: color hue]
en: yellow-green
vi_VN: vàng-xanh

[ctx: color variation]
en: bright {color}
vi_VN: {color} sáng

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
vi_VN: {color} tối nhạt

[ctx: color variation]
en: dark {color}
vi_VN: {color} tối

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
vi_VN: {color} tối xám

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
vi_VN: {color} hơi nhạt

[ctx: color variation]
en: pale {color}
vi_VN: {color} nhạt

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
vi_VN: {colorDescription} trong suốt

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
vi_VN: {color} rất tối nhạt

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
vi_VN: {color} rất tối

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
vi_VN: {color} rất tối xám

[ctx: color variation]
en: {color} grey
vi_VN: {color} xám

[ctx: color variation]
en: {color} white
vi_VN: {color} trắng

en: column
vi_VN: cột

en: column %s
vi_VN: cột %s

en: column break
vi_VN: ngắt cột

en: column header
vi_VN: tiêu đề cột

en: column {0} of {1}
vi_VN: cột {0} của {1}

en: column {columnNumber}
vi_VN: cột {columnNumber}

en: combo box
vi_VN: hộp xổ

en: comment
vi_VN: chú thích

en: comment: {text} by {author} on {date}
vi_VN: nhận xét: {text} bởi {author} vào {date}

en: conflict
vi_VN: xung đột

en: continuous
vi_VN: liên tục

en: continuous section break
vi_VN: ngắt phần liên tục

[ctx: controlType]
en: tab
vi_VN: thẻ

en: covers  {otherShape}
vi_VN: bao phủ {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: phía dưới của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: bên trái của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: bên phải của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
vi_VN[0]: ở trên của {otherShape} {distance:.3g} điểm

en: cropped
vi_VN: bị ngắt

en: current
vi_VN: hiện tại

en: current date
vi_VN: ngày hiện tại

en: current location
vi_VN: vị trí hiện tại

en: current page
vi_VN: trang hiện tại

en: current step
vi_VN: bước hiện tại

en: current time
vi_VN: giờ hiện tại

en: cursor
vi_VN: con trỏ

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
vi_VN: vị trí con trỏ {horizontalDistance} từ mép trái của trang, {verticalDistance} từ cạnh trên của trang

en: custom application 1
vi_VN: ứng dụng 1

en: custom application 2
vi_VN: ứng dụng 2

en: dash dot
vi_VN: chấm gạch ngang

en: dash dot dot
vi_VN: chấm chấm gạch ngang

en: dashed
vi_VN: gạch ngang

en: data grid
vi_VN: lưới dữ liệu

en: data item
vi_VN: mục dữ liệu

en: data point
vi_VN: điểm dữ liệu

en: date edit
vi_VN: ô nhập ngày

en: debug
vi_VN: gỡ lỗi

en: debug warning
vi_VN: cảnh báo gỡ lỗi

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
vi_VN: giảm {decrementValue} từ điểm {previousIndex},

en: default style
vi_VN: kiểu mặc định

en: defunct
vi_VN: không tồn tại

en: delayed character descriptions off
vi_VN: tắt chờ để mô tả kí tự

en: delayed character descriptions on
vi_VN: bật chờ để mô tả kí tự

en: delete
vi_VN: xóa

en: deleted
vi_VN: đã xóa

en: deletion
vi_VN: phần nội dung được xóa

en: deletion: {text}
vi_VN: phần xóa: {text}

en: desktop icon
vi_VN: biểu tượng desktop

en: desktop pane
vi_VN: màn hình Desktop

en: details
vi_VN: các chi tiết

en: diagonal crosshatch
vi_VN: nét hình chéo

en: diagonal stripe
vi_VN: sọc chéo

en: diagram
vi_VN: sơ đồ

en: dial
vi_VN: quay số

en: dialog
vi_VN: hộp thoại

en: directory pane
vi_VN: vùng thư mục

en: disabled
vi_VN: tắt

en: display field
vi_VN: ô hiển thị

en: display scroll
vi_VN: cuộn màn hình

en: display speech output
vi_VN: hiện đầu ra giọng đọc

en: document
vi_VN: tài liệu

en: done dragging
vi_VN: thả xong

en: dot
vi_VN: chấm

en: dotted
vi_VN: chấm

en: double
vi_VN: đôi

en: double strikethrough
vi_VN: gạch ngang đôi

en: double {action}
vi_VN: hai {action}

en: down arrow
vi_VN: mũi tên xuống

en: down-right diagonal line
vi_VN: đường chéo xuống hướng trái

en: draggable
vi_VN: có thể kéo thả

en: dragging
vi_VN: đang kéo

en: drop down button
vi_VN: nút xổ xuống

en: drop down button grid
vi_VN: nút sổ xuống dạng lưới

en: drop list
vi_VN: danh sách xổ xuống

en: drop target
vi_VN: chỗ thả

en: edit
vi_VN: ô nhập liệu

en: edit bar
vi_VN: thanh nhập liệu

en: editable
vi_VN: có thể nhập

en: editing
vi_VN: đang sửa

en: email
vi_VN: thư điện tử

en: embedded object
vi_VN: đối tượng nhúng

en: emphasised
vi_VN: nhấn mạnh

en: end
vi_VN: cuối dòng

en: end note
vi_VN: chú thích cuối

[ctx: espeakVarient]
en: none
vi_VN: không có

en: even pages section break
vi_VN: ngắt phần các trang chẵn

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
vi_VN: Thể hiện của ô

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
vi_VN: Độ cao ô: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
vi_VN: Độ rộng ô: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
vi_VN: Màu viền: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
vi_VN: Kiểu màu viền: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
vi_VN: Màu bố cục: trên={0.name}, dưới={1.name}, trái={2.name}, phải={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
vi_VN: Độ day bố cục: trên={0}, dưới={1}, trái={2}, phải={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
vi_VN[0]: Xoay: {0} độ

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
vi_VN: Hiện một thông điệp có thể duyệt, liệt kê các thông tin về việc thể hiện các ô như bố cục, màu viền, hướng và kích cỡ

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
vi_VN: {firstAddress} đến {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
vi_VN: {firstAddress} {firstValue} qua {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
vi_VN: đã mở rộng

en: favorites
vi_VN: ưa thích

en: figure
vi_VN: hình giáng

en: file chooser
vi_VN: chọn tập tin

en: filler
vi_VN: bộ điền

en: find a text string from the current cursor position
vi_VN: tìm chuỗi văn bản từ vị trí con trỏ hiện tại

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
vi_VN: tìm vị trí tiếp theo của chuỗi ký tự đã nhập trước đó từ vị trí con trỏ hiện tại

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
vi_VN: tìm vị trí trước đó của chuỗi ký tự đã nhập trước bắt đầu từ vị trí hiện tại của con trỏ

en: first line indent
vi_VN: thụt lề dòng đầu tiên

en: flagged
vi_VN: bị gắn cờ

en: focus moves navigator object off
vi_VN: tắt đối tượng điều hướng đi theo focus hệ thống

en: focus moves navigator object on
vi_VN: bật đối tượng điều hướng đi theo focus hệ thống

en: focusable
vi_VN: có thể có focus

en: focused
vi_VN: đang có focus

en: follow cursors
vi_VN: đi theo các con trỏ

en: font chooser
vi_VN: chọn phông chữ

en: font name
vi_VN: tên phông chữ

en: font size
vi_VN: cỡ chữ

[ctx: font size]
en: large
vi_VN: lớn

[ctx: font size]
en: larger
vi_VN: lớn hơn

[ctx: font size]
en: medium
vi_VN: trung bình

[ctx: font size]
en: small
vi_VN: nhỏ

[ctx: font size]
en: smaller
vi_VN: nhỏ hơn

[ctx: font size]
en: x-large
vi_VN: x-lớn

[ctx: font size]
en: x-small
vi_VN: x-nhỏ

[ctx: font size]
en: xx-large
vi_VN: xx-lớn

[ctx: font size]
en: xx-small
vi_VN: xx-nhỏ

[ctx: font size]
en: xxx-large
vi_VN: xxx-lớn

en: foot note
vi_VN: chú thích chân trang

en: footer
vi_VN: chân trang

en: foreground color
vi_VN: màu chữ

en: form
vi_VN: biểu mẫu

en: forward
vi_VN: chuyển tiếp

en: forwarded
vi_VN: đã chuyển tiếp

en: frame
vi_VN: khung

en: gesture map File Error
vi_VN: tập tin chứa các thao tác có lỗi

en: glass pane
vi_VN: ô kính

en: grammar error
vi_VN: lỗi ngữ pháp

en: grammar: {text}
vi_VN: ngữ pháp: {text}

en: graphic
vi_VN: hình ảnh

en: grouping
vi_VN: nhóm

en: hair
vi_VN: dạng tóc

en: half alphanumeric
vi_VN: chế độ chữ số 1-byte cho tiếng Nhật

en: half checked
vi_VN: đã chọn nửa

en: half katakana
vi_VN: chế độ chữ Katakana 1-byte cho tiếng Nhật

en: half katakana roman
vi_VN: katakana roman 1-byte

en: half pressed
vi_VN: đã kích hoạt một nửa

en: hanging indent
vi_VN: không thụt lề

en: has %s
vi_VN: có chứa %s

en: has attachment
vi_VN: có đính kèm

en: has auto complete
vi_VN: tự động hoàn tất

en: has comment
vi_VN: có chú thích

en: has details
vi_VN: có các chi tiết

en: has draft comment
vi_VN: có chú thích nháp

en: has formula
vi_VN: có công thức

en: has long description
vi_VN: có mô tả dài

en: has note
vi_VN: có ghi chú

en: has resolved comment
vi_VN: có chú thích chính thức

en: header
vi_VN: đầu trang

en: header item
vi_VN: mục đầu trang

en: heading
vi_VN: tiêu đề

en: heading 1
vi_VN: tiêu đề cấp 1

en: heading 2
vi_VN: tiêu đề cấp 2

en: heading 3
vi_VN: tiêu đề cấp 3

en: heading 4
vi_VN: tiêu đề cấp 4

en: heading 5
vi_VN: tiêu đề cấp 5

en: heading 6
vi_VN: tiêu đề cấp 6

en: heading level %d
vi_VN: tiêu đề cấp %d

en: help balloon
vi_VN: thông báo trợ giúp

en: hidden
vi_VN: bị ẩn

en: high importance
vi_VN: quan trọng

en: highlight
vi_VN: làm nổi

en: highlighted
vi_VN: đã làm nổi

en: highlighted in {color}
vi_VN: đã làm nổi màu {color}

en: hiragana
vi_VN: kiểu gõ hiragana

en: home
vi_VN: đầu dòng

en: home page
vi_VN: trang chủ

en: horizontal borders except outside
vi_VN: các viền ngang, không gồm viền bên ngoài

en: horizontal stripe
vi_VN: sọc ngang

en: hot key field
vi_VN: trường phím tắt

en: icon
vi_VN: biểu tượng

en: image map
vi_VN: biểu đồ hình

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
vi_VN: tăng thêm {incrementValue} từ điểm {previousIndex},

en: indent
vi_VN: thụt lề

en: indicator
vi_VN: chỉ báo

en: info
vi_VN: thông tin

en: input help off
vi_VN: tắt chế độ trợ giúp nhập

en: input help on
vi_VN: bật chế độ trợ giúp nhập

en: input window
vi_VN: cửa sổ nhập liệu

en: input/output
vi_VN: đầu vào / đầu ra

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
vi_VN: &Lọc theo:

en: inserted
vi_VN: đã chèn

en: insertion
vi_VN: phần nội dung chèn

en: insertion: {text}
vi_VN: phần chèn: {text}

en: invalid
vi_VN: không hợp lệ

en: invalid entry
vi_VN: đầu vào không hợp lệ

en: invisible
vi_VN: ẩn

en: invoke
vi_VN: kích hoạt

en: italic
vi_VN: in nghiêng

en: item
vi_VN: mục

en: katakana
vi_VN: kiểu gõ katakana

en: keyboard, all layouts
vi_VN: bàn phím cho tất cả các kiểu

en: label
vi_VN: nhãn

en: landmark
vi_VN: cột mốc

[ctx: languageName]
en: Aragonese
vi_VN: Aragon

[ctx: languageName]
en: Burmese
vi_VN: Myanmar

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
vi_VN: Trung Kurdish

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
vi_VN: Bắc Kurdish

[ctx: languageName]
en: Somali
vi_VN: Somalia

en: layered pane
vi_VN: ô sắp lớp

en: layout tables off
vi_VN: tắt báo bố cục bảng

en: layout tables on
vi_VN: bật báo bố cục bảng

en: left
vi_VN: trái

en: left alt
vi_VN: alt trái

en: left arrow
vi_VN: mũi tên trái

en: left control
vi_VN: control trái

en: left edge
vi_VN: cạnh trái

en: left indent
vi_VN: thụt lề trái

en: left shift
vi_VN: shift trái

en: left windows
vi_VN: windows trái

en: level %s
vi_VN: cấp %s

en: line
vi_VN: dòng

en: line %s
vi_VN: dòng %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
vi_VN: Cả đọc và âm thanh

[ctx: line indentation setting]
en: Off
vi_VN: Tắt

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
vi_VN: Đọc

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
vi_VN: Âm thanh

en: line scroll
vi_VN: cuộn dòng

en: line spacing %s
vi_VN: phân cách dòng %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
vi_VN[0]: %.1f dòng

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
vi_VN: 1.5 dòng

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
vi_VN: ít nhất %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
vi_VN: đôi

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
vi_VN: khoảng cách chính xác {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
vi_VN: đơn

en: linear gradient
vi_VN: dường dốc thẳng

en: link
vi_VN: liên kết

en: linked
vi_VN: đã liên kết

en: list
vi_VN: danh sách

en: list item
vi_VN: mục trong danh sách

en: low importance
vi_VN: ít quan trọng

en: manual
vi_VN: kích hoạt thủ công

en: marked
vi_VN: đã đánh dấu

en: math
vi_VN: toán

en: media player
vi_VN: chương trình phát nhạc

en: medium
vi_VN: trung bình

en: medium dash dot
vi_VN: chấm gạch ngang mức trung bình

en: medium dash dot dot
vi_VN: chấm chấm gạch ngang mức trung bình

en: medium dashed
vi_VN: gạch ngang mức trung bình

en: meeting request
vi_VN: thông báo cuộc họp

en: menu
vi_VN: trình đơn

en: menu bar
vi_VN: thanh trình đơn

en: menu button
vi_VN: nút trình đơn

en: menu item
vi_VN: mục trên trình đơn

en: modal
vi_VN: mô hình

en: moved from
vi_VN: di chuyển từ

en: moved to
vi_VN: chuyển đến

en: moves to the first table column
vi_VN: chuyển đến cột đầu tiên của bảng

en: moves to the first table row
vi_VN: chuyển đến dòng đầu tiên của bảng

en: moves to the last table column
vi_VN: chuyển đến cột cuối cùng của bảng

en: moves to the last table row
vi_VN: chuyển đến dòng cuối cùng của bảng

en: moves to the next annotation
vi_VN: đi đến ghi chú kế

en: moves to the next article
vi_VN: chuyển đến bài viết kế

en: moves to the next block quote
vi_VN: chuyển đến đoạn trích dẫn kế

en: moves to the next button
vi_VN: chuyển đến nút kế

en: moves to the next check box
vi_VN: chuyển đến hộp kiểm kế

en: moves to the next combo box
vi_VN: chuyển đến hộp xổ kế

en: moves to the next different style text
vi_VN: chuyển đến văn bản khác kiểu tiếp theo

en: moves to the next edit field
vi_VN: chuyển đến ô nhập liệu kế

en: moves to the next embedded object
vi_VN: chuyển đến đối tượng nhúng kế

en: moves to the next error
vi_VN: chuyển đến lỗi kế

en: moves to the next figure
vi_VN: chuyển đến nhóm hình ảnh kế

en: moves to the next form field
vi_VN: chuyển đến biểu mẫu kế

en: moves to the next frame
vi_VN: chuyển đến khung kế

en: moves to the next graphic
vi_VN: chuyển đến hình ảnh kế

en: moves to the next grouping
vi_VN: chuyển đến nhóm kế

en: moves to the next heading
vi_VN: đến tiêu đề kế

en: moves to the next heading at level 1
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 1 kế

en: moves to the next heading at level 2
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 2 kế

en: moves to the next heading at level 3
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 3 kế

en: moves to the next heading at level 4
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 4 kế

en: moves to the next heading at level 5
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 5 kế

en: moves to the next heading at level 6
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 6 kế

en: moves to the next landmark
vi_VN: chuyển đến cột mốc kế

en: moves to the next link
vi_VN: chuyển đến liên kết kế

en: moves to the next list
vi_VN: chuyển đến danh sách kế

en: moves to the next list item
vi_VN: chuyển đến mục kế của danh sách

en: moves to the next math formula
vi_VN: chuyển đến công thức toán kế

en: moves to the next menu item
vi_VN: chuyển đến mục trình đơn kế

en: moves to the next progress bar
vi_VN: chuyển đến thanh tiến độ kế

en: moves to the next radio button
vi_VN: chuyển đến nút radio kế

en: moves to the next same style text
vi_VN: chuyển đến văn bản cùng kiểu tiếp theo

en: moves to the next separator
vi_VN: chuyển đến phân cách kế

en: moves to the next tab
vi_VN: chuyển đến thẻ kế tiếp

en: moves to the next table
vi_VN: chuyển đến bảng kế

en: moves to the next table column
vi_VN: chuyển qua cột kế của bảng

en: moves to the next table row
vi_VN: chuyển đến dòng kế của bảng

en: moves to the next text paragraph
vi_VN: chuyển đến đoạn văn bản kế

en: moves to the next toggle button
vi_VN: chuyển đến nút bật / tắt kế

en: moves to the next unvisited link
vi_VN: chuyển đến liên kết chưa xem kế

en: moves to the next vertically aligned paragraph
vi_VN: chuyển đến đoạn đã căn lề kế

en: moves to the next visited link
vi_VN: chuyển đến liên kết đã xem kế

en: moves to the previous annotation
vi_VN: chuyển đến ghi chú trước

en: moves to the previous article
vi_VN: chuyển về bài viết trước

en: moves to the previous block quote
vi_VN: chuyển đến đoạn trích dẫn trước

en: moves to the previous button
vi_VN: chuyển đến nút trước

en: moves to the previous check box
vi_VN: chuyển đến hộp kiểm trước

en: moves to the previous combo box
vi_VN: chuyển đến hộp xổ trước

en: moves to the previous different style text
vi_VN: chuyển đến văn bản khác kiểu trước

en: moves to the previous edit field
vi_VN: chuyển đến ô nhập liệu trước

en: moves to the previous embedded object
vi_VN: chuyển về đối tượng nhúng trước

en: moves to the previous error
vi_VN: chuyển về lỗi trước

en: moves to the previous figure
vi_VN: chuyển đến nhóm hình ảnh trước

en: moves to the previous form field
vi_VN: chuyển đến biểu mẫu trước đó

en: moves to the previous frame
vi_VN: chuyển đến khung trước

en: moves to the previous graphic
vi_VN: chuyển đến hình ảnh trước đó

en: moves to the previous grouping
vi_VN: chuyển đến nhóm trước

en: moves to the previous heading
vi_VN: về tiêu đề trước

en: moves to the previous heading at level 1
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 1 trước

en: moves to the previous heading at level 2
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 2 trước

en: moves to the previous heading at level 3
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 3 trước

en: moves to the previous heading at level 4
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 4 trước

en: moves to the previous heading at level 5
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 5 trước

en: moves to the previous heading at level 6
vi_VN: chuyển đến tiêu đề cấp 6 trước

en: moves to the previous landmark
vi_VN: chuyển về cột mốc trước

en: moves to the previous link
vi_VN: chuyển về liên kết trước

en: moves to the previous list
vi_VN: chuyển về danh sách trước

en: moves to the previous list item
vi_VN: chuyển về mục trước của danh sách

en: moves to the previous math formula
vi_VN: chuyển đến công thức toán trước

en: moves to the previous menu item
vi_VN: chuyển về mục trước trên trình đơn

en: moves to the previous progress bar
vi_VN: chuyển đến thanh tiến độ trước

en: moves to the previous radio button
vi_VN: chuyển đến nút radio trước

en: moves to the previous same style text
vi_VN: chuyển đến văn bản cùng kiểu trước

en: moves to the previous separator
vi_VN: chuyển đến phân cách trước

en: moves to the previous tab
vi_VN: chuyển về thẻ trước

en: moves to the previous table
vi_VN: chuyển về bảng trước

en: moves to the previous table column
vi_VN: chuyển về cột trước của bảng

en: moves to the previous table row
vi_VN: chuyển về dòng trước của bảng

en: moves to the previous text paragraph
vi_VN: chuyển đến đoạn văn bản trước

en: moves to the previous toggle button
vi_VN: chuyển đến nút bật / tắt trước

en: moves to the previous unvisited link
vi_VN: chuyển về liên kết chưa xem trước

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
vi_VN: chuyển đến đoạn đã căn lề trước

en: moves to the previous visited link
vi_VN: chuyển về liên kết đã xem trước

en: multi line
vi_VN: nhiều dòng

en: mute
vi_VN: tắt âm

en: new column section break
vi_VN: ngắt phần cột mới

en: new page section break
vi_VN: ngắt phần trang mới

en: next track
vi_VN: bài kế

en: no bold
vi_VN: không in đậm

en: no border lines
vi_VN: không có đường viền

en: no change from point {previousIndex},
vi_VN: không có thay đổi từ điểm {previousIndex},

en: no first line indent
vi_VN: không thụt lề dòng đầu tiên

en: no hanging indent
vi_VN: không thụt lề

en: no highlight
vi_VN: chưa làm nổi

en: no indent
vi_VN: không thụt lề

en: no italic
vi_VN: không in nghiêng

en: no left indent
vi_VN: không thụt lề trái

en: no more text after a block of links
vi_VN: không có văn bản nào sau khối liên kết

en: no more text before a block of links
vi_VN: không có văn bản nào trước khối liên kết

en: no next annotation
vi_VN: không có ghi chú kế

en: no next article
vi_VN: không có bài viết kế

en: no next block quote
vi_VN: không còn đoạn trích dẫn kế

en: no next button
vi_VN: không có nút kế

en: no next check box
vi_VN: không có hộp kiểm kế

en: no next combo box
vi_VN: không có hộp xổ kế

en: no next edit field
vi_VN: không còn ô nhập liệu kế

en: no next embedded object
vi_VN: không có đối tượng nhúng kế

en: no next error
vi_VN: không có lỗi kế

en: no next figure
vi_VN: không có nhóm hình ảnh kế

en: no next form field
vi_VN: không có biểu mẫu kế

en: no next frame
vi_VN: không có khung kế

en: no next graphic
vi_VN: không còn hình ảnh kế

en: no next grouping
vi_VN: không còn nhóm kế

en: no next heading
vi_VN: không có tiêu đề kế

en: no next heading at level 1
vi_VN: không có tiêu đề cấp 1 kế

en: no next heading at level 2
vi_VN: không có tiêu đề cấp 2 kế

en: no next heading at level 3
vi_VN: không có tiêu đề cấp 3 kế

en: no next heading at level 4
vi_VN: không có tiêu đề cấp 4 kế

en: no next heading at level 5
vi_VN: không có tiêu đề cấp 5 kế

en: no next heading at level 6
vi_VN: không có tiêu đề cấp 6 kế

en: no next landmark
vi_VN: không có cột mốc kế

en: no next link
vi_VN: không có liên kết kế

en: no next list
vi_VN: không còn danh sách kế

en: no next list item
vi_VN: không còn mục kế của danh sách

en: no next math formula
vi_VN: không có công thức toán kế

en: no next menu item
vi_VN: không còn mục kế trên trình đơn

en: no next progress bar
vi_VN: không có thanh tiến độ kế

en: no next radio button
vi_VN: không có nút radio kế

en: no next separator
vi_VN: không có phân cách kế

en: no next tab
vi_VN: không có thẻ kế tiếp

en: no next table
vi_VN: không có bảng kế

en: no next text paragraph
vi_VN: không có đoạn văn bản kế

en: no next toggle button
vi_VN: không có nút bật / tắt kế

en: no next unvisited link
vi_VN: không có liên kết chưa xem kế

en: no next vertically aligned paragraph
vi_VN: không có đoạn đã căn lề kế

en: no next visited link
vi_VN: không có liên kết đã xem kế

en: no previous annotation
vi_VN: không có ghi chú trước

en: no previous article
vi_VN: không có bài viết trước

en: no previous block quote
vi_VN: không còn đoạn trích dẫn trước

en: no previous button
vi_VN: không có nút trước

en: no previous check box
vi_VN: không có hộp kiểm trước

en: no previous combo box
vi_VN: không có hộp xổ trước

en: no previous edit field
vi_VN: không còn ô nhập liệu trước

en: no previous embedded object
vi_VN: không có đối tượng nhúng trước

en: no previous error
vi_VN: không có lỗi trước

en: no previous figure
vi_VN: không có nhóm hình ảnh trước

en: no previous form field
vi_VN: không có biểu mẫu trước

en: no previous frame
vi_VN: không có khung trước

en: no previous graphic
vi_VN: không còn hình ảnh trước

en: no previous grouping
vi_VN: không còn nhóm trước

en: no previous heading
vi_VN: không có tiêu đề trước

en: no previous heading at level 1
vi_VN: không có tiêu đề cấp 1 trước

en: no previous heading at level 2
vi_VN: không có tiêu đề cấp 2 trước

en: no previous heading at level 3
vi_VN: không có tiêu đề cấp 3 trước

en: no previous heading at level 4
vi_VN: không có tiêu đề cấp 4 kế

en: no previous heading at level 5
vi_VN: không có tiêu đề cấp 5 trước

en: no previous heading at level 6
vi_VN: không có tiêu đề cấp 6 trước

en: no previous landmark
vi_VN: không có cột mốc trước

en: no previous link
vi_VN: không có liên kết trước

en: no previous list
vi_VN: không còn danh sách trước

en: no previous list item
vi_VN: không còn mục trước của danh sách

en: no previous math formula
vi_VN: không có công thức toán trước

en: no previous menu item
vi_VN: không còn mục trước trên trình đơn

en: no previous progress bar
vi_VN: không có thanh tiến độ trước

en: no previous radio button
vi_VN: không có nút radio trước

en: no previous separator
vi_VN: không có phân cách trước

en: no previous tab
vi_VN: không có thẻ trước

en: no previous table
vi_VN: không có bảng trước

en: no previous text paragraph
vi_VN: không có đoạn văn bản trước

en: no previous toggle button
vi_VN: không có nút bật / tắt trước

en: no previous unvisited link
vi_VN: không có liên kết chưa xem trước

en: no previous vertically aligned paragraph
vi_VN: không có đoạn đã căn lề trước

en: no previous visited link
vi_VN: không có liên kết đã xem trước

en: no revised %s
vi_VN: %s chưa được xem lại

en: no right indent
vi_VN: không thụt lề phải

en: no status bar information
vi_VN: không có thông tin trạng thái

en: no strikethrough
vi_VN: không gạch ngang

en: none
vi_VN: không

en: normal configuration
vi_VN: cấu hình bình thường

en: normal configuration profile active
vi_VN: hồ sơ cấu hình bình thường đang hoạt động

en: not %s
vi_VN: chưa chọn %s

en: not checked
vi_VN: chưa chọn

en: not deleted
vi_VN: chưa xóa

en: not emphasised
vi_VN: không nhấn mạnh

en: not hidden
vi_VN: không bị ẩn

en: not highlighted
vi_VN: không làm nổi

en: not inserted
vi_VN: chưa chèn

en: not marked
vi_VN: chưa đánh dấu

en: not pressed
vi_VN: chưa kích hoạt

en: not selected
vi_VN: chưa chọn

en: not strong
vi_VN: không in đậm

en: not underlined
vi_VN: không gạch dưới

en: note
vi_VN: chú thích

en: num lock
vi_VN: khóa bàn phím số

en: numLock numpad 0
vi_VN: số 0 bàn phím số

en: numLock numpad 1
vi_VN: số 1 bàn phím số

en: numLock numpad 2
vi_VN: số 2 bàn phím số

en: numLock numpad 3
vi_VN: số 3 bàn phím số

en: numLock numpad 4
vi_VN: số 4 bàn phím số

en: numLock numpad 5
vi_VN: số 5 bàn phím số

en: numLock numpad 6
vi_VN: số 6 bàn phím số

en: numLock numpad 7
vi_VN: số 7 bàn phím số

en: numLock numpad 8
vi_VN: số 8 bàn phím số

en: numLock numpad 9
vi_VN: số 9 bàn phím số

en: numpad 1
vi_VN: số 1 bàn phím số

en: numpad 2
vi_VN: số 2 bàn phím số

en: numpad 3
vi_VN: số 3 bàn phím số

en: numpad 4
vi_VN: số 4 bàn phím số

en: numpad 5
vi_VN: số 5 bàn phím số

en: numpad 6
vi_VN: số 6 bàn phím số

en: numpad 7
vi_VN: số 7 bàn phím số

en: numpad 8
vi_VN: số 8 bàn phím số

en: numpad 9
vi_VN: số 9 bàn phím số

en: numpad decimal
vi_VN: dấu chấm bàn phím số

en: numpad delete
vi_VN: xóa bàn phím số

en: numpad divide
vi_VN: dấu chia bàn phím số

en: numpad enter
vi_VN: enter bàn phím số

en: numpad insert
vi_VN: insert bàn phím số

en: numpad minus
vi_VN: dấu Trừ bàn phím số

en: numpad multiply
vi_VN: dấu nhân bàn phím số

en: numpad plus
vi_VN: dấu Cộng bàn phím số

en: object has no location
vi_VN: đối tượng không có vị trí

en: object mode
vi_VN: chế độ đối tượng

en: obscured
vi_VN: bị che

en: odd pages section break
vi_VN: ngắt phần các trang lẻ

en: off
vi_VN: tắt

en: off screen
vi_VN: khỏi màn hình

en: on
vi_VN: bật

en: opens dialog
vi_VN: mở hộp thoại

en: opens grid
vi_VN: mở lưới

en: opens list
vi_VN: mở danh sách

en: opens tree
vi_VN: mở cây thư mục

en: option pane
vi_VN: vùng tùy chọn

en: other item
vi_VN: mục khác

en: out of %s
vi_VN: hết %s

en: out of bookmark
vi_VN: hết dấu trang

en: out of comment
vi_VN: hết chú thích

en: out of grammar error
vi_VN: hết lỗi ngữ pháp

en: out of popular highlight
vi_VN: hết phần làm nổi chung

en: out of spelling error
vi_VN: hết lỗi chính tả

en: out of table
vi_VN: hết bảng

en: overflowing
vi_VN: tràn

en: page
vi_VN: trang

en: page %s
vi_VN: trang %s

en: page down
vi_VN: trang kế

en: page up
vi_VN: trang trước

en: pane
vi_VN: vùng

en: panel
vi_VN: bảng

en: paragraph
vi_VN: đoạn

en: paragraph number
vi_VN: số đoạn

en: paragraph property
vi_VN: thuộc tính cho đoạn

en: password edit
vi_VN: ô nhập mật khẩu

en: pinned
vi_VN: đã ghim

en: play pause
vi_VN: phát hoặc tạm dừng

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
vi_VN: Không tìm thấy cửa sổ {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
vi_VN: Không có {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation warning, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
vi_VN: Thông báo cảnh báo phiên dịch. Bấm hai lần để hiển thị cảnh báo này ở chế độ duyệt

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
vi_VN: Thông báo chú thích trong cửa sổ chú thích. Bấm hai lần để hiển thị trong chế độ duyệt

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
vi_VN: Thông báo chú thích cho người phiên dịch. Nếu bấm hai lần, sẽ hiển thị trong chế độ duyệt

[ctx: poedit]
en: Reports the old source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
vi_VN: Thông báo văn bản nguồn cũ nếu có. Bấm hai lần để hiển thị trong chế độ duyệt

[ctx: poedit]
en: comment
vi_VN: chú thích

[ctx: poedit]
en: notes for translators
vi_VN: lưu ý cho người phiên dịch

[ctx: poedit]
en: old source text
vi_VN: văn bản nguồn cũ

[ctx: poedit]
en: translation warning
vi_VN: cảnh báo phiên dịch

en: pressed
vi_VN: đã kích hoạt

en: previous track
vi_VN: bài trước

en: print screen
vi_VN: chụp màn hình

en: progress bar
vi_VN: thanh tiến độ

en: property
vi_VN: thuộc tính

en: property page
vi_VN: trang thuộc tính

en: protected
vi_VN: được bảo vệ

en: quadruple {action}
vi_VN: bốn {action}

en: radio button
vi_VN: nút radio

en: radio menu item
vi_VN: mục radio trên trình đơn

en: read only
vi_VN: chỉ đọc

en: received: %s
vi_VN: nhận vào: %s

en: reconcile
vi_VN: đối chiếu

en: rectangular gradient
vi_VN: độ đốc hình chữ nhật

en: redundant object
vi_VN: đối tượng thừa

en: refresh
vi_VN: làm mới

en: region
vi_VN: vùng

[ctx: repeat]
en: off
vi_VN: tắt

[ctx: repeat]
en: on
vi_VN: bật

en: replace
vi_VN: thay thế

en: replied
vi_VN: đã trả lời

en: replied all
vi_VN: đã trả lời tất cả

en: report CLDR characters off
vi_VN: tắt báo kí tự CLDR

en: report CLDR characters on
vi_VN: bật báo kí tự CLDR

en: report alignment off
vi_VN: tắt báo canh lề

en: report alignment on
vi_VN: bật báo canh lề

en: report articles off
vi_VN: tắt báo bài viết

en: report articles on
vi_VN: bật báo bài viết

en: report block quotes off
vi_VN: tắt báo đoạn trích dẫn

en: report block quotes on
vi_VN: bật báo đoạn trích dẫn

en: report colors off
vi_VN: tắt báo màu

en: report colors on
vi_VN: bật báo màu

en: report comments off
vi_VN: tắt báo chú thích

en: report comments on
vi_VN: bật báo chú thích

en: report dynamic content changes off
vi_VN: tắt thông báo thay đổi nội dung động

en: report dynamic content changes on
vi_VN: bật thông báo thay đổi nội dung động

en: report emphasis off
vi_VN: tắt báo nhấn mạnh

en: report emphasis on
vi_VN: bật báo nhấn mạnh

en: report figures and captions off
vi_VN: tắt thông báo nhóm hình ảnh và phụ đề

en: report figures and captions on
vi_VN: bật thông báo nhóm hình ảnh và phụ đề

en: report font attributes off
vi_VN: tắt báo thuộc tính phông

en: report font attributes on
vi_VN: bật báo thuộc tính phông

en: report font name off
vi_VN: tắt báo tên phông

en: report font name on
vi_VN: bật báo tên phông

en: report font size off
vi_VN: tắt báo cỡ phông

en: report font size on
vi_VN: bật báo cỡ phông

en: report frames off
vi_VN: tắt báo khung

en: report frames on
vi_VN: bật báo khung

en: report graphics off
vi_VN: tắt báo hình ảnh

en: report graphics on
vi_VN: bật báo hình ảnh

en: report groupings off
vi_VN: tắt báo nhóm

en: report groupings on
vi_VN: bật báo nhóm

en: report headings off
vi_VN: tắt báo tiêu đề

en: report headings on
vi_VN: bật báo tiêu đề

en: report highlighted off
vi_VN: tắt báo làm nổi

en: report highlighted on
vi_VN: bật báo làm nổi

en: report if clickable off
vi_VN: tắt báo nếu có thể click

en: report if clickable on
vi_VN: bật báo nếu có thể click

en: report landmarks and regions off
vi_VN: tắt báo cột móc và vùng

en: report landmarks and regions on
vi_VN: bật báo cột móc và vùng

en: report line numbers off
vi_VN: tắt báo số dòng

en: report line numbers on
vi_VN: bật báo số dòng

en: report line spacing off
vi_VN: tắt báo phân cách dòng

en: report line spacing on
vi_VN: bật báo phân cách dòng

en: report links off
vi_VN: tắt báo liên kết

en: report links on
vi_VN: bật báo liên kết

en: report lists off
vi_VN: tắt báo danh sách

en: report lists on
vi_VN: bật báo danh sách

en: report pages off
vi_VN: tắt báo trang

en: report pages on
vi_VN: bật báo trang

en: report paragraph indentation off
vi_VN: tắt báo lề đoạn

en: report paragraph indentation on
vi_VN: bật báo lề đoạn

en: report revisions off
vi_VN: tắt báo các bản sửa

en: report revisions on
vi_VN: bật báo các bản sửa

en: report spelling errors off
vi_VN: tắt báo lỗi chính tả

en: report spelling errors on
vi_VN: bật báo lỗi chính tả

en: report style off
vi_VN: tắt báo kiểu dáng

en: report style on
vi_VN: bật báo kiểu dáng

en: report superscripts and subscripts off
vi_VN: tắt đọc chỉ số trên và chỉ số dưới

en: report superscripts and subscripts on
vi_VN: bật đọc chỉ số trên và chỉ số dưới

en: report table cell coordinates off
vi_VN: tắt báo tọa độ ô

en: report table cell coordinates on
vi_VN: bật báo tọa độ ô

en: report tables off
vi_VN: tắt báo bảng biểu

en: report tables on
vi_VN: bật báo bảng biểu

en: required
vi_VN: bắt buộc

en: reverse diagonal stripe
vi_VN: sọc chéo ngược lại

en: revised %s
vi_VN: đã xem lại %s

en: rich edit
vi_VN: vùng nhập liệu đa dạng thức

en: right
vi_VN: phải

en: right alt
vi_VN: alt phải

en: right arrow
vi_VN: mũi tên phải

en: right control
vi_VN: control phải

en: right edge
vi_VN: cạnh phải

en: right indent
vi_VN: thụt lề phải

en: right shift
vi_VN: shift phải

en: right windows
vi_VN: windows phải

en: root pane
vi_VN: ô gốc

en: row
vi_VN: dòng

en: row %s
vi_VN: dòng %s

en: row header
vi_VN: tiêu đề dòng

en: ruler
vi_VN: thước

[ctx: script category]
en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: scroll bar
vi_VN: thanh cuộn

en: scroll lock
vi_VN: khóa cuộn

en: scroll pane
vi_VN: ô cuộn

en: search page
vi_VN: trang tìm kiếm

en: section
vi_VN: phần

en: section %s
vi_VN: phần %s

en: section property
vi_VN: thuộc tính của phần

en: selectable
vi_VN: có thể chọn

en: selected
vi_VN: đã chọn

en: selected %s
vi_VN: đã chọn %s

en: selection removed
vi_VN: đã xóa vùng chọn

en: sent: %s
vi_VN: đã gửi: %s

en: separator
vi_VN: phân cách

en: series {number} {name}
vi_VN: dãy {number} {name}

en: shape
vi_VN: hình

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
vi_VN: Ký hiệu 'không'

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
vi_VN: biểu tượng sơ đồ 'Hoặc'

[ctx: shape]
en: 10-point star
vi_VN: Sao 10-điểm

[ctx: shape]
en: 12-point star
vi_VN: Sao 12-điểm

[ctx: shape]
en: 16-point star
vi_VN: sao 16-điểm

[ctx: shape]
en: 24-point star
vi_VN: sao 24-điểm

[ctx: shape]
en: 32-point star
vi_VN: sao 32-điểm

[ctx: shape]
en: 4-point star
vi_VN: sao 4-điểm

[ctx: shape]
en: 5-point star
vi_VN: sao 5-điểm

[ctx: shape]
en: 6-point star
vi_VN: sao 6-điểm

[ctx: shape]
en: 7-point star
vi_VN: sao 7-điểm

[ctx: shape]
en: 8-point star
vi_VN: sao 8-điểm

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
vi_VN: Kí hiệu sơ đồ quy trình thay thế

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
vi_VN: Mũi tên chỉ trái phải lên và xuống

[ctx: shape]
en: Balloon
vi_VN: Bong bóng

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
vi_VN: Mũi tên cuốn lênMũi tên trái

[ctx: shape]
en: Bent arrow
vi_VN: Mũi tên cuốn

[ctx: shape]
en: Bevel
vi_VN: Góc xiên

[ctx: shape]
en: Block arc
vi_VN: Hình khối

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
vi_VN: Chú thích có Mũi tên chỉ trái phải lên và xuống

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
vi_VN: Chú thích bằng Mũi tên ngang hai đầu

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
vi_VN: Chú thích bằng mũi tên xuống

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
vi_VN: Chú thích bằng mũi tên trái

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
vi_VN: Chú thích bằng mũi tên phải

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
vi_VN: Chú thích với mũi tên lên

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
vi_VN: Chú thích có thanh dấu và các đoạn dòng chú thích tạo thành hình chữ U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
vi_VN: Chú thích với dòng chú thích góc cạnh và thanh nhấn

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
vi_VN: Chú thích với đường góc cạnh

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
vi_VN: Chú thích có mũi tên hướng lên và xuống

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
vi_VN: Chú thích có đường viền và thanh dấu ngang

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
vi_VN: Chú thích có đường viền, thanh dấu và các đoạn dòng chú thích tạo thành hình chữ U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
vi_VN: Chú thích có đường viền, đường chú thích góc cạnh và thanh dấu

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
vi_VN: Chú thích có đường viền, đường thẳng chéo và thanh nhấn

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
vi_VN: Chú thích có các đoạn dòng chú thích tạo thành hình chữ U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
vi_VN: Chú thích với đường chú thích chéo và thanh nhấn

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
vi_VN: Callout with border, diagonal straight line and accent bar

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
vi_VN: Chú thích có thanh dấu ngang

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
vi_VN: Line Callout

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
vi_VN: Chú thích không có đường viền và dòng chú thích góc cạnh

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
vi_VN: Chú thích không có đường viền và các đoạn dòng chú thích tạo thành hình chữ U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
vi_VN: Chú thích không có đường viền và đường chú thích chéo

[ctx: shape]
en: Can
vi_VN: Hộp

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
vi_VN: Kí hiệu sơ đồ thẻ

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
vi_VN: Biểu đồ

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
vi_VN: Biểu đồ ký hiệu sao

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
vi_VN: Biểu đồ ký hiệu X

[ctx: shape]
en: Chevron
vi_VN: Hình chữ V

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
vi_VN: Hình tròn với đường kẻ qua tâm

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
vi_VN: Mũi tên tròn

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
vi_VN: Kí hiệu sơ đồ đối chiếu

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
vi_VN: Kí hiệu sơ đồ kết nối

[ctx: shape]
en: Corner
vi_VN: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
vi_VN: Mũi tên tròn ngược chiều kim đồng hồ

[ctx: shape]
en: Cross
vi_VN: Chữ thập

[ctx: shape]
en: Cube
vi_VN: Hình lập phương

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
vi_VN: Mũi tên cong xuống

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
vi_VN: Mũi tên trái cong

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
vi_VN: Mũi tên phải cong

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
vi_VN: Mũi tên trái cong

[ctx: shape]
en: Curved arrow
vi_VN: Mũi tên cong

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
vi_VN: Kí hiệu sơ đồ dữ liệu

[ctx: shape]
en: Decagon
vi_VN: Thập giác

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ quyết định

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ độ trễ

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
vi_VN: Sọc chéo

[ctx: shape]
en: Diamond
vi_VN: Hình thoi

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ lưu trữ truy cập trực tiếp

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng hiển thị sơ đồ

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ tài liệu

[ctx: shape]
en: Dodecagon
vi_VN: Hình thập nhị giác

[ctx: shape]
en: Donut
vi_VN: Bánh donut

[ctx: shape]
en: Double brace
vi_VN: Ngoặc nhọn đôi

[ctx: shape]
en: Double bracket
vi_VN: Ngoặc vuông đôi

[ctx: shape]
en: Double wave
vi_VN: Sóng đôi

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
vi_VN: Mũi tên hai đầu chỉ lên và xuống

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
vi_VN: Mũi tên tròn hai đầu

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
vi_VN: Mũi tên ngang hai đầu

[ctx: shape]
en: Down Arrow
vi_VN: Mũi tên xuống

[ctx: shape]
en: Explosion
vi_VN: Vụ nổ

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng trích xuất sơ đồ

[ctx: shape]
en: Folded corner
vi_VN: Góc gấp

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
vi_VN: Bốn hình vuông nhỏ xác định hình chữ nhật

[ctx: shape]
en: Funnel
vi_VN: Ống khói

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
vi_VN: Bánh răng có 9 răng

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
vi_VN: Bánh răng có 6 răng

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
vi_VN: Nửa khung hình chữ nhật

[ctx: shape]
en: Heart
vi_VN: Trái tim

[ctx: shape]
en: Heptagon
vi_VN: Thất giác

[ctx: shape]
en: Hexagon
vi_VN: Lục giác

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
vi_VN: Cuộn ngang

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
vi_VN: Chiếc bánh chưa hoàn thiện bị thiếu nêm

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ lưu trữ nội bộ

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
vi_VN: Tam giác cân

[ctx: shape]
en: Left Arrow
vi_VN: Mũi tên trái

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
vi_VN: Mũi tên lên trái

[ctx: shape]
en: Left brace
vi_VN: Ngoặc nhọn mở

[ctx: shape]
en: Left bracket
vi_VN: Ngoặc vuông mở

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
vi_VN: Mũi tên lên phải và trái

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
vi_VN: Tia chớp

[ctx: shape]
en: Line Callout
vi_VN: Chú thích dòng

[ctx: shape]
en: Line inverse
vi_VN: Ngược dòng

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
vi_VN: Kí hiệu sơ đồ đĩa từ

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ nhập thủ công

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ vận hành thủ công

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
vi_VN: Ký hiệu dấu cộng

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
vi_VN: Ký hiệu dấu chia

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
vi_VN: Ký hiệu dấu tương đương

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
vi_VN: Ký hiệu dấu nhân

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
vi_VN: Ký hiệu dấu đối xứng

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
vi_VN: Ký hiệu dấu trừ

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ hợp nhất

[ctx: shape]
en: Moon
vi_VN: Mặt trăng

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ nhiều tài liệu

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
vi_VN: Mũi tên phải có khía

[ctx: shape]
en: Octagon
vi_VN: Bát giác

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ trình kết nối ngoài trang

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ lưu trữ ngoại tuyến

[ctx: shape]
en: Oval
vi_VN: Ô-van

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
vi_VN: Chú thích hình bầu dục

[ctx: shape]
en: Parallelogram
vi_VN: Song song

[ctx: shape]
en: Pentagon
vi_VN: Ngũ giác

[ctx: shape]
en: Plaque
vi_VN: Mảng bám

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
vi_VN: Thẻ mảng bám

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ quy trình được xác định trước

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ chuẩn bị

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ quy trình

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ băng đục lỗ

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
vi_VN: Nêm bánh quý

[ctx: shape]
en: Rectangle
vi_VN: Hình chữ nhật

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
vi_VN: Hình chữ nhật với một góc tròn

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
vi_VN: Hình chữ nhật bị cắt một góc

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
vi_VN: Hình chữ nhật có một góc được cắt bớt và một góc được bo tròn

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
vi_VN: Hình chữ nhật với hai góc tròn

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
vi_VN: Hình chữ nhật có hai góc cắt chéo đối nhau

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
vi_VN: Hình chữ nhật có hai góc bị cắt có chung một cạnh

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
vi_VN: Hình chữ nhật có hai góc tròn có chung một cạnh

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
vi_VN: Độ đốc hình chữ nhật

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
vi_VN: Half of rectangular picture frame

[ctx: shape]
en: Return
vi_VN: Trở lại

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
vi_VN: Ribbon với mũi tên trái và phải

[ctx: shape]
en: Right Arrow
vi_VN: Mũi tên phải

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
vi_VN: Mũi tên phải có sọc

[ctx: shape]
en: Right brace
vi_VN: Ngoặc nhọn đóng

[ctx: shape]
en: Right bracket
vi_VN: Ngoặc vuông đóng

[ctx: shape]
en: Right triangle
vi_VN: Tam giác phải

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
vi_VN: Hình chữ nhật tròn

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
vi_VN: Chú thích hình chữ nhật tròn

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ lưu trữ truy cập tuần tự

[ctx: shape]
en: Smiley face
vi_VN: Mặc cười

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ sắp xếp

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ lưu trữ dữ liệu

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ đường giao nhau tổng hợp

[ctx: shape]
en: Sun
vi_VN: Mặt trời

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
vi_VN: Biểu tượng sơ đồ Terminator

[ctx: shape]
en: Trapezoid
vi_VN: Hình thang

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
vi_VN: Hình thang có các cạnh không song song không đối xứng

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
vi_VN: Mũi tên hình chữ U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
vi_VN: Mũi tên lên

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
vi_VN: Cuộn đứng

[ctx: shape]
en: Water droplet
vi_VN: Giọt nước

[ctx: shape]
en: Wave
vi_VN: Sóng

[ctx: shape]
en: four snipped corners
vi_VN: 4 góc cắt

[ctx: shuffle]
en: off
vi_VN: tắt

[ctx: shuffle]
en: on
vi_VN: bật

en: single {action}
vi_VN: một {action}

en: skips backward past a block of links
vi_VN: bỏ qua phần quay về khối liên kết

en: skips forward past a block of links
vi_VN: bỏ qua phần chuyển đến khối liên kết

en: slanted dash dot
vi_VN: chấm gạch ngang in xiên

en: slice
vi_VN: lát cắt

en: slider
vi_VN: thanh trượt

en: solid
vi_VN: đặc

en: sorted
vi_VN: đã sắp xếp

en: sorted asc
vi_VN: xếp dạng tăng

en: sorted ascending
vi_VN: đã sắp xếp tăng dần

en: sorted desc
vi_VN: xếp dạng giảm

en: sorted descending
vi_VN: đã sắp xếp giảm dần

en: sound
vi_VN: âm thanh

en: space
vi_VN: khoảng trắng

en: space with any dots
vi_VN: khoảng trắng với mọi chấm

en: space with dot
vi_VN: khoảng trắng với chấm

en: speak command keys off
vi_VN: tắt đọc phím lệnh

en: speak command keys on
vi_VN: bật đọc phím lệnh

en: speak typed characters off
vi_VN: tắt đọc ký tự khi gõ

en: speak typed characters on
vi_VN: bật đọc ký tự khi gõ

en: speak typed words off
vi_VN: tắt đọc từ khi gõ

en: speak typed words on
vi_VN: bật đọc từ khi gõ

en: speech viewer disabled
vi_VN: đã tắt trình hiển thị nội dung đọc

en: speech viewer enabled
vi_VN: đã bật trình hiển thị nội dung đọc

[ctx: speechModes]
en: off
vi_VN: tắt

[ctx: speechModes]
en: on-demand
vi_VN: theo yêu cầu

[ctx: speechModes]
en: talk
vi_VN: đọc

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
vi_VN: &Lọc theo:

en: spelling and grammar: {text}
vi_VN: ngữ pháp và chính tả: {text}

en: spelling error
vi_VN: lỗi chính tả

en: spelling: {text}
vi_VN: chính tả: {text}

en: spin button
vi_VN: nút tăng giảm

en: split button
vi_VN: nút tách

en: split pane
vi_VN: ô phân cách

en: status bar
vi_VN: thanh trạng thái

en: stop
vi_VN: dừng

en: strikethrough
vi_VN: gạch ngang

en: strong
vi_VN: đậm

en: style
vi_VN: kiểu

en: style %s
vi_VN: kiểu dáng %s

en: style definition
vi_VN: định nghĩa kiểu

en: subMenu
vi_VN: trình đơn con

en: subject: %s
vi_VN: chủ đề: %s

en: subscript
vi_VN: chỉ số dưới

en: suggestion
vi_VN: gợi ý

en: superscript
vi_VN: chỉ số trên

en: switch
vi_VN: nút chuyển

[ctx: symbolLevel]
en: all
vi_VN: tất cả

[ctx: symbolLevel]
en: character
vi_VN: ký tự

[ctx: symbolLevel]
en: most
vi_VN: hầu hết

[ctx: symbolLevel]
en: none
vi_VN: không

[ctx: symbolLevel]
en: some
vi_VN: một vài

[ctx: symbolPreserve]
en: always
vi_VN: luôn luôn

[ctx: symbolPreserve]
en: never
vi_VN: không bao giờ

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
vi_VN: chỉ sau cấp độ ký hiệu

[ctx: synth setting]
en: Inflection
vi_VN: Ngữ điệu

[ctx: synth setting]
en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

[ctx: synth setting]
en: Pitch
vi_VN: Cao độ

[ctx: synth setting]
en: Rate
vi_VN: Tốc độ

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
vi_VN: Tăng tốc độ

[ctx: synth setting]
en: Variant
vi_VN: Biến thể

[ctx: synth setting]
en: Voice
vi_VN: Giọng

[ctx: synth setting]
en: Volume
vi_VN: Âm lượng

en: tab control
vi_VN: điều khiển dạng thẻ

en: table
vi_VN: bảng

en: table body
vi_VN: phần Nội dung bảng

en: table footer
vi_VN: phần chân bảng

en: table header
vi_VN: tiêu đề bảng

en: table property
vi_VN: thuộc tính của bảng

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
vi_VN: bảng với {columnCountText} và {rowCountText}

en: tear off menu
vi_VN: trình đơn phân chia

en: text
vi_VN: văn bản

en: text "%s" not found
vi_VN: không tìm thấy nội dung "%s"

en: text frame
vi_VN: khung văn bản

en: text mode
vi_VN: chế độ văn bản

en: thick
vi_VN: dầy

en: thick diagonal crosshatch
vi_VN: nét hình chéo dày

en: thin
vi_VN: mỏng

en: thin diagonal crosshatch
vi_VN: nét hình chéo mỏng

en: thin diagonal stripe
vi_VN: sọc chéo mỏng

en: thin horizontal crosshatch
vi_VN: nét hình ngang mỏng

en: thin horizontal stripe
vi_VN: sọc ngang mỏng

en: thin reverse diagonal stripe
vi_VN: sọc chéo ngược lại mỏng

en: thin vertical stripe
vi_VN: sọc đứng mỏng

en: through row {row} column {column}
vi_VN: đến dòng {row} cột {column}

en: through {endCol}
vi_VN: qua {endCol}

en: through {endRow}
vi_VN: qua {endRow}

en: thumb control
vi_VN: nút thumb

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
vi_VN: {D} ngày {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
vi_VN: {D} ngày {H}:{M}:{S}

en: title bar
vi_VN: thanh tiêu đề

en: to focus
vi_VN: đến focus

en: to review
vi_VN: đến con trỏ duyệt

en: toggle button
vi_VN: nút bật tắt

en: tool bar
vi_VN: thanh công cụ

en: tool tip
vi_VN: thông báo trợ giúp

en: top edge
vi_VN: cạnh trên

[ctx: touch action]
en: flick down
vi_VN: chạm

[ctx: touch action]
en: flick left
vi_VN: vuốt sang trái

[ctx: touch action]
en: flick right
vi_VN: vuốt sang phải

[ctx: touch action]
en: flick up
vi_VN: nhả tay

[ctx: touch action]
en: hold
vi_VN: giữ

[ctx: touch action]
en: hover
vi_VN: vuốt

[ctx: touch action]
en: hover down
vi_VN: vuốt xuống dưới

[ctx: touch action]
en: hover up
vi_VN: vuốt lên

[ctx: touch action]
en: tap
vi_VN: chạm

[ctx: touch action]
en: tap and hold
vi_VN: chạm và giữ

en: track change: {text}
vi_VN: theo dõi thay đổi: {text}

en: tree view
vi_VN: cây thư mục

en: tree view button
vi_VN: nút cây thư mục

en: tree view item
vi_VN: mục trên cây thư mục

en: triggered
vi_VN: kích tự động

en: tripple {action}
vi_VN: ba {action}

en: unavailable
vi_VN: không hoạt động

en: underline
vi_VN: gạch dưới

en: underlined
vi_VN: gạch dưới

en: unknown
vi_VN: không xác định

en: unknown %s
vi_VN: không xác định %s

en: unknown input method
vi_VN: phương thức nhập không xác định

en: unknown language
vi_VN: ngôn ngữ không xác định

en: unlocked
vi_VN: mở khóa

en: unread
vi_VN: chưa đọc

en: up arrow
vi_VN: mũi tên lên

en: up-right diagonal line
vi_VN: đường chéo lên hướng phải

en: value {valueAxisData}
vi_VN: giá trị {valueAxisData}

en: vertical align bottom
vi_VN: thanh cuộn dọc ở dưới

en: vertical align distributed
vi_VN: thanh cuộn dọc bị phân tán

en: vertical align justified
vi_VN: chiều dọc được căn hai bên

en: vertical align middle
vi_VN: thanh cuộn dọc ở giữa

en: vertical align top
vi_VN: thanh cuộn dọc ở trên

en: vertical borders except outside
vi_VN: các viền dọc, không gồm viền bên ngoài

en: vertical stripe
vi_VN: sọc đứng

en: view port
vi_VN: xem cổng

en: visited
vi_VN: đã xem

en: volume down
vi_VN: giảm âm lượng

en: volume up
vi_VN: tăng âm lượng

en: white space
vi_VN: khoảng trắng

en: window
vi_VN: cửa sổ

en: with %s column | with %s columns
vi_VN[0]: với %s cột

en: with %s item | with %s items
vi_VN[0]: với %s mục

en: with %s row | with %s rows
vi_VN[0]: với %s dòng

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
vi_VN: với {rowCountTranslation} và {colCountTranslation}

en: word
vi_VN: từ

en: {author} is editing
vi_VN: {author} đang chỉnh sửa

en: {backgroundColor} background
vi_VN: màu nền {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
vi_VN: {bookPercentage}%, vị trí {curLocation} của {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
vi_VN[0]: {category} ({nbResults} kết quả)

en: {color1} to {color2}
vi_VN: {color1} đến {color2}

en: {color} (default color)
vi_VN: {color} (màu mặc định)

en: {color} on {backgroundColor}
vi_VN: {color} trên {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
vi_VN[0]: {columnCount} cột

en: {date} (all day)
vi_VN: {date} (mọi ngày)

en: {desc} left and right edges
vi_VN: {desc} cạnh trái và cạnh phải

en: {desc} surrounding border
vi_VN: {desc} bao phủ đường viền

en: {desc} top and bottom edges
vi_VN: {desc} cạnh trên và cạnh dưới

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
vi_VN: {desc} đường chéo xuống hướng trái và chéo lên hướng phải

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
vi_VN[0]: {distance:.3g} điểm từ cạnh dưới của slide

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
vi_VN[0]: {distance:.3g} điểm từ cạnh trái slide

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
vi_VN[0]: {distance:.3g} điểm từ cạnh phải của slide

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
vi_VN[0]: {distance:.3g} điểm từ cạnh trên của slide

en: {distance} from left edge of page
vi_VN: {distance} từ lề trái của trang

en: {distance} from top edge of page
vi_VN: {distance} từ lề trên của trang

en: {elapsedTime} elapsed
vi_VN: đã qua {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
vi_VN: {firstAddress}  {firstContent} qua {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
vi_VN: {firstAddress} qua {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
vi_VN: {firstAddress} {firstValue} qua {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
vi_VN: còn lại {hourText} và {minuteText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
vi_VN[0]: {hours:d} giờ

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it. This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
vi_VN: {longName} ({name})
    Phiên bản: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} được bảo vệ bởi giấy phép GNU General Public License (Phiên bản 2). Bạn có thể chia sẻ hoặc thay đổi phần mềm này theo ý mình, miễn là bạn phải kèm theo giấy phép này, cũng như đảm bảo phải cung cấp mã nguồn cho bất cứ ai cần nó. Điều này được áp dụng cho cả bản gốc, bản chỉnh sửa hay bất kỳ phần phát sinh nào khác.
    Để biết thêm chi tiết, bạn có thể xem giấy phép từ trình đơn trợ giúp.
    Cũng có thể xem trực tuyến tại: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    
    {name} được phát triển bởi NV Access, một tổ chức phi lợi nhuận đã cam kết trợ giúp, quảng bá các giải pháp miễn phí và mã nguồn mở cho người mù, người nhìn kém.
    Nếu bạn thấy NVDA hữu dụng và muốn nó được tiếp tục nâng cấp, hãy cân nhắc tài trợ cho NV Access. Bạn có thể làm điều đó bằng cách chọn mục tài trợ từ trình đơn của NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
vi_VN: {message}
    
    Category: "{category}"
    Tùy chọn: "{option}"

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
vi_VN[0]: {minutes:d} phút

en: {modifier} released
vi_VN: Phát hành {modifier}

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
vi_VN[0]: {numFingers} ngón tay {action}

en: {number} of {total}
vi_VN: {number} của {total}

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
vi_VN[0]: {offset:.3g} kí tự

en: {profileName} configuration profile active
vi_VN: hồ sơ cấu hình {profileName}đang hoạt động

en: {profile} profile activated
vi_VN: Đã kích hoạt hồ sơ {profile}

en: {profile} profile deactivated
vi_VN: Đã bỏ kích hoạt hồ sơ {profile}

en: {remainingTimeFormatted} remaining
vi_VN: Còn lại {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
vi_VN: {revisionType} {description}: {text} bởi {author} vào {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
vi_VN[0]: {rowCount} dòng

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
vi_VN: chuỗi {seriesName} {seriesIndex} của {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
vi_VN: Loại trendline {seriesName}: {trendlineType}, tên: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
vi_VN: Loại trendline {seriesName}: {trendlineType}, tên: {trendlineName}, nhãn: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
vi_VN: {size:g} điểm phông

en: {startTime} to {endTime}
vi_VN: {startTime} đến {endTime}

en: {start} through {end}
vi_VN: {start} qua {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
vi_VN: Kiểu dáng {styleName}, Cấp độ bố cục {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
vi_VN: {symbol} như trong {description}

en: {textAttribute} off
vi_VN: {textAttribute} tắt

en: {textAttribute} on
vi_VN: {textAttribute} bật

en: {totalTime} total
vi_VN: {totalTime} tổng thời gian

en: {val:.2f} in
vi_VN: {val:.2f} inch

en: {val:g} pt space before paragraph
vi_VN: {val:g} pt khoảng trắng trước đoạn

en: {weight} {style}
vi_VN: {style} {weight}

en: {} suggestions
vi_VN: {} gợi ý
